TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денеска најтопол ден годинава со УВ индекс 10

24 Вести - 15.07.2012

Денеска според метеоролозите ќе биде најтопол ден годинава. Времето ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб доумерен топол ветер од западен и југозападен правец.

Денеска најтопол ден годинава, од утре освежување за 10 степени

24 Вести - 15.07.2012

Денеска според метеоролозите ќе биде најтопол ден годинава. Времето ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб доумерен топол ветер од западен и југозападен правец.

И денеска високи температури, од утре освежување

Телма - 15.07.2012

Сончево, многу топло време со температура до 41 степен и висок УВ индекс најавуваат за денеска од Управата за хидрометеоролошки работи.

Високи температури уште денеска, од утре освежување

Вест - 15.07.2012

Сончевото, многу топло време со температура до 41 степен и висок УВ индекс ќе потрае уште денеска, најавија од Управата за хидрометеоролошки работи.

Најтоплиот ден годинава

Телма - 15.07.2012

Македонија се печеше денеска на 42 степени Африканскиот топлотен бран го достигна зенитот во Демир капија и Гевгелија ,но не заостануваше ни Скопје.Управата за хидрометеоролошки работи во главниот ...

Високи температури и денеска, од утре освежување за 10-тина степени

Сител - 15.07.2012

Сончево, многу топло време со температура до 41 степен и висок УВ индекс најавуваат за денеска од Управата за хидрометеоролошки работи.

Високи температури и денеска, од утре освежување

Алфа - 15.07.2012

Сончево, многу топло време со температура до 41 степен и висок УВ индекс најавуваат за денеска од Управата за хидрометеоролошки работи.

Високи температури и денеска, од утре освежување за 10-тина степени

МРТ - 15.07.2012

Сончево, многу топло време со температура до 41 степен и висок УВ индекс најавуваат за денеска од Управата за хидрометеоролошки работи.

Горештините не попуштаат

Кајгана - 15.07.2012

Метеоролозите за денес најавуваат сончево и многу топло време. Попладне се очекува да дува слаб, топол ветер од јужен правец. Максималната температура ќе се движи од 34 до 41 степен.

Многу топло со УВ индекс 10

Р.С.Европа - 15.07.2012

Времето ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб доумерен топол ветер од западен и југозападен правец. Максималната температура ќе се движи од 34 до 42 степен.

Временска прогноза - Внимавајте, високи температури и УВ индекс 10

Факултети - 15.07.2012

На Балканот во недела тропски ден, ке биде сончево и многу топло со високи максимални температури кои ке се движат од 21°C до 39 °C, а на јужните предели од полуостровот со температури и до 43°C.

Пекол: Температури до 42, УВ-индексот 10

+инфо - 15.07.2012

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб и топол ветер од западен и југозападен правец. Температурата ќе се движи од 34 до 42 степени.

Пеколни температури до 42 степени, со УВ индекс 10

А1 On - 15.07.2012

Времето ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб доумерен топол ветер од западен и југозападен правец. Максималната температура ќе се движи од 34 до 42 степен.

Следните 3 дена заладување потоа нов пеколен бран - 10 дневна временска прогноза

Press24 - 15.07.2012

Следната недела се најавуваат максимални температури до 31 степен. Follow ...

Уште денеска издржете го пеколот - од утре освежување за 10 степени

Press24 - 15.07.2012

Сончево, многу топло време со температура до 41 степен и висок УВ индекс најавуваат за денеска од Управата за хидрометеоролошки работи.

Од утре температурата ќе падне за 10 степени

Алфа - 15.07.2012

По пеколните горештини, од утре температурата во северните делови од земјава ќе падне и за 10 степени, а од вторник температурите ќе се намалат на целата територија.

Силен северен ветер ќе ја зафати Македонија - утре конечно ќе се освежиме

Press24 - 15.07.2012

Времето утре ќе биде сончево со умерена облачност. Во текот на денот ќе започне да дува силен северен ветер со брзина од над 70 километри на час.

Време: Ветер со 70км на час и 40 степени во Македонија

Press24 - 15.07.2012

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност. Во текот на денот ќе дува силен северен ветер со брзина од над 70 километри на час.

Време: Утре силен ветер - се очекува значително заладување во северните делови

Press24 - 15.07.2012

Дневната температура ќе достигне 40 степени во некои делови на Македонија Времето утре ќе биде сончево со умерена облачност.

Сончево и многу топло, температури до 42 степени

Sky - 15.07.2012

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб доумерен топол ветер од западен и југозападен правец. Температурата ќе се движи од 34 до 42 степени.

Од утре освежување за 10-тина степени

Денешен - 15.07.2012

Сончево, многу топло време со температура до 41 степен и висок УВ индекс најавуваат за денеска од Управата за хидрометеоролошки работи.

Високи температури и денеска, од утре посвежо

Н.Македонија - 15.07.2012

Сончево, многу топло време со температура до 41 степен и висок УВ индекс најавуваат за денеска од Управата за хидрометеоролошки работи И за денеска важат препораките за заштита од високите ...

Намалување на температурата

Н.Македонија - 15.07.2012

Времето утре ќе биде сончево со умерена облачност. Ќе дува силен северен ветер со брзина од над 70 километри на час Во северните делови се очекува значително заладување на температурата кон крајот на ...

Во Карлови Вари измерени 0 степени

Утрински - 14.07.2012

Прага - Во некои метеоролошки мерни станици во карловарскиот регион во северозападниот дел на Чешкa, вчера, биле измерени температури од само 0,3 Целзиусови степени .

Време: Утре пекол на повеќе од 41 степен

Press24 - 14.07.2012

Во Скопје и околината слично време, со температура до 39 Времето ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб топол ветер од јужен правец, особено попладне.

Температурата ќе надмине 40 степени

Макфакс - 14.07.2012

Метеоролозите за во сабота најавуваат сончево и многу топло време. Ќе дува слаб топол ветер од јужен правец, особено попладне. Максималната температура ќе се движи од 34 до 41 степен.

Пеколна сабота, најмалку +39 степени под сенка

+инфо - 14.07.2012

Времето ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб топол ветер од јужен правец, особено попладне. Максималната температура ќе се движи од 34 до 41 степен, додека, во Скопје и околината слично време, ...

Временска прогноза - Денеска ќе биде тропски ден

Факултети - 14.07.2012

Во Македонија во сабота тропски ден, ке биде сончево и многу топло. Ке дува доумерен слаб променлив ветар. Утринските температури од 13°C до 24°C, а максималните дневни ке се движат од 29°C до 40°C.

Мислите ли дека е жешко, замислете уште пожешко

А1 On - 14.07.2012

За многумина Македонци, изминатиот месец беше очајно жешко. Но, не само кај нас, туку во повеќе од 4.500 места низ целата Земја, во изминатите 30 дена, беа постигнати температури на рекордно ниво.

Внимавајте: Пеколните температури достигнуваат неверојатни 42 степени

Press24 - 14.07.2012

Времето утре ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб доумерен топол ветер од западен и југозападен правец. Максималната температура ќе се движи од 34 до 42 степен.

Пеколни температури над 40 степени

Sky - 14.07.2012

Сончево и многу топло време не очекува денеска. Ќе дува слаб топол ветер од јужен правец, особено попладне. Максималната температура ќе се движи од 34 до 41 степен.

Живата во термометарот денеска оди на +41 Целзиусов степен

Либертас - 14.07.2012

Во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло со дневни температури до плус 41 Целзиусов степен под сенка. Слично време се очекува и во главниот град, со максимум 39 степени.

Температури околу нулата во Чешка

24 Вести - 13.07.2012

Во некои метеоролошки мерни станици во Карловарскиот регион во северозападниот дел на Чешка утрово се измерени температури од само 0,3 степени Целзиусови.

Продолжуваат тропските горештини со температури до 38 степени

Дневник - 13.07.2012

Продолжува тропскиот бран во земјава. Денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 30 до 38 степени .

Cончево и многу топло

Утрински - 13.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 30 до 38 степени.

Денес максимални 38 степени под сенка

+инфо - 13.07.2012

Утринската температура во земјава се движи од 13 до 22, а дневната ќе достигне 38 степени. Во Скопје слично време, со температура до 36 степени.

Мислите дека е жешко? Тогаш погледнете го ова !!!

Факултети - 13.07.2012

Изминативе неколку недели Македонија е погодена од топлотен бран, високи температури и високо УВ зрачење. Ова лето особено погодени од топлотните бранови се САД и некои делови од Европа.

Додека ние се „пржиме“, Чесите смрзнуваат

Курир - 13.07.2012

Во некои метеоролошки мерни станици во Карловарскиот регион во северозападниот дел на Чешкa утрово се измерени температури од само 0,3 степени Целзиусови.

Во делови на Чешка измерена температура околу нулата

+инфо - 13.07.2012

Во некои метеоролошки мерни станици во Карловарскиот регион во северозападниот дел на Чешкa утрово е измерена температура од само 0,3 Целзиусови степени.

Во недела рекодни температури од понеделник заладување - 10 дневна временска прогноза

Press24 - 13.07.2012

Во недела просечната дневна темепратура ќе биде 40 степени. Во делови од денот ќе има температури и над 45 степени. Од следната седмица се очекува благо намалување на температурите Follow ...

Охридското Езеро има добра вода

Inpress - 13.07.2012

Охрид, 13. јули 2012 (ИНПРЕС) Водата во Охридското Езеро може да се корсти за капење, спорт и рекреација, освен кај вливот на реката Велгошка во месноста Грашница, информираат од Центарот за јавно ...

Сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност

А1 On - 26.07.2023

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец, на повеќе места со брзина над 60 километри на час, а кон крајот на денот поради спуштање на постудена воздушна маса од ...

Времето денеска сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност

Капитал - 13.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 30 до 38 степени.

Во Чешка измерени температури околу нулата

А1 On - 13.07.2012

Во некои метеоролошки мерни станици во Карловарскиот регион во северозападниот дел на Чешкa утрово се измерени температури од само 0,3 степени Целзиусови.

Нула степени во Чешка во сред јули

Кирилица - 13.07.2012

Додека ние се вариме, Чесите смрзнуваат. Во некои метеоролошки мерни станици во Карловарскиот регион во северозападниот дел на Чешкa утрово се измерени температури од само 0,3 степени Целзиусови.

Продолжува сончевото и топло време

Макфакс - 13.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 30 до 38 степени.

Нас ни е жешко а во Чешка се смрзнуваат на 0 степени

Факултети - 13.07.2012

Дека нешто сериозно се случува со природата и дека планетата Земја не предупредува, ние во Македонија гориме од жештини, а во Чешка се смрзнуваат на 0 степени целзиусови.

Денес топло, утре уште потопло

Кирилица - 13.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 30 до 38 степени.

Време: Сончево со температура до 38 степени

Курир - 13.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 30 до 38 степени.

Сонце во изобилие и температура до 38 степени

Sky - 13.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Температура ќе се движи од 30 до 38 степени.

Топло со температура до 38 степени

Денешен - 13.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 30 до 38 степени.

Сончево и многу топло се до понеделник, потоа мало освежување

Либертас - 13.07.2012

Денеска ќе биде сончево и многу топло со максимална температура до плус 38 Целзиусови степени под сенка. Слично време се очекува да има се до вторник, за кога метеоролозите предвидуваат разладување и ...

Денеска до 41 степен, пороен дожд кон крајот на денот

Канал5 - 12.07.2012

Утринските температури се од 13 до 22 степени, а дневната ќе достигне до 41 степен. Кон крајот на денот и денеска се очекува да има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана ...

Се скршил термометарот

Вест - 12.07.2012

Температурата на водата во Охридското Езеро не ја мерат од Управата за хидрометеоролошки работи, бидејќи пред дваесетина дена им се скршил термометарот, а во меѓувреме не е набавен нов.

Топлото време продолжува со температури над 40 степени

Дневник - 12.07.2012

Времето во Македонија и денеска ќе биде сончево и многу топло. Кон крајот на денот повторно ќе има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана појава на пороен дожд, грмежи и ...

Температура од 50 степени реалност или фатаморгана

Утрински - 12.07.2012

Скопјани веруваат дека е измерена толку висока температура во градот, додека за метеоролозите тоа не е реалната топлина на воздухот Температурата на воздухот од 50 Целзиусови степени што се покажа на ...

На „Рекорд“ измерени +50,5 степени Целзиусови

+инфо - 12.07.2012

Шок и неверување, збунети погледи и коментари „Не ми се верува“. Вака реагираа скопјани, кои денеска забележаа дека големиот термометар во центарот на град, на автобуската станица на „Рекорд“ измери ...

Рекордни темератури- 50,5 степени на сонце во Скопје

Факултети - 12.07.2012

Продолжуват тропските горештини во Македонија, а на термометарот на станицата кај Рекорд во Скопје забележани се рекордни 50,5 целзиусови степени.

И денес пеколно топло, попладне пороен дожд

Кирилица - 12.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Кон крајот на денот повторно ќе има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ...

Топлотниот бран продолжува и денеска

Курир - 12.07.2012

Времето денес во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Кон крајот на денот ќе има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло

Капитал - 12.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Кон крајот на денот повторно ќе има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ...

Бидете внимателни, температурите денеска ќе бидат до 41 степен

Таратур - 12.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло, а кон крајот на денот ќе има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ...

Температурата во Охридското езеро не се мери

Сител - 12.07.2012

Температурата на водата во Охридското Езеро не ја мерат од Управата за хидрометеоролошки работи, бидејќи пред дваесетина дена им се скршил термометарот, а во меѓувреме не е набавен нов.

Горештините не попуштаат - денеска ќе не изгорат 38 степени

Press24 - 12.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 30 до 38 степени.

Сончево и топло време со мал пад на температурата

Сител - 12.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 30 до 38 степени.

Бидете внимателни, температурите денеска ќе бидат до 41 степен

Нетпрес - 12.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло, а кон крајот на денот ќе има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ...

И викендов тропски температури - од понеделник северен ветер и 10 степени помалку

Press24 - 12.07.2012

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 30 до 38 степени.

Денеска +40 степени Целзиусови

+инфо - 12.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Утринската температура е помеѓу 12 и 21 степен, а дневната ќе се движи од 33 до 40 ...

Тропска горештина со температура до 41 степен

Сител - 12.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Кон крајот на денот повторно ќе има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ...

Од следната недела температури пониски за осум степени

Нетпрес - 12.07.2012

Утре температурата ќе опадне за три до четири степени, а за време на викендот и во понеделник времето ќе биде сончево и повторно многу топло.

Од следната недела температури под 30 - 10 дневна временска прогноза

Press24 - 12.07.2012

Од следната недела во Македонија не очекува заладување. Температурите ќе бидат под 30 степени целзиусови. Follow ...

Кувајт Сити со просечна температура од 46 степени Целзиусови

Капитал - 12.07.2012

Во Кувајт Сити во јули е измерена просечна температура од 46 степени Целзиусови, што е највисока температура измерена годинава.

Летниот топлотен бран продолжува, температурата околу 40 степени

Либертас - 12.07.2012

Сончево и многу топло со температури околу 40 степени под сенка ќе биде и денска, но крајот на денот повторно се очекува продор на влажна и нестабилна маса од север која ќе услови изолирана појава на ...

Викендов пекол, од понеделник мало освежување

Sky - 12.07.2012

Времето во Македонија утре ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Од следната недела температури пониски за осум степени

Точка - 12.07.2012

Утре температурата ќе опадне за три до четири степени, а за време на викендот и во понеделник времето ќе биде сончево и повторно многу топло.

Срамота, се скршил термометарот, па не можат да измерат колку е топло Охридско езеро

Либертас - 12.07.2012

„Вест“ објави дека водата во Охридското езеро дваесетина дена не се мери оти се скршил термометарот со кој УХМР ја мерела температурата на водата.

Температурата преку 40 степени и денеска

Sky - 12.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло, а кон крајот на денот ќе има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ...

Пеколно време со температура до 41 степен

Денешен - 12.07.2012

Времето денес во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Кон крајот на денот ќе има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Внимателно: Температурата денес до 41 степен

Скопје инфо - 12.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло, а кон крајот на денот ќе има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ...

Бидете внимателни, температурите денеска ќе бидат до 41 степен

Точка - 12.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло, а кон крајот на денот ќе има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана појава на пороен дожд, грмежи и засилен ...

Внимание, жега

Дневник - 11.07.2012

Овие три дена температурата ќе биде 41 степен, а УВ-индексот 10. Општите мерки за заштита треба да ги почитуваат сите. Тоа значи – капи, очила и кожа заштитена со кремови Трудници и постари од 60 ...

Од горештините се затопли и Охридско Езеро

Утрински - 11.07.2012

Охрид – Високите температури ја затоплија и водата во Охридското Езеро. Според последните мерења, таа вчера се искачи до 26,5 степени.

Многу топло време со максимални 40 степени

Нетпрес - 11.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец и температура до 40 степени.

Повторно +40 степени под сенка

+инфо - 11.07.2012

Времето денеска во целата држава ќе биде сончево и многу топло, со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе се движи до 40 степени.

Временска прогноза: Продолжува пеколното и жешко време

Факултети - 11.07.2012

На Балканот во среда ке биде сончево и многу топло. Попладне нестабилно со локален дожд ке биде само во Словенија, а во текот на нокта и понекаде во Хрватска.

Од следната недела заладување - 10 дневна временска прогноза

Press24 - 11.07.2012

Следната недела ќе имаме подносливи 32 степени, а локално, можни се и врнежи Follow ...

Рекордно топла водата во Охридското Езеро

Inpress - 11.07.2012

Охрид, 11. јули 2012 (ИНПРЕС) Високите температури ја затоплија и водата во Охридското Езеро. Според последните мерења, таа деновиве се искачи до 26,5 степени.

Водата во Охридско рекордно топла

Курир - 11.07.2012

Според последните мерења, водата во Охридското Езеро е рекордно топла и се искачи на 26,5 степени како резултат на високите температури, јавува Инпрес.

Жештините го погодија и Охридското Езеро - водата е рекордно топла

Press24 - 11.07.2012

Измерени рекордни 26.5 степени на водата во Охридското Езеро. За само дваесет дена, температурата на водата се покачила за околу 6 степени.

И денеска тропски горештини - 40 степени и висок УВ индекс

Press24 - 11.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Кон крајот на денот повторно ќе има продор на влажна и нестабилна маса од север кој ќе услови изолирана појава на пороен дожд, грмежи и ...

Водата во Охридско езеро рекордно топла

+инфо - 11.07.2012

Извршените мерења на температурата на водата во Охридското езеро покажуваат дека таа изнесува 26,5 степени, што значи дека за само дваесет дена нејзината температура се покачила за повеќе од шест ...

И денеска пеколни температури

А1 On - 11.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од 30 до 40 степени.

Сончево и многу топло време

Алфа - 28.06.2021

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 31 до 39 степени.

Сончево и многу толло време и денеска

Р.С.Европа - 11.07.2012

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од 30 до 40 степени. Во Скопје температура до 38 степени.

И денес високи температури, трудниците да останат дома

Кирилица - 11.07.2012

Сончево и многу топло време со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од 30 до 40 степени. Во Скопје температура до 38 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе изнесува 9.

Пеколен ден со температура преку 40 степени

Sky - 11.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец и температура до 40 степени.

Многу топло време со максимални 40 степени

Точка - 11.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец и температура до 40 степени.

Времето утре биде сончево и многу топло

Дневник - 10.07.2012

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од 30 до 40 степени.

Горештини и денеска

Канал5 - 10.07.2012

Тропски горештини со високи температури не очекуваат и во текот на денешниот ден. Температурата ќе се движи од 33 до 40 степени, а во Скопје и околината слично време, со температура до 39 степени.

Трудници до задутре да не одат на работа

Дневник - 10.07.2012

Трудници и постари од 60 години до задутре да не одат на работа, зашто во Скопје и во уште 9 градови денеска e прогласена портокалова фаза - топлотен бран заради опасност од високите температури кои ...

Времето сончево и многу топло

Утрински - 10.07.2012

Времето ќе биде сончево и многу топло. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 33 до 40 степени.

Изминатава година најтопла во историјата на САД

Утрински - 10.07.2012

Изминатите 12 месеци до крајот на јуни биле најтоплите во метеоролошката историја на САД. Средната температура за периодот од јули 2011 до јуни 2012 година изнесува 13,3 Целзиусови степени, што е за ...

Алармантно - Во Скопје на сонце се измерени 49,5 степени

Факултети - 10.07.2012

Според фотографијата што кружи на интернет и на фејсбук, денеска во Скопје е измерена температура од 49,5 целзиусови степени.

На „Рекорд“ измерени рекордни +50 степени Целзиусови

+инфо - 10.07.2012

Скопјани со неверување гледаа на уличниот термометар кој пред 20 минути во центарот на градот, на автобуската станица „Рекорд“ покажа моментална температура од +50 степени Целзиусови.

ФОТО: Рекордни +50 степени измерени на „Рекорд“

Курир - 10.07.2012

Уличниот термометар на автобуската станица „Рекорд“ пред околу час и половина покажа моментална температура од +50 степени Целзиусови.

Изминатите 12 месеци најтопли во историјата на САД

Алфа - 10.07.2012

Изминатите 12 месеци до крајот на јуни биле најтоплите во метеоролошката историја на САД. Средната температура за периодот од јули 2011 до јуни 2012 година изнесува 13,3 степени Целзиусови, што е за ...

Изминатите 12 месеци најтопли во метеоролошката историја на САД

+инфо - 10.07.2012

Изминатите 12 месеци до крајот на јуни биле најтоплите во метеоролошката историја на САД. Средната температура за периодот од јули 2011 до јуни 2012 година изнесува 13,3 степени Целзиусови, што е за ...

Топло, попладне краткотраен дожд

Кирилица - 10.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло, a попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи во интервал од 33 до 40 степени.

Времето и натаму многу топло

Р.С.Европа - 10.07.2012

Времето ќе биде сончево и многу топло. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 33 до 40 степени.

Изминатите 12 месеци најтопли во метеоролошката историја на САД

МРТ - 10.07.2012

Изминатите 12 месеци до крајот на јуни биле најтоплите во метеоролошката историја на САД. Средната температура за периодот од јули 2011 до јуни 2012 година изнесува 13,3 степени Целзиусови, што е за ...

И утре ќе не гори сонцето - 40 степени и УВ индекс 9

Press24 - 10.07.2012

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од 30 до 40 степени.

И денеска ќе се бориме со тропски горештини - температурите ќе достигнат 41 степен

Press24 - 10.07.2012

Времето ќе биде сончево и многу топло. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 33 до 41 степен.

Најтопли месеци во метеоролошката историја САД

Курир - 10.07.2012

Изминатите 12 месеци до крајот на јуни биле најтоплите во метеоролошката историја на САД. Средната температура за периодот од јули 2011 до јуни 2012 година изнесува 13,3 степени Целзиусови, што е за ...

Уште еден тропски ден во Македонија

Макфакс - 10.07.2012

Во Македонија во вторник метеоролозите најавуваат вистински тропски ден, со сончево и многу топло време. Според најавите, попладне локално ќе има пороен дожд и грмежи, особено во источните делови на ...

Пеколни температури и краткотраен дожд со грмежи

Нетпрес - 10.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло, a попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи во интервал од 33 до 40 степени.

Сончево и многу топло, можен и пороен дожд

А1 On - 10.07.2012

Денеска времето ќе биде сончево и многу топло, во јужните делови на Македонија и до 41 степен. Поплдадне има услови за пороен дожд и грмежи, посебно во источниот дел на земјава.

Тропски ден со температура до 41 степен

Факултети - 10.07.2012

Во Македонија во вторник тропски ден, сончево и многу топло. Ке дува доумерен слаб променлив ветар. Утринските температури од 15°C до 26°C, а максималните дневни ке достигнат до 31°C односно до 41°C.

Сончев и многу топол вторник

+инфо - 10.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло.Температурата ќе се движи во интервал од 33 до 40 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе биде многу висок и изнесува 8.Во Скопје и околината ќе ...

Тропска горештина со температура до 40 степени

Сител - 10.07.2012

Времето ќе биде сончево и многу топло. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 33 до 40 степени.

САД: Рекордно топла прва половина од годината

Нетпрес - 10.07.2012

Исклучително високите температури во втората половина на месец јуни придонесоа за тоа континенталниот дел на Соединетите Американски Држави да забележи рекордно топла прва половина од годината, ...

Африкански температури до крајот на неделава

Р.С.Европа - 10.07.2012

Топлото време со температури над 40 степени целзиусови ќе се задржи до крајот на неделава. Деновиве има рекордна потрошувачка на струја и на вода.

Изминатите 12 месеци најтопли во метеоролошката историја на САД

Press24 - 10.07.2012

Изминатите 12 месеци до крајот на јуни биле најтоплите во метеоролошката историја на САД. Средната температура за периодот од јули 2011 до јуни 2012 година изнесува 13,3 степени Целзиусови, што е за ...

ФОТО: На „Рекорд“ измерени +50 степени

Sky - 10.07.2012

Термометарот на автобуската станица „Рекорд“ во центарот на Скопје покажа рекордна температура од +50 степени Целзиусови. Според фотографијата, Скопјани буквално се спржуваат на жешките температури.

И утре пеколно време со УВ-индекс 9

Sky - 10.07.2012

Времето во Македонија утре ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од 30 до 40 степени.

Последниве 12 месеци најтопли во историјата на САД

Sky - 10.07.2012

Изминатите 12 месеци поточно до крајот на јуни биле најтоплите месеци според метеоролошката историја на САД. Според податоците на Националната океанска и атмосферска администрација, средната ...

САД: Рекордно топла прва половина од годината

Точка - 10.07.2012

Исклучително високите температури во втората половина на месец јуни придонесоа за тоа континенталниот дел на Соединетите Американски Држави да забележи рекордно топла прва половина од годината, ...

Скратено работно време поради високите температури?

Скопје инфо - 10.07.2012

На веб страната на МТВ објавија дека државните институции ќе го скратат работното време поради високите температури. Основна заштита од пеколното време е да се носи светла и лесна облека, заштитни ...

Водата во Охридско Езеро рекордно топла, 26,5 Целзиусови степени

Либертас - 10.07.2012

Стручњаците коментираат дека езерската вода ретко кога во овој период од годината била толку топла. Додаваат дека вообичаено, доколку тоа го дозволуваат временските услови, таа достигнувала до 25 ...

Рекордно топла, водата во Охридско Езеро- 26,5 степени Целзиусов

Sky - 10.07.2012

Водата во Охридското Езеро рекордно топла, според мерењата нејзината температура изнесува рекордни 26,5 степени Целзиусови.

Пеколни температури и краткотраен дожд со грмежи

Точка - 10.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло, a попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи во интервал од 33 до 40 степени.

Охридското езеро најтопло до сега

Денешен - 10.07.2012

Температурата на Охридското езеро достигна рекордни 26.5 степени целзјусови. Според Охридњуз, температурата на Охридското езеро за само дваесете дена успеала да се зголеми за шест степени.

Македонија очекува заладување од понеделник

Sky - 10.07.2012

Топлотниот бран кој ја зафати територијата на Република Македонија според синоптичарите ќе заврши на крајот од неделава.

ФОТО: 49.5 степени Целзиусови во Скопје

Sky - 10.07.2012

Рекордни 49,5 степени измерени во Скопје. Според фотографијата што се појави на Фејсбук, Скопјани буквално се спржуваат на жешките температури.

ФОТОВЕСТ: На „Рекорд“ измерени +50 степени

Либертас - 10.07.2012

Термометарот на автобуската станица „Рекорд“ во центарот на Скопје покажа рекордна температура од +50 степени Целзиусови. Според фотографијата, Скопјани буквално се спржуваат на жешките температури.

Тропски ден со температура до 41 степен

Либертас - 10.07.2012

Сончево и многу топло ќе биде и денеска во Македонија со дневна температура до 41 Целзиусов степен. До крајот на неделата се очекува слично време со пад на температурата за најмногу 2 степени.

ФОТОВЕСТ: Во Скопје измерени рекордни 49,5 степени

Либертас - 10.07.2012

Според фотографијата што се појави на Фејсбук, Скопјани буквално се спржуваат на жешките температури. Иако според прогнозите на меторолозите за денеска се најавуваа температури до 40 степен целзиусов ...

Изминатите 12 месеци рекордни температури во САД

Денешен - 10.07.2012

Изминатите 12 месеци до крајот на јуни биле најтоплите во метеоролошката историја на САД. Средната температура за периодот од јули 2011 до јуни 2012 година изнесува 13,3 степени Целзиусови, што е за ...

Изминатите 12 месеци најтопли во историјата на САД

Н.Македонија - 10.07.2012

Изминатите 12 месеци до крајот на јуни биле најтоплите во метеоролошката историја на САД Средната температура за периодот од јули 2011 до јуни 2012 година изнесува 13,3 степени Целзиусови, што е за ...

Подгответе се за врел африкански бран!

Утрински - 09.07.2012

Внимавајте! Времето изминатиов викенд беше подносливо ако се спореди со временската прогноза за наредната недела. Африканскиот бран неделава буквално ќе не' поклопи, времето ќе биде пеколно жешко и ...

Денешниот ден најтопол годинава, жештини ќе има до 15 јули

24 Вести - 09.07.2012

Температури кои нема да бидат пониски од 40 степени не очекуваат и во текот на денешниот ден. Според метеоролозите времето денес ќе биде сончево и многу топло.

Сончево и многу топло со температури околу 40 степени

Дневник - 09.07.2012

Времето во земјава денеска според прогнозите на синоптичарите ќе биде сончево и многу топло. Температурите во поголемиот дел од територијата на Македонија ќе се движат од 34 до 40 степени.

Денеска не очекува многу топло време - УВ индексот ќе биде 9

Press24 - 09.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Утринската температура ќе биде помеѓу 12 и 21 степен, а дневната ќе се движи од 33 до 40 ...

Денеска максимални 40 степени и високо УВ зрачење

Таратур - 09.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло, а се очекува да дува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурата ќе се движи во интервал од 34 до 40 степени.

Температурите не попуштаат, тропски денови цела недела

Факултети - 09.07.2012

На Балканот денес тропски ден, ке биде сончево и многу топло, со максимални температури кои ке се движат од 27 °C до 37 °C. На Егејското и Јадранското море ке дува засилен северозападен ветар.

И денес тропски ден

Кирилица - 09.07.2012

И денес сончево и многу топло во температури до 40 степени. Метеролозите најавуваат и слаб северен и северозападен ветар.

Понеделнички +40 степени Целзиусови

+инфо - 09.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло, а во некои региони од државава се очекува да дува слаб умерен ветер од северен правец.

Топло како во пекол

А1 On - 09.07.2012

Најмалку 42 лица ги загубија животите во бранот жештина, кој донесе високи температури во неколку американски држави на американскиот среден запад и на источниот брег.

Внимавајте: Жолта алертна фаза во Македонија - температурите премногу високи

Press24 - 09.07.2012

Македонија денеска и утре e под влијание на многу топла воздушна маса од северна Африка, со претежно сончево време, многу високи температури и висока вредност на УВ индексот.

Од денес скратено работно време поради високите температури

МРТ - 09.07.2012

Пеколните горештини во Македонија го нарушија нормалното извршување на обврските. Живата во термометарот позиционирана на 40-тиот степен го промени работното време на институциите и ја зголеми ...

Заладување и дожд на средина од следната недела - 10 дневна временска прогноза

Press24 - 09.07.2012

Просечните дневни температури ќе надминат 38 степени, а во одредени делови на денот живата во термометарот ќе надмине 43 степени.

Уште еден тропски ден со високи температури

Алфа - 09.07.2012

На територијата на Македонија и во понеделник времето ќе биде сончево и многу топло во температури до 40 степени, а ќе дува слаб северен и северозападен ветар.

Уште еден тропски ден со високи температури

Макфакс - 09.07.2012

На територијата на Македонија и во понеделник времето ќе биде сончево и многу топло во температури до 40 степени, а ќе дува слаб северен и северозападен ветар.

Пеколните температури продолжуваат и денес

Курир - 09.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од 30 до 40 степени.

Време: Сончево со температура до 40 степени

Курир - 09.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурата ќе се движи од 34 до 40 степени.

Денеска максимални 40 степени и високо УВ зрачење

Нетпрес - 09.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло, а се очекува да дува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурата ќе се движи во интервал од 34 до 40 степени.

Сончево и многу топло време со температури до 40 степени

А1 On - 09.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Утринската температура ќе биде помеѓу 12 и 21 степен, а дневната ќе се движи од 33 до 40 ...

ВНИМАНИЕ: Македонија во `Жолта фаза`

Sky - 09.07.2012

Многу топла воздушна маса од северна Африка ќе ја зафати земјава денеска и утре. Времето ќе биде претежно сончево со многу високи температури и висока вредност на УВ индексот.

Денеска максимални 40 степени и високо УВ зрачење

Точка - 09.07.2012

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и многу топло, а се очекува да дува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурата ќе се движи во интервал од 34 до 40 степени.

Температурата денес до 40 степени

Денешен - 09.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурата ќе се движи од 34 до 40 степени.

Африканскиот бран ќе не пече и денеска, температурата до плус 40 степени

Либертас - 09.07.2012

Температурата во земјава денеска ќе се движи од 34 до 40 Целзиусови степени. Во Скопје и во околината се очекува слично време, со температура до 39 степени.

Екстремно висока температура и денес

Денешен - 09.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи од 30 до 40 степени.

Сончево, топло време и високи температури и оваа недела

Скопје инфо - 09.07.2012

Според прогнозата од метеролозите топлото време и високите температури продолжуваат и во седмицата која е пред нас. Според најавите температурата и понатаму ќе продолжи да го достигнува својот ...

Пеколно топло со температура до 40 степени

Денешен - 09.07.2012

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен дожд и грмежи. Температурата ќе се движи од 33 до 40 степени.

Македонија денеска на плус 40, пеколно топло цела недела

eReporter - 09.07.2012

Метеоролозите за денеска во Макеоднија предвидуваат тропски ден, сончево и многу топло. Ке дува доумерен слаб северен и северозападен ветар.

Жолта алертна фаза - општи препораки

Идивиди - 09.07.2012

Македонија денеска и утре e под влијание на многу топла воздушна маса од северна Африка, со претежно сончево време, многу високи температури и висока вредност на УВ индексот.