TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опожарена куќа во Делчево

Нетпрес - 10.05.2020

Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”.

Пожар во куќа во Делчево – повредена 67-годишна жена

Курир - 10.05.2020

Во пожар кој вчера избувнал во Делчево повредена е 67-годишна жена. -Во 19,25 часот во Полициска станица Делчево било пријавено дека на ул.„Првомајска“ во Делчево настанал пожар во куќа сопственост на С.И.

Пожар во куќа во Делчево, повредена 67-годишна жена

МКД - 10.05.2020

Во пожар кој вчера избувнал во Делчево повредена е 67-годишна жена. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица од Делчево. Увид на местото на настанот ќе изврши екипа од Полициска станица Делчево.

Пожар во куќа во Делчево – повредена 67-годишна жена

Press24 - 10.05.2020

Во пожар кој вчера избувнал во Делчево повредена е 67-годишна жена. -Во 19,25 часот во Полициска станица Делчево било пријавено дека на ул.„Првомајска“ во Делчево настанал пожар во куќа сопственост на С.И.

(ФОТО) Вратен графитот со ликот на Гоце Делчев

Нетпрес - 10.05.2020

Млади луѓе во неделата го вратија на фасада од зграда во центарот на Скопје графитот со ликот на македонскиот великан Гоце Делчев кој пред неколку дена беше прекриен. Бришењето на графитот предизвика жестоки реакции во јавноста, кое се слулчи во ...

Ветено сторено, Сити Парк Бојс се пофалија со обновениот графит посветен на Гоце Делчев

SportMedia - 10.05.2020

Навивачите на кошаркарскиот клуб Работнички, Сити Парк Бојс, го реставрираа познатиот графит посветен на нашиот револуционер Гоце Делчев. Пред неколку дена беше тема, односно се направи непотребна тема околу ова и наводното намерно бришење на ...

СРВ: Графитот со Гоце Делчев повторно блеска!

Дерби - 10.05.2020

Навивачката група на КК Работнички сериозно си ја сфати задачата, откако во јавноста беа лиферувани повеќе различни информации околу графитот со ликот на македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Опожарена куќа во Делчево, пожарната единица спречила ширење

Фокус - 09.05.2020

Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”.

Експлозија на плинска боца предизвика пожар во куќа во Делчево

ТВ21 - 09.05.2020

Експлозија на плинска боца предизвика пожар во една куќа на улицата „Првомајска“ во Делчево. Од куќата изгорела една соба, а протипожарната екипа го примила повикот во 19:20 часот. -Во гaснењето на пожарот учествуваа три возила и шест пожарникари ...

Експлозија на плинска боца причина за пожар во куќа во Делчево

Слободен Печат - 09.05.2020

Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”.

Опожарена куќа во Делчево (ФОТО)

Курир - 09.05.2020

Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”.

Опожарена куќа на улица ,,Првомајска” во Делчево

Сител - 09.05.2020

Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”.

Опожарена куќа во Делчево

+инфо - 09.05.2020

Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”.

Опожарена куќа на улица ,,Првомајска” во Делчево

24Инфо - 09.05.2020

Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”.

Опожарена куќа на улица ,,Првомајска” во Делчево

Либертас - 09.05.2020

Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”.

Опожарена куќа на улица ,,Првомајска” во Делчево

4NEWS - 09.05.2020

Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”.

Денот на Европа во Делчево одбележан пред споменикот на паднатите борци од НОВ

Опсервер - 09.05.2020

Делчево, 9 мај 2020 () – По повод одбележувањето на 9-ти мај – Денот на Европа и Ден на победата над фашизмот, Општина Делчево и годинава пред споменикот на паднатите борци од НОВ во центарот на градот организираше пригодна свеченост.

Опожарена куќа на улица ,,Првомајска” во Делчево

Опсервер - 09.05.2020

Делчево, 9 мај 2020 () – Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”.

Денот на Европа во Делчево одбележан пред споменикот на паднатите борци од НОВ

MakPress - 09.05.2020

По повод одбележувањето на 9-ти мај – Денот на Европа и Ден на победата над фашизмот, Општина Делчево и годинава пред споменикот на паднатите борци од НОВ во центарот на градот организираше пригодна свеченост.

Опожарена куќа на улица ,,Првомајска” во Делчево

MakPress - 09.05.2020

Брзата реакција на Територијалната противпожарна единица од Делчево спречи пожар од поголеми размери во Делчево откако од експлозија на плинска боца изгоре една соба од станбено живеалиште на улица ,,Првомајска”.

Гоце Делчев во македонското револуционерно наследство (2)

Курир - 08.05.2020

Георги (Гоце) Делчев (1872–1903) е најзначајната личност на македонското национално и ослободително движење од крајот на XIX и почетокот на XX век – идејник, организатор, агитатор, војвода, масовик, револуционер од балкански размери.

Делчевец обвинет за прекршување на полицискиот час

А1 On - 08.05.2020

Основното јавно обвинителство во Берово до Основниот суд Делчево поднесе предлог за издавање казнен налог против едно лице, пензионер на возраст над 67 години, затоа што на 24 април ја прекршил забраната за движење.

Делчевец обвинет за прекршување на полицискиот час

Курир - 08.05.2020

Основното јавно обвинителство во Берово до Основниот суд Делчево поднесе предлог за издавање казнен налог против едно лице, пензионер на возраст над 67 години, затоа што на 24 април ја прекршил забраната за движење.

Делчевец обвинет за прекршување на полицискиот час

Опсервер - 08.05.2020

Скопје, 8 мај 2020 () – Основното јавно обвинителство во Берово до Основниот суд Делчево поднесе предлог за издавање казнен налог против едно лице, пензионер на возраст над 67 години, затоа што на 24 април ја прекршил забраната за движење.

Скопски пензионер ѝ испраќал вулгарни пораки на 70 годишна делчевка на Фејсбук

24Инфо - 08.05.2020

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против А.З.(66) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем”.

Скопјанец праќал пораки со недолична содржина на 70-годишна жена од Делчево преку Фејсбук

еМагазин - 08.05.2020

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против А.З.(66) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем”.

Делчевец обвинет за прекршување на полицискиот час

MakPress - 08.05.2020

Основното јавно обвинителство во Берово до Основниот суд Делчево поднесе предлог за издавање казнен налог против едно лице, пензионер на возраст над 67 години, затоа што на 24 април ја прекршил забраната за движење.

Маричиќ за Гоце Делчев: И во европската историја има личности на коишто право полагаат повеќе држави

Фокус - 07.05.2020

Техничкиот преговарач на Македонија со ЕУ , Бојан Маричиќ во вечерашното интервју на ТВ 24 рече дека тоја би оставил на историчарите да го решат прашањето за Гоце Делчев. -Идејата на Договорот не е да доведе во ситуација некоја држава да се откажува ...

Заев: Борисов не го спори јазикот и идентитетот, проблемот е околу Гоце Делчев

Алсат-М - 07.05.2020

Лидерот на владејачката СДСМ, Зоран Заев смета дека официјална Софија нема да ја попречи евроинтеграцијата на земјава во Европската Унија. Во неговото вечерашно гостување во емисијата „Патот Кон“ на Алсат, тој рече дека проблемот со Бугарија не се ...

Дали Маричиќ призна дека по избори Гоце Делчев ќе стане Бугарин?

Курир - 07.05.2020

Бојан Маричиќ во своето гостување во „Отворено Студио“ посочи дека некои на историски настани ќе се фрли ново светло. Дали со својата изјава Маричиќ призна дека Гоце Делчев по изборите ќе стане Бугарин.

Гоце Делчев, апостолот на револуционерна Македонија, живот и дело (1)

Курир - 07.05.2020

Проф. д-р МИХАЈЛО МИНОВСКИ Оваа наша научна трибина ја одржуваме во вистинско време да покажеме дека македонистичката македонска историска наука продолжува со својата деј-ност на проучување, вреднување на настаните и личностите од историјата на ...

Сити Парк Бојс: Не се грижете, Гоце бил, е и ќе биде наш

SportMedia - 07.05.2020

Навивачката група „Сити Парк Бојс“ предмалку на својот „Фејсбук“ профил објави фотографија од графит посветен на нашиот револуционер Гоце Делчев, во кој се оградува од некакви безсмислени политички игри и шпекулирања, туку објасни за што станува ...

Маричиќ: Гоце Делчев, апсолутно е Македонец, но би го оставил тоа на историчарите

Слободен Печат - 07.05.2020

оце Делчев е многу важен дел од нашата историја, еден од симболите на нашата посебност и државност. И мислам дека тоа е важно да се задржи, рече Маричиќ. Техничкиот преговарач на Македонија со ЕУ , Бојан Маричиќ во вечерашното интервју на ТВ 24 рече ...

Пожар во куќа сопственост на Љ.Т.(52)

Опсервер - 07.05.2020

На 05.05.2020 во 20.45 часот во Полициска станица Делчево, И.С.(44) од Делчево пријавил дека во с.Тработивиште настанал пожар во куќа сопственост на Љ.Т.(52), при што целосно била опожарена сушара за шумски плодови и печурки.

Попова: Пендаровски го направи бугарин, Заев го тргува, а Шилегов со скрстени раце за срамните оштетувањата на ...

Канал5 - 06.05.2020

Петре Шилегов оди по примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој се откажа од македонскиот јазик и корени. Шилегов, Оливер Спасовски и Стево Пендаровски на 4-ти Мај не положија свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев или на некој негов споменик во градот ...

ФОТО: УМС на ВМРО-ДПМНЕ по повод 117 години од загинувањето на Гоце Делчев го исчисти од графити неговиот споменик во ...

Курир - 06.05.2020

Унијата на млади сили по повод 117 години од загинувањето на Гоце Делчев го исчисти неговиот споменик во градскиот парк во Скопје. Со овој чин го негуваме неговиот лик и дело. Изразуваме разочараност и апелираме градските власти да се грижат за ...

Комисии на ВМРО-ДПМНЕ: ЕДНА СЛИКА – ЗБОРОВИ НЕ СЕ ПОТРЕБНИ

Курир - 06.05.2020

Комисиите на ВМРО-ДПМНЕ преку статуст на Фејсбук ја опишаа моменталната состојба на споменикот Гоце Делчев во градскиот парк во Скопје. -ЕДНА СЛИКА – ЗБОРОВИ НЕ СЕ ПОТРЕБНИ !!! Денес, кога секој Македонец се потсетува на ликот, делото и значењето на ...

(ВИДЕО) Попова: Пендаровски го направи Бугарин, Заев го тргува, а Шилегов со скрстени раце за срамните оштетувањата на ...

А1 On - 06.05.2020

„Петре Шилегов оди по примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој се откажа од македонскиот јазик и корени. Шилегов, Оливер Спасовски и Стево Пендаровски на 4-ти Мај не положија свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев или на некој негов споменик во градот ...

Комисии на ВМРО-ДПМНЕ: ЕДНА СЛИКА – ЗБОРОВИ НЕ СЕ ПОТРЕБНИ

Нетпрес - 06.05.2020

Комисиите на ВМРО-ДПМНЕ преку статуст на Фејсбук ја опишаа моменталната состојба на споменикот Гоце Делчев во градскиот парк во Скопје. -ЕДНА СЛИКА – ЗБОРОВИ НЕ СЕ ПОТРЕБНИ !!! Денес, кога секој Македонец се потсетува на ликот, делото и значењето на ...

„Дали е на повидок невиден скандал со реконструкција на кровот во ОУ Гоце Делчев“

Курир - 06.05.2020

Дали е на повидок невиден грабеж со реконструкцијата на кровот во ОУ Гоце Делчев !?! 9.320.000 денари за поставување на кров со вкупна површина од околу 2000м2 или околу 75 евра за метар квадратен! #ПрашањаКоиЗаслужуваатОдговор 👇 ...

ФОТО: Споменикот на Гоце Делчев повторно во полн сјај

Нетпрес - 06.05.2020

Членови на УМС на ВМРО-ДПМНЕ го исчистија спомен обележјето на Гоце Делчев во градскиот ...

Попова: Пендаровски го направи бугарин, Заев го тргува, а Шилегов со скрстени раце за срамните оштетувањата на ...

24Инфо - 06.05.2020

Интегрален текст од изјава за медиуми Ирена Попова, советник во Советот на Град Скопје Петре Шилегов оди по примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој се откажа од македонскиот јазик и корени.

Гоце е Македонија! УМС на ВМРО-ДПМНЕ го исчисти од графити споменикoт на Делчев

Република - 06.05.2020

Унијата на млади сили по повод 117 години од загинувањето на Гоце Делчев го исчисти неговиот споменик во градскиот парк во Скопје. Со овој чин го негуваме неговиот лик и дело. Изразуваме разочараност и апелираме градските власти да се грижат за ...

Попова: Што мисли Шилегов за херојот Гоце Делчев покажува унаказаниот споменик

Република - 06.05.2020

Петре Шилегов оди по примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој се откажа од македонскиот јазик и корени. Шилегов, Оливер Спасовски и Стево Пендаровски на 4-ти Мај не положија свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев или на некој негов споменик во градот ...

ИЗБРИШАНА „ШАРЕНАТА РЕВОЛУЦИЈА“ ОД СПОМЕНИКОТ ВО СКОПЈЕ: Гоце Делчев е Македонија и не заслужува вакво сквернавење

Денешен - 06.05.2020

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ ја исчисти „шарената револуција“ од споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје. На чествувањето пред споменикот, завчера, делегациите на градската и централната револуција „оддаваа почит“ кон Делчев ...

Попова: Пендаровски го направи бугарин, Заев го тргува, а Шилегов со скрстени раце за срамните оштетувањата на ...

Скопје1 - 06.05.2020

Петре Шилегов оди по примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој се откажа од македонскиот јазик и корени. Шилегов, Оливер Спасовски и Стево Пендаровски на 4-ти Мај не положија свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев или на некој негов споменик во градот ...

Наместо централната или локалната власт, УМС на ВМРО-ДПМНЕ го исчисти споменикот на Делчев

Expres - 06.05.2020

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ го исчисти од графити споменикот на Гоце Делчев во скопскиот Градски парк, наместо тоа да го стората централната или локалната власт. „Со овој чин го негуваме неговиот лик и дело.

Попова: Пендаровски го направи бугарин, Заев го тргува, а Шилегов со скрстени раце за срамните оштетувањата на ...

MakPress - 06.05.2020

Петре Шилегов оди по примерот на неговиот шеф Зоран Заев, кој се откажа од македонскиот јазик и корени. Шилегов, Оливер Спасовски и Стево Пендаровски на 4-ти Мај не положија свежо цвеќе на гробот на Гоце Делчев или на некој негов споменик во градот ...

Заев за тв 24: Со Бугарија го решивме спорот за цар Самоил, ќе најдеме и решение за Гоце Делчев

24 Вести - 05.05.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во денешното гостување во отвореното студио на 24 анализа, во врска со неодамнешната ситуација со Бугарија и спорот за идентиетот на Гоце Делчев рече дека „Денес имаме изјава на Борисов дека го признава јазикот и тој е ...

Јанушев: Заев и СДСМ само за да го покријат својот криминал се откажуваат од Гоце Делчев, срамно, бедно и поразително

Канал5 - 05.05.2020

Зоран Заев и СДСМ се откажуваат и го валкаат делото на херојот Гоце Делчев. Тие само за да го покријат својот криминал, се подготвени да се одречат од свети работи. - СРАМНО - БЕДНО - ПОРАЗИТЕЛНО СДСМ го понижува Македонскиот херој Делчев! Катерина ...

Пожар зафати три куќи во делчевското село Тработивиште

Слободен Печат - 05.05.2020

Пожар зафати три куќи во близина на реката Желевица во село Тработивиште. Како што информираат жители на селото, во пожарот најмногу настрадала сушарница, додека брзата интервенција на делчевските пожарникари спаси од опожарување уште три куќи кои ...

Јанушев: Заев и СДСМ се откажуваат и го валкаат делото на Гоце Делчев

+инфо - 05.05.2020

Зоран Заев и СДСМ се откажуваат и го валкаат делото на херојот Гоце Делчев. Тие само за да го покријат својот криминал, се подготвени да се одречат од свети работи, пишува Игор Јанушев, генералниот секретар на ВМРО – ДПМНЕ на Фејсбук.

Димовски и Каракачанов во фејсбук војна за Гоце Делчев

Слободен Печат - 05.05.2020

„Војната“ за македонскиот револуционер Гоце Делчев меѓу Македонија и Бугарија продолжува на социјалната мрежа Фејсбук. Овојпат на тема подигнување на заеднички споменик на Делчев на местото каде е убиен, во серското село Баница.

Апелот на Комити вроди со плод, денеска се чисти споменикот Гоце Делчев (фото)

SportMedia - 05.05.2020

Апелот на навивачката група Комити, кои вчера положија свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје по повод годишнината од неговата смрт, очигледно вроди со плод. И денеска неколку млади момчиња ангажирано го чистеа ...

Мицкоски Власта остава простор во спорот со Бугарија за да може да тргува

Курир - 05.05.2020

Во своето гостување во телевизија 24, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Гоце Делчев е еден од темелите на македонската држава и за него за тоа не може да се дискутира.

Пожар зафати три куќи во делчевското село Тработивиште

Press24 - 05.05.2020

Пожар зафати три куќи во близина на реката Желевица во село Тработивиште. Како што информираат жители на селото, во пожарот најмногу настрадала сушарница, додека брзата интервенција на делчевските пожарникари спаси од опожарување уште три куќи кои ...

Заев: Со Бугарите го решивме спорот за Цар Самоил, ќе најдеме решение и за Гоце Делчев

Република - 05.05.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вечерва гостуваше во отвореното студио на 24 анализа. Меѓудругот, тој говореше за неодамнешната ситуација со Бугарија и спорот за идентиетот на Гоце Делчев. Денес имаме изјава на Борисов дека го признава јазикот и тој е ...

Пожар зафати три куќи во делчевското село Тработивиште

Република - 05.05.2020

Пожар зафати три куќи во близина на реката Желевица во село Тработивиште. Како што информираат жители на селото, во пожарот најмногу настрадала сушарница, додека брзата интервенција на делчевските пожарникари спаси од опожарување уште три куќи кои ...

Пожар зафати три куќи во делчевското село Тработивиште

Либертас - 05.05.2020

-Пожарот избувна во доцните попладневни часови, по што е веднаш пријавен до противпожарната единица во Делчево. Во моментот се локализира од страна на пожарникарите, информираат жителите. Како што додаваат, на помош им излегле и дел од жителите кои ...

Илиевски: Пендаровски е жив доказ дека Гоце бил во право

Република - 05.05.2020

Стево Пендаровски е првиот и се надевам последен претседател на државата кој не упатил ниту соопштение ниту дал изјава по повод смртта на Гоце Делчев, македонскиот херој кој животот го посветил и умрел за дури и некој како Пендаровски да има држава ...

Реконструкција на кровот на ОУ „Гоце Делчев“ во Виница

Опсервер - 05.05.2020

Виница , 5 мај 2020 () – Во основното училиште „Гоце Делчев“ од Виница денеска почна проект за реконструкција на кровот, за што локалната самоуправа обезбеди грант од над 9,3 милиони денари од Министерството за образование и наука.

Национална галерија: Лазар Личеноски за нашиот Гоце Делчев

Вечер Прес - 05.05.2020

Со сликата „Гоце Делчев“, масло на платно од 1940 година, со димензии 100 на 73 сантиметри на македонскиот уметник Лазар Личеноски, Националната галерија му се поклони на големиот македонски револуционер по повод 4 мај – денот кога тој загинал за ...

ЗАЕВ: Го решивме цар Самоил, ќе го решиме и Гоце Делчев

Денешен - 05.05.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во денешното гостување во отвореното студио на 24 анализа, во врска со неодамнешната ситуација со Бугарија и спорот за идентитетот на Гоце Делчев рече: „Денес имаме изјава на Борисов дека го признава јазикот и тој е дел ...

КОЛУМНА НА МАЈСТОРОВ: Вековен атак над Македонците и вистината – чиј е Гоце Делчев?

Денешен - 05.05.2020

Илија Мајсторов Потеклото на денешните Македонци, дали е во директна врска со Македонците од Библијата, објективно, не можам да потврдам. Но, фактите постојат, дека низ одредени периоди на македонската историја, има децении, па и векови, кои не се ...

Гоце, прости им, не знаат што прават!

PressingTV - 05.05.2020

Јас не познавам друг народ, кој повеќе страдал од предавствата на своите синови-изроди како македонскиот. Историјата не памети друг таков пример кога еден ист народ по традиција, јазик и вера се разделува на разни спротивни страни, една од друга ...

Пожар во делчевското село Тработивиште

Опсервер - 05.05.2020

Делчево, 5 мај 2020 () – Пожар зафати три куќи во близина на реката Желевица во село Тработивиште. Како што информираат жители на селото, во пожарот најмногу настрадала сушарница, додека брзата интервенција на делчевските пожарникари спаси од ...

Јовановиќ: Гоце Делчев да беше жив ќе се срамеше од сите оние вмроовци кои неговото име го користат за да се пресметаат ...

iPortal - 05.05.2020

Гоце Делчев бил револуционер, анархист и социјалдемократ. Светот го разбирал како поле за културен натпревар меѓу народите. Не бил десничар, ниту фашиста, и сигурен сум – да беше жив – ќе се срамеше од сите оние вмроовци кои неговото име го користат ...

Дали Гоце Делчев можеби бил предаден?

PressingTV - 05.05.2020

По повод 117-годишнинта од убиството на македонскиот револуционер, икона на македонскиот народ и еден од столбовите на македонската државност, Гоце Делчев, Лидер.мк во три продолженија објавува дел од научниот труд на младиот историчар Никола Минов.

МИЦКОСКИ ЗА ОСПОРУВАЊЕТО НА ДЕЛЧЕВ: За жал од другата страна се прават калкулации

Фактор - 05.05.2020

За жал од другата страна се прават калкулации, за некои евентуални отстапки, се надевам тоест сум сигурен дека нема да имаат шанса за отстапки, изјави во интервју за Тв 24 лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по најновите провокации од ...

Јанушев: Заев и СДСМ само за да го покријат својот криминал се откажуваат од Гоце Делчев, срамно, бедно и поразително

MakPress - 05.05.2020

[photo] Зоран Заев и СДСМ се откажуваат и го валкаат делото на херојот Гоце Делчев. Тие само за да го покријат својот криминал, се подготвени да се одречат од свети работи. - СРАМНО - БЕДНО - ПОРАЗИТЕЛНО СДСМ го понижува Македонскиот херој Делчев! ...

Мицкоски: Со ставот на власта за спорот со Бугарија се добива впечаток дека и понатаму сакаат да тргуваат со ...

MakPress - 05.05.2020

Во своето гостување во телевизија 24, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски истакна дека Гоце Делчев е еден од темелите на македонската држава и за него за тоа не може да се дискутира.

Илиевски: Пендаровски е жив доказ дека Гоце бил во право

Expres - 05.05.2020

Богдан Илиевски, познат и како Бетмен Велит, го коментира отсуството на претседателот Стево Пендаровски од одбележувањето на 117-годишнината од загинувањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ и на ...

Георгиев: Зад спорот за Гоце Делчев стои политика

Expres - 05.05.2020

„Доколку денеска направиме една анкета меѓу Македонците ќе видиме дека името на Гоце Делчев , неговото име, лик, портрет се најпрепознатливи од сите. Самото ова е објаснување зошто Делчев е предмет на жолчната расправа во овој имагинарен ...

Ванчо Георгиев: Делчев е најголемиот фронтмен на револуционерната борба за автономија на Македонија

MakPress - 05.05.2020

Историчарот Ванчо Георгиев, кој е и член на мешовитата историска комисија со Бугарија, нагласува оти револуционерот Гоце Делчев е предмет на имагинарен историографски спор зад кој стои политика.

Реконструкција на кровот на ОУ „Гоце Делчев“ во Виница

MakPress - 05.05.2020

Во основното училиште „Гоце Делчев“ од Виница денеска почна проект за реконструкција на кровот, за што локалната самоуправа обезбеди грант од над 9,3 милиони денари од Министерството за образование и наука.

Илиевски: Пендаровски е првиот претседател кој не излезе со соопштение или изјава по повод cмpтта на Гоце Делчев

365 - 05.05.2020

„Стево Пендаровски е првиот и се надевам последен Претседател на државата кој не упатил ниту соопштение ниту дал изјава по повод cмpтта на Гоце Делчев, македонскиот херој кој животот го посветил и умpeл за дури и некој како Пендаровски да има држава ...

Каракачанов бара Македонија и Бугарија да подигнат споменик на Гоце Делчев во денешна Грција

MakPress - 05.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-тата годишнина од смртта на Гоце Делчев, повика Бугарија и Македонија пред Грција да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Делчев е жив во нашите срца жива ќе е и Македонија

MakPress - 05.05.2020

Партиските структури на ВМРО-ДПМНЕ денес го одбележеа 4 мај - Денот на смртта на најголемиот македонски великан Гоце Делчев. Партиски делегации во повеќе градови ширум државата му оддадоа почит на најголемиот национален херој кој својот живот го ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ни Заев, ни Пендаровски, ни Спасовски не смогнаа сили да се поклонат пред ликот и делото на Делчев

MakPress - 05.05.2020

Ниту Зоран Заев, ниту Стево Пендаровски, ниту Оливер Спасовски не смогнаа сила да се поклонат пред ликот и делото на Гоце Делчев. Јавноста заслужува одговор зошто ниту Заев, ниту Пендаровски, ниту Спасовски не положија цвеќе и не оддадоа почит на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Факти на денот - Вештачки се намалува бројот на тестирани, Заев го продава македонскиот јазик

MakPress - 05.05.2020

На 117 годишнината од смртта на Гоце Делчев, Заев го продаде македонскиот јазик и корени. Ја деградираше државата и нацијата Факти кои го одбележаа денот: 1. На 117 годишнината од смртта на Гоце Делчев, Заев го продаде македонскиот јазик и корени.

ВМРО-ДПМНЕ: На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски ...

Канал5 - 04.05.2020

На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет. Заев се уште молчи во однос на бугарскиот документ со кој ние го губиме јазикот и се откажуваме од нашите корени.

Заев: Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност

Канал5 - 04.05.2020

Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност! Додека беше жив, Гоце Делчев беше срцето на македонската револуционерна организација која се бореше за полна политичка автономија на Македонија и на Македонците.

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

Алсат-М - 04.05.2020

Со својата мисла и дело Гоце Делчев е личност која сплотува и обединува, не само во Македонија, туку и пошироко. Не само во минатото, туку и денес во современа Северна Македонија и пошироко, напиша на својот профил на Фејсбук денеска премиерот ...

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

Канал5 - 04.05.2020

Со својата мисла и дело Гоце Делчев е личност која сплотува и обединува, не само во Македонија, туку и пошироко. Не само во минатото, туку и денес во современа С.Македонија и пошироко, напиша на својот профил на Фејсбук денеска премиерот Оливер ...

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

ТВ21 - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во ...

Заев: Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност

ТВ21 - 04.05.2020

Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност! Додека беше жив, Гоце Делчев беше срцето на македонската револуционерна организација која се бореше за полна политичка автономија на Македонија и на Македонците.

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

ТВ21 - 04.05.2020

Со својата мисла и дело Гоце Делчев е личност која сплотува и обединува, не само во Македонија, туку и пошироко. Не само во минатото, туку и денес во современа Северна Македонија и пошироко, напиша на својот профил на Фејсбук денеска премиерот ...

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

24 Вести - 04.05.2020

Со својата мисла и дело Гоце Делчев е личност која сплотува и обединува, не само во Македонија, туку и пошироко. Не само во минатото, туку и денес во современа Северна Македонија и пошироко, напиша на својот профил на Фејсбук денеска премиерот ...

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

24 Вести - 04.05.2020

Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што постојат меѓу нашата земја и Бугарија за Гоце Делчев.

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

ТВ21 - 04.05.2020

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, предводена од генералниот секретар, Миле Бошњаковски, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, и пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк ...

Мицкоски: Гоце Делчев е Македонија, и не треба да биде предмет за било какви преговори

Фокус - 04.05.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев, одбележувајќи 117 години од неговата смрт. -Денеска сме овдека да одбележиме практично 117 годишнината од херојската смрт на македонскиот деец Гоце Делчев, ...

Мицкоски: Гоце Делчев не треба да биде предмет на било какви преговори и разговори

ТВ21 - 04.05.2020

Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава и е Македонија и не треба да биде предмет за какви било преговори и разговори, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по положувањето цевеќе на гробот на Делчев во скопската црква ...

Каракачанов: Пред Грција да го покренеме прашањето за подигнување споменик на Гоце Делчев близу Баница

ТВ21 - 04.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-тата годишнина од смртта на Гоце Делчев, повика Бугарија и Северна Македонија пред Грција да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото ...

Каракачанов предлага Македонија и Бугарија да бараат во Грција да се подигне споменик на Гоце Делчев

Фокус - 04.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев повика Бугарија и Северна Македонија пред Грција да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Делчев е жив во нашите срца жива ќе е и Македонија

Канал5 - 04.05.2020

Партиските структури на ВМРО-ДПМНЕ денес го одбележеа 4 мај - Денот на смртта на најголемиот македонски великан Гоце Делчев. Партиски делегации во повеќе градови ширум државата му оддадоа почит на најголемиот национален херој кој својот живот го ...

Ковачев: Нема да дозволиме во ЕУ да влезе држава со фалсификувана историја

Фокус - 04.05.2020

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, кој доаѓа од владејачата ГЕРБ на премиерот Борисов, во интервју за „360 степени“ вели дека македонскиот идентитет и јазик нема да загубат ништо ако Македонија ја прифати, како што вели, историската вистина.

Спасовски: Гоце Делчев е светлото име кое ја означува нашата борба за слободна и за независна Македонија!

Фокус - 04.05.2020

Денеска се одбележуваат 117 години од загинувањето на револуционерот Гоце Делчев, а премиерот Оливер Спасовски преку својот профил на Фејсбук порача дека Делчев со своето дело обединува, пошироко и од државата.

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев

Канал5 - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Револуционерот Делчев на денешен ден во 1903 бил убиен од турската војска во селото Баница, на пат кон Сер.

Мицкоски: Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава не треба да биде предмет за било какви преговори

Канал5 - 04.05.2020

Гоце Делчев беше човек кој што обединуваше кој што имаше визија, Гоце Делчев беше и ќе остане Македонецот врз основа на кој ние ќе се сеќаваме на минатото, а врз основа на тоа минато ќе ја градиме и иднината.

Мицкоски: Гоце Делчев не треба да биде предмет на било какви преговори и разговори

24 Вести - 04.05.2020

Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава и е Македонија и не треба да биде предмет за какви било преговори и разговори, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по положувањето цевеќе на гробот на Делчев во скопската црква ...

Делегација од Кабинетот на претседателот положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

Канал5 - 04.05.2020

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас", и пред споменикот на Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод 117-годишнината од неговата смрт.

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

24 Вести - 04.05.2020

Со панихида во чест на идеологот на Македонското револуционерно движење во сослужение на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан денеска во црквата „Свети Спас“ во Скопје беше одбележана 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев.

Каракачанов: Пред Грција да го покренеме прашањето за подигнување споменик на Гоце Делчев близу Баница

Канал5 - 04.05.2020

Ова ќе беше добра можност, заедно со нашите браќа од Македонија, како што вели Договорот за добрососедство, заедно да го одбележиме споменот на Делчев. Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод ...

СДСМ за брзи избори, ВМРО ДПМНЕ против – нема промена во ставовите

Телма - 04.05.2020

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ ја одбива можноста за брзи избори, веднаш по укинувањето на вонредната состојба. По положувањето на цвеќе на гробот на Гоце Делчев, повтори дека, сега се приоритет здравјето, економијата и враќањето на самодовербата кај ...

Се одбележуваат 117 години од загинувањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев

Канал5 - 04.05.2020

Македонија денес се поклонува на Гоце Делчев, визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар меѓу народите. Сепак, одбележувањето на 117 години од неговата смрт повторно доаѓа во чувствително време во ...

За пандемијата бараме спас во науката, а Државната награда за научници „Гоце Делчев“ не се додели ни годинава, реагира ...

Сакам да кажам - 04.05.2020

Државната награда „Гоце Делчев“ не се додели ни годинава, а за причините молчи министерот за образование и наука Арбр Адеми. Последен пат оваа награда која се дава на научници, доделена е во 2018 година на денешен ден, кога во 1903 година великанот ...

Oдблежани 117 години од смртта на македонскиот револуционер и иделог Гоце Делчев

Телма - 04.05.2020

Со положување на цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас во Скопје денеска беа одблежани 117 години од смртта на македонскиот револуционер и иделог за независна македонска држава.

Бугарија, таа „втора Грција“ – пречки за евро интеграциите сега стануваат јазикот и историјата

ТВ21 - 04.05.2020

“Никогаш Северна, само Македонија“ Овие викотници на “Комити„ и “Војводи“ не ја оставија вицепремиерот, Радмила Шекеринска, да зборува пред камерите по полагањето цвеќе на гробот на Гоце Делчев во Скопје.

ВМРО-ДПМНЕ: Ниту Заев, ниту Пендаровски, ниту Спасовски не смогнаа сили да се поклонат пред ликот и делото на Делчев

Канал5 - 04.05.2020

Ниту Зоран Заев, ниту Стево Пендаровски, ниту Оливер Спасовски не смогнаа сила да се поклонат пред ликот и делото на Гоце Делчев. Јавноста заслужува одговор зошто ниту Заев, ниту Пендаровски, ниту Спасовски не положија цвеќе и не оддадоа почит на ...

Бугарскиот европратеник Ковачев најавува вето за Македонија ако не се надминат историските прашања

Канал5 - 04.05.2020

А дека нерешените историски прашања меѓу Македонија и Бугарија може да бидат пречка и за интеграциајата на земјава во Европската унија говори последната изјава на бугарскиот европратеник, Андреј Ковачев.

ВМРО-ДПМНЕ: На 117 годишнината од смртта на Гоце Делчев, Заев го продаде македонскиот јазик и корени. Ја деградираше ...

Канал5 - 04.05.2020

„Бројот на заразени се намалува, затоа што се тестираат се помалку луѓе. Факти кои го одбележаа денот: 1. На 117 годишнината од смртта на Гоце Делчев, Заев го продаде македонскиот јазик и корени. Ја деградираше државата и нацијата. 2.

Комисијата за наградата „Гоце Делчев“ задоцнила 60 дена оти Собранието го промашило рокот

Сакам да кажам - 04.05.2020

Попладнево до САКАМДАКАЖАМ.МК пристигна одговор од Министерството за образование и наука дека недоделувањето на годишната државната награда „Гоце Делчев” за наука се должи на неисполнување на обврските на Собранието.

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Фокус - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во ...

Полагање цвеќе на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев

Канал5 - 04.05.2020

По повод 117-годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, потпретседателката на Собраниетo, Фросина Ташевска-Ременски,денеска во црквата „Свети Спас", на гробот на Гоце Делчев, ќе положи венец свежо цвеќе.

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Алсат-М - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во ...

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Канал5 - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас" во ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава не треба да биде предмет за било какви ...

А1 On - 04.05.2020

„Денеска сме овде да одбележиме практично 117 годишнината од херојската смрт на македонскиот деец Гоце Делчев, човекот којшто обединуваше, човекот којшто загина за независна и суверена македонска држава, човекот кој што практично е Македонија и ...

Денеска се навршуваат 117 години од смртта на Гоце Делчев

Press24 - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во ...

Делегација од претседателскиот кабинет положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

Press24 - 04.05.2020

Делегација од Кабинетот на Претседателот, предводена од генералниот секретар, Миле Бошњаковски, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, и пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод ...

Мицкоски: Гоце Делчев не треба да биде предмет на било какви преговори и разговори

ММС - 04.05.2020

Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава и е Македонија и не треба да биде предмет за какви било преговори и разговори, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по положувањето цевеќе на гробот на Делчев во скопската црква ...

Заев: Гоце Делчев беше срцето на македонската револуционерна организација која се бореше за полна политичка автономија ...

А1 On - 04.05.2020

„Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност! Денеска, горди оддаваме чест на 117-годишнината од трагичната смрт на македонскиот апостол Гоце Делчев – лидерот кој обединува, а не разединува.

Мицкоски: Гоце Делчев не треба да биде предмет за какви било преговори

Макфакс - 04.05.2020

Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава и не треба да биде предмет за било какви преговори, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повод одбележувањето на 117 годишната од загинувањето на револуционерот.

Андреј Ковачев: Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците

Слободен Печат - 04.05.2020

Тој смета дека „од исклучителна важност е актуелните генерации во Македонија да не продолжат да се едуцираат во лага, која создава омраза и поделба”. Ние не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев од Македонците, затоа што и ние и тие сме наследници на ...

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Нова ТВ - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода, Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ ...

Бугарскиот европратеник Ковачев: Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците

360 степени - 04.05.2020

Тој потенцира дека доколку мешовитата комисија не продолжи со работа и доколку „продолжи фалсификувањето на историјата“, меѓувладината конференција за старт на преговорите на земјава со ЕУ ќе биде одложена сè додека не биде постигнат напредок Ние не ...

Мицкоски: Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава не треба да биде предмет за никакви преговори

Нетпрес - 04.05.2020

Денеска сме овдека да одбележиме практично 117 годишнината од херојската смрт на македонскиот деец Гоце Делчев, човекот којшто обединуваше, човекот којшто загина за независна и суверена македонска држава, човекот кој што практично е Македонија и ...

Пред седум и пол децении за БАН не било спорно чиј син е Гоце Делчев, денес жестока историска дебата за неговиот ...

OhridNews - 04.05.2020

Денеска се одбележуваат 117 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите. Делчев е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во ...

Денеска навршуваат 117 години од загинувањето на Гоце Делчев и 40 години од смртта на Тито

ММС - 04.05.2020

На две значајни личности од нашата историја на денешен ден во 20. век им згаснаа животите. Пред 117 години, на 4 мај 1903 година, кај Баница, Егејска Македонија, загина големиот македонски револуционер Гоце Делчев.

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Курир - 04.05.2020

Револуционерот Делчев на денешен ден во 1903 бил убиен од турската војска во селото Баница, на пат кон Сер. Визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите е роден на 4 февруари 1872 година во ...

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

Макфакс - 04.05.2020

„Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев. Гоце Делчев е светлото име кое ја означува нашата борба за слобода и за независна Македонија.Гоце Делчев е нашиот голем учител, нашиот пожртвуван револуционер, нашиот патоказ кон иднината“, ...

Заев: Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност

Макфакс - 04.05.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по повод 117 годишнината од смртта на Гоце Делчев напиша дека тој претставува обединувачки симбол на македонската независност. „Денеска, горди оддаваме чест на 117-годишнината од трагичната смрт на македонскиот ...

Андреј Ковачев: Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците

Нова ТВ - 04.05.2020

Ние не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев од Македонците, затоа што и ние и тие сме наследници на истите луѓе кои во минатото не се делеле“, изјави бугарскиот европратеникот Андреј Ковачев.

Од „Беседата за Гоце“ на Ѓорче Петров: Тој не запираше пред вистинската смрт

Факултети - 04.05.2020

Денеска се навршуваат 117 години од смртта на Гоце Делчев - македонскиот национален херој, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација, апостол и срцето на револуционерна Македонија, идеолог, ...

Спасовски - Заев: Делчев е лидерот кој обединува, патоказ за иднината

Р.С.Европа - 04.05.2020

Денеска, горди оддаваме чест на 117-годишнината од трагичната смрт на македонскиот апостол Гоце Делчев – лидерот кој обединува, а не разединува, напиша денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по повод 117 годишнината од смртта на македонскиот ...

Андреј Ковачев: Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците

А1 On - 04.05.2020

Ние не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев од Македонците, затоа што и ние и тие сме наследници на истите луѓе кои во минатото не се делеле, изјави бугарскиот европратеникот Андреј Ковачев.

Спасовски: Наша должност е да го негуваме и почитуваме Гоце Делчев како лик кој обединува

360 степени - 04.05.2020

На 117 години од смртта на Гоце Делчев, премиерот Оливер Спасовски порача дека тој е лик кој треба да обединува и да сплотува. „117 години по неговата трагична смрт, наша должност е да го продолжиме неговото дело и да го негуваме и почитуваме Гоце ...

Каракачанов: Не е ли време заедно да го чествуваме Делчев во Баница?

+инфо - 04.05.2020

Лидерoт на ВМРО, министeр на одбрана и вицепремиер на Бугарија Красимир Каракачанов повика на заеднички активности за одбележување на датуми, каков што е 4 мај кога се одбележува годишнина од загинувањето на Гоце Делчев.

Делегација од Кабинетот на претседателот положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

А1 On - 04.05.2020

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, и пред споменикот на Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод 117-годишнината од неговата смрт.

Мицкоски: Гоце Делчев не треба да биде предмет за какви било преговори

МКД - 04.05.2020

Гоце Делчев беше човек кој обединуваше, имаше визија. Гоце Делчев беше и ќе остане Македонецот врз основа на кој ние ќе се сеќаваме на минатото, а врз основа на тоа минато ќе ја градиме и иднината.

Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Макфакс - 04.05.2020

Владина делегација предводена од заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за образование и наука, Арбер Адеми и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, положи ...

Ковачев: Не сакаме да го одземеме Гоце Делчев од Македонците, наследници сме на ист народ

МКД - 04.05.2020

Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците, бидејќи и ние и тие сме наследници на еден ист народ кој што во минатото не се делел, вели бугарскиот европратеник Андреј Ковачев. „Денеска се навршуваат 117 години од смртта на Гоце Делчев.

Андреј Ковачев: Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците

Сител - 04.05.2020

Ние не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев од Македонците, затоа што и ние и тие сме наследници на истите луѓе кои во минатото не се делеле, изјави бугарскиот европратеник Андреј Ковачев. – Денеска се навршуваат 117 години од смртта на Гоце Делчев.

Андреј Ковачев: Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците

+инфо - 04.05.2020

Ние не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев од Македонците, затоа што и ние и тие сме наследници на истите луѓе кои во минатото не се делеле, изјави бугарскиот европратеникот Андреј Ковачев.

Поарно таблет со скринсејвер да ставеа

Оff.net - 04.05.2020

Денес, по повод 117 години од смртта на нашиот учител, идеолог, македонски национален херој, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација, Гоце Делчев, го одбележавме патрониот празник на нашето ...

ВИДЕО: Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев по повод 117 – годишнината ...

А1 On - 04.05.2020

Владина делегација предводена од заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за образование и наука, Арбер Адеми и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, положи ...

Мицкоски: За Делчев да не се преговара

Р.С.Европа - 04.05.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска, на одбележувањето на 117-годишнината од загинувањето на револуционерот Гоце Делчев, изјави дека Делчев не треба да биде предмет за било какви преговори и разговори.

Ковачев: Не сакаме да го одземеме Гоце Делчев од Македонците, и ние и тие сме наследници на еден ист народ

Press24 - 04.05.2020

Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците, бидејќи и ние и тие сме наследници на еден ист народ кој што во минатото не се делел, вели бугарскиот европратеник Андреј Ковачев. – Денеска се навршуваат 117 години од смртта на Гоце Делчев.

Андреј Ковачев: Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците

Макфакс - 04.05.2020

Ние не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците, затоа што и ние и тие сме наследници на истите луѓе кои во минатото не се делеле, изјави европратеникот Андреј Коватчев за бугарската новинска агенција, БГНЕС.

117 години по смртта, Гоце Делчев и натаму ја бранува политичката сцена

Сител - 04.05.2020

Ниту по 117 години од смртта на Гоце Делчев не стивнуваат политичките бранувања за ликот и делото на револуционерот. Визионерот кој светот го разбирал како поле за културен натпревар на народите, сега е камен на сопнување за историчарите.

Делегација од Кабинетот на Пендаровски положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

Макфакс - 04.05.2020

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, предводена од генералниот секретар, Миле Бошњаковски, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, и пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк ...

На Шекеринска не и се допадна „никогаш Северна, само Македонија“, па реши да не дава изјава

Алфа - 04.05.2020

Вака беше дочекана министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која во име на владата положи цвеќе во вечното почивалиште на македонскиот национален херој Гоце Делчев во црквата Свети Спас.

Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев

Press24 - 04.05.2020

Владина делегација предводена од заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за образование и наука, Арбер Адеми и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, положи ...

Мицкоски: Ние не сме како соседите, шириме енергија што обединува

Независен - 04.05.2020

Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава и е Македонија и не треба да биде предмет за какви било преговори и разговори, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по положувањето цевеќе на гробот на Делчев во скопската црква ...

Колумна на Жаклина Пешевска: Чив бил Гоце Делчев?

Курир - 04.05.2020

Последниот период гледаме, слушаме и читаме како “случајно” го отвораат прашањето чив бил Гоце Делев? Да, тоа е најновото прашање на кое го бараат одговор. Да, откако добивме “загарантиран – бетон” идентитет, сменето име сега очигледно му дојде ...

За Бугарија Гоце Делчев пред повеќе од 70 години бил Македонец

Алфа - 04.05.2020

„Oд сега натаму ќе почива во Скопје – главниот град на земјата за која тој го даде животот“. Вака во 1946 тата година бугарските медиуми известија за процесот на префрлање на моштите на Гоце Делчев од Бугарија во Македонија.

Каракачанов: Пред Грција да го покренеме прашањето за подигнување споменик на Гоце Делчев близу Баница

А1 On - 04.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-тата годишнина од смртта на Гоце Делчев, повика Бугарија и Северна Македонија пред Грција да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото ...

Каракачанов предлага Македонија и Бугарија да бараат во Грција да се подигне споменик на Гоце Делчев

Макфакс - 04.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, повика Бугарија и Северна Македонија да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото на загинувањето на Гоце Делчев, близу селото Баница, денешна Грција.

Делегација на СДСМ положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев

А1 On - 04.05.2020

По повод 117 години од смртта на еден од највлијателните херои на македонската државност, Гоце Делчев, партиска делегација на СДСМ во состав Дејан Павлевски претседател на Комсија за локална самоуправа на СДСМ, Снежана Калеска Ванчева, координаторка ...

Комити: Арам да им е на вандалите, Гоце не го заслужи ова

SportMedia - 04.05.2020

Македонската историја ќе го помни 4 мај како ден кога загина еден од најгомите дејци во нејзината историја Гоце Делчев. По тој повод денеска се положија цвекиња на сите негови споменици, ширум нашата земја, а на оној во Гратскиот парк во Скопје, ...

КОСТА СОЛЕВ РАЦИН ЗА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ: Фашистите кој ја издадова Гоцевата борба, који ја окупираја и оплачкаја Македонија, ...

Струмица Денес - 04.05.2020

Пишува Коста Солев Рацин. ,,Идеалот на великиот македонски борец и револуционер Гоце Делчев, денеска е идеал на најшироките македонски слоеви кои пишкајат под јаремот на фашистката окупација! Ете зошто на денот от 39 годишнината од смртта на ...

Ковачев: Бугарија нема да се согласи Македонија да започне преговори со ЕУ доколку Скопје не престане да ја фалсификува ...

Курир - 04.05.2020

Бугарскиот европарламентарец Андреј Ковачев во интервју за бугарскиот портал „ Euroactiv.bg “ вели дека Бугарија веќе отворено се заканува на Скопје со вето на разговорите за членството со Европската унија.

(ВИДЕО) „Комити“ и „Војводи“ со цвеќе и песна му одадоа почит на Гоце Делчев

Спортклуб - 04.05.2020

Навивачката група на Вардар – „Комити“ како и години наназад, така и овој 4. мај му одадоа почит на Гоце Делчев. Во продолжение ви ја пренесуваме нивната реакција, како и видео прилогот: Во несекојдневни и вонредни услови, но со почитување на ...

Македонија молчи за изјавите на Захариева, а од Бугарија најава за ново вето

Алфа - 04.05.2020

Бугарија ќе стави вето на пристапните преговори на Македонија со ЕУ ако до јуни не проработи заедничката комисија за историски прашања.Заканата овој пат доаѓа од европратеникот Андреј Ковачев од партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ го негираат македонскиот идентитет на Гоце Делчев

МКД - 04.05.2020

На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет, обвинува ВМРО-ДПМНЕ во утринското соопштение. „Заев сѐ уште молчи во однос на бугарскиот документ со кој ние го губиме јазикот и се ...

Каракачанов: Пред Грција да го покренеме прашањето за подигнување споменик на Гоце Делчев близу Баница

Press24 - 04.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-тата годишнина од смртта на Гоце Делчев, повика Бугарија и Македонија пред Грција да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото на ...

Каракачанов: Зарем не е време заедно, пред Грција да го покренеме прашањето за поставување споменик на Делчев?

Слободен Печат - 04.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-тата годишнина од смртта на Гоце Делчев , повика Бугарија и Северна Македонија пред Грција да го покренат прашањето за подигнување споменик на ...

Заев, Спасовски и Пендаровски не смогнаа сили да се поклонат пред Делчев: Заев напиша статус, граѓаните го направија ...

Курир - 04.05.2020

Денес Македонија го слави споменот на Гоце Делчев кој својот живот го има дадено за независна и суверена Република Македонија па така речиси целата политичка елита, патриотски здруженија и навивачки групи посетувајќи го неговиот гроб во Скопје или ...

Говор на Тодор Павлов по повод испраќањето на посмртните останки на Гоце Делчев за Скопје

Антропол - 04.05.2020

Говор на Тодор Павлов (родум од Штип), одржан на 07.10.1946 г. во Народниот театар на Софија на свечено собрание, по повод пренесувањето на коските на Гоце Делчев во Н. Р. Македонија. Има еден интересен историски факт на кој обично не му се дава ...

Каракачанов предлага Македонија и Бугарија да бараат во Грција да се подигне споменик на Гоце Делчев

360 степени - 04.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-тата годишнина од смртта на Гоце Делчев, повика Бугарија и Северна Македонија пред Грција да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото ...

Каракачанов: Пред Грција да го покренеме прашањето за подигнување споменик на Гоце Делчев близу Баница

Нетпрес - 04.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-тата годишнина од смртта на Гоце Делчев, повика Бугарија и Северна Македонија пред Грција да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото ...

(ВИДЕО) Андреј Ковачев за 360°: Македонскиот јазик е современа реалност која има недвосмислени бугарски корења

360 степени - 04.05.2020

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, кој доаѓа од владејачата ГЕРБ на премиерот Борисов и се смета за влијателен во поставувањето на бугарската политика во овој сегмент, во интервју за „360 степени“ вели дека македонскиот идентитет и јазик нема ...

(ВИДЕО) Дали Бугарија може да стане нова Грција за С. Македонија на патот кон ЕУ

360 степени - 04.05.2020

Тешко дека Гоце Делчев, од чија смрт токму денеска се одбележуваат 117 години, вака ја замислувал иднината на регионот во кој се родил, живеел и за чија слобода се борел. Тој го разбираше светот како поле за културен натпревар меѓу народите, а денес ...

ВМРО-ДПМНЕ: На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски ...

Курир - 04.05.2020

На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет. Заев се уште молчи во однос на бугарскиот документ со кој ние го губиме јазикот и се откажуваме од нашите корени, се вели во ...

Ковачев: Не сакаме да ви го земеме Гоце Делчев

Независен - 04.05.2020

Не сакаме да им го земеме Гоце Делчев на Македонците, затоа што и тие се наследници на истите луѓе кои во минатото не се делеа, вели европратеникот Андреј Ковечев за агенцијата БГНЕС. „Денеска се одбележува 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев.

Македонија денес му се поклонува на Гоце Делчев

Независен - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев во чувствително време во односите со Бугарија, Која тврди дека трибунот и херојот којшто се бореше за македонската независност бил Бугарин.

Ковачев: Бугарија нема да се согласи Македонија да започне преговори со ЕУ доколку Скопје не престане да ја фалсификува ...

Press24 - 04.05.2020

Бугарскиот европарламентарец Андреј Ковачев во интервју за бугарскиот портал „ Euroactiv.bg “ вели дека Бугарија веќе отворено се заканува на Скопје со вето на разговорите за членството со Европската унија.

Партиските структури на ВМРО-ДПМНЕ го одбележаа 4 мај

Макфакс - 04.05.2020

Партиските структури на ВМРО-ДПМНЕ денес го одбележеа 4 мај – денот на смртта на најголемиот македонски великан Гоце Делчев. Партиски делегации во повеќе градови ширум државата му оддадоа почит на најголемиот национален херој кој својот живот го ...

Комити одговорија на прозивките: Секогаш секој го добива заслуженото!

Sport 1 - 04.05.2020

Вардаровата навивачка група, популарните Комити одговорија на прозивките дека денешното нивно појавување на чевствувањето од смртта на Гоце Делчев било политичко мотивирано. Во несекојдневни и вонредни услови, но со почитување на мерките за јавно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава и не смее да биде предмет на било какви преговори

Слободен Печат - 04.05.2020

Партиски делегации на ВМРО-ДПМНЕ му оддадоа почит на великанот во Скопје, Кавадарци, Битола, Прилеп, Неготино, Штип, Гостивар, Кратово, Делчево, Куманово, Виница и Радовиш. Партиските структури на ВМРО-ДПМНЕ денес го одбележеа 4 мај – Денот на ...

Ѓоргиев: Заеднички споменик на Г. Делчев во Баница може да биде нов „Сан Клементе“ за Македонија и Бугарија

360 степени - 04.05.2020

„360 степени“ го праша ко-претседавачот на заедничката историска комисија со Бугарија, Драги Ѓоргиев, за коментар на идејата што денеска ја пласира бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов, на што тој одговори дека вреди да се размисли Треба да ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ниту Заев, ниту Пендаровски, ниту Спасовски не смогнаа сили да се поклонат пред ликот и делото на Делчев

Сител - 04.05.2020

Ниту Зоран Заев, ниту Стево Пендаровски, ниту Оливер Спасовски не смогнаа сила да се поклонат пред ликот и делото на Гоце Делчев. Јавноста заслужува одговор зошто ниту Заев, ниту Пендаровски, ниту Спасовски не положија цвеќе и не оддадоа почит на ...

ВМРО-ДПМНЕ: На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски ...

А1 On - 04.05.2020

„На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет. Заев се уште молчи во однос на бугарскиот документ со кој ние го губиме јазикот и се откажуваме од нашите корени“, велат од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ се откажаа од Гоце Делчев и сите негови соборци

Макфакс - 04.05.2020

На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. „На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го ...

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

А1 On - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во ...

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Нетпрес - 04.05.2020

Револуционерот Делчев на денешен ден во 1903 бил убиен од турската војска во селото Баница, на пат кон Сер. Визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите е роден на 4 февруари 1872 година во ...

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

+инфо - 04.05.2020

Со својата мисла и дело Гоце Делчев е личност која сплотува и обединува, не само во Македонија, туку и пошироко. Не само во минатото, туку и денес во современа Северна Македонија и пошироко, напиша на својот профил на Фејсбук денеска премиерот ...

117 години од убиството на Гоце Делчев

+инфо - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во ...

117 годишнина од смртта на Гоце Делчев

Р.С.Европа - 04.05.2020

Денеска се одбележува 117-годишнина од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, Делчев е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, а загинал во селото Баница на денешен ден во 1903 година, по долга и измачувачка битка со турската војска.

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

Слободен Печат - 04.05.2020

Не само во минатото, туку и денес во современа Северна Македонија и пошироко, напиша на својот профил на Фејсбук денеска премиерот Оливер Спасовски. Скопје, 4 мај 2020 (МИА) – Со својата мисла и дело Гоце Делчев е личност која сплотува и обединува, ...

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

Сител - 04.05.2020

Со својата мисла и дело Гоце Делчев е личност која сплотува и обединува, не само во Македонија, туку и пошироко. Не само во минатото, туку и денес во современа Северна Македонија и пошироко, напиша на својот профил на Фејсбук денеска премиерот ...

ВМРО-ДПМНЕ: На денот на смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет

+инфо - 04.05.2020

На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет, реагира ВМРО – ДПМНЕ. „Заев се уште молчи во однос на бугарскиот документ со кој ние го губиме јазикот и се откажуваме од нашите ...

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

Press24 - 04.05.2020

„Со својата мисла и дело Гоце Делчев е личност која сплотува и обединува, не само во Македонија, туку и пошироко. Не само во минатото, туку и денес во современа Северна Македонија и пошироко“ напиша на својот профил на Фејсбук денеска премиерот ...

Денес се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот Гоце Делчев

Слободен Печат - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас” во ...

Заев: Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност

Нетпрес - 04.05.2020

Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност! Додека беше жив, Гоце Делчев беше срцето на македонската револуционерна организација која се бореше за полна политичка автономија на Македонија и на Македонците.

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Сител - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во ...

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

Нетпрес - 04.05.2020

Со својата мисла и дело Гоце Делчев е личност која сплотува и обединува, не само во Македонија, туку и пошироко. Не само во минатото, туку и денес во современа Северна Македонија и пошироко, напиша на својот профил на Фејсбук денеска премиерот ...

Денеска се навршуваат 117 години од загинувањето на Гоце Делчев

Макфакс - 04.05.2020

Денеска се одбележуваат 117 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите.По повод 117-годишнината од смртта на македонскиот ...

Спасовски: Гоце Делчев е нашиот голем учител, нашиот пожртвуван револуционер

А1 On - 04.05.2020

„Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев! Гоце Делчев е светлото име кое ја означува нашата борба за слобода и за независна Македонија. Гоце Делчев е нашиот голем учител, нашиот пожртвуван револуционер, нашиот патоказ кон иднината“, ...

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

А1 On - 04.05.2020

Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што постојат меѓу нашата земја и Бугарија за Гоце Делчев.

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

Слободен Печат - 04.05.2020

Нагласи дека нема да коментира ставови на други интелектуалци за националната припадност на Делчев. Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа ...

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

Кајгана - 04.05.2020

Скопје, 4 мај 2020 (МИА) – Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што постојат меѓу нашата земја и Бугарија за Гоце ...

ВМРО-ДПМНЕ: На денот од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет

Нетпрес - 04.05.2020

На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет. Заев се уште молчи во однос на бугарскиот документ со кој ние го губиме јазикот и се откажуваме од нашите корени.

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

ММС - 04.05.2020

Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што постојат меѓу нашата земја и Бугарија за Гоце Делчев.

Ременски: Гоце Делчев е наш великан кој е вткаен во темелите на нашата државност

МКД - 04.05.2020

Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, вели пратеничката Фросина Ременски за несогласувањата со Бугарија за Гоце Делчев. „Фактот дека Гоце Делчев е наша историска константа вткаена во нашата државност и во ...

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

Press24 - 04.05.2020

Пратеничката на СДСМ Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што постојат меѓу нашата земја и Бугарија за Гоце Делчев веи дека некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, но нагласи ека ...

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

Нетпрес - 04.05.2020

Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата меѓу Макдоније и Бугарија историскиот великан Гоце Делчев.

Делчево му оддаде почит на патронот на градот Гоце Делчев на 117-годишнината од неговото загинување

ММС - 04.05.2020

Со пригодна свеченост организирана од Општина Делчево и во услови на вонредна состојба, а по повод 117-годишнината од смртта на Делчев, Делчево го одбележа датумот на убиството на патронот на градот кој на денешен ден во 1903 беше убиен од турската ...

Заев: Делчев беше срцето на македонската револуционерна организација

360 степени - 04.05.2020

Додека беше жив, Гоце Делчев беше срцето на македонската револуционерна организација која се бореше за целосна политичка автономија на Македонија и на Македонците, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по повод 117-годишноната од смртта на Делчев.

Од Гоце Делчев никогаш не излегле Кукуш и Македонија

+инфо - 04.05.2020

Цветан Тодоров (1939-2017) е мислител со голем меѓунареден углед од бугарско етничко потекло, човек кој до својата 23-та година живее во Бугарија, а потоа заминува во Франција и речиси сите свои книги (околу педесетина) ги напиша и објави на ...

Мицкоски: Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава не треба да биде предмет за било какви преговори

Курир - 04.05.2020

Денеска сме овдека да одбележиме практично 117 годишнината од херојската смрт на македонскиот деец Гоце Делчев, човекот којшто обединуваше, човекот којшто загина за независна и суверена македонска држава, човекот кој што практично е Македонија и ...

Мицкоски: Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава не треба да биде предмет за било какви преговори

+инфо - 04.05.2020

Денеска сме овдека да одбележиме практично 117 годишнината од херојската смрт на македонскиот деец Гоце Делчев, човекот којшто обединуваше, човекот којшто загина за независна и суверена македонска држава, човекот кој што практично е Македонија и ...

Мицкоски: Ние не сме како некои наши соседи да ги злоупотребуваме имињата на дејците

360 степени - 04.05.2020

Гоце Делчев беше човек кој што обединуваше кој што имаше визија, Гоце Делчев беше и ќе остане Македонецот врз основа на кој ние ќе се сеќаваме на минатото, а врз основа на тоа минато ќе ја градиме и иднината, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

Денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев

Граѓански збор - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во ...

Каракачанов: Не е ли време заедно да го чествуваме Делчев во Баница?

Република - 04.05.2020

Лидерoт на бугарското ВМРО, министeр на одбрана и вицепремиер на Бугарија Красимир Каракачанов повика на заеднички активности за одбележување на датуми, каков што е 4 мај кога се одбележува годишнина од загинувањето на Гоце Делчев.

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев: Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците

iPortal - 04.05.2020

Ние не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев од Македонците, затоа што и ние и тие сме наследници на истите луѓе кои во минатото не се делеле, изјави бугарскиот европратеникот Андреј Ковачев.

Делегација од Кабинетот на претседателот положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

Либертас - 04.05.2020

– Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, и пред споменикот на Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод 117-годишнината од неговата смрт.

Делегација од Кабинетот на претседателот положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

Опсервер - 04.05.2020

Скопје, 4 мај 2020 () – Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, и пред споменикот на Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод ...

Заев: Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност

Скопје инфо - 04.05.2020

Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност! Додека беше жив, Гоце Делчев беше срцето на македонската револуционерна организација која се бореше за полна политичка автономија на Македонија и на Македонците.

Полагање цвеќе на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев

24Инфо - 04.05.2020

По повод 117-годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, потпретседателката на Собранието на Република Северна Македонија, Фросина Ташевска-Ременски, денеска во црквата „Свети Спас”, на гробот на Гоце Делчев, ќе положи венец ...

МИЦКОСКИ: За Гоце не може да се преговара

Денешен - 04.05.2020

Денеска сме овдека да одбележиме практично 117 годишнината од херојската смрт на македонскиот деец Гоце Делчев, човекот којшто обединуваше, човекот којшто загина за независна и суверена македонска држава, човекот кој што практично е Македонија и ...

Денеска се одбележуваат 117 години од загинувањето на Гоце Делчев

iPortal - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во ...

Полагање цвеќе на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев

Опсервер - 04.05.2020

Скопје, 4 мај 2020 () – По повод 117-годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, потпретседателката на Собранието на Република Северна Македонија, Фросина Ташевска-Ременски, денеска во црквата „Свети Спас“, на гробот на Гоце ...

Мицкоски: Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава не треба да биде предмет за било какви преговори

Скопје инфо - 04.05.2020

Гоце Делчев беше човек кој што обединуваше кој што имаше визија, Гоце Делчев беше и ќе остане Македонецот врз основа на кој ние ќе се сеќаваме на минатото, а врз основа на тоа минато ќе ја градиме и иднината.

(Видео) Ретка видео снимка од пренесувањето на моштите на Гоце Делчев во Македонија

еМагазин - 04.05.2020

Еден од од најголемите македонски визионери, организатор и предводник на македонското национално ослободително движење Гоце Делчев се случи пред 117 години на 4 мај 1903 година во селото Баница.

Мицкоски: Гоце Делчев не треба да биде предмет за било какви преговори

Точка - 04.05.2020

Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава и не треба да биде предмет за било какви преговори, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повод одбележувањето на 117 годишната од загинувањето на револуционерот.

1903-та: Одгласи во странскиот печат за смртта на Гоце Делчев

Скопје инфо - 04.05.2020

Револуционерното движење во Македонија за време на Илинденското востание, пред и по него, постојано беше во фокусот на вниманието на странскиот печат, како на европскиот, така и на американскиот.

ВМРО-ДПМНЕ: На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски ...

24Инфо - 04.05.2020

На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет. Заев се уште молчи во однос на бугарскиот документ со кој ние го губиме јазикот и се откажуваме од нашите корени.

Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев по повод 117 – годишнината од ...

24Инфо - 04.05.2020

Владина делегација предводена од заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за образование и наука, Арбер Адеми и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, положи ...

Заев: Гоце Делчев – лидерот кој обединува, а не разединува

24Инфо - 04.05.2020

Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност! Денеска, горди оддаваме чест на 117-годишнината од трагичната смрт на македонскиот апостол Гоце Делчев – лидерот кој обединува, а не разединува.

Мицкоски: Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава не треба да биде предмет за било какви преговори

Република - 04.05.2020

Денеска сме овдека да одбележиме практично 117 годишнината од херојската смрт на македонскиот деец Гоце Делчев, човекот којшто обединуваше, човекот којшто загина за независна и суверена македонска држава, човекот кој што практично е Македонија и ...

ВОЈВОДАТА ПАНДО КЉАШЕВ: Велеа дека дошол најголемиот, „поголем од него нема“

Денешен - 04.05.2020

Сведоштво на Пандо Кљашев „Делчев се зафати да ги исправи работите и тоа прво во Кономлади. Таму имаше подметнувања, крадење, блуд. Селаните од ова село беа добри само во едно: беа храбри и подготвени да помогнат.

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

4NEWS - 04.05.2020

Со својата мисла и дело Гоце Делчев е личност која сплотува и обединува, не само во Македонија, туку и пошироко. Не само во минатото, туку и денес во современа Северна Македонија и пошироко, напиша на својот профил на Фејсбук денеска премиерот ...

Делегација од Кабинетот на претседателот положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

iPortal - 04.05.2020

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“, и пред споменикот на Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод 117-годишнината од неговата смрт.

Драги соседи, зошто ги дадовте моштите на Гоце Делчев ако бил Бугарин?

еМагазин - 04.05.2020

Не престануваат провокациите од бугарските политичари во однос на македонското прашање и тоа преку оспорување на нашиот јазик, историја и потекло, како и заканите дека без решавање на спорните елементи Бугарија нема да даде зелено светло за ...

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

Опсервер - 04.05.2020

Скопје, 4 мај 2020 () – Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што постојат меѓу нашата земја и Бугарија за Гоце Делчев.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се навршија 117 години од смртта на Делчев, изјавите од Бугарија ја брануваат јавноста

Фактор - 04.05.2020

СЕ ОДБЕЛЕЖУВААТ 117 ГОДИНИ ОД СМРТТА НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Делегација од Собранието предводена од пратеничката Фросина Ременски денеска во црквата „Свети Спас“ во Скопје положи свежо цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев.

„Oд сега натаму ќе почива во Скопје – главниот град на земјата за која тој го даде животот“

Република - 04.05.2020

Процесот на префрлување на моштите на Гоце Делчев од Бугарија во Македонија и целата атмосфера во таа 1946 година е опишана и во бугарскиот печат. пишува во исечокот од бугарскиот весник. На потпишувањето на протоколот за префрлување на моштите бил ...

Положување цвеќе на гробот на Гоце Делчев – 117 години од смртта на револуционерот

Frontline - 04.05.2020

Делчев е идеолог, организатор, водач на македонското револуционерно национално ослободително движење и еден од творците на револуционерните правни акти. По повод 117-годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, потпретседателката ...

Николовски: Денеска оддаваме чест на 117-годишнината од трагичната смрт на Гоце Делчев, му се поклонуваме и во негова ...

iPortal - 04.05.2020

Денеска оддаваме чест на 117-годишнината од трагичната смрт на Гоце Делчев, напиша на Фејсбук генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски. „Како водач на македонското револуционерно дело тој е симбол на македонската независност и обединетост.

12: Tрет сет економски мерки во подготовка, огромна поддршка за работата на Филипче, Мицкоски и ДПМНЕ бегаат од избори

Frontline - 04.05.2020

Пладневни блок актуелности. Заев: Подготвуваме трет сет економски мерки за заживување на економијата. Државата постои за граѓаните, да им помогне полесно да ги пребродат последиците од оваа криза и затоа подготвуваме трет сет економски мерки, ...

Гоце Делчев и Цветан Тодоров

Либертас - 04.05.2020

Цветан Тодоров (1939-2017) е мислител со голем меѓунареден углед од бугарско етничко потекло, човек кој до својата 23-та година живее во Бугарија, а потоа заминува во Франција и речиси сите свои книги (околу педесетина) ги напиша и објави на ...

Делчево ја одбележа 117-годишнината од смртта на великанот Гоце Делчев

Опсервер - 04.05.2020

Делчево, 4 мај 2020 () – Со пригодна свеченост организирана од Општина Делчево и во услови на вонредна состојба, а по повод 117-годишнината од смртта на Делчев, Делчево го одбележа датумот на убиството на патронот на градот кој на денешен ден во ...

Ковачев: Не сакаме да им го одземеме Делчев на Македонците, во основа на спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија е ...

Frontline - 04.05.2020

Според Ковачев, во основа на спорот меѓу Северна Македонија и Бугарија не е современата реалност, туку толкувањето на историјата, па затоа заедничката македонско-бугарска комисија своите заклучоци треба да ги базира на факти и историски извори, а не ...

ДЕМЕРЏИЕВА, СВЕДОК НА ЗАГИНУВАЊЕТО НА ГОЦЕ: Излегоа од куќата околу 10 часот, стигнаа до Бакарево гумно, требаше да ...

Денешен - 04.05.2020

Сеќавање на Демерџиева за загинувањето на Гоце Турската војска најпрво сакала да знае точно во која куќа е Делчев. За да ги заплаши селаните, бил убивен Стојан Попов, раководител на ВМРО во Баница, по што војниците започнале да палат куќа по куќа во ...

Ковачев: Важно е актуелните генерации во Македонија да не продолжат да се едуцираат во лага

Фактор - 04.05.2020

Ние не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев од Македонците, затоа што и ние и тие сме наследници на истите луѓе кои во минатото не делеле, изјави бугарскиот европратеникот Андреј Ковачев. „Денеска се навршуваат 117 години од смртта на Гоце Делчев.

117 години од загинувањето на Гоце Делчев

Вечер Прес - 04.05.2020

Денеска се одбележуваат 117 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите. Делчев е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во ...

Каракачанов: Пред Грција да го покренеме прашањето за подигнување споменик на Гоце Делчев близу Баница

24Инфо - 04.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-тата годишнина од смртта на Гоце Делчев, повика Бугарија и Северна Македонија пред Грција да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото ...

Делегација од Кабинетот на Претседателот положи цвеќе по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев

24Инфо - 04.05.2020

Делегација од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, предводена од генералниот секретар, Миле Бошњаковски, денеска положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата „ Свети Спас “ , и пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот ...

Државниот врв се поклони пред гробот на Гоце Делчев, навивачките групи си тераат партиска агенда

Frontline - 04.05.2020

По повод 117-годишнината од смртта на идеологот и водач на револуционерното национално ослободително движење, владината делегација и делегација од кабинетот на претседателот Пендаровски положија венец со свежо цвеќе и пред споменикот на Гоце Делчев ...

Гоце Делчев: „Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови“

Локално - 04.05.2020

По повод 117-годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, потпретседателката на Собранието на Република Северна Македонија, Фросина Ташевска-Ременски, денеска во црквата „Свети Спас“, на гробот на Гоце Делчев, ќе положи венец ...

Заев: Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност

Либертас - 04.05.2020

– Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност! Додека беше жив, Гоце Делчев беше срцето на македонската револуционерна организација која се бореше за полна политичка автономија на Македонија и на Македонците.

Каракачанов: Пред Грција да го покренеме прашањето за подигнување споменик на Гоце Делчев близу Баница

Опсервер - 04.05.2020

Софија, 4 мај 2020 () – Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-тата годишнина од смртта на Гоце Делчев, повика Бугарија и Северна Македонија пред Грција да го покренат прашањето за ...

Владина делегација положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев

Опсервер - 04.05.2020

Скопје, 4 мај 2020 () – Владина делегација предводена од вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за образование и наука, Арбер Адеми и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, положи ...

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

24Инфо - 04.05.2020

Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што постојат меѓу нашата земја и Бугарија за Гоце Делчев.

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

Centar - 04.05.2020

„Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев. Гоце Делчев е светлото име кое ја означува нашата борба за слобода и за независна Македонија. Гоце Делчев е нашиот голем учител, нашиот пожртвуван револуционер, нашиот патоказ кон иднината“, ...

Одбележана годишнината од загинувањето на Гоце Делчев во Струмица

Опсервер - 04.05.2020

Струмица, 4 мај 2020 () -Со полагање цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Струмица беше одбележана 117 годишнината од загинувањето на апостолот на македонското револуционерно движење. Цвеќе положија градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски ...

Каракачанов: Не е ли време како братски држави, да го чествуваме сеќавањето на Гоце Делчев во Баница?

Локално - 04.05.2020

„На денешна дата пред 117 години загина херојски Гоце Делчев. Тоа беше еден убав повод заедно со на нашите браќа од Северна Македонија, како што е според Договорот за добрососедство, да го одбележиме заедно сеќавањето на Делчев.

Заев: Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност

Centar - 04.05.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по повод 117-годишнината од смртта на Гоце Делчев напиша дека тој претставува обединувачки симбол на македонската независност. „Денеска горди оддаваме чест на 117-годишнината од трагичната смрт на македонскиот ...

(ВИДЕО) Владина делегација положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев

iPortal - 04.05.2020

Владина делегација предводена од вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за образование и наука, Арбер Адеми и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, положи цвеќе на гробот на Гоце ...

Положено цвеќе пред бистата на Гоце Делчев во кумановската гимназија

Опсервер - 04.05.2020

Куманово, 4 мај 2020 () – Кумановската гимназија „Гоце Делчев” денеска одбележа 117 години од смртта на револуционерот. Повеќе делегации, меѓу нив училишната, градоначалникот, претставници од Советот на општината, граѓански здруженија и политички ...

Делегација на СДСМ оддаде почит и положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев по повод 117 – годишнината од ...

24Инфо - 04.05.2020

По повод 117 години од смртта на еден од највлијателните херои на македонската државност, Гоце Делчев, партиска делегација на СДСМ во состав Дејан Павлевски претседател на Комсија за локална самоуправа на СДСМ, Снежана Калеска Ванчева, координаторка ...

Андреј Ковачев: Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците

Точка - 04.05.2020

Ние не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците, затоа што и ние и тие сме наследници на истите луѓе кои во минатото не се делеле, изјави европратеникот Андреј Ковачев за бугарската новинска агенција, БГНЕС.

Делегација на СДСМ оддаде почит и положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев по повод 117 – годишнината од ...

Бриф - 04.05.2020

По повод 117 години од смртта на еден од највлијателните херои на македонската државност, Гоце Делчев, партиска делегација на СДСМ во состав Дејан Павлевски претседател на Комсија за локална самоуправа на СДСМ, Снежана Калеска Ванчева, координаторка ...

Штип му оддаде почит на Гоце Делчев

Опсервер - 04.05.2020

Штип, 4 мај 2020 () – Во Штип денеска беа одбележани 117 години од смртта на великанот Гоце Делчев. Делегации на Општина Штип, Универзитетот „Гоце Делчев“Штип, претставници на институции кои го носат неговото име, како и на политичките партии, на ...

Мицкоски: Гоце Делчев не треба да биде предмет за какви било преговори

MTM - 04.05.2020

Гоце Делчев е столбот на современата македонска држава и не треба да биде предмет за било какви преговори, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по повод одбележувањето на 117 годишната од загинувањето на револуционерот.

Каракачанов:Северна Македонија и Бугарија заеднички пред Грција да го подигнат прашањето за споменик на Делчев во ...

CivilMedia - 04.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-тата годишнина од смртта на Гоце Делчев, повика Бугарија и Северна Македонија пред Грција да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото ...

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

Либертас - 04.05.2020

– Со својата мисла и дело Гоце Делчев е личност која сплотува и обединува, не само во Македонија, туку и пошироко. Не само во минатото, туку и денес во современа Северна Македонија и пошироко, напиша на својот профил на Фејсбук денеска премиерот ...

Заев: Гоце Делчев беше срцето на македонската револуционерна организација која се бореше за политичка автономија

Локално - 04.05.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по повод 117 годишнината од смртта на Гоце Делчев напиша дека тој претставува обединувачки симбол на македонската независност. „Денеска, горди оддаваме чест на 117-годишнината од трагичната смрт на македонскиот ...

Делегација на СДСМ оддаде почит и положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев по повод 117 – годишнината од ...

iPortal - 04.05.2020

„По повод 117 години од смртта на еден од највлијателните херои на македонската државност, Гоце Делчев, партиска делегација на СДСМ во состав Дејан Павлевски претседател на Комсија за локална самоуправа на СДСМ, Снежана Калеска Ванчева, ...

Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

MTM - 04.05.2020

Владина делегација предводена од заменик-претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за образование и наука, Арбер Адеми, и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, положи свежо ...

Смилевски положи свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев

Вечер Прес - 04.05.2020

Градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски денеска оддаде почит и положи свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во двор на истоименото училиште во селото Љубанци, информираат од Општината.

Градоначалникот Смилевски положи цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во истоименото училиште во с. Љубанци

24Инфо - 04.05.2020

Денеска градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски оддаде почит и положи свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во двор на истоименото училиште во с. Љубанци. Навршуваат 117 г. од смртта на револуционерот Гоце Делчев, идолот на денешните ...

Денеска се навршуваат 117 години од загинувањето на Гоце Делчев

Точка - 04.05.2020

Денеска се одбележуваат 117 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите. По повод 117-годишнината од смртта на македонскиот ...

Смилевски положи цвеќе на споменикот на Гоце Делчев

Опсервер - 04.05.2020

Скопје, 4 мај 2020 () – Градоначалникот на Општина Бутел Велимир Смилевски оддаде почит и положи цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во дворот на истоименото училиште во село Љубанци. – Навршуваат 117 години од смртта на револуционерот Гоце Делчев, ...

Андреј Ковачев: Не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците

MTM - 04.05.2020

Ние не сакаме да им го одземеме Гоце Делчев на Македонците, затоа што и ние и тие сме наследници на истите луѓе кои во минатото не се делеле, изјави европратеникот Андреј Коватчев за бугарската новинска агенција, БГНЕС.

Каракачанов предлага Македонија и Бугарија да бараат во Грција да се подигне споменик на Гоце Делчев

MTM - 04.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, повика Бугарија и Северна Македонија да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото на загинувањето на Гоце Делчев, близу селото Баница, денешна Грција.

Положија свежо цвеќе пред Спомен куќата на Гоце Делчев

Тера - 04.05.2020

Делегација на ОК на ВМРО ДПМНЕ Битола денеска положи свежо цвеќе пред спомен куќата на Гоце Делчев во Битола. Делегацијата ја предводеше претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ во Битола Иванчо Тошевски.

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Делчев е жив во нашите срца жива ќе е и Македонија

24Инфо - 04.05.2020

Партиските структури на ВМРО-ДПМНЕ денес го одбележеа 4 мај – Денот на смртта на најголемиот македонски великан Гоце Делчев. Партиски делегации во повеќе градови ширум државата му оддадоа почит на најголемиот национален херој кој својот живот го ...

Владина делегација положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев

Либертас - 04.05.2020

– Владина делегација предводена од вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, министерот за образование и наука, Арбер Адеми и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, положи цвеќе на гробот на ...

Делегација на СДСМ оддаде почит и положи цвеќе на гробот и споменикот на Гоце Делчев по повод 117 – годишнината од ...

Либертас - 04.05.2020

По повод 117 години од смртта на еден од највлијателните херои на македонската државност, Гоце Делчев, партиска делегација на СДСМ во состав Дејан Павлевски претседател на Комсија за локална самоуправа на СДСМ, Снежана Калеска Ванчева, координаторка ...

Каракачанов: Заедно со нашите браќа од С. Македонија пред Грција да го покренеме прашањето за подигнување споменик на ...

Либертас - 04.05.2020

– Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во објава на Фејсбук по повод 117-тата годишнина од смртта на Гоце Делчев, повика Бугарија и Северна Македонија пред Грција да го покренат прашањето за подигнување споменик на ...

Каракачанов предлага Македонија и Бугарија да бараат во Грција да се подигне споменик на Гоце Делчев

Точка - 04.05.2020

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, повика Бугарија и Северна Македонија да го покренат прашањето за подигнување споменик на местото на загинувањето на Гоце Делчев, близу селото Баница, денешна Грција.

117 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев

PressingTV - 04.05.2020

Денеска се одбележуваат 117 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев, визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите. Делчев е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Делчев е жив во нашите срца жива ќе е и Македонија

Опсервер - 04.05.2020

Партиските структури на ВМРО-ДПМНЕ денес го одбележеа 4 мај – Денот на смртта на најголемиот македонски великан Гоце Делчев. Партиски делегации во повеќе градови ширум државата му оддадоа почит на најголемиот национален херој кој својот живот го ...

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

CivilMedia - 04.05.2020

Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што постојат меѓу нашата земја и Бугарија за Гоце Делчев.

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

Либертас - 04.05.2020

Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што постојат меѓу нашата земја и Бугарија за Гоце Делчев.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ се откажаа од Гоце Делчев, од Македонија и од македонскиот јазик

Денешен - 04.05.2020

На денот кога бележиме 117 години од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет, реагира денеска ВМРО-ДПМНЕ. – Заев се уште молчи во однос на бугарскиот документ со кој ние го губиме јазикот и се откажуваме од ...

Спасовски: Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев

Точка - 04.05.2020

„Го продолжуваме делото на нашиот великан Гоце Делчев. Гоце Делчев е светлото име кое ја означува нашата борба за слобода и за независна Македонија. Гоце Делчев е нашиот голем учител, нашиот пожртвуван револуционер, нашиот патоказ кон иднината“, ...

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Скопје инфо - 04.05.2020

Револуционерот Делчев на денешен ден во 1903 бил убиен од турската војска во селото Баница, на пат кон Сер. Визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите е роден на 4 февруари 1872 година во ...

Ѓоргиев: Заеднички споменик на Г. Делчев во Баница може да биде нов „Сан Клементе“ за Македонија и Бугарија

Либертас - 04.05.2020

Треба да се размисли за идејата за подигање заеднички споменик на Гоце Делчев во серското село Баница, каде заеднички би се чествувал споменот за него, одговара Драги Ѓоргиев, ко-претседавач на заедничката историска комисија со Бугарија, на прашање ...

„Комити“ и одговорија на Шеќеринска: Вчера го сквернави ликот и делото на Гоце, нарекувајќи го Бугарски Револуционер, а ...

Република - 04.05.2020

Навивачката група на Вардар – „Комити“ како и години наназад, така и овој 4. мај му одадоа почит на Гоце Делчев. Во несекојдневни и вонредни услови, но со почитување на мерките за јавно здравје и претпазливост (носење маски, држење растојание, ...

Заев за Гоце Делчев: Во современа Северна Македонија и пошироко ја чествуваме и идејата за широки права на населението

Република - 04.05.2020

Зоран Заев по повод 117 годишнината од смртта на Гоце Делчев на Фејсбук напиша дека тој претставува обединувачки симбол на македонската независност. „Денеска, горди оддаваме чест на 117-годишнината од трагичната смрт на македонскиот апостол Гоце ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ниту Заев, ниту Пендаровски, ниту Спасовски не смогнаа сили да се поклонат пред ликот и делото на Делчев

24Инфо - 04.05.2020

Ниту Зоран Заев, ниту Стево Пендаровски, ниту Оливер Спасовски не смогнаа сила да се поклонат пред ликот и делото на Гоце Делчев. Јавноста заслужува одговор зошто ниту Заев, ниту Пендаровски, ниту Спасовски не положија цвеќе и не оддадоа почит на ...

Заев: Гоце Делчев е обединувачки симбол на македонската независност

Точка - 04.05.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по повод 117 годишнината од смртта на Гоце Делчев напиша дека тој претставува обединувачки симбол на македонската независност. „Денеска, горди оддаваме чест на 117-годишнината од трагичната смрт на македонскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ниту Заев, ниту Пендаровски, ниту Спасовски не смогнаа сили да се поклонат пред ликот и делото на Делчев

4NEWS - 04.05.2020

Ниту Зоран Заев, ниту Стево Пендаровски, ниту Оливер Спасовски не смогнаа сила да се поклонат пред ликот и делото на Гоце Делчев. Јавноста заслужува одговор зошто ниту Заев, ниту Пендаровски, ниту Спасовски не положија цвеќе и не оддадоа почит на ...

(ВИДЕО) 360° Дали Бугарија може да стане нова Грција за С. Македонија на патот кон ЕУ

Либертас - 04.05.2020

Тешко дека Гоце Делчев, од чија смрт токму денеска се одбележуваат 117 години, вака ја замислувал иднината на регионот во кој се родил, живеел и за чија слобода се борел. Тој го разбираше светот како поле за културен натпревар меѓу народите, а денес ...

Ковачев: Бугарија нема да се согласи во ЕУ да влезе држава со фалсификувана историја

Локално - 04.05.2020

„Рамковната позиција на Бугарија и Декларацијата на бугарскиот парламент одамна се познати. Со бугарската бна позиција веќе со децении се запознати сите македонски политичари и оние што биле на власт и во опозиција.

Сто и седумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

24Инфо - 04.05.2020

Во земјава денеска се одбележуваат 117 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев. Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас” во ...

Ременски се сети на Република Македонија кога говори за Гоце Делчев

Република - 04.05.2020

Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што постојат меѓу нашата земја и Бугарија за Гоце Делчев.

Ременски: Некои историски константи не може да бидат предмет на политичко договарање

Локално - 04.05.2020

Некои историски константи не можат да бидат предмет на политичко договарање, смета пратеничката Фросина Ременски прашана во врска со тоа како гледа на несогласувањата што постојат меѓу нашата земја и Бугарија за Гоце Делчев.