TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Починала и три дена останала затрупана во Јабланица

24 Вести - 18.02.2012

Три дена 80 годишна старица лежела почината во струшкото село Јабланица додека нејзините соселани и соседи стигнале до нејзината куќа.

80 годишна старица починала и три дена останала затрупана во струшко Јабланица

Sky - 18.02.2012

Во Струшкото село Јабланица кое буквано е затрпупано со снег 80 годишна старица три дена лежела почината во сопствената куќа, а нејзините најблиски и соселани едвај се пробиле до куќата.

Пробиен патот до струшкото село Јабланица

24 Вести - 17.02.2012

Пробиен е патот до струшкото село Јабланица, кое десетина дена беше отсечено поради снежното невреме. Жители од селото Боровец информираат дека со помош на приватната фирма „Бокоп“ од ова село и ...

Пробиен патот до струшкото село Јабланица

Вест - 17.02.2012

Пробиен е патот до струшкото село Јабланица, кое десетина дена беше отсечено поради снежното невреме. Жители од селото Боровец информираат дека со помош на приватната фирма „Бокоп“ од ова село и ...

Хеликоптер на МВР спаси жител на Јабланица

Утрински - 17.02.2012

На Љупчо Пемпелашоски (34) кој имал тешка срцева мана, му се влошила здравствената состојба, па вчера попладне е евакуиран од селото СТРУГА - На Љупчо Пемпелашоски (34) од струшкото село Јабланица, ...

Селото Јабланица целосно завеано

Утрински - 17.02.2012

Околу 300 жители со денови се отсечени од цивилизацијата, без струја и без телефон Струга - Интензивните снежни врнежи што го зафатија струшкиот регион најмногу проблеми предизвикаа во дримколскиот ...

Студот зеде нови жртви

Утрински - 17.02.2012

Пронајдени се братот и сестрата што се водеа за исчезнати на Баба Планина Новите снежни врнежи повторно ја блокираа и ја онеспособија земјата.

Јабланица се поврза со останaтиот свет

Утрински - 17.02.2012

Екипи на „Македонија пат“, на Дирекцијата за заштита и спасување и со локална припомош, после целоноќна работа, утрово ги пробија снежните наноси Струшкото село Јабланица, после речиси двонеделна ...

Две жртви од студот во Струшко

Н.Македонија - 17.02.2012

Една повозрасна жена била пронајдена замрзната во својот дом во Јабланица, а друга, со мозочен удар, починала на половина од непроодниот пат од селото Нерези, на импровизирани носилки на кои ја ...

Хеликоптер на МВР спаси млад човек

Н.Македонија - 17.02.2012

Љупчо Пемпелашоски од струшкото село Јабланица, кој има тешка срцева маана, вчера доцна попладне бил евакуиран со хеликоптер на МВР и итно префрлен во Општата болница во Струга, откако му се влошила ...

Видео: „Тигрите“ во спасувачка акција на Јабланица

Дневник - 17.02.2012

Припадниците на Единицата за специјални задачи „Тигар“, вчера во период од 14:00 до 16:25 часот изведоа операција на спасување на болно лице, 35-годишниот Љупче Пентелашевски од струшкото село ...

Со хеликоптер евакуиран болен жител на струшка Јабланица

Кајгана - 17.02.2012

Триесет и пет годишниотЉупче Пентелашевски од струшкото село Јабланица, во четвртокот со хеликоптер на МВР е пренесен на лекување во Струга, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Со хеликоптер евакуиран болен жител на струшка Јабланица

Алфа - 17.02.2012

Триесет и пет годишниот Љупче Пентелашевски од струшкото село Јабланица во четвртокот со хеликоптер на МВР е пренесен на лекување во Струга, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Пробиен патот до Јабланица

Алфа - 17.02.2012

Јабланичани гневни – велат дека ќе ја тужат државата бидејќи ги оставила 8 дена без струја, храна и лекови. Жителите од соседно Боровец со коњи им носат јадење, бидејќи и она малку што го имале, им ...

Конечно пробиен патот до струшкото село Јабланица

+инфо - 17.02.2012

Конечно, после десетина дена живот надвор од цивилизација, пробиен е патот до струшкото село Јабланица, кое поради високиот снег беше отсечено.

Болен жител на завеаното Јабланица префрлен во болница со хеликоптер- соселаните во паника бараат помош [Anonymoused]

Канал5 - 17.02.2012

Центарот за управување со кризи доцна попладнево успеа да го евакуира 34 годишниот Љупчо Пемпелашоски од струшкото село Јабланица, кој во тешка здравствена состојба поради снегот неколку денови ...

Пробиен патот до струшкото село Јабланица

Сител - 17.02.2012

Пробиен е патот до струшкото село Јабланица, кое десетина дена беше отсечено поради снежното невреме. Жители од селото Боровец информираат дека со помош на приватната фирма „Бокоп“ од ова село и ...

Пробиен патот до струшкото село Јабланица

МРТ - 17.02.2012

Tweet Пробиен е патот до струшкото село Јабланица, кое десетина дена беше отсечено поради снежното невреме. Жители од селото Боровец информираат дека со помош на приватната фирма „Бокоп“ од ова село ...

Тигрите во спасувачка акција во с. Јабланица

Сител - 17.02.2012

Припадници на специјалната единица“Тигар“ вчера во периодот од 14,00 до 16,25 часот изведоа операција на спасување на болно лице од струшкото село Јабланица.

Евакуирани две лица во тешка здравствена состојба

Вечер - 17.02.2012

Поволните временски услови вчера дозволија да продолжи воздушното снабдување со неопходна помош за завеаните планински села во неколку региони во државата, а по десетдневна снежна блокада пробиен е и ...

Одблокирана Јабланица

БезПардон - 17.02.2012

После блокадата од две недели, струшкото село Јабланица конечно се поврза со останатиот свет. Екипите на Македонија пат, утрово успеаја да ги пробијат снежните наноси.

Пробиен патот до струшкото село Јабланица

Press24 - 17.02.2012

Пробиен е патот до струшкото село Јабланица, кое десетина дена беше отсечено поради снежното невреме. Жители од селото Боровец информираат дека со помош на приватната фирма „Бокоп“ од ова село и ...

Пробиен патот до струшкото село Јабланица

Курир - 17.02.2012

Пробиен е патот до струшкото село Јабланица, кое десетина дена беше отсечено поради снежното невреме. Жители од селото Боровец информираат дека со помош на приватната фирма „Бокоп“ од ова село и ...

Видео: „Тигрите“ во спасувачка акција на Јабланица

Курир - 17.02.2012

Припадниците на Единицата за специјални задачи „Тигар“, вчера во период од 14:00 до 16:25 часот изведоа операција на спасување на болно лице, 35-годишниот Љупче Пентелашевски од струшкото село ...

ВИДЕО: Тигрите спасуваат човек на Јабланица

Press24 - 17.02.2012

Припадниците на Единицата за специјални задачи „Тигар“, вчера во период од 14:00 до 16:25 часот изведоа операција на спасување на болно лице, 35-годишниот Љупче Пентелашевски од струшкото село ...

Видео:Спасувачка опрација на полициските тигри во Струшкото село Јабланица

Sky - 17.02.2012

Вчера во периодот од 14.00 до 16.25 часот припадниците на ЕСЗ„Тигар“ изведоа операција за спасување на триесет и четиригодишниот Љупче Пентелашевски од струшкото село Јабланица,Спасувачката операција ...

ВИДЕО: Како МВР извлече болен човек од завеаната Јабланица

Нетпрес - 17.02.2012

Специјалната полициска екипа “Тигри“ вчера од воздух успеа да извлечат жител на струшкото село Јабланица чија здравствена состојба беше влошена и му беше неопходна медицинска помош.

Погледнете како МВР извлече болен човек од завеаната Јабланица

Таратур - 17.02.2012

Специјалната полициска екипа “Тигри“ вчера од воздух успеа да извлечат жител на струшкото село Јабланица чија здравствена состојба беше влошена и му беше неопходна медицинска помош.

Со хеликоптер евакуиран болен жител на струшка Јабланица

Макфакс - 17.02.2012

Триесет и пет годишниот Љупче Пентелашевски од струшкото село Јабланица во четвртокот со хеликоптер на МВР е пренесен на лекување во Струга, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Јабланица се поврза со останaтиот свет

Inpress - 17.02.2012

Струга, 17. февруари 2012 (ИНПРЕС) Струшкото село Јабланица, после речиси двонеделна блокада, конечно е поврзано со останатиот свет, откако екипи на „Македонија пат“, на Дирекцијата за заштита и ...

„Тигрите“ го спасија Пентелашевски од Јабланица (Фото/Видео)

Inpress - 17.02.2012

Скопје, 17. февруари 2012 (ИНПРЕС) Припадниците на единицата „Тигар“ вчера изведоа операција на спасување на 35-годишниот Љупче Пентелашевски, болно лице од струшкото село Јабланица.

Пробиен патот за Јабланица, автобусите редовно сообраќаат кон Струга

Inpress - 17.02.2012

Струга, 17. февруари 2012 (ИНПРЕС) Патниот правец Јабланица - Струга, иако се одвива во отежнати услови е конечно е прооден. Автобускиот превоз ги одржува редовните линии кон градот Струга.

Доколку дозволат временските услови со хелихоптер ќе се достави храна и лекови до Јабланица

24 Вести - 16.02.2012

Поради новите снежни врнежи во Струга и Струшко, повисоките рурални средини во општината и понатаму се соочуваат со проблеми.

Лицето со белодробно заболување евакуирано од Јабланица

24 Вести - 16.02.2012

Во тек е хеликоптерска евакуација на лицото со тешко белодробно заболување кое беше завеано во селото Јабланица. Екипите на МВР треба да го пренесат во најблиската Струшка болница.

Нови жртви на снежното невреме во Македонија

Глас на Америка - 16.02.2012

Скопјани, пак, живеат во темница по одлуката на Владата за штедење на електричната енергија. Старицата Евдокија Кленкоска од струшкото село Јабланица и една болна жена од струшко Нерези, која ...

Старица пронајдена мртва во завеаното струшко село Јабланица

Вест - 16.02.2012

Осумдесет и седумгодишната Евдокија Кленковска е првата жртва на снежното невреме што зафати струшкиот регион. Старицата е пронајдена смрзната во својот дом во селото Јабланица кое веќе 10 дена е ...

Со хеликоптер ќе се достават храна и лекови до Јабланица

Утрински - 16.02.2012

Во текот на денот ќе се чисти и патот кон Јабланица и другите населби во Дримколскиот регион Поради новите снежни врнежи во Струга и Струшко, повисоките рурални средини во општината и понатаму се ...

Старица пронајдена мртва во завеаното струшко село Јабланица

Утрински - 16.02.2012

Осумдесет и седумгодишната Евдокија Кленковска е првата жртва на снежното невреме што зафати струшкиот регион Старицата е пронајдена смрзната во својот дом во селото Јабланица кое веќе 10 дена е ...

Старица пронајдена мртва од премрзнатост во Јабланица

Телма - 16.02.2012

Како што информираат од СВР- Охрид, денес, во струшкото село Јабланица било пронајдено мртвото тело на Евдокија Кленковска, родена 1925 година.

Со хеликоптер ќе се достави храна и лекови до Јабланица

Дневник - 16.02.2012

Поради новите снежни врнежи во Струга и Струшко, повисоките рурални средини во општината и понатаму се соочуваат со проблеми.

Со хелихоптер ќе се доставуваат храна и лекови до Јабланица

Н.Македонија - 16.02.2012

Планинското село Јабланица, струшко во кое живеат повеќе од 300 жители се уште е целосно отсечено од цивилизацијата Жителите веќе десетти ден не можат да се симнат до градот и се без основните ...

Старица пронајдена мртва во завеаното струшко село Јабланица

Дневник - 16.02.2012

Осумдесет и седумгодишната Евдокија Кленковска е првата жртва на снежното невреме што зафати струшкиот регион. Старицата е пронајдена смрзната во својот дом во селото Јабланица кое веќе 10 дена е ...

Прва жртва од студот во отсеченото село Јабланица

Кајгана - 16.02.2012

Студот ја зеде првата жртва во отсеченото село Јабланица во струшкиот регион. Осумдесет и седумгодишната Евдокија Кленковска била пронајдена смрзната во својот дом.

Од студ почина жена во Јабланица

Алфа - 16.02.2012

Јабланица ја зеде првата жртва. 87 годишната Евдокија Кленкоска синоќа од студ починала во нејзината трошна куќа. Критична е состојбата и на едeн триесетгодишник кој имал сериозно заболување.

Старица пронајдена мртва во селото Јабланица

Н.Македонија - 16.02.2012

Осумдесет и седумгодишната Евдокија Кленковска е пронајдена мртва во својот дом во струшкото село Јабланица, кое 10 дена е отсечено од светот поради поларните студови Старицата е пронајдена смрзната.

Ако дозволи времето, денеска ќе се однесe храна и во струшко Јабланица

+инфо - 16.02.2012

Струшкото планинско село Јабланица, во кое повеќе од триста жители десетина дена се комплетно отсечени од градот, без основните продукти, затрупани од високите наноси од снег, изгледа денеска конечно ...

Уште две жени починаа од студ

+инфо - 16.02.2012

Откако неколку денови жителите на струшкото село Јабланица не ја видела старицата Евдокија Кленкоска, побарале дозвола од полицијата да влезат во нејзината куќа каде потоа ја пронашле мртва, објави ...

Заробени во своите домови - нема кој да им помогне на завеаните во Долни Дримкол

Канал5 - 16.02.2012

И по вчерашниот очајнички повик за помош, жителите на Долни Дримкол и денеска не добија одговор, дали надлежните ќе им ја достават неопходната храна и лекови.

Доколку дозволат временските услови ќе се достави храна и лекови до Јабланица

Сител - 16.02.2012

Поради новите снежни врнежи во Струга и Струшко, повисоките рурални средини во општината и понатаму се соочуваат со проблеми.

Доколку дозволат временските услови со хелихоптер ќе се достави храна и лекови до Јабланица

МРТ - 16.02.2012

Tweet Поради новите снежни врнежи во Струга и Струшко, повисоките рурални средини во општината и понатаму се соочуваат со проблеми.

ЦУК: Временските услови не дозволуваат пристап до јабланичките села

Канал5 - 16.02.2012

Јабланичките села се на агендата на Центарот за управување со кризи за доставување храна и лекови, но временските услови не дозволуваат тие да слетаат, информираат утрово за Канал 5 од ЦУК.

Уште две жени починаа заради големиот снег

Кирилица - 16.02.2012

Денес во Долно - дримколскиот регион, кој е недостапен и завеан во длабок снег, беа пронајдени две жртви во селата Јабланица и Нерези., известува Инпрес.

Старица пронајдена мртва во завеаното струшко село Јабланица

МРТ - 16.02.2012

Tweet Осумдесет и седумгодишната Евдокија Кленковска е првата жртва на снежното невреме што зафати струшкиот регион. Старицата е пронајдена смрзната во својот дом во селото Јабланица кое веќе 10 дена ...

Една жртва од студот во струшко Јабланица

Сител - 16.02.2012

Големите снежни наноси во струшко ја зедоа првата жртва. Замрзнатото тело на 87 годишната Евдокија Кленкоска од Јабланица мештаните го пронашле во нејзината куќа која починала како резултат на ...

Нема опасност од поплави!

Вечер - 16.02.2012

СПОРЕД ПРОЦЕНКИТЕ НА ВЛАДИНОТО КООРДИНАТИВНО ТЕЛО И ЕКСПЕРТИТЕ Во Македонија не се очекуваат поплави. Нивоата на сите реки и езера се во рамките на минимална квота, но сепак препорачуваме да се ...

Доколку дозволат временските услови со хелихоптер ќе се достави храна и лекови до Јабланица

Press24 - 16.02.2012

Поради новите снежни врнежи во Струга и Струшко, повисоките рурални средини во општината и понатаму се соочуваат со проблеми.

Обид за достава на храна на селата на Јабланица

Курир - 16.02.2012

Поради новите снежни врнежи во Струга и Струшко, повисоките рурални средини во општината и понатаму се соочуваат со проблеми.

Одделението за заштита и спасување од Охрид ќе го пробива патот до Јабланица

Sky - 16.02.2012

Одделението за заштита и спасување од Охрид започна акција за пробивање на патот до струшкото село Јабланица, јавува Супер радио.

Две жртви во отсечените села во Струшко

eReporter - 16.02.2012

Две жени починале во селата во близина на Струга, кои речиси цела недела се отсечени од светот поради големите наноси од снег, јави Инпрес.

Две жени од струшко нови жртви на студот

Курир - 16.02.2012

Снегот однесе две жртви од струшкиот регион, јавува Инпрес. Станува збор за две жени од Јабланица и Нерези. Во селото Јабланица првата жртва на временските неприлики е старицата Евдокија Кленкоска, а ...

Студот во Македонија однесе уште две жртви

Sky - 16.02.2012

Во Струшкото село Јабланица,едно од заглавените 300 лица е во тешка здравствена состојба,има проблем со белиоте дробови и потребно му е итна медицинска помош.

Старица од село Јабланица замрзна во сопствената куќа

Press24 - 16.02.2012

87 годишната Евдокија Кленковска денеска беше пронајдена смрзната во својот дом во село Јабланица. Соседите неколку денови, поради снегот не можеле да остварат контакт со старицата која живеела ...

Старица од струшко Јабланица нова жртва на студот

Нетпрес - 16.02.2012

Студеното време што ја зафати Македонија зеде уште една жртва. Старица од струшкото село Јабланица е пронајдена смрзната во нејзиниот дом во селото, откако претходно со денови не била видена од ...

Две нови жртви на студот

БезПардон - 16.02.2012

Поларната зима зема уште два животи, две жени починаа во струшкото, а едно лице е во тешка здравствена состојба, а поради отсеченоста не може да ја добие потребната медицинска нега.

ФОТОГАЛЕРИЈА: 2 метра снег - најзавеаното место во Македонија

Press24 - 16.02.2012

Погледнете ја оваа прекрасна фотогалерија од струшка Јабланица ФОТО: Крсте Будиновски, ...

Прва жртва од студот во отсеченото село Јабланица

Макфакс - 16.02.2012

Студот ја зеде првата жртва во отсеченото село Јабланица во струшкиот регион. Осумдесет и седумгодишната Евдокија Кленковска била пронајдена смрзната во својот дом.

Подрачното одделение за заштита и спасување од Охрид ќе го пробива патот до Јабланица

Inpress - 16.02.2012

Струга, 15. февруари 2012 (ИНПРЕС) Подрачното одделение за заштита и спасување од Охрид заедно со Дирекцијата за заштита и спасување започнаа акција за пробивање на патот до струшкото село Јабланица, ...

Снегот однесе две жртви во струшко

Inpress - 16.02.2012

Струга, 16. февруари 2012 (ИНПРЕС) Ниските температури и големата снежна покривка во струшкиот регион однесоа два животи.

Во струшка Јабланица спасен човечки живот (Фото)

Inpress - 16.02.2012

Струга, 16. февруари 2012 (ИНПРЕС) Љупчо Пемпелашоски од струшкото село Јабланица кој има тешка срцева мана, откако му се влошила неговата здравствена состојба, е евакуиран од селото доцна поладнево ...

Јабланица моли за помош, жителите се борат да преживеат

Алфа - 15.02.2012

Снегот ја завеа Јабланица. Во селото кое се наоѓа на 1.100 метри надморска височина, седум дена без струја, храна и огрев –350 жители од кои повеќето старци се борат да преживеат.

„Македонија пат“ нема булдожер – селаните од Јабланица очајно бараат некој да го расчисти натрупаниот снег

Канал5 - 15.02.2012

„Македонија пат“ нема булдожер, ги остави жителите на Јабланица завеани во 2 метри снег. Жителите на село Јабланица останаа отсечени од цивилизацијата.

Ги трошат последните резерви храна и молат за помош

Вечер - 15.02.2012

Струшкото село Јабланица завеано во два метри снег Екипата на Вечер успеа да стапи во контакт со жител кој раскажува за драмата која ја преживуваат стотината жители во најстудените денови, за стравот ...

Поради 2 метри снег, запира животот во струшкото село Јабланица

+инфо - 14.02.2012

Интензивните снежни врнежи и големите количини од снег кои го зафатија струшкиот регион, најголеми проблеми предизвикаа во селото Јабланица, каде снежната покривка достигна речиси два метри, а веќе ...

Поради наносите од снег во висина од 2 метри запира животот во струшкото село Јабланица

Sky - 14.02.2012

Поради интензивните врнежи од снег кои го зафатија Струшкиот регион,предизвикаа проблеми во селото Јабланица каде снежната покривка достигнала околу два метри.Во селото веќе три дена нема електрична ...

Во струшка Јабланица завеани триста жители

Inpress - 14.02.2012

Струга, 14. февруари 2012 (ИНПРЕС) Интензивните снежни врнежи и големите количини од снег кои го зафатија струшкиот регион, посебно ја отежнаа состојбата во дримколскиот крај.

Стотина жители на с. Јабланица бараат помош- без струја и телефон, десетина дена се заробени во своите домови

Канал5 - 13.02.2012

Најалармантна е состојбата во горниот дел од селото кај црквата Свети Илија каде има преку 2 метри снег. Веќе десетина денa луѓето не можеле да излезат од своите домови.