TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опасните паркобрани

Вест - 14.09.2013

400 полицајци се малку за таа паркобранска банда. Малку е таа полиција на светот што може да ги пробуди Македонците... Пишува Биљана СЕКУЛОВСКА Сакаме уште полиција.

ФОТО: Граѓаните и полицијата пак „се сретнаа“ пред „Бристол“

Утрински - 14.09.2013

Полициската акција во 1 часот утрото ги приведе активистите од паркот во близина на хотелот и 5 часа ги држеше во притвор Градежните активности за новата зграда на Советот на радиодифузија во близина ...

Видео од полициската акција против „паркобраните“

Телма - 13.09.2013

Движењето „Паркобрани“ дистрибуира видео - снимка од акцијата на полицијта спроти хотелот „Бристол“ во која беа уапсени 11 активисти и беше уништен нивниот штаб за зачувување на малиот парк од ...

Полицијата ги отстрани паркобраните, почнува градењето на Советот за радиодифузија

Н.Македонија - 13.09.2013

Откако полицијата ги приведе паркобраните на неколку часа поради нарушување на јавната чистота, започнаа градежните активности за објектот на Советот за радиодифузија.

[Видео] Како се приведуваа „паркобраните“ кај Бристол

Радио МОФ - 13.09.2013

Откако во голема полициска акција беа приведени „паркобраните“ кои цел месец го чуваа паркчето спроти Бристол, багерот пристигна, просторот беше ограден и под силно полициско присустство почна да се ...

Паркобраните на припадниците на ЕБР им доделија улога на „тарабобрани“

А1 On - 13.09.2013

Во продолжение ви го пренесуваме Фејсбук статусот на Паркобраните поврзан со најновите случувања со паркот кај Бристол: Се до вчера, скоро 40 дена деноноќно дежуравме и го чувавме малиот парк кај ...

Како минаа синоќешните настани во паркот спроти Бристол?

Фактор - 13.09.2013

Како минаа синоќешните настани во паркот спроти Бристол? Паркобранителите ги објавија видеата од апсењата кај Бристол, во кои се гледаат снимки како специјални полициски сили го опколија местото кај ...

Паркобраните: Пред Бристол, по службена должност, нè заменија „Тарабобрани“

+инфо - 13.09.2013

„Тарабобрани“ ги нарекува граѓанската иницијатива „Паркобрани“ полицајците кои веќе втор ден се распоредени во голем број околу паркот до хотел „Бристол“, каде претходно активистите кампуваа со ...

ВИДЕО „Паркобраните“ ги снимија полицајците како го чистат паркот

+инфо - 13.09.2013

Повеќе од стотина граѓани кои се собраа синоќа пред Даут-Пашин амам во пресрет на амбасадорите на ОБСЕ кои таму имаа прием ги видоа снимките кои ги документирале камерите што граѓанската иницијатива ...

Зошто панцирите и шлемовите ги кршат јавниот ред и мир на улица Македонија?

+инфо - 13.09.2013

Полициските единици и денеска го блокираа пристапот до паркот кај хотелот „Бристол“ во центарот на Скопје. Металните огради поставени на терен втор ден го блокираат делот од улицата Македонија кон ...

„Паркобраните“ со полициско досие, а насилниците пред Општина Центар сè уште неидентификувани

+инфо - 13.09.2013

Групата верници кои ја демолираа бараката на Општина Центар во протестите на почетокот од јуни против наводното рушење на црквата во изградба „Св. Константин и Елена“, сè уште не се идентификувани од ...

Власта спроведува „јавна чистота“ - апси и казнува секого што е против „Скопје 2014“

+инфо - 13.09.2013

Приведувањето на единаесетмината активисти и директорот на ЈП „Паркинзи“ во средата вечерта од паркот до хотелот „Бристол“ за веднаш потоа просторот да се огради со тараби и да се внесе механизација ...

Паркобраните: Припадниците на ЕБР во улога на „Тарабобрани“

+инфо - 13.09.2013

Сè до вчера, скоро 40 дена деноноќно дежуравме и го чувавме малиот парк кај Бристол. Се трудевме да покажеме и докажеме дека токму тоа место не треба да биде жртвувано за градба од 7 ката во која ...

( ВИДЕО) Уранија Пировска: Не постои никаков основ за приведување на Паркобраните

Либертас - 13.09.2013

Извршната директорка на Хелсиншкиот комитет за човекови права која беше дел од настанот „Полициски час во Центар“ кој се одржа во 20 часот пред Даут пашиниот амам како реакција против апсењето на ...

ВИДЕО: Полициската акција пред Бристол

Либертас - 13.09.2013

Во продолжение погледнете 15-минутно видео од акцијата на полицијата и специјалните единици за приведување на Паркобраните во паркот кај Бристол, отстранување на шаторите и поставување ...

Паркобраните: На припадниците на ЕБР им доделија срамна улога на Тарабобрани

Либертас - 13.09.2013

Во продолжение ви го пренесуваме Фејсбук статусот на Паркобраните поврзан со најновите случувања со паркот кај Бристол: Се до вчера, скоро 40 дена деноноќно дежуравме и го чувавме малиот парк кај ...

Нано Ружин: Абе МВР, кај ви беа водените топови за Паркобраните?!

Либертас - 13.09.2013

Поранешниот амбасадор Нано Ружин на својот Фејсбук профил напиша кус коментар за полициската акција против Паркобраните. Во статусот саркастично ја прашува власта кај им биле и зошто не ги употребиле ...

Нано Ружин: Абе МВР, кај ви беа водените топови за Паркобраните?!

Бриф - 13.09.2013

Поранешниот амбасадор Нано Ружин на својот Фејсбук профил напиша кус коментар за полициската акција против Паркобраните. Во статусот саркастично ја прашува власта кај им биле и зошто не ги употребиле ...

Повторно се почна со градењето на Советот за радиодифузија кај Бристол

Maxim - 13.09.2013

Повторно стартуваа градежните активности за објектот на Советот за радиодифузија откако полицијата го расчиси реонот и приведе неколку паркобрани. Лицата кои што се противеа за сечењето на дрвјата во ...

Приведени 11 активисти на „Паркобрани“ пред Бристол

24 Вести - 12.09.2013

11 активисти на „Паркобрани“ се уапсени, па ослободени, тврдат од оваа граѓанска иницијатива. Големата полициска акција се случувала синоќа околу 1 часот, во паркот спроти „Бристол“ во Центар.

Приведени активисти на „Паркобрани“ пред Бристол

Р.С.Европа - 12.09.2013

Во ноќна полициска акција се приведени активистите кои во изминатиов месец се собираа пред паркот во центарот на градот во близина на Бристол со цел да спречат изградба на објект, јавуваат дел од ...

Ноќва полицијата ги привела паркобраните пред Бристол

Нова ТВ - 12.09.2013

Вечерва се уапсени дел од луѓето кои веќе подолг временски период го бранеа малото паркче кај хотелот БристолСкопје изгледа како да има полициски час, полицијата не дозволува пристап до паркот во ...

Притворени па ослободени Паркобраните пред Бристол

Р.С.Европа - 12.09.2013

Пет часа биле држени во притвор 11 активисти на граѓанската иницијатива Паркобрани кои го чуваа паркот во близина на Бристол. Тие заработија прекршочни пријави.

ФОТО: Центарот на Скопје синоќа под полициска опсада

Нова ТВ - 12.09.2013

Над 400 припадници на специјалните полициски сили го "окупираат" синоќа центатралното градско подрачје кај хотелот Бристол. Полициската акција започна во 01:00 часот по полноќ со цел да ги протера ...

ВИДЕО: Трае полициската опсада околу хотелот Бристол

Нова ТВ - 12.09.2013

Трае полициската опсада околу хотелот Бристол во центарот на Скопје во обрач од 50-тина метри. Околу двеста припадници на единиците за брзо распоредување го имаат обиколено просторот каде што ...

Атанасовски: Бевме приведени без објаснување

Нова ТВ - 12.09.2013

Дарко Атанасовски, советник, Општина Центар за НОВА го опишува синоќешното притворање на Паркобраните, на кои припаѓа и тој. -Ноќеска не приведоа без да ни објаснат кои се причините и после неколку ...

Кај Бристол се гради по ноќешната полициска акција

Р.С.Европа - 12.09.2013

Полицијата ноќеска приведе 11 активисти на граѓанската иницијатива Паркобрани во паркот пред Бристол. По пет часа поминати во полициска станица, тие биле пуштени со прекршочни пријави за нарушување ...

ВИДЕО: Полициска опсада во Центарот на Скопје

Нова ТВ - 12.09.2013

Над 400 припадници на специјалните полициски сили го "окупираат" синоќа центатралното градско подрачје кај хотелот Бристол. Полициската акција започна во 01:00 часот по полноќ со цел да ги протера ...

Невладините бараат одговор - зошто 400 полицајци?

Нова ТВ - 12.09.2013

Паркобраните побараа одговор од лицето кое наредило околу 400 полицајци синоќа да ги приведат десетината активисти кои го чуваа паркот кај Бристол, местото наменето за објектот во кој ќе биде сместен ...

Паркобрани: Извинете не знаевме дека имало полициски час

Нова ТВ - 12.09.2013

„Се извинуваме што не знаевме дека вчера имаше полициски час. Не сме знаеле дека и во овој навидум демократски систем се уште постои“, напишаа на својата Фесјбук страница Паркобраните пред еден час.

Паркобранителите ги објавија видеата од апсењата кај Бристол

Нова ТВ - 12.09.2013

Специјални полициски сили го опколија местото кај хотелот Бристол, паркобраните беа приведени, а парцелата каде ќе се гради барокната нова зграда на Советот за радиодифузија заградена со паравани, ...

Полицијата доцна синоќа го „освои“ просторот кај Бристол

МКД - 12.09.2013

Полицијата ноќеска, два часа по полноќ, интервенираше и го „освои“ просторот пред хотелот во Бристол, локација каде што е планирана изградбата на административна зграда за Советот за радиодифузија.

Полицијата ноќеска апсеше граѓани кои го чуваа паркот спроти „Бристол“

Телма - 12.09.2013

Над десет активисти на граѓанската иницијатива „Паркобрани“ се приведени ноќеска, околу 1 часот, во голема полициска акција во паркот спроти „Бристол“ во Центар, алармираа активистите.

Пред хотел „Бристол“ вриеше од полицајци (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 12.09.2013

Бројни полициски сили и утрово го чуваа просторот пред хотелот „Бристол“ во центарот на Скопје каде што треба да никне новата зграда на Советот за радиодифузија.

ВИДЕО: Уапсени паркобраните

А1 On - 12.09.2013

Полициски единици во два часот по полноќ интервенираа и со сила ги отстранија паркобраните од пред Бристол, кои престојуваа во паркот во знак на револт поради сечата на дрвјата и во обид да спречат ...

Следуваат снимки и информации од екипата на А1он

А1 On - 12.09.2013

Екипата на А1он е пред Бристол, за да ја регистрира интервенцијата на полицијата и апсењето на паркобраните пред Бристол. Полицијата не дозволи снимање и на екипата на А1 он и го одзеде апаратот, но ...

Советник и директорот на ЈП Паркинзи меѓу уапсените

А1 On - 12.09.2013

Во полициската станица Пролет каде што се уапсените Паркобрани,еден советник и директорот на ЈП паркинзи Центар се и градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски и претседателот на Советот ...

Полноќна акција на полицијата пред паркот кај Бристол

Н.Македонија - 12.09.2013

Во ноќна полициска акција се приведени активистите кои во изминатиов месец се собираа пред паркот во центарот на градот во близина на Бристол со цел да спречат изградба на објект, објави Радио ...

Приведени активисти на „Паркобрани“ пред Бристол

Алфа - 12.09.2013

Во полициска акција ноќеска приведени се активистите кои во изминатиов месец се собираа пред паркот во центарот на градот во близина на Бристол со цел да спречат изградба на објект.

[Видео] Полицијата ги уапси „паркобраните“ и го сруши кампот кај „Бристол“

Радио МОФ - 12.09.2013

Над 200 полициски специјалци рано утринава околу 2.00 часот (12 септември) учествуваа во акција за апсење на десетмина активисти кои кампуваа во паркот кај хотелот „Бристол“ и го уништија нивниот ...

Приведени, па ослободени активистите кај Бристол

Кајгана - 12.09.2013

Повеќе од десет активисти кои го чуваа паркот спроти Бристол биле приведени ноќеска околу 1 часот во голема полициска акција. Активистите изутрината биле ослободени, но им биле поднесени пријави.

Паркобраните по шест часа пуштени на слобода

А1 On - 12.09.2013

Некаде по шест часа, 11-те приведени паркобрани, меѓу кои советник во Општина Центар и директорот на ЈП Паркинзи Центар Саша Богдановиќ се пуштени на слобода.

Пред „Бристол“ низ 10 слики...

Н.Македонија - 12.09.2013

Полициски единици синоќа, во два часот по полноќ, ги отстраниле паркобраните од пред Бристол, кои подолго време престојуваа во паркот во знак на револт поради сечата на дрвјата во ...

ВИДЕО: Полициска опсада на Скопје

А1 On - 12.09.2013

Силни полициски сили го чуваат паркот кај Бристол, каде што власта сака да ја гради барокната зграда на Советот за радиодифузија. Целиот простор е ограден со тараби, уште рано изутрина простигнаа ...

Полицијата се заканува на новинари

А1 On - 12.09.2013

Новинарот на Фокус, Владо Апостолов, на својот Фејсбук профил објави фотографија од полицијата во близина на паркот кај Бристол кој синоќа беше ...

Приведени десетина активисти на „Паркобрани“ во паркот кај Бристол

Алфа - 12.09.2013

Од утрово сообраќаен хаос во центарот на Скопје. Во полициска акција ноќеска приведени се активистите кои во изминатиов месец се собираа пред паркот во центарот на градот во близина на Бристол со цел ...

(ВИДЕО) Атанасовски: Не држеа во полиција, зашто така им наредиле

А1 On - 12.09.2013

Еден од уапсените во синоќешната акција на полицијата е и еден од советниците на советничката група предводена од СДСМ. Биле уапсени со образложение дека го нарушиле јавниот ред и мир, а биле држени ...

Жерновски за настаните пред Бристол: Во Центар е воведен полициски час

Н.Македонија - 12.09.2013

На апсењето на „паркобраните“ пред хотелот Бристол што се случи ноќеска околу 2 часот по полноќ реагираше и градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски.

(ВИДЕО) Плоштад слобода: Дали навистина беа потребни толку полицајци?

А1 On - 12.09.2013

По синоќешната акција на полицијата и апсењата на дел од паркобраните реагираше невладината „Плоштад слобода“ која чинот на власта го окаркетеризира како вандалски и спротивен на демократските ...

МВР не кажува на чие барање интервенирала кај Бристол, стотиците полицајци биле редовна процедура

А1 On - 12.09.2013

Министерството за внатрешни работи не дава информации по чие барање интервенирала полицијата синоќа во еден часот по полноќ во паркот кај Бристол, во центарот на Скопје, пишува Плусинфо.

Паркот кај Бристол падна, „паркобраните“ во акција

Радио МОФ - 12.09.2013

Активистите и „паркобраните“ најостро го осудија синоќешното приведување на граѓаните кои во знак на протест цел месец седеа во паркот кај Бристол, со цел да го спасат зеленилото и да ја спречат ...

Паркобраните повикуваат на собир пред Даут пашиниот амам во 20 часот

А1 On - 12.09.2013

По синоќешните приведувања и оградување на паркот кај Бристол Паркобраните за вечерва ги повикуваат граѓаните на настан наречен „Полициски час во Центар“.

Расчистен паркот спроти Хотел Бристол

Алфа - 12.09.2013

Расчистен е паркот спроти хотелот Бристол каде ќе се гради новата зграда на Советот за радиодифузија.Полицијата утрово ги отстрани шаторите на таканаречените Паркобрани кои се противат на изградбата.

Приведени „Паркобраните“ од пред Бристол

Алсат-М - 12.09.2013

Во раните утрински часови полицијата приведе десетина лица кај паркот во близина на хотелот Бристол во центарот на Скопје. Од групата наречена „паркобрани“ велат дека мирно протестирале за да ги ...

Паркобрани: Извинете, не знаевме дека сме толку опасни

А1 On - 12.09.2013

Откако силни полициски единици синоќа ги отстранија активистите што логоруваа во паркот спроти хотелот „Бристол“ во Скопје, групата Паркобрани на својата страница на Фејсбук објави саркастично ...

15 минутно видео од тоа што се случуваше во Центар!

А1 On - 12.09.2013

Во раните утрински часови започна акцијата за расчистување на Паркобраните. На почетокот беа исклучени уличните светилки за потоа активистите да бидат уапсени под образложение дека го нарушуваат ...

ГАЛЕРИЈА „Армија“ полиција ноќеска ги испоапси паркобраните, паркот окупиран

+инфо - 12.09.2013

Во голема полициска акција ноќеска, околу 1 часот, се приведени Паркобраните, кои дење-ноќе го чуваа паркот кај хотелот Бристол. Тие се пренесени во полициската станица Кисела Вода, а меѓу нив беше и ...

ГАЛЕРИЈА Специјалци го чуваат паркот од паркобраните

+инфо - 12.09.2013

Поради апсењето на паркобраните што се случи ноќеска околу 1 часот, утрово центарот на Скопје беше целосно блокиран. Затворени за сообраќај беа неколку клучни улици, како што се Даме Груев и Мито ...

Полицијата синоќа ги привела паркобраните пред Бристол

Фактор - 12.09.2013

Полициски единици синоќа, во два часот по полноќ, ги отстраниле паркобраните од пред Бристол, и уапсиле десетмина млади, информира порталот А1 он . Паркобраните веќе подолго време престојуваа во ...

Богдановиќ: Бев изваден од кола и уапсен без никаква причина

+инфо - 12.09.2013

Директорот на ЈП „Паркизни“, Саша Богдановиќ, кој беше меѓу приведените во синоќешната акција на полициските единици во паркот до хотел Бристол, каде биле уапсени околу 15 демонстранти кои го чуваа ...

Чета специјалци против десетина паркобрани - за МВР тоа било редовна процедура

+инфо - 12.09.2013

Министерството за внтарешни работи не дава информации по чие барање интервенирала полицијата синоќа во еден часот по полноќ во паркот кај Бристол, во центарот на Скопје.

Паркобраните: Опсада од по 40 полицајци на еден

+инфо - 12.09.2013

Апсењето на 11 активисти од страна на голем број специјалци ноќеска во паркот до хотел Бристол е документирано во видео записи, кои вечерва во 20 часот ќе им бидат прикажани на делегацијата ...

ФОТО: Полицијата уште пред тарабите кај Бристол

+инфо - 12.09.2013

Полицајци со панцири и штитови уште „дежура“ кај тарабите со кои ноќеска од 2 часот беше ограден паркот кај хотелот „Бристол“, веднаш после апсењето на 11-те паркобрани, кои беа однесени во полициска ...

ВИДЕО Што се случуваше синоќа во Центар?

+инфо - 12.09.2013

Во голема полициска акција ноќеска, околу 1 часот, се приведени паркобраните, кои дење-ноќе го чуваа паркот кај хотелот „Бристол“. На почетокот беа исклучени уличните светилки, а потоа активистите да ...

ДОПОЛНЕТО: Паркобраните приведени, багери кај Бристол!!!

Либертас - 12.09.2013

Дел од младите активисти кои периодов го чуваа паркот на хотелот Бристол вечерва се приведени, а паркот кај Бристол во моментов се оградува, дознаваме неофицијално.

Жерновски и Шиповиќ пред полициската станица „Пролеќе“ за поддршка на Паркобраните

Либертас - 12.09.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски и претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ дојдоа пред полициската станица Пролеќе каде се затворени приведените Паркобрани кои ...

Паркобраните ја поминаа ноќта во полициска станица

Локално - 12.09.2013

Синоќа некаде ои 1 часот по полноќ биле приведени 11мина од активистите на граѓанската иницијатива Паркобрани кај Бристол, објавуваат тие на својата Facebook страна.

Ноќеска приведени 11 активисти на Паркобрани

Канал5 - 12.09.2013

Повеќе македонски портали утрово објавија дека пет часа биле приведени 11 активисти на граѓанската иницијатива паркобрани во скопската општина Центар во паркот во близина на Бристол.

ВИДЕО: Полицијата ги уапси паркобраните и го огради паркот кај Бристол

Либертас - 12.09.2013

Полициски единици во два часот по полноќ интервенираа и со сила ги отстранија паркобраните од пред Бристол, кои престојуваа во паркот во знак на револт поради сечата на дрвјата и во обид да спречат ...

Директорот на ЈП Паркинзи приведен при контрола на паркинзите

Либертас - 12.09.2013

Директорот на ЈП Паркинзи на Општина Центар, Саша Богдановиќ, синоќа е приведен при контрола на паркинзите кои ги стопанисува ова претпријатие, пренесува Центарњуз .

Паркобраните ослободени по 5 часа во притвор

Либертас - 12.09.2013

Пет часа биле држени во притвор 11 активисти на граѓанската иницијатива Паркобрани во скопската општина Центар во паркот во близина на Бристол, вели еден од сведоците Александар Гочев, пренесува ...

ФОТО: Полицијата кај Бристол со закани за новинарите, си земале премногу слобода

Либертас - 12.09.2013

Новинарот на Фокус, Владо Апостолов, на својот Фејсбук профил објави фотографија од полицијата во близина на паркот кај Бристол кој синоќа беше заграден.

ФОТО: Полицијата кај Бристол со закани за новинарите, си земале премногу слобода

Локално - 12.09.2013

Новинарот на Фокус, Владо Апостолов, на својот Фејсбук профил објави фотографија од полицијата во близина на паркот кај Бристол кој синоќа беше заграден.

Богдановиќ: Бев изваден од кола и уапсен без никаква причина,

Либертас - 12.09.2013

Директорот на ЈП „Паркизни“, Саша Богдановиќ, кој беше меѓу приведените во синоќешната акција на полициските единици во паркот до хотел Бристол, каде биле уапсени околу 15 демонстранти кои го чуваа ...

ВИДЕО: И денес силни полициски сили го чуваат паркот кај Бристол

Либертас - 12.09.2013

Силни полициски сили го чуваат паркот кај Бристол, каде што власта сака да ја гради барокната зграда на Советот за радиодифузија, пренесува А1он. Целиот простор е ограден со тараби, уште рано ...

(ВИДЕО) Атанасовски: Ги изгаснаа уличните светла па не приведоа без објаснување

Либертас - 12.09.2013

Дарко Атанасовски, советник во општина Центар за НОВА го опишува синоќешното притворање на Паркобраните, на кои припаѓа и тој. - Ноќеска не приведоа без да ни објаснат кои се причините и после ...

МВР не кажува на чие барање интервенирала кај Бристол, стотиците полицајци биле редовна процедура

Либертас - 12.09.2013

Министерството за внатрешни работи не дава информации по чие барање интервенирала полицијата синоќа во еден часот по полноќ во паркот кај Бристол, во центарот на Скопје, пишува Плусинфо.

Паркобраните приведени во полиција- почна изградбата на зградата за СРД

Канал5 - 12.09.2013

Почнаа градежните работи за изградба на зградата на Советот за радиодифузија спроти Бристол. Членовите на здружението Паркобрани кои се противеа на сечењето на дрвата на местото каде што треба да се ...

(ВИДЕО) Плоштад слобода: Дали беа потребни 400 специјалци за 11 луѓе?!

Либертас - 12.09.2013

По синоќешната акција на полицијата и апсењата на дел од паркобраните реагираше невладината „Плоштад слобода“ која чинот на власта го окаркетеризира како вандалски и спротивен на демократските ...

Паркобраните ве повикуваат на собир пред Даут пашиниот амам во 20 часот

Либертас - 12.09.2013

По синоќешните приведувања и оградување на паркот кај Бристол Паркобраните за вечерва ги повикуваат граѓаните на настан наречен „Полициски час во Центар“.

Паркобрани: Извинете, не знаевме дека сме толку опасни

Либертас - 12.09.2013

Откако силни полициски единици синоќа ги отстранија активистите што логоруваа во паркот спроти хотелот „Бристол“ во Скопје, групата Паркобрани на својата страница на Фејсбук објави саркастично ...

ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО: Што се случуваше вчера пред Бристол

Либертас - 12.09.2013

Во раните утрински часови, односно во 1 часот по полноќ почна акцијата за расчистување на Паркобраните. На почетокот беа исклучени уличните светилки за потоа активистите да бидат уапсени под ...

Пред Бристол врие од полиција, уапсени паркобраните?

Бриф - 12.09.2013

7-8 од младите активисти кои периодов го чуваа паркот на хотелот Бристол вечерва се приведени, а паркот кај Бристол во моментов се оградува, дознаваме неофицијално.

Меѓу приведените кај Бристол еден советник и директорот на ЈП Паркинзи

Бриф - 12.09.2013

Според нашите информации, приведени се 11 лица меѓу кои и советник од општина Центар и директорот на ЈП Паркинзи. Во моментов градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски и претседателот на советот на ...

СКОПЈЕ: Полициска опсада кај „Бристол“, ослободени приведените паркобрани (ФОТО)

Телеграф - 12.09.2013

Распоредени се повеќе од двесте полицајци, а дозволен е премин единствено за граѓани кои живеат во тој дел од градот Полицајци во целосна опрема, огради, тараби, полициски транспортери од рано утрово ...

Ослободени паркобраните по пет часа поминати во полициска станица

Бриф - 12.09.2013

Паркобраните кои ноќеска беа уапсени од полицијата, по пет часа поминати во полициската станица Пролет се пуштени на слобода, но со прекршочни пријави за нарушување на јавната чистота.

Десетина лица уапсени кај "Бристол" ноќеска, утрово ослободени

Точка - 12.09.2013

Десетина лица полицијата уапсила во близина на хотелот Бристол во раните утрински часови. Според првичните информации полицијата излегла на барање на сопственикот на земјиштето, а со цел да се спречи ...

Богдановиќ: Бев изваден од кола и уапсен без никаква причина

Бриф - 12.09.2013

Полицајците ме извадија од колата и ме уапсија без никаква причина, вели за Плусинфо директорот на ЈП „Паркизни“, Саша Богдановиќ, кој беше меѓу приведените во синоќешната акција за апсење на ...

(ВИДЕО) Атанасовски: Бевме приведени без објаснување

Бриф - 12.09.2013

Дојдоа 200 полицајци и не уапсија без да ни кажат зошто, вели за Новатв.мк советникот во Советот на општина Центар Дарко Атанасовски, кој беше еден од уапсените во полициската акција за притворање на ...

„Полициски час во Центар“ од 20 часот

Бриф - 12.09.2013

Паркобраните кои синоќа беа уапсени во паркот кај хотелот Бристол вечерва во 20 часот пред Даут пашиниот амам ќе одржат собир на кој ќе биде презентиран видео материјал од полициската интервенција.

ВИДЕО: Што навистина се случуваше вчера пред Бристол ?!

Бриф - 12.09.2013

Во раните утрински часови, односно во 1 часот по полноќ започна акцијата за расчистување на Паркобраните. На почетокот беа исклучени уличните светилки за потоа активистите да бидат уапсени под ...

Полицијата доцна синоќа го „освои“ просторот кај Бристол

Тера - 12.09.2013

Полицијата ноќеска, два часа по полноќ, интервенираше и го „освои" просторот пред хотелот во Бристол, локација каде што е планирана изградбата на административна зграда за Советот за радиодифузија.

Уапсени „Паркобрани“ во Скопје - меѓу нив и директорот на ЈП Паркинзи Центар

Таратур - 12.09.2013

Во полициската станица Пролет каде што се уапсените Паркобрани,еден советник и директорот на ЈП паркинзи Центар се и градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски и претседателот на Советот ...

Ноќеска апсени паркобраните кај Бристол

Република - 12.09.2013

Во ноќна полициска акција се приведени активистите кои во изминатиов месец се собираа пред паркот во центарот на градот во близина на Бристол со цел да спречат изградба на објект, објави Радио ...

Ослободени активистите на „Паркобраните“

Скопје инфо - 12.09.2013

Во полициска акција која била спроведена во 1 часот по полноќ, во паркот во близина на хотелот Бристол биле приведени активисти на граѓанската иницијатива „Паркобрани“.

Полициска опасада кај „Бристол“, чуварите на паркот приведени

За Се - 12.09.2013

Полицијата ноќеска, два часа по полноќ интервенираше и го освои просторот пред хотелот во Бристол, локација каде што е планирана изградбата на административна зграда за Советот за радиодифузија.

Уапсени десетина паркобрани, па ослободени

Курир - 12.09.2013

Рано утринава полицијата уапси десетина лица во близина на хотелот Бристол. Според првичните информации полицијата излегла на барање на сопственикот на земјиштето, а со цел да се спречи узурпирање на ...

Ноќна акција на специјалците, испоапсени Паркобраните пред хотел Бристол

Sky - 12.09.2013

Синоќа околу 1 часот, во полициска акција се приведени Паркобраните кои го чуваат паркот кај хотелот Бристол. Истите по апсењето биле пренесени во полициската станица Кисела Вода а помеѓу уапсените ...

Уапсени па ослободени десетина паркобрани - меѓу нив советник од Центар и директорот на ЈП Паркинзи

Press24 - 12.09.2013

Рано утринава, полицијата уапси десетина лица кај паркот близу хотелот Бристол. Според досегашните информации, меѓу уапсените се нашол и опозициски советник од Општина Центар и директорот на ЈП ...

Полицијата синоќа приведе па ослободи 11 активисти на „Паркобрани“

Фама - 12.09.2013

Ноќеска околу еден часот по полноќ во паркот спроти „Бристол“ биле приведени 11 активисти на граѓанската иницијатива „Паркобрани“. Пет часа биле држени во притвор, вели за Радио Слободна Европа ...

Десетина лица уапсени кај „Бристол“ ноќеска, утрово ослободени

Нетпрес - 12.09.2013

Десетина лица полицијата уапсила во близина на хотелот Бристол во раните утрински часови. Според првичните информации полицијата излегла на барање на сопственикот на земјиштето, а со цел да се спречи ...

ФОТО: Специјалци со штитови и шлемови го чуваат паркот кај „Бристол“

Скопје инфо - 12.09.2013

Утрово центарот на Скопје беше целосно блокиран, затворени за сообраќај беа неколку клучни улици, како што се Даме Груев и Мито Хаџивасилев Јасмин, поради апсењето на активисти на граѓанската ...

Богдановиќ: Ме извадија од кола и ме уапсија без никаква причина

Sky - 12.09.2013

Помеѓу приведените 15 демонстранти кои го чуваа паркот пред „Бристол“, беше и директорот на ЈП. „Паркинзи“, Саша Богдановиќ. Како што вели Богдановиќ, тој на местото пристигнал околу 1.30, по ...

Паркобраните од пред Бристол приведени, па ослободени

eReporter - 12.09.2013

Единаесетмина активисти, познати како „Паркобрани“ што кампуваат на плацот пред хотелот „Бристол“, биле приведени, па ослободени во текот на ноќта,тврдат членови на оваа граѓанска иницијатива.

И така, сите си живееја среќни и весели до крајот на Македонија, немаше кој да ги сруши!!!

Окно - 12.09.2013

Приведени паркобраните. Армија од специјални полициски сили го обезбедуваше просторот пред Бристол за да се спроведе легална градежна акција во раните утрински саати, кога секаде во светот оперираат ...

Фото: Полиција и огради околу Бристол

Република - 12.09.2013

Бројни полициски сили и утрово го чуваат просторот пред хотелот „Бристол“ во центарот на Скопје каде треба да никне новата зграда на Советот за радиодифузија.

ВИДЕО: Како се апсеа чуварите на паркот, Скопје уште под полициска опсада

Sky - 12.09.2013

Синоќа полицијата околу два часот по полноќ интервенирала со цел да се остранат чуварите на паркот од пред хотел „Бристол“, кои пак беа собрани со цел да се спречи сечата и натамошното уништување на ...

ФОТО: „Објави фотка и ќе ти стегнам кривична“- закани од полицијата до новинар на Фокус

Sky - 12.09.2013

На својот Фејсбук профил, новинарот на Фокус, Владо Апостолов, објави фотографија од полицијата која е позиционирана во близина на паркот кај Бристол кој синоќа беше заграден со тараби.

Плоштад слобода: Дали навистина беа потребни толку полицајци?

Sky - 12.09.2013

По синоќешната акција на полицијата и апсењата на дел од паркобраните реагираше невладината „Плоштад слобода“ која чинот на власта го окаркетеризира како вандалски и спротивен на демократските ...

Приведени, па ослободени активистите кои го чуваа паркот кај Бристол

Portal - 12.09.2013

Повеќе од десет активисти коишто го чуваа паркот спроти Бристол биле приведени ноќеска околу 1 часот во голема полициска акција. Активистите изутрината биле ослободени, но им биле поднесени пријави.

Полициска акција пред хотел “Бристол“: Приведени 11 лица кои го чуваа паркот спроти “Бристол“

Популарно - 12.09.2013

Повеќе македонски портали утрово објавија дека пет часа биле приведени 11 активисти на граѓанската иницијатива паркобрани во скопската општина Центар во паркот во близина на Бристол.

Приведени, па ослободени активистите кај Бристол

InfoSpot - 12.09.2013

Повеќе од десет активисти кои го чуваа паркот спроти Бристол биле приведени ноќеска околу 1 часот во голема полициска акција. Активистите изутрината биле ослободени, но им биле поднесени пријави.

ВИДЕО ШОКАНТНО: Еве го 15 минутното видео од тоа што се случуваше во Центар!

Sky - 12.09.2013

Во раните утрински часови, односно во 1 часот по полноќ започна акцијата за расчистување на Паркобраните. На почетокот беа исклучени уличните светилки за потоа активистите да бидат уапсени под ...

Приведени, па ослободени активистите кои го чуваа паркот кај Бристол

Макфакс - 12.09.2013

Повеќе од десет активисти коишто го чуваа паркот спроти Бристол биле приведени ноќеска околу 1 часот во голема полициска акција. Активистите изутрината биле ослободено, но им биле поднесени пријави.

Ослободени приведените Паркобрани пред хотел „Бристол“

Inpress - 12.09.2013

Скопје, 12. септември 2013 (ИНПРЕС) Единаесет активисти на граѓанската иницијатива Паркобрани во паркот во близина на хотелот „Бристол“ пет часа биле држени во притвор, изјави еден од приведените.

Ги привеле на разговор па ги пуштиле - опозициски советник од Центар и директор на ЈП паркинзи меѓу уапсените кај ...

Maxim - 12.09.2013

Рано утринава, полицијата уапси десетина лица кај паркот близу хотелот Бристол. Според досегашните информации, меѓу уапсените се нашол и опозициски советник од Општина Центар и директорот на ЈП ...

ФОТО: Специјалци со штитови и шлемови го чуваат паркот од паркобраните

Maxim - 12.09.2013

Утринава голем дел од центарот на Скопје поради апсењето на активистите на „Паркобрани“ беше блокиран. Во моментов специјални единици и припадници на МВР со шлемови го чуваат паркот, а истиот од ...

Вечерва ќе се оградува паркот кај Бристол?!

Либертас - 11.09.2013

Новинарот Александар Николиќ Писарев на својот фејсбук профил ја пренесе информацијата дека во текот на ноќта се планира оградување на паркот кај Бристол.