TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вељаноски во официјална посета на Австралија

24 Вести - 26.02.2012

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски од утре ќе престојува во официјална посета на Австралија.

Вељаноски во официјална посета на Австралија

МРТ - 26.02.2012

Tweet Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски од утре ќе престојува во официјална посета на Австралија.

Вељаноски во посета на Австралија

Нетпрес - 26.02.2012

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, од утре ќе престојува во официјална посета на Австралија. Во состав на делегацијата се и пратениците Илија Димовски, Милорад Додевски, Цветанка Иванова ...

Вељаноски во официјална посета на Австралија

Сител - 26.02.2012

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски од утре ќе престојува во официјална посета на Австралија.

Вељаноски ќе ги подобрува односите со иселениците во Австралија

+инфо - 26.02.2012

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, од утре ќе престојува во официјална посета на Австралија.

Вељаноски во посета на Австралија

Курир - 26.02.2012

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски од утре ќе престојува во официјална посета на Австралија.

Вељановски во посета на Австралија

МКД - 26.02.2012

Пpетседателот на Собранието Трајко Вељановски од утре ќе престојува во официјална посета на Австралија. Во состав на делегацијата се и пратениците Илија Димовски, Милорад Додевски, Цветанка Иванова и ...

Вељаноски во официјална посета на Австралија

Press24 - 26.02.2012

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски од утре ќе престојува во официјална посета на Австралија.

(ФОТО) Македонската делегација слета во Сиднеј

+инфо - 26.02.2012

Македонската државна делегација на чело со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, пристигна во Австралија, информира порталот „Информатор“.

Претседателот на Собранието во официјална посета на Австралија

Sky - 26.02.2012

Од утре во посета на Австралија ќе престојува претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски. Покрај Вељановски во состав на делегацијата се и пратениците Илија Димовски, ...

Трајко Вељановски бега од Македонците во Австралија

Sky - 26.02.2012

Парламентарната делегација предводена од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски пристигнаа во Мелбурн. Беа најавени прес-конференција и коктел забава на која може да присуствуваат само гости ...

ОМД побара отворање австралиска амбасада во Скопје

Канал5 - 24.02.2012

Австралија да ја признае Република Македонија под уставното име и да отвори амбасада во Скопје и генерален конзулат во Битола во 2012 година, побараа претставници на Обединетата македонска дијаспора ...

Обединетата македонска дијаспора бара отворање австралиска амбасада во Скопје

24 Вести - 24.02.2012

Претставници на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во Австралија ги соопштија своите ставови за отворање австралиска амбасада во Скопје на јавното сослушување на седницата на Комитетот за ...

ОМД бара отворање австралиска амбасада во Скопје

Сител - 24.02.2012

Претставници на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во Австралија ги соопштија своите ставови за отворање австралиска амбасада во Скопје на јавното сослушување на седницата на Комитетот за ...

ОМД бара отворање австралиска амбасада во Скопје

Р.С.Европа - 24.02.2012

Претставници на Обединетата македонска дијаспора во Австралија на јавното сослушување на седницата на Комитетот за надворешна политика, одбрана и трговија во Парламентот на Австралија побараа ...

Дијаспората бара отворање австралиска амбасада во Скопје

МКД - 24.02.2012

Претставници на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во Австралија бараат отворање австралиска амбасада во Скопје.Тие овој став го соопштија на јавното сослушување на седницата на Комитетот за ...

Австралија да отвори амбасада во Скопје, бара дијаспората

Кајгана - 24.02.2012

Австралија да го зголеми своето дипломатско присуство во југоисточна Европа и во тие рамки да отвори амбасада во Скопје и конзулат во Битола.

Обединетата македонска дијаспора бара отворање австралиска амбасада во Скопје

МРТ - 24.02.2012

Tweet Претставници на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во Австралија ги соопштија своите ставови за отворање австралиска амбасада во Скопје на јавното сослушување на седницата на Комитетот за ...

Обединетата македонска дијаспора бара отворање австралиска амбасада во Скопје

Press24 - 24.02.2012

Претставници на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во Австралија ги соопштија своите ставови за отворање австралиска амбасада во Скопје на јавното сослушување на седницата на Комитетот за ...

Австралија да отвори амбасада во Скопје, бара дијаспората

Алфа - 24.02.2012

Австралија да го зголеми своето дипломатско присуство во југоисточна Европа и во тие рамки да отвори амбасада во Скопје и конзулат во Битола.

ОМД бара отворање австралиска амбасада во Скопје

Inpress - 24.02.2012

Сиднеј, 24. февруари 2012 (ИНПРЕС) Претставници на Обединетата македонска дијаспора во Австралија на јавното сослушување на седницата на Комитетот за надворешна политика, одбрана и трговија во ...

Обединетата македонска дијаспора бара отворање австралиска амбасада во Скопје

+инфо - 24.02.2012

Претставници на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во Австралија ги соопштија своите ставови за отворање австралиска амбасада во Скопје на јавното сослушување на седницата на Комитетот за ...

Дијаспората побара отворање австралиска амбасада во Скопје

Кирилица - 24.02.2012

Претставници на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во Австралија ги соопштија своите ставови за отворање австралиска амбасада во Скопје на јавното сослушување на седницата на Комитетот за ...

ОМД: Австралија да ја признае Македонија под уставното име

Курир - 24.02.2012

Претставници на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) во Австралија ги соопштија своите ставови за отворање австралиска амбасада во Скопје на јавното сослушување на седницата на Комитетот за ...

ОМД побара да се отвори австралиска амбасада во Скопје

Sky - 24.02.2012

На јавното сослушување на седницата на Комитетот за надворешна политика, одбрана и трговија, во парламентот на Австралија од страна на претставниците на Обединетата македонска дијаспора- ОМД беше ...

Камбера да ја признае Македонија под уставното име и да отвори амбасада во Скопје

Вечер Прес - 24.02.2012

Австралија да ја признае Република Македонија под уставното име и да отвори амбасада во Скопје и генерален конзулат во Битола во 2012 година, побараа претставниците на Обединетата македонска ...

ОМД: Aвстралиja да отвори амбасада во Скопје и конзулат во Битола

eReporter - 24.02.2012

Австралија да ја признае Република Македонија под уставното име и да отвори амбасада во Скопје и генерален козулат во Битола во 2012 година, побараа претставниците на Обединетата македонска дијаспора ...

Признавањето на уставното име преголем залак за Канбера

Утрински - 23.02.2012

Од Славомакедонци иселениците во Австралија станаа Македонци со судска одлука, но за името главен збор ќе има политиката Грчката заедница во Австралија е вознемирена од одлуката на Канбера да ја ...

Австралија: Грција ќе мора да ја признае употребата на “Македонски“

Нетпрес - 23.02.2012

Внатрешен документ од Австралиската влада беше објавен од Австралиско – македонскиот Комитет за човекови права (АМКЧП) во кој се открива дека во однос на употребата на терминот “македонски“, ...

Австралиското МНР: Грција ќе мора да го прифати терминот „македонски“

Курир - 23.02.2012

Австралиско – македонскиот Комитет за човекови права објави внатрешен документ од Австралиската влада. Во документот австралиското министерство за надворешни работи советува дека: “Грција кога – ...

Австралиско МНР: Грција кога-тогаш ќе мора да го прифати терминот „македонски“

+инфо - 23.02.2012

Австралиско-македонскиот Комитет за човекови права (АМКЧП) објави интерен документ наавстралиската влада во кој се открива оти во однос на употребата на терминот “македонски“, австралиското ...

Грција да ја прифати употребата на „македонски“!

МКД - 23.02.2012

Австралиско-македонскиот комитет за човекови права дојде до доверлива препорака од 2009 година наменета за австралискиот министер за надворешни работи во однос на македонско-грчкиот спор.

Грција кога - тогаш мора да го прифати терминот „македонски“

Press24 - 23.02.2012

Документ на австралиската влада, објавен деновиве, потврдува дека тамошното МНР советува Грција, кога-тогаш, да го прифати овој ...

Австралија смета дека Грција мора да го признае македонскиот идентитет!

Сител - 23.02.2012

„…Грција на крајот ќе мора да ја прифати употребата на ‘македонски’ за да се опише националноста и етничката припадност…“ Ова стои во доверлив документ на австралиската влада, до кој дошол ...

Австралиското МНР - Грција ќе мора да го прифати терминот „македонски“

Inpress - 23.02.2012

Скопје, 23. февруари 2012 (ИНПРЕС) Австралиско - македонскиот Комитет за човекови права објави внатрешен документ од Австралиската влада.

Грција ќе мора да го прифати терминот "македонски"

Вечер Прес - 23.02.2012

Австралиското Министерство за надворешни работи советува Австралиско-македонскиот Комитет за човекови права објави внатрешен документ од австралиската Влада Во објавениот документ австралиското ...

Грција ќе мора да го прифати терминот „македонски“

Н.Македонија - 23.02.2012

Документ на австралиската влада, објавен деновиве, потврдува дека тамошното МНР советува Грција, кога-тогаш, да го прифати овој термин Внатрешен документ од австралиската влада, објавен од ...

Трајко Вељаноски со свита од 30 луѓе во Австралија

Утрински - 22.02.2012

Собраниска делегација од триесетмина на чело со шефот на парламентот пакува куфери за далечниот континент Претседателот на Собранието Трајко Велјановски со делегација од речиси триесетина ...

Македонците од Австралија не го сакаат Џевад Адеми на гости

+инфо - 22.02.2012

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, со делегација од триесетина парламентарци и членови на неговиот кабинет, наредната недела ќе престојува во Австралија.

Амбасадорот Стојановски исчезна од Австралија?!

+инфо - 22.02.2012

Веќе еден месец амбасадорот на Македонија во Австралија, Перо Стојановски го нема во јавноста, информираат нашите иселеници.

„Маченичка одаја“ во амбасадата во Австралија?!

+инфо - 21.02.2012

Никола Ставрески, македонски иселеник во Австралија, во документарец ќе прикаже мистериозна просторија од македонската амбасада во Канбера, за која цени дека ја користеле припадниците на УДБА во ...

Грците во Австралија исплашени – дали владата ја менува политиката во однос на уставното име на Македонија

Канал5 - 20.02.2012

Откако Славомакедонците конечно станаа Македонци во Австралија, се исплашија Грците од дијаспората, па бараа објаснување од австралиското МНР.