TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се‘ за побезбедна Олимпијада

Deutsche Welle - 15.07.2012

Неполни две недели пред почетокот на Олимпијадата домаќините мораа да го преработат безбедносниот концепт. Ангажираната фирма Г4С се извини, мобилизирани се дополнителни 3500 војници.

Тренерот по атлетика Ване Стојанов на усовршување во САД

Макфакс - 15.07.2012

Македонскиот олимписки комитет (МОК) обезбеди стипендија вредна 15.000 американски долари за обука и усовршување на тренерот по атлетика Ване Стојанов во САД.

Нов проектил на Бекам (Видео)

Спортманија - 15.07.2012

Дејвид Бекам е разочаран поради тоа што не е повикан за настап на олимписките игри, но тоа им овозможи на фановите на Лос Анџелес галакси да уживаат во неговите атрактивни голови.

Темната страна на Олимписките игри

Факултети - 15.07.2012

Олимписките игри сe најпрестижниот спортски настан во светот, многу спортисти би го дури дале и својот живот за да настапуваат на Игрите, но тие, исто така, имаат својата темна страна.

Во Британија топ тема е безбедноста на Олимписките игри

Нетпрес - 15.07.2012

Британската јавност е шокирана како е можно само две недели пред почетокот на Олимписките игри, одеднаш топ тема да бидат безбедносните прашања.

МОК обезбеди тренерска стипендија од 15.000 долари

Курир - 15.07.2012

Македонскиот олимписки комитет (МОК) обезбеди стипендија вредна 15.000 американски долари за обука и усовршување на тренерот по атлетика Ване Стојанов во САД.

Бекам како во најдобрите денови

Оn.net - 15.07.2012

Англичаните можат да жалат што Дејвид Бекам нема да биде во британскиот фудбалски тим на Олимписките игри во Лондон. Бекам постигна два фантастични гола и му испрати јасна порака на селекторот на ...

Ќе играат на Олимпијада преку оглас

+инфо - 15.07.2012

Велика Британија го искористи своето право како домаќин на Олимписките игри во Лондон да пријави тимови во сите екипни спортови, но имаше проблем со женскиот ракомет, репрезентација којшто не ...

Видео: Бекам со два гола како порака за Пирс

Екипа - 15.07.2012

Дејвид Бекам нема да биде дел од селекцијата на Велика Британија на ОИ во Лондон, па овој фудбалски велемајстор сега целосно се насочи кон настапите за ЛА галакси во рамките од американската МЛС-лига.

Олимпијците добија 70.000 кондоми на располагање, ама малку ќе им бидат

МКД - 15.07.2012

Спортистите на Олимписките игри во Лондон добија на располагање 70.000 кондоми, но како што открива угледниот американски магазин ЕСПН, тоа количество нема да им биде доволно.

Видео: Мајстор си е мајстор, Бекам со два прекрасни гола на еден меч

Курир - 15.07.2012

ЛА Галакси синоќа славеше со 5:3 на гостувањето кај Портланд Тимберс, а Дејвид Бекам беше стрелец на два прекрасни гола.

Потегот на Бекам кој ја потресе фудбалска Америка

МРТ - 15.07.2012

Што постар, тоа подобар. Дејвид Бекам има 37 години, но не помислува да се откаже од фудбалот. Бекс сосема спротивно почна да игра извонредно и да постигнува неверојатни голови за ударните спортски ...

Бекам продолжува да постигнува неверојатни евроголови (ВИДЕО)

МКД - 15.07.2012

Англиската фудбалска икона Дејвид Бекам има 37 години, но тоа не му претставува пречка да постигнува неверојатни евроголови.

Кувајт на Олимписките игри под своето знаме

МРТ - 15.07.2012

Потпаролот на Меѓународниот Олимписки Комитет (МОК) Марк Адамс, изјави дека Кувајт на Игрите во Лондон ќе може да се натпреварува под своето знаме.

Видео: Два одлични гола на Дејвид Бекам

СуперСпорт - 15.07.2012

Дејвид Бекам му покажа на селекторот Стуарт Пирс, кој ја води репрезентацијата на Велика Британија на Олимписките игри, дека погрешил што го тргнал од списокот, постигнувајќи два одлични гола над ...

Олимписки секс игри

Оff.net - 15.07.2012

Второто мото на Олимписките игри е „Тоа што се случува во селото - останува во селото". Освен што рушат рекорди на спортските терени, натпреварувачите за време на игрите рушат и секс рекорди.

Во Британија топ тема е безбедноста на Олимписките игри

Точка - 15.07.2012

Британската јавност е шокирана како е можно само две недели пред почетокот на Олимписките игри, одеднаш топ тема да бидат безбедносните прашања.

Погледнете како растура Дрим Тимот

Точка - 15.07.2012

Дефинитивно најголемите ѕвезди на предстојните Олимписки игри во Лондон ќе бидат кошаркарите на САД. Погледнете како игра тимот предводен од Брајант, ЛеБрон, Дурант.

Антиќ останува во Олимпијакос

Вечер Прес - 15.07.2012

Тој во изминатото лето потпиша договор со тимот од Атина 1+1 со тоа што 15 јули беше наведен како датум за последен рок за активирање на клаузулата за втората година од соработката Раководството на ...

Америка "Made in China"

Вечер Прес - 15.07.2012

Пред 10 години на зимските ОИ спортистите од САД носеа беретки направени во Канада. Ралф Лорен ги дизајнираше и произведе униформите за САД и на претходните летни и зимски олимписки игри во Пекинг и ...

Американските спортисти во кинеска облека

Deutsche Welle - 14.07.2012

Низ САД се шири бран негодување: униформите на американските спортисти на Олимписките игри, креирани од дизајнерот Лорен, се произведени во Кина.

Лондон како воена зона пред Олимписките игри

Канал5 - 14.07.2012

Лондон го испорача најголемиот безбедносен проект што го памети по Втората светска војна. Властите во Британија од денеска воведоа нова мерка за безбедност – забранет е прелет над центарот на Лондон, ...

Олимпијците во Лондон ќе спијат на детски кревети

Канал5 - 14.07.2012

Иако олимпијадите се најголемите спортски настани во светот речиси секогаш се случуваат пропусти на организаторот. Дали некој во Лондон мислел дека ќе се одржи олимпијада за деца или пак сакал да ...

Британија се подготвува за олимпијадата

Телма - 14.07.2012

Британија се подготвува за олимпијадата.Две недели пред почетокот на игрите стапија на сила рестрикциите за користење на воздушниот простор над и околу Лондон.Зоната на забранети летови се однесува ...

Авионите што ќе бидат закана за Олимпијадата во Лондон ќе бидат срушени

24 Вести - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство, објасни ...

Антиќ останува во Олимпијакос

24 Вести - 14.07.2012

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација, Перо Антиќ и следната сезона ќе го носи дресот на европскиот првак Олимпијакос.

Темната страна на Олимписките игри

Утрински - 14.07.2012

Олимписките игри се најпрестижниот спортски настан во светот, многу спортисти го посветија животот за да настапат на нив, но и тие имаат своја темна страна.

Антиќ останува во Олимпијакос

Курир - 14.07.2012

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација Перо Антиќ го продолжи договорот со Олимпијакос за уште една година. Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација останува во Олимпијакос.

„Зона на забранети летови“ поради Олимпијадата во Лондон

Курир - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Авионите што ќе бидат закана за Олимпијадата во Лондон ќе бидат срушени

МРТ - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Ќе се рушат авионите кои ќе бидат закана за Олимпијадата

Press24 - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Олимпијците ќе се "кичмат"

ЗаЗабава - 14.07.2012

Спортистите за време на Игрите во Лондон ќе имаат проблем со спиењето, бидејќи креветите во Олимпиското село се долги само 172 сантиметри, пренесуваат британските медиуми.

Авионите што ќе бидат закана за Олимпијадата во Лондон ќе бидат срушени

Сител - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Галерија: Олимпијадата во Лондон од терористи ќе се брани со ракети

МРТ - 14.07.2012

Лондон се подготвува сериозно да ја одржи безбедноста на Летните олимписки игри, кои официјално ќе бидат отворени на 27 јули.

До олимписки тим преку оглас во весник

Оff.net - 14.07.2012

Велика Британија го искористија своето право како домаќини на Олимписките игри да пријави свои тимови во сите екипни спортови.

Перо Антиќ: Ја сакам Атина, го сакам Олимпијакос

МКД - 14.07.2012

Капитенот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Перо Антиќ, вели дека е презадоволен што и следната сезона ќе го носи црвено-белиот дрес на Олимпијакос откако кон крајот на минатата недела и ...

Авионите што ќе бидат закана за Олимпијадата во Лондон ќе бидат срушени

+инфо - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Авионите што ќе бидат закана за Олимпијадата во Лондон ќе бидат срушени

А1 On - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Антиќ останува во Олимпијакос

Оn.net - 14.07.2012

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација, Перо Антиќ и следната сезона ќе го носи дресот на европскиот првак Олимпијакос.

САД во Лондон со повеќе жени од мажи

+инфо - 14.07.2012

За првпат во историја на американскиот олимписки тим на една Олимпијада ќе доминираат жените. САД, спортската доминација на ОИ во Лондон ќе ја брани со вкупно 530 спортисти, од кои 269 се жени, а 261 ...

Авионите кои ќе бидат закана за Олимпијадата ќе бидат соборени

Денешен - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

Авионите што ќе бидат закана за Олимпијадата во Лондон ќе бидат срушени

Н.Македонија - 14.07.2012

Авионите што ќе бидат закана за Олимписките игри и ќе ја доведат во опасност безбедноста на спортистите и посетителите ќе бидат соборени од британското Кралско воено воздухопловство (РАФ), објасни ...

МОК го возвраќа ударот

Утрински - 13.07.2012

Во острото соопштение за јавноста се отфрлаат обвинувањата од олимпијците дека не биле соодветно поддржани пред Игрите во Лондон „Македонскиот олимписки комитет во целост обезбеди финансиска поддршка ...

Зона на забранети летови над Лондон

Телма - 13.07.2012

Ноќеска,една минута по полноќ,стапуваат во сила рестрикциите за користење на воздушниот простор над и околу Лондон,како и во реонот на Југоисточна Европа како мерка за безбедност за претстојните ...

Скандал во Америка за униформите на олимпијците

24 Вести - 13.07.2012

Скандал во Америка за униформите на олимпијците. Олимпискиот комитет на САД се најде на мета на критики од јавноста зошто нивните спортисти на свечената церемонија на отворањето на Олимписките игри ...

Бекам не сака да го запали олимпискиот пламен

Утрински - 13.07.2012

„Не сум јас човекот што треба да го запали огнот“, изјави Бекам, оценувајќи дека тоа треба да биде некој од поранешните британски олимпијци, кои освоиле златни медали Англиската фудбалска икона ...

Олимпијците на САД ќе носат униформи произведени во Кина

Канал5 - 13.07.2012

Олимпискиот комитет на САД деновиве трпи жестоки критики бидејќи американските спортисти на свечената церемонија на отварањето на олимпијадата во Лондон ќе се појават во униформи што се произведени ...

Бекам разочаран- се откажа од палењето на олимпискиот оган

Канал5 - 13.07.2012

Легендата на англискиот фудбал Дејвид Бекам побара некој друг да го запали олимпискиот оган на претстојните игри во Лондон бидејќи тој нема да настапи на олимпијадата.

Од ноќеска „Зона на забранети летови“ над Лондон за ОИ

24 Вести - 13.07.2012

Вечерва по полноќ стапуваат во сила рестрикциите за користење на воздушниот простор над и околу Лондон, како и во реонот на Југоисточна Европа како мерка за безбедност за претстојните Олимписки Игри.

Бекам: Не сум јас човекот кој треба да го запали олимпискиот пламен

24 Вести - 13.07.2012

Ѕвездата на англискиот фудбал и поранешен репрезентативец на Англија, Дејвид Бакам самиот се елиминира од можноста да го запали олимпискиот пламен на главниот стадион во Лондон на церемонијалот на ...

Ефремов со скинати спринтерки на лондонскиот тартан

Дневник - 13.07.2012

Атлетскиот претставник на Македонија во машка конкуренција, бидејќи не е стипендист на АМС, а не е ни на листата со десетте потенцијални учесници на Олимпијадата, не добива финансиска помош од ...

Темната страна на Олимписките игри

Курир - 13.07.2012

Олимписките игри се најпрестижен спортски настан на светот, многу спортисти го посветија животот да настапат на игрите, но и тие имаат своја темна страна.

Бекам: Ќе учествувам на Олимпијадата на некој начин

МРТ - 13.07.2012

Англиската суперѕвезда Дејвид Бекам откри дека сепак ќе учествува на Олимписките игри на некој начин, иако беше изоставен од составот на Велика Британија за фудбалскиот турнир.

Штедливи Американци: униформите за олимпијците ги шиеле во Кина!

МКД - 13.07.2012

Голем скандал го потресе Олимпискиот комитет на САД откако се дозна дека униформите на нивните олимпијци, со кои ќе излезат на свеченото отворање на ЛОИ во Лондон, биле шиени во Кина.

САД на ОИ со Кинески униформи

Алфа - 13.07.2012

Олимпискиот комитет на САД, деновиве се најде на мета на критики, бидејќи спортистите на оваа земја на церемонијата на свеченото отворање ќе се претсават во униформи произведени во Кина.

Галерија: Олимпиското село во Лондон ги отвори вратите

МРТ - 13.07.2012

Тука ќе претстојуваат најдобрите спортисти на планетата. Добредојдовте на Олимписките село. Лоцирана е во Стратфорд - во источен Лондон.

Македонска олимписка мизерија

Оff.net - 13.07.2012

Македонските олимпијци со нивниот пласман на едно од последните места, отсекогаш се мета на исмејување, а посебно оваа година кога Македонија праќа рекордно мал број на спортисти и тоа ниту еден со ...

Фото + Видео: Германските олимпијки „како од мајка родени“

Курир - 13.07.2012

Германските олимпијки ја „загреаја“ атмосферата пред почетокот на најголемиот спортски планетарен настан. Тие направија провокативни фотки за тамошното издание на ...

Фото + Видео: Ова се германските олимпијки

Курир - 13.07.2012

Германските олимпијки ја „загреаја“ атмосферата пред почетокот на најголемиот спортски планетарен настан. Тие направија провокативни фотки за тамошното издание на ...

Бекам: Не сум јас човекот кој треба да го запали олимпискиот оган

А1 On - 13.07.2012

Ѕвездата на англискиот фудбал и поранешен репрезентативец на Англија, Дејвид Бакам самиот се елиминира од можноста да го запали олимпискиот пламен на главниот стадион во Лондон на церемонијалот на ...

Бекам: Јас не сум човекот кој треба да го запали олимпискиот пламен

Press24 - 13.07.2012

Ѕвездата на англискиот фудбал и поранешен репрезентативец на Англија, Дејвид Бакам самиот се елиминира од можноста да го запали олимпискиот пламен на главниот стадион во Лондон.

САД со кинеска роба на ОИ

ЗаЗабава - 13.07.2012

Олимпискиот комитет на САД овие денови се најде на мета на многу критики од јавноста, бидејќи нивните спортисти на церемонијата на свеченото отворање на Олимписките игри во Лондон ќе излезат во ...

ФОТО+ВИДЕО: Германските олимпијки потполно голи за „Плејбој“

Press24 - 13.07.2012

Германските олимпијки решија со разголени фотки за Плејбој да ја вжештат атмосферата пред Олимписките Игри. Погледнете ги овие убавини! Follow ...

Дејвид Бекам: Не сум јас човекот кој треба да го запали олимпискиот пламен на главниот стадион

Сител - 13.07.2012

Ѕвездата на англискиот фудбал и поранешен репрезентативец на Англија, Дејвид Бакам самиот се елиминира од можноста да го запали олимпискиот пламен на главниот стадион во Лондон на церемонијалот на ...

Дејвид Бекам одби да го запали огнот на Олимпијадата во Лондон

МРТ - 13.07.2012

Англиската фудбалска ѕвезда Дејвид Бекам изјави дека не сака да биде земен како варијанта да го запали олимпискиот оган на церемонијата на отворањето на Игрите во Лондон.

Ефремов со скинати спринтерки ќе трча на ЛОИ во Лондон!

МКД - 13.07.2012

Името на атлетичарот Кристијан Ефремов воопшто не беше спорно за настап на претстојните Летни олимписки игри (ЛОИ) во Лондон, за разлика од промените во делот на македонскиот атлетски преставник во ...

Скандал во САД, спортската опрема на олимпијците била произведена во Кина

МРТ - 13.07.2012

Огромен скандал се појави во САД поради тоа што официјалната спортската опрема на спортистите за Олимписките игри во Лондон е произведена во Кина.

ВИДЕО: 40 години од историскиот олимписки пораз на САД

Сител - 13.07.2012

Студената војна ги „замеша“ прстите, тоа е краткиот коментар на Мајк Крижевски 40 години по првиот пораз на олимписките игра на кошаркарската селекција на САД од тогашниот СССР.

Темната страна на Олимписките игри

А1 On - 13.07.2012

Олимписките игри се најпрестижен спортски настан на светот, многу спортисти го посветија животот да настапат на игрите, но и тие имаат своја темна страна.

Со скинати спринтерки ќе трча на Олимпијада!

Спортски - 13.07.2012

Кристиан Ефремов, кој ќе ја претставува Македонија на Летните олимписки игри во Лонодн, во интервју за весникот „Дневник“ открива дека има само два пари спринтерки, кои скинати.

Американски униформи „Made in China“

Оn.net - 13.07.2012

Олимпискиот комитет на САД овие денови се најде на мета на критика од јавноста затоа што спортистите на таа земја на официјалната церемонија на отворање на Игрите ќе излезат во униформи произведени ...

Саудијците сепак ќе испратат жени на Олимписките игри

Курир - 13.07.2012

И покрај тоа што долго време се двоумеше и одолговлекуваше, Олимпискиот комитет на Саудиска Арабија одлучи спортистките од земјата да земат учество на најголемиот спортски самит на светот.

Олимписки танц на шипка

Оn.net - 13.07.2012

Група танчерки и сопственици на барови пробува да го воведе играњето на шипка како олимписка дисциплина. Меѓународниот олимписки комитет не сака да чуе за тоа, ама танчерките и љубителите на овој ...

Стриптизот за олимписки спорт

МРТ - 13.07.2012

Стриптизот може да стане олимписки спорт. Меѓународната федерација за овој тип на “спорт“ почна да се подготвува за настапот на Олимписките игри.

Киндер кревети во олимпиското село!

Оn.net - 13.07.2012

Лоши вести доаѓаат од Лондон, каде олимпијците мака ќе мачат со сместувањето во олимпиското село. Според пишувањата на британските медиуми, креветите во кои ќе спијат спортистите се долги само 172 ...

„Направено во Кина“ стана олимписка контроверза во САД

Глас на Америка - 13.07.2012

Американски законодавци и атлетичари се лути по откритието дека униформите на американскиот олимписки тим се направени во Кина, но економистите мислат поинаку.

Ралф Лорен на Американците им шие униформи во Кина

+инфо - 13.07.2012

Олимпискиот комитет на САД трпи критики затоа што спортистите на оваа земја на официјалната церемонија на отворање на Олимписките игри во Лондон ќе излезат во униформи произведени во Кина.

Антиќ уште една година во Олимпијакос

Екипа - 13.07.2012

Македонскиот репрезентативец Перо Антиќ ќе го продолжи својот престој во Олимпијакос за уште една година, откако се договори со управата на актуелниот европски првак за продолжување на меѓусебната ...

Антиќ останува во Олимпијакос, aма ќе игра за помалку од 400.000 евра годишно

+инфо - 13.07.2012

Македонскиот репрезентативец Перо Антиќ го продлжи договорот со Олимпијакос за уште една година. Тој прифати мало намалување на годишната плата, која за минатата сезона изнесуваше 400.000 евра.

Сите земји ќе пратат жени на Олимписките игри

Оff.net - 13.07.2012

За прв пат во историјата на Олимписките игри, сите земји учеснички на Олимпијадата во Лондон која ќе започне на 27. овој месец, во својата делегација ќе имаат и жени.

Бекам не го сака Олимпискиот оган

Точка - 13.07.2012

Англискиот фудбалер, Дејвид Бекам, смета дека тој не треба да биде ѕвезда на церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Лондон на 27ми јули.

Олимписките игри и нивната темна страна

Денешен - 13.07.2012

Олимписките игри се најпрестижен спортски настан на светот, многу спортисти го посветија животот да настапат на игрите, но и тие имаат своја темна страна.

Бекам, сепак, ќе добие улога на Игрите

Вечер Прес - 13.07.2012

Англиската суперѕвезда Дејвид Бекам откри дека сепак ќе учествува на Олимписките игри на извесен начин иако беше изоставен од составот на Велика Британија за фудбалскиот турнир.

Ангажирана една петтина од британската армија!

Н.Македонија - 13.07.2012

Британската армија ќе мора да обезбеди дополнителни 3.500 војници за поголема безбедност на ЛОИ, откако стана јасно дека приватната фирма Г4С не успеа навреме да собере доволно квалитетно обучени ...

Не сум јас тој кој треба да го запали олимпискиот пламен

Идивиди - 13.07.2012

Ѕвездата на англискиот фудбал и поранешен репрезентативец на Англија, Дејвид Бакам самиот се елиминира од можноста да го запали олимпискиот пламен на главниот стадион во Лондон на церемонијалот на ...

Ристеска осум години трча во исти тренерки

Дневник - 12.07.2012

Kолку ни дале, колку инвестирале, толку нека очекуваат од нас, порачува младата прилепчанка, која ќе настапи во атлетската дисциплина на 400 метри со вајлд-карта Во четиричлена македонска екипа за ...

Шпанија ја декласира Франција

Утрински - 12.07.2012

Шпанија му нанесе убедлив пораз од 81:65 на претендентот за олимписки медал Франција во подготвителниот натпревар за Олимпијадата одигран во „Паласио де лос депортес“ во Мадрид.

Во Лондон одам како да ги претставувам мајка ми и татко ми

Утрински - 12.07.2012

Христина Ристеска - Атлетичарката што ќе трча 400 м на Олимпијадата огорчена поради проблемите што ја следеле во подготовките „Без финансиската поддршка од татко ми и мајка ми ќе немав начин да ...

ФОТО - Бекам е љубоморен на моето тело

Вест - 12.07.2012

Како ќе изгледа Дејвид Бекам кога ќе наполни 70 години? Ова се обиде да ни го долови познатиот англиски маѓионичар Пол Дениелс, кој за магазинот "Клоузер" повтори неколку од најславните пози на ...

Македонското пливање во Лондон

Deutsche Welle - 12.07.2012

Македонија првпат ќе учествува на Олимписките игри без норма во ниту еден спорт, но свои спортисти во Лондон ќе има. Меѓу нив се и припадниците на спортот кој даваше најмногу учесници на Олимпијадите.

Саудиска Арабија за прв пат праќа жени на Олимпијада?!

Канал5 - 12.07.2012

Саудиска Арабија планира да испрати две жени на Олимписките игри во Лондон што ќе биде прв пат во историјата спортистки од оваа земја да се натпреваруваат на најголемиот спортски настан во светот.

Саудиска Арабија испраќа жени на Олимпијада

24 Вести - 12.07.2012

Саудиска Арабија оваа година ќе испрати жени на Олимписките игри во Лондон, ова е прв пат спортистки од таа земја да се натпреваруваат на Олимпијада.

МОК се пожали на самоволие кај македонските спортисти

Телма - 12.07.2012

Без финансиска подршка македонскиот атлетичар Кристијан Ефремов ги продолжува подготовките за претстојните Олимписки игри во Лондон.

Двајца македонски пливачи и двајца атлетичари патуваат на ОИ во Лондон

Кирилица - 12.07.2012

Македонскиот олимписки комитет ја заклучи листата на учесници од Македонија на претстојните Олимписки игри во Лондон. Во Британија ќе отпатуваат: 1. 1. Mарко Блажевски (тренер Боро Блажевски) – 400 м.

Дополнителни 3.500 британски војници за потребите на ОИ

Сител - 12.07.2012

Британската армија ќе мора итно да обезбеди дополнителни 3.500 војници за потребите на безбедноста на Олимписките Игри. Такво решение е донесено откако стана јасно дека ангажираната, приватната ...

20 илјади војници ќе ги обезбедуваат ЛОИ

Курир - 12.07.2012

Британската армија ќе мора итно да обезбеди дополнителни 3.500 војници за потребите на безбедноста на Олимписките Игри. Такво решение е донесено откако стана јасно дека ангажираната, приватната ...

Битола ќе гради покриен олимписки базен

Курир - 12.07.2012

Општина Битола објави јавен повик до сите домашни и странски правни лица за изјавување интерес за изградба на покриен олимписки базен во Битола врз принципот на јавно приватно партнерство.

Битола ќе гради Олимписки базен

+инфо - 12.07.2012

Општина Битола објави јавен повик до сите домашни и странски правни лица за изјавување интерес за изградба на покриен олимписки базен во Битола врз принципот на јавно приватно партнерство.

Јужноафриканците им ветија огромни премии на своите олимпијци, а тие аутсајдери

МКД - 12.07.2012

Јужноафриканските спортисти ќе добијат награда од 50.000 долари за секој освоен златен медал на ЛОИ во Лондон, објавија официјалните лица на Олимпискиот комитет на Јужна Африка.

Македонската олимпијка Ристеска: Осум години трчам во исти тренерки!

МКД - 12.07.2012

Македонската олимпијка Христина Ристеска ја отвори душата откако МОК реши дека таа ќе патува на ЛОИ во Лондон, со специјална покана од ИОК.

Жена ќе го носи знамето на Катар на отворањето на ОИ

Макфакс - 12.07.2012

На Олимписките игри во Лондон, Катар за прв пат во историјата ќе го претставуваат и спортистки, а згора на тоа знамето на свеченото отворање ќе го носи жена.

Британците во минус поради Олимписките игри

МРТ - 12.07.2012

Британската олимписка асоцијација објави дека оваа година мора да собере уште околу 2.5 милиони долари за да ги покрие моменталните загуби.

Селски Олимписки игри во Индија

Кајгана - 12.07.2012

Секоја година во селото Кила Раипур во Панџаби, Индија, се одржува фестивалот на силата и вештините наречен „Селски Олимписки игри“.

Дополнителни 3.500 војници за безбедност на ОИ

Алфа - 12.07.2012

Британската влада ќе ангажира уште 3.500 војници, кои во случај на потреба ќе се грижат за безбедноста за време на одржувањето на Олимписките игри во Лондон.

Безбедноста за Олимпијадата не е компромитирана

А1 On - 12.07.2012

Безбедноста за Олимписките Игри не е компромитирана и не постои никаква закана за обезбедувањето и сигурноста на претстојната Олимпијада, изјави денеска во Лондон британскиот министер за внатрешни ...

Недисциплина кај македонските олимпијци

Макфакс - 12.07.2012

Македонскиот олимписки комитет го запази крајниот рок за пријавување учесници за Олимписките игри во Лондон, па така, нашата земја во Лондон ќе ја претставуваат четворица спортисти со нивните тренери.

Принтезис го продолжи договорот со Олимпијакос

Макфакс - 12.07.2012

Јоргос Принтезис, човекот кој на Олимпијакос по пауза од 15 години му ја донесе титулата во кошаркарската Евролига, го продолжи договорот со клубот.

МОК удри по „своите“: Кристијан Ефремов и неговиот тренер ја лажат јавноста

МКД - 12.07.2012

Македонскиот олимписки комитет (МОК) испрати соопштение до јавноста поради како што велат оттаму, дезинформирањето на јавноста од страна на атлетичарот Кристијан Ефремов и неговиот тренер Ѓорѓи ...

Саудиска Арабија испраќа жени на Олимпијада

Р.С.Европа - 12.07.2012

Саудиска Арабија оваа година ќе испрати жени на Олимписките игри во Лондон, ова е прв пат спортистки од таа земја да се натпреваруваат на Олимпијада.

Катар со жена знаменосец на Олимпијадата

МРТ - 12.07.2012

Катарскиот олимписки комитет објави дека натпреварувачка во спортско стрелање, Бахија ал Хамад ќе го носи знамето на земјата за време на отворањето на Олимпијадата во Лондон на 27 јули.

Дополнителни 3.500 војници за безбедност на ОИ

Макфакс - 12.07.2012

Британската влада ќе ангажира уште 3.500 војници, кои во случај на потреба ќе се грижат за безбедноста за време на одржувањето на Олимписките игри во Лондон.

Тајните на Олимпиското село - секс, алкохол и дрога

МРТ - 12.07.2012

Нека игрите, а со нив и пијанките, дрогирањето и развратот - почнат! Во пресрет на летната олимпијада во Лондон 2012, чие отворање е на 27 јули, нова книга откри што всушност се случува во ...

Во Битола ќе се гради олимписки базен преку јавно приватно партнерство

Капитал - 12.07.2012

Општина Битола објави повик за приватни инвеститори за изградба на покриен базен со олимписки димензии по принципот на јавно приватно партнерство.

Дополнителни 3.500 британски војници за потребите на ОИ

МРТ - 12.07.2012

Британската армија ќе мора итно да обезбеди дополнителни 3.500 војници за потребите на безбедноста на Олимписките Игри. Такво решение е донесено откако стана јасно дека ангажираната, приватната ...

Саудијките конечно можат на Олимпијада

Екипа - 12.07.2012

Саудиска Арабија ќе испрати жени на Олимписките игри во Лондон ова лето, што ќе биде прв пат спортистки од оваа земја да бидат дел од најголемата светска спортска смотра.

Битолчани ќе добијат олимписки базен

Sky - 12.07.2012

Општина Битола ќе гради покриен олимписки базен. За таа цел општината објави јавен повик до сите домашни и странски правни лица за изјавување интерес за изградба на во Битола врз принципот на јавно ...

Тереза Меј: Безбедноста за Олимпијадата не е компромитирана

Денешен - 12.07.2012

Британскиот министер за внатрешни работи Тереза Меј денеска во Лондон изјави дека безбедноста за Олимписките Игри не е компромитирана и не постои никаква закана за обезбедувањето и сигурноста на ...

50.000 долари за златен медал

Точка - 12.07.2012

Доколку натпреварувачите на Јужна Африка освојат златен медал на Олимписките игри во Лондон, тогаш им следува богата награда.

ЛОИ ќе ги обезбедуваат 20 илјади војници

Денешен - 12.07.2012

За потребите на безбедноста на Олимписките Игри, Британската армија ќе мора итно да обезбеди дополнителни 3.500 војници.

Островот како да се подготвува за војна

Точка - 12.07.2012

Како што се ближи отворањето на Олимписките игри во Лондон, се повеќе расте стравувањето на организаторот за евентуални безбедносни проблеми...

Жена ќе го носи знамето на Катар на отворањето на ОИ

Канал 77 - 12.07.2012

На Олимписките игри во Лондон, Катар за прв пат во историјата ќе го претставуваат и спортистки, а згора на тоа знамето на свеченото отворање ќе го носи жена.

Нов олимписки базен за Битолчани

Денешен - 12.07.2012

Општина Битола објави јавен повик до сите домашни и странски правни лица за изјавување интерес за изградба на покриен олимписки базен во Битола врз принципот на јавно приватно партнерство.

Арапските спортистки патуваат во Лондон

Точка - 12.07.2012

Катар одлучи жена да го носи националното знаме на отворањето на ЛОИ, а Саудиска Арабија испраќа две спортистки во Лондон.

„Битола нема аеродром“, но ќе добие покриен Олимписки базен

Либертас - 12.07.2012

Битола ќе добие покриен Олимписки базен, информираат од општината. Објавен е јавен повик до сите домашни и странски правни лица за изјавување интерес за изградба на покриен олимписки базен во близина ...

Знамето на Катар ќе го носи жена

Вечер Прес - 12.07.2012

На претстојните Летни олимписки игри во Лондон, Катар за првпат во историјата ќе ја претставуваат и спортитиски, а згора на тоа знамето на свеченото отворање ќе го носи жена.

Британците се подготвуваат за војна, а не за ОИ

Вечер Прес - 12.07.2012

Обезбедувањето на Игрите го сочинуваа 7.500 војници, 1.000 полицајци, хеликоптери, борбени авиони и стручњаци за ракување со оружје Британската Влада ангажираше дополнителни 3.500 војници кои ќе се ...

Дополнителни 3.500 британски војници за потребите на ЛОИ

Н.Македонија - 12.07.2012

Британската армија ќе мора итно да обезбеди дополнителни 3.500 војници за потребите на безбедноста на Летните олимписки Игри (ЛОИ), јави дописникот на МИА од Лондон Такво решение е донесено откако ...

Четворица македонски спортисти на Олимписките игри 2012

eReporter - 12.07.2012

Македонскиот олимписки комитет, врз основа на крајниот рок на пријавување на спортисти за учество на Олимписките игри во Лондон, ја заклучи листата на учесници од Македонија и ги пријави следните ...

Европол: Внимателно при купувањето билети за Олимписките игри во Лондон

Дневник - 11.07.2012

Службеници на британската полиција, Европската полиција (Европол) и српското Министерство за внатрешни работи денеска ја предупредија јавноста за појава на лажни билети за Олимписките игри во Лондон.

Ноле ќе го носи знамето на отворањето на ОИ за Србија

МРТ - 11.07.2012

Олимпискиот комитет на Србија (ОКС), официјално ја донесе веќе познатата одлука дека светскиот тенисер број 1, Новак Ѓоковиќ ќе го носи знамето на отворањето на Олимписките игри во Лондон.

Ефремов се подготвува за настап на ЛОИ

Макфакс - 11.07.2012

Атлетичарот Кристијан Ефремов го оствари својот сон, тој ќе биде еден од четворицата македонските спортисти кои ќе учествуваат на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Лондон.

Македонија без олимписка норма

Р.С.Европа - 11.07.2012

За првпат на најзначајниот спортски настан во светот ќе немаме ни еден натпреварувач со исполнета норма. Ова на најлош можен начин потврди дека македонскиот спорт е во голема криза, велат спортските ...

Истрча гол пред факелот (видео)

ЗаЗабава - 11.07.2012

Гол маж носејќи лажен Олимписки факел трчаше низ Хенли пред насобраните, кои очекуваа да помине вистинскиот факел со кој ќе бидат отворени Олимписките игри.

Шпанија лесно против Франција

Макфакс - 11.07.2012

Најдобрите светски кошаркарски репрезентации се подготвуваа за настап на Олимписките игри во Лондон, а како дел од подготовките, контролен меч во Мадрид одиграа Шпанија и Франција.

Германски олимпијки се разголеа за „Плејбој“ во пресрет на ОИ во Лондон

Екипа - 11.07.2012

Германските спортиски на убав начин го најавија своето учество на претстојните Олимписки игри во Лондон, позирајќи како од мајка родени за „Плејбој“.

За прв пат повеќе жени отколку мажи во олимпискиот состав на САД

МРТ - 11.07.2012

530 спортисти најдоа место во составот на САД за Олимписките игри во Лондон, откако за прв пат приоритет имаат жените, соопштија од олимпискиот комитет на земјата.

Пливачите на Австралија незадоволни од ниските премии за Олимпијадата

МРТ - 11.07.2012

Австралиските пливачи незадоволни од премиите кои локалната федерација им ги вети при освојувањето на олимписко злато. Секој од 47-те учесници ќе земе по 10.000 долари за учество на Игрите во Лондон, ...

Кинезите не очекуваат повторување на успесите од Олимпијадата во Пекинг

МРТ - 11.07.2012

Во Кина не се надеваат дека ќе ги повторат успесите на Олимпијадата во Лондон. На Игрите пред четири години во Пекинг, кинеските спортисти беа на првото место по медали, освојувајќи 51 златно одличје.

Германските олимпијки се соблекоа за Плејбој

Оff.net - 11.07.2012

Во пресрет на Олимписките игри во Лондон, петте најубави олимпијки од Германија се разголеа за германското изнадние на ...

Трчаше гол пред олимпискиот факел! (видео)

Хитпортал - 11.07.2012

Д ваесет и седум годишното момче го уапси британската полиција откако трчаше гол пред носителите на Олимпискиот факел кој поминуваа во градот Хенли на Темза.

Австралија со најмалку спортисти на Олимпијадата од 1992 година

МРТ - 11.07.2012

Австралија ќе ја претставуваат 410 спортисти на Олимпијадата во Лондон од 27 јули до 12 август. Тоа ќе биде најмалата австралиска делегација од 1992 година.

Пет олимпиjки на Германија се соблекоа за Плејбој

МРТ - 11.07.2012

На 27 јули почнуваат Летните олимписки игри во Лондон. Германија ќе биде претставена од 391 спортист, кои ќе се натпреваруваат во 23 дисциплини.

Експресна арбитража на ОИ во Лондон

Екипа - 11.07.2012

Се ближи почетокот на Олимписките игри во Лондон, а таму секоја жалба од спортистите мора да се решава по најбрза можна постапка, а Меѓународниот суд за абитража во спортот (CAS) е веќе подготвен.

Гол тркач го пресретна олимпискиот факел

А1 On - 11.07.2012

Носејќи на грбот натпис „Слобода за тибет“ 28 годишно момче потрча во пресрет на олимпискиот оган во британското гратче Хенли на Темза.

74-годишниот Пол како Дејвид Бекам

Спортманија - 11.07.2012

Пол Даниелс има 74 години, но засебе смета дека изгледа одлично и може да му парира дури и на еден Дејвид Бекам. За да покаже дека е така, познатиот магионичар Пол направи фото-сесија во која ...

Шарапова, прва жена знаменосец на Русија

Вечер Прес - 11.07.2012

Не можам да опишам колкава чест ми е што ќе излезам како знаменосец на Олимпискиот стадион во Лондон. Горда сум што ми е дадена оваа улога и ќе настојувам да ја оправдам довербата со освојување на ...

На Игрите во Лондон со велосипед или пеш

Н.Македонија - 11.07.2012

Лондон, домаќинот на ЛОИ 2012, го промовира водичот за посетителите како полесно да стигнат до олимписките борилишта со велосипед, но и пеш, со што ќе се избегне сообраќајниот хаос и ќе се намали ...

Атлетичарот Ефремов со стара опрема се подготвува за Олимпијадата

Телма - 10.07.2012

Еден од најсреќните денови за 21 - годишниот атлетичар Кристијан Ефремов бил вчерашниот кога дознал дека и официјално ке ја претставува Македонија на Олипијадата во Лондон.

Самрак на нашиот олимпизам

Дневник - 10.07.2012

Традиционалните олимписки и другите поединечни спортови во нашава земја се доведени до работ на егзистенција, а таа состојба резултира да немаме ниеден спортист со постигната норма за ЛОИ Благоја ...

Велешанецот Ефремов се подготвува за Олимпијадата

Сител - 10.07.2012

21 годишниот велешанец Кристијан Ефремов забрзано се подготвува за Олимпијадата во Лондон. Тој е еден од четворицата учесници на годинешните Летни Олимписки Игри.Атлетичарот Ефремов, ќе се ...

Шарапова прва жена која ќе го носи руското знаме на отворање на ОИ

МРТ - 10.07.2012

Марија Шарапова ќе биде првата жена која ќе го носи руското знаме на отворањето на летната олимпијада во Лондон на 27 јули.

Шарапова прва жена знаменосец на Русија

Оn.net - 10.07.2012

Поранешната прва светска тенисерка Марија Шарапова ќе биде првата руска спортистка која ќе го носи знамето на својата земја на отворањето на Олимписките игри во Лондон на 27 јули.

ВИДЕО: Брутално обезбедување на олимпискиот факел

+инфо - 10.07.2012

Олимпиското обезбедување брутално отстрани од патот еден млад велосипедист кој премногу се приближи до носителот на олимпискиот факел во гратчето Сафолк.

Шарапова, прва жена знаменосец на Русија на ОИ

Екипа - 10.07.2012

Марија Шарапова денеска и официјално беше потврдена како знаменосец на руската експедиција на Олимписките Игри во Лондон, со што тенисерката стана првата жена што ќе го вее знамето на Русија на ...

15-годишна гимнастичарка - најмладиот член во составот на Велика Британија

МРТ - 10.07.2012

15-годишна натпреварувачка во гимнастика Ребека Тани од Манчестер стана најмладиот член во олимпискиот состав на Велика Британија за игрите во Лондон.

Златен медал од сребро

Оff.net - 10.07.2012

Спортистите кои ќе завршат на прво и на второ место на Олимписките игри во Лондон ќе добиваат исти сребрени медали, со тоа што едниот само ќе биде офарбан со златна боја.

Канадските олимпијци ја презентираа спортската опрема за ОИ

МРТ - 10.07.2012

Олимпискиот тим на Канада за Игрите во Лондон 2012 ги претстави спортските опреми со кои ќе се натпреварува на најголемиот спортски форум на планетата.

Антиќ доби нов тренер

Курир - 10.07.2012

Откако ја прекина деценија и пол долгата домашна доминација на Панатинаикос и во истанбулскиот Евролига фајнл-фор ги изненади континенталните конкуренти, Олимпијакос на крајот од минатата сезона доби ...

Британската олимписка асоцијација прва се регистрира за учество на ОИ 2012

МРТ - 10.07.2012

17 дена пред почетокот на летните олимписки игри Британската олимписка асоцијација стана првата од 203 национални олимписки комитет, која се регистрира за учество во Игрите Лондон 2012.

Луис Хамилтон започна нова фаза од олимписката штафетата

МРТ - 10.07.2012

На 52-иот ден на олимписката штафета во Велика Британија уште една локална спортска ѕвезда го презеде пламенот во своите раце.

Хамилтон го носеше олимпискиот факел

Екипа - 10.07.2012

Возачот во Формула 1, Луис Хамилтон, вчера ја доби честа да го носи олимпискиот факел од плоштадот Сент Џорџ во Лутон, што беше одбележано од британските медиуми.

По 15 кондоми за секој олимпиец

Таратур - 10.07.2012

На претстојните летни Олимписки игри, кои од 27 јули до 12 август ќе се одржат во Лондон, ќе учествуваат околу 10.500 спортисти.

Британците одлични против Шпанија

Макфакс - 10.07.2012

Кошаркарската репрезентација на Шпанија, актуелен европски првак, во пријателски натпревар ја совлада Велика Британија со 78:74 (21:15, 17:17, 21:23, 19:19).

Британците од Олимпијадата заработија 16,3 милијарди евра

Точка - 10.07.2012

Британското стопанство заработи 16,3 милијарди долари во последните четири години. „Очигледно е дека Олимписките игри се дополнителен поттик за нашата економија.

Антиќ доби нов тренер

Денешен - 10.07.2012

Откако ја прекина деценија и пол долгата домашна доминација на Панатинаикос и во истанбулскиот Евролига фајнл-фор ги изненади континенталните конкуренти, Олимпијакос на крајот од минатата сезона доби ...

Во Лондон ќе одиме на визита

Н.Македонија - 10.07.2012

Олимписката „експедиција“ со четворица спортисти ќе биде најмалобројната во историјата на независна Македонија, па во нашата поворка на Олимпискиот стадион во Лондон ќе има повеќе функционери и ...

Во Лондон 1948-та спортистите со храна од дома!

Н.Македонија - 10.07.2012

Летните олимписки игри не се одржаа во 1940 и 1944 година поради Втората светска војна, а постоеја поделени мислења дали треба да се одржат игри во периодот веднаш по војната, кога Европа сѐ уште ...

Следете ја Олимпијадата со официјална iOS и Android апликација

IT.mk - 09.07.2012

Остануваат уште помалку од 20 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон, а со тоа стануваат се поинтересни апликациите со кои ќе ни се олесни следењето на Олимпијадата, меѓу кои и официјалната ...

Лондон ќе подели 150 илјади кондоми

Канал5 - 09.07.2012

Организаторите на Олимписките игри ќе им поделат 150 илјади презервативи на учесниците на спортскиот собир во Лондон. Властите процениле дека секој олимпиец треба да добие по 15 кондоми, односно за ...

Велика Британија прв пат по 50 години настапува обединето на фудбалски турнир на Олимписките игри

Канал5 - 09.07.2012

Во пресрет на Олимписките игри во Лондон, се повеќе внимание предизвикува фудбалскиот турнир, на кој во силен состав, предводен од Неимар и Пато ќе настапи Бразил, а конкуренти се и новиот европски ...

Далеку е Лондон

Утрински - 09.07.2012

Роберт Димитриевски По ватерполистите и ракометарите, и најдобрите македонски кошаркари заринкаа далеку од брегот на Темза.

Наместо висок лет, тврдо приземјување во Лондон

Дневник - 09.07.2012

Се надевавме дека на олимпиското дефиле во британската престолнина ќе имаме најмногуброен тим досега, со 20-30 спортисти, но колоната се сведе само на четворица Годината на големи исчекувања за ...

Осомничен терорист ги „снимал“ спортските објекти во Лондон

Дневник - 09.07.2012

Осомничен за тероризам и за поврзаност со Ал Каеда е фатен од британската полиција кај Олимпискиот Парк во Лондон, открива „Сандеј Телеграф“.

Ристеска место Рожман на ОИ

Утрински - 09.07.2012

Христина Ристеска, а не Ивана Рожман, ќе ја претставува Македонија во атлетика на претстојните „Олимписки игри“ во Лондон.

Олимписките медали се чуваат во Кулата на Лондон

МРТ - 09.07.2012

Сите медали, кои ќе бидат распределени за време на Олимпијадата и Параолимпиадата ова лето, беа предадени на чување во Кулата на Лондон.

Бацакос ќе му биде тренер на Антиќ

Сител - 09.07.2012

Јоргос Барцокас ќе биде тренер на Европскиот клупски шампион Олимпијакос, во чиј состав е и капитенот на Македонската кошаркарска репрезентација Перо Антиќ.

Анимиран филм за ОИ

Оn.net - 09.07.2012

Олимписката грозница веќе ја зафати Велика Британија. Симболите на олимпиското движење и на Игрите веќе можат да се видат во сите делови на Велика Британија, секако најмногу во Лондон.

Анимиран филм за ОИ (видео)

ЗаЗабава - 09.07.2012

Креативниот тим на агенцијата "Passion" направи промотивен, анимиран 3Д филм посветен на престојните Олимписки игри во Лондон.

ОИ Лондон: Сите Ју-републики побројни од нас

Сител - 09.07.2012

Македонската олимписка делегација на ОИ во Лондон ќе брои само 4 члена. За жал и покрај учеството во квалификациите на ватерполистите, ракометарите и кошаркарите остануваме и натаму без екипно ...

Канадски јавач станува рекордер по учества на Олимписките игри

МРТ - 09.07.2012

Канадскиот јавач Јан Милер ќе го запише своето име во историјата како спортистот со најмногу учества на Олимписки игри, кога ќе излезе на натпреварувањето со коњи на Олимпијадата во Лондон ова лето.

Британските спортисти се насочени на четвртото место по медали на Игрите

МРТ - 09.07.2012

Спортистите од Велика Британија си поставиле за цел четвртото место на табелата по медали на Летните олимписки игри во Лондон, соопштија од раководството на олимпискиот тим на земјата-домаќин.

Клеверли: Сакам да им го покажувам на внуците олимпиското злато

МРТ - 09.07.2012

Една од најголемите млади надежи на англискиот фудбал Том Клеверли не криеше дека ги очекува со огромно нетрпение претстојните Олимписки игри, на кои Велика Британија е домаќин.

Резултатите од Лондон на iOS и Android

Телефони.мк - 09.07.2012

Бидејќи за неколку дена ќе се зборува само за олимпијадата во Лондон, тогаш ние ќе ви „прозбориме“ за апликација посветена на резултатите од таму.

Член на Ал Каеда фатен кај Олимпискиот парк Лондон

Press24 - 09.07.2012

Осомничен за тероризам и за поврзаност со Ал Каеда е фатен од британската полиција кај Олимпискиот Парк во Лондон, открива „Сандеј Телеграф“.

Формула 1 не е во плановите на Олимпијадата

Курир - 09.07.2012

Во предвечерјето на најпрестижниот спортски самит на планетата кој се одржува еднаш на 4 години, челниците на Формила 1 шампионатот дознаа дека нивниот „спорт“ не им е интересен на луѓето во ...

ЛОИ низ бројки: 150 илјади презервативи за спортистите!

Курир - 09.07.2012

На 30-те Олимписки игри во Лондон ќе учествуваат 10 490 спортисти од 203 земји од светот, а за нивните успеси ќе известуваат 20 илјади акредитирани новинари.

И на Олимпијада не е лесно...

Црнобело - 09.07.2012

Знаеме дека тренинзите и подготовките за големите натпревари, особено кога се работи за олимпијада, се тешки, исцрпувачки и бараат огромен напор, вештина, брзина и сл.

10 490 спортисти, 150 илјади презервативи, 26 олимписки спортови и 39 дисциплини

Кирилица - 09.07.2012

10 490 спортисти од 203 земји од светот ќе бидат дел од 30-те Олимписки игри во Лондон. За нивните успеси ќе известуваат 20 илјади акредитирани новинари.

Формула 1 нема да биде Олимписки спорт

Алфа - 09.07.2012

Претседателот на Меѓународниот Олимписки комитет Жак Рог, ја отфрли можноста Формула 1 наскоро да стане олимписки спорт. Рог истакна дека Олимписките Игри се натпреварување за спортисти, а не мотори.

Барцокас го презема Олимпијакос

Спортманија - 09.07.2012

Европскиот кошаркарски шампион Олимпијакос денеска објави дека наследник на Дуда Ивковиќ на тренерската позиција ќе биде грчкиот стручњак Јоргос Барцокас.

По 15 кондоми за секој олимпиец во Лондон, за Македонија ќе бидат потрошени - само 60

Екипа - 09.07.2012

Олимписките Игри традиционално се место каде што се води битка за медали, но голем дел од учесниците се само просечни спортисти водени од онаа позната порака да Кубертен: „Важно е да се учествува“.

4 чудни британски алтернативи на Олимпијадата

Кафе пауза - 09.07.2012

Кога Лондон ја доби организацијата на Олимписките Игри во 2012 година, Британците беа многу возбудени поради ретката можност да бидат домаќини на најдобрите спортисти во светот.

Антиќ доби Грк за нов тренер

Екипа - 09.07.2012

Европскиот првак Олимпијакос, чиј член е и македонскиот капитен Перо Антиќ, го именуваше Јоргос Барцокас за нов шеф на стручниот штаб.

Лондон 2012 низ бројки

ЗаЗабава - 09.07.2012

На 30. Олимписки игри, кои ќе се одржат во Лондон, ќе учествуваат 10.490 спортисти од 203 земји, а за настанот ќе известуваат 20.000 акредитирани новинари.

Брацокас нов тренер на Олимпијакос

Макфакс - 09.07.2012

По заминувањето на Душан Ивковиќ, актуелниот европски шампион во кошарка, Олимпијакос, најде нов тренер. Клубот од Пиреа соопшти дека екипата, чиј член е капитенот на македонската репрезентација Перо ...

Во Лондон ќе учествуваат 10.490 спортисти

Макфакс - 09.07.2012

На престојните Олимписки игри во Лондон ќе учествуваат 10.490 спортисти од 203 земји, а за нивните успеси ќе известуваат 20.000 акредитирани новинари.

Олимпијадата магнет за најдобрите фудбалери

+инфо - 09.07.2012

Олимпискиот турнир во фудбал ќе биде одлична можност за младите играчи да се докажат пред селекторите на сениорскиот тим, но и шанса за ветераните да стигнат до медал.

На Олимпијадата во Лондон ќе учествуваат 10.490 спортисти

Кајгана - 09.07.2012

На претстојните Олимписки игри во Лондон ќе учествуваат 10.490 спортисти од 203 земји, а за нивните успеси ќе известуваат 20.000 акредитирани новинари.

10.490 спортисти од 203 земји на претстојната Олимпијада

А1 On - 09.07.2012

На претстојните Олимписки игри во Лондон ќе учествуваат 10.490 спортисти од 203 земји, а за нивните успеси ќе известуваат 20.000 акредитирани новинари.

Германија со 391 спортист на Олимпијадата

МРТ - 09.07.2012

Германскиот олимписки спортски сојуз ги објави имињата на 391 спортист кои ќе ја претставуваат земјата на Олимпијадата во Лондон од 27 јули до 12 август.

Анимиран филм за Олимписките игри

Кајгана - 09.07.2012

BBC ја објави маркетинг кампањата за Олимписките игри во Лондон 2012 година. Tрејлерот од 60 секунди беше емитуван во текот на полувремето на финалната вечер на ЕУРО 2012.

Продолжуваат поправките пред Олимпијадата во Лондон

МРТ - 09.07.2012

Главниот автопат што ги поврзува Лондон и аеродромот Хитроу, беше затворена за поправка на помалку од три недели пред десетици илјади лица да пристигнат во градот за Олимписките игри.

Игрите ќе им донесат 16.5 милијарди фунти на домаќините

МРТ - 09.07.2012

Во финансискиот сектор на Велика Британија ќе влезат вкупно 16.5 милијарди фунти како резултат на органзацијата на олимписките и параолимписките игри во Лондон 2012, покажа истражување на банкарскиот ...

Од вкупно 150 илјади кондоми македонските олимпијци ќе добијат само 60

Sky - 09.07.2012

Организаторите на Олимписките игри во Лондон се грижат за спортистите кои што ќе настапат. Имено тие на вкупно 10.500 спортисти кои ќе учествуваат обезбедија над 150.000 кондоми.

Терорист уапсен во Олимпискиот парк во Лондон

Вечер Прес - 09.07.2012

Според написот во неделникот "Сандеј Телеграф", 24-годишниот терорист се подготвувал да дејствува на територијата на В. Британија Лице осомничено за тероризам и поврзано со Ал Каеда е фатено во ...