TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Франција утре добива нов премиер, нова влада во вторник

Алсат-М - 14.05.2017

Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон. На новата функција Макрон ќе биде инаугуриран денеска.

Емануел Макрон денеска ја презема претседателската функција од Франоса Оланд

24 Вести - 14.05.2017

Свеченостите на инагурацијата на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон ќе почнат изутринава во десет часот во Елисејската палата. Точно во десет часот во Елисејската палата ќе пристигне Емануел Макрон, новоизбраниот претседател, каде ќе ...

Познат тимот најблиски соработници на Макрон

Канал5 - 14.05.2017

Познати се имињата на најблиските соработници на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон. Алексис Колер, 44 години, ќе биде нов генерален секретар на Елисејската палата. Тој помина од Генералниот директорат на францускиот трезор и ММФ, ...

Емануел Макрон денеска ја презема претседателската функција од Франоса Оланд

Алсат-М - 14.05.2017

Свеченостите на инагурацијата на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон ќе почнат изутринава во десет часот во Елисејската палата, јавува дописникот ...

Оланд му ги предава на Макрон нуклеарните кодови и државните тајни (видео)

Канал5 - 14.05.2017

Емануел Макрон ќе биде инаугуриран како најмладиот претседател на Франција, а од досегашниот претседател ќе ги добие нуклеарните кодови и ќе биде упатен во државните тајни. Макрон, 39 годишниот центрист кој во вториот круг на претседателските избори ...

Претседателот Макрон влезе во Елисејската палата

Сакам да кажам - 14.05.2017

Новиот француски претседател Емануел Макрон денеска е инаугуриран на церемонија во претседателската палата во Париз. 39-годишниот Макрон е најмладиот претседател во историјата на Франција по Наполеон Бонапарта.

Макрон е новиот француски претседател - „Светот и Европа имаат потреба од нас“

Телма - 14.05.2017

Емануел Макрон е осмиот претседател на француската република, најмлад во историјата на земјата. Околу 10 часот Макрон пристигна во Елизејската палата каде беше пречекан од неговиот претходник Франсоа Оланд.

Франција утре добива нов премиер, нова влада во вторник

Сител - 14.05.2017

Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон. На новата функција Макрон ќе биде инаугуриран денеска.

Франција утре добива нов премиер, а влада во вторник

А1 On - 14.05.2017

Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон. На новата функција Макрон ќе биде инаугуриран денеска.

Емануел Макрон официјалнo претседател на Франција (ВИДЕО)

+инфо - 14.05.2017

Емануле Макрон е најмладиот француски претседател во историјата на републиката, со само 39 години. Дваjцата претседатели, досегашниот Франсоа Оланд и новиот Емануел Макрон го извршија примопредавњето на функциите во Елисејската палата, јавува ...

Емануел Макрон официјалнo претседател на Франција

Курир - 14.05.2017

Дваjцата претседатели, досегашниот Франсоа Оланд и новиот Емануел Макрон го извршија примопредавњето на функциите во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од Париз. Приморедавањето на функциите траеше подолго од предвиденото според протоколот.

Познат тимот најблиски соработници на Макрон

Сител - 14.05.2017

Познати се имињата на најблиските соработници на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон, јави дописникот на МИА од Париз. Алексис Колер, 44 години, ќе биде нов генерален секретар на Елисејската палата.

Макрон официјалнo стана најмладиот претседател на Франција

Слободен Печат - 14.05.2017

Дваjцата претседатели, досегашниот Франсоа Оланд и новиот Емануел Макрон го извршија примопредавњето на функциите во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од Париз. Приморедавањето на функциите траеше подолго од предвиденото според протоколот.

(ВИДЕО) Макрон положи заклетва и стана претседател на Франција

Макфакс - 14.05.2017

Претседателот на Уставниот совет, Лоран Фабиус, утрово на свечена инаугурација го прогласи Емануел Макрон за нов претседател на Франција. Во својот говор, Макрон порача дека ќе ја врати позицијата на Франција на глобалниот индекс.

Инаугурација на Макрон за претседател на Франција (видео)

Кајгана - 14.05.2017

Претседателот на Уставниот совет, Лоран Фабиус, утрово на свечена инаугурација го прогласи Емануел Макрон за нов претседател на Франција. Во својот говор, Макрон порача дека ќе ја врати позицијата на Франција на глобалниот индекс.

ВИДЕО: Емануел Макрон официјално претседател на Франција

А1 On - 14.05.2017

Дваjцата претседатели, досегашниот Франсоа Оланд и новиот Емануел Макрон го извршија примопредавњето на функциите во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од Париз. Приморедавањето на функциите траеше подолго од предвиденото според протоколот.

Емануел Макрон денеска ја презема претседателската функција од Франоса Оланд

Сител - 14.05.2017

Свеченостите на инагурацијата на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон ќе почнат изутринава во десет часот во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од Париз. Точно во десет часот во Елисејската палата ќе пристигне Емануел Макрон, ...

Прв говор на Макрон како претседател на Франција

Сител - 14.05.2017

Во својот прв говор како претседател на Франција, Емануел Макрон сакаше да им оддаде почит на сите досегашни претседатели на Петтата француска република за нивните ангажирања во полза на Франција, директно запишувајќи се во определбата на неговата ...

Прв говор на Макрон како претседател на Франција

Алфа - 14.05.2017

Франција е модел за светот. Целиот свет ќе биде внимателен на гласот на Франција. Ние ќего дадеме примерот на луѓе кои можат да ги потврдат своите принципи - демократијата и републиката ".

Емануел Макрон официјалнo претседател на Франција

Алфа - 14.05.2017

Дваjцата претседатели, досегашниот Франсоа Оланд и новиот Емануел Макрон го извршија примопредавњето на функциите во Елисејската палата. Дваjцата претседатели, досегашниот Франсоа Оланд и новиот Емануел Макрон го извршија примопредавњето на ...

Емануел Макрон официјалнo претседател на Франција

Репортер - 14.05.2017

Дваjцата претседатели, досегашниот Франсоа Оланд и новиот Емануел Макрон го извршија примопредавњето на функциите во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од Париз. Приморедавањето на функциите траеше подолго од предвиденото според протоколот.

Емануел Макрон денеска ја презема претседателската функција

А1 On - 14.05.2017

Свеченостите на инагурацијата на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон ќе почнат изутринава во десет часот во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од Париз. Точно во десет часот во Елисејската палата ќе пристигне Емануел Макрон, ...

Прв говор на Макрон како претседател на Франција

Репортер - 14.05.2017

Во својот прв говор како претседател на Франција, Емануел Макрон сакаше да им оддаде почит на сите досегашни претседатели на Петтата француска република за нивните ангажирања во полза на Франција, директно запишувајќи се во определбата на неговата ...

Макрон бесен на коментарите за возраста на сопругата: Ако јас бев постар од неа 20 години, никој немаше да забележи

Курир - 14.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон вели дека мизогонијата и хомофобијата стојат зад претпоставките дека тој не би можел да биде вљубен во својата сопруга затоа што таа е постара од него 24 години! Во интервју за весникот „Le ...

Макрон денеска ја презема претседателската функција

Нетпрес - 14.05.2017

Свеченостите на инагурацијата на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон ќе почнат изутринава во десет часот во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од Париз. Точно во десет часот во Елисејската палата ќе пристигне Емануел Макрон, ...

Емануел Макрон денеска ја презема претседателската функција

+инфо - 14.05.2017

Во 10 часот и триесет минути Франоса Оланд ќе ја напушти Елисејската палата. Свеченостите на инагурацијата на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон ќе почнат изутринава во десет часот во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од ...

Валс: Оланд и Макрон се подлеци

Стандард - 14.05.2017

Поранешниот француски премиер Мануел Валс ги нарече подлеци претседателот Франсоа Оланд и новоизбраниот претседател Емануел Макрон. „Јас максимално трезвено ги ценам Макрон и неговиот тим. Оланд е подлец, но тој има рамки.

Макрон денеска ја презема претседателската функција од Франоса Оланд

Курир - 14.05.2017

Свеченостите на инагурацијата на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон ќе почнат изутринава во десет часот во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од Париз. Точно во десет часот во Елисејската палата ќе пристигне Емануел Макрон, ...

Познат тимот најблиски соработници на Макрон

Нетпрес - 14.05.2017

Познати се имињата на најблиските соработници на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон, јави дописникот на МИА од Париз. Алексис Колер, 44 години, ќе биде нов генерален секретар на Елисејската палата.

Емануел Макрон официјалнo претседател на Франција

Сител - 14.05.2017

Дваjцата претседатели, досегашниот Франсоа Оланд и новиот Емануел Макрон го извршија примопредавњето на функциите во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од Париз. Приморедавањето на функциите траеше подолго од предвиденото според протоколот.

Инаугурација на Макрон: „На светот и Европа им треба силна Франција“

Нова ТВ - 14.05.2017

Претседателот на Уставниот совет, Лоран Фабиус, утрово на свечена инаугурација го прогласи Емануел Макрон за нов претседател на Франција. „За да се биде човекот на државата, треба да се биде човек на своето време.

Макрон инаугуриран за претседател на Франција

Р.С.Европа - 14.05.2017

Емануел Макрон денеска беше инаугуриран за претседател на Франција, на свечена церемонија во Елисејската палата во Париз. Претходно Макрон се сретна со претседателот во заминување Франсоа Оланд.

Емануел Макрон официјално инаугуриран како претседател на Франција

Нетпрес - 14.05.2017

Емануел Макрон во неделата официјално ја презема должноста француски претседател на церемонијата одржана во Елисејскиот дворец, станувајќи на 39-годишна возраст најмладиот француски претседател од времето на Наполеон.

Франција утре добива нов премиер, а влада во вторник

+инфо - 14.05.2017

На новата функција Макрон ќе биде инаугуриран денеска. Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон.

Прв говор на Макрон како претседател на Франција

Курир - 14.05.2017

Во својот прв говор како претседател на Франција, Емануел Макрон сакаше да им оддаде почит на сите досегашни претседатели на Петтата француска република за нивните ангажирања во полза на Франција, директно запишувајќи се во определбата на неговата ...

ЈА ПРЕЗЕДЕ ФУНКЦИЈАТА: Макрон влезе во Елисејската палата, ги доби и нуклеарните кодови (ВИДЕО)

Телеграф - 14.05.2017

39 годишниот Макрон е најмладиот француски претседател а е во брак со 24 години постарата Брижит која на церемонијата не можеше да ги скрие солзите Новиот француски претседател Емануел Макрон денеска и официјално ја презеде функцијата.На ...

Макрон во костум од „скромни“ 450 евра

Макфакс - 14.05.2017

Новиот француски претседател Емануел Макрон на инаугурација се обидува да се дистанцира од политичарите кои многу трошат. Изворот на информацијата за цената на костумот што Макрон го носеше на претседателската инаугурација води до неговиот тим, ...

Макрон на инаугурацијата во костум од само 450 евра, а сопругата облечена како Меланија ФОТО

Слободен Печат - 14.05.2017

Новиот претседател на Франција Емануел Макрон носел на својата инаугурација костум од скромни 450 евра, пренесува „Ројтерс“, со оцена дека станува збор за неговиот очигледен обид да се дистанцира од политичарите кои многу трошат.

Макрон – европскиот Рузвелт?

Стандард - 14.05.2017

Американскиот претседател Френклин Д. Рузвелт и неговите експерти го воведуваат терминот „Њу дил“ („Нов договор“). Во 1930-те години на ХХ век, во времето на тешката економска криза, Рузвелт успева со масивна инвестициска програма и длабоки ...

Кои се првите назначувања на Емануел Макрон?

Стандард - 14.05.2017

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, ги направи своите први назначувања во уредот на Елисејската палата. Според информација на BFMTV, Макрон го назначил за генерален секретар Алекси Колер, Патрис Строзда ја зазема должноста шеф на кабинетот на ...

Макрон: Повеќе од било кога на светот и на Европа им треба силна Франција

Стандард - 14.05.2017

За време на церемонијата по повод стапувањето на должност новиот француски претседател Емануел Макрон изјави дека светот има потреба од „силна Франција“, пренесува Sky News. „Повеќе од било кога на светот и на Европа им треба една силна Франција, ...

Франција утре добива нов премиер, нова влада во вторник

Курир - 14.05.2017

Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон. На новата функција Макрон ќе биде инаугуриран денеска.

Макрон по влегувањето во Елисејскиот дворец сака да ја ревитализира ЕУ

Нетпрес - 14.05.2017

Новиот француски претседател Емануел Макрон во неделата во емотивниот говор по повод преземањето на претседателската должност во Елисејскиот дворец вети дека на „Французите ќе им ја врати верата во живото, откако Франција долго беше ослабена“, и оти ...

Макрон инаугуриран во костум од скромни 450 евра: „Целиот свет ќе го слуша зборот на Франција“ (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 14.05.2017

Новиот претседател на Франција, Емануел Макрон, на својата инаугурација, која се одржа денеска, беше облечен во костум од скромни 450 евра, пренесе Ројтерс , со што јасно испраќа сигнал дека ќе се разликува од своите претходници.

Франција утре добива нов премиер, а во вторник нова влада

Либертас - 14.05.2017

Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон. На новата функција Макрон ќе биде инаугуриран денеска.

Емануел Макрон официјалнo претседател на Франција

Либертас - 14.05.2017

Дваjцата претседатели, досегашниот Франсоа Оланд и новиот Емануел Макрон го извршија примопредавњето на функциите во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од Париз. Приморедавањето на функциите траеше подолго од предвиденото според протоколот.

Емануел Макрон застана на чело на Франција

Локално - 14.05.2017

Новиот француски претседател Емануел Макрон со емотивен говор по преземањето на претседателската должност во Елисејската Палата вети дека на „Французите ќе им ја врати верата во животот, бидејќи Франција долго беше ослабена“, и оти сака да ја ...

Макрон на инаугурацијата во костум од само 450 евра, а сопругата облечена како Меланија

Бриф - 14.05.2017

Новиот претседател на Франција Емануел Макрон носел на својата инаугурација костум од скромни 450 евра, пренесува „Ројтерс“, со оцена дека станува збор за неговиот очигледен обид да се дистанцира од политичарите кои многу трошат.

Емануел Макрон влегува во Елисејската палата

Фактор - 14.05.2017

Емануел Макрон ќе влезе во Елисејската палата денес како најмладиот претседател на Франција, исправен пред предизвици како „освежување“ на економијата и влевајќи и нов живот во опсипана од скептицизам Европска унија.

Познат тимот најблиски соработници на Макрон

Локално - 14.05.2017

Познати се имињата на најблиските соработници на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон, јави дописникот на МИА од Париз. Алексис Колер, 44 години, ќе биде нов генерален секретар на Елисејската палата.

Емануел Макрон влегува во Елисејската палата

Тера - 14.05.2017

Емануел Макрон ќе влезе во Елисејската палата денес како најмладиот претседател на Франција, исправен пред предизвици како „освежување“ на економијата и влевајќи и нов живот во опсипана од скептицизам Европска унија.

Франција утре добива нов премиер, нова влада во вторник

Вечер Прес - 14.05.2017

Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада ...

Емануел Макрон официјалнo претседател на Франција

Република - 14.05.2017

Дваjцата претседатели, досегашниот Франсоа Оланд и новиот Емануел Макрон го извршија примопредавњето на функциите во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од Париз. Приморедавањето на функциите траеше подолго од предвиденото според протоколот.

Емануел Макрон денеска ја презеде претседателската функција од Франсоа Оланд

Вечер Прес - 14.05.2017

Во Елисејската палата свеченостите завршија во 11 часот и триесет минути, по што во 12 часот Емануел Макрон заминува од Елисејските полиња кон Триумфалната капија, каде ќе му оддаде почит на гробот Незнајниот војник Свеченостите на инагурацијата на ...

Емануел Макрон денеска ја презема претседателската функција од Франоса Оланд

Локално - 14.05.2017

Свеченостите на инагурацијата на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон ќе почнат изутринава во десет часот во Елисејската палата, јавува дописникот на МИА од Париз. Точно во десет часот во Елисејската палата ќе пристигне Емануел Макрон, ...

Франција утре добива нов премиер, нова влада во вторник

Република - 14.05.2017

Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон. На новата функција Макрон ќе биде инаугуриран денеска.

New Europe: Франција се врати во Европа

Локално - 14.05.2017

Ќе биде потребно време за да се разберат целосно последици од француските претседателски избори, пишува весникот New Europe. Но сепак веќе знаеме дека победата на Емануел Макрон има симболично значење не само за Франција, но и за Европа.

Емануел Макрон застана на чело на Франција

Мета - 14.05.2017

Новиот француски претседател Емануел Макрон со емотивен говор по преземањето на претседателската должност во Елисејската Палата вети дека на „Французите ќе им ја врати верата во животот, бидејќи Франција долго беше ослабена“, и оти сака да ја ...

Прв говор на Макрон како претседател на Франција

Либертас - 14.05.2017

Во својот прв говор како претседател на Франција, Емануел Макрон сакаше да им оддаде почит на сите досегашни претседатели на Петтата француска република за нивните ангажирања во полза на Франција, директно запишувајќи се во определбата на неговата ...

Макрон најави дека ќе ја реформира Европската унија

Локално - 14.05.2017

По стапувањето надолжноста претседателот на Франција Емануел Макрон изјави дека има потреба од реформира на Европската унија. Во својот прв официјален говор по преземањето на функцијата, Макрон истакна дека Европа треба да стане подемократска и ...

Макрон утре патува за Германија

Локално - 14.05.2017

Откако денес и службено ја презеде должноста претседател на Франција Емануел Макрон, утре патува за Германија. Ќе се сретне со канцеларката Ангела Меркел од каде заедно ќе испратат порака дека Европската Унија е силна и по заминувањето на Велика ...

Франција утре добива нов премиер, нова влада во вторник...

Н.Македонија - 14.05.2017

Франција утре добива нов премиер, нова влада во вторник Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон.

Меркел: Сакаме блиска соработка со Макрон

Канал5 - 13.05.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјавила денеска дека сака блиска соработка со новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон и дека нивните две држави ќе направат се за да ја обликуваат европската политика.

РТЛ: Макрон и Жипе постигнаа договор за формирање влада

Алсат-М - 13.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон и еден од лидерите на конзервативната партија Републиканци (ЛР), Ален Жипе, денеска постигнаа договор за формирање нова влада на Франција, јави радиото РТЛ.

Какви се економските планови на Макрон?

Сител - 13.05.2017

Би-Би-Си - Лондон Избраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, планира либерални економски реформи, но без да посегне сериозно по раскошниот социјален систем. Со победата на Емануел Макрон на претседателските избори во Франција, преспективата ...

Макрон и Жупе постигнаа договор за формирање влада

Стандард - 13.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон и еден од лидерите на конзервативната партија „Републиканците“ постигнаа договор за формирање на новата влада на земјата, пренесе радио RTL.

Les Echos: Мостовите помеѓу Макрон и Москва не се урнати

Руска реч - 13.05.2017

Иако Москва сметаше на победа на Франсоа Фион или на Марин ле Пен на француските претседателски избори, Емануел Макрон е во состојба да оствари дијалог и да ги нормализира билатералните односи, пишува Les Echos Москва изгледа не очекуваше дека ...

Јункер: Брегзитот е шанса за ЕУ, сите ќе видат како е кај нас

МКД - 13.05.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, во брегзитот гледа шанса за ЕУ, бидејќи, како што вели, излегувањето на Велика Британија ќе покаже колку е атрактивно да се биде член на Унијата.

Меркел: Сакам тесна соработка со Макрон

Стандард - 13.05.2017

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека сака тесна соработка со новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон и дека двете страни ќе сторат сé за да ја обликуваат европската политика.

РТЛ: Макрон и Жипе постигнаа договор за формирање влада

Мета - 13.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон и еден од лидерите на конзервативната партија Републиканци (ЛР), Ален Жипе вчера постигнале договор за формирање нова влада на Франција, јави радиото РТЛ.

Какви се економските планови на Макрон?

Република - 13.05.2017

Избраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, планира либерални економски реформи, но без да посегне сериозно по раскошниот социјален систем. Со победата на Емануел Макрон на претседателските избори во Франција, преспективата на земјата да ја ...

РТЛ: Макрон и Жипе постигнаа договор за формирање влада

Локално - 13.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон и еден од лидерите на конзервативната партија Републиканци (ЛР), Ален Жипе, денеска постигнаа договор за формирање нова влада на Франција, јави радиото РТЛ.

Макрон од политиката се релаксира свирејќи на пијано

Локално - 13.05.2017

Во биографијата на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон стои дека е пасиониран пијанист, аматер со десетгодишно музичко образование. Во интервју за порталот ClassiqueNews.com, Mакрон рече дека би сакал повторно сериозно да се посвети ...

Макрон си го одбра премиерот, ќе чека нов Сенат во јуни

Фактор - 13.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон го одбра Едуар Филип за нов премиер кој ќе ја води привремената влада додека не се одржат нови предвремени парламентарни избори. Согласно договорот, со Ален Жипе, лидерот на конзервативните ...

Што му нуди Меркел на Макрон?

Фактор - 13.05.2017

Германската канцеларка, Ангела Меркел на официјален Париз му предлага да го прифати германскиот рецепт за економска обнова, кој е воведен пред 10 години. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, пораката од Германија доаѓа непосредно пред средба ...

Тајната на младоликоста на Макрон – Ставот, ботокстот и екстензиите и симнуваат десет години

Локално - 13.05.2017

Новиот претседател на Франција Емануел Макрон со 40 години е најмладиот државник во историјата на таа земја, додека од друга страна , неговата 64-годишна сопруга Брижит Троњо не е така млада прва дама. Се запознале кога тој имал 16.

Нордиски модел за ЕУ...

Н.Македонија - 13.05.2017

ЕУ и еврозоната не можат долгорочно да опстанат во сегашниот облик. Неопходни се крупни реформи, што со свежи мандати ќе ги договараат лидерите на двете најмоќни членки на ЕУ, Франција и Германија.

Макрон сака Њу дил за Европа

Deutsche Welle - 12.05.2017

Емануел Макрон има големи планови за Европа: поголемо заедништво, поголема солидарност и повеќе инвестиции заради надминување на кризата. Германија стравува дека на крајот таа ќе треба подлабоко да брцне во џебот.

Берлин прва дестинација на Макрон

Макфакс - 12.05.2017

Канцеларот на СРГ Ангела Меркел во понеделник во Берлин ќе го прими Емануел Макрон, само ден откако центристот ќе биде инаугуриран за претседател на Франција, пренесува AFP. Средбата меѓу двајцата лидери ќе се одржи „во доцните попладневни часови во ...

РТЛ: Макрон и Жипе постигнаа договор за формирање влада

А1 On - 12.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон и еден од лидерите на конзервативната партија Републиканци (ЛР), Ален Жипе, денеска постигнаа договор за формирање нова влада на Франција, јави радиото РТЛ.

Меркел ќе се сретне во Берлин со Макрон ден по преземањето на функцијата

Стандард - 12.05.2017

Канцеларот на СРГ, Ангела Меркел ќе го прими Емануел Макрон на разговори во Берлин уште во понеделник – само ден откако центристот официјално ќе стапи на должност како претседател на Франција, пренесува Франс прес.

Меркел предлага Макрон да го прифати германскиот економски модел

А1 On - 12.05.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел на официјален Париз му предлага да го прифати германскиот рецепт за економска обнова, воведен пред една деценија. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, пораката од Германија доаѓа на три дена пред средба на ...

РТЛ: Макрон и Жипе постигнаа договор за формирање влада

+инфо - 12.05.2017

Согласно договорот, со владата, која би требало да биде формирана в понеделник, ќе раководи градоначалникот на Авр, републиканецот Едуар Филип. Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон и еден од лидерите на конзервативната партија ...

МАКРОН ПОСТИГНА ДОГОВОР: Набрзо ќе се формира новата француска влада

Телеграф - 12.05.2017

Владата би управувала со земјата до одржувањето на предвремените парламентарни избори закажани за 11 и 18 јуни Новоизбраниот француски претседател, Емануел Макрон и еден од лидерите на конзервативната партија Републиканци (ЛР), Ален Жипе, денеска ...

Путин му објави војна на Западот

Press24 - 12.05.2017

Путин му објави војна на Западот. Не кинетичка војна, туку политичка војна. Неговите цели се идентични со целите на фактичките војување. Преслаб воено и економско, за да го предизвика НАТО на бојното поле со надеж за победа, Кремљ избра повеќе ...

Ќерката на Брижит Maкрон седела во иста клупа со Емануел Макрон

+инфо - 12.05.2017

Неговата врсничка Лоренс денес е кардиолог и има три деца. Необичната љубовна приказна на новиот француски претседател Емануел Макрон и неговата 24 години постара сопруга Брижит последните денови ги полни медиумите.

Макрон сака Њу дил за Европа

Репортер - 12.05.2017

Емануел Макрон има големи планови за Европа: поголемо заедништво, поголема солидарност и повеќе инвестиции заради надминување на кризата. Германија стравува дека на крајот таа ќе треба подлабоко да брцне во џебот, пишува Дојче веле .

Ќерката на Брижит Maкрон била во иста клупа со Емануел Макрон ФОТО

Слободен Печат - 12.05.2017

Необичната љубовна приказна на новиот француски претседател Емануел Макрон и неговата 24 години постара сопруга Брижит последните денови ги полни медиумите. Врската ја започнале додека денес 39-годишниот претседател бил средношколец, а таа ...

Жената зад претседателот, Брижит Макрон

Оff.net - 12.05.2017

На 4-ти мај во интервју за Пари мач, Емануел Макрон зборувајќи за сопругата Брижит порачува "во секој случај има нешто во претседателската функција што го вклучува парот, и го прифаќам тоа и мислам дека и таа го прифаќа".

Макрон ги сака олимписките игри во Париз

Локално - 12.05.2017

Меѓународниот олимписки комитет во септември ќе одлучува за тоа кој ќе биде домаќинот. Новоизбраниот француски претседател Емануел Mакрон му потврди на претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах дека Париз сака да биде домаќин на ...

Путин му објави војна на Западот

Локално - 12.05.2017

Путин му објави војна на Западот. Не кинетичка војна, туку политичка војна. Неговите цели се идентични со целите на фактичките војување. Преслаб воено и економско, за да го предизвика НАТО на бојното поле со надеж за победа, Кремљ избра повеќе ...

Макрон сака Њу дил за Европа

Либертас - 12.05.2017

Емануел Макрон има големи планови за Европа: поголемо заедништво, поголема солидарност и повеќе инвестиции заради надминување на кризата. Германија стравува дека на крајот таа ќе треба подлабоко да брцне во џебот, пишува Дојче веле .

Макрон го убеди Шојбле, еврозоната повеќе нема да биде иста

Точка - 12.05.2017

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле вели дека се согласува со Емануел Макрон за започнувањето на проект за основање на парламент на земјите од еврозоната. „Разговарав со Макрон за формирањето на парламент на еврозоната, кој би имал ...

Берлин прва дестинација на Макрон

Точка - 12.05.2017

Канцеларот на СРГ Ангела Меркел во понеделник во Берлин ќе го прими Емануел Макрон, само ден откако центристот ќе биде инаугуриран за претседател на Франција, пренесува AFP. Средбата меѓу двајцата лидери ќе се одржи „во доцните попладневни часови во ...

Партијата на Макрон ќе победи на парламентарните избори

Вечер Прес - 12.05.2017

Партијата Републиката напред на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон заедно со коалициските партнери ќе добие најголем број гласови на претстојните парламентарни избори во Франција во јуни Партијата Републиката напред на новоизбраниот ...

Макрон сака Њу дил за Европа

Канал 77 - 12.05.2017

Емануел Макрон има големи планови за Европа: поголемо заедништво, поголема солидарност и повеќе инвестиции заради надминување на кризата. Германија стравува дека на крајот таа ќе треба подлабоко да брцне во џебот.

Меркел предлага Макрон да го прифати германскиот економски модел

Локално - 12.05.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел на официјален Париз му предлага да го прифати германскиот рецепт за економска обнова, воведен пред една деценија. Пораката од Германија доаѓа на три дена пред средба на Меркел со новиот француски претседател ...

Германија прва странска дестинација на Макрон

Точка - 12.05.2017

Емануел Макрон в недела официјално ќе ја преземе функцијата претседател на Франција, а неговата прва посета ќе ја оствари во Германија, каде што ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел.

Брижит Макрон со скап стил. Носи само Луј Витон и Кристијан Диор. Зошто изгледа млада?

Локално - 12.05.2017

Французинките отсекогаш биле познати како жени со стил, а новата прва дама на земјата Брижит Макрон е уште еден доказ за тоа. И покрај тоа што е 25 години постара од својот сопруг Емануел Maкрон, Брижит изгледа многу помлада од 64 години.

Макрон и Жипе постигнаа договор за формирање влада...

Н.Македонија - 12.05.2017

Макрон и Жипе постигнаа договор за формирање влада Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон и еден од лидерите на конзервативната партија Републиканци (ЛР), Ален Жипе, денеска постигнаа договор за формирање нова влада на Франција, јави ...

Макрон го убеди Шојбле, еврозоната повеќе нема да биде иста

Денар - 12.05.2017

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле вели дека се согласува со Емануел Макрон за започнувањето на проект за основање на парламент на земјите од еврозоната. „Разговарав со Макрон за формирањето на парламент на еврозоната, кој би имал ...

Партијата на Макрон ги објави имињата на кандидатите за пратеници

Алсат-М - 11.05.2017

Центристичката партија Републиката напред на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон денеска ги објави имињата на 428-те кандидати за пратеници, од кои 52 отсто се членови на граѓанскиот сектор, јави дописникот ...

Анкета: Партијата на Макрон ќе добие најмногу гласови на парламентарните избори

+инфо - 11.05.2017

Анкетата не укажува како ќе бидат распределени местата во Националното собрание меѓу партиите. Партијата Републиката напред на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон заедно со коалициските партнери ќе добие најголем број гласови на ...

Инаугурацијата на Макрон ќе се одржи в недела

Слободен Печат - 11.05.2017

Инаугурацијата на новоизбраниот претседател ја најави претседателот во заминување, Франсоа Оланд. Церемонијата ќе се одржи во Елисејската палата на 14 мај, во недела. Емануел Макрон стана најмладиот претседател на Франција во модерната историја на ...

Суптилни операции, прамени, импланти: Како Брижит Макрон изгледа толку младолико?! ФОТО

Слободен Печат - 11.05.2017

Нејзината атлетска градба и шик дизајнерски парчиња прават годините на Брижит Макрон да делуваат како број. Сепак, ако се суди според мислењето на експертите таа вложила и дополнителен напор за да може да му парира на својот помлад сопруг, сега веќе ...

Емануел Макрон и неговите визии за светот

Нова ТВ - 11.05.2017

Новиот француски претседател, уште на првиот јавен говор ден по победата, со Одата на радоста на Бетовен, покажа дека по дефиниција е еврофил и дека нема намера да отстапи од предизборните визии за една нова Европа.

Карлос Гон ја поздрави победата на Емануел Макрон

Додај Гас - 11.05.2017

Првиот човек на Renault, Карлос Гон, очигледно ја поддржува глобализацијата, што се потврдува со неговата поддршка за изборот на Емануел Макрон за претседател на Франција. Според него, тоа е добро за економскиот раст на земјата.

Францускиот премиер и владата поднесоа оставка

Кајгана - 11.05.2017

Францускиот премиер Бернар Казнeв вечерва поднесе оставка, а исто така и владата. Тоа се случи само неколку минути откако Уставниот совет и официјално го потврди изборот на Емануел Макрон за претседател на Франција.

Движењето на Макрон ги претстави повеќето од кандидатите за пратеници, Валс не е меѓу нив

Стандард - 11.05.2017

Движењето „Република напред“, чиј лидер Емануел Макрон беше избран за претседател во неделата, претстави листа на кандидати за пратеници за претстојните парламентарни избори на 11 и 18 јуни, пренесоа Франс прес и Ројтерс. На списокот има 428 имиња.

Половина од кандидатите за пратеници на Макрон од граѓанското општество

Макфакс - 11.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон го исполни ветувањето дека половината од кандидатите на неговото движење на парламентарните избори наскоро ќе бидат од граѓанскиот сектор.

Анкета: Партијата на Макрон ќе добие најмногу гласови на парламентарните избори

А1 On - 11.05.2017

Партијата Републиката напред на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон заедно со коалициските партнери ќе добие најголем број гласови на претстојните парламентарни избори во Франција во јуни.

Како 64-годишната Брижит Макрон изгледа толку младолико?!

+инфо - 11.05.2017

Во земја каква што е Франција, кремовите и другите препарати се императив. Иако Брижит јавно не зборувала за своите тајни. Во земја каква што е Франција, кремовите и другите препарати се императив.

Партијата на Макрон ги објави имињата на кандидатите за пратеници

А1 On - 11.05.2017

Центристичката партија Републиката напред на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон денеска ги објави имињата на 428-те кандидати за пратеници, од кои 52 отсто се членови на граѓанскиот сектор, јави дописникот на МИА од Париз.

Макрон оди на нова победа, ги објави кандидатите за пратеници

Нова ТВ - 11.05.2017

Центристичката партија Републиката напред на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон денеска ги објави имињата на 428-те кандидати за пратеници, од кои 52 отсто се членови на граѓанскиот сектор.

Францускиот премиер и владата поднесоа оставка

Канал 77 - 11.05.2017

Францускиот премиер Бернар Казнeв вечерва поднесе оставка, а исто така и владата. Тоа се случи само неколку минути откако Уставниот совет и официјално го потврди изборот на Емануел Макрон за претседател на Франција.

Половина од кандидатите за пратеници на Макрон од граѓанското општество

Точка - 11.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон го исполни ветувањето дека половината од кандидатите на неговото движење на парламентарните избори наскоро ќе бидат од граѓанскиот сектор.

Анкети: Партијата на Макрон ќе добие најмногу гласови на парламентарните избори во Франција

Локално - 11.05.2017

Според социолошкото истражување на компанијата “Харис интерактив” партијата на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон “Република, напред!” ќе добие најмногу гласови на јунските парламентарни избори, пренесе Ројтерс.

Француската Влада поднесе оставка

Локално - 11.05.2017

Француската Влада на премиерот Бернар Казнев синоќа поднесе оставка, која беше прифатена од актуелниот претседател на заминување Франсоа Оланд . Оставката на социјалистичката Влада е логична и вообичаена според француската политичка традиција, ...

Макрон: Јас да сум постар 20 години немаше да има коментари

Локално - 11.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон, зборувајќи за својата сопруга, оцени дека никој немаше ништо да зборува, ако таа беше 24 години помлада од него. „Ако јас сум постар 20 години од својата сопруга никој ниту за момент немаше да ...

Анкета: Партијата на Макрон ќе добие најмногу гласови на парламентарните избори

Либертас - 11.05.2017

Партијата Републиката напред на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон заедно со коалициските партнери ќе добие најголем број гласови на претстојните парламентарни избори во Франција во јуни.

Макрон и Европа со различни потреби...

Н.Македонија - 11.05.2017

Политичките лидери и нивните колеги од приватниот сектор, сега мора да го прифатат примерот што го постави Германија со својата бегалска политика. Ова значи спротивставување на идејата дека компромисот е знак за слабост и рецепт за неефикасност, и ...

Објавени кандидатите за пратеници од партијата на Макрон...

Н.Македонија - 11.05.2017

Објавени кандидатите за пратеници од партијата на Макрон Центристичката партија Републиката напред на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон денеска ги објави имињата на 428-те кандидати за пратеници, од кои 52 отсто се членови на ...

Без внатрешен дијалог не може да ѝ се помогне на Македонија...

Н.Македонија - 11.05.2017

За значењето на изборот на Емануел Макрон за француската држава и за Европа, за порастот на крајната десница, за македонско-француските односи, но и за очекувањата за разврската на македонската политичка криза разговаравме со амбасадорот на ...

Валс, не ги исполнува критериумите на движењето на Макрон за да биде кандидат за пратеник

Телма - 10.05.2017

Поранешниот социјалистички премиер Мануел Валс, не ги исполнува критериумите на движењето „Републиката во движење“ на новоизбраниот претседател Емануел Макрон за да биде кандидат за пратеник.

Шојбле: Германија ќе стори се за му помогне на Макрон да ја зајакне

24 Вести - 10.05.2017

Германија ќе стори се во рамки на нејзината моќ за да му помогне на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон да ја зајакне Европската унија и еврозоната, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Франција: А сега на работа!

Deutsche Welle - 10.05.2017

Емануел Макрон нема време за славје: новоизбраниот француски претседател веднаш се фати за работа. Тој најпрво мора да формира влада, а потоа да дојде до мнозинство во парламентот за да се зафати со реформи Заедничкото покажување во јавност со ...

Француската Влада поднесе оставка

24 Вести - 10.05.2017

Француската Влада на премиерот Бернар Казнев вечерва поднесе оставка, која беше прифатена од актуелниот претседател, Франсоа Оланд. Оставката на социјалистичката Влада е логична и вообичаена според француската политичка традиција, откако Уставниот ...

Француската Влада поднесе оставка

Курир - 10.05.2017

Француската Влада на премиерот Бернар Казнев вечерва поднесе оставка, која беше прифатена од актуелниот претседател Франсоа Оланд, јави дописникот на МИА од Париз. Оставката на социјалистичката Влада е логична и вообичаена според француската ...

Француската Влада поднесе оставка

А1 On - 10.05.2017

Француската Влада на премиерот Бернар Казнев вечерва поднесе оставка, која беше прифатена од актуелниот претседател Франсоа Оланд. Оставката на социјалистичката Влада е логична и вообичаена според француската политичка традиција, откако Уставниот ...

Француската Влада поднесе оставка

Сител - 10.05.2017

Француската Влада на премиерот Бернар Казнев вечерва поднесе оставка, која беше прифатена од актуелниот претседател Франсоа Оланд, јави дописникот на МИА од Париз. Оставката на социјалистичката Влада е логична и вообичаена според француската ...

Француската Влада поднесе оставка

+инфо - 10.05.2017

Засега името на идниот премиер, како и составот на новата влада, Макрон ги чува во тајност. Француската Влада на премиерот Бернар Казнев вечерва поднесе оставка, која беше прифатена од актуелниот претседател Франсоа Оланд, јави дописникот на МИА од ...

ВО СОГЛАСНОСТ СО ПОЛИТИЧКАТА ТРАДИЦИЈА: Француската Влада поднесе оставка

Телеграф - 10.05.2017

Владата во оставка ќе ги извршува тековните задачи и обврски сè до назначувањето на нова влада од страна на новоизбраниот претседател, Емануел Макрон Француската Влада на премиерот Бернар Казнев вечерва поднесе оставка , која беше прифатена од ...

Шојбле: Германија ќе стори се за му помогне на Макрон да ја зајакне ЕУ

А1 On - 10.05.2017

Германија ќе стори се во рамки на нејзината моќ за да му помогне на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон да ја зајакне Европската унија и еврозоната, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Ле Дриан: Франција ќе продолжи со исполнување на ангажманите во борбата против ИД во Ирак и Сирија

А1 On - 10.05.2017

Франција ќе продолжи со исполнувањето на ангажманите во борбата против Исламската држава во Ирак и Сирија и при управувањето на новиот претседател на земјата Емануел Макрон, изјави на средбата на меѓународната коалиција против ИД во Копенхаген ...

(ФОТО) Сите зборуваат за сопругата на Макрон, но погледнете ги нејзините ќерки на негова возраст

Репортер - 10.05.2017

Брижит пред врската со Емануел Макрон била во брак со банкарот Андре Луј Аузиер, со кого има три деца – 41-годишниот син Себастијан и двете ќерки, 40-годишната Лоренс и Тифани33-годишната.

Зошто само економистите се внимателни од изборот на новиот француски претседател?

Факултети - 10.05.2017

Политичарите честитаат, берзите бележат рекорди, а и граѓаните се задоволни. Изгледа дека единствено некои економисти преку честитките и предупредуваат – опасноста е одложена, но не и отстранета.

Ле Дриан: Франција ќе продолжи со исполнување на ангажманите во борбата против ИД во Ирак

+инфо - 10.05.2017

Околу 4.000 француски војници во Сахел и 1.200 во Блискиот Исток учествуваат во борбата против ИД. Франција ќе продолжи со исполнувањето на ангажманите во борбата против Исламската држава во Ирак и Сирија и при управувањето на новиот претседател на ...

Шојбле: Германија ќе стори се за му помогне на Макрон да ја зајакне ЕУ

+инфо - 10.05.2017

Некои од предлозите на Макрон, вклучувајќи го и тој за европски министер за финансии ќе бараат промени во договорот на ЕУ, предупреди Шојбле. Германија ќе стори се во рамки на нејзината моќ за да му помогне на новоизбраниот француски претседател ...

Емануел Макрон: „Интегритетот и единството на ЕУ никогаш нема да бидат компромитирани“

МКД - 10.05.2017

Новоизбраниот француски претседател вети дека ќе ги зацели поделбите и ќе ја поправи социјалната и економската штета во Франција. Емануел Макрон го започна својот прв ден како лидер-во-чекање на Франција со ветување дека ќе ги зацели поделбите и ќе ...

„Разголениот“ Макрон на насловната на геј-магазинот„Гарсон“ ФОТО

Слободен Печат - 10.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон, ја украси насловната страница на популарниот француски геј-магазин „Гарсон“, со наслов „Откривање: Нужна борба“. Извор од магазинот, сепак, призна дека мускулестото голо торзо од манекен е ...

Шојбле: Ќе му помогне на Макрон да ја зајакне ЕУ

МРТ - 10.05.2017

Поддршка за Макрон вети и германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле во процесот на зајакнување на Еврпоската Унија и на Еврозоната. „Борбата против тероризмот продолжува и во мандатот на новиот претседател Емануел Макрон“, порача францускиот ...

Проблемот е што на популистите не им треба да победат за да имаат влијание

Оff.net - 10.05.2017

Според официјалната математика, во првиот круг од француските претседателски избори, Макрон освои 24% од гласовите, а Ле Пен 21%. Според една друга математика, во првиот круг кандидатите што не беа од центарот (Ле Пен, Филон, Меленшон) освоија 61% ...

Валс, не ги исполнува критериумите на движењето на Макрон за да биде кандидат за пратеник

А1 On - 10.05.2017

Поранешниот социјалистички премиер Мануел Валс, не ги исполнува критериумите на движењето „Републиката во движење“ на новоизбраниот претседател Емануел Макрон за да биде кандидат за пратеник, јавува дописникот на МИА од Париз.

Ле Дриан: Франција ќе продолжи со исполнување на ангажманите во борбата против ИД во Ирак и Сирија

Сител - 10.05.2017

Франција ќе продолжи со исполнувањето на ангажманите во борбата против Исламската држава во Ирак и Сирија и при управувањето на новиот претседател на земјата Емануел Макрон, изјави на средбата на меѓународната коалиција против ИД во Копенхаген ...

„Шарли ебдо“ со шокантна карикатура од првата дама на Франција

Макфакс - 10.05.2017

Францускиот сатиричен неделник „Шарли ебдо“ ги шокираше своите корисници на интернет кога во своето најново издание објави карикатура од новоизбраниот претседател Емануел Макрон како го држи стомакот на својата бремена сопруга Брижит, со коментар ...

Разногласија во Берлин околу плановите на Макрон

А1 On - 10.05.2017

Дел од германската политичка елита не е задволна од позициите на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон и покрај неговите заложби за понатамошен дијалог меѓу Париз и Берлин за поцврста ЕУ.

Валканата тајна на победата на Макрон

Оff.net - 10.05.2017

Кога Коми на недела пред изборите објави писмо дека повторно ја отвора истрагата околу мејловите на Хилари, во рок од една седмица Њујорк тајмс, Лос Анџелес тајмс, УСА тудеј, Вол стрит журнал и Вашингтон пост објавија 100 стории околу мејловите.

Макрон: Омразата кон жените е причина за опсесијата со тоа колку години има мојата сопруга

Кајгана - 10.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон се изјасни за општата опсесија околу возраста на неговата сопруга. Тој истакна дека мизогинијата (омразата кон жените) и хомофобијата се причина за шпекулациите дека тој не би можел да е заљубен ...

„Разголениот“ Макрон на насловната на геј-магазинот„Гарсон“

+инфо - 10.05.2017

Извор од магазинот, сепак, призна дека мускулестото голо торзо од манекен е надодадено на главата на Макрон. Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон, ја украси насловната страница на популарниот француски геј-магазин „Гарсон“, со наслов ...

Францускиот премиер и владата поднесоа оставка!

Макфакс - 10.05.2017

Францускиот премиер Бернар Казнов вечерва поднесе оставка, а исто така и владата. Тоа се случи само неколку минути откако Уставниот совет и официјално го потврди изборот на Емануел Макрон за претседател на Франција.

Кои се предизвиците пред новиот француски претседател

Нова ТВ - 10.05.2017

Емануел Макрон, новиот француски претседател вети дека ќе работи за сите, без разлика на партиската провиненција или националност, а токму заради тоа и програмата има и леви и десни политики.

Макрон: Кога би бил 20 години постар нема да има коментари за мојата сопруга

Макфакс - 10.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон зборуваше за неговата сопруга. Тој рече дека никој нема да се зборува за неа ако таа беше 24 години помлада од него. “Да сум јас 20 години постар од својата сопруга, никој ниту една секунда не би ...

Шарли ебдо со насловна за сопругата на новиот француски претседател (ФОТО)

МКД - 10.05.2017

Францускиот сатиричен весник Шарли ебдо, мета на крвавиот терористички напад на исламисти во 2015 поради навредување на Мухамед, денес ја разбранува француската јавност. Шарли ебдо овојпат објави карикатура од новиот претседател на Франција Емануел ...

Шојбле: Германија ќе стори се за му помогне на Макрон да ја зајакне ЕУ

Сител - 10.05.2017

Германија ќе стори се во рамки на нејзината моќ за да му помогне на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон да ја зајакне Европската унија и еврозоната, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Екс премиерот Валс не ги исполнува условите да биде кандидат за пратеник на Макрон

+инфо - 10.05.2017

Валс не доби посебен третман од новото движење иако јасно ги пресече врските со Социјалистичката партија, за која вчера изјави дека е „мртва“. Поранешниот социјалистички премиер Мануел Валс не ги исполнува критериумите на движењето „Републиката во ...

Прамени и суптилни операции: Како сопругата на Макрон изгледа така младолико?

Курир - 10.05.2017

Нејзината атлетска градба и модерни дизајнерски парчиња прават годините на Брижит Макрон да делуваат како број. Сепак, ако се суди според мислењето на експертите таа вложила и додатен напор за да може да му парира на својот помлад сопруг, сега веќе ...

Разногласија во Берлин околу плановите на Макрон

Сител - 10.05.2017

Дел од германската политичка елита не е задволна од позициите на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон и покрај неговите заложби за понатамошен дијалог меѓу Париз и Берлин за поцврста ЕУ.

Марион Ле Пен ја напушта политиката

Локално - 10.05.2017

Францускиот крајнодесничарски пратеник Марион Мариса Ле Пен, чија тетка ги загуби претседателските избори во неделата, објави дека се повлекува од политиката , пишува ББЦ. Таа појасни дека одлуката е ” лични и политички причини” .

За новиот лидер на Франција надворешната политика е непозната територија

Локално - 10.05.2017

Новоизбраниот претседател Емануел Макрон, дојдена власт со реформска агенда за Франција, но исто така брзо ќе открие дека надворешната политика – област во која се уште не се чувствува удобно – ќе му го апсорбира голем дел од времето.

Шарли Ебдо повторно шокира: На насловната страница е сопругата на Макрон

Република - 10.05.2017

Францускиот сатиричен весник Шарли Ебдо, кој беше цел на крвавите напади на исламистите во 2015 година за навреда на исламот, денес повторно ги разбранува страстите на јавноста. Шарли Ебдо овој пат објави карикатура на новиот претседател на Франција ...

ФОТО: Шарли Ебдо шокираше со новата насловна страница на сопругата на францускиот претседател

Локално - 10.05.2017

Францускиот сатиричен весник Шарли Ебдо, кој беше цел на крвавите напади на исламистите во 2015 година за навреда на исламот, денес повторно ги разбранува страстите на јавноста. Шарли Ебдо овој пат објави карикатура на новиот претседател на Франција ...

Шојбле: Германија ќе стори се за му помогне на Макрон да ја зајакне ЕУ

Либертас - 10.05.2017

Германија ќе стори се во рамки на нејзината моќ за да му помогне на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон да ја зајакне Европската унија и еврозоната, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Француската Влада поднесе оставка

Република - 10.05.2017

Француската Влада на премиерот Бернар Казнев вечерва поднесе оставка, која беше прифатена од актуелниот претседател Франсоа Оланд. Оставката на социјалистичката Влада е логична и вообичаена според француската политичка традиција, откако Уставниот ...

Сите зборуваат за Макроновата 24 години постара сопруга, но кои се нејзините деца?

Локално - 10.05.2017

Брижит пред бракот со Макрон била мажена за банкарот Андре-Луиз со кој има три деца, синот Себастијан (42) и две ќерки , Лоренс (39) и Тифани(32). Франција го доби новиот претседател Емануел Макрон, кој победи со 66,1 % освоени гласови.

Германија ќе стори се за му помогне на Макрон да ја зајакне ЕУ

Вечер Прес - 10.05.2017

Германија ќе стори се во рамки на нејзината моќ за да му помогне на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон да ја зајакне Европската унија и еврозоната Германија ќе стори се во рамки на нејзината моќ за да му помогне на новоизбраниот ...

Макрон: “Jaс не сум геј, Брижит е постара од мене 24 години, но таа е мојот живот”

Локално - 10.05.2017

Уживам со жена ми. Приказната дека не е можно човек да биде во врска со 24 години постара жена е само предрасуда, рече Maкрон во документарниот филм.прикажан на телевизијата ТФ1 Францускиoт претседател Емануел Maкрон во јавноста е познат по две ...

Дриан: Франција ќе продолжи со исполнување на ангажманите во борбата против ИД во Ирак и Сирија

Локално - 10.05.2017

– Франција ќе продолжи со исполнувањето на ангажманите во борбата против Исламската држава во Ирак и Сирија и при управувањето на новиот претседател на земјата Емануел Макрон, изјави на средбата на меѓународната коалиција против ИД во Копенхаген ...

"Charlie Hebdo" удри на Првата дама на Франција, јавноста бесна: Ова е срамота!

Точка - 10.05.2017

Корисниците на интернетот денес оцениле дека сексистичката насловна страна на најновото издание на сатиричниот неделник "Charlie Hebdo", на која има карикатура од новиот претседател на Франција, Емануаел Макрон, со 25 години постарата сопруга ...

Што посакуваме од Макрон...

Н.Македонија - 10.05.2017

Ако новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон навистина сака да означи прекин со традиционалните елити, тогаш ќе треба да интервенира и во досегашниот недоследен европски пристап кон Балканот.

Француската Влада поднесе оставка...

Н.Македонија - 10.05.2017

Француската Влада поднесе оставка Француската Влада на премиерот Бернар Казнев вечерва поднесе оставка, која беше прифатена од актуелниот претседател Франсоа Оланд. Оставката на социјалистичката Влада е логична и вообичаена според француската ...

Шојбле: Германија ќе стори се за му помогне на Макрон да ја зајакне ЕУ

Идивиди - 10.05.2017

Берлин, 10 мај 2017 (МИА) - Германија ќе стори се во рамки на нејзината моќ за да му помогне на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон да ја зајакне Европската унија и еврозоната, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Прамени и суптилни операции: Како сопругата на Макрон изгледа така младолико?

Канал5 - 09.05.2017

Нејзината атлетска градба и модерни дизајнерски парчиња прават годините на Брижит Макрон да делуваат како број. Сепак, ако се суди според мислењето на експертите таа вложила и додатен напор за да може да му парира на својот помлад сопруг, сега веќе ...

Трамп и Макрон ќе се сретнат на самитот на НАТО

24 Вести - 09.05.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе се сретне со новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон на маргините на самитот на НАТО во Брисел на 25 мај, соопшти Белата куќа по телефонскиот разговор меѓу двајцата државници.

Макрон: Предрасудите за мојот брак ги шират луѓето што ги мразат жените

Телма - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон оцени дека предрасудите за неговата 24 години постара сопруга се засноваат на „омраза кон жените“. „Многумина тврдат дека нашата врска не е одржлива и оти не е возможна.

Зошто само економистите се претпазливи во однос на Макрон?

Deutsche Welle - 09.05.2017

Политичарите честитаа, берзите забележаа раст, дури и граѓаните се задоволни. На новиот француски претседател му честитаа и економистите, но некои од нив веднаш предупредија: опасноста е одложена, но не и отстранета.

Емануел Макрон бесен на коментарите за возраста на сопругата!

Канал5 - 09.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон вели дека мизогонијата и хомофобијата стојат зад претпоставките дека тој не би можел да биде вљубен во својата сопруга затоа што таа е постара од него 24 години! Во интервју за весникот „Le ...

МАКРОН ИМ ОДГОВОРИ НА СИТЕ: Никој немаше да ме осудува ако мојата сопруга беше 20 години помлада од мене

Телеграф - 09.05.2017

Макрон (39) сегашната сопруга Брижит Троњо (64) ја запознал како 15-годишен ученик, кога таа му била наставничка по драма. Родителите на Макрон биле шокирани кога разбрале дека нивниот син тинејџер е во љубовна врска со омажена наставничка ...

Првата дама на Франција ги крена на нозе модните критичари! ФОТО

Слободен Печат - 09.05.2017

Франција го доби досега најмладиот претседател 39-годишниот Емануел Макрон, а прва дама стана неговата 25 години постара сопруга Брижит. Брачната двојка го изговорила судбоносното „да“ во 2007 година по повеќегодишна врска која започнала кога ...

Макрон: Предрасудите за мојот брак ги шират луѓето што ги мразат жените

Сител - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон оцени дека предрасудите за неговата 24 години постара сопруга се засноваат на „омраза кон жените“. - Многумина тврдат дека нашата врска не е одржлива и оти не е возможна.

Макрон сака да го укине договорот за границата меѓу Франција и Британија

Алфа - 09.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон сака да го раскине договорот со Велика Британија за граничната контрола меѓу нив, потпишан во февруари 2003, тврдат дел од лондонските весници.

Макрон сака да го укине договорот за границата меѓу Франција и Британија

+инфо - 09.05.2017

Kонтролата на патниците и стоката за влез во Британија се прави на Кале и Данкерк, а за тие кои патуваат кон Франција во Лондон или во Довер. Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон сака да го раскине договорот со Велика Британија за ...

Макрон сака да го укине договорот за границата меѓу Франција и Британија

Сител - 09.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон сака да го раскине договорот со Велика Британија за граничната контрола меѓу двете земји, потпишан во февруари 2003 година, тврдат дел од лондонските весници.

Макрон против договорот склучен меѓу Ширак и Блер

Макфакс - 09.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон сака да го раскине договорот со Велика Британија за граничната контрола меѓу двете земји, потпишан во февруари 2003 година, тврдат дел од лондонските весници.

Макрон поднесе оставка од функцијата претседател на движењето „Напред“

Курир - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон поднесе оставка на функцијата претседател на движењето „Напред“ (ЕМ), што тој го основа, еден ден откако со убедлива победа во вториот круг на претседателските избори во Франција беше избран за ...

Макрон сака да го укине договорот за границата меѓу Франција и Британија

А1 On - 09.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон сака да го раскине договорот со Велика Британија за граничната контрола меѓу двете земји, потпишан во февруари 2003 година, тврдат дел од лондонските весници.

Бибер: Груевски и Орбан не се подобри од Ле Пен

Слободен Печат - 09.05.2017

Ав­стрис­ки­от ана­ли­ти­чар Фло­ри­јан Би­бер му по­ра­ча јав­но на прет­се­да­те­лот на Гру­па­та ев­роп­ски на­род­ни пар­тии и ни­вен прет­се­да­вач во Ев­роп­ски­от Пар­ла­мент, Жо­зеф Дол, де­ка не мо­же да се ра­ду­ва на по­бе­да­та на ...

Внуката на Марин Ле Пен се повлекува од политиката

+инфо - 09.05.2017

Таа како мајка на мало девојче вели дека сака да мине повеќе време со неа и смета дека „жртвите што ги бара политичкиот живот чинат многу време“. Француската пратеничка и внука на лидерката на екстремно десниот Националниот Фронт (ФН), Марин Ле Пен, ...

Сите зборуваат за сопругата на Макрон, но погледнете ги нејзините ќерки на негова возраст

Press24 - 09.05.2017

Брижит пред врската со Емануел Макрон била во брак со банкарот Андре Луј Аузиер, со кого има три деца – 41-годишниот син Себастијан и двете ќерки, 40-годишната Лоренс и Тифани33-годишната.

Франција: Макрон поднесе оставка од функцијата претседател на движењето „Напред“

+инфо - 09.05.2017

За привремен претседател на ЕМ, што Макрон го основаше во 2016 година, именувана е Катрин Барбару. Новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон поднесе оставка на функцијата претседател на движењето „Напред“ (ЕМ), што тој го основа, еден ден ...

Меркел сака да му помогне на Макрон во намалувањето на невработеноста

Кајгана - 09.05.2017

„Германија сака да му помогне на новиот француски претседател Емануел Макрон, во борбата против невработеноста во Франција,“ соопшти германската канцеларка Ангела Меркел. „Би сакала да помогнам, посебно со планот на намалување на стапката на ...

Економист: Французите напишаа историја

МКД - 09.05.2017

Победата на Емануел Макрон на изборите за претседател на Франција е историска од повеќе причини, пишува британскиот неделник Економист . Истакнувајќи дека Франција го доби најмладиот претседател во својата историја кој никогаш претходно не ...

Победата на Емануел Макрон го зајакна еврото

Факултети - 09.05.2017

( Фото: Reuters ) Веднаш по веста дека за нов претседател на Франција е избран Емануел Макрон, еврото почна да зајакнува, пренесува „Ројтерс“. Само половина час по објавувањето на податоците за излезеноста на изборите кои упатуваа дека Макрон е во ...

Макрон му порача на Трамп дека ќе го штити Парискиот климатски договор

Нетпрес - 09.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон му порачал во телефонскиот разговор на американскиот колега по должност Доналд Трамп дека ќе го штити договорот за климатските промени склучен во Париз кон крајот на 2015 година од кој САД може да ...

Што значи победата на Макрон за Renault и Peugeot?

Авто Плус - 09.05.2017

Убедливата победа на Емануел Макрон во француските претседателски избори во неделата би требало да е добра вест за локалните автомобилски гиганти Renault и PSA Peugeot Citroen, коментира Bloomberg.

Која е Брижит Троње, новата прва дама на Франција

Кајгана - 09.05.2017

Откако Емануел Макрон победи на претседателските избори во Франција, неговата сопруга Брижит Троње ќе стане прва дама. Гламурозната учителка има 64 години и е 24 години постара од сопругот кој наскоро ќе стане најмладиот претседател на Франција ...

Трамп и Макрон ќе се сретнат на самитот на НАТО

Р.С.Европа - 09.05.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе се сретне со новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон на маргините на самитот на НАТО во Брисел на 25 мај, соопшти Белата куќа по телефонскиот разговор меѓу двајцата државници.

Франција: Макрон поднесе оставка од функцијата претседател на движењето „Напред“

Сител - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон поднесе оставка на функцијата претседател на движењето „Напред“ (ЕМ), што тој го основа, еден ден откако со убедлива победа во вториот круг на претседателските избори во Франција беше избран за ...

Меркел сака да му помогне на Макрон во намалувањето на невработеноста

Макфакс - 09.05.2017

Германија сака да му помогне на новиот француски претседател Емануел Макрон, во борбата против невработеноста во таа земја, соопшти германската канцеларка Ангела Меркел. „Би сакала да помогнам, посебно на планот на намалување на стапката на ...

Франција: Макрон поднесе оставка од функцијата претседател на движењето „Напред“

А1 On - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон поднесе оставка на функцијата претседател на движењето „Напред“ (ЕМ), што тој го основа, еден ден откако со убедлива победа во вториот круг на претседателските избори во Франција беше избран за ...

Мануел Валс: Француската социјалистичка партија е мртва

Стандард - 09.05.2017

Поранешниот француски премиер Мануел Валс изјави дека Француската социјалистичка партија е „мртва“ и рече дека сака да учествува во парламентарните избори во јуни од името на политичкото движење на новоизбраниот претседател Емануел Макрон, пренесоа ...

Реакции за победата на Макрон: Битката е добиена, но борбата со популистите продолжува

Макфакс - 09.05.2017

Пишува Бојан Стојковски Убедливата победа на 39-годишниот либерален социјалист Емануел Макрон над кандидатот на крајната десница Марин Лепен за Франција значи едно нешто – победа во битката против популизмот, но војната, пак, сè уште продолжува, ...

Зошто победи Емануел Макрон?

Нова ТВ - 09.05.2017

Клучното прашање кое медиумите, аналитичарите, јавноста го ставаат на маса за дебата- како се случи победата на младиот 39-годишен кандидат за претседател на Франција има неколку одговори и сите се фокусираат на една нишка- Франција има поинакви ...

Макрон поднесе оставка во движењето кое го основаше!

Факултети - 09.05.2017

Фото: AFP Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон поднесе оставка на местото претседател на движењето „Во строј!“ кое самиот го основаше, јавуваaт француските медиуми. Макрон во неделата победи во вториот круг од претседателските ...

Мануел Валс: Социјалистичката партија е мртва

Сител - 09.05.2017

Поранешниот премиер од редовите на социјалистите Мануел Валс изутринава потврди дека сака да биде кандидат на движењето „Републиката напред“ на новоизбраниот претседател Емануел Макрон, откако претходно повика да се гласа за Макрон уште пред првиот ...

Емануел Макрон бил фудбалер и навива за Олимпик Марсеј

SportMedia - 09.05.2017

Емануел Макрон кој ќе биде најмладиот француски претседател по неделните избори е голем љубител на фудбалот, и фан на Олимпик Марсеј. 39-годишниот Макрон, од 2004 до 2007 година бил регистриран во Француската фудбалска федерација како фудбалер на ...

Крај на „Годините на бесот“ во Европа

+инфо - 09.05.2017

Триумфот на францускиот новак го поврати доброто име на либерализмот. За волја на Европа,и на Франција, неговиот трет пат мора да успее. Убедливата победа на Емануел Макрон на претседателските избори во Франција е нов удар што либералните, ...

Макрон веќе не е партиски лидер

Макфакс - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, поднесе оставка на местото претседател на движењето „Ан марш!“ („Одиме!“), кое самиот го основаше пред неколку месеци. Макрон во неделата победи во вториот круг од претседателските избори во ...

Виан реинкарниран во Макрон?

Макфакс - 09.05.2017

Сличности се гледаат и во либералните ставови што ги имал своевремено писателот со оние на претседателот сега. Неверојатната физичка сличност меѓу новоизбраниот француски писател Емануел Макрон и францускиот писател Борис Виан (1920-1959) ги ...

Макрон: предрасудите за мојот брак ги шират женомрзачи

Макфакс - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон смета дека предрасудите дека тој неможе да биде во љубов со жена која е 24 години постара од него, е заснована на “омраза кон жените“. Макрон во интервју за „Паризјен“ во очи на изборната победа, ...

Првата дама на Франција ги крена на нозе модните критичари!

+инфо - 09.05.2017

Полибералните модни стилисти пак, тврдат дека Брижит е новата модна икона чијшто стил Французинките ќе го копираат со задоволство. Франција го доби досега најмладиот претседател 39-годишниот Емануел Макрон, а прва дама стана неговата 25 години ...

Макрон сака да го укине договорот за границата меѓу Франција и Британија

Press24 - 09.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон сака да го раскине договорот со Велика Британија за граничната контрола меѓу двете земји, потпишан во февруари 2003 година, тврдат дел од лондонските весници.

БАТАЛЕТЕ ЈА Г-ЃА МАКРОН, ПОГЛЕДНЕТЕ КАКВА ВНУКА ИМА ЛЕ ПЕН: На митинзи се појавува со отворено деколте и куси ...

Телеграф - 09.05.2017

Со нејзината типична француска убавина на умерена жена, без многу шминка и нападен изглед, таа освојува со своето појавување, а неспорно е и тоа дека е згодна Марион Марешал Ле Пен е 27-годишната внука на кандидатот за претседател на Франција Марин ...

Видни членови на партии кои извршувале високи функции сега сакаат да преминат кај Макрон

+инфо - 09.05.2017

Поранешниот премиер од редовите на социјалистите потврди дека сака да биде кандидат на движењето „Републиката напред“ на претседателот Макрон. Поранешниот премиер од редовите на социјалистите Мануел Валс изутринава потврди дека сака да биде кандидат ...

Мануел Валс: Социјалистичката партија е мртва

А1 On - 09.05.2017

Поранешниот премиер од редовите на социјалистите Мануел Валс изутринава потврди дека сака да биде кандидат на движењето „Републиката напред“ на новоизбраниот претседател Емануел Макрон, откако претходно повика да се гласа за Макрон уште пред првиот ...

Внуката на Марин Ле Пен се повлекува од политиката

Нетпрес - 09.05.2017

Француската пратеничка и внука на лидерката на екстремно десниот Националниот Фронт (ФН), Марин Ле Пен, Марион Марешал-Ле Пен денеска соопшти дека нема да се кандидира на претстојните парламентрани избори и дека ја напушти функцијата шеф на ...

Внуката на Ле Пен ја напушта политиката

Стандард - 09.05.2017

Марион Мерешал Ле Пен, внуката на Марин Ле Пен, ќе ја напушти политиката, пренесува „BBC“. Марион Мерешал Ле Пен, која е пратеник од „Националниот фронт“, беше сметана од страна на некои како иден лидер на партијата.

Макрон: Предрасудите за мојот брак ги шират луѓето што ги мразат жените

Нетпрес - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон оцени дека предрасудите за неговата 24 години постара сопруга се засноваат на „омраза кон жените“. – Многумина тврдат дека нашата врска не е одржлива и оти не е возможна.

Макрон: Предрасудите за мојот брак ги шират луѓето што ги мразат жените

+инфо - 09.05.2017

Француските медиуми, новата прва дама, мајка на три деца и баба на седум внуци, ја опишуваат како сеприсутна во животот на Макрон. Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, оцени дека предрасудите за неговата 24 години постара сопруга ...

Макрон: Предрасудите за мојот брак ги шират луѓето што ги мразат жените

А1 On - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон оцени дека предрасудите за неговата 24 години постара сопруга се засноваат на „омраза кон жените“. – Многумина тврдат дека нашата врска не е одржлива и оти не е возможна.

Макрон лут за коментарите за неговата постара сопруга

Фактор - 09.05.2017

Новиот француски претседател, Емануел Макрон е бесен за коментарите за неговата сопруга која од него е постара 24 години. „Ако јас бев постар од мојата сопруга 20 години, никој ниту за секунда немаше да помисли дека не можам да бидам со неа.

Творците на Брегзит разочарани од победата на Макрон: Францускиот претседател е марионета!

Точка - 09.05.2017

Британските евроскептици не се обидоа да го сокријат своето незадоволство од победата на Емануел Макрон на претседателските избори во Франција. Најџел Фараж, еден од предводниците на процесот на напуштањето на Велика Британија на Европската унија, ...

Германија е против еврообврзниците и по победата на Макрон

Локално - 09.05.2017

Германската влада не ја промени својата позиција против издавањето на заеднички обврзници на еврозоната и по изборот на Емануел Макрон за претседател на Франција, објави портпаролот на владата во Берлин, цитиран од “Ројтерс”.

Макрон му порача на Трамп дека ќе го штити Парискиот климатски договор

Точка - 09.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон му порачал во телефонскиот разговор на американскиот колега по должност Доналд Трамп дека ќе го штити договорот за климатските промени склучен во Париз кон крајот на 2015 година од кој САД може да ...

Трамп и Ердоган му ја честитаа победата на Макрон

Либертас - 09.05.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска му ја честиташе победата на Емануел Макрон на пртседателските избори во Франција, соопшти Белата куќа. – Трамп телефонски разговараше со избраниот претседател на Франција и му ја честита победата, изјави ...

Макрон: Предрасудите за мојот брак ги шират луѓето што ги мразат жените

Локално - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон оцени дека предрасудите за неговата 24 години постара сопруга се засноваат на „омраза кон жените“. – Многумина тврдат дека нашата врска не е одржлива и оти не е возможна.

Зад ова мило лице се крие злото на Европа: Марион Ле Пен омекна, се повлекува

Република - 09.05.2017

Француската пратеничка и внука на лидерката на екстремно десниот Национален фронт (ФН), Марин Ле Пен, Марион Марешал-Ле Пен денеска соопшти дека нема да се кандидира на претстојните парламентрани избори и дека ја напушти функцијата шеф на ...

Сите деца на првата дама на Франција: Претседателот им е очув, а може да им биде брат

Република - 09.05.2017

Франција завчера доби нов претседател, Емануел Макрон кој победи на изборите со 66,1 проценти освоени гласови. Неговата реформска политика и проевропскиот „трет пат“ и привече француските гласачи кои одучија да му дадат шанса.

Макрон поднесе оставка од функцијата претседател на движењето „Напред“

Република - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон поднесе оставка на функцијата претседател на движењето „Напред“ (ЕМ), што тој го основа, еден ден откако со убедлива победа во вториот круг на претседателските избори во Франција беше избран за ...

Макрон: Предрасудите за мојот брак ги шират луѓето што ги мразат жените

Либертас - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон оцени дека предрасудите за неговата 24 години постара сопруга се засноваат на „омраза кон жените“. – Многумина тврдат дека нашата врска не е одржлива и оти не е возможна.

Макрон: Предрасудите за мојот брак ги шират луѓето што ги мразат жените

еМагазин - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон оцени дека предрасудите за неговата 24 години постара сопруга се засноваат на „омраза кон жените“. - Многумина тврдат дека нашата врска не е одржлива и оти не е возможна.

По изборите во Франција, Британија може да ги заостри граничните контроли

Фактор - 09.05.2017

Британскaта премиерка Тереза Меј навести дека граничните контроли меѓу Велика Британија и Франција може да се промени по парламентарните избори на островите. Таа изјави дека очекува новата влада да преговара со новоизбраниот француски претседател ...

Заев му честиташе на Макрон: Еве што се вели во честитката

Бизнис Вести - 09.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до новоизбраниот претседател на Република Фарнција, Емануел Макрон. „Ви го честитам изборот за нов претседател на Франција во име на граѓаните на Р.Македонија, на Социјалдемократскиот сојуз и во ...

Макрон поднесе оставка од функцијата претседател на движењето „Напред"

Вечер Прес - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон поднесе оставка на функцијата претседател на движењето „Напред" (ЕМ), што тој го основа, еден ден откако со убедлива победа беше избран за претседател Новоизбраниот претседател на Франција Емануел ...

Не е само Брижит: Овие Македонки љубат помлади мажи (ФОТО)

Република - 09.05.2017

Новата прва дама на Франција се покажа поинтересна за јавноста отколку самиот претседател. Тоа што Брижит Макрон Троње е 24 години постара од нејзиниот сопруг Емануел Макрон, беше тема на сите светски медиуми, а богами и на чаршиските муабети во ...

Макрон веќе не е партиски лидер

Точка - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, поднесе оставка на местото претседател на движењето „Ан марш!“ („Одиме!“), кое самиот го основаше пред неколку месеци. Макрон во неделата победи во вториот круг од претседателските избори во ...

Макрон: Предрасудите за мојот брак ги шират луѓето што ги мразат жените

Република - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон оцени дека предрасудите за неговата 24 години постара сопруга се засноваат на „омраза кон жените“. – Многумина тврдат дека нашата врска не е одржлива и оти не е возможна.

Макрон: Гласините за нас ги шират оние кои ги мразат жените

Република - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, смета дека предрасудите дека тој не може да биде во љубов со жена која е 24 години постара од него – се засновани на „омраза кон жените”.

Макрон бесен: "А што ако мојата сопруга е 20 години помлада од мене? Гласините за нас ги шират оние кои ги мразат ...

Точка - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, смета дека предрасудите дека тој не може да биде во љубов со жена која е 24 години постара од него - се засновани на "омраза кон жените".

Зошто само економистите се претпазливи во однос на Макрон?

Либертас - 09.05.2017

Политичарите честитаа, берзите забележаа раст, дури и граѓаните се задоволни. На новиот француски претседател му честитаа и економистите, но некои од нив веднаш предупредија: опасноста е одложена, но не и отстранета, пишува Дојче веле .

Виан реинкарниран во Макрон?

Локално - 09.05.2017

Сличности се гледаат и во либералните ставови што ги имал своевремено писателот со оние на претседателот сега. Неверојатната физичка сличност меѓу новоизбраниот француски писател Емануел Макрон и францускиот писател Борис Виан (1920-1959) ги ...

Флориан Бибер до ЕПП: Не можете да му честитате на Макрон, а да ги поддржувате Груевски и Орбан

Локално - 09.05.2017

Австрискиот професор и политички аналитичар Флориан Бибер преку Твитер одговори на честитката на претседателот на Групата европски народни парттии и претседавач во Европскиот Парламент, Жозеф Дол на победата на Емануел Макрон на претседателските ...

Прескапа е тајната на првата дама на Франција

Република - 09.05.2017

Французинките се жени со стил, а новата прва дама на Франција е уште еден доказ за тоа. Иако е 25 години постара од сопругот, францускиот претседател Амануел Макрон, и е баба, Брижит изгледа помладо од 64-годишна жена. Барем така велат визажистите.

Макрон против договорот склучен меѓу Ширак и Блер

Точка - 09.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон сака да го раскине договорот со Велика Британија за граничната контрола меѓу двете земји, потпишан во февруари 2003 година, тврдат дел од лондонските весници.

Меркел сака да му помогне на Макрон во намалувањето на невработеноста

Точка - 09.05.2017

Германија сака да му помогне на новиот француски претседател Емануел Макрон, во борбата против невработеноста во таа земја, соопшти германската канцеларка Ангела Меркел. „Би сакала да помогнам, посебно на планот на намалување на стапката на ...

Сите зборуваат за 24 години постарата сопруга на Макрон, но погледнете ги нејзините ќерки кои се на негова возраст

Точка - 09.05.2017

Брижит пред врската со Емануел Макрон била во брак со банкарот Андре Луј Аузиер, со кого има три деца – синот Себастијан (41) и двете ќерки Лоренс (40) и Тифани (33). Емануел Макрон има 39 години, а неговата сопруга Брижит е постара од него 24 ...

Првата дама на Франција веќе тера по свое: Еве на кого прво му забила нож во срце!

Точка - 09.05.2017

Брижит Макрон, сопругата на избраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, ги разлутила модните критичари со облеката во која го дочекала прогласувањето на изборните резултати. Многумина, имено, очекувале дека Брижит изборните резултати ќе ги ...

Макрон: Предрасудите за мојот брак ги шират луѓето што ги мразат жените

МК News - 09.05.2017

Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон оцени дека предрасудите за неговата 24 години постара сопруга се засноваат на „омраза кон жените“. – Многумина тврдат дека нашата врска не е одржлива и оти не е возможна.

Макрон сака да го укине договорот за границата меѓу Франција и Британија

Локално - 09.05.2017

Новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон сака да го раскине договорот со Велика Британија за граничната контрола меѓу двете земји, потпишан во февруари 2003 година, тврдат дел од лондонските весници.

Нов удар за популизмот во Европа...

Н.Македонија - 09.05.2017

Со убедливиот триумф над лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, значително е намалена популистичката закана за Европа. Макрон силно ја поддржува Европската Унија и бара реформи за нејзино поефикасно функционирање, а исто така се залага и за ...

Внуката на Марин Ле Пен се повлекува од политиката...

Н.Македонија - 09.05.2017

Внуката на Марин Ле Пен се повлекува од политиката Француската пратеничка и внука на лидерката на екстремно десниот Националниот Фронт (ФН), Марин Ле Пен, Марион Марешал-Ле Пен денеска соопшти дека нема да се кандидира на претстојните парламентрани ...

Макрон: Предрасудите за мојот брак ги шират луѓето што ги мразат жените

Идивиди - 09.05.2017

Париз, 9 мај 2017 (МИА) - Новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон оцени дека предрасудите за неговата 24 години постара сопруга се засноваат на „омраза кон жените“. - Многумина тврдат дека нашата врска не е одржлива и оти не е возможна.

Јункер: Франција троши премногу

Денар - 09.05.2017

Високата државна потрошувачка во Франција претставува проблем, изјави претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер. Тој го истакна тоа само два дена откако Емануел Макрон ја однесе победата на претседателските избори во Франција.

Проевропски банкар победи во Франција, а не неговата 24-години постара жена

Идивиди - 09.05.2017

ОД СВОЕ ЌОШЕ Во неделата и официјално беше избран 39-годишниот Емануел Макрон за претседател на Франција. Тој е економист, кој силно ја подржува Европската унија и се стреми кон нејзино поефикасно функционирање, залагајќи се кон зајакнување на ...

Меркел му понуди помош на Макрон за намалување на невработеноста

Денар - 09.05.2017

Германија сака да му помогне на новиот француски претседател Емануел Макрон, во борбата против невработеноста во таа земја, соопшти германската канцеларка Ангела Меркел. „Би сакала да помогнам, посебно на планот на намалување на стапката на ...

Кој се обиде да влијае на изборите во Франција со објавување на имејл комуникацијата?

IT.mk - 08.05.2017

Емануел Макрон е новиот претседател на Франција. Сепак на неколку дена пред изборите, во изборниот молк во јавноста беше објавена имејл комуникацијата на кандидатот за претседател. Се покажа дека комуникацијата не влијаеше на резултатот на изборите, ...

На Берлин му падна камен од срцето по победата на Макрон

Deutsche Welle - 08.05.2017

Меркел, Габриел, Шулц: сите се радуваат на победата на Макрон, а првенствено Социјалдемократите, Зелените и Левицата бараат промена на германската политика кон соседот. Олеснување! Ако постои еден збор кој би можел да ги сублимира реакциите во ...

Франција го доби најмладиот претседател

24 Вести - 08.05.2017

Европската химна „Ода на радоста“ силно одекна на платото пред музејот „Лувр“ во Париз најавувајќи го победничкиот говор на новиот француски претседател, Емануел Макрон кој се обрати на нацијата со зборовите да живее републиката, да живее Франција.

Што носи Макрон за Европа, но и Македонија?

24 Вести - 08.05.2017

Крај на заканите за крај на еврото, и за распаѓањето на Европската Унија. Ова е една од главните пораки после победата на Макрон,според професорот Нано Ружин, поранешен амбасадор и добар познавач на француската политика.

Макрон - првиот ден на францускиот оптимист и новоизбран претседател

Телма - 08.05.2017

Примопредавањето на власта помеѓу актуелниот претседател Франсоа Оланд и новоизбраниот претседател Емануел Макрон е превидено за во недела, соопштија од Елисејската палата. Во меѓувреме претседателот во заминување и неговиот наследник се сретнаа на ...

Меркел ќе му помага на Макрон да ја намали невработеноста

24 Вести - 08.05.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел чија партија вчера победи на парламентарните избори во покраината Шлезвих Холштајн денеска од Берлин вети максимална поддршка за новизбраниот француски претседател Емануел Макрон.

Светските лидери ја поздравија победата на Макрон на претседателските избори во Франција

ТВ21 - 08.05.2017

Светските лидери ја поздравија победата на лидерот на центристичката партија Напред (ЕМ), Еманеул Макрон, кој е избран за нов претседател на Франција со освоени 66,06 отсто од гласовите на вчерашниот втор круг од претседателските избори.

Макрон: Отвораме нова страница во нашата историја

Алсат-М - 08.05.2017

Лидерот на центристичката партија Напред (ЕМ), Еманеул Макрон е избран за нов претседател на Франција со освоени 66,06 отсто од гласовите на вчерашниот втор круг од претседателските избори, соопшти рано изутринава француското Министерство за ...

Светските лидери ја поздравија победата на Макрон во Франција

Алсат-М - 08.05.2017

Светските лидери ја поздравија победата на лидерот на центристичката партија Напред (ЕМ), Еманеул Макрон, кој е избран за нов претседател на Франција со освоени 66,06 отсто од гласовите на вчерашниот втор круг од претседателските избори.

Протести во Париз – уапсени повеќе од 140 лица

Канал5 - 08.05.2017

Француската полиција во текот на минатата ноќ уапси најмалку 141 лице, кои учествувале во насилни протести по изборот на Емануел Макрон за нов претседател на Франција. Француската полиција утрово соопшти дека од вкупниот број уапсени на деветмина им ...

Ахмети му ја честиташе победата на Макрон

Телма - 08.05.2017

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети му го честита изборот на Емануел Макрон за претседател на Франција. „Поздравувајќи го вашиот избор за претседател на Франција, дозволете ми во мое име и во име на сите при ...

Иванов му го честита на Макрон изборот за претседател на Франција

ТВ21 - 08.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати писмо со честитка до Емануел Макрон по повод неговиот избор за претседател на Француската Република. – Ми претставува особена чест и задоволство, од името на граѓаните на Република Македонија ...

Франција го доби најмладиот претседател – Макрон ја победи Ле Пен

Канал5 - 08.05.2017

Центристот Еманеул Макрон е избран за нов претседател на Франција. Тој освои 65,5 отсто од гласовите. Со ова 39-годишниот Макрон стана најмладиот претседател на Франција и осми по ред на петтата француска република.

Госпоѓа Макрон ќе биде претседателка во сенка

Сакам да кажам - 08.05.2017

Кога прв пат се запознале, тој имал 15 години, таа беше мажена 40-годишна наставничка која му предавала драма и му била ментор во школската претстава. Сега ќе влезе во претседателската Елисејска палата како прва дама, но Брижит Макрон ќе продолжи да ...

Макрон освои 66 отсто, Марин Ле Пен 33,94 отсто гласови

24 Вести - 08.05.2017

Еманеул Макрон е избран за нов претседател на Франција со освоени над 66 отсто од гласовите на вчерашниот втор круг од претседателските избори, соопшти француското министерство за внатрешни работи по пребројувањето на 99,99 отсто од гласачки ливчиња.

Победата на Макрон не беше лесна

Deutsche Welle - 08.05.2017

Исходот од претседателските избори во Франција е подобар од очекуваното. Проевропскиот кандидат Макрон освои 66 проценти од гласовите, а Ле Пен - 34 насто. Пред Макрон стои тешка задача да ги помири Французите.

Макрон сака да ја обедини поделената Франција

Deutsche Welle - 08.05.2017

Победата беше јасна, Европа здивна: Емануел Макрон влегува во Елисејската палата како најмлад француски претседател. Но поранешниот министер за економија и иневестициски банкар стои пред огромни предизвици.

Првата дама на Франција - шарм и позитивна енергија

Телма - 08.05.2017

Брижит Троње, сопругата на Емануел Макрон, кој победи на претседателксите избори во Франција, во неговиот живот е присутна уште од негови 15 години – прво како негова наставничка, а потоа во годините кои следат љубовница, потоа и сопруга и –прва ...

Макрон- најмладиот претседател на Франција, олеснување за ЕУ

Телма - 08.05.2017

Со освоени 66% од гласовите, и со своите 39 години Емануел Макрон е најмладиот претседател во историјата на Франција по Наполеон. Тој е и првиот претседател кој не припаѓа на двете големи партии, од основањето на модерната република во 1958-ма.

Макрон ја прослави победата со Одата на радоста: Во Франција нема место за евроскептицизмот

Канал5 - 08.05.2017

Преку звуците на Одата на радоста, наместо со традиционалната Марсељеза, новоизбраниот француски претседател и симболично потврди дека останува посветен на Европската унија и дека во Франција нема место за евроскептицизмот.

Светот воодушевен од шармантната сопруга на Макрон, повеќето Mакедонци потресени: Како бре дете, те прелагала ...

Фокус - 08.05.2017

Aко се суди според коментарите на социјалните мрежи, Mакедонците се меѓу најзагрижените поради старосната разлика од 25 години помеѓу новиот француски претседател Емануел Макрон и неговата гламурозна сопруга Брижи т.

Љубовната приказна на најмладиот претседател на Франција

24 Вести - 08.05.2017

Од професорка до прва дама на Франција. Брижит и новиот претседател на Франција, Емануел Макрон, својата романса ја започнуваат изведувајќи драмско дело на Милан Кундера во 1993 година кога Макрон имал 15 години, а Брижит 40 години.

Претседателот Иванов му го честита на Макрон изборот за претседател на Франција

Алсат-М - 08.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати писмо со честитка до Емануел Макрон по повод неговиот избор за претседател на Француската Република. – Ми претставува особена чест и задоволство, од името на граѓаните на Република Македонија ...

Претседателот Иванов му го честита на Макрон изборот за претседател на Франција

Press24 - 08.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати писмо со честитка до Емануел Макрон по повод неговиот избор за претседател на Француската Република. - Ми претставува особена чест и задоволство, од името на граѓаните на Република Македонија ...

Заев до Макрон: Ги почитуваме заложбите за демократија и обединета Европа, тоа е иднината и на Македонија

А1 On - 08.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до новоизбраниот претседател на Република Франција, Емануел Макрон. „Ви го честитам изборот за нов претседател на Франција во име на граѓаните на Р.Македонија, на Социјалдемократскиот сојуз и во ...

Претседателот Иванов му го честита на Макрон изборот за претседател на Франција

Нетпрес - 08.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати писмо со честитка до Емануел Макрон по повод неговиот избор за претседател на Француската Република. – Ми претставува особена чест и задоволство, од името на граѓаните на Република Македонија ...

Заев до Макрон: Ги почитуваме заложбите за демократија и обединета Европа

+инфо - 08.05.2017

Очекувам дека ќе ја продолжиме да ја развиваме и продолабочуваме нашата соработка, се вели во писмото на Заев до Макрон. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до новоизбраниот претседател на Република Франција, Емануел Макрон.

Оланд и Макрон заедно го одбележуваат Денот на победата над фашизмот

А1 On - 08.05.2017

Актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот новоизбран наследник Емануел Maкрон претпалднево заедно присуствуваа на одбележувањето на Денот на победата над фашизмот – 8 мај, јави дописникот на МИА од Париз.

Заев до Макрон: Ги почитуваме заложбите за демократија и обединета Европа, тоа е иднината и на Македонија!

Слободен Печат - 08.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до новоизбраниот претседател на Република Франција, Емануел Макрон. „Ви го честитам изборот за нов претседател на Франција во име на граѓаните на Р.Македонија, на Социјалдемократскиот сојуз и во ...

Првата дама на Франција – Брижит Макрон со највпечатлив стил

Макфакс - 08.05.2017

Со својот изглед и стил првата дама на Франција успева да им одолее на годините. 64-годишната Брижит, наиде на одобрување и воодушевување кај светската јавност. Од Карла Бруни до сега не се зборувало толку многу за прва дама на Франција.

Иванов му го честита на Макрон изборот за претседател на Франција

МРТ - 08.05.2017

Претседателот Иванов ја нагласува и цврстата определба на Република Македонија за натамошно зајакнување на пријателските односи, продлабочување на политичкиот дијалог со Француската Република и интензивирање на соработката во сите области од заемен ...

Иванов со честитка до Макрон, новоизбраниот претседател на Франција

МКД - 08.05.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати писмо со честитка до Емануел Макрон по повод неговиот избор за претседател на Француската Република. Во продолжение во целост го пренесуваме писмо со честитка до новоизбраниот претседател ...

Ахмети му го честита изборот на Макрон за претседател на Франција

Репортер - 08.05.2017

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети на Емануел Макрон му го честита изборот за претседател на Франција. – Поздравувајќи го вашиот избор за претседател на Франција, дозволете ми во мое име и во име на сите при ...

Еврото зајакна во однос на доларот и јенот по изборот на Макрон за француски претседател

Курир - 08.05.2017

Утринава на берзите во Азија еврото зајакна во однос на главните светски валути по изборот на проевропскиот либерален кандидат Емануел Макрон за нов претседател на Франција и неговата победа над кандидатката на крајната десница Марин ле Пен, јавија ...

Претседателот Иванов му честита на Макрон за победата

Телеграф - 08.05.2017

Цврсто сум убеден дека Вашата модерна визија и кохезивен карактер ќе претставуваат гарант за натамошен севкупен прогрес на Француската Република, се наведува во честитката Претседателот на Република Македонија.

Макрон со порака до Французите: Да ја сакаме Франција

Press24 - 08.05.2017

Во своето прво обраќање до нацијата, откако денеска беше избран за нов претседтаел на Франција, Емануел Макрон ги повика „сите Французи дека ги штитат најранливите меѓу нив“, јави дописникот на МИА од Париз.

Заев до Макрон: Ги почитуваме заложбите за демократија и обединета Европа

Репортер - 08.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до новоизбраниот претседател на Република Франција, Емануел Макрон. – Ги цениме и поздравуваме заложбите што ги негувате за слобода и демократија во една обединета Европа, што е дополнително ...

Претседателот Иванов му го честита на Макрон изборот за претседател на Франција

Репортер - 08.05.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати писмо со честитка до Емануел Макрон по повод неговиот избор за претседател на Француската Република. – Ми претставува особена чест и задоволство, од името на граѓаните на Република Македонија ...

Заев и Ахмети со честитки до новиот француски претседател, Макрон

МКД - 08.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев,и претседател на ДУИ, Али Ахмети испратија честитка до новоизбраниот претседател на Франција, Емануел Макрон. „Ви го честитам изборот за нов претседател на Франција во име на граѓаните на Р.Македонија, на ...

Иванов му го честита на Макрон изборот за претседател на Франција

+инфо - 08.05.2017

Вашата модерна визија и кохезивен карактер ќе претставуваат гарант за натамошен севкупен прогрес на Франија, се наведува во честитката. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати писмо со честитка до Емануел Макрон по повод неговиот ...

Берлин: Заканата од популизмот во Европа се уште е голема

+инфо - 08.05.2017

Заканата од популистичките политики во Европа е се уште голема и покрај победата на Емануел Макрон на вчерашните претседателски избори во Франција. Заканата од популистичките политики во Европа е се уште голема и покрај победата на Емануел Макрон на ...

Берлин: Заканата од популизмот во Европа се уште е голема

А1 On - 08.05.2017

Заканата од популистичките политики во Европа е се уште голема и покрај победата на Емануел Макрон на вчерашните претседателски избори во Франција, смета официјален Берлин. Државниот секретар во германското Министерство за надворешни работи Михаел ...

„ДЕЈЛИ ТЕЛЕГРАФ“: Изборот на Макрон е неповолен за Велика Британија

Телеграф - 08.05.2017

Макрон е силен застапник за силна и обединета ЕУ Изборот на центристот Емануел Макрон претставува надеж за Франција, но тоа ќе биде неповолно за Британија, кога ќе почнат преговорите за Брегзит, пишува конзервативниот британски „Дејли телеграф“ .

„Дејли Телеграф“: Изборот на Макрон е неповолен за Британија и Брегзит

Нетпрес - 08.05.2017

Изборот на центристот Емануел Макрон претставува надеж за Франција, но тоа ќе биде неповолно за Британија, кога ќе почнат преговорите за Брегзит, пишува проконзервативниот британски „Дејли Телеграф“.

„Дејли Телеграф“: Изборот на Макрон е неповолен за Британија и Брегзит

А1 On - 08.05.2017

Изборот на центристот Емануел Макрон претставува надеж за Франција, но тоа ќе биде неповолно за Британија, кога ќе почнат преговорите за Брегзит, пишува проконзервативниот британски „Дејли Телеграф“.

Во недела ќе се одржи инаугурацијата на Макрон

Слободен Печат - 08.05.2017

Францускиот претседател во заминување, Франсоа Оланд, денеска изјави дека инаугурацијата на неговиот наследник, Емануел Макрон, ќе се одржи в недела на 14 мај. Како што се наведува, церемонијата ќе биде одржана во Елисејската палата.