TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КОД: Исповед за болката и трка за подолг живот- цистична фиброза и државна негрижа

Телма - 12.02.2023

Веќе неколку месеци, пациентите од цистична фиброза алармираат дека за нив има ефикасен нов лек Трикафта и дека државата не набавува од лекот Трикафта. Спората реакција и државната негрижа со живот ја плати битолчанецот Благојче Илиевски кој почина ...

По сторијата на Телма – Игор Пехчевски, кој боледува од цистична фиброза, добил најава дека ќе се бара решение за ...

Телма - 12.02.2023

31 годишниот Игор Пехчевски кој пред два дена пред камерата на Телма отворено говореше колку им е потребен лекот трикафта на болните од цистична фиброза, но и дека му е потребно вработување за да има нормален живот и да не биде цел живот на товар на ...

31-годишниот Игор Пехчевски се надева дека ќе биде меѓу пациентите кои ќе се лекуваат со „трикафта“ – сака да придонесе ...

Телма - 11.02.2023

Очајнички молат за лек и чекаат шанска за втор живот. Но, болните од цистична фиброза покрај борбата за здив, водат битка и за егзистенција поради скапата терапија и специфичната исхрана. 31 годишниот Игор Пехчевски од Берово со своите пријатели на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крвави се рацете на Ковачевски, додека си договара коалиции, болните од цистична фиброза без лекови

Макфакс - 11.02.2023

„Алармот кај надлежните вклучи откако почина пациент со цистична фиброза. Зошто се чекаше да почине пациент, па Димитар Ковачевски да се разбуди?! Премиерот Ковачевски вели замислете „тешката“ бирократија била виновна, како може бирократијата да е ...

(Видео) Николов: Не може лекот да е поскап од човечкиот живот, Ковачевски веднаш да замине

Макфакс - 11.02.2023

„Наместо неодложно, без никакво пролонгирање да започне процедурата за набавка на лек за болните од цистична фиброза кога е загрозено здравјето и животот на луѓето, одродената власт бараше изговори.

Николов: Не може лекот да е поскап од човечкиот живот

Канал5 - 11.02.2023

Не може лекот да е поскап од човечкиот живот и наместо префрлување на одговорноста, Ковачевски веднаш да замине! Наместо неодложно, без никакво пролонгирање да започне процедурата за набавка на лек за болните од цистична фиброза кога е загрозено ...

Бесими: Мора да ги надминеме препреките за трајно решение за набавка на лекови за ретки заболувања

Фактор - 11.02.2023

Мора да се фокусираме да надминеме секакви евентуални бирократски или други препреки за да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки заболувања, порача вечерва министерот за финансии Фатмир Бесими.

Баш ми е гајле

Либертас - 11.02.2023

Добро утро за Димитар Ковачевски, кој по една година како премиер кажува дека „така функционира нашата држава, поточно, така не функционира нашата држава“, критикувајќи ја „бирократијата која стравотно размислува зошто нешто не може да се направи, ...

ВMРО-ДПМНЕ: Крвави се рацете на Ковачевски- додека си договара коалиции и позиции, болните од цистична фиброза без ...

Курир - 11.02.2023

Алармот кај надлежните вклучи откако почина пациент со цистична фиброза. Зошто се чекаше да почине пациент, па Димитар Ковачевски да се разбуди?! Премиерот Ковачевски вели замислете „тешката“ бирократија била виновна, како може бирократијата да е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крвави се рацете на Ковачевски, додека си договара коалиции, болните од цистична фиброза без лекови

MTM - 11.02.2023

„Алармот кај надлежните вклучи откако почина пациент со цистична фиброза. Зошто се чекаше да почине пациент, па Димитар Ковачевски да се разбуди?! Премиерот Ковачевски вели замислете „тешката“ бирократија била виновна, како може бирократијата да е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крвави се рацете на Ковачевски, додека си договара коалиции, болните од цистична фиброза без лекови

Lider - 11.02.2023

„Алармот кај надлежните вклучи откако почина пациент со цистична фиброза. Зошто се чекаше да почине пациент, па Димитар Ковачевски да се разбуди?! Премиерот Ковачевски вели замислете „тешката“ бирократија била виновна, како може бирократијата да е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крвави се рацете на Ковачевски, додека си договара коалиции и позиции, болните од цистична фиброза без ...

24Инфо - 11.02.2023

Алармот кај надлежните вклучи откако почина пациент со цистична фиброза. Зошто се чекаше да почине пациент, па Димитар Ковачевски да се разбуди?! Премиерот Ковачевски вели замислете „тешката” бирократија била виновна, како може бирократијата да е ...

Бесими: Мора да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки болести

Република - 11.02.2023

Мора да се фокусираме да надминеме секакви евентуални бирократски или други препреки за да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки заболувања, порача вечерва министерот за финансии Фатмир Бесими.

Д-р Николов: Не може лекот да е поскап од човечкиот живот

Република - 11.02.2023

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, реагира за тоа што Владата бара изговори, наместо неодложно, без никакво пролонгирање да почне процедурата за набавка на лек за болните од цистична фиброза, затоа што е загрозено ...

(ВИДЕО) Николов: Не може лекот да е поскап од човечкиот живот, Ковачевски веднаш да замине

Press24 - 11.02.2023

„Наместо неодложно, без никакво пролонгирање да започне процедурата за набавка на лек за болните од цистична фиброза кога е загрозено здравјето и животот на луѓето, одродената власт бараше изговори.

Николов: Не може лекот да е поскап од човечкиот живот и наместо префрлување на одговорноста, Ковачевски веднаш да ...

24Инфо - 11.02.2023

Интегрален текст од прес конференција за медиуми Говорник: Игор Николов, претседател на Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ Датум: 11.02.2023 Николов: Не може лекот да е поскап од човечкиот живот и наместо префрлување на одговорноста, Ковачевски ...

Николов: Не може лекот да е поскап од човечкиот живот и наместо префрлување на одговорноста, Ковачевски веднаш да ...

Курир - 11.02.2023

Наместо неодложно, без никакво пролонгирање да започне процедурата за набавка на лек за болните од цистична фиброза кога е загрозено здравјето и животот на луѓето, одродената власт бараше изговори.

(Видео) Николов: Не може лекот да е поскап од човечкиот живот, Ковачевски веднаш да замине

Centar - 11.02.2023

„Наместо неодложно, без никакво пролонгирање да започне процедурата за набавка на лек за болните од цистична фиброза кога е загрозено здравјето и животот на луѓето, одродената власт бараше изговори.

Од кога тоа лекот е поскап од човечкиот живот?

Денешен - 11.02.2023

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, реагира за тоа што Владата бара изговори, наместо неодложно, без никакво пролонгирање да почне процедурата за набавка на лек за болните од цистична фиброза, затоа што е загрозено ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крвави се рацете на Ковачевски, додека си договара коалиции, болните од цистична фиброза без лекови

Точка - 11.02.2023

„Алармот кај надлежните вклучи откако почина пациент со цистична фиброза. Зошто се чекаше да почине пациент, па Димитар Ковачевски да се разбуди?! Премиерот Ковачевски вели замислете „тешката“ бирократија била виновна, како може бирократијата да е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крвави се рацете на Ковачевски, додека си договара коалиции и позиции, болните од цистична фиброза без ...

MakPress - 11.02.2023

Алармот кај надлежните вклучи откако почина пациент со цистична фиброза. Зошто се чекаше да почине пациент, па Димитар Ковачевски да се разбуди?! Премиерот Ковачевски вели замислете „тешката“ бирократија била виновна, како може бирократијата да е ...

Бесими од позиција на министер во улога на аналитичар: Наместо конкретни мерки вели дека требало да се најде трајно ...

MakPress - 11.02.2023

Мора да се фокусираме да надминеме секакви евентуални бирократски или други препреки за да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки заболувања, порача вечерва министерот за финансии Фатмир Бесими.

Николов: Не може лекот да е поскап од човечкиот живот и наместо префрлување на одговорноста, Ковачевски веднаш да ...

MakPress - 11.02.2023

Наместо неодложно, без никакво пролонгирање да започне процедурата за набавка на лек за болните од цистична фиброза кога е загрозено здравјето и животот на луѓето, одродената власт бараше изговори.

Ковачевски додека си договара коалиции и позиции, болните од цистична фиброза без лекови, вели ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1 - 11.02.2023

Алармот кај надлежните вклучи откако почина пациент со цистична фиброза. Зошто се чекаше да почине пациент, па Димитар Ковачевски да се разбуди, вели ВМРО-ДПМНЕ „Премиерот Ковачевски вели замислете „тешката“ бирократија била виновна, како може ...

Баш ми е гајле

Сакам да кажам - 10.02.2023

1 Oвој ќе бил министер за ова, а оној ќе бил министер за она, министерското место за тоа ќе ѝ припаднело на оваа партија, а заменичкото на онаа партија, па после директорските места ќе ги поделеле овие со оние… Вести од рубриката „Баш ми е гајле“.

Детска клиника директно ќе го набавува лекот за цистична фиброза, МАЛМЕД нема добиено барање за регистрација

Сител - 10.02.2023

Откако почина Благојче Илиевски и државата “преку ноќ” обезбеди пари за најтешко болните од цистична фиброза, набавката на лекот ќе оди преку Детската клиника. Според информации на Сител од ова Установа треба да се договорат со фирмата која на ...

Сите бегаат од одговорност, лек за само неколку пациенти со цистична фиброза

Р.С.Европа - 10.02.2023

Никој ниту презема, ниту чувствува одговорност за луѓето кои умираат поради нефукционалниот здравствен систем. Државата најде пари за неколку најкритични пациенти со цистична фиброза еден ден по смртта на Благојче Илијевски, кој три години го чекаше ...

Не стивнуваат реакциите за одолговлекувањето на набавката на лекот за болните од цистична фиброза

24 Вести - 10.02.2023

Ден по смрта на Благојче Илиевски, и откако догорија свеќите пред Влада, премиерот Димитар Ковачевски и институциите кои ги предводи се разбудија и прстот за одговорност за смрта на пациентот Благојчо го впери во бирократијата од која е и самиот дел.

Мора да се најде трајно решение за набавката на лекови за ретките болести, вели Бесими

360 степени - 10.02.2023

Министерот вели дека секогаш кога се потребни пари за нешто се посочува на Министерството за финансии, но улогата на Министерството, потенцира тој, е во текот на креирањето на Буџетот да се каже рамката – колку пари има на располагање, колку ќе ...

ВМРО-ДПМНЕ: Болен од цистична фиброза почина, Ковачевски треба да одговара и да не манипулира со Сали

Макфакс - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и таа се плаќа со човечки животи. Ковачевски и министерот за здравство, Беким Сали, не смееја да дозволат луѓе да умираат затоа што нема лек, се вели во ...

Бесими кај кого е касата повикува да се најде решение за купување лекови за ретки болести

МКД - 10.02.2023

Во врска со проблемот на немање лекови за болни од ретки болести бидејќи државата не ги купила скапите лекарства, министерот за финансии Фатмир Бесими, кај кого е клучот од државната каса, смета дека треба државата да се фокусира за да се надминат, ...

Бесими: Мора да се надминат бирократските пречки за набавка на лекови за луѓето со ретки заболувања

Р.С.Европа - 10.02.2023

Мора да се фокусираме да надминеме секакви евентуални бирократски или други препреки за да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки заболувања, порача вечерва министерот за финансии Фатмир Бесими во гостување на ТВ Сител ...

Tрајно решение за лекови за ретките болести, бара Бесими

Фокус - 10.02.2023

По протестите и барањата на пациентите со цистична фиброза државата да им го набави лекот „трикафта“, министерот за финансии Фатмир Бесими вели дека за набавката на лекови за ретки болести мора да се најде трајно решение.

(Видео) Фики Гаспар: Прашање е дали е подобро и ние да се иселиме за да најдеме „трикафта“

Макфакс - 10.02.2023

Се трудевме лекот „трикафта“ да го обезбедиме за најкритичните пациенти, меѓу кои беше и Благојче, и тој процес траеше некои две и пол години, водевме разговори со надлежните институции, но, за жал, кога сфативме дека можеби е предоцна и дека ...

Животот стана поевтин од лекот

Слободен Печат - 10.02.2023

Седнаа двајца министри да се пазарат за колку тешко болни пациенти со цистична фиброза државата ќе обезбеди пари за лекот трикафта, кој многу ефикасно се справува со тешката болест. Со вакви на власт, човечкиот живот станува евтин! Благојче ...

Како поминува еден ден за болните од цистична фиброза

Телма - 10.02.2023

Секој ден за него е земен здив и нова надеж дека ќе живее, 31 годишниот Игор Пехчевски од Берово официјално е единствениот пациент со цистична фиброза во Малешевскиот регион. Се надева дека ќе биде меѓу првите пациенти, кои ќе го добијат лекот ...

Влада за ТВ 24: Одобрени над 2,2 милиони евра за набавка на лекот трикафта за најкритичните болни од цистична фиброза

24 Вести - 10.02.2023

Владата на прашањето на ТВ 24 за итната набавка на лекот трикафта го испрати следниот одговор: - Во врска со Вашите прашања Ви посочуваме дека веќе се одобрени над 2,2 милиони евра за во најкраток можен рок да се набави лекот за најкритичните болни ...

Замижувања пред одговорноста и празни ветувања – пациентите со надеж, надлежните со желба, а сите без лек

Телма - 10.02.2023

Во целиот гнев за изгубениот живот на пациент со цистична фиброза, доминираат повиците за одговорност. Јавноста прашува зошто државата дозволи да почине Илијевски, но и понатаму останува мистерија – каде затаи системот, во целиот тој хаос од ...

Требаше да се случи смрт, па Владата да обезбеди 2,2 милиони евра за лекот „трикафта“

Вечер Прес - 10.02.2023

ЌЕ СЕ ПРАВИ ПОСЕБНО ТЕЛО ОД СТРУЧНИ СОВЕТНИЦИ И ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ Минатата сабота, членовите на здружението протестираа пред Владата и бараа набавка на иновативна терапија, но власта беше глува за нивниот проблем.

Бесими: Мора да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки болести

Вечер Прес - 10.02.2023

Мора да се фокусираме да надминеме секакви евентуални бирократски или други препреки за да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки заболувања, порача вечерва министерот за финансии Фатмир Бесими.

Смртта на Благојче ја здрма власта – како невозможното стана возможно за еден ден?!

Алфа - 10.02.2023

-Јас ви кажав од оваа работа ПР не правам, ПР не правам, се правдаше премиерот Димитар Ковачевски. Требаше некој да почине за институциите да почнат да работат во корист на граѓаните, или барем декларативно да се залагаат за тоа.

Ковачевски си најде виновник: Трагично е одговорноста за Благојче Илиевски да се бара кај веќе реално сменет министер

Алфа - 10.02.2023

Трагично е одговорноста за смртта на Благојче Илиевски да се бара кај веќе дефакто сменет министер. Јасно е дека Беким Сали станува минато по коалицијата на Димитар Ковачевски и Арбен Таравари.

ВМРО-ДПМНЕ: Болен од цистична фиброза почина, Ковачевски треба да одговорa и да не манипулира со Сали

Centar - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи. Ковачевски и министерот за здравство, Беким Сали не смееја да дозволат луѓе да умираат затоа што нема лек, се вели во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Болен од цистична фиброза почина, Ковачевски треба да одговорa и да не манипулира со Сали на кого му се ...

24Инфо - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи. Ковачевски и министерот за здравство, Беким Сали не смееја да дозволат луѓе да умираат затоа што нема лек.

Мора да се најде трајно решение за набавката на лекови за ретки болести, вели Бесими

Курир - 10.02.2023

Министерот вели дека секогаш кога се потребни пари за нешто се посочува на Министерството за финансии, но улогата на Министерството, потенцира тој, е во текот на креирањето на Буџетот да се каже рамката – колку пари има на располагање, колку ќе ...

Мора да се најде трајно решение за набавката на лекови за ретки болести, вели Бесими

Lider - 10.02.2023

Министерот вели дека секогаш кога се потребни пари за нешто се посочува на Министерството за финансии, но улогата на Министерството, потенцира тој, е во текот на креирањето на Буџетот да се каже рамката – колку пари има на располагање, колку ќе ...

Мора да се најде трајно решение за набавката на лекови за ретки болести, вели Бесими

Нетпрес - 10.02.2023

Министерот Фатмир Бесими вели дека секогаш кога се потребни пари за нешто се посочува на Министерството за финансии, но улогата на ,инистерството, потенцира тој, е во текот на креирањето на Буџетот да се каже рамката – колку пари има на располагање, ...

Мора да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки болести, рече Бесими

Н.Македонија - 10.02.2023

Мора да се фокусираме да надминеме секакви евентуални бирократски или други препреки за да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки заболувања, порача вечерва министерот за финансии Фатмир Бесими.

Бесими: Мора да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки болести

Press24 - 10.02.2023

Мора да се фокусираме да надминеме секакви евентуални бирократски или други препреки за да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки заболувања, порача вечерва министерот за финансии Фатмир Бесими.

Апасиев за Пендаровски: Вошка

Република - 10.02.2023

Лидерот на Левица и пратеник Димитар Апасиев повторно го нарече претседателот Стево Пендаровски – вошка, откако тој изјави дека не е надлежен за набавката на лекот за цистична фиброза. Пред три години токму Благојче Илиевски, како претставник на ...

Ковачевски да престане да се крие зад министерот Сали, кому очигледно му се изброени деновите на функцијата

Република - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи. Ковачевски и министерот за здравство Беким Сали не смееја да дозволат луѓе да умираат затоа што нема лек, обвнуваат од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Болен од цистична фиброза почина, Ковачевски треба да одговорa и да не манипулира со Сали на кого му се ...

Курир - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи. Ковачевски и министерот за здравство, Беким Сали не смееја да дозволат луѓе да умираат затоа што нема лек, реагираат од ...

Бесими: Мора да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки болести

24Инфо - 10.02.2023

Мора да се фокусираме да надминеме секакви евентуални бирократски или други препреки за да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки заболувања, порача вечерва министерот за финансии Фатмир Бесими.

Бесими: Мора да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки болести

Во Центар - 10.02.2023

– Мора да се фокусираме да надминеме секакви евентуални бирократски или други препреки за да се најде трајно решение за набавка на лекови за луѓето со ретки заболувања, порача вечерва министерот за финансии Фатмир Бесими.

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски да престане да се крие зад министерот Сали, кому очигледно му се изброени деновите на функцијата

Lider - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи. Ковачевски и министерот за здравство Беким Сали не смееја да дозволат луѓе да умираат затоа што нема лек, обвнуваат од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Болен од цистична фиброза почина, Ковачевски треба да одговорa и да не манипулира со Сали на кого му се ...

Press24 - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи. Ковачевски и министерот за здравство, Беким Сали не смееја да дозволат луѓе да умираат затоа што нема лек, реагираат од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Болен од цистична фиброза почина, Ковачевски треба да одговорa и да не манипулира со Сали

MTM - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи. Ковачевски и министерот за здравство, Беким Сали не смееја да дозволат луѓе да умираат затоа што нема лек, се вели во ...

(Видео) Фики Гаспар: Прашање е дали е подобро и ние да се иселиме за да најдеме „трикафта“

Точка - 10.02.2023

Се трудевме лекот „трикафта“ да го обезбедиме за најкритичните пациенти, меѓу кои беше и Благојче, и тој процес траеше некои две и пол години, водевме разговори со надлежните институции, но, за жал, кога сфативме дека можеби е предоцна и дека ...

Сали му врати на Ковачевски: Зошто Владата на која си премиер не одобри средства за „трикафта“ и зошто не бараш ...

MakPress - 10.02.2023

Неодговорно е да си ја префрламе одговорноста. Кога би сакале да се натпреваруваме со политички изјави, јас исто така би можел да одговорам со прашање: дали некој кој, и покрај барањето на Министерството за здравство, не одобрил средства за лек на ...

Каде беше Ковачевски кога болните од цистична фиброза протестираа пред Владата?

PressingTV - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи. Ковачевски и министерот за здравство, Беким Сали не смееја да дозволат луѓе да умираат затоа што нема лек, обвнуваат од ...

Благојче почина, па на Владата и текна да одобри пари за лекот „трикафта“

MakPress - 10.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“, како и дека се дадени насоки за итна набавка на лекот.

Пендаровски со навреди кон пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека се неписмени иако цитираат вести објавени во медиумите

MakPress - 10.02.2023

За жал, не бил неписмен само пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, туку и оние кои го пишувале соопштението на таа политичка партија. Ако можеме некако да им помогнеме на луѓето во ВМРО-ДПМНЕ, во прилог им го доставуваме барањето на Асоцијацијата за цистична ...

ВМРО-ДПМНЕ: Болен од цистична фиброза почина, Ковачевски треба да одговорa и да не манипулира со Сали на кого му се ...

MakPress - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи. Ковачевски и министерот за здравство, Беким Сали не смееја да дозволат луѓе да умираат затоа што нема лек.

Болен од цистична фиброза почина, Ковачевски треба да одговорa и да не манипулира со Сали на кого му се броени деновите

Опсервер - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи. Ковачевски и министерот за здравство, Беким Сали не смееја да дозволат луѓе да умираат затоа што нема лек.

Ковачевски му кажал на Сали дека смрт на пациент е неприфатлива, ама ниту го разреши ниту му побара оставка

4NEWS - 10.02.2023

Популизам со човечкиот живот во Македонија. Вака во една реченица може да се опише актуелната игра и префрлање на топката меѓу Владата, Министерството за здравство и Фондот. Зошто премиерот Димитар Ковачевски требаше јавно да му посочи на Министерот ...

Асоцијација за цистична фиброза: Да не дозволиме подмолноста на оваа болест да ни одземе уште еден живот

MakPress - 10.02.2023

Сите партии во Собранието да поддржат измени во закон да се добие лекот „трикафта", апелираа од Асоцијацијата за цистична фиброза, по нивниот прием кај премиерот Димитар Ковачевски. -Првичната информација беше дека под итно се оформува тело што ќе ...

Болен од цистична фиброза почина, Ковачевски треба да одговорa и да не манипулира со Сали на кого му се броени ...

Скопје1 - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи, вели ВМРО-ДПМНЕ „Ковачевски и министерот за здравство, Беким Сали не смееја да дозволат луѓе да умираат затоа што нема лек.

ВМРО-ДПМНЕ: Болен од цистична фиброза почина, Ковачевски треба да одговорa и да не манипулира со Сали на кого му се ...

Zoom - 10.02.2023

Цената на владеењето на власта предводена од Димитар Ковачевски стана премногу висока и истата се плаќа со човечки животи., обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Во соопштението на опозициската партија се вели: Ковачевски и министерот за здравство, Беким Сали ...

Жалосно е во 21. век да се умира од болест за која има лек, Болните од цистична фиброза запалија свеќи пред Владата во ...

Сакам да кажам - 09.02.2023

„Жалосно е што во 21. век имаме лек за цистична фиброза, а луѓе да умираат од оваа болест. Не требаше да умре Благојче па преку ноќ да се најдат пари“, рече Ивана Василевска од Асоцијацијата за цистична фиброза.

Смртта на пациент со цистична фиброза ги крена институциите на нозе - фрчат обвинувања кој е виновен

Deutsche Welle - 09.02.2023

Премиерот и министерот за здравство си упатија високи тонови, а обвинувања имаше и на адреса на претседателот. Болните од цистична фриброза, пак, молат за лек и бараат одговорност од сите за смртта на млад човек Кој е виновен за смртта на Благојче ...

Битолчани се збогуваа со Благојче Илијевски кој почина чекајќи лек за цистична фиброза, критикуваат дека е жртва на ...

Сакам да кажам - 09.02.2023

Битолчани денес се збогуваа со сограѓанинот Благојче Илиевски- Ѕвончарот кој боледуваше од цитична фиброза, а почина вчера чекајќи државата да го набави лекот „трикафта“. 45-годишниот битолчанец кој повеќе години се бореше со оваа болест, беше меѓу ...

Од буџетот се издвоија 140 милиони денари да се купи лекот „трикафта“ за 8 болни од цистична фиброза, најави Сали

Сакам да кажам - 09.02.2023

Обезбедени се 140 милиони денари за лекот „трикафта“ за 8 пациенти со цистична фиброза, објави на Фејсбук министерот за здравство Беким Сали. Станува збор за буџетски средства наменети за Клиниката за детски болести, каде сумата од 563.504.040 ...

Ковачки до Пендаровски: Оставка веднаш, пред две години излажа дека ќе им помогнеш на болните од цистична фиброза

А1 On - 09.02.2023

Во текот на вчерашниот ден целата македонска јавност беше сведок на трулоста на системот воден од ДУИ и СДС. Стево Пендаровски и Димитар Ковачевски со години ги злоупотребуваат трагичните судбини на болните од цистична фиброза ветувајќи им лек, се ...

(ВИДЕО) По смртта на Благојче Илиевски, ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Пендаровски

360 степени - 09.02.2023

Ковачки, покажувајќи фотографија од Пендаровски со Благојче Илиевски, кој вчера ја изгуби битката со болеста чекајќи го лекот „трикафта“, ги обвини претседателот и премиерот Димитар Ковачевски дека ги користеле болните за „сликање и себе промоција“ ...

Ковачки побара оставка од Пендаровски за случајот со Благојче Илиевски

Канал5 - 09.02.2023

Во текот на вчерашниот ден целата македонска јавност беше сведок на трулоста на системот воден од ДУИ и СДС. Стево Пендаровски и Димитар Ковачевски со години ги злоупотребуваат трагичните судбини на болните од цистична фиброза ветувајќи им лек, се ...

Ковачки побара оставка од Пендаровски за случајот со Благојче Илиевски

Фокус - 09.02.2023

Во текот на вчерашниот ден целата македонска јавност беше сведок на трулоста на системот воден од ДУИ и СДС. Стево Пендаровски и Димитар Ковачевски со години ги злоупотребуваат трагичните судбини на болните од цистична фиброза ветувајќи им лек, се ...

Ковачевски лично ќе се заложел за регистрација на лекот за цистична фиброза

Фокус - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ја коментираше смртта на пациентот со цистична фиброза. Како што додаде првиот човек на Владата на Македонија, донел одлука за веднаш да почне набавка на лекот.

Сали: Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „трикафта“

Канал5 - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“ наменет за лекување пациенти со цистична фиброза. - За 8 пациенти со цистична фиброза денеска се обезбедија ...

Обезбедени се 140 милиони денари за лекот „трикафта“ за осум пациенти со цистична фиброза

Фокус - 09.02.2023

За осум пациенти со цистична фиброза се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“, објави на фејсбук министерот за здравство Беким Сали. „За 8 пациенти со цистична фиброза денес се обезбедија буџетски средства за набавка на лекoт Трикафта.

Дополнителни средства за лекот наменет за пациенти со цистична фиброза

Р.С.Европа - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали во објава преку социјалните мрежи информира дека биле обезбедени 140 милиони денари за лекот „Трикафта“ наменет за лекување на пациенти со цистична фиброза.

Сали не кажа дали чувствува вина за смртта на Благојче, вели МЗ не е најодговорна институција

МКД - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали, прашан дали се чувствува одговорен за смртта на пациентот Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката со цистичната фиброза, без да го добие лекот, не одговори конкретно.

За Ковачевски бирократијата е виновна за смртта на Благојче Илиевски – наредил веднаш да се купи лекот „трикафта“ за ...

Телма - 09.02.2023

За премиерот Димитар Ковачевски тешката бирократија во Македонија е виновна за смртта на Благојче Илиевски кој ја загуби битката со болеста цистична фиброза затоа што го чекаше лекот „трикафта“.

(Видео) Митева: Многу задоцнето е глумењето загриженост и каење, Ковачевски требаше да ја изготви оставката

Макфакс - 09.02.2023

Денес граѓаните беа сведоци на лицемерството на Димитар Ковачевски, истакна на прес-конференција Марија Митева, портпаролка на ВМРО-ДПМНЕ. „Обидувајќи се да глуми жртва и човек паднат од небото, не успеа да ја скрие својата неспособност.

Митева: Многу задоцнето е глумењето на грижа и каење

Канал5 - 09.02.2023

Многу задоцнето е глумењето на грижа и каење, Ковачевски веќе требаше да ја изготви неговата оставка, граѓаните да се спасат од оваа неспособност. Денес граѓаните беа сведоци на лицемерието на Димитар Ковачевски.

Сали: Министерството за здравство не е најодговорно за смртта на пациентот со цистична фиброза

Фокус - 09.02.2023

Министерството за здравство не би било најодговорната институција за смртта на пациентот со цистична фиброза, кој не дочека набавка на лекот „Трикафта“, рече ресорниот министер Беким Сали.

Ковачевски по смртта на Благојче ја прескокнува бирократијата: Можевме да направиме повеќе за неговиот живот

МКД - 09.02.2023

Немам намера да чекам низ бирократските лавиринти за да се преземе нешто, туку уште утрово се преземени конкретни чекори и решив веднаш да се одвојат финансиски средства од Фондот за здравствено осигурување за најкритичните болни од цистична ...

Претставници на Асоцијацијата за цистична фиброза на средба во Владата, му оддадоа почит на починатиот пациент

Сител - 09.02.2023

Со едноминутно молчење, свеќи и цвеќе пред Владата, граѓани и членови на Асоцијацијата за цистична фиброза, денеска му оддадоа почит на Благојче Илијевски, кој почина чекајќи да се обезбеди лекот „трикафта“ за оваа ретка болест.

Сали: Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „трикафта“

А1 On - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“ наменет за лекување пациенти со цистична фиброза. – За 8 пациенти со цистична фиброза денеска се обезбедија ...

Едноминутно молчење, свеќи и цвеќе за Благојче, пациентот што почина чекајќи лек

МКД - 09.02.2023

Со едноминутно молчење, свеќи и цвеќе пред Владата, граѓани и членови на Асоцијацијата за цистична фиброза, денеска му оддадоа почит на Благојче Илијевски, кој почина чекајќи да се обезбеди лекот трикафта за оваа ретка болест.

Пендаровски: Државата веднаш да најде начин да се набави лекот „трикафта“

Фокус - 09.02.2023

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски преку соопштение истакна државата веднаш мора да најде начин за набавување на лекот „трикафта“ за пациентите со цистична фиброза. Точно е дека претседателот Пендаровски има одржано не една, туку повеќе ...

Сали: Ниту една политичка изјава нема да го врати Благојче

Фокус - 09.02.2023

Ја користам приликата да изразам најдлабоко сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски. Навистина сум потресен што се случи ваква трагедија, и ниту едно објаснување или изјава од политичар нема да го врати тој живот, објави министерот за ...

Беким Сали му врати Ковачевски: Премиерот, а не министерот одлучува дали пациентите ќе добијат лек

А1 On - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали преку социјалните мрежи упати сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски. – Навистина сум потресен што се случи ваква трагедија, и ниту едно објаснување или изјава од политичар нема да го врати тој ...

Премиерот лично ќе се вклучи за набавка на лекот, се бара и одговорност

Сител - 09.02.2023

Лекот за кој пациентите со цистична фиброза молат цели две години, државата сега итно ќе го набавува. Смртта на Благојче Илијиевски ги разбуди институциите. Според премиерот Ковачевски виновна е бирократијата од која државата пати веќе 30 години.

Сали со контра прашање до Ковачевски: „Дали некој, кој и покрај барањето на МЗ, не одобрил средства за лек на пациенти ...

Телма - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали, попладнево на прозивката и прашањето од премиерот Ковачевски, да размисли дали може да го продолжи мандатот по смртта на Благојче Илиевски, пациентот болен од цистична фиброза за кој во Македонија нема од лекот ...

Одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“ и дадени насоки за итна набавка на лекот

Фокус - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“, како и дека се дадени насоки за итна набавка на лекот.

Реакција од Кабинетот на претседателот Пендаровски по повод ставовите искажани од ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 09.02.2023

Во врска со ставовите искажани од страна на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, за претседателот Стево Пендаровски, кои се однесуваат на ветувања за набавка на лекот за цистична фиброза, Кабинетот на претседателот ја испраќа следната реакција: За жал, ...

Реакција на министерот Сали: Неодговорно е да си ја префрламе одговорноста

Сител - 09.02.2023

Неодговорно е да си ја префрламе одговорноста. Кога би сакале да се натпреваруваме со политички изјави, јас исто така би можел да одговорам со прашање: дали некој кој, и покрај барањето на Министерството за здравство, не одобрил средства за лек на ...

Сали: Mора да имаме чувство за маките на нашите сограѓани, без разлика на ограничените ресурси

Канал5 - 09.02.2023

Ја користам приликата да изразам најдлабоко сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски, напиша на неговиот ФБ , министерот за здравство Беким Сали. Навистина сум потресен што се случи ваква трагедија, и ниту едно објаснување или изјава од ...

Сали му одговори на Ковачевски со прашање: Дали премногу време се потроши на коалициски преговори додека пациентите ...

360 степени - 09.02.2023

Тој тврди дека Министерството за здравство уште на 27 јануари побарало од Владата да донесе одлука за обезбедување средства за набавка на терапија за пациентите со цистична фиброза, но ниту Владата, ниту премиерот Ковачевски не донеле никаква одлука ...

Пендаровски до ВМРО-ДПМНЕ: Нечовечки е да ги злоупотребувате семејните трагедии на луѓето за добивање на политички ...

Макфакс - 09.02.2023

Во врска со ставовите искажани од страна на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, за претседателот Стево Пендаровски, кои се однесуваат на ветувања за набавка на лекот за цистична фиброза, Кабинетот на претседателот ја испраќа следната реакција: ,,За жал, ...

Реакција од Кабинетот на претседателот Пендаровски по повод ставовите искажани од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 09.02.2023

За жал, не бил неписмен само пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, туку и оние кои го пишувале соопштението на таа политичка партија. Ако можеме некако да им помогнеме на луѓето во ВМРО-ДПМНЕ, во прилог им го доставуваме барањето на Асоцијацијата за цистична ...

Сали му одговори на Ковачевски: Лек за цистична фиброза нема оти Владата не донесе одлука за тоа, а не МЗ

МКД - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали кој денес, иако одговори на новинарско прашање во врска со смртта на починатиот пациент болен од цистична фиброза, Благојче Илијевски, пред еден час, исповоциран од изјавата на премиерот Димитар Ковачевски напиша ...

Пендаровски остро кон ВМРО-ДПМНЕ: Нечовечки е да злоупотребувате лични трагедии за поени

Слободен Печат - 09.02.2023

Во врска со ставовите искажани од страна на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ и нападот врз претседателот Стево Пендаровски околу ветувања за набавка на лекот за цистична фиброза, кои денеска ги искажаа пратеници од опозициската партија, кабинетот на ...

Пациентите со цистична фиброза оддадоа почит на Илиевски – од Владата очекуваат лек до крајот на месецов

Радио МОФ - 09.02.2023

Над 2.2 милиони евра се обезбедени за итна набавка на лекот Трикафта за најкритичните пациенти со цистична фиброза, а најавено дека ќе се направи тригодишна програма која ќе ги покрие сите пациенти со оваа болест.

Претседателот не е надлежна институција за набавка на лекови, реакција од кабинетот на Пендаровски за ставовите на ...

360 степени - 09.02.2023

Во барањето на Асоцијацијата за цистична фиброза за средба со претседателот во јуни 2021 година ниту тие не бараат претседателот да ги набавува неопходните лекови, затоа што знаат дека надлежните институции за тоа се Министерството за здравство и ...

Пендаровски по смртта на Благојче: Јас не сум надлежен за набавка на лекот, туку МЗ и ФЗО

МКД - 09.02.2023

По веста за починатиот пациент болен од цистична фиброза, Благојче Илијевски со рекација се јавија од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Од таму посочуваат дека за оние кои ги разбираат работите, претседателот не е надлежната институција ...

Сали: Неодговорно е да си ја префрламе одговорноста, набавката на „Трикафта“ не е во надлежност на министерството

Слободен Печат - 09.02.2023

Неодговорно е да си ја префрламе одговорноста. Кога би сакале да се натпреваруваме со политички изјави, јас исто така би можел да одговорам со прашање: дали некој кој, и покрај барањето на Министерството за здравство, не одобрил средства за лек на ...

Девојка од Србија болна од цистична фиброза, 20-тиот роденден го прослави со торта „сакам трикафта“

Фокус - 09.02.2023

Мина Јуларџија е 21-годишна девојка од Лесковац, Србија со цистична фиброза, која 20-тиот роденден го славеше со торта „Сакам Трикафта“, а кратко потоа успеа да го добие лекот кој за неа, и за пациентите со оваа болест, живот значи.

Господа, никогаш нема да се излекувате од грижа на совест за смртта на Благојче

МКД - 09.02.2023

Секој ден живот е среќа и секој ден кога човек се буди здрав без ништо да го боли е благослов. Здравјето е привилегија, особено кога живеете во држава како Македонија. Во држава што е единствената земја во регионот што не го обезбедува лекот ...

Внатрекоалициска пресметка – зошто државата задоцни да го спаси Благојче Илиевски?

Телма - 09.02.2023

Изразено сочувство, тага, дадени наредби и само по некоја трошка за признавање одговорност за смртта на 45-годишниот Благојче Илиевски. Во тонот кој ја опколи трагедијата, на крај двајцата политичари тргнаа и во внатрекоалициска пресметка.

Со минута молк болните од цистична фиброза пред Владата се збогуваа од Благојче

Канал5 - 09.02.2023

Со едноминутно молчење, членовите на Асоцијацијата за цистична фиброза пред Владата денеска се збогуваа со починатиот Благојче Илиевски, кој не го дочека лекот Трикафта... Смртта на 45-годишниот Благојче „ги разбуди“ надлежните.

Според Сали, Министерството за здравство не е најодговорната институција за смртта на Благојче Илиевски

360 степени - 09.02.2023

Прашан дали чувствува одговорност поради трагичниот случај, Сали кажа дека не смета оти Министерството кое го предводи е најодговорната институција во оваа ситуација, зашто, како што кажа, проблемот со недостигот на терапија за пациентите со ...

Еден живот згасна, десетици други висат на конец – Очајни крици за помош и повици за одговорност кај надлжените за ...

Телма - 09.02.2023

Улицата Кај ѕвончарите во старата битолска чаршија денеска беше во траорна тишина . Замина последнито ѕвончар Благојче Илијевски, кого цистичната фиброза предврме го пензионира од занаетот што го наследи од своите предци, а животот прерано му заврши ...

(ВИДЕО) Мајка на дете со цистична фиброза: Жално е во 21 век, кога има лек, пациентите да умираат

360 степени - 09.02.2023

Не може да чекаме ниту минута повеќе, порачаа од Асоцијацијата на пациенти со цистична фиброза денеска пред Владата Со положување венец и цвеќиња пред Владата пациенти со цистична фиброза и нивни семејства, денеска му оддадоа почит на Благојче ...

„Прагот за надвор го нема поминато 20 години“, сведочи мајката на најкритичниот пациент со цистична фиброза

Макфакс - 09.02.2023

Има 41 година и е од Драчево. Се вика Маријана Анастасовска. Во јавноста е позната како пациентка која е најтешкиот случај со цистична фиброза во Македонија. Седум години Маријана е врзана за боцата со кислород, без која не може да живее.

Ковачевски: Можевме да го спасиме Благојче, побарав одговорност од Сали

А1 On - 09.02.2023

За премиерот Димитар Ковачевски тешката бирократија во Македонија е виновна за смртта на Благојче Илиевски кој ја загуби битката со болеста цистична фиброза затоа што го чекаше лекот „трикафта“.

Ковачевски до Сали: Нека размисли дали може да го продолжи мандатот, можевме да направиме повеќе за Благојче

Макфакс - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека смртта на Благојче Илиевски, пациент со цистична фиброза кој не доби терапија со лекот „трикафта“, е прерана. Ковачевски јавно му посочи на министерот за здравство Беким сали: „Да размисли и да ми каже дали ...

Ковачевски по смртта на Благојче: На министерот за здравство му реков дека ситуацијата е неприфатлива и да каже дали ...

360 степени - 09.02.2023

Ковачевски се согласи дека можело да се направи повеќе да се продолжи животот на Илиевски, но не било направено поради, како што истакна, комплицираната и неверојатна бирократија поради кои нашата земја пати 30 години Јас денеска сум станат ...

Болните од цистична фиброза на средба во Владата - една минута молк за починатиот Благојче

Сител - 09.02.2023

“Не постои поголемо кршење на човековите права од тоа да дозволиме да ни умираат луѓе од болести за кои има лек”. Почивај во мир! Оваа порака стоеше напишана под сликата на Благојче Илиевски од Битола кој вчера почина од Цистична фиброза, чекајќи ...

(Видео) Лек до крајот на месецот очекуваат болните од цистична фиброза: со загубата на Благојче се активираа сите

Макфакс - 09.02.2023

Парите што Владата ќе ги обезбеди за „трикафта“ би покриле терапија за седум пациенти. Ова го посочи претседателот на Асоцијацијата за лицата болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, по средбата со премиерот Димитар Ковачевски.

Еден живот згасна, десетици други висат на конец – Очајни крици за помош и повици за одговорност за смртта на Благојче ...

Телма - 09.02.2023

Улицата Кај ѕвончарите во старата битолска чаршија денеска беше во траорна тишина . Замина последниот ѕвончар Благојче Илијевски, кого цистичната фиброза предврме го пензионира од занаетот што го наследи од своите предци, а животот прерано му заврши ...

Асоцијација за цистична фиброза: Првите дози на ,,Трикафта” ги очекуваме на почетокот на март

Фокус - 09.02.2023

Од Асоцијацијата за цистична фиброза информираат за заедничкиот договор кој произлегол по состанокот со премиерот во Владата. -Денес бевме на разговор во Влада, со премиерот и претставници од неговиот кабинет.

Ковачевски вели дека лично ќе се заложи да нема ниту еден пациент што е издвоен или маргинализиран

Слободен Печат - 09.02.2023

„Лично ќе се заложам и нема да дозволам ниту еден пациент во земјава да биде издвоен или маргинализиран, терапија мора да има за секој. Денеска на средбата претставниците на Асоцијацијата за цистична фиброза, посочив дека веќе се обезбедени над 2,2 ...

Пендаровски: Државата веднаш да најде начин да се набави лекот „трикафта“

Макфакс - 09.02.2023

Претседателот Пендаровски искрено сочувствува со семејството на починатиот Благојче Илиевски, велат од неговиот Кабинет. Точно е дека претседателот Пендаровски има одржано не една, туку повеќе средби со здруженијата на граѓани болни од цистична ...

Зошто и натаму нема лек „Трикафта“ за пациенти со цистична фиброза?

Глас на Америка - 09.02.2023

Членовите на Асоцијацијата за цистична фиброза, со едноминутно молчење денеска пред владата, се збогуваа од Благојче Илиевски, еден од нивните најистакнати активисти кој почина вчера. „Последните зборови му беа да го дочека лекот `Трикафта` кој ...

Ковачевски за набавката на „трикафта“: Немам намера да дозволам да ни умре друг пациент поради оваа невозможна ...

Макфакс - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека парите за набавка на „трикафта“ за сите најитни пациенти се издвоени од буџетот. Посочи дека лично се заложил лекот да се набави во најкраток рок. Дециден е дека намерата му е да не умре друг пациент.

Митева: Многу задоцнето е глумењето на грижа и каење, Ковачевски веќе требаше да ја изготви неговата оставка, граѓаните ...

А1 On - 09.02.2023

Денес граѓаните беа сведоци на лицемерието на Димитар Ковачевски.Обидувајќи се да глуми жртва и човек паднат од небото, не успеа да ја сокрие неговата неспособност. Никој, буквално никој повеќе не верува во неговите наводни грижи за проблемите рече ...

(Видео) Соборците на Благојче: Последните зборови му беа да го дочека лекот „трикафта“, не требаше да се чека

Макфакс - 09.02.2023

Родители на две деца болни од цистична фиброза, во име на сите пациенти и Асоцијацијата изразија последна почит за Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката без да го добие лекот. Тие просведочија и на неговите последни зборови кој ги кажал пред да ...

Пациенти со цистича фиброза: Се надеваме дека лекот за најтешко болните ќе стигне за три недели

А1 On - 09.02.2023

Обезбедени се над 2,2 милиони евра кои ќе се искористат најбрзо што може. За нас е битно што ќе се направи тригодишна програма и лекот ќе го добијат сите пациенти, истакнаа од Асоцијацијата на пациенти со цистична фиброза по средбата со премиерот ...

Сали: Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „Трикафта“

Сител - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „Трикафта“ наменет за лекување на пациенти со цистична фиброза.

Ковачевски: Го замолив Сали да размисли дали може да го продолжи својот мандат, можевме да направиме повеќе да го ...

Слободен Печат - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека утрово во телефонски разговор со министерот за здравство, Беким Сали го замолил да размисли дали може да го продолжи својот мандат и истакна смртта на Благојче Илијевски е прерана, а можеле да направат повеќе ...

Беким Сали за болните од цистична фиброза: Министерството не ги купува лековите

А1 On - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали не кажа дали чувствува одговорност откако вчера почина пациентот Благојче Илиевски, чекајќи ја државата да му го набави лекот “трикафта“, но посочи дека министерството како институција не е виновно затоа што не ги ...

Со минута молк болните од цистична фиброза пред владата се збогуваа од нивниот соборец Благојче

Канал5 - 09.02.2023

Со едноминутно молчење, членовите на Асоцијацијата за цистична фиброза пред владата денеска се збогуваа со починатиот Благојче Иливески, кој не го дочека лекот Трикафта. Здружениот за цистична фиброза во владата има средба со Ковачевски, а тој ...

(ВИДЕО) Едноминутен молк пред Влада за Благојче: Не можеме да чекаме ниту една минута за лекот

А1 On - 09.02.2023

Асоцијацијата на пациенти болни од цистична фиброза пред Владата со едноминутен молк му оддаде почит на Благојче Илиевски кој ја загуби битката со болеста чекајќи го скапиот чек „трикафта“.

Левицата: Негрижата на Владата носи човечки жртви – се гледаме во 14 часот пред Влада!

Макфакс - 09.02.2023

„Сведоци сме на долгогодишната негрижа од страна на министерството за здравство, кое со децении го деградира здравјето на нашите граѓани. Дисфункционални клиники, дефицит на лекарства, терапии и лекарски кадар, а секојдневно сведочиме и на лекарски ...

Сали за смртта на Благојче, пациентот со цистична фиброза: Министерството не е најодговорна институција за овој случај

Макфакс - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали, прашан дали се чувствува одговорен за смртта на пациентот Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката со цистичната фиброза, без да го добие лекот, не одговори конкретно.

Едноминутен молк и венец пред Влада - пациентите со цистична фиброза чекаат лек

Р.С.Европа - 09.02.2023

Пациенти со цистична фиброза, активисти и граѓани со едноминутно молчење и поставување цветен венец пред Владата му оддадоа почит на Благојче Илијевски, кој почина вчера, чекајќи да се обезбеди лекот „трикафта“ за оваа болест.

Сали: Министерството за здравство не е најодговорна институција за случајот со Благојче Илијевски

Слободен Печат - 09.02.2023

Прашан дали чувствува одговорност за смртта на Благојче , министерот за здравство Беким Сали денеска изјави дека изразил сочувство до членовите на Асоцијација за цистична фиброза со кои е во постојана комуникација.

Асоцијацијата за цистична фиброза пред Владата се збогува со Благојче Илиевски

24 Вести - 09.02.2023

Со смртта на Благојче умира и совеста на одговорните, никој не се чувствува виновен што пациент за кој постои лек почина пред очите на целата земја. Со месеци се предупредуваше на ова сценарио, но луѓето умираат, чекајќи да престанат политичките ...

Ако се набавеше лекот порано, Благојче ќе беше сега жив!

Фокус - 09.02.2023

Ирена Василевска е мајка на дете со цистична фиброза, која денеска беше присутна на мирниот протест пред Владата по вчерашната смрт на пациентот Благојче Илијевеки. Таа упати апел до надлежните – да не чекаат ни минута повеќе за набавување на лекот ...

ФОТО: Помен за починатиот Благојче, болните од цистична фиброза пред владата се простуваат од соборецот и укажуваат на ...

Телма - 09.02.2023

Свеќа која гори во негова чест за долгата борба за живот која вчера ја изгуби од цистична фиброза и од пасивноста на државните и здравствените институции. Сликата на 45-годишниот Благојче Илиевски е пред владата каде што останатите болни од цистична ...

(ФОТО) Венец, свеќи и солзи пред Влада за Благојче, пациентот со цистична фиброза кој почина

Фокус - 09.02.2023

Попладнево се одржува мирен протест на пациентите до цистична фиброза пред Влада, откако во текот на вчерашниот ден почина Благојче Илијевеки, кој беше еден од најтешките случаи со оваа болест.

(Видео) Едноминутен молк пред Владата за Благојче, кој ја изгуби битката со цистичната фиброза, без да добие лек

Макфакс - 09.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза пред Владата одржува мирен собир со едноминутно молчење поради смртта на Благојче Илиевски, кој не доби лек и ја изгуби битката со болеста. Собирот почна со едноминутно молчење, а од Асоцијацијата донесоа и венец во ...

Асоцијацијата за цистична фиброза пред Владата ќе се збогува со Благојче Илиевски

24 Вести - 09.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза пред Владата ќе се збогува со Благојче Илиевски, најтешко болниот пациент од цистична фиброза, кој почина чекајќи го лекот „трикафта“. Велат не постои поголемо кршење на човековите права од тоа да се дозволи да ...

Обезбедени 140 милиони денари за лекот Трикафта за осум пациенти со цистична фиброза

Слободен Печат - 09.02.2023

За осум пациенти со цистична фиброза денеска се обезбедија буџетски средства за набавка на лекот „Трикафта“, информираше министерот за здравство Беким Сали на својот официјален ...

Пациентите со цистична фиброза пред Влада ќе се збогуваат со Благојче Илијевски

Слободен Печат - 09.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза во 14 часот денеска пред Влада ќе се збогува со Благојче Илијевски , најтешко болниот пациент од цистична фиброза, кој почина вчера чекајќи го лекот „Трикафта“.

По средбата со премиерот, пациентите со цистична фиброза го очекуваат лекот „трикафта“ до крајот на месецов

360 степени - 09.02.2023

Пациентите со цистична фиброза очекуваат дека до крајот на месецов ќе го добијат лекот „трикафта“. Со ваква очекувања излегоа по средбата која попладнево ја имаа со премиерот Димитар Ковачевски, а која дојде откако вчера чекајќи државата да го ...

Сали му врати на Ковачевски: Неодговорно е да си ја префрламе одговорноста, да си го задржиме достинството

Макфакс - 09.02.2023

Министерот за здравство преку објава на свјот фејсбук профил му врати на Ковачевски и му порача дека е неприфатливо да си ја префрлаат одговорноста еден на друг и да си го зачуваат достоинството.

ВМРО-ДПМНЕ: Цената на опстојување на оваа власт се плаќа со човечки животи

Макфакс - 09.02.2023

„Почина пациент со цистична фиброза кому надлежните две години му ветуваа лек. Други седум пациенти се во слична состојба како овој пациент, а уште 130 чекаат лек. Ова говори само за едно, државата не се грижи за граѓаните, државата не успева ниту ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неспособноста на оваа власт се плаќа со човечки животи, мора веднаш да заминат

МКД - 09.02.2023

Почина пациент со цистична фиброза кому надлежните две години му ветуваа лек. Други седум пациенти се во слична состојба како овој пациент, а уште 130 чекаат лек. Ова говори само за едно - државата не се грижи за граѓаните, државата не успева ниту ...

Остри реакции по смртта на Благојче: Не купуваме лекови за болни од цистична фиброза, плаќаме милиони евра за службени ...

Макфакс - 09.02.2023

Лавина реакции предизвика ненадејната смрт на Благојче Илиевски, кој скоро две години добиваше уверувања дека ќе го добие скапиот лек за цистична фиброза, а вчера ја изгуби битката со болеста.

Членови на Асоцијацијата за цистична фиброза денеска во 14 час. ќе протестираат пред владата

Канал5 - 09.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза синоќа преку својот фејсбук-профил најави дека нејзини членови денеска во 14 часот ќе излезат пред зградата на Владата од каде што ќе се збогуваат со Благојче Илијевски кој почина чекајќи го лекот „Трикафта“.

Денеска пред Влада пациентите со цистична фиброза ќе се збогуваат со Благојче Илијевски

Фокус - 09.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза во 14 часот денеска пред Влада ќе се збогува со Благојче Илијевски, најтешко болниот пациент од цистична фиброза, кој почина вчера чекајќи го лекот „Трикафта“.

(Видео) Ковачки до Пендаровски: Оставка веднаш!

Макфакс - 09.02.2023

„Во текот на вчерашниот ден целата македонска јавност беше сведок на трулоста на системот воден од ДУИ и СДС. Стево Пендаровски и Димитар Ковачевски со години ги злоупотребуваат трагичните судбини на болните од цистична фиброза ветувајќи им лек, се ...

Сали вели дека МЗ не е најодговорно за смртта на пациентот со цистична фиброза

ТВ21 - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали, прашан дали се чувствува одговорен за смртта на пациентот Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката со цистичната фиброза, без да го добие лекот, не одговори конкретно.

По смртта на пациент реагираат институциите – Сали и Ковачевски со меѓусебни обвинувања за одговорност

ТВ21 - 09.02.2023

Лица со цистична фиброза, активисти и граѓани, со минута молк и со положување венец пред Влада му оддадоа почит на Благојче Илијевски, кој почина вчера чекајќи го лекот. По смртта на Благојче, здравствените институции, вклучувајќи го и премиерот, ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Минута молк за починатиот Благојче, властите си ја префрлаат одговорноста за набавката на лекот

Фактор - 09.02.2023

ЗА ПОЧИНАТИОТ БЛАГОЈЧЕ, ВЛАСТИТЕ СЕ ОБВИНУВААТ КОЈ Е ОДГОВОРЕН ЗА НАБАВКАТА НА ЛЕКОТ По смртта на Благојче Илиевски од Битола, пациентот кој беше во најтешка состојба поради болеста цистична фиброза, денеска не стивнуваат меѓусебните обвинувања.

Ковачевски по смртта на Благојче, со порака до Сали: Дали после ова можеш да бидеш министер?!

Нова ТВ - 09.02.2023

Јас денеска сум станат веројанто најрано откако сум вработен во изминатите 23 години зашто што денес за мене е тажен ден не само за семејството на Благојче туку и за целата земја, изјави премиерот, Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарско ...

Протест пред Владата на пациентите болни од цистична фиброза

Алсат-М - 09.02.2023

Здружението на заболени од цистична фиброза протестираше пред Владата уште еднаш да го крене гласот за итната потреба од лекот Трикафта, еден ден по смртта на пациентот Благојче Илиевски на кој му беше ветено обезбедување на терапија.

Претставници на Асоцијацијата за цистична фиброза на средба во Владата, му оддадоа почит на починатиот пациент

ТВ21 - 09.02.2023

Со едноминутно молчење, свеќи и цвеќе пред Владата, граѓани и членови на Асоцијацијата за цистична фиброза, денеска му оддадоа почит на Благојче Илијевски, кој почина чекајќи да се обезбеди лекот „трикафта“ за оваа ретка болест.

(ВИДЕО) По смртта на Благојче Илиевски, ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Пендаровски

Либертас - 09.02.2023

Пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки, денеска, на прес-конференција, го повика претседателот стево Пендаровски да си поднесе оставка поради, како што рече, негрижата на државата и лажните ветувања за болните од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Државата не може да им обезбеди ниту лек на граѓаните

ТВ21 - 09.02.2023

„Почина пациент со цистична фиброза кому надлежните две години му ветуваа лек. Други седум пациенти се во слична состојба како овој пациент, а уште 130 чекаат лек. Ова говори само за едно, државата не се грижи за граѓаните, државата не успева ниту ...

По смртта на Благојче Илиевски, ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Пендаровски

Алсат-М - 09.02.2023

Пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, денеска на прес-конференција го повика претседателот Стево Пендаровски да си поднесе оставка поради, како што рече, негрижата на државата и лажните ветувања за болните од цистична ...

Ковачевски: Нема да дозволам друг да умре заради бирократија

Бриф - 09.02.2023

Денес за мене е навистина тажен ден рече премиерот Димитар Ковачевски, додавајќи дека ‘не само за семејството на Благојче Илијевски, кој јас лично не сум го запознал, туку е и тажен ден за целата земја’.

Премиерот Ковачевски на средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза

Бриф - 09.02.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска заедно со советничката за здравство доцент д-р Ана Данева-Маркова, директорката на Фондот за здравствено осигурување Магдалена Филиповска-Грашкоска и пратеничката ...

Премиерот Ковачевски на средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза

ТВ21 - 09.02.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска заедно со советничката за здравство доцент д-р Ана Данева-Маркова, директорката на Фондот за здравствено осигурување Магдалена Филиповска-Грашкоска и пратеничката ...

Ковачевски го замоли Сали да размисли дали по ова може да го продолжи мандатот

Вечер Прес - 09.02.2023

БОЛНИТЕ ОД ЦИСТИЧНА ФИБРОЗА ПРЕД ВЛАДАТА ВО СПОМЕН НА ПОЧИНАТИОТ БЛАГОЈЧЕ Прераната смрт на 45-годишниот битолчанец Благојче Илиевски, кој боледуваше од цистична фиброза, ја разбранува јавноста, особено што состојбата му се влоши чекајќи државните ...

Претставници на Асоцијацијата за цистична фиброза на средба во Владата, му оддадоа почит на починатиот пациент

Вечер Прес - 09.02.2023

Со едноминутно молчење, свеќи и цвеќе пред Владата, граѓани и членови на Асоцијацијата за цистична фиброза, денеска му оддадоа почит на Благојче Илијевски, кој почина чекајќи да се обезбеди лекот „трикафта“ за оваа ретка болест.

Сали: Министерството за здравство не е најодговорна институција за случајот со смртта на Благојче

Либертас - 09.02.2023

Прашан дали чувствува одговорност за смртта на Благојче, министерот за здравство Беким Сали денеска изјави дека изразил сочувство до членовите на Асоцијација за цистична фиброза со кои е во постојана комуникација.

НИЕ ОРГАНИЗИРАМЕ СИСТЕМ, ДРУГ ГИ КУПУВА ЛЕКОВИТЕ Министерот Сали на прашање дали се чувствува виновен за смртта на ...

+инфо - 09.02.2023

Јас изразив сочуство до сите членови на Асоцијацијата за болни од цистична фиброза. Министерството не ги купува лековите, туку го организира системот – рече министерот за здравство. Министерот за здравство Беким Сали не одговори директно дали ...

ДАЛИ КОВАЧЕВСКИ КОЈ НЕ ОДОБРИ ПАРИ ЗА „ТРИКАФТА“ МОЖЕ ДА ГО ПРОДОЛЖИ МАНДАТОТ? Министерот Сали не му премолчи на ...

+инфо - 09.02.2023

Факт е дека Министерството за здравство уште на 27.01 од Владата побара да се обезбедат средства за нова набавка на терапија за пациентите со цистична фиброза. Факт е дека и покрај барањето на Министерството, ниту Владата на РСМ, ниту премиерот ...

Сали: Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „Трикафта“

Бриф - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „Трикафта“ наменет за лекување на пациенти со цистична фиброза.

Пациентите од Асоцијацијата за цистична фиброза денеска во 14 часот на протест пред Владата

Либертас - 09.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза најави протест за денеска во 14 часот. „Не постои поголемо кршење на човековите права од тоа да се дозволи да умираат луѓе од болести за кои има лек! Заради ова, Асоцијацијата за цистична фиброза утре во 14 ч.

Беким Сали: Жал ми е за Благојче, но Министерството за здравство не е најодговорно

Фактор - 09.02.2023

Беким Сали, министерот за здравство, денеска ја искоментира веста за смртта на Благојче Илиевски од Битола, кој не го дочека лекот трикафта. На новинарско прашање, рече дека Министерството за здравство не припаѓа меѓу најодговорните институции во ...

Ковачевски до Сали: Нека размисли дали може да го продолжи мандатот

Алсат-М - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека смртта на Благојче Илиевски, пациент со цистична фиброза кој не доби терапија со лекот „трикафта“, е прерана. Ковачевски јавно му посочи на министерот за здравство Беким сали: „Да размисли и да ми каже дали ...

ИТНО ЌЕ СЕ НАБАВИ „ТРИКАФТА“ ЗА НАЈКРИТИЧНИТЕ ПАЦИЕНТИ Одобрени 2,2 милиони евра за купување на лекот

+инфо - 09.02.2023

Владата за прв пат ќе подготви тригодишна програма за пациенти со цистична фиброза, во која ќе има буџетска предвидливост за секоја година сите пациенти да го добиваат лекот, рече премиерот Ковачевски на денешната средба со претставници од ...

Асоцијацијата за цистична фиброза денеска на протест пред Влада

ТВ21 - 09.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза, денеска ќе одржи протест пред Владата, по повод смртта на Благојче Илиевски, нивен член кој вчера почина чекајќи го лекот Трикафта. „Не постои поголемо кршење на човековите права од тоа да се дозволи да умираат ...

САЛИ ОТВОРЕНО ГО ПРАША ПРЕМИЕРОТ: Дали оној кој не одобрил средства за лекот смета дека може да си го продолжи мандатот

Фактор - 09.02.2023

По смртта на Благојче Илиевски од Битола, пациентот кој беше во најтешка состојба поради болеста цистична фиброза, денеска не стивнуваат меѓусебните обвинувања. Попладнево, министерот за здравство, Беким Сали, даде своја изјава, наведувајќи дека не ...

Ковачевски за смртта на пациент со цистична фиброза: На министерот му реков дека ова е неприфатливо, донесов одлука ...

ТВ21 - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ја коментираше смртта на пациентот со цистична фиброза. Ковачевски кажа дека разговарал со министерот Беким Сали, и донел одлука за веднаш почне набавката за најкритичните пациенти на лекот.

Сали: Министерството за здравство не е најодговорно за смртта на пациентот со цистична фиброза

Бриф - 09.02.2023

Министерството за здравство не би било најодговорната институција за смртта на пациентот со цистична фиброза, кој не дочека набавка на лекот „Трикафта“, рече ресорниот министер Беким Сали.

ЈАС ДЕНЕСКА СТАНАВ НАЈТАЖЕН ОТКАКО СУМ ВРАБОТЕН, БИРОКРАТИЈАТА СМЕ СИТЕ НИЕ - премиерот Ковачевски бара одговорност од ...

Фактор - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека смртта на Благојче Илиевски, пациент со цистична фиброза кој не доби терапија со лекот трикафта, е прерана. Ковачевски јавно се обрати до министерот Сали.

“На министерот Сали и му кажав дека ова е неприфатливо” Ковачевски лично ќе се заложел за регистрација на лекот за ...

Либертас - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ја коментираше смртта на пациентот со цистична фиброза. Како што додаде првиот човек на Владата на Македонија, донел одлука за веднаш да почне набавка на лекот.

МЗ побарало, но никој не одлучил да се обезбедат средства – Сали преку факти објаснува дека Владата е одговорна за ...

ТВ21 - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали денеска на социјалните мрежи упати најдлабоко сочувство до блиските на Благојче Илијевски, кој е првиот пациент со цистична фиброза, а почина чекајќи го лекот „Трикафта“.

ПРОТЕСТ ПРЕД ВЛАДАТА ЗА ДА НЕ БИДЕ ЗАЛУДНА СМРТТА НА БЛАГОЈЧЕ! Што е „Трикафта“ и колку чини животот на болните од ...

+инфо - 09.02.2023

Недозволиво е во услови на достапен лек, пациенти да бидат жртва на немање политичка волја од власта да го зголеми буџетот – се вели во реакциите една од многуте реакции по смртта на Благојче Илијевски, кој не го дочека ветениот лек за болеста од ...

МИНИСТЕРОТ САЛИ ЌЕ ДОБИЕ ОТКАЗ ТОКМУ НА ЗАМИНУВАЊЕ!? Ковачевски во него го впери прстот за смртта на Благојче

+инфо - 09.02.2023

На министерот за здравство му кажав дека оваа ситуација е неприфатлива. Да размисли и да ми каже дали може да го продолжи својот мандат. Мојата одлука за кадровските прашања ќе ја донесам потоа.

Сали му одговори на Ковачевски: Политизирање на трагедијата и префрлување на одговорноста е неодговорно

Вечер Прес - 09.02.2023

Неодговорно е да си ја префрламе одговорноста. Кога би сакале да се натпреваруваме со политички изјави, јас исто така би можел да одговорам со прашање: дали некој кој, и покрај барањето на Министерството за здравство, не одобрил средства за лек на ...

Одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“ и дадени насоки за итна набавка на лекот

Вечер Прес - 09.02.2023

Премиерот, Димитар Ковачевски, кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“, како и дека се дадени насоки за итна набавка на лекот.

„Немаме време за губење, изгубивме прекрасен човек“ – помен пред Владата за починатиот Благојче кому државата не му ...

Алфа - 09.02.2023

Со едноминутно молчење, членовите на Асоцијацијата за цистична фиброза пред Владата се збогуваа со починатиот Благојче Иливески, кој не го дочека лекот „Трикафта“. Родители на деца болни од цистична фиброза во име на сите пациенти и Асоцијацијата ...

Одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“ – Ковачевски: Нема да дозволи ниту еден пациент во земјава да биде издвоен ...

ТВ21 - 09.02.2023

Премиерот, Димитар Ковачевски, кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“, како и дека се дадени насоки за итна набавка на лекот.

Сали реагира на прозивката на Ковачевски да си поднесе оставка. Вина кај себе не гледал

Либертас - 09.02.2023

Неодговорно е да си ја префрламе одговорноста. Кога би сакале да се натпреваруваме со политички изјави, јас исто така би можел да одговорам со прашање: дали некој кој, и покрај барањето на Министерството за здравство, не одобрил средства за лек на ...

Реакција од Кабинетот на претседателот Пендаровски по повод ставовите искажани од ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 09.02.2023

За жал, не бил неписмен само пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, туку и оние кои го пишувале соопштението на таа политичка партија. Ако можеме некако да им помогнеме на луѓето во ВМРО-ДПМНЕ, во прилог им го доставуваме барањето на Асоцијацијата за цистична ...

Ковачевски: Веднаш да се одвојат финансиски средства од Фондот за здравствено осигурување за најкритичните болни од ...

Бриф - 09.02.2023

Немам намера да чекам низ бирократските лавиринти за да се преземе нешто, туку уште утрово се преземени конкретни чекори и решив веднаш да се одвојат финансиски средства од Фондот за здравствено осигурување за најкритичните болни од цистична ...

Ковачевски лично ќе се заложел за регистрација на лекот за цистична фиброза

Алсат-М - 09.02.2023

Премиерот Ковачевски рече дека тој лично ќе се заложел болните од цистична фиброза да го добијат потребниот лек. Како што кажа тој, во одговор на новинарско прашање, веќе дал инструкции за регистрација на лекот во нашата земја.

Одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“ и дадени насоки за итна набавка на лекот

Нова ТВ - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“, како и дека се дадени насоки за итна набавка на лекот.

Сали: Министерството за здравство не е најодговорно за смртта на пациентот со цистична фиброза, обезбедени средства за ...

Нова ТВ - 09.02.2023

Министерството за здравство не би било најодговорната институција за смртта на пациентот со цистична фиброза, кој не дочека набавка на лекот „Трикафта“, рече ресорниот министер Беким Сали.

Едноминутен молк за Благојче Илиевски пред Влада: „Пациентите со цистична фиброза не можат да чекаат ниту една минута ...

Либертас - 09.02.2023

Со минута молк денеска пред Владата започна собирот и простувањето на болните од цистична фиброза и Асоцијацијата за цистична фиброза со починатиот Благојче Илиевски. Илиевски почина пред два дена, чекајќи да го добие лекот „трикафта“.

Асоцијација за цистична фиброза: Сите партии во Собрание да поддржат измени во закон да се добие лекот ,,трикафта”

ТВ21 - 09.02.2023

Сите партии во Собранието да поддржат измени во закон да се добие лекот „трикафта”, апелираа од Асоцијацијата за цистична фиброза, по нивниот прием кај премиерот Димитар Ковачевски. -Првичната информација беше дека под итно се оформува тело што ќе ...

БИДИ ДОБЛЕСЕН И ЗАМИНИ СИ Ковачки побара оставка од Пендаровски за случајот со Благојче Илиевски

+инфо - 09.02.2023

После неколку години чекање за набавка на лек и организирање протести со молење за помош за спас, власта остана одлепена од реалноста и со игнорантскиот однос уште еднаш докажа дека е глува на барањата на своите граѓани, обвини Драган Ковачки од ...

ПАЦИЕНТИТЕ НЕМААТ НИ МИНУТА ЗА ЧЕКАЊЕ Соборците на Благојче споделија дека неговите последни зборови биле да го дочека ...

+инфо - 09.02.2023

Последните зборови на Благојче му беа да го дочека лекот „трикафта“ што живот значи. Вечна му слава - рече Лаира Криештарац, родител на 16-годишно дете со цистична фиброза. Денеска пред владата пациенти и членови на Асоцијацијата против цистична ...

Пендаровски: Државата веднаш да најде начин да се набави лекот „Трикафта“

Курир - 09.02.2023

Претседателот Пендаровски искрено сочувствува со семејството на починатиот Благојче Илиевски, велат од неговиот Кабинет. Точно е дека претседателот Пендаровски има одржано не една, туку повеќе средби со здруженијата на граѓани болни од цистична ...

Благојче не почина, го уби здравствениот систем - Јавноста револтирана

Скопје инфо - 09.02.2023

Јавноста шокирана, но многу повеќе револтирана по смртта на битолчанецот кој чекаше државата да го набави лекот за цистична фиброза. Во неговата последна изјава, Благојче Илијевски се надеваше дека е во онаа група од осум пациенти кои се во најтешка ...

Премиерот Ковачевски се сретна со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза

Press24 - 09.02.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска заедно со советничката за здравство доцент д-р Ана Данева-Маркова, директорката на Фондот за здравствено осигурување Магдалена Филиповска-Грашкоска и пратеничката ...

Требаше ли некој да почине за премиерот да реагира? Ковачевски на средба со претставници од Асоцијацијата за цистична ...

Курир - 09.02.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска заедно со советничката за здравство доцент д-р Ана Данева-Маркова, директорката на Фондот за здравствено осигурување Магдалена Филиповска-Грашкоска и пратеничката ...

Благојче почина вчера, а надежта за државава одамна!

Скопје инфо - 09.02.2023

Зошто државата нема пари за лекови - е главното прашање во јавноста од вчера откако беше соопштено за смрта на 45-годишниот Благојче кој почина чекајќи лек од државата за цистична фиброза.

Свеќа пред Владата за Благојче Илијевски, пациентите со цистична фиброза ќе се збогуваат со соборецот кој почина ...

Курир - 09.02.2023

Со едноминутно молчење, свеќи и цвеќе пациентите со цистична фиброза денеска во 14 часот пред Владата ќе се збогуваат од битолчанецот Благојче Илијевски, кој вчера почина како последица на болеста чекајќи го лекот „Трикафта“.

ВМРО-ДПМНЕ:Цената на опстојување на оваа власт се плаќа со човечки животи затоа мора веднаш да заминат!

24Инфо - 09.02.2023

Почина пациент со цистична фиброза кому надлежните две години му ветуваа лек. Други седум пациенти се во слична состојба како овој пациент, а уште 130 чекаат лек. Ова говори само за едно, државата не се грижи за граѓаните, државата не успева ниту ...

Сали не можел да премолчи: Потресен сум, Ковачевски врз трагедијата на Благојче Илиевски прави евтин обид за политички ...

Press24 - 09.02.2023

Министерот за здравство реагираше на изјавата на премиерот Ковачевски. „Ја користам приликата да изразам најдлабоко сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски. Навистина сум потресен што се случи ваква трагедија, и ниту едно објаснување ...

Ковачки бара оставка од Пендаровски поради случајот со Благојче Илиевски

Денешен - 09.02.2023

Во текот на вчерашниот ден целата македонска јавност беше сведок на трулоста на системот воден од ДУИ и СДС. Стево Пендаровски и Димитар Ковачевски со години ги злоупотребуваат трагичните судбини на болните од цистична фиброза ветувајќи им лек, се ...

Ковачевски: Можевме да го спасиме Благојче, му кажав на министерот Сали дека ова е неприфатливо

Скопје инфо - 09.02.2023

Немам намера да чекам низ бирократските лавиринти за да се преземе нешто, туку уште утрово се преземени конкретни чекори и решив веднаш да се одвојат финансиски средства од Фондот за здравствено осигурување за најкритичните болни од цистична ...

Соборците на Благојче: Последните зборови му беа да го дочека лекот „трикафта“

Антропол - 09.02.2023

Родители на две деца болни од цистична фиброза во име на сите пациенти и Асоцијацијата изразија последна почит за Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката, без да го добие лекот. Тие посведочија и за неговите последни зборови што ги кажал пред да ...

„Прагот за надвор го нема поминато 20 години“, сведочи мајката на најкритичниот пациент со цистична фиброза

MTM - 09.02.2023

Има 41 година и е од Драчево. Се вика Маријана Анастасовска. Во јавноста е позната како пациентка која е најтешкиот случај со цистична фиброза во Македонија. Седум години Маријана е врзана за боцата со кислород, без која не може да живее.

Сали: Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „трикафта“

24Инфо - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“ наменет за лекување пациенти со цистична фиброза. – За 8 пациенти со цистична фиброза денеска се обезбедија ...

Сали за смртта на Благојче, пациентот со цистична фиброза: Министерството не е најодговорна институција за овој случај

MTM - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали, прашан дали се чувствува одговорен за смртта на пациентот Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката со цистичната фиброза, без да го добие лекот, не одговори конкретно.

Сали: Премиерот, а не министерот одлучува дали пациентите ќе добијат лек, нека не се прават евтини политички поени од ...

Република - 09.02.2023

Ја користам приликата да изразам најдлабоко сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски. Навистина сум потресен што се случи ваква трагедија, и ниту едно објаснување или изјава од политичар нема да го врати тој живот, напиша на својот ...

Министерството за здравство не ги купува лековите, ниту пак е најодговорно за тој случај, рече Сали по смртта на ...

Република - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали, прашан дали се чувствува одговорен за смртта на пациентот Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката со цистичната фиброза, без да го добие лекот, не одговори конкретно.

КОЛУМНА НА ЈАНЕВСКИ: На Благојче веќе не му треба „Трикафта“!

Денешен - 09.02.2023

Дарко ЈАНЕВСКИ На Стево Пендаровски осум дена му доцнела. Платата. Што е трогателно. Го слушаш тоа и некоја тежина ти ја исполнува душата, ја стега и ја врти правејќи јазол од неа, додека не ти распукне, ти го корне желудникот и ти го носи до грлото ...

Ковачевски со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза вети итна набавка на Трикафта

24Инфо - 09.02.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска заедно со советничката за здравство доцент д-р Ана Данева-Маркова, директорката на Фондот за здравствено осигурување Магдалена Филиповска-Грашкоска и пратеничката ...

Соборците на Благојче: Последните зборови му беа да го дочека лекот „трикафта“, не требаше да се чека

Курир - 09.02.2023

Родители на две деца болни од цистична фиброза во име на сите пациенти и Асоцијацијата изразија последна почит за Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката, без да го добие лекот. Тие посведочија и за неговите последни зборови што ги кажал пред да ...

Пациентите од Асоцијацијата за цистична фиброза денеска во 14 часот на протест пред Владата

Република - 09.02.2023

Пациентите од Асоцијацијата за денеска во 14 часот ќе бидат пред Владата. Ова незадоволство доаѓа откако почина пациент со оваа болест кому надлежните две години му ветуваа лек. Други седум пациенти се во слична состојба како овој пациент, а уште ...

Сали за смртта на Благојче: Министерството не е најодговорна институција за овој случај

Press24 - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали, прашан дали се чувствува одговорен за смртта на пациентот Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката со цистичната фиброза, без да го добие лекот, не одговори конкретно.

Сали: Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „Трикафта“

Скопје инфо - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „Трикафта“ наменет за лекување на пациенти со цистична фиброза.

Беким Сали му врати Ковачевски: Премиерот, а не министерот одлучува дали пациентите ќе добијат лек

Курир - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали преку социјалните мрежи упати сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски. – Навистина сум потресен што се случи ваква трагедија, и ниту едно објаснување или изјава од политичар нема да го врати тој ...

Свеќа пред Владата за Благојче Илијевски, пациентите со цистична фиброза ќе се збогуваат со соборецот кој почина ...

Lider - 09.02.2023

Со едноминутно молчење, свеќи и цвеќе пациентите со цистична фиброза денеска во 14 часот пред Владата ќе се збогуваат од битолчанецот Благојче Илијевски, кој вчера почина како последица на болеста чекајќи го лекот „Трикафта“.

ВМРО-ДПМНЕ: Цената на опстојување на оваа власт се плаќа со човечки животи затоа мора веднаш да заминат!

Lider - 09.02.2023

Почина пациент со цистична фиброза кому надлежните две години му ветуваа лек. Други седум пациенти се во слична состојба како овој пациент, а уште 130 чекаат лек. Ова говори само за едно, државата не се грижи за граѓаните, државата не успева ниту ...

Цвеќе и венец за младиот Благојче: АЦФ и пријателите се збогуваа со својот соборец

Lider - 09.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза и пациентите болни од истата болест денеска во 14 часот пред Влада се збогуваа со еден од своите најактивни членови Благојче Илијевски, пренесува „Локално“ и објави фотографии од настанот.

Сали: Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „Трикафта“

Press24 - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „Трикафта“ наменет за лекување на пациенти со цистична фиброза.

Сали му врати Ковачевски: Премиерот, а не министерот одлучува дали пациентите ќе добијат лек

24Инфо - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали преку социјалните мрежи упати сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски. -Ја користам приликата да изразам најдлабоко сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски.

Цената на опстојување на оваа власт се плаќа со човечки животи затоа мора веднаш да заминат!

Република - 09.02.2023

Почина пациент со цистична фиброза кому надлежните две години му ветуваа лек. Други седум пациенти се во слична состојба како овој пациент, а уште 130 чекаат лек. Ова говори само за едно, државата не се грижи за граѓаните, државата не успева ниту ...

Одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“ за болни од цистична фиброза, дадени насоки за итна набавка на лекот

Н.Македонија - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“, како и дека се дадени насоки за итна набавка на лекот.

Пациентите со цистична фиброза со едноминутен молк и венец пред Влада му оддадоа почит на Благојче и бараат лек

Нетпрес - 09.02.2023

Пациенти со цистична фиброза, активисти и граѓани со едноминутно молчење и поставување цветен венец пред Владата му оддадоа почит на Благојче Илијевски, кој почина вчера, чекајќи да се обезбеди лекот „трикафта“ за оваа болест.

Сали контра Ковачевски: Премиерот е одговорен за набавката на лекот

Lider - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали преку социјалните мрежи упати сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски. – Навистина сум потресен што се случи ваква трагедија, и ниту едно објаснување или изјава од политичар нема да го врати тој ...

Пендаровски до ВМРО-ДПМНЕ: Нечовечки е да ги злоупотребувате личните трагедии на луѓето за добивање на политички поени

24Инфо - 09.02.2023

Во врска со , за претседателот Стево Пендаровски, кои се однесуваат на ветувања за набавка на лекот за цистична фиброза, Кабинетот на претседателот ја испраќа следната реакција: -За жал, не бил неписмен само пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, туку и оние кои ...

Беким Сали му одговори на Ковачевски: Премиерот, а не министерот одлучува дали пациентите ќе добијат лек

Нетпрес - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали преку социјалните мрежи упати сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски. – Навистина сум потресен што се случи ваква трагедија, и ниту едно објаснување или изјава од политичар нема да го врати тој ...

Неодговорно е да си ја префрламе одговорноста, реагира Сали на барањето за одговорност од Ковачевски

Н.Македонија - 09.02.2023

Неодговорно е да си ја префрламе одговорноста. Кога би сакале да се натпреваруваме со политички изјави, јас исто така би можел да одговорам со прашање: дали некој кој, и покрај барањето на Министерството за здравство, не одобрил средства за лек на ...

КОВАЧЕВСКИ: Денес и за мене е тажен ден, не само за семејството на Благојче Илијевски, кого јас лично не сум го ...

Денешен - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски, рече: „Денес за мене е навистина тажен ден“, додавајќи дека ’не само за семејството на Благојче Илијевски, кој јас лично не сум го запознал, туку е и тажен ден за целата земја‘.

Пендаровски до ВМРО-ДПМНЕ: Нечовечки е да ги злоупотребувате личните трагедии на луѓето за добивање на политички поени

Курир - 09.02.2023

Во врска со ставовите искажани од страна на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, за претседателот Стево Пендаровски, кои се однесуваат на ветувања за набавка на лекот за цистична фиброза, Кабинетот на претседателот ја испраќа следната реакција: -За жал, ...

Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „трикафта“, соопшти Сали

Н.Македонија - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“ наменет за лекување пациенти со цистична фиброза. – За осум пациенти со цистична фиброза денеска се обезбедија ...

ПЕНДАРОВСКИ: Сочувствувам со семејството на починатиот Благојче Илиевски, државата веднаш да најде пари и да го купи ...

Денешен - 09.02.2023

Претседателот Пендаровски искрено сочувствува со семејството на починатиот Благојче Илиевски, велат од неговиот Кабинет. Точно е дека претседателот Пендаровски има одржано не една, туку повеќе средби со здруженијата на граѓани болни од цистична ...

(ФОТО) Пендаровски до Ковачки: Неписмен си

Press24 - 09.02.2023

Бурна политичка преписка денеска меѓу претседателот Стево Пендаровски и пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки, во врска со набавување на лекот „Трикафта“, кој го нема долго време во државата, а е неопходен за лекувањето на болните од цистична ...

КОВАЧКИ ДО ПЕНДАРОВСКИ: Вие го искористивте болниот од цистична фиброза за ПР, а сега бегате од одговорност!

Денешен - 09.02.2023

Драга КОВАЧКИ Денеска г-динот Пендаровски во негово соопштение сакајќи да ја префрли одговорноста на Владата затоа што не набавила лек за болните од цистична фиброза, ме квалификувал дека сум неписмен затоа што барам оставка од него.

Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „трикафта“

Независен - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“ наменет за лекување пациенти со цистична фиброза. – За 8 пациенти со цистична фиброза денеска се обезбедија ...

Ковачевски на средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза

Нетпрес - 09.02.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска заедно со советничката за здравство доцент д-р Ана Данева-Маркова, директорката на Фондот за здравствено осигурување Магдалена Филиповска-Грашкоска и пратеничката ...

Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „трикафта“ за пациентите со цистична фиброза

еМагазин - 09.02.2023

Министерот за здравство со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“, наменет за лекување пациенти со цистична фиброза. – За 8 пациенти со цистична фиброза денеска се обезбедија буџетски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Цената на опстојување на оваа власт се плаќа со човечки животи

MTM - 09.02.2023

„Почина пациент со цистична фиброза кому надлежните две години му ветуваа лек. Други седум пациенти се во слична состојба како овој пациент, а уште 130 чекаат лек. Ова говори само за едно, државата не се грижи за граѓаните, државата не успева ниту ...

Ковачевски на средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза

Република - 09.02.2023

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски денеска заедно со советничката за здравство доцент д-р Ана Данева-Маркова, директорката на Фондот за здравствено осигурување Магдалена Филиповска-Грашкоска и пратеничката Санела ...

ВМРО-ДПМНЕ: Цената на опстојување на оваа власт се плаќа со човечки животи, затоа мора веднаш да заминат!

Нетпрес - 09.02.2023

-Почина пациент со цистична фиброза кому надлежните две години му ветуваа лек. Други седум пациенти се во слична состојба како овој пациент, а уште 130 чекаат лек. Ова говори само за едно, државата не се грижи за граѓаните, државата не успева ниту ...

Пациенти од Асоцијацијата за цистична фиброза попладнево ќе протестираат пред Влада

Скопје инфо - 09.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза најави протест за денеска во 14 часот. „Не постои поголемо кршење на човековите права од тоа да се дозволи да умираат луѓе од болести за кои има лек! Заради ова, Асоцијацијата за цистична фиброза утре во 14 ч.

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Пендаровски беше неписмен кога вети набавка на лекот за болните од цистична фиброза или свесно ги ...

24Инфо - 09.02.2023

Соопштение до јавноста, реакција на писмената изјава од Кабинетот на Стево Пендаровски дадена за порталот Локално.мк „Дали Стево Пендаровски беше неписмен кога го прими сега веќе починатиот Благојче Илиевски и му вети дека ќе помогне за набавка на ...

САЛИ ГО ОБВИНУВА ПРЕМИЕРОТ: Лично Ковачевски, до вчера, не одлучи да се обезбедат пари за Трикафта

Денешен - 09.02.2023

Беким САЛИ на ФБ Ја користам приликата да изразам најдлабоко сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски. Навистина сум потресен што се случи ваква трагедија, и ниту едно објаснување или изјава од политичар нема да го врати тој живот.

ВМРО-ДПМНЕ: Цената на опстојување на оваа власт се плаќа со човечки животи затоа мора веднаш да заминат

Press24 - 09.02.2023

Почина пациент со цистична фиброза кому надлежните две години му ветуваа лек. Други седум пациенти се во слична состојба како овој пациент, а уште 130 чекаат лек. Ова говори само за едно, државата не се грижи за граѓаните, државата не успева ниту ...

Кираџиева: Душмани на народот – додека се ценкаат која партија да го земе Министерство за здравство народот умира

Антропол - 09.02.2023

Членови на политичката партија Левица денес беа дел од мирниот протест пред Владата на Република Македонија каде се собраа граѓаните да изразат последна почит за Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката со болеста цистична фиброза поради тоа што ...

Премиерот Ковачевски на средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза

Centar - 09.02.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска заедно со советничката за здравство доцент д-р Ана Данева-Маркова, директорката на Фондот за здравствено осигурување Магдалена Филиповска-Грашкоска и пратеничката ...

Одобрени над 2,2 милиона евра за лекот „трикафта“ за пациентите со цистична фиброза

еМагазин - 09.02.2023

Премиерот кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“, како и дека се дадени насоки за итна набавка на лекот.

Пендаровски до ВМРО-ДПМНЕ: Нечовечки е да ги злоупотребувате личните трагедии на луѓето за добивање на политички поени

Нетпрес - 09.02.2023

Во врска со ставовите искажани од страна на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, за претседателот Стево Пендаровски, кои се однесуваат на ветувања за набавка на лекот за цистична фиброза, Кабинетот на претседателот ја испраќа следната реакција: -За жал, ...

Одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“ и дадени насоки за итна набавка на лекот

Во Центар - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“, како и дека се дадени насоки за итна набавка на лекот.

Ковачевски: Можевме да го спасиме Благојче, Сали нека размисли дали може да го продолжи мандатот

Република - 09.02.2023

Немам намера да чекам низ бирократските лавиринти за да се преземе нешто, туку уште утрово се преземени конкретни чекори и решив веднаш да се одвојат финансиски средства од Фондот за здравствено осигурување за најкритичните болни од цистична ...

За лекот за цистична фиброза „трикафта“ одобрени над 2,2 милиона евра, дадени насоки за итна набавка

Курир - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“, како и дека се дадени насоки за итна набавка на лекот.

Ковачевски: Сали да размисли дали треба да даде оставка, преземени се сите чекори за набавка на „Трикафта“, нема да ...

24Инфо - 09.02.2023

Немам намера да чекам низ бирократските лавиринти за да се преземе нешто, туку уште утрово се преземени конкретни чекори и решив веднаш да се одвојат финансиски средства од Фондот за здравствено осигурување за најкритичните болни од цистична ...

За лекот „трикафта“ за цистична фиброза одобрени над 2,2 милиона евра, дадени насоки за итна набавка

Нетпрес - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“, како и дека се дадени насоки за итна набавка на лекот.

ВЛАДАТА ОДОБРИ 2,2 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ТРИКАФТА: Ковачевски вети посебно тело за измени на законите за јавни набавки и ...

Денешен - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски кој денеска имаше средба со претставници од Асоцијацијата за цистична фиброза, рече дека се одобрени над 2,2 милиона евра за „трикафта“, како и дека се дадени насоки за итна набавка на лекот.

Жално е во 21 век да се умира од болест за која има лек, револтирани сме од предолгото чекање, нема веќе време, рекоа ...

Република - 09.02.2023

Жално е во 21. век кога има лек за оваа болест да умираат пациентите со цистична фиброза. Многу сме револтирани од предолгото чекање и одлучување дали да се донесе лекот и за колку пациенти.

Ковачевски разочаран од Сали, можел да направи повеќе за Благојче

Независен - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски утрово во телефонски разговор со министерот за здравство, Беким Сали го замолил да размисли дали може да го продолжи својот мандат бидејќи не сторил доволно за да ја спречи смртта на Благојче Илијевски, која според него ...

Асоцијација за цистична фиброза: Првите дози на ,,Трикафта” ги очекуваме на почетокот на март

Курир - 09.02.2023

Од Асоцијацијата за цистична фиброза информираат за заедничкиот договор кој произлегол по состанокот со премиерот во Владата. -Денес бевме на разговор во Влада, со премиерот и претставници од неговиот кабинет.

Пендаровски по смртта на Благојче: Јас не сум надлежен за набавка на лекот, туку МЗ и ФЗО

Република - 09.02.2023

По веста за починатиот пациент болен од цистична фиброза, Благојче Илијевски со рекација се јавија од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Од таму посочуваат дека за оние кои ги разбираат работите, претседателот не е надлежната институција ...

Ковачевски: Можевме да го спасиме Благојче, но, зошто не го направивме тоа е главното прашање

еМагазин - 09.02.2023

Немам намера да чекам низ бирократските лавиринти за да се преземе нешто, туку уште утрово се преземени конкретни чекори и решив веднаш да се одвојат финансиски средства од Фондот за здравствено осигурување за најкритичните болни од цистична ...

Обезбедени се 140 милиони денари за лекот „трикафта“ за осум пациенти со цистична фиброза

Lider - 09.02.2023

За осум пациенти со цистична фиброза се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“, објави на фејсбук министерот за здравство Беким Сали. За 8 пациенти со цистична фиброза денес се обезбедија буџетски средства за набавка на лекoт Трикафта.

Ковачевски: Можевме да го спасиме Благојче, Сали нека размисли дали може да го продолжи мандатот

Lider - 09.02.2023

Немам намера да чекам низ бирократските лавиринти за да се преземе нешто, туку уште утрово се преземени конкретни чекори и решив веднаш да се одвојат финансиски средства од Фондот за здравствено осигурување за најкритичните болни од цистична ...

Ковачевски: Нема да дозволам друг да умре заради бирократија

Centar - 09.02.2023

Денес за мене е навистина тажен ден рече премиерот Димитар Ковачевски, додавајќи дека ‘не само за семејството на Благојче Илијевски, кој јас лично не сум го запознал, туку е и тажен ден за целата земја’.

Митева: Многу задоцнето е глумењето на грижа и каење, Ковачевски веќе требаше да ја изготви неговата оставка, граѓаните ...

Курир - 09.02.2023

Денес граѓаните беа сведоци на лицемерието на Димитар Ковачевски. Обидувајќи се да глуми жртва и човек паднат од небото, не успеа да ја сокрие неговата неспособност. Никој, буквално никој повеќе не верува во неговите наводни грижи за проблемите.

„Немаме време за губење, изгубивме прекрасен човек“ – пред владата помен за починатиот Благојче на кој државата не му ...

Курир - 09.02.2023

Попладнево се одржува мирен протест на пациентите до цистична фиброза пред Влада, откако во текот на вчерашниот ден почина Благојче Илијевеки, кој беше еден од најтешките случаи со оваа болест.

Дали Пендаровски беше неписмен кога го прими сега веќе починатиот Благојче и му вети дека ќе помогне за набавка на ...

Република - 09.02.2023

Дали Стево Пендаровски беше неписмен кога го прими сега веќе починатиот Благојче Илиевски и му вети дека ќе помогне за набавка на лекот неопходен за болните од цистична фиброза или пак се работеше за свесна злоупотреба на тешко болни луѓе во ...

Левица: Негрижата на Владата носи човечки жртви – се гледаме во 14 часот пред Влада!

MTM - 09.02.2023

„Сведоци сме на долгогодишната негрижа од страна на министерството за здравство, кое со децении го деградира здравјето на нашите граѓани. Дисфункционални клиники, дефицит на лекарства, терапии и лекарски кадар, а секојдневно сведочиме и на лекарски ...

Остри реакции по смртта на Благојче: Не купуваме лекови за болни од цистична фиброза, плаќаме милиони евра за службени ...

MTM - 09.02.2023

Лавина реакции предизвика ненадејната смрт на Благојче Илиевски, кој скоро две години добиваше уверувања дека ќе го добие скапиот лек за цистична фиброза, а вчера ја изгуби битката со болеста.

Митева: Многу задоцнето е глумењето на грижа и каење, Ковачевски веќе требаше да ја изготви неговата оставка

24Инфо - 09.02.2023

Интегрален текст од прес конференција на Марија Митева, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ „Денес граѓаните беа сведоци на . Обидувајќи се да глуми жртва и човек паднат од небото, не успеа да ја сокрие неговата неспособност.

Ковачевски до Сали: Нека размисли дали може да го продолжи мандатот, можевме да направиме повеќе за Благојче

Centar - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека смртта на Благојче Илиевски, пациент со цистична фиброза кој не доби терапија со лекот „трикафта“, е прерана. Ковачевски јавно му посочи на министерот за здравство Беким сали: „Да размисли и да ми каже дали ...

Сали: Министерството за здравство не е најодговорно за смртта на пациентот со цистична фиброза

Курир - 09.02.2023

Министерството за здравство не би било најодговорната институција за смртта на пациентот со цистична фиброза, кој не дочека набавка на лекот „Трикафта“, рече ресорниот министер Беким Сали.

Левица: Негрижата на Владата носи човечки жртви – се гледаме во 14 часот пред Влада

Press24 - 09.02.2023

„Сведоци сме на долгогодишната негрижа од страна на министерството за здравство, кое со децении го деградира здравјето на нашите граѓани. Дисфункционални клиники, дефицит на лекарства, терапии и лекарски кадар, а секојдневно сведочиме и на лекарски ...

Обезбедени се 140 милиони денари за лекот „трикафта“ за осум пациенти со цистична фиброза

Република - 09.02.2023

За осум пациенти со цистична фиброза се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“, објави на фејсбук министерот за здравство Беким Сали. објави Сали на Фејсбук. Вчера почина најтешко болниот пациент од цистична фиброза во земјава, Благојче ...

За магичното дејство на таблетките Трикафта со полн здив раскажува Ана од Србија

Република - 09.02.2023

Дали е навистина магичен лекот „Трикафта“, што Благојче од Битола не успеа да го дочека од државата? Дали навистина им го менува животот на заболените со оваа ретка генетска болест? Токму за тоа за каков лек се борат со ветерниците на бирократијата ...

Митева: Многу задоцнето е глумењето на грижа и каење, Ковачевски веќе требаше да ја изготви неговата оставка, граѓаните ...

Lider - 09.02.2023

Денес граѓаните беа сведоци на лицемерието на Димитар Ковачевски. Обидувајќи се да глуми жртва и човек паднат од небото, не успеа да ја сокрие неговата неспособност. Никој, буквално никој повеќе не верува во неговите наводни грижи за проблемите.

ВИДЕО: Едноминутен молк пред Владата за Благојче, кој ја изгуби битката со цистичната фиброза, без да добие лек

Press24 - 09.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза пред Владата одржува мирен собир со едноминутно молчење поради смртта на Благојче Илиевски, кој не доби лек и ја изгуби битката со болеста. Собирот почна со едноминутно молчење, а од Асоцијацијата донесоа и венец во ...

(Видео) Митева: Многу задоцнето е глумењето загриженост и каење, Ковачевски требаше да ја изготви оставката

Centar - 09.02.2023

Денес граѓаните беа сведоци на лицемерството на Димитар Ковачевски, истакна на прес-конференција Марија Митева, портпаролка на ВМРО-ДПМНЕ. „Обидувајќи се да глуми жртва и човек паднат од небото, не успеа да ја скрие својата неспособност.

Ковачки до Пендаровски: Оставка веднаш, пред 2 години излажа дека ќе им помогнеш на болните од цистична фиброза, ништо ...

24Инфо - 09.02.2023

Во текот на вчерашниот ден целата македонска јавност беше сведок на трулоста на системот воден од ДУИ и СДС. Стево Пендаровски и Димитар Ковачевски со години ги злоупотребуваат трагичните судбини на болните од цистична фиброза ветувајќи им лек, се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Цената на опстојување на оваа власт се плаќа со човечки животи затоа мора веднаш да заминат!

Курир - 09.02.2023

Почина пациент со цистична фиброза кому надлежните две години му ветуваа лек. Други седум пациенти се во слична состојба како овој пациент, а уште 130 чекаат лек. Ова говори само за едно, државата не се грижи за граѓаните, државата не успева ниту ...

Сали за смртта на Благојче, пациентот со цистична фиброза: Министерството не е најодговорна институција за овој случај

Centar - 09.02.2023

Министерот за здравство, Беким Сали, прашан дали се чувствува одговорен за смртта на пациентот Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката со цистичната фиброза, без да го добие лекот, не одговори конкретно.

Едноминутен молк пред Владата за пациентот што ја загуби битката со цистичната фиброза

Н.Македонија - 09.02.2023

Асоцијацијата за цистична фиброза пред Владата одржува мирен собир со едноминутно молчење поради смртта на Благојче Илиевски кој ја изгуби битката со болеста. Собирот почна со едноминутно молчење, а од Асоцијацијата донесоа и венец во негова чест.

Министерството за здравство не би било најодговорната институција за смртта на Благојче, смета Сали

Скопје инфо - 09.02.2023

Министерството за здравство не би било најодговорната институција за смртта на пациентот со цистична фиброза, кој не дочека набавка на лекот „Трикафта“, рече ресорниот министер Беким Сали.

Левица: Негрижата на Владата носи човечки жртви

Антропол - 09.02.2023

Сведоци сме на долгогодишната негрижа од страна на министерството за здравство, кое со децении го деградира здравјето на нашите граѓани. Дисфункционални клиники, дефицит на лекарства, терапии и лекарски кадар, а секојдневно сведочиме и на лекарски ...

Ковачки до Пендаровски: Оставка веднаш, пред 2 години излажа дека ќе им помогнеш на болните од цистична фиброза, ништо ...

Курир - 09.02.2023

Во текот на вчерашниот ден целата македонска јавност беше сведок на трулоста на системот воден од ДУИ и СДС. Стево Пендаровски и Димитар Ковачевски со години ги злоупотребуваат трагичните судбини на болните од цистична фиброза ветувајќи им лек, се ...

Претставници на Асоцијацијата за цистична фиброза на средба во Владата, му оддадоа почит на починатиот пациент

Press24 - 09.02.2023

Со едноминутно молчење, свеќи и цвеќе пред Владата, граѓани и членови на Асоцијацијата за цистична фиброза, денеска му оддадоа почит на Благојче Илијевски, кој почина чекајќи да се обезбеди лекот „трикафта“ за оваа ретка болест.

(Видео) Ковачки до Пендаровски: Оставка веднаш!

MTM - 09.02.2023

„Во текот на вчерашниот ден целата македонска јавност беше сведок на трулоста на системот воден од ДУИ и СДС. Стево Пендаровски и Димитар Ковачевски со години ги злоупотребуваат трагичните судбини на болните од цистична фиброза ветувајќи им лек, се ...

Министерството за здравство не е најодговорно за смртта на пациентот со цистична фиброза, вели Сали

Нетпрес - 09.02.2023

-Министерството за здравство не е најодговорната институција за смртта на пациентот со цистична фиброза, кој не дочека набавка на лекот „Трикафта“, рече ресорниот министер Беким Сали. По денешната посетата на Општа болница Струга, прашан дали ...

Многу задоцнето е глумењето на грижа и каење, Ковачевски

Република - 09.02.2023

Денес граѓаните беа сведоци на лицемерието на Димитар Ковачевски. Обидувајќи се да глуми жртва и човек паднат од небото, не успеа да ја сокрие неговата неспособност. Никој, буквално никој повеќе не верува во неговите наводни грижи за ...

Ковачевски чекаше да изгубиме живот за да глуми дека се грижи за болните од цистична фиброза?

Република - 09.02.2023

Денес граѓаните беа сведоци на лицемерието на Димитар Ковачевски. Обидувајќи се да глуми жртва и човек паднат од небото, не успеа да ја сокрие неговата неспособност. Никој, буквално никој повеќе не верува во неговите наводни грижи за проблемите, ...

„Немаме време за губење, изгубивме прекрасен човек“ – пред владата помен за починатиот Благојче на кој државата не му ...

Lider - 09.02.2023

Попладнево се одржува мирен протест на пациентите до цистична фиброза пред Влада, откако во текот на вчерашниот ден почина Благојче Илијевеки, кој беше еден од најтешките случаи со оваа болест.

Митева: Многу задоцнето е глумењето на грижа и каење, Ковачевски веќе требаше да ја изготви неговата оставка

Press24 - 09.02.2023

Денес граѓаните беа сведоци на лицемерието на Димитар Ковачевски. Обидувајќи се да глуми жртва и човек паднат од небото, не успеа да ја сокрие неговата неспособност. Никој, буквално никој повеќе не верува во неговите наводни грижи за проблемите.

Сали: Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „трикафта“

Во Центар - 09.02.2023

Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“ наменет за лекување пациенти со цистична фиброза. – За 8 пациенти со цистична фиброза денеска се обезбедија ...

САЛИ „КУЛИРА“: МЗ не купува лекови и не е најодоговорно за смртта на Благојче

Денешен - 09.02.2023

Министерството за здравство не би било најодговорната институција за смртта на пациентот со цистична фиброза, кој не дочека набавка на лекот „Трикафта“, рече ресорниот министер Беким Сали.

Болните од цистична фиброза пред Владата се збогуваа од Благојче – Изгубивме прекрасен човек

Нетпрес - 09.02.2023

Денеска пред владата пациенти и членови на Асоцијацијата против цистична фиброза изразија последна почит за нивниот соборец Благојче Илиевски, кој ја изгуби битката, без да го добие лекот.

Со минута молк болните од цистична фиброза пред владата се збогуваа од нивниот соборец Благојче

24Инфо - 09.02.2023

Со едноминутно молчење, свеќи и цвеќе пред Владата, граѓани и членови на Асоцијацијата за цистична фиброза, денеска му оддадоа почит на Благојче Илијевски, кој почина чекајќи да се обезбеди лекот „трикафта“ за оваа ретка болест.