TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Невидливиот газда Трифун

Време - 03.12.2005

ЕЛЕНА РИСТЕСКА Ете, вчера да се отселев од земјава, немаше да знам дека само пет милијарди евра ме делат од задоволството да се испофалам наоколу дека мојот роден град е метропола. Толку пари му биле потребни на градоначалникот Трифун Костовски за вистински да го модернизира градов, а скопјани да ...

Груевски остана без Костовски

Вест - 02.12.2005

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СКОПЈЕ МУ СЕ ВРАТИ НА СТАРОТО ЈАТО Премиерот Бучковски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски почнаа битка кој ќе го придобие градоначалникот на Скопје за следните парламентарни избори, а тој обелодени дека нема намера да прави партија Премиерот и лидер на СДСМ Владо Бучковски почна да ...

Спортската сала ќе се догради со дивидендата од Телеком

Вест - 02.12.2005

БУЧКОВСКИ И КОСТОВСКИ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА Со помошта од Владата во Скопје ќе се завршат веќе започнти капитални проекти, а ќе се градат и нови Премиерот Владо Бучковски и градоначалникот на Скопје Трифун Костовски вчера потпишаа меморандум за соработка.

Министерот Поповски е гробар на македонскиот спорт

Време - 02.12.2005

ТРИФУН КОСТОВСКИ Со тие средства што ги одвојува од буџетот, министерот за финансии Никола Поповски е како гробар на македонскиот спорт. Ова го изјави претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Трифун Костовски, на вчерашната прес-конференција коментирајќи колку средства одвојува ...

Костовски: Поповски е како гробар на македонскиот спорт

Утрински - 02.12.2005

Претседателот на РФМ контра министерот за финансии Незадоволен од негативниот одговор од Министерството за финансии на барањето на Ракометната федерација на Македонија за чартер лет за репрезентацијата до Санкт Петербург, претседателот на РФМ, Трифун Костовски, директно го обвини министерот Никола ...

Костовски набавил нафта без тендер

Утрински - 02.12.2005

За да нема прекин на наставата Градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски, информира дека за две скопски средни училишта набавил нафта без отворање тендерска постапка, а со цел да се обезбеди континуитет во наставата. Како што појасни, тој свикал комисија на која било одлучено да се набави ...

Владата ќе ја помогне изградбата на спортската сала во Скопје

Утрински - 02.12.2005

Премиерот Владо Бучковски и градоначалникот Трифун Костовски потпишаа Меморандум за соработка Дивидендата од ,,Телеком" и парите од евентуалната продажба на Светскиот бизнис-центар, финансиска инјекција за спортска сала "Владата е подготвена во 2006 година да инвестира во доизградба на спортска ...

Костовски од Владата бара пари за спортската сала

Дневник - 02.12.2005

МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА Скопскиот градоначалник Трифун Костовски од Владата бара пари за да ја доврши спортската сала кај хотелот "Александар палас". Од довршувањето на салата зависи дали Македонија ќе биде домаќин на Европско ракометно првенство за жени во 2008 година.

За метрополата ќе се одврзе и државното ќесе

Вечер Прес - 02.12.2005

Премиерот Владо Бучковски и Градоначалникот Трифун Костовски вчера потпишаа Меморандум за соработка со кој и официјално се обврзаа дел од проектите што ќе се реализираат во Градот, а се од заеднички интерес, да бидат поддржани од Владата.

Објавен мегахитот „Историчарка“

Време - 01.12.2005

КНИГАТА ШТО ГО СИМНА „КОДОТ...“ ОД ПРВОТО МЕСТО Долгонајавуваниот светски мегахит „Историчарка“ од Елизабет Костова излезе од печат во издание на издавачкиот центар „Три“. Ерудитскиот стил, потресната љубовна приказна и авантурата од која запира здивот ја претворија „Историчарка“ во најчитан хит на ...

Костовски чести евтин новогодишен пречек

Дневник - 01.12.2005

традиционална ПРОСЛАВА НА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА Годинашниот пречек на Новата година на плоштадот Македонија ќе се организира со малку пари, без настапи на познати музички имиња. Така вчера одговори градоначалникот Трифун Костовски од говорницата на Градскиот совет на советничко прашање за ...

Трифун Костовски ќе ја сносел одговорноста за непосредната зделка со „Макпетрол“

Канал5 - 01.12.2005

Трифун Костовски тврди дека не направил криминал со склучувањето непосредна зделка со „Макпетрол“, за набавка на нафта во две средни училишта, кои не се приклучени на централно греење. Вели дека немало време за тендер, поради спорото пренесување на надлежностите во процесот на децентрализација.

Градоначалникот Костовски во четири очи со „Макпетрол“ набавил нафта за две средни училишта

Канал5 - 30.11.2005

Без тендер, преку неспоредна спогодба, Градоначалникот Трифун Костовски со „Макпетрол“ се договорил да ја набави нафтата за двете средни училишта во градов кои не се приклучени на централното греење. Без тендер, преку неспоредна спогодба, Градоначалникот Трифун Костовски со Макпетрол се договорил ...

И баба ми може!?

Вечер Прес - 30.11.2005

Со завчершниот отчет за шестмесечното работење, скопскиот градоначалник Трифун Костовски не стави во дилема. Остана нејасно дали говореше за (не) сработеното а ветено за Скопје, дали "се расплака" поради хроничниот недостиг на пари или, пак, стануваше збор за државата.

Скопје е голем, но сиромашен град

Време - 29.11.2005

КОСТОВСКИ ДАДЕ ШЕСТМЕСЕЧЕН ОТЧЕТ Скопје е голем, но сиромашен град, а за да стане модерна метропола, потребни се пет милијарди евра, рече вчера градоначалникот Трифун Костовски, кој даде отчет за неговата шестмесечна работа. Тој нагласи дека ги завршил проектите што ги почнал неговиот претходник, ...

Излезе хит книгата за Дракула на Елизабет Костова

Вест - 29.11.2005

ОД ИЗДАВАЧКИОТ ЦЕНТАР "ТРИ" Деновиве книгоиздателството "Три" го издаде светскиот бестселер "Историчарка" на канаѓанката Елизабет Костова. Романот претставува патување низ мистериите и фактите околу грофот Дракула. "Историчарка" е преведена на четириесетина јазици и е книгата која го симна "Кодот ...

Костовски ги завршил сите проекти на Пенов

Вест - 29.11.2005

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ДАДЕ ОТЧЕТ ЗА ШЕСТМЕСЕЧНОТО РАБОТЕЊЕ Скопскиот градоначалник многу брзо ќе ја извести јавноста што ќе работи следната година, како и до крајот на неговиот мандат, за да направи од Скопје метропола Скопскиот градоначалник Трифун Костовски многу брзо ќе ја извести јавноста што ќе ...

За Скопје да биде метропола, потребни се пет милијарди евра

Утрински - 29.11.2005

Градоначалникот Трифун Костовски даде отчет за шестмесечната работа Костовски вети дека сообраќајниот метеж ќе се реши со зелен бран на булеварите "Партизанска", "Јане Сандански", "Кузман Јосифовски-Питу" и на улица "Никола Карев" САЊА НАУМОВСКА Градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски, по шест ...

Првата година потрошена за старите проекти

Дневник - 29.11.2005

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ДАДЕ ОТЧЕТ ЗА ШЕСТМЕСЕЧНАТА РАБОТА Целосно се завршени сите проекти почнати од мојот претходник, со што е исполнета мојата првична определба, истакна вчера скопскиот градоначалник Трифун Костовски, кој даде отчет за својата досегашна работа.

Трифун бара оправдување

Вечер Прес - 29.11.2005

"Не е ништо ново што Трифун Костовски во последните месеци постојано наоѓа оправдувања дека не може да работи поради наследените долгови на Градот. Сите обврски се предвидени во Буџетот и јас наследив долг колку едногодишен градски буџет.

За модерна метропола потребни пет милијарди евра

Вечер Прес - 29.11.2005

За да се направи од Скопје модерна метропола, според градоначалникот Трифун Костовски, потребни се пет милијарди евра, средства кои, како што вели, ниту приближно ги нема во градската каса, која во моментот располага со околу 22 милиони евра.

Костовски 6 месеци градоначалник на Скопје

А1 - 28.11.2005

Градоначалникот Трифун Костовски денеска ги прослави 6-те месеци како прв човек на Скопје. Самоуверено се пофали дека ги решил поголемите проблеми во градот. Ги заврши мостот кај Транспортен центар и улиците во Хром, проекти кои не се негови. Ги започна претходното раководство.

Костовски реферираше за сработеното без да одговара на новинарски прашања

Канал5 - 28.11.2005

Шест месеци по преземањето на функцијата,градоначалникот Трифун Костовски кажа што сработил заедно со неговиот тим. Реферираше пред новинарите недозволувајќи да биде прашан. Јавноста можела да добие одговори друг ден-ни објаснија портпаролите на градот.