TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Груевски може, но не сака да го реши спорот“

А1 - 29.11.2009

Нема никакви изгледи за решение на спорот со името наредните неколку години, бидејќи премиерот Груевски, единствениот што може да го реши - не сака, смета опозицијата.

СДСМ: Владата само декларативно е за ЕУ и НАТО

Алсат-М - 29.11.2009

Премиерот Никола Груевски не сака да го реши спорот со името, а неговата како и претходната влада на ВМРО- ДПМНЕ предводена од Георгиевски, само декларативно се залагаат за евроатланските интеграции, додека во суштина водат спротивна ...

Можеби Македонија нема да се најде на агендата на Европскиот совет во декември

Канал5 - 29.11.2009

Можеби Македонија нема да се најде на агендата на Европскиот совет во декември – вели заменик министерот за надворешни работи на Грција. Друцас, во интервју за грчката национална телевизија, уште еднаш ги објаснува грчките позиции и вели ...

Патриоти на принуден одмор

Дневник - 29.11.2009

Меѓу подароците што Груевски ги доби од Папандреу во Преспа, последниот, најубаво спакуваниот, во кошничка со целофан, дознаваме дека бил за Паско Кузман.

Во Брисел се' е можно

Дневник - 29.11.2009

До самитот на ЕУ сите опции се отворени, вклучувајќи ја и таа Македонија и датумот да не бидат на дневен ред, што според западни дипломати може да се протолкува како премолчено вето Европската Унија малку е разочарана од петочната средба ...

ВМРО-ДПМНЕ: Папандреу зборуваше само за смена на идентитетот

Форум - 29.11.2009

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу на средбата со премиерот Никола Груевски говорел најмногу за промена на македонскиот идентитет тврдат од ВМРО-ДПМНЕ откако евроамбасадорт Ерван Фуере за албанскиот неделник Арена изелзе со став дека ...

Препораката за преговори за Македонија ќе го мотивира Западен Балкан

Вечер Прес - 29.11.2009

На средбата со Папандреу премиерот Груевски побарал "Грција уште еднаш да размисли за она што треба да се случи во декември, односно за неставање на блокада за земјава и добивање на датум за почеток на преговорите" Препораката на ...

СДСМ: Груевски виновен за пропаднатата средба во Преспа

А1 - 28.11.2009

Премиерот Никола Груевски е главниот виновник што пропадна вчерашната средба со Папандреу, обвини опозициската СДСМ. Наместо да преговара, средбата ја претвори во протоколарна како таа во Брисел и со тоа, смета партијата, Груевски е на ...

Исходот од вчерашната средба Груевски – Папандреу е очекуван

Канал5 - 28.11.2009

Исходот од вчерашната средба Груевски – Папандреу е очекуван – коментираат македонски и грчки експерти за Канал 5. Професорот по меѓународна политика, Малевски, е убеден дека Македонија ќе ја пропушти шансата за договор.

Папандреу: Грчките позиции за спорот за името не се закана

Канал5 - 28.11.2009

„Грчките позиции за спорот за името не се закана „ - ова е изјавата на грчкиот Премиер Папандреу по средбата со македонскиот колега во мала преспа.

Папандреу му соопштил на Груевски дека нема промена во ставот на Грција

Утрински - 28.11.2009

Од нашиот известувач Преспа – „Денес ни беше соопштено дека Грција останува на предлогот за решавање на спорот околу името што му го пренел на Нимиц грчкиот преговарач Адамантиос Василакис.

Момент на вистината во Преспа

Утрински - 28.11.2009

Од нашиот известувач Преспа - Очите на македонската и делумно на грчката јавност вчера беа свртени кон малото преспанско село Пили (Винени на македонски), каде што по втор пат за еден месец се сретнаа премиерите на Грција и Македонија, ...

Македонија - Ни вето, ни датум?

Време - 28.11.2009

Игор Чавески Со голем медиумски интерес и исчекување, а без речиси никаков напредок во преговарачките позиции помина вчерашната средба меѓу премиерите на Грција и на Македонија, Јорго Папандреу и Никола Груевски, во живописното гратче Пили ...

Груевски: Со уцени ништо не се постигнува

Вест - 28.11.2009

Специјално од Винени (Пили), Горан Трпеноски Нема напредок во спорот за името и по средбата на премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу.

Средбата во Преспа во фокусот и на грчките медиуми

Алсат-М - 28.11.2009

„Средба за создавање на подобра атмосфера и разбирање, без поместување на позициите“, “нова енергија“ „подготвеност за продолжување на разговорите“.

Партиски реакции на средбата Груевски - Папандреу

Алсат-М - 28.11.2009

Средбата помеѓу премиерите Груевски и Папандреу вчера, денешниот ден ги донесе и првите партиски реакции. За Ахмети важно е страните да продолжат да преговараат се до постигнувањето на прифатлив компромис.

Препукувања по премиерската средба

Телма - 28.11.2009

СДСМ обвини дека премиерот Никола Груевски не отишол на вчерашната средба со Јоргос Папандреу во Преспа за суштински да се разговара за прашањето за името туку за да се покаже лажна конструктивност пред меѓународната заедница.

Проблемот со името топ тема во неделниците

Р.С.Европа - 28.11.2009

Сите македонски неделници во најновите изданија се занимаваат со проблемот со името во пресрет на министерскиот состанок на ЕУ во Брисел. Само два неделника излегуваат в петок, денот кога, додека го слушате ова јавување, во грчкиот дел на ...

СДСМ: Груевски е на добар пат да ја прокоцка шансата

Нетпрес - 28.11.2009

Македонскиот премиер е на добар пат да ја прокоцка оваа историска шанса за Република Македонија, СДСМ е загрижена после вчерашната средба на премиерите Груевски и Папандреу, изјави денес портпаролот на партија Емилијан Станковиќ на прес ...

Груевски не влегува во суштински преговори за името

Сител - 28.11.2009

СДСМ обвини дека премиерот Никола Груевски не отишол на вчерашната средба со Јоргос Папандреу во Преспа за суштински да се разговара за прашањето за името туку за да се покаже лажна конструктивност пред меѓународната заедница.

Реакција на СДСМ за средбата Груевски -Папандреу

Р.С.Европа - 28.11.2009

СДСМ обвини дека премиерот Никола Груевски не отишол на вчерашната средба со Јоргос Папандреу во Преспа за суштински да се разговара за прашањето за името туку за да се покаже лажна конструктивност пред меѓународната заедница.Портпаролот ...

Папандреу: Решение за името за неколку месеци

Кирилица - 28.11.2009

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу по денешната средба со претседателот на македонската Влада Никола Груевски во Преспа изразил надеж дека е можно решение за името во наредните неколку месеци или една година Прашање кое трае 18 години не ...

СДСМ: Груевски е неодговрен во преговорите со Грција

Форум - 28.11.2009

Од вчерашната изјава на премиерот Груевски по средбата со грчкиор премирр Папандреу, било јасно дека тој не се ни обидел да преговара, обвинија во сабота од опозициската СДСМ „СДСМ изразува сериозна загриженост после вчерашната средба на ...

СДСМ нема предлог за решавање на спорот со Грција, но му ја дава одговорноста на Груевски

Форум - 28.11.2009

По соопштувањето на ставовите на СДСМ за вчерашната средба Груевски-Папандреу, портпаролот Станковиќ одговарше на новинарски прашања, при што е зебележливо дека Како ќе го коментирате вчерашниот став на грчкиот премиер Папандреу дека не ...

СДСМ го обвини Груевски за загрозување на националните интереси

Inpress - 28.11.2009

Скопје, 28. ноември (ИНПРЕС) СДСМ изразува сериозна загриженост после вчерашната средба на премиерите Груевски и Папандреу.Цениме дека македонскиот премиер е на добар пат да ја прокоцка оваа историска шанса за Република Македонија.

Грција ја најави можноста Македонија воопшто да не биде на декемвриската агенда

Алфа - 28.11.2009

Грција, јавно ја најави можноста на Бриселскиот самит на унијата воопшто и да не се разгледува прашањето за датум за преговори за земјава. По средбата во Преспа, која според изјавите на Папандреу и на Груевски, не донесе придвижување во ...

СДСМ: Груевски бега од суштински преговори

Алфа - 28.11.2009

Опозицијата го обвини премиерот Никола Груевски не сака да влезе во суштински преговори со Грција за решавање на проболемот со името. Груевски на вчерашната средба во Јоргос Папандреу во Преспа, не отишол со намера да се најде решение, ...

СДСМ: Груевски не влегува во суштински преговори за името

Кирилица - 28.11.2009

СДСМ обвини дека премиерот Никола Груевски не отишол на вчерашната средба со Јоргос Папандреу во Преспа за суштински да се разговара за прашањето за името туку за да се покаже лажна конструктивност пред меѓународната заедница Ваквото ...

Почна трилатералната средба, Папандреу и Груевски се ракуваа

МРТ - 28.11.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу попладнево пријателски се ракуваа и разменија пригодни подароци во Пили, Мала Преспа, јави репортерот на Макфакс.

Почна средбата Папандреу-Груевски

МРТ - 28.11.2009

Започна средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу. Извори од двата премиерски тима велат дека средбата ќе трае околу 40 минути, со единствен тема - разликите околу постигнувањето договор за уставното ...

„Вима" - Атина ja повтори националната црвена линија во спорот за името

Inpress - 28.11.2009

Атина, 28. ноември (ИНПРЕС) Атина ja повтори националната црвена линија во спорот за името на вчерашната средба во Преспа меѓу премиерите на Грција, Јоргос Папандреу и на Поранешната Југословенска Република Македонија Никола Груевски, ...

Груевски: Грција да размисли околу ветото

МРТ - 28.11.2009

Грција да размисли околу поставувањето вето на состанокот на Советот на министрите на Европската Унија на 7-декември, побара македонскиот премиер Никола Груевски на вечерашната средба во Пили со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу.

Мала надеж од Мала Преспа

Inpress - 28.11.2009

Вашингтон/Скопје, 28. ноември (ИНПРЕС) По средбата Груевски-Папандреу, основниот впечаток е дека остануваат разликите, но желбата да се разговара.

Патот на Скопје кон ЕУ поминува само преку решен спор за името

Inpress - 28.11.2009

Атина, 28. ноември (ИНПРЕС) Патот на Скопје кон ЕУ поминува само преку решен спор за името, објави електронското издание на грчкиот весник "Навтемборики".

Македонските новинари спречени да земат изјава од Папандреу

МРТ - 28.11.2009

Грчки официјални лица вечерва на претставници на македонските медиуми не им дозволија да присуствуваат на изјавата која грчкиот премиер ја даде по средбата со неговиот македонски колега.

РИА Новости - Македонија ја повика Грција да не става вето

Inpress - 28.11.2009

Софија, 28. ноември (ИНПРЕС) Македонскиот премиер Никола Груевски побара од грчкиот колега Јоргос Папандреу да не става вето на влезот на поранешната југословенска република во ЕУ, објави РИА Новости, повикувајќи се на грчки медиуми.

Договор за поголема заштита на Преспа

МРТ - 28.11.2009

Премиерите на Македонија, Грција и Албанија в петок се согласија да потпишат договор за поголема заштита на животната средина во еколошкиот парк Преспа кој територијално се протега во сите три држави.

Ветото нема да го реши проблемот, туку ќе го усложни

МРТ - 28.11.2009

Нема напредок во решавањето на разликите меѓу Скопје и Атина околу употребата на уставното име на Република Македонија, потврди македонскиот премиер Никола Груевски по вечерашната средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу во местото Пили, ...

Се видоа, се ислушаа, ама не се договорија

Н.Македонија - 28.11.2009

Папандреу на средбата ги повторил истите максималистички грчки ставови за името и за идентитетот што беа неодамна соопштени во Њујорк, а Груевски предупредил дека ветото само ги влошува меѓусебните односи Нема напредок за решавање на ...

Петок, 27 ноември

BBC - 27.11.2009

Средбата Груевски-Папандреу, како чекор кон можен компромис околу спорот за името Македонија, денес е главна тема во македонските весници. УТРИНСКИ ВЕСНИК објавува дека до 300 новинари се очекува да ја следат средбата на Папандреу и ...

Груевски: Грција да размисли околу ветото

А1 - 27.11.2009

Грција да размисли околу поставувањето вето на состанокот на Советот на министрите на Европската Унија на 7-декември, побара македонскиот премиер Никола Груевски на вечерашната средба во Пили со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу.

Став - Време е за компромис

Време - 27.11.2009

Дане Талески До крајот на овој ден ќе го знаеме резултатот од средбата меѓу Никола Груевски и Андреас Папандреу. Резултатот може да биде позитивен, негативен или може и да нема резултат, на пример, целата работа да помине како обична ...

Македонија - Референдумот ќе заглави во селата?

Време - 27.11.2009

Јасминка Догова Игор Чавески Неколку агенции го испитуваат јавното мислење за да утврдат колкави се шансите да биде прифатена промена на името на референдум, но резултатите од овие истражувања се чуваа во тајност, како и нивните нарачатели.

Денеска средба Груевски - Папандреу во Преспа

Алсат-М - 27.11.2009

Премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу, денеска на средба во местото Пили на грчкиот дел од Преспа, ќе разговараат за прашањето за името и за очекувањата од декемврискиот Самит на ЕУ на кој ќе се одлучува ...

Средбата Груевски- Папандреу не значи паралелни преговори

Канал5 - 27.11.2009

Нема започнување пристапни преговори на Македонија со Европската унија доколку не се реши проблемот со името – потврден песимизмот на Грција. Портпаролот на грчкото МНР објасни, не смее да има недоразбирање ниту пак изненадување.

Почна трилатералната средба Папандреу-Груевски-Бериша

Алсат-М - 27.11.2009

Премиерите на Грција, нa Македонија и на Албанија, Јоргос Папандреу, Никола Груевски и Сали Бериша, попладнево во местото Пили нa грчкиот дел од Преспа, ја почнаа трилатералната средба посветена на климатските промени.

Груевски и Папандреу си подадоа рака

Канал5 - 27.11.2009

Груевски и Папандреу под светска лупа - ќе испратат ли сигнал за пробив во спорот од грчкиот брег на Преспа ? Состанокот посветен на развојот на преспанскиот регион, почна пред два часа. На него присуствува и албанскиот колега Бериша.

Што ќе ни јават од Преспа

Утрински - 27.11.2009

Што ќе договорат денеска премиерите Папандреу и Груевски во Преспа на нивната втора средба за само еден месец.

Нема напредок во спорот Македонија-Грција

Алсат-М - 27.11.2009

Грција останува на ставовите изнесени на последната средба во Њујорк и за името и за идентитетот, изјави премиерот Груевски по билатералната средба во Преспа со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу.

СРЕДБАТА ПАПАНДРЕУ - ГРУЕВСКИ БЕЗ РЕЗУЛТАТ

Телма - 27.11.2009

Известува Сања Васиќ СРЕДБАТА ПАПАНДРЕУ – ГРУЕВСКИ ЗАВРШИ БЕЗ РЕЗУЛТАТ. НЕМА НАПРЕДОК ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ СО ИМЕТО. МАКЕЕДОНСКИОТ ПРЕМИЕР ПО СРЕДБАТА ИЗЈАВИ ДЕКА ПАПАНДРЕУ ГИ ПОВТОРИЛ ИСТИТЕ ПОЗИЦИИ ШТО БЕА ПРЕЗЕНТИРАНИ ПРЕД МЕДИЈАТОРОТ ...

Средбата Груевски - Папандреу без прогрес за името

Канал5 - 27.11.2009

Преговорите остануваат во ќорсокак или Македонија и Грција водат тајна дипломатија. Позитивната атмосфера во селото винени на грчката страна од Преспанското Езеро нарушена по изјавата на Премиерот Груевски кој веднаш по средбата со ...

Груевски: Нема напредок во преговорите околу името

Deutsche Welle - 27.11.2009

Македонскиот и грчкиот премиер Груевски и Папандреу денеска остварија билатерaлна средба. Двајцата се согласиле дека и покрај ваквите директни средби, преговорите за името продолжуваат под покровителство на ОН.

Потона и Преспа

Дневник - 27.11.2009

Пемиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу не постигнаа напредок во однос на прашањето за името. На вчерашната средба во Винени, во грчкиот дел на Преспа, и двете страни останаа на своите позиции , но се договорија преговорите за името ...

Дали Папандреу ја читал „преродбата“

Утрински - 27.11.2009

Премиерот Никола Груевски му има смислено добра реплика на својот грчки колега Јоргос Папандреу кој на нивната прва средба во Брисел го праша „дали ги ...

Средбата во Пили далеку од новинарите

Утрински - 27.11.2009

Грција направи се' да ја маргинализира денешната средба меѓу премиерите Јоргос Папандреу и Никола Груевски, најавена како почеток на преговорите за разврска на ...

Груевски-Папандреу: Нема прогрес во спорот за името, остануваат разговорите

Форум - 27.11.2009

Нема прогрес во рааговороите за инаоѓање на решение во спорот за името што Грција и го наметнува на Македонија. Тоа е епилогот од денешната средба на грчкиот премиер Јоргос Папандреу и македонскиот претседател на владата Никола Груевски.

Груевски, Бериша и Папандреу усвоија Декларација за еколошка соработка

Inpress - 27.11.2009

Пили, 27 ноември (ИНПРЕС) Со усвоената Декларација за натамошно унапредување на соработката меѓу трите земји во областа на животната средина, заврши денешната средба на премиерите на Грција, Македонија и Албанија Јоргос Папандреу, Никола ...

Груевски - Грција останува на тврдите позиции

Inpress - 27.11.2009

Пили, 27. ноември (ИНПРЕС) Разговорите ќе продолжат сои надеж дека ќе се најде некакво решение, изјави македонскиот премиер Никола Груевски, по билатералната средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Папандреу – можно е решение за името

Макфакс - 27.11.2009

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу вечерва по средбата со макеоднскиот колега Никола Груевски изрази оптимизам за скоро решевање на разликите околу името. „Едно прашање кое трае 18 години не може да се реши за неколку дена.

Средба Папандреу-Груевски-Бериша

Сител - 27.11.2009

Премиерите на Грција, нa Македонија и на Албанија, Јоргос Папандреу, Никола Груевски и Сали Бериша, попладнево во местото Пили нa грчкиот дел од Преспа, ја почнаа трилатералната средба посветена на климатските промени.

По средбата во Винени, нема прогрес во спорот за името

Нетпрес - 27.11.2009

Нема прогрес во грчко македонските преговори за името, изјави премиерот Никола Груевски веднаш по средбата со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу.

На средбата Груевски – Папандреу, без прогрес

Р.С.Европа - 27.11.2009

Нема напредок во надминувањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција, изјави по средбата со Папандреу, македонскиот премиер Груевски. Не е постигнат прогрес за спорот со името на денешната средба меѓу премиерите на Македонија и на ...

Договор за поголема заштита на Преспа

Макфакс - 27.11.2009

Премиерите на Македонија, Грција и Албанија в петок се согласија да потпишат договор за поголема заштита на животната средина во еколошкиот парк Преспа кој територијално се протега во сите три држави.

Груевски: Грција да размисли околу ветото

Макфакс - 27.11.2009

Грција да размисли околу поставувањето вето на состанокот на Советот на министрите на Европската Унија на 7-декември, побара македонскиот премиер Никола Груевски на вечерашната средба во Пили со неговиот грчки колега Јоргос Папандреу.

Средбата Груевски – Папандреу очекувано без прогрес

Макфакс - 27.11.2009

Македонија и Грција, како што и се очекуваше не ги приближија дијаметрално спротивставените позиции околу разликите за името, по денешната директна средба на премиерско ниво.

Соработка за животната средина меѓу Македонија, Албанија и Грција

Р.С.Европа - 27.11.2009

Премиерите на Грција, Македонија и Албанија Јоргос Папандреу, Никола Груевски и Сали Бериша на денешната средба за климатските промени во местото Пили на грчкиот дел од Преспа, донесоа Декларација со која се залагаат за натамошно ...

Македонските новинари спречени да земат изјава од Папандреу

Форум - 27.11.2009

Грчки официјални лица вечерва на претставници на македонските медиуми не им дозволија да присуствуваат на изјавата која грчкиот премиер ја даде по средбата со неговиот македонски колега Пили,27.11.2009 (Фото: Андон ДАВЧЕВ, ФОРУМ) ...

Неуспех на средбата Груевски – Папандреу

Алфа - 27.11.2009

Груевски и Папандреу не се договорија за ништо. Двајцата премиери денеска овде во Пили во грчкиот дел од Преспа куртоазно се сретнаа, се ракуваа, тет а тет разговараа и не се поместија од познатите позиции.

Папандреу: Можно решение за името за неколку месеци до една година

Сител - 27.11.2009

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу по денешната средба со претседателот на македонската Влада Никола Груевски во Преспа изразил надеж дека е можно решение за името во наредните неколку месеци или една година.

Грција е за влез на Западен Балкан во ЕУ до 2014 година

Сител - 27.11.2009

Грчкиот заменик министер за надворешни работи Димитрис Друцас истакна дека Грција се залага за приклучување на земјите од Западен Балкан во ЕУ до 2014 година, ...

Дмитрис Друцас нема да ја посети Македонија!?

Сител - 27.11.2009

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Димитрис Друцас денеска заминува во посета на земји од Западен Балкан, за да ја поттикне нивната европска ...

Новинарите што подалеку од средбата Груевски – Папандреу

Сител - 27.11.2009

Сите новинарски екипи кои ќе ја следат средбата меѓу Груевски и Папандреу, како и претходната трилатералка на која ќе биде и Бериша, ќе бидат на 8 километри од ...

Груевски - Папандреу денеска на средба во Мала Преспа

Форум - 27.11.2009

Премиерот Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу денеска доцна попладне ќе се сретнат на врегот на Преспанското езеро од грчка страна на која ќе разговараат за спорот околу името.

Сите погледи кон Мала Преспа

Inpress - 27.11.2009

Скопје, 27. ноември (ИНПРЕС) Доцна попладнево во Мала Преспа од грчка страна ќе биде остварена средба меѓу премиерот Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу. Единствена тема на разговорите - спорот околу името.

Средба Груевски – Папандреу за прашањето за името

Нетпрес - 27.11.2009

Македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу на денешната средба во местото Пили, на грчкиот дел на Преспа, ќе разговараат за прашањето за спорот со името.

Средба Груевски - Папандреу во Преспа

Кирилица - 27.11.2009

Премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу, денеска на средба во местото Пили на грчкиот дел од Преспа, ќе разговараат за прашањето за името и за очекувањата од декемврискиот Самит на ЕУ на кој ќе се одлучува ...

Македонија и Грција го продолжуваат дијалогот

Макфакс - 27.11.2009

Македонскиот и грчкиот премиер денеска треба да го продолжат дијалогот во пресрет на одлуката на Европската унија од која Македонија во декември очекува датум за преговори за членство.

Средба Груевски - Папандреу во Преспа

Алфа - 27.11.2009

Премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу, денеска на средба во местото Пили на грчкиот дел од Преспа, ќе разговараат за прашањето за името и за очекувањата од декемврискиот Самит на ЕУ на кој ќе се одлучува ...

Мал чекор напред - од Мала Преспа

Inpress - 27.11.2009

Вашингтон/Скопје, 27. ноември (ИНПРЕС) Конечно решение на проблемот со името нема да има - тврдат и политичарите и аналитичарите, но сепак постои оптимизам дека ќе се случи напредок, коментира Гласот на Америка на македонски јазик.

Македонските новинари без проблем ја минаа грчката граница

Макфакс - 27.11.2009

Групата македонски новинари кои ќе ја следат средбата меѓу премиерите на Македонија, Грција и Албанија во Мала Преспа нешто по 12 часот ја минаа македонско-грчката граница, јави репортерот на Форум За разлика од некои претходни патувања, ...

Папандреу пристигна во Пили

Макфакс - 27.11.2009

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу попладнето пристигна во Пили, Мала Преспа, каде треба да започне трилатерална средба на која ќе учествуваат и македонскиот и албанскиот премиер Никола Груевски и Сали Бериша.

Почна трилатералната средба, Папандреу и Груевски се ракуваа

Макфакс - 27.11.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу попладнево пријателски се ракуваа и разменија пригодни подароци во Пили, Мала Преспа, јави репортерот на Макфакс.

Средба Груевски - Папандреу во Преспа

МРТ - 27.11.2009

Премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу, денеска на средба во местото Пили на грчкиот дел од Преспа, ќе разговараат за прашањето за името и за очекувањата од декемврискиот Самит на ЕУ на кој ќе се одлучува ...

Почна трилатералната средба во Мала Преспа

Форум - 27.11.2009

Малку по пристигнувањето на грчкиот премиер во Пили, пристигна и македонскиот премиер, при што двајцата се ракуваа, а во меѓувреме пристигна и албанскиот премиер Сали Бериша Премиерите Папандреу и Груевски пред почетокот на трилатералната ...

„Вима“:Македонија го нарушува еколошкиот баланс во Преспа

Макфакс - 27.11.2009

Македонија го нарушува еколошкиот баланс во реонот на природниот парк Преспа, со тоа што црпи прекумерно количество вода, тврди во петок електронското издание на весникот „Вима“ Премиерите на Грција, Македонија и Албанија, Јоргос ...

Премиерите на Грција, Албанија и Македонија го започнаа еколошкиот самит во Пили

Inpress - 27.11.2009

Пили, 27. ноември (ИНПРЕС) Во малото место Пили на грчкиот дел од Мала Преспа, премиерите на Грција, на Македонија и на Албанија, Јоргос Папандреу, Никола Груевски и Сали Бериша, ја почнаа трилатералната средба посветена на климатските ...

Почна трилатералната средба, Папандреу и Груевски се ракуваа

Алфа - 27.11.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу попладнево пријателски се ракуваа и разменија пригодни подароци во Пили, Мала Преспа, јави репортерот на Макфакс.

Патот на Скопје кон ЕУ само со решавање на името

Нетпрес - 27.11.2009

Патот на Скопје кон Европската Унија поминува само со решавање на спорот за името, објави електронското издание на грчкиот весник "Навтемборики".

Средбата на Груевски и Папандреу е „добар почеток“

Макфакс - 27.11.2009

„Добар почеток“ е коментарот на грчки официјални претставници за денешната средба меѓу македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу, јави репортерот на Макфакс.

Почна средбата Папандреу - Груевски

Форум - 27.11.2009

Половина час пред најавениoт термин во Пили, Мала Преспа, почна средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Извори од двата премиерски тима велат дека средбата ќе трае околу 40 минути со единствена тема - разликите околу постигнувањето ...

Започна средбата Груевски - Папандреу

Кирилица - 27.11.2009

Премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу попладнево во местото Пили на грчкиот дел од Преспа ја почнаа тет-а-тет средбата...

Во тек е трилатералната средба во Преспа

Кирилица - 27.11.2009

Премиерите на Грција, нa Македонија и на Албанија, Јоргос Папандреу, Никола Груевски и Сали Бериша, попладнево во местото Пили нa грчкиот дел од Преспа, ја почнаа трилатералната средба посветена на климатските промени Целта на средбата што ...

Заврши средбата Папандреу-Груевски

Кирилица - 27.11.2009

Заврши средбата меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и грчкиот Јоргос Папандреу - се очекува Груевски набрзо да даде изјава Заврши средбата меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и грчкиот Јоргос Папандреу - се очекува Груевски ...

Почна средбата Папандреу-Груевски

Макфакс - 27.11.2009

Започна средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу. Извори од двата премиерски тима велат дека средбата ќе трае околу 40 минути, со единствен тема - разликите околу постигнувањето договор за уставното ...

Груевски во Преспа на гости кај Папандреу

Алфа - 27.11.2009

Добредојде од Папандреу за Груевски. Грчкиот го пречека македонскиот премиер на средба, овде во Пили во грчкиот дел од Преспа, за која меѓународната заедница се уште се надева дека може да го осветли ќорсокакот во кој е западнат процесот ...

Македонските новинари спречени да земат изјава од Папандреу

Макфакс - 27.11.2009

Грчки официјални лица вечерва на претставници на македонските медиуми не им дозволија да присуствуваат на изјавата која грчкиот премиер ја даде по средбата со неговиот македонски колега.

Груевски: Нема напредок во преговорите за името

Сител - 27.11.2009

Премиерот Груевски изјави дека не е постигнат напредок во преговорите за името по средбата со грчкиот премиер Папандреу во Пили, Мала Преспа. Груевски апелираше до неговиот грчки колега Грција да не ја блокира Македонија на 7-ми декември.

По средбата во Преспа нема напредок во преговорите

Кирилица - 27.11.2009

Премиерот Груевски изјави дека нема поместување од досегашните позиции во спорот за името меѓу Македонија и Грција и дека останува Грција да реши како ќе постапи на 7 декември Кај Папандреу нема промени во ставовите во врска со името на ...

Тет-а-тет средба Груeвски - Папандреу

Сител - 27.11.2009

Премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу попладнево во местото Пили на грчкиот дел од Преспа ја почнаа тет-а-тет средбата.

Брисел сака да ја види нашата земја во ЕУ

Вечер Прес - 27.11.2009

Ако шансата не се искористи не сме сигурни кога или како пристапниот процес на Македонија ќе се врати на агендата на Европската унија, пишуваат европските дипломати Засилен притисок од највисоките претставници на Европската Унија за ...

Груевски и Папандреу да се договорат како да се договорат

Н.Македонија - 27.11.2009

Двајцата премиери треба да престанат да си разменуваат остри стрели преку медиумите, туку напротив, да започнат што почесто да се среќаваат, да разговараат и да најдат решение на спорот, препорачуваат од Брисел пред денешната средба меѓу ...

Средба Груевски - Папандреу во Преспа

Идивиди - 27.11.2009

Скопје, 27 ноември (МИА) - Премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу, денеска на средба во местото Пили на грчкиот дел од Преспа, ќе разговараат за прашањето за името и за очекувањата од декемврискиот Самит на ...

Средба Груевски - Папандреу

Идивиди - 27.11.2009

Пили, 27 ноември (МИА) - Премиерите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу попладнево во местото Пили на грчкиот дел од Преспа ја почнаа тет-а-тет средбата, на која се разговара за прашањето за името и за очекувањата ...

Груевски, Папандреу и Бериша потпишаа Декларација за унапредување на животната средина

Идивиди - 27.11.2009

Пили, 27 ноември (МИА) – Премиерите на Грција, Македонија и Албанија Јоргос Папандреу, Никола Груевски и Сали Бериша на денешната средба за климатските промени во местото Пили на грчкиот дел од Преспа, донесоа Декларација со која се ...

Почна трилатералната средба Папандреу-Груевски-Бериша

Идивиди - 27.11.2009

Пили, 27 ноември (МИА) - Премиерите на Грција, на Македонија и на Албанија, Јоргос Папандреу, Никола Груевски и Сали Бериша, попладнево во местото Пили на грчкиот дел од Преспа, ја почнаа трилатералната средба посветена на климатските ...

Нема да го решиме името во Преспа

Вест - 26.11.2009

Никола Груевски рече дека на средбата Македонија ќе настапи со позициите кои се познати и се запишани во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ Премиерот Никола ...

Европската унија со внимание ќе ја следи утрешната средба Груевски – Папандреу

Канал5 - 26.11.2009

Европската унија со внимание ќе ја следи утрешната средба Груевски – Папандреу и врз основа на исходот од неа ќе одлучи како во следниот период ќе настапува по ...

Груевски на Папандреу ќе му чита од програмата на ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 26.11.2009

Подобрување на атмосферата е очекувањето со кои премиерот Никола Груевски утре ќе замине за Мала Преспа во Грција на средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу.

Груевски оди во Преспа со вмровската програма

Утрински - 26.11.2009

Премиерот Никола Груевски нема преголеми надежи од утрешната средба со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, туку преферира да има реален поглед на нештата ...

„Атинска тврдост со пријателски виенски акцент“

Deutsche Welle - 26.11.2009

Во „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ опширен текст е посветен на грчката надворешна политика под раководната палка на заменикот министер за надворешни работи, ...

Македонија - Во Преспа ќе има само добра клима за името

Време - 26.11.2009

Игор Чавески Средбата со грчкиот премиер Јоргос Папандреу нема да го реши спорот за името, но очекувам да даде позитивен импулс во меѓусебните односи, изјави вчера премиерот Никола Груевски.

Средба Груевски-Папандреу

Р.С.Европа - 26.11.2009

Ниту експертите, ниту политичарите не очекуваат дека средбата меѓу Груевски и Папандреу ќе донесе решение на спорот за името.

Македонија и Грција утре продолжуваат со дијалогот

МРТ - 26.11.2009

Македонскиот и грчкиот премиер утре треба да го продолжат дијалогот во пресрет на одлуката на Европската унија од која Македонија во декември очекува датум за ...

Средбата со Папандреу позитивен импулс за меѓусебните односи

МРТ - 26.11.2009

Премиерот Никола Груевски на средбата во петок со грчкиот премиер Јоргос Папандреу во Преспа не очекува да се реши прашањето за името, но смета дека таа ќе ...

Македонија и Грција утре продолжуваат со дијалогот

Макфакс - 26.11.2009

Скопје Македонскиот и грчкиот премиер утре треба да го продолжат дијалогот во пресрет на одлуката на Европската унија од која Македонија во декември очекува ...

Спроти утрешната средба Груевски-Папандреу - Во Грција единство, во Македонија разногласие

Inpress - 26.11.2009

Скопје, 26. ноември (ИНПРЕС) Според заменик шефот на дипломатијата Друцас, ветото е алатка која Грција ја има на располагање исто како и секоја друга членка на ...

Дневен печат - Најдено ли е решение за името?

Р.С.Европа - 26.11.2009

Во очекување на средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Груевски и Папандреу, во сите домашни медиуми доминира темата за спорот околу името.

Се прилагодува климата за 7 декември?!

Вечер Прес - 26.11.2009

На инсистирање на грчките власти, средбата меѓу Груевски и Папандреу ќе се одржи без присуство на медиумите, кои ќе бидат сместени на десетина километри од ...

Најдено е име, но се преговара за неговото користење?

Н.Македонија - 26.11.2009

Наспроти ваквото тврдење на претседателот на Мешовитиот комитет на Македонија со ЕУ, Јоргос Шацимаракис, премиерот Никола Груевски вчера побара да не се ...

Спор со Грција и за Преспа и за Дојран?

Н.Македонија - 26.11.2009

Грчки пратеници инсистираат Папандреу да побара над 30 отсто од македонскиот дел од Преспанско и Дојранско Езеро, кој на Грција наводно и следува според ...

Грчко-македонски тет-а-тет средби

Deutsche Welle - 25.11.2009

В петок, во Преспа треба да се одржи нова средба меѓу премиерите Груевски и Папандреу. Колку пати досега директно се сретнаа високите дипломати од двете земји ...

Друцас: Нема датум без решение на спорот за името

Вест - 25.11.2009

На само три дена пред договорената билатерална средба помеѓу македонскиот и грчкиот премиер заради некаков напредок во спорот за името, алтернативниот министер ...

ВМРО-ДПМНЕ: Оче­ку­ва­ме за­јак­на­та до­вер­ба по Ма­ла Прес­па

Вест - 25.11.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ се надева дека најавената средба на македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу на грчкиот дел на Мала Преспа ќе ...

Ри­кер: Се на­де­ва­ме на нап­ре­док

Вест - 25.11.2009

Американскиот амбасадор во Скопје Филип Рикер вчера ја поздрави средбата на премиерот Никола Груевски и на грчкиот Јоргос Папндреу, бидејќи дијалогот меѓу ...

Груевски очекува дијалог за старите позиции

Телма - 25.11.2009

Не очекувам дека на средбата в петок со грчкиот премиер ќе успееме да ги решиме напластените проблеми стари 18 години, но сепак очекувам дијалог и размена на ...

"Средбата не значи и директни преговори"

Телма - 25.11.2009

Претстојната средба на премиерите Јоргос Папандреу и Никола Груевски во Преспа не значи менување ниту нарушување на процесот за решавање на разликите околу ...

Груевски не очекува решение на спорот со Грција во Преспа

Алсат-М - 25.11.2009

Премиерот Никола Груевски на средбата во петок со грчкиот премиер Јоргос Папандреу во Преспа не очекува да се реши прашањето за името, но смета дека таа ќе ...

САД подготвени да помогнат за нуклеарка во Македонија

Утрински - 25.11.2009

„Искрено се надевам дека САД ќе биде толку добар пријател на Македонија во областа на инвестициите, како што е досега на полето на политиката“, рече министерот ...

На Грција не и се брза

Утрински - 25.11.2009

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи, Димитрис Друцас испрати јасна порака до македонската Влада да ја заборавела бескомпромисната и предизвикувачка ...

Македонија - Ветото ќе го стопи оптимизмот

Време - 25.11.2009

Игор Чавески Најавената средба меѓу премиерите на Грција и на Македонија може да ги врати преговорите во живот, но само под услов да не е обичен протокол, туку ...

ЕУ да помогне за договор, Груевски песимист дека тоа ќе се случи

Канал5 - 25.11.2009

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Зоран Талер, побара од европските институции да ги поддржат македонскиот и грчкиот премиер во наоѓањето ...

Друцас: Средбата Папандреу-Груевски не значи почеток на директни преговри за името

Кирилица - 25.11.2009

Претстојната средба на премиерите Јоргос Папандреу и Никола Груевски во Преспа не значи менување ниту нарушување на процесот за решавање на разликите околу ...

Груевски не очекува решение на името на средбата со Папандреу

Р.С.Европа - 25.11.2009

Премерот Никола Груевски не очекува да се реши прашањето за името на престојната средба во петок што ќе ја има со грчкиот премиер Јоргос Папандреу, но смета ...

Груевски - Средбата во Преспа нема да го реши проблемот со името

Inpress - 25.11.2009

Скопје, 25. ноември (ИНПРЕС) Премиерот Никола Груевски на средбата во петок со грчкиот премиер Јоргос Папандреу во Преспа не очекува да се реши прашањето за ...

Груевски очекува пријатен разговор со Папандреу, не и решение

Алфа - 25.11.2009

Од петочната средба со Папандреу Груевски очекува пријатен разговор, но не и решение за името. Со тоа македонскиот премиер ги потврди најавите кои ги пласираше ...

Груевски: Средбата со Папандреу позитивен импулс за меѓусебните односи

Кирилица - 25.11.2009

Премиерот Никола Груевски на средбата во петок со грчкиот премиер Јоргос Папандреу во Преспа не очекува да се реши прашањето за името, но смета дека таа ќе ...

Груевски: Очекувам средбата да даде позитивен импулс во нашите односи

Нетпрес - 25.11.2009

“Немам очекувања дека на таа средба ќе ги решиме напластените проблеми, нерешени 18 години, но, очекувам дека таа средба ќе даде еден позитивен импулс во ...

Груевски очекува дијалог на средбата со Папандреу

Макфакс - 25.11.2009

Владимир Митоски 25 ноември 2009 Скопје Не очекувам дека на средбата в петок со грчкиот премиер ќе успееме да ги решиме напластените проблеми стари 18 години, ...

Груевски: Очекувам само позитивна атмосфера од средбата со Папaндреу

Форум - 25.11.2009

Не очекувам дека на средбата в петок со грчкиот премиер ќе успееме да ги решиме напластените проблеми стари 18 години, но сепак очекувам дијалог и размена на ...

Груевски: Средбата со Папандреу позитивен импулс за меѓусебните односи

Алфа - 25.11.2009

Премиерот Никола Груевски на средбата во петок со грчкиот премиер Јоргос Папандреу во Преспа не очекува да се реши прашањето за името, но смета дека таа ќе ...

“Елевтеротипија“: Скопје, Брисел и Вашингтон со големи очекувања од средбата во Преспа

Нетпрес - 25.11.2009

Средбата, која треба да се одржи на 27 ноември, а е иницирана од грчкиот премиер Јоргос Папандреу, предизвика големи очекувања од Скопје, Брисел и од ...

Друцас:Средбата Папандреу-Груевски не значи директни преговори

Р.С.Европа - 25.11.2009

Престојната средба меѓу премиерите Јоргос Папндреу и Никола Груевски во Преспа не значи менување , ниту нарушување на процесот за решавање на разликите околу ...

Груевски: Средбата со Папандреу треба да даде позитивен импулс во односите со Грција

Вечер Прес - 25.11.2009

Некој се обидува на сила да ги зголеми очекувањата од средбата, јас очекувам пријатен разговор, дијалог и таа средба на некој начин да придонесе за подобрување ...

Грција ги урива надежите на Брисел

Н.Македонија - 25.11.2009

Атина ја повторува заканата за вето и официјално ги урива надежите на Брисел дека средбата Груевски - Папандреу задутре во Преспа ќе донесе напредок за ...

Средбата со Папандреу позитивен импулс за меѓусебните односи

Идивиди - 25.11.2009

Скопје, 25 ноември (МИА) - Премиерот Никола Груевски на средбата во петок со грчкиот премиер Јоргос Папандреу во Преспа не очекува да се реши прашањето за ...

Друцас: Ветото е алатка во рацете на Атина

А1 - 24.11.2009

Во рацете на властите во ФИРОМ и на г-нот Груевски е да го напуштат тврдиот став и екстремната националистичка реторика.

Рикер: Средбата Груевски - Папандреу е можност за дијалог

А1 - 24.11.2009

Најавената средба на македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега, Јоргос Папандреу е можност за дијалог и шанса преговорите за името да се ...

Вторник, 24 ноември

BBC - 24.11.2009

Македонските весници денеска најмногу пишуваат за најавената средба на премиерите на Грција и Македонија, Папандреу и Груевски, но и за некои други теми...

Малку надеж и многу мистерија

Утрински - 24.11.2009

Тешко е да се каже што ќе си речат меѓу себе премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу кога в петок ќе се видат во Преспа, по ...

Името ќе се договара во Преспа

Утрински - 24.11.2009

Билатерална средба со која треба конечно да почне затворањето на спорот околу името планирана е за в петок меѓу македонскиот и грчкиот премиер.

Нема оптимизам во ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 24.11.2009

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува петочната средба меѓу премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу, но не очекува дека може да се најде решение за спорот.

Тристран состанок Атина – Тирана – Скопје параван за билатерлани разговори за името?

Алсат-М - 24.11.2009

Грција продолжува да гледа отворено на односите со Поранешната југословенска република Македонија со цел да се најде решение за спорот со името, објави грчкиот ...

Македонија - Директни преговори превентива на вето

Време - 24.11.2009

Игор Чавевски Премиерите Никола Груевски и Јоргос Папандреу в петок, на грчката страна од Преспа, ќе одржат втора директна средба на која ќе се обидат да ...

Владата очекува името да се реши во март или април

Вест - 24.11.2009

Неофицијално, Владата не очекува решение за спорот со Грција до 7 декември, но за неа било битно Советот на министри на ЕУ во заклучокот да констатира дека ...

Иванов: Средбата во Преспа за стекнување заемна доверба

Deutsche Welle - 24.11.2009

Македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, оцени дека најавената средба во Преспа е со цел да се стекне заемна доверба.

Власта и опозицијата согласни: средбата Груевски- Папандреу нема да донесе ништо ново

Канал5 - 24.11.2009

Средбата меѓу двајцата државници на раскараните држави Грција-Македонија, Груевски – Папандреу нема да донесе ништо ново.

Прогрес кон решавање на спорот за името - очекуваат дипломатите

Канал5 - 24.11.2009

Прогрес кон решавање на спорот за името – тоа го очекуваат дипломатите од средбата Груевски – Папандреу.

Умерен оптимизам за средбата на Груевски со Папандреу

Алсат-М - 24.11.2009

Претседателот Ѓорге Иванов е воздржан во коментарите за очекувањата од петочната средба меѓу Груевски и Папандреу.

Друцас: Ако треба, ќе блокираме

Дневник - 24.11.2009

ВМРО-ДПМНЕ не очекува 20-годишниот спор да се реши на премиерската средба во Преспа Алтернативниот шеф на грчката дипломатија Димитрис Друцас излезе со нови ...

Рикер ги охрабри Американците да инвестираат кај нас

Дневник - 24.11.2009

Македонија нуди големи можности за инвестирање, кои американските компании треба да ги разгледаат.

Друцас: "за решение на потег е Груевски"

Телма - 24.11.2009

„Не може да има почеток на преговори за членство во Европската унија без претходно решение на проблемот за името“, изјави заменик министерот за надворешни ...

Рикер: Средбата Груевски-Папандреу е одлична шанса

Алсат-М - 24.11.2009

Најавената средба на македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега, Јоргос Папандреу е можност за дијалог и шанса преговорите за името да се ...

Рикер: "Грција и Македонија можат да најдат решение"

Телма - 24.11.2009

Најавената средба на македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега, Јоргос Папандреу е можност за дијалог и шанса преговорите за името да се ...

Груевски и Папандреу на средба во Преспа

Deutsche Welle - 24.11.2009

Премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу во рок од еден месец ќе остварат втора билатерална средба.

Добра волја од Груевски за да се реши спорот за името

Сител - 24.11.2009

Либералната партија инсистира премиерот Никола Груевски да манифестира добра волја и државничка зрелост на преговорите во петок со неговиот грчки колега Јоргос ...

Од средбата во Преспа не треба многу да се очекува

Алфа - 24.11.2009

И во Скопје и во Атина се создава атмосфера дека од претстојната средба меѓу Никола Груевски и Јоргос Папандреу не треба да се очекува посериозно поместување ...

ВМРО-ДПМНЕ воздржана за исходот од средбата Груевски - Папандреу

Алфа - 24.11.2009

ВМРО-ДПМНЕ е прилично воздржана за исходот од состанокот на Никола Груевски и Јоргос Папандреу закажан за в петок.

ВМРО-ДПМНЕ не очекува решение од средбата Груевски-Папандреу

Кирилица - 24.11.2009

ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува петочната средба Груевски-Папандреу, но не очекува решение за спорот со името ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува петочната средба меѓу ...

Рикер - Можност за решение за името?

Р.С.Европа - 24.11.2009

Американскиот амбасадор во Македонија, Филип Рикер оценува дека средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу, е можност за ...

Груевски и Папандреу ќе се сретнат в петок во Преспа

МРТ - 24.11.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу ќе се сретнат в петок во Преспа, на територија на Грција на маргините на ...

Средба Бесими – Рикер

МРТ - 24.11.2009

Министерот за економија на Македонија, во вторник треба да се сретне со амбасадорот на САД во Скопје Филип Рикер.

Друцас: Време е ЕУ да преземе одговорност за Западен Балкан

Кирилица - 24.11.2009

Вршителот на должноста шеф на дипломатијата на Грција Димитрис Друцас изјави дека политичката визија за интеграција на Западен Балкан во ЕУ во 2014 година им ...

Рикер: Средбата Груевски – Папандреу е можност за дијалог

Макфакс - 24.11.2009

Мирјана Стојановска 24 ноември 2009 Автор: Andon Davcev Скопје Најавената средба на македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега, Јоргос ...

„Елефтеротипија“: Во прв ред екологија, зад кулисите спорот со името

Кирилица - 24.11.2009

Во прв ред екологија, зад кулисите спорот со името, пишува денеска грчкиот весник „Елефтеротипија“, осврнувајќи за на претстојната трилатерална средба меѓу ...

Средба Бесими – Рикер

Макфакс - 24.11.2009

Скопје Министерот за економија на Македонија, во вторник треба да се сретне со амбасадорот на САД во Скопје Филип Рикер.

Рикер: Средбата на Груевски и Папандреу можност за придвижување на работите

Кирилица - 24.11.2009

Датумот не треба да се гледа како краен рок, туку како шанса да се придвижат работите за да се реши прашањето за името, оцени денеска американскиот амбасадор ...

Тристран состанок Атина – Тирана – Скопје параван за билатерлани разговори за името?

Нетпрес - 24.11.2009

Грција продолжува да гледа отворено на односите со Поранешната југословенска република Македонија со цел да се најде решение за спорот со името, објави грчкиот ...

Грчки печат: Билатерална средба Папандреу – Груевски за спорот за името

Нетпрес - 24.11.2009

Меѓу главните теми во грчкиот печат денеска е поката на премиерот и министер за надворешни работи на Грција Јоргос Папандреу до премиерот на Албанија, Сали ...

„Елефтеротипија“: Во прв ред екологија, зад кулисите спорот со името

Алфа - 24.11.2009

Во прв ред екологија, зад кулисите спорот со името, пишува денеска грчкиот весник „Елефтеротипија“, осврнувајќи за на претстојната трилатерална средба меѓу ...

Грчкиот печат за средбата Папандреу - Груевски

Форум - 24.11.2009

Во прв ред екологија, зад кулисите спорот со името, пишува денеска грчкиот весник „Елефтеротипија“, осврнувајќи за на претстојната трилатерална средба меѓу ...

Потврдена средбата Груевски-Папандреу

МРТ - 24.11.2009

Претседателот на македонската влада Никола Груевски во петок ќе се сретне со својот грчки колега Јоргос Папандреу во Мала Преспа во рамките на регионалниот ...

Атина: Мали се шансите за заедничко решение

Форум - 24.11.2009

Пред тет-а –тет средбата на премиерите на Македонија и Грција што в петок ќе се одржи во Преспа, официјална Атина проценува дека се минимални шансите за двете ...

ЛП очекува Груевски на разговорите во петок да манифестира добра волја

Кирилица - 24.11.2009

Либералната партија инсистира премиерот Никола Груевски да манифестира добра волја и државничка зрелост на преговорите во петок со неговиот грчки колега Јоргос ...

Друцас – Без решение за името нема почеток на преговори за ЕУ

Макфакс - 24.11.2009

Маја Поповска 24 ноември 2009 Атина „Не може да има почеток на преговори за членство во Европската унија без претходно решение на проблемот за името“, изјави ...

Рикер:Средбата Груевски-Папандреу е важна за процесот

Р.С.Европа - 24.11.2009

Најавената средба за во петок меѓу македонскиот и грчкиот премиeр е можност за дијалог и шанса преговорите за името да се движат кон подобро, изјавил ...

Бесими оствари средба со амбасадорот Рикер

Нетпрес - 24.11.2009

Министерот за економија, Фатмир Бесими оствари работна средба со амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, Филип Рикер.

Рикер: САД ја поздравуваат средбата меѓу Груевски и Папандреу

Нетпрес - 24.11.2009

Соединетите Американски држави сакаат да го видат прашањето за името решено и со тоа Македонија да тргне напред кон евроатланските интеграции, вели амбасадорот ...

Без решение за името нема почеток на преговори за ЕУ

МРТ - 24.11.2009

„Не може да има почеток на преговори за членство во Европската унија без претходно решение на проблемот за името“, изјави заменик министерот за надворешни ...

Средбата Груевски-Папандреу можност за придвижување на работите околу името

МРТ - 24.11.2009

Датумот не треба да се гледа како краен рок, туку како шанса да се придвижат работите за да се реши прашањето за името, оцени денеска американскиот амбасадор ...

Рикер: Средбата на Груевски и Папандреу можност за придвижување на работите во спорот за името

Алфа - 24.11.2009

Датумот не треба да се гледа како краен рок, туку како шанса да се придвижат работите за да се реши прашањето за името, оцени денеска американскиот амбасадор ...

Што се очекува од средбата Груевски – Папандреу?

Форум - 24.11.2009

Партиите во власта, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, со спротивставени очекувања. ВМРО-ДПМНЕ не очекува решение за името на државава да најдат премиерите на Македонија и на ...

ВМРО-ДПМНЕ не очекува решение на името на средбата Груевски-Папандреу

Р.С.Европа - 24.11.2009

ВМРО-ДПМНЕ иако ја поздравуваат средбата во петок меѓу премиерите на Македонија и на Грција, сепак не очекуваат дека може да се најде решение на спорот за ...

Во прв ред екологија, зад кулисите спорот со името

Сител - 24.11.2009

Во прв ред екологија, зад кулисите спорот со името, пишува денеска грчкиот весник „Елефтеротипија“, осврнувајќи за на претстојната трилатерална средба меѓу ...

Претседателот Иванов И амбасадорот Рикер ја поздравуват средбата Груевски Папандреу в петок

Сител - 24.11.2009

Уште еден студен туш и притисок од Грција. Нема преговори без решение за името – уште еднаш на 13 дена пред Советот на министри потврди заменикот министер ...

Елефтеротипија: Во прв ред екологија, зад кулисите спорот со името

Кајгана - 24.11.2009

Во прв ред екологија, зад кулисите спорот со името, пишува денеска грчкиот весник „Елефтеротипија“, осврнувајќи за на претстојната трилатерална средба меѓу ...

Да се продолжи со подобрување на бизнис-климата

Вечер Прес - 24.11.2009

Инвеститорите од САД треба да знаат не само за стабилноста, туку и за евроатлантските интеграции на Македонија.

Рикер: Средбата Груевски - Папандреу е шанса за напредок во преговорите

Вечер Прес - 24.11.2009

Заменик-министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас, и покрај предвидената средба, во врска со употребата на вето вели дека тоа и стои на ...

Кој ќе го изеде крапот во Преспа?

Н.Македонија - 24.11.2009

Според најавите ниту македонскиот, ниту пак грчкиот премиер не очекуваат никаков напредок од средбата што треба да се случи во Преспа Брисел успеа да ги убеди ...

Во прв ред екологија, зад кулисите спорот со името

Идивиди - 24.11.2009

Атина, 24 ноември (МИА) - - Во прв ред екологија, зад кулисите спорот со името, пишува денеска грчкиот весник „Елефтеротипија“, осврнувајќи за на претстојната ...

Во петок средба Груевски - Папандреу

А1 - 23.11.2009

Во рамките на регионалната средба за климатските промени која е закажана за в петок а ќе се одржи во Преспа на грчка територија ќе се одржи прва трилатерална ...

Рикер: Очекував поголем напредок

А1 - 23.11.2009

Македонија постигнала напредок од пред 10 години, кога го напуштив Скопје, но искрено очекував многу поголем напредок и поголеми промени, изјавил амбасадорот ...

„Директни разговори за името“

BBC - 23.11.2009

Македонската влада потврди дека в петок ќе се одржи средба меѓу премиерите на Македонија Никола Груевски и на Грција, Јоргос Папандреу , на барање на ...

Понеделник, 23 ноември

BBC - 23.11.2009

ВРЕМЕ пишува дека е договорена средбата меѓу Груевски и Папандреу, но датумот се држи во тајност за да се избегне притисокот од јавноста по последното ...

В петок, нова средба Груевски- Папандреу

Канал5 - 23.11.2009

На 27 ноември повторно очи во очи грчкиот и македонскиот премиер. Во петок на тромеѓето на грчко- македонско албанската граница кај Преспанското езеро на грчка ...

Во петок средба Груевски - Папандреу

Алсат-М - 23.11.2009

Македонскиот и грчкиот премиер Никола Груевски и Јоргос Папандреу ќе се сретнат во петок, во реонот Преспа на грчка територија, потврдија владини извори за ...

Македонија - Средба ќе има, датумот тајна?

Време - 23.11.2009

Средбата меѓу Никола Груевски и Јоргос Папандреу е веќе договорена, но точниот датум се држи во тајност за да се избегне притисокот што би се создал во двете ...

В петок на грчка страна средба Папандреу - Груевски

Телма - 23.11.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу ќе се сретнат в петок во Преспа, на територија на Грција на маргините на ...

Груевски и Папандреу ќе се сретнат в петок

Deutsche Welle - 23.11.2009

Европската унија притиска спорот со името да се реши пред 7 декември. На крајот на неделава, најавена е средба меѓу премиерите на Македонија и на Грција.

Да не ја преспијат Преспа

Дневник - 23.11.2009

Владини претставници не ја исклучиле можноста на средбата двајцата премиери да дојдат до решение за името, со дополнување дека шансите се мали Македонската ...

Груевски ќе се сретне со Папандреу

Форум - 23.11.2009

Според се’ уште не потврдени информации од грчки извори, македонскиот и грчкиот премиер ќе се сретнат во петок (МИА) Според истите извори, во петок на грчкиот ...

Средба Груевски-Папандреу в петок

Макфакс - 23.11.2009

Маја Поповска 23 ноември 2009 Скопје Претседателите на владите на Македонија и на Грција Никола Груевски и Јоргос Папандреу ќе се сретнат во петок.

Преспа ги затоплува односите Груевски - Папандреу

Inpress - 23.11.2009

Скопје, 23. ноември (ИНПРЕС) Во петок, на 27 ноември, можна е средба и директни разговори меѓу грчкиот и македонскиот премиер Папандреу и Груевски.

Македонија не е кочничарот во процесот, знаат странските дипломати

Сител - 23.11.2009

Трилатерална премиерска средба ќе се одржи в петок на грчка територија. Груевски, Папандреу и Бериша на Курбан Бајрам на регионална средба посветена на ...

Груевски и Папандреу ќе се сретнат во петок во Преспа

Нетпрес - 23.11.2009

Премиерот Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу во петок во Преспа ќе се сретна за да разговараат како да се избегне блокадата од страна на ...

Средба Груевски – Папандреу в петок

Алфа - 23.11.2009

Во петок, во грчкиот дел на Преспа, ќе се оддржи регионален состанок за климатските промени, на кој ќе учествуваат премиерите на Македонија, Грција и на ...

Груевски и Папандреу ќе се сретнат в петок во Преспа

Кирилица - 23.11.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу ќе се сретнат в петок во Преспа, на територија на Грција на маргините на ...

Во петок средба Груевски – Папандреу

Р.С.Европа - 23.11.2009

Македонската влада за Радио Слободна Европа потврди дека во петок на грчката територија во Преспа ке биде одржана билатерална средба на премиерите на ...

Во петок средба Груевски - Папандреу

Форум - 23.11.2009

Во рамките на регионалната средба за климатските промени која е закажана за в петок а ќе се одржи во Преспа на грчка територија ќе се одржи прва трилатерална ...

Потврдена средбата Груевски-Папандреу

Макфакс - 23.11.2009

Маја Поповска 23 ноември 2009 Скопје Претседателот на македонската влада Никола Груевски во петок ќе се сретне со својот грчки колега Јоргос Папандреу во Мала ...

Груевски, Папандреу и Бериша на средба во Грција

Кајгана - 23.11.2009

Трилатерална премиерска средба ќе се одржи в петок на грчка територија. Груевски, Папандреу и Бериша на Курбан Бајрам на регионална средба посветена на ...

Коперникански пресврт

Форум - 23.11.2009

“Сапуница” - преговори за името На Македонија ì е потребен драматичен пресврт во меѓународната заедница.

В петок нова средба Груевски-Папандреу

Алфа - 23.11.2009

В петок нова средба меѓу Никола Груевски и Јоргос Папандреу. Втора за ден месец. Се планира двајцата премиери да се сретнат во местото Свети Ахил во Грција, ...

Црвенковски: Средбата Груевски-Папандреу да не се сведе на протокол

Алфа - 23.11.2009

Иницијативата е добра но да не се сведе на протокол и на лажна активност, ја оцени вечерва лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски најавата за средба Груевски - ...

Потврдена средбата Груевски-Папандреу

Форум - 23.11.2009

Претседателот на македонската влада Никола Груевски во петок ќе се сретне со својот грчки колега Јоргос Папандреу во Мала Преспа во рамките на регионалниот ...

Средба Груевски - Папандреу в петок

Вечер Прес - 23.11.2009

На средбата, како што велат изворите на Вечер, Груевски ќе му понуди на Папандреу низ разговори да се дојде до решение за прашањето на името, потенцирајќи - од ...

Очекував поголем напредок

Вечер Прес - 23.11.2009

Македонија постигнала напредок од пред 10 години, кога го напуштив Скопје, но искрено очекував многу поголем напредок и поголеми промени, изјави амбасадорот на ...

Груевски и Папандреу ќе се сретнат во петок во Преспа

Идивиди - 23.11.2009

Премиерот Никола Груевски и неговиот грчки колега Јоргос Папандреу во петок во Преспа ќе се сретнат за да разговараат како да се избегне блокадата од страна на ...