TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коска за глодање

Н.Македонија - 22.11.2019

Несомнено дека крајот на 2019-та беше апокалиптична година за македонската надворешна политика. Очекувано, ако нејзините креатори ја сведоа на прашање на „пенкалото“ и „вратоврската“, однесувајќи се безгранично сервилно кон меѓународната заедница.

Села и Тимоние разговараа за „Нон Пејперот„ и ставот на Франција кон земјата

Канал5 - 20.11.2019

Денес во просториите на Амбасадата на Франција, амбасадорот Кристијан Тимоние го угости на официјален ручек лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села. Тие разговараа за ставот на Франција кон Македонија и Албанија во однос на нивниот пат кон ...

“Нон пејпер” франција ги судри државите членки

Алсат-М - 20.11.2019

Хрватскиот премиер Андреја Пленковиќ, на конгресот на Европската народна партија, изјави дека неговата партија предложила резолуција за како што рече тој, исправање на грешката на Европа направена кон Скопје и Тирана.

Скепса во Берлин: Париз сака да го сопре проширувањето на ЕУ?!

Deutsche Welle - 20.11.2019

Германските политичари сметаат дека францускиот предлог за реформа на проширувањето на ЕУ е изговор за блокада. Критики и од Брисел кои ги пренесуваат водечките весници. Се бараат преговори па реформи.

СЛОБОДЕН УДАР: Хартија трпи сè, „нон-пејпер“ не!

Слободен Печат - 20.11.2019

Овој нон-пејпер треба да се гледа во нераскинлива врска со фамозниот план за „Мал Шенген“, тие се две страни од една иста паричка. Ако нон-пејперот е искрен, малиот шенген е уште поискрен.

Германците сомничави кон Франција, прво датум за С.Македонија и Албанија па нова методологија

360 степени - 20.11.2019

„Добро е што француската влада дава конструктивни предлози за проширувањето на ЕУ, но тоа не може да се спроведува со вето“, вели за Дојче Веле Катја Лајкерт , одговорна за европска политика во германската владејачка партија ЦДУ/ЦСУ.

Села и Тимоние разговараа за „Нон Пејперот„ и ставот на Франција кон земјата

Сител - 20.11.2019

Денес во просториите на Амбасадата на Франција, амбасадорот Кристијан Тимоние го угости на официјален ручек лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, каде разговараа за ставот на Франција кон Северна Македонија и Албанија во однос на нивниот ...

Францускиот нон-пејпер е повеќе блеф отколку репер

Слободен Печат - 20.11.2019

Од Германија стаса критика дека документот не носи ништо ново и само ќе го забави процесот на проширување, а европски дипломат за „Политико“ изјавил дека француските предлози не се однесуваат на реформа на пристапниот процес, туку ставаат крај на ...

Тимоние со официјален ручек го угости Зијадин Села

Слободен Печат - 20.11.2019

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одблиску го информираше амбасадорот Тимоние за ставовите на неговата партијата. Во просториите на Амбасадата на Франција, амбасадорот Кристијан Тимоние го угости на официјален ручек лидерот на ...

Георгиевски: Патот кон ЕУ ќе биде долг, но важно е да се почне

iPortal - 20.11.2019

И со Нон-пејперот и без, да добиеме датум за преговори, тој пат кон ЕУ ќе биде многу долг, може и 10 години. Но, важно е да тргнеме по тој пат, вели лидерот на ВМРО-НП и поранешен премиер на Македонија Љубчо Георгиевски.

Скепса во Берлин: Париз сака да го сопре проширувањето на ЕУ?!

Либертас - 20.11.2019

Германските политичари сметаат дека францускиот предлог за реформа на проширувањето на ЕУ е изговор за блокада. Критики и од Брисел кои ги пренесуваат водечките весници. Се бараат преговори па реформи.

Проф. Цуцуловски: Во основа, нон-пејперот не е никаков документ – ниту официјален, ниту формален

Опсервер - 20.11.2019

ХАРТИЈА, КОЈА НЕ Е… Терминот „нон-пејпер“ потекнува од англискиот термин „non-paper“, кој буквално значи „не-хартија.“ Според тоа, нон-пејперот е хартија, која не е хартија, макар што е хартија¸ бидејќи е напишан на хартија.

Села и Тимоние разговараа за „Нон Пејперот„ и ставот на Франција кон земјата

Либертас - 20.11.2019

Денес во просториите на Амбасадата на Франција, амбасадорот Кристијан Тимоние го угости на официјален ручек лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, каде разговараа за ставот на Франција кон Северна Македонија и Албанија во однос на нивниот ...

Георгиевски: 30 години правиме реформи и 3 пати менуваме Устав за да им се допаднеме на ЕУ

Локално - 20.11.2019

И со Нон-пејперот и без, да добиеме датум за преговори, тој пат кон ЕУ ќе биде многу долг, може и 10 години. Но, важно е да тргнеме по тој пат, вели лидерот на ВМРО-НП и поранешен премиер на Македонија Љубчо Георгиевски.

Николоски: Македонија изгуби три години со Зоран Заев и оваа влада

Опсервер - 20.11.2019

Три години Македонија не започнува со преговори, а резултат на тоа е зголемената корупција и немањето реформи во Македонија и втората група на проблемите е ставањето на Македонија во исти пакет со Албанија на што алармиравме уште минатата година ...

Сите лица на една нехартија

Н.Македонија - 20.11.2019

Бранувањата што ги предизвика неформалниот предлог на Париз, т.н. нон пејпер, во врска со новата методологија за проширување на Унијата, не стивнуваат. Во продолжение ги пренесуваме мислењата на домашните интелектуалци и ставовите на некои од ...

Тупураинен: ЕУ нема да му го сврти грбот на Балканот

Канал5 - 19.11.2019

Проширувањето останува жив процес, порачаа министрите на ЕУ од состанокот во Брисел. Реформата на методологијата предложена од Франција ќе ја чека новата Европската Комисија. Прв пат по француското вето, Брисел се наврати на проширувањето.

Одобрување и загриженост кај членките на ЕУ за францускиот нон-пејпер

Телма - 19.11.2019

Франција денеска го презентирала нон-пејперот за новата методологија пред Советот за општи работи на ЕУ, но без конкретна дебата за документот, туку фокусот на земјите-членки бил ставен на тоа како да продолжи политиката на проширување на ЕУ.

Реверзибилност на преговарачкиот процес за едни ќе го пролонгира, за други ќе го направи поефикасен

Канал5 - 19.11.2019

Многу нејаснотии и недоречености отколку новини носи со себе нон-пејперот за обновен пристап во процесот на проширување на ЕУ што Франција го објави викендов. Оценуваат аналитичарите кои се поделени и во однос на тоа дали воведувањето реверзибилност ...

Мицкоски: Со новата методологија, ЕУ во секое време ќе може да се навраќа на некое поглавје

Фокус - 19.11.2019

Реверзибилниот процес може да биде од објективни причини доколку не сте добри и не го испорачувате тоа што сте го договориле или од субјективни ако некои земји членки испорачаат кон вас некои субјективни барања кои вие во тој момент не сте ...

Мицкоски: реверзибилноста може да се злоупотреби

24 Вести - 19.11.2019

Одржливост, а не само реторика, е пораката којашто според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја носи францускиот нон-пејпер. Како што кажа првиот опозиционер, добрата страна од предлог-измените за пристапниот процес е што по затворање на ...

Прв тест за францускиот Нон-пејпер во Брисел

Deutsche Welle - 19.11.2019

Министрите на земјите-членки на ЕУ утрово во Брисел за првпат ќе дебатираат за француските предлози за реформа на методологијата на преговарачкиот процес. Очекувањата се дека резултати може да има напролет.

Времето не оди во полза на францускиот „нон-пејпер“

Deutsche Welle - 19.11.2019

Францускиот предлог за реформа на процесот на проширување на ЕУ, за кој треба да се расправа на денешниот министерски состанок на ЕУ, не носи ништо ново, а би го забавил процесот на проширување, велат во Берлин.

Новата методологија за проширување не е тема на дебата на советот за општи работи на ЕУ

Канал5 - 19.11.2019

Прв пат по француското вето, Брисел се навраќа на проширувањето на Европската Унија. Но, освен пораките за поддршка дека процесот за Македонија и Албанија останува жив, на денешниот Совет на општи работи не се очекуваат никакви формални заклучоци.

Мицкоски: Позитивни и негативни страни од францускиот нон-пејпер

Алсат-М - 19.11.2019

Одржливост, а не само реторика, е пораката којашто според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја носи францускиот нон-пејпер. Како што кажа првиот опозиционер, добрата страна од предлог-измените за пристапниот процес е што по затворање на ...

Нон-пејперот на Франција ќе мора да ја чека новата Европска комисија

Телма - 19.11.2019

Нон–пејперот на Франција не е тема на денешниот Совет за општи работи на ЕУ, но затоа е политиката на проширување на Унијата. Ова го соопшти финската министерка за надворешни работи непосредно пред стартот на Советот, за кој рече дека ќе испрати ...

Иднината на проширувањето на маса во Брисел

24 Вести - 19.11.2019

Брисел повторно на маса го стави проширувањето на ЕУ – францускиот нон пејпер не е тема на денешната дебата. По ветото од Париз, шефовите на дипломатиите на ЕУ, го отвораат прашањето за проширување на Унијата, но освен пораките дека процесот се ...

Амбасадорот на Франција, Тимоние на работна средба со менаџментот на Канал 5 ТВ

Канал5 - 19.11.2019

Францускиот Амбасадор , Кристиан Тимоние, денес беше во работна посета на нашата ТВ компанија Со првите луѓе на Канал 5 ТВ, францускиот дипломат размени искуства од неговото професионално делување во Македонија, како и визија за нашето идно членство ...

Проценки од Берлин: Францускиот предлог го успорува проширувањето

А1 On - 19.11.2019

Дојче веле Предлогот на Франција за реформа на процесот на проширување на ЕУ, за кој треба да се дискутира на министерскиот состанок на ЕУ, не носи ништо ново – тоа само ќе го забави процесот на проширување, оценуваат за ДВ во Берлин.

Демократски сојуз: Францускиот нон-пејпер може да претставува забрзување на реформите во земјава

Макфакс - 19.11.2019

Демократскиот сојуз верува дека најновиот француски предлог за редефинирање на пристапниот процес кон ЕУ, претставува искрена намера со која се потврдува европската перспектива на Македонија, а не алиби за ветото дадено на Самитот на ЕУ во октомври.

Францускиот „нон пејпер“ е ново одолговлекување на проширувањето

Слободен Печат - 19.11.2019

Не треба да се избрзува со оценките околу новата методологија на Франција, вели за Слободен печат универзитетскиот професор Љупчо Петковски. Министрите на земјите членки во Брисел за првпат дебатираа за необврзувачкиот сет на предлози со кои ...

Мицкоски: Позитивни и негативни страни од францускиот нон-пејпер

Алфа - 19.11.2019

Одржливост, а не само реторика, е пораката којашто според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја носи францускиот нон-пејпер. Како што кажа првиот опозиционер, добрата страна од предлог-измените за пристапниот процес е што по затворање на ...

Француската методологија е процес со полноправно членство како крајна цел

Слободен Печат - 19.11.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи вчера по средбата со францускиот амбасадор Кристиан Тимоние истакна дека негов прв впечаток од нон-пејперот од Франција во врска со новата методологија за преговори со ЕУ е дека процесот се раздвижува и ...

Мицкоски: Не можете да обезбедите независно судство ако премиерот се дрзнува да ургира кај определени судии

Слободен Печат - 19.11.2019

Според него, треба да обезбедиме структурни реформи кои ќе донесат навистина реформирано судство и реформирано обвинителство. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека нон-пејперот што го предложи Франција за нова методологија за членство ...

Николоски: Три години Македонија не започнува преговори со ЕУ, а резултат на тоа е зголемената корупција и немањето ...

Курир - 19.11.2019

Факт е дека Македонија изгуби три години со Зоран Заев и оваа Влада, три изгубени години се неповратни за граѓаните затоа што зборовите на Зоран Заев беа дека доволно е само да се реши проблемот со името и Македонија ќе почне со преговори, ова ...

Мицкоски: Заев, Спасовски, СДСМ…се уплашени, го гледам тоа во нивните очи

МКД - 19.11.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски смета дека нон-пејперот што го предложи Франција за нова методологија за членство во ЕУ е само рамка, а оти допрва треба да се уреди суштината, по што ќе се знае каков ќе биде новиот процес на ...

Мицкоски: Со реверзибилниот процес за членство во ЕУ секогаш може да ве вратат назад

Нетпрес - 19.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека нон-пејперот што го предложи Франција за нова методологија за членство во ЕУ е само рамка, а оти допрва треба да се уреди суштината, по што ќе се знае каков ќе биде новиот процес на зачленување во ...

Новата методологија подразбира процес на пристапување со крајна цел – членство

Сител - 19.11.2019

Клучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство. Документот ја дава само рамката како треба да изгледа новиот пристап во процесот на проширување, но не и динамиката, а се очекува ...

Мицкоски: Со структурни реформи да обезбедиме независно судство и независно обвинителство

+инфо - 19.11.2019

Вие не можете да обезбедите независно судство ако премиерот се дрзнува да интервенира кај коалицискиот партнер да ургира кај определени судии, обвинители за определени пресуди или определени кадровски одлуки.

Николовски: Македонија изгуби три години со Зоран Заев

Press24 - 19.11.2019

Факт е дека Македонија изгуби три години со Зоран Заев и оваа Влада, три изгубени години се неповратни за граѓаните затоа што зборовите на Зоран Заев беа дека доволно е само да се реши проблемот со името и Македонија ќе почне со преговори.

Оценка на аналитичарите: Францускиот нон-пејпер носи со себе многу нејаснотии

Слободен Печат - 19.11.2019

Александар Кржаловски од Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) смета дека самиот документ главно ги истакнува флоскулите кои и Макрон и другите француски претставници ги употребуваа за време на ЕУ Самитот и околу него, особено ...

Нон-пејперот на Франција е рамка за членство на Македонија во ЕУ

МКД - 19.11.2019

Клучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство. Документот ја дава само рамката како треба да изгледа новиот пристап во процесот на проширување, но не и динамиката, а се очекува ...

Дали реверзибилноста ќе го направи поефикасен преговарачкиот процес?

Нетпрес - 19.11.2019

Многу нејаснотии и недоречености отколку новини носи со себе нон-пејперот за обновен пристап во процесот на проширување на ЕУ што Франција го објави викендов, оценуваат аналитичарите кои се поделени и во однос на тоа дали воведувањето реверзибилност ...

Трајанов: Француската методологија е недоречена, Владата да направи сериозни консултации

+инфо - 19.11.2019

Демократскиот сојуз верува дека најновиот француски предлог за редефинирање на пристапниот процес кон ЕУ, претставува искрена намера со која се потврдува европската перспектива на Македонија, а не алиби за ветото дадено на Самитот на ЕУ во октомври, ...

ДС: Францускиот нон-пејпер да не биде изговор за бесконечно одложување на влезот на Македонија во ЕУ

МКД - 19.11.2019

Демократскиот сојуз смета дека најновиот француски предлог за редефинирање на пристапниот процес кон ЕУ претставува искрена намера со која се потврдува европската перспектива на Македонија, а не алиби за ветото дадено на Самитот на ЕУ во октомври.

ДС: Веруваме дека француски предлог за редефинирање на пристапниот процес кон ЕУ, претставува искрена намера, а не ...

А1 On - 19.11.2019

Демократскиот сојуз верува дека најновиот француски предлог за редефинирање на пристапниот процес кон ЕУ, претставува искрена намера со која се потврдува европската перспектива на Македонија, а не алиби за ветото дадено на Самитот на ЕУ во октомври.

Германија не го „мириса“ „Нон Пејперот“ на Франција

Слободен Печат - 19.11.2019

МНР на Германија смета дека „Нон Пејперот“ може да ги одложи пристапните преговори со Македонија и Албанија. Францускиот предлог за реформа на процесот на проширување на ЕУ, за кој треба да се расправа на денешниот министерски состанок на ЕУ, не ...

Прв тест за нон пејперот: Иднината на проширувањето пред министрите на ЕУ

Нова ТВ - 19.11.2019

Министрите за надворешни и европски работи на ЕУ денеска првпат по француската блокада во октомври ќе се навратат на прашањето за проширувањето кон западниот Балкан и преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Реверзибилност на преговарачкиот процес за едни ќе го пролонгира, за други ќе го направи поефикасен

+инфо - 19.11.2019

Многу нејаснотии и недоречености отколку новини носи со себе нон-пејперот за обновен пристап во процесот на проширување на ЕУ што Франција го објави викендов, оценуваат аналитичарите кои се поделени и во однос на тоа дали воведувањето реверзибилност ...

ДС: Новиот неформален предлог од Париз, можност за забрзување на реформите во Македонија

Либертас - 19.11.2019

Демократскиот сојуз верува дека најновиот француски предлог за редефинирање на пристапниот процес кон ЕУ, претставува искрена намера со која се потврдува европската перспектива на Македонија, а не алиби за ветото дадено на Самитот на ЕУ во октомври.

Прв тест за францускиот Нон-пејпер во Брисел

Либертас - 19.11.2019

Министрите на земјите-членки на ЕУ утрово во Брисел за првпат ќе дебатираат за француските предлози за реформа на методологијата на преговарачкиот процес. Очекувањата се дека резултати може да има напролет, пишува Дојче веле .

Мицкоски: Францускиот нон-пејпер: Oдржливост, не само реторика

Вечер Прес - 19.11.2019

Одржливост, а не само реторика, е пораката којашто според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја носи францускиот нон-пејпер. Како што кажа првиот опозиционер, добрата страна од предлог-измените за пристапниот процес е што по затворање на ...

Реверзибилност на преговарачкиот процес, за едни ќе го пролонгира, за други ќе го направи поефикасен

Либертас - 19.11.2019

– Многу нејаснотии и недоречености отколку новини носи со себе нон-пејперот за обновен пристап во процесот на проширување на ЕУ што Франција го објави викендов, оценуваат аналитичарите кои се поделени и во однос на тоа дали воведувањето ...

Германија смета дека францускиот „нон пејпер“ ќе го забави процесот на проширување

Република - 19.11.2019

Предлогот на Франција за реформа на процесот на проширување на ЕУ, за кој треба да се дискутира на министерскиот состанок на ЕУ, не носи ништо ново – тоа само ќе го забави процесот на проширување, оценуваат за ДВ во Берлин.

Прв тест за францускиот Нон-пејпер во Брисел

Тера - 19.11.2019

Министрите на земјите-членки на ЕУ утрово во Брисел за првпат ќе дебатираат за француските предлози за реформа на методологијата на преговарачкиот процес. Очекувањата се дека резултати може да има напролет.

Мицкоски: Реверзибилниот процес за членство во ЕУ може да биде од објективни, но и од субјективни причини

24Инфо - 19.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека нон-пејперот што го предложи Франција за нова методологија за членство во ЕУ е само рамка, а оти допрва треба да се уреди суштината, по што ќе се знае каков ќе биде новиот процес на зачленување во ...

Мицкоски: Реверзибилниот процес за членство во ЕУ може да биде од објективни, но и од субјективни причини

Либертас - 19.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека нон-пејперот што го предложи Франција за нова методологија за членство во ЕУ е само рамка, а оти допрва треба да се уреди суштината, по што ќе се знае каков ќе биде новиот процес на зачленување во ...

Мицкоски: Реверзибилниот процес за членство во ЕУ може да биде од објективни, но и од субјективни причини

Вечер Прес - 19.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека нон-пејперот што го предложи Франција за нова методологија за членство во ЕУ е само рамка, а оти допрва треба да се уреди суштината, по што ќе се знае каков ќе биде новиот процес на зачленување во ...

Мицкоски: Активностите во МВР имаат за цел да го опструираат техничкиот министер

Локално - 19.11.2019

Нон пејперот што го предложи Франција, а во кој една од точките е и новата методологија за членство во Европската Унија е само рамка, а доптва треба да се уреди суштината, со што конечно ќе се знае каков ќе биде новиот процес за зачленување, вели ...

Времето не оди во полза на францускиот „нон-пејпер“

Либертас - 19.11.2019

Францускиот предлог за реформа на процесот на проширување на ЕУ, за кој треба да се расправа на денешниот министерски состанок на ЕУ, не носи ништо ново, а би го забавил процесот на проширување, велат во Берлин.

Мицкоски: Земјите кои спроведоа ветинг во судството покажаа дека тоа нема позитивни резултати

iPortal - 19.11.2019

Нон пејперот што го предложи Франција, а во кој една од точките е и новата методологија за членство во Европската Унија е само рамка, а доптва треба да се уреди суштината, со што конечно ќе се знае каков ќе биде новиот процес за зачленување, вели ...

Османи: Тоа што нон-пејперот доаѓа бргу по октомврискиот самит значи нема запирање во процесот на преговори

iPortal - 19.11.2019

Kлучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство. Документот ја дава само рамката како треба да изгледа новиот пристап во процесот на проширување, но не и динамиката, а се очекува ...

Демократски сојуз: Францускиот нон-пејпер, морков и стап

24Инфо - 19.11.2019

Демократскиот сојуз верува дека најновиот француски предлог за редефинирање на пристапниот процес кон ЕУ, претставува искрена намера со која се потврдува европската перспектива на Македонија, а не алиби за ветото дадено на Самитот на ЕУ во октомври.

Неиспорачувањето на реформите и групата со Албанија не донесе во ситуација да исчекуваме дали и какви договори ќе има ...

Република - 19.11.2019

Три години Македонија не започнува со преговори, а резултат на тоа е зголемената корупција и немањето реформи во Македонија и втората група на проблемите е ставањето на Македонија во исти пакет со Албанија на што алармиравме уште минатата година ...

МИЦКОСКИ: Нема независно судство кога премиерот се дрзнува да ургира кај судии и обвинители за пресуди или кадровски ...

Денешен - 19.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека нон-пејперот што го предложи Франција за нова методологија за членство во ЕУ е само рамка, а оти допрва треба да се уреди суштината, по што ќе се знае каков ќе биде новиот процес на зачленување во ...

Демократски сојуз: Францускиот нон-пејпер e искрена намера за европска апарспектива, не алиби!

Локално - 19.11.2019

Демократскиот сојуз верува дека најновиот француски предлог за редефинирање на пристапниот процес кон ЕУ, претставува искрена намера со која се потврдува европската перспектива на Македонија, а не алиби за ветото дадено на Самитот на ЕУ во октомври.

Мицкоски: Реверзибилниот процес за членство во ЕУ може да биде од објективни, но и од субјективни причини

Опсервер - 19.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека нон-пејперот што го предложи Франција за нова методологија за членство во ЕУ е само рамка, а оти допрва треба да се уреди суштината, по што ќе се знае каков ќе биде новиот процес на зачленување во ...

Демократски сојуз: Францускиот нон-пејпер, морков и стап

iPortal - 19.11.2019

Демократскиот сојуз верува дека најновиот француски предлог за редефинирање на пристапниот процес кон ЕУ, претставува искрена намера со која се потврдува европската перспектива на Македонија, а не алиби за ветото дадено на Самитот на ЕУ во октомври.

Новата методологија подразбира процес на пристапување со крајна цел – членство

Скопје инфо - 19.11.2019

Клучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство. Документот ја дава само рамката како треба да изгледа новиот пристап во процесот на проширување, но не и динамиката, а се очекува ...

Реверзибилност на преговарачкиот процес за едни ќе го пролонгира, за други ќе го направи поефикасен

24Инфо - 19.11.2019

Многу нејаснотии и недоречености отколку новини носи со себе нон-пејперот за обновен пристап во процесот на проширување на ЕУ што Франција го објави викендов, оценуваат аналитичарите кои се поделени и во однос на тоа дали воведувањето реверзибилност ...

Проценки од Берлин: Францускиот предлог го успорува проширувањето

Опсервер - 19.11.2019

Дојче веле Предлогот на Франција за реформа на процесот на проширување на ЕУ, за кој треба да се дискутира на министерскиот состанок на ЕУ, не носи ништо ново – тоа само ќе го забави процесот на проширување, оценуваат за ДВ во Берлин.

Проценки од Берлин: Францускиот предлог го успорува проширувањето

CivilMedia - 19.11.2019

Предлогот на Франција за реформа на процесот на проширување на ЕУ, за кој треба да се дискутира на министерскиот состанок на ЕУ, не носи ништо ново – тоа само ќе го забави процесот на проширување, оценуваат за ДВ во Берлин.

Проценки од Берлин: Францускиот предлог го успорува проширувањето

24Инфо - 19.11.2019

Дојче веле Предлогот на Франција за реформа на процесот на проширување на ЕУ, за кој треба да се дискутира на министерскиот состанок на ЕУ, не носи ништо ново – тоа само ќе го забави процесот на проширување, оценуваат за ДВ во Берлин.

Реверзибилност на преговарачкиот процес за едни ќе го пролонгира, за други ќе го направи поефикасен

Опсервер - 19.11.2019

Многу нејаснотии и недоречености отколку новини носи со себе нон-пејперот за обновен пристап во процесот на проширување на ЕУ што Франција го објави викендов, оценуваат аналитичарите кои се поделени и во однос на тоа дали воведувањето реверзибилност ...

Новата методологија подразбира процес на пристапување со крајна цел – членство

CivilMedia - 19.11.2019

Клучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство. Документот ја дава само рамката како треба да изгледа новиот пристап во процесот на проширување, но не и динамиката, а се очекува ...

Како гледа Европа на францускиот нон пејпер

Н.Македонија - 19.11.2019

Каков е ставот на меѓународната заедница и каква дебата надвор од Македонија предизвика обелоденувањето на францускиот нон пејпер наменет за идното проширување на ЕУ, кој како неформален документ од Париз веќе е доставен до сите земји-членки на ...

Проценки од Берлин: Францускиот предлог го успорува проширувањето

MakPress - 19.11.2019

Предлогот на Франција за реформа на процесот на проширување на ЕУ, за кој треба да се дискутира на министерскиот состанок на ЕУ, не носи ништо ново – тоа само ќе го забави процесот на проширување, оценуваат за ДВ во Берлин.

Аналитичари: Многу нејаснотии и недоречености отколку новини во Францускиот „нон-пејпер“

MakPress - 19.11.2019

Многу нејаснотии и недоречености отколку новини носи со себе нон-пејперот за обновен пристап во процесот на проширување на ЕУ што Франција го објави викендов, оценуваат аналитичарите кои се поделени и во однос на тоа дали воведувањето реверзибилност ...

Павле Трајанов: Францускиот нон-пејпер, морков и стап!

MakPress - 19.11.2019

Демократскиот сојуз верува дека најновиот француски предлог за редефинирање на пристапниот процес кон ЕУ, претставува искрена намера со која се потврдува европската перспектива на Македонија, а не алиби за ветото дадено на Самитот на ЕУ во октомври.

И Германија има „нон-пејпер“

Expres - 19.11.2019

И Германија има нон-пејпер за ЕУ. Далеку подобар, попрецизен, поконкретен и полековит од францускиот, пишува аналитичарот Арсим Зеколи кој смета дека тој документ не е прифатлив за македонските власти.

Мицкоски: Реверзибилниот процес за членство во ЕУ може да биде од објективни, но и од субјективни причини

Магазин - 19.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека нон-пејперот што го предложи Франција за нова методологија за членство во ЕУ е само рамка, а оти допрва треба да се уреди суштината, по што ќе се знае каков ќе биде новиот процес на зачленување во ...

Новата методологија подразбира процес на пристапување со крајна цел – членство

Денар - 19.11.2019

Клучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство. Документот ја дава само рамката како треба да изгледа новиот пристап во процесот на проширување, но не и динамиката, а се очекува ...

Мицкоски за нон-пејперот: Со новата методологија ќе можат да нѐ вратат поради објективни, ама и поради субјективни ...

365 - 19.11.2019

„Можеби не треба веќе да разговараме за датум за преговори за влез на Република Македонија во ЕУ, туку отпочнување на новата методологија. Тука има многу прашалници“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски, прашан за францускиот нон-пејпер.

Мицкоски: Нон-пејперот е само рамка, суштината допрва ќе се уредува

MakPress - 19.11.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека нон-пејперот што го предложи Франција за нова методологија за членство во ЕУ е само рамка, а оти допрва треба да се уреди суштината, по што ќе се знае каков ќе биде новиот процес на зачленување во ...

Министрите на земјите-членки на ЕУ за првпат ќе дебатираат за француските предлози за реформа на методологијата на ...

Скопје1 - 19.11.2019

Министрите на земјите-членки на ЕУ утрово во Брисел за првпат ќе дебатираат за француските предлози за реформа на методологијата на преговарачкиот процес. Очекувањата се дека резултати може да има напролет, објави Дојче Веле.

Мицскоски: Ние можеби не треба да разговараме за дата за преговори за влез на Македонија, туку отпочнување на новата ...

Скопје1 - 19.11.2019

Мицкоски по денешната прес конференција одговарајќи на новинарски прашања, даде свој коментар и за францускиот нон-пејпер, но и за тоа колку изгубија пензионерите со укинувањето на вториот столб за трошоците на живот и колку ќе изгубат во 2020? ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Фокус - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: Основно ќе биде функционирањето на правото

Телма - 18.11.2019

Основно ќе биде функционирањето на правото. Ова е ставот на францускиот амбасадор Тимоние прашан дали Македонија ќе добие датум за почеток на преговори по новата методологијата за проширување на унијата.

Тимоние: „Нон-Пејперот“ доставен до Владата, ги очекуваме реакциите и од Брисел

Канал5 - 18.11.2019

Денеска за францускиот нон пејпер со став се огласи и францускиот амбасадор во земјава, Тимоние. Која е неговата оценка за ...

Владата не стравува од содржината на францускиот „нон-пејпер“

Канал5 - 18.11.2019

Францускиот нон-пејпер за пристапните преговори, утре ќе го има првиот тест пред Советот за општи работи во Брисел. Француската нацрт-методологија за членство во ЕУ, ден пред да биде разгледана во Брисел, стигна и во Секретаријатот за европски ...

Позитивна првична оценка од СЕП за нон-пејперот, но и дилеми

Телма - 18.11.2019

Седумте области во нон-пејперот на Франција според вицепремиерот Бујар Османи содржат седум позитивни работи за земјава, но и отвора и многу прашањ и делиме кои дополнително ќе се расчистуваат.

Францускиот нон-пејпер и страв и оптимизам – Димитров: „Граѓаните нема што да изгубат“

ТВ21 - 18.11.2019

Францускиот нон-пејпер е доставен до сите земји членки па и до Северна Македонија. Македонските власти задоволни од напишаното, велат дека насоките кои ги испраќа Франција влеваат надеж. Министерот Димитров смета дека граѓаните нема што да изгубат ...

Новата стратегија за проширување на Унијата, Македонија чека

24 Вести - 18.11.2019

Францускиот „нон пејпер“ во рацете на Бујар Османи. Од прво читање воочливи позитивни седум точки, меѓу кои реверзибилноста која може да биде позитивен стимулс во одржување на фокусот и во забрзување на процесот.

Тимоние: Ќе ги слушаме забелешките на македонската страна

Алсат-М - 18.11.2019

Во пресрет на дискусијата за новата методологија за проширување на ЕУ од страна на Советот на ЕУ, Париз ги очекува реакциите за дадените предлози. Францускиот амбасадор Тимоние рече дека неговата држава, покрај реакциите на земјите членки на ЕУ, ...

Методологија за ЕУ, Османи се сретна со Тимоние

Алсат-М - 18.11.2019

Во пресрет на дискусиите во Советот на ЕУ околу новата методологија за проширување предложена од Франција, францускиот амбасадор Кристијан Тимоние и вицепремиерот Бујар Османи ги разменија првите впечатоци.

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Канал5 - 18.11.2019

Всушност тоа се француските размислувања доставени до сите земји-членки на ЕУ и по насоките од мојата Влада ја ги оставив до властите на РМ . Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ...

Димитров за нон-пејперот: Сакаме повеќе стриктност во процесот и услови за рамноправен натпревар

Канал5 - 18.11.2019

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку како општи принципи е клучно и немаме што да изгубиме ако има повеќе стриктност ...

Османи – Тимоние: Сакаме нешто функционално, а не резултат за 20-30 години

Фокус - 18.11.2019

Прв впечаток од нон-пејперот од Франција во врска со новата методологија за преговори со Европската Унија е дека процесот се раздвижува и очекуваме многу бргу усвојување на методологијата, а и одлука за започнување преговори, изјави вицепремиерот за ...

Новата методологија подразбира процес на пристапување со крајна цел – членство

Канал5 - 18.11.2019

Клучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство. Клучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство.

Советот на амбасадори бара реформи, а не избори

Слободен Печат - 18.11.2019

Со новите правила Франција бара исполнување на 4 принципи – постепено пристапување, построги услови, материјални придобивки и реверзибилност на процесот. Додека Франција го чека одоговорот за нон пејперот кој ги содржи „чекорите“ за членство во ЕУ и ...

Османи: Новата методологија го раздвижува процесот на преговори

Нова ТВ - 18.11.2019

Прв впечаток од нон-пејперот од Франција во врска со новата методологија за преговори со Европската Унија е дека процесот се раздвижува и очекуваме многу бргу усвојување на методологијата, а и одлука за започнување преговори, изјави вицепремиерот за ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки

ММС - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Францускиот нон-пејпер пристигна, засега само анализи на содржината

Глас на Америка - 18.11.2019

Документот на неколку страници содржи четири нови насоки што ги предлага Франција - постепено придружување, построги услови, поконкретна корист и реверзибилност на процесот на пристапување Земјите-членки на ЕУ засега се воздржуваат од коментари во ...

Новата методологија подразбира процес на пристапување со крајна цел – членство

А1 On - 18.11.2019

Клучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство. Документот ја дава само рамката како треба да изгледа новиот пристап во процесот на проширување, но не и динамиката, а се очекува ...

Османи: Новата методологија го раздвижува процесот на преговори

Р.С.Европа - 18.11.2019

Прв впечаток од нон-пејперот од Франција во врска со новата методологија за преговори со Европската Унија е дека процесот се раздвижува и очекуваме многу бргу усвојување на методологијата, а и одлука за започнување преговори, изјави вицепремиерот за ...

Османи: Новата методологија го раздвижува процесот на преговори

+инфо - 18.11.2019

Прв впечаток од нон-пејперот од Франција во врска со новата методологија за преговори со Европската Унија е дека процесот се раздвижува и очекуваме многу бргу усвојување на методологијата, а и одлука за започнување преговори, изјави вицепремиерот за ...

Тимоние: Ќе ги слушаме забелешките на македонската страна

Press24 - 18.11.2019

Во пресрет на дискусијата за новата методологија за проширување на ЕУ од страна на Советот на ЕУ, Париз ги очекува реакциите за дадените предлози. Францускиот амбасадор Тимоние рече дека неговата држава, покрај реакциите на земјите членки на ЕУ, ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

А1 On - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Сител - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: За нон-пејперот ги очекуваме реакциите од сите земји-членки на ЕУ, но и од македонската страна

МКД - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, изјави денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние по средбата со претседателот на ...

Тимоние: Ги чекаме реакциите на нон пејперот и од земјите членки и од Скопје

Нова ТВ - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, изјави денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Попладнево средба Османи-Тимоние

Press24 - 18.11.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и францускиот амбасадор Кристиан Тимоние попладнево ќе остварат средба во просториите на Секретаријатот за европски прашања. Средбата ќе се одржи во 15:00 часот, а по неа во 15:30 се предвидени ...

Попладнево средба Османи-Тимоние

Курир - 18.11.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и францускиот амбасадор Кристиан Тимоние попладнево ќе остварат средба во просториите на Секретаријатот за европски прашања. Средбата ќе се одржи во 15:00 часот, а по неа во 15:30 се предвидени ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Нетпрес - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Димитров за нон-пејперот: Сакаме поголема стриктност во процесот и услови за рамноправен натпревар

+инфо - 18.11.2019

Нашиот став е дека би сакале да видиме реформирање на начинот на којшто се одвива процесот на пристапување. Ја поздравуваме ваквата дискусија, но не сум подготвена да кажам нешто во однос на францускиот документ подетално, истакна шефицата на ...

Димитров за нон-пејперот: Сакаме повеќе стриктност во процесот

Слободен Печат - 18.11.2019

Во врска со структурните фондови, тој посочи дека е повеќе прашање за земјите членки и интересна е идејата граѓаните да имаат побрзо повидливи бенефити од реформите, наспроти процес којшто има постојано реформи со бенефити само на крајот на тој ...

Тимоние: Со големо внимание ќе ги сослушаме забелешките за нон-пејперот од македонската страна

Слободен Печат - 18.11.2019

Францускиот нон-пејпер, посветен на новата методлогија во преговарачкиот процес, како што посочи Тимоние веќе е доставен до сите земји-членки на Европската унија, а по насоките кои францускиот амбасадор ги добил од француската Влада, документот е ...

Димитров за нон-пејперот: Сакаме повеќе стриктност во процесот и услови за рамноправен натпревар

ММС - 18.11.2019

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се’ уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку како општи принципи е клучно и немаме што да изгубиме ако има повеќе стриктност ...

Димитров за нон-пејперот: Сакаме повеќе стриктност во процесот и услови за рамноправен натпревар

Press24 - 18.11.2019

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку како општи принципи е клучно и немаме што да изгубиме ако има повеќе стриктност ...

Во нон-пејперот го нема датумот!

Слободен Печат - 18.11.2019

Обновениот пристап во преговарачкиот процес со ЕУ би се засновал на четири точки - постепено придружување, построги услови, поконкретна економска корист и реверзибилност, наведено е во францускиот нон-пејпер.

Францускиот нон пејпер- „отровна стрела” или нов импулс за проширувањето

Нова ТВ - 18.11.2019

Францускиот нон пејпр предизвика неофицијална дебата во бриселските дипломатски кругови. И покрај поддршката на актуелниот пристап на ЕУ во однос на проширувањето на кон Западиот Балкан, во овој документ во кој се вели дека „земјите од Западен ...

Димитров за нон пејперот: Сакаме стриктност и услови за рамноправен натпревар

Нова ТВ - 18.11.2019

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. Како општи принципи за нас е клучно, и немаме што да изгубиме, ако има повеќе стриктност во процесот, изјави денеска шефот на дипломатијата Никола ...

Тимоние: Ги чекаме реакции на нон-пејперот од земјите-членки, но и вашите забелешки

+инфо - 18.11.2019

Франција го испрати нон-пејперот до земјите-членки, а од Европската комисија бара новата методологија да ја објави до јануари 2020 година. Документот го доби и Владата, а сега следува негово детално анализирање, со цел нашите институции да го дадат ...

Тимоние - За новата методологија на проширување очекуваме реакции прво од ЕУ, а потоа и од македонска страна

Р.С.Европа - 18.11.2019

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние изјави дека Франција ги очекува реакциите од земјите членки на ЕУ за францускиот план за проширувањето, а потоа со вниамние ќе ги сослуша и забелешките од македонска страна.

Француски нон-пејпер како моментум за правната држава

Р.С.Европа - 18.11.2019

Во следните месеци земјава треба да се фокусира на реформите кои не се завршени до крај, велат аналитичарите откако Франција објави нон-пејпер за реформирање на пристапниот процес. Покрај реформите во правосудството, администрацијата, борбата против ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите од нон- пјерот, но најважно од се е владеење на правото во државата

Press24 - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Дебата Халили-Муцунски: Датум за преговори кон крајот на идната година, или реформи наместо датум!

Слободен Печат - 18.11.2019

Важноста на „Нон пејперот“ е што ја враќа европската перспектива на Западен Балкан Во дебатата за Слободна ТВ потпретседателот на Советот на Амбасадори Мухамед Халили ја истакна важноста на „Нон пејперот“ на Франција затоа што како што вели ја враќа ...

Францускиот нон – пејпер нема да не пишмани – датум во новиот пакет за проширување

+инфо - 18.11.2019

Францускиот нон-пејпр, посветен на новата методологија на ЕУ, е под лупа на македонската дипломатија и се уште не е познато какви ќе бидат нашите забелешки, но јасно е дека Македонија нема да отстапи од зацраниот пат и ќе бара во пакетот со новата ...

Димитров за нон-пејперот: Сакаме повеќе стриктност во процесот и услови за рамноправен натпревар

А1 On - 18.11.2019

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку како општи принципи е клучно и немаме што да изгубиме ако има повеќе стриктност ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но и земјите кандидати

Сител - 18.11.2019

Франција го чека ставот на сите-земји членки на унијата за новата методологијата за проширување. Франсцускиот амбасадор во земјава вели дека во следниот период ќе ги сослуша ставовите и на македонските власти, но каква иднина ќе има францускиот ...

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Макфакс - 18.11.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјава, Кристиан Тимоние, на која главна тема беше нон-пејперот подготвен од страна на Франција, a во кој се содржани иницијативите на ...

Османи: Новата методологија го раздвижува процесот на преговори

Слободен Печат - 18.11.2019

Позитивно во новата методологоија, рече тој, е и реверзибилноста која може да биде позитивен стимулс во одржување на фокусот и во забрзување на процесот. Прв впечаток од нон-пејперот од Франција во врска со новата методологија за преговори со ...

Тимоние конкретен: Мора да има владеење на правото – од Владата се уште го разгледуваат и толкуваат францускиот услов ...

Алфа - 18.11.2019

Правната држава има клучно место во интегративниот процес на земјата во Европската Унија. Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние го повторува она што го пишува во нон-пејперот испратен од неговите шефови во Париз, дека владеење на правото и ...

Османи: Новата методологија подразбира процес на пристапување со крајна цел – членство

Press24 - 18.11.2019

Клучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство. Документот ја дава само рамката како треба да изгледа новиот пристап во процесот на проширување, но не и динамиката, а се очекува ...

Османи: Европските интеграции целосно се враќаат на агендата на ЕУ

Press24 - 18.11.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска оствари средба со Амбасадорот на Република Франција во земјава, Кристиан Тимоние, на која главна тема беше нон-пејперот подготвен од страна на Франција, a во кој се ...

Калевска-Ванчева: Нон пејперот е тема за која мора да разговараме со ладни глави

Локално - 18.11.2019

Ние сме дел од Европа како држава, треба да разговараме за сите процеси. Иако не сме формално членка на ЕУ, нашиот пат е зацртан дека определбата останува да бидеме члена на ЕУ, пратеничката од СДСМ, Снежана Калевска-Ванчева во емисијата „Што не е ...

Новата методологија подразбира процес на пристапување со крајна цел – членство

Локално - 18.11.2019

Kлучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство. Документот ја дава само рамката како треба да изгледа новиот пристап во процесот на проширување, но не и динамиката, а се очекува ...

Османи: Новата методологија го раздвижува процесот на преговори, нон-пејперот покажува дека нема друга алтернатива за ...

24Инфо - 18.11.2019

Прв впечаток од нон-пејперот од Франција во врска со новата методологија за преговори со Европската Унија е дека процесот се раздвижува и очекуваме многу бргу усвојување на методологијата, а и одлука за започнување преговори, изјави вицепремиерот за ...

Новата методологија подразбира процес на пристапување со крајна цел – членство

Вечер Прес - 18.11.2019

Клучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство. Документот ја дава само рамката како треба да изгледа новиот пристап во процесот на проширување, но не и динамиката, а се очекува ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Вечер Прес - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Опсервер - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Новата методологија го раздвижува процесот и очекуваме одлука за почнување преговори, вели Османи

Република - 18.11.2019

Претседателот Макрон јасно укажува дека нема алтернатива од полноправното членство во ЕУ. Односно дека крајната цел е полноправно членство. Така што, сите дебати за некакви алтернативи и други форми на приклучување се надвор од дебата, истакна ...

Средба Османи – Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

iPortal - 18.11.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјава, Кристиан Тимоние. На средбата беше разговарано за нон-пејперот подготвен од страна на Франција Прв впечаток од нон-пејперот од ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред сè

Точка - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни – правната држава пред сè

Република - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Точка - 18.11.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна тема беше нон пејперот подготвен од страна на Франција, a во кој се содржани иницијативите на ...

Калевска-Ванчева: Како држава сме дел од Европа, треба да разговараме за сите процеси

iPortal - 18.11.2019

Ние сме дел од Европа како држава, треба да разговараме за сите процеси. Иако не сме формално членка на ЕУ, нашиот пат е зацртан дека определбата останува да бидеме члена на ЕУ, пратеничката од СДСМ, Снежана Калевска-Ванчева во емисијата „Што не е ...

Арта Точи: Нон пејперот е шанса да се освестат политичарите и да се врати вниманието кон државата

Република - 18.11.2019

Според пратеничката од Алијансата за Албанците, Арта Точи, нон пејперот е шанса да се освестат политичарите и да се врати вниманието кон самата држава. И самиот нон пејпер збрува за внатрешните реформи, на крај би можеле да кажеме дека ние треба да ...

Тимоние: Прво ќе се консултираме за предлозите со земјите-членки

Фактор - 18.11.2019

Кристијан Тимобиуе, амабасадорот на Франција во Скопје, рече дека неговата земја првин ќе го слушне мислењето на земјите-членки на ЕУ за нон-пејперот за проширувањето, а дури потоа од Македонија.

Тимоние: Ги очекуваме забелешките од Владата за францускиот нон-пејпер

PressingTV - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Францускиот нон-пејпер и страв и оптимизам – Димитров: „Граѓаните нема што да изгубат“

4NEWS - 18.11.2019

Францускиот нон-пејпер е доставен до сите земји членки па и до Северна Македонија. Македонските власти задоволни од напишаното, велат дека насоките кои ги испраќа Франција влеваат надеж. Министерот Димитров смета дека граѓаните нема што да изгубат ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

24Инфо - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Бриф - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Димитров за нон-пејперот: Сакаме повеќе стриктност во процесот и услови за рамноправен натпревар

Опсервер - 18.11.2019

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку како општи принципи е клучно и немаме што да изгубиме ако има повеќе стриктност ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

CivilMedia - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Попладнево средба Османи-Тимоние

CivilMedia - 18.11.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и францускиот амбасадор Кристиан Тимоние попладнево ќе остарат средба во просториите на Секретаријатот за европски прашања. Средбата ќе се одржи во 15:00 часот, а по неа во 15:30 се предвидени ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

Либертас - 18.11.2019

– Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Димитров за нон-пејперот: Сакаме повеќе стриктност во процесот и услови за рамноправен натпревар

Вечер Прес - 18.11.2019

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку како општи принципи е клучно и немаме што да изгубиме ако има повеќе стриктност ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но и земјите кандидати

4NEWS - 18.11.2019

Франција го чека ставот на сите-земји членки на унијата за новата методологијата за проширување. Франсцускиот амбасадор во земјава вели дека во следниот период ќе ги сослуша ставовите и на македонските власти, но каква иднина ќе има францускиот ...

Димитров за нон-пејперот: Сакаме повеќе стриктност во процесот и услови за рамноправен натпревар

CivilMedia - 18.11.2019

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку како општи принципи е клучно и немаме што да изгубиме ако има повеќе стриктност ...

Димитров за нон-пејперот: Сакаме повеќе стриктност во процесот и услови за рамноправен натпревар

24Инфо - 18.11.2019

– Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку како општи принципи е клучно и немаме што да изгубиме ако има повеќе стриктност ...

Димитров: Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на анализи

Република - 18.11.2019

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку како општи принципи е клучно и немаме што да изгубиме ако има повеќе стриктност ...

Димитров за нон-пејперот: Сакаме повеќе стриктност во процесот и услови за рамноправен натпревар

Либертас - 18.11.2019

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку како општи принципи е клучно и немаме што да изгубиме ако има повеќе стриктност ...

Тимоние: Ги очекуваме реакциите на нон-пејперот од сите земји-членки, но во едно сме согласни правната држава пред се

4NEWS - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

ТИМОНИЕ: Нон-пејперот предвидува построги услови, повнимателно и побавно по патот кон ЕУ

Денешен - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Попладнево средба Османи-Тимоние

Либертас - 18.11.2019

– Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и францускиот амбасадор Кристиан Тимоние попладнево ќе остарат средба во просториите на Секретаријатот за европски прашања. Средбата ќе се одржи во 15:00 часот, а по неа во 15:30 се ...

Османи: Новата методологија го раздвижува процесот на преговори, нон-пејперот покажува дека нема друга алтернатива за ...

Либертас - 18.11.2019

Прв впечаток од нон-пејперот од Франција во врска со новата методологија за преговори со Европската Унија е дека процесот се раздвижува и очекуваме многу бргу усвојување на методологијата, а и одлука за започнување преговори, изјави вицепремиерот за ...

Францускиот нон пејпер- „отровна стрела” или нов импулс за проширувањето

Либертас - 18.11.2019

Францускиот нон пејпр предизвика неофицијална дебата во бриселските дипломатски кругови. И покрај поддршката на актуелниот пристап на ЕУ во однос на проширувањето на кон Западиот Балкан, во овој документ во кој се вели дека „земјите од Западен ...

Османи се сретна со Тимоние: „Процесот на интегрирање во ЕУ не е запрен“

Н.Македонија - 18.11.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со францускиот амбасадор во земјата, Кристијан Тимоние, на која главна тема беше нон пејперот подготвен од страна на Франција, a во кој се содржани иницијативите на ...

Тимоние: Францускиот „нон-пејпер“ доставен до македонската Влада, ги очекуваме реакциите

MakPress - 18.11.2019

Франција најпрво ги очекува реакциите на нон-пејперот од земјите-членки, но исто така со големо внимание ќе ги сослуша и забелешките и од македонската страна, посочи денеска францускиот амбасадор Кристиан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање ...

Тимоние: Францускиот план за проширување доставен и до македонската влада

Expres - 18.11.2019

Францускиот документ за новата методологија во преговарачкиот процес е доставен до сите земји-членки на Европската унија, а по насоките од француската Влада, документот е доставен и до македонската влада, изјави денеска францускиот амбасадор ...

Османи и Тимоние ќе остварат средба попладнево

MakPress - 18.11.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и францускиот амбасадор Кристиан Тимоние попладнево ќе остарат средба во просториите на Секретаријатот за европски прашања. Средбата ќе се одржи во 15:00 часот, а по неа во 15:30 се предвидени ...

Димитров: Францускиот нон-пејпер се уште е предмет на анализи

MakPress - 18.11.2019

Нон-пејперот на Франција за новата методологија на преговарање се уште е предмет на подетални анализи. За нас е мудро, не само директно толку кон овој нон-пејпер, туку како општи принципи е клучно и немаме што да изгубиме ако има повеќе стриктност ...

Францускиот нон пејпер ја соддржи само методологијата за пристапување не и динамиката

MakPress - 18.11.2019

Клучно во новата методологија што ја презентира Франција е што се работи за процес што има за крајна цел – членство. Документот ја дава само рамката како треба да изгледа новиот пристап во процесот на проширување, но не и динамиката, а се очекува ...