TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либија се бомбардира од сите страни, Гадафи ги вооружува цивилите

А1 - 20.03.2011

Либија се бомбардира од сите страни. Меѓународната заедницa ja продолжува воената офанзива против силите на Гадафи. Над либиското небо се појавија француски и британски воени авиони, а американската ...

Нападите врз Либија продолжуваат

Deutsche Welle - 20.03.2011

Меѓународната заедницa ja продолжува воената офанзива против Либија. Над либиското небо се појавија француски и британски воени авиони, а американската армија се вклучи со ракетирање од море.

Равенка со многу непознати

Deutsche Welle - 20.03.2011

Интервенцијата на меѓународната заедница во Либија е опасна авантура со непознат исход, смета Бернд Ригерт во својот коментар.

Гадафи се заканува со „долга војна“

Deutsche Welle - 20.03.2011

Франција, Велика Британија и САД со борбени авиони и воени бродови ја нападнаа Либија, со цел да го заштитат цивилното население од режимот на Моамер ел Гадафи.

Втора рунда напади врз Либија

Deutsche Welle - 20.03.2011

Во Либија продолжуваат операциите на меѓународните сили. Во меѓувреме станува се` поизвесно дека и НАТО ќе се вклучи во офанзивата, и покрај тоа што неколку членки сигнализираа дека не сакаат да ...

Гадафи ги отвори магацините за оружје, најави дефанзива на странските напади

Р.С.Европа - 20.03.2011

Магацините за оружје се отворени и Либијците можат да ја бранат сопствената земја, рече либијскиот лидер Муамар Гадафи во тонска порака која се емитуваше преку државната телевизија.

Либија - „Одисеја Зора“

Р.С.Европа - 20.03.2011

Западните сили ги напаѓаат либијските воени единици од небо и од вода. Целта е спречување на насилството на силите на лидерот Муамар Гадафи Либијските власти потврдија дека најмалку 48 лица загинале ...

Повеќе од девеесетмина загинале во Бенгази во напад на либијската војска

Р.С.Европа - 20.03.2011

Повеќе од 90 лица загинале во градот Бенгази , многумина од кои цивили, во напад на либијската пешадија, јавија медиумите, повикувајки се на болнички извори.

Првата фаза од „Одисеја Зора“ била успешна

Р.С.Европа - 20.03.2011

Првата фаза од меѓународната операција за затворање на либијскиот воздушен простор е успешна, изјави денеска Мајкл Мулен, висок претставник на американската војска.

Погодени 20 од планирани 22 мети во Либија

Р.С.Европа - 20.03.2011

Командантот на Африканската команда на американаката војска изјави дека во денешните ракетни напади во Либија биле погодени 20 од 22-те планирани мети.

Успешна пропаганда - британците ја поддржуваат акцијата против Гадафи

Телма - 20.03.2011

Мнозинството Британци го одобруваат воениот напад врз Либија во кој се бомбардирани цели на либиската армија, покажува анкетата што по електронски пат ја спроведе весникот „Дејли Телеграф“, јави ...

Гадафи дели оружје „народот да ја брани честа и независноста“

Телма - 20.03.2011

Магацините за оружје се отворени и Либијците можат да ја бранат сопствената земја, рече либијскиот лидер Муамар Гадафи во тонска порака која се емитуваше преку државната телевизија.

Најмалку 48 загинати и 150 ранети во Сојузничките напади на Либија

Утрински - 20.03.2011

Најмалку 48 лица загинаа, а околу 150 се ранети во бомбардирањата на Либија, кои од вчера ги почнаа Франција, Велика Британија и САД, против трупите лојални на Моамер Гадафи.

„Одисеја зора“ ги брои жртвите и бројот на нападите врз Либија

Телма - 20.03.2011

Во воздушните напади врз Триполи, Мисурата и други градови во Либија загинаа најмалку 64 лица, а над 200 се ранети, јавува денеска либиската државна телевизија, која прикажа снимки од болниците, кои ...

Западот ја уништува либиската одбрана, Гадафи бара итна седница на ОН

Форум - 20.03.2011

Сто и десет американски и британски ракети „томахавк“ ја уништија либиската противвоздушна одбранa и другите воени цели во акцијата под шифра „одисеј даун“.

Мнозинството Британци го одобруваат воениот напад врз Либија

Алсат-М - 20.03.2011

Мнозинството Британци го одобруваат воениот напад врз Либија во кој се бомбардирани цели на либиската армија, покажува анкетата што по електронски пат ја спроведе весникот „Дејли Телеграф“, јави ...

Западот ја уништува либиската одбрана, Гадафи бара итна седница на ОН

Кајгана - 20.03.2011

Сто и десет американски и британски ракети „томахавк“ ја уништија либиската противвоздушна одбранa и другите воени цели во акцијата под шифра „одисеј даун“.

Гадафи му пиша на Обама – „Синко мој“

Форум - 20.03.2011

Пред да започне бомбардирањето на меѓународната коалиција врз цели на либиската армија, Гадафи испрати писма на предурпедување за американскиот претседател Обама и за другите челници да не ...

Повеќе од 110 проектили истрелани врз силите на Гадафи

Алсат-М - 20.03.2011

Американски и Британски воени бордови и подморници истрелаа повеќе од 110 проектили од типот ‘Томахавк’ врз 20 либиски воени цели за да ја неутрализираат противвоздушната одбрана на Гадафи.

Гадафи: Либија ќе се брани од 'крстоносците'

Алсат-М - 20.03.2011

Либија ќе го искористи своето право на самоодбрана согласно член 51 од Уставот на ОН, изјави Муамар Гадафи во кусата аудио снимка која синоќа беше емитувана на либиската телевизија откако западните ...

Испалени над 100 ракети врз Либија, Гадафи се заканува

БркајРабота - 20.03.2011

Американски воен брод изминатава ноќ испали крстосувачки ракети против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи, јавува американската телевизија CNN.

Гадафи бара итна седница во ОН

Алфа - 20.03.2011

Либија ќе го искористи своето право на самоодбрана согласно член 51 од Уставот на ОН, изјави Муамар Гадафи во кусата аудио снимка која синоќа беше емитувана на либиската телевизија откако западните ...

Гадафи: Нападите врз Либија ќе предизвикаат нова крстоносна војна

БркајРабота - 20.03.2011

Либија ќе го искористи своето право на самоодбрана согласно член 51 од Уставот на ОН, изјави Муамар Гадафи во кусата аудио снимка која синоќа беше емитувана на либиската телевизија откако западните ...

Прекинати нападите на меѓународните сили на Либија

Форум - 20.03.2011

Прекинати се воздушните напади на главниот град на Либија Триполи и Бенгази, јавува агенцијата France presse Британските ловци бомбардери од типот „торнадо“ го прекинаа новиот бран воздушни напади на ...

Гадафи продолжува да му пркоси на светот

Алфа - 20.03.2011

Меѓународната коалиција, во операцијата со име „Зората на Одисеј“, изутрината го продолжија бомбардирањето на Либија, од воздух и од море, како и главниот град Триполи.

Во Бенгази повеќе од 90 загинти

Форум - 20.03.2011

Бројкот загинати во судирите во областа во која се се наоѓаат упориштата на либиските бунтовници од петокот надминале 90 лица, јавува AFP повикувајќи се на извештаите од локални медицински изворi ...

Операцијата во Либија нема да биде лесна и краткотрајна, предупредуваат британски експерти

Идивиди - 20.03.2011

Британски воени експерти предупредија денеска дека воената интервенција во Либија, што започна синоќа со бомбардирање на воени цели во околината на Триполи и Мисурата, нема да биде лесна и ...

Гадафи: Не ви давам ништо, нема да ме победите!

Алфа - 20.03.2011

Меѓународната коалиција, во операцијата со име „Зората на Одисеј“, изутрината го продолжи бомбардирањето на главниот либиски град Триполи.

Гадафи им дели оружје на цивилите

Форум - 20.03.2011

Либиските власти почнаа да им делат оружје од воените магацини на цивилното население и до сега се поделени преку еден милион парчиња оружје, како одговор на нападот од западните сојузници, соопшти ...

Западот започна војна против Гадафи

МРТ - 20.03.2011

Франција, Британија и САД започнаа војна против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи, откако ОН забрани летови во воздушниот простор на државата.

Гадафи: Либија ќе го искористи правото да се заштити согласно Уставот на ОН

Сител - 20.03.2011

Либија ќе го искористи своето право на самоодбрана согласно член 51 од Уставот на ОН, изјави Муамар Гадафи во кусата аудио снимка која синоќа беше емитувана на либиската телевизија откако западните ...

Гадафи: Либија ќе го искористи правото да се заштити согласно Уставот на ОН

МРТ - 20.03.2011

Либија ќе го искористи своето право на самоодбрана согласно член 51 од Уставот на ОН, изјави Муамар Гадафи во кусата аудио снимка која синоќа беше емитувана на либиската телевизија откако западните ...

Дејвид Камерон: Нападот врз Либија е оправдан, потребен и легален

Сител - 20.03.2011

Поморските и воздухопловните сили на британската армија бомбардира синоќа цели на територијата на Либија, откако премиерот Дејвид Камерон нарeди напад врз локациите на либиските воени сили, во реонот ...

Дејвид Камерон: Нападот врз Либија е оправдан, потребен и легален

МРТ - 20.03.2011

Поморските и воздухопловните сили на британската армија бомбардира синоќа цели на територијата на Либија, откако премиерот Дејвид Камерон нарeди напад врз локациите на либиските воени сили, во реонот ...

Прекинати нападите на меѓународните сили на Либија

МРТ - 20.03.2011

Прекинати се воздушните напади на главниот град на Либија Триполи и Бенгази, јавува агенцијата Франс прес. Британските ловци бомбардери од типот „торнадо“ го прекинаа новиот бран воздушни напади на ...

Мнозинството Британци го одобруваат воениот напад врз Либија

МРТ - 20.03.2011

Мнозинството Британци го одобруваат воениот напад врз Либија во кој се бомбардирани цели на либиската армија, покажува анкетата што по електронски пат ја спроведе весникот „Дејли Телеграф“, јави ...

Либиската ТВ тврди: 48 цивили се убиени во нападите на сојузниците

Канал5 - 20.03.2011

Либиската национална телевизија покажа снимки од неименуван владин функционер во посета на повредени во болница кои како што тврдат биле повредени во ракетниот напад на сојузничките сили.

Гадафи до Обама: Сине мој, Либија не е ваша туку на сите Либијци

МРТ - 20.03.2011

Пред неговите сили вчера да дојдат под удар на меѓународната коалиција, либискиот лидер Моамер Гадафи упатил писма со предупредување до американскиот претседател Барак Обама и другите лидери да не ја ...

Гардијан: Не смееме да дозволиме нова Сребреница во Либија

МРТ - 20.03.2011

Никој не сака да направи грешка и на совест да ја има смртта на невини цивили, но од друга страна, никој не сака нова Сребреница, пишува Џон Никол за „Гардијан“ во анализата за сојузничката офанзива ...

Реакции во францускиот печат по интервенцијата во Либија

МРТ - 20.03.2011

„Франција отвора оган во Либија“, „Франција удира прва“, „Франција ангажира војна“, се најчестите наслови во француските регионални весници кои излегоа изутринава од печат.

Гадафи предупредува: Војната ќе биде долга, нема да не уплашите со овие бомби!

Канал5 - 20.03.2011

Утринските воздушни напади на меѓународните сили на Триполи и Бенгази се прекинати и сега таму е мирно, јавува агенцијата Франс Прес.

Војна во Либија. Кои се почетните цели на сојузничките напади?

Канал5 - 20.03.2011

Либија утринава зазори со „Одисејата Зора“, како што сојузничките сили ја насловија својата операција против режимот на Гадафи.

Силите на Гадафи со тенкови влегоа во центарот на Мисрата

Сител - 20.03.2011

Силите на Гадафи со тенкови влегоа во центарот на Мисрата каде се водат улични борби, јавуваат светските медиуми повикувајќи се на изјави на локални жители.

Силите на Гадафи со тенкови влегоа во центарот на Мисрата

МРТ - 20.03.2011

Силите на Гадафи со тенкови влегоа во центарот на Мисрата каде се водат улични борби, јавуваат светските медиуми повикувајќи се на изјави на локални жители.

Погодени 20 од планирани 22 цели во Либија

МРТ - 20.03.2011

Командантот на Африканската команда на американаката војска изјави дека во денешните ракетни напади во Либија биле погодени 20 од 22-те планирани цели, јави радио Слободна Европа на македонски јазик.

Чешка го поддржува вклучувањето на НАТО во операцијата во Либија

МРТ - 20.03.2011

Чешка ќе гласа за вклучување на НАТО во операцијата во Либија, изјави шефот на чешката дипломатија Карел Шварценберг. - Ние ќе гласаме за.

Синот на Гадафи тврди дека Либија нема да напаѓа цивилни летови

МРТ - 20.03.2011

И покрај воената акција на Западот во Либија, либиската армија нема да се одмаздува со напади на цивилни авиони во Медитеранот, изјави синот на Моамер Гадафи. - Тоа не е нашата цел.

Гадафи може да остане на власт!?

Вечер - 20.03.2011

"Меѓународната коалиција може да ги исполни своите цели во Либија, но постојат можности либискиот лидер Моамер Гадафи, и покрај интервенцијата, да остане на власт....

Чад над резиденцијата на Гадафи!

Канал5 - 20.03.2011

Некаде околу 21:40 часот AФП јави дека се слушнала силна експлозија во Триполи и забележан е чад во близина на резиденцијата на Гадафи.

Почеток на нова војна: Француски воени авиони бомбардирале цели во Либија

Точка - 20.03.2011

Вчера на 19-ти март околу 15.30 часот француски бомбардери влегле во либискиот воздушен простор и започнале акција за заштита на демонстрантите во Бенгази, штитејќи ги од силите на Гадафи, пренесува ...

Прекинати нападите на меѓународните сили на Либија

Точка - 20.03.2011

Прекинати се воздушните напади на главниот град на Либија Триполи и Бенгази, јавува агенцијата Франс прес. Британските ловци бомбардери од типот „торнадо“ го прекинаа новиот бран воздушни напади на ...

Гадафи му пиша на Обама – „Синко мој“

Точка - 20.03.2011

Пред да започне бомбардирањето на меѓународната коалиција врз цели на либиската армија, Гадафи испрати писма на предупредување за американскиот претседател Обама и за другите челници да не ...

Војна во Либија: Погодена една зграда од резиденцијата на Гадафи

Точка - 20.03.2011

Деветнаесет американски борбени авиони меѓу кои и три „невидливи“ „B2“ во неделата наутро нападнале цели во Либија, изјавил за AFP портпаролот на американската команда во германскиот град Штутгарт.

Испалени над 100 ракети врз Либија, Гадафи се заканува

Курир - 20.03.2011

Американски воен брод изминатава ноќ испали крстосувачки ракети против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи, јавува американската телевизија CNN.

Најмалку 48 загинати и 150 ранети во Сојузничките напади на Либија

Нетпрес - 20.03.2011

Најмалку 48 лица загинале, а околу 150 се ранети во бомбардирањата на Либија, кои од вчера ги почнаа Франција, Велика Британија и САД, против трупите лојални на Моамер Гадафи.

Камерон: Либија е нападната на легален и оправдан начин

Курир - 20.03.2011

Британските поморски и воздушни сили синоќа бомбардираа цели на територијата на Либија, откако премиерот Дејвид Камедон нареди напад врз локациите на либиските сили за безбедност, во реонот на ...

Британците го одобруваат нападот врз Lибија

Курир - 20.03.2011

Поголем дел од Британците го одобруваат воениот напад врз либиската држава во кој се бомбардирани цели на армијата на Либија, покажа денешната анкета на весникот „Дејли Телеграф“.

Гадафи: Нападите врз Либија ќе предизвикаат нова крстоносна војна

Курир - 20.03.2011

Либија ќе го искористи своето право на самоодбрана согласно член 51 од Уставот на ОН, изјави Муамар Гадафи во кусата аудио снимка која синоќа беше емитувана на либиската телевизија откако западните ...

Гадафи до Обама: Сине мој, Либија не е ваша туку на сите Либијци

eReporter - 20.03.2011

Пред неговите сили вчера да дојдат под удар на меѓународната коалиција, либискиот лидер Моамер Гадафи упатил писма со предупредување до американскиот претседател Барак Обама и другите лидери да не ја ...

Убиен либиски новинар

Нетпрес - 20.03.2011

Либиски новинар кој водел програма укажувајќи на последиците од нападите на владините сили и го коментирал востанието против Моамер Гадафи, убиен е на истокот на земјата.

Либија: Сојузничките напади прекинати утрината

eReporter - 20.03.2011

Меѓународната коалиција утринава го прекина бомбардирањето на воените цели на полковникот Моамер Гадафи во Триполи и Бенгази, бунтовничко упориште на истокот од земјата, јавуваат агенциите.

Запрени сојузничките напади врз Либија

Нетпрес - 20.03.2011

По бранот бомбрадирања на Триполи и на Бенгази,утринава силите на Франција, Велика Британија и САД ги запреа нападите, јави “Франс Прес“, пренесува Нетпрес.

Гадафи: Либија е подготвена за долга војна

Нетпрес - 20.03.2011

Либија е подготвена за долга војна, изјавил либискиот лидер Моамер Гадафи, објави Би-Би-Си, пренесува Нетпрес. Тој ветил дека ќе се бори за секоја педа на својата земја.

Повеќе од 110 проектили истрелани на либиските сили на Гадафи

Press24 - 20.03.2011

Во воздушните напади врз Триполи, Мисурата и други градови во Либија загинаа најмалку 48 лица, а 150 се ранети, јави либиската државна телевизија, која прикажа снимки од болниците Американски и ...

Гадафи му пиша на Обама „Сине мој“

Press24 - 20.03.2011

Пред да започне бомбардирањето на меѓународната коалиција врз цели на либиската армија, Гадафи испрати писма на предурпедување за американскиот претседател Обама и за другите челници да не ...

Гардијан: Не смееме да дозволиме нова Сребреница во Либија

eReporter - 20.03.2011

Никој не сака да направи грешка и на совест да ја има смртта на невини цивили, но од друга страна, никој не сака нова Сребреница, пишува Џон Никол за „Гардијан“ во анализата за сојузничката офанзива ...

Гадафи: Ние ќе победиме!

Курир - 20.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во изјава за националната телевизија рече дека Либија е подготвена за долга војна за западните сили, кои ќе бидат поразени.

САД: Силите на Гадафи веќе не напредуваат кон Бенгази

Нетпрес - 20.03.2011

Безбедносите сили лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи веќе не напредуваат кон упориштето на бунтовнциите Бенгази, соопшти началникот на штабовите на вооруените сили на САД, адмирал Мајкл Мјулен, ...

Саркози удри по Либија, францускиот печат удри по Саркози

Курир - 20.03.2011

„Франција отвора оган во Либија“, „Франција удира прва“, „Франција ангажира војна“, се најчестите наслови во француските регионални весници кои излегоа изутринава од печат.

Реакции во францускиот печат по интервенцијата во Либија

Press24 - 20.03.2011

„Франција отвора оган во Либија“, „Франција удира прва“, „Франција ангажира војна“, се најчестите наслови во француските регионални весници кои излегоа изутринава од печат „Дофине“ констатира дека ...

Жестоки улични борби во Мисрата, има загинати

Нетпрес - 20.03.2011

Силите лојални на Моамер Гадафи навлегле во центарот на градот Мисрата, кој е под контрола на либиските бунтовници, а во жестоките улични борби има и неколкумина загинати, јави Ројтерс, пренесува ...

„Сандеј Телеграф“: Интервенцијата во Либија е од морален аспект

Курир - 20.03.2011

Велика Британија, Западот и меѓународната заедница имаа морална обврска да интервенираат во кризата во Либија, за да се запре крвопролевањето и убивањето на луѓето кои сакаат демократија и заминување ...

Гадафи ги вооружува своите лојални сили

Курир - 20.03.2011

Силите за безбедност на либискиот лидер Моамер Гадафи со тенкови влегоа со центарот на Мисрата каде се водат улични борби, јавуваат светските медиуми повикувајќи се на изјава на локални жители.

Успешно спроведени воздушни напади во Либија

Курир - 20.03.2011

Американскиот командант кој е одговорен за нападите во Либија изјави дека во денешните ракетни напади во Либија биле погодени 20 од 22-те цели кој биле планирани.

Чад над резиденцијата на Гадафи, Пентагон вели дека лидерот не е мета

Курир - 20.03.2011

Силна експлозија околу 22 часот одекнала во Триполи и забележан е чад во близина на резиденцијата на Гадафи, пренесуваат светските агенции.

Гадафи: Либијците се вооружени и готови за победа

еФакт - 20.03.2011

Триполи – Сите либијци се вооружени и се подготвени да ги победат западните сили, изјави либискиот Лидер Моамер Гадафи, во аудио порака, која беше емитувана по националната телевизија, пренесе Франс ...

Прекинато бомбардирањето на цели во Либија (Фото)

Inpress - 20.03.2011

Триполи, 20. март 2011 (ИНПРЕС) Бомбардирањето на воени објекти и силите лојални на полковникот Гадафи, беа прекинати утрово во регионот на Триполи и Бенгази.

Гадафи - Либијците се вооружени и подготвени за победа

Inpress - 20.03.2011

Триполи, 20. март 2011 (ИНПРЕС) Сите либијци се вооружени и подготвени да ги победат западните сили кои ја нападнаа Либија, изјави Моамер Гадафи во аудио порака, емитувана на либиската национална ...

Гадафи: Ќе ги победиме меѓународните сили

Македонија24 - 20.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Гадафи: Ќе ги победиме меѓународните сили, "Во изјава за националната либиска телевизија, лидерот Моамер Гадафи рече дека Либија е подготвена за долга војна си западните сили, ...

Акција „Одисеја Зора“ - Во живо од минута во минута!

Inpress - 20.03.2011

Триполи, 20. март 2011 (ИНПРЕС) По неколкучасовниот прекин на огнот, Меѓународната заедница ја продолжи воената офанзива против Либија.

Француски борбен авион ја погоди првата цел

А1 - 19.03.2011

Француски борбени авиони започнаа со извиднички летови над територијата на Либија. Надлетан бил градот Бенгази, главното бунтовничко упориште и симбол на борбата против режимот на Гадафи.

Западот подготвува интервенција против Либија

Deutsche Welle - 19.03.2011

Светските лидери денеска (19.03) во Париз ги разгледуваат опциите за воена интервенција во Либија. Тврдењата на либиските власти дека владее примирје се покажуваат како неосновани - околу Бенгази се` ...

Гадафи му се заканува на Западот

Deutsche Welle - 19.03.2011

Додека западните сили одржуваат кризна средба во Париз, либискиот диктатор Моамер Гадафи ги продолжува нападите врз градот Бенгази, упориште на опозицијата, и покрај наводниот прекин на огнот, ...

Француски авиони извршија воздушен напад врз трупите на Гадафи

Deutsche Welle - 19.03.2011

Француската армија денеска изврши напад врз трупите лојални на режимот во Триполи. Претходно меѓународната заедница донесе одлука да испрати воени авиони над небото на Либија.

Воена офанзива против режимот на Гадафи

Deutsche Welle - 19.03.2011

Меѓународната заедница ги испрати првите воени авиони во Либија. Вечерва (19.03.11) американски воен брод бомбардираше цели во Либија. Во интервенцијата учествува и Велика Британија.

САД: Гадафи не ја почитува новата резолуција на ОН

Р.С.Европа - 19.03.2011

Американски официјални претставници го обвинија либискиот лидер Моамер Гадафи за кршење на новата резолуција на Советот за безбедност на Обединетите нации со која се бара итен прекин на огнот во ...

Експлозии во либискиот град Бенгази

Р.С.Европа - 19.03.2011

Денеска во либискиот град Бенгази се слушнале експлозии, јавуваат новинските агенции. Според некои од агенциите, можно е силите на либискиот лидер Муамер Гадафи да извршиле воздушни напади врз ...

Соборен авион кај либискиот град Бенгази

Р.С.Европа - 19.03.2011

Жестоки бомбардирања одекнуваат денеска југозападно од Бенгази, главното упориште на бунтовниците против либискиот режим на Муамер Гадафи.

Либија тврди дека го почитува прекинот на огнот

Р.С.Европа - 19.03.2011

Либија денеска ги отфрли обвинувањата дека го прекршила прекинот на огнот која таа самата го прогласи. Либиската официјална новинска агенција Џана објави дека либиските војници во самоодбрана биле ...

Почна состанокот во Париз за ситуацијата во Либија

Р.С.Европа - 19.03.2011

Почна состанокот на лидерите од неколку земји во Париз на кој би требало да се дискутира за ситуацијата во Либија. Се претпоставува дека на средбата ќе се договори воена интервенција во ...

Либија - битка за Бенгази, Франција најави интервенција

Р.С.Европа - 19.03.2011

Жестоки бомбардирања биле забележани денеска југозападно од Бенгази, главното упориште на бунтовниците против либискиот режим на Моамер Гадафи.

Франција ќе интервенира во Либија

Р.С.Европа - 19.03.2011

Франција ќе испрати воени авиони кон Либија, со цел да ги спречат воздушните напади на силите лојални на либијскиот лидер Муамар Гадафи врз жителите на Бенгази, потврди денеска францускиот ...

Американски и дански авиони ќе интервенираат во Либија?

Р.С.Европа - 19.03.2011

Неколку француски борбени авиони тргнаа кон Либија, додека дански и американски летала пристигнале во базите во Италија, јавија медиумите повикувајки се на воени извори.

Интервенцијата врз Либија

Р.С.Европа - 19.03.2011

САД, Британија и Франција интервенираат во Либија. Се стрела со ракети од бродови и подморници. Акцијата ја почна Франција чии авиони нападнаа цели во Либија.

Гадафи вети пекол за напаѓачите

Утрински - 19.03.2011

Триполи - Либискиот лидер Моамер Гадафи вчера предупреди да не се презема никаква офанзива против Либија, заканувајќи се дека ќе им го претвори животот во пекол на оние што ќе ја нападнат земјата.

Лондон и Париз спремни за војна со Либија

Утрински - 19.03.2011

Париз – Франција ќе учествува во воените операции против силите на Моамер Гадафи, кои легално се можни откако Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за Либија.

Во исчекување на интервенцијата - Гадафи го предупреди западот

Телма - 19.03.2011

Од вестите на Телма во 15.30 - Во секој момент се очекува Советот на НАТО да издаде наредба за започнување воени напади врз либиските владини сили.

Истрелани стотици бомби и ракети врз цели во Либија

Телма - 19.03.2011

Околу сто ракети од типот Томахавк се истрелани вечерва пред 21 часот од американски воени бродови врз цели во Либија, претежно врз западниот брег, како и врз Триполи.

Гадафи не загуби, Америка не победи

Н.Македонија - 19.03.2011

Доцна стигна резолуцијата на Советот за безбедност. Гадафи си ја врати контролата врз територијата, транспортната инфраструктура и нафтените полиња, а САД со некои свои европски партнери си ја добија ...

Гадафи го прекина огнот

Дневник - 19.03.2011

Спроти пресвртот во Триполи, вчера изутрина сите вести укажуваа дека уште во текот на денот може да почне сојузничка операција против Либија Либија вчера објави дека ги прекинува сите воени операции ...

Либиските војници биле нападнати од бунтовниците во Бенгази?!

Форум - 19.03.2011

Вооружените сили на Либија биле нападнати од бунтовниците во близина на градот Бенгази во источниот дел на земјата, во саботата изјави дека официјален либискиот агенција DJAN цитирајќи воени извори ...

Противниците на Гадафи соборија воен авион над Бенгази ?

Алсат-М - 19.03.2011

Противниците на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи се претпоставува дека изутринава собориле воен авион на владините сили над градот Бенгази. Засега не е познато како бил соборен авионот.

Силите на Гадафи влегоа во Бенгази

Форум - 19.03.2011

Либиските сили лојални на Гадафи во саботата претпладне влегле во Бенгази, принудувајќи ги бунтовничките сили на повлекување и покрај барањата од меѓународната заедница за моментален прекин на огнот, ...

Силите на Гадафи влегоа во источните квартали на Бенгази

Идивиди - 19.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи кои влегоа во источните квартали на градот Бенгази пробивајќи ги одбранбените линии на бунтовниците, денеска го бомбардираат западниот град Зинтан.

Силите на Гадафи влегоа во Бенгази, нападнат градот Зинтан

Алфа - 19.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи кои влегоа во источните квартали на градот Бенгази пробивајќи ги одбранбените линии на бунтовниците, денеска го бомбаридраат западниот град Зинтан.

Силите на Гадафи истрелаа ракети врз градот Мисрата

Алфа - 19.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи денеска истрелаа ракети врз градот Мисрата, кој е под контрола на бунтовниците. Водоснабдувањето во градот е во прекин.

Воена интервенција против силите на Гадафи можна уште попладнево

Алсат-М - 19.03.2011

Земјите учеснички на Самитот во Париз посветен на либиската криза, можат да започнат со воздушните напади против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи уште на самиот крај од Самитот.

Саркози: Француските авиони ќе го заштитат Бенгази од војските на Гадафи

Форум - 19.03.2011

Fранцускате воени авиони ќе го штитат бедемот на опозицијата во Бенгази од нападите на војските на Моaмер ел-Гадафи, изјави францускиот претседател Николас Саркози по завршувањето на самитот во врска ...

Франција испрати авиони кон Либија

Алфа - 19.03.2011

Франција ги упати своите ,,миражи,, кон Либија. Ја прелетуваат во очекување на наредбата за акција против Гадафи и против крвопролевањето во земјата.

Француската борбена авијација го нападна Гадафи

Алсат-М - 19.03.2011

Француските боребени авиони ја извршија првата воена задача во Либија. „Првата цел беше погодена и уништена во 17 часот и 45 минути“, соопшти портпаролот на француското Министерство за одбрана Лоран ...

Вжештено небото над Либија

Алфа - 19.03.2011

Француските авиони ја започнаа воената акција против силите на Гадафи. Авионите погодија либиско оклопно возило, а потоа уништија уште 4 тенкови. Во нападите учествуваат 20 француски воени авиони.

Француската авијација ја изведе првата задача врз силите на Гадафи

Идивиди - 19.03.2011

Француските борбени авиони ја извршија првата воена задача во Либија. -Првата цел беше погодена и уништена во 17 часот и 45 минути“, соопшти портпаролот на француското Министерство за одбрана Лоран ...

Се е подготвено за воена интервенција против Либија

МРТ - 19.03.2011

Се е подготвено за воена интервенција против Либија, а на утрешната средба на претставници на Европската унија, на Арапската лига, на Африканската унија и на Обединетите нации ќе се анализира ...

Противниците на Гадафи соборија воен авион над Бенгази

Сител - 19.03.2011

Противниците на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи изутринава соборија воен авион на владините сили над градот Бенгази. Засега не е познато како бил соборен авионот.

Урнат авион над Бенгази

Канал5 - 19.03.2011

Либиските сили лојални на Моамер Гадафи утрово влегоа во најсилното упориште на бунтовниците Бенгази и покрај барањето на меѓународната заедница за прекин на огнот.

Силите на Гадафи влегоа во источните квартали на Бенгази, нападнат градот Зинтан

Сител - 19.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи кои влегоа во источните квартали на градот Бенгази пробивајќи ги одбранбените линии на бунтовниците, денеска го бомбаридраат западниот град Зинтан.

Гадафи го предупреди Западот да не презема воена акција

Сител - 19.03.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи денеска ги предупреди западните земји да не преземаат воена интервенција врз Либија, истакнувајќи дека таквиот акт би бил „чиста агресија“, соопшти владин претставник.

Воената интервенција против силите на Гадафи е можна уште попладнево

Сител - 19.03.2011

Земјите учеснички на Самитот во Париз посветен на либиската криза, можат да започнат со воздушните напади против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи уште на самиот крај од Самитот.

Воена интервенција во Либија е можна уште денес

Кирилица - 19.03.2011

Земјите учеснички на Самитот во Париз посветен на либиската криза, можат да започнат со воздушните напади против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи уште на самиот крај од Самитот Оваа ...

Гадафи: Либија е за Либијците, а не за Западот

Кирилица - 19.03.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи денеска ги предупреди западните земји да не преземаат воена интервенција врз Либија, истакнувајќи дека таквиот акт би бил „чиста агресија“, соопшти владин претставник - ...

Саркози го отвори патот за воена интервенција во Либија

Сител - 19.03.2011

Францускиот претседател Никола Саркози веднаш по завршувањето на самитот посветен на спроведувањето на резолуцијата на Советот за безбедност на ООН, во краткото обраќање до медиумите истакна дека ...

Француски воени авиони над Либија

Кирилица - 19.03.2011

Францускиот претседател Николас Саркози веднаш по завршувањето на самитот посветен на спроведувањето на резолуцијата на Советот за безбедност на ООН, во краткото обраќање до медиумите истакна дека ...

Гадафи го предупреди Западот да не презема воена акција

МРТ - 19.03.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи денеска ги предупреди западните земји да не преземаат воена интервенција врз Либија, истакнувајќи дека таквиот акт би бил „чиста агресија“, соопшти владин претставник.

Камерон: Гадафи го прекрши примирјето, време е за итна акција

Кирилица - 19.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи го прекрши прекинот на огнот и ќе се соочи со ургентна акција со цел да се спречи понатамошна смрт на цивили, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон по ...

Француската авијација ја изведе првата борбена задача врз силите на Гадафи

МРТ - 20.03.2011

„Првата цел беше погодена и уништена во 17 часот и 45 минути“, соопшти портпаролот на француското Министерство за одбрана Лоран Теисери.

Француската борбена авијација ја изведе првата борбена задача врз силите на Гадафи

Сител - 19.03.2011

Француските боребени авиони ја извршија првата воена задача во Либија. „Првата цел беше погодена и уништена во 17 часот и 45 минути“, соопшти портпаролот на француското Министерство за одбрана Лоран ...

Француски воени авиони бомбардираат делови на Либија

Канал5 - 19.03.2011

- Ако Гадафи не ја испочитува резолуцијата на Меѓународната заедница, тој ќе се соочи со последици - одговорот ќе биде воена интервенција, изјави Барак Обама А, токму тоа и се случува.

Силите на Гадафи влегоа во Бенгази

Точка - 19.03.2011

Либиските сили лојални на Гадафи во саботата претпладне влегле во Бенгази, принудувајќи ги бунтовничките сили на повлекување и покрај барањата од меѓународната заедница за моментален прекин на огнот, ...

Француски ловци ја надлетуваат либиската територија

Точка - 19.03.2011

Ловците од типот „рафал“ на француското воено воздухопловство вршат прелети над територијата на Либија, јавува АФП повикувајќи се на воени извори.

Силите на Гадафи одат кон Бенгази

Нетпрес - 19.03.2011

Силите на Моамер Гадафи рано утрово го нападнале Бенгази на копно и од воздух и навлегле во неговото предградие, јавува телевизијата “Ал Џезеира“.

Соборен воен авион на Гадафи

Курир - 19.03.2011

Рано изутрина противниците на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи успеаа да соборат воен авион на владините сили над градот Бенгази. Засега не е познато како бил соборен авионот.

Војската на Гадафи влезе во источниот дел на Бенгази

Курир - 19.03.2011

Воените структури на лидерот Моамер Гадафи влегоа во источниот кварт на градот Бенгази пробивајќи ги одбрамбените линии на бунтовниците, денес го бомбардираа западниот град Зинатан.

Обама го предупреди Гадафи

Курир - 19.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама го предупреди либискиот лидер Моамер Гадафи и му порача што е можно побрзо да постигнат усогласување со ОН за прекин на огнот или пак ќе се соочи со последиците, ...

Дејли Телеграф го нарече Гадафи „бесно куче“

Курир - 19.03.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон ја предводи војната против „бесното куче“ Моамер Гадафи, пишува „Дејли телеграф“,тврдејќи дека на чело на воената интервенција против режимот на либискиот водач е ...

Гадафи употреби ракети против својот народ

Курир - 19.03.2011

Воените сили на Моемер Гадафи денес истрелаа ракети врз градот Мисрата, кој е под контрола на бунтовниците. Водоснабдувањето во градот е во прекин.

Обама му упати предупредувачка порака на Гадафи

Press24 - 19.03.2011

Во најбрз можен рок да се усогласи со ОН или ќе се соочи со последиците, Обама го предупреди Гадафи Во предупредувачката порака, што американскиот претседател Барак Обама му ја упати на либискиот ...

Гадафи го предупреди западот да не презема никаква воена интервенција врз Либија

Нетпрес - 19.03.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи денеска ги предупреди западните земји да не преземаат воена интервенција врз Либија, истакнувајќи дека таквиот акт би бил “чиста агресија“, соопшти владин претставник.

Светот одбројува до воената интервенција врз Либија

Курир - 19.03.2011

Земјите учеснички на Самитот во Париз посветен на либиската криза, можат да започнат со воздушните напади против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи уште на самиот крај од Самитот.

Почнува воената офанзива против Либија

Press24 - 19.03.2011

Француски борбени ловци и воени авиони на коалиционите партнери го надледуваат либиското небо. Гадафи останува на ставот дека Западот нема право на интервенција.

Саркози прв удри по Гадафи, Камерон продолжи

Курир - 19.03.2011

Француски авиони ловци стрелаа и уништија четири тенкови на силите на Моамер Гадафи, објави телевизијата Ал Џезеира. Француските боребени авиони ја извршија првата воена задача во Либија.

Западот започна војна против Гадафи

eReporter - 19.03.2011

Франција, Британија и САД започнаа војна против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи, откако ОН забрани летови во воздушниот простор на државата.

Силите на Гадафи започнаа офанзива кон Бенгази

еФакт - 19.03.2011

Бенгази - Силите на либискиот водач Моамер Гадафи продолжија со интензивнит артилериски напади на градот Бенгази. Артилериски напади има и врз централната улица Гамал Абдел Насер, каде се наожа и ...

Војниците на Гадафи влегоа во предградието на Бенгази, соборен воен авион

Inpress - 19.03.2011

Бенгази, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Либиските владини војници влегоа во западните предградија на Бенгази, кој е главната база на противниците на Моамер Гадафи, објави Ројтерс, повикувајќи се на ...

"Во Бенгази соборен воен авион на Гадафи "

Македонија24 - 19.03.2011

Свет - Македониjа 24, , "Во Бенгази соборен воен авион на Гадафи ", " Во либискиот град Бенгази изутринава беше соборен воен авион од страна на противниците на режимот на лидерот Моамер Гадафи.

Мoамер Гадафи ја отфрли резолуцијата на ОН

Inpress - 19.03.2011

Триполи, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Либискиот лидер Муамер Гадафи денеска упати пораки до лидерите на САД, Велика Британија и Франција, како и до генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, во кое го отфрла ...

Војниците на Гадафи извршија морски десант на брегот на Бенгази

Inpress - 19.03.2011

Бенгази, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Војниците лојални на Моамер Гадафи извршиле морски десант на брегот на Бенгази, пренесе руското радио „Мајк".

Бан Ки-мун - Гадафи го изгуби целиот легитимитет

Inpress - 19.03.2011

Њујорк, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун изјави дека либискиот лидер Моамер Гадафи го „изгубил целиот легитимитет" и треба да се повлече, пишува шпански „Ел Мундо".

Гадафи до Обама - Ти секогаш ќе останеш мој син и ја имаш целата моја љубов!

Inpress - 19.03.2011

Триполи, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Пред западните сили да донесат одлука за почеток на воена интервенција во Либија, Моамер Гадафи испрати писма до Барак Обама и Никола Саркози.

Франција, Британија и САД почнаа напади врз Либија

BBC - 18.03.2011

Нова војна на западните сили Велика Британија, Соединетите американски држави и Франција почнаа напади врз Либија, врз основа на мандатот на Обединетите Нации за воспоставување зона за забранети ...

Либија: Погрешна одлука на Германија

Deutsche Welle - 18.03.2011

Советот за безбедност им одобри на земјите членки да ги преземат „сите неопходни мерки“ за да ги сопрат нападите на Гадафи врз востаниците.

Либија најавува прекин на огнот по заканите за напад

Deutsche Welle - 18.03.2011

Владата на Моамер Гадафи најави прекин на огнот против бунтовниците во земјата, во пресрет на очекуваната воена интервенција на западните сили.

Свет - Гадафи подготвува завршен удар

Време - 18.03.2011

Силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи незапирливо напредуваат кон најсилното упориште на бунтовниците, градот Бенгази, додека ОН се уште не можат да се договорат за начинот на дејствување.

Гадафи сепак ќе биде послушен

Оn.net - 18.03.2011

Либиската Влада наредила итен прекин на огнот и на сите воени операции во земјата, согласно со резолуцијата на Советот за безбедност на ...

Либијската влада објави примирје

Р.С.Европа - 18.03.2011

Либијската влада објави итно примирје, само неколку часа откако Советот за безбедност на Обединетите Нации ја усвои резолуцијата за зона забранета за летови над Либија.

Гадафи ке ја исполини резолуцијата на ОН или ќе се соочи со воена акција

Р.С.Европа - 18.03.2011

Американскиот Претседател Барак Обама изјави вечерва дека либискиот лидер Моамер Гадафи мора да соработува и резолуцијата на Обединетите Нации да биде спроведена или ќе се соочи со воена акција.

Свет - Бунтовниците едвај ги одбиваат нападите на Гадафи

Вест - 18.03.2011

ЛИБИЈА, 18 март (АП) - Либиската опозиција се бори да ги задржи силите на Моамер Гадафи подалеку од границите на територијата која е во рацете на бунтовниците, надевајќи се на помош од Советот за ...

Падна бунтовничката Мисурата

Утрински - 18.03.2011

Либиската државна телевизија вчера соопшти дека силите лојални на Моамер Гадафи ја презедоа контролата врз градот Мисурата.

Одобрена воена акција против Гадафи, Либија ќе стрела врз странски авиони

Телма - 18.03.2011

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се воведува зона на забранети летови над Либија и одобрува употреба на „сите потребни мерки“ за да се заштитат цивилите од нападите на силите на ...

Животот ќе им биде пекол на оние што ќе ја нападнат Либија

Утрински - 18.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска предупреди да не се презема никаква офанзива против Либија, заканувајќи се дека ќе им го претвори животот во пекол на оние кои ќе ја нападнат земјата.

Обама му постави ултиматум на Гадафи

Телма - 18.03.2011

Претседателот на САД Барак Обама го предупреди вечерва либискиот лидер Моамер Гадафи да го почитува барањето на ОН за прекин на огнот, затоа што во спротивен случај ќе треба да ги понесе последиците ...

Гадафи најави безмилосен напад врз Бенгази

Форум - 18.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи, во аудио порака емитувана на државната телевизија, најави дека владините сили вечерва ќе го нападнат Бенгази – бунтовничкото упориште на истокот на земјата „Одлуката е ...

Франција: Војниот удар врз Либија ќе почне за неколку часа

БркајРабота - 18.03.2011

Моамер Гадафи очигледно набрзина је промени тактиката, откако Советот за Безбедност донесе одлука за военa интервенција во Либија.

Вашингтон бара воздушни напади против Гадафи

Н.Македонија - 18.03.2011

Пентагон изрази загриженост од евентуална воена операција, посочувајќи оти силите на САД се ангажирани во Ирак, Авганистан и во спасувачките напори во Јапонија САД, кои досега претпазливо реагираа на ...

Сојузниците на САД подготвени за брза акција, Триполи не се плаши

Алсат-М - 18.03.2011

САД и неговите сојузници добија одобрување за дејствување над либиското небо, што бунтовниците во Бегнази го прославија со пукање во воздух, а властите во Триполи порачаа дека не се плашат и оти се ...

Кои земји ќе учествуваат во операцијата против Гадафи?

Кајгана - 18.03.2011

Норвешка, Канада и Катар најавија дека учествуваат во спроведувањето на резолуцијата на ОН, со која се одобрува меѓународна воена акција во Либија, додека некои земји како Русија и Германија ...

Кои земји ќе учествуваат во операцијата против Гадафи?

Форум - 18.03.2011

Норвешка, Канада и Катар најавија дека учествуваат во спроведувањето на резолуцијата на ОН, со која се одобрува меѓународна воена акција во Либија, додека некои земји како Русија и Германија ...

Нападнете ја Либија и животот ќе ви биде пекол

Идивиди - 18.03.2011

Триполи, 18 март 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска предупреди да не се презема никаква офанзива против Либија, заканувајќи се дека ќе им го претвори животот во пекол на оние кои ќе ...

Жителите на Бенгази ја поздравија резолуцијата на СБ на ОН, Гадафи ја менува тактиката

Сител - 18.03.2011

Илјадници жители на градот Бенгази излегоа да прослават на улиците откако Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата, со која е одобрено воведување зона на забранети летови над Либија.

Гадафи: Западот треба да се извини и да ги укине санкциите

Кирилица - 18.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека Западот треба да се извини и да ги укине санкциите против земјата, објави руската телевизија „Русија днес“ - Повеќе не му веруваме на Западот.

Силите на Гадафи го бомбардираа западниот либиски град Мисурата

Кирилица - 18.03.2011

Силите на Моамер Гадафи денеска го бомбардираа со тешко огнено оружје градот Мисурата во западниот дел на Либија, кој е под контрола на бунтовниците, јави телевизијата „Ал Арабија“ - Бомбардирањето ...

Либиските бунтовници удрија врз силите на Гадафи

Сител - 18.03.2011

Либиските бунтовници ги нападнаа позициите на владините сили во близина на западниот град Налут и долж границата со Тунис.

Гадафи се закани: Пекол за сите што ќе ја нападнат Либија

Сител - 18.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска предупреди да не се презема никаква офанзива против Либија, заканувајќи се дека ќе им го претвори животот во пекол на оние кои ќе ја нападнат земјата.

Гадафи: Кој ќе ја нападне Либија животот ќе му го претворам во пекол

Кирилица - 18.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска предупреди да не се презема никаква офанзива против Либија, заканувајќи се дека ќе им го претвори животот во пекол на оние кои ќе ја нападнат земјата Гадафи го ...

Гадафи се повлече, нуди примирје!

Вечер - 18.03.2011

Резолуцијата на СБ на ОН го отвори патот за напади од воздух во Либија. "Ударна тројка" се САД, Велика Британија и Франција, која прва се "истрча" и објави дека до воени удари ќе дојде "за неколку ...

Гадафи ќе соборува странски патнички авиони!

Точка - 18.03.2011

Советот за безбедност на Обединетите Нации ја отвори можноста за користење на воздушните и морски сили против либијскиот претседател Моамер Гадафи, а се очекува дека воздушниот напад би можел да ...

Кои земји ќе учествуваат во операцијата против Гадафи?

Точка - 18.03.2011

Норвешка, Канада и Катар најавија дека учествуваат во спроведувањето на резолуцијата на ОН, со која се одобрува меѓународна воена акција во Либија, додека некои земји како Русија и Германија ...

Гадафи: Го очекува пекол, секој кој ќе ја нападне Либија

Точка - 18.03.2011

Моамер Гадафи се закани дека ќе му го направи пекол животот на секој кој ќе ја нападне Либија, објави АФП, пренесува Нетпрес.

Доцна е за да и’ се помогне на Либија

Точка - 18.03.2011

Задоцнетата американска одлука за поддршка на британско-францускиот предлог за воведување на зона на забрана за летови над Либија не наликува на ништо друго, туку на циничен гест.

ФОТО: Либија ќе биде воено нападната, одлучи ООН

Нетпрес - 18.03.2011

Сoветoт за безбедност на ООН ноќеска изгласал извршување на воени напади, со цел да биде запрена офанзивата на силите лојални на Моамер Гадафи, против опозицијата.

Напади над Либија?

Press24 - 18.03.2011

САД и сојузниците добија одобрување за дејствување над либиското небо. Бунтовниците во Бегнази прославија со пукање во воздух, а властите во Триполи порачаа дека не се плашат и оти се подготвени за ...

Гадафи му се закани на Светот

Курир - 18.03.2011

Советот за безбедност денес донесе одлука за воена интервенција врз Либија. Италијанските власти се понудија авионите кои ќе ја бомбардираат либија да полетуваат од нивните аеродроми, а Дејвид ...

ООН одобри воени интервенции врз подржувачите на Гадафи

Канал 77 - 18.03.2011

Советот за безбедност на ООН ноќеска изгласал извршување на воени напади, со цел да биде запрена офанзивата на силите лојални на Моамер Гадафи, против опозицијата.

Гадафи се предомислува околу нападот на Бенгази

Канал 77 - 18.03.2011

Моамер Гадафи очигледно набрзина је промени тактиката, откако Советот за Безбедност донесе одлука за воена интервенција во Либија.

Гадафи: Го очекува пекол, секој кој ќе ја нападне Либија

Нетпрес - 18.03.2011

Моамер Гадафи се закани дека ќе му го направи пекол животот на секој кој ќе ја нападне Либија, објави АФП, пренесува Нетпрес.

Гадафи отвори оган врз западниот либиски град Мисурата

Курир - 18.03.2011

Западниот либиски град, Мисурата, кој е центар на опозицијата и е под контрола на бунтовниците против Гадафи, денес беше бомбардиран со тешко огнено оружје од неговите лојални сили, јави телевизијата ...

Камерон: Британија ќе учествува во нападите врз Либија

Курир - 18.03.2011

Велика Британија има целосен меѓународен легитимитет за да отпочне воена интервенција во Либија, откако доцна синоќа беше усвоена резолуција на Советот за безбедност, за воспоставување зона на ...

Чешка се исплаши од заканите на Гадафи

Курир - 18.03.2011

Чешката Република ја поздравува резолуцијата за отворање на патот за воена интервенција против силите на либискиот водач Моамер Гадафи, со цел да се заштитат цивилите и да се заврши насилството во ...

Анализа: Доцна е за да и’ се помогне на Либија

Нетпрес - 18.03.2011

Задоцнетата американска одлука за поддршка на британско-францускиот предлог за воведување на зона на забрана за летови над Либија не наликува на ништо друго, туку на циничен гест.

Нови санкции од ЕУ кон Либија

Курир - 18.03.2011

Европската унија денес постигна договор за воведување на дополнителни санкции притив лица субјекти поврзани со режимот на Моамер Гадафи.

Гадафи му се закани на Светот

Press24 - 18.03.2011

По одлуката на Советот за безбедност за воена интервенција врз Либија, Моамер Гадафи испрати предупредување да не се превзема никаква офанзива против либиската држава Либискиот лидер ова ...

Светот се закани, Либија го прекина нападот

Inpress - 18.03.2011

Триполи, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Владата на Моамер Гадафи најави прекин на огнот против бунтовниците во земјата, во пресрет на очекуваната воена интервенција на западните сили.

Бенгази под закана на Гадафи

А1 - 17.03.2011

Се ближи денот на конечната пресметка меѓу Гадафи и бунтовниците во Бенгази. Либиската војска им даде ултиматум на жителите - да ги напуштат локациите под контрола на бунтовниците и околината на ...

ОН разгледуваат резолуција околу Либија

BBC - 17.03.2011

Сили лојални на Гадафи Советот за безбедност на Обединетите нации ја разгледува нацрт-резолуцијата околу мерките за заштита на цивилите во Либија.

Станува тесно за востаниците во Либија

Deutsche Welle - 17.03.2011

Додека Советот за безбедност се` уште расправа околу можноста за воведување зона на забранети летови над Либија, Гадафи тврди дека денеска (17.03.

Либиската војска ќе го чисти Бенгази од „вооружени банди“

Р.С.Европа - 17.03.2011

Либиската војска побарала од жителите на Бенгази да ги напуштат местата кои што се опозициски упоришта и каде што на полноќ се складира оружје.

Свет - Гадафи ја добива битката

Време - 17.03.2011

Силите на либискиот водач Моамер Гадафи се упатени кон бунтовничкиот центар Бенгази, а либиската влада предвидува целосна победа над бунтовниците.

Трупите на Гадафи напредуваат кон Бенгази ?

Р.С.Европа - 17.03.2011

Трупите на Муамар Гадафи се наоѓаат на влезот во градот Бенгази, центар на антивладините бунтовници, јави Либијската државна телевизија.

Свет - Силите на Гадафи се приближија до Бенгази

Вест - 17.03.2011

ЛИБИЈА, 17 март (Ројтерс) - Либиската армија вчера бомбардираше еден од градовите што се под контрола на бунтовниците и се приближи до упориштето на опозицијата во Бенгази, додека дипломатските ...

Гадафи стаса пред Бенгази

Утрински - 17.03.2011

Либиската армија вчера жестоко го бомбардираше Бенгази, кој е бастион на бунтовниците, а либиската државна телевизија ги повика сите вооружени сили на истокот на Либија лојални на лидерот Моамер ...

Гадафи: Запад ја сака либиската нафта

Утрински - 17.03.2011

Триполи – Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи вчера се приближуваа до бунтовничкото упориште градот Бенгази и „се' ќе заврши за 48 часа“, изјави синот на Гадафи, Сеиф ал Ислам.

Време е Гадафи да умре

Утрински - 17.03.2011

Има времиња кога некои политичари и дипломати во Европа и во САД посакуваат некој да умре. Тие посакуваат шеф на држава или на влада да издаде наредба за испраќање одреден број авиони или лансирање ...

Враќањето на Гадафи

Утрински - 17.03.2011

Додека НАТО, Обединетите нации и Европската унија се заплеткаа барајќи ги правните модалитети за воведување зона на забранети летови над Либија, па и воена интервенција, полковникот Моамер ел Гадафи ...

Либиската војска стигна до предградијата на Бенгази

Телма - 17.03.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи стигаа до предградијата на градот Бенгази, кој е под контрола на противниците на режимот во Триполи, јави државната Либиска телевизија.

Гадафи стаса пред Бенгази

Дневник - 17.03.2011

Либиската армија вчера жестоко го бомбардира Бенгази, кој е бастион на бунтовниците, а либиската државна телевизија ги повика сите вооружени сили на истокот на Либија лојални на лидерот Моамер Гадафи ...

Ултиматум за Бенгази, одлучувачка битка за Мисрата

Алфа - 17.03.2011

Силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи незапирливо напредуваат кон најсилното упориште на бунтовниците, градот Бенгази.

Гадафи очекува победа за 48 часа

Н.Македонија - 17.03.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи вчера го бомбардираа градот Мисрата и најавија офанзива против Бенгази, последниот бастион на бунтовниците во источниот дел на земјата Сé ќе биде ...

Спротиставени тврдења за судбината на либискиот град Мисрата

Форум - 17.03.2011

Либиската државна телевизија соопшти дека валдините сили го зазеле источниот град Мисрата, додека бунтовниците негираат Овие информации се лиферуваат неколку часа пред гласањето на Советот за ...

Силите на Гадафи напредуваат кон Бенгази

Алсат-М - 17.03.2011

Воените авиони на владините сили на Гадафи го бомбардираа денеска аеродромот кај градот Бенин, кој се наоѓа на 10 километри јужно од Бенгази. Бомбардирања има и во градот Аџабија.

Либија може да биде нападната уште вечерва

Форум - 17.03.2011

Франција, Велика Британија, Катар и Обединетите Арапски Емирати уште вечерва може да извршат напади врз позициите на силите лојални на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи Франција, Велика Британија, ...

Гадафи најави безмилосен напад врз Бенгази

Кајгана - 17.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи, во аудио порака емитувана на државната телевизија, најави дека владините сили вечерва ќе го нападнат Бенгази – бунтовничкото упориште на истокот на земјата.

Либија може да биде нападната уште вечерва

Кајгана - 17.03.2011

Франција, Велика Британија, Катар и Обединетите Арапски Емирати уште вечерва може да извршат напади врз позициите на силите лојални на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, неколку часа по гласањето во ...

ОН: Напад врз Бенгази ќе однесе голем број на цивилни жртви

Сител - 17.03.2011

Доколку силите на либискиот лидер Моамер Гадафи преземат бомбардирање и копнен напад врз градот Бенгази, кој е контролиран од бунтовниците, тоа ќе доведе до голем број цивилни жртви, предупреди ...

ОН: Напад врз Бенгази ќе однесе голем број на цивилни жртви

МРТ - 17.03.2011

Доколку силите на либискиот лидер Моамер Гадафи преземат бомбардирање и копнен напад врз градот Бенгази, кој е контролиран од бунтовниците, тоа ќе доведе до голем број цивилни жртви, предупреди ...

Бунтовниците демантираат дека силите на Гадафи го контролираат градот Мисурата

Кирилица - 17.03.2011

Либиската државна телевизија денеска соопшти дека силите лојални на Моамер Гадафи ја презедоа контролата врз градот Мисурата Мисурата е еден од последните бастиони на либиската опозиција, на 200 ...

Париз ги отфрли обвинувањата дека Гадафи ја финансирал кампањата на Саркози

МРТ - 17.03.2011

Францускиот министер за внатрешни работи Клод Геан ги отфрли обвинувањата на синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Сеиф ал Ислам дека францускиот претседател Никола Саркози добил пари од Либија за ...

Гадафи: Западот треба да се извини и да ги укине санкциите

Сител - 17.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека Западот треба да се извини и да ги укине санкциите против земјата, објави руската телевизија „Русија днес“. - Повеќе не му веруваме на Западот.

Гадафи: Нападот на Бенгази започнува вечерва

Сител - 17.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи соопшти дека нападот врз бастионот на опозицијата, градот Бенгази, ќе започне уште вечерва.

Нападот врз Бенгази ќе однесе голем број на цивилни жртви

Вечер - 17.03.2011

Доколку силите на либискиот лидер Моамер Гадафи преземат бомбардирање и копнен напад врз градот Бенгази, кој е контролиран од бунтовниците, тоа ќе доведе до голем број цивилни жртви, предупреди ...

Гадафи објави “решавачка битка“ во Мисрата

Точка - 17.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека денеска неговите војски ќе преземат “решавачка битка“ за преземање на контролата во градот Мисрата, кој е оддалечен околу 150 километри од упориштето на ...

Гадафи го исклучува дијалогот со демонстрантите

Точка - 17.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјавил дека нема да има дијалог меѓу него и демонстрантите кои ги споредил со агентите на Ал Каеда.

Наближува битката за Бенгази, САД се закануваат со строги дејствија

Точка - 17.03.2011

Либиските безбедносни сили, лојални на Моамер Гадафи, водат жестоки борби со бунтовниците по патот до упориштето на опозицијата-Бенгази, а САД размислуваат за можноста за воени дејствија врз ...

Либиската ТВ тврди дека градот Мисрата е завземен, бунтовниците негираат

Точка - 17.03.2011

Либиската државна телевизија соопшти дека силите на Гадафи ја завзеле Мисрата, додека бунтовниците го негираат тоа неколку часа пред гласањето на Советот за безбедност на ОН во врска со забраната на ...

Гадафи објави “решавачка битка“ во Мисрата

Нетпрес - 17.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека денеска неговите војски ќе преземат “решавачка битка“ за преземање на контролата во градот Мисрата, кој е оддалечен околу 150 километри од упориштето на ...

Гадафи го исклучува дијалогот со демонстрантите

Нетпрес - 17.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјавил дека нема да има дијалог меѓу него и демонстрантите кои ги споредил со агентите на Ал Каеда.

Гадафи ги повика младите да не го оставаат Мисрата на бунтовниците

Канал 77 - 17.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека денеска неговите војски ќе преземат “решавачка битка” за преземање на контролата во градот Мисрата, кој е оддалечен околу 150 километри од упориштето на ...

ОН: Нападот врз Бенгази ќе биде катастрофален за цивилите

Курир - 17.03.2011

Доколку силите на либискиот лидер Моамер Гадафи преземат бомбардирање и копнен напад врз градот Бенгази, кој е контролиран од бунтовниците, тоа ќе доведе до голем број цивилни жртви, предупреди ...

Наближува битката за Бенгази, САД се закануваат со строги дејствија

Нетпрес - 17.03.2011

Либиските безбедносни сили, лојални на Моамер Гадафи, водат жестоки борби со бунтовниците по патот до упориштето на опозицијата-Бенгази, а САД размислуваат за можноста за воени дејствија врз ...

Франција демантира дека Гадафи ја финансирал кампањата на Саркози

Press24 - 17.03.2011

Францускиот министер за внатрешни работи Клод Геан ги демантираше тврдењата на синот на Гадафи дека Либија ја финансирала предизборната кампања на актуелниот француски претседател, Саркози ...

Либиската опозиција го отфрли нападот врз Аџабија

eReporter - 17.03.2011

Либиската опозиција со помош на тенкови, артилерија и хеликоптери го отфрлила нападот на силите лојални на Моамер Гадафи врз градот Аџабија.

Силите на Гадафи го освоиле Мисрат

Нетпрес - 17.03.2011

Силите лојални на Моамер Гадафи денеска го освоиле градот Мисрат, едно од упориштатат на бунтовниците, кој се наоѓа на околу 150 километри од Бенгази, објави државната либиска телевизија, пренесува ...

Либиските бунтовници тврдат дека собориле два авиони на силите на Гадафи

Нетпрес - 17.03.2011

Бунтовниците во Либија тврдат дека собориле два воени авиони на прорежимските сили во реонот на аеродромот во Бенгази, објави “Ал Арабија“, пренесува Нетпрес.

ЕУ: Меѓународната јавност да се подготви за масовно евакуирање на бегалци од Либија

Нетпрес - 17.03.2011

Европската унија денеска ја повика меѓународната јавност да се подготви за масовно прифаќање на беглаци од Либија, бидејќи војските лојални на Момаер Гадафи незапирливо напредуваат кон упориштето на ...

Анализа: Европа сака да ја избегне либиската замка

Нетпрес - 17.03.2011

Европските земји, кои одлучно застанаа на страната на либиските бунтовници, сега стравуваат дека би можеле да бидат доведени во многу непријатна ситуација, ако во конфликтот во Либија победат силите ...

Гадафи: Западот треба да и’ се извини на Либија и да ги укине санкциите

Нетпрес - 17.03.2011

Западот треба да и’ се извини на Либија и ведна да ги укине санкциите, изјави денеска лидерот на Џамахиријата во интервју за руската телевизиска мрежа “Russia Today“ . “Веќе не му веруваме на Западот.

Силите на Гадафи пред вратите на Бенгази

Курир - 17.03.2011

Силите лојални на Либискиот лидер Моамер Гадафи ја превзедоа контролата во свои раце. Силите лојални на неговиот режим, стигаа до предградијата на градот Бенгази, кој е под контрола на противниците ...

Гадафи: Западот треба да ни се извини

Курир - 17.03.2011

Моамер Гадафи, изјави дека земјите од Западот треба да се извинат на Либија за досегашните штети и да ги укинат санкциите против земјата, објави руската телевизија „Русија денес“.

Гадафи: Бенгази ќе биде нападнат вечерва

Нетпрес - 17.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во своето обраќање до нацијата преку државната телевизија рекол дека упориштето на бунтовниците, градот Бенгази, ќе биде вечерва нападнат.

Гадафи: Нападот на Бенгази започнува вечерва

Press24 - 17.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи соопшти дека нападот врз бастионот на опозицијата, градот Бенгази, ќе започне уште вечерва.

Силите на Гадафи стигнаа до Бенгази

еФакт - 17.03.2011

Триполи - Силите на Моамер Гадафи се наоѓаат во “предградијата„ на Бенгази, соопшти либиската државна телевизија. Војниците верни на режимот го презеле град Зуеjтина, кој се наоѓа на околу 150 ...

Франција негира дека Гадафи ја финансирал изборната кампања на Саркози

Inpress - 17.03.2011

Париз, 17. март 2011 (ИНПРЕС) Францускиот министер за внатрешни работи и еден од најблиските советници на претседателот Никола Саркози, ги негираше обвинувањата на синот на либискиот лидер Муамар ...

Гадафи стигна и до Бенгази

Македонија24 - 17.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Гадафи стигна и до Бенгази, "Освојувањето на последните упоришта на либиските бунтовници и приближувањето до Бенгази, беа причина за славје про-Гадафи силите.

Гадафи ја освои Аџабија

А1 - 16.03.2011

Силите на Гадафи ја зазедоа Аџабија, последниот град пред Бенгази. „Доаѓаме да ја исправиме неправдата што ви беше нанесена и да го вратиме животот во нормала.

Немири во Бахреин, борби во Либија

BBC - 16.03.2011

Безбедносните сили во Бахреин со тенкови, солзавец, шмркови и хеликоптери ги растеруваат стотиците анти-владини демонстранти од нивниот камп на Бисерниот плоштад во главниот град Манама.

Битката за Либија е загубена

Оn.net - 16.03.2011

Колапсот на либиската револуција станува сè поизвесен, откако Гадафи се покажа многу поефикасен од комплетната западна ...

Силите на Гадафи ја бомбардираат Мисрата

Р.С.Европа - 16.03.2011

Според новинските агенции, силите на либискиот лидер Моамер ел Гадафи ја бомбардирале Мисрата со цел да го освојат последното големо упориште во западниот дел на Либија. Досега се јавува за 4 жртви.

Свет - Полковникот ги подели ОН

Време - 16.03.2011

Офанзивата на либискиот полковник Моамер Гадафи врз бунтовниците ги подели Обединетите нации. Советот за безбедност на ОН завчера не можеше да ги усогласи ставовите за евентуална зона на забранети ...

Силите на Гадафи се пробиваат кон истокот на Либија

Р.С.Европа - 16.03.2011

Најмалку 26 лица загинаа во изминативе 24 часа во Либија, јавија медиумите. Силите на лидерот Муамар Гадафи напредуваат во офанзивата кон истокот на земјата и наводно се пробиле до градот Ајдабија, ...

Свет - Гадафи: Нема надеж за бунтовниците!

Вест - 16.03.2011

ЛИБИЈА/БРИСЕЛ, 16 март - Вооружените сили на либискиот лидер Моамер Гадафи вчера стигнаа до контролираниот од бунтовниците источен град Аџдабија, кој се наоѓа на 75 километри од градот Брега.

Светот не знае што да прави со Гадафи

Утрински - 16.03.2011

ЊуJорк - Советот за безбедност на Обединетите нации остана поделен во однос на барањето на Арапската лига за воведување зона на забранети летови над Либија.

Решавачка битка - силите на Гадафи пред Бенгази

Телма - 16.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи наближуваат до бунтовничкото упориште графот Бенгази и „се ќе заврши за 48 часа“, изјави синот на Гадафи Сaиф ал Ислам.

Париз демантира дека Гадафи ја финансирал кампањата на Саркози

Телма - 17.03.2011

Францускиот министер за внатрешни работи Клод Геан ги отфрли обвинувањата на синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Сеиф ал Ислам дека францускиот претседател Никола Саркози добил пари од Либија за ...

Гадафи: Бунтовниците се „стаорци“, Западот ја сака либиската нафта

Алфа - 16.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи ги нарече денеска бунтовниците во земјата „стаорци и кучуња скитници“ и го обвини Западот дека само ја сака либиската нафта.

Западот ја сака либиската нафта

Идивиди - 16.03.2011

Триполи, 16 март 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи ги нарече денеска бунтовниците во земјата „стаорци и кучиња скитници“ и го обвини Западот дека само ја сака либиската нафта.

Над 26 лица убиени во битката за либискиот град Аџдабија

Форум - 16.03.2011

Во битката меѓу либиските востаници и владините сили во стратешки важниот град Аџдабија на исток од земјата, загинале најмалку 26, јави во средата France Presse, повикувајќи се на главниот доктор од ...

Силите на Гадафи наближуваат до Бенгази, се ќе заврши за 48 часа, изјави Сеиф ал Ислам

Алфа - 16.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи наближуваат до бунтовничкото упориште графот Бенгази и „се ќе заврши за 48 часа“, изјави синот на Гадафи Сеиф ал Ислам.

Саркози победи со наши пари

Идивиди - 16.03.2011

Париз, 16 март 2011 (МИА) - Синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Сеиф ал Ислам во интервју за Евроњуз тврди дека Триполи ја финансирал кампањата на Никола Саркози за претседателските избори во ...

ЕП го критикува пасивниот став на ЕУ кон Либија

Форум - 16.03.2011

Повеќе пратеници во Европскиот парламент(ЕП), вклучувајќи ги лидерите на либералите и Зелените, денеска го критикуваа пасивниот став на Европската унија(ЕУ) кон контраофанзивата на силите на ...

Гадафи: Бунтовниците се „стаорци“, Западот ја сака либиската нафта

Сител - 16.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи ги нарече денеска бунтовниците во земјата „стаорци и кучуња скитници“ и го обвини Западот дека само ја сака либиската нафта.

Гадафи: Светот ја сака Либија поради нафтата

Канал5 - 16.03.2011

„Стаорци и кучиња“. Вака либискиот лидер Моамер Гадафи ги нарече бунтовниците во земјата обвинувајќи го Западот дека само ја сака либиската нафта.

Гадафи: Бунтовниците се „стаорци“, западот ја сака либиската нафта

Кирилица - 16.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи ги нарече денеска бунтовниците во земјата „стаорци и кучуња скитници“ и го обвини Западот дека само ја сака либиската нафта Во говорот пред своите приврзаници во ...

Силите на Гадафи наближуваат до Бенгази, се ќе заврши за 48 часа, изјави Сеиф ал Ислам

Сител - 16.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи наближуваат до бунтовничкото упориште графот Бенгази и „се ќе заврши за 48 часа“, изјави синот на Гадафи Сеиф ал Ислам.

Гадафи ќе ја нападне Франција!?

Вечер - 16.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи очигледно многу се изнервирал од обидите на Франција да се воведе забрана за летови над Либија, па во последното обраќање до своите приврзаници во живо преку ...

Силите на Гадафи ја напаѓаат Мисрата

Точка - 16.03.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи во средата наутро почнале напад врз градот Мисрата, околу 200 километри источно од престолнината Триполи, јавува „Ројтерс“ (Reuters) повикувајќи се ...

Гадафи се закани дека ќе ја нападне Франција!

Точка - 16.03.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи, очигледно многу го изнервирале обидите на Франција да се забранат летовите над Либија. Во последното обраќање кон своите приврзаници во живо на националната телевизија ...

Сaиф ал Ислам: Либија ја финансираше претседателската кампања на кловнот Саркози

Точка - 16.03.2011

Саиф ал Ислам, синот на Моамер Гадафи, објави дека Либија ја финансирала претседателската кампања на Николас Саркози во 2007 година, и јавно побара од францускиот претседател да ги врати парите.

САД не се подготвени воено да интервенираат во Либија

Точка - 16.03.2011

САД ги отфрлуваат повиците за воена интервенција во Либија, во момент кога трупите лојални на Моамер Гадафи, се во постојана офанзива и ги поразуваат бунтовничките сили.

Гадафи: Западот ја сака либиската нафта

Курир - 16.03.2011

Дури и по цена на живот либанскиот народ ќе се бори за својата нафта. Либискиот лидер Моамер Гадафи ги нарече денеска бунтовниците во земјата „стаорци и кучуња скитници“ и го обвини Западот дека само ...

Гадафи: Бунтовниците се „стаорци“

Press24 - 16.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи ги нарече денеска бунтовниците во земјата „стаорци и кучуња скитници“ и го обвини Западот дека само ја сака либиската нафта.

Гадафи воено заврши работа додека ООН дебатира

Нетпрес - 16.03.2011

За само неколку денови либиските безбедносни сили ќе воспостават повторно контрола во Бенгази, објави “Ројтерс“, повикувајќи се на соопштение на владата на Либија, утринава, пренесува Нетпрес.

Силите на Гадафи го нападнаа Бенгази

Нетпрес - 16.03.2011

Армиските либиски сили, лојални на Момаер Гадафи, денеска го нападнаа градот Бенгази, упориште на опозицијата, со жестоки тенковски и артилериски гранатирања, објави електорнското издание на ...

САД не се подготвени воено да интервенираат во Либија

Нетпрес - 16.03.2011

САД ги отфрлуваат повиците за воена интервенција во Либија, во момент кога трупите лојални на Моамер Гадафи, се во постојана офанзива и ги поразуваат бунтовничките сили.

Сaиф ал Ислам: Либија ја финансираше претседателската кампања на кловнот Саркози

Нетпрес - 16.03.2011

Саиф ал Ислам, синот на Моамер Гадафи, објави дека Либија ја финансирала претседателската кампања на Николас Саркози во 2007 година, и јавно побара од францускиот претседател да ги врати парите.

Франција негира : Гадафи не е спонзор на Саркози

Курир - 17.03.2011

Претседател Никола Саркози не добил пари од Либија за предизборната кампања во 2007 година. Неговиот министер за внатрешни работи, Клод Геан, ги отфрли обвинувањата на синот на либискиот лидер Моамер ...

Гадафи ја финансирал кампањата на Саркози

Press24 - 16.03.2011

Синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Сеиф ал Ислам, тврди дека Триполи ја финансирал кампањата на Никола Саркози за претседателските избори во 2007 година „ Прво треба Саркози да ги врати парите, ...

Силите на Гадафи во контраофанзива

Курир - 16.03.2011

Либиските владини единици ги нападнаа позициите на опозицијата во градот Зантан, на 145 километри југозападно од Триполи, соопштија светските агенции, повикувајќи се на очевидци.

Сaиф ал Ислам: Саркози да ги врати парите од кампањата за претседателските избори

еФакт - 16.03.2011

Триполи - Синот на либискиот лидер Моамер Гадафи Сaиф ал Ислам го повика францускиот претседател Никола Саркози да ги врати парите за предизборната кампања.

Американски сенатори повикуваат на интервенција во Либија

Inpress - 16.03.2011

Вашингтон, 16. март 2011 (ИНПРЕС) Двајца водечки американски сенатори ја повикаа администрацијата на претседателот Обама да ја признае либиската опозиција и да воведе зона за забранети летови со цел ...

Војниците на Моамер Гадафи се приближуваат до Бенгази

Inpress - 16.03.2011

Бенгази, 16. март 2011 (ИНПРЕС) Војската лојална на либискиот лидер Моамер Гадафи се приближува кон градот Бенгази, кој е центар на бунтовниците против режимот, пишува радиото „Ехо на Москва".

Гадафи до Франција - Ние ќе ве нападнеме вас!

Inpress - 16.03.2011

Триполи, 16. март 2011 (ИНПРЕС) Првиот човек на Либија Моамер Гадафи очигледно сериозно го навредиле обидите на Франција да се забранат летовите над Либија.

Гадафи на чекор од Бенгази

А1 - 15.03.2011

Силите на режимот го бомбардираа либискиот град Ајдабија, последен пред главното упориште на бунтовниците - Бенгази. Гадафи во обраќање на телевизија им понуди амнестија на бунтовниците.

Продолжуваат борбите во Либија

Р.С.Европа - 15.03.2011

Силите лојални на либијскиот лидер Моамер Гадафи ја превзеле контролата врз Звара, еден од првите градови кои ги завзедоа анти-владините бунтовници.

Свет - Гадафи напредува кон исток

Време - 15.03.2011

Жестоката офанзива на либискиот лидер Моамер Гадафи ги притисна бунтовниците во градот Аџдабија, каде што во наредните 12 часа може да почне решавачката битка за иднината на Либија, пренесува ...

Свет - Со авионите на помош, силите на Гадафи напредуваат

Вест - 15.03.2011

ЛИБИЈА, 15 март (АП) - Воените авиони на Моамер Гадафи вчера бомбардираа еден од стратешките градови кои се под контрола на опозицијата, додека неговите сили се бореа да продолжат со офанзивата за ...

Гадафи: „терористите ја губат битката“

Телма - 15.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека бунтовниците „ја губат битката“ и дека либискиот народ стои зад него, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на неговото интревју за италијанскиот весник ...

Гадафи ги притисна бунтовниците

Утрински - 15.03.2011

БЕНГАЗИ – Либиските војници што преминаа на страната на бунтовниците ќе бидат амнестирани доколку го предадат своето оружје, јави вчера либиската државна телевизија.

ЕУ испрати мисија во либискиот град Бенгази

Идивиди - 15.03.2011

Брисел, 14 март 2011 (МИА) - Европската унија испрати своја мисија во источнолибискиот град Бенгази, кој е под контрола на опозицијата, изјави денеска Маја Коциначиќ, портпарол на високиот ...

Меѓународната заедница апелира да запре насилството во Либија

Алсат-М - 15.03.2011

Либискиот министер за надворешни работи, Муса Куса синоќа се сретна со специјалниот пратеник на Обединетите нации, Абдел Илах ал Хатиб во Триполи.

Гадафи ита кон Бенгази

Н.Македонија - 15.03.2011

Сé уште не е донесена одлука за воведување зона за забрането летање над Либија, која значително би им помогнала на опозициските бунтовници, соопшти Пентагон Припадници на либиската војска слават по ...

Гадафи: Берлускони ме предаде, Саркози е ментално пореметен

Алфа - 15.03.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи во интервју за италијанскиот весник „Ил Џорнале“, изјави дека е предаден од неговите поранешни европски сојузници, како што е италијанскиот премиер Силвио Берлускони, и ...

Бутовниците ја „губат битката“

Идивиди - 15.03.2011

Рим, 15 март 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека бунтовниците „ја губат битката“ и дека либискиот народ стои зад него, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на неговото ...

Гадафи: Берлускони ме предаде, Саркози е ментално пореметен

Форум - 15.03.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи во интервју за италијанскиот весник Il Giornale изјави дека е предаден од неговите поранешни европски сојузници, како што е италијанскиот премиер Силвио Берлускони, и ...

Гадафи: Западот може да заборави на нафтените зделки со Либија

Кајгана - 15.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи, во интервју за германската телевизија РТЛ, порача дека Западот може да заборави на либиските нафтени договори. „Не им веруваме на нивните фирми.

Западот може да заборави на нафтените зделки со Либија

Форум - 15.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи, во интервју за германската телевизија РТЛ, порача дека Западот може да заборави на либиските нафтени договори „Не им веруваме на нивните фирми.

Силите лојални на Гадафи ја заземаа Аџдабија

Кајгана - 15.03.2011

Силите лојални на Муамер Гадафи ја повратија контролата над Аџдабија, клучен град на околу 160 километри од главното упориште на опозицијата Бенгази.

Меѓународната заедница апелира да запре насилството во Либија

МРТ - 15.03.2011

Либискиот министер за надворешни работи, Муса Куса синоќа се сретна со специјалниот пратеник на Обединетите нации, Абдел Илах ал Хатиб во Триполи.

Меѓународната заедница апелира да запре насилството во Либија

Сител - 15.03.2011

Либискиот министер за надворешни работи, Муса Куса синоќа се сретна со специјалниот пратеник на Обединетите нации, Абдел Илах ал Хатиб во Триполи.

Обединетите Нации поделени за Либија, Гадафи ја враќа територијата под контрола

Канал5 - 15.03.2011

Продолжува офанзивата на либиските владини сили на градовите што беа под контрола на бунтовниците. Во прилог на тоа оди и неуспехот на Советот за безбедност на ОН да постигне консензус за воведување ...

Силите на Гадафи запрени на исток

Кирилица - 15.03.2011

Либиската опозиција успеа да ги запре силите лојални на Моамер Гадафи кај градот Брега со што е стопирано напредувањето на режимските сили кон исток, кон градот Бенгази Силите на Преодниот национален ...

Запрено напредувањето на силите лојални на Гадафи кон Исток

Сител - 15.03.2011

Либиската опозиција успеа да ги запри силите лојални на Моамер Гадафи кај градот Брега со што е стопирано напредувањето на режимските сили кон исток, кон градот Бенгази.

Гадафи: Бутовниците полека ја губат битката

Кирилица - 15.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека бунтовниците „ја губат битката“ и дека либискиот народ стои зад него, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на неговото интревју за италијанскиот весник ...

Гадафи смета дека бутовниците ја „губат битката“

МРТ - 15.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека бунтовниците „ја губат битката“ и дека либискиот народ стои зад него, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на неговото интревју за италијанскиот весник ...

Ал Каида повикува на рушење на Гадафи

МРТ - 15.03.2011

Ал Каида се вмеша во крвавата граѓанска војна во Либија. Абу јахја ел Либи, исламски идеолог и еден од лидерите на Ал Каида, на една исламистичка интернет страница, апелира да им се пружи поддршка на ...

Гадафи: Берлускони ме предаде, Саркози е ментално пореметен

МРТ - 15.03.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи во интервју за италијанскиот весник „Ил Џорнале“, изјави дека е предаден од неговите поранешни европски сојузници, како што е италијанскиот премиер Силвио Берлускони, и ...

Гадафи смета дека бутовниците ја „губат битката“

Сител - 15.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека бунтовниците „ја губат битката“ и дека либискиот народ стои зад него, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на неговото интревју за италијанскиот весник ...

Либијците сакаат подобар живот, а не исламска држава

Вечер - 15.03.2011

Разногласие во ЕУ и Советот за безбедност на ОН за евентуална воена интервенција или зона на забранети летови Во крвавата граѓанска војна во Либија сега се замешаа и терористи.

Силите лојални на Гадафи ја заземаа Аџдабија

МРТ - 15.03.2011

Силите лојални на Муамер Гадафи ја повратија контролата над Аџдабија, клучен град на околу 160 километри од главното упориште на опозицијата Бенгази.

Силите на Гадафи го гранатираат градот Аџабија

Точка - 15.03.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, по неколку дена успешно напредување во источниот дел, денеска започнаа артилериски напад врз градот Аџабија, југо-западно од вториот по големина ...

Медведев му забрани на Гадафи да влезе во Русија

Точка - 15.03.2011

Рускиот претседател Дмитри Медведев денеска потпиша указ со кој му се забранува влез во земјата, на либискиот претседател Муамер Гадафи, на неговите роднини и соработници, соопшти Кремљ.

Трупите на Гадафи незапирливи, бунтовниците останаа само во Бенгази

Точка - 15.03.2011

Безбедносните сили на либискиот лидер Момаер Гадафи, со помош на воздушни напади, тенкови и воени бродови, ги поразиле бунтовниците во сите клучни нафтени градови во Џамахиријата и се стационирале во ...

Ал Каеда повикува на рушење на Гадафи

Точка - 15.03.2011

Ал Каеда се вмеша во крвавата граѓанска војна во Либија. Абу јахја ел Либи, исламски идеолог и еден од лидерите на Ал Каеда, на една исламистичка интернет страница, апелира да им се пружи поддршка на ...

Гадафи: Берлускони ме предаде, Саркози е ментално пореметен

Точка - 15.03.2011

Либискиот лидер, Моамер Гадафи во интервју за италијанскиот весник „Ил Џорнале“, изјави дека е предаден од неговите поранешни европски сојузници, како што е италијанскиот премиер Силвио Берлускони, и ...

Аџабија под контрола на силите на Гадафи

Точка - 15.03.2011

Либиските безбедносни сили, лојалнина Моамер гадафи, денеска воспоставиле целосна котнрола во градо Аџабија, објави “Ројтерс“, повикувајќи се на соопштение на државната телевизија во Либија, ...

Гадафи: Западот може да заборави на нафтените зделки со Либија

Точка - 15.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи, во интервју за германската телевизија РТЛ, порача дека Западот може да заборави на либиските нафтени договори. „Не им веруваме на нивните фирми.

Силите на Гадафи влегоа во Зувара, го бомбардираат Аџдаби

Курир - 15.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи влегоа денеска со тенкови во градот Зувара, западно од Триполи, и според очевидци, се борат да дојдат до центарот на местото кои денеска го држеа бунтовниците, ...

Запрени силите на Гадафи

Press24 - 15.03.2011

Опозицијата во Либија успеала да го запре напредувањето на силите на Гадафи кон истокот Либиската опозиција успеа да ги запрe силите лојални на Моамер Гадафи кај градот Брега со што е стопирано ...

Гадафи: Бунтовниците ја губат битката, Берлускони ме предаде

Курир - 15.03.2011

Во интервју за италијанскиот весник „Џорнале“, либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека бунтовниците „ја губат битката“ и дека либискиот народ стои зад него.

Гадафи: Берлускони ме издаде, Саркози е ментално пореметен

eReporter - 15.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека неговите поранешни европски сојузници, како на пример италијанскиот премиер Силвио Берлускони, го издале и оти врските меѓу Европа и Либија се сериозно ...

Силите на Гадафи влагуваат во Зувара и го бомбардираат Аџдаби

Канал 77 - 15.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи влегоа денеска со тенкови во градот Зувара, западно од Триполи, и според очевидци, се борат да дојдат до центарот на местото кои денеска го држеа бунтовниците, ...

Гадафи: Европските пријатели ме издадоа, а Саркози е ментално пореметен

Нетпрес - 15.03.2011

Чувствувам дека европските партнери ме издадоа и поради тоа ќе бидат нарушени односите на европските земји со Либија, рекол Моамер ел Гадафи, во интервју за италијанскиот весник “Џурнале“, пренесува ...

Аџабија под контрола на силите на Гадафи

Нетпрес - 15.03.2011

Либиските безбедносни сили, лојалнина Моамер гадафи, денеска воспоставиле целосна котнрола во градо Аџабија, објави “Ројтерс“, повикувајќи се на соопштение на државната телевизија во Либија, ...

Г-8 поддржа воена интервенција во Либија

Курир - 15.03.2011

Министрите за надворешни работи на 7-те најразвиени индустриски земји плус Русија, во завршната декпалација на средбата во Париз не поддржаа воена интервенција во Либија.

Гадафи: Можеме да го заборавиме Западот, освен Германија

eReporter - 15.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека неговата земја ќе ги прекине односите со западните земји, освен со Германија, а насилството во Либија го нарече „мало случување“ во кое има „само 150 до 200 ...

Гадафи: Западот може да заборави за либиските нафтени договори

еФакт - 15.03.2011

Триполи - Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во интервју за германската телевизија РТЛ дека Западот може да заборави за либиските нафтени договори. - Не веруваме во нивните компании.

Гадафи - Револтот против мене е „изгубена кауза"

Inpress - 15.03.2011

Рим, 15. март 2011 (ИНПРЕС) Либискиот лидер Муамер Гадафи во интервју за италијански весник изјави дека бунтот против власта е „изгубена кауза" и дека се чувствува „предаден" од поранешниот сојузник ...

Либиските бунтовници се припремаат за одбрана на Аџдаби

Македонија24 - 15.03.2011

Македониjа 24, Либиските бунтовници се припремаат за одбрана на Аџдаби, "Бунтовниците од источниот либиски град Аџдаби се подготвуваат да одговорат н нападот од силите на Гадафи.

Гадафи ја враќа контролата

А1 - 14.03.2011

Уште еден бунтовнички град падна во рацете на војската на Муамер Гадафи. Заземена е Брега, клучно опозициско упориште на патот кон Бенгази.

Офанзива на силите на Гадафи

BBC - 14.03.2011

Либиски бунтовник на ЛПА топ Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи напредуваат во офанзивата против областите кои ги држат бунтовници.

Заострување на ситуацијата во Либија

Р.С.Европа - 14.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи, со воздушни напади, тенкови и воени бродови, ги истерале бунтовниците од клучните градови и се приближувале кон упориштето на опозицијата во Бенгази на ...

Понудено помилување на дел од либијските бунтовници

Р.С.Европа - 14.03.2011

Либијската државна телевизија јави дека војниците кои преминале на страна на бунтовниците и се бореле против лидерот Муамар Гадафи ќе бидат помилувани доколку им се предадат на безбедносните сили.

Состанок на Советот за безбедност при ООН за Либија

Р.С.Европа - 14.03.2011

Советот за безбедност при Обединетите нации денеска се состанува за разгледување на предлогот на лидерите од арапските земји за затворање на воздушниот простор над Либија.

Свет - Либија спремна за странски танкери

Вест - 14.03.2011

Триполи, 14 март (Ројтерс) - Либиската државна телевизија соопшти дека нафтените пристаништа во земјата се на сигурно и систематски ја обновуваат својата работа по завршувањето на актите на саботажа.

Гадафи ги чисти бунтовниците

Утрински - 14.03.2011

Офанзивата на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги протера бунтовниците во Аџадаби, град со околу 130 илјади жители, околу кој се води пресудната битка за иднината на Либија.

Либиските сили во офанзива - владата понуди амнестија

Телма - 14.03.2011

Либиските војници кои преминаа на страната на бунтовниците ќе бидат амнестирани доколку го предадат своето оружје, јави денеска либиската државна телевизија.

Офанзива на силите на Гадафи

Алсат-М - 14.03.2011

Офанзивата на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги протера бунтовниците во Аџадаби, град со околу 130 илјади жители, околу кој се води пресудната битка за иднината на Либија.

Гадафи во офанзива

Алфа - 14.03.2011

Офанзивата на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги протера бунтовниците во Аџадаби, град со околу 130 илјади жители, околу кој се води пресудната битка за иднината на Либија.

Офанзива на силите на Гадафи

Идивиди - 14.03.2011

Триполи, 14 март 2011 (МИА) - Офанзивата на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги протера бунтовниците во Аџадаби, град со околу 130 илјади жители, околу кој се води пресудната битка за иднината ...

Силите на Гадафи го гранатираат градот Аџабија

Форум - 14.03.2011

Силите лојални на либискиот лидер Гадафи, по неколку дена успешно напредување во источниот дел, во понеделникот почнале артилериски напад врз градот Аџабија, југо-западно од вториот по големина ...

ЕУ праќа мисија во Бенгази

Форум - 14.03.2011

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, одлучи да прати мисија во Бенгази, упориштето на противниците на режимот на либискиот лидер, Моамер Гадафи, во рамки на ...

Офанзива на силите на Гадафи

Сител - 14.03.2011

Офанзивата на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги протера бунтовниците во Аџадаби, град со околу 130 илјади жители, околу кој се води пресудната битка за иднината на Либија.

Силите на Гадафи напаѓаат на исток

Кирилица - 14.03.2011

Офанзивата на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги протера бунтовниците во Аџадаби, град со околу 130 илјади жители, околу кој се води пресудната битка за иднината на Либија Бунтовниците го ...

Русија му забрани влез на Гадафи

Сител - 14.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи, неговите деца и најблиските соработници имаат забрана за влез на територијата на Русија, како и извршување на финансиски трансакции во оваа земја, се наведува во ...

Нови загуби на бунтовниците во Либија

Канал5 - 14.03.2011

Офанзивата на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги протера бунтовниците во Аџадаби, град со околу 130 илјади жители, околу кој се води пресудната битка за иднината на Либија, пренесува МИА.

Медведев му забрани влез на Гадафи во Русија

Канал5 - 14.03.2011

Рускиот претседател Дмитриј Медведев со декрет забрани влез во земјата за либискиот лидер Моамер Гадафи, неговото семејство и најблиските соработници.

Силите на Гадафи влегоа во Зувара, го бомбардираат Аџдаби

Сител - 14.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи влегоа денеска со тенкови во градот Зувара, западно од Триполи, и според очевидци, се борат да дојдат до центарот на местото кои денеска го држеа бунтовниците, ...

ЕУ бара мандат од ОН за воена акција во Либија

Вечер - 14.03.2011

Офанзивата на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги протера бунтовниците во Аџдабија, град со околу 130 илјади жители, околу кој се води пресудната битка за иднината на Либија.

Либија ги повикува танкерите на странските компании на своите пристаништа

Канал 77 - 14.03.2011

Либиските власти, соочени со жестоки побуни, соопштиле дека ги обезбедиле своите пристаништа и ги повикале странските компании да ги испратат своите танкери по нафта, јавила либиската национална ...

Силите на Гадафи тргнаа во офанзива

Курир - 14.03.2011

Офанзивата на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги протера бунтовниците во Аџадаби, град со околу 130 илјади жители, околу кој се води пресудната битка за иднината на Либија.

Силите на Гадафи во офанзива

Press24 - 14.03.2011

Офанзивата на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги протера бунтовниците во Аџадаби, град со околу 130 илјади жители, околу кој се води пресудната битка за иднината на Либија.

Трупите на Гадафи незапирливи, бунтовниците останаа само во Бенгази

Нетпрес - 14.03.2011

Безбедносните сили на либискиот лидер Момаер Гадафи, со помош на воздушни напади, тенкови и воени бродови, ги поразиле бунтовниците во сите клучни нафтени градови во Џамахиријата и се стационирале во ...

Забранет влез во Русија за Моамер Гадафи

Курир - 14.03.2011

Според декретот на рускиот претседател Дмитриј Медведев, либискиот лидер Моамер Гадафи, неговите деца и најблиските соработници имаат забрана за влез на територијата на Русија.

"Либиските бунтовници ги чекаат нападите од Гадафи "

Македонија24 - 14.03.2011

Македониjа 24, "Либиските бунтовници ги чекаат нападите од Гадафи ", "Силите лојални на Гадафи повторно ја превземаа контролата над градот Брега, со што ја продолжија успешната серија на завземање на ...

Медведев му забрани на Гадафи влез во Русија

Inpress - 14.03.2011

Москва, 14. март 2011 (ИНПРЕС) Рускиот претседател Дмитриј Медведев издаде забрана за Моамер Гадафи да влегува или да поминува транзитно во Русија како и забрани за финансиските операции во кои ...

Јоргос Папандреу повика на помош за либиските бегалци

Inpress - 14.03.2011

Атина, 14. март 2011 (ИНПРЕС) Грчкиот премиер Јоргос Папандреу вчера рече дека демократските движења во Северна Африка, како тоа во Либија, треба да добијат помош и поддршка.