TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Монструм" не запира, доказите се непобитни

Вечер Прес - 06.05.2012

Министерството за внатрешни работи и Обвинителството имаат непобитни докази за разрешувањето на случајот "Монструм", а особено за инволвираноста на притворените и осомничените лица.

Груевски: Има цврсти докази за убиството кај Смиљковското езеро

24 Вести - 05.05.2012

Постојат цврсти докази за петкратното убиство кај Смилковското езеро што ќе бидат презентирани пред суд, изјави во сабота премиерот Никола Груевски.

Груевски - МВР има цврсти докази за убиството

Утрински - 05.05.2012

„Изразувањето протест е демократаско право на сите луѓе, ние тоа го почитуваме и секогаш со сериозност пристапуваме кон анализа на таквите ситуации“, вели Премиерот Изразувањето протест е ...

Груевски: Убиството треба да се осуди

Дневник - 05.05.2012

Во врска со вчерашните протести, премиерот Никола Груевски истакна дека секој има право на изразување на протест, но сепак додаде оти Владата кон таквите настани пристапува со доза на сериозност, ...

Груевски: Демонстрантите се изманипулирани

Deutsche Welle - 05.05.2012

Вчерашните (04.05) протести во Скопје нема да влијаат значително врз меѓуетничките односи, оценува премиерот Никола Груевски.

Груевски: Секој има право на изразување протест

Канал5 - 05.05.2012

Со сериозност треба да се пристапува кон протестите бидејќи организаторите понекогаш знаат да ги изманипулираат граѓаните, изјави премиерот Груевски, за вчерашните протести против апсењето на ...

Груевски. цврсти се доказите на МВР

Телма - 05.05.2012

Изразувањето протест е демократаско право на сите луѓе, ние тоа го почитуваме и секогаш со сериозност пристапуваме кон анализа на таквите ситуации, истакна премиерот Никола Груевски прашан за ...

Груевски: Цврстите докази на МВР се вистината, а не манипулацијата од некои луѓе

Алфа - 05.05.2012

Изразувањето протест е демократаско право на сите луѓе, ние тоа го почитуваме и секогаш со сериозност пристапуваме кон анализа на таквите ситуации, истакна премиерот Никола Груевски прашан за ...

Груевски: Цврстите докази на МВР се вистината за убиството кај Смилковци

Press24 - 05.05.2012

Изразувањето протест е демократаско право на сите луѓе, ние тоа го почитуваме и секогаш со сериозност пристапуваме кон анализа на таквите ситуации, истакна премиерот Никола Груевски прашан за ...

Груевски: Има цврсти докази за убиството кај Смилковското езеро

Макфакс - 05.05.2012

Постојат цврсти докази за петкратното убиство кај Смилковското езеро што ќе бидат презентирани пред суд, изјави во сабота премиерот Никола Груевски.

Груевски: МВР има цврсти докази за убиствата кај Смилковското езеро

Кајгана - 05.05.2012

Постојат цврсти докази за петкратното убиство кај Смилковското езеро што ќе бидат презентирани пред суд, изјави во сабота премиерот Никола Груевски.

Груевски:Убиството треба да се осуди

Курир - 05.05.2012

Во врска со вчерашните протести, премиерот Никола Груевски истакна дека секој има право на изразување на протест. Владата, посочи премиерот, кон таквите настани пристапува со доза на сериозност.

Груевски: МВР има црвсти докази за петкратното убиство и тоа ќе се докаже на суд

Нетпрес - 05.05.2012

Министерството за внатрешни работи има црвсти докази за убиството на петте лица кај Смиљковското езеро кои ќе бидат презентирани пред судот, рече денеска премиерот Никола Груевски додавајќи дека не ...

Груевски: Убиството мора да се осуди

Кирилица - 05.05.2012

Секој има право на изразување протест- прокоментира премиерот Никола Груевски, запрашан за вчерашните протести против полициската акција Монструм.

Груевски-МВР има цврсти докази кои ќе се покаже дека се вистината

Р.С.Европа - 05.05.2012

Премиерот Никола Груевски изјави денеска декa изразувањето на протест е демократско право на сите луѓе, коментирајќи го вчерашниот протест против полициската акција Монструм.

“Цврстите докази на МВР се вистината, а не манипулацијата од некои луѓе“

МРТ - 05.05.2012

Изразувањето протест е демократаско право на сите луѓе, ние тоа го почитуваме и секогаш со сериозност пристапуваме кон анализа на таквите ситуации, истакна премиерот Никола Груевски прашан за ...

Груевски: Цврстите докази на МВР се вистината, а не манипулацијата од некои луѓе

Сител - 05.05.2012

Изразувањето протест е демократаско право на сите луѓе, ние тоа го почитуваме и секогаш со сериозност пристапуваме кон анализа на таквите ситуации, истакна премиерот Никола Груевски прашан за ...

Груевски: МВР има цврсти докази за убиството

Алфа - 05.05.2012

Полицијата има непобитни докази кои пред судот ќе ја покажат вистината за петкратното убиство кај Смилковци. Премиерот Никола Груевски, ја коментираше акцијата “Монструм“, првпат по нејзиното ...

Груевски: Цврстите докази на МВР се вистината, а не манипулацијата од некои луѓе

+инфо - 05.05.2012

Изразувањето протест е демократско право на сите луѓе, ние тоа го почитуваме и секогаш со сериозност пристапуваме кон анализа на таквите ситуации, истакна премиерот Никола Груевски прашан за коментар ...

Груевски: МВР има цврсти докази за петкратното убиство

Sky - 05.05.2012

Премиерот Никола Груевски за вчерашните протести во Скопје против акцијата Монструм коментираше дека изразувањето протест е демократско право но секогаш се анализираат таквите ситуации.

Груевски: Цврстите докази на МВР се вистината, а не манипулацијата од некои луѓе

Вечер Прес - 05.05.2012

Изразувањето протест е демократаско право на сите луѓе, ние тоа го почитуваме и секогаш со сериозност пристапуваме кон анализа на таквите ситуации, истакна премиерот Никола Груевски прашан за ...

Груевски: Цврстите докази на МВР се вистината

Н.Македонија - 05.05.2012

Изразувањето протест е демократаско право на сите луѓе, ние тоа го почитуваме и секогаш со сериозност пристапуваме кон анализа на таквите ситуации, истакна премиерот Никола Груевски прашан за ...

Груевски - Има цврсти докази за петкратното убиство

eReporter - 05.05.2012

Можам да потврдам дека МВР има обезбедено цврсти докази кои ќе ги презентира пред судот за убиството на петте лица кај Смиљковското Езеро и времето ќе покаже дека тие докази се она што е вистината, а ...

Протести во Скопје против апсењата за петкратното убиство

Deutsche Welle - 04.05.2012

Неколку илјади луѓе, претежно Албанци, протестираа пред судскиот комплекс и зградата на Владата против апсењата на осомничените за петкратното убиство. Протестот мина со помали инциденти.

Протест против апсењата во акцијата Монструм

Р.С.Европа - 04.05.2012

Демонстрантите се сомневаат дека уапсените поврзани со петкратното убиство кај Смилковското Езеро се вистинските виновници.

Протест за случајот Смилковци

Макфакс - 04.05.2012

Како што беше најавено преку социјалните мрежи во петокот од Јаја паша во Скопје, група од претежно млади луѓе се упатија кон Основниот суд Скопје, како што велат, да го изразат револтот од наводите ...

Протести против апсењата во операцијата „Монструм“

Р.С.Европа - 04.05.2012

Демонстрантите се сомневаат дека уапсените поврзани со петкратното убиство кај Смилковското Езеро се вистинските виновници.

Протест за случајот Смилковци

Кајгана - 04.05.2012

Како што беше најавено преку социјалните мрежи, денес од Јаја паша во Скопје, група од претежно млади луѓе се упатија кон Основниот суд Скопје, како што велат, да го изразат револтот од наводите дека ...

Медиумите на албански јазик со сомнежи за „Монструм“

Утрински - 03.05.2012

Во написите се наведува дека меѓу уапсените има пензионери и жени, кои ни оддалеку не можат ниту да заличат на терористи Медиумите на албански јазик настапуваат со сомнежи со доза на иронија во ...

Можеше ли да се спречи Смилковци

Утрински - 03.05.2012

Даниела Трпчевска Деветнаесет дена по крвавиот чин крај Смилковското Езеро во близина на Скопје, кога беа егзекутирани петмина граѓани, Македонија може да здивне, барем во поглед на уверувањата од ...

Определен притвор за осомничените за петкратното убиство

Телма - 03.05.2012

Доцна синоќа, на петтемина осомичени за петкратното убиство кај Железарското езеро кај Скопје, одреден им е 30 - дневен притвр.

Десетмина од уапсените за убиството кај Смилковци пуштени на слобода

Кајгана - 03.05.2012

Десетмина од вкупно 20 –те кои беа уапсени во акцијата „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското езеро по 48-часовен притвор излегоа на слобода.

Притвор за осомничените за масакрот кај Смилковци

Макфакс - 03.05.2012

Истражен судија им одреди 30–дневен притвор на петтемина егзекутори кои директно учествувале во убиството кај Смилковското езеро.

Осомничените за петкратното убиство кај Смилковци добија 30-дневен притвор

Кајгана - 03.05.2012

На петтемина осомничени дека директно учествувале во убиството кај Смилковското езеро, истражен судија им одреди 30-дневен притвор.

Десетмина од уапсените за убиството кај Смилковци пуштени на слобода

Макфакс - 03.05.2012

Десетмина од вкупно 20 –те кои беа уапсени во акцијата „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското езеро по 48-часовен притвор излегоа на слобода.

Интерпол ќе трага по двајцата осомничени за убиството кај Смилковци

Макфакс - 03.05.2012

Министерството за внатрешни работи денеска ќе распише меѓународна потерница по двете лица кои се осомничени дека ги убиле четирите момчиња и 45-годишниот жител на Црешево, а кои се во бегство.

МВР распиша потерница за двајца од осомничените за убиствата кај Смилковското Езеро

Глас на Америка - 03.05.2012

Волерс: „Правниот систем треба да постапува според правилата и законите, за граѓаните да имаат доверба дека се осудени вистинските лица“.

Интерпол се вклучува во потрага по двајцата осомничени за убиството кај Смилковци

Кајгана - 03.05.2012

Министерството за внатрешни работи денеска ќе распише меѓународна потерница по двете лица кои се осомничени дека ги убиле четирите момчиња и 45-годишниот жител на Црешево, а кои се во бегство.

Партиски реакции за полициската акција „Монструм“

Телма - 02.05.2012

СДСМ дава целосна поддршка на Министерството за внатрешни работи и безбедносните служби за брзо идентификување на сторителите и целосно расветлување на петкратното убиство кај Смиљковци.

Честитки за полицијата

Утрински - 02.05.2012

Ерол Ризаов Ако годинава Велигден беше крвав и тажен, Први мај може да биде празник на правдата. Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ја соопшти најпосакуваната и најочекуваната вест ...

ВИДЕО: Дваесетина уапсени за убиствата кај Смилковци

Дневник - 02.05.2012

Попладнево на прес конференција во МВР министерката Гордана Јанкуловска соопшти дека во акцијата „Монструм“ во која учествувале над 800 полицајци се уапсени 20-ина лица, од кои најголемиот дел од ...

Апсењата на радикалните исламисти одекна низ Балканот

Дневник - 02.05.2012

Веста за апсењата на дваесеттемина осомничени за петкратното убиство кај Смилковци, брзо се прошири низ земјите од Балканот.

Дали Македонија станува цел на тероризмот ?

24 Вести - 02.05.2012

Дали надлежните институции потфрлија и на време не го открија формирањето на религиозни радикални групи во Македонија. Со апсењето на осомничените за масакрот на Смилковското езеро, министерката за ...

Јанкуловска: За сите 20 уапсени има докази дека се поврзани со убиството кај Смилковското езеро

Канал5 - 02.05.2012

Сите дваесет уапсени се поврзани со петкратното грозоморно убиство кај Смилковското езеро. Петчлена група учествувала во масакрот. Тројца биле директни егзекутори, двајца им помагале да избегаат.

Јанкуловска за Канал 5: Имаме непобитни докази дека се уапсени вистинските убијци

Канал5 - 02.05.2012

Станува збор за терористички акт извршен врз основа на претходен договор и во точно одбран термин. Имаме непобитни докази. Верувам дека судот ќе ја досуди најстрогата можна казна.

ФОТО: Петте терористи што го извршија петкратното убиство кај Смилковското езеро

Канал5 - 02.05.2012

32 годишниот А.И., неговиот брат 33 годишниот А.И. и 27 годишниот А.Д. се тројцата свирепи убијци кои ладнокрвно го извршија петкратното убиство кај Смилковското Езеро.

По акцијата „Монструм“ партиите со поддршка за МВР

МРТ - 02.05.2012

Во изминативе 20-на дена СДСМ недвосмислено и јасно даваше целосна подршка на МВР и безбедносните служби да ги откријат, да ги приведат и да ги изведат пред лицето на правдата сторителите на ...

СДСМ со поддршка за расветлување на петкратното убиство

Курир - 02.05.2012

Опозициската СДСМ дава целосна поддршка на Министерството за внатрешни работи и безбедносните служби за брзо идентификување на сторителите и целосно расветлување на петкратното убиство кај Смиљковци.

Исламски терористи осомничени за петкратното убиство кај Скопје

Р.С.Европа - 02.05.2012

Под вакви наслови светските новински агенции јавуваат за прес конференцијата на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на која таа обелодени дека биле уапсени 20 радикални муслимани за ...

Осомничените за петкратното убиство изведени пред истражен судија

Глас на Америка - 02.05.2012

МВР поднесе кривични пријави за тероризам против петмина од приведените во акцијата „Монструм“. Осомничените за петкратното убиство кај Железарското Езеро, кои полицијата ги уапси вчера во ...

Јанкулоска: Имаме непобитни докази дека ги фативме убијците

МКД - 02.05.2012

Имаме непобитни докази дека ги фативме вистинските убијци и дека станува збор за терористички акт извршен врз основа на претходен договор и во точно одбран термин.

5 осомничени за тероризам, 3 од нив убијците кај Смилковци

Алфа - 02.05.2012

Од петтемина пријавени за тероризам, полицијата тврди дека тројца се директни извршители на убиството на железарското езеро. Сите се од Скопје, а двајца од убијците се пребегани на Косово.

Поддршка, но и воздржаност за апсењето

Алфа - 02.05.2012

Поддршка, воздржаност, но и предупредување. Вака, со една реченица може да се опишат политичките реакции во земјава, ден по полициската акција “Монструм“, во која беа уапсени 20-тина осомничени за ...

Осомничените за петкратното убиство изведени пред суд

Р.С.Европа - 02.05.2012

Осомничените за петкратното убиство денеска се изведени пред суд. МВР ги сомничи за тероризам. Дваесеттемина уапсени во полициската акција „Монструм“ од утрово се однесени во скопскиот Кривичен суд, ...

СДСМ со поддршка за МВР по вчерашните апсења

Макфакс - 02.05.2012

Целосна поддршка за МВР и безбедносните служби за целосно разветлување на петкратното убиство кај Смилковското езеро во средата изразија од опозициската СДСМ.

ВИДЕО: Јанкуловска: Ние денес точно знаеме кои се сторителите на петкратното убиство кај Смилковци

Press24 - 02.05.2012

Гостување на министеркаа за внатрешни работи Гордана Јанкуловска во дневникот на ТВ ...

ВИДЕО: Јанкуловска: Ние денес точно знеме кои се сторителите на петкратното убиство кај Смилковци

Press24 - 02.05.2012

Гостување на министеркаа за внатрешни работи Гордана Јанкуловска во дневникот на ТВ ...

СДСМ со јасна и недвосмислена поддршка за МВР и „Монструм“

Press24 - 02.05.2012

Денеска и СДСМ изрази целосна поддршка за МВР и безбедносните служби за целосно разветлување на петкратното убиство кај Смиљковското Езеро.

Јанкуловска: Имаме докази дека трите уапсени жени се инволвирани

Кирилица - 02.05.2012

МВР има материјални докази за сите уапсени и сите се сторители на кривични дела според доказите кој ги обезбедила и поседува полицијата - вели министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска.

Станковиќ: СДСМ и дава поддршка на МВР за идентификување на сторителите на грозоморното убиство

+инфо - 02.05.2012

„Во изминативе 20 дена, СДСМ јасно и недвосмислено ја дава целосната подршка на МВР и безбедносните служби да ги откријат, лишат од слобода и изведат пред лицето на правдата сторителите на ...

Двајца осомничени за убиството кај Смилковско езеро во бегство

Макфакс - 02.05.2012

МВР поднесе пет кривични пријави против пет лица за тероризам, уште пет кривични пријави за недозволено држење на оружје и еден посебен извештај против десет лица за помагање.

СДСМ со поддршка за вчерашната полициска акција

Кирилица - 02.05.2012

Целосна поддршка за МВР и безбедносните служби за целосно разветлување на петкратното убиство кај Смилковското езеро во средата, изразија од опозициската СДСМ.

Побегнаа двајца осомничени за убиството кај Смилковско езеро

Inpress - 02.05.2012

Скопје, 2. мај 2012 (ИНПРЕС) Двајца од осомничените лица за убиството кај скопско Смилковци се во бегство. МВР поднесе пет кривични пријави против пет лица за тероризам, уште пет кривични пријави за ...

ФОТО: Осомничените за петкратното убиство

Sky - 02.05.2012

Според полицијата три лица се осомничени дека биле директни извршители на петкратното убиство на железарското езеро, додека заедно со нив како логистичка помош биле 54 годишниот Ф.А.

СДСМ дава подршка за расветлување на петкратното убиство

Sky - 02.05.2012

`Во изминативе 20 дена, СДСМ јасно и недвосмислено ја дава целосната поддршка на МВР и безбедносните служби да ги откријат, лишат од слобода и изведат пред лицето на правдата сторителите на ...

Полицијата има докази за осомничените дека се учесници во грозоморното убиство

Sky - 02.05.2012

Министерството за внатрешни работи располага со материјални докази за сите уапсени. Од МВР тврдат дека сите се сторители на кривични дела според доказите кој ги обезбедила и поседува полицијата.

СДСМ со целосна поддршка за МВР по вчерашните апсења

eReporter - 02.05.2012

Би сакал денес во името на СДСМ да го соопштам партискиот став за вчерашната прес конференција на МВР. Во изминативе 20 дена, СДСМ јасно и недвосмислено ја дава целосната подршка на МВР и ...

Ги најде ли МВР сторителите на велигденскиот масакр?

Канал5 - 01.05.2012

Полицијата се уште не ги потврдува шпекулациите дека утринава се уапсени десетина лица поврзани со петкратното убиство кај Смилковското езеро.

Уапсени 20 лица за убиствата кај Смилковци

Утрински - 01.05.2012

МВР има наоди дека станува збор за лица поврзани со меѓународен радикалeн муслимаnски тероризам Попладнево на прес конференција во МВР беше објавено дека во акцијата „монструм“ во која учествувале ...

ВИДЕО: Апсење на 20 - члената група осомничена за петкратното убиство на Велики четврток

Канал5 - 01.05.2012

Во акцијата „Монструм“ МВР ноќеска уапси 20 лица, членови на радикална исламистичка група. Акцијата во која учествувале околу 600 припадници на полицијата е изведена врз основа на материјалните ...

Откриени сторителите на грозоморното убиство

24 Вести - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи објави дека ги открило строителите на грозоморното убиство кај Смилковското езеро за коишто тврди дека се радикални исламисти.

Видео: Акцијата „Монструм“ за убиството кај Смилковското езеро

Курир - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи утрово спроведе акција наречена „Монструм“ во која беа приведени 20-лица кои се поврзани со петкратното убиство кај Смилковското езеро.

Голема акција за масакрот кај Смилковското езеро

Курир - 01.05.2012

Како што пренесува „Нетпрес“ утринава имало голема акција на МВР поврзана со масакрот кај Смилковското езеро. Министерството за внатрешни работи утринава спровело голема акција, која воедно е една од ...

Откриени сторителите на грозоморното убиство

Макфакс - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи објави дека ги открило строителите на грозоморното убиство кај Смилковското езеро за коишто тврди дека се радикални исламисти.

Фатени сторителите на петкратното убиство

Курир - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи во големата акција спроведена утрово приведе 20 лица кои се осомничени за масакрот кај Смилковското езеро, а за дел од нив има материјални докази дека биле дел од ...

Премиерот во МВР- откриени нови детали за Смилковци?

Press24 - 01.05.2012

Премиерот Никола Груевски во секој момент се очекува да пристигне во Министерството за внатрешни работи, дознава Пресс24.

Јанкуловска: Фатени убијците на момчињата кај Смилковци

Кајгана - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи објави дека ги открило строителите на грозоморното убиство кај Смилковското езеро за кои тврди дека се радикални исламисти.

МВР: Откриени сторителите на петкратното убиство

+инфо - 01.05.2012

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, на денешната прес конференција во МВР, извести дека е уапсена поголема група од 20 лица на радикални исламисти за кои се смета дека војувале во ...

Откриени сторителите на петкратното убиство

Курир - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи во големата акција спроведена утрово приведе 20 лица кои се осомничени за масакрот кај Смилковското езеро, а за дел од нив има материјални докази дека биле дел од ...

Фатени сторителите на петкратното убиство кај Смилковското езеро

Press24 - 01.05.2012

Во врска со прашањата дали позади оваа група стои некоја поголема терористичка група или делувала по нечија наредба, министерката најави дополнителни информации во периодот што следува.

Премиерот во МВР- откриени нови детали за Смилковци?

Сител - 01.05.2012

Премиерот Никола Груевски во секој момент се очекува да пристигне во Министерството за внатрешни работи. Според неофицијалните информации, посетата на премиерот најверојатно се должи на откриени нови ...

Голема акција за масакрот кај Смилковското езеро

Вечер Прес - 01.05.2012

Според првичните и неофицијални информации утринава биле реализирани акции за апсење на неколку лица, најверојатно во врска со убиството кај Смилковци Полицијата утринава реализирала акција за апсење ...

МВР и Груевски на итен прес ќе откријат детали за петкратното убиство

Sky - 01.05.2012

Прес конференција на МВР, каде ќе ќе присуствува и премиерот Никола Груевски е најавена за 14 часот во Скопје. Според шпекулациите кои ги објавија неколку медиуми блиски до власта, полицијата ќе ...

Премиерот во МВР- откриени нови детали за Смилковци?

Вечер Прес - 01.05.2012

Премиерот Никола Груевски во секој момент се очекува да пристигне во Министерството за внатрешни работи. Според неофицијалните информации, посетата на премиерот најверојатно се должи на откриени нови ...

Груевски: Истрагата за петкратното убиство напредува

МКД - 30.04.2012

Истрагата за петкратното убиство кај Смилковци е во тек и според информациите кои ги добивам, напредува во вистински правец, изјави премиерот Никола Груевски кој одговараше на новинарско прашање ...

Груевски: Истрагата за петкратното убиство напредува во вистински правец

Кајгана - 30.04.2012

Истрагата за петкратното убиство кај Смилковци напредува во вистински правец, изјави вчера премиерот Никола Груевски. Тој, одговарајќи на новинарско прашање на отворањето на двете нови лаборатории на ...