TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија четврта на Европското првенство во кошарка

Deutsche Welle - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација со поразот од 72:68 од репрезентацијата на Русија го освои четвртото место на 37. Европско првенство што се одржува во Литванија.

Навивачите во Каунас не им дозволуваат на кошаркарите да заминат со наведнати глави

Канал5 - 18.09.2011

Нашите кошаркари со разочарување го напуштија теренот, останаа долго на паркетот и им отпоздравуваа на навивачите кои пак не им дозволуваат да им бидат наведнати главите.

И покрај поразот кошаркарите наградени со аплауз

Телма - 18.09.2011

На Плоштадот во Скопје до последната секунда се навиваше во еден ритам, во еден глас. Големината на нашите навивачи е што ја имаат таа уникатност, и покрај поразот од Русија, да ги награди ...

Домашната публика ќе навива за Македонија

Кирилица - 18.09.2011

"Браво, браво, секоја чест“, "Со среќа утре, навиваме за вас“, "Македонија, Македонија“, скандираа литванските навивачи кога ги здогледаа македонските кошаркари пре салата во Каунас При излегувањето ...

Одиме на бронза !!!

Press24 - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска во 16:30 часот во Каунас, Литванија, го игра најважниот натпревар во историјата на македонскиот спорт Македонија против Русија во натпревар за трето ...

Македонија против Русија за бронзен медал на Европското првенство во кошарка

Алфа - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска во 16:30 часот во Каунас, Литванија, го игра најважниот натпревар во историјата на македонскиот спорт.

Видео: Победа за историја, победа за Македонија

Курир - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска во 16:30 часот во Каунас, Литванија, го игра најважниот натпревар во историјата на македонскиот спорт.

Македонија четврта на Европското првенство во кошарка

Алфа - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација со поразот од 72:68 од репрезентацијата на Русија го освои четвртото место на 37. Европско првенство што се одржува во Литванија.

Македонија против Русија за бронзен медал

Сител - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска во 16:30 часот во Каунас, Литванија, го игра најважниот натпревар во историјата на македонскиот спорт.

Литванија петта, Словенија седма

Оn.net - 18.09.2011

Домаќинот на Европското првенство, Литванија во натпревар за петото место ја порази Грција со ...

Шпанија и Франција за титулата

Оn.net - 18.09.2011

Европското првенство во Литванија е при крај и остана да се види кој ќе ја освои ...

Македонија денеска ќе се бори за трето место

Р.С.Европа - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска во 16:30 часот во Каунас, Литванија, ќе се бори за бронзен медал. Македонија против Русија во натпревар за третото место на 37-то Европско првенство ...

Бронзата на дофат на македонските кошаркари

Нетпрес - 18.09.2011

Избраниците на македонскиот селектор Марин Докузовски денеска ќе се борат за трето место на европското првенство во Литванија.

Литванија петта, Словенија седма

Кирилица - 18.09.2011

Во натпреварот за петтото место, домаќинот Литванија ја победи Грција со 73:69 Литванија и Грција се изборија за квалификацискиот турнир за Олимписките игри 2012 во Лондон и станаа директни учесници ...

Поддршка од Сандро Бенкардино

Курир - 18.09.2011

Кондицискиот тренер на македонската репрезентација, кој одлично физички ги подготвуваше нашите кошаркари, допатува во Каунас за последниот меч.

Македонија ми го скрши срцето

Кирилица - 18.09.2011

Литванците никако да го прежалат поразот од Македонија во четвртфиналето на Евробаскетот, па дури и отпечатија маички дека сме им го скршиле срцето Во литванските продавници се појавија маички со ...

Македонија четврта на Европското првенство во кошарка

Сител - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација со поразот од 72:68 од репрезентацијата на Русија го освои четвртото место на 37. Европско првенство што се одржува во Литванија.

Фантастична атмосфера во навивачката зона во Каунас

МРТ - 18.09.2011

Неколку стотини македонски навивачи приредија вистинско шоу во навивачката зона во литванскиот град Каунас неколку часа пред мечот за третото место на Европското првенство (ЕП) против Русија.

Македонија четврта кошаркарска сила во Европа

+инфо - 18.09.2011

Македонските кошаркари го освоија четвртото место на Европското првенство во Литванија. Во малото финале и битката за бронзениот медал „црвено-жолтите” со 68-72 загубија од Русија.

Македонија против Русија за бронзен медал на Европското првенство во кошарка

МРТ - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска во 16:30 часот во Каунас го игра најважниот натпревар во историјата на македонскиот спорт.

Македонија е четврта во Европа!

Кајгана - 18.09.2011

Главата горе, вие сте нашите херои. Со ова скандирање неколкуте стотини македонски навивачи ги испратија кошаркарските репрезентативци на Македонија по поразот од Русија (68-72) во битката за ...

Литванските фанови скандираа „Македонија, Македонија“

Курир - 18.09.2011

При излегувањето од тимскиот автобус, на влезот на „Жалгирис“ арената пред вчерашниот тренинг, репрезентацијата на Македонија наиде на пријатен пречек.

Бронзата на дофат на македонските кошаркари

Точка - 18.09.2011

Избраниците на македонскиот селектор Марин Докузовски денеска ќе се борат за трето место на европското првенство во Литванија.

Над 400 македонски навивачи на натпреварот со Русија

Вечер Прес - 18.09.2011

Македонските навивачи кои допатуваа во Литванија за последните два натпревари на кошаркарската репрезентација на европското првенство,конечно се заедно.

Соросидите против кошаркарите

Вечер Прес - 18.09.2011

Видете, спортот е супер работа и навивањето и победите. Ама да наречеш некого херој и да дадеш медаља за заслуги за народ???? - стои на профлиот на Најчевска Еуфоријата од успехот на македонската ...

Чуда

Вечер Прес - 18.09.2011

Чудата не постојат. И кога мислиш дека се случуваат, тоа се настани кои се логична и физичка последица на претходни дејствија. Дејствија кои не си ги видел, а сепак претходно, и патем, се случуваат.

Македонија четврта на Европското првенство во кошарка

Идивиди - 18.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација со поразот од 72:68 од репрезентацијата на Русија го освои четвртото место на 37. Европско првенство што се одржува во Литванија.

ФОТО: Поразот не го скрши навивачкиот дух

Дневник - 17.09.2011

И покрај поразот од репрезентацијата на Шпанија, не спласна навивачкиот дух кај илјадниците навивачи кои денеска се собраа на плоштадите низ земјава да ја поддржат нашата репрезентација.

Денови на среќа и гордост

Утрински - 17.09.2011

Одамна не гледам кошарка на телевизија. Всушност, одамна ги прескокнувам спортските ТВ-канали, иако своевремено одработував солидна спортска минутажа пред телевизорот и имав пристојни познавања за ...

Што друго ако не кошарка

Утрински - 17.09.2011

Што друго ако не кошарката прилега на овие страници на „Утрински Весник“ со кои одбележуваме уште една завршена седмица? Овојпат бурна седмица но не заради политички случувања туку заради спортски ...

Јеловац: Слушнав, Македонија прави чуда во Литванија?!

Утрински - 17.09.2011

Одамна се немавме слушнато со еден од најдобрите ексјугословенски кошаркари, Винко Јеловац, кој со своите 240 настапи во дресот на СФР Југославија е веднаш зад рекордерот, легендарниот Крешимир Ќосиќ.

Најсреќниот повик во два часот наутро

Утрински - 17.09.2011

од нашиот известувач КАУНАС - „Добро утро!. Се јавуваме од Владата. Летот за Каунас е поместен од 10 ч. за 8,30 ч. изутрина. Се извинуваме што ве вознемиривме“.

Владата испрати навивачи во Литванија

Утрински - 17.09.2011

Владата, во соработка со кошаркарската репрезентација на Македонија и неколку успешни компании, на 405 граѓани им овозможи да присуствуваат на преостанатите натпревари на нашите кошаркари во ...

Македонија против Русија за бронзен медал денеска на ЕП во Литванија

Телма - 17.09.2011

Противник на нашата кошаркарска репрезентација во борбата за бронзениот медал на ЕП во Литванија ќе биде селекцијата на Русија.

Македонија-„Пепелашка“ во кошарката!

Deutsche Welle - 17.09.2011

Македонците се изненадување на Евробаскетот во Литванија, остануваат коментарите во германските медиуми и по поразот од Шпанија.

Фото на неделата - Успех

Вест - 17.09.2011

КАУНАС - Македонските репрезентативци се радуваат по победата над домаќинот Литванија во средата со која се пласираа во најдобрата четворка на Европското првенство во кошарка и влегоа во македонската ...

Навивачите биле ризик за безбедноста на летот

Вест - 17.09.2011

По информациите за меѓусебната тепачка на македонските навивачи во авионот на летот од Скопје за Каунас, пред кошаркарскиот натпревар со Литванија, на барање на "Вест" се огласи и компанијата "Фри ...

Литванците навиваат за Македонија

Дневник - 17.09.2011

Со скандирање „Македонија, Македонија“, Литванците денеска ја поздравија нашата репрезентација кога нашиот автобус пристигна пред арената на својот редовен тренинг во Каунас , пренесува порталот на ...

ФОТО: Кошаркарите и навивачите прегрнати по мечот

Дневник - 17.09.2011

По натпреварот со Шпанија, нашите кошаркари заминаа на дружење со бројните македонски навивачи кои вечерва се во Литванија. Ексклузивно ви пренесуваме фотографии од нивната заедничка вечер.

Македонците и Шпанците се побратимија

Дневник - 17.09.2011

Во фан-зоната, која се наоѓа на стотина метри од арената во Каунас, Македонците и Шпанците, кои ги имаше по стотина, заедно се сликаа и освен насмевки и понекоја симпатична провокација, немаше ...

Литванската одисеја ја следам со радост и солзи

Дневник - 17.09.2011

Николовски, кој не отпатува во Литванија поради здравствени проблеми, се радува на победите на своите другари, а во исто време не може да прежали што не е со нив Кошаркарот Кирил Николовски е човекот ...

Аплаузи на отворена сцена од литванските навивачи

Факултети - 17.09.2011

При излегувањето од тимскиот автобус, на влезот на „Жалгирис“ арената пред денешниот тренинг, репрезентацијата на Македонија наиде на пријатен пречек.

Македонските навивачи во Литванија "извисија" за хотел, превоз и карти!

Press24 - 17.09.2011

Дел од македонските навивачи во Литванија не беа сместени се до 4 часот утринава. Наместо во Каунас хотел добија во Вилнус, на 105 километри или час и 25 минути оддалеченост од местото на случувањата.

Кошаркарите и навивачите на заедничко славење во Литванија

Сител - 17.09.2011

И по поразот со Шпанија, македонските навивачи не ја заборавија македонската репрезентација. Со песна ги дочекаа своите јунаци.

Навивачите добија карти за Литванија, ама се сместија на час ипол од салата

+инфо - 17.09.2011

Извисени се навивачите кои на лотарија добија карти, хотелско сместување и авионски превоз до Литванија во пресрет на утрешната борба на македонската репрезентација за третото место на европското ...

Фан зоната во Каунас - место каде навивачите слават и тагуваат заедно

МРТ - 17.09.2011

Навивачи на различни репрезентации, облечени во дресови, обвиени со знамиња од земјата од која доаѓаат во изминатите денови ги слават победите, но и заедно тагуваат во фан зоната близу арената каде ...

Квиз за ЕП 2011 во Литванија

Факултети - 17.09.2011

Проверете колку добро ја следевте македонската кошаркарска репрезентација на патот кон нејзиниот најголем успех. Квизот има 10 прашања кои се временски ограничени, секој точен одговор носи 10 поени а ...

Фан зоната во Каунас - место каде навивачите слават и тагуваат заедно

Сител - 17.09.2011

Навивачи на различни репрезентации, облечени во дресови, обвиени со знамиња од земјата од која доаѓаат во изминатите денови ги слават победите, но и заедно тагуваат во фан зоната близу арената каде ...

Македонија против Русија во борба за бронзениот медал на Европското првенство во Литванија

Сител - 17.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација утре од 16:30 часот во Каунас во борба за бронзениот медал на Европското првенство во кошарка ќе игра против Русија.

Посакуваме бронза која ќе сјае како злато

Вечер Прес - 17.09.2011

Прекрасно е чувството кога од над триста грла во Каунас ќе се чуе Излези момче право на тераса. Ја знаат и литванците. Подготвени сме за спортска одмазда.

Франција и Русија играа во второто полуфинале

Н.Македонија - 17.09.2011

„Триколорите“ ја победија Грција со 64-55, а Русите ја надиграа Србија со 77-67 Кошаркарските репрезентации на Франција и Русија ја сочинија втората полуфинална двојка на Европското првенство во ...

Фаворитите без проблеми до полуфиналето на ЕП

Н.Македонија - 17.09.2011

Актуелниот бранител на титулата Полска ќе игра против Италија во денешниот полуфинален меч на Европското првенство во одбојка (ЕП), кое се одржува во Австрија Полјаците за пласман меѓу најдобрите ...

Навивачите нема да стигнат навреме во Каунас

Дневник - 16.09.2011

Околу 150 навивачи кои заминаа со еден од чартер летовите од Скопје за Каунас, нема да стигнат навреме на натпреварот. Наместо во 10 часот утринава, последниот од предвидените три авиони, полета дури ...

Македонија знае што е „црвената фурија“, но оди на победа

Телма - 16.09.2011

Само уште еден час до почетокот на полуфиналниот натпревар меѓу Македонија и Шпанија. Ако победиме, ќе се бориме за европски прваци во кошарка. Ако загубиме, ни претстои битка за третото место.

Еуфорија пред мечот Македонија - Шпанија

Телма - 16.09.2011

Празник на спортот, празник на кошарката. Развиорени македонски знамиња на сите страни. Навивачки песни ечат низ целиот град.

Илјадници навивачи на плоштадот „Македонија“

Дневник - 16.09.2011

Навивачи со знамиња, тапани, труби, облечени и обоени во боите на нашата земја на плоштадот Македонија во Скопје навиваат за македонската репрезентација.

ФОТО: Лудило на плоштад „Македонија“

Дневник - 16.09.2011

Плоштадот Македонија е претворен во црвено-жолто море, од безбројните македонски знамиња кои ги веат илјадници граѓани. И гласно навивање кое се слуша во радиус од два до три километри Фотографии од ...

Порака од навивачите: Не сме разочарани, нашите кошаркари се златни момци!

Канал5 - 16.09.2011

Нема разочарување или паднат дух меѓу илјадниците навивачи кои излегоа на плоштадите да го следат натпреварот Македонија Шпанија.И да е Русија и да е Франција во недела ќе изгубат - велат навивачите ...

Ќе навиваме како 17.000 Македонци во Литванија

Утрински - 16.09.2011

дир. на „Хипо Алпе Адрија лизинг“ и поранешен кошаркарски репрезентативец Гордо, многу гордо! Навистина, на мене, како поранешен кошаркарски репрезентативец на Македонија, ми е многу потешко да ...

Литвански билет до вечноста

Утрински - 16.09.2011

Антологиска ноќ во Каунас. Ништо нема да биде исто во нашите глави, барем во контекст на спортската амбиција по историската победа во четвртфиналето над домаќинот на Евробаскетот Литванија (67:65).

Навивачки „егзибиции“ и еуфорија

Утрински - 16.09.2011

oд нашиот известувач КАУНАС - Од Литванија понесов незаборавни импресии. За дел од нив се погрижија сопатниците во авионот за Каунас, а за другиот дел македонските и литванските кошаркари во мечот за ...

Франција во полуфиналето на ЕП

Дневник - 16.09.2011

Франција е третиот полуфиналист на Европското првество во кошарка. Триколорите ја совладаа Грција со 64-56 и в петок, во 20 часот, ќе играат против победникот од последната четврт-финална средба ...

И за Србија полуфиналето недостижно

Дневник - 16.09.2011

Македонија е единствената кошаркарска репрезентација од Балканот што се пласира во големата четворка на Европското првенство во Литванија.

Гранитна одбрана за „црвената фурија“

Дневник - 16.09.2011

Потежок противник од актуелниот шампион Шпанија не можевме да добиеме, но македонските воини се покажаа во брилијантно издание во досегашниот тек од првенството и победија многу фаворити Македонија ...

Една победа до медал

Дневник - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска со почеток од 16 часот и 30 минути во Каунас игра еден од најзначајните натпревари во историјата на македонскиот спорт – полуфинале на Европското ...

Нов предизвик за македонските кошаркари – полуфинале со европскиот шампион

Канал5 - 16.09.2011

Денеска се игра полуфиналето на Европското првенство во кошарка во Литванија. Македонската репрезентација, навивачките каравани кои со авиони претпладнево ќе се упатат во Литванија и оние кои ...

Незадржлива македонска фаланга

Утрински - 16.09.2011

„Откако ги освоија Алитус и Вилнус, потомците на Александар Македонски тргнаа на немилосрден поход кон кошаркарската престолнина на Литванија - Каунас.

ЕП Полуфинале: Македонија против актуелниот првак Шпанија од 16:30 часот

Телма - 16.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија ќе има подршка од околу 500 -тини навивачи попладнево во Каунас на средбата со Шпанија во полуфиналето на ЕП.

Спорт - Македонското шоу продолжува!

Вест - 16.09.2011

Македонските кошаркари ја кренаа цела Македонија на нозе! На македонските ѓграѓани им го донесоа најубавиот подарок за 20 годишнината од независноста - историски пласман во полуфиналето на ...

Навивачите се испотепале во авионот

Вест - 16.09.2011

Групата се мавала меѓусебно ги тресела седиштата, скокала по подот, а неколкумина пијани навивачи мавале по стаклата. Поради тоа капетанот на авионот на враќање одбил да ги качи за назад Десетина ...

Македонија навива за вас

Дневник - 16.09.2011

Атмосферата пред кошаркарското европско полуфинале Македонија - Шпанија се загрева уште од рано изутрина. Денеска дури и учителките не беа вообичаено "строги" кон учениците затоа што имаа "интересен ...

Специјалци ги пречекаа навивачите во Каунас

Дневник - 16.09.2011

Припадници на специјални единици за обезбедување ги пречекаа неколкуте стотици македонски навивачи што пристигнаа во Каунас со специјални чартер-летови да ги бодрат најдобрите македонски кошаркари.

Фотогалерија: Македонските навивачи во Каунас

Дневник - 16.09.2011

Неколку стотици навивачи се очекува да ја бодрат македонската репрезентација на мечот со Шпанија. Дел од нив веќе пристигнаа на аеродромот во Каунас.

Македонските навивачи пристигнаа во Каунас

Дневник - 16.09.2011

Припадници на специјални единици за обезбедување ги пречекаа неколкуте стотици македонски навивачи што пристигнаа во Каунас со специјални чартер-летови да ги бодрат најдобрите македонски кошаркари.

405 граѓани отпатуваа во Литванија - детална информација од владата

Канал5 - 16.09.2011

405 граќани отпатуваа во Литванија на преостанатите два натпревари на македонската кошаркарска репрезентација на ЕП во кошарка. Владата детално информира за организацијата и целокупниот аранжман.

Над 400 навивачи ќе ги бодрат кошаркарите

Курир - 16.09.2011

На вкупно 405 граѓани на Република Македонија ќе им се овозможи да присуствуваат на преостанатите два натпревари на македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство во Литванија.

Македонската кошаркарска репрезентација ќе ја бодрат 405 навивачи од Македонија

Сител - 16.09.2011

На вкупно 405 граѓани на Република Македонија ќе им се овозможи да присуствуваат на преостанатите два натпревари на македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство во Литванија.

Македонија на нозе, 300 навивачи пристигнаа во Литванија

Курир - 16.09.2011

Повеќе од 300 навивачи штотуку пристигнаа во Каунас со цел да и дадат подршка на македонската кошаркарска репрезентација во историскиот меч со Шпанија, меч за финале.

Засилена фалангата на Македонија

Кирилица - 16.09.2011

Организирани се 3 чартер лета кои што денеска одат за Литванија. Нивното враќање е планирано за во недела, после последниот натпревар на кошаркарската репрезентација на Македонија Ви го пренесуваме ...

Навивачите од Скопје нема да стигнат на натпреварот Македонија – Шпанија

Нетпрес - 16.09.2011

Македонските навивачи кои вчера преку лотарија организирана од страна на Владата добија чартер лет до Литванија за денешниот натпревар на нашата кошаркарска репрезентација со Шпанија, нема да стигнат ...

Топлес навивачка

Оn.net - 16.09.2011

Нема многу навивачи од понежниот пол по стадионите низ светот, ама таму каде што ги има се навистина страствени ...

Еден од трите чартери за Каунас нема да стигне на мечот против Шпанија

Press24 - 16.09.2011

Трите чартер летови, заедно со билетите и сместувањето се обезбедени како донација од повеќе макеоднски компании Еден од трите чартер авиони кои денеска тргаат за Каунас, Литванија, најверојатно нема ...

Околу 400 навивачи денеска ќе ја бодрат Македонија

Нетпрес - 16.09.2011

Портпаролот на Владата, Мартин Мартиноски денес извести за целокупниот аранжман со кој на околу 400 граѓани им беше овозможено да присуствуваат на преостанатите натпревари на нашата репрезентација.

Македонската кошаркарска репрезентација ќе ја бодрат 405 навивачи

МРТ - 16.09.2011

На вкупно 405 граѓани на Република Македонија ќе им се овозможи да присуствуваат на преостанатите два натпревари на македонската кошаркарска репрезентација на Европското првенство во Литванија.

Македонија ќе игра за бронзениот медал на ЕП во кошарка

Сител - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација е поразена од Шпанија и в недела ќе се бори за третото место и бронзениот медал на ЕП во кошарка што се одржува во Литванија.

Една победа ја дели Македонија од медал на ЕП во кошарка

Сител - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска со почеток од 16 часот и 30 минути, во Каунас игра еден од најзначајните натпревари во историјата на македонскиот спорт – полуфинале на Европското ...

Македонците газат, Шпанците нека се пазат

Курир - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска со почеток од 16 часот и 30 минути, во Каунас игра еден од најзначајните натпревари во историјата на македонскиот спорт – полуфинале на Европското ...

Една победа ја дели Македонија од медал на Европското првенство во кошарка

Алфа - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска со почеток од 16 часот и 30 минути, во Каунас игра еден од најзначајните натпревари во историјата на македонскиот спорт – полуфинале на Европското ...

ФОТО: ОНЕ ја загрева навивачката атмосфера

Нетпрес - 16.09.2011

По скопските улици крстари навивачкиот автобус на ОНЕ, официјалниот спонзор на македонската кошаркарска репрезентација. Навивачката атмосфера се загрева со навивачките песни, а попатно се прават ...

Македонските легенди подготвени за натпреварот со Шпанија

Сител - 16.09.2011

Славјето на македонските кошаркари по триумфот над Литванија беше големо, а тие беа пречекани и од нашите навивачи пред хотелот, пренесува Нетпрес.

Една победа до медал

Кирилица - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска со почеток од 16 часот и 30 минути, во Каунас игра еден од најзначајните натпревари во историјата на македонскиот спорт – полуфинале на Европското ...

Владата организираше лотарија – сто граѓани бесплатно ќе патуваат за Литванија

Press24 - 16.09.2011

Во соработка со повеќе компании, Владата организира аранжман за граѓаните за поддршка на нашата кошаркарска репрезентација во Литванија која утре во полуфиналето ќе игра со Шпанија Аранжманот ...

Видео: Франција – Русија е второто полуфинале

Курир - 16.09.2011

Селекциите на Франција и Русија ќе играат во второто полуфинале, откако синоќа ги совладаа своите противници Грција односно Србија.

ВИДЕО: Македонските легенди подготвени за натпреварот со Шпанија

Нетпрес - 16.09.2011

Славјето на македонските кошаркари по триумфот над Литванија беше големо, а тие беа пречекани и од нашите навивачи пред хотелот, јавува Баскетбал.орг.мк, пренесува Нетпрес.

Македонија во водство против Шпанија на полувремето

Press24 - 16.09.2011

Пред крајот на второто полувреме во Каунас Арена пристигнаа и оние 150 македонски навивачи чии чартер лет доцнеше и кои полетаа во 14 часот од аеродромот Александар Велики во Скопје Македонската ...

Македонија загуби од европскиот првак Шпанија во полуфинале

Сител - 16.09.2011

Македонската репрезентација во полуфиналето на Европското првенство во Литванија загуби од Шпанија со 92 - 80. Натпреварот беше неизвесен до почетокот на четвртата четвртина кога Шпанија успеа да ...

405 македонски навивачи во Литванија

Алфа - 16.09.2011

405 македонски граѓани тргнаа кон Литванија. Навивачи, среќни добитници на лотаријата, членови на семејствата на кошаркарите, спортски работници и естрадни ѕвезди- ќе ги бодрат кошаркарите, и вечерва ...

Една победа ја дели Македонија од медал на ЕП

Спортски - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска со почеток од 16 часот и 30 минути, во Каунас игра еден од најзначајните натпревари во историјата на македонскиот спорт – полуфинале на Европското ...

Франција ја совлада Русија во полуфиналето на ЕП

Сител - 16.09.2011

Вториот финалист на Европското првенство во Литванија е Франција која вечерва ја совлада Русија со резултат 79 - 71. Четирите првопласирани репрезентации од четирите групи од првата фаза останаа во ...

Два авиони со навивачи тргнуваат за Литванија

Кајгана - 16.09.2011

Сто граѓани кои вчера беа избрани по пат на лотарија денес ќе патуваат во Литванија на полуфиналниот натпревар меѓу Македонија и Шпанија на Европското првенство во кошарка.

Еуробаскет полуфинале: Македонија - Шпанија

Р.С.Европа - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска со почеток од 16 часот и 30 минути, во Каунас игра во полуфиналето на Европското првенство во кошарка против европскиот шампион Шпанија.

Една победа ја дели Македонија од медал на ЕП

Таратур - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска со почеток од 16 часот и 30 минути, во Каунас игра еден од најзначајните натпревари во историјата на македонскиот спорт – полуфинале на Европското ...

Една победа ја дели Македонија од медал на Европското првенство во кошарка

МРТ - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денеска со почеток од 16 часот и 30 минути, во Каунас игра еден од најзначајните натпревари во историјата на македонскиот спорт – полуфинале на Европското ...

Македонија без страв против Шпанија

+инфо - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација денес (16,30 ч.) е соочена со нов историски предизвик на Европското првенство во Литванија, полуфиналната пресметка со бранителот на титулата Шпанија.

Македонската навивачка експедиција пристига во Литванија

Сител - 16.09.2011

Нешто повеќе од 300 навивачи веќе пристигнаа во Каунас за да ја бодрат македонската кошаркарска репрезентација во мечот против Шпанија.

Франција - Русија вториот полуфинален пар

Inpress - 16.09.2011

Вилнус, 16. септември 2011 (ИНПРЕС) Репрезентациите на Франција и Русија се вториот полуфинален пар на ЕП во Литванија. Француските кошаркари со 64-56 ја победија грчката репрезентација додека во ...

Македонската навивачка експедиција пристига во Литванија

Press24 - 16.09.2011

Нешто повеќе од 300 навивачи веќе пристигнаа во Каунас за да ја бодрат македонската кошаркарска репрезентација во мечот против Шпанија Два чартер лета со македонски навивачи веќе пристигнаа во ...

ВИДЕО: Македонските легенди подготвени за натпреварот со Шпанија

Точка - 16.09.2011

Славјето на македонските кошаркари по триумфот над Литванија беше големо, а тие беа пречекани и од нашите навивачи пред хотелот, јавува Баскетбал.орг.мк, пренесува Нетпрес.

Вкупно 405 навивачи во еден глас - ние сме со вас

Вечер Прес - 16.09.2011

Вкупно 405 навивачи од Македонија, со три чартер летови заминаа за Литванија во пресрет на мечот со Шпанија да ги бодрат Македонците на патот до медал.

Најсексипилните навивачки на Европското првенство во кошарка!

Точка - 16.09.2011

Веб страната Champgirls.com пред почетокот на првенството во Литванија објавил галерија од сексипилни навивачки кои ја претставувале секоја држава.

ФОТО: ОНЕ ја загрева навивачката атмосфера

Точка - 16.09.2011

По скопските улици крстари навивачкиот автобус на ОНЕ, официјалниот спонзор на македонската кошаркарска репрезентација. Навивачката атмосфера се загрева со навивачките песни, а попатно се прават ...

Околу 400 навивачи вечер ќе ја бодрат Македонија

Точка - 16.09.2011

Потпретседателот на Владата на РМ Мартин Мартиноски денес извести за целокупниот аранжман со кој на околу 400 граѓани им беше овозможено да присуствуваат на преостанатите натпревари на нашата ...

Навивачите од Скопје нема да стигнат на натпреварот Македонија – Шпанија

Точка - 16.09.2011

Македонските навивачи кои вчера преку лотарија организирана од страна на Владата добија чартер лет до Литванија за денешниот натпревар на нашата кошаркарска репрезентација со Шпанија, нема да стигнат ...

Браво Македонски јунаци

Н.Македонија - 16.09.2011

Интелектуалната јавност и експертите велат дека по ваквиот колективен транс, сé е возможно ако се сака, па влезот во Европската Унија и во НАТО, постигнувањето на национален консензус за спорот со ...

Кошаркарски освојувачи

Н.Македонија - 16.09.2011

Кошаркарите со игрите во Литванија освоија многу Еден од медалите за најдобрите на ЕП 2011 Прво нашите и срцата на многу Европејци кои досега не знаеја каде е Македонија.

ФФМ: Продолжете со победите велемајстори

Н.Македонија - 16.09.2011

Фудбалската федерација на Македонија упати честитка, потпишана од претседателот на ФФМ Хари Хаџиристески, која ви ја пренесуваме во целост „Големиот успех на македонската кошарка на ЕП во Литванија е ...

Двесте Македонци надвикаа 15.000 Литванци

Н.Македонија - 16.09.2011

Денеска во полуфиналето се очекува неколку илјади да ја бодрат Македонија на мечот со Шпанија За победата во четврт-финалето на македонската кошаркарска репрезентација свој придонес дадоа и околу 200 ...

Споменик на кошарката

Н.Македонија - 16.09.2011

Успехот на македонскиот спорт, пред сé, кошарката би требало да биде преточен во споменик пред салата „Борис Трајковски“, како потсетник за идните генерации за големиот успех на македонската кошарка ...

„Македонското сонце не заоѓа на Балтикот“

Н.Македонија - 16.09.2011

СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ Завчерашната историска победа на македонската кошаркарска репрезентација одекна силно и во светските медиуми.

Македонија со срце ја расплака Литванија

Н.Македонија - 16.09.2011

Со победата над Литванија со 67-65 и со пласманот во полуфиналето, постигнат е најголемиот успех на македонската кошарка и на македонскиот репре­зентативен спорт Радост на репрезентативците покрај ...

БЛАГОДАРИМЕ! Шоуто продолжува, на ред е медал

Н.Македонија - 16.09.2011

Македонската кошаркарска селекција денеска од 16.30 часот игра против Шпанија во полуфиналето на Европското првенство Не се плашиме од никого Македонската кошаркарска репрезентација денеска попладне ...

Литванија до квалификациски билет за ОИ

Идивиди - 16.09.2011

СЛОВЕНИЈА - ЛИТВАНИЈА 77:80 Литванија се избори за позицијата која води во квалификациите за Олимписките игри во Лондон следната година откако вчера со 77:80 славеше над Словенија, во првата битка од ...

Македонија ќе игра за бронзениот медал на ЕП во кошарка

Идивиди - 16.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација е поразена од Шпанија и в недела ќе се бори за третото место и бронзениот медал на ЕП во кошарка што се одржува во Литванија.

Давид против Голијат- Македонија игра за победа над Шпанија

eReporter - 16.09.2011

Попладнево во арената "Кауно", во полуфиналето на Европското првенство во кошарка , Македонија го игра својот најзначаен натпревар во поновата историја, против европскиот првак Шпанија, што успеа да ...

Во Белград се навивало како да игра Србија

Дневник - 15.09.2011

Победата на Македонија против Литванија се гледала и во белградските кафулиња, а белграѓани навивале како да игра Србија, известува српскиот портал Б92.

Секоја чест за Македонците - коментари по натпреварот

Канал5 - 15.09.2011

15 илјади навивачи на Литванија занемеа кога натпреварот заврши 67 - 65 за Македонија, коментираше BBC. Александар сигурно ги надгледува од некој хеленисточки рај и со насмевка им дофрла „така ве ...

Спорт - Франција бара одмазда против Грција

Вест - 15.09.2011

Франција ќе се сретне со Грција во првиот меч од втората четвртфинална вечер на ЕП. Селекторот Венсан Кол и неговите момци размислуваа логички и не сакаа да се борат против Шпанија за победа во ...

Како нашите кошаркари ја прославија победата во соблекувална

Канал5 - 15.09.2011

Веднаш по победата над Литванија во соблекувалната тие ја покажаа радоста што ја доведоа својата држава до огромниот успех, сите заедно прославија со песна.

Светот со суперлативи за подвигот на Македонците

Дневник - 15.09.2011

Ако имате срце и малку спортска среќа и дрскост можете многу. Токму тоа го прикажаа кошаркарите на репрезентацијата на Македонија, пишува српскиот портал "Мондо" и дополнува дека Предраг Самарџиски ...

Дали променетиот термин ќе ни донесе среќа?

Дневник - 15.09.2011

Ако и се верува на традицијата, судејќи според презакажаниот почеток на натпреварот (16.30 ч), Македонија треба да слави утре попладне против Шпанија, во полуфиналето на Евробаскетот во Литванија.

ВИДЕО: Најдобрите моменти од мечот за паметење

Дневник - 15.09.2011

Во минута и пол на следното видео се прикажани најдобрите моменти од трилер натпреварот Македонија- Литванија, кој ќе остане уште долго да се памети во нашата спортска историја.

Литванија се утеши со победа против Словенија

Дневник - 15.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Литванија избори пласман на предолимпискиот турнир во Лондон 2012 година, откако во првиот натпревар во борбата за пласман од 5. до 8.

Навивачите не го дадоа знамето

Канал5 - 15.09.2011

Само присебноста на лидерите на македонските навивачи во Каунас и обезбедувањето на салата спречи инцидент кога организаторот се обиде да го одземе големото навивачко знаме со ѕвездата од Кутлеш.

Кој ќе ги бодри кошаркарите во Каунас?

Канал5 - 15.09.2011

Најмалку три стотини македонски навивачи во организација на македонската влада ќе патуваат утре за Литванија и заедно со стотината кои се веќе таму ќе ги бодрат членовите на националниот тим во ...

Апел на Канал 5 за поддршка на македонската репрезентација

Канал5 - 15.09.2011

Да ги поддржиме македонските кошаркари да влезат во големото европско финале. Да им помогнеме на нашите кошаркари во Литванија! Канал 5 телевизија ги повикува сите граѓани утре, 16.

Докузовски: Голема тимска победа за нас и за државата

Дневник - 15.09.2011

Цел час по историскиот триумф над домашната Литванија македонските кошаркарски репрезентативци синоќа останаа на паркетот во "Жалгирис" арената во Каунас, каде шto заедно со македонските навивачи кои ...

Македонија и с` е можно

Дневник - 15.09.2011

Според аналитичарите, ако за нашиот тим може да се каже дека најпријатно изненади на Евробаскетот во Литванија, тогаш Турција и Хрватска се прогласени за најголеми разочарувања Македонија е една од ...

ВИДЕО: Моменти на паметење за македонската кошарка

Дневник - 15.09.2011

Многубројни видео-материјали за успесите на нашите кошаркари на Европското првенство во Литванија се појавија деновиве на домашни и странски интернет портали.

Македонските херои се во полуфиналето!

Дневник - 15.09.2011

Македонија е полуфиналист на Европското првенство во Литванија! Во трилер-натпревар го совладавме домаќинот со 67:65. Славјето може да почне! Наскоро прочитајте повеќе на порталот на ...

Како светските медиуми го коментираа македонското изненадување?

Press24 - 15.09.2011

Вчерашната победа на Македонија над Литванија на Европското првенство во кошарка ја коментираа речиси сите странски медиуми Пренесуваме дел од натписите за големото изненадување на ова првенство: ...

Со Шпанците играме од 16:30, наместо од 20 часот

Курир - 15.09.2011

Организаторите на Европското првенство во кошарка кое се одржува во Литванија го променија терминот на одигрување на полуфиналниот дуел помеѓу Шпанија и Македонија.

Ги расплакавме Литванците

Оn.net - 15.09.2011

Македонските кошаркари донесоа огромна радост во нашата земја, но и невидена тага во ...

Видете го славјето на кошаркарите и навивачите по натпреварот

Таратур - 15.09.2011

После победата против Литванија од 67-65, македонските кошаркари останаа на паркетот во Каунас да ги поздрават навивачите и да слават заедно со нив.

Македонските навивачи се тепале во авионот до Литванија

Press24 - 15.09.2011

11 од македонските навивачи не биле вратени со авионот на ТАВ од Каунас поради тепачка која ја предизвикале на патот кон Литванија.

Единаесет македонски навивачи не се вратија во Скопје - се тепале во авионот на полетување

+инфо - 15.09.2011

Тепачка меѓу македонските навивачи во авионот на ТАВ избила вчера на полетување од Скопје кон Литванија, објавува телевизијата 24 вести.

Македонските кошаркари топ тема во балканските и светските медиуми

МРТ - 15.09.2011

Непобедливата македонска фаланга, Македонија помоќна од Литванија, секоја чест за Македонците за секоја остварена победа беа само мал дел од насловите кои одекнаа низ светски и балканските наслови за ...

ВИДЕО: Обидот на обезбедувањето да го одземе знамето од навивачите

Press24 - 15.09.2011

Обезбедувањето се обиде да го одземе најголемото знаме на македонските ...

Променет терминот за натпреварот Македонија – Шпанија во полуфиналето

МРТ - 15.09.2011

Организаторот на Европското првенство во кошарка го промени терминот за одигрување на полуфиналниот натпревар помеѓу Македонија и Шпанија, кој на програмата е закажан за утре.

Францускиот печат не им верува на очите по победата на Македонија

Сител - 15.09.2011

Неверојатно, но вистинито, Литванија не се најде во последната четворка на „нејзиното“ Евро 2011. Литванците беа изненадени од Македонија, пишува Спорт.фр.

ФОТО: Го расипавме планот на Литванците

Курир - 15.09.2011

На самите влезници за полуфиналните натпревари од Евробаскетот, пишуваше дека се очекува настап на домаќинот. Влезниците се пуштени уште пред натпреварот помеѓу Македонија и Литванија во Каунас, а ...

Упссссс... картите не важат!

Кирилица - 15.09.2011

На самите влезници за полуфиналните натпревари од Евробаскетот, уште пред натпреварот меѓу Македонија и Литванија, домаќините си дозволиле да напишат дека ќе настапат во полуфиналето (фото: МКФ) ...

Победата на Македонија главна вест во сите медиуми

Сител - 15.09.2011

Македонските кошаркари се на насловните страници речиси на сите спортски медиуми во светот. „Шок за Литванија“, „Сензацијата продолжува“, „Македонија слави“ се само дел од насловите во светските ...

Литванците прво не отпишаа, а сега го сменија и терминот

Спортски - 15.09.2011

Организаторите на Евробаскетот во Литванија направија огромен пропуст и предвреме не отпишаа од настап во полуфиналето, па дури на самите влезници за полуфиналните натпревари од Евробаскетот, го ...

Навивачите биле пијани, затоа ТАВ ги остави во Литванија

Нетпрес - 15.09.2011

Македонските навивачи кои вчера со чартер лет заминаа во Литванија за да го следат натпреварот на кошаркарската репрезантација, ТАВ ги остави во Каунас затоа што биле пијани, дознава Нетпрес.

Светот ги величеше македонските херои

Курир - 15.09.2011

Под наслов „Македонското сонце не заоѓа на Балтикот“ српскиот весник „Данас“ пишува за спектакуларната победа на македонската кошаркарска репрезентација во Каунас- Литванија.

За Македонија навиваат и во соседните држави

МРТ - 15.09.2011

Големата борбеност, тимската игра и јуначкото срце на македонските кошаркари на Евробаскетот ги освоија симпатиите на жителите на поранешните југословенски републики, кои бурно го поздравија ...

Сабонис остана замислен. Што се случи?

Капитал - 15.09.2011

КАУНАС, Литванија Арвидас Сабонис, светски познатата литванска кошаркарска ѕвезда, замислен после поразот на Литванија од Македонија со резултат од ...

Литванија ќе игра за петто место

Курир - 15.09.2011

Селекцијата на домаќинот на Европското првенство предмалку ја совлада Словенија со 80:77 во разигрувањето од петто до осмо место.

Литванците очекуваа полуфинале

Оn.net - 15.09.2011

На самите влезници за полуфиналните натпревари од Евробаскетот, пишуваше дека се очекува настап на ...

ВИДЕО: Победата над Литванија го наполни скопскиот плоштад

Press24 - 15.09.2011

Прекрасно видео од птичја перспектива на вечрашната прослава на победата на макеоднската кошаркарска ...

ВИДЕО: Атмосферата во авионот вчера на патот кон Литванија

Press24 - 15.09.2011

Дел од вчерашната атмосфера во чартер летот со кој навивачите патуваа на мечот Македонија - Литванија кон ...

Натпреварот со Шпанија во 16:30 наместо во 20 часот

Press24 - 15.09.2011

Организаторите на Европското првенство во кошарка кое се одржува во Литванија го променија терминот на одигрување на полуфиналниот дуел помеѓу Шпанија и Македонија.

ВИДЕО: „Едно име имаме“ - кошаркарите слават со навивачите по крајот на мечот

Press24 - 15.09.2011

Дел од атмосферата по крајот на мечот и големата победа на Македонија над ...

150 македонски навивачи ја доживеаја историјата во Каунас

Сител - 15.09.2011

Многу надеж, оптимизам и добро расположение. Вака вчера изгледаше аеродромот Александар Велики, околу пладне, на нешто помалку од еден час пред околу 150 македонски навивачи со билети обезбедени од ...

Литванија ја порази Словенија

Оn.net - 15.09.2011

Домаќинот на Европското првенство Литванија најде утеха од вчерашниот пораз од Македонија со победа од 80:77 над Словенија во разигрувањето за пласман од 5. до 8.

Видео: Српскиот коментатор навива за Македонија!

Курир - 15.09.2011

При вчерашниот пренос на РТС од четвтфиналниот натпревар помеѓу Литванија и Македонија, српскиот коментатор не го криеше задоволството од триумфот на нашата селекција.

Франција во полуфинале преку Грција

МРТ - 15.09.2011

Со неубедлива игра, кошаркарите на Франција успеаа да ја победат Грција со 64:56 и со тоа да си обезбедат полуфинале на Европското првенство во Литванија.

Македонија во екстаза, Литванија во солзи

Кајгана - 15.09.2011

Откако човек кој има обично срце ќе ги погледне овие снимки, едноставно жал ќе му падне за кутрите попарени Литванци кои го следеа синоќешниот натпревар на плоштадот во Каунас.

Eurosport.fr: „Македонија ја расплака Литванија“

Курир - 15.09.2011

Неверојатно, но вистинито, Литванија не се најде во последната четворка на „нејзиното“ Евро 2011. Литванците беа изненадени од Македонија, пишува Спорт.фр.

Дванасетемина во Каунас возбудија илјадници во светот

Алфа - 15.09.2011

Дванасетемина во Литванија ја израдуваа цела Македонија. Балканот и Европа уште еднаш ги изненадија. Се славеше и во Литванија и во земјава.

Франција трет полуфиналист

+инфо - 15.09.2011

Франција е третиот полуфиналист на Европското кошаркарско првенство во Литванија по победата од 64-56 (14-17, 13-14, 13-12, 24-13) над селекцијата на Грција.

Владата организира патување за македонски граѓани на ЕП во кошарка во Литванија

Сител - 15.09.2011

Владата на Република Македонија во соработка со повеќе компании организира аранжман за македонските граѓани за поддршка на нашата кошаркарска репрезентација во Литванија која утре во полуфиналето ќе ...

Литванците си направија дупли малер!

+инфо - 15.09.2011

Домаќинот на Европското кошаркарско првенство, Литванија со неколку потези си ја открија својата самобендисаност и нескромноста пред четвртфиналниот дуел со Македонија кој што ќе го паметат уште ...

Литванците прво не отпишаа, а сега го сменија и терминот

Таратур - 15.09.2011

Организаторите на Евробаскетот во Литванија направија огромен пропуст и предвреме не отпишаа од настап во полуфиналето, па дури на самите влезници за полуфиналните натпревари од Евробаскетот, го ...

Литванија обезбеди квалификации за ОИ, ја порази Словенија

МРТ - 15.09.2011

Со 80-77,кошаркарската репрезентација на Литванија избори пласман на предолимпискиот турнир во Лондон 2012 година. Во првиот натпревар во борбата за пласман од 5. до 8.

ФОТО: Леле, што направивме!!!

Курир - 15.09.2011

Направија фантастична игра на теренот, направија Македонија да влезе во полуфиналето на Евробаскетот. Направија историски триумф за Македонија. Направија Литванците навистина да паднат на колена..

Русија последен полуфиналист

Оn.net - 15.09.2011

Репрезентацијата на Русија се пласира во полуфиналето на Европското првенство во Литванија со победата од 77:67 над ...

Кошаркарите на Русија се последни полуфиналисти, надиграна Србија

МРТ - 15.09.2011

Кошаркарската репртезентација на Србија е поразена вечерва во последниот четвртфинален натпревар на Европското првенство во Литванија од селекцијата на Русија со 77:67 (12:16, 15:18, 21:20, 19:23).

Русија преку Србија во полуфинале

+инфо - 15.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Русија е последниот полуфиналист на ЕП во кошарка во Литванија по победата од 77-67 (16-12, 18-15, 20-21, 23-19) над селекцијата на Србија.

Видео од кошаркарите кое не смеете да го пропуштите!

Курир - 15.09.2011

Славјето на македонските кошаркари по триумфот над Литванија беше големо, а тие беа пречекани и од нашите навивачи пред хотелот.

Фалангата со песна низ Литванија!

Таратур - 15.09.2011

Македонските херои по епската победа над фаворизираниот домаќин пејат во автобус низ Литванија. Кренете раце, високо горе...

Македонските кошаркари заедно со навивачите во Каунас ја славеа историската победа

Алфа - 15.09.2011

Цел час по историскиот триумф над домашната Литванија македонските кошаркарски репрезентативци синоќа останаа на паркетот во „Жалгирис“ арената во Каунас каде заедно со македонските навивачи кои и ...

ФОТО: Илиевски ги расплака Литванките

Курир - 15.09.2011

Со тројката на Владо Илиевски на 11 секунди пред крајот на натпреварот, Македонија го совлада домаќинот на Евробаскетот Литванија, по што 14- те илјади навивачи во арената во Каунас со солзи на очите ...

Фото: Како слават нашите кошаркари во Литванија

Сител - 15.09.2011

Неизмерна радост може да се забележи на лицата на македонските кошаркари по завршување на натпреварот против Литванија. Победата од 67 - 65 е историска за ...

Македонија во полуфинале на ЕП

Алфа - 15.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација ќе игра во полуфиналето на Европското првенство во Литванија. Серијата неверојатни успеси на нашите кошаркари продолжи синоќа со четвртфинална победа против ...

Играчите и навивачите заедно: Едно име имаме!

Кирилица - 15.09.2011

По победата против Литванија од 67-65, македонските кошаркари останаа на паркетот во Каунас да ги поздрават навивачите Иако арената веќе одамна беше испразнета од литвански фанови, песната и забавата ...

Црвените лавови доаѓаат по Црвената фурија

Кирилица - 15.09.2011

Со фантастична победа од 67-65 против Литванија пред гласни 15.000 гледачи во Каунас, Македонската кошаркарска репрезентација испиша нова страница од историјата Литванија водеше во текот на целата ...

Видето го славјето на кошаркарите и навивачите во Литванија (видео)

+инфо - 15.09.2011

По победата против Литванија од 67-65, македонските кошаркари останаа на паркетот во Каунас да ги поздрават навивачите. Домашните симпатизери брзо заминаа по поразот, но песната на македонските ...

Погледнете ја радоста во македонските градови (фото + видео)

+инфо - 15.09.2011

Победата на Македонија од 67-65 над Литванија и пласманот во полуфиналето на Европското кошаркарско првенство предизвика ерупција од радост низ целата држава.

Македонските кошаркари заедно со навивачите во Каунас ја славеа историската победа

Сител - 15.09.2011

Цел час по историскиот триумф над домашната Литванија македонските кошаркарски репрезентативци синоќа останаа на паркетот во „Жалгирис“ арената во Каунас каде заедно со македонските навивачи кои и ...

ВИДЕО: Кошаркарите прославија со навивачите

Нетпрес - 15.09.2011

По победата против Литванија од 67-65, македонските кошаркари останаа на паркетот во Каунас да ги поздрават навивачите, јавува basketball.org.mk, пренесува Нетпрес.

Македонија меѓу четирите најдобри кошаркарски репрезентации во Европа

МРТ - 15.09.2011

Со победата над Литванија во четврт финалето на европското првенство, коршаркарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман во полуфиналето и со тоа го постигна најголемиот успех во нејзината ...

Леле, леле шо направивме!!!! Браво МАКЕДОНИЈА!!!!

Факултети - 15.09.2011

Неверојатно. Дванаесетте македонски херои и нивниот мудар предводник успеаја да ја покорат Литванија и со тоа да создадат еуфорија која ќе го држи нашиот народ уште долго.

Како влијателните странски медиуми го коментираа македонското чудо?

Кајгана - 15.09.2011

Победата на Македонија против Литванија не остана нетретирана и од светските влијателни медиуми. Ви пренесуваме како ја коментираа.

Тага и радост во салата во Каунас (фото + видео)

+инфо - 15.09.2011

Во спортот мора да има победник, а тоа значи дека мора да има и поразен тим. На ова Европско првенство кошаркарите на Македонија одат против сите прогнози, а последна жртва на „црвено-жолтата фурија” ...

Видете го славјето на кошаркарите и навивачите после натпреварот (видео)

Спортски - 15.09.2011

После победата против Литванија од 67-65, македонските кошаркари останаа на паркетот во Каунас да ги поздрават навивачите и да слават заедно со нив.

На еврошампионатот во Литванија денеска три натпревари

МРТ - 15.09.2011

На кошаркарското Европско првенство кое се одржува во Литванија, денеска на програмата се три натпревари. Словенија - Литванија е двојката која ќе игра од 14 часот и 30 минути за пласман од 5-8 место.

Тепачка поради македонското знаме на трибините во Каунас (фото)

+инфо - 15.09.2011

Пред крајот на првото полувреме на средбата Македонија – Литванија (67-65) на Европското првенство во кошарка дојде до блиска средба на навивачите на двете селекции на трибините во арената “Жалгирис” ...

ФОТО: Македонија „топ вест“ во светот

Курир - 15.09.2011

Македонските кошаркари се на насловните страници речиси на сите спортски медиуми во светот. „Шок за Литванија“, „Сензацијата продолжува“, „Македонија слави“ се само дел од насловите во светските ...

ВИДЕО: Како навивачите и кошаркарите во Литванија ја прославија победата

+инфо - 15.09.2011

Македонија синоќа со 67-65 ја совлада Литванија и се пласира во полуфиналето на Европското кошаркарско првенство. Последните три миниту беа најстресниот дел од натпреварот.

Фото: Победата на Македонија главна вест во сите медиуми

Press24 - 15.09.2011

Македонските кошаркари се на насловните страници речиси на сите спортски медиуми во светот. „Шок за Литванија“, „Сензацијата продолжува“, „Македонија слави“ се само дел од насловите во светските ...

Како навивачите и кошаркарите во Литванија ја прославија победата (видео)

+инфо - 15.09.2011

Македонија синоќа со 67-65 ја совлада Литванија и се пласира во полуфиналето на Европското кошаркарско првенство. Последните три минути беа најстресниот дел од натпреварот.

Во Каунас приведени 8 македонски навивачи

+инфо - 15.09.2011

Полицијата во Каунас соопшти дека ситуацијата по средбата Македонија – Литванија (67-65) минала без инциденти меѓу двете навивачки групи, но приведени се осум македонски државјани.

Македонските навивачи се испотепале во авион на пат кон Каунас

Нетпрес - 15.09.2011

Најмалку 11 македонски навивачи, кои заминаа во Литванија да ја бодрат нашата репрезентација на европското првенство во кошарка, останале во Каунас бидејќи труската компанија ТАВ, која го обезбеди ...

Непобедливата македонска фаланга

Курир - 15.09.2011

Македонските кошаркари го изненадија светот, а ги восхитија нашите соседи. Новинарите од поранешните Југословенски републики ја величат Македонија и македонските кошаркари.

Влијателните странски медиуми не го одминаа македонското чудо

Алфа - 15.09.2011

Американскиот играч од Њу Орлеанс и помага на малата балканска нација да го растресе традиционалниот ред во европската кошарка, пишува Асошиејтед Прес за македонскиот репрезентативец Бо Мекелејб, по ...

Кошаркарите не обединија

Р.С.Европа - 15.09.2011

Она што го направија македонските кошаркари, досега не му успеало на ниту еден политичар. Национално единство, радост и среќа по синоќешната победа. Леле што направивме...

Македонија против Шпанија за влез во финале

Канал 77 - 15.09.2011

Со фантастична победа од 67-65 против Литванија пред гласни 15.000 гледачи во Каунас, Македонската кошаркарска репрезентација испиша нова страница од историјата .

Ќе падне и Шпанија

Вечер Прес - 15.09.2011

Апетитите на македонската јавност пораснаа до максимум откако нашите најдобри кошаркари стигнаа до полуфиналето на ЕП. Во анкетата за ВЕЧЕР навивачите изразија задоволство од досегашниот успех, а ...

Македонското сонце не заоѓа на Балтикот

Вечер Прес - 15.09.2011

"Македонското сонце не заоѓа на Балтикот", српскиот весник "Данас" пишува за спектакуларната победа на македонските кошаркари во Каунас против Литванија Иако во текот на целиот шампионат имаа улога ...

Леле, што направивме, Македонијо слави, ќе играме во 1/2-финале

Вечер Прес - 15.09.2011

Со тројката на Илиевски на 11 секунди пред крајот и неговото едно реализирано слободно фрлање на 0,5 секунди до крајот "црвено-жолтите" ја совладаа Литванија со 67:65 и ќе играат во полуфиналето, што ...

ВИДЕО: Додека гостите славеа, домаќините плачеа

Точка - 15.09.2011

Литванските кошаркарски фанатици, особено литванките, мораа со солзи да ги напуштат плоштадите во Литванија после поразот на нивните миленици од страна на Македонската кошаркарска фаланга во ...

Македонија меѓу четирите најдобри кошаркарски репрезентации во Европа

Канал 77 - 15.09.2011

Во „Жалгирис арена“ во Каунас вечерва избраниците на селекторот Марин Докузовски беа подобри од домашната селекција на Литванија и победија со резултат 67:65.Голема борбеност и пожртвуваност во ...

Македонските навивачи се испотепале во авион на пат кон Каунас

Точка - 15.09.2011

Најмалку 11 македонски навивачи, кои заминаа во Литванија да ја бодрат нашата репрезентација на европското првенство во кошарка, останале во Каунас бидејќи турската компанија ТАВ, која го обезбеди ...

За Литванија сме ноќна мора. Следна е Шпанија!

Точка - 15.09.2011

Не е лесно да си македонец, секој ден треба да славиш. Уште еден триумф на нашата кошаркарска репрезентација над домакинот Литванија.

ВИДЕО: Кошаркарите прославија со навивачите

Точка - 15.09.2011

По победата против Литванија од 67-65, македонските кошаркари останаа на паркетот во Каунас да ги поздрават навивачите, јавува basketball.org.mk, пренесува Нетпрес.

Навивачите биле пијани, затоа ТАВ ги остави во Литванија

Точка - 15.09.2011

Македонските навивачи кои вчера со чартер лет заминаа во Литванија за да го следат натпреварот на кошаркарската репрезантација, ТАВ ги остави во Каунас затоа што биле пијани, дознава Нетпрес.

Кошаркарите - инспирација и за видеокомпилација

Н.Македонија - 15.09.2011

Успесите на македонската репрезентација предизвикаа многу награди, стипендии и пофалби од светски кошаркарски стручњаци, но сето тоа беше и инспирација за двеминутно видео што од завчера се врти на ...

На еврошампионатот во Литванија денеска три натпревари

Идивиди - 15.09.2011

На кошаркарското Европско првенство кое се одржува во Литванија, денеска на програмата се три натпревари. Словенија - Литванија е двојката која ќе игра од 14 часот и 30 минути за пласман од 5-8 место.

Францускиот печат не им верува на очите

Идивиди - 15.09.2011

Неверојатно, но вистинито, Литванија не се најде во последната четворка на „нејзиното“ Евро 2011. Литванците беа изненадени од Македонија, пишува Спорт.фр.

Кошаркарите и навивачите ја славеа историската победа

Идивиди - 15.09.2011

Цел час по над домашната Литванија македонските кошаркарски репрезентативци синоќа останаа на паркетот во „Жалгирис“ арената во Каунас каде заедно со македонските навивачи кои и даваа поддршка ја ...

Странските медиуми ја величат македонската непобедлива фаланга

Идивиди - 15.09.2011

Хрватскиот популарен спортски сајт „Спортнет ХР“ посвети текст за нашите херои насловен „Непобедлива македонска фаланга“.

Леле што напраивме

Идивиди - 15.09.2011

Неверојатно. Дванаесетте македонски херои и нивниот мудар предводник успеаја да ја покорат Литванија и со тоа да создадат еуфорија која ќе го држи нашиот народ уште долго.

Македонските навивачи се испотепале во авион на пат кон Каунас

Идивиди - 15.09.2011

Најмалку 11 македонски навивачи, кои заминаа во Литванија да ја бодрат нашата репрезентација на европското првенство во кошарка, останале во Каунас бидејќи турската компанија ТАВ, која го обезбеди ...

Радоста на Влатко и славењето во соблекувалната

Идивиди - 15.09.2011

По победата над Литванија на среќата на Влатко и немаше крај Погледнете ја радоста на нашите херои во соблекувалната по натпреварот со ...

Македонија нема што да загуби против Литванија

Дневник - 14.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечерва (20 ч.) против домаќинот на Европското првенство Литванија ќе се бори за пласман меѓу четирите најдобри селекции на Стариот континент.

Спорт - Не дојдовме до тука да се предадеме

Вест - 14.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во Каунас (20 ч.) ќе му биде "домаќин" на домаќинот Литванија во вториот четвртфинален натпревар на Евробаскетот.

Кошаркарите влегуваат во големата пресметка за полуфинале

Канал5 - 14.09.2011

Историјата е испишана. Се повеќе од ова е бонус, за нацијата, за гордоста, за спортот, за кошарката. Македонската кошаркарска репрезентација вечерва стои пред големиот предизвик, четврт финале на ...

Еп : МАКЕДОНИЈА ја совлада ЛИТВАНИЈА и ќе игра во полуфиналето !

Телма - 14.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја совлада Литванја со 67:65 во драматичен натпревар на кој Илиевски со тројката на 11 сет секунди пред крајот и донесе победа на нашата селекција која во ...

Македонија полуфиналист - Македонија ја победи Литванија

Телма - 14.09.2011

Македонија ја победи Литванија и стана полуфиналист на Европското првенство во Литванија. Во тежок натпревар, при водство на Литванија во најголемиот дел од натпреварот, во последната минута ...

Историски триумф – Македонија во полуфиналето на Евробаскетот во Литванија

Канал5 - 14.09.2011

Историски триумф – Македонија во полуфиналето на Евробаскетот во Литванија Македонската кошаркарска репрезентација е полуфиналист на Европското првенство во Литванија.

Преку Литванија до вечноста

Утрински - 14.09.2011

Миг за историја. Момент за книгите. Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во Каунас против домаќинот Литванија ќе игра за пласман во полуфиналето на Евробаскетот! Во ваква ситуација на ...

Со големо срце против домашната артилерија

Дневник - 14.09.2011

„Црвено-жолтите“ против Литванија вечерва ќе го играат најзначајниот меч во нашата кошаркарска историја Моќниот литвански напад и домашниот терен или цврстата одбрана и големото македонско срце ќе ...

150 влезници гратис за натпреварот со Литванија

Дневник - 14.09.2011

За бодрење на нашата репрезентација на утрешниот дуел против Литванија , ќе бидат поделени 150 гратис влезници за домашните навивачи, одлучи Владата на денешна седница.

150 македонски навивачи заминаа за Литванија

Сител - 14.09.2011

Владата обезбеди 150 влезници за следење на натпреварот меѓу Македонија и Литванија на Европското првенство во кошарка што се игра во Литванија.

Македонија ја декласираше Литванија и влезе во полуфиналето

МРТ - 14.09.2011

Со тројка на Влатко Илиевски на 11 секунди до крајот Македонија го победи домаќинот и обезбеди историски пласман во полуфиналето на ЕП во Литванија.

Македонија во полуфинале, домаќинот во солзи

Кирилица - 14.09.2011

Ден на жалост во Литванија - Македонија го порази домаќинот со 67:65 и избори историско полуфинале Се исполнија очекувањата на цела Македонија, се оствари верувањето дека нашите кошаркари можат да ја ...

Радувај се Македонијо: Кошаркарите се полуфиналисти на ЕП

+инфо - 14.09.2011

Македонија со 67-65 ја совлада Литванија и се пласира во полуфиналето на Европското кошаркарско првенство. „Црвено-жолтите“ со паметна игра во одбраната и голема пожртвуваност успеаја да ги надминат ...

Македонија во полуфинале, Литванија на колена

Сител - 14.09.2011

Со победата над Литванија во четврт финалето на европското првенство, коршаркарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман во полуфиналето и со тоа го постигна најголемиот успех во нејзината ...

Херојска победа – Македонија оди во полуфинале

Press24 - 14.09.2011

Со 67 наспрема 65 Македонија го победи и најголемиот фаворит и домаќин на Евробаскетот 2011 Македонија оди во полуфиналето на Европското првенство во кошарка.

Сензација! Го совладавме и домаќинот!

Спортски - 14.09.2011

Сензација, делириум, величествена победа на македонските лавови против домаќинот Литванија! Македонското срце најголемо беше пресудно во мечот против фаворизираниот домаќин.

Македонија ја порази Литванија !

Нетпрес - 14.09.2011

Македонија вечерва ја слави победата на македонската кошаркарска репрезентација и влезот во полуфиналето на Европското првенство во Литванија.

Литва-кој? - Македонија во полуфинале! (Фото)

Inpress - 14.09.2011

Каунас, 14. септември 2011 (ИНПРЕС) Нашите најдобри кошаркари остварија историска победа над репрезентацијата на Литванија и обезбедија пласман во полуфиналето на ЕП.

Неверојатно! И домаќинот на колена пред македонската фаланга!

Таратур - 14.09.2011

Сензација, делириум, величествена победа на македонските лавови против домаќинот Литванија! Македонското срце најголемо беше пресудно во мечот против фаворизираниот домаќин.

ВИДЕО: Последните три минути од натпреварот Македонија - Литванија

+инфо - 14.09.2011

Македонија со 67-65 ја совлада Литванија и се пласира во полуфиналето на Европското кошаркарско првенство. Последните три миниту беа најстресниот дел од натпреварот.

Македонија гордо „гази“ во Литванија!

Црнобело - 14.09.2011

Одамна не се сеќаваме на ваква спортска радост. Им благодариме на нашите кошаркари што ни овозможуваат да се сплотиме сите заедно... ..

ВИДЕО: Последните три минути од натпреварот Македонија- Литванија

Press24 - 14.09.2011

Последните три минити беа најстресниот дел од натпреварот. Погледнете го незаборавниот момент на големата ...

ФОТО: Радоста на нашите херои

Курир - 14.09.2011

Со победата од 67:65 над фаворизираниот домаќин Литванија, нашите кошаркари обезбедија пласман во полуфиналето на Евробаскетот и дуел со големата Шпанија.

Литванските медиуми: Не ја потценувајте Македонија

Сител - 14.09.2011

Пораката на јавноста до кошаркарите на Литванија е јасна, а таа гласи: ”Чувајте се од аутсајдерот”. Македонија е најпријатното изненадување на турнирот, но никогаш досега не стигнала до ...

Околу 150 спремни навивачи патуваат кон Литванија за вечерашниот четвртфинален меч

Сител - 14.09.2011

Комити на Вардар, Сити Парк Бојс на Работнички и Фемили на МЗТ Скопје велат дека се комплетно подготвени да го дадат максимумот на трибините.

Над 150 „профи“ навивачи тргнаа кон Литванија

Кирилица - 14.09.2011

Комити на Вардар, Сити Парк Бојс на Работнички и Фемили на МЗТ Скопје, комплетно подготвени да го дадат максимумот на трибините, патуваат кон Литванија за вечерашниот натпревар Над 150 навивачи со ...

ТАВ со поддршка за македонските кошаркари

Курир - 14.09.2011

„ТАВ Македонија“ организира чартер лет од Скопје до Каунас за навивачите на македонската кошаркарска репрезентација за денешниот натпревар со Литванија и ќе го спонзорира повратниот лет за 150 ...

Македонија пристигна во Каунас

Кирилица - 14.09.2011

По успешните настапи во Вилнус, нашата делегација го напушти главниот литвански град и допатува во Каунас, местото каде ќе се играат последните натпревари од Евробаскетот Репрезентативците и целиот ...

Владата обезбеди 150 влезници за натпреварот Македонија-Литванија

Нетпрес - 14.09.2011

Владата обезбеди 150 влезници за следење на натпреварот меѓу Македонија и Литванија на Европското првенство во кошарка што се игра во Литванија.

Еве каков резултат посакуваат Литванците против Македонија (фото)

+инфо - 14.09.2011

Македонските кошаркари вчера допатуваа во Вилнус каде ќе се одигра последната, нокаут-фаза, на Европското првенсто во Литванија.

Денот „Д“ за Македонските кошаркари

Inpress - 14.09.2011

Каунас, 14. септември 2011 (ИНПРЕС) Македонските кошаркари вечерва со почеток во 20 часот во Каунас, Литванија го играат 1/4 финалниот натпревар на ЕП против домаќинот Литванија.

Македонија мотивирана влегува во дуелот против Литванија

Курир - 14.09.2011

Репрезентацијата на Македонија синоќа работеше во „Жалгирис“ арената, каде денес ќе се сретне со домаќинот во рамки на четвртфиналето од Евробаскетот.

Литванските медиуми: Не ја потценувајте Македонија

+инфо - 14.09.2011

Пораката на јавноста до кошаркарите на Литванија е јасна, а таа гласи: ”Чувајте се од аутсајдерот”. Македонија е најпријатното изненадување на турнирот, но никогаш досега не стигнала до ...

Македонија вечерва против Литванија во борба за полуфинале

Сител - 14.09.2011

Мечот на генерацијата вечерва ќе го одигра Македонија против Литванија во четвртфиналето на евробаскетот. Составот на Марин Докузовски во досегшаниот дел од шампионатот покажа дека знае, дека умее и ...

Околу 150 спремни навивачи патуваат кон Литванија за вечерашниот четвртфинален меч

Press24 - 14.09.2011

Комити на Вардар, Сити Парк Бојс на Работнички и Фемили на МЗТ Скопје велат дека се комплетно подготвени да го дадат максимумот на трибините Над 150 навивачи со чартер линија денеска патуваат за ...

Видео: Сите македонски срца чукаат за нашите кошаркари

Курир - 14.09.2011

Вечерва со почеток во 20 часот нашите најдобри кошаркари го играат најзначајниот натпревар во своето постоење - во рамките од четвртфиналето од Евробаскет 2011 за противник ја имаме селекцијата на ...

Македонските кошаркари ќе играат против домаќинот Литванија

МРТ - 14.09.2011

Кошаркарската репрезентација на Македонија вечевра со почеток од 20 часот за првпат во својата историја ќе игра четвртфинале на едно Европско првенство.

Најжешките навивачи патуваат за Литванија!

Курир - 14.09.2011

Навивачките групи Комити на Вардар, Сити Парк Бојс на Работнички и Фемили на МЗТ Скопје сами го правеле списокот од вкупно 150 навивачи кои со чартер лет денеска ќе отпатуваат во Каунас за да и ...

Македонските навивачи тргнуваат кон Литванија

Сител - 14.09.2011

Над 150 навивачи со чартер линија денеска патуваат за Каунас, на мечот од четвртфиналето на Европското првенство во кошарка.

ТАВ со поддршка за македонската кошаркарска репрезентација

Сител - 14.09.2011

„ТАВ Македонија“ организира чартер лет од Скопје до Каунас за навивачите на македонската кошаркарска репрезентација за денешниот натпревар со Литванија и ќе го спонзорира повратниот лет за 150 ...

ТАВ со поддршка за македонската кошаркарска репрезентација

МРТ - 14.09.2011

„ТАВ Македонија“ организира чартер лет од Скопје до Каунас за навивачите на македонската кошаркарска репрезентација за денешниот натпревар со Литванија и ќе го спонзорира повратниот лет за 150 ...

ФОТО: Македонските навивачи тргнуваат кон Литванија

Press24 - 14.09.2011

Над 150 навивачи со чартер линија денеска патуваат за Каунас, на мечот од четвртфиналето на Европското првенство во кошарка.

Најверојатно без воинот Гечевски против Литванија

Курир - 14.09.2011

Македонската кошаркарска репрезентација утринава го одработи последниот тренинг пред четвртфиналниот дуел кој вечерва е закажан за 20 часот во Каунас.

Оптимизам пред четвртфиналето со Литванија

Р.С.Европа - 14.09.2011

Македонските кошаркари вечерва го играат најзначајниот натпревар - против домаќинот Литванија ќе се борат за влез во полуфиналето.

Историски натпревар за нашите кошаркари. Вечерва со Литванија за полуфинале!

МРТ - 14.09.2011

Вечерва со почеток во 20 часот нашите најдобри кошаркари го играат најзначајниот натпревар во своето постоење - во рамките од четвртфиналето од Евробаскет 2011 година.

ТАВ дава поддршка за македонскиот национален кошаркарски тим

Нетпрес - 14.09.2011

“ТАВ Македонија“ ги поддржува навивачите на македонскиот национален кошаркарски тим и се придружува на националното славење за кошаркарските херои кои денеска играат во Литванија.

Фото: Навивачите загреани во авион кон Литванија

Press24 - 14.09.2011

Во пресрет на уште еден значаен натпревар за нашата репрезентација на Европското првенство во кошарка, македонските навивачи го фатија првиот лет за ...

Охриѓани страстно навиваваат за нашите кошаркари

Inpress - 14.09.2011

Охрид, 14. септември 2011 (ИНПРЕС) Со пиво и гласно навивање во пријатно друштво, охриѓани сакаат да ја бодрат македонската кошаркарска репрезентација, во екот на натпреварите за Европското првенство.

Фото: Македонските навивачи тргнаа на пат кон Литванија

Факултети - 14.09.2011

Во пресрет на уште еден значаен натпревар за нашата репрезентација на Европското првенство во кошарка, македонските навивачи го фатија првиот лет за Литванија...

Каунас е кошаркарското срце на Литванија

Курир - 14.09.2011

Градот од кој доаѓа еден од најеминентните европски клубови, Жалгирис, е комплетно подготвен за завршната фаза од Евробаскетот.

Ракот прогнозираше победа за Литванија

Оn.net - 14.09.2011

Го имавме октоподот Пол, по него следеа папагали, кучиња, свињи... а Литванците имаат рак кој типува натпревари. Тој прогнозираше дека вечер Литванија ќе ја победи ...

91% веруваат дека ќе победи Македонија

Кирилица - 14.09.2011

Резултатите од анкетата што ја спроведовме денес меѓу посетителите на Кирилица велат дека огромното мнозинство од 91 процент очекуваат победа на нашите кошаркари, додека само 9 од сто не веруваат во ...

Нашите веќе се на паркетот

Кирилица - 14.09.2011

Македонските кошаркари од пред некоја минута се на паркетот во салата во Каунас и се загреваат за натпреварот со Литванија Околу тристотини македонски навивачи во моментов влегуваат во салата и ...

Шпанија лесно во полуфиналето

+инфо - 14.09.2011

Бранителот на европската круна Шпанија забележа убедлива победа од 86-64 (16-23, 19-8, 36-14, 15-19) над селекцијата на Словенија во првата четвртфинална пресметка на Европското првенство во ...

Хероите лавовски се борат против Литванија

Курир - 14.09.2011

Нашите момци без Тодор Гечевски лавовски се борат на паркетото во каунас, каде литванската селекција е бодрена од над 14 илјади навивачи.

Историско полуфинале за Македонија

Р.С.Европа - 14.09.2011

Со тројка на Влатко Илиевски на 11 секунди до крајот Македонија го победи домаќинот и обезбеди историски пласман во полуфиналето на ЕП во Литванија.

Жалам што никој не ме спречи кога првпат се повредив

Вечер Прес - 14.09.2011

За мене ова е историски момент исто како и за мојата земја. Во неа живеат 3 милиони луѓе и сите тие сто отсто живеат за кошарката, нагласува Сабонис Во Литванија каде кошарката е појадок и вечера, ...

Историски натпревар за нашите кошаркари

Точка - 14.09.2011

Пораката до домаќините на Евробаскетот е јасна. Пазете се од Македонија. На почетокот од ова Европско првенство нашата репрезентација важеше за тотален аутсајдер.

Владата обезбеди 150 влезници за натпреварот Македонија-Литванија

Точка - 14.09.2011

Владата обезбеди 150 влезници за следење на натпреварот меѓу Македонија и Литванија на Европското првенство во кошарка што се игра во Литванија.

ТАВ дава поддршка за македонскиот национален кошаркарски тим

Точка - 14.09.2011

“ТАВ Македонија“ ги поддржува навивачите на македонскиот национален кошаркарски тим и се придружува на националното славење за кошаркарските херои кои денеска играат во Литванија.

ФОТО: Нашите кошаркари ја замолкнаа Литванија

Точка - 14.09.2011

Неверојатната серија на Македонските кошаркари продолжува по победата над Литванија и пласманот во полуфиналето на Евробаскетот.

Не ја потценувајте Македонија

Канал 77 - 14.09.2011

Македонија е најпријатното изненадување на турнирот, но никогаш досега не стигнала до елиминациската фаза. Искуството и домашниот терен се на страната на Литванија, но фаворитската улога не смее да ...

Ќе се потрудиме да ја расипеме литванската забава

Идивиди - 14.09.2011

"Домаќините знаат дека доколку го загубат овој натпревар за нив ќе заврши сонот за освојување на една од трите медали на шампионатот.

Литванија: Не ја потценувајте Македонија, таа е најпријатното изненадување

eReporter - 14.09.2011

„Чувајте се од аутсајдерот Македонија. Таа е најпријатното изненадување на турнирот“, порачуваат литванските медиуми во пресрет на вечерашниот натпревар меѓу домаќинот и фаворитот Литванија и ...

Македонија во полуфинале!!!

eReporter - 14.09.2011

Репрезентацијата на Македонија вечерва во борбена игра го совлада домаќинот Литванија кој го загуби мечот и покај фаворизираната позиција.

Македонија меѓу четирите најдобри кошаркарски репрезентации во Европа

Идивиди - 14.09.2011

Каунас, 14 септември 2011 (МИА) - Со победата над Литванија во четврт финалето на европското првенство, коршаркарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман во полуфиналето и со тоа го ...

Спорт - Сабонис: Македонија игра скоро перфектно

Вест - 13.09.2011

Славниот литвански кошаркар и еден од најголемите играчи во светската кошарка, Арвидас Сабонис и се восхитува на играта на македонската репрезентација на Евробаскетот.

Уште 150 навивачи за Македонија на натпреварот со Литванија

Канал5 - 13.09.2011

Влезниците за натпреварот со Литванија за дополнителните 150 навивачи кои ќе ја бодрат Македонија се од владата. „На денешната седница, Владата на Република Македонија, донесе одлука за обезбедување ...

Сабонис: Македонија може да победи секого

Утрински - 13.09.2011

Без разлика на епилогот од вчерашниот натпревар со Русија, македонската кошаркарска репрезентација е дел од осумте најдобри на стариот континент.

Србија или Литванија - нема да биде лесно

Дневник - 13.09.2011

КОШАРКА - МАТЕМАТИКИ ЗА МАКЕДОНИЈА ПРЕД ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕТО Северниот сосед би ни бил релативно полесна пречка од домаќинот во следната фаза, но како и да е, пред „црвено-жолтите“ се уште три тешки ...

Сабонис: Македонија може да победи секого

Таратур - 13.09.2011

Легендарниот кошаркар на Литванија, Арвидас Сабонис, во една кратка изјава успеа одлично да ја објасни ситуацијата со македонската сензација на ова Европско првенство и да потенцира дека ако продолжи ...

Владата испраќа 150 навивачи во Каунас

Кирилица - 13.09.2011

Владата на свој трошок ќе испрати 150 навивачи на Македонија - Литванија Владата на денешната седница донесе одлука да обезбеди пари за влезници за 150 навивачи кои со специјална чартер линија ќе ...

Сабонис: Македонија може да победи секого

Спортски - 13.09.2011

Легендарниот кошаркар на Литванија, Арвидас Сабонис, во една кратка изјава успеа одлично да ја објасни ситуацијата со македонската сензација на ова Европско првенство и да потенцира дека ако продолжи ...

Владата обезбеди 150 влезници за кошаркарскиот натпревар со Литванија

Сител - 13.09.2011

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука за обезбедување на средства за влезници на 150 навивачи кои со специјална чартер линија ќе отпатуваат во Каунас со цел да ...

Без страв со Литванија, проблем е домашниот терен

+инфо - 13.09.2011

Македонија во утрешното четвртфинале (20 часот) на Европското кошаркарско првенство ќе се сретне со домаќинот Литванија.