TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Касами: Јас сум претседател на Беса

Локално - 12.01.2018

Билал Касами, претседател на Движењето Беса, вечерва изјави дека партијата ќе ги поддржи сите реформски зафати на Владата за зачленување во НАТО и почнување преговори за членство во ЕУ и оти во тој правец не калкулира дали ќе влезе во Владата.

Поделби во Беса: Касами разреши двајца од основачите

Нова ТВ - 11.01.2018

Двајца од тројцата основачи на Движење Беса, Африм Гаши и Скендер Реџепи – Зејди, на 4 јануари, од страна на Биљал Касами, се разрешени од нивните функции во Одборот и Централното раководство на партијата.

Касами: Јас сум претседател на Беса

Нова ТВ - 11.01.2018

Билал Касами, претседател на Движењето Беса, вечерва изјави дека партијата ќе ги поддржи сите реформски зафати на Владата за зачленување во НАТО и почнување преговори за членство во ЕУ и дека во тој правец не калкулира дали ќе влезе во Владата.

Зендели и пратениците од БЕСА во Собранието ќе делуваат обединето

Фокус - 11.01.2018

Пратеникот од БЕСА, Фадиљ Зендели рече дека петтмината пратеници од оваа партија ќе функционираат обединето и единствени во Парламетот согласно програмата и платформата на партијата. – Проблемите и недоразбирањата што ги имаме во партијата оставаме ...

Касами: Ќе се кандидирам на Конгресот за лидер на Беса

Фокус - 11.01.2018

Биљал Касами во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека на Конгресот за избор на лидер на Беса ќе се кандидира и тој. -Да, ќе се кандидирам. Ќе може да се кандидира и секој член на Беса според условите од Статутот на партијата, рече ...

(ВИДЕО) Скендер Реџепи – Зејд: Касами не предаде

Либертас - 11.01.2018

Еден од основачите на Движење Беса, Скендер Реџепи- Зејд во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 му ја префрли вината на Биљал Касами за кризата во партијата. Пред неколку дена, претседателот Касами го разреши Зејд од функциите на Советот и од Централното ...

ВИДЕО: Незири прогнозира две Беси по конгресот, Касами негира

Либертас - 11.01.2018

Новинарот и аналитичар Џелал Незири вечерва на Топ тема на телевизија Телма прогнозираше дека по конгресот на партијата закажан за 24 февруари Беса ќе се подели на две партии. Тој појасни дека скопското крило на Беса во кое се тројца од петте ...

Касами: Јас сум претседател на Беса

+инфо - 11.01.2018

Има договор пратеничката група на Беса да делува единствено. Билал Касами, претседател на Движењето Беса, вечерва изјави дека партијата ќе ги поддржи сите реформски зафати на Владата за зачленување во НАТО и почнување преговори за членство во ЕУ и ...

Скендер Реџепи – Зејд: Касами не предаде

ТВ21 - 11.01.2018

Еден од основачите на Движење Беса, Скендер Реџепи- Зејд му ја префрли вината на Биљал Касами за кризата во партијата. Пред неколку дена, претседателот Касами го разреши Зејд од функциите на Советот и од Централното раководство, додека Зејд ги ...

Беса се распаѓа, Касами разреши двајца од основачите

Република - 11.01.2018

Двајца од тројцата основачи на Движење Беса, Африм Гаши и Скендер Реџепи – Зејди, на 4 јануари, од страна на Биљал Касами, се разрешени од нивните функции во Одборот и Централното раководство на партијата.

Касами: Ќе се кандидирам на Конгресот за лидер на Беса

Локално - 11.01.2018

Биљал Касами во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека на Конгресот за избор на лидер на Беса ќе се кандидира и тој. -Да, ќе се кандидирам. Ќе може да се кандидира и секој член на Беса според условите од Статутот на партијата, рече ...

Касами: Ќе се кандидирам на Конгресот за лидер на Беса

Република - 11.01.2018

Биљал Касами во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека на Конгресот за избор на лидер на Беса ќе се кандидира и тој. -Да, ќе се кандидирам. Ќе може да се кандидира и секој член на Беса според условите од Статутот на партијата, рече ...

Касами со последен потег како лидер на БЕСА

Фактор - 11.01.2018

Билал Касами го повлече последниот потег како лидер на БЕСА при средбата со премиерот Заев, за потоа да бидат собрани 64 потписи од Централниот совет за негово разрешување како што тврди Скендер Реџепи-Зејди во емисијата Клик Плус на ТВ 21.

Скопското крило на БЕСА ќе бара правда преку суд

Телма - 10.01.2018

Скопското крило на БЕСА ќе поднесе тужба до Управниот суд, со која ќе бараат, за привремен претседател на партијата да се впише Неџбедин Карамани. Документацијата се подготвува, а од одлуката на судот ќе зависи дали оваа партија ќе опстане или ќе се ...

Касами ги разрешил основачите на Беса од партиските функции

Фокус - 10.01.2018

Двајца од тројцата основачи на Движење Беса, Африм Гаши и Скендер Реџепи – Зејди, на 4 јануари, од страна на Биљал Касами, се разрешени од нивните функции во Одборот и Централното раководство на партијата, објави ТВ 21.

Судот решава кој ќе ја води БЕСА, крилото на Карамани најавува нова партија доколку одлуката биде против нив

24 Вести - 10.01.2018

Нова партија доколку судот не го впише Нџмедин Карамани како времен шеф на Беса – најавуваат од скопското крило за тв 24 кое со мнозинство во саботата го разреши Билал Касами. Оттаму за ТВ 24 велат дека поднесена е тужба до Управниот суд , да се ...

Беса пред целосен распад, скопското крило бара судот да го признае Карамани за претседател

24 Вести - 10.01.2018

Судот решава кој ќе ја води БЕСА, крилото на Карамани не исклучува нова партија доколку одлуката биде против нив. Нова партија доколку судот не го впише Нџмедин Карамани како времен шеф на Беса – не исклучуваат од скопското крило кое со мнозинство ...

ВИДЕО: БЕСА пред целосен распад, можно е да се подели на две партии?!

Либертас - 10.01.2018

Судот решава кој ќе ја води БЕСА, крилото на Карамани не исклучува нова партија доколку одлуката биде против нив. Нова партија доколку судот не го впише Нџмедин Карамани како времен шеф на Беса – не исклучуваат од скопското крило кое со мнозинство ...

ВМРО - ДПМНЕ во петок ќе избира извршен комитет - растат поделбите во БЕСА

Сител - 10.01.2018

ВМРО-ДПМНЕ го свика Централниот комитет. Во петок највисокото партиско тело на опозициската партија ќе ги избира новите членови на Извршниот комитет чиј мандат заврши со оставката на Груевски.

Орхан Муртезани: Касами нема мандат да зборува со премиерот Заев во име на Беса

+инфо - 10.01.2018

Шпекулација било дека незадоволници од Беса ќе се приклонат кон партијата на Зијадин Села или дека ќе се случи спојување на двете политички сили. Билал Касами не ја претставува Беса откако на состанок на партијата поддржан од мнозиснтвото ограноци ...

Касами разрешил дел од основачите на партијата

ТВ21 - 10.01.2018

Двајца од тројцата основачи на Движење Беса, Африм Гаши и Скендер Реџепи – Зејди, на 4 јануари, од страна на Биљал Касами, се разрешени од нивните функции во Одборот и Централното раководство на партијата.

Касами: Не постојат две движења Беса, на Конгресот секој може да се кандидира за лидер

Локално - 10.01.2018

Не постојат две движења Беса, има само едно кое работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави Билал Касами на прес-конференција.

Касами разрешил дел од основачите на БЕСА

Стандард - 10.01.2018

Двајца од тројцата основачи на Движење Беса, Африм Гаши и Скендер Реџепи – Зејди, на 4 јануари, од страна на Биљал Касами, се разрешени од нивните функции во Одборот и Централното раководство на партијата, пренесе ТВ 21 Третиот, Зеќирија Ибрахими, ...

НЕМА ЛАБАВО: Касами разрешил дел од основачите на БЕСА

Вечер - 10.01.2018

Двајца од тројцата основачи на Движење Беса, Африм Гаши и Скендер Реџепи – Зејди, на 4 јануари, од страна на Биљал Касами, се разрешени од нивните функции во Одборот и Централното раководство на партијата.

Судот решава кој ќе ја води БЕСА, крилото на Карамани најавува нова партија доколку одлуката биде против нив

Локално - 10.01.2018

Нова партија доколку судот не го впише Нџмедин Карамани како времен шеф на Беса – најавуваат од скопското крило за тв 24 кое со мнозинство во саботата го разреши Билал Касами. Оттаму за ТВ 24 велат дека поднесена е тужба до Управниот суд , да се ...

Сите фракции во БЕСА сакаат да влезат во владата

Алфа - 10.01.2018

Препукувања во БЕСА за кој да седнува на маса Заев. Препукувања во БЕСА за кој да седнува на маса Заев. Кој е Биљал Касами да преговара со премиерот Зоран Заев, кога повеќе нема мандат како претседател на движењето Беса, реагира портпаролот Орхан ...

Ахмети и Села ќе си ја поделат БЕСА?!

Слободен Печат - 10.01.2018

Партијата ќе се расцепка и во повеќе делови ќе се приклучи кон другите политички опции. Можно е дел од членството и пратениците да се приклучат во Алијансата за Албанците, а дел од нив да преминат во ДУИ, сметаат политичките експерти.

Касами попладнево на средба со Заев

Нова ТВ - 09.01.2018

Не постојат две движења Беса, има само едно које работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави на денешната прес-конференција во Скопје лидерот на движењето Билал Касами.

Заев и Касами разговарале за реформскиот пакет закони во Собранието

Нова ТВ - 09.01.2018

Во Владата попладнево заврши средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА, Биљал Касами. Од Владата за МИА изјавиле дека на средбата се разговарало за поддршка на реформскиот пакет закони во Собранието на Република Македонија.

Заев и Касами разговарале за поддршка на реформскиот пакет закони

Фокус - 09.01.2018

Во Владата попладнево заврши средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА, Биљал Касами. Од Владата за МИА изјавиле дека на средбата се разговарало за поддршка на реформскиот пакет закони во Собранието на Република Македонија.

Касами: Не постојат две движења Беса, има само едно кое работи согласно одлуките

24 Вести - 09.01.2018

Не постојат две движења Беса, има само едно које работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави на денешната прес-конференција во Скопје лидерот на движењето Билал Касами.

Реформскиот пакет закони во фокусот на разговорот меѓу Заев и Касами

Алсат-М - 09.01.2018

Во Владата на Република Македонија попладнево заврши средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА, Билал Касами. Од Владата ...

Насилно отворена вратата од канцеларијата на политичката партија Беса

МКД - 09.01.2018

Како што информираа од МВР вечера во 10.30 часот било пријавено дека насилно била отворена вратата од канцеларијата на политичката партија „Беса" во ТЦ Мавровка. На место на настанот излегле полициски службеници и извршиле увид.

Касами: Донесовме легитимна одлука за конгрес во фебруари, ќе се кандидирам за лидер на БЕСА

Фокус - 09.01.2018

Биљал Касами, предводник на едно од двете спротивставени крила во БЕСА, денеска изјави дека партијата на седница на Централниот совет донела легитимна одлука за оддржување на партиски изборен конгрес во фебруари.

Се подели пратеничка група на БЕСА: Гаши и Реџепи со Каремани, Зендели и Биљали со Касами

Фокус - 09.01.2018

Расколот во опозициската БЕСА ја подели петчлената пратеничка група на оваа партија, која на последните парламентарни избори настапи во коалиција со еден дел од фракцијата на НДП. Биљал Касами, кој тврди дека се уште е легитимен партиски ...

Касами: Не постојат две движења Беса, има само едно кое работи согласно одлуките

Алсат-М - 09.01.2018

Не постојат две движења Беса, има само едно које работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави на денешната прес-конференција во Скопје лидерот на движењето Билал Касами.

Раздор во Беса, привремениот претседател добил закани по живот

24 Вести - 09.01.2018

Нема раскол во БЕСА – тврди разрешениот лидер Билал Касами. На прес конференција која ја одржа во седиштето на партијата, Касами тврди дека нема два огранока, ниту пак две движења, туку се работело за лични интереси и амбиции на членови кои сакале ...

Касами: Не постојат две движења Беса, има само едно кое работи согласно одлуките

Сител - 09.01.2018

Не постојат две движења Беса, има само едно које работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави на денешната прес-конференција во Скопје лидерот на движењето Билал Касами.

Реформскиот пакет закони во фокусот на разговорот меѓу Заев и Касами

Либертас - 09.01.2018

Во Владата на Република Македонија попладнево заврши средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА, Билал Касами. Од Владата за МИА изјавија дека на средбата се разговарало за поддршка на реформскиот пакет закони во Собранието на Република ...

Касами: Не постојат две движења Беса

+инфо - 09.01.2018

Нема раскол, има луѓе кои не се задоволни, рече Касами, кој во 18 часот ќе се сретне со премиерот. Не постојат две движења Беса, има само едно које работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, ...

Касами на средба со Заев, тврди дека нема раскол во Беса, туку обиди за наметнување „лични интереси“

Либертас - 09.01.2018

Биљал Касами од Беса на прес-конференција од партиското седиште во Скопје најави дека попладне ќе има средба со премиерот Зоран Заев, на која ќе разговараат за реформите во државата. Тој негираше дека средбата е поврзана со настаните кои последниве ...

Провалено во канцеларијата на „Беса“ во ТЦ Мавровка

Сител - 09.01.2018

Вчера во 10.30 часот било пријавено дека насилно била отворена вратата од канцеларијата на политичката партија „Беса“ во ТЦ Мавровка. На место на настанот излегле полициски службеници и извршиле увид.

Пратениците на БЕСА почнаа да добиват и закани по живот, расте тензијата

Канал5 - 09.01.2018

Влегува ли БЕСА во власта, Биљал Касами вечерва е на средба со премиерот Зоран Заев. Детали за што ќе се разговара не се соопштуваат, велат дека е договорена пред празниците. Во меѓувреме БЕСА влегува во се поголема внатрепартиска криза.

Заев и Касами разговарале за реформите

+инфо - 09.01.2018

На средбата се разговарало за поддршка на реформскиот пакет закони во Собранието на Република Македонија. Во Владата на Република Македонија попладнево заврши средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА, Билал Касами.

(ВИДЕО) Касами: Нема раскол во Беса, има само неколку незадоволни членови

А1 On - 09.01.2018

Претседателот на Движењето Беса, Билал Касами на денешната прес конференција изјави дека целиот процес околу организирање на првиот конгрес на партијата е фер и коректен, но одредени членови на партијата се обидуваат да извршат одредени опструкции.

(Видео) Касами на средба со Заев, тврди дека нема раскол во Беса

Макфакс - 09.01.2018

Биљал Касами од Беса на прес-конференција од партиското седиште во Скопје најави дека попладне ќе има средба со премиерот Зоран Заев на која ќе разговараат за реформите во државата. Тој негираше дека средбата е поврзана со настаните кои последниве ...

Касами тврди- во БЕСА нема раскол, Карамани вели дека добива закани по живот

МРТ - 09.01.2018

Биљал Касами тврди- во партијата нема раскол. Најави дека тој повторно ќе се кандидира за претседател на БЕСА. Ги повика заинтересираните сопартијци да поднесат кандидатури за функцијата притоа да го почитуваат статутот.

Реформскиот пакет закони во фокусот на разговорот меѓу Заев и Касами...

Н.Македонија - 09.01.2018

Реформскиот пакет закони во фокусот на разговорот меѓу Заев и Касами Во Владата на Република Македонија попладнево заврши средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА, Билал Касами.

Касами: Не постојат две движења Беса...

Н.Македонија - 09.01.2018

Касами: Не постојат две движења Беса Не постојат две движења Беса, има само едно које работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави на денешната прес-конференција во Скопје лидерот на ...

Касами: Не постојат две движења Беса, ќе се кандидирам за претседател на партијата

Слободен Печат - 09.01.2018

Не постојат две движења Беса, има само едно кое работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави Билал Касами на прес-конференција.

Касами: Нема раскол во БЕСА, има луѓе кои не се задоволни

Стандард - 09.01.2018

Не постојат две движења БЕСА, има само едно кое работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави на денешната прес-конференција во Скопје лидерот на движењето Биљал Касами.

Касами на средба со Заев: Kоалиција е динамички процес и секогаш има можност за влез и излез

Телевизија Нова - 09.01.2018

Не постојат две движења Беса, има само едно које работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави на денешната прес-конференција во Скопје лидерот на движењето Билал Касами.

Касами: Не постојат две движења Беса, има само едно кое работи согласно одлуките

Локално - 09.01.2018

Не постојат две движења Беса, има само едно које работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави на денешната прес-конференција во Скопје лидерот на движењето Билал Касами.

Касами: Не постојат две движења Беса, на Конгресот секој може да се кандидира за лидер

Мета - 09.01.2018

Не постојат две движења Беса, има само едно кое работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави Билал Касами на прес-конференција.

Реформскиот пакет закони во фокусот на разговорот меѓу Заев и Касами

Бриф - 09.01.2018

Во Владата на Република Македонија попладнево заврши средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА, Билал Касами. Од Владата за МИА изјавија дека на средбата се разговарало за поддршка на реформскиот пакет закони во Собранието на Република ...

Касами на средба со Заев, тврди дека нема раскол во Беса

Точка - 09.01.2018

Биљал Касами од Беса на прес-конференција од партиското седиште во Скопје најави дека попладне ќе има средба со премиерот Зоран Заев, на која ќе разговараат за реформите во државата. Тој негираше дека средбата е поврзана со настаните кои последниве ...

Касами: Во Беса нема раскол, само неколку незадоволни членови

Република - 09.01.2018

Не постојат две движења Беса, има само едно које работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава, изјави на денешната прес-конференција во Скопје лидерот на движењето Билал Касами.

Се подели и пратеничка група на БЕСА: Гаши и Реџепи со Каремани, Зендели и Биљали со Касами

Локално - 09.01.2018

Расколот во опозициската БЕСА ја подели петчлената пратеничка група на оваа партија, која на последните парламентарни избори настапи во коалиција со еден дел од фракцијата на НДП. Биљал Касами, кој тврди дека се уште е легитимен партиски ...

(ВИДЕО) Реформскиот пакет закони во фокусот на разговорот меѓу Заев и Касами

Локално - 09.01.2018

Во Владата на Република Македонија попладнево имаше средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА, Билал Касами, информира АлсатМ. Касами по средбата изјави дека се разговарало за поддршка на реформскиот пакет закони во Собранието на Република ...

Касами на средба со Заев, тврди дека нема раскол во Беса

Вечер - 09.01.2018

Биљал Касами од Беса на прес-конференција од партиското седиште во Скопје најави дека попладне ќе има средба со премиерот Зоран Заев, на која ќе разговараат за реформите во државата. Тој негираше дека средбата е поврзана со настаните кои последниве ...

Пратениците на БЕСА избраа страна: Двајца со Касами, двајца со Каремани

Курир - 09.01.2018

Биљал Касами, кој тврди дека се уште е легитимен партиски претседател, денеска во јавноста се појави со пратениците Фадиљ Зендели и Теута Биљали, како и со некои членови од партиското централно претседателство.

Заев и Касами разговарале за реформскиот пакет закони во Собранието

Нетпрес - 09.01.2018

Во Владата попладнето во вторникот заврши средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на Движењето БЕСА, Биљал Касами, наведува МИА повикувајќи се на владини извори кои изјавиле дека на средбата се разговарало за поддршка на реформскиот пакет ...

Расколот во БЕСА се продлабочува - Дали се врши притисок врз членството?

Алфа - 09.01.2018

Внатре-партиските превирања во БЕСА се продлабочуваат. Скопскиот и тетовскиот огранок си ја префрлаат вината за последните случувања во партијата. Внатре-партиските превирања во БЕСА се продлабочуваат.

Касами: Не постојат две движења Беса, има само едно кое работи согласно одлуките

Канал 77 - 09.01.2018

Не постојат две движења Беса, има само едно које работи согласно одлуките донесени на состанокот на Централниот совет во Тетово на 6 јануари годинава – изјави на денешната прес-конференција во Скопје лидерот на движењето Билал Касами.

Обиени канцелариите на „Беса“ во ТЦ Мавровка

еМагазин - 09.01.2018

На 08.01.2018 година во 10.30 часот било пријавено дека насилно била отворена вратата од канцеларијата на политичката партија „Беса“ во ТЦ Мавровка, инфомира МВР. На место на настанот излегле полициски службеници и извршиле увид.

Од „Беса“ се жалат: Разни служби ни роварат во партијата!

Deutsche Welle - 08.01.2018

Со грубо мешање од разни служби и партии, целта е да се направи раскол во „Беса“. На некого му пречиме, сакаат да нѐ стават под контрола, реагираат од скопскиот огранок на Движењето. Мешање на тајни служби - и домашни и странски, непринципиелни игри ...

Касами утрово влегол во својата канцеларија во седиштето на Беса

Нова ТВ - 08.01.2018

Со поголема придружба на свои приврзаници, Билал Касами денеска влегол во седиштетото на партијата БЕСА во Скопје лоцирано во трговскиот центар Мавровка. Касами вчера поднесе кривична пријава во полициска станица затоа што не му било дозволено да ...

Поддржувачите на Касами влегоа во скопската канцеларија

Телма - 08.01.2018

Се продлабочува расколот меѓу тетовскиот и скопскиот органок на БЕСА. Партијата втор ден е на страниците на полицискиот билтен. Биљал Касами и неговите приврзаници од тетовскот крило влегоа во партиската канцеларија во Скопје, но не откриват како.

Раскол во Беса: Обвинувања за узурпирање на партиското седиште

Нова ТВ - 08.01.2018

По расколот во движењето Беса, денеска двете групи излегоа со информации во јавноста дека им било узурпирано седиштето на партијата во Скопје. Билал Касами, кој за дел од членството се уште е претседател на движењето, влезе во партиското седиште во ...

Касами успеа да влезе во седиштето во Мавровка, иако вчера обезбедувањето не му дозволуваше

Фокус - 08.01.2018

Билал Касами со поголема придружба на свои приврзаници денеска успеал да влезе во седиштетото на партијата БЕСА во Скопје лоцирано во трговскиот центар Мавровка. Биљал Касами, предводникот на Беса кој беше разрешен од страна на скопскиот огранок ...

Беса од Тетово: Го поддржуваме Неџбедин Карамани за нов претседател на партијата

Алсат-М - 08.01.2018

Членовите на централното претседателство и Централниот совет на Движењето Беса во Тетово, на прес-конференција во седиштето на Тетово, ја поддржаа одлуката нов претседател на партијата да биде Неџбедин Карамани.

БЕСА: Екстремистите и Биљал Касами насилно ги кршат канцелариите и го загрозуваат Движењето

Фокус - 08.01.2018

Од Движењето БЕСА во Скопје денеска информираат дека нивното седиште, кое било под заштита на една осигурителна компанија, било нападната од вооружени лица, кои ја искршиле бравата и насилно влегле во нејзините простории.

Касами влезе во седиштето во Скопје, од Беса го обвинуваат дека со екстремисти го загрозува Движењето

МКД - 08.01.2018

Билал Касами во придружба на свои приврзаници денеска успеал да влезе во седиштето на Движењето Беса во Скопје, во трговскиот центар Мавровка, по што од скопското крило на го обвинија дека го загрозува Движењето.

Продолжуваат превирањата во Движењето Беса

Р.С.Европа - 08.01.2018

Во седиштето на партијата Движење Беса изутрината претседателот Биљал Касами заедно се група поддржувачи влегле во просториите во Мавровка. По ова била повикана полицијата на местото на инцидентот, информираат денеска од Движењето БЕСА во Скопје ...

Расколот во Беса се продлабочува

24 Вести - 08.01.2018

Нов лидер на БЕСА до Конгресот на 21 февруари ќе биде пратеникот Неџбедин Каремани. Тетовското крило му сврте грб на разрешениот лидер Билал Касами, по обвинувањата на скопскиот огранок на партијата дека тој насилно влегол во седиштето во Мавровка ...

Од „Беса“ се жалат: Разни служби ни роварат во партијата!

Либертас - 08.01.2018

Со грубо мешање од разни служби и партии, целта е да се направи раскол во „Беса“. На некого му пречиме, сакаат да нѐ стават под контрола, реагираат од скопскиот огранок на Движењето. Расколот се одразува и на компактноста на пратеничката група на ...

Беса: Касами со вооружени лица го нападна седиштето на партијата во Скопје

Либертас - 08.01.2018

Од движењето Беса преку соопштение потпишано од в.д претседателот Неџмедин Кахремани информираа дека денеска централното седиште на Беса во Скопје, било нападнато од вооружени лица, кои ја искршиле бравата и насилно влегле во нејзините простории.

Од „Беса“ се жалат: Разни служби ни роварат во партијата!

Таратур - 08.01.2018

Со грубо мешање од разни служби и партии, целта е да се направи раскол во „Беса“. На некого му пречиме, сакаат да нѐ стават под контрола, реагираат од скопскиот огранок на Движењето. Мешање на тајни служби – и домашни и странски, непринципиелни игри ...

Касами успеал да влезе во седиштето на БЕСА во Мавровка

+инфо - 08.01.2018

Тој откако беше разрешен од страна на скопскиот огранок, вчера пријавил во полиција дека не може да влезе во скопското седиште. Билал Касами утрово успеал да влезе во седиштето на БЕСА кое се наоѓа во трговскиот центар Мавровка во Скопје.

Движење Беса: Ќе има кривични пријави за узурпирањето на седиштето на партијата во Скопје

ТВ21 - 08.01.2018

Низ тешки моменти поминува Движењето Беса овој период. Откако на легитимниот претседател Биљал Касами не му било дозволено да влезе во седиштето во Скопје, партијата денеска имаше своја реакција.

Касами насилно влегол во седиштето во Скопје?

ТВ21 - 08.01.2018

Случувњата во Двжење Беса продолжуваат и денеска, во скопското седиште на партијата. Според обезбедувањето, утрово, Биљал Касами заедно се една група, со сила влегле во седишето, при што ги скришиле и вратите.

Движење БЕСА: Екстремистите и Билал Касами насилно го загрозуваат Движењето

А1 On - 08.01.2018

„Денес централното седиште на Движењето БЕСА во Скопје, која беше под заштита на една осигурителна компанија, беше нападната од вооружени лица, кои ја искршиле бравата и насилно влегле во нејзините простории.

Превирања во Беса, Касами насилно влегол во партиското седиште во Скопје

Макфакс - 08.01.2018

Продолжуваат превирањата во Движењето Беса. Во скопското седиште на партијата изутринава разрешениот лидер Биљал Касами заедно се група поддржувачи со сила влегле во просториите во Мавровка. Веднаш била повикана полицијата на местото на инцидентот.

Кахремани: Касами со вооружени екстремисти насилно влегол во седиштето во Мавровка

+инфо - 08.01.2018

Во јавноста излегоа и информации дека и тетовскиот огранок, кој стоеше зад Касами, денеска му го свртел грбот и застанат зад Кахремани. Седиштето на Движењето БЕСА во Скопје што се наоѓа во трговскиот центар Мавровска, денеска било нападнато од ...

Превирања во Беса, Касами насилно влегол во партиското седиште во Скопје

А1 On - 08.01.2018

Продолжуваат превирањата во Движењето Беса. Во скопското седиште на партијата изутринава разрешениот лидер Биљал Касами заедно се група поддржувачи со сила влегле во просториите во Мавровка. Веднаш била повикана полицијата на местото на инцидентот.

БЕСА: Екстремистите и Биљал Касами насилно го загрозуваат Движењето

Макфакс - 08.01.2018

Новиот привремен претседател на Движењето Беса, Неџмедин Кахремани обвинува дека екстремисти и сменетиот лидер Биљал Касами ја загрозуваат партијата. „ Денес централното седиште на Движењето БЕСА во Скопје, која беше под заштита на една осигурителна ...

Превирања во Беса, Касами насилно влегол во партиското седиште во Скопје

Кајгана - 08.01.2018

Продолжуваат превирањата во Движењето Беса. Во скопското седиште на партијата изутринава разрешениот лидер Биљал Касами заедно се група поддржувачи со сила влегле во просториите во Мавровка. Веднаш била повикана полицијата на местото на инцидентот.

Во Беса меѓусебни обвинувања за узурпирање на партиското седиште во Скопје...

Н.Македонија - 08.01.2018

Во Беса меѓусебни обвинувања за узурпирање на партиското седиште во Скопје По расколот во движењето Беса, денеска двете групи излегоа со информации во јавноста дека им било узурпирано седиштето на партијата во Скопје.

Кој ја прекрши „Бесата“?

Фактор - 08.01.2018

Голема конфузија настана во засега најголемата парламентарна опозициска партија од албанскиот блок Движење Беса, откако скопскиот огранок донесе одлука да го разреши од претседателската функција Билал Касами и да назначи нов лидер поради тоа што ...

Од „Беса“ се жалат: Разни служби ни роварат во партијата!

Локално - 08.01.2018

Со грубо мешање од разни служби и партии, целта е да се направи раскол во „Беса“. На некого му пречиме, сакаат да нѐ стават под контрола, реагираат од скопскиот огранок на Движењето. Мешање на тајни служби – и домашни и странски, непринципиелни игри ...

Од „Беса“ се жалат: Разни служби ни роварат во партијата!

iPortal - 08.01.2018

Со грубо мешање од разни служби и партии, целта е да се направи раскол во „Беса“. На некого му пречиме, сакаат да нѐ стават под контрола, реагираат од скопскиот огранок на Движењето. Расколот се одразува и на компактноста на пратеничката група на ...

Касами го „освои“ седиштето во Мавровка

Фактор - 08.01.2018

Билал Касами со поголема придружба на свои приврзаници денеска успеал да влезе во седиштетото на партијата БЕСА во Скопје лоцирано во трговскиот центар Мавровка. Тој вчера поднесе и кривична пријава во полициска станица затоа што не му било ...

Кој знае како, ама некако Касами успеа да влезе во просториите на БЕСА

Вечер - 08.01.2018

Билал Касами денеска успеал да влезе во седиштетото на партијата БЕСА во Скопје лоцирано во трговскиот центар Мавровка, откако вчера поднесе и кривична пријава во полициска станица затоа што не му било дозволено да влезе во просториите, соопшти ...

Касами влезе во седиштето на Беса откако вчера приватно обезбедување не му дозволи

Мета - 08.01.2018

Билал Касами во придружба на свои приврзаници денеска успеал да влезе во седиштето на партијата Беса во Скопје лоцирано во трговскиот центар Мавровка. Касами вчера поднесе кривична пријава во полициска станица затоа што три часа не му било дозволено ...

И тетовскиот огранок му го сврте грбот на Касами

Фактор - 08.01.2018

Откако утрово Билал Касами успеал да влезе во седиштето на партијата БЕСА во Скопје за што има извештаи дека била применета сила, сега пристигна информација од тетовскиот огранок на движењето кое јавно соопшти дека стојат за новоназначениот ...

БЕСА: Екстремистите и Биљал Касами насилно ги кршат канцелариите и го загрозуваат Движењето

Локално - 08.01.2018

Од Движењето БЕСА во Скопје денеска информираат дека нивното седиште, кое било под заштита на една осигурителна компанија, било нападната од вооружени лица, кои ја искршиле бравата и насилно влегле во нејзините простории.

БЕСА: Вооружени екстремисти и Биљал Касами насилно го загрозуваат Движењето

Вечер - 08.01.2018

Од Движењето БЕСА во Скопје денеска информираат дека нивното седиште, кое било под заштита на една осигурителна компанија, било нападната од вооружени лица, кои ја искршиле бравата и насилно влегле во нејзините простории.

БЕСА: Насилни екстремисти и Биљал Касами го загрозуваат Движењето

Стандард - 08.01.2018

Движењето БЕСА денеска излезе со соопштение во кое се вели дека во седиштето во Скопје, кое било под заштита на фирма за обезбедување, било нападнато од вооружени лица, откако се скршени брави и канцелариите насила преземени.

Беса: Касами со вооружени лица го нападна седиштето на партијата во Скопје

Мета - 08.01.2018

Од движењето Беса преку соопштение потпишано од в.д претседателот Неџмедин Кахремани информираа дека денеска централното седиште на Беса во Скопје, било нападнато од вооружени лица, кои ја искршиле бравата и насилно влегле во нејзините простории.

Превирања во Беса, Касами насилно влегол во партиското седиште во Скопје

Вечер - 08.01.2018

Продолжуваат превирањата во Движењето Беса. Во скопското седиште на партијата изутринава разрешениот лидер Биљал Касами заедно се група поддржувачи со сила влегле во просториите во Мавровка. Веднаш била повикана полицијата на местото на инцидентот.

БЕСА: Екстремистите и Биљал Касами насилно го загрозуваат Движењето

Вечер - 08.01.2018

Новиот привремен претседател на Движењето Беса, Неџмедин Кахремани обвинува дека екстремисти и сменетиот лидер Биљал Касами ја загрозуваат партијата. „ Денес централното седиште на Движењето БЕСА во Скопје, која беше под заштита на една осигурителна ...

Касами влезе во скопското седиште на БЕСА, скопската фракција го обвинува за соработка со екстремисти

Нетпрес - 08.01.2018

Досегашниот челник на Движењето БЕСА, Билал Касами, кој викендов на два паралелни партиски собири во Тетови и во Скопје беше поставен на позицијата односно разрешен до одржувањето на партискиот конгрес, во понеделникот во придружба на свои ...

БЕСА: Екстремисти со Касами насилно ги кршат канцелариите

Press24 - 08.01.2018

Од Движењето БЕСА во Скопје денеска информираат дека нивното седиште, кое било под заштита на една осигурителна компанија, било нападната од вооружени лица. Како што наведуваат во соопштението, тие ја искршиле бравата и насилно влегле, а со тоа ...

Можна е гужва па и физичка пресметка во тц. Мавровка избегавајте го овој дел од градот

Скопје24 - 08.01.2018

Големи превирања во Беса, на претседателот на партијата му беше забранет влез во канцелариите на партијата. Дел од ограноците му го земаа легитимитетот но тој заедно со дел од приврзаниците сеуште се смета за претседател на партијата.

Превирања во Беса, Касами насилно влегол во партиското седиште во Скопје

Точка - 08.01.2018

Продолжуваат превирањата во Движењето Беса. Во скопското седиште на партијата изутринава разрешениот лидер Биљал Касами заедно се група поддржувачи со сила влегле во просториите во Мавровка. Веднаш била повикана полицијата на местото на инцидентот.

БЕСА: Екстремистите и Биљал Касами насилно го загрозуваат Движењето

Точка - 08.01.2018

Новиот привремен претседател на Движењето Беса, Неџмедин Кахремани обвинува дека екстремисти и сменетиот лидер Биљал Касами ја загрозуваат партијата. „Денес централното седиште на Движењето БЕСА во Скопје, која беше под заштита на една осигурителна ...

И тетовскиот огранок се дистанцира од Касами

Алфа - 08.01.2018

Кој сака Беса, која брзо и влијателно се наметна на политичката сцена, да се распадне? Извори во партијата се сомневаат дека маслото го залеваат домашни но и странски служби кои роварат во неа после нејзиното успешно котирање, веќе подолг период.

Расколот во Беса се продлабочува

Вечер - 08.01.2018

Нов лидер на БЕСА до Конгресот на 21 февруари ќе биде пратеникот Неџбедин Каремани. Тетовското крило му сврте грб на разрешениот лидер Билал Касами, по обвинувањата на скопскиот огранок на партијата дека тој насилно влегол во седиштето во Мавровка ...

Касами со вооружени лица влегол во штабот?

Фактор - 08.01.2018

Поранешниот претседател на движењето БЕСА, Билал Касами, кој беше отпуштен од партиското претседателство, денеска со група вооружени лица, беше принуден да влезе во седиштето на партијата во Скопјем објави Алмакос .

Расколот во Беса се продлабочува

Локално - 08.01.2018

Нов лидер на БЕСА до Конгресот на 21 февруари ќе биде пратеникот Неџбедин Каремани. Тетовското крило му сврте грб на разрешениот лидер Билал Касами, по обвинувањата на скопскиот огранок на партијата дека тој насилно влегол во седиштето во Мавровка ...

Беса: Касами со вооружени лица го нападна седиштето на партијата во Скопје

iPortal - 08.01.2018

Од движењето Беса преку соопштение потпишано од в.д претседателот Неџмедин Кахремани информираа дека денеска централното седиште на Беса во Скопје, било нападнато од вооружени лица, кои ја искршиле бравата и насилно влегле во нејзините простории.

Беса: Касами со вооружени лица го нападна седиштето на партијата во Скопје

Република - 08.01.2018

Од движењето Беса преку соопштение потпишано од в.д претседателот Неџмедин Кахремани информираа дека денеска централното седиште на Беса во Скопје, било нападнато од вооружени лица, кои ја искршиле бравата и насилно влегле во нејзините простории.

БЕСА: Касами насилно влегол во седиштето во Скопје

Канал 77 - 08.01.2018

Вооружени лица го нападнале седиштето на Движењето БЕСА во Скопје што се наоѓа во трговскиот центар Мавровска. Како што реагираат од скопскиот огранок на партијата, лицата ја искршиле бравата и насилно влегле во просториите.

Беса: Касами со вооружени лица го нападна седиштето на партијата во Скопје

Sky - 08.01.2018

Од движењето Беса преку соопштение потпишано од в.д претседателот Неџмедин Кахремани информираа дека денеска централното седиште на Беса во Скопје, било нападнато од вооружени лица, кои ја искршиле бравата и насилно влегле во нејзините простории.

Превирања во опозицијата, лидерот на партијата насилно влегол во партиското седиште во Скопје

Sky - 08.01.2018

Продолжуваат превирањата во Движењето Беса. Во скопското седиште на партијата изутринава разрешениот лидер Биљал Касами заедно се група поддржувачи со сила влегле во просториите во Мавровка. Веднаш била повикана полицијата на местото на инцидентот.