TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Азербејџански војници упаднале во напуштена ерменска куќа и почнал хаосот: Го шутирале мебелот и кршеле сè околу себе

Точка - 29.11.2020

По прекинот на конфликтите и по потпишувањето на примирјето во Нагорно-Карабах, ситуацијата во овој регион и понатаму е предмет на анализа и дискусии. Видео снимка на која се гледа вандализам од страна на азербејџанските војници именувана како ...

ВИДЕО: Како азербејџански војници „донесоа мир“ во ерменските куќи – вандализам во Нагорно Карабах

Слободен Печат - 28.11.2020

Видео снимка на која се гледа вандализам од страна на азербејџанските војници именувана како „Азербејџански војници носат мир во испразнетите ерменски домови“, предизвика лавина реакции на Твитер.

Нагорно Карабах: Азербејџански војници кршат ерменски гробишта

Expres - 28.11.2020

На социјалните мрежи се појави видео на кое може да се види како Aзербејџански војници уништуваат ерменски гробишта во областите во Нагорно Карабах над кои презедоа контрола по потпишување на договорот на прекин на борбените дејствија помеѓу ...

Ова го дозволи Русија: Азербејџански војници ѕверски уништуваат православни гробишта

Press24 - 27.11.2020

На социјалните мрежи се појави видео на кое може да се види како азербејџанските војници уништуваат ерменски гробишта во областите во кои презедоа контрола. Во позадина се слуша смеењето на лицето што снима, а контроверзното видео беше објавено на ...

УЕФА безмилосна: Доживотна суспензија за Азербејџанецот кој бараше да се убијат сите Ерменци!

Sport 1 - 27.11.2020

Европската фудбалска унија (УЕФА) доживотно го суспендира Азербејџанецот, Нурлан Ибрахимов, првиот човек за односи со јавност на Карабах, кој во екот на војната за Нагорно Карабах помеѓу Ерменија и неговата држава побара да се убие сѐ што е Ерменско.

Повикуваше на војна и убивање на Ерменци, па доби доживотна суспензија

Sport M - 27.11.2020

Европската фудбалска федерација (УЕФА) доживотно го суспендираше Нурлан Ибрахимов, портпарол на азербејџанскиот Карабак, поради расистички и неспортски изјави на социјалните мрежи. Воедно побарано е од ФИФА тој да биде суспендиран на сите нивоа, ...

Пресврт во Нагорно Карабах, се вмеша Париз

Локално - 27.11.2020

Париз не ја признава самопрогласената република Нагорно-Карабах, објави Министерството за надворешни работи на Франција. „На 25 ноември Сенатот усвои резолуција со која се повикуваат француските власти да ја признаат самопрогласената република ...

Ерменскиот парламент ја продолжи воената состојба

ТВ21 - 26.11.2020

Парламентот на Ерменија одби да ја прекине воената состојба, која ја бараше опозицијата. За укинување на воената состојба, гласаа 36 пратеници, а 56 беа против. Укинување на воената состојба би овозможило опозицијата да излезе на протест, што е за ...

Ерменскиот премиер Пашинјан пред министрите во Владата: Одговорноста за Нагорно-Карабах е моја

Слободен Печат - 26.11.2020

Ерменскиот премиер Никол Пашинијан изјави денеска дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах . – Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме и да продолжиме да живееме со последиците, рече тој на состанокот на Владата, ...

Пашинијан ја презеде одговорноста за ситуацијата во Нагорно-Карабах

А1 On - 26.11.2020

Ерменскиот премиер Никол Пашинијан изјави денеска дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. -Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме и овие тешки времиња и да живееме со последиците, рече тој на состанокот на Владата, ...

Парламентот во Ерменија не ја прекина воената состојба во државата

Слободен Печат - 26.11.2020

За време на вонредна седница, ерменскиот Парламент одби да ја укине воената состојба во државата, објавена на 27 септември поради почетокот на непријателствата во Нагорно Карабах. Состанокот на законодавниот дом беше пренесен на повеќе локални ...

Ерменскиот парламент не ја укина воената состојба во државата

А1 On - 26.11.2020

За време на денешната вонредна седница, ерменскиот Парламент одби да ја укине воената состојба во државата, објавена на 27 септември поради почетокот на непријателствата во Нагорно Карабах.

Азербејџан: Резолуцијата на Франција за Карабах е провокативна

ММС - 26.11.2020

Таканаречената резолуција во францускиот Сенат со која се бара признавање на Нагорно Карабах како независна земја е пристрасна и провокативна, се соопштува од Министерството за надворешни работи на Азербејџан, пренесува Агенција Анадолија (АА).

(Видео) Протест во Баку поради француската резолуција за Нагорно-Карабах

Макфакс - 26.11.2020

Група луѓе, граѓани и претставници на повеќе од 40 невладини организации се собраа пред Француската амбасада во главниот град на Азербејџан, Баку, за да ја осудат резолуцијата за признавање на независноста на регионот Нагорно-Карабах, усвоена од ...

Областа Калбаџар му е предадена на Азербејџан под контрола на руските мировници

Макфакс - 26.11.2020

Областа Калбаџар, која беше под контрола на непризнатата република Нагорно-Карабах од 1993 година, ѝ е предадена на азербејџанската страна, вели Семјон Дегтјарев, портпарол на рускиот мировен контингент, пренесува ТАСС.

Азербејџан: Резолуцијата на Франција за Нагорно-Карабах е провокативна

Макфакс - 26.11.2020

Резолуцијата изгласана во францускиот Сенат со која се бара признавање на Нагорно-Карабах како независна земја е пристрасна и провокативна, соопшти Министерството за надворешни работи на Азербејџан.

ВИДЕО | Андоновиќ: Франција го признава Нагорно Карабах – обврзувачки документ или обичен лист хартија

Слободен Печат - 26.11.2020

Горниот дом на Францускиот сенат побара од владата на претседателот Емануел Макрон да ја признае независноста на Нагорно Карабах. Со 305 гласови за еден против и 30 воздржани Сенатот усвои резолуција со која се бара признавање на Република Нагорно ...

Пашинјан: Јас сум одговорен за ситуацијата во Нагорно-Карабах

Макфакс - 26.11.2020

Ерменскиот премиер Никола Пашинијан изјави дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. „Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме овие тешки времиња и да живееме со последиците“, рече тој на состанокот на Владата, нагласувајќи ...

Пашинијан ја презеде одговорноста за ситуацијата во Нагорно-Карабах

Опсервер - 26.11.2020

– Ерменскиот премиер Никол Пашинијан изјави денеска дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. -Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме и овие тешки времиња и да живееме со последиците, рече тој на состанокот на Владата, ...

Пашинијан ја презеде одговорноста за ситуацијата во Нагорно-Карабах

Курир - 26.11.2020

Ерменскиот премиер Никол Пашинијан изјави денеска дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. -Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме и овие тешки времиња и да живееме со последиците, рече тој на состанокот на Владата, ...

Пашинјан: Јас сум одговорен за ситуацијата во Нагорно-Карабах

MTM - 26.11.2020

Ерменскиот премиер Никола Пашинијан изјави дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. „Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме овие тешки времиња и да живееме со последиците“, рече тој на состанокот на Владата, нагласувајќи ...

Пашинијан: Јас сум одговорен за ситуацијата во Нагорно-Карабах

Опсервер - 26.11.2020

Ерменскиот премиер Никола Пашинијан изјави дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. „Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме овие тешки времиња и да живееме со последиците“, рече тој на состанокот на Владата, нагласувајќи ...

Пашинијан: Јас сум одговорен за ситуацијата во Нагорно-Карабах

Точка - 26.11.2020

Ерменскиот премиер Никола Пашинијан изјави дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно-Карабах. „Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме овие тешки времиња и да живееме со последиците“, рече тој на состанокот на Владата, нагласувајќи ...

Областа Калбаџар му е предадена на Азербејџан под контрола на руските мировници

Опсервер - 26.11.2020

Областа Калбаџар, која беше под контрола на непризнатата република Нагорно-Карабах од 1993 година, ѝ е предадена на азербејџанската страна, вели Семјон Дегтјарев, портпарол на рускиот мировен контингент, пренесува ТАСС.

(Видео) Протест во Баку поради француската резолуција за Нагорно-Карабах

Опсервер - 26.11.2020

Група луѓе, граѓани и претставници на повеќе од 40 невладини организации се собраа пред Француската амбасада во главниот град на Азербејџан, Баку, за да ја осудат резолуцијата за признавање на независноста на регионот Нагорно-Карабах, усвоена од ...

(Видео) Протест во Баку поради француската резолуција за Нагорно-Карабах

24Инфо - 26.11.2020

Група луѓе, граѓани и претставници на повеќе од 40 невладини организации се собраа пред Француската амбасада во главниот град на Азербејџан, Баку, за да ја осудат резолуцијата за признавање на независноста на регионот Нагорно-Карабах, усвоена од ...

Областа Калбаџар му е предадена на Азербејџан под контрола на руските мировници

24Инфо - 26.11.2020

Областа Калбаџар, која беше под контрола на непризнатата република Нагорно-Карабах од 1993 година, ѝ е предадена на азербејџанската страна, вели Семјон Дегтјарев, портпарол на рускиот мировен контингент, пренесува ТАСС.

Азербејџан: Резолуцијата на Франција за Нагорно-Карабах е провокативна

Опсервер - 26.11.2020

Резолуцијата изгласана во францускиот Сенат со која се бара признавање на Нагорно-Карабах како независна земја е пристрасна и провокативна, соопшти Министерството за надворешни работи на Азербејџан.

Азербејџан: Резолуцијата на Франција за Нагорно-Карабах е провокативна

24Инфо - 26.11.2020

Резолуцијата изгласана во францускиот Сенат со која се бара признавање на Нагорно-Карабах како независна земја е пристрасна и провокативна, соопшти Министерството за надворешни работи на Азербејџан.

Азербејџан: Резолуцијата на Франција за Нагорно-Карабах е провокативна

MTM - 26.11.2020

Резолуцијата изгласана во францускиот Сенат со која се бара признавање на Нагорно-Карабах како независна земја е пристрасна и провокативна, соопшти Министерството за надворешни работи на Азербејџан.

Пашинијан ја презеде одговорноста за ситуацијата во Нагорно-Карабах

Кумановски м. - 26.11.2020

Ерменскиот премиер Никол Пашинијан изјави денеска дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. -Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме и овие тешки времиња и да живееме со последиците, рече тој на состанокот на Владата, ...

Андоновиќ: Франција го признава Нагорно Карабах- обврзувачки документ или обичен лист хартија, тензии меѓу Париз и ...

Либертас - 26.11.2020

Горниот дом на Францускиот сенат побара од владата на претседателот Емануел Макрон да ја признае независноста на Нагорно Карабах. Со 305 гласови за, еден против и 30 воздржани Сенатот усвои резолуција со која се бара признавање на Република Нагорно ...

Доживотно исфрлен од фудбалот затоа што сакал да убива Ерменци

Локално - 26.11.2020

Претставникот на азербејџанскиот Карабах, Нурлан Ибрахимов, денес беше суспендиран од доживотно од фудбалот поради расистичко однесување. Ибрахимов ги навредуваше Ерменците на социјалните мрежи за време на воениот конфликт меѓу двете земји околу ...

Парламентот во Ерменија не ја прекина воената состојба во државата

Опсервер - 26.11.2020

За време на вонредна седница, ерменскиот Парламент одби да ја укине воената состојба во државата, објавена на 27 септември поради почетокот на непријателствата во Нагорно Карабах. Состанокот на законодавниот дом беше пренесен на повеќе локални ...

Спас во последен момент за Пашинијан: Парламентот ја продолжи воената состојба во Ерменија

Локално - 26.11.2020

Ерменскиот парламент одби да ја укине воената состојба во земјата, што беше побарано од опозицијата. За укинување на воената состојба гласаа 36 пратеници, додека 56 беа против. Укинувањето на воената состојба ќе ѝ овозможи на опозицијата да покрене ...

Ова го дозволи Русија: Азербејџански војници ѕверски уништуваат православни гробишта

Точка - 26.11.2020

На социјалните мрежи се појави видео на кое може да се види како азербејџанските војници уништуваат ерменски гробишта во областите во кои презедоа контрола. Во позадина се слуша смеењето на лицето што снима, а контроверзното видео беше објавено на ...

Војници на Азербејџан ги уништуваат ерменските гробишта

Фактор - 26.11.2020

Азербејџанските војници уништуваат ерменски гробишта во областите во кои презедоа контрола во регионот Нагорно - Карабах. Видео со ваква содржина се појави на интернет. Се слуша смеењето на лицето кое снима, а контроверзното видео беше објавено на ...

Пашињан: Јас сум одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах, но и за иднината на Ерменија

Република - 26.11.2020

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан, изјави дека се чувствува одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. изјави Пашињан на состанокот на Владата. Тој нагласи дека како премиер ја презема целосната одговорност за ситуацијата во Нагорно Карабах, но ...

Областа Калбаџар предадена на Азербејџан

Н.Македонија - 26.11.2020

Областа Калбаџар, која беше под контрола на непризнатата република Нагорно-Карабах од 1993 година, ѝ е предадена на азербејџанската страна, вели Семјон Дегтјарев, портпарол на рускиот мировен контингент, пренесува ТАСС.

Протест во Баку поради француската резолуција за Нагорно-Карабах

Н.Македонија - 26.11.2020

Група луѓе, граѓани и претставници на повеќе од 40 невладини организации се собраа пред Француската амбасада во главниот град на Азербејџан, Баку, за да ја осудат резолуцијата за признавање на независноста на регионот Нагорно-Карабах, усвоена од ...

Примирјето во Нагорно Карабах означува егзодус за едните, а враќање дома за другите

Н.Македонија - 26.11.2020

Неколкунеделното гранатирање не успеа да го принуди семејството на Ирина Сафаријан да излезе од бункерот во кој се засолни за време на војувањето во градот Хадрут во јужен Карабах. Но, ерменското семејство беше принудено да побегне од градот кога ...

(Видео) Протест во Баку поради француската резолуција за Нагорно-Карабах

Вечер - 26.11.2020

Група луѓе, граѓани и претставници на повеќе од 40 невладини организации се собраа пред Француската амбасада во главниот град на Азербејџан, Баку, за да ја осудат резолуцијата за признавање на независноста на регионот Нагорно-Карабах, усвоена од ...

Азербејџан: Резолуцијата на Франција за Нагорно-Карабах е провокативна

Centar - 26.11.2020

Резолуцијата изгласана во францускиот Сенат со која се бара признавање на Нагорно-Карабах како независна земја е пристрасна и провокативна, соопшти Министерството за надворешни работи на Азербејџан.

Областа Калбаџар му е предадена на Азербејџан под контрола на руските мировници

Вечер - 26.11.2020

Областа Калбаџар, која беше под контрола на непризнатата република Нагорно-Карабах од 1993 година, ѝ е предадена на азербејџанската страна, вели Семјон Дегтјарев, портпарол на рускиот мировен контингент, пренесува ТАСС.

Азербејџан: Резолуцијата на Франција за Нагорно-Карабах е провокативна

Вечер - 26.11.2020

Резолуцијата изгласана во францускиот Сенат со која се бара признавање на Нагорно-Карабах како независна земја е пристрасна и провокативна, соопшти Министерството за надворешни работи на Азербејџан.

Пашинијан: Јас сум одговорен за ситуацијата во Нагорно-Карабах

Вечер - 26.11.2020

Ерменскиот премиер Никола Пашинијан изјави дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. „Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме овие тешки времиња и да живееме со последиците“, рече тој на состанокот на Владата, нагласувајќи ...

Парламентот во Ерменија не ја прекина воената состојба во државата

MakPress - 26.11.2020

За време на вонредна седница, ерменскиот Парламент одби да ја укине воената состојба во државата, објавена на 27 септември поради почетокот на непријателствата во Нагорно Карабах. Состанокот на законодавниот дом беше пренесен на повеќе локални ...

Пашинијан ја презеде одговорноста за ситуацијата во Нагорно-Карабах

MakPress - 26.11.2020

Ерменскиот премиер Никол Пашинијан изјави денеска дека е одговорен за ситуацијата во Нагорно Карабах. -Живееме во многу тешки времиња, но мора да ги преживееме и овие тешки времиња и да живееме со последиците, рече тој на состанокот на Владата, ...

Францускиот сенат усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах

Фокус - 25.11.2020

Францускиот сенат – горниот дом на францускиот парламент со огромно мнозинство, 305 гласови За , 1 против и 30 воздржани ја усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах, јави дописникот на МИА.

Пашињан: Ставот на Ерменија за Нагорно Карабах е непроменет

Сител - 25.11.2020

Позицијата на Ерменија во однос на статусот на Нагорно Карабах остана непроменета, изјави премиерот на таа земја, Никол Пашињан. – Знаете каква е позицијата на Ерменија во врска со статусот на Нагорно Карабах, тој, се разбира, остана непроменет, ...

Сенатот предлага Франција да ја признае независноста на Нагорно Карабах

А1 On - 25.11.2020

Францускиот Сенат – горниот дом на Парламентот, со огромно мнозинство, 305 гласови За , еден против и 30 воздржани, ја усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах.

Франција усвои резолуција за признавање на Република Нагорно Карабах

+инфо - 25.11.2020

Предлог-резолуција предложена од повеќе сенатори беше разгледана во примена на членот 34 1 од Уставот на Франција, ја осудува воената агресија на Азербејџан, извршена со поддршка на турските власти и странски платеници, и повикува на итно ...

Францускиот сенат усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах

Независен - 25.11.2020

Францускиот сенат – горниот дом на францускиот парламент со огромно мнозинство, 305 гласови За , 1 против и 30 воздржани ја усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах, јави дописникот на МИА.

Азербејџанската војска влезе во вториот од трите окрузи кои им ги предаде Ерменија (ВИДЕО)

МКД - 25.11.2020

Азербејџан соопшти дека неговите сили влегле во вториот од трите окрузи кои во рамки на договорот за кој беше завршен шестнеделниот судир околу регионот Нагорно Карабах треба да му ги предаде Ерменија.

Пашињан: Ставот на Ерменија за Нагорно Карабах е непроменет

А1 On - 25.11.2020

Позицијата на Ерменија во однос на статусот на Нагорно Карабах остана непроменета, изјави премиерот на таа земја, Никол Пашињан. – Знаете каква е позицијата на Ерменија во врска со статусот на Нагорно Карабах, тој, се разбира, остана непроменет, ...

Никол Пашинјан: Руските мировници ќе останат во Нагорно-Карабах повеќе од пет години

Макфакс - 25.11.2020

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинијан верува дека руските мировници ќе останат во Нагорно- Карабах повеќе од пет години. „Точно, пет години може да бидат доволни за да се создадат гаранции за безбедност и стабилност во регионот.

Ерменскиот премиер се огласи по одлуката на Франција да ја признае независноста на Нагорно Карабах

Слободен Печат - 25.11.2020

По веста дека францускиот Сенат усвои резолуција со која се повикува Владата да ја признае независноста на Нагорно Карабах, на својот Фејсбук профил се огласи премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан.

Францускиот сенат усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах

Слободен Печат - 25.11.2020

Францускиот сенат – горниот дом на францускиот парламент со огромно мнозинство, 305 гласови За , 1 против и 30 воздржани ја усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах, јави дописникот на МИА.

ЕРМЕНСКА ТРАГЕДИЈА: Три фотографии од војната во Карабах кои длабоко ќе ве допрат (ФОТО)

Во Центар - 25.11.2020

Во регионот Нагорно Карабах, на 27 септември, имаше нов конфликт меѓу ерменските сили на Арачах и силите на Азербејџан. Илјадници војници од двете страни беа убиени во судирите, но загубите кај Ерменците беа далеку поголеми заради надмоќта на ...

Францускиот Сенат побара од владата да го признае Нагорно Карабах

МКД - 25.11.2020

Францускиот Сенат усвои резолуција со која се повикува владата да ја признае независноста на Нагорно Карабах. Документот е усвоен со 305 гласа „за“, додека само еден бил против. „Сенатот ја повикува француската влада да ја признае Република Нагорно ...

Никол Пашинјан: Руските мировници ќе останат во Нагорно-Карабах повеќе од пет години

24Инфо - 25.11.2020

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинијан верува дека руските мировници ќе останат во Нагорно- Карабах повеќе од пет години. „Точно, пет години може да бидат доволни за да се создадат гаранции за безбедност и стабилност во регионот.

Францускиот сенат усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах

Кумановски м. - 25.11.2020

Францускиот сенат – горниот дом на францускиот парламент со огромно мнозинство, 305 гласови За , 1 против и 30 воздржани ја усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах, јави дописникот на МИА.

Францускиот Сенат со Резолуција побара Владата да ја признае Република Нагорно Карабах

Денешен - 25.11.2020

Францускиот сенат усвои Резолуција со која се повикува Владата да ја признае независноста на Нагорно Карабах. Документот е усвоен со 305 гласа „за“, додека само еден беше против. „Сенатот ја повикува француската Влада да ја признае Република Нагорно ...

Никол Пашинјан: Руските мировници ќе останат во Нагорно-Карабах повеќе од пет години

Опсервер - 25.11.2020

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинијан верува дека руските мировници ќе останат во Нагорно- Карабах повеќе од пет години. „Точно, пет години може да бидат доволни за да се создадат гаранции за безбедност и стабилност во регионот.

Пашињан: Ставот на Ерменија за Нагорно Карабах е непроменет

Опсервер - 25.11.2020

– Позицијата на Ерменија во однос на статусот на Нагорно Карабах остана непроменета, изјави премиерот на таа земја, Никол Пашињан. – Знаете каква е позицијата на Ерменија во врска со статусот на Нагорно Карабах, тој, се разбира, остана непроменет, ...

Пашињан: Ставот на Ерменија за Нагорно Карабах е непроменет

Кумановски м. - 25.11.2020

Позицијата на Ерменија во однос на статусот на Нагорно Карабах остана непроменета, изјави премиерот на таа земја, Никол Пашињан. – Знаете каква е позицијата на Ерменија во врска со статусот на Нагорно Карабах, тој, се разбира, остана непроменет, ...

Пашињан: Статусот на Нагорно Карабах допрва треба да се утврди

Денешен - 25.11.2020

Позицијата на Ерменија во однос на статусот на Нагорно Карабах остана непроменета, изјави премиерот на таа земја, Никол Пашињан. – Знаете каква е позицијата на Ерменија во врска со статусот на Нагорно Карабах, тој, се разбира, остана непроменет, ...

Францускиот сенат усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах

Опсервер - 25.11.2020

– Францускиот сенат – горниот дом на францускиот парламент со огромно мнозинство, 305 гласови За , 1 против и 30 воздржани ја усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах, јави дописникот на МИА.

Францускиот сенат ја призна независноста на Карабах

Локално - 25.11.2020

Францускиот сенат усвои резолуција со која се повикува владата да ја признае независноста на Нагорно Карабах. Документот е усвоен со 305 гласа „за“, додека само еден беше против. „Сенатот ја повикува француската влада да ја признае Република Нагорно ...

(ВИДЕО) Русите пет години ќе го чуваат мирот во Нагорно - Карабах

Фактор - 25.11.2020

Руските мировници ќе останат во регионот Нагорно-Карабах повеќе од пет години. Еременскиот премиер Никола Пашинјан, верува дека руските мировници ќе останат во областа повеќе од пет години.

Азербејџанската војска влезе во Калбаџар: Први снимки од преземањето на регионот кој Ерменците мораа да го напуштат

Точка - 25.11.2020

Азербејџанската војска навлезе во регионот на Калбаџар, уште една од териториите кои ерменските сили мора да ги отстапат на Азербејџан со договорот за прекин на огнот во Нагорно-Карабах. Ерменија требаше овој регион да го предаде на 15-ти ноември, ...

Пашињан: Ставот на Ерменија за Нагорно Карабах е непроменет

24Инфо - 25.11.2020

Позицијата на Ерменија во однос на статусот на Нагорно Карабах остана непроменета, изјави премиерот на таа земја, Никол Пашињан. – Знаете каква е позицијата на Ерменија во врска со статусот на Нагорно Карабах, тој, се разбира, остана непроменет, ...

Кој профитира од судирот во Нагорно Карабах

Н.Македонија - 25.11.2020

Без Русија и Турција, оружјето во конфликтот во Нагорно Карабах тешко дека ќе можеше да се замолчи. Договорот постигнат од лидерите на трите земји, Владимир Путин од Руската Федерација, Никола Пашинијан од Ерменија и Илхам Алиев од Азербејџан, не е ...

Никол Пашинјан: Руските мировници ќе останат во Нагорно-Карабах повеќе од пет години

Вечер - 25.11.2020

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинијан верува дека руските мировници ќе останат во Нагорно- Карабах повеќе од пет години. „Точно, пет години може да бидат доволни за да се создадат гаранции за безбедност и стабилност во регионот.

Никол Пашинјан: Руските мировници ќе останат во Нагорно-Карабах повеќе од пет години

Centar - 25.11.2020

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинијан верува дека руските мировници ќе останат во Нагорно- Карабах повеќе од пет години. „Точно, пет години може да бидат доволни за да се создадат гаранции за безбедност и стабилност во регионот.

Пашињан: Ставот на Ерменија за Нагорно Карабах е непроменет

MakPress - 25.11.2020

Позицијата на Ерменија во однос на статусот на Нагорно Карабах остана непроменета, изјави премиерот на таа земја, Никол Пашињан. – Знаете каква е позицијата на Ерменија во врска со статусот на Нагорно Карабах, тој, се разбира, остана непроменет, ...

Францускиот сенат усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах

MakPress - 25.11.2020

Францускиот сенат – горниот дом на францускиот парламент со огромно мнозинство, 305 гласови За , 1 против и 30 воздржани ја усвои предлог-резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах, јави дописникот на МИА.

Сослушани амбасадорите на Ерменија и Азербејџан во Сенатот во пресрет на парламентарната расправа за Нагорно Карабах

Слободен Печат - 24.11.2020

Во пресрет на разгледувањето на предлогот на Сенатот за резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах, Комисијата за надворешни работи и одбрана ги амбасадорите на Ерменија и Азербејџан.

Руски мировник ранет, а азербејџански војник убиен од нагазна мина во Нагорно-Карабах

Макфакс - 24.11.2020

Еден руски мировник е ранет, а еден азербејџански војник е убиен во спорниот регион Нагорно- Карабах во понеделникот кога експлодирала нагазна мина за време на потрагата по телата на загинатите во неодамнешните борби, пренесува РТ.

Сослушани амбасадорите на Ерменија и Азербејџан во Сенатот во пресрет на парламентарната расправа за Нагорно Карабах

Вечер Прес - 24.11.2020

Во пресрет на разгледувањето на предлогот на Сенатот за резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах, Комисијата за надворешни работи и одбрана ги амбасадорите на Ерменија и Азербејџан.

Руски мировник ранет, азербејџански војник убиен од нагазна мина во Нагорно-Карабах

24Инфо - 24.11.2020

Еден руски мировник е ранет, а еден азербејџански војник е убиен во спорниот регион Нагорно- Карабах во понеделникот откако експлодирала нагазна мина за време на потрагата по телата на загинатите во неодамнешните борби, пренесува РТ.

Руски мировник ранет, азербејџански војник убиен од нагазна мина во Нагорно-Карабах

Опсервер - 24.11.2020

Еден руски мировник е ранет, а еден азербејџански војник е убиен во спорниот регион Нагорно- Карабах во понеделникот откако експлодирала нагазна мина за време на потрагата по телата на загинатите во неодамнешните борби, пренесува РТ.

Сослушани амбасадорите на Ерменија и Азербејџан во Сенатот во пресрет на парламентарната расправа за Нагорно Карабах

Опсервер - 24.11.2020

– Во пресрет на разгледувањето на предлогот на Сенатот за резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах, Комисијата за надворешни работи и одбрана ги амбасадорите на Ерменија и Азербејџан.

Руски мировник ранет, азербејџански војник убиен од нагазна мина во Нагорно-Карабах

Вечер - 24.11.2020

Еден руски мировник е ранет, а еден азербејџански војник е убиен во спорниот регион Нагорно- Карабах во понеделникот откако експлодирала нагазна мина за време на потрагата по телата на загинатите во неодамнешните борби, пренесува РТ.

Руски мировник ранет, азербејџански војник убиен од нагазна мина во Нагорно-Карабах

Centar - 24.11.2020

Еден руски мировник е ранет, а еден азербејџански војник е убиен во спорниот регион Нагорно- Карабах во понеделникот откако експлодирала нагазна мина за време на потрагата по телата на загинатите во неодамнешните борби, пренесува РТ.

Сослушани амбасадорите на Ерменија и Азербејџан во Сенатот во пресрет на парламентарната расправа за Нагорно Карабах

MakPress - 24.11.2020

Во пресрет на разгледувањето на предлогот на Сенатот за резолуција за потребата од признавање на Република Нагорно Карабах, Комисијата за надворешни работи и одбрана ги амбасадорите на Ерменија и Азербејџан.

Во последните десет дена во Нагорно-Карабах се вратиле околу 9.000 ерменски бегалци

24 Вести - 23.11.2020

Од Ерменија во Нагорно-Карабах од 14 ноември досега се вратиле 9.000 бегалци, кои биле придружувани од руските мировници, јави Тасс. Како што објави руското Министерство за одбрана, речиси 9.000 мигранти успеале да се вратат во Нагорно Карабах од 14 ...

Во последните десет дена во Нагорно-Карабах се вратиле околу 9.000 ерменски бегалци

Сител - 23.11.2020

Од Ерменија во Нагорно-Карабах од 14 ноември досега се вратиле 9.000 бегалци, кои биле придружувани од руските мировници, јави Тасс. Како што објави руското Министерство за одбрана, речиси 9.000 мигранти успеале да се вратат во Нагорно Карабах од 14 ...

Во последните десет дена во Нагорно-Карабах се вратиле околу 9.000 ерменски бегалци

Независен - 23.11.2020

Од Ерменија во Нагорно-Карабах од 14 ноември досега се вратиле 9.000 бегалци, кои биле придружувани од руските мировници, јави Тасс. Како што објави руското Министерство за одбрана, речиси 9.000 мигранти успеале да се вратат во Нагорно Карабах од 14 ...

Во последните десет дена во Нагорно-Карабах се вратиле околу 9.000 ерменски бегалци

А1 On - 23.11.2020

Од Ерменија во Нагорно-Карабах од 14 ноември досега се вратиле 9.000 бегалци, кои биле придружувани од руските мировници, јави Тасс. Како што објави руското Министерство за одбрана, речиси 9.000 мигранти успеале да се вратат во Нагорно Карабах од 14 ...

Кам-бек на раселените во Нагорно-Карабах: Над 9.000 Ерменци се вратиле во нивните огништа

Слободен Печат - 23.11.2020

Од Ерменија во Нагорно-Карабах досега се вратиле 9.000 бегалци кои биле придружувани од руските мировници, јави агенцијата ТАСС . Како што објави руското Министерство за одбрана, речиси 9.000 лица се вратиле во регионот по шестнеделните борби меѓу ...

Азербејџанската војска толерантна кон Ерменците кои не го напуштија регионот во предвидениот рок

ММС - 23.11.2020

Ерменците кои не можеа навреме да ги напуштат териториите кои ги окупираа, во согласност со склучениот договор по операциите на Азербејџан, кренаа бело знаме и побараа дополнително време од азербејџанските војници за да ги напуштат териториите, ...

Во последните десет дена во Нагорно-Карабах се вратиле околу 9.000 ерменски бегалци

24Инфо - 23.11.2020

Од Ерменија во Нагорно-Карабах од 14 ноември досега се вратиле 9.000 бегалци, кои биле придружувани од руските мировници, јави Тасс. Како што објави руското Министерство за одбрана, речиси 9.000 мигранти успеале да се вратат во Нагорно Карабах од 14 ...

Во последните десет дена во Нагорно-Карабах се вратиле околу 9.000 ерменски бегалци

Опсервер - 23.11.2020

– Од Ерменија во Нагорно-Карабах од 14 ноември досега се вратиле 9.000 бегалци, кои биле придружувани од руските мировници, јави Тасс. Како што објави руското Министерство за одбрана, речиси 9.000 мигранти успеале да се вратат во Нагорно Карабах од ...

Нагорно Карабах: Во последните 10 дена се вратиле околу 9.000 ерменски бегалци

Денешен - 23.11.2020

Од Ерменија во Нагорно-Карабах од 14 ноември досега се вратиле 9.000 бегалци, кои биле придружувани од руските мировници, јави Тасс. Како што објави руското Министерство за одбрана, речиси 9.000 мигранти успеале да се вратат во Нагорно Карабах од 14 ...

Во последните десет дена во Нагорно-Карабах се вратиле околу 9.000 ерменски бегалци

Кумановски м. - 23.11.2020

Од Ерменија во Нагорно-Карабах од 14 ноември досега се вратиле 9.000 бегалци, кои биле придружувани од руските мировници, јави Тасс. Како што објави руското Министерство за одбрана, речиси 9.000 мигранти успеале да се вратат во Нагорно Карабах од 14 ...

Во последните десет дена во Нагорно-Карабах се вратиле околу 9.000 ерменски бегалци

MakPress - 23.11.2020

Од Ерменија во Нагорно-Карабах од 14 ноември досега се вратиле 9.000 бегалци, кои биле придружувани од руските мировници, јави Тасс. Како што објави руското Министерство за одбрана, речиси 9.000 мигранти успеале да се вратат во Нагорно Карабах од 14 ...