TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Олимпиското село во Лондон ветува многу

Deutsche Welle - 22.07.2012

За да постигнат врвни резултати, покрај напорниот тренинг на спортистите им е потребна и пријатна атмосфера. Тоа сега им го ветува Олимпиското село во Лондон.

Каква понуда: Ноќевање од 50 фунти во лондонско такси за време на Олимписките игри

Екипа - 22.07.2012

Еден лондонски таксист се досетил како подобри личниот буџет за време на Олимписките игри во Лондон, па откако ќе заврши со работата ќе го издава своето возило за ноќевање и тоа за 50 фунти.

Хрватите со прво злато од ЛОИ: Мишура најубава девојка на Игрите!

Екипа - 22.07.2012

Американскиот „Бличер репорт“ ја избра хрватската кошаркарска репрезентативка Антонија Мишура за најубава девојка од учесничките на Летните олимписки игри во Лондон.

„Остров на чудата“ за 36 милиони евра во Лондон

Екипа - 22.07.2012

„Остров на чудата“, како што се нарекува церемонијата на свеченото отворање на Летните олимписки игри 2012 во Лондон на 27.

Отварањето на ЛОИ во Лондон симболично во 20.12 часот

МКД - 22.07.2012

Свеченото отварање на Летните Олимписки игри во Лондон, в петок, под името „островот на чудата“ симболично ќе почне во 20.12 часот на Олимпискиот стадион во англиската престолнина.

Лондон е подготвен за Олимписките игри

Н.Македонија - 22.07.2012

Градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон денеска изјави дека британскиот главен град е подготвен за Олимписките Игри и дека може да ги прифати сите гости и да им овозможи пријатно да се чувствуваат во ...

Церемонијата на ЛОИ ќе почне во 20:12 часот

Алфа - 22.07.2012

Свеченото отворање на Олимписките Игри во Лондон, наречено “Остров на чудата” ќе се случи на 27 јули во симболично време, 20 часот и 12 минути на Олимпискиот стадион. Церемонијата ќе трае 3 часа.

Ова е најубавата на Олимпијадата во Лондон

Хитпортал - 22.07.2012

А мериканскиот портал Bleacher Report е воодушевен од убавината на 24-годишната кошаркарка Антонија Мишуре. Таа ќе ги брани боите на Хрватска ан Олимпијадата која наскоро започнува во Лондон.

Хрватската кошаркарка – најубава спортистка на Олимпијадата

А1 On - 22.07.2012

Иако се уште не се почнати Олимписките игри во Лондон,американскиот портал „Bleacher Report“, ја прогласи најубавата спортистка.

Болт подготвен за ЛОИ

Алфа - 22.07.2012

Најбрзиот човек на планетата, Усаин Болт изјави дека повредата е минато и тој е подготвен за претсојните Олимписки Игри во Лондон.

Фото: Ова е најубавата спортистка на Олимпијадата во Лондон

Mnogoo - 22.07.2012

Хрватската кошаркарска репрезентативка Антонија Мишура е прогласена за најубава спортистка на претстојните Олимписки игри во Лондон од страна на една американска интернет страница, пренесува „Вечерни ...

Фото: Запознајте ја најубавата спортистка на Олимписките игри во Лондон

Факултети - 22.07.2012

Американскиот веб портал Bleacher Report е толку многу воодушевен од убавината на хрватската кошаркарка Антонија Мишура, што ја прогласија за најубава учесничка на Олимписките игри во Лондон 2012.

Дрим-тимот на САД ќе летнел во воздух на ОИ во Барселона 1992 година

+инфо - 22.07.2012

По 20 години молчење, шпанските власти објавија дека успеале да спречат бомбашки напад на баскиската терористичка организација ЕТА за време на Олимписките игри во Барселона 1992 година.

Лондон за отварањето на ОИ ќе потроши 36 милиони евра

+инфо - 22.07.2012

Церемонијата на свеченото отворање на Летните олимписки игри 2012 во Лондон на 27 јули ќе чини 36 милиони евра. Се очекува таканаречениот „Остров на чудата“ да ги фасцинира гледачите со својата ...

Лондон е подготвен за Олимписките игри, тврди градоначалникот Борис Џонсон

Сител - 22.07.2012

Градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон изјави денеска дека британскиот главен град е подготвен за Олимписките Игри. Џонсон рече дека осумилионскиот град може да ги прифати сите гости и посетители за ...

Лондон е подготвен за Олимписките игри, тврди градоначалникот Борис Џонсон

МРТ - 22.07.2012

Градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон изјави денеска дека британскиот главен град е подготвен за Олимписките Игри. Џонсон рече дека осумилионскиот град може да ги прифати сите гости и посетители за ...

Болт најави одбрана на Олимпиското злато

МРТ - 22.07.2012

Најбрзиот човек на планетава, Јамајканецот Усеин Болт изјави дека повредата е минато за него и дека подготвен ги дочекува Олимписките игри во Лондон на кои ќе брани три злата освоени пред 4 години во ...

Болт најави одбрана на златото

Сител - 22.07.2012

Најбрзиот човек на планетата , Усеин Болт од Јамајка изјави дека повредата е мината и дека подготвен ги дочекува ОИ во Лондон.

„Остров на чудата“ во режија на Дени Бојл за отворањето на ЛОИ

Канал5 - 22.07.2012

Свеченото отворање на Олимписките игри во Лондон наречено „Островот на чудата“ ќе се случи в петок на олимпискиот стадион, симболично во 20 часот и 12 минути.

Без пасош под Олимписко знаме ќе учествува на Олимпијадата

Сител - 22.07.2012

Од бегалец до маратонец. Соништата станаа вистина. Надежта на Јужен Судан е жива. Без пасош, ниту државјанство Гуор Маријал ќе се натпреварува на олимписките игри.

Шарапова, Берд и Франко најсексапилни олимпијки во Лондон

Вечер - 22.07.2012

Олимписките игри се настан кој го привлекува вниманието на милијарда луѓе во светот, но на најголемиот спортски собир во Лондон (27 јули - 12 август) вниманието на посетителите, особено припадниците ...

Маратонец нема пасош, ќе трча под меѓународно знаме

Вечер - 22.07.2012

Преседан во Лондон Гуор Маријал со потекло од Јужен Судан, нема пасош ниту пак било какво државјанство од ниедна земја, во Лондон ќе трча под знамето на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), што е ...

Најубавата спортистка во Лондон

Точка - 22.07.2012

До почетокот на Олимписките игри во Лондон остануваат уште неколку денови, а американскиот Bleacherreport ја прогласи најубавата спортистка на Олимписките игри.

ОИ им го загорчија животот на лондонските проститутки

eReporter - 22.07.2012

Лондонските проститутки се незадовоилни од односот на полицијата која што изминатите две години им го направила „пекол“ животот на преставничките на најстарата професија на светот, кои се надевале ...

ФОТО: Ова е најубавата олимпијка во Лондон

Курир - 22.07.2012

Антонија Мишура е хрватска репрезентативка во кошарка која ќе учествува на Олимписките игри. Според сите мислења таа ќе биде една од најубавите учеснички на Летните Олимписки игри во Лондон, а од ...

Џонсон: Лондон е подготвен за Олимписките игри

Курир - 22.07.2012

Градоначалникот на Лондон, Борис Џонсон изјави денеска дека британскиот главен град е подготвен за Олимписките Игри. Тој истакна дека осумилионскиот град може да ги прифати сите гости и посетители за ...

Лондонските проститутки се жалат поради Олимпијадата

Макфакс - 22.07.2012

Лондонските проститутки се незадоволни од однесувањето на полицијата која изминатите две години го направила животот невозможен за припадничките на „најстарата професија" коишто се надеваа на ...

Што ќе му остане на Лондон по Олимпијадата?

Deutsche Welle - 21.07.2012

Откако беше избран за домаќин на Олимпијадата, во Лондон се водат расправи за големите трошоци за спортската приредба. Градителите се фалат со олимписки парк од 200 хектари, а организаторите со ...

Бразилска лекција за Британците

Оn.net - 21.07.2012

Во првиот натпревар на една селекција на Велика Британија по пауза од повеќе од 50 години Бразилците беа тие кои се најдоа во центарот на вниманието на средбата одиграна во Мидлсбро.

Кого нема да видиме во Лондон

Оff.net - 21.07.2012

Освен што нема да видиме многу македонски спортисти на Олимписките игри во Лондон нема да видиме и еден куп големи ѕвезди кои ќе ја пропуштат Олимпијадата заради повреди или пак затоа што веќе не ги ...

Видео: Лекција од Бразил за Британците

Екипа - 21.07.2012

Доколку Британците се надеваа на успех на нивната фудбалска репрезентација на ОИ во Лондон, Бразилците се погрижија експресно да ги спуштат на земја домаќините на овој спортски спектакл.

Блажевски на подготовки во Охрид пред ЛОИ

Екипа - 21.07.2012

Најдобриот македонски пливач Марко Блажевски деновиве своите подготовки за Летните олимписки игри во Лондон ги реализира во Охрид.

Најжешките спортистки на Олимпијадата – 2 дел

МКД - 21.07.2012

Продолжуваме со жешкиот бран на спортистки што ќе ги гледаме на Олимписките игри во Лондон. Овојпат ви ги претставуваме трите грации – Франческа Пичинини. Ана Ивановиќ и Каролина Возњанцки.

Од таксито направил кревет

Н.Македонија - 21.07.2012

Лондонскиот такси-возач Дејвид Викс одлучил да го претвори својот автомобил во подвижен кревет додека траат Летните олимписките игри во британската престолнина Викс своето традиционално црно ...

Бразил прејак за Британија (видео)

ЗаЗабава - 21.07.2012

Олимписката репрезентација на Бразил синоќа, на стадионот Риверсајд во Мидлсбро, ја надигра Велика Британија, победувајќи ја со 2-0 во контролниот натпревар пред Олимписките игри во Лондон.

Бразилците без проблеми против олимпискиот домаќин (Видео)

Спортманија - 21.07.2012

Бразилската олимписка репрезентација без проблеми победи на пријателскиот натпревар против Велика Британија, домаќинот на претстојниот олимписки турнир.

Олимписката возбуда расте, во време на економска несигурност

SETimes - 21.07.2012

Извештаите покажуваат дека Олимпијадата во Лондон, најверојатно, ќе привлече значителен број гледачи од Балканот, и покрај економската криза.

Терористичкиот акт во Бугарија е дело на Ал Каеда Џихад

А1 On - 21.07.2012

Ал Каеда Џихад ја презеде одговорноста за терористичкиот напад во Бугарија кога на аеродромот во Бургас беа убиени седум луѓе.

Британија со половина тим на свеченото отворање

Алфа - 21.07.2012

Официјалните лица на олимпискиот тим на Велика Британија очекуваат дека на церемонијата на свеченото отворање ќе учествуваат само половина од 542-та членови на делегцијата.

Атлетичарите што ќе не претставуваат на Олимпијадата на последни подготовки во Охрид

Канал5 - 21.07.2012

Македонските олимпијци на подготовки во Охрид. Атлетичарите Кристијан Ефремов и Христина Ристеска последните денови пред Олимпијада ги минуваат на атлетската патека во спортскиот центар „Атина ...

САД се вратија во Барселона по 20 години

МРТ - 21.07.2012

Олимпискиот тим на САД во кошарка се врати во Барселона по 20 години. Токму таму познатиот "Дрим Тим" освои златни олимписки медали во 1992-та.

Владимир Путин ги испрати руските олимпијци

МРТ - 21.07.2012

Претседателот на Русија Владимир Путин се сретна денеска со натпреварувачите кои ќе учествуваат на Летните олимписки игри во Лондон.

Пирс: Кој ќе го победи Бразил, ќе земе злато на Олимписките Игри

МРТ - 21.07.2012

Олимписката репрезентација на Бразил вчера ја надигра Велика Британија на стадионот Риверсајд во Мидлзборо со 2:0 во пријателски меч пред ОИ во Лондон.

Болт поради Олимпијадата спие на специјален кревет

Точка - 21.07.2012

За да биде во топ форма кога ќе започнат Олимписките игри, најбрзиот човек на денешницата спие на специјален кревет. Според пишувањето на Лондонски Дејли Меил, Јамајканскиот атлетичар, Усаин Болт, за ...

Олимпискиот пламен пристигна во Лондон

Inpress - 21.07.2012

Лондон, 21. јули 2012 (ИНПРЕС) Олимпискиот пламен доцна синоќа пристигна во Лондон, каде од хеликоптер беше спуштен на кулата во Лондон.

Најблескавиот момент од Олимпијадата во 2008

Оff.net - 20.07.2012

Уште седум дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон на кои сигурно ќе има премногу моменти за паметење како оние од Пекинг пред четири години.

Олимписки кич

Оff.net - 20.07.2012

Освен за медали, делегациите на Олимписките игри во Лондон ќе се борат и за приматот „најлоша униформа“. Еве ги кандидатите кои влегоа во најтесниот ...

Богоевски: Сите да се запрашаме зошто спортот е на ова ’дереџе’

Екипа - 20.07.2012

Македонија дефинитивно овој олимписки циклус доживеа вистински дебакл, патувајќи на Летните олимписки игри 2012 во Лондон со повеќе од скромни четворица спортисти, и тоа сите со специјални покани, ...

Тројца „ничии“ спортисти во Лондон

Утрински - 20.07.2012

Натпреварувачите од Холандски Антили немаат право да ја претставуваат својата земја и затоа ќе настапат како независни спортисти на Игрите во Лондон Третпат во историјата на Олимписките игри ќе има ...

Олимпиското злато вреди 620 долари

Утрински - 20.07.2012

Додека спортистите во светот се подготвуваат за поход кон најсјајните медали во Лондон, оттаму стигнуваат интересни факти за вредноста на олимпиското злато.

Олимпиското село остана без вода

Утрински - 20.07.2012

Делови во Олимпиското село во Лондон останаа цел ден без вода по одложувањето на зафатите на инсталацијата со цевки. Кафе-барот во трговскиот центар беше затворен на неколку часа, а поради недостиг ...

Најжешките спортистки на Олимпијадата – 1 дел (ФОТО)

МКД - 20.07.2012

Во три дела ќе ви ги претставиме најубавите 10 спортистки на Олимписките игри во Лондон. Нашиот избор за почеток се првата неприкосновена тројка – Марија Шарапова, Аманда Берд и Лерин Франко.

За Олимпијците сепак 150.000 кондоми, а ако и тие им се малку, ќе има дотур!

МКД - 20.07.2012

Прво се планираа 70.000 кондоми, сега станаа повеќе од двојно, а ако на спортистите што учествуваат на Олимпијадата и тие им се малку, каков што беше случајот во Пекинг, „Дурекс“ ќе им достави уште.

Британците очекуваат жетва на медали

Утрински - 20.07.2012

Јавноста во Велика Британија со нетрпение и оптимизам ги брои деновите со почетокот на натпреварите на Олимписките игри во Лондон затоа што се укажува дека нивните претставници се подготвени да ...

Отворањето на Олимписките игри ќе биде пократко од предвиденото

Дневник - 20.07.2012

На само осум денa до почетокот Олимписките игри во Лондон, организацискиот комитет одлучи да ја скрати програмата на свеченото отворање за половина час.

Хотел на тркала

Хитпортал - 20.07.2012

Е ден Лондонски таксист дошол до феноменална идеја како да оствари екстра заработка за време на Олимпијадата. Тој своето возило го претворил во подвижен кревет, а ноќевањето во него го наплатува 50 ...

Сите олимписки кандидати потфрлија!

Н.Македонија - 20.07.2012

Пред само неколку месеци сите живеевме во сон дека во Лондон ќе бидеме претставени од околу 70-члена делегација, меѓутоа по елиминациите на нашите репрезентации во колективните спортови, ракометот, ...

Олимписките игри ќе бидат сосема безбедни

Идивиди - 20.07.2012

Лондон, 20 јули 2012 (МИА) - Претседателот на Организацискиот комитет на лондонските Олимписки Игри (ЛОКОГ) лорд Коу изјави денеска дека Олимпијадата ќе биде сосема сигурна и максимално обезбедена, и ...

Болт ги чека Игрите во изолација

ЗаЗабава - 20.07.2012

Јамајканскиот атлетичар Усаин Болт, освојувачот на три златни медали на Олимпијадата во Пекинг, се подготвува во Лондон во "строго обезбедуван затвор".

Такси кревет, ноќевање 50 фунти за време на Олимпијадата

А1 On - 20.07.2012

Лондонски такси возач Дејвид Викс одлучил за време на Олимписките игри своето возило да го претвори во подвижен кревет. Викс своето традиционално црно такси возило го претворил во конфорен кревет со ...

Терористи влегуваат во Лондон, спортисти вратени дома

+инфо - 20.07.2012

Осум луѓе кои се на списокот на потенцијални терористи и членови на Ал каеда влегоа во Лондон. Ова е прв удар за безбедноста на Олимписките игри кои од 27 јули до 12 август ќе се одржат во главниот ...

Таксист за Олимписките игри автомобилот го претворил во кревет, ноќевање 50 фунти

МРТ - 20.07.2012

Лондонски такси возач Дејвид Викс одлучил за време на Олимписките игри своето возило да го претвори во подвижен кревет. Викс своето традиционално црно такси возило го претворил во конфорен кревет со ...

Лорд Коу: Олимписките игри во Лондон ќе бидат сосема безбедни

МРТ - 20.07.2012

Претседателот на Организацискиот комитет на лондонските Олимписки Игри (ЛОКОГ) лорд Коу изјави денеска дека Олимпијадата ќе биде сосема сигурна и максимално обезбедена, и покрај фијаското со ...

Мозгов со повреда во пресрет на Олимписките игри

МРТ - 20.07.2012

Тренерот на националниот тим во кошарка на Русија, Дејвид Блат е загрижен поради повредата на центарот Тимофеј Мозгов, недела пред почетокот на Олимписките игри во Лондон.

Тројца олимпијци нема да настапуваат под државно знаме

Primetime - 20.07.2012

Тројцата олимпијци од Холандските Антили нема да настапуваат под државно знаме и ќе настапуваат како т.н. Независни олимписки учесници.

Гест со повод-Каде оди македонскиот спорт?!

Канал 77 - 20.07.2012

До почетокот на најголемата светска спортска смотра 30-ттите Летни Олимписки игри во Лондон преостануваат уште точно 7 дена.

Таксист автомобилот го претворил во кревет

Радио Фортуна - 20.07.2012

Лондонски такси возач Дејвид Викс одлучил за време на Олимписките игри своето возило да го претвори во подвижен кревет. Викс своето традиционално црно такси возило го претворил во конфорен кревет со ...

ФOTO: Завршни подготовки на македонските олимпијци во Охрид

Курир - 20.07.2012

Македонските најдобри атлетичари Кристијан Ефремов и Христина Ристевска се на завршни подготовки во Охрид. Спортскиот директор на Македонскиот Олимписки Комитет Владимир Богоевски и претседателот на ...

ФОТО: Македонските олимпијци на финални подготовки во Охрид

Press24 - 20.07.2012

Кристијан Ефремов и Христина Ристевски, најдобрите македонски атлетичари се на завршни подготовки во Охрид. Владимир Богоевски, спортскиот директор на Македонскиот Олимписки Комитет и Крсте ...

Видете како изгледа: Таксист за ОИ таксито го претвори во ’хотел’!

Таратур - 20.07.2012

Лондонскиот такси возач Дејвид Викис сосема помирен од лошите бизнис можности кои го очекуваат во текот на Олимписките игри одлучи своето возило да го претвори во подвижен кревет.

За организација на ОИ потрошени 9.3 милијарди фунти: И покрај трошоците, Велика Британија ќе профитира

Sky - 20.07.2012

За организација на Олимписките игри, кои почнуваат наредниот петок, издвоени се 9.3 милијарди фунти, но министерот за спорт и Олимписки игри Хју Робертсон тврди дека Велика Британија ќе има профит од ...

Лорд Коу: Олимписките игри во Лондон ќе бидат безбедни

Денешен - 20.07.2012

Претседателот на Организацискиот комитет на лондонските Олимписки Игри (ЛОКОГ) лорд Коу изјави денеска дека Олимпијадата ќе биде сосема сигурна и максимално обезбедена, и покрај фијаското со ...

Долгите раце на допинг-ловците

Deutsche Welle - 19.07.2012

Дали Меѓународниот олимписки комитет прави доволно во борбата против допингот? Како на меѓународно ниво се спроведуваат мерките против допинг? Еве како изгледаат работите пред Олимписките игри во ...

Двајца спортисти на ЛОИ нема да претставуваат ниту една земја

24 Вести - 19.07.2012

Двајца спортисти ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава на претстојните Летни Олимписки игри во Лондон.

Лондон една недела пред Олимпијадата

24 Вести - 19.07.2012

Една недела пред олимписките игри Лондон се соочува со бројни предизвици и проблеми. Британците горди што даваат дел од себе, но и свесни за користа што ќе им ја донесе Олимпијадата.

Олимписка бренд полиција

Оn.net - 19.07.2012

На барање на официјалните спонзори, околу 300 полицајци ќе патролираат низ цела Британија за време на Олимпијадата, за ги заштитат нивните маркетинг права.

Луѓето што не се откажуваат

Оff.net - 19.07.2012

2 недели по завршувањето на олимписките игри, борбата продолжува на Параолимпијадата во ...

Страшна тајна стара 20 години

Оn.net - 19.07.2012

Цели две децении по Олимписките игри во Барселона на виделина излегува информацијата дека малку недостигало таму да се случи терористички акт во режија на баскиската терористичка организација ЕТА.

Олимпијците без вода, кафе, чај...

Екипа - 19.07.2012

Оние олимпијци што пристигнаа во Лондон порано, за да можат максимално да се адаптираат на условите во британската престолнина, се соочија со огромни проблеми поради недостигот на вода за пиење.

Хингис: Федерер и Серена Вилијамс фаворити во Лондон

Утрински - 19.07.2012

Некогаш најдобрата светска тенисерка, Швајцарката Мартина Хингис, вели дека сите освојувачи на медали на олимписки игри не се херои, но дека фаворити за златото во Лондон се Американката Серена ...

Блејк се загрева за Олимпијадата

Утрински - 19.07.2012

Актуелниот планетарен шампион на 100 метри, Јоан Блејк, продолжува да влева доверба дека тој е идниот суверен во најпопуларната атлетска дисциплина.

Олимпиското село во Лондон без вода за пиење

Утрински - 19.07.2012

Организаторите се уште доцнат со водоинсталатерските работи во Олимпиското село, па спортистите немаат вода за пиење Олимпијци кои порано пристигнаа во Лондон со цел подобро да се адаптираат на ...

Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава

Утрински - 19.07.2012

Двајца спортисти на Олимпијадата ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава Филипине ван Анхолт и Реџиналд де Винт, државјани на Холандските Антили, нема да настапуваат за ...

Двајца спортисти ќе настапат самостојно на претстојната Олимпијада

А1 On - 19.07.2012

Престојните Олимписки игри во Лондон ќе бидат интересни и по тоа што на нив ќе учествуваат двајца спортисти кои ќе настапат самостојно, односно нема да преставуваат ниту една држава.

Олимписките игри: Од Атина до Лондон

А1 On - 19.07.2012

Францускиот барон Пјер де Кубертен покрена иницијатива за одржување на Олимписки игри со цел да создаде силно интернационално движење кое ќе ги афирмира позитивните општествени вредности, спортската ...

ФОТО: За вкусовите не се расправа

А1 On - 19.07.2012

Олимписките игри, низ годините, се место каде се покажуваат најчудните дизајнерски егзибиции. Погледнете како ги облекоа своите спортисти некои од ...

Црната страна на Игрите: Во селото без вода, Австралијци се отруле од храна

МРТ - 19.07.2012

Спортистите и нивната логистика се известени дека во Олимпиското Село има забрана за користење на водата бидејќи не е за пиење. Репрезентативците пак на Австралија во бадминтон се отруле со храна.

8 терористи на Ал Каеда слободно влегле во Лондон

МРТ - 19.07.2012

Осум лица, кои се во листата на потенцијални терористи и членови на Ал Каеда, влегле Лондон, тврдат британските медиуми, цитирани од весникот 24 часа.

Двајца олимпијци затруени од храна, нема вода во Олимпиското село

Кирилица - 19.07.2012

Нема вода за олимпијците што пристигнаа во Лондон порано, за да можат максимално да се адаптираат на условите во британската престолнина.

Осум терористи на Ал каеда пуштени во Лондон

Вечер - 19.07.2012

Осум лица кои се на листата на потенцијални терористи на Ал каеда без проблеми го минале аеродромот Хитроу во Лондон, соопштија британските медиуми.

Цело село ќе се пресели во Олимпискиот стадион

Вечер - 19.07.2012

Сценографијата ќе има реки, полиња, а волонтерите ќе глумат фармери, семејства на пикник и лица кои се занимаваат со спорт Официјалното име на церемонијата на отворањето на ОИ 2012 година што ќе се ...

Двајца спортисти на ЛОИ нема да претставуваат ниту една земја

Точка - 19.07.2012

Интересна ситуација во Лондон, двајца спортисти ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава... Државјаните на Холандските Антили, Филипине ван Анхолт и Реџиналд де Винт нема да ...

Двајца спортисти во Лондон нема да претставуваат ниедна земја

Курир - 19.07.2012

Престојните Олимписки игри во Лондон ќе бидат интересни и поради тоа што на нив ќе настапат и двајца натпреварувачи кои на престижниот собир доаѓаат самостојно, односно нема да претставуваат ниедна ...

Двајца спортисти во Лондон нема да преставуваат ниту една земја

Канал 77 - 19.07.2012

Престојните Олимписки игри во Лондон ќе бидат интересни и по тоа што на нив ќе учествуваат двајца спортисти кои ќе настапат самостојно, односно нема да преставуваат ниту една држава.

Олимписките игри во Лондон прогласени за `најзелени` во историјата

Канал 77 - 19.07.2012

Олимписките игри во Лондон се прогласени за `најзелени игри` во историјата на тоа натпреварување и со тоа придонеле за воспоставување на новиот меѓународен стандард ISO 20121 за управување на ...

Хаос во олимпиското село во Лондон: Натпреварувачите останаа без вода

Sky - 19.07.2012

На неколку дена од свеченото отварање на Олимписките игри, во олимпиското село се случува невиден хаос. Имено сите спортисти кои се наоѓаат во олимпиското село во Лондон не можат да добијат чај или ...

Двајца спортисти во Лондон нема да преставуваат ниту една земја

Макфакс - 19.07.2012

Престојните Олимписки игри во Лондон ќе бидат интересни и по тоа што на нив ќе учествуваат двајца спортисти кои ќе настапат самостојно, односно нема да преставуваат ниту една држава.

Олимписките игри во Лондон прогласени за `најзелени` во историјата

Макфакс - 19.07.2012

Олимписките игри во Лондон се прогласени за `најзелени игри` во историјата на тоа натпреварување и со тоа придонеле за воспоставување на новиот меѓународен стандард ISO 20121 за управување на ...

Олимпиското село без вода

Макфакс - 19.07.2012

Олимписките игри ќе започнат за една недела, спортистите полека пристигнуваат во главниот град на Англија, а веќе се појавија и првите проблеми за организаторот.

Отворањето на Олимпијадата скратено за 30 минути

Вест - 18.07.2012

Добра вест за сите учесници: организаторите одлучија да ја скратат церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Лондон за 30 минути, но демантираа дека тоа се прави од безбедносни причини.

Блејк во топ-форма пред ОИ во Лондон

Екипа - 18.07.2012

Актуелниот светски шампион Јохан Блејк уште еднаш ја потврди својата одлична форма во пресрет на Олимписките Игри, триумфирајќи на трката на 100 метри на митингот во Лондон.

Таксистите во Лондон ги мразат Олимписките игри

Екипа - 18.07.2012

Повеќе од 200 такси возила денеска го блокираа центарот на Лондон поради одлуката на градските власти да не смеат да ги употребуваат т.н. „олимписки“ ленти на коловозите.

Петте најголеми пресметки на ЛОИ, кои не смеете да ги пропуштите

МКД - 18.07.2012

Молњата од Јамајка, Куршумот од Балтимор, швајцарскиот Маестро и Кралот Џејмс. Освен што ќе бидат вистинска изложба на бомбастични прекари, претстојните Летни олимписки игри (ЛОИ) во Лондон, кои ...

Штрајк на таксистите во Лондон

Утрински - 18.07.2012

Таксистите го блокираа сообраќајот поради забраната за користење на т.н. олимписки патеки Околу 200 таксисти го блокираа сообраќајот пред парламентот во Лондон во знак на протест што добија забрана ...

Олимпијците се губат во метежот на Лондон

Дневник - 18.07.2012

Да се заглави во сообраќајот на денот на пристигнувањето не е добро за првите впечатоци за Олимпијадата и за нејзините домаќини, порачуваат американските и австралиските натпреварувачи Американски и ...

Кој ќе биде најбрзиот човек во Лондон?

Здраво - 18.07.2012

Традиционално, еден од најaтрактивните моменти на Олимписките игри се трките на 100 метри во машка конкуренција. Оваа година трката ќе добие посебна димензија затоа што на неа ќе учествуваат повеќе ...

Протест на лондонските таксисти

ЗаЗабава - 18.07.2012

Околу 200 таксисти со своите возила вчера попладне го блокираа сообраќајот околу лондонскиот Парламент Сквер, во знак на протест поради тоа што нема да можат да ги користат таканаречените олимписки ...

Се крати церемонијата на отворањето на ОИ

Алфа - 18.07.2012

Само девет ден пред стартот на ОИ во Лондон, организаторите најавија дека ќе ја скратат церемонијата на свеченото отворње за половина час.

ФОТО: Спортистките на големо се соблекуваат пред ОИ

+инфо - 18.07.2012

Пред стартот на Олимписките игри во Лондон, чие свечено отворање е закажано на 27 јули, спортистките го користат секој момент за да придобијат нови фанови.

Забранија секс во Олимпиското село

МРТ - 18.07.2012

Спортистите во Лондон се побунија поради забраната за секс, наметната во Олимпиското село. Прв се побуни Натпреварувачот за спортско пукање, Расел Марк од Австралија.

Блејк со победа и во последниот старт пред Лондон 2012

МРТ - 18.07.2012

Светскиот шампион Јохан Блејк (Јамајка) победи на спринтот на 100 метри на турнирот во атлетика во Луцерн (Швајцарија). Спринтер имаше време 9.85 секунди со ветер во грб од 1,6 метри во секунда.

Штрајк на лондонските таксисти

Сител - 18.07.2012

Повеќе од 200 такси возила денеска го блокираа центарот на Лондон поради одлуката на градските власти да не смеат да ги употребуваат така наречените „олимписки“ ленти на коловозите.

Секс и алкохол во изобилство составен дел од Олимпиското село

Сител - 18.07.2012

Дека Олимпијадата е посебен настан за секој учесник, на само на спортски туку и приватен (личен план), зборуваат бројните искуства на спортистите кои досега го почуствувале животот во Олимпиското ...

Отворањето на Лондон 2012 ќе биде пократко од безбедносни причини

МРТ - 18.07.2012

Организаторите на Летните олимписки игри во Лондон одлучија да ја скратат церемонијата на отворањето за половина час. Одлуката е донесена од безбедносни причини и со цел да се избегне очекуваниот ...

Олимписките игри ја намалиле невработеноста во Англија

МРТ - 18.07.2012

Претстојните олимписки игри во Лондон помогнале за намалување на невработеноста во Англија, покажуваат податоците на Националната статистичка служба од првиот квартал на годината.

Сергеева: Сакам луд секс во олимпиското село

Вечер - 18.07.2012

Петмина германски олимпијки одлучија на несекојдневен начин да се подготват за Олимписките игри во Лондон. Тие ја фрлија облеката за германскиот Плејбој и докажаа дека има што да покажат и надвор од ...

Српска полиција ќе ги обезбедува тенисерите од Србија во Лондон

Точка - 18.07.2012

Најдобрите српски тенисери Новак Ѓоковиќ, Јанко Типсаревиќ, Виктор Троицки, Ненад Зимоњиќ, Ана Ивановиќ и Јелена Јанковиќ, на Олимписките игри во Лондон ќе ги обезбедува српската полиција.

Албанија: Зголемени мерки за безбедност поради Олимпијадата во Лондон

Точка - 18.07.2012

Во пресрет на Олимписките игри во Лондон, во Албанија растат мерките за безбедност. Директорот на полицијата на Албанија во изјава за медиумите рекол: “Поради олимписките игри оваа година ќе ги ...

Ф1 патека на Олимпискиот стадион во Лондон?!

Курир - 18.07.2012

Пред само неколку дена додека заедно ја следеа Големата награда на Велика Британија, претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Жак Рог, му се доверил на првиот човек на Формула 1 дека ...

Албанија: Зголемени мерки за безбедност поради Олимпијадата во Лондон

Нетпрес - 18.07.2012

Во пресрет на Олимписките игри во Лондон, во Албанија растат мерките за безбедност. Директорот на полицијата на Албанија во изјава за медиумите рекол: “Поради олимписките игри оваа година ќе ги ...

На неколку дена пред Олимпијадата лондонските таксисти решија да штрајкуваат

Курир - 18.07.2012

Стотици таксисти кои секојдневно крстосуваат низ англиската престолнина вчера ја блокираа главната крстоцница во градскиот центар, протестирајќи поради тоа што се исклучени од уличната лента која ќе ...

Српска полиција ќе ги обезбедува тенисерите од Србија во Лондон

Нетпрес - 18.07.2012

Најдобрите српски тенисери Новак Ѓоковиќ, Јанко Типсаревиќ, Виктор Троицки, Ненад Зимоњиќ, Ана Ивановиќ и Јелена Јанковиќ, на Олимписките игри во Лондон ќе ги обезбедува српската полиција.

Свеченото отворање на ОИ скратено за половина час

Макфакс - 18.07.2012

Церемонија на свеченото отворање на Олимписките игри во Лондон ќе биде скратена за половина час со цел церемонијата да заврши пред полноќ.

Побрзо, повисоко, поскапо - наследството од Олимпијадата во Пекинг

Deutsche Welle - 17.07.2012

ЛОИ Пекинг 2008: бомбастична церемонија на отворање, перфектна организација, спектакуларни стадиони, сали... Денес повеќето од нив се празни. Надежите за политичко отворање на Кина не се остварија.

Македонија со четворица олимпијци во Лондон

Deutsche Welle - 17.07.2012

Пливачите Марко Блажевски и Симона Маринова и атлетичарите Кристијан Ефремов и Христина Ристеска ќе ја претставуваат РМ на Олимписките игри.

Дуели на Олимпијадата во Лондон што не смеат да се пропуштат

Вест - 17.07.2012

До Олимпијадата во Лондон остануваат уште само десет дена, спортистите веќе го полнат олимпиското село, а ова се дуелите, кои треба да привлечат најголем интерес кај публиката и медиумите.

Кувајт може на Олимписките игри

Екипа - 17.07.2012

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) доби ветување од Кувајт дека оваа азиска земја ќе ги ослободи спортските институции од политичко влијание.

Ксијанг побегна од студениот Лондон

Екипа - 17.07.2012

Кинескиот атлетичар на 100 метри со пречки, Лиу Ксијанг, реши да си замине од Лондон на само десетина дена пред почетокот на Олимписките Игри, бидејќи смета дека во британската престолнина нема да ...

Американски и австралиски олимпијци се „загубиле“ во Лондон

Утрински - 17.07.2012

Американците се пожалија дека патувале дури четири часa од аердоромот до своето сместувалиште, додека спортистите на Австралија приговараат што добиле недоволно обучен возач на автобусот со кој ...

Американски сообраќајни полицајци за лондонската Олимпијада

А1 On - 17.07.2012

Припадници на безбедносната единица на американската сообраќајна полиција ќе бидат стационирани на главниот лондонски аеродром „Хитроу“ и на уште неколку други аеродроми што ќе се користат за време ...

И Хитроу ќе руши рекорди

ЗаЗабава - 17.07.2012

Најголемиот европски аеродром Хитроу во Лондон, подготвен е да ги пречека спортистите кои почнаа да доаѓаат на Олимписките игри, а со тоа да ги сруши сите рекорди по бројот на патници, соопштено е во ...

Олимпијадата од антиката до Лондон

Идивиди - 17.07.2012

Францускиот барон Пјер де Кубертен ја покренал иницијативата за оживување на античките Олимписки игри со цел да се создаде силно интернационално движење со кое ќе се афирмираат позитивните ...

Олимписките игри низ историјата

Кафе пауза - 17.07.2012

Оваа година Лондон ќе биде домаќин на 30-тите модерни Олимписки игри кои биле првпат организирани пред 116 години во Атина.

ФОТО: На ОИ има пиење и секс на секој чекор

+инфо - 17.07.2012

Голманката на фудбалска репрезентација на САД, Хоуп Соло призна дека на Олимписките игри доминираат алкохолот и сексот. Таа вели дека гледала како спортисти водат љубов во парковите и на балконите во ...

Американски сообраќајни полицајци ќе бидат ангажирани за лондонската Олимпијада

Сител - 17.07.2012

Припадници на безбедносната единица на американската сообраќајна полиција ќе бидат стационирани на главниот лондонски аеродром „Хитроу“ и на уште неколку други аеродроми што ќе се користат за време ...

Американски сообраќајни полицајци ќе бидат ангажирани за Олимпијада

МРТ - 17.07.2012

Припадници на безбедносната единица на американската сообраќајна полиција ќе бидат стационирани на главниот лондонски аеродром „Хитроу“ и на уште неколку други аеродроми што ќе се користат за време ...

250.000 непродадени билети за Олимписките турнири во фудбал

МРТ - 17.07.2012

Околу 250.000 билети за Олимписките турнири во фудбал се уште се на располагање. Ова го објави Себастијан Коу, кој е шеф на Организацискиот комитет на Олимпијадата во Лондон од 27 јули до 12 август.

Над 100 нации веќе пристигнаа во Лондон

МРТ - 17.07.2012

Олимпиското село во Лондон со 2.818 станови за 10.500 спортисти полека започна да се полни, откако натпреварувачи од 100 нации веќе пристигнаа.

Гневните лондонски таксисти го блокираа сообраќајот оти не добија влез во „олимписката лента“

Либертас - 17.07.2012

Таксистите се гневни што им е забрането да сообраќаат на посебната сообраќајна лента наменета за специјалните потреби во текот на Олимписките игри.

Расел: Казнети сме зашто сме хетеросексуалци

Вечер - 17.07.2012

Најглупавата работа за која се карав со луѓето од националниот комитет е тоа што на Игрите ќе има многу хомосексуални двојки на кои им е дозволено да ја делат собата.

Американски и австралиски олимпијци цел ден се вртеле во круг

Вечер - 17.07.2012

Првиот бран олимпијци кои пристигнаа во Лондон уште на стартот на својот престој доживеаја незаборавно искуство. Група американски и австралиски спортисти на своја кожа ја почуствувале конфузијата на ...

Стриптизерки ќе ги отворат Игрите

Вечер - 17.07.2012

Организаторите на Летните олимписки игри во Лондон подготвуваат спектакуларно шоу за време на церемонијата на отворањето. Главна атракција на отворањето треба да биде уникатниот танц на стриптизерки.

Олимпијадата од антиката до Лондон

Точка - 17.07.2012

Францускиот барон Пјер де Кубертен ја покренал иницијативата за оживување на античките Олимписки игри со цел да се создаде силно интернационално движење со кое ќе се афирмираат позитивните ...

Американски и австралиски олимпијци со часови „скитале“ по улиците на Лондон

Курир - 17.07.2012

Првиот бран олимпијци кои вчера пристигнаа во Лондон, уште на почетокот на својот престој во англиската престолнина доживеаја незаборавно искуство.

Американски полицајци на лондонската Олимпијада

Курир - 17.07.2012

Припадници на безбедносната единица на американската сообраќајна полиција ќе бидат стационирани на главниот лондонски аеродром „Хитроу“ и на уште неколку други аеродроми што ќе се користат за време ...

Велика Британија ќе има најмногу спортисти на Олимпијадата

Primetime - 17.07.2012

Остануваат нешто повеќе од 10 дена до почетокот на најважниот спортски настан за оваа година, Олимпијадата во Лондон. На неа ќе учествуваат 204 нации, меѓу кои и нашата Македонија.

Aвстралијски олимпијци дискриминирани бидејќи се хетеросексуалци!

Курир - 17.07.2012

Австралискиот стрелец Расел Марк бил непријатно изненаден кога дознал дека нема да ја дели олимписката соба со својата сопруга во текот на престојните лондонски Игри.

Олимпијадата од антиката до Лондон

Нетпрес - 17.07.2012

Францускиот барон Пјер де Кубертен ја покренал иницијативата за оживување на античките Олимписки игри со цел да се создаде силно интернационално движење со кое ќе се афирмираат позитивните ...

Сообраќајни полицајци ангажирани за лондонската Олимпијада

Денешен - 17.07.2012

Припадници на безбедносната единица на американската сообраќајна полиција ќе бидат стационирани на главниот лондонски аеродром „Хитроу“ и на уште неколку други аеродроми што ќе се користат за време ...

Во Лондон пристигнаа првите олимпијци

Глас на Америка - 16.07.2012

Безбедносните проблеми и натаму остануваат сериозно прашање Илјадници атлетичари почнаа да пристигнуваат во Лондон спроти почетокот на Олимписките игри, иако безбедносните проблеми и натаму се ...

Настапот на Олимпијадата ја потврдува мојата автентичност

Утрински - 16.07.2012

Стефче Стојковски, и нструметалист - Се случи брзо и ненајавено, што само ми потврди дека добриот глас надалеку се слуша.

Креветите во Олимпиското село долги само 172 см

Утрински - 16.07.2012

До почетокот на Олимписките игри во Лондон има уште 11 дена, а проблемите за организаторот се таложат. Медиумите во Велика Британија пренесуваат дека креветите во Олимпиското село се долги само 172 ...

Игри со 5.000 допинг-тестови и 150.000 кондоми

Утрински - 16.07.2012

На Олимписките игри во Лондон ќе учествуваат 10.490 спортисти од 203 држави во светот за чии резултати ќе известуваат 20.000 акредитирани новинари.

Антиќ останува во Олимпијакос

Утрински - 16.07.2012

Капитенот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Перо Антиќ го продолжи договорот со Олимпијакос за уште една сезона.

„Сега кога ја нема Аргентина на ЛОИ, редно е Бразил да победи“

МКД - 16.07.2012

Фудбалската репрезентација на Бразил петпати во историјата била светски првак, но никогаш олимписката селекција на таа земја не успеала да се закити со злато на Олимписките игри.

Првите олимпијци пристигнуваат денеска во Лондон

Утрински - 16.07.2012

На аеродромот Хитроу пристигнуваат првите 335 спортисти и нивните тренери, меѓу кои се наоѓаат олимпијци од САД, Канада, Јапонија, Кина, Русија и Франција Првите олимпијци кои ќе се натпреваруваат на ...

Добредојде за првите олимпијци

Утрински - 16.07.2012

На најголемиот англиски аеродром, „Хитроу“, вчера беа пречекани првите 335 учесници на Олимписките игри Ако досега се' беше подготовка, од вчера Лондон почна со реализација на обврските околу 30-тите ...

Падна првиот рекорд во Лондон, на Хитроу денеска ќе слетаат 236 илјади патници

МКД - 16.07.2012

Десет дена останаа до почетокот на Летните Олимписки игри во Лондон, но англиската престолнина во пресрет на најголемиот спортски настан веќе забележа еден рекорд, и тоа во број на патници кои че ...

Шампионот загубен во Лондон: Мораме во тоалет, аман најдете го Олимпиското село!

МКД - 16.07.2012

Спортистите денеска почнаа да пристигаат во Лондон, каде што од 27 јули до 12 август ќе се одржат Олимписките игри, но веќе на првиот ден од инвазијата на олимпијци, кога и падна рекордот на ...

Ване Стојанов на атлетска обука во САД

Дневник - 16.07.2012

Оваа нова инвестиција во развојот на стручниот спортски кадар во Македонија е обезбедена од МОK во соработка со Меѓународниот олимписки комитет (ИОK), по што едуцираниот тренер ќе се фокусира на ...

Антиќ останува во Олимпијакос

Дневник - 16.07.2012

Kапитенот на македонската кошаркарска репрезентација Перо Антиќ и во новата сезона ќе го носи дресот на Олимпијакос. Антиќ кој минатата година се пресели во Атина имаше потпишано договор на 1+1 ...

Спортистите не сакаат да спијат во хобитските креветчиња

Здраво - 16.07.2012

Многумина од спортистите најавија дека нема да престојуваат во олимпиското село за време на Игрите во Лондон. Организаторот направил голема грешка при пресметката и заради тоа креветите во кои треба ...

Останувам во Олимпијакос

Идивиди - 16.07.2012

Перо Антиќ останува играч на екипата на Олимпијакос и ќе биде дел од новиот тим на пирејците кој ќе ја брани шампионската титула во Евролигата и во Грција.

Антиќ: Ја сакам Атина, Го сакам Олимпијакос

СуперСпорт - 16.07.2012

Капитенот на нашата кошаркарска репрезентација, Перо Антиќ кажа дека е презадоволен од клубот Олимпијакос. Исто така изјави и дека ја сака Атина како и Олимпијакос.

Антиќ со двојно помала плата во Олимпијакос

Н.Македонија - 16.07.2012

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација, Перо Антиќ, го продолжи договорот со актуелниот европски клупски првак Олимпијакос за уште една сезона, но за помала плата отколку претходно, ...

Саудиска Арабија со две олимпијки во Лондон!

Н.Македонија - 16.07.2012

Официјални лица од организацискиот комитет објавија дека во олимпискиот тим на Саудиска Арабија на ЛОИ во Лондон ќе се најдат и две спортистки Нивните имиња - по една во атлетика и во џудо, ...

Олимпијци пристигнуваат во Лондон

Идивиди - 16.07.2012

Првите олимпијци кои ќе се натпреваруваат на претстојните Олимписки Игри во Лондон, што започнуваат за 11 дена, пристигнуваат денеска во британскиот главен град.

Пристигнаа првите олимпијци во Лондон

Н.Македонија - 16.07.2012

Првите олимпијци кои ќе се натпреваруваат на претстојните Олимписки Игри во Лондон, што почнуваат за 11 дена, денеска пристигнаа во британскиот главен град Како што јави дописникот на МИА од Лондон, ...

Спортисти се изгубија во Лондон

ЗаЗабава - 16.07.2012

Спортистите полека почнаа да стигнуваат во Лондон, каде од 27. јули до 12. август ќе се одржат Олимписките игри, а на двојниот светски првак на 400 метри со пречки, Керон Клемент, првото искуство ...

Безбедноста на ЛОИ 2012 не е доведена во прашање

Н.Македонија - 16.07.2012

Претседателот на Организацискиот комитет на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Лондон, Лорд Себастијан Коу изјави дека „безбедноста на Олимпијадата не е доведена во прашање, ниту е компромитирана“, со ...

Хитроу подготвен за ОИ

Алфа - 16.07.2012

Најголемиот европски аеродром Хитроу во Лондон е подготвен да ги прими спортистите кои ќе пристигнат за Олимписките Игри и да ги собори сите рекорди по број на патници.

Сите бегаат од олимпиското село и креветчињата од 174 см.

+инфо - 16.07.2012

Спортистите не сакаат да престојуваат во олимпиското село за време на Игрите во Лондон, а главна причина се креветите кои се долги само 1 метар и 74 сантиметри.

Безбедноста на Олимпијадата не е доведена во прашање

+инфо - 16.07.2012

Претседателот на Организацискиот комитет на лондонските Олимписки игри, Лорд Коу изјави дека безбедноста на Олимпијадата не е доведена во прашање, ниту е компромитирана, со откривањето дека ...

Автобус со спортисти на САД се загуби во Лондон

+инфо - 16.07.2012

Американскиот атлетичар Кирон Клемент и неговите колеги од репрезентацијата на САД се загубија по доаѓањето во Лондон. Носителот на сребрен медал од ОИ во Пекинг на 400 метри со пречки и член на ...

Лондон на олимпијците им направи кревети долги 172 сантиметри

Кирилица - 16.07.2012

Спортистите не сакаат да престојуваат во олимпиското село за време на Игрите во Лондон. Причина се креветите кои се долги само 1 метар и 72 сантиметри.

Ефремов со скинати спринтерки ќе трча на Олимпијада

Сител - 16.07.2012

Кристиан Ефремов, кој ќе ја претставува Македонија на Летните олимписки игри во Лонодн, во интервју за весникот „Дневник“ открива дека има само два пари спринтерки, кои скинати.

Првите олимпијци пристигнуваат денеска во Лондон за Олимписките игри

МРТ - 16.07.2012

Првите олимпијци кои ќе се натпреваруваат на претстојните Олимписки Игри во Лондон, што започнуваат за 11 дена, пристигнуваат денеска во британскиот главен град.

Освојувачите на медали ќе одат на допинг контрола

МРТ - 16.07.2012

Не претстојните Олимписки Игри во Лондон ќе биде спроведена наголемата анти-допинг операција во историјата на Игрите. Тим од 150 научници ќе земат 6.000 примероци за време на Олимписките и ...

Лондон си доби 52-километарски олимписки метеж

МРТ - 16.07.2012

Патната мрежа на Лондон “се загрева“ за стартот на Олимписките игри со 52-километарски метеж по автопат M4, предизвикан од воведувањето на првата специјална олимписка лента.

Безбедноста на Олимпијадата не е доведена во прашање, тврди Лорд Коу

Сител - 16.07.2012

Претседателот на Организацискиот комитет на лондонските Олимписки игри, Лорд Коу изјави дека „безбедноста на Олимпијадата не е доведена во прашање, ниту е компромитирана“, со откривањето дека ...

Олимписки шампион се загуби во Лондон

МРТ - 16.07.2012

Олимпискиот шампион од Пекинг на 4х400 метри, Керол Клемент се изгуби во Лондон на пат од аеродромот до Олимпиското село.

Во Лондон ниту пиле не може да прелета

Вечер - 16.07.2012

Ангажираната фирма Г4С се извини, бидејќи не можеше да одговори на поставените задачи и мобилизирани се дополнителни 3.500 војници кои ќе се грижат за безбедноста на Игрите во Лондон Непосредно пред ...

Знамето на Кувајт ќе се виори во Лондон

Курир - 16.07.2012

Во предвечерјето на лондонските Игри, Меѓународниот олимписки комитет (МОК) попушти и ја повлече одлуката од пред две години.

Шампион се изгуби во Лондон

Макфакс - 16.07.2012

Американскиот атлетичар Керон Клемент, двоен олимписки шампион, се изгубил во Лондон на пат од аеродромот до Олимпиското село.

Првите олимпијци пристигнуваат денеска во Лондон

Денешен - 16.07.2012

Првите олимпијци кои ќе се натпреваруваат на претстојните Олимписки Игри во Лондон, што започнуваат за 11 дена, пристигнуваат денеска во британскиот главе н град.