TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бранко немаше време за проблемите во "Арсени Јовков"

Вест - 11.10.2003

СРЕДНОШКОЛЦИТЕ МАКЕДОНЦИ НА ПРОТЕСТИ СО РОДИТЕЛИТЕ Средношколците и родителите сакаа лично премиерот да им објасни зошто им се одземаат училниците за кабинетска настава за да се сместат во нив албанските паралелки, но тој немаше време да ги прими зашто имал стра Средношколците од ДСУ "Арсени ...

Протестите од улица се префрлаат во училиште

Утрински - 11.10.2003

Родителите на учениците од "Арсени Јовков" вчера им се придружија на своите деца пред Владата Родителите на учениците од ДСУ "Арсени Јовков" вчера го одржаа последниот протест на улица, а од понеделник најавија дека собирите ќе се префрлат во холот на училиштето, бидејќи тврдат дека немаат каде да ...

Протести само во училиштето

Дневник - 11.10.2003

"Арсени Јовков" Средношколците-Македонци од училиштето "Арсени Јовков" в понеделник нема да протестираат на улица, туку ќе бидат во холот на училиштето, најавија членови на родителскиот одбор на вчерашниот протест пред Владата.

Средношколците повеќе нема да протестираат

А1 - 10.10.2003

Денешниот протест на средношколците од „Арсени Јовков“ и нивните родители е последен. Тие не остварија средба со премирот Бранко Црвенковски бидејќи тој бил презафатен, но јавно побараа оставка од министерот за образование Азис Положани и од неговиот заменик Тале Герамитчиоски.

Неоправдани за учениците што протестираат

Вест - 10.10.2003

МИНИСТЕРТВОТО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ РЕШИ ДА ГО СПРОВЕДУВА ЗАКОНОТ Изгубената настава учениците мора да ја надокнадат и до крајот на учебната година да реализираат 180 работни дена, а за време на училишните одмори професорите се обврзани да дежураат низ ходниците и да ги Министерството за образование ...

Професорите ќе одговараат ако не си ги приберат учениците

Утрински - 10.10.2003

Стивнуваат протестите од скопските училишта. Средношколците се враќаат во училишните клупи Жаклина Ѓорѓевиќ За разлика од претходните денови, средношколските протести вчера спласнаа. На протестите беа присутни само средношколците од ДСУ "Арсени Јовков", кои и понатаму бараа да се сретнат со ...

Казни за учениците што ќе протестираат

Дневник - 10.10.2003

"АРСЕНИ ЈОВКОВ" За да се спречат протестите на средношколците ќе бидат воведени дежурства во училиштата, а учениците што неоправдано ќе отсуствуваат од настава ќе добијат укор и други казни, соопшти вчера Министерството за образование.

Министерството за образование сака да ги прибере средношколците

А1 - 09.10.2003

Откако скопските средношколци наместо на настава почнаа се повеќе да се на скопските улици Министерството за образование и директорите на средните училишта се договориле да преземат мерки за нормализирање на наставата. Меѓу нив во следниве денови ќе бидат свикани наставничките совети, училишните ...

Децата лудуваа низ Скопје

Вест - 09.10.2003

ПОЛИТИЧКИ ПРОТЕСТИ НА СРЕДНОШКОЛЦИТЕ Поголемиот дел учениците на вчерашните протести не знаеја да објаснат што точно се случува и зошто дошле да протестираат, но сите беа едногласни во одговорот дека убаво се дружат Вчера, еден час после пладне, средношколците повторно го блокираа сообраќајот во ...

Средношколските протести доживеаја кулминација во Скопје

Утрински - 09.10.2003

Стотици ученици од повеќе скопски средни училишта бараа промена на одлуката на министерот Положани Жаклина Ѓорѓевиќ Борис Георгиевски Средношколските протести вчера ја доживеаја својат а кулминација откако повеќе стотици ученици- Македонци од повеќе средни училишта во градот излегоа на протести ...

Средношколците во Скопје на нозе!

Дневник - 09.10.2003

СЛУЧАЈ "АРСЕНИ ЈОВКОВ" Околу илјада средношколци од неколку скопски средни училишта вчера повторно протестираа пред Владата, пред Министерството за образование и пред Собранието поддржувајќи ги своите врсници од "Арсени Јовков". Вчерашните протести беа најмасовни досега.

Двајца повредени во протестот на скопските средношколци

А1 - 08.10.2003

Средношколците од неколку скопски училишта и денеска излегоа на протест. Тие протестираа пред Владата, но продефилираа и по скопските улици, пред Министерството за образование и Собранието, незадоволни од одлуката четири албански паралелки од „8.

Македонците од "Арсени Јовков" бојкотираат настава

Вест - 08.10.2003

МЕЃУНАЦИОНАЛНАТА ТЕНЗИЈА ВО ОБРАЗОВАНИЕТО РАСТЕ Учениците од албанските паралелки, придржувани од нивните родители, влегоа во училниците на "Арсени Јовков" околу 13 часот, а како одговор на тоа, македонските ученици ги напуштија училниците и се собраа во Четири албански паралелки од школото "8 ...

Професорите спречија масовна тепачка

Утрински - 08.10.2003

Средношколците од "Арсени Јовков" и вчера излегоа на протести незадоволни од враќањето на четири албански паралелки Жаклина Ѓорѓевиќ Тројца повредени е вчерашниот биланс од протестите на средношколците од ДСУ "Арсени Јовков" во Скопје, кои ја продолжија серијата инциденти, чиј неславен резултат се ...

Спорните паралелки влегоа во "Арсени Јовков"

Дневник - 08.10.2003

ОДЛУКА НА министерот ПОЛОЖАНИ Со решение на министерот за образование Азис Положани во средното училиште за економска и правна струка "Арсени Јовков" вчера попладне влегоа четири паралелки од прва година на албански наставен јазик, иако вработените во училиштето за потребите на новите ученици ...

Втората смена од „Арсени Јовков“ ја бојкотираше наставата

А1 - 07.10.2003

Втората смена од економското училиште „Арсени Јовков“ денеска ја бојкотираа наставата како револт од одлуката на Владата четири албански паралелки од „8-ми септември“ да се префрлат во училиштето во Бутел. Влегувањето на албанските паралелки од споредниот влез во училиштето денеска беше доволен ...

Владата одлучи да префрли 4 албански паралели во "Арсени Јовков"

Вест - 07.10.2003

Владата вчера заклучила дека не постојат услови за сместување на сите седум албански паралелки во училиштето "Арсени Јовков", како што претходно одлучи министерот за образование и наука Азиз Положани, туку дека во училиштето има место само за четири.

Децата испуштени од контрола

Вест - 07.10.2003

СРЕДНОШКОЛСКИ ПРОТЕСТИ ВО СКОПЈЕ Протестот пред Владата траеше еден час, а потоа учениците, испуштени од раце од родителите, професорите и од директорите се раштркаа низ градот - таму ни полицијата ја немаше Околу 400 средношколци вчера напладне протестираа пред Владата.

Во "Јовков" ќе се префрлат четири од седумте албански паралелки

Утрински - 07.10.2003

ОДЛУКА Во "Арсени Јовков" во Чаир постојат просторни услови да учат само четири од вкупно седум албански паралелки, за кои министерот Азис Положани претходно даде одлука да се преселат во нивното матично училиште. Вака вчера одлучи Владата, прифаќајќи ја информацијата на Положани за случајот, но не ...

Средношколците напаѓале случајни минувачи

Утрински - 07.10.2003

Учениците од повеќе средни училишта предизвикаа сериозни инциденти, напаѓајќи случајни минувачи Жаклина Ѓорѓевиќ Најмалку четворица беа повредени по вчерашните протести на средношколците од повеќе скопски средни училишта, кои им се придружија на соучениците од "Арсени Јовков" во барањето да не учат ...

Соживотот не смее да н' направи затвореници

Дневник - 07.10.2003

ПРОТЕСТ НА СРЕДНОШКОЛЦИТЕ од "Арсени Јовков" Околу двесте средношколци вчера протестираа пред Владата со барање министерот за образование да го поништи решението со кое средношколците-Албанци од училиштето "8 Септември" од скопската населба Автокоманда треба да учат во "Арсени Јовков" во Чаир.

Полесно повредени тројца Албанци и еден Македонец

А1 - 06.10.2003

Тројца Албанци и еден Македонец се полесно повредени денеска кога учениците од „Арсениј Јовков“ го завршиле протестот пред Владата. Според полицискиот извештај, група од 50 до 60 ученици која се движела во близина на плоштадот „Македонија“ во три наврати физички нападнала лица кои се движеле во ...

Во „Арсениј Јовков“ нема просторни услови за учениците од Автокоманда

А1 - 06.10.2003

Владата смета дека не постојат просторни услови сите паралелки на албански наставен јазик да бидат сместени во средното училиште „Арсениј Јовков“. На денешната владина одлука претходеше едночасовен мирен протест пред Владата на учениците Македонци од средното економско училиште „Арсениј Јовков“.