TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПЕНОВ :ТРИФУН= ПРОВЕРЕНО

Вест - 19.03.2005

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Билљана Секуловска ГЛАСАЊЕТО НЕ Е САМО ПРАВО, ТУКУ И ГРАѓАНСКА ОБВРСКА. ДА БИДЕТЕ ЗДРАВО НАТЕПАНИ Добро е Што имаШе избори. ДокаЖавме дека знаеме да правиме фер и демократски гласање, се разбира, со нерегуларности. Едно без друго немаме, некако Жално да констатираме.

СДСМ: Засегнат од лични причини Никола Груевски го повикал Пенов да го прифати поразот и да се повлече

Канал5 - 19.03.2005

Засегнат од лични причини Никола Груевски го повикал Пенов да го прифати поразот и да се повлече. Таква заднина толкува СДСМ во настапот на лидерот на ВМРО ДПМНЕ пред скопјани. Владеачката партија го предупредува лидерот на ВМРО ДПМНЕ дека на негова ш Засегнат од лични причини Никола Груевски го ...

Демонстранти му покажа црвен картон на Пенов

Утрински - 19.03.2005

ПРОТЕСТИ Помала група млади луѓе, главно студенти и средношколци, вчера на Градскиот плоштад протестираа пред Изборниот штаб на кандидатот на владејачката коалиција “За Македонија заеднооо” и актуелен градоначалник на Скопје, Ристо Пенов.

Четири контингенти

Вест - 19.03.2005

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски На Македонците не им требаат повеќе права во локалната самоуправа. Тие треба само да ги плаќаат контингентите 1 Изборот на Песна на Евровизија беше генерална проба за локалните избори. Не е важно што ќе каже народот. Важно е што ќе каже жирито.

Власта го маскира фалсификатот

Дневник - 19.03.2005

ШТАБОТ НА КОСТОВСКИ ОБВИНУВА Наместо изборните органи, премиерот прогласи дека имало до 3,5 отсто нерегуларност во првиот круг. Тоа е почеток на маскирањето на изборниот фалсификат, обвини птабот на независниот кандидат за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски.

Здружената опозиција му даде црвен картон на Пенов

Време - 19.03.2005

ВЧЕРА НА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА Педесетина претставници на младината на здружената опозиција се собраа вчера пред штабот на Ристо Пенов и со црвени картони в рака протестираа против изборниот фалсификат. Тие од Пенов бараа оставка, а на минувачите им делеа црвени картони, на кои пишуваше: „Спречете ...

Црвен картон за Пенов

Вест - 19.03.2005

Педесетина млади луѓе вчера попладне простестираа пред изборниот штаб на актуелниот градоначалник Ристо Пенов на плоштадот Македонија во Скопје. Додека на Плоштадот ечеше изборната химна на Пенов: "Во срце те носам Скопје мое мило", младите извикуваа" Оставка! Оставка!Оставка!....".

Груевски го повика Пенов да се повлече од трката за градоначалник

Канал5 - 19.03.2005

Никола Груевски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ и на здружената опозиција, го повика Ристо Пенов да се повлече од трката за градоначалник на Скопје.. ,,Уште денеска, најдоцна до утре, пред да биде донесена судската одлука, Пенов да се врати назад, за Македонија да Никола Груевски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ и на ...

Протест пред штабот на Пенов со барање за негова оставка

А1 - 18.03.2005

Спречете го фалсификатот на Бучковски, црвен картон за Пенов. Вака попладнево еден час пред изборниот штаб на Ристо Пенов протестираше група млади скопјани. Со црвени картони за Пенов, бараа тој да се откаже од вториот изборен круг и да ја признае победата на Трифун Костовски.

Костовски ја повика Владата да не помислува на фалсификат

Утрински - 18.03.2005

Независниот кандидат за градоначалник на Скопје вчера им се обрати на скопјани и на власта СДСМ и ЛДП да ја напуштат практиката на обезбедување контингенти гласови и изнаоѓање формули за криминална кражба на гласови со што граѓаните слободно би ја изразиле својата волја СаШко Димевски Четири дена ...

Пенов и го нуди "Водовод" на ДУИ

Вест - 18.03.2005

ПАЗАРЕЊА ЗА ВТОРИОТ ИЗБОРЕН КРУГ Кадар од Демократската унија за интеграција ќе седне на директорската фотелја на јавното претпријатие "Водовод и канализација" ако Ристо Пенов биде реизбран на функцијата скопски градоначалник.

СДСМ - ЛДП да ја напуштат формулата за криминална кражба на гласови

Вест - 18.03.2005

ШТАБ НА ТРИФУН КОСТОВСКИ Трифун Костовски кандидатот за градоначалник на Скопје на вчерашната прес конференција побара СДСМ - ЛДП да ја напуштат практиката за контигенти гласови и формули за криминална кражба на гласови и со тоа да ги остават граѓаните слободно да ја искажат својата волја.

Фалсификатот продолжува

Вечер Прес - 18.03.2005

Владата да излезе надвор од партиските штабови и совесно и одговорно да си ја заврши работата за организирање и спроведување фер и демократски избори - изјави независниот кандидат за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски.

Костовски бара прегласување во Чаир, Шуто Оризари и Сарај

А1 - 17.03.2005

Целосно прегласување на првиот круг во општините Чаир, Сарај и Шуто Оризари, во спротивно власта само ќе покаже дека е подготвена до крај да оди со изборниот фалсификат. Ова е ставот на Трифун Костовски кој смета дека таквиот чин не само што ќе и наштети на Македонија, туку и ќе биде вовед во ...

Со правна и со политичка акција ќе се брани победата на Трифун

Време - 17.03.2005

ШТАБОТ НА КОСТОВСКИ И ОПОЗИЦИСКИТЕ ПАРТИИ Обидот за државен фалсификат на изборите може да биде спречен само со правни и со политички активности, со кои ќе се поништат резултатите од нерегуларното гласање во првиот круг од локалните избори.

Обвинувањата за фалсификат се бесмислени

Дневник - 17.03.2005

СДСМ ВОЗВРАЌА Обвинувањата за фалсификат во вториот изборен круг се бесмислица и опозицијата треба да престане со тие манипулации, соопшти вчера Коалицијата "За". - Тоа се сериозни обвинувања и му порачуваме на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и на Штабот на Трифун Костовски да не прават ...

Рада и Илинка стечајни управнички

Вест - 17.03.2005

СДСМ И ЛДП СО ВОНРЕДНИ МЕРКИ ПО ИЗБОРНИОТ ДЕБАКЛ ВО СКОПЈЕ РАСПУШТЕН ШТАБОТ НА ПЕНОВ Рада, Илинка, Стевчо и Јован се четворицата стечајни управници кои треба да ја оправат работата и да направат пресврт за Ристо Пенов да го победи Трифун Костовски во вториот круг во Скопје Коалицијата на власт, ...

Победата ќе се докаже со правни средства, а не со протести и бојкот

Утрински - 17.03.2005

Трифун Костовски има постојани контакти со претставници на меѓународната заедница МарковиЌ: Со сите правни и политички средства ќе ја штитиме легитимната волја на граѓаните на Скопје Изборниот штаб на независниот кандидат за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, по вчерашната координација со ...

Ќе ги поддржиме приговорите на Костовски

Дневник - 17.03.2005

РИСТО ПЕНОВ НАЈАВУВА Скопскиот градоначалник Ристо Пенов вчера изјави дека претставниците на Коалицијата "За" во изборните комисии ќе ги поддржат сите приговори на Изборниот Штаб на Трифун Костовски за наводните фалсификати на избирачките места.

ДУИ вети 30.000 гласа за Пенов

Дневник - 17.03.2005

ДОГОВОРИ Владејачката ДУИ ќе го поддржи Ристо Пенов во Скопје, но ќе бара од СДСМ и од нејзините коалициски партнери поддршка за Хазби Лика, кандидат на ДУИ за градоначалник на Тетово, дознава "Дневник" од партиски извори. Од Демократската унија за интеграција најавуваат дека Ристо Пенов може да ...

Пенов се мисли дали да ја продолжи изборната трка?

Утрински - 17.03.2005

По обвинувањата за правење државен фалсификат на изборите во Скопје Пенов: Нема да станам градоначалник на фалсификувани избори, тоа никогаш не бил мој манир на однесување и нема да биде ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА "Ристо Пенов нема да стане градоначалник на фалсификувани избори, тоа никогаш не бил мој манир ...

Со Пенов трампавме гласови за канализација

Дневник - 17.03.2005

ЖИТЕЛИ НА ЉУБОТЕНСКИ ПАТ ТВРДАТ Градоначалникот вчера сакал да ги повлече цевките за канализацијата бидејќи не ги добил сите договорени гласови во Љуботенски Пат, велат жителите Изградбата на канализациската мрежа во Љуботенски Пат, Скопско, вчера беше кратко прекината, бидејќи актуелниот ...

Канализација во Љуботенски Пат зависи од победата на Пенов

Време - 17.03.2005

ВОДОВОД ГИ КАЗНУВА НЕПОСЛУШНИТЕ ГЛАСАЧИ Незадоволен од малиот број гласови што Ристо Пенов ги добил во Љуботенски Пат, директорот на ЈП „Водовод и канализација“, Јане Ценев, вчера наредил да се соберат цевките за изградба на канализациска мрежа во ова место, велат наши извори од ова претпријатие.

ДИК потврди дека ќе има втор круг во Скопје

Утрински - 17.03.2005

На 27 март ќе се избира меѓу независниот кандидат Костовски и адутот на владејачката коалиција, Пенов КАТИЦА ЧАНГОВА Државната изборна комисија потврди дека ќе има втор круг за градоначалник во Скопје откако завчера, по многу перипетии и неизвесности, конечно, ја доби официјалната одлука на ...

„Не инсистирам на втор изборен круг“

Време - 17.03.2005

ПО ТРИ ДЕНА МОЛЧЕЊЕ РИСТО ПЕНОВ СЕ ОГЛАСИ Ристо Пенов се уште не е сигурен дали повторно ќе се соочи со Трифун Костовски во вториот изборен круг, бидејќи вели дека се можни прегласувања, така што Скопје би можело да добие нов градоначалник уште во првиот круг.

За Пенов не гласале ни сопартијци ни СДСМ-овци

Вест - 17.03.2005

Дел од членовите и симпатизерите на либералдемократите и на СДСМ не излегле на гласање .Тоа го потврди и самиот Ристо Пенов кој рече дека до вториот изборен круг ќе настојуваат да го анимираат членството што не излегло на изборите.

Прегласување во Шуто Оризари

Вечер Прес - 17.03.2005

Изборниот штаб на СДСМ и на коалицијата "За Македонија заедно" поднесе 17 приговори за направени нерегуларности во изборната постапка во неколку изборни места во Шуто Оризари и Чаир. Денеска ќе бидат поднесени и приговори до Градската изборна комисија за резултатите за избор на градоначалник.

Штабот на Костовски во постојано заседание со опозицијата

А1 - 16.03.2005

Партиите од здружената опозиција и штабот на Трифун Костовски се во постојано заседание. Одлука што ќе се преземе доколку изборните комисии дефинитивно решат дека ќе се оди на втор круг нема. Решението ќе се бара подоцна. Засега останува ставот - Костовски е победник во првиот круг, втор круг нема ...

СДСМ ја критикува ДИК за нетранспарентност и бавност

А1 - 16.03.2005

Изборниот штаб на коалицијата „За Македонија заедно“ ги повика Груевски и Костовски да не прават карикатура од изборите и со политички памфлети, наместо со преброени гласови, да обвинуваат за изборен фалсификат. Тие тврдат дека членовите на опозицијата ги потпишале записниците за преброените ...

Да се поништат изборите во Чаир, Сарај и во Шутка

Дневник - 16.03.2005

здруЖената опозициЈа и трифун костовски бараат Бараме комплетно да се поништат изборите во Сарај, Шуто Оризари и во Чаир, бидејќи во овие општини беше направен обид за државен фалсификат, соопшти шефот на Изборниот штаб на Костовски, Дарко Марковиќ.

„Третиот пат“ го повика Пенов да го признае поразот

Утрински - 16.03.2005

Прес Коалицијата „Третиот патт“ го повика кандидатот за градоначалник на Скопје, Ристо Пенов, јавно да го признае поразот и да поднесе оставка од претседателската функција во ЛДП. Според „Третиот патт“, Трифун Костовски победил во првиот круг на локалните избори, а коалицијата ?За Македонија ...

СДСМ и ЛДП ги наместија изборите во Скопје

Дневник - 16.03.2005

СПОРЕД ТРЕТИОТ ПАТ На изборот за градоначалник на Скопје е државниот врв се обиде да се фалсификува волјата на граѓаните, обвини Третиот пат на вчерашната конференција за печат. - Откако видоа дека граѓаните масовно гласаат, власта процени дека Костовски ќе победи и почна да спроведува сценарио за ...

Власта обвинета за фалсификат

Утрински - 16.03.2005

Реакција на здружената опозиција по објавувањето на резултатите на Градската изборна комисија За опозицијата, Костовски е победник во првиот круг Сашко Димевски Независниот кандидат за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, и лидерите на здружената опозиција, Никола Груевски, Павле Трајанов, ...

Пенов сакал да го признае поразот, сопартијците го премислиле

Време - 16.03.2005

ЌЕ ИМА ЛИ ВТОР ИЗБОРЕН КРУГ ВО СКОПЈЕ? Ристо Пенов, кандидатот на владината коалиција за градоначалник на Скопје, бил спремен да го признае поразот уште во првиот круг на изборите, но неговите сопартијци и коалициски партнери го премислиле уверени дека „не е се загубено“ и дека може да се надеваат ...

Костовски и Пенов одат во втор круг

Утрински - 16.03.2005

Изборната комисија на Скопје ги сумираше изборните резултати прексиноќа во два часот Новиот градоначалник на Скопје ќе се избира на 27 март КАТИЦА ЧАНГОВА Трифун Костовски и Ристо Пенов, најсериозните кандидати за нов градоначалник на Скопје, не го добија потребното мнозинство гласови за да бидат ...

Нема државен фалсификат, туку фалсификувана атмосфера на победник

Утрински - 16.03.2005

Владејачките партии одговорија на обвинувањата на опозицијата и на независниот Трифун Костовски Власта е сигурна дека Пенов има на располагање дополнителен контингент гласови и ќе може да ја надополни разлика од 40.000 гласа со Костовски; Кондарко и Жерновски на вчерашниот прес ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА ...

Имаме контингент да црпиме гласови за Пенов

Дневник - 16.03.2005

АНАЛИЗА НА ШТАБОТ НА РИСТО ПЕНОВ Во јавноста се создава атмосфера дека е извршен фалсификат, што не е точно. Имаме контингент од каде што можеме да црпиме гласови во вториот круг од изборите за градоначалник на Скопје, рече Андреј Жерновски, шеф на Изборниот штаб на Ристо Пенов на вчерашната ...

Фалсификатот откриен, победата неоспорна

Време - 16.03.2005

СПОРЕД ШТАБОТ НА ТРИФУН КОСТОВСКИ Победата на Трифун Костовски е неоспорна и покрај обидот за државен фалсификат на изборите, изјави Дарко Марковиќ, шеф на изборниот штаб на градоначалничкиот кандидат за Скопје Трифун Костовски, на вчерашната прес-конференција.

Костовски и Пенов ќе трчаат втор круг

Дневник - 16.03.2005

РЕЗУЛТАТИ ОД ДРЖАВНАТА И ОД СКОПСКАТА ИЗБОРНА КОМИСИЈА Независниот кандидат не ги прифаќа резултатите и бара прегласување во три општини Во Скопје ќе има втор круг од изборите за градоначалник откако Градската изборна комисија вчера соопшти дека на независниот кандидат Трифун Костовски му ...

Во Сарај се гласало на секои 75 секунди

Вест - 16.03.2005

ШТАБОТ НА ТРИФУН КОСТОВСКИ СО ДОКАЗИ ЗА ИЗБОРНИОТ ФАЛСИФИКАТ Од штабот на Костовски бараат поништување на гласањето во изборните единици во Сарај, Шуто Оризари и во Чаир бидејќи, како што рекоа, таму е направен фалсификатот Изборниот штаб на Трифун Костовски објави дека изборната измама, како што ...

Трифун кус за 3.100 гласови

Вечер Прес - 16.03.2005

На Трифун Костовски му недостасуваат 3100 гласови за да оствари победа во првиот круг гласање за градоначалник на Скопје. Кандидатот на опозицијата оствари 109.360 гласови или 48,6 отсто, а Ристо Пенов од владејачката коалиција, добил 63.113 гласови, или 28,05 отсто, дознаваме од извори на ...

Ќе има втор круг на гласање во Скопје, соопшти ГИК

А1 - 15.03.2005

Градската изборна комисија ги разреши дилемите. Во Скопје за градоначалник ќе има и втор круг на локални избори. Излегле 51,96% од вкупно запишаните гласачи. Костовски ја добил подршката од 48,60% гласачи, додека за Пенов гласале 28,05% од граѓаните.

Ова е фалсификат, Костовски е победник, тврди опозицијата

А1 - 15.03.2005

Во првиот круг на изборите за градоначалник на Скопје победи независниот кандидат Трифун Костовски, ова е заедничкиот став на лидерите на здружената опозиција и партиите што го поддржаа Костовски. Тие најавија дека нема да дозволат суспензија на волјата на граѓаните.

Победничка веселба

Вест - 15.03.2005

Сопругата и синот на Трифун Костовски ја прославуваат победата во пицеријата на нивниот пријател и политички партнер Љупчо Николовски -Фуфо во центарот на Скопје. Победничкото славје почна веднаш откако штабовите на Трифун и на Здружената опозиција објавија дека според нивните бројки Костовски го ...

Поделена победа

Време - 15.03.2005

Опозицијата победи, власта не загуби. Помеѓу тие две одредници ред задоволство од текот на изборите, ред хаос поради бавното пребројување на гласовите. Се плашам дека еден ден, кога Македонија ќе спроведе изборен процес како што посакува Европа, не ќе има тело да го прогласи победникот.

Пребројувањето хаотично, доцнат резултатите за Скопје

Време - 15.03.2005

ПО ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА ПОБЕДАТА НА КОСТОВСКИ ВО ПРВИОТ КРУГ Ќе има ли или ќе нема втор круг од гласањето за градоначалник на Скопје е дилемата што остана отворена вчера до затворање на весникот поради „доцнењето“ со пребројување гласови во седум скопски општини.

Костовски со 22 отсто повеќе гласа од Пенов

Време - 15.03.2005

РЕЗУЛТАТИ СПОРЕД НВО „МОСТ“ Трифун Костовски, независен кандидат за градоначалник на Скопје, освои 53,76 отсто гласа, а Ристо Пенов доби 31,02 отсто гласа. Гласаа 48,83 отсто од вкупниот број запишани избирачи во главниот град, соопштија од граѓанската асоцијација „Мост“ на вчерашната ...

Власта ја оспори победата на Костовски

Утрински - 15.03.2005

Владејачката коалиција тврди дека во Скопје ќе има втор круг меѓу независниот кандидат и досегашниот градоначалник Штабот на независниот кандидат обвини за државен фалсификат ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Владејачката коалиција "За Македонија заедноои вчера ја оспори победата на независниот кандидат за ...

Пенов не ја напушта коалицијата

Утрински - 15.03.2005

ЛДП Шефот на Изборниот штаб на Ристо Пенов, Андреј Жерновски, вчера негираше дека Пенов се заканувал со напуштање на владејачката коалиција, тврдејќи дека станува збор за чисти шпекулации, кои ги пласирал противничкиот табор.

Ахмети го вади Пенов од кал

Вест - 15.03.2005

ИЗБОРЕН СКАНДАЛ: ШТАБОТ НА ТРИФУН КОСТОВСКИ ОБВИНУВА ЗА ДРЖАВЕН ФАЛСИФИКАТ Обидот на коалицијата"За Македонија заедно" за спорење на првиот круг е обид за државен фалсификат, се фалсификува излезноста и се фалсификуваат гласовите во Сарај, Шуто Оризари и во Чаир, оценуваат во изб Изборниот штаб на ...

Ристо Пенов треба да го признае поразот

Утрински - 15.03.2005

ВМРО-ДПМНЕ Победата на Трифун Костовски е очигледна, оцени вчера ВМРО-ДПМНЕ. Токму затоа, најголемата опозициска партија го повика Ристо Пенов да го прифати поразот од првиот круг на парламентарните избори за да не биде дел од изборниот фалсификат, во спротивно тој ќе биде обвинет за соучесништво ...

Државен фалсификат, обвинува Штабот на Костовски

Утрински - 15.03.2005

По податоците на власта дека независниот кандидат во Скопје не победил во првиот круг од гласањето Мухиќ: Изразуваме длабока разочараност од обидите на власта да се смени волјата на граѓаните и затоа ќе ги искористиме сите законски средства за да го докажеме ваквиот државен фалсификат СаШко ...

Оспорувањето на победата - обид за државен фалсификат

Време - 15.03.2005

СПОРЕД ИЗБОРНИОТ ШТАБ НА КОСТОВСКИ Независниот кандидат Трифун Костовски е победник во првиот круг од локалните избори со освоени 58,29 отсто од гласовите, додека Ристо Пенов, од коалицијата „За Македонија заедно“ освоил 32,92 отсто гласа, информира Изборниот штаб на Костовски на вчерашната прес- ...

Проверено проневерено!

Дневник - 15.03.2005

Коментар - Катерина Блажевска И изразувам најдлабоко сочувство на ефикасната администрација во Македонија, која деноноќно го одговараше прашалникот од ЕУ без да се посомнева дека целиот тој труд и европската иднина на земјава само за една ноќ ќе бидат заложени на партиска маса за срамна победа на ...

Сите славеа!

Вечер Прес - 15.03.2005

Водството на кандидатот на опозицијата Трифун Костовски и борбата на Ристо Пенов да влезе во вториот круг на гласање за градоначалник на Скопје е најголемото изненадување на локалните избори, што се одржаа изминатиот викенд. Поразот во првиот круг на гласање во Штабот на Ристо Пенов беше признат ...

Обид за државен фалсификат

Вечер Прес - 15.03.2005

Обидот на коалицијата "За Македонија заедно" да се оспорат резултатите од првиот изборен круг, е обид за државен фалсификат, обвинија вчера од штабот на Трифун Костовски. Тие се длабоко разочарани од, како што велат, обидот да се смени волјата на граѓаните и да се фалсификува излезеноста и бројот ...

Власта не ја признава победата на Костовски

А1 - 14.03.2005

Трифун Костовски уште од синоќа ја објави и ја слави победата како нов градоначалник на Скопје. Но, утринава ладен туш од власта. Штабот на владеачките партии ја оспорува неговата победа уште во првиот круг. „Во Скопје градоначалник не е избран во првиот изборен круг.

Трифун Костовски во убедливо водство пред Ристо Пенов

Утрински - 14.03.2005

Македонија вчера гласаше на третите локални избори за нови градоначалници и советници во 84 општини и во градот Скопје Независниот кандидат води со 1,8:1 пред актуелниот градоначалник на Скопје Катица Чангова-Гордана Дувњак Независниот кандидат Трифун Костовски е во убедливо водство пред неговиот ...

Се заокружува децентрализацијата

Време - 14.03.2005

РИСТО ПЕНОВ Ристо Пенов, кандидатот за градоначалник за Скопје од коалицијата „За Македонија заедно“, вчера гласаше во основното училиште „Гоце Делчев“ во скопската општина Центар. - Денеска се заокружува процесот на децентрализација.

Трифун во водство

Дневник - 14.03.2005

ПРВИ НЕОФИЦИЈАЛНИ РЕЗУЛТАТИ СПОРЕД ПАРТИСКИТЕ ШТАБОВИ Штабот на Ристо Пенов синоќа потврди дека Костовски убедливо води во најмногу скопски општини Трифун Костовски, независен кандидат за градоначалник на Скопје, е во убедливо водство пред Ристо Пенов, кандидат на Коалицијата "За Македонија" по ...

Децентра-лизацијатавистински почнува

Дневник - 14.03.2005

РИСТО ПЕНОВ, КАНДИДАТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА СКОПЈЕ Денеска вистински се заокружува процесот на децентрализација, изјави Ристо Пенов, кандидат за градоначалник на Скопје на коалицијата "За Македонија заедно". Тој гласаше на своето гласачко место во основното училиште "Гоце Делчев" во скопската општина ...

Тестот мора да се помине беспрекорно

Вечер Прес - 14.03.2005

"Најважно за Република Македонија и за сите нас е денеска да се одржат мирни, фер и демократски избори. Да ги добиеме новите локални власти кои со полн кредибилитет и легитимитет ќе ги преземат одговорните функции и ќе почнат со решавање на проблемите на граѓаните.