TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Заев ја нарача пресудата за „Тенк“ дел судии се во директна спрега со власта

+инфо - 27.05.2018

Како што тргнаа раборите со политичкиот прогон верував дека ќе ме осудат, рече пратеникот и поранешен премиер Никола Груевски на прашањето дали ако пред една година му кажеле дека ќе биде осуден за случајот „Тенк“ ќе поверувал.

Груевски осуден на затворска казна за „тоа на М“

365 - 27.05.2018

Падна првата пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за случајот „Тенк“, односно набавката на луксузниот владин мерцедес. Ѓоко Поповски од МВР доби 6 години и 6 месеци затворска казна.

Груевски: Заев кажа дека ќе бидам осуден, тој ја нарача пресудата

Press24 - 27.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски кој во случајот на СЈО „Тенк“ доби затворска казна од две години гостуваше во Дневникот на Сител телевизија и даде свој коментар по однос на судската пресуда и случаите кои се водат против него.

Груевски: Со мерцедесот се возев 10 до 15 пати

Тера - 27.05.2018

Може 10-15 пати се возев во мерцедесот, кога одевме на подолго патување, или кога другото возило беше на сервис, рече поранешниот премиер Никола Груевски во интервју за Сител, а за чија набавка во случајот „Тенк“ на СЈО доби две години казна затвор.

Груевски: Пресудата за „Тенк“ ја нарача Заев

Стандард - 27.05.2018

Екс-премиерот Никола Груевски гостуваше во Дневникот на Сител телевизија и даде свој коментар по однос на судската пресуда и случаите кои се водат против него. Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ во случајот на СЈО „Тенк“, доби затворска казна од ...

Груевски: Сите процеси против мене се апсурдни

Република - 27.05.2018

За случајот „ТНТ“ поранешниот премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вели дека станува збор за класична дивоградба за која инвеститорот добил градежна дозвола. Тој во ТВ дневникот на Сител појанси: Потенцира дека тој лично ја ...

Груевски: До скоро не познавав ниту еден судија

Независен - 27.05.2018

- Уште од првото рочиште беше јасно дека судијката решила да ме осуди, изјави поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во вечерашното кусо интервју на Сител. Зборувајќи за неодамнешната пресуда против него за случајот со луксузниот ...

Груевски: Заев кажа дека ќе бидам осуден, тој ја нарача пресудата

Курир - 27.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски кој во случајот на СЈО „Тенк“ доби затворска казна од две години гостуваше во Дневникот на Сител телевизија и даде свој коментар по однос на судската пресуда и случаите кои се водат против него.

Груевски вели дека сите процеси против него се апсурдни

Курир - 27.05.2018

Поранешниот премиер и почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во гостувањето во Дневникот на Телевизија Сител вели дека сите случаи на Специјалното јавно обвинителство во кои тој е обвинет се слични на случајот „Тенк“.

Вредеше ли, господине Поповски

Нова ТВ - 25.05.2018

Пишува: Беса Арифи, Вонреден професор на Универзитетот на Југоисточна Европа Никола Груевски, поранешниот премиер на ова држава, пред некој ден беше осуден на две години затвор во случајот Тенк покренат од СЈО, а во врска со незаконското набавување ...

Светските медиуми пишуваат за пресудата на екс премиерот Никола Груевски

Локално - 25.05.2018

Веста за пресудата на екс-премиерот Никола Груевски ја пренесуваат светските медиуми. Би-Би-Си пренесува дека поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на 2 години затвор, бидејќи противзаконски влијаел врз високи функционери за набавка на ...

Груевски нема да ги „лежи“ сите пресуди

Алсат-М - 24.05.2018

Првите преусди во случаите на Специјалното јавно обвинителство го отвори и прашањето околу висината на можните затворски казни во случаите каде исти личности се обвинети во повеќе предмети.

Пресудата за Груевски – тема на регионалните и светските медиуми

24 Вести - 24.05.2018

И овој пат се потврди правилото - вестите брзо се шират, без разлика дали се добри или лоши“. Веста за пресудата на екс-премиерот Никола Груевски со експресна брзина стаса до светските медиуми.

Затворската казна за Груевски ги полнеше и светските медиуми

Либертас - 24.05.2018

Светските медиуми пренесуваа дека Груевски е осуден на двегодишна казна затвор заради злоупотреба на службената должност и моќ. Некои од нив ги цитираа и дел од разговорите од прислушуваните снимени материјали кои беа изложени како докази во ...

На Груевски му се закануваат над 20 години затвор со останатите 4 обвиненија

А1 On - 24.05.2018

Доколку експремиерот, Никола Груевски, биде осуден за останатите 4 обвиненија кои му ги поднесе СЈО, може да добие максимална казна затвор од приближно 20 години, без првата пресуда од 2 години затвор.

Пресудата за Груевски во сите светски медиуми

А1 On - 24.05.2018

Светските, како и медиумите од региононт ја пренесоа веста за двегодишната затворска казна на поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски, што Судот ја изрече ...

Од Турција до Бразил, пресудата за Груевски одекна во светските медиуми ФОТО

+инфо - 24.05.2018

Како „бомба“ во светските медиуми одекна веста дека поранешниот премиер на Република Македонија е осуден на две години затворска казна. За досудената казна се пишуваше од во цела Европа. Груевски вчера не беше вест број еден само во Македонија, туку ...

20 години затвор му се закануваат на Груевски со останатите 4 обвиненија

Макфакс - 24.05.2018

Доколку експремиерот, Никола Груевски, биде осуден за останатите 4 обвиненија кои му ги поднесе СЈО, може да добие максимална казна затвор од приближно 20 години, без првата пресуда од 2 години затвор.

Две години затвор за експремиерот Никола Груевски за Мерцедесот од 600.000 евра

Сакам да кажам - 24.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски е неправосилно осуден на две години затвор за влијание МВР да купи блиндиран луксузен мерцедес од 600 илјади евра од пари на полицијата, по негова лична желба.

Може ли Груевски да очекува „подобри времиња“?

Deutsche Welle - 24.05.2018

Поранешниот премиер Груевски ќе треба да се соочи со судот уште најмалку четири пати поради постапките против него. Доколку биде прогласен за виновен, казните нема да се собираат, туку ќе се одреди една единствена Експремиерот Никола Груевски вчера ...

Пресудата за Груевски како бомба одекна во светските медиуми

Press24 - 24.05.2018

Повеќе светски медиуми како Вашингтон пост, Би-Би-Си, Дојче Веле, Ројтерс и други ја пренесоа веста за двегодишната затворска казна на екс-премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, која Судот ја изрече вчера.

20 години затвор му се закануваат на Груевски со останатите 4 обвиненија

Точка - 24.05.2018

Доколку експремиерот, Никола Груевски, биде осуден за останатите 4 обвиненија кои му ги поднесе СЈО, може да добие максимална казна затвор од приближно 20 години, без првата пресуда од 2 години затвор.

20 години затвор му се закануваат на Груевски со останатите 4 обвиненија

Слободен Печат - 24.05.2018

Доколку експремиерот, Никола Груевски, биде осуден за останатите 4 обвиненија кои му ги поднесе СЈО, може да добие максимална казна затвор од приближно 20 години, без првата пресуда од 2 години затвор.

Светските и регионални медиуми ја пренесоа веста дека Груевски е осуден

Фактор - 24.05.2018

Повеќе светски медиуми ја пренесоа веста за затворската казна која му беше досудена на екс премиерот, Никола Груевски. Светските медиуми пренесуваа дека Груевски е осуден на двегодишна казна затвор заради злоупотреба на службената должност и моќ.

Груевски ќе биде во затвор повеќе од две децении за 4-те обвиненија

iPortal - 24.05.2018

Доколку експремиерот, Никола Груевски, биде осуден за останатите 4 обвиненија кои му ги поднесе СЈО, може да добие максимална казна затвор од приближно 20 години, без првата пресуда од 2 години затвор.

Пресудата за Груевски одекна во светските медиуми ФОТО

Слободен Печат - 24.05.2018

Како „бомба“ во светските медиуми одекна веста дека поранешниот премиер на Република Македонија е осуден на две години затворска казна. За досудената казна се пишуваше од во цела Европа. Груевски вчера не беше вест број еден само во Македонија, туку ...

Пресуда-Две години затвор за Груевски екс премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ!

Локално - 24.05.2018

Две години затвор доби поранешниот премиер Никола Груевски, откако во Основниот суд Скопје 1 беше прогласен за виновен во случајот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“ .Тој се товари дека , бил дел заедн со министгерката Гордана Јанкуловска и ...

Може ли Груевски да очекува „подобри времиња“?

iPortal - 24.05.2018

Поранешниот премиер Груевски ќе треба да се соочи со судот уште најмалку четири пати поради постапките против него. Доколку биде прогласен за виновен, казните нема да се собираат, туку ќе се одреди една единствена Експремиерот Никола Груевски вчера ...

Затворската казна за Груевски ги полнеше и светските медиуми

Таратур - 24.05.2018

Сите поголеми светски медиуми ја пренесоа веста за затворската казна која му беше досудена на бившиот премиер Никола Груевски. Светските медиуми пренесуваа дека Груевски е осуден на двегодишна казна затвор заради злоупотреба на службената должност и ...

Затворската казна за Груевски топ тема во светските медиуми

24Инфо - 24.05.2018

Затворската казна за Груевски топ тема во светските медиуми Сите поголеми светски медиуми ја пренесоа веста за затворската казна која му беше досудена на бившиот премиер Никола Груевски. Светските медиуми пренесуваа дека Груевски е осуден на ...

Затворската казна за Груевски одекна во светските медиуми

еМагазин - 24.05.2018

Повеќе реномирани светски медиуми како „Вашингтон пост“, „Би-би-си“, „Дојче веле“, „Ројтерс“ и други ја пренесоа веста за пресудата со која поранешниот премиер Никола Груевски доби затворска казна од две години за набавката на блиндираниот мерцедес.

Груевски ќе ја слушне првата пресуда од случаите произлезени од „бомбите“

Фокус - 23.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ги прогласи за виновни ...

Груевски не е присутен во судница на изрекување на пресудата за „Тенк“

Фокус - 23.05.2018

Обвинетиот Никола Груевски денеска не присуствуа на изрекување на пресудата во предметот „Тенк“ во Кривичниот суд. Како што рече неговиот адвокат на денешното рочиште во „Траекторија“, Груевски не можел да се појави во судот затоа што напладне ќе ...

Никола Груевски осуден на две години затвор во случaјот Тенк

Фокус - 23.05.2018

Две години затвор за екс премиерот Никола Груевски, како обвинет во случајот Тенк, односно набавката на мерцедесот од 580.000 евра. Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски пак е осуден на шест години и шест месеци.

Мерцедесот го чинеше Груевски две години затвор

Призма - 23.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на 2 години затвор за примање награда за противзаконито влијание за случајот „Тенк“ , односно за набавката на лускузниот мерцедес од речиси 600.000 евра.

Никола Груевски осуден на две години затвор за набавката на луксузниот „мерцедес“

Глас на Америка - 23.05.2018

Секој носител на јавна функција треба да знае за принципот на отчетност, а граѓаните мора да знаат како се трошат нивните пари. Никој не смее да ги омаловажува граѓаните на начин на кој тоа го сторил Груевски“, рече судијата Добрила Кацарска пред да ...

Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк“

Телма - 23.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ги прогласи за виновни ...

Никола Груевски доби две години, а Ѓоко Поповски шест години и шест месеци затвор

24 Вести - 23.05.2018

Груевски не дојде на изрекувањето на пресудата. Во негово отсуство, судот му изрече казна затвор од две години, а на Ѓоко Поповски казна затвор од 6 години и 6 месеци. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за ...

„Тенк“: На Груевски му се заканува казна од 1 до 3 години затвор

Нова ТВ - 23.05.2018

Во Кривичниот суд во Скопје за помалку од половина час се очекува да започне рочиштето на кое треба да биде изречена пресуда на обвинетите во случајот на СЈО за набавката на владиниот мерцедес од 600.000 евра, познта во јавноста како „Тенк“.

Денеска пресуда за случајот „Тенк“

Алсат-М - 23.05.2018

Денеска во Кривичниот суд во Скопје ќе биде објавена пресудата во случајот „Тенк“, во кој осомничени се екс-премиерот Никола Груевски и и поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски.

Груевски не дојде да ја слуша пресудата за „Тенк“

МКД - 23.05.2018

Обвинетиот Никола Груевски не е во судницата во која во тек е читањето на пресудата за предметот „Тенк“ во Кривичниот суд во Скопје. ...

Мерцедесот му донесе две години затвор на Груевски (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 23.05.2018

Никола Груевски доби две години затвор за примање награда и противзаконито влијание во случајот „Тенк“ за набавката на луксузниот мерцедес. ...

Метални огради пред судот, можни протести пред пресудата за Груевски

МКД - 23.05.2018

Од синоќа пред Основниот суд Скопје 1 почна да се поставуваат метални огради. На социјалните мрежи од вчера кружат повици за протести пред судот. Денеска треба да биде прочитана пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот „Тенк".

Груевски беше во суд за „Траекторија“, но не дојде кај Кацарска на пресуда

МКД - 23.05.2018

Право на обвинетиот Никола Груевски е да не се појави на изрекување на пресуда, рече по изрекување на одлуката за случајот Тенк“ Димитар Дангов, адвокат на поранешниот премиер. Запрашан зошто Груевски не се појави денес на изрекувањето на првата ...

Груевски не дојде на изрекувањето на пресудата за „Тенк“

Нова ТВ - 23.05.2018

Екс премиерот Никола Груевски денеска не се појави на изрекувањето на пресудата за случајот на СЈО за набавката на мерцеседот од 600.000 евра познат како Тенк. Во судницата сепак се појави екс помошник министер во МВР Ѓоко Поповски, кој беше ...

Груевски осуден на 2 години затвор за „Тенк“

Нова ТВ - 23.05.2018

Никола Груевски е осуден 2 години затвор на за кривичното дело примање награда за противзаконско влијание. За Никола Груевски судијката рече дека целосно ги исполнува сите елементи на кривичното дело –влијание да се изврши службено дејство што не ...

Груевски осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес (ВИДЕО)

МКД - 23.05.2018

Обвинетиот Никола Груевски доби две години затвор за примање награда и противзаконито влијание во случајот „Тенк“ за набавката на луксузниот мерцедес, а Ѓоко Поповски доби 6 години и шест месеци за злоупотреба на службена должност и овластување.

Две години затвор за Груевски, за луксузниот мерцедес

Телма - 23.05.2018

Експремиерот Никола Груевски дојде во судот, но не ја слушна пресудата од 2 години затвор што му ги изрече судијката Добрила Кацарска за луксузниот блиндиран Мерцедес. Од утринава му се судеше за „Траекторија“ за кинеските автопати, но иако тоа ...

Груевски осуден на 2 години затвор за „Тенк“, Поповски 6 години и 6 месеци, екс-премиерот не дојде на изрекување на ...

24 Вести - 23.05.2018

Од максимални три години затвор, поранешниот премиер Никола Груевски доби две години затворска казна за случајот Тенк. Судијката Добрила Кацарска ја напиша првата пресуда против Груевски, но ја читаше во негово отсуство.

Две години затвор за Груевски, за луксузниот „мерцедес“

Алсат-М - 23.05.2018

Две години затвор за Никола Груевски. Специјалното обвинителство ја доби првата осудителна пресуда каде обвинет е поранешниот премиер. Груевски не се појави во судница за да ја чуе пресудата за набавката на блиндираниот мерцедес од над половина ...

Тенк: Груевски е осуден на 2 години затвор, не се појави во судницата

Нова ТВ - 23.05.2018

Поранешниот премиер и екс лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска е осуден на две години затвор за кривично дело „Примање награда за противзаконско влијание“. Тој не дојде во судницата да ја слушне пресудата, иако утрово во 9.30 часот тој беше ...

Пресуда за „Тенк“- Ѓоко Поповски осуден на 6,6 години, Груевски доби две години затвор

Популарно - 23.05.2018

Поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски денеска во Кривичниот суд Скопје беше осуден на шест години и шест месеци затвор во предметот на СЈО „Тенк“. Второобвинетиот, поранешен премиер Никола Груевски како поттикнувач за ...

Денеска ќе биде објавена пресудата за случајот „Тенк“

Сител - 23.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ги прогласи за виновни ...

Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк“

Кајгана - 23.05.2018

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ...

(Видео) Груевски утринава дојде на „Траекторија“, но не ја слушна пресудата за „Тенк“

Правдико - 23.05.2018

Експремиерот Никола Груевски изутринава дојде на судењето за „Траекторија“, но тоа се одложи и тој си замина од судот, не чекајќи да ја слушне пресудата за случајот „Тенк“, со која е осуден на 2 години затвор за набавка на луксузниот владин мерцедес ...

Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк“

Канал5 - 23.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ги прогласи за виновни ...

ВИДЕО: Груевски утринава дојде на „Траекторија“, но не ја слушна пресудата за „Тенк“

А1 On - 23.05.2018

Експремиерот Никола Груевски изутринава дојде на судењето за „Траекторија“, но тоа се одложи и тој си замина од судот, не чекајќи да ја слушне пресудата за случајот „Тенк“, со која е осуден на 2 години затвор за набавка на луксузниот владин мерцедес.

Денеска прва пресуда за Груевски – му се заканува затвор до 3 години

Правдико - 23.05.2018

Во кривичниот суд во Скопје попладнево судијката Добрила Кацарска ќе ја соопшти пресудата за предметот „Тенк“ на СЈО за набавката на екстралуксузниот „мерцедес“. Tретообвинет во предметот е експремиерот Никола Груевски, кој, доколку биде осуден, ...

Пресуда за „тоа на М“, на Груевски му се заканува робија до три години

+инфо - 23.05.2018

Обвинетиот Никола Груевски во завршен збор наведе дека овие судски процеси се класично политички и ова судење е дел од една политичка хајка против него и неговите соработници. Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде ...

Пресуда за „Тенк“- Ѓоко Поповски осуден на 6,6 години, Груевски доби две години затвор

Сител - 23.05.2018

Поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски денеска во Кривичниот суд Скопје беше осуден на шест години и шест месеци затвор во предметот на СЈО „Тенк“. Второобвинетиот, поранешен премиер Никола Груевски како поттикнувач за ...

Денеска прва пресуда за Груевски – му се заканува затвор до 3 години

А1 On - 23.05.2018

Во кривичниот суд во Скопје, попладнево судијката Добрила Кацарска ќе ја соопшти пресудата за предметот „Тенк“ на СЈО за набавката на екстралуксузниот „мерцедес“. Tретообвинет во предметот е експремиерот Никола Груевски, кој, доколку биде осуден, ...

Две години затвор за Никола Груевски за „Тенк“

Р.С.Европа - 23.05.2018

Две години затворска казна доби поранешниот премиер Никола Груевски за предметот „Тенк“ на СЈО, односно за набавката на блиндираниот мерцедес за 600 илјади евра. Обвинетиот поранешен помошник-министер во МВР Ѓоко Поповски доби затворска казна од ...

(Видео) Груевски утринава дојде на „Траекторија“, но не ја слушна пресудата за „Тенк“

Макфакс - 23.05.2018

Експремиерот Никола Груевски изутринава дојде на судењето за „Траекторија“, но тоа се одложи и тој си замина од судот, не чекајќи да ја слушне пресудата за случајот „Тенк“, со која е осуден на 2 години затвор за набавка на луксузниот владин мерцедес.

Груевски осуден на две години затвор

Окно - 23.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на две години затвор во случајот Тенк за набавката на мерцедесот. Поранешниот помошник министер Ѓоко Поповски доби шест години затвор. Кривичното дело кое му се ставаше на товар на екс премиерот во „Тенк“ ...

Денеска изрекување пресуда за Никола Груевски

Р.С.Европа - 23.05.2018

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска е закажано изрекувањето на пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски во случајот во кој е обвинет за поттикнување незаконска набавка на луксузен автомобил „Мерцедес“.

Груевски осуден на две години затвор за случајот „Тенк“

Сител - 23.05.2018

Две години затвор за екс премиерот Никола Груевски, како обвинет во случајот Тенк, односно набавката на мерцедесот од 580.000 евра. Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски пак е осуден на шест години и шест ...

Груевски осуден на 2 години затвор

Либертас - 23.05.2018

Ѓоко Поповски е виновен за злоупотрeба на службена положба и овластување а Груевски е виновен за примање награда за противзаконито влијание во случајот Тенк. Поповски е осуден на 6 години затвор и 6 месеци.

Денеска прва пресуда за Груевски – му се заканува затвор до 3 години

Макфакс - 23.05.2018

Во кривичниот суд во Скопје попладнево судијката Добрила Кацарска ќе ја соопшти пресудата за предметот „Тенк“ на СЈО за набавката на екстралуксузниот „мерцедес“. Tретообвинет во предметот е експремиерот Никола Груевски, кој, доколку биде осуден, ...

Груевски осуден на 2 години затвор, Поповски на 6 години и 6 месеци

+инфо - 23.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на две години затвор за примање награда за противзаконито влијание. Ѓоко Поповски е осуден на казна затвор од 6 години и 6 месеци. Двајцата треба да надоместат материјални трошоци за судот во износ од ...

Пресуда за „Тенк“: Две години затвор за Никола Груевски, шест и пол за Ѓоко Поповски

ТВ21 - 23.05.2018

Поранешниот премиер, обвинетиот за набавка на луксузниот „мерцедес“ Никола Груевски доби две години затвор за Примање награда и противзаконско влијание, а Ѓоко Поповски доби 6 и пол години затворкса казна за злоупотреба на службена должност и ...

„Тенк“- Груевски осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес

Канал5 - 23.05.2018

Кривичниот суд пресуди две години затвор за екс премиерот Никола Груевски во случајот „Тенк“, за примање на награда и противзакониот влијание во набавката на луксузниот мерцесдес. На шест и пол години е осуден и поранешниот помошник министер во МВР ...

Две години затвор за Никола Груевски

Кајгана - 23.05.2018

Во Кривичниот суд во Скопје денеска му беше изречена казна на поранешниот премиер Никола Груевски за предметот „Тенк“. Во случајот „Тенк“ покрај Груевски, обвинети се поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски и поранешната министерка за ...

Изречени пресудите за „Тенк“, Груевски осуден на 2 години, Поповски на шест ипол

Канал5 - 23.05.2018

Две години затвор во првата пресуда за Никола Груевски. Екс премиерот не дојде во судница. Во случајот „Тенк“ за набавка на луксузниот мерцедес се обвинети Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР, екс премиерот Никола Груевски и поранешната ...

Две години затвор за Никола Груевски за „Тенк“

Правдико - 23.05.2018

Две години затворска казна доби поранешниот премиер Никола Груевски за предметот „Тенк“ на СЈО, односно за набавката на блиндираниот мерцедес за 600 илјади евра. Според обвинението, „Груевски во овој случај беше обвинет дека како премиер побарал од ...

Експремиерот Груевски доби Две години затвор за „мерцедесот“ од 600.000 евра

Сакам да кажам - 23.05.2018

Две години затвор доби поранешниот премиер Никола Груевски, откако денеска во Основниот суд Скопје 1 беше прогласен за виновен во случајот на Специјалното јавно обвинителство „Тенк“, што се однесуваше на купувањето на блиндираниот „мерцедес“ за ...

Груевски се јави на Фејсбук

+инфо - 23.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски се огласи на фејсбук по објавувањето на пресудата против него за случајот „Тенк“ на СЈО. Во пораката на неговиот фејсбук профил тој ги повика македонските граѓани да ја кренат главата горе и да не забораваат дека ...

(Видео) Никола Груевски осуден на 2 години затвор за „мерцедесот“

Макфакс - 23.05.2018

Падна првата пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за случајот „Тенк“, односно набавката на луксузниот владин „мерцедес“. Ѓоко Поповски од МВР доби 6 години и 6 месеци затворска казна.

Груевски осуден на две години затвор за луксузниот мерцедес

Р.С.Европа - 23.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска беше осуден на две години затвор во случјот „Тенк“ на СЈО. Тој е осуден за примање награда за противзаконито влијание за набавката на луксузниот мерцедес.

ВИДЕО: Две години затвор за Никола Груевски за набавката на мерцедесот, шест и пол години за Поповски

А1 On - 23.05.2018

Екс премиерот Никола Груевски е виновен за примање награда за противзаконито влијание за што судот му одреди 2 години затвор. Ѓоко Поповски е виновен за кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување, како одговорно лице во МВР и за ...

Груевски осуден на 2 години затвор за „Тенк“

Канал5 - 23.05.2018

Без присуство на поранешниот премиер Никола Груевски, судиите Добрила Кацарска и Дарко Тодоровски му одредија казна затвор во траење од две години за набавката на луксузниот блиндиран „Мерцедес 600 Гард“ , вреден 600 илјади евра.

Груевски осуден на две години затвор

+инфо - 23.05.2018

Поповски вчера беше осуден на казна затвор од девет години во случајот „Триста“ кој се однесува на набавката на 300 возила во МВР, покрај одлежувањето на затворската казна тој ќе треба и да врати околу 450.000 евра во буџетот, сума за која ја ...

ВМРО-ДПМНЕ реагира на пресудата за „Тенк“: Пораката која што Заев и СДСМ преку судот ја испраќаат е јасна

ТВ21 - 23.05.2018

Екс премиерот Никола Груевски не дојде во судот за да си ја слушне пресудата. Во судница беа само неговите адвокати и второобвинетиот Ѓоко Поповски. Судијката Добрила Кацарска образложувајќи ја пресудата рече дека е јасно фаворизирањето на ...

Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк“

Н.Македонија - 23.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ги прогласи за виновни ...

Денеска ќе биде објавена пресудата за случајот „Тенк“

Press24 - 23.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ги прогласи за виновни ...

Видео: Груевски доби две години за случајот „Тенк“ - одбраната најави жалба

Press24 - 23.05.2018

Груевски денеска беше осуден од Кривичниот суд Скопје 1 на две години затвор бидејќи извршил влијание врз другите двајца обвинети на начин што од Гордана Јанкулоска побарал МВР да купи патничко возило „мерцедес“, а Јанкулоска, пак, го поттикнала ...

Груевски не дојде на изрекувањето на пресудата за „Тенк“

Press24 - 23.05.2018

Обвинетиот Никола Груевски денеска не присуствуа на изрекување на пресудата во предметот „Тенк“ во Кривичниот суд. Како што рече неговиот адвокат на денешното рочиште во „Траекторија“, Груевски не можел да се појави во судот затоа што напладне ќе ...

Груевски осуден на две години затвор за набавката на луксузниот мерцедес

Тера - 23.05.2018

Обвинетиот Никола Груевски доби две години затвор за примање награда и противзаконито влијание во случајот „Тенк“ за набавката на луксузниот мерцедес, а Ѓоко Поповски доби 6 години и шест месеци за злоупотреба на службена должност и овластување.

Никола Груевски осуден на 2 години затвор за „Тенк“

Press24 - 23.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на 2 години затвор за случајот Тенк, одлучи денеска скопскиот Кривичен суд. Помошник министерот во МВР, Ѓоко Поповски доби 6,5 години затвор. Груевски е осуден за примање награда за противзаконско ...

Груевски доби две години казна затвор

Н.Македонија - 23.05.2018

За набавка на мерцедесот, екс премиерот Никола Груевски доби две години казна затвор, а Ѓоко Попоски доби казна затвор во траење од 6 години и 6 месеци. Во „Тенк“ за набавка на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра, обвинети беа поранешниот премиер ...

Никола Груевски е осуден на две години затвор

AKO - 23.05.2018

Кривичниот суд го прогласи за виновен поранешниот премиер Никола Груевски и го осуди на две години затвор за примање награда и противзаконско влијание, а Ѓоко Поповски на 6 години и 6 месеци за злоупотреба на службена положба.

Две години затвор за Никола Груевски за набавка на Мерцедесот, за Ѓоко Поповски 6,5 години затвор

Сведок - 23.05.2018

Затвор во траење од 2 години за Никола груевски како нарачател за набавка на Мерцедес од 600 илјади евра, а 6,5 години за Ѓоко Поповски од МВР кој ја реализирал набавката, на наместен тендер, фаворизирајќи го германскиот производител, односно ...

Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк“

CivilMedia - 23.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ги прогласи за виновни ...

Груевски ќе ја слушне пресудата за луксузниот мерцедес

Независен - 23.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ги прогласи за виновни ...

Никола Груевски осуден на две години затвор

Денар - 23.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на две години затвор за стекнување лична корист и поттикнување за извршување кривично дело. Судијката Добрила Кацарска при изрекување на пресудата кажа дека осудените треба во рок од 15 дена по ...

Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк”

Слободен Печат - 23.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ги прогласи за виновни ...

Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк“

Стандард - 23.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ги прогласи за виновни ...

Груевски утринава дојде на „Траекторија“, но не ја слушна пресудата за „Тенк“

Точка - 23.05.2018

Експремиерот Никола Груевски изутринава дојде на судењето за „Траекторија“, но тоа се одложи и тој си замина од судот, не чекајќи да ја слушне пресудата за случајот „Тенк“, со која е осуден на 2 години затвор за набавка на луксузниот владин мерцедес.

Пресуда за „Тенк“

Курир - 23.05.2018

Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот „Тенк“ побара Судот да ги прогласи за виновни ...

Денеска пресуда за Груевски за случајот „Тенк“ – му се заканува затвор до 3 години

Точка - 23.05.2018

Во кривичниот суд во Скопје попладнево судијката Добрила Кацарска ќе ја соопшти пресудата за предметот „Тенк“ на СЈО за набавката на екстралуксузниот „мерцедес“. Tретообвинет во предметот е експремиерот Никола Груевски, кој, доколку биде осуден, ...

Никола Груевски осуден на 2 години затвор за „мерцедесот“

Точка - 23.05.2018

Падна првата пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за случајот „Тенк“, односно набавката на луксузниот владин мерцедес. Ѓоко Поповски од МВР доби 6 години и 6 месеци затворска казна.

Еве зошто Груевски не се појави на изрекувањето казна за „Тенк“

iPortal - 23.05.2018

Право на обвинетиот Никола Груевски е да не се појави на изрекување на пресуда, рече по изрекување на одлуката за случајот Тенк“ Димитар Дангов, адвокат на поранешниот премиер. Запрашан зошто Груевски не се појави денес на изрекувањето на првата ...

Груевски e отсутен од изрекување на пресудата за „Тенк“

iPortal - 23.05.2018

Обвинетиот Никола Груевски денеска не присуствуа на изрекување на пресудата во предметот „Тенк“ во Кривичниот суд. Како што рече неговиот адвокат на денешното рочиште во „Траекторија“, Груевски не можел да се појави во судот затоа што напладне ќе ...

Груевски и Поповски денеска ќе ја чујат пресудата за луксузниот „мерцедес“

iPortal - 23.05.2018

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за случајот „Тенк“, во кој осомничени за набавката на скапиот луксузен „мерцедес“ вреден речиси 600.000 евра се екс-премиерот Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко ...

Груевски осуден на две години затвор за случајот „Тенк“

МК News - 23.05.2018

Две години затвор за екс премиерот Никола Груевски, како обвинет во случајот Тенк, односно набавката на мерцедесот од 580.000 евра. Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски пак е осуден на шест години и шест ...

Денес ќе падне првата пресуда за Груевски во случаите кои се водат против него

Таратур - 23.05.2018

Во Основниот суд Скопје 1 денес ќе биде изречена првата пресуда за бившиот премиер Никола Груевски во случаите кои СЈО ги води против него, конкретно за случајот „Тенк“ во кој заедно со поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски им се суди ...

Основиот суд Скопје забарикадиран со метални огради

Република - 23.05.2018

Од синоќа пред Основниот суд Скопје 1 почна да се поставуваат метални огради. На социјалните мрежи од вчера кружат повици за протести пред судот. Денеска треба да биде прочитана пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот „Тенк”.

Никола Груевски осуден на две години затвор!

Таратур - 23.05.2018

Обвинетиот Никола Груевски доби две години затвор за примање награда и противзаконито влијание во случајот „Тенк“ за набавката на луксузниот мерцедес, а Ѓоко Поповски доби 6 години и шест месеци за злоупотреба на службена должност и овластување.

Груевски осуден на 2 години затвор за „Тенк“

Шеталиште - 23.05.2018

Никола Груевски е осуден 2 години затвор на за кривичното дело примање награда за противзаконско влијание. За Никола Груевски судијката рече дека целосно ги исполнува сите елементи на кривичното дело –влијание да се изврши службено дејство што не ...

Две години затвор за Груевски, за луксузниот „мерцедес“

Бриф - 23.05.2018

На поранешниот премиер, Никола Груевски, Судот му изрече затворска казна во времетраење од 2 години, за дело – примање награда по противзаконито ...

Груевски и Поповски денеска ќе ја чујат пресудата за луксузниот „мерцедес“

Мета - 23.05.2018

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за случајот „Тенк“, во кој осомничени за набавката на скапиот луксузен „мерцедес“ вреден речиси 600.000 евра се екс-премиерот Никола Груевски и поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко ...

Груевски осуден две години затвор

Независен - 23.05.2018

На поранешниот премиер Никола Груевски денеска му е изречена двегодишна затворска казна за случајот „Тенк“. Груевски не присуствуваше на изрекувањето на казната, но пред судот беа собрани негови поддржувачи кои извикуваа „уа„ по пресудата.

ПАДНА ПРЕСУДА: Две години затвор за Груевски во случајот „Тенк“

Фактор - 23.05.2018

Во отсуство на екс премиерот Никола Груевски Судот пресуди тој да биде прогласен за виновен во случајот „Тенк“ кој СЈО го покрена а се однесува за купувањето на луксузниот мерцедес. Набавката на луксузниот владини мерцедес чинеше близу 600.000 евра.

„Твитер“ за затворската казна на Груевски: Она на М! Марица?

Мета - 23.05.2018

Откако во Кривичниот суд беше прочитана пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски во случајот „Тенк“ на СЈО и тој беше осуден на две години казна затвор, на социјалните мрежи се масовно коментира ...

Груевски доби казна затвор од 2 години за тоа на “М”

iPortal - 23.05.2018

Поранешниот премиер, Никола Груевски е осуден на затвор од 2 години во првиот случај на СЈО што се води против него, за нелегалната набавка на мерцедесот. Ѓоко Поповски, доби казна затвор од 6 год и 6 месеци.

Нема застареност, нема европско право: Груевски осуден на две години затвор

Република - 23.05.2018

Паднаа пресудите во случајот „Тенк” на СЈО. Според претседателот на судскиот совет Добрила Кацарска советот со гласање одлучил Никола Груевски за кривичното дело примање награда за противзаконито влијание да биде осуден на 2 години затвор.

СУДОТ НА ПОТЕГ: Ќе му донесе ли пресудата за „Тенк“ затвор на Груевски?

Фактор - 23.05.2018

Денеска јавноста но и обвинетите ќе ја слушнат пресудата на судот за случајот на СЈО за набавката на луксузниот владинин мерцедес кој чинеше близу 600.000 евра. Минатата недела кога СЈО ги имаше завршните зборови побара од судот да изрече пресуда во ...

Груевски денеска ќе се соочи со првата пресуда

Локално - 23.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска со прва пресуда по обвиненијата на СЈО. Пресуда ќе биде соопштена за за случајот „Тенк“ во кој заедно со поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски им се суди за набавката на луксузниот мерцедес.

Никола Груевски доби 2 години затвор за набавката на „мерцедесот“

Слободен Печат - 23.05.2018

Екс премиерот Никола Груевски е виновен во предметот „Тенк“ за примање награда за противзаконито влијание и поради тоа Судот му изрече казна затвор од 2 години. Ова предмалку го соопшти судијката Добрила Кацарска – Премиерот не смее да ги ...

Две години затвор за Груевски

CivilMedia - 23.05.2018

Никола Груевски, во отсуство, денеска е осуден на две години затвор за против законско влијание на Министерството за внатрешни работи во набавка на блиндиран мерцедес од 600.000 евра во случајот „Тенк“.

Груевски не е присутен на изрекувањето на пресудата за „Тенк“

Стандард - 23.05.2018

Поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски денеска не се појави на изрекувањето на пресудата за случајот „Тенк“ на СЈО. На денешното рочиште во „Траекторија“, адокатот на Груевски соопшти дека не можел да се појави во судот затоа што ...

Никола Груевски осуден на две години затвор за мерцедесот

Независен - 23.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на 2 години затворска казна за примање награда за противзаконито влијание во случајот „Тенк“ а Ѓоко Поповски, поранешен помошник министер за внатрешни работи, е осуден на казна затвор од 6 години и 6 ...

Груевски доби две години казна затвор за луксузниот „мерцедес“

Мета - 23.05.2018

Кривичниот суд го осуди на две години казна затвор поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во судскиот процес „Тенк“, за набавката на луксузен блиндиран „мерцедес“.

Груевски: Главата горе, доаѓаат подобри времиња

Независен - 23.05.2018

Никола Груевски се огласи на својот Фејсбук профил откако денеска му беше изречена двегодишна казна затвор за случајот Тенк. Груевски денеска беше осуден на 2 години затворска казна за примање награда за противзаконито влијание во случајот „Тенк“, а ...

Две години затвор за Никола Груевски за случајот „Тенк“

Стандард - 23.05.2018

Поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски денеска во Кривичниот суд Скопје беше осуден на шест години и шест месеци затвор во предметот на СЈО „Тенк“. Второобвинетиот, поранешен премиер Никола Груевски како поттикнувач за ...

Две години затвор за Никола Груевски за „Тенк“, 6,5 за Поповски

Локално - 23.05.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски доби две години казна затвор за случајот „Тенк“, затоа што судот го прогласи за виновен за „примање награда за противзаконито влијание“ , а поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски виновен е ...

Судство: Казните за Поповски и за Груевски доказ дека законите стапуваат на сила

Слободен Печат - 23.05.2018

Пишува Мартин Богатиноски Пресудите за обвинетите во дел од предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во кои се обвинети и казнети членови од поранешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, вклучувајќи го и експремиерот Никола Груевски, ...

Падна прва пресуда за Груевски – јавноста не ја виде неговата реакција

Независен - 23.05.2018

Јавноста не ја виде реакцијата на поранешниот премиер, Никола Груевски, кога судијката Добрила Кацарска го осуди на две години затвор за набавката на луксузниот „мерцедес“. Неговите поддржувачи се собраа пред зградата на новиот Кривичен суд, но ...

Денеска Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк“

24Инфо - 23.05.2018

Денеска Груевски ќе ја слушне пресудата за „Тенк“ Пресудата за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство ќе биде објавена денеска во Кривичниот суд. Специјалното јавно обвинителство на последното рочиште во завршните зборови за предметот ...

Денеска прва пресуда за Груевски – му се заканува затвор до 3 години

Sky - 23.05.2018

Во кривичниот суд во Скопје попладнево судијката Добрила Кацарска ќе ја соопшти пресудата за предметот „Тенк“ на СЈО за набавката на екстралуксузниот „мерцедес“. Tретообвинет во предметот е експремиерот Никола Груевски, кој, доколку биде осуден, ...

Никола Груевски осуден на 2 години затвор за „мерцедесот“

Sky - 23.05.2018

Падна првата пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за случајот „Тенк“, односно набавката на луксузниот владин „мерцедес“. Ѓоко Поповски од МВР доби 6 години и 6 месеци затворска казна.

Каде е Никола Груевски?

Sky - 23.05.2018

Експремиерот Никола Груевски изутринава дојде на судењето за „Траекторија“, но тоа се одложи и тој си замина од судот, не чекајќи да ја слушне пресудата за случајот „Тенк“, со која е осуден на 2 години затвор за набавка на луксузниот владин мерцедес.

За набавката на луксузниот мерцедес, Груевски доби затворска казна од две години

еМагазин - 23.05.2018

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за случајот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) доби затворска казна од две години. Груевски не беше присутен во судот, а е прогласен за виновен за примање награда за ...

Ѓоко Поповски доби казна од 6.6 месеци затвор за набавката на луксузниот мерцедес

еМагазин - 23.05.2018

Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски денеска во Кривичниот суд беше прогласен за виновен за злоупотреба на службената положба и областување за случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Тенк“.

Барикади пред судот: Ќе биде ли Груевски првиот премиер осуден за криминал?

еМагазин - 23.05.2018

Фотографии со барикади пред зградата на судот во Скопје се појавија на социјалните мрежи, а во исчекување на денешната пресуда на Основниот суд 1 за случајот „Тенк“ во кој на поранешниот премиер Никола Груевски и на поранешниот помошник министер во ...

Вонредна: Груевски е осуден на 2 години затвор

Sky - 23.05.2018

Предмалку судот го осуди екс премиерот Никола Груевски на затвор од две години. Судењето беше по предметот Тенк на СЈО. повеќе детали ...

Груевски во случајот Тенк осуден на 2 години затворска казна

24Инфо - 23.05.2018

Груевски во случајот Тенк осуден на 2 години затворска казна Обвинетиот Никола Груевски не е во судницата во која е осуден на 2 години затворска казна за пресудата за предметот „Тенк“ . Ѓоко Поповски е осуден на дополнителни 6 години казна ...

2 години затворска казна за поранешниот Премиер, Никола Груевски

Бизнис Вести - 23.05.2018

Судот му изрече затворска казна во времетраење од 2 години, на поранешниот Премиер Никола Груевски за примање награда по противзаконито влијание. Екс премиерот Никола Груевски, е обвинет во случајот Тенк, односно набавката на мерцедесот од 580.000 ...

Каде е Груевски?

еМагазин - 23.05.2018

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска не дојде во Кривичниот суд да ја слушне пресудата за предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за случајот „Тенк“.

Две години затвор за Груевски во Тенк, собир пред Судот за негова поддршка (Видео)

Канал 77 - 23.05.2018

Две години затвор за поранешниот премиер, Никола Груевски во случајот Тенк на СЈО. Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски заработи 6 години и 6 месеци затвор. Тој вчера беше осуден на деветгодишна затворска казна во предметот Триста.

Официјално: Никола Груевски осуден на две години казна затвор за набавката на луксузниот Мерцедес

Поглед - 23.05.2018

Судот нагласи дека предмет на обвинение не е оправданоста на набавување на возилото, туку начинот за набавката на возилото. Обвинетиот Никола Груевски со искористување на своето реално влијание, влијаел да се изврши да се купи службено возило кое не ...

Никола Груевски доби затворска казна од две години

Кумановски м. - 23.05.2018

loading... Поранешниот премиер на Република Македонија Никола Груевски доби две години затворска казна за примање награда и противзаконито влијание во случајот „Тенк“ за набавката на луксузниот мерцедес од 600.000 евра, јавува порталот МКД.мк .

Недела на пресуди: Вчера „Поткуп“, денеска “Триста“, утре „Тенк“

Нова ТВ - 22.05.2018

Во Кривичниот суд денеска ќе биде соопштена пресудата за предметот „Триста“ , во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавната набавка на 300 возила.

Метална ограда пред судот пред утрешната одлука за Груевски

Либертас - 22.05.2018

Попладнето пред Основниот суд Скопје 1 беа поставени метални огради. Ова се случува непосредно пред утрешното изрекување на пресудата за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот „Тенк“.

Груевски: Јас и моите соработници сме нападнати со политички монтирани случаи за да се редефинира државата

Press24 - 22.05.2018

Денеска Основниот суд Скопје еден донесе пресуда за случајот „Триста“ на СЈО, обвинетиот Ѓоко Поповски доби 9 години затвор, а поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски, кој е обвинет во случајот „Тенк“, каде пресудата ќе биде ...

Груевски: Јас и моите соработници сме нападнати со политички монтирани случаи, за власта да ја редефинира државата

Курир - 22.05.2018

Денеска Основниот суд Скопје 1 донесе пресуда за случајот „Триста“ на СЈО, обвинетиот Ѓоко Поповски доби 9 години затвор. Поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски, кој е обвинет во случајот „Тенк“, каде пресудата ќе биде објавена ...

Во Македонија денеска ќе се носи пресуда за застарен случај- според европското право пресуда не смее да има

Република - 23.05.2018

Денеска во судскиот распоред е носење пресуда за случајот „Тенк“, случај во кој главен обвинет е поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски, случај во кој одбраната тврди дека има цврсти докази за невиноста на обвинетите, но и ...

СУДСКИ ПРЕСЕДАН: Во Македонија денеска ќе се носи пресуда за застарен случај- според европското право пресуда не смее ...

Курир - 21.05.2018

Денеска во судскиот распоред е носење пресуда за случајот „Тенк“, случај во кој главен обвинет е поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски, случај во кој одбраната тврди дека има цврсти докази за невиноста на обвинетите, но и ...