TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се подготвува теренот за вакцинација во монтажната ковид-болница во Скопје

360 степени - 14.02.2021

Течат подготовките во модуларната ковид-болница во Клиничкиот центар во Скопје, каде во среда започнува вакцинацијата на здравствените работници. „Вакцинацијата ќе се одвива на пет вакцинални позиции, а во тимовите за имунизација има медицински ...

Повеќе од четвртина Израелци веќе ја примиле и втората доза на вакцината против корона

Канал5 - 14.02.2021

Повеќе од четвртина од населението во Израел ја примило и втората доза на вакцина против коронавирус на Pfizer / BioNTech, објави израелскиот министер за здравство. Во земја со 9,3 милиони жители, вкупно 3,8 милиони веќе примиле вакцина, а меѓу нив ...

Течат подготовките во Модуларната болница – вакцинацијата ќе се одвива на пет вакцинални позиции

ТВ21 - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави дека течат подготовките во Модуларната болница каде од среда ќе започне вакцинацијата на здравствените работници. Тој додава дека вакцинацијата ќе се одвива на пет вакцинални ...

Макрон: Да се вклучат вакцините од Кина и Русија

Фокус - 14.02.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на засилени меѓународни напори за доставување вакцини во сиромашните земји, како и поголема вклученост на Кина и Русија. Иако француската програма за вакцинација беше погодена од доцнење во испораката и ...

Кирјакидес: Потребна е побрза процедура за вакцините против новите соеви на корона

Канал5 - 14.02.2021

Европската комесарка за здравство Стела Киријакидес рече дека ЕУ ќе ги забрза процедурите за користење „подобрени“ вакцини против новите варијанти на коронавирусот. Во интервју за денешниот германски Аусбургер, Киријакидес најави и забрзување на ...

Епопејата наречена српска донација на вакцини денеска доби епилог

Алсат-М - 14.02.2021

Утрово, вниманието на јавноста беше свртено на граничниот премин Табановце. Во земјава пристигнаа 4800 вакцини од компанијата Фајзер, донација од Србија. Половина од македонската владата на чело со премиерот Зоран Заев со црвен килим ги пречека ...

Пристигна првата пратка вакцини во Македонија од Србија

24 Вести - 14.02.2021

Три месеци откако министерот за здравство Венко Филипче најави дека Македонија ќе набави вакцини против Ковид 19 вирусот наместо да ги купи, земјава нив ги доби како подарок од Република Србија.

ВМРО-ДПМНЕ: Србија вакцинира 30 000 луѓе дневно, а Заев моли за милостина

360 степени - 14.02.2021

ВМРО-ДПМНЕ реагираше за првата пратка со вакцини на „Фајзер“ кои Србија ги донираше за Македонија, со обвинувања дека власта дека потфрла во процесот на вакцинација на населението. „Со Зоран Заев и Венко Филипче, Македонија е осудена да живее и да ...

Политиката не игра улога во набавката на вакцините

24 Вести - 14.02.2021

Политиката не игра улога во набавката на вакцините. Компанијата Фајзер најпрво ја избравме затоа што беше најнапред со клиничките студии. Toa e прашање кои ги прати правилата во делот на завршување на студиите и сертификатите.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија има најмногу починати и најмалку вакцини во светот

24 Вести - 14.02.2021

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу починати, изјави Владимир Ѓорчев од ...

Стигнаа први анти-корона вакцини во Македонија, полна кутија за лекарите и сестрите од ковид-одделите дочекана на ...

Телма - 14.02.2021

Опколени со камери, фото-апарати, полицајци и цариници, политичари – кутијата со 4.680 вакцини на Фајзер, први анти-корона вакцини утрово стигнаа во Македонија. Со специјален превоз, но и во специјална кутија со сув мраз.

ВМРО-ДПМНЕ: Негрижа за здравјето на народот, зависиме од милостина

Алсат-М - 14.02.2021

Фијаско и негрижа за здравјето на населението. Вака од ВМРО ДПМНЕ го коментираат тоа што во земјата сè уште не е започната вакцинација против ковид 19. Опозицијата тврди дека никој нема повеќе смртни случаи по глава на жител од Македонија и бараат ...

Пристигна првата пратка вакцини од Србија,Заев и Вучиќ го докажаа пријателството на двете земји

Канал5 - 14.02.2021

На граничниот премин Tабановце денеска стигна првата пратка од вакцини на „Фајзер“, од Република Србија... Македонија конечно ги доби првите анти-КОВИД вакцини. Снежното невреме не беше пречка комбето со 4680 вакцини на „Фајзер“ кои ги донира Србија ...

Во Албанија утре пристигнуваат 7.000 вакцини од „Фајзер“, до сега вакцинирани над 1.200 здравствени работници

ТВ21 - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

ВМРО-ДПМНЕ: Тоа што цела влада прави спектакл од пакет вакцини ја покажува неспособноста

Канал5 - 14.02.2021

Тоа што цела влада се покрена да прави маркетинг од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Заев и владата. Видовме сервилност и неспособност на владата и лоша порака која ја отсликува неспособноста на Заев да менаџира со државата.

Ѓорчев: Имаме дебакл, фијаско на власта со справување на КОВИД-19 пандемијата

ТВ21 - 14.02.2021

По донацијата на вакцини од Србија, реагираа од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, од каде велат дека Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено најмногу мртви. „Истовремено оваа Македонија на Зоран Заев и Венко Филипче е ...

Ѓорчев: Фијаско на власта со справување на КОВИД-19 пандемијата

Канал5 - 14.02.2021

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, и тоа 3.000 по глава на жител буквално во светот,рече Владимир Ѓорчев, секретар за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ .

Вакцинацијата почнува од среда, досега се пријавени 4 000 здравствени работници

360 степени - 14.02.2021

Со вакцините од „Фајзер“ кои Македонија ги набави од Србија први ќе се вакцинираат здравствените работници во модуларната болница во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Вакцинацијата почнува од среда, а досега се пријавени 4 000 здравствени ...

Филипче го посети тимот од МЗ и МАЛМЕД кои што изготвија записник за прием на вакцината Фајзер

Канал5 - 14.02.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска на Институтот за трансфузиона медицина го посети тимот од Министерство за здравство и МАЛМЕД кои изготвија записник за прием на вакцината Фајзер.

Во записник наведено дека е почитуван ладниот ланец во тек на транспортот на вакцината

ТВ21 - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче изврши увид во Институтот за трансфузиона медицина каде тимови од министерството и МАЛМЕД изготвија записник за прием на вакцината Фајзер. „Во записникот се утврдува дали е почитуван ладниот ланец во тек на ...

ФОТО: Вакцините од Србија, складирани во фрижидерите

ТВ21 - 14.02.2021

Донацијата од вакицни која денеска беше предадена на градничниот премин Табановце, веќе се складирани соодветно во фрижидерите кои претходно ги провери и министерот за здравство, Венко Филипче.

Досега 4000 здравствени работници пријавени за вакцинација – имунизацијата започнува во среда

ТВ21 - 14.02.2021

Министерството за здравство информира дека досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против КОВИД-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови.

Заев: Среќни сме што српскиот народ со нас ја сподели својата вакцина

ТВ21 - 14.02.2021

Дефицитот на вакцини против Ковид-19 во светот е основната причина зошто се уште немаме вакцини. Среќни сме што српскиот народ веќе со недели ја прима вакцината и што сподели од својата вакцина со македонскиот народ, порача премиерот Зоран Заев при ...

Вакцинација почнува в среда, кажа Филипче по добивањето вакцини од Србија

Сакам да кажам - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека вакцинацијата против ковид-19 во Македонија ќе почне в среда, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници во модуларната болница во Клиничкиот центар во Скопје.

Вакцинирањето против корона вирусот ќе почне в среда

ТВ21 - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

Вучиќ: Моравме на „Фајзер“ да му дадеме посебни гаранции дека ќе му го гарантираме начинот на транспорт на вакцините

ТВ21 - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

Филипче: Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер" се подготвени

Канал5 - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил информира дека фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер" се подготвени. – Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите ...

Филипче: Во среда почнува вакцинацијата на здравствените работници

Фокус - 14.02.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче од ГП Табановце се заблагодари за помошта од Србија за вакцините. Тој истакна дека од среда ќе се почне со вакцинација во Клиничкиот центар во модуларната болница. -Ние сме подготвени да ги прифатиме вакцините.

Пристигнаа вакцините, Заев се заблагодари на Србија за помошта за нашето јавно здравје

Фокус - 14.02.2021

Премиерот на Македонија, Зоран Заев денеска ги прими вакцините од Фајзер. Тој се заблагодари на српската помош, со надеж дека ова ќе ги зацврсти односите со народите. -Ова е помош добрососедска. Ништо не е завршено во оваа година.

Филипче направи увид: „Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер се подготвени“

ТВ21 - 14.02.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче пред пристигнувањето на вакцините од Србија на Фајзер изрши увид дали се подготвени фрижидерите за безбедно чување на вакцините. „Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер се подготвени.

Филипче: Фрижидерите за вакцините од „Фајзер“ се подготвени

360 степени - 14.02.2021

Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер се подготвени. Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите стандарди, напиша на својот профил на Фејсбук, министерот за здравство, Венко Филипче.

Комесар за здравство на ЕУ: Вакцините против мутации на вируси нема да поминат низ целиот процес на одобрување

ТВ21 - 14.02.2021

Европската унија ќе го забрза одобрувањето на вакцините за коронавирус прилагодени за борба против мутациите на вирусите, објави денеска во интервју за германскиот весник комесарката за здравство на ЕУ, Стела Киријакидес.

803.319 лица биле вакцинирани во Србија

ТВ21 - 14.02.2021

Според бројот на вакцинации на милион жители, Србија е втора во Европа, по Велика Британија. Следуваат Малта, Данска, Исланд, Словенија, Литванија, Швајцарија, Полска и Норвешка. Во светот, Србија е на 7-то место според бројот на вакцини на милион ...

Филипче: Фрижидерите за вакцините од „Фајзер“ се подготвени

24 Вести - 14.02.2021

Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер се подготвени. Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите стандарди, напиша на својот профил на Фејсбук, министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени

Алсат-М - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил информира дека фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени. – Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите ...

Филипче: Во среда ја почнуваме вакцинацијата со здравствените работници во модуларната болница

Канал5 - 14.02.2021

Во Македонија денеска пристигна првата пратка на вакцини против КОВИД-19 од Република Србија. Станува збор за 4680 од вкупно 8000 вакцини од компанијата Фајзер. На примопредавањето учествуваше делегација од Србија предводена од претседателот на ...

Вучиќ: Моравме на „Фајзер" да му дадеме посебни гаранции

Канал5 - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер" кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер" согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

Вучиќ: Моравме на „Фајзер“ да му дадеме посебни гаранции дека ќе му го гарантираме начинот на транспорт на вакцините

24 Вести - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

Заев: Среќни сме што српскиот народ со нас ја сподели својата вакцина

Канал5 - 14.02.2021

Дефицитот на вакцини против Ковид-19 во светот е основната причина зошто се уште немаме вакцини. Среќни сме што српскиот народ веќе со недели ја прима вакцината и што сподели од својата вакцина со македонскиот народ.

Вакцинирањето против корона вирусот ќе почне в среда

Телма - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

Вучиќ: Моравме на „Фајзер“ да му дадеме посебни гаранции дека ќе му го гарантираме начинот на транспорт на вакцините

Телма - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

МЗ:Досега 4000 здравствени работници се пријавени за вакцинација

Канал5 - 14.02.2021

Министерството за здравство информира дека досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против КОВИД-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови.

МЗ: Досега се пријавени 4.000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19

Фокус - 14.02.2021

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство.

Во Албанија утре пристигнуваат 7.000 вакцини од „Фајзер“, до сега вакцинирани над 1.200 здравствени работници

Фокус - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

Повеќе од една четвртина од Израелците примиле втора доза на вакцина против Ковид-19

Фокус - 14.02.2021

Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионетк, соопшти денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн. Во земјата со 9,3 милиони жители, вкупно 3,8 милиони веќе примиле ...

ВМРО-ДПМНЕ: Србија вакцинира 30.000 луѓе дневно, а Заев моли за милостина

Фокус - 14.02.2021

ВМРО-ДПМНЕ реагираше за првата пратка со вакцини на „Фајзер“ кои Србија ги донираше за Македонија, со обвинувања дека власта дека потфрла во процесот на вакцинација на населението. -Со Зоран Заев и Венко Филипче, Македонија е осудена да живее и да ...

Утре во Албанија пристигнуваат 7000 вакцини од Фајзер

Алсат-М - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, во почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

Во Британија се вакцинирани над 15 милиони луѓе, јавноста бара прекин на карантинот

Канал5 - 14.02.2021

Премиерот на Британија, Борис Џонсон, ги опиша податоците за 15 милиони вакцинации како „значајна пресвртница“, што поттикна зајакнување на повиците за мерки за олеснување. Програмата за вакцинација британската влада ја смета за редок успех во ...

МАН бара медиумските работници да имаат приоритет за вакцинација

360 степени - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари (МАН) бара од Владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и најзагрозената категорија на стари лица и изменоштени лица.

Конечно пристигнаа првите вакцини: Србија ја испрати првата пратка од 4.680 дози

Press24 - 14.02.2021

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими донацијата од 4.680 дози од вакцината на „Фајзер“ од српскиот претседател, Александар Вучиќ. -Пакетот од 4.680 од вкупно 8.000 е израз на пријателска и соседска подадена рака за поддршка и прва помош за ...

Пристигнаа првите вакцини во Македонија

Сител - 14.02.2021

Во Македонија денеска пристигнаа првите вакцини против Ковид-19. Првата пратка е од производителот Фајзер, а обезбедени се од Република Србија. Примопредавањето беше извршено на граничниот премин Табановце, каде што присуствуваше делегација од ...

Вистината за вакцините: науката наспроти митовите (ВИДЕО)

МКД - 14.02.2021

Д-р Кетрин О'Брајан од СЗО одговара на неколку теории на заговор за вакцините поврзани со неплодност, ДНК и составот на вакцините. „Вакцините што ги даваме не можат да предизвикаат неплодност.

Имунизацијата почнува од среда, први ќе се вакцинираат лекарите

МКД - 14.02.2021

По изјавите на премиерот Зоран Заев и претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјава за медиумите имаше и министерот за здравство Венко Филипче. Тој најави дека вакцинацијата во државава ќе почне во среда со здравствените работници.

Филипче на Табановце: Вакцинацијата почнува во среда

Слободен Печат - 14.02.2021

Се планира вакцината да ја примат 4.600 медицински работници, а вакцинацијата ќе се извршува во модуларната болница на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Првите вакцини од пратката што денеска беше примена како донација од соседна Србија ќе ...

Вучиќ му ги предаде првите дози вакцини на Заев

Макфакс - 14.02.2021

Претседателот Александар Вучиќ денеска му го предаде на премиерот Зоран Заев првиот контингент вакцини што Србија ни ги донира. Пратката содржи 4.680 вакцини на компанијата „Фајзер“, неопходни за имунизација на граѓаните против коронавирусот.

Повеќе од четвртина Израелци ја примиле втората доза од вакцината против Covid-19

Нетпрес - 14.02.2021

Повеќе од четвртина од населнието на Израел ја примиле и втората доза од вакцината на американско-германскиот тандем „Pfizer/BioNTech“ против коронавирусот, објави во неделата израелскиот министер за здравство.

Вакцинацијата почнува во среда

А1 On - 14.02.2021

Вакцинацијата во земјава ќе почне в среда најави министерот за здравство Венко Филипче веднаш по предавањето на вакцините од Србија за Македонија на Табановце. Трипартитниот договор беше потпишан вчера, ова беше услов за да се случи донацијата.

Филипче: Вакцинацијата започнува во среда со здравствените работници

Макфакс - 14.02.2021

Министеротза здравство Венко Филипче, кој присуствуваше на примопредавањето на вакцините против коронавирус, што Србија ни ги донираше утрово на граничниот премин Табановце, се заблагодари на пријателскиот чин од нашиот северен сосед.

Вакцинацијата на медицинските работници ќе започне в среда

Press24 - 14.02.2021

Со фајзеровите вакцини кои денеска пристигнаа во Македонија од Србија се планира да се вакцинираат 4.600 медицински работници. Министерот за здравство, Венко Филипче инфомираше дека вакцинацијата ќе се врши во модуларната болница во Клинички центар.

Вучиќ му предаде на Заев кутија со 4.680 дози од фајзеровата вакцина

Сител - 14.02.2021

Имунизацијата против коронавирусот може да почне. Во соработка со Србија, во земјава пристигнаа првите вакцини. Станува збор за 4 680 дози од американската компанија „Фајзер". Со комбе на српскиот Институт за вирусологија, пристигнаа преку ...

Дона Каран ја примила вакцината на Фајзер, а била заразена со Ковид-19

Репортер - 14.02.2021

Славната дизајнерка Дона Каран (72) откри дека била хоспитализирана со Ковид-19. Модната дизајнерка го сподели своето искуство со вирусот на својот Инстаграм и за време на виртуелното собирање на средства за поддршка на кандидатот за градоначалник ...

Велика Британија ги вакцинираше четирите најранливи групи

Слободен Печат - 14.02.2021

Британската Влада денеска соопшти дека 15 милиони луѓе ја примиле првата доза на вакцината против коронавирусот. Според Гардијан, Владата соопштила дека ја постигнала својата цел до средината на февруари со најмалку една доза да вакцинира четири ...

Филипче: Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени

Независен - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил информира дека фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени. – Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите ...

Филипче: Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени

Сител - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил информира дека фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени. Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите ...

Србија ја испорача донацијата од „Фајзер“, вакцинацијата почнува во среда

Глас на Америка - 14.02.2021

Станува збор за 4.680 дози од најавените осум илјади а први ќе се вакцинираат медициските работници кои се во директен контакт со заболените од Ковид -19 во т.н. „црвени зони“ ТАБАНОВЦЕ- Вкацинацијата против Ковид-19 во Северна Македонија конечно ...

Заев: Среќни сме што можеме да почнеме со имунизација – ова е огромен чин на солидарност и пријателство

Нова ТВ - 14.02.2021

На граничниот премин Табановце, српскиот претседател, Александар Вучиќ ги предаде на премиерот, Зоран Заев, вакцините во првата фаза, односно 4650 вакцини од компанијата Фајзер. „Како израз на драгоцен чин на пријателство, Србија денес споделува дел ...

Филипче: Вакцинацијата почнува в среда

+инфо - 14.02.2021

Министерот за здравство рече дека во најкус можен рок вакцинацијата добиена од Србија ќе ги помине потребните процедури низ институциите. Министерот за здравство, Венко Филипче најави дека очекува вакцинацијата ќе почне од среда во клиничкиот центар.

Во среда понува вакцинацијата на здравствените работници, најави Филипче

Нетпрес - 14.02.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче од ГП Табановце се заблагодари за помошта од Србија за вакцините. Тој истакна дека од среда ќе се почне со вакцинација во Клиничкиот центар во модуларната болница. -Ние сме подготвени да ги прифатиме вакцините.

Филипче: Во среда започнува имунизацијата – во првата група здравствените работници

Нова ТВ - 14.02.2021

На граничниот премин Табановце, српскиот претседател, Александар Вучиќ ги предаде на премиерот, Зоран Заев, вакцините во првата фаза, односно 4650 вакцини од компанијата Фајзер. Во таа насока, министерот за здравство, Венко Филипче кој присуствуваше ...

Вакцинирањето против коронавирусот ќе започне в среда

Сител - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

Вучиќ: Моравме на „Фајзер“ да му дадеме посебни гаранции дека ќе му го гарантираме начинот на транспорт на вакцините

Сител - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

Вучиќ: Моравме на „Фајзер“ да му дадеме посебни гаранции дека ќе му го гарантираме начинот на транспорт на вакцините

OhridNews - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

Велика Британија вакцинираше повеќе од 15 милиони луѓе

Слободен Печат - 14.02.2021

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, ги опиша податоците за 15 милиони вакцинации како „значајна пресвртница“ која ќе води кон попуштање на рестриктивните мерки. Британската влада постави амбициозна цел да се вакцинираат 15 милиони жители на ...

Српските вакцини стигнаа, имунизацијата почнува в среда (галерија)

Независен - 14.02.2021

Српскиот претседател Вучиќ изјави дека Србија нема други интереси освен да покажува пријателство кон Македонија и дека „вистинскиот пријател е оној којшто ќе ви се најде во тешка ситуација, во неволја, а не да биде тука само кога е лесно“ Македонија ...

Волстрит џурнал: Србија ја инспирира Европа да се сврти кон кинеските вакцини

МКД - 14.02.2021

Американскиот весник Волстрит џурнал објави статија за растечкото влијание на Кина во Европа поради вакцините против коронавирусот, со процена дека успешната употреба на кинеските вакцини во Србија ги инспирирала другите европски земји да побараат ...

Заев: Среќни сме што српскиот народ со нас ја сподели својата вакцина

Сител - 14.02.2021

Дефицитот на вакцини против Ковид-19 во светот е основната причина зошто се уште немаме вакцини. Среќни сме што српскиот народ веќе со недели ја прима вакцината и што сподели од својата вакцина со македонскиот народ, порача премиерот Зоран Заев при ...

Зошто Владимир Ѓорчев кажува толку невистини околу вакцините и короната

Независен - 14.02.2021

ЉУПЧО ПОПОВСКИ Ѓорчев тврди дека Македонија била најлоша во светот со вакцините и имунизацијата, а фактите велат дека во 120 земји вакцинацијата воопшто не е почната. Дури и во силни демократии и екстремно моќни економии, како Јапонија, Австралија, ...

Вакцинирањето против корона вирусот ќе почне в среда

OhridNews - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

Стигна првата тура со вакцини од Србија, од среда почнува вакцинацијата на здравствените работници

Радио МОФ - 14.02.2021

Пакет од 4680 вакцини од компанијата Фајзер, наменет за здравствените работници во Ковид центрите, утрово пристигна на границата со Србија. Тие се дел од вкупно 8000 вакцини кои Србија ќе ги подари во знак на солидарност и добрососедство.

Ќерката на Бил Гејтс, Џенифер, се пошегува за теориите на заговор откако прими вакцина против ковид

МКД - 14.02.2021

Џенифер К.Гејтс, ќерката на основачот на Мајкрософт Бил Гејтс, во петокот ја доби својата прва доза од вакцината против ковид-19 и шеговито искоментира една од теориите на заговор што се шират околу вакцините.

Досега четири илјади здравствени работници се пријавиле за вакцинација

Слободен Печат - 14.02.2021

Министерството за здравство информира дека досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против КОВИД-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови.

МАН: Владата да обезбеди примарна вакцинација и за медиумските работници

+инфо - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари (МАН) бара од владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници кои секојдневно се максимално изложени на ризикот од зараза со корона-вирусот паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и ...

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19, информира Министерството за здравство

ММС - 14.02.2021

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство.

В среда почнува вакцинацијата на 4.000 здравствени работници

Press24 - 14.02.2021

Министерството за здравство информира дека досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против КОВИД-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови.

Ѓорчев: Србија успешно вакцинира 30.000 луѓе дневно, а Заев моли за хуманитарна помош и милостина

Сител - 14.02.2021

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, и тоа 3.000 по глава на жител буквално во светот. Македонија овие денови ќе дојде до една ужасна бројка која што навистина е страшна, а тоа е 3.000 ...

МЗ: Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против ковид-19

+инфо - 14.02.2021

2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови. 4000 здравствени работници досега се пријавиле за вакцинација против ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во ...

МЗ: Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19

Сител - 14.02.2021

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство.

Вакцинацијата почнува од среда, прво со здравствените работници

Р.С.Европа - 14.02.2021

Првите вакцини од компанијата Фајзер, кои Македонија ги набави преку Србија, денеска пристигнаа во земјава, а министерот за здравство Венко Филипче изрази благодарност што северниот сосед отстапил дел од нивните вакцини.

Ѓорчев: Со Заев и Филипче, Македонија е осудена да зависи од хуманитарна помош и милостина од Србија

А1 On - 14.02.2021

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, и тоа 3.000 по глава на жител буквално во светот, рече Владимир Ѓорчев, секретар за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ.

(Видео) Ѓорчев: Имаме најмногу починати и најмалку вакцини во светот, зависиме од милостина

Макфакс - 14.02.2021

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, и тоа 3.000 по глава на жител буквално во светот, изјави на прес-конференција Влатко Ѓорчев, секретар за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ.

Ѓорчев: Србија успешно вакцинира 30.000 луѓе дневно, а Заев моли за хуманитарна помош и милостина

Нетпрес - 14.02.2021

Со Зоран Заев и Венко Филипче, Македонија е осудена да живее и да зависи од хуманитарна помош и милостина од Србија, рече на денешната прес-конференција секретарот за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев „Истовремено би сакал да ...

Ѓорчев: Фијаско на власта со справување на КОВИД-19 пандемијата, најмногу починати и најмалку вакцини во светот

Нетпрес - 14.02.2021

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, и тоа 3.000 по глава на жител буквално во светот, истакна на денешната прес-конференција секретарот за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ Владимир ...

Ѓорчев: Србија успешно вакцинира 30.000 луѓе дневно, а Заев моли за хуманитарна помош и милостина

+инфо - 14.02.2021

Секретарот за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ смета дека земјава целосно потфрли во однос на обезбедувањето вакцини. Со Зоран Заев и Венко Филипче, Македонија е осудена да живее и да зависи од хуманитарна помош и милостина од Србија, рече на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тоа што цела Влада се покрена да прави спектакл од пакет вакцини ја покажува нивната мизерија и ...

Сител - 14.02.2021

Тоа што цела влада се покрена да прави маркетинг од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Заев и владата. Видовме сервилност и неспособност на владата и лоша порака која ја отсликува неспособноста на Заев да менаџира со државата.

ВМРО-ДПМНЕ: Цела влада се покрена да прави спектакл од пакет вакцини

+инфо - 14.02.2021

ВМРО-ДПМНЕ потсетува дека 4.680 вакцини се за 2.340 луѓе Тоа што цела влада се покрена да прави маркетинг од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Зоран Заев и владата,реагира ВМРО-ДПМНЕ на денешното приемопредавање на вакцините од ...

Ѓорчев: Фијаско на власта со Ковид-19

Press24 - 14.02.2021

По донацијата на вакцини од Србија, реагираа од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, од каде велат дека Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено најмногу мртви. „Истовремено оваа Македонија на Зоран Заев и Венко Филипче е ...

Филипче ги посети тимот од МЗ и МАЛМЕД кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер“

Сител - 14.02.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска на Институтот за трансфузиона медицина го посети тимот од Министерство за здравство и МАЛМЕД кои изготвија записник за прием на вакцината Фајзер.

Филипче ги посети тимот од МЗ и МАЛМЕД кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер”

ММС - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на Институтот за трансфузиона медицина го посети тимот од Министерство за здравство и Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер”.

Филипче ги посети тимот од МЗ и МАЛМЕД кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер“

Независен - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на Институтот за трансфузиона медицина го посети тимот од Министерство за здравство и Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер“.

ВМРО-ДПМНЕ: Цела влада да прави спектакл од пакет вакцини, тоа ја покажува мизеријата и неспособноста на Заев и владата

Нетпрес - 14.02.2021

Тоа што цела влада се покрена да прави маркетинг од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Заев и владата, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ.

Филипче ги посети тимот од МЗ и МАЛМЕД кои подготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер“

Нетпрес - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на Институтот за трансфузиона медицина го посети тимот од Министерство за здравство и Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер“.

Во Албанија утре пристигнуваат 7.000 вакцини од „Фајзер“

+инфо - 14.02.2021

Досега во Албанија се вакцинирани над 1.200 здравствени работници. Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на ...

Нова пратка од 7000 вакцини на „Фајзер“ утре пристигнува во Албанија

А1 On - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

Во Албанија утре пристигнуваат 7.000 вакцини од „Фајзер“, до сега вакцинирани над 1.200 здравствени работници

Независен - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

Во Албанија утре пристигнуваат 7.000 вакцини од „Фајзер“, до сега вакцинирани над 1.200 здравствени работници

Сител - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

Експерти: Вакцината не може да влијае на плодноста

USB - 14.02.2021

Тврдењата дека вакцините против ковид можат да влијаат на плодноста кај мажите се неосновани, објавија денеска британски експерти од Кралскиот колеџ во Лондон. На социјалните мрежи се појавија лажни тврдења дека вакцината на компаниите ...

Вистинскиот пријател се познава во неволја, порача Вучиќ

МКД - 14.02.2021

Ова е мал подарок којшто сум сигурен дека и вие нас би ни го дале, бидејќи вистинскиот пријател во неволја се познава, порача српскиот претседател Александар Вучиќ на примопредавањето на вакцините од „Фајзер" кои ни ги отстапува Србија.

Утре во Албанија пристигнуваат 7000 вакцини од Фајзер

Р.С.Европа - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, во почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

Повеќе од една четвртина од Израелците примиле втора доза на вакцина против ковид-19

Слободен Печат - 14.02.2021

Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на „Фајзер“/„Бионетек“, соопшти денеска израелскиот министер за здравство, Јули Еделштајн. Во земјата со 9,3 милиони жители, вкупно 3,8 милиони веќе ...

Повеќе од една четвртина Израелци примиле втора доза на вакцина против Ковид-19

А1 On - 14.02.2021

Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионетк, соопшти денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн. Во земјата со 9,3 милиони жители, вкупно 3,8 милиони веќе примиле ...

Ѓорчев: Македонија има најмногу починати и најмалку вакцини во светот

Р.С.Европа - 14.02.2021

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, рече денеска Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ. „Македонија овие денови ќе дојде до една ужасна бројка која што навистина е страшна, а тоа е 3.000 починати.

Повеќе од една четвртина од Израелците примиле втора доза на вакцина против Ковид-19

Независен - 14.02.2021

Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионетк, соопшти денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн. Во земјата со 9,3 милиони жители, вкупно 3,8 милиони веќе примиле ...

Бачев: Чуствува ли Заев срам што пријателите од НАТО го оставија на цедило?

А1 On - 14.02.2021

Партијата на Јанко Бачев, Единствена Македонија, во соопштение го прашува премиерот Зоран Заев „дали денеска при примањето на вакцини од Србија почуствува барем малку непријатност и срам што неговите пријатели од НАТО го тумбаа на првата кривина и ...

Кирјакидес: Потребна е побрза процедура за вакцините против новите соеви на корона

Нетпрес - 14.02.2021

Европската комесарка за здравство Стела Киријакидес рече дека ЕУ ќе ги забрза процедурите за користење „подобрени“ вакцини против новите варијанти на ...

Велика Британија ги вакцинираше четирите најранливи групи

Независен - 14.02.2021

Британската Влада денеска соопшти дека 15 милиони луѓе ја примиле првата доза на вакцината против коронавирусот. Според Гардијан, Владата соопштила дека ја постигнала својата цел до средината на февруари со најмалку една доза да вакцинира четири ...

Макрон: Да се вклучат вакцините од Кина и Русија

Слободен Печат - 14.02.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на засилени меѓународни напори за доставување вакцини во сиромашните земји, како и поголема вклученост на Кина и Русија. Иако француската програма за вакцинација беше погодена од доцнење во испораката и ...

Макрон бара да се вклучат вакцините од Кина и Русија

+инфо - 14.02.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на засилени меѓународни напори за доставување вакцини во сиромашните земји, како и поголема вклученост на Кина и Русија. Иако француската програма за вакцинација беше погодена од доцнење во испораката и ...

МАН бара Владата да обезбеди примарна вакцинација и за медиумските работници

Нетпрес - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари (МАН) бара од владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници кои секојдневно се максимално изложени на ризикот од зараза со корона-вирусот паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и ...

Макрон бара и вакцините од Кина и Русија да бидат интегрирани

Нетпрес - 14.02.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на засилени меѓународни напори за доставување вакцини во сиромашните земји, како и поголема вклученост на Кина и Русија. Иако француската програма за вакцинација беше погодена од доцнење во испораката и ...

МАН: Владата да обезбеди примарна вакцинација и за медиумските работници

Макфакс - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари МАН бара од владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и најзагрозената категорија на стари лица и изменоштени лица.

МАН бара медиумските работници да бидат во приоритетните групи за вакцинација

ММС - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари – МАН бара од Владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници кои секојдневно се максимално изложени на ризикот од зараза со корона-вирусот паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и ...

МАН бара медиумските работници да бидат во приоритетните групи за вакцинација

Слободен Печат - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари – МАН бара од Владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници кои секојдневно се максимално изложени на ризикот од зараза со коронавирусот паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и ...

ВИДЕО: Пристигнаа 4680 дози вакцини против Ковид-19, донација од Србија

А1 On - 14.02.2021

Првите 4680 дози вакцини против Ковид-19, донација од Србија која предвидува вкупно 8000 дози, пристигна во Македонија и оваа пратка ќе биде наменета за вакцинација на медицинскиот персонал.На примопредавањето присуствуваа премиерот Зоран Заев и ...

Вучиќ до Заев: Со овие неколку илјади вакцини, ќе спасите неколку десетици животи

+инфо - 14.02.2021

Премиерот Заев донацијата ја смета за чин на пријателство и поддршка. Овој настан е резултат на пријателството и меѓусебната поддршка меѓу народите и државите, како и на разбирањето на ситуацијата во која се најде целиот свет, рече премиерот Зоран ...

Медиумските работници да бидат во приоритетните групи за вакцинација, бара Македонската асоцијација на новинари

А1 On - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари – МАН бара од Владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници кои секојдневно се максимално изложени на ризикот од зараза со корона-вирусот паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и ...

Британија го заврши првиот бран вакцинација на четирите најзагрозени групи граѓани

А1 On - 14.02.2021

Британската Влада денеска соопшти дека 15 милиони луѓе ја примиле првата доза од вакцината против коронавирусот. Според Гардијан, Владата соопштила дека ја постигнала својата цел до средината на февруари со најмалку една доза да вакцинира четири ...

Велика Британија вакцинираше 15 милиони луѓе

Нетпрес - 14.02.2021

Британската Влада соопшти дека 15 милиони луѓе веќе ја примиле првата доза на вакцината против корона вирусот. Официјален Лондон соопшти дека ја постигнал целта до средината на февруари, со барем една доза, да вакцинира четири групи луѓе за кои се ...

Филипче: Вакцинацијата започнува во среда со здравствените работници

ММС - 14.02.2021

Првата пратка на вакции против Ковид 19 од Република Србија денеска пристигнаа на граничниот премин „Табановце“, станува збор за 4680 од вкупно 8000 вакцини на компанијата „Фајзер“. Министерот за здравство Веко Филипче изрази благодарност до ...

Вакцинацијата во Македонија почнува во среда, први се здравствените работници

Скопје инфо - 14.02.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче од ГП Табановце се заблагодари за помошта од Србија за вакцините. Тој истакна дека од среда ќе се почне со вакцинавија во Клиничкиот центар во модуларната болница. Ние сме подготвени да ги прифатиме вакцините.

Филипче од Табановце: Благодарност до Србија. Од среда ќе се вакцинираат здравствените работници

Либертас - 14.02.2021

-Ние сме подготвени да ги прифатиме вакцините. Тие се на пат да бидат сместени во фрижидерите – рече ...

Неделен Фактор: Генијалноста на Ваксајнс кампањата

Фактор - 14.02.2021

Македонската влада ја спроведе најдобрата можна кампања за прифаќање на вакцините и им нанесе тежок пораз на антиваксерите. Замислете сега да имавме 500 илјади дози на вакцината за корона вирусот, кој ќе ги слушаше како се пењават е да бе на нас ли ...

Ѓорчев: Фијаско на власта, има најмногу починати и најмалку вакцини во светот

MTM - 14.02.2021

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, и тоа 3.000 по глава на жител буквално во светот, изјави на прес-конференција Влатко Ѓорчев, секретар за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ.

Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер се подготвени

iPortal - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче објави фотографии од фрижидерите каде што ќе се чуваат вакцините. „Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер се подготвени. Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и ...

Вучиќ: Смрзнав, затоа ќе бидам краток

Кајгана - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со Pfizer кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со Pfizer согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

Еве кога ќе почне вакцинирањето против корона вирусо

Бизнис Вести - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер” вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Вакцинирањето против коронавирусот ќе почне в среда

Кајгана - 14.02.2021

Скопје, 14 февруари 2021 (МИА) – Со првите дози на Pfizer вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

ВМРО-ДПМНЕ: Цела влада се покрена да прави спектакл од пакет вакцини

Либертас - 14.02.2021

Тоа што цела влада се покрена да прави маркетинг од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Зоран Заев и владата,реагира ВМРО-ДПМНЕ на денешното приемопредавање на вакцините од Србија на граничкиот премин Табановце.

Мала била кутијата?! Вакцини се тоа, не минофрлачи!

Бриф - 14.02.2021

Вакцините пристигнаа заедно со реакцијата на социјалните мрежи за кутијата, комбето, настанот… Своја реакција на Фејсбук напиша и Едмонд Адеми „ Инаку таа мала кутија ќе заштити 4000 лекари и медицински персонал кои се во први редови во оваа битка.

Пристигна првата пратка вакцини од Србија,Заев и Вучиќ го докажаа пријателството на двете земји

Пулс24 - 14.02.2021

Македонија конечно ги доби првите анти-КОВИД вакцини. Снежното невреме не беше пречка комбето со 4680 вакцини на „Фајзер“ кои ги донира Србија да пристигне претпладнево на „Табановце“. Домаќинот на свечената церемонија, премиерот Заев, рече дека ...

„ДобиФме вакцини без договор за добрососедство„: Твитер реакции за донацијата од Србија

еМагазин - 14.02.2021

Македонија денеска конечно ги доби првите вакцини против Ковид-19, донација од соседна Србија. Очекувано настанот е топ тема на социјалните мрежи. Коментарите се различни, а еве дел од ...

Што треба да знаете за вакцините на Фајзер, кои денеска пристигнаа од Србија

еМагазин - 14.02.2021

На граничниот премин Табановце денеска стигна првата пратка од вакцини на Фајзер, донација од соседна Србија. Денеска пристигнаа 4.680 од предвидените 8.000 вакцини против Ковид-19. Оваа се први вакцини против Ковид-19 кои досега пристигнаа во ...

Вакцинанцијата против Ковид-19 во Македонија ќе почне в среда со вакцинирање на здравствените работници

еМагазин - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство . Филипче потенцираше дека вакцинацијата ќе почне со здравствените ...

Заев: Среќни сме што српскиот народ со нас ја сподели својата вакцина

iPortal - 14.02.2021

Дефицитот на вакцини против Ковид-19 во светот е основната причина зошто се уште немаме вакцини. Среќни сме што српскиот народ веќе со недели ја прима вакцината и што сподели од својата вакцина со македонскиот народ, порача премиерот Зоран Заев при ...

Филипче: Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени

Бриф - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил информира дека фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени. – Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите ...

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19

Граѓански збор - 14.02.2021

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство.

Заев: Среќни сме што српскиот народ со нас ја сподели својата вакцина

Граѓански збор - 14.02.2021

Дефицитот на вакцини против Ковид-19 во светот е основната причина зошто се уште немаме вакцини. Среќни сме што српскиот народ веќе со недели ја прима вакцината и што сподели од својата вакцина со македонскиот народ, порача премиерот Зоран Заев при ...

Филипче: Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени

Точка - 14.02.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, објави фотографии од фрижидерите за чување на вакцините на својот Фејсбук профил и извести дека тие се подготвени. „Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер се подготвени.

(Галерија) Првите вакцини против Ковид-19 складирани во фрижидер

еМагазин - 14.02.2021

Во Македонија денеска пристигнаа првите вакцини против Ковид-19, донација од соседна Србија. Во земјава пристигнаа 4.680 дози од предвидените 8.000. Станува збор за вакцините на Фајзер, кои се чуваат на температура од -70 степени Целзиусови.

ФОТО ОД ВАКЦИНИТЕ: Првите дози за здравствените работници, се пријавиле 4.000

Фактор - 14.02.2021

Министерството за здравство информира дека досега се пријавени 4.000 здравствени работници за вакцинација против КОВИД-19. Од нив, околу 2.000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови.

Филипче: Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени

Либертас - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил информира дека фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени. – Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите ...

Конечно пристигнаа првите вакцини во Македонија

Скопје инфо - 14.02.2021

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими донацијата од 4.680 дози од вакцината на „Фајзер“ од српскиот претседател, Александар Вучиќ. Пакетот од 4.680 од вкупно 8.000 е израз на пријателска и соседска подадена рака за поддршка и прва помош за ...

Пристигна првата пратка со 4.680 вакцини против ковид-19 од Србија (галерија)

Мета - 14.02.2021

На граничниот премин Табановце, утрово пристигна првата пратка „Фајзер“ вакцини против ковид-19 од Србија. На примопредавањето присуствуваше претседателот на Србија, Александар Вучиќ заедно со делегацијата, како и премиерот Зоран Заев со министерот ...

Филипче: Вакцинацијата започнува во среда со здравствените работници

Точка - 14.02.2021

Министеротза здравство Венко Филипче, кој присуствуваше на примопредавањето на вакцините против коронавирус, што Србија ни ги донираше утрово на граничниот премин Табановце, се заблагодари на пријателскиот чин од нашиот северен сосед.

Вакцинацијата почнува в среда, рече Филипче

Кумановски м. - 14.02.2021

Вакцинацијата против коронавирусот во Македонија започнува в среда, најави денеска од граничниот премин Табановце, министерот за здравство Венко Филипче. Токму на овој граничен премин денеска со полициска придружба, српска делегација предводена од ...

Фоторепортажа од еден необичен ден и една кутија вакцини

Фактор - 14.02.2021

Вкупно 4.680 вакцини - толку успеа да ни даде како донација денеска соседна Република Србија. Ќе биде донесен уште еден пакет до вкупно 8.000 вакцини. За вакцините имаше медиумска помпа, можеби и разбирливо, затоа што Македонија долго чекаше на ...

Макрон: Да се вклучат вакцините од Кина и Русија

iPortal - 14.02.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на засилени меѓународни напори за доставување вакцини во сиромашните земји, како и поголема вклученост на Кина и Русија. Иако француската програма за вакцинација беше погодена од доцнење во испораката и ...

Фрижидерите подготвени, вакцинацијата почнува во среда во модуларната болница

Женски магазин - 14.02.2021

Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер се подготвени. Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите стандарди, објави министерот за здравство непосредно пред пристигнувањето на вакцините ...

МЗ: Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19

Либертас - 14.02.2021

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство.

Пристигнаа првите вакцини во Македонија (ФОТО)

Кумановски м. - 14.02.2021

Првите дози од вакцините на компанијата Фајзер пристигнаа денеска на граничниот премин Табановце. Нив ги донесе делегацијата на Република Србија предводена од тамошниот претседател Александар Вучиќ заедно во придружба со министерот за здравство ...

Фрижидерите подготвени, вакцинацијата почнува во среда во модуларната болница

Фактор - 14.02.2021

Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер се подготвени. Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите стандарди, објави министерот за здравство непосредно пред пристигнувањето на вакцините ...

Во Албанија утре пристигнуваат 7.000 вакцини од „Фајзер“, до сега вакцинирани над 1.200 здравствени работници

Либертас - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

МАН бара медиумските работници да се вакцинираат меѓу првите

Фактор - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари МАН бара од Владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници кои секојдневно се максимално изложени на ризикот од зараза со корона-вирусот паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и ...

Филипче на Табановце: Вакцинацијата почнува во среда

iPortal - 14.02.2021

Се планира вакцината да ја примат 4.600 медицински работници, а вакцинацијата ќе се извршува во модуларната болница на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Првите вакцини од пратката што денеска беше примена како донација од соседна Србија ќе ...

Филипче: Вакцинацијата започнува во среда со здравствените работници

MTM - 14.02.2021

Министеротза здравство Венко Филипче, кој присуствуваше на примопредавањето на вакцините против коронавирус, што Србија ни ги донираше утрово на граничниот премин Табановце, се заблагодари на пријателскиот чин од нашиот северен сосед.

Филипче: В среда ја почнуваме вакцинацијата

Тера - 14.02.2021

Денеска пристигна првата пратка на вакцини против КОВИД-19 од Република Србија. Станува збор за 4680 од вкупно 8000 вакцини од компанијата Фајзер. На примопредавањето учествуваше делегација од Србија предводена од претседателот на државата ...

Вучиќ објасни зошто доцнеа вакцините од Србија

еМагазин - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

(Фото) Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер, кои стигнаа од Србија се подготвени

еМагазин - 14.02.2021

Министерот за здравство, на својот Фејсбук профил соопшти дека фрижидерите за вакцините кои денеска пристигнаа од Србија се подготвени. „Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер се подготвени.

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19

iPortal - 14.02.2021

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство.

Вучиќ му ги предаде првите дози вакцини на Заев

MTM - 14.02.2021

Претседателот Александар Вучиќ денеска му го предаде на премиерот Зоран Заев првиот контингент вакцини што Србија ни ги донира. Пратката содржи 4.680 вакцини на компанијата „Фајзер“, неопходни за имунизација на граѓаните против коронавирусот.

Макрон: Да се вклучат вакцините од Кина и Русија

Либертас - 14.02.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на засилени меѓународни напори за доставување вакцини во сиромашните земји, како и поголема вклученост на Кина и Русија. Иако француската програма за вакцинација беше погодена од доцнење во испораката и ...

Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер се подготвени

Тера - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче објави фотографии од фрижидерите каде што ќе се чуваат вакцините. „Фрижидерите за чување на вакцините од Фајзер се подготвени. Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и ...

Филипче: Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени

Опсервер - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил информира дека фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени. – Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите ...

Филипче: Досега 4000 здравствени работници пријавени за вакцинација, почнуваме во среда со медицинскиот тим во ...

Скопје1 - 14.02.2021

Министерството за здравство информира дека досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против КОВИД-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови.

Што е најскапо: Вакцините, протоколот или срамот

Expres - 14.02.2021

По пропагандниот настан организиран од Владата за прием на вакцини кои се доволни за само 2340 македонски граѓани, иницијаторот на движењето Нова Република Ивон Величковски открива што е најскапо од церемонијата за српските вакцини.

Филипче: Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени

Frontline - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил информира дека фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени. – Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите ...

МЗ: Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19

24Инфо - 14.02.2021

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство.

МЗ: Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19

Опсервер - 14.02.2021

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство.

МЗ: Досега пријавени 4.000 здравствени работници за првите 4.680 вакцини што стигнаа од Србија

Денешен - 14.02.2021

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство.

Циркус на Табановце за едно кутивче вакцини

PressingTV - 14.02.2021

Утринава на граничниот премин Табановце во Македонија премиерот Зоран Заев ја прими донацијата од 4.680 дози од вакцината на „Фајзер“ од српскиот претседател, Александар Вучиќ. Ова е се први вакцини против ковид-19 што пристигнуваат во Македонија, а ...

Пристигнаа вакцините: За Заев сега Вучиќ е добар, скоро како брат

PressingTV - 14.02.2021

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими донацијата од 4.680 дози од вакцината на „Фајзер“ од српскиот претседател, Александар Вучиќ. Пакетот од 4.680 од вкупно 8.000 е израз на пријателска и соседска подадена рака за поддршка и прва помош за ...

Филипче: Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер” се подготвени

24Инфо - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил информира дека фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер” се подготвени. – Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите ...

Ѓорчев: Фијаско со справување со пандемијата, најмногу починати и најмалку вакцини во светот

24Инфо - 14.02.2021

Интегрален текст од прес конференција на Владимир Ѓорчев, секретар за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ „Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, и тоа 3.000 по глава на жител буквално во ...

Единствена Македонија до Заев: Дали при приемот на вакцини од Србија, почуствува и малку срам што НАТО те остави на ...

Скопје1 - 14.02.2021

Единствена Македонија го прашува Зоран Заев дали денеска при примањето на вакцини од Србија почуствува барем малку непријатност и срам што неговите пријатели од НАТО го тумбаа на првата кривина и го оставија на цедило.

Вакцинирањето со вакцините од Србија ќе почне од среда

PressingTV - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

Вакцинирањето во Македонија ќе заврши за еден ден и неколку часа

Република - 14.02.2021

Тоа што цела влада се покрена да прави маркетинг од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Заев и владата. Видовме сервилност и неспособност на владата и лоша порака која ја отсликува неспособноста на Заев да менаџира со државата, ...

Конечно пристигнаа првите вакцини: Србија ја испрати првата пратка од 4.680 дози

Република - 14.02.2021

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими донацијата од 4.680 дози од вакцината на „Фајзер“ од српскиот претседател, Александар Вучиќ. истакна Заев во говорот. Рече оваа солидарност е израз и на традицијата на регионот. рече Заев.

Ѓорчев: Србија успешно вакцинира 30.000 луѓе дневно, а Заев моли за хуманитарна помош и милостина

Курир - 14.02.2021

Со Зоран Заев и Венко Филипче, Македонија е осудена да живее и да зависи од хуманитарна помош и милостина од Србија, рече на денешната прес-конференција секретарот за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев „Истовремено би сакал да ...

Со црвени теписи и ПР настан, Македонија ги доби првите ковид вакцини, донација од Србија

MakPress - 14.02.2021

На граничниот премин Табановце денеска стигна првата пратка од вакцини на „Фајзер“, донација од Република Србија. Првите 4.680 од предвидените 8.000 вакцини против Ковид-19 на премиерот Зоран Заев му ги предаде српскиот претседател Александар Вучиќ.

МЗ: Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19

MakPress - 14.02.2021

Досега се пријавени 4000 здравствени работници за вакцинација против Ковид-19. Од нив, околу 2000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство.

Апелгрин за славењето за добиените вакцини од Србија: Јадни сме

Expres - 14.02.2021

Џез-вокалистот Џон Илија Апелгрин ја коментира славеничката атмосфера кај власта по добивањето на првите вакцини за Ковид-19 од Србија. „Колку го срозавме критериумот во се‚ гледаме денес со доаѓањето на вакцини од Србија Како држава сосем ја ...

Ѓорчев: Фијаско на власта со справување на КОВИД-19 пандемијата, најмногу починати и најмалку вакцини во светот

MakPress - 14.02.2021

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, и тоа 3.000 по глава на жител буквално во светот. Македонија овие денови ќе дојде до една ужасна бројка која што навистина е страшна, а тоа е 3.000 ...

Ѓорчев: Србија успешно вакцинира 30.000 луѓе дневно, а Заев моли за хуманитарна помош и милостина

MakPress - 14.02.2021

Истовремено би сакал да упатам и да имам еден коментар кој што се донесува на денешното примопредавање на вакцините на граничниот премин Табановце. А, тоа е следниот: Со Зоран Заев и Венко Филипче, Македонија е осудена да живее и да зависи од ...

Британија вакцинираше повеќе од 15 милиони луѓе, Џонсон вели дека ова е пресвртна точка

Локално - 14.02.2021

Премиерот на БРИТАНИЈА, Борис Џонсон, ги опиша податоците за 15 милиони вакцинации како „значајна пресвртница“, што поттикна зајакнување на повиците за мерки за олеснување. Програмата за вакцинација британската влада ја смета за редок успех во ...

Филипче ги посети тимот од МЗ и МАЛМЕД кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер“

Република - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на Институтот за трансфузиона медицина го посети тимот од Министерство за здравство и Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер“.

(Видео) Вучиќ му ги предаде првите дози вакцини на Заев

Н.Македонија - 14.02.2021

Претседателот Александар Вучиќ денеска му го предаде на премиерот Зоран Заев првиот контингент вакцини што Србија ни ги донира. Пратката содржи 4.680 вакцини на компанијата „Фајзер“, неопходни за имунизација на граѓаните против коронавирусот.

Фијаско на власта со справувањето со ковид-19: Најмногу починати и најмалку вакцини во светот

Република - 14.02.2021

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, и тоа 3.000 по глава на жител буквално во светот, истакна на денешната прес-конференција секретарот за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ Владимир ...

Повеќе од една четвртина од Израелците примиле втора доза на вакцина против Ковид-19

24Инфо - 14.02.2021

Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионетк, соопшти денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн. Во земјата со 9,3 милиони жители, вкупно 3,8 милиони веќе примиле ...

(Фото) Вакцините од Табановце веќе сместени во фрижидер

24Инфо - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер” вакцините кои ги добивме како донација утрово од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

Србија ни ги предаде вакцините на Фајзер

Денар - 14.02.2021

Србија денеска го донираше првиот дел од 8.000 дози вакцини на Фајзер против Ковид – 19 на Северна Македонија. Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев и Српскиот претседател Александар Вучиќ присуствуваа на церемонијата на предавање на ...

Блам, лотарија, вакцини на 3 дела – Србија игра мајтап со Заев (ФОТО+ВИДЕО)

Expres - 14.02.2021

Српските социјални мрежи денеска со невиден потсмев го третираат пропагандниот настан по повод добиените нецели 5000 вакцини кои претседателот Вучиќ му ги предаде на Заев. Меѓу потсмешливите коментари кои се користат од страна на влијателни српски ...

Србија успешно вакцинира 30.000 луѓе дневно, а Заев моли за хуманитарна помош и милостина

Република - 14.02.2021

Со Зоран Заев и Венко Филипче, Македонија е осудена да живее и да зависи од хуманитарна помош и милостина од Србија, рече на денешната прес-конференција секретарот за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев Истовремено би сакал да упатам ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тоа што цела влада се покрена да прави спектакл од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на ...

24Инфо - 14.02.2021

Тоа што цела влада се покрена да прави маркетинг од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Заев и владата. Видовме сервилност и неспособност на владата и лоша порака која ја отсликува неспособноста на Заев да менаџира со државата.

(Видео) Ѓорчев: Фијаско на власта, има најмногу починати и најмалку вакцини во светот

Centar - 14.02.2021

Македонија е земјата која што има најмалку вакцини во светот, а истовремено имаме најмногу мртви, и тоа 3.000 по глава на жител буквално во светот, изјави на прес-конференција Влатко Ѓорчев, секретар за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ.

Неспособната власт гази на црвени килими, обичните смртници се лизгаат по снегот

Република - 14.02.2021

И додека граѓаните мака мачат со снегот, властите наместо да го исчистат одлучија да постават црвен килим за пречек на вакцините од Србија. Денеска на Јутјуб каналот на Владата осамна видео во кое во живо се пренесува пречекот на вакцините од ...

Филипче: Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени

MakPress - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил информира дека фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени. – Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите ...

„Тоа што цела влада се покрена да прави спектакл од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Заев и ...

Курир - 14.02.2021

Тоа што цела влада се покрена да прави маркетинг од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Заев и владата, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ.

Заев до Вучиќ: Ова е драгоцен чин на солидарност и пријателство, благодарам што се грижите за нашето јавно здравје

Frontline - 14.02.2021

Како израз на драгоцен чин на солидарност, соседна Србија споделува 4.680, од вкупно 8.000 вакцини. Ова е израз за пријателска помош додека да стиигнат вакцините што ние ги нарачавме. Ништо не е завршено, кризата трае, останува да бидеме внимателни, ...

Вучиќ: Моравме на „Фајзер“ да му дадеме посебни гаранции дека ќе му го гарантираме начинот на транспорт на вакцините

Frontline - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

ВМРО ДПМНЕ: Тоа што цела влада се покрена да прави спектакл од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на ...

Скопје1 - 14.02.2021

Тоа што цела влада се покрена да прави маркетинг од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Заев и владата. Видовме сервилност и неспособност на владата и лоша порака која ја отсликува неспособноста на Заев да менаџира со државата.

Филипче на Институтот за трансфузиологија го посети тимот од МЗ и МАЛМЕД кои изготвија записник за прием на вакцината ...

Скопје1 - 14.02.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска на Институтот за трансфузиона медицина го посети тимот од Министерство за здравство и МАЛМЕД кои изготвија записник за прием на вакцината Фајзер.

Првата пратка вакцини од Србија доволни за вакцинирање на пријавените здравствени работници

Скопско Ехо - 14.02.2021

Досега се пријавени 4.000 здравствени работници за вакцинација против ковид-19. Од нив, околу 2.000 здравствени работници се во градот Скопје, а останатите се во другите градови, соопшти Министерството за здравство.

Во среда почнува и завршува вакцинацијата, од четврток ќе чекаме нови вакцини

Expres - 14.02.2021

Министерот за здравство Филипче најави дека вакцинацијата со вакцините Фајзер кои ни ги додели Србија ќе почне во среда. Тоа значи дека со добиените 4680 вакцини вакцинацијата ќе почне во среда наутро и ќе заврши попладне по што наредните денови ...

Македонија нема да заборави кои кога ни било најтешко поради неспособноста на Заев, ни се пријатели, а кои се лажговци ...

Република - 14.02.2021

Конечно и во Македонија ќе започне вакцинација благодарение на помошта од Александар Вучиќ, српското раководство и народ на Република Србија. И тоа не ни дадоа, за Заев идеолошки и геополитички ,,неподобните“ источни, кинески или руски вакцини, туку ...

Филипче ги посети тимот од МЗ и МАЛМЕД кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер”

24Инфо - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на Институтот за трансфузиона медицина го посети тимот од Министерство за здравство и Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер”.

Вкупно пријавени 4.000 здравствени работници за вакцинација против Ковид 19

Локално - 14.02.2021

Вкупно 4.000 здравствени работници, досега влегоа во системот за пријавување за вакцинација против Ковид 19. Министерството за здравство, информира дека 2.000 од нив се од Скопје, додека останатите се од другите градови во земјава.

Се вакцинираше ќерката на Бил Гејтс, па се шегува со теоретичарите на заговори

Денешен - 14.02.2021

Против коронавирусот се вакцинираше 24-годишната Џенифер Гејтс, ќерка на основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс . Овој чин го искористи за да се пошегува, т.е. да испрати порака до теоретичарите на заговор.

Тоа што цела влада се покрена да прави спектакл од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Заев и ...

Опсервер - 14.02.2021

Почитувани, Тоа што цела влада се покрена да прави маркетинг од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Заев и владата. Видовме сервилност и неспособност на владата и лоша порака која ја отсликува неспособноста на Заев да менаџира со ...

Вучиќ: Моравме на „Фајзер” да му дадеме посебни гаранции дека ќе му го гарантираме начинот на транспорт на вакцините

24Инфо - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер” кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер” согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

Во Албанија утре пристигнуваат 7.000 вакцини од „Фајзер“, до сега вакцинирани над 1.200 здравствени работници

Република - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

В среда почнува вакцинацијата – „мразот го кршат“ здравствените работници од Клинички

Скопско Ехо - 14.02.2021

Вакцинирањето против ковид-19 во нашата земја ќе почне в среда со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија денеска, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

ВМРО-ДПМНЕ: Тоа што цела влада се покрена да прави спектакл од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на ...

MakPress - 14.02.2021

Тоа што цела влада се покрена да прави маркетинг од пакет вакцини ја покажува мизеријата и неспособноста на Заев и владата. Видовме сервилност и неспособност на владата и лоша порака која ја отсликува неспособноста на Заев да менаџира со државата.

Во Албанија утре пристигнуваат 7.000 вакцини од „Фајзер”, до сега вакцинирани над 1.200 здравствени работници

24Инфо - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер”. Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

Пладневен преглед: Пријателот во неволја се познава, Србија ги донесе првите вакцини, се шири лажна вест дека Манчевски ...

Frontline - 14.02.2021

Заев до Вучиќ : Ова е драгоцен чин на солидарност и пријателство, благодарам што се грижите за нашето јавно здравје. „Овој чин им даде пријатлеска рака на нашите сораѓани и тоа е алка на поврзување на двете земји.

(ФОТО) Филипче на Фејсбук ги покажа фрижидерите за вакцините

Скопско Ехо - 14.02.2021

-Фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени. Обучен и подготвен е техничи персонал кој ќе го следи нивото на температурата и запазувањето на сите стандарди, објави утрово министерот за здравство Венко Филипче на својот ...

Филипче обелодени кога почнува вакцинацијата во Македонија и кој прв ќе се вакцинира

Centar - 14.02.2021

Министеротза здравство Венко Филипче, кој присуствуваше на примопредавањето на вакцините против коронавирус, што Србија ни ги донираше утрово на граничниот премин Табановце, се заблагодари на пријателскиот чин од нашиот северен сосед.

Во Албанија утре пристигнуваат 7.000 вакцини од „Фајзер“, до сега вакцинирани над 1.200 здравствени работници

Курир - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

Вучиќ: Моравме на „Фајзер“ да му дадеме посебни гаранции за начинот на транспорт на вакцините

MakPress - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

Вучиќ: Моравме на „Фајзер“ да му дадеме посебни гаранции дека ќе му го гарантираме начинот на транспорт на вакцините

Опсервер - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

Македонија први вакцини доби од Србија, в среда започнува вакцинацијата!

4NEWS - 14.02.2021

На граничниот премин Табановце денеска стигна првата пратка од вакцини на „Фајзер“, донација од Република Србијја. Првите 4.800 од предвидените 8.000 вакцини против Ковид-19 на премиерот Зоран Заев му ги предаде српскиот претседател Александар Вучиќ.

Вучиќ му ги предаде првите дози вакцини на Заев

Centar - 14.02.2021

Претседателот Александар Вучиќ денеска му го предаде на премиерот Зоран Заев првиот контингент вакцини што Србија ни ги донира. Пратката содржи 4.680 вакцини на компанијата „Фајзер“, неопходни за имунизација на граѓаните против коронавирусот.

Вучиќ лично ги предаде Фајзер вакцините на граничниот премин Табановце

AKO - 14.02.2021

Пристигнаа 4680 од вкупно 8000 вакцини од компанијата Фајзер како поддршка од Владата на Република Србија. ,,Во среда ја почнуваме вакцинацијата со здравствените работници во модуларната болница во Клинички центар.

Тапаните, кај се? Нели е срамота ваков циркус за едни вакцини?

Република - 14.02.2021

Утринава на граничниот премин Табановце во Македонија премиерот Зоран Заев ја прими донацијата од 4.680 дози од вакцината на „Фајзер“ од српскиот претседател, Александар Вучиќ. Ова е се први вакцини против ковид-19 што пристигнуваат во Македонија, а ...

Во Албанија утре пристигнуваат 7.000 вакцини од „Фајзер“, до сега вакцинирани над 1.200 здравствени работници

Опсервер - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

Во Албанија утре пристигнуваат 7.000 вакцини од „Фајзер“, до сега вакцинирани над 1.200 здравствени работници

MakPress - 14.02.2021

Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“. Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини.

Повеќе од една четвртина од Израелците примиле втора доза на вакцина против Ковид-19

Опсервер - 14.02.2021

Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионетк, соопшти денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн. Во земјата со 9,3 милиони жители, вкупно 3,8 милиони веќе примиле ...

Филипче ги посети тимот од МЗ и МАЛМЕД кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер“

Опсервер - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на Институтот за трансфузиона медицина го посети тимот од Министерство за здравство и Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) кои изготвија записник за прием на вакцината на „Фајзер“.

Македонија е единствената земја во светот која ја нема започнато вакцинацијата

Република - 14.02.2021

Прес конференција на Владимир Ѓорчев: Македонија е единствената земја во светот која ја нема започнато вакцинацијата. ...

Од Србија пристигна донација од 4.680 вакцини на Фајзер/БиоНтек

Frontline - 14.02.2021

Во Северна Македонија денеска пристигна првата пратка на вакцини против КОВИД-19 од Република Србија. Станува збор за 4.680 од вкупно 8.000 вакцини од компанијата Фајзер. На примопредавањето учествуваше делегација од Србија предводена од ...

Вучиќ: Моравме на „Фајзер“ да му дадеме посебни гаранции дека ќе го гарантираме начинот на транспорт на вакцините

Акцент - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

Повеќе од една четвртина од Израелците примиле втора доза на вакцината Фајзер

Република - 14.02.2021

Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионетк, соопшти денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн. Во земјата со 9,3 милиони жители, вкупно 3,8 милиони веќе примиле ...

ЕВЕ КОГА ЌЕ ПОЧНЕ ВАКЦИНАЦИЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА- очекувано кои ќе бидат првите вакцинирани лица

Курир - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

Повеќе од една четвртина од Израелците примиле втора доза на вакцина против Ковид-19

MakPress - 14.02.2021

Повеќе од една четвртина од населението во Израел примило втора доза вакцина против коронавирус на Фајзер/Бионетк, соопшти денеска израелскиот министер за здравство Јули Еделштајн. Во земјата со 9,3 милиони жители, вкупно 3,8 милиони веќе примиле ...

Првите дози вакцини пристигнаа во земјава, Вучиќ му ги предаде на Заев

Скопје1 - 14.02.2021

Пристигнаа првиот пакет вакцини донација од Србија. Претседателот Александар Вучиќ денеска му го предаде на премиерот Зоран Заев првиот контингент вакцини. Пратката содржи 4.680 вакцини на компанијата „Фајзер“, неопходни за имунизација на граѓаните ...

Вакцинацијата против ковид-19 почнува в среда, први се здравствените работници

Република - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче од ГП Табановце се заблагодари за помошта од Србија за вакцините. Тој истакна дека од среда ќе се почне со вакцинавија во Клиничкиот центар во модуларната болница. рече тој.

Филипче: Вакцинацијата започнува во среда со здравствените работници

Н.Македонија - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче, кој присуствуваше на примопредавањето на вакцините против коронавирус, што Србија ни ги донираше утрово на граничниот премин Табановце, се заблагодари на пријателскиот чин од нашиот северен сосед.

Филипче со тимот од МЗ и МАЛМЕД го изготвија записникот за прием на вакцините од „Фајзер“

Frontline - 14.02.2021

Во посета на Институтот за трансфузиона медицина каде има и тим од Министерството за здравство, министерот, Венко Филипче заедно со Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД, изготвија записник за прием на фајзеровите вакцини кои утринава ...

САМИ СИ НАБАВИЛЕ: Во Албанија утре треба да пристигнат 7.000 вакцини од договорените 500.000 со компанијата „Фајзер“

Денешен - 14.02.2021

Претходно, на почетокот на месецов во земјата пристигнаа 1.170 а до крајот на месецов треба да пристигне нова количина или вкупно 40.000 вакцини. Вакцинацијата во Албанија почна на 11 минатиот месец по добиената донација од 975 дози вакцини од, како ...

Филипче: Политиката не игра улога во набавката на вакцините

Frontline - 14.02.2021

Политиката не игра улога во набавката на вакцините. Компанијата Фајзер најпрво ја избравме затоа што беше најнапред со клиничките студии, вели министерот за здравство Венко Филипче во интервју за 25 минути на ТВ 24.

Вакцинирањето ќе почне в среда

24Инфо - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер” вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

БЕЗ ЧОЧЕК, БЕЗ „СЛУШАЈ ГО ВЕНКО“ И БЕЗ ФЕШТИ: Британија вакцинирала 15 милиони луѓе со првата доза

Денешен - 14.02.2021

Британската Влада денеска соопшти дека 15 милиони луѓе ја примиле првата доза на вакцината против коронавирусот. Според Гардијан, Владата соопштила дека ја постигнала својата цел до средината на февруари со најмалку една доза да вакцинира четири ...

Филипче: Имунизацијата за здравствените работници започнува в среда

Локално - 14.02.2021

На граничниот премин Табановце, српскиот претседател, Александар Вучиќ ги предаде на премиерот, Зоран Заев, вакцините во првата фаза, односно 4650 вакцини од компанијата Фајзер. Во таа насока, министерот за здравство, Венко Филипче кој присуствуваше ...

МАКРОН: Да се вклучат вакцините од Кина и Русија

Денешен - 14.02.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на засилени меѓународни напори за доставување вакцини во сиромашните земји, како и поголема вклученост на Кина и Русија. Иако француската програма за вакцинација беше погодена од доцнење во испораката и ...

Заев: Среќни сме што српскиот народ со нас ја сподели својата вакцина

Frontline - 14.02.2021

Дефицитот на вакцини против Ковид-19 во светот е основната причина зошто èе уште немаме вакцини. Среќни сме што српскиот народ веќе со недели ја прима вакцината и што сподели од својата вакцина со македонскиот народ, порача премиерот Зоран Заев при ...

Заев: Среќни сме што можеме да почнеме со имунизација

Локално - 14.02.2021

На граничниот премин Табановце, српскиот претседател, Александар Вучиќ ги предаде на премиерот, Зоран Заев, вакцините во првата фаза, односно 4650 вакцини од компанијата Фајзер. „Како израз на драгоцен чин на пријателство, Србија денес споделува дел ...

Макрон: Да се вклучат вакцините од Кина и Русија

24Инфо - 14.02.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на засилени меѓународни напори за доставување вакцини во сиромашните земји, како и поголема вклученост на Кина и Русија. Иако француската програма за вакцинација беше погодена од доцнење во испораката и ...

Заев: Среќни сме што српскиот народ со нас ја сподели својата вакцина

Опсервер - 14.02.2021

– Дефицитот на вакцини против Ковид-19 во светот е основната причина зошто се уште немаме вакцини. Среќни сме што српскиот народ веќе со недели ја прима вакцината и што сподели од својата вакцина со македонскиот народ, порача премиерот Зоран Заев ...

Филипче: В среда почнува вакцинацијата на здравствените работници, голема благодарност до Србија

Frontline - 14.02.2021

Во среда започнува вакцинацијата, почнуваме од здравствените работници, изјави министерот за здравство Венко Филипче на примопредавањето на вакцините на ГП Табановце. Филипче изрази голема благодарност до Србија.

Властите наместо да се фатат за работа да ги чистат патиштата- пречекуваат вакцини во живо на Јутјуб со црвен килим ...

Курир - 14.02.2021

И додека граѓаните мака мачат со снегот, властите наместо да го исчистат одлучија да постават црвен килим за пречек на вакцините од Србија. Денеска на Јутјуб каналот на Владата осамна видео во кое во живо се пренесува пречекот на вакцините од ...

МАН бара Владата да обезбеди примарна вакцинација и за медиумските работници

Република - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари (МАН) бара од владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници кои секојдневно се максимално изложени на ризикот од зараза со корона-вирусот паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и ...

МАН бара владата да обезбеди примарна вакцинација и за медиумските работници

Курир - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари МАН бара од владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници кои секојдневно се максимално изложени на ризикот од зараза со корона-вирусот паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и ...

Филипче: Вакцини стигнаа, од среда вакцинација

Expres - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека вакцинацијата против ковид-19 во Македонија ќе почне в среда, а први ќе бидат вакцинирани здравствените работници во модуларната болница во Клиничкиот центар во Скопје, објави порталот СДакамДакажам.

МАН бара медиумските работници да бидат во приоритетните групи за вакцинација

Денешен - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари – МАН бара од Владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници кои секојдневно се максимално изложени на ризикот од зараза со корона-вирусот паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и ...

ФИЛИПЧЕ: Фрижидерите за вакцините ни се подготвени, а персоналот обучен да ги чува

Денешен - 14.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче конечно ги покажа на јавноста фрижидерите со кои се фалата од лани. Тој на својот фејсбук-профил информира дека фрижидерите за чување на вакцините од „Фајзер“ се подготвени.

МАН бара медиумските работници да бидат во приоритетните групи за вакцинација

24Инфо - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари – МАН бара од Владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници кои секојдневно се максимално изложени на ризикот од зараза со корона-вирусот паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и ...

Филипче најави почеток на вакцинацијата в среда

Република - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

Макрон: Да се вклучат вакцините од Кина и Русија

Опсервер - 14.02.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на засилени меѓународни напори за доставување вакцини во сиромашните земји, како и поголема вклученост на Кина и Русија. Иако француската програма за вакцинација беше погодена од доцнење во испораката и ...

Велика Британија ги вакцинираше четирите најранливи групи

Опсервер - 14.02.2021

Британската Влада денеска соопшти дека 15 милиони луѓе ја примиле првата доза на вакцината против коронавирусот. Според Гардијан, Владата соопштила дека ја постигнала својата цел до средината на февруари со најмалку една доза да вакцинира четири ...

ВУЧИЌ: Мене денеска ни малку не ми се доаѓаше тука, но синоќа видовме се завршени процедурите и реков ајде побрзо да ги ...

Денешен - 14.02.2021

Имаме договор кој го потпишавме со „Фајзер“ кога нарачавме голема количина вакцини. Всушност направивме билатерален договор со „Фајзер“ согласно кој немавме право на никаков начин да ги оттуѓуваме вакцините.

Универзитетот во Оксфорд започнува испитувања на деца со вакцината на АстраЗенека

Акцент - 14.02.2021

Универзитетот во Оксфорд започнува испитувања на вакцината Астра Зенека на деца. Лекот ќе се тестира на 300 деца и адолесценти на возраст од 6 до 17 години. Тестовите за вакцината ќе започнат овој месец.

МАН бара медиумските работници да бидат во приоритетните групи за вакцинација

Опсервер - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари – МАН бара од Владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници кои секојдневно се максимално изложени на ризикот од зараза со корона-вирусот паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и ...

МАН бара медиумските работници да бидат во приоритетните групи за вакцинација

Локално - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари – МАН бара од Владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници кои секојдневно се максимално изложени на ризикот од зараза со корона-вирусот паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и ...

Зошто српските вакцините дојдоа во пакет а не во ладилник-куфер?

Expres - 14.02.2021

Фотографијата од приемот на српските вакцини во Македонија отвори дилеми за протоколот во кој во Србија се чувале вакцините на Фајзер по што и беа предадени на Македонија. Британскиот јавен радиодифузен сервис ББЦ открива дека компанијата Pfizer ...

Макрон побара вакцините од Кина и Русија да се вклучат во системот на распределба

Република - 14.02.2021

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, повика на засилени меѓународни напори за доставување вакцини во сиромашните земји, како и поголема вклученост на Кина и Русија. Иако француската програма за вакцинација е погодена од доцнење во испораката и ...

МАН: Владата да обезбеди примарна вакцинација и за медиумските работници

Н.Македонија - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари МАН бара од владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и најзагрозената категорија на стари лица и изменоштени лица.

Вучиќ: Вакцината и го спаси животот на мајка ми, болеста ќе трае три или четири години

Денешен - 14.02.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека Србија нарачала повеќе од 10 милиони вакцини, но дека примила два милиони. „Утре ќе пристигнт 41 000 на „Фајзер“, 46 000 следната недела“, најави тој.

ФИЛИПЧЕ ОБЈАВИ: В среда почнува вакцинација на здравствениот персонал и во „нашата земја“

Денешен - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

МАН: Владата да обезбеди примарна вакцинација и за медиумските работници

Centar - 14.02.2021

Македонската асоцијација на новинари МАН бара од владата да се обезбеди примарна вакцинација за медиумските работници паралелно со вакцинацијата на медицинските лица и најзагрозената категорија на стари лица и изменоштени лица.

ЗАЕВ: Ние сме горди што сме членка на НАТО, но и среќни што Србија сподели вакцини со нас

Денешен - 14.02.2021

Дефицитот на вакцини против Ковид-19 во светот е основната причина зошто се уште немаме вакцини. Среќни сме што српскиот народ веќе со недели ја прима вакцината и што сподели од својата вакцина со македонскиот народ, порача премиерот Зоран Заев при ...

Здравствените работници ќе почнат да се вакцинираат во среда

MakPress - 14.02.2021

Со првите дози на „Фајзер“ вакцините кои ги добивме како донација од Србија, в среда ќе почне вакцинирањето против коронавирусот во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче со тимот од МЗ и Агенцијата за лекови го изготвија записникот за прием на вакцините од „Фајзер“

Локално - 14.02.2021

Во посета на Институтот за трансфузиона медицина каде има и тим од Министерството за здравство, министерот, Венко Филипче заедно со Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД, изготвија записник за прием на фајзеровите вакцини кои утринава ...

Заев рече дека е горд што сме земја членка на НАТО, Вучиќ пак дека е горд што се воено неутрални

MakPress - 14.02.2021

Дефицитот на вакцини против Ковид-19 во светот е основната причина зошто се уште немаме вакцини. Среќни сме што српскиот народ веќе со недели ја прима вакцината и што сподели од својата вакцина со македонскиот народ, порача премиерот Зоран Заев при ...

Ќерката на Бил Гејтс: Жал ми е што не ми ставија чип во вакцината

Локално - 14.02.2021

Џенифер Гејтс, најстарата ќерка на коосновачот на Мајкрософт – Бил Гејтс, се пошегува со теориите на заговор за тајната инсталација на чипови во телото кога се вакцинира против КОВИД-19 по нејзината имунизација.

Tелма: Откажан летот кој требало да ги донесе вакцините од Кина, Филипче вели немало таков договор

Фокус - 13.02.2021

Со авион од Унгарија, имало најава дека вакцините од Кина ќе стигнат на 16-ти февруари на скопскиот аеродром. Датумот го најави и премиерот Заев, но планот е откажан бидејќи вакцините се уште не се подготвени во Кина.

Над 37 000 граѓани досега пријавиле интерес за вакцинирање,сите ги чекаат вакцините

Фокус - 13.02.2021

Над 37000 граѓани досега се пријавиле преку онлајн апликацијата за вакцинирање против Ковид-19. Првите 8000 вакцини од компанијата „Фајзер“ кои ни ги отстапи Србија се очекува да пристигнат следните денови, а кон средина на месецов се очекуваат и ...

Над 37 000 граѓани досега со интерес за вакцинирање, се очекува испораката на вакцини

Канал5 - 13.02.2021

Над 37000 граѓани досега се пријавиле преку онлајн апликацијата за вакцинирање против Ковид-19. Првите 8000 вакцини од компанијата „Фајзер" кои ни ги отстапи Србија се очекува да пристигнат следните денови, а кон средина на месецов се очекуваат и ...

Над 37 000 граѓани досега со интерес за вакцинирање, се очекува испораката на вакцини

24 Вести - 13.02.2021

Над 37000 граѓани досега се пријавиле преку онлајн апликацијата за вакцинирање против Ковид-19. Првите 8000 вакцини од компанијата „Фајзер“ кои ни ги отстапи Србија се очекува да пристигнат следните денови, а кон средина на месецов се очекуваат и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Фајзер не им верува на Заев и Филипче и нема испорака на вакцините од Србија

Канал5 - 13.02.2021

Првата пратка вакцини против корона на Фајзер која требаше да стигне од Србија е одложена. Производителот Фајзер вели нема проблем со донацијата која Србија треба да и ја даде на Македонија, спорна е испораката и безбедноста.

Хотелиерите од охридско-струшката ривиера се надеваат на успешна година

Канал5 - 13.02.2021

Хотелиерите од охридско – струшкиот регион се надеваат на успешна туристичка сезона во 2021 година. Со строги протоколи, подготвени се да ги примаат гостите, како домашните така и странските.

Кралски колеџ, Лондон: Вакцината против Ковид-19 не влијае врз плодноста

24 Вести - 13.02.2021

Тврдењата дека вакцината против Ковид-19 би можела да влијае врз плодноста кај мажите се неосновани, соопштија денеска британските експерти од Кралскиот колеџ во Лондон. На социјалните мрежи се појавија неточни тврдења дека вакцината против Ковид-19 ...

Вести од утрешниот ден – 14ти Февруари 2021

Канал5 - 13.02.2021

Прочитајте кои се вестите што ќе ни се случат утре, а не сте ги ни сонувале дека ќе се случат, исто како авторот на текстов. Читајте внимателно. Текстот е фикција/фантазија/козерија...или? Почитувани, денес е 14ти Февруари 2021 год.

Оксфорд и „Астра Зенека“ почнуваат тестирање на нивната вакцина кај деца

Канал5 - 13.02.2021

Универзитетот Оксфорд и компанијата „Астра Зенека“ ќе почнат со тестирање на ефикасноста на нивната вакцина кај деца. Испитувањето ќе се врши кај деца на возраст од 6 до 17 години, а првите вакцини треба да бидат дадени до крајот на месецов.

По одложувањето во четвртокот: Вучиќ утре ќе му ги предаде вакцините на Заев

360 степени - 13.02.2021

Владата вечерва соопшти дека утре ќе се случи примопредавањето на првата пратка од вакцините од Србија. Настанот ќе се случи на граничниот премин Табановце, каде премиерот Зоран Заев со нашата делегација ќе ја пречека српската предводена од ...

ОАР и Израел апсолутни лидери во вакцинацијата против Ковид-19 во последниве 7 дена

Алсат-М - 13.02.2021

Обединетите Арапски Емирати и Израел се лидери во светот според бројот на вакцинирани лица за последниве седум дена против вирусот Ковид-19. Интернет страницата „ ourworldindata “ на која е претставен просечниот 7-дневен просек ги прикажува следниве ...

Угостителството не е приоритетно за вакцини

Алсат-М - 13.02.2021

Хотелските и угостителски работници во земјава засега не се меѓу приоритетните за вакцинација против Ковид. И покрај официјалното барање кое од Хотелската асоцијација во вторникот го упатија до надлежните, според одговорот кој Алсат го доби од ...

Оксфорд и „Астра Зенека“ почнуваат тестирање на нивната вакцина кај деца

360 степени - 13.02.2021

Универзитетот Оксфорд и компанијата „Астра Зенека“ ќе почнат со тестирање на ефикасноста на нивната вакцина кај деца. Испитувањето ќе се врши кај деца на возраст од 6 до 17 години, а првите вакцини треба да бидат дадени до крајот на месецов.

Мицкоски: Ќе дојдат и Велигден и Бајрам вакцини нема – тие се луѓе со образ ѓон

ТВ21 - 13.02.2021

Ќе помине кинеска нова година, ќе дојдат и Бајрам и Велигден но вакцини се уште нема да има, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. „Неспособнота на Зоран Заев и тимот околу него ќе останат.

Ковид-19: Ни требаат ли нови вакцини?

Deutsche Welle - 13.02.2021

Дебатата за АстраЗенека, ефикасноста на вакцините и мутациите на коронавирусот предизвикува загриженост – дали ќе треба одново да се започне со процесот за развој на нови вакцини? Не, само тоа не! Мора да сме свесни за фактот дека никогаш досега во ...

Вакцини, фрижидери И поени

Фокус - 13.02.2021

Нам ни дојдоа два фрижидери наменети за вакцините. Од Владата излегоа да ги пречекаат, ги покажаа пред камерите, небаре на земјата ѝ дошол спасот. А што имаше во тие фрижидери? Ништо! Пишува: Арбен ТАРАВАРИ Во модерната историја никогаш толку ...

Израел: Потврдена ефикасноста на вакцините

Канал5 - 13.02.2021

Израелската компанија за здравствени услуги која досега вакцинирала повеќе од половина милион луѓе со две дозио од вакцината Фајзер-Бионтек, соопшти дека од сите вакцинирани само 544 лица (0,1 отсто) добиле коронавирус.

Експертка од Кралскиот колеџ тврди дека вакцината против Ковид-19 не влијае врз плодноста кај мажите

Нетпрес - 13.02.2021

Тврдењата дека вакцината против ковид-19 би можела да влијае врз плодноста кај мажите се неосновани, соопштија денеска британските експерти од Кралскиот колеџ во Лондон. На социјалните мрежи се појавија неточни тврдења дека вакцината против ковид-19 ...