TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Терористите ќе мируваат до 27 јуни

Вест - 16.06.2001

ОНА ГО "СЛЕДИ" ПРИМИРЈЕТО ПРЕЗЕМЕНО ОД МАКЕДОНСКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ "Ние сме воено добро организирани и ги почитуваме наредбите што ни ги дава господин Ахмети. Нема да пукаме, освен ако не сме нападнати, и с&ицирц; уште имаме моќ да пукаме на Скопје ако н&ицирц; провоцираат", вели командантот ...

Одложена реконструкцијата на локалниот пат Пинтија - Горно Лисиче

Вест - 16.06.2001

ОПШТИНА КИСЕЛА ВОДА Патот е трасиран и тампониран и парите за довршување се обезбедени, но Општината допрва открила дека тој се прави на земјиште во сопственост на АД "ОХИС" Реконструкцијата на локалниот пат од населбата Пинтија до Горно Лисиче, во општината Кисела Вода, е одложена на неодредено ...

Крстевски: Либерализацијата на трговијата може да биде деструктивна за производството

Вест - 15.06.2001

ВОЕНАТА КРИЗА СЕ ОДРАЗУВА И ВРЗ ИМПЛЕМЕНТАЦИЈАТА НА ВРЕМЕНАТА СПОГОДБА ЗА ТРГОВИЈА СО ЕУ Како што ќе се намалуваат економските активности, што веќе се забележува со падот на производството од околу 20 отсто така состојбата ќе се одразува и врз имплементацијата на Спогодбата, вели вицепремиерот ...

Во Кумановско терористите фаќаат нови позиции

Вест - 15.06.2001

Во кумановско-липковскиот регион во средата ноќта и вчера беше релативно мирно, пренесува портпаролот на АРМ Марковски. Имало само една вооружена провокација врз единиците на АРМ стационирани во Умин Дол, на која не било возвратено од наша страна.

Џафери: Се доближуваме до смирување на состојбата

Вест - 15.06.2001

"Мислам дека с&ицирц; повеќе се доближуваме до смирување на состојбите во Македонија. Од моја страна инсистирав да се земат предвид приоритетите. Прв е мирот. Второ, да се прекинат појавите кои можат да се дефинираат како деградација на системот, некакви еднонационални регрутации и мобилизации на ...

Реконструкцијата на Гоце Делчев одложена за септември

Вест - 15.06.2001

ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ СО ФРАНЦУЗИТЕ НЕИЗВЕСНО Обновата на мостот Гоце Делчев, според последните преговори, треба да почне во септември, но и тоа не е дефинитивно бидејќи во градот не знаат дали француската страна ќе го потпише договорот или, пак, ќе бара уште некое негово дополнување Почетокот ...

Градоначалникот Пенов топката ја префрли на Министерството

Вест - 15.06.2001

КИОСЦИТЕ КАЈ ХОТЕЛОТ "ХОЛИДЕЈ ИН" ЧЕКААТ ОДГОВОР ЗА НИВНАТА ДИСЛОКАЦИЈА Пенов неделава, под притисок на сопствениците на трафиките, ќе побара од Министерството за транспорт и врски конечна одлука дали кисоците ќе се отстранат засекогаш или ќе им се најде локација на некое друго место во Центар ...

Градска болница резервирана за повредени терористи

Вест - 15.06.2001

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО ГИ ПРЕСТРОИ БОЛНИЧКИТЕ КАПАЦИТЕТИ ЗА РАБОТА ВО ВОЕНИ УСЛОВИ Воената болница е задолжена за прием на повредени припадници на АРМ, а Клиничкиот центар ќе ги згрижува полицајците Координативното тело формирано од министерот за здравство Петар Милошевски, го направи ...

Опстанокот на Македонија е на коцка, неопходна е јака акција на НАТО

Вест - 14.06.2001

Македонија е во вистинска опасност од деструкција,акција на НАТО е неопходна таму, пред агресивноста да надвладее, да ескалира и да го надгласа гласот на умерените етнички Албанци и Македонци, а ако Македонија биде втурната во граѓанска војна...

Плоштадот во сообраќаен хаос, Пенов не е запознаен

Вест - 14.06.2001

ПРОЕКТОТ ЗА ЗАТВОРАЊЕ НА СТРОГИОТ ЦЕНТАР НА ГРАДОТ СОЗДАДЕ ПОГОЛЕМ МЕТЕЖ ВО СООБРАЌАЈОТ Улиците околу плоштадот се преполни со паркирани возила и одвивањето на сообраќајот по нив е речиси невозможно. Сообраќајната полиција интервенира инцидентно Проектот на градските власти за затворање на ...

Мотото на овој филм е како да снимаш вистински филм, а да не бидеш издајник

Вест - 14.06.2001

АКТУЕЛЕН СО ФИЛМОТ "ВОЈНА ВО ЖИВО" ШТО СЕ ПРИКАЖУВА ВО КИНОТО "ЦЕНТАР": ДРАГАН БЈЕЛОГРЛИЌ Последните шест години се занимавам со продуцентска работа и во филмот има мои искуства, што с&ицирц; мора продуцентот да работи во држава каква што беше тогаш Србија.

НАТО не се сели од аеродромот Скопје

Вест - 12.06.2001

"Силите на НАТО стационирани на аеродромот Скопје, нема никаде да одат", н&ицирц; информираа од прес-канцеларијата на Алијансата во Скопје. Според нив, не станува збор за напуштање на аеродромот од војнците, туку за менување на нивниот состав.

Прскањето против комарци идната недела

Вест - 12.06.2001

Од следната недела треба да почне акцијата за уништување на комарците во Скопје. Како што н&ицирц; информираше градоначалникот Ристо Пенов, по примерот од минатите години, запрашувањето против комарци треба да се изврши во последната седмица од јуни, но с&ицирц; уште ништо конкретно не е договорено.

Прогласен привремен прекин на огнот

Вест - 12.06.2001

МАКЕДОНСКИОТ ДРЖАВЕН ВРВ ЈА ЗАПРА АКЦИЈАТА НА АРМ ЗА ДА СПРЕЧИ ХУМАНИТАРНА КАТАСТРОФА Прекинот ќе трае неколку часа, ОБСЕ ќе биде носител на проектот Жестоката акција на АРМ за чистење на теренот во кумановско-липковскиот регион беше прекината во девет часот вчераутро.

ОНА призна дека загинале 4 терористи

Вест - 11.06.2001

АРМ ПРОДОЛЖИ СО АКЦИЈА ВО КУМАНОВСКО АРМ и полицијата, вчера околу пет наутро ја продолжија акцијата за целосно чистење на липковско-кумановскиот регион од албанските терористи, а во 13 часот попладне, нападите од АРМ кулминираа.

Нема да ви седам тука како на обвинителна клупа!

Вест - 11.06.2001

ЗА ШТО СЕ КАРАЛЕ ВО ПЕТОКОТ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ, ОД ЕДНА И ПРЕМИЕРОТ ГЕОРГИЕВСКИ СО ПРАТЕНИЦИТЕ, ОД ДРУГА СТРАНА На петочната координација на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски и пратеничката група, на која "гостувал" и претседателот Трајковски, тие му упатиле серија обвинувања за ...