TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илинден повеќе ги раздвојува Скопје и Софија, а не ги зближува

Утрински - 10.05.2006

По најавата на Бугарија за заедничка прослава на македонскиот празник Бугарија и Македонија за Илинден имаат различно видување и заедничка прослава ќе значи отворање на старите рани ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ Македонија и Бугарија треба да ги насочат сопствените напори кон демократска Европа, а не кон ...

Македонците ме избраа за кмет

Време - 09.05.2006

ИНТЕРВЈУ: БОЈКО БОРИСОВ, ГРАДОНАЧАЛНИК НА СОФИЈА Дејан Николовски Во Македонија денеска доаѓа Бојко Борисов, градоначалникот на Софија, чие име најчесто се спомнуваше во борбата со криминалот, а деновиве го вбројуваат меѓу најсериозните кандидати за претседател на Република Бугарија.

Српскиот претседател Тадиќ во посета на Софија

Макфакс - 09.05.2006

Белград Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска треба да отпатува во работна посета на Бугарија, каде ќе се сретне со бугарскиот претседател Георги Прванов и бугарскиот премиер Сергеј Станишев. Во Софија, претседателот Тадиќ ќе учествува во работата на самитот на партиите на европските ...

Прванов во Крушево - Црвенковски на Пирин, за Илинден

Утрински - 08.05.2006

ИЛИНДЕН Благоевград-Македонскиот претседател на годинешното одбележување на Илинден да присуствува во Бугарија, а бугарскиот претседател на Илинденското чествување во Македонија, е најновата идеја која ја разгледува официјална Софија.

Прванов во Крушево, Црвенковски на Пирин

Дневник - 08.05.2006

Македонскиот претседател на годинешното одбележување на Илинден да присуствува во Бугарија, а бугарскиот претседател на Илинденското чествување во Македонија, е новата идеја што ја разгледува официјална Софија, јави Макфакс. Идејата, која ја разгледуваат во кабинетот на бугарскиот претседател, е во ...