TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Влогот е голем, се бира шеф на државата

А1 - 22.03.2009

Кандидатите за претседател кои во изборната кампања дваесетина дена парадираа низ Македонија, денеска гласаа. Некои се уверени во својата победа, други чекаат влез во вториот круг.

Првични резултати

BBC - 22.03.2009

Според првите неофицијални резултати од Државната изборна комисија на Република Македонија, темелени на исходот од 310 гласачки места, од вкупно скоро 3000, води кандидатот на владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ, ...

ЛДП: фер и демократски

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - Фер и демократски. Тоа е оценката на ЛДП за четвртите претседателски и петти локални избори што се одржаа денеска во Република Македонија.

ЛДП: фер и демократски

Телма - 22.03.2009

Фер и демократски. Tоа е оценката на ЛДП за четвртите претседателски и петти локални избори што се одржаа денеска во Република Македонија. - Во Република Македонија се одржаа фер и демократски избори.

Неофицијално од ДИК: Води Иванов, втор Фрчкоски

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - Според првичните неофицијални податоци на Државната изборна комисија, што се презентираат на видео-бимовите во прес-центарот во Собранието на Македонија, на претседателските избори што се ...

Нови неофицијални резултати од ДИК: Води Иванов, втор Бошкоски

Вест - 22.03.2009

Скопје, 22 март - Според првичните неофицијални податоци на Државната изборна комисија, што се презентираат на видео-бимовите во прес-центарот во Домот на АРМ, а базирани на резултатите од 310 избирачки места, ...

Неофицијални резултати: Води Иванов, втор Фрчкоски, трет Бошкоски

Алсат-М - 22.03.2009

Според првичните неофицијални податоци на Државната изборна комисија, што се презентираат на видео-бимовите во прес-центарот во Домот на АРМ, а базирани на резултатите од 37% или 1101 обработени избирачки ...

„Нека бидат фер“ - порачаа претседателските кандидати

Алсат-М - 22.03.2009

Изборите да поминат во мирна фер и демократска атмосфера порачаа денеска седумте претседателски кандидати откако ги пуштија своите гласачки ливчиња во гласачките кутии.

Ѓорге Иванов прв, Нано Ружин последен

Нетпрес - 22.03.2009

Ѓорге Иванов води со 6.804 гласа, пред Љубе Бошковски кој има 3.742 гласа, по него Љубомир Фрчковски 2.982 гласа, следи Имер Селмани со 1.709, по него Агрон Буџаку со 1.190, Мируше Хоџа има 509 гласа и ...

Првични неофицијални резултати од ДИК

Сител - 22.03.2009

Според првичните неофицијални податоци на Државната изборна комисија, што се презентираат на видео-бимовите во прес-центарот во Собранието на Македонија, на претседателските избори што се одржаа денеска води ...

ДИК ги објави првите неофицијални и нецелосни резултати

Кирилица - 22.03.2009

Во водство Иванов, втор Фрчкоски, трет Бошкоски, Селмани четврти, Буџаку петти, Ружин шести, Хоџа седма Првичните неофицијални податоци на ДИК, кои се презентираат на видео-бимовите во прес-центарот во ...

Фрчковски и Бошкоски во мртва трка за второто место

Нетпрес - 22.03.2009

Според првичните неофицијални податоци на Државната изборна комисија, базирани на резултатите од 385 избирачки места, води претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов со 14.151 гласа.

Македонија избира претседател и локална власт

Нетпрес - 22.03.2009

Во Македонија граѓаните по четврти пат ќе изберат претседател а по пети пат ќе се бараат градоначалници и членови на општинските совети.

Последни нецелосни резултати од ДИК

Кирилица - 22.03.2009

Во водство Ѓорге Иванов, втор е Љубомир Данаилов Фрчкоски, трет Љубе Бошкоски Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорги Иванов, според неофицијалните резултати на Државната изборна комисија што пристигнуваат по ...

Изборите фер и демократски

Сител - 22.03.2009

Фер и демократски. Tоа е оценката на ЛДП за четвртите претседателски и петти локални избори што се одржаа денеска во Република Македонија. - Во Република Македонија се одржаа фер и демократски избори.

СДСМ - победа во пет општини, Фрчкоски убедливо втор

Макфакс - 22.03.2009

Опозициониот СДСМ објави избор на свои градоначалници во пет општини, а на претседателските избори кандидатот Љубомир Фрчкоски е убедливо втор.

ДИК:Иванов убедливо води пред Фрчкоски и Бошкоски

Макфакс - 22.03.2009

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов по пребројувањето на 16,20% од гласовите, води со освоени 51.440 гласови, соопшти Државната изборна комисија(ДИК).

Иванов убедливо води пред своите противкандидати

Нетпрес - 22.03.2009

Првичните официјални резултати на Државната изборна комисија досега се обработени 482 избирачки места каде што гласале 51.440 гласачи што претставува 16,20 отсто.

Иванов досега 44.000 гласови, фрчкоски 32.000

Сител - 22.03.2009

Според досегашните изброени гласови на аналитичкиот центар во штабот на СДСМ, претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов има 44.000 гласови, а кандидатот на СДСМ Љубомир Фрчковски 32.000 или ...

Првични официјални резултати на ДИК

Сител - 22.03.2009

Државната изборна комисија вечерва на прес-конференција ги соопшти официјалните резултати од претседателските избори во земјава за 1.101 избирачко место или вкупно 37 отсто од вкупно 2.976 избирачки места.

Сите се задоволни од текот на изборите

Вечер Прес - 22.03.2009

Седумтемина претседателски кандидати се задоволни од демократската атмосфера во која минаа изборите. Сите се согласни дека во Македонија ќе победи демократијата и дека се ќе мине во најдобар ред.

Фрчкоски: Да се обединиме за победа на Македонија

А1 - 20.03.2009

За разлика од кампањата на лажни ветувања и лопати, ние нудиме одговорност и солидарност. Нудиме вистински развој, интегрирана и обезбедена Македонија за навек.

На полноќ изборен молк

А1 - 20.03.2009

Изборната кампања за претседателските и локалните избори закажани за 22 март завршува денеска на полноќ, кога настапува изборниот молк.

Ружин бара промени во одбранбената политика

Дневник - 20.03.2009

Промени во одбранбената политика ако биде избран за шеф на државата најави вчера Нано Ружин, кандидат на ЛДП. - Како врховен командант во рамките на мојот кабинет ќе формирам советодавно тело составено од еден ...

Фрчкоски: Поразителната власт мора да се победи

Дневник - 20.03.2009

Поразителната власт за Македонија мора да се победи, изјави вчера Љубомир Фрчкоски,претседателскиот кандидат на СДСМ, на крајот од изборната кампања. - Владата и нејзиниот кандидат немаат контакт со реалноста.

Митинг на ЛДП во Илинден и Велес

Алсат-М - 20.03.2009

- Кандидатот за градоначалник на Велес од Либерално-демократската партија и актуелен прв човек на општината Аце Коцевски синоќа на митингот на ЛДП во салата „Бели мугри“ на своите сограѓани им рече дека е чест ...

Кампањата беше насилна

Време - 20.03.2009

Кандидатот на СДСМ и на НСДП, Љубомир Фрчкоски, вчера излезе со сумарен впечаток од кампањата и од претседателската понуда. - Владата и нивниот кандидат Ѓорге Иванов немаат контакт со реалноста.

Фрчкоски повика граѓаните масовно да излезат на избори

Телма - 20.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски во својата завршна изјава од претседателската кампања ги повика гласачите в недела достоинствено и масовно да излезат и да гласаат, како што вели, за ...

Ружин: "платформата на ЛДП допре до граѓаните"

Телма - 20.03.2009

Претседателскиот кандидат Нано Ружин денеска на прес-конференција изрази задоволство што политичката платформа на ЛДП во текот на кампањата, како што рече, допрела до граѓаните и до политичките ривали.

Од полноќ изборен молк

Телма - 20.03.2009

Изборната кампања за претседателските и локалните избори закажани за 22 март завршува денеска на полноќ, кога настапува изборниот молк.

Граѓаните се изнаслушаа фрази и гафови

Утрински - 20.03.2009

Вечерва на полноќ завршува изборната кампања за претседателските и за локалните избори во која добија на интензитет обвинувањата за поделби и изолација на државата.

Левицата на чело на силите за компромис со Грција

Утрински - 20.03.2009

Решавањето на проблемот со името е централна тема на изборната кампања што се водеше во изминатите три седмици. Секој од седумтемина кандидати за претседател поединечно се изјасни во неколку наврати околу тоа ...

Ружин: Тешко на Македонија во која владеат децата

Утрински - 20.03.2009

БИТОЛА - „Спасот за Македонија е сложна Македонија. Нашиот неуспех во Букурешт е последица на неслогата. Шекспир рекол: ’Тешко на онаа држава во која владеат децата‘.

Фрчкоски: Власта се служи со невидени притисоци

Утрински - 20.03.2009

Граѓаните се изложени на невиден притисок да гласаат за кандидатот на власта, тврди Љубомир Фрчкоски, фаворит на СДСМ и НСДП. „Власта ги условува да најдат 10-20 пријатели кои ќе гласаат за нивниот кандидат ...

Дали Иванов самиот се стави под мраз за ТВ-дебати

Утрински - 20.03.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ неделава не се појави во две дебатни емисии на националните телевизии Телма и Алсат М, а завчера поради негативниот одговор од неговиот Изборен штаб, во МТВ беше ...

Македонија пред избор -кампањата завршува

МРТ - 20.03.2009

Изборната кампања за претседателските и локалните избори закажани за 22 март завршува денеска на полноќ, кога настапува изборниот молк.

Македонија пред избор -кампањата завршува

Макфакс - 20.03.2009

Изборната кампања за претседателските и локалните избори закажани за 22 март завршува денеска на полноќ, кога настапува изборниот молк.

Вжештена реторика меѓу претседателските кандидати

А1 - 19.03.2009

Уште еден ден оние кои посакуваат да станат татко на нацијата, ќе ги убедуваат граѓаните дека по 22 март ќе им ги решат сите проблеми, и оние за кои е задолжен шефот на државата, и оние кои се слатки за увото ...

Митинг на СДСМ во Куманово

Алсат-М - 19.03.2009

На градскиот плоштад во Куманово СДСМ одржа предизборен митинг на кој ги претстави претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски, кандидатот за градоначалник Зоран Дамјановски, кандидатите за советници и ...

Ќе соработувам со секоја власт

Време - 19.03.2009

Претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски пред охриѓани рече дека е подготвен да соработува и да поддржи секоја власт, но должност на власта е да се грижи за своите граѓани.

Оценки на кандидатите за кампањата

Алсат-М - 19.03.2009

Празна изборна програма и „постер кандидат“. Овие беа обвинувањата на Љубомир Фрчковски упатени кон ВМРО ДПМНЕ и претседателскиот кандидат на ова партија Ѓорѓе Иванов.

Фрчкоски: "иванов е постер - кандидат"

Телма - 19.03.2009

Панта Џамбазоски Претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски оцени дека состојбите во земјата се драматично влошени и дека Македонија е потоната во изолација, но дека ВМРО-ДПМНЕ продолжува да се користи со ...

Ружин за надлежностите на врховниот командант

Телма - 19.03.2009

Претседателскиот кандидат од ЛДП Нано Ружин досегашната кампања за претседателските избори ја оценува како иновативна по чие завршување, како што рече, ќе се воведе традиција на гледање на „лутите противници“.

Фрчкоски: Власта е рекетарска и ги брка инвеститорите

Утрински - 19.03.2009

ОХРИД – „Власта систематски сака да ја дестабилизира Македонија. Но, нема да го дозволиме тоа и на 22 март ќе ја поразиме нејзината политика“, порача завчеравечер од митингот на СДСМ во Охрид претседателскиот ...

Иванов: Фрчкоски тепа, јас победувам

Утрински - 19.03.2009

КУМАНОВО – „Во Македонија сме сплотени. Сите етникуми имаат иста цел, Македонци, Албанци, Турци и Роми и сите други“, рече на завчерашниот митинг на централниот градски плоштад во Куманово претседателскиот ...

Ружин: За стечајците по 50 евра месечно

Утрински - 19.03.2009

ВИНИЦА - Кандидатот за претседател од ЛДП, Нано Ружин, претставувајќи ја својата програма завчера пред виничани, истакна дека е потребно Македонија да биде сложна и силна по примерот на НАТО.

Митинг на ЛДП во Битола

Алсат-М - 19.03.2009

Либерално-демократската партија во Битола ги претстави кандидатите за претстојните локални и претседателски избори. Кандидатот за градоначалник Горан Савевски го критикуваше речникот на комуникација на ...

Активности на кандидатите за претседател на рм

Сител - 19.03.2009

Коректна кампања, со неколку сериозни гафови на владејачката партија. Ова е оценката на претседателскиот кандидат на СДСМ, Фрчкоски за оваа предизборна кампања.

Љубомир Фрчкоски: Македонија да биде вклучена во НАТО и ЕУ

Вечер Прес - 19.03.2009

На градскиот плоштад во Куманово СДСМ одржа предизборен митинг на кој ги претстави претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски, кандидатот за градоначалник Зоран Дамјановски, кандидатите за советници.

Нано Ружин: Единството е важно за државата

Вечер Прес - 19.03.2009

Либерално-демократската партија ги претстави кандидатите за претстојните локални и претседателски избори и во Битола. Кандидатот за градоначалник Горан Савевски го критикуваше речникот на комуникација на ...

ЛДП и Ружин на средба во Прилеп

А1 - 18.03.2009

Мора да најдеме компромис за името на национално ниво. За да власта не се плаши од тоа кој ќе ја понесе одговорноста за промената, предлагам формирање на тело од сите политички партии на чело со претседателот ...

Јавно се тужат, насамо се дружат

Дневник - 18.03.2009

Иако на митинзите си упатуваа отровни стрели, речиси сите претседателски кандидати се согласуваат дека во нивниот настап немало ништо лично и веруваат дека по изборите ќе продолжат да контактираат бидејќи прво ...

Кандидатите против дискриминацијата

Утрински - 18.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски, смета дека треба да се симне забраната за отворање геј-клубови во земјава.

ЛДП во Виница:На овие избори влегуваме како победници

Алсат-М - 18.03.2009

На вечерашниот митинг во Виница ЛДП ги претстави кандидатот за градоначалник на општина Винца Марјан Костадинов и претседателскиот кандидат Нано Ружин.

Дискриминацијата пред ликвидација

Време - 18.03.2009

Законот за заштита од дискриминација е важен за членството на Македонија во ЕУ и тој треба што поскоро да биде донесен, се согласија пет претседателски кандидати присутни на вчерашната јавна дебата со ...

Нано Ружин: Сакаме обединета Македонија

Утрински - 18.03.2009

КРАТОВО – „Сите сакаме Македонија да биде обединета. Оваа наша идеја и нашиот слоган ’Моја Македонија сложна и силна‘ се' повеќе се прифатени не само од народот, туку и од политичарите.

Вечерва на АЛСАТ-М соочување на претседателските кандидати

Алсат-М - 18.03.2009

Во рамките на емисијата „Македонија гласа“, која Алсат-М ТВ ја реализира за претседателските и локалните избори, вечерва во 20.30 часот гледачите ќе имаат можност да следат соочување на кандидатите кои се ...

Нано Ружин на средба со претставници на здружението на занаетчии во Прилеп

Сител - 18.03.2009

Кандидатот на ЛДП за претседател на Република Македонија Нано Ружин денеска на средби во Прилеп со претставници на здружението на занаетчии истакна дека овие избори сака да дадат решение на важните стратегиски ...

Македонија заслужува да биде сложна и силна

Вечер Прес - 18.03.2009

Кандидатот за претседател од ЛДП Нано Ружин претставувајќи ја својата програма пред виничани истакна дека е потребно Македонија да биде сложна и силна по примерот на НАТО со што, како што рече, Македонија го ...

Збогатен политичкиот вокабулар на Фрчкоски

Вечер Прес - 18.03.2009

Село гори баба..., недоветен.., вакви изрази се редовна практика во говорењето на кандидатскиот претседател на СДСМ Љубормир Фрчковски.

Фрчкоски: Нашиот идентитет нема да го продаваме

Вечер Прес - 18.03.2009

Социјалдемократите ги претставија своите кандидати во Охрид, претседателскиот кандидат Љубомир Фрчкоски, како и кандидатот за градоначалник Александар Петрески. Зоран Заев, в.д.

Секој со свој рецепт за проблемите

Н.Македонија - 18.03.2009

Македонија треба да влезе во НАТО и во Европската Унија (ЕУ). Проблемот со името со Грција мора да се реши. Ова се единствените приоритети во надворешната политика за кои се согласуваат седумте претседателски ...

Претседателските кандидати ќе ги поддржат маргинализираните групи

Н.Македонија - 18.03.2009

Претседателските кандидати на вчерашната средба со невладините организации рекоа дека ќе го поддржат законот за заштита од дискриминација, за кој с? уште се води јавна дебата, под услов да биде подобрен ...

Претседателските кандидати за „Македонија без дискриминација“

А1 - 17.03.2009

Претседателските кандидати остварија средба со претставници на невладиниот сектор на која ги изнесоа своите ставови и размислувања во врска со законот за заштита од дискриминација, за кој се води јавна дебата.

Претседателските кандидати на дебата против дискриминација

А1 - 17.03.2009

Против предрасудите, нееднаквостите, за индивидуалните права, за правата на хендикепираните, на жените, а дел и за правата на хомосексуалците.

Митинг на СДСМ во Ченто

А1 - 17.03.2009

Македонија е најсиромашна земја во регионот, иако беше во предност пред соседите. Претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски синоќа пред жителите на скопската населба Ченто објаснуваше дека во сета ...

„Бисерите“ погласни од политичките пораки

Утрински - 17.03.2009

Претседателската кампања влегува во финалето, а избирачите останаа без одговор за клучните стратегиски правци по кои ќе се движи државата во наредните пет години од мандатот на следниот шеф на државата.

Претставка од СДСМ до ОБСЕ за изјавата на Иванов

Утрински - 17.03.2009

Изборниот штаб на СДСМ вчера достави претставка до ОБСЕ, ОДИХР и до „Мост“ во која ја изразуваат својата загриженост од изјавата на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, во која јавно призна ...

Ружин: Со форум до решение името

Утрински - 17.03.2009

Претседателскиот кандидат на ЛДП, Нано Ружин, вчера на прес-конференција најави дека согласно со уставните ингеренции, доколку победи на изборите, ќе се фокусира, како што рече, на дипломатијата на врвот, ...

Фрчкоски бара санкции за Иванов

Дневник - 17.03.2009

Деканот на Правниот факултет, Борче Давитковски, најави дека денеска ќе се сретне со Иванов и ќе побара објаснување за целиот случај Претседателскиот кандидат на СДСМ Љубомир Фрчкоски побара од ректорот на ...

Митинг на СДСМ во општина Гази Баба

Алсат-М - 17.03.2009

СДСМ на вечерашниот митинг во скопската општина Гази Баба ги претстави кандидатот за претседател Љубомир Фрчкоски, кандидатите за градоначалник на општината Милентие Јаневски и за Скопје Тито Петковски од НСДП.

Нано Ружин во Кратово

Алсат-М - 17.03.2009

Претседателскиот кандидат од ЛДП Нано Ружин синоќа пред жителите на Кратово ја претстави својата изборна програма. „Сите сакаме Македонија да биде обединета.

Извинувањето прифатено и отфрлено

Време - 17.03.2009

Како човек го прифаќам извинувањето на Ѓорге Иванов за изјавата дека со студентите ми помагал да ги соберам потписите, но како политичар тоа извинувањето не можам да го прифатам бидејќи се работи за лага која ...

Кампањите малку влијаат на гласачите

Утрински - 17.03.2009

Агенциите за испитување на јавното мислење ги објавија последните анкети и од утре, па до денот на гласањето – недела, 22 март, нема да можат да објавуваат истражувања поврзани со изборите.

Претседателските кандидати за законот против дискриминација

Сител - 17.03.2009

На нашиот систем му фали закон против дискриминација, се сложија Претседателските кандидати, кои денеска остварија средба со невладиниот сектор.

Селмани противкандидат на Иванов во вториот круг!?

Сител - 17.03.2009

Кој ќе се трка со Ѓорѓи Иванов во вториот круг од претседателските избори? Во моментов за Селмани се изјасниле дека ќе гласаат 13. 8 проценти, а за Фрчковски 8.9 проценти.

„Рејтинг“: Иванов и Фрчкоски во вториот круг на изборите

Н.Македонија - 17.03.2009

Претседателските кандидати Ѓорге Иванов и Љубомир Фрчкоски имаат најголеми шанси да влезат во вториот круг на претседателските избори, покажала анкетата на агенцијата „Рејтинг“ спроведена телефонски од 12 до ...

СДСМ во Битола

А1 - 16.03.2009

Секоја Влада на ВМРО доаѓа пред прашањето дали сака македонска држава. Една од претходните отворено предложи поделба на Македонија.

Иванов и Фрчкоски влегуваат во втор круг

А1 - 16.03.2009

Според анкетата на Агенцијата „Рејтинг” спроведена во периодот од 12. до 14. март по телефон врз 1.080 граѓани, најголеми шанси за влегување во вториот изборен круг од претседателските избори имаат кандидатот ...

Ружин: Меѓупартиски форум за наоѓање компромис за името

А1 - 16.03.2009

Не со именки и придавки, туку со создавање меѓупартиски форум кој ќе ја преземе политичката и историската одговорност и ќе изнајде компромисно решение по договорот со Владата.

ВМРО-ДПМНЕ: Фрчкоски се уште не презентираше програма

Алсат-М - 16.03.2009

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави вчерашната изјава на Ѓорги Иванов и го повика Љубомир Фрчкоски и шефот на неговиот изборен штаб, Ѓунер Исмаил, да објаснат зошто се уште не презентирале програма пред граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: Фрчкоски да одговори дали бил грчки лобист

Дневник - 16.03.2009

Љубомир Фрчкоски одбегнува да даде одговор на прашањето дали лобирал кај поранешниот претседател Киро Глигоров да се смени името на Република Македонија, обвини ВМРО-ДПМНЕ.

Иванов се пере од помошта за Ружин

Дневник - 16.03.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, сепак, не демантира дека побарал од студентите да се потпишат за кандидатурата на Ружин , но објасни дека тоа го направил од хумани побуди Претседателскиот кандидат на ...

Фрчкоски: Место да ги тепа, Груевски да им помогне на млекарите

Дневник - 16.03.2009

Премиерот е должен да им помогне на млекарите со пари од буџетот, повика вчера Љубомир Фрчкоски, претседателски кандидат на СДСМ.

Хуманистот Иванов

Утрински - 16.03.2009

На претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов, му требаа цели четири дена да смисли што да одговори на скандалозните обвинувања изречени на сметка на еден од неговите конкуренти.

Ружин: Со Букефал нема да влеземе во ЕУ и во НАТО

Утрински - 16.03.2009

ОХРИД - Водиме позитивна кампања и сакаме да им го пренесеме тоа и на другите партии и кандидати, особено на оние кои секојдневно на митинзите се навредуваат, порача во саботата навечер од Охрид ...

Иванов делеше оправдувања, Трајановски автограми!

Утрински - 16.03.2009

На плоштадот „Македонија“ вчера напладне, во пресрет на синоќешниот централен митинг на ВМРО-ДПМНЕ, кандидатот за градоначалник на Скопје и оние за општините имаа средби со граѓаните.

Сиромаштијата ќе не стигне летово

Време - 16.03.2009

Претседателскиот кандидат на ЛДП, Нано Ружин, вчера одржа средби со жителите на Кичево, кои ги информира за својата програма која, како што рече, е европска и демократска и треба да ја добие поддршката на сите ...

Фрчкоски бара од Иванов да се повлече

Време - 16.03.2009

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски, побара од кандидатот за претседател Ѓорге Иванов да се повлече од претседателската изборна трка.

Штабот на фрчкоски достави претставка за Иванов

Телма - 16.03.2009

- Вчера бевме сведоци на уште еден неуспешен обид на претседателскиот кандидат на Груевски и ВМРО ДПМНЕ да се повлече од измамата со јавното признание за политичка агитација на Унивезитетот “Св.

Рејтинг: Иванов и Фрчкоски со најголеми шанси за втор круг

Алсат-М - 16.03.2009

Најголеми шанси за влегување во вториот изборен круг од претседателските избори имаат кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов и на СДСМ и НСДП Љубомир Фрчкоски.

Ружин - меѓупартиски форум за решавање на најсложените проблеми

Телма - 16.03.2009

Претседателскиот кандидат на ЛДП Нано Ружин денеска на прес-конференција најави дека согласно уставните ингеренции, доколку победи на изборите, ќе се фокусира на, како што рече, дипломатијата на врвот, преку ...

Ружин се сретна со лица со посебни потреби

Дневник - 16.03.2009

Претседателскиот кандидат Нано Ружин вчера во Битола се сретна со членови на здруженија на лица со посебни потреби. - Во текот на кампањата, политичарите ги заборавија хуманите прашања.

Исмаил: Ректорите му нанесоа голем срам на Скопскиот универзитет

Алсат-М - 16.03.2009

СДСМ бара од Комисијата за спречување на коруцијата да ја истражи изјавата на претседателскиот кандидат од ВМРО ДПМНЕ Ѓорге Иванов дека барал од неговите студенти да ја потпишат кандидатурата на Нано Ружин.

СДСМ со претставка против Ѓорге Иванов

Нетпрес - 16.03.2009

Вчера бевме сведоци на уште еден неуспешен обид на претседателскиот кандидат на Груевски и ВМРО ДПМНЕ да се повлече од измамата со јавното признание за политичка агитација на Унивезитетот “Св.

“Рејтинг“: Претседателските кандидати Иванов и Фрчковски со најголеми шанси за влегување во вториот круг

Нетпрес - 16.03.2009

Претседателските кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов и кандидатот на СДСМ и на НСДП Љубомир Фрчковски се со најголеми шанси за влегување во вториот изборен круг покажува најновата анкета на агенцијата ...

Ѓорге Иванов фаворит, Фрчковски можно во вториот круг

Сител - 16.03.2009

Со 29 проценти поддршка Ѓорге Иванов е фаворит и според анкетата на агенцијата Рејтинг. Според најновото телефонско истражување на јавното мислење спроведено од 12 до 14-ти март на репрезентативен примерок од ...

Расте рејтингот на Иванов за претседател

Вечер Прес - 16.03.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорге Иванов и натаму со најголем рејтинг, покажува најновата анкета на агенцијата Рејтинг.

Бошкоски рекордер со ЌЕ, Иванов со МАКЕДОНИЈА

Н.Македонија - 16.03.2009

„Ќе“ и „Македонија“ се најупотребуваните зборови во изборните програми на претседателските кандидати Ѓорге Иванов, Љубомир Фрчкоски, Нано Ружин, Љубе Бошкоски и Имер Селмани.

„Бисерите“ на претседателските кандидати

Н.Македонија - 16.03.2009

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов покрај тоа што е прв на рејтинг листите, води и по бројот на „бисерите“ кажани во изборната кампања.