TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пирати за прв пат грабнаа брод во води на Оман

А1 - 13.06.2009

Сомалиските пирати грабнаа брод во германска сопственост, кој пловел под знамето на Антигва и Барбуда, крај брегот на Оман, што е првиот регистриран напад во територијалните води на оваа држава, пренесе Франс ...

НАТО ги штити бродовите од сомалиските пирати

Утрински - 13.06.2009

По драматичната тричасовна потера, седум сомалиски пирати стоеја на палубата на матичниот брод стаписани од глетката на хеликоптер што кружи во темнината над нив.

Сомалиските пирати ја менуваат тактиката

Телма - 13.06.2009

Сомалиските пирати грабнаа брод во германска сопственост, кој пловел под знамето на Антигва и Барбуда, крај брегот на Оман, што е првиот регистриран напад во територијалните води на оваа држава, пренесе Франс ...

Пиратите киднапираа брод во водите на Оман

Алсат-М - 13.06.2009

Сомалиските пирати грабнаа брод во германска сопственост, кој пловел под знамето на Антигва и Барбуда, крај брегот на Оман, што е првиот регистриран напад во територијалните води на оваа држава, пренесе Франс ...

Пиратите за прв пат грабнаа брод во територијалните води на Оман

Сител - 13.06.2009

Сомалиските пирати грабнаа брод во германска сопственост, кој пловел под знамето на Антигва и Барбуда, крај брегот на Оман, што е првиот регистриран напад во територијалните води на оваа држава, пренесе Франс ...

Пиратите за прв пат грабнаа брод во територијалните води на Оман

Канал5 - 13.06.2009

Сомалиските пирати грабнаа брод во германска сопственост, кој пловел под знамето на Антигва и Барбуда, крај брегот на Оман, што е првиот регистриран напад во територијалните води на оваа држава, пренесе Франс ...

Нато ја продолжува борбата против пиратите

Алсат-М - 12.06.2009

Северноатлантската алијанса на долг рок ќе остане присутна во водите околу Рогот на Африка, каде флотата на НАТО во изминативе месеци одигра клучна улога во меѓународната антипиратска мисија за спречување ...

НАТО ја продолжува мисијата против сомалиските пирати

Канал5 - 12.06.2009

Министрите за одбрана на земјите - членки на НАТО се договорија да ја продолжат мисијата против сомалиските пирати чиј рок истекува подоцна овој месец.

Прва европска амбасада во Сомалија

Вечер Прес - 12.06.2009

Италија е првата европска земја која ќе отвори Амбасада во главниот град на Сомалија, Могадишу. Досега Амбасади во Могадишу имаат само Либија, Јемен и Кенија.

Како да се запрат пиратите?

Deutsche Welle - 09.06.2009

Пиратските напади пред брегот на Источна Африка ја загрозуваат светската трговија. Мерките на меѓународната заедница засега се неуспешни.