TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партиски препукувања меѓу ВМРО-ДПМНЕ И Жерновски

Телма - 16.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека на градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски врвен приоритет не му се граѓаните и нивните потреби, туку неговите и интересите на неговите сопартијци.

ВМРО ДПМНЕ: Жерновски нема пари за училиште, има за партиски вработувања

Канал5 - 16.06.2013

Андреј Жерновски сеуште нема направено ниту еден значаен проект за граѓаните на Центар, но тоа не му сметаше во општина Центар да вработи 23 свои сопартијци, обвинија од советничката група на ВМРО ...

Жерновски вработил 23 свои луѓе

Утрински - 16.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ го обвини градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, дека приоритет не му се граѓаните и нивните потреби, туку неговите и интересите на неговите сопартијци.

ВМРО-ДПМНЕ - Жерновски вработил 23 свои луѓе

Утрински - 16.06.2013

Владеачката партија го обвини градоначалникот на Центар дека врвен приоритет му се неговите потреби и интересите на неговите сопартијци ВМРО-ДПМНЕ го обвини градоначалникот на Општина Центар, Андреј ...

Писмена реакција од Жерновски на критиките од ВМРО ДПМНЕ

Канал5 - 16.06.2013

Во минатиот мандат претходниот градоначалникот ја зголеми бројката за 70 вработени, односно од 65 на 135. И тоа на блиски роднини и партиски луѓе, се вели во соопштението објавено од неговиот Кабинет.

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Жерновски за вработување на блиски соработници, тој им возврати дека се без идеја

24 Вести - 16.06.2013

Владејачката ВМРО - ДПМНЕ со серија обвинувања на адреса на актуелниот градоначалник на општина центар Андреј Жерновски.

Лазаров: Жерновски вработува сопартијци

+инфо - 16.06.2013

Андреј Жерновски сè уште нема направено ниту еден значаен проект за граѓаните на Центар, но тоа не му сметаше во општина Центар да вработи 23 свои сопартијци.

Лазаров: На Жерновски врвен приоритет му се партиските вработувања

Курир - 16.06.2013

Андреј Жерновски во време на изборите ветуваше дека врвен приоритет ќе му бидат граѓаните и нивните потреби. За жал се покажа дека негов врвен приоритет се неговите и интересите на неговите ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски наместо да гради, вработи 23 лица

Макфакс - 16.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ во неделата го обвини градоначалникот на општината Центар Андреј Жерновски дека парите наменети за изградба на училиште во Капиштец ги пренаменил за партиски вработувања при што со ...

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: На Жерновски приоритет му се неговите и партиските, наместо интересите на граѓаните

А1 On - 16.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека на градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски врвен приоритет не му се граѓаните и нивните потреби, туку неговите и интересите на неговите сопартијци.

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски вработувал незаконски

Нова ТВ - 16.06.2013

Вработувања во општина Центар не се во нормалната законска постапка, со распишан конкурс на кој ќе може да се пријават сите невработени граѓани, туку се директна и лична одлука на градоначалникот ...

Жерновски: Во Центар донесов луѓе со кои сакам да работам

+инфо - 16.06.2013

Во минатиот мандат градоначалникот Тодоровиќ ја зголеми бројката за 70 вработени, односно од 65 на 135, и тоа на блиски роднини и партиски луѓе. Во општината се примало сè, замислете и двајца нуркачи.

Лазаров: Наместо за проекти, Жерновски парите ги троши за партиски враборувања

Нетпрес - 16.06.2013

Забележувајќи му на градоначалникот Андреј Жерновски што досега немам направени ниту еден проект во корист на граѓантие на општина Центар, советникот на ВМРО ДПМНЕ во Центар, Томислав Лазаров вели ...

ВМРО – ДПМНЕ: На Жерновски му се приоритет сопартијците

Сител - 16.06.2013

Жерновски вработил 23 сопартијци и членови на СДСМ во општина Центар. Владејачката ВМРО ДПМНЕ обвини дека Жерновски ги прекршил сите законски процедури и без да распише конкурс обезбедил место за ...

Жерновски: Тодоровиќ вработуваше и нуркачи

А1 On - 16.06.2013

Од кабинетот на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски реагираат на прес-конференцијата на советникот на ВМРО-ДПМНЕ, Томислав Лазаров.

Жерновски: Немам намера двојно да ги зголемам вработените

Нова ТВ - 16.06.2013

Во минатиот мандат градоначалникот Тодоровиќ ја зголеми бројката за 70 вработени, односно од 65 на 135 - реагираат од општина Центар на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека градоначалникот Жерновски ...

Жерновски: Логично е да носам 'свои' луѓе во општинската администрација

Макфакс - 16.06.2013

Безидејноста на ВМРО-ДПМНЕ, се гледа и со денешната прес-конференција на советникот Томислав Лазаров. Тој само го повтори она што го говореа и на седницата за ребалансот на буџетот, се вели во ...

Жерновски: Логично е што донесов луѓе со кои сакам да работам

Кајгана - 16.06.2013

Томислав Лазаров, советник на ВМРО-ДПМНЕ во советот во Општина Центар, на прес конференција објави дека градоначалникот Жерновски парите наменети за изградба на училиште во Капиштец ги пренаменил за ...

ВМРО-ДПМНЕ: На Жерновски приоритет му се неговите и партиските, наместо интересите на граѓаните

Сител - 16.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека на градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски врвен приоритет не му се граѓаните и нивните потреби, туку неговите и интересите на неговите сопартијци.

ВМРО-ДПМНЕ: Парите за училиште Жерновски ги пренасочи за партиски вработувања

Економски - 16.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека на градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски врвен приоритет не му се граѓаните и нивните потреби, туку неговите и интересите на неговите сопартијци.

Жерновски: Тодоровиќ вработуваше и нуркачи

Либертас - 16.06.2013

Од кабинетот на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски реагираат на прес-конференцијата на советникот на ВМРО-ДПМНЕ, Томислав Лазаров.

ВМРО-ДПМНЕ: На Жерновски врвен приоритет му се партиските вработувања

Денешен - 16.06.2013

Андреј Жерновски во време на изборите ветуваше дека врвен приоритет ќе му бидат граѓаните и нивните потреби. За жал се покажа дека негов врвен приоритет се неговите и интересите на неговите ...

ВМРО-ДПМНЕ: Партиските вработувања му се врвен приоритет на Жерновски

Бриф - 16.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека на градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски врвен приоритет не му се граѓаните и нивните потреби, туку неговите и интересите на неговите сопартијци.

Лазаров: Жерновски вработува партиски членови

Sky - 16.06.2013

- Андреј Жерновски во време на изборите ветуваше дека врвен приоритет ќе му бидат граѓаните и нивните потреби. За жал се покажа дека негов врвен приоритет се неговите и интересите на неговите ...

ВМРО-ДПМНЕ: На Жерновски приоритет му се неговите и партиските, наместо интересите на граѓаните

Либертас - 16.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека на градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски врвен приоритет не му се граѓаните и нивните потреби, туку неговите и интересите на неговите сопартијци.

Жерновски: Логично е што сум донел луѓе со кои сакам да работам и да ги спроведувам зацртаните проекти

Sky - 16.06.2013

- Безидејноста на ВМРО-ДПМНЕ, се гледа и со денешната прес-конференција на советникот Томислав Лазаров. Тој само го повтори она што го говореа и на седницата за ребалансот на буџетот , велат од ...

Продолжуваат препукувањата во Центар, на тапет – новите општински вработувања

Фактор - 16.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ го обвинува градоначалникот на општината Центар Андреј Жерновски дека парите за училиште ги пренаменил за партиски вработувања.

Жерновски веќе изеде едно школо за партиски вработувања

Вечер Прес - 16.06.2013

ПО РЕЦЕПТОТ НА ЗОРАН ЗАЕВ Партиските војници ја преплавија општина Центар. Во последниот бран скандалозни одлуки градоначалникот на Центар Андреј Жерновски привремено вработил 23 луѓе, сите членови ...

Христос, Жерновски, Дарвин и Дон Кихот

Н.Македонија - 15.06.2013

Јас, искрено, би го оставил Жерновски да руши, дури и го замислувам како ја крева раката и им дава наредба на багерите да тргнат. Би сакал да го гледам во очи тогаш.

Вонредни инспектори ќе ја чешлаат работата на советниците во Центар

24 Вести - 14.06.2013

Вонредна инспекција од Државниот инспекторат за локална самоуправа ќе ја чешла работата на советниците во општина Центар по поднесената преставка на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Државниот инспекторат за локална самоуправа во вонредна инспекција во Центар

Канал5 - 14.06.2013

Државниот инспекторат за локална самоуправа денеска попладне ќе спроведе вонредна инспекција во општина Центар. Според агнецијата Нетпрес, цел на инспекција ќе биде работата на советот на општина ...

Инспекторите на Шехтански денеска ќе го проверуваат работењето на Жерновски

МКД - 14.06.2013

Денеска попладне инспектори на Државниот инспекторат за локална самоуправа (ДИЛС) ќе спроведат вонредна инспекција во скопската општина Центар.

Општина Центар под силен инспекциски атак

Нова ТВ - 14.06.2013

Катерина Цаневска Арсовска, од Кабинетот на градоначалникот Андреј Жерновски, на денешната прес- конференција посочи дека блокадите врз општината Центар, се прават и одвнатре и однадвор.

ВИДЕО: Со кредит Жерновски ќе ја плаќа казната од инспекторите

А1 On - 14.06.2013

Катерина Цаневска Арсовска, од Кабинетот на градоначалникот Андреј Жерновски, на прес- конференција посочи дека блокадите врз општината Центар, се прават и одвнатре и однадвор.

Општина Центар трн во окото на властите, Жерновски од свој џеб ќе ги плаќа казните на инспекциите

+инфо - 14.06.2013

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, со свои пари ќе ги плати казните од 7.500 и 1.500 евра што му ги пропишале инспекциите кои се сè почести во оваа општина откако се смени ...

Жерновски се сретна со чешкиот амбасадор Рамеж

Алфа - 14.06.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски денеска се сретна со чешкиот амбасадор Мирослав Рамеж. На средбата, како што информираше општинската прес-служба, е разговарано за унапредување на ...

И амбасадорите загрижени за спомениците на хероите кои „настрадаа“ во градежната офанзива

+инфо - 14.06.2013

Амасадорот на Република Чешка во Скопје, Мирослав Рамеж на денешната средба со градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, побарал од него да се погрижи за спомен обележјето на народниот ...

Жерновски се сретна со чешкиот амбасадор Рамеж

Press24 - 14.06.2013

Денеска,градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, во својот кабинет, го прими амбасадорот на Република Чешка во Скопје, Мирослав Рамеж.

Средба на Жерновски со чешкиот амбасадор Рамеж

А1 On - 14.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, во својот кабинет, го прими амбасадорот на Република Чешка во Скопје, Мирослав Рамеж.

Инспекторатот за локална самоуправа влезе во Општина центар

Сител - 14.06.2013

Дали претседавачот на Советот на општина Центар го прекршил Деловникот- двајца инспектори од Инспекторатот за локална самоуправа цел ден проверуваат на терен.

Жерновски наместо училиште ќе има партиски вработувања

Сител - 14.06.2013

П рите предвидени за изградба на основно училиште во Капиштец ќе завршат како плати за новите вработувања во општина Центар на градоначалникот Андреј Жерновски.

Инспекции ја тресат Општина Центар

Алфа - 14.06.2013

Државниот инспекторат за локална самоуправа спроведе вонредна инспекција во општина Центар. По претставка од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ инспекторите проверуваат дали претседателот на советот ...

ДИЛС во вонредна контрола во општина Центар

Курир - 14.06.2013

Државниот инспекторат за локална самоуправа (ДИЛС) денеска попладне ќе спроведе вонредна инспекција во општина Центар, пишува Нетпрес.

Инспекторите за локална самоуправа во вонредна контрола во општина Центар

Нетпрес - 14.06.2013

Државниот инспекторат за локална самоуправа (ДИЛС) денеска попладне ќе спроведе вонредна инспекција во општина Центар, дознава Нетпрес.

Партиски вработувања наместо училиште во Центар

Курир - 14.06.2013

Парите предвидени за изградба на основно училиште во Капиштец ќе завршат како плати за новите вработувања во општина Центар на градоначалникот Андреј Жерновски.

Вонредна инспекција ќе ја чешла Општина Центар

Press24 - 14.06.2013

Денеска попладне, Државниот инспекторат за локална самоуправа (ДИЛС) ќе спроведе вонредна инспекција во Општина Центар. Целта на инспекторатот е да ја разгледа работата и начинот на кој се носат ...

Инспекторите за локална самоуправа во вонредна контрола во општина Центар

Република - 14.06.2013

Државниот инспекторат за локална самоуправа (ДИЛС) денеска попладне ќе спроведе вонредна инспекција во општина Центар, дознава Нетпрес.

ВИДЕО: Нови 7.500 евра казни од инспекциите за општина Центар

Либертас - 14.06.2013

Катерина Цаневска Арсовска, од Кабинетот на градоначалникот Андреј Жерновски, на прес- конференција посочи дека блокадите врз општината Центар, се прават и одвнатре и однадвор.

Инспектори ја чешлаа работата на Советот во Центар

Вечер Прес - 14.06.2013

Доколку инспекторатот заклучи дека претседателот на Советот Мирослав Шиповиќ не ја водел седницата согласно деловникот, тогаш според законот има право да ги поништи одлуките што биле донесени за ...

Жерновски и Центар под силен инспекциски атак: Фрчат казни од илјадници евра

Sky - 14.06.2013

Катерина Цаневска Арсовска, од Кабинетот на градоначалникот Андреј Жерновски, на денешната прес- конференција посочи дека блокадите врз општината Центар, се прават и одвнатре и однадвор.

Жерновски се сретна со чешкиот амбасадор

Sky - 14.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, во својот кабинет, го прими амбасадорот на Република Чешка во Скопје, Мирослав Рамеж.

Жерновски и Центар под силно инспекциско чешлање : Фрчат казни од илјадници евра

МК News - 14.06.2013

Катерина Цаневска Арсовска, од Кабинетот на градоначалникот Андреј Жерновски, на денешната прес- конференција посочи дека блокадите врз општината Центар, се прават и одвнатре и однадвор, пишува Скај.

Чешкиот амбасадор од Жерновски побарал да заштити споменик отстранет поради катна гаража

Либертас - 14.06.2013

Амасадорот на Република Чешка во Скопје, Мирослав Рамеж на денешната средба со градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, побарал од него да се погрижи за спомен обележјето на народниот ...

По посетата од Веритас, Шехтански ќе прави вонредна инспекција во општина Центар

Либертас - 14.06.2013

Државниот инспекторат за локална самоуправа (ДИЛС) денеска попладне ќе спроведе вонредна инспекција во општина Центар, објави Нетпрес .

Општина Центар го усвои ребалансот на Буџетот

Локално - 14.06.2013

Иако ВМРО – ДПМНЕ гласаа воздржано градинка ќе има - Успеавме да ја спасиме градинката и таа повторно да се вметне во буџетот и да започне да се гради за да може да се оствари интересот на граѓаните, ...

ДУП-от тргнат од дневниот ред во Центар

Скопје инфо - 14.06.2013

Точките од дневниот ред на седницата на Советот на Општина Центар, кои подгразбираа поништување на ДУП-овите со кои, наводно, немаше да се гради црквата „Св.

Партиски вработувања наместо училиште

Денешен - 14.06.2013

Новите вработувања во општина Центар на градоначалникот Андреј Жерновски ќе бидат исплатени со парите предвидени за изградба на основно училиште во Капиштец.

Рангелова: Успеавме да ги спасиме црквата и градинката

Канал5 - 13.06.2013

Успеавме заедно со народот да надвладее разумот, да го спречиме градоначалникот Жерновски и СДСМ да ги донесе неразумните одлуки за поништување на ДУП-овите со кои меѓудругото се пропишуваше црквата ...

Жерновски побара поведување прекршочна постапка против организаторите на протестите во Општина Центар

Макфакс - 13.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, поднесе во четвртокот барање за поведување прекршочна постапка против непознат сторител, поради „уништување општински имот и загрозување на ...

Жерновски поднесе прекршочна постапка против организаторите на протестите

Кајгана - 13.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, поднесе барање за поведување прекршочна постапка против непознат сторител, поради „уништување општински имот и загрозување на животот на легално ...

Жерновски побара поведување прекршочна постапка против организаторите на вандализмот во Центар

А1 On - 13.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, поднесе барање за поведување на прекршочна постапка против непознат сторител, поради уништување на општински имот и загрозување на животот на ...

Рангелова: Успеавме да ги спасиме црквата и градинката

Курир - 13.06.2013

Успеавме заедно со народот да надвладее разумот, успеавме да го спречиме градоначалникот Жерновски и СДСМ да ги донесе неразумните одлуки за поништување на ДУП - овите со кој што одлуки меѓу другото ...

Советниците на ВМРО ДПМНЕ: Го спречивме Жерновски

Нова ТВ - 13.06.2013

Во изјава за медиумите советничката група на ВМРО-ДПМНЕ од Општина центар денеска преку Даниела Рангелова истакнаа дека „успеале да го спречат градоначалникот Жерновски и СДСМ да ги донесе ...

Советниците од ВМРО тврдат дека ја спасиле црквата „Св. Константин и Елена“

+инфо - 13.06.2013

Советниците во општина Центар, кои се дел од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, денеска по завршувањето на општинската седница изјавија дека ја спасиле црквата „Св. Константин и Елена“ од рушење.

Ќе се гради градинката која ја вети Жерновски

+инфо - 13.06.2013

Долгата расправа која се водеше во општина Центар за ребаланс на општинскиот буџет заврши по неколку часа, со изгласување на буџетот од страна на 12-те советници кои се мнозинство, додека советниците ...

Рангелова: Успеавме да ги спречиме Жерновски и СДСМ да ја урнат црквата

Нетпрес - 13.06.2013

По долгите седници, протестите на граѓаните и верниците и залогот на советниците од редот на ВМРО-ДПМНЕ е донесена одлука со која ќе се спаси изградбата на црквата Свети Константин и Елена.

Точките за менување на ДУП-от во Центар тргнати од дневен ред

Макфакс - 13.06.2013

Точките од дневниот ред на седницата на Советот на Општина Центар, кои подгразбираа поништување на ДУП-овите со кои, наводно, немаше да се гради црквата „Св.

ВМРО-ДПМНЕ: Ги спасивме црквата и градинката ќе го спасиме и училиштето

Press24 - 13.06.2013

-Успеавме заедно со народот да надвладее разумот, успеавме да го спречиме градоначалникот Жерновски и СДСМ да ги донесе неразумните одлуки за поништување на дуповите со кој што одлуки меѓудругото се ...

ВИДЕО: Општина Центар го усвои буџетот

А1 On - 13.06.2013

Со 12 гласа „за“ и 10 „воздржани“ советниците на Центар го усвоија буџетот на општината. Иако ВМРО – ДПМНЕ гласаа воздржано на седницата за усвојување на буџетот, советничката Даниела Рангелова рече ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ги спасивме црквата и градинката

МКД - 13.06.2013

Заедно со народот успеавме да надвладее разумот, успеавме да го спречиме градоначалникот Андреј Жерновски и СДСМ да ги донесе неразумните одлуки за поништување на урбанистичките планови со кои одлуки ...

Жерновски гони непознат сторител оти не може да ги најде Веритас во регистарот

+инфо - 13.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, поднесе барање за поведување на прекршочна постапка против непознат сторител, поради уништување на општински имот и загрозување на животот на ...

Жерновски со прекршочна против вандализмот во Центар

Нова ТВ - 13.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, поднесе барање за поведување на прекршочна постапка против непознат сторител, поради уништување на општински имот и загрозување на животот на ...

Точките за менување на ДУП-от во Центар тргнати од дневен ред

Кајгана - 13.06.2013

Точките од дневниот ред на седницата на Советот на Општина Центар, кои подгразбираа поништување на ДУП-овите со кои, наводно, немаше да се гради црквата „Св.

Рангелова: Успеавме да ги спасиме црквата и градинката

Сител - 13.06.2013

Успеавме заедно со народот да надвладее разумот, да го спречиме градоначалникот Жерновски и СДСМ да ги донесе неразумните одлуки за поништување на ДУП-овите со кои меѓудругото се пропишуваше црквата ...

Партиските вработувања на Жерновски го изедоа училиштето во Капиштец

Вечер Прес - 13.06.2013

За да им обезбеди плати на своите луѓе, со ребалансот градоначалникот ги зголемил средствата во ставката привремени вработувања од 7,25 милиони денари со на повеќе од 13 милиони денари Парите ...

Жерновски не може да поднесе пријава против „Веритас“- не може да ги најде во регистарот

Sky - 13.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, поднесе барање за поведување на прекршочна постапка против непознат сторител, поради уништување на општински имот и загрозување на животот на ...

Жерновски побара поведување прекршочна постапка против организаторите на вандализмот во Центар

Либертас - 13.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, поднесе барање за поведување на прекршочна постапка против непознат сторител, поради уништување на општински имот и загрозување на животот на ...

Жерновски ќе ја изгради ветената градинка во Капиштец

Бриф - 13.06.2013

По маратонската расправа во општина Центар за ребаланс на општинскиот буџет, опозициските советници успеаја да го изгласаат буџетот и покрај тоа што советниците на коалицијата на ВМРО ДПМНЕ беа ...

Рангелова: Успеавме да ги спасиме црквата и градинката

Н.Македонија - 13.06.2013

Успеавме заедно со народот да надвладее разумот, да го спречиме градоначалникот Жерновски и СДСМ да ги донесе неразумните одлуки за поништување на ДУП-овите со кои меѓудругото се пропишуваше црквата ...

Жерновски со прекршочна постапка за протестите на „Веритас“

Н.Македонија - 13.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, поднесе барање за поведување на прекршочна постапка против непознат сторител, поради уништување на општински имот и загрозување на животот на ...

Жерновски како Робинзон Крусо?

Утрински - 12.06.2013

Впечатокот кај дел од јавноста дека градоначалникот на Центар е оставен сам да се справи со проблемите е погрешен, велат од СДСМ Оставен ли е градоначалникот на Центар и лидер на Либерално- ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски манипулира со јавноста

А1 On - 12.06.2013

Проектот на Андреј Жерновски за бесплатно паркирање според ВМРО-ДПМНЕ е класично манипулирање со јавноста, реагираат од владеачката партија.

„Ако не можете барокот, барем тргнете го бродот на Вардар“

Нова ТВ - 12.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски со своите соработници имаше средба со жителите на Капиштец. Тие се пожалија и побараа решавање на проблемот со паркингот, да не се дозволи ...

Граѓани до Жерновски: Ако не можете барокот, тргнете го бродот на Вардар!

А1 On - 12.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски со своите соработници, имаше средба со жителите на Капиштец. Тие се пожалија и побараа решавање на проблемот со паркингот, да не се дозволи ...

„Ако Жерновски не може да го тргне барокот, може бродовите на Вардар“

+инфо - 12.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, синоќа имаше средба со жителите на населбата Капиштец. Тие на градоначалникот му се пожалиле за проблемот со паркингот и побарале да се најде ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски манипулира со јавноста

Нетпрес - 12.06.2013

Проектот на Андреј Жерновски за бесплатно паркирање според ВМРО-ДПМНЕ е класично манипулирање со јавноста. Паркингот во општина Центар неможе да се смета за целосно бесплатен како што изјави ...

ВМРО-ДПМНЕ го прогласува бесплатното паркирање во Центар за манипулација на Жерновски

+инфо - 12.06.2013

„Проектот на Андреј Жерновски за бесплатно паркирање е класично манипулирање со јавноста. Паркингот во општина Центар не може да се смета за целосно бесплатен како што изјави Жерновски, кога секое ...

Граѓаните до Жерновски: Ако не можете барокот, барем тргнете го бродот на Вардар!

Либертас - 12.06.2013

„Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски со своите соработници, имаше средба со жителите на Капиштец“, соопштуваат од неговиот кабинет.

Соросоидите владеат во Центар - парадржавна власт среде Скопје!

Вечер Прес - 12.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, е англиска кралица во општината чија единствена функција и желба е да излезе во пресрет на иницијативите на разни институции и здруженија зад кои ...

Жителите на Капиштец побараа од Жерновски да го тргне бродот од Вардар

Sky - 12.06.2013

Андреј Жерновски градоначалник на општина Центра се сретна со жителите на Капиштец. Жителите на Капиштец од Жерновски побараа решавање на проблемот со паркингот, да не се дозволи уништување на ...

(ВИДЕО) Жерновски: Црквата ќе се гради, но очекувам Тодоровиќ да одговара за ненаменското трошење

Либертас - 12.06.2013

Во интервју со градоначаникот на Центар, Андреј Жерновски за порталот НОВА тој повтори дека црквата ќе се гради, и никогаш не спомнал рушење.

Жерновски се пишмани, нема да ја урива црквата

Скопје инфо - 12.06.2013

По прекинот на протестите советниците во општина Центар заседаваа во текот на целата измината ноќ. Цели 20 часови се разгледувале 13 точки до дневниот ред, но 14-ттата, која предвидува измена на ...

Жерновски ќе се сретне со г.г. Стефан

Канал5 - 11.06.2013

Средбата доаѓа по протестите на Веритас пред општина Центар поради, како што велат, намерата на градоначалникот да ја урне црквата Свети Константин и Елена, која е во изградба.

Жерновски - Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја блокираат работата на општината

Утрински - 11.06.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски денеска изјави дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ има намера да ја блокира работата на општината и оти се поднесени голем број амандмани на ...

Жерновски: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја блокираат работата на општината

Вест - 11.06.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски изјави дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ има намера да ја блокира работата на општината и оти се поднесени голем број амандмани на ребалансот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски не треба да ни се обраќа нам, туку на граѓаните

Вест - 11.06.2013

Апелираме до господинот Жерновски да не ни се обраќа нам, туку да им објасни на граѓаните зошто ги излажа дека ќе гради училиште и градинка и зошто сака да го прогласи објектот на црквата Св.

Каменување на Жерновски

Утрински - 11.06.2013

Ерол Ризаов Премиерот Никола Груевски ги испрати повторно своите партиски ескадрони да ја опседнуваат Општина Центар и да го каменуваат градоначалникот Андреј Жерновски.

Одложена средбата на Жерновски со г.г. Стефан

24 Вести - 11.06.2013

Поради смртта на Владиката Кирил одложена е средбата меѓу Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан со градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски која требаше да се оддршки денеска ...

Жерновски на средби со г.г. Стефан и со Асоцијацијата на архитекти

24 Вести - 11.06.2013

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски денеска ќе се сретне со Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

Кој стои зад тензиите во Центар?

Deutsche Welle - 11.06.2013

Советот на општина Центар заседаваше до утринава, но не донесе одлука околу измени на деталниот урбанистички план. Дел од експертите предупредуваат-протестите за одбрана на црквата наликуваат на ...

Одложена средбата на г.г Стефан со Жерновски

Канал5 - 11.06.2013

Најавената средба која денеска требаше да се одржи меѓу градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, со Архиепископот Охридски и Македонски г.г.

Жерновски - Црква ќе има, не ја уривам

Утрински - 11.06.2013

„Не можам да разберам зошто се организираат протестите кога неколкупати е кажано дека никој нема намера да ја урива црквата. Немам намера да уривам нешто што е изградено, црква ќе има.

Жерновски: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја блокираат работата на општината

24 Вести - 11.06.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски денеска изјави дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ има намера да ја блокира работата на општината и оти се поднесени голем број амандмани на ...

Жерновски: Никој не планираше уривање на црквата

Канал5 - 11.06.2013

Поради упокојувањето на владиката, денешната средба на господин госпдин Стефан со градоначалникот на Центар Жерновски беше одложена.

Жерновски ги поддржува архитектите

Телма - 11.06.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски ја поддржа Асоцијацијата на архитекти која во петок ќе организира мирен протест пред Градскиот трговски центар поради најавите за менување на ...

Жерновски: Црквата нема да се урива

Алсат-М - 11.06.2013

По прекинот на протестите советниците во општина Центар заседаваа во текот на целата измината ноќ. Цели 20 часови се разгледувале 13 точки до дневниот ред, но 14-ттата, која предвидува измена на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Жерновски сака црквата да ја прогласи за дивоградба?

МКД - 11.06.2013

Господинот Андреј Жерновски треба да им објасни на граѓаните на општината Центар зошто се откажа од изградба на градинката и училиште во населбата Капиштец на сметка на партиски вработувања и зошто ...

Жерновски си заминал, седницата одложена за в четврток

Нетпрес - 11.06.2013

По барање на советниците прекината е седницата на општина Центар, бидејќи градоначалникот Андреј Жерновски не присуствувал на истата.

Жерновски: Црквата ќе продолжи да се гради

Алфа - 11.06.2013

Смртта на владиката Кирил ја одложи средбата на градоначалникот на Центар Андреј Жерновски и поглаварот на МПЦ г.г. Стефан.

Седницата на советот на Центар одложена за во четврток

Сител - 11.06.2013

На Жерновски не му е јасно зошто граѓаните протестирале пред општината.Тој и по сите реакции, деманти и демонстрации повторно тврди дека со предлог измените за ДУП- от не се предвидува уривање на ...

Жерновски ќе се сретне со г.г. Стефан

Р.С.Европа - 11.06.2013

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски денеска ќе се сретне со Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

Очекувам Тодоровиќ да одговара за ненаменските трошења

Нова ТВ - 11.06.2013

Интервју со Градоначаникот на Центар, Андреј Жерновски: Црквата ќе се гради, никогаш не сум спомнал рушење. Но, мојот претходник и другите кои ненаменски трошеле во Општина Центар, очекувам да ...

Жерновски на средба со г.г. Стефан

Макфакс - 11.06.2013

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, денеска ќе се сретне со Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

Одложена средбата на Жерновски со г.г. Стефан

Кајгана - 11.06.2013

Средбата што требаше да се одржи меѓу градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и архиепископот Охридски и Македонски г.г.

Жерновски денеска на средби со г.г. Стефан и со Асоцијацијата на архитекти

МКД - 11.06.2013

Андреј Жерновски, градоначалникот на скопската општина Центар претпладнево ќе се сретне со Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

Ризаов: Каменување на Жерновски

А1 On - 11.06.2013

Некој е многу уплашен од Градскиот парк во Скопје – наместо зајак да не излезе мечка, шошува во колумна за „Утрински весник“, Ерол Ризаов.

Жерновски си заминал, седницата одложена за четврток

Курир - 11.06.2013

По барање на советниците прекината е седницата на општина Центар, бидејќи градоначалникот Андреј Жерновски не присуствувал на истата.

Одложена средбата меѓу Г.Г. Стефан и Жерновски

А1 On - 11.06.2013

За денеска закажаната средба на Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан со градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски се одложува поради смртта на Владиката Кирил.

Одложена средбата меѓу Жерновски и г.г. Стефан

+инфо - 11.06.2013

Средбата која денеска требаше да се одржи меѓу градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, и архиепископот Охридски и Македонски г.г.

Ни цркви ни патриотизам - во што веруваат Жерновски и Заев?

Нетпрес - 11.06.2013

Воопшто не ме изненадува изјавата на новиот лидер на СДСМ Заев дека партијата расчистила со патриотизмот, зошто не и личел.

Одложена средбата на Жерновски со г.г. Стефан

Макфакс - 11.06.2013

Средбата што требаше да се одржи меѓу градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, и архиепископот Охридски и Македонски г.г.

Жерновски сепак нема да се сретне со Г.Г. Стефан

Press24 - 11.06.2013

Од Општина Центар информираат дека најавената средба на градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, со Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г.

Протести за притисок врз Жерновски

Р.С.Европа - 11.06.2013

Протестите пред општина Центар се обид да се попречи работата на градоначалникот Андреј Жерновски и да се прикаже како неспособен, велат аналитичарите.

Смртта на владиката Кирил ја одложи средбата на г.г. Стефан со Жерновски

МКД - 11.06.2013

Средбата на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан со градоначалникот на скопската општина Центар, Андреј Жерновски, која беше закажана за денес, се одложува поради смртта на владиката Кирил.

Жерновски на средба со г.г. Стефан

Кајгана - 11.06.2013

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, денеска ќе се сретне со Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

ТМ го охрабрува Жерновски за ревизија на „Скопје 2014“

+инфо - 11.06.2013

Продолжува расипничкото трошење на парите на граѓаните за непродуктивни намени, што беше една од причините за намалување накредитниот рејтинг на Македонија од агенцијата „Стандард и Пурс“, па ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски не треба да ни се обраќа нам, туку на граѓаните

А1 On - 11.06.2013

Апелираме до господинот Жерновски да не ни се обраќа нам, туку да им објасни на граѓаните зошто ги излажа дека ќе гради училиште и градинка и зошто сака да го прогласи објектот на црквата Св.

(ВИДЕО) Жерновски: ВМРО-ДПМНЕ сака да ја блокира општина Центар

А1 On - 11.06.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ има очигледна намера да ја блокира работата на општина Центар, изјави градоначалникот Андреј Жерновски, по маратонската седница на Советот, која заврши околу 8 часот ...

Жерновски: Никогаш не сум го спомнал зборот рушење

+инфо - 11.06.2013

Претставници на конзуларните претставништва не можат да разберат зошто една општина која што е под власт на опозицијата е буквално нападната и опседната од граѓани, изјави денеска градоначалникот на ...

Жерновски: Општина Центар е нападната и опседната

Нова ТВ - 11.06.2013

По маратонската седница на Советот на општина Центар која почна вчера во 13 часот, а заврши утрово во 8, градоначалникот Андреј Жерновски денеска обвинува дека власта ја опструира работата на општина ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски да објасни зошто црквата е дивоградба

+инфо - 11.06.2013

Апелираме до господинот Андреј Жерновски да не ни се обраќа нам, туку да им објасни на граѓаните зошто ги излажа дека ќе гради училиште и градинка во општина Центар и зошто сака да го прогласи ...

Жерновски се жали - ВМРО-ДПМНЕ му ја блокира општината со рецепт на СДСМ

Press24 - 11.06.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски денеска изјави дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ има намера да ја блокира работата на општината и оти се поднесени голем број амандмани на ...

Жерновски: Црквата ја има во плановите со иста површина и со исти параметри

Макфакс - 11.06.2013

Црквата "Свети Константин и Елена" со иста површина и исти параметри постои во плановите и снимките што во вторник градоначалникот на Центар Андреј Жерновски требаше да му ги презентира на поглаварот ...

ВМРО: Жерновски ги излажа граѓаните

Нова ТВ - 11.06.2013

ВМРО ДПМНЕ реагира на изјавата на Андреј Жерновски во која тој ја обвинува власта за опструкција на работата на општина Центар и го повикуваат самиот да им објаснел зошто немало да се градат училиште ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски да се вразуми и да престане да создава конфликти

Press24 - 11.06.2013

-Апелираме до господинот Жерновски да не ни се обраќа нам, туку да им објасни на граѓаните зошто ги излажа дека ќе гради училиште и градинка и зошто сака да го прогласи објектот на црквата Св.

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски не треба да ни се обраќа нам, туку на граѓаните

Сител - 11.06.2013

Апелираме до господинот Жерновски да не ни се обраќа нам, туку да им објасни на граѓаните зошто ги излажа дека ќе гради училиште и градинка и зошто сака да го прогласи објектот на црквата Св.

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски да објасни зошто не гради градинка и училиште

Макфакс - 11.06.2013

Градоначалникот на Центар Андреј Жерновски да објасни зошто ги излажа граѓаните на Општина Центар дека ќе гради градинка и училиште во Капиштец, а парите кои веќе беа предвидени во Општина Центар за ...

Молитва или компромис, Жерновски на средба со г.г Стефан

Локално - 11.06.2013

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски денеска ќе се сретне со Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

Жерновски: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја блокираат работата на општината

Бриф - 11.06.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски денеска изјави дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ има намера да ја блокира работата на општината и оти се поднесени голем број амандмани на ...

Жерновски уверува дека црквата останува, од ВМРО ДПМНЕ не му веруваат

Фактор - 11.06.2013

Средбата беше најавена, но градоначалникот на Центар Андреј Жерновски не успеа да разговара со поглаварот на Македонската правславна црква, Архиепископот г.г. Стефан.

Жерновски до крај да ја спроведе ревизијата на „Скопје 2014“

Sky - 11.06.2013

Во најновиот извештај на Транспарентност Македонија се наведува дека сеуште се продолжува со трошењето на парите на граѓаните за непродуктивни намените, што претставува причина плус за намалување на ...

ФОТО: Еве ги промените во ДУП-от, црквата во Центар останува

Sky - 11.06.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ има очигледна намера да ја блокира работата на општина Центар, изјави градоначалникот Андреј Жерновски, по маратонската седница на Советот, која заврши околу 8 часот ...

Жерновски денес на средба со Г.Г.Стефан

МК News - 11.06.2013

Градоначалникот на Центар денес ќе има средба во просториите на МПЦ- Охридска Архиепископија, со поглаварот на МПЦ во 10.00 часот.

Жерновски денеска ќе оствари средба со г.г. Стефан

Sky - 11.06.2013

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски денеска ќе се сретне со Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан.

Жерновски: Црквата ја има во плановите со иста површина и со исти параметри

Тера - 11.06.2013

Црквата "Свети Константин и Елена" со иста површина и исти параметри постои во плановите и снимките што во вторник градоначалникот на Центар Андреј Жерновски требаше да му ги презентира на поглаварот ...

Жерновски создава конфликти

Вечер Прес - 11.06.2013

ВМРО-ДПМНЕ: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЦЕНТАР ИМ ДОЛЖИ ОДГОВОР НА ГРАЃАНИТЕ Од владејачката партија велат дека Жерновски треба да им објасни на граѓаните зошто парите за градинка и училиште ги потрошил за ...

Жерновски: ВМРО-ДПМНЕ има намера да ја блокира работата на Советот иако на дневен ред не е црквата

Либертас - 11.06.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ има очигледна намера да ја блокира работата на општина Центар, изјави градоначалникот Андреј Жерновски, по маратонската седница на Советот, која заврши околу 8 часот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жерновски да им објасни на граѓаните зошто сака да го прогласи објектот на црквата за дива градба

Либертас - 11.06.2013

Апелираме до господинот Жерновски да не ни се обраќа нам, туку да им објасни на граѓаните зошто ги излажа дека ќе гради училиште и градинка и зошто сака да го прогласи објектот на црквата Св.

Жерновски денеска ќе се сретне со г.г. Стефан

Република - 11.06.2013

Андреј Жерновски, градоначалникот на општина Центар денеска ќе се сретне со Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.Средбата доаѓа по неколкуте протести што ги одржа граѓанската организација ...

Откажана средбата меѓу Жерновски и Г.Г. Стефан

Фактор - 11.06.2013

Од Општина Центар информираат дека најавената средба на градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, со Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г.

Средбата меѓу Г.Г. Стефан и Жерновски се одложи

Sky - 11.06.2013

Средбата помеѓу градоначалникот на општина Ценатр, Андреј Жерновски и Архиепископот Охридски и Македонски се одложува поради смртта на Владиката Кирил.

Жерновски: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја блокираат работата на општината

Локално - 11.06.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски изјави дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ има намера да ја блокира работата на општината и оти се поднесени голем број амандмани на ребалансот на ...

Откажана средбата Жерновски – г.г. Стефан поради смртта на владиката Кирил

Република - 11.06.2013

Поради смртта на владиката Кирил откажана е средбата меѓу Андреј Жерновски, градоначалникот на скопската општина Центар и поглаварот на Македонската православна црква (МПЦ), архиепископот охридски и ...

Жерновски си заминал, седницата одложена за во четврток

Точка - 11.06.2013

По барање на советниците прекината е седницата на општина Центар, бидејќи градоначалникот Андреј Жерновски не присуствувал на истата.

ВМРО ДПМНЕ: Жерновски треба да им објасни на граѓаните зошто сака да го поништи ДУП-от

Република - 11.06.2013

Господинот Андреј Жерновски треба да им објасни на граѓаните на општината Центар зошто се откажа од изградба на градинката и училиште во населбата Капиштец на сметка на партиски вработувања и зошто ...

Одложена средбата помеѓу Жерновски и г.г. Стефан

Либертас - 11.06.2013

Средбата на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан со градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, која беше закажана за денес, се одложува поради смртта на владиката Кирил.

Одложена средбата на Жерновски со г.г. Стефан

Тера - 11.06.2013

Средбата што требаше да се одржи меѓу градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, и архиепископот Охридски и Македонски г.г.

Во име на партијата со господ напред

Н.Македонија - 11.06.2013

Колку се информирани граѓаните-верници и знаат ли воопшто што значи промена на ДУП или ГУП? Сепак, невозможно е со идни измени на детален урбанистички план да се урне црквата или на нејзино место да ...

Жерновски и г.г. Стефан ќе ги смируваат тензиите

Идивиди - 11.06.2013

По бурната ноќ во општинските бараки, градоначалникот на општина Центар ќе се сретне со Архиепископот на МПЦ, г.г. Стефан.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја блокираат работата на општината

Идивиди - 11.06.2013

Скопје, 11 јуни 2013 (МИА) - Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски денеска изјави дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ има намера да ја блокира работата на општината и оти се поднесени ...

Цел ден тензично пред Општина Центар - утре Жерновски се среќава со г.г. Стефан

Канал5 - 10.06.2013

Втор ден протести пред општина Центар, тензиите никако да стивнат, овој пат со катанци на вратите на општината. Граѓаните кои го поддржаа здружението Веритас во одбрана на црквата Свети Константин и ...

Жерновски утре на средба со Г.Г.Стефан

Канал5 - 10.06.2013

Градоначалникот на Центар утре оди на средба во просториите на МПЦ- Охридска Архиепископија, со поглаварот на МПЦ. Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, утре – 11.06.2013г.

Жерновски: Седницата е уредно закажана, нема пријава дека на вработен му се слошило

А1 On - 10.06.2013

„Продолжуваат манипулациите и шпекулациите во одредени медиуми околу настаните во општина Центар. Денеска еден портал објави информација дека се прекршува правната процедура за свикување на седницата.

Жерновски во континуитет ги оспорува одлуките на МПЦ

Курир - 10.06.2013

Како во петокот, така и денес општина Центар се соочува со масовни протести од предлог-одлуката за стопирањето на изградбата на црквата.

Жерновски: Седницата тече, заканите не запираат

+инфо - 10.06.2013

Истото сценарио од петокот, денес имаше поинаков тек, напиша градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, на својот профил на Фејсбук во врска со денешните „спонтани“ протести пред општината ...

Жерновски на ФБ: Судир на демонстрантите со полицијата

Нова ТВ - 10.06.2013

Градоначалникот на Центар денеска се обрати на Фејсбук, откако продолжија инцидентите во Општина Центар: Истото сценарио од петокот, денес имаше поинаков тек.

Полицијата реагираше неселективно при протестите

Курир - 10.06.2013

Дека полицијата неселективно постапува во сите сфери, па и во рамки на зачувување на јавниот ред и мир при протести се покажа денес.

Ваши коментари - Интервјуто со Заев и црквата во Центар

Р.С.Европа - 10.06.2013

Текстовите поврзани со изборот на Зоран Заев за нов лидер на СДСМ се најчитани на нашиот сајт. Интерес предизвикува и црквата Свети Константин и Елена во центарот на Скопје.

Утре Жерновски ќе се сретне со г.г. Стефан

+инфо - 10.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, утре во 10 часот ќе се сретне со поглаварот на МПЦ, архиепископот г.г. Стефан.

И натаму тензично пред општина Центар

Алфа - 10.06.2013

Неколку скршени прозорци,еден полесно повреден граѓанин и советничка. Ова е билансот од денешните протести пред општина Центар организиран од граѓанска асоцијација “Веритас”, околу предлогот за ...

Новинарската екипа на Сител нападната пред општина Центар

Нетпрес - 10.06.2013

Новинарската екипа на Сител, пред малку била нападната пред општина Центар, пренесува „Курир“. Дваесетина граѓани кои дошле за да го поддржат градоначалникот Андреј Жерновски да ја протурка точката ...

Новинарка на Сител нападната на протестите

Курир - 10.06.2013

Новинарската екипа на Сител, пред малку била нападната пред општина Центар. Дваесетина граѓани кои дошле за да го поддржат градоначалникот Андреј Жерновски да ја протурка точката со која ќе се ...

Утре средба на г.г. Стефан со Жерновски

А1 On - 10.06.2013

Утре во 10 часот градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, ќе оствари средба со поглаварот на МПЦ, архиепископот Охридски и Македонски г.г.

Утре средба Жерновски- Г.Г Стефан

Нова ТВ - 10.06.2013

Градоначалникот на Центар Андреј Жерновски утре во 10 часот има средба со Поглаварот на МПЦ, Г.Г Стефан, најави предмалку неговиот Кабинет.

Жерновски врши невидена тортура, вработените заклучени со катанци

Курир - 10.06.2013

Катанци на вратите на општина Центар. Вработените се држат како заложници од страна на градоначалникот Андреј Жерновски.

Жерновски врши невидена тортура, вработените заклучени

Нетпрес - 10.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски прави обид на мала врата и тајно да ги притрка одлуките со кои ќе се случи рушење на црквата „Св. Константин и Елена“.

Новинарска екипа нападната пред општина Центар

Press24 - 10.06.2013

Новинарската екипа на Сител, пред малку била нападната пред општина Центар. Дваесетина граѓани кои дошле за да го поддржат Жерновски да ја протурка точката со која ќе се избрише од урбанистичкиот ...

Граѓаните се собираат да се уверат дека Жерновски нема да ги прелаже

Нетпрес - 10.06.2013

Голем број на граѓаните денеска се собираат пред општина Центар каде се очекува да се одржи нова седница на Советот на општина Центар.

На протестите во Центар нападната екипата на ТВ Сител

Сител - 10.06.2013

На денешнитe протести пред општина Центар вербално е нападната новинатската екипа на ТВ Сител од организаторите на контра протестот кои даваат поддршка да се одржи седница на Советот на општината ...

Рангелова: Жерновски да излезе и да им каже на граѓаните што се случува

Нетпрес - 10.06.2013

Советничката од ВМРО ДПМНЕ во Советот на општина Центар, Даниела Рангелова го повика градоначалникот на општината, Андреј Жерновски да излезе меѓу граѓаните и да им објасни што се случува, а не да се ...

Пред Општина Центар стотици граѓани протестираат

Нова ТВ - 10.06.2013

Во Општина Центар предмалку се одржа прес-конференција на советничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, која информираше дека градоначалникот Андреј Жерновски свикал седница надвор од процедурата- ...

Рангелова: Жерновски со заклучени врати на изолиран начин сака да ги протне одлуките

Курир - 10.06.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар денес истакна дека претседателот на Советот на општината, Мирослав Шиповиќ и градоначалникот Андреј Жерновски кршејќи го правилникот за работа ја ...

Жерновски не ги пушта советниците на ВМРО ДПМНЕ на седница

Нетпрес - 10.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски не им дозволува на советниците во Советот на општината од редовите на ВМРО ДПМНЕ да влезат во просториите општината односно во салата за состаноци ...

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ се жалат: Жерновски не не пушта да влеземе на седница

Press24 - 10.06.2013

Советнчката група на ВМРО-ДПМНЕ не може да влезе во салата за седници. Тие во телефонска изјава велат дека градоначлникот Жерновски им ги заклучил вратите од општината и дека не можат да дојдат на ...

Жерновски – човек на неделата

Либертас - 10.06.2013

Кога би требало да се избере човек на неделата, некој што во последно време особено се истакнува и ја заслужува поддршката на граѓаните, тогаш тој човек за мене е – Жерновски! Од моментот кога стапи ...

Полицијата беше еднаква за сите за време на протестите

Денешен - 10.06.2013

Дека полицијата неселективно постапува во сите сфери, па и во рамки на зачувување на јавниот ред и мир при протести се покажа денес.

Жерновски утре на средба со Г.Г. Стефан

Sky - 10.06.2013

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, утре, ќе одржи средба со Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан, во просториите на МПЦ- Охридска Архиепископија, со почеток во 10.00 часот.

Граѓаните се собираат да се уверат дека Жерновски нема да ги прелаже

Точка - 10.06.2013

Голем број на граѓани денеска се собираат пред општина Центар каде се очекува да се одржи нова седница на Советот на општина Центар.

Вработените на Жерновски заклучени со катанци

Денешен - 10.06.2013

Катанците на вратите на општина Центар ги држат вработените како заложници од страна на градоначалникот Андреј Жерновски.

Жерновски: Седницата е уредно закажана и воопшто не се наоѓа точка за стопирање на изградба на црквата

Либертас - 10.06.2013

„Продолжуваат манипулациите и шпекулациите во одредени медиуми околу настаните во општина Центар. Денеска еден портал објави информација дека се прекршува правната процедура за свикување на седницата.

Новинарска екипа на Сител нападната пред општина Центар

Точка - 10.06.2013

Новинарска екипа на Сител, пред малку била нападната пред општина Центар, пренесува „Курир“. Дваесетина граѓани кои дошле за да го поддржат градоначалникот Андреј Жерновски да ја протурка точката со ...

Жерновски кај Архиепископот Стефан

Локално - 10.06.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, утре во 10 часот ќе се сретне со поглаварот на МПЦ, архиепископот г.г. Стефан, соопшти кабинетот на градоначалникот.

Жерновски: Не се дебатира за рушење.Власта ги манипулира демонстрантите

Локално - 10.06.2013

Продолжуваат манипулациите и шпекулациите во одредени медиуми околу настаните во општина Центар. Денеска еден портал објави информација дека се прекршува правната процедура за свикување на седницата.

Црквата стои, верниците протестираат,а Жерновски оди кај Архиепископот Стефан

Фактор - 10.06.2013

Иако Жерновски неколкупати појасни дека нема да се урива црквата „Св. Константин и Елена“ пред Домот на АРМ, незадоволните граѓани и денеска кршеа прозорци и маваа со јајца во бараките на општина ...

Утре Жерновски на средба со г.г. Стефан

Либертас - 10.06.2013

Утре во 10 часот градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, ќе се сретне со поглаварот на МПЦ, архиепископот г.г. Стефан, соопштуваат од кабинетот на градоначалникот.

Жерновски бараше пендреци за скопјани

Вечер Прес - 10.06.2013

И вчера беше тензично пред општина Центар, но за разлика од минатиот пат каде што револтираните граѓани од, како што велат, несимнувањето од дневен ред на точката за црквата својот револт тогаш можеа ...

Жерновски: Заканите не запираат додека тече седницата

Sky - 10.06.2013

Сценарио од петокот е исто но денес тоа има поинаков тек, напиша градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, на својот профил на Фејсбук.

Жерновски: Истото сценарио од петокот – седницата тече, демонстрантите кршат и се закануваат

Либертас - 10.06.2013

Со одговор на протестите кои се случуваат пред општина Центар преку својата Фејсбук фан страница се јави градоначалникот Андреј Жерновски. - Истото сценарио од петокот, денес имаше поинаков тек.

Св. Константин и Елена го штитат мирот во Центар

Н.Македонија - 10.06.2013

Изградба на еден објект не може да започне без сите неопходни одобренија за градба, посочуваат урбанистите, додавајќи дека е невозможно со идни измени на детален урбанистички план да се урне црквата ...

Денес Жерновски ќе се сретне со г.г.Стефан

Н.Македонија - 10.06.2013

Денес во 10 часот градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, ќе се сретне со поглаварот на МПЦ, архиепископот г.г.

Граѓаните се собираат да се уверат дека Жерновски нема да ги прелаже

Идивиди - 10.06.2013

Голем број на граѓаните денеска се собираат пред општина Центар каде се очекува да се одржи нова седница на Советот на општина Центар.