TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски испрати сочувство до Борисов и до Нетанјаху

Утрински - 22.07.2012

Премиерот Никола Груевски изрази сочувство до премиерите на Бугарија и на Израел, по повод терористичкиот напад во Бургас, во кој животот го загубија пет израелски туристи, еден бугарски државјанин и ...

Бомбашот од Бургас не е Арап?

+инфо - 22.07.2012

Аутопсијата на телото на бомбашот-самоубиец од Бургас, кој уби петмина ирзаелски туристи и возачот на автобусот, покажува дека тој се разликува од маж со „арапски излгед“.

Напаѓачот во Бургас веројатно имал соучесник

+инфо - 22.07.2012

А утопсијата на телото на напаѓачот во Бургас наведува на тоа дека имал соучесник, јави Франс прес. Истрагата ја споведува бугарската полиција и тајните служби на Бугарија, Израел и САД.

Непозната група презеде одговорност за нападот во Бургас

Курир - 22.07.2012

Досега непозната група „База на џихадот“ вчера презеде одговрност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

Потврдена тезата за уште еден напаѓач во Бургас

Макфакс - 22.07.2012

Претпоставката за постоење помагач на напаѓачот самоубиец на аеродромот во бугарскиот град Бургас од 18-ти јули, во неделата доби потврда по обдукцијата на телото на бомбашот, и истрагата што заедно ...

Напаѓачот во Бургас веројатно имал соучесник

Р.С.Европа - 22.07.2012

Аутопсијата на телото на напаѓачот во Бургас, наведува на тоа дека имал соучесник, јавува Франс прес. Истрагата ја споведува бугарската полиција и тајните служби на Бугарија, Израел и САД.

Истрага: Напаѓачот во Бугарија најверојатно имал соучесник

Нетпрес - 22.07.2012

Аутопсијата на телата на напаѓачот на автобусот со израелски туристи во Бугарија наведува на заклучок дека тој имал соучесник, пишува агенцијата “Франс прес“.

Бомбашот од Бургас не е Арап?

Алфа - 22.07.2012

Аутопсијата на телото на бомбашот самоубиец од Бургас, кој уби петмина ирзаелски туристи и возачот на автобусот, покажува дека тој се разликува од маж со “арапски излгед“.

База на џихадот ги уби Израелците во Бургас

Вечер Прес - 22.07.2012

Досега непозната група База на џихадотт презеде одговорност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

Истрага: Напаѓачот во Бугарија најверојатно имал соучесник

Точка - 22.07.2012

Аутопсијата на телата на напаѓачот на автобусот со израелски туристи во Бугарија наведува на заклучок дека тој имал соучесник, пишува агенцијата “Франс прес“.

Напаѓачот во Бургас имал помагач?

eReporter - 22.07.2012

Претпоставката за постоење на уште една личност покрај напаѓачот во самоубиствениот напад врз автобус со израелски патници во Бугарија на 18.јули, при што загинаа седум луѓе, денеска доби потврда по ...

Во нападот во Бугарија употребени три килограми тротил

24 Вести - 21.07.2012

Бомбашот самоубиец употребил три килограми експлозив за да разнесе автобус со израелски туристи во бугарскиот град Бургас, соопшти денеска бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов.

Бомбашот во Бургас употребил 3 килограми тротил

Канал5 - 21.07.2012

Бугарската полиција и странските разузнавачки служби трет ден немаат одговор кое е мистериозното момче кое крена во воздух автобус и уби шестмина на аеродромот во Бургас.

„Симерини“: Се подготвувал напад врз Израелци и на Кипар

Алфа - 21.07.2012

Терористи подготвувале планови за напад врз автобус со израелски туристи на Кипар, објави денеска кипарскиот весник на грчки јазик „Симерини“.

Објавен фоторобот на атентаторот од Бургас

Inpress - 21.07.2012

Ерусалим, 21. јули 2012 (ИНПРЕС) Израелската полиција објави фоторобот на наводниот сторител на крвавиот напад на аеродромот во Бургас.

Направен фоторобот на соучесникот во нападот во Бургас бил користен ТНТ

Макфакс - 21.07.2012

Израелските медиуми го издадоа моделот на фоторобот на претпоставениот соучесник на бомбашот-самоубиец кој го изврши крвавиот напад на аеродромот во бугарскиот пристанишен град Бургас.

Терористи подготвувале напад врз израелски туристи на Кипар

Р.С.Европа - 21.07.2012

Терористи подготвувале планови за напад врз автобус со израелски туристи на Кипар, објави денеска кипарскиот весник на грчки јазик „Симерини“.

Откриено со какво оружје е изведен нападот во Бургас

Курир - 21.07.2012

Како што изјавил бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов, бомбашот самоубиец, кој во средата изврши напад врз израелските туристи на бугарскиот аеродром, го извел нападот со три ...

Во нападот во Бургас употребени три килограми тротил

Нетпрес - 21.07.2012

Бомбашот самоубиец употребил три килограми експлозив тротил за да го разнесе автобусот со израелски туристи во бугарскиот град Бургас, соопштил бугарскиот министер за внатрешни работи, Цветан ...

Терористи подготвувале напад врз автобус со израелски туристи на Кипар

Сител - 21.07.2012

Терористи подготвувале планови за напад врз автобус со израелски туристи на Кипар, објави денеска кипарскиот весник на грчки јазик „Симерини“.

Непозната група презеде одговорност за нападот на аеродромот во Бургас

МРТ - 21.07.2012

Досега непозната група „База на џихадот“ денеска презеде одговорност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

Во Бугарија потрага по можен втор осомничен за терористички напад во Бургас

Макфакс - 21.07.2012

Бугарската полиција е во потрага по вториот осомничен за терористичкипт напад на аеродромот во Бургас, во кој во средата загинаа седум луѓе, пренесува CNN повикувајќи се на високи извори во ...

Непозната група Основа на џихадот ја зема одговорноста за нападот во Бургас

Макфакс - 21.07.2012

Досега непозната организација „Основа на џихадот" (Qaedat al-Jihad) ја презема одговорноста ја презема оговорноста за смртоносниот бомабшки напад врз израелските туристи на аеродромот во бугарскиот ...

Досега непозната група презеде одговорност за нападот на аеродромот во Бургас

Алфа - 21.07.2012

Досега непозната група „База на џихадот“ денеска презеде одгооврност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

„База на џихадот“ презеде одговорност за нападот на аеродромот во Бургас

+инфо - 21.07.2012

Досега непозната група „База на џихадот“ денеска презеде одгооврност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

Во нападот во Бургас употребени три килограми тротил

А1 On - 21.07.2012

Бомбашот самоубиец употребил три килограми експлозив за да разнесе автобус со израелски туристи во бугарскиот град Бургас, соопшти денеска бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов.

Терористи подготвувале напад врз автобус со израелски туристи на Кипар

Нетпрес - 21.07.2012

Терористи подготвувале планови за напад врз автобус со израелски туристи на Кипар, објави денеска кипарскиот весник на грчки јазик “Симерини“.

“Терористи подготвувале напад врз автобус со израелски туристи на Кипар“

МРТ - 21.07.2012

Терористи подготвувале планови за напад врз автобус со израелски туристи на Кипар, објави денеска кипарскиот весник на грчки јазик „Симерини“.

„Симерини“: Терористи подготвувале напад врз израелски туристи

Курир - 21.07.2012

Терористи подготвувале планови за напад врз автобус со израелски туристи на Кипар, објави денеска кипарскиот весник на грчки јазик „Симерини“.

Терористи подготвувале напад врз израелски туристи на Кипар

Либертас - 21.07.2012

Весникот тврди дека кипарските власти добиле информации дека бил планиран самоубиствен бомбашки напад во градот Фамагуста на територијата на Северен Кипар.

Терористи подготвувале напад врз автобус со израелски туристи на Кипар

Точка - 21.07.2012

Терористи подготвувале планови за напад врз автобус со израелски туристи на Кипар, објави денеска кипарскиот весник на грчки јазик “Симерини“.

„Симерини“: Терористи подготвувале напад врз израелски туристи

Денешен - 21.07.2012

Терористи подготвувале планови за напад врз автобус со израелски туристи на Кипар, објави денеска кипарскиот весник на грчки јазик „Симерини“.

Во нападот во Бургас употребени три килограми тротил

Точка - 21.07.2012

Бомбашот самоубиец употребил три килограми експлозив тротил за да го разнесе автобусот со израелски туристи во бугарскиот град Бургас, соопштил бугарскиот министер за внатрешни работи, Цветан ...

Непозната група презеде одговорност за нападот во Бургас

Н.Македонија - 21.07.2012

Групата се поврзува со движењето Голем џихад, кое тесно соработува со Ал Каида Досега непозната група „База на џихадот“ денеска презеде одгооврност за нападот врз автобусот со израелски туристи во ...

Прво докази, потоа напад врз Иран

Н.Македонија - 21.07.2012

Трет ден по терористичкиот напад во бугарскиот град Бургас, балканските и светските медиуми се преполни со информации дека сѐ уште се пребројуваат повредените и се залекуваат нивните рани По ...

Досега непозната група презеде одговорност за нападот на аеродромот во Бургас

Идивиди - 21.07.2012

Досега непозната група „База на џихадот“ денеска презеде одговорност за нападот врз автобусот со израелски туристи во бугарскиот приморски град Бургас во средата, при што загинаа шест лица.

Увезен терор во Бургас

Утрински - 20.07.2012

Димитар Чулев Бомба во автобус на аеродром упатен кон туритички ресорт е терористички чин и тоа е единствено извесно за тоа што завчера се случи во Бургас.

И Интерпол ќе го истражува нападот во Бургас

Deutsche Welle - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа која ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас.

Премиерот Груевски упати писмо со сочувство до бугарскиот премиер Борисов

Канал5 - 20.07.2012

Премиерот Никола Груевски упати писмо со сочувство до бугарскиот премиер Бојко Борисов по терористичкиот напад во Бургас.

СЕПО - Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец

Утрински - 20.07.2012

Шведската тајна полиција соопшти дека атентатор од Бургас не е Швеѓанец Шведската тајна полиција-СЕПО соопшти дека мажот атентатор, кого бугарските медиуми го посочија дека е вмешан во терористичкиот ...

Сочувство до израелскиот премиер од премиерот Груевски

Дневник - 20.07.2012

По повод терористичкиот напад во Бургас, Бугарија, во кој животот го загубија пет израелски државјани, претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, испрати писмо со сочувство до ...

Интерпол ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас

24 Вести - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој беше извршен во средата ...

Пентагон не може да потврди дека атентатот во Бургас го извршил затвореник во гвантенамо

Телма - 20.07.2012

Пентагон соопшти дека не располага со податоци што ќе потврдат дека терористичкиот напад на аеродромот во Бургас бил извршен од поранешен затворник од Гвантанамо, соопштија руски медиуми.

Интерпол ќе го истражува нападот во Бургас

Утрински - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа која ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас.

Бомбаш-самоубиец ги разнел Израелците

Дневник - 20.07.2012

На видео од аеродромот се гледа како еден маж со долга коса се шета покрај туристичките автобуси и се претпоставува дека токму тој е бомбашот-самоубиец кој уби осуммина и токму овој напад може да ...

Хорор на аеродромот во Бургас

Утрински - 20.07.2012

Бројот на жртвите во нападот врз израелски туристи во Бургас се искачи на осум Осуммина загинати и 32 ранети е последниот биланс од бомбашкиот напад кој завчера (18 јули) го потресе бугарскиот ...

Интерпол ќе и’ помага на Бугарија во истрагата за нападот

Нетпрес - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол ќе испрати во Бугарија тим од соработници кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас.

Интерпол се вклучува во истрагата за нападот во Бургас

А1 On - 20.07.2012

Либанската група Хезболах, поддржана од Иран, веројатно стои зад крвавиот атентат врз автобусот со израелски туристи во Бугарија, при што загинаа петмина Израелци, еден Бугарин и напаѓачот-самоубиец, ...

ВИДЕО: Еве како изгледал бомбашот кој изврши напад на автобус во Бургас

Press24 - 20.07.2012

Според информациите на Министерството за внатрешни работи на Бугарија,овој човек е можниот бомбаш кој изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

Жртвите од Бургас денеска ќе бидат погребани

Нетпрес - 20.07.2012

Телата на петмината Израелци убиени во самоубиствениот бомбашки напад во Бургас што се случи во средата, синоќа пристигнале на аеродромот Бен Гурион во Тел Авив, пренесува “Франс прес“.

Пентагон молчи за бомбашот од Бургас, поранешен затвореник во Гвантанамо

+инфо - 20.07.2012

Пентагон соопшти дека не располага со податоци што ќе потврдат дека терористичкиот напад на аеродромот во Бургас бил извршен од поранешен затворник од Гвантанамо, соопштија руски медиуми.

Човекот кој нападна автобус во Бургас не бил Швеѓанец

Press24 - 20.07.2012

Атентаторот кој нападна автобус во Бургас не е Швеѓанец по потекло, соопшти Шведската тајна полиција-СЕПО. Шведското Министерство за надворешни работи нема податоци во врска со Швеѓанецот кој е ...

Бугарија ќе помага во истрагата за нападот врз Израелците

Inpress - 20.07.2012

Софија, 20. јули 2012 (ИНПРЕС) Меѓународната полициска организација Интерпол ќе распореди свој тим во Бугарија. Соработниците на службата ќе им помогнат на бугарските власти во истрагата за причините ...

„Њујорк тајмс“ - Атентаторот од Бургас е член на бугарското крило на Хезболах

Inpress - 20.07.2012

Њујорк, 20. јули 2012 (ИНПРЕС) Атентаторот-самоубиец, кој го изврши терористичкиот акт од 18-ти јули во Бургас е член на бугарското крило на Хезболах, вели висок американски функционер во интервју за ...

Македонија максимално ги почитува безбедносните мерки што ги бараат израелските туристи

Inpress - 20.07.2012

Охрид, 20. јули 2012 (ИНПРЕС) Охридските хотели годинава останаа без израелските гости. Ниту еден лет не е реализиран од Израел до охридскиот и скопскиот аеродром.

И Интерпол ќе се вклучи во истрагата за нападот во Бургас

Press24 - 20.07.2012

Интерпол реши да и помогне на Бугарија во истрагата за нападот во Бургас. Нападот беше извршен во средата при што загинаа петмина Израелци, еден Бугарин и напаѓачот-самоубиец.

Њујорк тајмс: Атентаторот во Бургас е член на бугарското крило на Хезболах

Макфакс - 20.07.2012

Атентаторот-самоубиец од Бургас е член на бугарското крило на Хезболах, изјави висок американски функционер во интервју за весникот "Њујорк Тајмс".

Груевски упати писмо со сочувство до Борисов

Нетпрес - 20.07.2012

Премиерот Никола Груевски упати писмо со сочувство за жртвите во Бургас до неговиот бугарски колега, Бојко Борисов. “Ваша Екселенцијо, почитуван колега Борисов по повод трагичниот настан во кој ...

Сочуство и осуда од Груевски за нападот во Бургас

Макфакс - 20.07.2012

Премиерот Никола Груевски упати писмо со сочуство до неговиот бугарски колега Бојко Борисов по повод бомбашкиот напад на паркингот пред аеродромот „Сарафово" во Бургас.

Телеграма со сочувство до Борисов

+инфо - 20.07.2012

Премиерот Никола Груевски, по повод терористичкиот напад во Бургас, при што загинаа петмина Израелци, еден Бугарин и напаѓачот-самоубиец, а повеќе од 30 лица беа повредени, испрати писмо со сочувство ...

Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец

Алфа - 20.07.2012

Бугарските и шведските власти ги демантираа пишувањата на медиумите дека бомбашот-самоубиец кој го изврши терористичкиот напад врз израелските туристи во Бургас е 36 годишниот Мехди Гезали, шведски ...

Дали Бургас беше годишнина од Буенос Аирес?

Оff.net - 20.07.2012

На 18-ти јули 1994-та, 85 лица беа убиени а стотици беа ранети во напад на Еврејското здружение во Буенос Аирес. 18 години подоцна на истиот ден, во Бургас терорист се разнесе себе си во автобус полн ...

Швеѓанец е убиецот на израелските туристи!

+инфо - 20.07.2012

Бомбашот-самоубиец кој пред два дена се разнел во автобус со изралески туристи на аеродромот во бугарскиот град Бургас, при што убил 6 Израелски и бугарски возач, а 35 лица разнил, бил шведски ...

Се истражува неговото име и потеклото на бомбашот во Бургас

Сител - 20.07.2012

Теростичкиот напад во бугарскиот град Бургас го извел 36 годишен маж кој во тој град пристигнал со авион. Се уште се истражува неговото име и потекло и кој го нарачал нападот.

Бомбашот самоубиец не е Бугарин

Макфакс - 20.07.2012

Мажот што ја предизвикал експлозијата во автобусот со израелски туристи пред аеродромот во бугарското летувалиште Бургас не е државјанин на Бугарија, а властите со помош од странските разузнавачки ...

Бугарија: бомбашот во Бургас бил странец

Р.С.Европа - 20.07.2012

Бомбашот самоубиец кој на аеродромот во Бургас убил петмина израелци, бил странец, соопштија денеска во Софија бугарските власти, прецизирајќи дека при нападот загинал и бугарскиот шофер на ...

Груевски испрати писмо со сочувство до бугарскиот премиер

Курир - 20.07.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод терористичкиот напад во Бургас, испрати писмо со сочувство до премиерот на Република Бугарија Бојко Борисов.

Интерпол ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас

МРТ - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој беше извршен во средата ...

Груевски испрати писмо со сочувство до Борисов по повод нападот во Бургас

МРТ - 20.07.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод терористичкиот напад во Бургас, при што загинаа петмина Израелци, еден Бугарин и напаѓачот-самоубиец, а повеќе од 30 лица ...

Обама ја изрази поддршката на САД кон Израел по нападот во Бургас

МРТ - 20.07.2012

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека „безмилосниот“ самоубиствен напад врз автобусот со израелски туристи во Бугарија и насилствата во Сирија се доволна причина за зајакнување на ...

Пентагон не може да потврди дека атентаторот во Бургас бил во Гвантанамо

МРТ - 20.07.2012

Пентагон соопшти дека не располага со податоци што ќе потврдат дека терористичкиот напад на аеродромот во Бургас бил извршен од поранешен затворник од Гвантанамо, соопштија руски медиуми.

СЕПО: Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец

МРТ - 20.07.2012

Шведската тајна полиција-СЕПО соопшти дека мажот атентатор, кого бугарските медиуми го посочија дека е вмешан во терористичкиот акт во Бургас, не е Швеѓанец, јави дописникот на МИА од Гетеборг ...

Интерпол ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас

Сител - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој беше извршен во средата ...

Груевски изрази сочувство за жртвите во Бургас

Нетпрес - 20.07.2012

Премиерот Никола Груевски упати писмо до неговиот израелски колега, Бенјамин Нетанјаху, во кое изрази сочувство за жртвите во терористичкиот напад во бугарското летувалиште Бургас.

САД го поддржа Израел по нападот во Бургас

Курир - 20.07.2012

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека „безмилосниот“ самоубиствен напад врз автобусот со израелски туристи во Бугарија и насилствата во Сирија се доволна причина за зајакнување на ...

Интерпол ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас

+инфо - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој беше извршен во средата ...

СЕПО: Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец

Сител - 20.07.2012

Шведската тајна полиција-СЕПО соопшти дека мажот атентатор, кого бугарските медиуми го посочија дека е вмешан во терористичкиот акт во Бургас, не е Швеѓанец.

Атентаторот од Бургас не бил Швеѓанец

Курир - 20.07.2012

Шведската тајна полиција-СЕПО соопшти дека мажот атентатор, кого бугарските медиуми го посочија дека е вмешан во терористичкиот акт во Бургас, не е Швеѓанец.

Обама ја изрази поддршката на САД кон Израел по нападот во Бургас

Сител - 20.07.2012

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека „безмилосниот“ самоубиствен напад врз автобусот со израелски туристи во Бугарија и насилствата во Сирија се доволна причина за зајакнување на ...

Интерпол ќе се вклучи во истрагата за нападот во Бургас

Курир - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас.

ФБИ се вклучи во истрагата за нападот во Бургас

Р.С.Европа - 20.07.2012

Американската ФБИ се вклучи во истрагата за бомбардирањето во бугарскиот град Бургас во кој шестмина загинаа а повеќе од 30 лица беа повредени, повеќето од кои изралески туристи.

Властите демантираат дека атенторот од Бургас е шведски државјанин

Макфакс - 20.07.2012

Бугарските и шведските власти ги демантираа пишувањата на медиумите во Бугарија и Израел од четвртокот навечер дека терористичкиот напад на аеродромот во Бургас го извршил шведскиот државјанин Мехди ...

Интерпол ќе помогне во истрагата за нападот во Бургас

Таратур - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој беше извршен во средата ...

За нападот во Бургас ќе истражува и Интерпол

Денешен - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој беше извршен во средата ...

Груевски испрати писмо со сочувство до Борисов по повод нападот во Бургас

Денешен - 20.07.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод терористичкиот напад во Бургас, при што загинаа петмина Израелци, еден Бугарин и напаѓачот-самоубиец, а повеќе од 30 лица ...

Жртвите од Бургас денеска ќе бидат погребани

Точка - 20.07.2012

Телата на петмината Израелци убиени во самоубиствениот бомбашки напад во Бургас што се случи во средата, синоќа пристигнале на аеродромот Бен Гурион во Тел Авив, пренесува “Франс прес“.

Груевски упати писмо со сочувство до Борисов

Точка - 20.07.2012

Премиерот Никола Груевски упати писмо со сочувство за жртвите во Бургас до неговиот бугарски колега, Бојко Борисов. “Ваша Екселенцијо, почитуван колега Борисов по повод трагичниот настан во кој ...

Груевски упати писмо со сочувство до неговиот бугарски колега

Sky - 20.07.2012

Премиерот Никола Груевски упати писмо со сочувство за жртвите во Бургас до неговиот бугарски колега, Бојко Борисов. “Ваша Екселенцијо, почитуван колега Борисов по повод трагичниот настан во кој ...

Груевски упати писмо со сочувство до бугарскиот колега Бојко Борисов

Либертас - 20.07.2012

По повод трагичниот настан во кој животите ги загубија недолжни жртви, Вам и на семејствата на загинатите ви изразувам најдлабоко сочувство од свое лично име и од името на владата и граѓаните на ...

Груевски изрази сочувство за жртвите во Бургас

Точка - 20.07.2012

Премиерот Никола Груевски упати писмо до неговиот израелски колега, Бенјамин Нетанјаху, во кое изрази сочувство за жртвите во терористичкиот напад во бугарското летувалиште Бургас.

Властите демантираат дека атенторот од Бургас е шведски државјанин Софија

Канал 77 - 20.07.2012

Бугарските и шведските власти ги демантираа пишувањата на медиумите во Бугарија и Израел од четвртокот навечер дека терористичкиот напад на аеродромот во Бургас го извршил шведскиот државјанин Мехди ...

Интерпол ќе и’ помага на Бугарија во истрагата за нападот

Точка - 20.07.2012

Меѓународната полициска организација Интерпол ќе испрати во Бугарија тим од соработници кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас.

Шведска безбедносна служба: Атентаторот од Бургас не е Швеѓанец

Либертас - 20.07.2012

Ниту шведското Министерство за надворешни работи нема податоци во врска со Швеѓанецот кој е осомничен како можен извршител на атентатот.

Пентагон: Нема потврда дека бомбашот од Бургас е поранешен затвореник во Гвантанамо

Либертас - 20.07.2012

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека „безмилосниот“ самоубиствен напад врз автобусот со израелски туристи во Бугарија и насилствата во Сирија се доволна причина за зајакнување на ...

Атентаторот од Бургас не бил Швеѓанец

Денешен - 20.07.2012

Атентатор, кого бугарските медиуми го посочија дека е вмешан во терористичкиот акт во Бургас, не е Швеѓанец, соопшти шведската тајна полиција- СЕПО.

Швеѓанец ги уби израелските туристи!

Точка - 20.07.2012

Бомбашот-самоубиец кој пред два дена се разнел во автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот град Бургас, при што убил шестмина Израелци и бугарски возач, а 35 лица ранил, бил шведски ...

СЕПО: Атентаторот самоубиец во Бургас не е од Шведска

Sky - 20.07.2012

Шведската тајна полиција ги отфли информациите дека бомбашот самоубиец кој уби седум Израелци во Бургас-Бугарија е Швеѓанец. Знаеме дека не е тој- изјави Марк Вадас, шефот за комуникации во СЕПО.

Швеѓанец е убиецот на израелските туристи!

Точка - 20.07.2012

Бомбашот-самоубиец кој пред два дена се разнел во автобус со изралески туристи на аеродромот во бугарскиот град Бургас, при што убил 6 Израелски и бугарски возач, а 35 лица разнил, бил шведски ...

Убиените во Бургас ќе бидат погребени денеска

Либертас - 20.07.2012

Сите загинати Израелци ќе бидат погребени денеска, а во бугарското село Јуруково ќе биде погребен и Мехмед Ќосов, возачот на автобусот во кој бомбашот ја детонираше бомбата на аеродромот.

Бугарија одбрана како пион во нова воена игра?

Н.Македонија - 20.07.2012

Свирепиот напад во Бургас засекогаш ќе ја промени Бугарија, исто како што се случи со САД по добро познатите случувања од 9 септември.

И Интерпол во истрагата за нападот во Бургас

Идивиди - 20.07.2012

Лион, 20 јули 2012 (МИА) - Меѓународната полициска организација Интерпол одлучи да испрати во Бугарија своја екипа од соработници, кои ќе помогнат во истрагата за антиизраелскиот напад во Бургас, кој ...

Обама со поддршката кон Израел

Идивиди - 20.07.2012

Вашингтон, 20 јули 2012 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама оцени дека „безмилосниот“ самоубиствен напад врз автобусот со израелски туристи во Бугарија и насилствата во Сирија се доволна ...

Критики за бугарските служби по атентатот во Бургас

Deutsche Welle - 19.07.2012

Експерти и политичари ги критикуваат безбедносните служби во земјата, по самоубиствениот напад во Бургас во кој загинаа седум лица, а 30-ина беа повредени.

НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија

Дневник - 19.07.2012

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц и еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром денеска остро го осудија вчерашниот ...

Сочувство од Попоски до Либерман за терористичкиот напад врз Израелците

Дневник - 19.07.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски испрати писмо со сочувство до шефот на дипломатијата на Израел Авигдор Либерман за терористичкиот напад врз израелски туристи што вчера се случи во ...

Бомбаш-самоубиец го разнел автобусот со изралески туристи во Бургас

Вест - 19.07.2012

Бургас (Ројтерс) - Самоубиец-бомбаш го извршил нападот во кој загинаа седум лица во автобус што транспортираше израелски туристи во Бугарија, соопшти бугарскиот министер за внатрешни работи, додека ...

Цигарата му го спасила животот на израелски турист при терористичкиот напад во Бургас

Канал5 - 19.07.2012

Бомбаш самоубиец со имиџ на типичен европски турист, со шапка, ранец и куси пантолони. Бугарската полиција го има профилот, но не и идентитетот на атентаторот, кој вчера се саморазнесе во автобус со ...

Бургас: осум жртви, Објавена фотографија на напаѓачот

Телма - 19.07.2012

Нападот врз автобусот со израелски туристи во Бугарија во кој загинаа најмалку осум лица е дело на ,,напаѓач самоубиец“, изјави денеска бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов.

ВИДЕО: Бомбашот самоубиец во Бургас снимен непосредно пред да се разнесе

Канал5 - 19.07.2012

Бугарската полиција објави видео снимка од безбедносните камери на аеродромот на која се гледа маж за кој се верува дека е одговорен за бомбашкиот напад на автобус полн со израелски туристи.

Бомбашот од Бургас е поранешен притвореник од Гвантанамо?

Утрински - 19.07.2012

Мехди Гезали (33), шведски државјанин со алжирско потекло најверојатно е бомбашот-самоубиец од вчерашниот терористички напад во Бургас, јавуваат бугарските и израелските медиуми Тие јавија дека ...

НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија

Утрински - 19.07.2012

Прeтставниците на НАТО и ЕУ остро го осудија вчерашниот терористички напад на аеродромот во Бургас Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, претседателот на Европскиот парламент, Мартин ...

Сочувство од Попоски до Либерман за терористичкиот напад

24 Вести - 19.07.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски испрати писмо со сочувство до шефот на дипломатијата на Израел Авигдор Либерман за терористичкиот напад врз израелски туристи што вчера се случи во ...

Сочувство од Попоски до шефот на израелската дипломатија

Утрински - 19.07.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски испрати писмо со сочувство до шефот на дипломатијата на Израел Авигдор Либерман за терористичкиот напад врз израелски туристи што вчера се случи во ...

Критики за бугарските служби по атентатот во Бургас

Утрински - 19.07.2012

Експерти и политичари ги критикуваат безбедносните служби во земјата, по самоубиствениот напад во Бургас во кој загинаа седум лица, а 30-ина беа повредени Нападот можеше да се очекува, велат бугарски ...

Поголемиот дел од убиените при нападот во Бургас се Израелци

Дневник - 19.07.2012

Поголемиот дел од убиените и ранетите лица во нападот во Буграс, во кој животот го загубија шест лица, се Израелци, изјави портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Пол Хиршсон.

Објавенa фотографија на атентаторот од Бургас

Дневник - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографија на бомбашот-самоубиец, што во средата попладне изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Ужас во Бургас, распарчени човечки тела

Дневник - 19.07.2012

Разлетани делови од човечки тела, чад од автобуси, тежок мирис на изгорено, крв на асфалтот.. ова е ужасната слика што може да се види кај аеродромот во бугарскиот град Бургас, пренесува порталот ...

Терористички напад во Бугарија - експлодира автобус со израелски туристи

Дневник - 19.07.2012

Автобус со израелски туристи експлодирал попладнево кај аеродромот во бугарскиот град Бургас, јавија бугарски медиуми. Според првичните сознанија петмина загинале, а дваесетмина се повредени.

Тероризам во Бугарија - убиени најмалку седуммина израелски туристи

Дневник - 19.07.2012

Најмалку седуммина загинале и дваесетмина се повредени во терористичкиот напад што се случи попладнево околу 17.30 часот на паркинг пред аеродромот во бугарскиот град Бургас.

Нападот во Бугарија бил предизвикан од бомбаш самоубиец

24 Вести - 19.07.2012

Експлозијата на аеродромот во Бургас во која загинаа осум луѓе, а 30 се повредени била предизвикана од бомбаш смоубиец, соопшти бугарскиот министер за внатрешни работи Цветан Цветанов.

Бомбаш-самоубиец се разнесол во Бургас

Deutsche Welle - 19.07.2012

Бројот на жртвите во бомбашкиот напад врз израелски туристи во Бургас се искачи на осум. Бугарските власти се сомневаат дека нападот го извел бомбаш самоубиец. Израел има друга теорија.

Терористички напад во Бургас

Канал5 - 19.07.2012

Израелски туристи и еден Бугарин загинаа, а 32 - ца се повредени кога експлодираше автобусот со кој требало да се превезат од аеродромот во Бургас до своите хотели.

МНР прати телеграма со сочувство до владата на Израел

+инфо - 19.07.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски испрати писмо со сочувство до шефот на дипломатијата на Израел, Авигдор Либерман за терористичкиот напад врз израелски туристи што вчера се случи во ...

Терористички акт во Бургас

МКД - 19.07.2012

Месо и делови на човечки тела летаа насекаде. Вака колегата на загинатиот шофер на експлодираниот автобус полн со израелски туристи го опишува хаосот во кој попладнево се најде аеродромот во ...

Нејтанјаху: Израел силно ќе одговори на нападот на терористите во Бугарија

МКД - 19.07.2012

Најмалку шест лица загинале, а 33 се ранети во нападот на автобусот со израелски туристи. Инцидентот се случил на меѓународниот аеродром Сарафово, во бугарскиот град Бургас.

Израел најави одговор по терористичкиот напад во Бугарија

Inpress - 19.07.2012

Софија, 19. јули 2012 (ИНПРЕС) Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак изјави дека вчерашниот терористички напад во Бургас го извела некоја група со поддршка „или на Иран или на некоја друга ...

Бугарија- нападот во автобусoт бил предизвикан од бомбаш самоубиец

Р.С.Европа - 19.07.2012

Бугарските власти изјавија дека експлозијата на аеродромот во Бургас во која загинаа седум лица а 30 се повредени била предизвикана од бомбаш смоубиец.Ова го кажа бугарскиот министер за внатрешни ...

Терористички напад во Бургас - седум мртви, триесетина повредени

Кирилица - 19.07.2012

Најмалку седуммина загинале и триесетина се повредени во терористичкиот напад што се случи вчера попладне околу 17.30 часот на паркинг пред аеродромот во бугарскиот град Бургас.

Поголемиот дел од жртвите на нападот во Бургас се Израелци

Сител - 19.07.2012

Поголемиот дел од убиените и ранетите лица во нападот во Буграс, во кој животот го загубија шест лица, се Израелци, изјави портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Пол Хиршсон.

Бомбаш самоубиец го извршил нападот во Бургас

Макфакс - 19.07.2012

Експлозијата во автобусот со израелски туристи, во која според најновите информации загинаа осум лица, во градот Бургас, најверојатно ја предизвикал бомбаш самоубиец, изјави бугарскиот министер за ...

Осуда за терористичкиот напад во Бугарија стигна и од НАТО и ЕУ

Курир - 19.07.2012

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц и еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром денеска остро го осудија вчерашниот ...

Попоски со сочуство до Либерман

Р.С.Европа - 19.07.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски испрати писмо со сочувство до шефот на дипломатијата на Израел Авигдор Либерман за терористичкиот напад врз израелски туристи што вчера се случи во ...

ВИДЕО: Терористички напад во Бургас, осум жртви

Нетпрес - 19.07.2012

Бомбаш самоубиец вчера извршил напад во автобус во Бургас, соопштил бугарскиот премиер Бојко Борисов. Во нападот загинале осум лица. Според првичните информации атентаторот е маж со долга коса.

Уште една жртва во терористичкиот напад во Бургас

Кирилица - 19.07.2012

Бројот на жртви во стравичниот напад во Бургас во соседна Бугарија расте. Бројот на жртви се искачил на осум откако една од жените, одведена во критична состојба во болницата во поморскиот град, ...

Бомбаш самоубиец го извршил нападот во Бургас

Алфа - 19.07.2012

Бомбаш самоубиец стои зад нападот на автобусот со израелски туристи на аеродромот во Бургас, потврди министерот за надворешни работи на Бугарија, Цветан Цветанов.

Објавени фотографии на атентаторот од Бургас

Алфа - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографија на наводниот бомбаш-самоубиец, што во средата попладне изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

Прогласен ден на жалост во Бургас

Нетпрес - 19.07.2012

Денешниот ден ќе биде ден на жалост во бугарскиот град Бургас во сеќавање на жртвите и повредените во вчерашниот терористички напад на аеродромот во близина на градот.

Бургас: Бомбашот самоубиец носел возачка дозвола од Мичиген

Нетпрес - 19.07.2012

Бомбашот самоубиец кој вчера уби осум израелски туристи во бугарското летувалиште Бургас во себе имал возачка дозвола од сојузната американска држава Мичиген, пренесуваат американските медиуми.

Осма жртва во нападот во Бургас

Макфакс - 19.07.2012

Бројот на жртвите во бомбашкиот напад врз автобус полн со израелски туристи во Бугарија, се искачи на осум, откако една жена почина во болница во текот на ноќта, јави бугарскиот дневен весник 24 Часа.

Осуда од Расмусен за нападот во Бургас

Макфакс - 19.07.2012

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен го осуди бомбашкиот напад врз туристички автобус во Бургас, при што беа убиени неколку израелски туристи.

Шок во Бургас: Бомбаш самоубиец крена во воздух автобус со израелски туристи (видео)

Таратур - 19.07.2012

Бомбаш самоубиец вчера изврши напад во автобус со израелски туристи во Бургас, во кој загинаа осум лица, а има триесетина повредени. Според првичните информации атентаторот е маж со долга коса.

Бомбаш самоубиец во нападот во Бургас

Р.С.Европа - 19.07.2012

Бугарските власти ја почнаа истрагата за вчерашната експлозија во Бургас во која загинаа најмалку осум луѓе, додека над 30 се ранети.

Борисов: Нападот во Бургас не можел да се спречи

Нетпрес - 19.07.2012

Безбедноста не е доведена во прашање, изјавил бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој го посети местото на нападот на аеродромот "Сарафов" во Бургас каде вчера во терористички напад беа убиени осум ...

Објавени фотографии на атентаторот од Бургас

Макфакс - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографија на наводниот бомбаш-самоубиец, што во средата попладне изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

ФОТО: Ова е бомбашот самоубиец од Бургас

Нетпрес - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографии од бомбашот самоубиец во Бургас, во чиј напад на автобус загинаа осум лица, објави бгнес.ком.

ВИДЕО: Објавена снимка од бомбашот самоубиец

Курир - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија снимка на наводниот бомбаш-самоубиец, кој вчера попладне изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија

А1 On - 19.07.2012

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц и еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром денеска остро го осудија вчерашниот ...

Попоски упати писмо со сочувство до неговиот израелски колега

Нетпрес - 19.07.2012

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска упати писмо со сочувство до министерот за надворешни работи на Израел, Авигдор Либерман, по повод вчерашниот терористички напад што се случи ...

Сочуство од Попоски до Либерман по нападот во Бургас

Макфакс - 19.07.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во четврток упати писмо со сочувство до министерот за надворешни работи на Државата Израел, Авигдор Либерман, по повод терористичкиот напад што се случи ...

Фотографија од бомбашот - самоубиец во Бургас!?

Кирилица - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографија на наводниот бомбаш-самоубиец, кој вчера попладне изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

Груевски го осуди терористичкиот акт во Бургас и изрази сочувство до Нетанјаху

+инфо - 19.07.2012

Премиерот Никола Груевски, по повод терористичкиот напад во бугарскиот град Бургас, во кој животот го загубија пет израелски државјани, испрати писмо со сочувство до премиерот на Израел, Бенјамин ...

Груевски го осуди нападот во Бургас

А1 On - 19.07.2012

Премиерот Никола Груевски го осуди терористичкиот напад во Бургас и испрати сочувство до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за убиените израелски државјани.

Бугарија- во нападот во Бургас загинале 7 луѓе

Р.С.Европа - 19.07.2012

Министерот за внатрешни работи на Бугарија го ревидираше бројот на загинати во самоубиствениот бомбашки напад во Бургас.

Попоски упати писмо со сочувство до израелскиот колега Либерман

Курир - 19.07.2012

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска, упати писмо со сочувство до министерот за надворешни работи на Државата Израел, Авигдор Либерман, по повод вчерашниот ...

ОБСЕ изрази сочувство за нападот во Бургас

Нетпрес - 19.07.2012

Потпретседателот на Парламентарното собрание (ПС) на ОБСЕ и шеф на италијанската делегација во ПС на ОБСЕ Рикардо Миљори денеска изјави дека терористичкиот напад во Бургас е тешка повреда на ...

Објавена снимка од бомбашот во Бугарија

+инфо - 19.07.2012

Бугарското МВР објави снимка од бомбашот самоубиец, кој нападна автобус полн со израелски туристи во приморскиот град Бургас. Се работи за видео од безбедносна камера на аеродромот во градот.

Идентификуван човекот кој го изврши нападот врз израелските туристи

Inpress - 19.07.2012

Бургас, 19. јули 2012 (ИНПРЕС) Човекот кој го изврши самоубиствениот напад во Бургас, пристигнал во градот со авион. Имал лажна патна исправа од сојузната американска држава Мичиген.

Вестервеле: Израел треба да покаже воздржаност по атентатот во Бургас

А1 On - 19.07.2012

По атентатот во Бугарија, во кој загинаа најмалку осум израелски туристи, Тел Авив треба да покаже воздржаност и да не дава пребрзи обвинувања, изјави денеска за Првиот канал на германската ...

ВИДЕО: Терористот снимен на камерите пред нападот во Бургас

А1 On - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографии од човекот за кој се претпоставува дека е бомбашот самоубиец, кој вчера попладне го крена во воздух автобусот полн со израелски туристи на аеродромот во Бургас ...

Осуди од НАТО и ЕУ за терористичкиот напад во Бугарија

Р.С.Европа - 19.07.2012

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц и еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром денеска остро го осудија вчерашниот ...

Груевски го осуди терористичкиот напад врз израелските туристи

Курир - 19.07.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод терористичкиот напад во Бургас, Бугарија, во кој животот го загубија пет израелски државјани, испрати писмо со сочувство до ...

Груевски упати телеграма со сочувство до Нетанјаху

Макфакс - 19.07.2012

Премиерот Никола Груевски упати телеграма со сочувство до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, по повод терористичкиот напад врз израелски туристи во бугарскиот град Бургас.

Објавени снимки од бомбашот во Бургас

Сител - 19.07.2012

Бугарското министерство за внатрешни работи објавија фотографија и снимка од човекот за кој се претпоставува дека е бомбашот самоубиец, кој вчера попладне крена во воздух автобусот полн со израелски ...

Израел пред „светски терористички бран“

Курир - 19.07.2012

По вчерашниот крвав антиизраелски атентат во Бугарија, израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак изјави дека Израел е исправен пред светски терористички бран, спонзориран од Иран, а според изјавите ...

Објавена снимка од бомбашот самоубиец

Алфа - 19.07.2012

Бугарското МВР објави снимка од бомбашот самоубиец, кој нападна автобус полн со израелски туристи во приморскиот град Бургас. Се работи за видео од безбедносна камера на аеродромот во градот.

Поранешен притвореник од Гвантанамо е бомбашот од Бургас?!

Макфакс - 19.07.2012

Бугарските и израелските медиуми во четвртокот доцна попладне пишуваат дека лицето кое е осомничено за терористичкиот напад врз израелските туристи вo бугарското летувалиште Бургас, е 33-годишниот ...

Поранешен притвореник од Гвантанамо е бомбашот од Бургас?

МКД - 19.07.2012

Мехди Гезали (33), шведски државјанин со алжирско потекло најверојатно е бомбашот – самоубиец од вчерашниот терористички напад на израелските туристи во Бургас, јавуваат денеска бугарските и ...

Поголемиот дел од жртвите на нападот во Бургас се Израелци

+инфо - 19.07.2012

Поголемиот дел од убиените и ранетите лица во нападот во Буграс, во кој животот го загубија шест лица, се Израелци, изјави портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Пол Хиршсон.

Поголемиот дел од жртвите на нападот во Бургас се Израелци

МРТ - 19.07.2012

Поголемиот дел од убиените и ранетите лица во нападот во Буграс, во кој животот го загубија шест лица, се Израелци, изјави портпаролот на израелското Министерство за надворешни работи, Пол Хиршсон.

НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија

Сител - 19.07.2012

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц и еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром денеска остро го осудија вчерашниот ...

Вестервеле: Израел треба да покаже воздржаност по атентатот во Бургас

МРТ - 19.07.2012

По атентатот во Бугарија, во кој загинаа најмалку осум израелски туристи, Тел Авив треба да покаже воздржаност и да не дава пребрзи обвинувања, изјави денеска за Првиот канал на германската ...

Прогласен ден на жалост во Бургас

Точка - 19.07.2012

Денешниот ден ќе биде ден на жалост во бугарскиот град Бургас во сеќавање на жртвите и повредените во вчерашниот терористички напад на аеродромот во близина на градот.

Бургас: Бомбашот самоубиец носел возачка дозвола од Мичиген

Точка - 19.07.2012

Бомбашот самоубиец кој вчера уби осум израелски туристи во бугарското летувалиште Бургас во себе имал возачка дозвола од сојузната американска држава Мичиген, пренесуваат американските медиуми.

Сочуство од Попоски до Либерман по нападот во Бургас

Канал 77 - 19.07.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во четврток упати писмо со сочувство до министерот за надворешни работи на Државата Израел, Авигдор Либерман, по повод терористичкиот напад што се случи ...

Вестервеле: Израел треба да се воздржи за атентатот во Бургас

Денешен - 19.07.2012

По атентатот во Бугарија, во кој загинаа најмалку осум израелски туристи, Тел Авив треба да покаже воздржаност и да не дава пребрзи обвинувања, изјави денеска за Првиот канал на германската ...

Бомбаш самоубиец го извршил нападот во Бургас

Канал 77 - 19.07.2012

Експлозијата во автобусот со израелски туристи, во која според најновите информации загинаа осум лица, во градот Бургас, најверојатно ја предизвикал бомбаш самоубиец, изјави бугарскиот министер за ...

ВИДЕО: Бомбаш-самоубиец „од Мичиген“ зад експлозијата во Бургас

Либертас - 19.07.2012

Борисов објасни дека телото на извршителот било најмногу оштетено и допрва ќе се утврдува идентитетот. Отпечатоците од неговите прсти ги нема во архивата на ФБИ.

Шест загинати во терористичкиот нападот во Бургас

Канал 77 - 19.07.2012

Шест лица загинаа и над 30 се повредени во експлозијата што во средата попладне се случи во туристички автобус на паркингот на аеродромот „Сарафово" во Бургас, соопштија од бугарското Министерството ...

Бугарскиот владин авион ќе ги враќа туристите во Израел

Либертас - 19.07.2012

Во Бургас пак денеска е прогласен ден на жалост. Бугарскиот владин авион полета претпладнево од Софија за Бургас, од каде ќе превезе дел од израелските туристи кои преноќија на аеродромот после ...

Експерти ги напаѓаат бугарските безбедносни служби

Либертас - 19.07.2012

Поранешниот вицепремиер задолжен за национална безбедност, Димитар Лудјев, вели дека земјата не е подготвена за вакви ситуации. - Не се грижевме доволно за безбедноста на израелските туристи.

Борисов: Нападот во Бургас не можел да се спречи

Точка - 19.07.2012

Безбедноста не е доведена во прашање, изјавил бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој го посети местото на нападот на аеродромот "Сарафов" во Бургас каде вчера во терористички напад беа убиени шест ...

Ова е бомбашот самоубиец од Бургас

Точка - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија фотографии од бомбашот самоубиец во Бургас, во чиј напад на автобус загинаа осум лица, објави бгнес.ком.

Плевнелиев: Сличен напад нема да биде толериран

Либертас - 19.07.2012

Плевнелиев свикал состанок на Консултативниот совет за национална безбедност за 26 јули, со единствена точка на дневниот ред – нападот во Бургас.

Шестмина загинаа и 32 повредени во Бургас, повеќето од нив биле Израелци

Денешен - 19.07.2012

Според информациите најмалку шест лица загинаа, а над 30 се повредени во вчерашната експлозија на туристички автобус до аеродромот Сарафов, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи.

Вестервеле: Израел да покаже воздржаност по атентатот во Бургас

Либертас - 19.07.2012

Според германскиот шеф на дипломатијата, Берлин во моментов не располага со податоци за терорист самоубиец, кој ја активирал бомбата на аеродромот Сарафово, крај Бургас.

Попоски упати писмо со сочувство до неговиот израелски колега

Точка - 19.07.2012

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска упати писмо со сочувство до министерот за надворешни работи на Израел, Авигдор Либерман, по повод вчерашниот терористички напад што се случи ...

ВИДЕО: Немало начин да се спречи терористичкиот напад, вели Борисов

Либертас - 19.07.2012

Борисов беше првиот што ја спомена верзијата за бомбаш-самоубиец, за кого ФБИ и ЦИА немаат податоци, иако имал возачка дозвола издадена во американската сојузна држава Мичиген.

Терористички напад во Бургас, осум жртви

Точка - 19.07.2012

Бомбаш самоубиец вчера извршил напад во автобус во Бургас, соопштил бугарскиот премиер Бојко Борисов. Во нападот загинале осум лица. Според првичните информации атентаторот е маж со долга коса.

ОБСЕ изрази сочувство за нападот во Бургас

Точка - 19.07.2012

Потпретседателот на Парламентарното собрание (ПС) на ОБСЕ и шеф на италијанската делегација во ПС на ОБСЕ Рикардо Миљори денеска изјави дека терористичкиот напад во Бургас е тешка повреда на ...

ВИДЕО: Бомбашот на снимките од бургаскиот аеродром

Либертас - 19.07.2012

Видеото го објавуваме благодарение на бугарската агенција „Крос“. Следете го линкот за да го погледнете на нивниот ...

ВИДЕО: Бомбашот на видео-записите од бургаскиот аеродром

Либертас - 19.07.2012

Бугарското МВР ги објави видеоснимките од безбедносните камери на аеродромот „Сарафово“. Следете го линкот за да го погледнете видеото.

Видео: Објавена снимка од бомбашот во Бургас

Денешен - 19.07.2012

Бугарските медиуми објавија снимка на наводниот бомбаш-самоубиец, кој вчера попладне изврши напад врз автобус полн со израелски туристи на паркингот на аеродромот во Бургас.

Доаѓаат терористи кои личат на туристи

Вечер Прес - 19.07.2012

Израелскиот весник "Хаарец" пишува дека се работи за млад човек со долга коса, кој носел бермуди, ранец и торба и наликувал на луѓето од кавкласкиот регион.

Министерот Попоски упати писмо со сочувство до неговиот израелски колега Либерман

Sky - 19.07.2012

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денеска, упати писмо со сочувство до министерот за надворешни работи на Државата Израел, Авигдор Либерман, по повод вчерашниот ...

НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија

Либертас - 19.07.2012

Остро го осудувам овој срамен терористички напад во Бургас, кој одзеде животи на неколку луѓе. Го изразувам моето најдлабоко сочувство до семејствата и најблиските на жртвите во овој шокантен чин.

Груевски со осуда за терористичкиот напад врз израелските туристи и со сочувство до Нетанјаху

Либертас - 19.07.2012

Граѓаните на Македонија искрено сочувствуваат со болката на израелскиот народ и семејствата кои ги загубија своите најмили во овој безмилосен напад.

Премиерот Груевски го осуди терористичкиот напад

Н.Македонија - 19.07.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, по повод терористичкиот напад во Бургас, Бугарија, во кој животот го загубија пет израелски државјани, испрати писмо со сочувство до ...

Израел треба да покаже воздржаност по атентатот во Бургас

Н.Македонија - 19.07.2012

По атентатот во Бугарија, во кој загинаа најмалку осум израелски туристи, Тел Авив треба да покаже воздржаност и да не дава пребрзи обвинувања, изјави денеска за Првиот канал на германската ...

ВИДЕО: Бомбашот самоубиец во Бургас непосредно пред нападот

eReporter - 19.07.2012

Бугарската полиција објави видео материјал од осомничениот бомбаш-самоубиец одговорен за експлозијата на бургаскиот аеродром Сарафов, во која загинаа седум души.

Во Бургас терористички напад врз израелски туристи

Идивиди - 19.07.2012

Софија, 18 јули 2012 (МИА) - Според најновите информации најмалку шест лица загинаа, а над 30 се повредени во експлозија на туристички автобус до аеродромот Сарафов, соопшти бугарското Министерство ...

Пет жртви во терористички напад во Бугарија

24 Вести - 18.07.2012

Најмалку пет лица загинаа, а 27 се ранети попладнево при експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас, соопшти вечерва бугарскиот вице-премиер Цветан ...

Седум загинати Израелци во терористички напад во Бургас

Телма - 18.07.2012

Седум лица загинаа во експлозијата на автобус со израелски туристи на аеродромот на бугарското црноморско летувалиште Бургас, пренесе Бугарската државна телевизија.

Најмалку тројца загинати во експлозија во Бургас

Канал5 - 18.07.2012

Најмалку тројца израелски туристи загинаа, а десетици се повредени во експлозија на автобус во бугарскиот град Бургас. Експлозијата се случила во 17 и 30 часот по локално време, на паркингот од ...

Бомбашки напад на автобус со израелски туристи во Бургас

Вест - 18.07.2012

Најмалку пет лица загинаа, а 37 се повредени во експлозија во автобус со израелски туристи близу аеродромот во бугарскиот град Бургас. Израелскиот премиер веднаш го обвини Иран за нападот.

(ФОТО) Деветмина Израелци загинаа во терористички напад во Бургас

Утрински - 18.07.2012

Уште 33 лица се ранети при експлозијата во автобус со израелски туристи. Израел тврди дека зад нападот стои Иран. Најмалку девет лица загинаа, а 33 се повредени во терористичкиот напад што се случи ...

Терористички акт врз автобус со израелски туристи во Бугарија

Алфа - 18.07.2012

Најмалаку седум луѓе се загинати а околу 30 се повредени откако автобус со израелски туристи експлодира на аеродром во бугарскиот град Бургас, пренесуваат бугарските медиуми.

Бугарско МНР: Шест загинати во нападот во Бургас

Макфакс - 18.07.2012

Шест лица загинаа и над 30 се повредени во експлозијата што во средата попладне се случи во туристички автобус на паркингот на аеродромот „Сарафово" во Бургас, соопштија од бугарското Министерството ...

Најмалку пет загинати во експлозија на автобус со израелски туристи во Бургас

Макфакс - 18.07.2012

Има повеќе загинати во експлозијата на автобус со израелски туристи на аеродромот во црноморскиот пристанишен град Бургас во источниот дел од Бугарија, јави репортерот на агенција Бгенс од местото на ...

Терористички напад во Бугарија, пет лица загинаа

Курир - 18.07.2012

Пет лица загинаа, а речиси 30 се ранети попладнево при експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас.

Тројца загинати при експлозија на аеродормот во Бургас

Курир - 18.07.2012

Три лица загинаа, а околу 20 се ранети попладнево при експлозија во автобус на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас.

Експлозија на аеродром во Бугарија, 3 жртви

Р.С.Европа - 18.07.2012

Бугарската полиција потврди дека најмалку три луѓе загинаа, а околу 20 беа повредени во експлозија во автобус на аеродромот во црноморскиот град Бургас.

Тројца загинати при експлозија во автобус на аеродромот во Бургас

Сител - 18.07.2012

Три лица загинаа, а речиси 30 се ранети попладнево при експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас.

Тројца загинати при експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во Бургас

Сител - 18.07.2012

Три лица загинаа, а речиси 30 се ранети попладнево при експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас.

Петмина загинати во експлозија во автобус на аеродромот во Бургас

+инфо - 18.07.2012

Најмалку пет лица загинаа, а 27 се ранети попладнево во експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас, соопшти вечерва бугарскиот вицепремиер Цветан ...

Расте бројот на загинати во терористичкиот напад во Бугарија

А1 On - 18.07.2012

Тројца Израелци и еден Бугарин се жртвите од автобусот што беше кренат во воздух на аеродромот „Сарафов“, во Бургас попладнево.

Тројца загинати во експлозија во автобус на аеродромот во Бургас

+инфо - 18.07.2012

Три лица загинаа, а речиси 30 се ранети попладнево во експлозија во автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас.

Се зголемува бројот на загинати во експлозијата во Бургас

Макфакс - 18.07.2012

Има многу загинати и повеќе од дваесетина ранети во експлозијата на автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот град Бургас, јави репортерот на Бгнес, кој известува за најмалку седум ...

Троца убиени во експлозија во Бугарија

Глас на Америка - 18.07.2012

Експлозија разнела автобус во кој биле израелски туристи Бугарската полиција вели дека во експлозија на автобус со израелски туристи, убивајќи најмалку три лица и повредувајќи повеќе од 20 други.

Деветмина Израелци загинаа во експлозија на аеродром во Бугарија

МКД - 18.07.2012

Девет луѓе загинале, а 33 се повредени во експлозија на бомба во автобус со израелски туристи на аеродромот во Бургас во Бугарија.

Шестмина загинати и 32 повредени при експлозија во автобус на аеродромот во Бургас (ДПЛ)

Сител - 18.07.2012

Според најновите информации најмалку шест лица загинаа, а над 30 се повредени во експлозија на туристички автобус до аеродромот Сарафов, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи.

Седуммина загинати во експлозијата на аеродромот во Бургас

+инфо - 18.07.2012

Според најновите информации, најмалку седум лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на туристички автобус до аеродромот Сарафов, соопшти бугарското Министерство за надворешни работи.

Најмалку 9 Израелци загинаа, а 33 се повредени во експлозијата во Бургас

Либертас - 18.07.2012

Одговорноста за нападот се уште никој не ја презел. Сепак, изралески медиуми веќе посочија прст кон Иран. Неодамна изралеските власти ја предупредиле Бугарија да ги подигне мерките на готовност, ...

Експлозија врз автобус со 40 Израелци во Бургас, Бугарија

Либертас - 18.07.2012

Бугарските медиуми се уште шпекулираат со билансот на загинати. Пожарот во израелскиот автобус се проширил уште на неколку возила.

Во експлозија на аеродром во Бугарија загинаа најмалку три лица, повеќе повредени

Sky - 18.07.2012

Најмалку три лица загинаа во експлозија во патнички автобус на аеродромот во бугарскиот град Бургас, јави бугарската новинска агенција "Фокус", повикувајќи се на непотврдени информации.

Вознемирувачки фотографии: Распарчени човечки тела, ужас во Бургас по терористичкиот напад

Sky - 18.07.2012

Чад, крв на асфалтот, разлетани човечки тела... Вака бугарските медиуми ја опишуваат ужасната слика која може да се види во бугарскиот град Бургас.

ГАЛЕРИЈА: Загинати 7 тинејџери во експлозијата во Бугарија

Либертас - 18.07.2012

Автобусот требало да ги превезе Израелските туристи кој слетале во Бургас во 16.45. Туристите се качиле во автобусот кој бил паркиран пред аеродромот околу 17 часот – кога и се случила експлозијата.

Бројот на загинати во Бугарија се искачи на шест

Н.Македонија - 18.07.2012

Шестмина израелски туристи загинаа, а 32 се повредени во експлозија на бомба на аеродромот во приморскиот град Бургас, соопшти бугарското министерство за надворешни работи Наспроти официјалното ...

Тројца загинати во експлозија на аеродромот во Бургас

Н.Македонија - 18.07.2012

Три лица загинаа, а околу 20 се ранети попладнево при експлозија во автобус на аеродромот во бугарскиот црноморски град Бургас Според бугарските медиуми, инцидентот се случил на паркингот пред ...

Ужас во Бугарија: Израелци разнесени во бомбашки напад, обвинет Иран

eReporter - 18.07.2012

Терористички напад против израелски туристи го облеа во крв аеродромот кај бугарскиот град Бургас околу 17,25 часот по локално време (16,25 по македонско).

Смртоносна експлозија на автобус на аеродромот во Бургас

eReporter - 18.07.2012

Најмалку три лица загинаа попладнево во експлозија на автобус со израелски туристи на аеродромот во бугарскиот град Бургас, официјално е соопштено.