TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силјановска: Инспирирав повеќе граѓани да излезат на гласање, очекувам победа!

Фокус - 05.05.2019

Гордана Силјановска-Давкова, кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, по гласањето изјави дека очекува поголем одѕив во вториот круг и победа со повеќе гласови на своето конто. По гласањето на избирачкото место во Скопје, таа рече дека во вториот дел ...

Силјановска: Денов почна со зима, мислам дека ќе заврши со сонце

ТВ21 - 05.05.2019

Гордана Силјановска – Давкова, кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, денеска го оствари своето право на глас, и после гласањето даде изјава за медиумите. „Денов почна со зима, тоа е зима која ја отсликува во моментов политичката ситуација во ...

Силјановска-Давкова: Очекувам голема излезеност и победа

24 Вести - 05.05.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО- ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова која гласаше во попладневните часови изјави дека очекува поголема излеснот и победа, потенцираше дека во официјалните говори нема да го користи новото име на ...

Во Пелагониските општини победи Гордана Силјановска Давкова

ТВ21 - 05.05.2019

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова победи во сите општини кои се дел од Пелагонискиот регион. Давкова вечерва победи во Битола, Могила, Новаци, Прилеп, Кривогаштани. Во соседните општини, Ресен, Демир Хисар, Крушево, Долнени води ...

Силјановска: Знам дека победи противкандидатот, но не мислам дека јас како поединец и кандидат на ВМРО-ДПМНЕ ја загубив ...

Телма - 05.05.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, оцени дека денешиот изборен ден ја потсетил на Вивалди, бидејќи денот почнал со дожд, без светлина и поминал низ сите годишни времиња.

Силјановска Давкова: Политиката во Македонија е во рацете на партиите

24 Вести - 05.05.2019

„Верував дека ако им се обраќам на граѓаните, ако им понудам визија на граѓаните дека ќе може да помогнам во градењето на демократија која ја нема и добив невидено разбирање, енергија, дијалог кој ми говореше дека она што го кажувам допира до нив и ...

Силјановска: Слушам дека сум се подмладила, благодарам за оваа ретка прилика!

Фокус - 05.05.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседател, вечерва го призна изборниот пораз, но истакна идека не се кае што учествувала во изборната трка. -Бројките говорат за пораз, но јас никогаш не сум се чуствувала посмирено и ...

Силјановска: Ниту мене не ми се допаѓа името, но непотпишување укази поради оваа причина е навреда

ТВ21 - 05.05.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска – Давкова вечерва на прес-конференција призна дека не и се допаѓа ново име Северна Македонија, претходно истакнувајќи дека непотпишување на укази поради тоа што на претседателот не му се допаѓало името ...

Силјановска Давкова: На изборите победи „партитократијата“, а не демократијата

Нетпрес - 05.05.2019

Во Македонија денеска на изборите победи партитократијата, а не демократијата, рече во неделата вечерта Гордана Силјановска Давкова и истакан дека иако исходот од гласањето покажува изборен пораз таа се чувствува спокојно и им се заблагодари на ...

Силјановска: На изборите победи „партитократијата“, а не демократијата

Алфа - 05.05.2019

Заврши изборната трка, изборната сага, невообичаена за мене и чудно се чувствувам, бројките говорат за пораз, обично поразените не се чувствуваат добро, но јас никогаш не сум се чувствувала по смирено, побогато, исполнето, попродуховено и од срце ви ...

Силјановска очекува цензус и победа (ВИДЕО)

Слободен Печат - 05.05.2019

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска, денеска го исполни своето гласачко право, а потоа и се обрати на медиумите. Во своето обраќање таа истакна дека очекува да се исполни цензусот и се надева на победа.

Силјановска: По политичката зима, ќе нѐ огрее сонце

+инфо - 05.05.2019

Се разбира дека очекувам поголема излезеност и победа, изјави денеска Гордана Силјановска Дафкова, кандидатка за претседател на државата. – Мислам дека таргетот на кој се концентрирав, односно групите граѓани за кои мислам дека ќе се инспирираат или ...

Силјановска: Денот почна како со зима, тоа е политичката зима во Македонија, а мислам дека ќе заврши со сонце на крајот

Курир - 05.05.2019

По остварувањето на своето право на глас, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова истакна дека очекува победа. -Мислам дека таргетот на кој се концентрирав, односно групите граѓани за кои мислев дека треба да се ...

Силјановска: Денот почна како со зима, тоа е политичката зима во Македонија, а мислам дека ќе заврши со сонце на крајот

Нетпрес - 05.05.2019

По остварувањето на своето право на глас, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова истакна дека очекува победа. Мислам дека таргетот на кој се концентрирав, односно групите граѓани за кои мислев дека треба да се ...

Силјановска-Давкова: Името ќе го почитувам, но нема да го користам

Независен - 05.05.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана Силјановск а-Давкова денеска, на вториот круг од претседателските избори гласаше во Основното училиште „Коле Неделковски“. Силјановск а изјави дека очекува поголема излезност и победа.

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска ќе победат, Македонија ќе ја добие првата жена за претседател

Нетпрес - 05.05.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес го оствари своето право на глас и изрази убедување дека Македонија во неделата ќе ја добие првата жена шеф на државата, односно оти верува во победата на опозициската кандидатка Гордана Силајновска ...

Силјановска во водство во речиси сите скопски општини- еве ја разликата во бројки

Курир - 05.05.2019

Кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова убедливо води во речиси сите скопски општини во главниот град. Силјановска убедливо е во предност во скопско Илинден, Гази Баба, Ѓорче Петров, Аеродром, Петровец, ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Мицкоски и Силјановска (ВИДЕО)

Курир - 05.05.2019

ВМРО-ДПМНЕ за во 22:30 часот ја најавија својата прес-конференција по повод денешните претседателски избори во Македонија. Свое обраќање се очекува да имаат претседателот Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска ...

Обраќање на Силјановска и Мицкоски (ВО ЖИВО)

+инфо - 05.05.2019

Проследете го во живо обраќањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и кандидатката Гордана Силјановска ...

Силјановска: Кога ќе зборувам за нашата земја ќе велам Македонија

Press24 - 05.05.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана Силјановска-Давкова денеска, на вториот круг од претседателските избори гласаше во Основното училиште „Коле Неделковски“. Силјановска изјави дека очекува поголема излезност и победа.

Силјановска: Знам дека победи противкандидатот, но не ја загубив битката

Независен - 05.05.2019

Силјановска: Никогаш не сум била поисполнета Вообичаено поразените се чувствуваат лошо, но јас никогаш не сум била поисполнета, рече кандидатот за претседател, Гордана Силјановска – Давкова.

Силјановска: Очекувам голема излезност и победа

Нова ТВ - 05.05.2019

Кандидатот на опозицијата за претседател на Македонија, Гордана Силјановска-Давкова, изјави денеска дека очекува поголем одѕив во вториот круг и победа со повеќе гласови на своето конто. По гласањето на избирачкото место во Скопје, таа рече дека во ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Мицкоски и Силјановска (ВИДЕО)

Нетпрес - 05.05.2019

ВМРО-ДПМНЕ за во 22:30 часот ја најавија својата прес-конференција по повод денешните претседателски избори во Македонија. Свое обраќање се очекува да имаат претседателот Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Мицкоски и Силјановска

Сител - 05.05.2019

ВМРО-ДПМНЕ за во 22:30 часот ја најавија својата прес-конференција по повод денешните претседателски избори во Македонија. Свое обраќање се очекува да имаат претседателот Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска ...

Силјановска: На изборите победи „партитократијата“, а не демократијата

Курир - 05.05.2019

Заврши изборната трка, изборната сага, невообичаена за мене и чудно се чувствувам, бројките говорат за пораз, обично поразените не се чувствуваат добро, но јас никогаш не сум се чувствувала по смирено, побогато, исполнето, попродуховено и од срце ви ...

Силјановска: Победи партикратијата, а не демократијата

Слободен Печат - 05.05.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска по поразот на изборите изјави: -Добив невидена енергија од граѓаните во време кога нема демократија. Утрото почна со дожд на крајот сите годишни времиња се сменија и заврши како пролет ...

Силјановска не му честита на Пендаровски: Не се чувствувам како поразена

+инфо - 05.05.2019

Заврши изборната трка, заврши една сага невообичаена за мене. Чудно се чувствувам. Бројките говорат за пораз, обично поразените не се чувств добро, но јас се чувствувам смирено исполнето продуховено, рече на вечерашната прес конференција ...

Силјановска: Партиите а не граѓаните одлучуваат кој ќе победи на изборите

Сител - 05.05.2019

Заврши изборната трка, изборната сага, невообичаена за мене и чудно се чувствувам, бројките говорат за пораз, обично поразените не се чувствуваат добро, но јас никогаш не сум се чувствувала по смирено, побогато, исполнето, попродуховено и од срце ви ...

Силјановска: Промената допрва доаѓа, да се размисли за предвремени избори

Press24 - 05.05.2019

Гордана Силјановска Давкова вечерва на прес-конференција по изборниот резултат истакна дека треба сериозно да се размисли за предвремени парламентарни избори. - Вистинската промена допрва доаѓа истакна таа вечерва на прес-конференција.

Силјановска: За две недели добив плус 50.000 гласови

Фактор - 05.05.2019

Никогаш не сум се почувствувала посмирено и попродуховено, се обрати Гордана Силјановска Давкова од изборниот штаб по поразот од Стево Пендаровски на претседателските избори. - Мојата енергија допре до умот и срцата на моите гласачи и јас сум им ...

Сиљановска-Давкова: Како правник и како професор по право ќе го користам новото име, но лично не

Либертас - 05.05.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана Силјановска-Давкова денеска, на вториот круг од претседателските избори гласаше во Основното училиште „Коле Неделковски“. Силјановска изјави дека очекува поголема излезност и победа.

Изјава на Гордана Силјановска-Давкова, кандидат за претседател

Локално - 05.05.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана Силјановска-Давкова денеска, на вториот круг од претседателските избори гласаше во Основното училиште „Коле Неделковски“. Силјановска изјави дека очекува поголема излезност и победа.

Силјановска-Давкова: Денов почна како со зима, мислам дека ќе заврши со сонце

Вечер Прес - 05.05.2019

Силјановска изјави дека очекува поголема излезност и победа. – Мислам дека таргетот на кој се концентрирав, односно групите граѓани за кои мислев дека треба да се инспирираат или да им се разјаснат дилемите дали да излезат или не дека успешно го ...

Прес-конференција на претседателскиот кандидат Силјановска и на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски (во живо)

Вечер Прес - 05.05.2019

Во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во тек е прес-конференција на лидерот на партијата Кристијан Мицкоски и на претседателскиот кандидат Гордана Силјановска-Давкова по објавувањето на првичните резултати од ...

Силјановска: Политичката зима во Македонија ќе заврши со сонце

24Инфо - 05.05.2019

Претседателската кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова очекува поголем одѕив во вториот круг и победа со повеќе гласови на своето конто. По гласањето таа изјави дека конечно политичката зима во Македонија ќе заврши со сонце.

Силјановска: Политичката зима во Македонија ќе заврши со сонце

Република - 05.05.2019

Претседателската кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова очекува дека ќе биде петтиот претседател на Република Македонија. По гласањето таа изјави дека конечно политичката зима во Македонија ќе заврши со сонце.

Силјановска очекува многу повеќе гласови денеска

Фактор - 05.05.2019

Кандидатот на опозицијата за претседател на Македонија, Гордана Силјановска-Давкова, изјави денеска дека очекува поголем одѕив во вториот круг и победа со повеќе гласови на своето конто. По гласањето на избирачкото место во Скопје, таа рече дека во ...

Што изјавија при гласањето Силјановска Давкова, Пендаровски и Иванов?

еМагазин - 05.05.2019

Во нашата земја денеска се одржаа избори за петтиот претседател, на кои на гласање излегоа и актулениот претседател Ѓорѓе Иванов и двајцата кандидати на изборите Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова .

Прес-конференција на Мицкоски и Силјановска (во живо)

Република - 05.05.2019

ВМРО-ДПМНЕ за во 22:30 часот ја најавија својата прес-конференција по повод денешните претседателски избори во Македонија. Свое обраќање се очекува да имаат претседателот Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова.

Сиљановска-Давкова: Благодарна сум им на граѓаните за оваа ретка прилика, ме подмладија

Вечер Прес - 05.05.2019

Заврши изборната трка, изборната сага, невообичаена за мене и чудно се чувствувам, бројките говорат за пораз, обично поразените не се чувствуваат добро, но јас никогаш не сум се чувствувала посмирено, побогато, поисполнето, попродуховено и од срце ...

Силјановска: На изборите победи „партитократијата“, а не демократијата

Република - 05.05.2019

Заврши изборната трка, изборната сага, невообичаена за мене и чудно се чувствувам, бројките говорат за пораз, обично поразените не се чувствуваат добро, но јас никогаш не сум се чувствувала по смирено, побогато, исполнето, попродуховено и од срце ви ...

Силјановска: Денот почна во зимска атмосфера сепак на крајот ќе огрее сонцето

MakPress - 05.05.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана Силјановска-Давкова денеска, на вториот круг од претседателските избори гласаше во Основното училиште „Коле Неделковски“. Силјановска изјави дека очекува поголема излезност и победа.

СИЛЈАНОВСКА: „Не значи дека ако во Уставот е нешто напишано, дека јас морам тoa да го употребам”

Магазин - 05.05.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова денеска гласаше во Основното училиште „Коле Неделковски“. Силјановска изјави дека како правник и професор по право ќе го користи новото име, но лично не.

Мислев дека граѓанинот можел да одлучува самостално но не било така, партиите одлучуваат

Магазин - 05.05.2019

Во прес центарот на ВМРО ДПМНЕ се обрати Гордана Силјановска која го призна поразот но рече дека сепак не се чувствува како губитник. Верував дека ако им се обраќам на граѓаните, ако им понудам визија на граѓаните дека ќе може да помогнам во ...

Мицкоски: Ќе се сеќаваме на овој ден на кој народот и го зададе најголемиот удар на власта

Магазин - 05.05.2019

Уште неполн час до завршувањето на вториот круг од гласањето за претседател на Македонија. На својот Фејсбук профил се огласи лидерот на опозициската партија, Христијан Мицковски, кој е убеден во победата на ВМРО, односно во победата на кандидатката ...

Сиљановска-Давкова: Како правник и како професор по право ќе го користам новото име, но лично не

1tv - 05.05.2019

Кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Гордана Силјановска-Давкова денеска, на вториот круг од претседателските избори гласаше во Основното училиште „Коле Неделковски“. Силјановска изјави дека очекува поголема излезност и победа.

Силјановска Давкова: Политичката зима во Македонија, мислам дека ќе заврши со сонце

Скопје1 - 05.05.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ очекува дека ќе биде петтиот претседател на Република Македонија. По гласањето таа изјави дека конечно политичката зима во Македонија ќе заврши со сонце.

Сиљановска на средби со жителите на Маџари, Хиподром и Гази Баба

Опсервер - 04.05.2019

Кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова попладнево оствари средби со жителите на Маџари, Хиподром и Гази Баба, каде порача дека на 5 мај ќе победи правдата и правото.

БОЈАЏИ: Гордана Силјановска ќе ја врати Македонија на убавиот пат, на патот на ИДЕАЛИЗМОТ!

Магазин - 04.05.2019

Режисерот на филмот „Ругање на Христа“, Јани Бојаџи кој добиваше закани од страна на УЧК за своето авторско дело и имаше претрес во својот дом од полицијата поради прикажувањето на неговиот филм, на социјалните мрежи отворено ја поддржа кандидатката ...

Сиљановска на средби со жителите на Маџари, Хиподром и Гази Баба

Канал5 - 03.05.2019

Кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова попладнево оствари средби со жителите на Маџари, Хиподром и Гази Баба, каде порача дека на 5 мај ќе победи правдата и правото.

Левица ќе ја поддржи Силјановска-Давкова: Да застанеме на патот на оваа забегана влада

Фокус - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница (2 мај 2019), одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија. „Силјановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Левица: Даваме поддршка за професорката Силјановска

Канал5 - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница (2 мај 2019), одлучи да ја поддржи професорката Гордана Сиљановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија. Сиљановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Силјановска ги повика граѓаните да излезат на гласање на 5 мај

Канал5 - 03.05.2019

Се чини дека последниот ден од претседателската кампања беше најцрн во црната кампања кон мене. Тоа е само знак или доказ дека уште еднаш власта на заминување е најстрашна власт, рече на денешната прес-конференција кандидатот за претседател од ...

Силјановска Давкова доби поддршка од дел од помалите партии

24 Вести - 03.05.2019

На последниот ден пред изборниот молк кандидатката за претседателка од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, доби поддршка од Социјалистичката партија, Демократската партија на Србите во македонија, партијата на Власите, Демократски ...

Стојановски: Да излеземе масовно во недела и да покажеме дека се уште веруваме дека правдата ќе биде еднаква за сите

Курир - 03.05.2019

Не дели уште малку време до вториот круг каде ќе треба да се избере наредниот претседател на Република Македонија. Во првиот изборен круг ние јасно ја деклариравме нашата волја и Гордана Силјановска Давкова победи со 2 илјади гласови разлика, вели ...

Бојчевски со јавна поддршка за Силјановска Давкова

Курир - 03.05.2019

Поранешниот претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Бутел, Боби Бојчевски со јавна поддршка за Гордана Силјановска Давкова. Тој сподели пост во кој се порачува: Да излеземе, да ја поддржиме жената за Претседател на ...

Силјановска Давкова: Време е да завладее правото и правдата во нашата земја Република Македонија

Курир - 03.05.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска пред граѓаните во Аеродром вети дека правото и правдата ќе завладее во Република Македонија и конечно ќе се стави крај на оваа криза и црнило кое владее ...

Силјановска: Дојде време за жените

Press24 - 03.05.2019

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска-Давкова во интервју за Тера телевизија вели дека моментот е таков што смета дека треба да се постигне потребниот цензус за да бидат важечки овие избори.

Силјановска: Имаме министри кои не одат на работа, тоа ни се одрази на државата

Курир - 03.05.2019

Во денешната дебата проф. Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија посочи дека има министри кои не одат на работа а земаат плата. -Морам да посочам Македонија е мултикултурно општество, да поделено општество, ...

Силјановска: Ја видовме фамилијата – едно евро за Вицето, едно за црквата и полиња со марихуана

Курир - 03.05.2019

На последната телевизиска дебата помеѓу претседателските кандидати, професорката Силјановска кон Пендаровски истакна дека оваа фамилија на власта ја видовме на екраните, едно евро за Вицето, едно евро за црквата тоа е фамилијарен начин на ...

Силјановска  Давкова открива: Заев доби наредба од ЕУ да си поднесе оставка од претседателското место на телото за ...

Курир - 03.05.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во последниот претседателски дуел на телевизија 24 пред изборниот молк и гласањето во вториот круг од претседателските избори во недела откри дека Зоран Заев не по негова волја дал оставка од претседателското ...

Пендаровски губи контрола: Го навреди и Жозеф Дол

Курир - 03.05.2019

На вечерашната дебата помеѓу кандидатите за претседател на државата на едно од прашањата од публиката, кандидатот за претседател од редовите на СДСМ Стево Пендаровски видно нервозен почна да го навредува и Претседателот на Европската Народна ...

Мицкоски: Очекувам исполнет цензус и победа на Гордана за Претседател

Курир - 03.05.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Охрид во гостување на ТВ Алфа изрази оптимизам околу достигнувањето на цензусот и победа на Кандидатот за претседател на Република Македонија, проф. Д-р Гордана Силјановска Давкова.

Јаковлески: На 5-ти мај да гласаме за број 2, за професорката Гордана Силјановска Давкова

Курир - 03.05.2019

Еден од основачите на партијата, Мане Јаковлески, апелира во недела да се гласа за кандидатот поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова. Неговиот текст го пренесуваме во целост: Ова се шестти претседателски избори во Македонија од ...

Левица: Гласот за Пендаровски е глас за груевизмот

Антропол - 03.05.2019

Соопштение на политичката партија Левица. „Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница (2 мај 2019), одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија.

Левица ќе ја поддржи Сиљановска во вториот круг

Макфакс - 03.05.2019

Президиумот на Левица на синоќешната вонредна седница одлучи да ја поддржи професорката Гордана Сиљановска-Давкова како кандидат за претседател на државата. „Сиљановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Левица одлучи: Ја поддржуваме Силјановска!

Курир - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница, одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на државата. – Силјановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Претседателската кандидатка во лет над популистичкото гнездо

Окно - 03.05.2019

Таа „одамна е во ЕУ“ и знае како нештата функционираат таму, знае што значи „глумење демократија“ и дека не може да се прават компромиси со правото и правдата. Ова се некои од високпарните пораки што кон избирачите ги испраќа претседателската ...

ФОТО: Членовите на ВМРО-ДПМНЕ ОК Ѓорче Петров на средба со жителите од општината

Нетпрес - 03.05.2019

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ Општински комитет Ѓорче Петров денеска беа во посета на граѓаните во општината. ОК Ѓорче Петров заедно со граѓаните на нашата општина. Енергично и одлучно бидејќи за Македонија се работи.

Бошњаците, Власите и Турците со поддршка за Силјановска Давкова

Нетпрес - 03.05.2019

Партиите на бошњачката, влашката и турската заедница во Република Македонија во петокот во одделни соопштенија до јавноста изразија поддршка за вториот круг од претседателските избори во недела за кандидатката поддржана од опозицијата, Гордана ...

Левица ја поддржува професорката Силјановска

Независен - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница, одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија. „Силјановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

СДА со поддршка за Силјановска Давкова

Нетпрес - 03.05.2019

Партијата за демократска акција – Страна за демократска акција (СДА) на бошњачката заедница во Македонија во петокот се приддружи на останатите заедници како влашката и турската со повик до своето членство и сипматизерите в недела на вториот круг од ...

Левица одлучи: Ја поддржуваме Силјановска

Нетпрес - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница, одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на државата. Силјановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Силјановска ги повика граѓаните да излезат на гласање на 5 мај

Слободен Печат - 03.05.2019

Силановска изјави дека се надева дека кон членовите и симпатизерите ќе се приклучат и неопределените гласачи. Се чини дека последниот ден од претседателската кампања беше најцрн во црната кампања кон мене.

Силјановска: Последниот ден од кампањата најцрн за мене, гласајте во недела

Press24 - 03.05.2019

Се чини дека последниот ден од претседателската кампања беше најцрн во црната кампања кон мене. Тоа е само знак или доказ дека уште еднаш власта на заминување е најстрашна власт, рече на денешната прес-конференција кандидатот за претседател од ...

Силјановска: Очекувам масовна излезност и поддршка

Нетпрес - 03.05.2019

Очекувам во недела граѓаните масовно да излезат, очекувам да го продолжат она што го направија во првиот изборен круг, да се зголеми поддршката за мене. Зошто? Бидејќи кандидатот на власта не може да направи ништо друго освен она што го правеше оваа ...

ВМРО-ДПМНЕ ОК Ѓорче Петров: Да излеземе масовно во недела и да покажеме дека веруваме во правда еднаква за сите

Нетпрес - 03.05.2019

Не дели уште малку време до вториот круг каде ќе треба да се избере наредниот претседател на Република Македонија. Во првиот изборен круг ние јасно ја деклариравме нашата волја и Гордана Силјановска Давкова победи со 2 илјади гласови разлика, вели ...

Ѕинго од СПМ, повика да се гласа за Силјановска

Курир - 03.05.2019

Поддршка од Љубислав Иванов Ѕинго, Претседател на Социјалистичка партија на Македонија, за кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова. СПМ ЗА ГОРДАНА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА Затоа што верувте во правото и го ...

Ѕинго со поддршка за Силјановска: Само со право и правда се оди напред

Нетпрес - 03.05.2019

Поддршка од Љубислав Иванов Ѕинго, Претседател на Социјалистичка партија на Македонија, за кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова. СПМ ЗА ГОРДАНА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА Затоа што верувте во правото и го ...

Силјановска: Заев доби наредба од ЕУ да си поднесе оставка од телото за реформи на судството

Нетпрес - 03.05.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во последниот претседателски дуел на телевизија 24 пред изборниот молк и гласањето во вториот круг од претседателските избори во недела откри дека Зоран Заев не по негова волја дал оставка од претседателското ...

Силјановска: Имаме министри кои не одат на работа, тоа ни се одрази на државата

Нетпрес - 03.05.2019

Во денешната дебата проф. Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија посочи дека има министри кои не одат на работа а земаат плата. -Морам да посочам Македонија е мултикултурно општество, да поделено општество, ...

Силјановска: Имаме министри кои не одат на работа а земаат плата

Press24 - 03.05.2019

Во денешната дебата проф. Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија посочи дека има министри кои не одат на работа а земаат плата. -Морам да посочам Македонија е мултикултурно општество, да поделено општество, ...

Силјановска Давкова открива: Заев доби наредба од ЕУ да си поднесе оставка од претседателското место на телото за ...

Сител - 03.05.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во последниот претседателски дуел на телевизија 24 пред изборниот молк и гласањето во вториот круг од претседателските избори во недела откри дека Зоран Заев не по негова волја дал оставка од претседателското ...

Левица одлучи: Даваме поддршка за професорката Силјановска!

А1 On - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница, одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија. „Силјановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Партијата на Ердоган Сарач со подршка за Силјановска Давкова

Курир - 03.05.2019

Претседателот на Движењето за Национално Единсктво на Труците во Македонија, Ердоган Сарач во денешното соопштение испрати јасна порака, дека тие цврсто застануваат позади Гордана Силјановска Давкова.

Власите со подршка за Силјановска Давкова

Курир - 03.05.2019

По повод вториот круг на претседателските избори, се обраќам до членовите и симпатизерите на ПВМ, да излеземе масовно на 5-ти мај во недела и да помогнеме да се врати правдата во Република Македонија.

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ ОК Ѓорче Петров на средба со жителите од општината (ФОТО)

Курир - 03.05.2019

Членовите на ВМРО-ДПМНЕ Општински комитет Ѓорче Петров денеска беа во посета на граѓаните во општината. -ОК Ѓорче Петров заедно со граѓаните на нашата општина. Енергично и одлучно бидејќи за Македонија се работи.

Демократско Бошњачката партија и партијата на Ердоган Сарач со поддршка за Сиљановска

МКД - 03.05.2019

Движењето за национално единство на Труците во Македонија на Ердоган Сарач и Демократско Бошњачката партија одлучија да ја поддржат Гордана Сиљановска Давкова на претседателските избори. Втора година по ред нема дата за почеток на преговори (иако на ...

СДА со подршка за Силјановска Давкова

Курир - 03.05.2019

По повод претстојните претседателски избори во Македонија, Странка на Демократска акција во Македонија – СДА која цели 28 години на автентичен начин ги застапува интересите на Бошњаците во Македонија, со сиот свој со право стекнат кредибилитет ги ...

Силјановска: Сопругот го купи станот како носител на станарското право

Независен - 03.05.2019

Во 1992 кога професорката Гордана Силјановска Давкова е министерка, беше почната примената на Законот за приватизација на становите во општествена сопственост, a според тој закон сопругот на Гордана Силјановска Давкова го купи станот како носител на ...

Сарамандов: Во недела да излеземе и да го дадеме гласот за Гордана Силјановска Давкова

Курир - 03.05.2019

Во првиот круг на претседателските избори победата на проф.ГОРДАНА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА во Општина Гевгелија ги најави промените и прогресот во Македонија ! Раководени од двата основни принципи-правда и праведност,граѓаните на Општина Гевгелија дадоа ...

Силјановска ги повика граѓаните да излезат на гласање на 5 мај

Независен - 03.05.2019

Се чини дека последниот ден од претседателската кампања беше најцрн во црната кампања кон мене. Тоа е само знак или доказ дека уште еднаш власта на заминување е најстрашна власт, рече на денешната прес-конференција кандидатот за претседател од ...

Силјановска: Победата на 5-ти мај ќе отвори порта кон еден друг успех, градење на демократска и евроспка Македонија

Курир - 03.05.2019

Очекувам во недела граѓаните масовно да излезат, очекувам да го продолжат она што го направија во првиот изборен круг, да се зголеми поддршката за мене. Зошто? Бидејќи кандидатот на власта не може да направи ништо друго освен она што го правеше оваа ...

Левица: Даваме поддршка за професорката Силјановска!

Сител - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница (2 мај 2019), одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија. Силјановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Сарамандов: Во недела да излеземе и да го дадеме гласот за Гордана Силјановска Давкова

Република - 03.05.2019

Во првиот круг на претседателските избори победата на проф.ГОРДАНА СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА во Општина Гевгелија ги најави промените и прогресот во Македонија ! Раководени од двата основни принципи-правда и праведност,граѓаните на Општина Гевгелија дадоа ...

До сите граѓани – од утре натака треба да има нова реалност за сите вас

Република - 03.05.2019

Пред почетокот на молкот, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски се обрати до јавноста и потсети зошто во недела треба да се гласа за Гордана Силјановска Давкова Непосредно пред почетокот на молкот во вториот круг, ќе го повторам истото од пред 2 ...

Силјановска: Сопругот го купи станот како носител на станарското право

Бриф - 03.05.2019

Во 1992 кога професорката Гордана Силјановска Давкова е министерка, беше почната примената на Законот за приватизација на становите во општествена сопственост, a според тој закон сопругот на Гордана Силјановска Давкова го купи станот како носител на ...

Власта секогаш го кршеше правото за свои цели и интереси, а нивниот крај ќе биде на 5 мај

Република - 03.05.2019

Кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова попладнево оствари средби со жителите на Маџари, Хиподром и Гази Баба, каде порача дека на 5 мај ќе победи правдата и правото.

Левица одлучи: Ја поддржуваме Силјановска

Точка - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница, одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на државата. Силјановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Ја видовме фамилијата – едно евро за Вицето, едно за црквата и полиња со марихуана

Република - 03.05.2019

На последната телевизиска дебата помеѓу претседателските кандидати на ТВ24, професорката Гордана Силјановска Давкова истакна дека оваа фамилија на власта ја видовме на екраните, едно евро за Вицето, едно евро за црквата, тоа е фамилијарен начин на ...

Имаме министри кои не одат на работа, а земаат плата

Република - 03.05.2019

Во денешната последна тв-дебата помеѓу претседателските кандидати, проф. Гордана Силјановска Давкова посочи дека во оваа влада на СДСМ има министри кои не одат на работа, а земаат плата. Морам да посочам Македонија е мултикултурно општество, да ...

Заев доби наредба од ЕУ да си поднесе оставка од претседателското место на телото за реформи на судството

Република - 03.05.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во последниот претседателски дуел на ТВ24 пред изборниот молк и гласањето во вториот круг од претседателските избори во недела, откри дека Зоран Заев не по негова волја дал оставка од претседателското место ...

Силјановска вети дека по 5 мај ништо нема да биде исто

Фактор - 03.05.2019

Кандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, синоќа на дебатата во Скопје насловена „Ќе пакуваме куфери или ќе гласаме и одлучиме за нашата иднина“, пред студентите, уште еднаш потенцираше дека досега во земјава ...

Пендаровски губи контрола: Го навреди и Жозеф Дол

Република - 03.05.2019

На вечерашната дебата помеѓу кандидатите за претседател на државата на едно од прашањата од публиката, кандидатот за претседател од редовите на СДСМ Стево Пендаровски видно нервозен почна да го навредува и Претседателот на Европската Народна ...

СДСМ: Сопругот на Силјановска купил куќа од државата додека таа била министер

Фактор - 03.05.2019

Социјалдемократскиот сојуз денеска во јавноста излезе со информација дека Гордана Силјановска Давкова, која инаку му е противник на владиниот претседателски кандидат Стево Пендаровски, со својот сопруг купиле куќа од државата со површина од 100 ...

Мицкоски: Очекувам исполнет цензус и победа на Гордана за Претседател

Република - 03.05.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од Охрид во гостување на ТВ Алфа изрази оптимизам околу достигнувањето на цензусот и победа на Кандидатот за претседател на Република Македонија,професорката Гордана Силјановска Давкова.

„Левица“ стана „Десница“: Одлучи да ја поддржи Силјановска

Фактор - 03.05.2019

„Левица“ донесе одлука да ја поддржи Гордана Силјановска Давкова во вториот круг од изборите на 5 мај иако идеолошки не е на иста линија со ВМРО-ДПМНЕ, партијата која стои зад професорката како претседателски кандидат.

Левица одлучи: Ја поддржуваме Силјановска!

Република - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница, одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на државата. Силјановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Партијата на Ердоган Сарач цврсто застанува зад Силјановска Давкова

Република - 03.05.2019

Претседателот на Движењето за национално единство на Труците во Македонија, Ердоган Сарач во денешното соопштение испрати јасна порака, дека тие цврсто застануваат позади Гордана Силјановска Давкова во битката за претседател на државата.

Сиљановска на средби во Маџари, Хиподром и Гази Баба: Нивниот крај ќе биде на петти мај

Либертас - 03.05.2019

Кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова попладнево оствари средби со жителите на Маџари, Хиподром и Гази Баба, каде порача дека на 5 мај ќе победи правдата и правото.

Бошњаците од Македонија со поддршка за Силјановска Давкова

Република - 03.05.2019

Интегрален текст од соопштението на Демократско Бошњачката партија Почитувани граѓани на Македонија се ближи 5 мај, денот кога секој од нас по свое лично убедување треба да донесе многу значајна и важна одлука, одлука по кој пат ќе се движи нашата ...

Силјановска: Заев доби наредба од ЕУ да си поднесе оставка од претседателското место на телото за реформи на судството

Вечер Прес - 03.05.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во последниот претседателски дуел на телевизија 24 пред изборниот молк и гласањето во вториот круг од претседателските избори во недела откри дека Зоран Заев не по негова волја дал оставка од претседателското ...

Левица одлучи да ја поддржи Силјановска

24Инфо - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница (2 мај 2019), одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија. -Силјановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Силјановска ги повика граѓаните да излезат на гласање на 5 мај

Вечер Прес - 03.05.2019

Се чини дека последниот ден од претседателската кампања беше најцрн во црната кампања кон мене. Тоа е само знак или доказ дека уште еднаш власта на заминување е најстрашна власт, рече на денешната прес-конференција кандидатот за претседател од ...

Очекувам во недела граѓаните масовно да излезат, очекувам да се зголеми поддршката за мене

Република - 03.05.2019

Очекувам во недела граѓаните масовно да излезат, очекувам да го продолжат она што го направија во првиот изборен круг, да се зголеми поддршката за мене. Зошто? Бидејќи кандидатот на власта не може да направи ништо друго освен она што го правеше оваа ...

Обединети Роми ја поддржаа Силјановска

Република - 03.05.2019

Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова, доби поддршка од Ерџан Селими, Претседател на Роми обединети од Македонија за кандидатот за претседател на Република Македонија. Почитувани пријатели, Почитувани мои браќа и сестри, Најнапред сакам да Ви го ...

Демократските сили на Ромите со поддршка за Силјановска

Република - 03.05.2019

Партијата Демократски сили на ромите јавно го поддржа независниот претседателски кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска – Давкова и ги повика гласачите в недела да и ја дадат својата поддршка.

Левица очекувано, ја поддржа Силјановска но „само персонално, а не провмровски“

Либертас - 03.05.2019

Левица објави соопштение во кое ја информира јавноста дека ќе ја поддржи Гордана Силјановска, кандидатката на ВМРО ДПМНЕ за претседателка, но „персонално, а не провмровски“. Подолу нивното соопштение: Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна ...

ВИДЕО: Силјановска ги повика граѓаните да излезат на гласање на 5 мај

Либертас - 03.05.2019

Се чини дека последниот ден од претседателската кампања беше најцрн во црната кампања кон мене. Тоа е само знак или доказ дека уште еднаш власта на заминување е најстрашна власт, рече на денешната прес-конференција кандидатот за претседател од ...

Ѕинго со поддршка за Силјановска

Република - 03.05.2019

Претседателот на Социјалистичка партија на Македонија, Љубислав Иванов Ѕинго, денеска ја изрази својатта поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. Затоа што верувате во правото и го почитувате.

Претседателската кандидатка во лет над популистичкото гнездо

Либертас - 03.05.2019

Таа одамна е во ЕУ и знае како нештата функционираат таму, знае што значи „глумење демократија“ и дека не може да се прават компромиси со правото и правдата. Ова се некои од високпарните пораки што кон избирачите ги испраќа претседателската ...

Левица и даде подршка на Силјановска

еМагазин - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница (2 мај 2019), одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија, информираат од таму.

СИЛЈАНОВСКА: Не можете од неевропски политичари да ја очекувате Европа!

Денешен - 03.05.2019

Очекувам во недела граѓаните масовно да излезат, очекувам да го продолжат она што го направија во првиот изборен круг, да се зголеми поддршката за мене. Кандидатот на власта не може да направи ништо друго освен она што го правеше оваа власт зошто и ...

Силјановска: Доаѓа времето за жените

Тера - 03.05.2019

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска-Давкова во интервју за Тера телевизија вели дека моментот е таков што смета дека треба да се постигне потребниот цензус за да бидат важечки овие избори.

Бошњаците, Власите и Турците со поддршка за Силјановска Давкова

Точка - 03.05.2019

Партиите на бошњачката, влашката и турската заедница во Република Македонија во петокот во одделни соопштенија до јавноста изразија поддршка за вториот круг од претседателските избори во недела за кандидатката поддржана од опозицијата, Гордана ...

СИЛЈАНОВСКА: Победа во недела носи предвремени парламентарни избори

Денешен - 03.05.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска пред граѓаните во Аеродром вети дека правото и правдата ќе завладее во Република Македонија и конечно ќе се стави крај на оваа криза и црнило кое владее ...

Власите ја поддржуваат Силјановска Давкова за претседател на државата

Република - 03.05.2019

По повод вториот круг на претседателските избори, се обраќам до членовите и симпатизерите на ПВМ, да излеземе масовно на 5-ти мај во недела и да помогнеме да се врати правдата во Република Македонија.

Време е да завладее правото и правдата во нашата земја Република Македонија

Република - 03.05.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска пред граѓаните во Аеродром вети дека правото и правдата ќе завладее во Република Македонија и конечно ќе се стави крај на оваа криза и црнило кое владее ...

Поддршка од Авдија Пепиќ, Претседател на Странка на Демократска акција за Силјановска Давкова

Република - 03.05.2019

По повод претстојните претседателски избори во Македонија, Странка на Демократска акција во Македонија – СДА која цели 28 години на автентичен начин ги застапува интересите на Бошњаците во Македонија, со сиот свој со право стекнат кредибилитет ги ...

Ромската партија на Шабан Салиу со поддршка за Гордана Силјановска Давкова

MakPress - 03.05.2019

Претседател на Демократски сили на Ромите Шабан Салиу и членовите на неговата партија упатија јавна поддршка за кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. д-р Гордана Сиљановска ...

Поддршка за Силјановска и од Авдија Пепиќ и „Странка на Демократска акција“

MakPress - 03.05.2019

За професорката и кандидат за претседател на Македонија Гордана Силјановска Давкова поддршка стигна и од Авдија Пепиќ, Претседател на Странка на Демократска акција. - По повод претстојните претседателски избори во Македонија,Странка на Демократска ...

Заев со низа обвинувања: Гордана не знае што е „п“ од правда“

Скопје1 - 03.05.2019

Низа обвинувања од страна на премиерот Зоран Заев упатени до кандидатката Гордана Силјановска-Давкова од трибината во Битола. „Режим повеќе никогаш во Македонија нема да дозволиме да се врати. Системот е веќе поставен.

Нова либерална партија: Гласајте за Силјановска, и чекајте правдата да стигне

MakPress - 03.05.2019

Новата либерална партија во соопштение до медиумите даде поддршка на кандидатот за Претседател Гордана Силјановска Давкова. Во продолжение интегрален текст од соопштението. - Почитувани, Се ближи крајот на уште една политичка кампања во нашата земја.

Силјановска: Последниот ден пред избори е најцрниот ден во црната кампања против мене

MakPress - 03.05.2019

Се чини дека последниот ден од претседателската кампања беше најцрн во црната кампања кон мене. Тоа е само знак или доказ дека уште еднаш власта на заминување е најстрашна власт, рече на денешната прес-конференција кандидатот за претседател од ...

Силјановска: Да направиме 5-ти мај да биде симбол на еден нов почеток

MakPress - 03.05.2019

Кандидатот за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова попладнево оствари средби со жителите на Маџари, Хиподром и Гази Баба, каде порача дека на 5 мај ќе победи правдата и правото.

Силјановска:Дочекавме од ЕУ да му кажат на Заев дека треба да се повлече од телото за судски реформи

MakPress - 03.05.2019

Кандидатот за Претседател Гордана Силјановска Давкова во дебатата на Телевизија 24 пред гласањето во недела истакна дека требало Европската Унија да реагира за да конечно премиерот сфати дека не му е местото како прв човек на телото за судски ...

Левица на Апасиев повикува да гласате за Силјановска, за да Џафери не биде в.д. претседател

Скопје1 - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница (2 мај 2019), одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија. Силјановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Партијата на Власите во Македонија со поддршка за Гордана Силјановска Давкова

MakPress - 03.05.2019

Претседателот на Партијата на Власите Мите Костов изрази поддршка за за кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова. По повод вториот круг на претседателските избори, се обраќам до членовите и ...

Поднесена пријава за Силјановска и изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

365 - 03.05.2019

Тимот на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски денеска поднел пријава против противкандидатката Гордана Силјановска-Давкова, нејзиниот изборен тим и изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, за нeдoзвoлeни активности во текот на изборната кампања, ...

Президиумот на Левица одлучи: Нашата поддршка оди за Гордана Силјановска Давкова

MakPress - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница (2 мај 2019), одлучи да ја поддржи професорката Гордана Сиљановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија. Сиљановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Јас сум реформатор и се што сум допрела сум реформирала, вели Силјановска

Скопје1 - 03.05.2019

Во вечерашниот дуел на Канал 5, претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова ги повика граѓаните да гласаат за личност и рече дека таа е роден реформатор и се што допрела реформирала. Дополни дека така ќе биде и овојпат.

(Видео) Силјановска ги повика граѓаните да излезат на гласање на 5 мај

1tv - 03.05.2019

Се чини дека последниот ден од претседателската кампања беше најцрн во црната кампања кон мене. Тоа е само знак или доказ дека уште еднаш власта на заминување е најстрашна власт, рече на денешната прес-конференција кандидатот за претседател од ...

Бошњаците застанаа зад Силјановска Давкова

Скопје1 - 03.05.2019

Интегрален текст од соопштението на Демократско Бошњачката партија Почитувани граѓани на Македонија се ближи 5 мај, денот кога секој од нас по свое лично убедување треба да донесе многу значајна и важна одлука, одлука по кој пат ќе се движи нашата ...

Движењето за национално единство на Турците застана позади Гордана Силјановска Давкова

MakPress - 03.05.2019

Ердоган Сарач, Претседателот на Движењето за национално единство на Турците упати јавна поддрка за кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова. Ако сакаме сите да има право и правна држава, треба сите ...

Президиумот на Левица ја поддржува Силјановска-Давкова

1tv - 03.05.2019

Президиумот на Левица, на синоќешната вонредна седница (2 мај 2019), одлучи да ја поддржи професорката Гордана Силјановска Давкова како кандидат за претседател на Република Македонија. „Силјановска ја сметаме за атипичен претседателски кандидат.

Партијата на Ердоган Сарач со подршка за Силјановска Давкова

Скопје1 - 03.05.2019

Претседателот на Движењето за Национално Единсктво на Труците во Македонија, Ердоган Сарач во денешното соопштение испрати јасна порака, дека тие цврсто застануваат позади Гордана Силјановска Давкова.

Поддршка за Силјановска-Давкова од СПМ

MakPress - 03.05.2019

Социјалистичката партија на Македонија со статус на својот фејсбук профил искажува поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска-Давкова. „Затоа што верувте во правото и го почитувате.

Коалиција на Египќани: На Македонија и треба правичен и праведен човек како Силјановска

MakPress - 03.05.2019

Претседателот на НГИ Коалиција на Египќани Демир Далип упати јавна поддршка за кандидатот за претседател на Република Македонија, Проф. д-р Гордана Сиљановска Давкова. Во продолжение интегрален текст од соопштението во кое се изразува недвосмилена ...

Силјановска: Сум се оградила од Груевски многупати, претпоставувам затоа и не останав во Венецијанската комисија

Фокус - 02.05.2019

Канидатката за претседателка, Гордана Силјановска Давкова во вечерашниот дуел на Канал 5 рече дека таа многупати се оградила од владеењето на Никола Груевски. -Сум се оградила многупати, сум го критикувала.

Силјановска: Јас сум роден реформатор, се што сум допрела сум реформирала

Фокус - 02.05.2019

Во вечерашниот дуел на Канал 5, претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова ги повика граѓаните да гласаат за личност и рече дека таа е роден реформатор и се што допрела реформирала. Дополни дека така ќе биде и овојпат.

Силјановска Давкова: По 5-ти мај нема ништо да биде исто

24 Вести - 02.05.2019

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, пред финишот на својата кампања, вечерва на дебатата во скопје насловена „Ќе пакуваме куфери или ќе гласаме и одлучиме за нашата иднина“, пред студентите, уште еднаш потенцираше ...

Независна пратеничка група: Поддршката од Дол потврди дека Силјановска и ВМРО-ДПМНЕ го прифатија преспанскиот договор

24 Вести - 02.05.2019

„Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува поддршката на Жозеф Дол кон кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Европската народна партија беше силен поддржувач на преспанскиот договор и со ова се покажува дека истиот е прифатен ...

Исклучените пратеници од ВМРО-ДПМНЕ: Силјановска ги прифаќа предностите на Договорот од Преспа

Фокус - 02.05.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија испрати соопштение до јавноста во кое ја коментира поддршката што претседателот на Европската народна партија и ја даде на кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател, ...

Николоски очекува победа на Силјановска-Давкова со 30 илјади гласови разлика

Фокус - 02.05.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, на денешната прес-конференција ги истакна своите очекувања од вториот круг на претседателските избори. Како што истакна тој, очекува победа на Гордана Силјановска-Давкова, со 30 илјади гласа ...

Силјановска Давкова: Реформите треба да почнат од најгоре

24 Вести - 02.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова вечерва ќе има средба со граѓани во Скопје. Таа вчера од Битола порача дека нашата држава треба да се реформира во секој поглед, бидејќи во моментов не е пристојно место за ...

Трката за гласови на претседателските кандидати влегува во завршница

Телма - 02.05.2019

Мобилизација на гласачкото тело на претпоследниот ден од изборната кампања. Претседателските кандидати го користат секој момент за сопствена промоција обидувајќи се да убедат дека токму некој од нив е вистинскиот избор.

СДСМ: Силјановска да одговори како токму нејзиниот сопруг купил куќа од државата додека таа била министерка во Владата

Фокус - 02.05.2019

Откако се дозна дека додека Гордана Сиљановска била министерка нејзиниот сопруг од Владата добил профитабилен бизнис со фри шоп денеска во медиумите се појавија информации за нов случај на непотизам и судир на интереси на Силјановска, обвинуваат ...

Николоски: Гордана Силјановска ќе победи со 30.000 разлика ВИДЕО

+инфо - 02.05.2019

За жал, месец мај денес на некаде месец и половина пред конечната одлука на ЕУ на сите им е јасно дека Македонија нема да добие датум за почеток на преговори со ЕУ. Затоа е потребно оваа влада час поскоро да си замине, затоа што се покажа дека во ...

Силјановска Давкова: На 5-ти мај заедно да изградиме Република во која гласот на граѓанинот е слушнат и почитуван!‬

Курир - 02.05.2019

‪Целосно се согласувам со Блерим Река. Ние НЕ сме господари на вашите гласови. Секој треба да гласа по сопствено убедување.За жал, некои сметаат дека однапред го имаат добиено вашиот глас.

Силјановска Давкова: На 5-ти мај заедно да изградиме Република во која гласот на граѓанинот е слушнат и почитуван!‬

Нетпрес - 02.05.2019

‪Целосно се согласувам со Блерим Река. Ние НЕ сме господари на вашите гласови. Секој треба да гласа по сопствено убедување.За жал, некои сметаат дека однапред го имаат добиено вашиот глас.

ВМРО-ДПМНЕ ОК Кавадарци: Народот ги казни штетните политики на оваа Влада

Курир - 02.05.2019

Ни преостануваат само уште 2 дена до вториот круг од претседателските избори. Народот ги препозна лагите и манипулациите на оваа власт уште во првиот круг. Победивме во 47 општини, а од недела натаму нема да биде исто во Република Македонија.

Наумоски со бекатон плочки сака да го „поправи“ дебаклот на Пендаровски во Ѓорче и Волково

Нетпрес - 02.05.2019

Градоначалникот на скопската општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски од владејачката СДСМ со носење бекатен плочки меѓу двата изборни круга од претседателските избори се обидува да ги разубеди граѓаните кои пред две седмици со огромно мнозинство ...

СДСМ: Силјановска да одговори како нејзиниот сопруг купил куќа од државата додека таа била министерка

Макфакс - 02.05.2019

По дознавањето дека додека Гордана Силјановска била министерка нејзиниот сопруг од тогашната влада добил профитабилен бизнис со фришоп, денеска во медиумите се појавија информации за нов случај на непотизам и судир на интереси на Силјановска, велат ...

Силјановска Давкова од Чаир: Граѓаните на Република Македонија се мудри и знаат да направат вистински избор и да ја ...

Курир - 02.05.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со граѓаните на општина Чаир каде што им се заблагодари за нивната поддршка во првиот круг од претседателските избори и побара уште ...

Силјановска: Нема да правам пазар со гласовите на граѓаните

Макфакс - 02.05.2019

Кандидатката за претседателка на државата од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска-Давкова, денеска беше на средби со граѓаните на општина Чаир, каде што им се заблагодари за нивната поддршка во првиот круг од претседателските избори и ...

Силјановска Давкова од Чаир: Граѓаните се мудри и знаат да направат вистински избор и да ја одберат вистинската странa

Нетпрес - 02.05.2019

Граѓаните на Република Македонија се мудри и знаат да направат вистински избор и да ја одберат вистинската страна на вториот круг од претседателските избор во недела на 5-ти мај, порача од скопската општина Чаир во четвртокот, кандидатката на ...

Силјановска Давкова од Чаир: Граѓаните на Република Македонија се мудри и знаат да го направат вистинскиот избор

Сител - 02.05.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со граѓаните на општина Чаир каде што им се заблагодари за нивната поддршка во првиот круг од претседателските избори и побара уште ...

Силјановска за Пендаровски: Смешно е претседател на ДИК кој во 2004 не ги повика граѓаните да излезат на референдум ...

Курир - 02.05.2019

На дебатата на Канал 5 телевизија професорката Силјановска за Пендаровски вели дека тој како претседател на Државна изборна комисија кој што ништо не направил во 2004 година за да ги повика дури граѓаните да излезат на гласање, напротив сега да ...

Силјановска: Не треба да се бојкотираат изборите, треба да се бојкотира власта

Курир - 02.05.2019

Во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова вели дека очекувале „правна метла“, и за премиерот Зоран Заев додаде дека се „саморазрешил“ или се „самоизметел“ од Советот за реформи ...

Силјановска: Нема никакви реформи во судството

Курир - 02.05.2019

Врз основа на научените лекции ВМРО-ДПМНЕ ќе формира влада затоа ќе се почитува правото и правдата. А она што се случува сега е далеку од тоа дека се направени реформи воопшто, како и во судството, рече Гордана Силјановска Давкова, кандидат за ...

(ВО ЖИВО) Силјановска на дискусија: Ќе пакуваме куфери, или ќе гласаме и одлучиме за нашата иднина?

Курир - 02.05.2019

Вечерва со почеток од 20:00 часот во Јавна соба се одржува трибина на тема „Ќе пакуваме куфери, или ќе гласаме и одлучиме за нашата иднина?“, каде што свое учество има и кандидатот за претседател на Република Македонија Проф.

Силјановска: Јас сум роден реформатор, сѐ што сум допрела сум реформирала

+инфо - 02.05.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова во завршното обраќање во ТВ дуелот со противкандидатот Стево Пендаровски во емисијата „Само вистина“ на Канал 5, ги повика граѓаните да гласаат за неа бидејќи е роден реформатор.

Силјановска: Не треба да се бојкотираат изборите, треба да се бојкотира власта

Нетпрес - 02.05.2019

Во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова вели дека очекувале „правна метла“, и за премиерот Зоран Заев додаде дека се „саморазрешил“ или се „самоизметел“ од Советот за реформи ...

Силјановска: Нема никакви реформи, па ниту во судството

Нетпрес - 02.05.2019

Врз основа на научените лекции ВМРО-ДПМНЕ ќе формира влада затоа ќе се почитува правото и правдата. А она што се случува сега е далеку од тоа дека се направени реформи воопшто, како и во судството, рече Гордана Силјановска Давкова, кандидат за ...

Силјановска: Катастрофално е тоа што над 70% од младитe иднината ја гледаат надвор од Македонија

Макфакс - 02.05.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати на трибината насловена „Ќе пакуваме куфери, или ќе гласаме и одлучиме за нашата иднина?“. Таа истакна дека како професорка секогаш ги учи младите да бидат критичари, да не се ...

(ВО ЖИВО) Силјановска на дискусија: Ќе пакуваме куфери или ќе гласаме и одлучиме за нашата иднина?

Нетпрес - 02.05.2019

Вечерва со почеток од 20:00 часот во Јавна соба се одржува трибина на тема „Ќе пакуваме куфери, или ќе гласаме и одлучиме за нашата иднина?“, каде што свое учество има и кандидатот за претседател на Република Македонија Проф.

Силјановска: Не сакам да правам пазар со гласовите на граѓаните

+инфо - 02.05.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со граѓаните на општина Чаир каде што им се заблагодари за нивната поддршка во првиот круг од претседателските избори и побара уште ...

Силјановска на трибина: Две ипол години власта не направила ниту една значајна реформа, освен промената на уставното ...

Курир - 02.05.2019

Кандидатот за претседател на државата, проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати на трибината насловена „Ќе пакуваме куфери, или ќе гласаме и одлучиме за нашата иднина?“. Силјановска Давкова истакна дека како професорка секогаш ги учи ...

Силјановска Давкова: Освен промената на уставното име, оваа власт нема ниедна значајна реформа

Нетпрес - 02.05.2019

Во изминатите две ипол години власта не направила ниту една значајна реформа, освен промената на уставното име на Република Македонија, рече во четвртокот вечерта кандидатката за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова на трибината ...

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ ја поздравува поддршката на Дол за Силјановска

А1 On - 02.05.2019

„Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ ја поздравува поддршката на Жозеф Дол кон кандидатката за претседател на ВМРО ДПМНЕ. ЕНП беше силен поддржувач на преспанскиот договор и со ова се покажува дека истиот е прифатен како реалност од ...

Власта заплашува со Груевски, опозицијата со „шлаканици“ од Брисел

Независен - 02.05.2019

Уште само 48 часа за промоција на сопствените политики им преостанаа на двајцата претседателски кандидати, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски,и на партиите што застана зад нив пред да влезат во целта со или без титула шеф на државата.

ФОТО: Силјановска со семејството го помина Први Мај

Press24 - 02.05.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова, го помина Први Мај со семејството во винаријата Сопот и сподели фотографии на Фејсбук. - Први мај е голем празник за нашето семејство. Секогаш сме го славеле заедно.

Претседателската кандидатка во лет над популистичкото гнездо

+инфо - 02.05.2019

Таа одамна е во ЕУ и знае како нештата функционираат таму, знае што значи „глумење демократија“ и дека не може да се прават компромиси со правото и правдата. Ова се некои од високпарните пораки што кон избирачите ги испраќа претседателската ...

Поддршката од Дол потврди дека Силјановска и ВМРО ДПМНЕ го прифатија Преспанскиот договор

Нова ТВ - 02.05.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија испрати соопштение до јавноста во кое ја коментира поддршката што претседателот на Европската народна партија и ја даде на кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ за претседател, ...

Сиљановска го прифаќа Договорот од Преспа, велат исклучените пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 02.05.2019

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија преку соопштение оценува дека поддршката од претседателот на Европската народна партија (ЕПП), Џозеф Дол за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска значи дека и ...

Силјановска Давкова на 1 Мај со сопругот Баже, ќерката Марија и нејзиниот тим

Скопје24 - 02.05.2019

Први мај е голем празник за нашето семејство. Секогаш сме го славеле заедно, вели кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, која на „Фејсбук“ ги сподели фотографиите како го поминала вчерашниот празник.

Силјановска: Очекувавме судска метла, а не премиерска и партиска метла

Република - 02.05.2019

Во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 се соочија претседателски кандидати Гордана Силјановска Давкова, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Стево Пендаровски, поддржан од СДСМ и ДУИ. Очекувавме судска метла а не премиерска и партиска метла, очигледно е дека ...

Силјановска: Нема да правам пазар со гласовите на граѓаните

Точка - 02.05.2019

Кандидатката за претседателка на државата од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска-Давкова, денеска беше на средби со граѓаните на општина Чаир, каде што им се заблагодари за нивната поддршка во првиот круг од претседателските избори и ...

Гордана Силјановска Давкова: Доста беше со лаги и манипулации! Со такви резултати не се влегува во ЕУ!

Република - 02.05.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Силјановска Давкова денеска ги посети Прилеп, Битола, Тополчани… Таа на својот фејсбук профил сподели информации кои и ги соопштиле граѓаните. Бев во Прилеп,„Тризла,“ Тополчани и Битола.

Силјановска: Ќе ја донесам правдата во Македонија

Република - 02.05.2019

Кандидатката за претседателка на државата од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска-Давкова, денеска беше на средби со граѓаните на општина Чаир, каде што им се заблагодари за нивната поддршка во првиот круг од претседателските избори и ...

Силјановска: Ако има право и правда ние треба да победиме на овие избори

Тера - 02.05.2019

„Резултатот доволно говори за вашата посветеност, ве уверувам дека сте на вистинската страна, ве уверувам дека поддршката што ми ја давате, никогаш нема да ја заборавам, ниту да ја изневерам, доколку се разбира ако победиме во недела, а мислам дека ...

Силјановска: Катастрофално е тоа што над 70 отсто од младитe иднината ја гледаат надвор од Македонија

Република - 02.05.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова денеска се обрати на трибината насловена „Ќе пакуваме куфери, или ќе гласаме и одлучиме за нашата иднина?“. Таа истакна дека како професорка секогаш ги учи младите да бидат критичари, да не се ...

Независна пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Силјановска ги прифаќа предностите од Договорот од Преспа

еМагазин - 02.05.2019

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува поддршката на Жозеф Дол кон кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, информираат од таму. „ЕНП беше силен поддржувач на преспанскиот договор и со ова се покажува дека истиот е прифатен како ...

(ФОТО) Кога сопругот на Силјановска бил директор земјоделско- сточарската задруга “Доне Попов” се случила страшна ...

iPortal - 02.05.2019

На ФБ страницата „Слободно Кавадарци“ која ги негува и се бори за вредностите на слобода и правда и е наследник на Шарената Револуција и движењето „Кавадарци Протестира“ осамна соопштение со кое се обраќаат до граѓаните на Кавадарци.

Силјановска Давкова: На 5ти мај заедно да изградиме Република во која гласот на граѓанинот е слушнат и почитуван!‬

Република - 02.05.2019

‪Целосно се согласувам со Блерим Река. Ние НЕ сме господари на вашите гласови. Секој треба да гласа по сопствено убедување.За жал, некои сметаат дека однапред го имаат добиено вашиот глас.

Силјановска: Очекувавме судска метла, не партиска

iPortal - 02.05.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова во гостувањето на ,,САМО ВИСТИНА” изјави дека очекувале судска метла, а не премиерска и партиска, очигледно премиерот во изјавите јавно кажа транспарентно дека случаите биле за суд.

Силјановска: Нема да правам пазар со гласовите на граѓаните

24Инфо - 02.05.2019

Кандидатката за претседателка на државата од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Силјановска-Давкова, денеска беше на средби со граѓаните на општина Чаир, каде што им се заблагодари за нивната поддршка во првиот круг од претседателските избори и ...

Силјановска на дискусија: Ќе пакуваме куфери, или ќе гласаме и одлучиме за нашата иднина? – следете во живо

Република - 02.05.2019

Вечерва со почеток од 20:00 часот во Јавна соба се одржува трибина на тема „Ќе пакуваме куфери, или ќе гласаме и одлучиме за нашата иднина?“, каде што свое учество има и кандидатот за претседател на Република Македонија Проф.

(Фото) Силјановска за прв пат во кампањата ги покажа сопругот и ќерката

еМагазин - 02.05.2019

Постирајќи фотографии од прославата на 1. мај, претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова , за прв пат во кампањата за избор на претседател на државата, на Фејсбук, објави фотографии и од нејзиниот сопруг Благоја и ќерката Марија .

Силјановска: Не треба да се бојкотираат овие избори, треба да се бојкотира власта

Фактор - 02.05.2019

Во Само вистина на Канал 5 вечерва кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски не негираше дека можеби тој ја платил цената за незадоволството кај народот и додаде дека има градоначалници кои не ги реализирале ветувањата кои ги дале на ...

Силјановска: Очекувавме судска метла, не партиска

24Инфо - 02.05.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова во гостувањето на ,,САМО ВИСТИНА” изјави дека очекувале судска метла, а не премиерска и партиска, очигледно премиерот во изјавите јавно кажа транспарентно дека случаите биле за суд.

(ФОТО) Силјановска со џус и семејството го помина Први мај

Фактор - 02.05.2019

Денот на трудот за многумина е ден кој треба да се помине со најблиските. За таков помин се одлучила и Гордана Силјановска Давкова . Први мај е голем празник за нашето семејство. Секогаш сме го славеле заедно.

СДСМ: Силјановска да одговори како нејзиниот сопруг купил куќа од државата додека таа била министерка

Точка - 02.05.2019

По дознавањето дека додека Гордана Силјановска била министерка нејзиниот сопруг од тогашната влада добил профитабилен бизнис со фришоп, денеска во медиумите се појавија информации за нов случај на непотизам и судир на интереси на Силјановска, велат ...

Пендаровски: Интересен е ставот за бојкот од страна на Левица

24Инфо - 02.05.2019

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски во гостувањето на Канал 5 изјави дека интересен е ставот за бојкот од страна на Левицата. Бојкоритам беа против референдумот, заговараа бојкот против референдумот.

Силјановска до Пендаровски: Смешно е претседател на ДИК кој во 2004 не ги повика граѓаните да излезат на референдум ...

Република - 02.05.2019

На дебатата на Канал 5 телевизија професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ за својот противкандидат Стево Пендаровски рече дека е смешно што тој да зборува за бојкот, кога како претседател на Државна ...

Силјановска: Франција ни кажува дека се измачија чекајки реформи

Република - 02.05.2019

Македонија нема реформирано судство, смета Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Таа во дебатата на Канал 5 посочи дека врз основа на научените лекции ВМРО-ДПМНЕ ќе формира влада затоа ќе се почитува правото и правдата.

Силјановска: Не треба да се бојкотираат изборите, треба да се бојкотира власта

Република - 02.05.2019

Во емисијата Само вистина на Канал 5 телевизија кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова вели дека очекувале „правна метла“, и за премиерот Зоран Заев додаде дека се „саморазрешил“ или се „самоизметел“ од Советот за реформи ...

Силјановска: Сега ќе треба да се лажеме дека сме родени во Северна Македонија

Фактор - 02.05.2019

Kандидатка за претседател, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска вечерва во Тв дуелот на Канал 5 изјави дека има право на самоопредување и за неа името на државата е Република Македонија.

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Поддршката на Жозеф Дол значи дека Гордана ги прифаќа предностите на ...

Либертас - 02.05.2019

Соопштение на Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ ја поздравува поддршката на Жозеф Дол кон кандидатката за претседател на ВМРО ДПМНЕ. ЕНП беше силен поддржувач на Преспанскиот договор и со ова се ...

Силјановска: Сум се оградила од Груевски многупати, претпоставувам затоа и не останав во Венецијанската комисија

Либертас - 02.05.2019

Канидатката за претседателка, Гордана Силјановска Давкова рече дека таа многупати се оградила од владеењето на Никола Груевски. -Сум се оградила многупати, сум го критикувала. Претпоставувам затоа и не останав во Венецијанска комисија.

Силјановска: Заев ветуваше почеток на преговори со ЕУ за гласови на изборите, а не поради реформи

Скопје1 - 02.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова, смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за на есен. -На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во ...

Силјановска: Разговорите за почетокот на преговорите ќе бидат одложени за наесен

MakPress - 02.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјаноска Давкова смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за наесен. -На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во ...

Силјановска: Со поддршката за мене во недела, ќе ставиме крај на кризата на лидерството

MakPress - 02.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова вечерва од Битола порача дека нашата држава треба да се реформира во секој поглед, бидејќи во моментов не е пристојно место за живеење.

Силјановска: Како што бев фер и коректна во кампањата, така ќе ја водам и државата

MakPress - 02.05.2019

Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на Македонија поддржан од ВМРО-ДПМНЕ беше на средби со граѓани во Битола. Таа во изјава за медиумите истакна дека во кампањата се однесувала фер и коректно према нејзините противкандидати и дека ...

Пендаровски заплашува со Груевски, Силјановска со „шлаканици“ од Брисел

Скопје1 - 02.05.2019

Уште само 48 часа за промоција на сопствените политики им преостанаа на двајцата претседателски кандидати, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски,и на партиите што застана зад нив пред да влезат во целта со или без титула шеф на државата.

ВИДЕО: Николоски очекува победа на Силјановска-Давкова со 30 илјади гласови повеќе од Пендаровски

Скопје1 - 02.05.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, на денешната прес-конференција ги истакна своите очекувања од вториот круг на претседателските избори. Како што истакна тој, очекува победа на Гордана Силјановска-Давкова, со 30 илјади гласа ...

ИФИМЕС: Силјановска не можела да биде кандидат без благослов на Груевски

Скопје1 - 02.05.2019

Потполно е јасно дека Гордана Силјановска – Давкова не може да биде кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ без благослов на Никола Груевски. Во нејзините настапи се забележува нота на влијанието на Никола Груевски и Ѓорге Иванов.

Силјановска со методите на Груевски, на 5 мај ќе го добие одговорот од Шарената револуција

1tv - 02.05.2019

Силјановска ги побара гласовите на разочараните припадници на Шарената револуција, но одби да дебатира со дел од нив и да ги слушне нивните прашања и размислувања. Силјановска го направи она што го правеа 10 години и повеќе нејзините политички ...

На Најчевска не ѝ се допаѓа како Силјановска го поминала 1 мај: Си ги помешала празниците, госпожа

365 - 02.05.2019

Како што објави професорката и кандидат за претседател – Гордана Силјановска-Давкова на Фејсбук, вчерашниот ден по повод Меѓународниот ден на трудот го поминала со своето семејство во винаријата „Сопот“.

Силјановска-Давкова: Разговорот за почетокот на преговорите ќе биде одложен за наесен

Канал5 - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјаноска Давкова смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за наесен. -На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во ...

Силјановска: До солзи ме доведуваат приказните на луѓето

Фокус - 01.05.2019

Мислам дека во кампањата се однесував не само женски, туку и фер, витешки. Тоа ќе го направам и последниве денови. Кога имате аргументи, кога верувате во она што сте го напишале тогаш мислам дека нема проблем и да го браните.

Силјановска се пофали дека за неа ќе гласаат и Бошњаците

Фокус - 01.05.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова деновиве се обидува да ги придобие и гласовите на граѓаните од другите етникуми. -Благодарам на поддршката од Демократска Бошњачка Партија и г-н Салко Куч.

ИФИМЕС: Силјановска не можела да биде кандидат без благослов на Груевски!

Фокус - 01.05.2019

Потполно е јасно дека Гордана Силјановска – Давкова не може да биде кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ без благослов на Никола Груевски. Во нејзините настапи се забележува нота на влијанието на Никола Груевски и Ѓорге Иванов.

Сиљановска во Прилеп: Задоцнетa е оставката на Заев од Советот за судски реформи, преговори со ЕУ наесен

МКД - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Сиљановска-Давкова смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за наесен. „На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во ...

Силјановска-Давкова: Разговорот за почетокот на преговорите ќе биде одложен за наесен

Сител - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјаноска Давкова смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за наесен. -На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во ...

Жозеф Дол со поддршка за Силјановска: Каква убава порака ќе испратите ако изберете за првпат жена на чело на вашата ...

Алфа - 01.05.2019

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. Правда – тоа е она што му треба на вашиот народ. Правда значи независна судска власт, воспоставување на владеење на ...

Мнозинството Египќани ќе гласаат за Силјановска бидејќи ги разбира проблемите со кои се соочуваат етничките заедници

Press24 - 01.05.2019

Во Првиот круг од Претседателските избори, огромно мнозинство на граѓани кои припаѓаат на етничката заедница Египќани, го дадоа својот глас за кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Проф. Д-р Гордана Силјаноска Давкова.

Силјаноска Давкова: Оваа македонска пролет ќе биде позната не само по невообичаената кампања, туку и по реформите

Независен - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова вечерва од Битола порача дека нашата држава треба да се реформира во секој поглед, бидејќи во моментов не е пристојно место за живеење.

Силјановска: Македонија мора да се реформира во секој поглед, реформите треба да почнат од оние најгоре

Курир - 01.05.2019

Чест ми е што сум меѓу Битолчанки и Битолчани, благодарна сум на начинот на кој гласаа, охрабрена сум, инспирирана сум во последниве денови. Мислам дека не згрешиле што го сториле тоа. Денеска, вечерва кога гледам на ова студено време во колкав број ...

Галерија: Силјановска за празникот заедно со семејството во Сопот

Нетпрес - 01.05.2019

Кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова денешниот празник го помина во друштво на своето семејство во Сопот, велешко. Освен со семејството таа времето имаше можност да го помине и со граѓаните кои се ...

ИФИМЕС: Силјановска не би можела да биде кандидат без благослов од Груевски

+инфо - 01.05.2019

Според анализата, подготвена по повод вториот круг од претседателските избори во земјава што ќе се одржат на 5 мај годинава, Силјановска – Давкова во своите настапи покажа јасна тенденција дека би била претседател само на еден дел граѓани, а не на ...

ИФИМЕС: Дел од Албанците тесно соработува со ВМРО-ДПМНЕ и комуницира со Груевски

Слободен Печат - 01.05.2019

Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии од Љубљана со посебна анализа за земјава. Потполно е јасно дека Гордана Силјановска – Давкова не може да биде кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ без благослов на Никола Груевски.

Жозеф Дол со поддршка за Силјановска: Каква убава порака ќе испратите ако изберете за првпат, жена на чело на вашата ...

Курир - 01.05.2019

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. -Правда значи исто така фер, слободни и транспарентни избори.

Мнозинството Египќани ќе гласаат за Гордана Силјановска Давкова- бидејќи ги разбира проблемите со кои се соочуваат ...

Курир - 01.05.2019

Во Првиот круг од Претседателските избори, огромно мнозинство на граѓани кои припаѓаат на етничката заедница Египќани, го дадоа својот глас за кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Проф. Д-р Гордана Силјаноска Давкова.

Силјановска со сопругот Благоја и ќерката Марија го прослави Први мај во винарија (ФОТО)

+инфо - 01.05.2019

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, денешниот ден го поминува во друштво на нејзниот тим, но и на сопругот Благоја и ќерката Марија. „Први мај е голем празник за нашето семејство. Секогаш сме го славеле заедно.

Силјановска првомајски со семејството во Сопот (ФОТО)

Курир - 01.05.2019

Кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова денешниот празник го помина во друштво на своето семејство во Сопот, велешко. Освен со семејството таа времето имаше можност да го помине и со граѓаните кои се ...

Силјановска-Давкова го прослави 1 Мај во винарија (ФОТО)

Слободен Печат - 01.05.2019

Кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денешниот празник го помина во друштво на семејството. Кандидатот за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова денешниот празник го помина во друштво на своето семејство во ...

Силјановска: Оваа македонска пролет ќе се запамети и по реформите, не само по невообичаената кампања

+инфо - 01.05.2019

Мислам дека во кампањата се однесував не само женски, туку и фер, витешки. Тоа ќе го направам и последниве денови. Кога имате аргументи, кога верувате во она што сте го напишале тогаш мислам дека нема проблем и да го браните.

ИФИМЕС: Дел од Албанците тесно соработуваат со ВМРО-ДПМНЕ и комуницира со Груевски

Независен - 01.05.2019

Потполно е јасно дека Гордана Силјановска – Давкова не може да биде кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ без благослов на Никола Груевски. Во нејзините настапи се забележува нота на влијанието на Никола Груевски и Ѓорге Иванов.

Жозеф Дол: Правда, тоа е она што го ветува Гордана ако ја изберете

Нетпрес - 01.05.2019

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. -Правда значи исто така фер, слободни и транспарентни избори.

Силјановска-Давкова: Разговорот за почетокот на преговорите ќе биде одложен за наесен

Независен - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјаноска Давкова смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за наесен. -На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во ...

Видео порака на Жозеф Дол: Поддршка за Сиљановска, правда е она што му треба на вашиот народ

МКД - 01.05.2019

Претседателот на Европската народна партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Сиљановска Давкова. Правда – тоа е она што му треба на вашиот народ, се вели во видео пораката на Дол.

Силјановска: Разговорот за почетокот на преговорите со ЕУ ќе биде одложен за наесен

+инфо - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјаноска Давкова смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за наесен. -На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во ...

Силјановска Давкова на 1 Мај со сопругот Баже и ќерката Марија (ФОТО)

Денешен - 01.05.2019

Први мај е голем празник за нашето семејство. Секогаш сме го славеле заедно, напиша на Фејсбук кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова и сподели фотографиите како го поминува денешниот празник.

Голубовска кон Силјановска: Како…ако уште не седната на фотеља правите политички раздор и ја слабеете Македонија ...

iPortal - 01.05.2019

“Ако ја поддржувате власта тогаш не заслужувате да ви дадам одговорам на прашањата и дилемите” рековте Проф.д-р Гордана Силјановска Давкова. Стабилноста на една држава зависи од надворешната колку од внатрешната политика, оттука прашувам: Како ...

(Фото) Силјановска-Давкова славеше 1 Мај со семејството во винарија „Сопот“

еМагазин - 01.05.2019

Први мај денеска го прослави и претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова. „Први мај е голем празник за нашето семејство. Секогаш сме го славеле заедно. Работата го прави човекот! Трудот треба да се цени и наградува и дома и на работа! ...

Силјановска-Давкова: Разговорот за почетокот на преговорите ќе биде одложен за наесен

Вечер Прес - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјаноска Давкова смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за наесен. -На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во ...

Силјановска-Давкова: Разговорот за почетокот на преговорите ќе биде одложен за наесен

Опсервер - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјаноска Давкова смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за наесен. -На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во ...

Сиљановска-Давкова: Разговорот за почетокот на преговорите ќе биде одложен за наесен

Либертас - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Сиљановска Давкова смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за наесен. -На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во ...

Силјановска со методите на Груевски, на 5 мај ќе го добие одговорот од Шарената револуција

24Инфо - 01.05.2019

Силјановска со методите на Груевски, на 5 мај ќе го добие одговорот од Шарената револуција Силјановска ги побара гласовите на разочараните припадници на Шарената револуција, но одби да дебатира со дел од нив и да ги слушне нивните прашања и ...

Дол со поддршка за Силјановска: Правда, тоа е она што го ветува Гордана ако ја изберете

Република - 01.05.2019

Претседателот на Европската Народна Партија, Жозеф Дол, даде јавна поддршка за кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. Правда значи исто така фер, слободни и транспарентни избори.

ИФИМЕС: Силјановска – Давкова не може да биде кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ без благослов на Никола Груевски

Локално - 01.05.2019

Потполно е јасно дека Гордана Силјановска – Давкова не може да биде кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ без благослов на Никола Груевски. Во нејзините настапи се забележува нота на влијанието на Никола Груевски и Ѓорге Иванов.

ИФИМЕС: Силјановска не можела да биде кандидат без благослов на Груевски!

iPortal - 01.05.2019

Потполно е јасно дека Гордана Силјановска – Давкова не може да биде кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ без благослов на Никола Груевски. Во нејзините настапи се забележува нота на влијанието на Никола Груевски и Ѓорге Иванов.

Силјаноска Давкова: Оваа македонска пролет ќе биде позната не само по невообичаената кампања, туку и по реформите

24Инфо - 01.05.2019

Силјаноска Давкова: Оваа македонска пролет ќе биде позната не само по невообичаената кампања, туку и по реформите Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова вечерва од Битола порача дека нашата држава треба да се ...

Силјаноска Давкова: Оваа македонска пролет ќе биде позната не само по невообичаената кампања, туку и по реформите

Опсервер - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова вечерва од Битола порача дека нашата држава треба да се реформира во секој поглед, бидејќи во моментов не е пристојно место за живеење.

Силјановска-Давкова: Разговорот за почетокот на преговорите ќе биде одложен за наесен

MTM - 01.05.2019

-На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во функција на изборите, а не во функција на градење независно судство во Република Македонија. Тоа е македонската реалност, но и сериозната порака да се зафатиме со реформи, рече ...

Силјановска рече дека за неа ќе гласаат и Бошњаците

Либертас - 01.05.2019

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова деновиве се обидува да ги придобие и гласовите на граѓаните од другите етникуми. -Благодарам на поддршката од Демократска Бошњачка Партија и г-н Салко Куч.

ИФМЕС: Дел од Албанците тесно соработува со ВМРО-ДПМНЕ и комуницира со Груевски

24Инфо - 01.05.2019

Потполно е јасно дека Гордана Силјановска – Давкова не може да биде кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ без благослов на Никола Груевски. Во нејзините настапи се забележува нота на влијанието на Никола Груевски и Ѓорге Иванов.

Силјановска со методите на Груевски, на 5 мај ќе го добие одговорот од Шарената револуција

iPortal - 01.05.2019

Силјановска ги побара гласовите на разочараните припадници на Шарената револуција, но одби да дебатира со дел од нив и да ги слушне нивните прашања и размислувања. Силјановска го направи она што го правеа 10 години и повеќе нејзините политички ...

(видео) ПОДДРШКА ОД ДОЛ ЗА СИЉАНОСКА: Ви треба правда и безмилосна борба против корупцијата

Денешен - 01.05.2019

Претседателот на Европската Народна партија Жозеф Дол упати видео- поддршка за кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова. – Правда е тоа што му треба на вашиот народ, владеење на правото и безмилосна борба против ...

Силјановска-Давкова: Разговорот за почетокот на преговорите ќе биде одложен за наесен

24Инфо - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјаноска Давкова смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за наесен. -На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во ...

Силјановска Давкова на 1 Мај со сопругот Баже, ќерката Марија и нејзиниот тим

Република - 01.05.2019

Први мај е голем празник за нашето семејство. Секогаш сме го славеле заедно, вели кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова, која на „Фејсбук“ ги сподели фотографиите како го поминува денешниот празник.

Силјановска со методите на Груевски, на 5 мај ќе го добие одговорот од Шарената револуција

CivilMedia - 01.05.2019

Силјановска ги побара гласовите на разочараните припадници на Шарената револуција, но одби да дебатира со дел од нив и да ги слушне нивните прашања и размислувања. Силјановска го направи она што го правеа 10 години и повеќе нејзините политички ...

Силјановска-Давкова: Разговорот за почетокот на преговорите ќе биде одложен за наесен

Република - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска – Давкова смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за наесен. , рече Силјаноска-Давкова која денеска беше на средба со ...

ИФИМЕС: Дел од Албанците тесно соработува со ВМРО-ДПМНЕ и комуницира со Груевски

Либертас - 01.05.2019

Потполно е јасно дека Гордана Силјановска – Давкова не може да биде кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ без благослов на Никола Груевски. Во нејзините настапи се забележува нота на влијанието на Никола Груевски и Ѓорге Иванов.

Сиљановска доби поддршка и од Бошњаците во Македонија

Скопје1 - 01.05.2019

,,Благодарам на поддршката од Демократска Бошњачка Партија и г-н Салко Куч. И Бошњаците како и сите граѓани се свесни дека само со владеење на правото можеме да ја европеизираме Македонија“-пишува на еден од профилите на претседателскиот кандидат на ...

Сиљановска се пофали дека добила поддршка и од Бошњаците во Македонија

AKO - 01.05.2019

,, Благодарам на поддршката од Демократска Бошњачка Партија и г-н Салко Куч. И Бошњаците како и сите граѓани се свесни дека само со владеење на правото можеме да ја европеизираме Македонија“-пишува на еден од профилите на претседателскиот кандидат ...

Сиљановска-Давкова: Разговорот за почетокот на преговорите ќе биде одложен за наесен

1tv - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Сиљановска Давкова смета дека веројатно, разговорот за почетокот на преговорите за членство во ЕУ ќе биде одложен за наесен. -На премиерот му требаше ветување за почеток на преговори во ...

Жозеф Дол: Гласајте за Силјановска, ќе испратите убава порака ако изберете жена за претседател

Магазин - 01.05.2019

Жозеф Дол кој ја извршува функцијата претседател на Европската Народна Партија, со јавна поддршка за професорката Гордана Силјановска Давкова, која е кандидатка за претседател поддржана од опозициската ВМРО.

Сиљановска Давкова: Оваа македонска пролет ќе биде позната не само по невообичаената кампања, туку и по реформите

1tv - 01.05.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова вечерва од Битола порача дека нашата држава треба да се реформира во секој поглед, бидејќи во моментов не е пристојно место за живеење.

Силјановска повика да се гласа за неа, оти во спротивност во Собрание ќе се избере претседател

Скопје1 - 01.05.2019

Кандидатката за претседател на Северна Македонија, Гордана Силјановска Давкова, од митингот во Ѓорче Петров ги повика граѓаните да гласаат за личност, а не за партија, велејки дека е против изборот на гласање претседател во Собранието, верувајки ...

Силјановска: Се надевам ќе дојде денот кога ќе се гласа за личност, а не за партија

Скопје1 - 01.05.2019

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова на вечерашната трибина „Со гласање до одлука за нашата судбина“ во Ѓорче Петров рече дека се надева дека ќе дојде ден кога граѓаните индивидуално ќе го користат избирачкото право.

ИФИМЕС: Дел од Албанците тесно соработува со ВМРО-ДПМНЕ и комуницираа со Груевски

1tv - 01.05.2019

Потполно е јасно дека Гордана Силјановска – Давкова не може да биде кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ без благослов на Никола Груевски. Во нејзините настапи се забележува нота на влијанието на Никола Груевски и Ѓорге Иванов.

Жозеф Дол со видео поддршка за Гордана Силјановска Давкова

MakPress - 01.05.2019

Жозеф Дол, Претседателот на Европската Народна Партија, преку видео порака упати поддршка за кандидатот за Претседател на Македонија, професорката Гордана Силјановска. Тој во неговата изјава дека токму правото и правдата и се потребни на Македонија.

Силјановска со семејството го одбележа 1-ви мај во винаријата Сопот (Фото)

MakPress - 01.05.2019

Кандидатот за претседател на Македонија, професорката Гордана Силјановска Давкова на својот фејсбук профил истакна дека денот на трудот 1-ви Мај заедно со семејството го одбележала во винаријата Сопот.

Професорка во земјата на ирационалното

Призма - 30.04.2019

Да ја опишувавме кандидатка за претседателка Гордана Силјановска-Давкова во само еден твит, што значи дека би имале ограничен број зборови, тогаш кусо би твитнале дека популарната професорка од скопскиот Правен факултет е изборот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Силјановска од Ѓорче Петров: Граѓаните се помудри, граѓаните знаат да направат вистински избор

ТВ21 - 30.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска – Давкова вечерва присуствуваше на трибина во Ѓорче Петров каде што искажа благодарност до граѓаните, и повика на масовно излегување на изборите на 5. мај, и да гласаат за личност, а не за партија.

Силјановска Давкова: Не правам компромиси со правото

24 Вести - 30.04.2019

Кандидатката за претседател на Северна Македонија, Гордана Силјановска Давкова, од митингот во Ѓорче Петров ги повика граѓаните да гласаат за личност, а не за партија, велејки дека е против изборот на гласање претседател во Собранието, верувајки ...

Силјановска: Се надевам ќе дојде денот кога ќе се гласа за личност, а не за партија

Фокус - 30.04.2019

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова на вечерашната трибина „Со гласање до одлука за нашата судбина“ во Ѓорче Петров рече дека се надева дека ќе дојде ден кога граѓаните индивидуално ќе го користат избирачкото право.

Оброк со Гога: Силјановска ќе готви за социјално загрозени лица

Фокус - 30.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, денеска од 15 часот заедно со нејзиниот тим, ќе подготвуваат оброци за лице кои се социјално загрозени и од ранливи категории.

Силјановска ги одби „шарените“ за дебата: „Пратеници и советници не се револуционери“

ТВ21 - 30.04.2019

Гордана Силјановска Давкова не прифаќа дебата со активистите на Шарена Револуција. Таа вели дека Шарената револуција е дел од власта и смета дека тие не се разочараните шарени револуционери. Таа додава дека револуционерите се секогаш наспроти власта.

Силјановска Давкова ги повика граѓаните масовно да излезат на гласање

Телма - 30.04.2019

Вечерва од митингот во Ѓорче Петров Гордана Силјановска Давкова ги повика граѓаните масовно да излезат на гласање, потенцирајќи дека таа е најголем противник на идејата претседателот да се бира во ...

Силјановска подготвуваше оброци за социјално загрозените семејства и ранливи категории деца

Нетпрес - 30.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска во Граѓанскиот штаб подготви 50 оброци за социјално загрозените семејства и ранливи категории деца.

Ѓорѓиевски: Победата на Силјановска Давкова ќе ги донесе правдата и промените во Македонија

Нетпрес - 30.04.2019

енеска сме во Прилеп каде што најпрво имаме штанд со промотивен материјал со кој што ги запознаваме граѓаните овде ширум Прилеп за платформата и програмата на проф. д-р Гордана Силјановска Давкова за овие претседателски избори, овој штанд го имаме ...

Силјановска од Ѓорче Петров: Во ЕУ се оди со владеење на правото, со крај на непотистичките вработувања, но за жал ...

Курир - 30.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска во општина Ѓорче Петров се обрати на трибината насловена „Со гласање до одлука за нашата судбина“.

Силјановска: Во ЕУ се оди со владеење на правото, со крај на непотистичките вработувања, за жал Македонија сега не е ...

Нетпрес - 30.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска во општина Ѓорче Петров се обрати на трибината насловена „Со гласање до одлука за нашата судбина“.

Силјановска: Сум можела да се омажам за Албанец (ВИДЕО)

Слободен Печат - 30.04.2019

Гордана Силјановска-Давкова во интервју за емисијата „Таргет„ на Алмакос како реакција на коментарите дека е „албанофоб” меѓу останатото изјави дека „можела и да се омажи за ...

Силјановска Давкова оствари средба со претставници на Левица, очекува нивна поддршка

Курир - 30.04.2019

Кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова денес оствари средба со челници и членови на партијата „Левица“. -Во „Левица“ јас сум опкружена со бивши студенти кои не се забораваат, јас сум им била професорката, меѓу нас не може да има ...

Силајновска: Јас сум оптимист за поддршката од Левица

Нетпрес - 30.04.2019

Во „Левица“ јас сум опкружена со бивши студенти кои не се забораваат, јас сум им била професорката, меѓу нас не може да има преправање. Многу се познаваме и тоа е инвестиција што вредела да се направи, изјави претседателската кандидатка Гордана ...

Силјановска: Сум можела да се омажам за Албанец ВИДЕО

+инфо - 30.04.2019

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска-Давкова вели дека секогаш се обраќа до сите граѓани и дека не ги дели. Таа додава и дека пред денот на гласањето ќе се обрати до сите граѓани.

Силјановска: Сум можела да се омажам за Албанец (ВИДЕО)

Press24 - 30.04.2019

Кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска-Давкова, вели дека секогаш се обраќа до сите граѓани и дека не ги дели. Во интервју дадено за емисијата „Тарге“ на Алмакос како реакција на коментарите дека е „албанофоб” ...

Силајновска очекува поддршка од „Левица“

+инфо - 30.04.2019

Во „Левица“ јас сум опкружена со бивши студенти кои не се забораваат, јас сум им била професорката, меѓу нас не може да има преправање. Многу се познаваме и тоа е инвестиција што вредела да се направи, изјави претседателската кандидатка Гордана ...

По „Јога со Гога" денеска „Оброк со Гога"

Press24 - 30.04.2019

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова, денеска од 15 часот заедно со нејзиниот тим, ќе подготвуваат оброци за лице кои се социјално загрозени и од ранливи категории.

Силјановска: Младите се иднината на Македонија, а јас секогаш сум на нивна страна

Макфакс - 30.04.2019

Денеска, во посета на граѓанскиот штаб беа студентите на кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова. Силјановска-Давкова од студентите доби поддршка за победа во вториот круг на претседателските избори на 5 мај, а тие ѝ подарија и ...

Средба на Силјановска со студенти: Младите се иднината на Македонија, а јас секогаш сум била на нивна страна

Курир - 30.04.2019

Денеска во посета на Граѓанскиот штаб беа студентите на кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Сијановска Давкова. Силјановска Давкова оствари кратка средба со нив од кои што доби поддршка за победа во вториот круг на ...

Силјановска подготвуваше оброци за социјално загрозените семејства и ранливи категории деца

Курир - 30.04.2019

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска во Граѓанскиот штаб подготви 50 оброци за социјално загрозените семејства и ранливи категории деца.

Силјановска вечерва на трибина во Ѓорче Петров (ВО ЖИВО)

Курир - 30.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова вечерва ќе се обрати на трибина насловена „Со гласање до одлука за нашата судбина“. Трибината ќе се одржи во Ѓорче Петров во 19:00 ...

Ѓорѓиевски: Победата на професорката Силјановска ќе ги донесе правдата и промените во Република Македонија

Курир - 30.04.2019

Денеска сме во Прилеп каде што најпрво имаме штанд со промотивен материјал со кој што ги запознаваме граѓаните овде ширум Прилеп за платформата и програмата на проф. д-р Гордана Силјановска Давкова за овие претседателски избори, овој штанд го имаме ...

Силјановска си доби портрет од студенти

+инфо - 30.04.2019

Денеска, во посета на граѓанскиот штаб беа студентите на кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, соопштија од штабот на Силјановска. Силјановска-Давкова од студентите доби поддршка за победа во вториот круг на претседателските избори ...

(Видео) Ѓорѓиевски од Прилеп: Добиваме поддршка и од граѓани што претходно гласале за СДСМ

Макфакс - 30.04.2019

Сè поевидентно е пристапувањето на граѓаните до нас не само овде во Прилеп туку и во Република Македонија. Граѓаните што ни ја дадоа поддршката во првиот круг на претседателските избори, но и оние што се колебаа и можеби не излегоа во првиот круг.