TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свети Сава и македонска слава

Време - 13.01.2007

И ПОМАЛИТЕ ЗАЕДНИЦИ БАРААТ ПРАЗНИЦИ Свети Сава, Меѓународниот ден на Ромите и Денот на образование на турски јазик во Македонија да влезат во измените во Законот за празници што го разгледува парламентот, бараат опозициските пратеници од помалите заедници.

Власта со три нови празници обезбеди Бадинтерово мнозинство за законот

Утрински - 13.01.2007

Бучковски вчера од собраниската говорница предупреди да не се подгрева верската нетрпеливост ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Со последните законски измени за кои расправа парламентот бројот на новите празници дополнително ќе се зголеми најмалку за уште три датуми што ќе ги слават малцинствата споменати во ...

Стопанствениците против новите празници на Владата

Утрински - 13.01.2007

Сојузот на стопански комори на Македонија не се согласува со предложените измени во Законот за празници, оценувајќи дека тој директно ќе влијае врз продуктивноста и успешното работење на стопанствениците. „Факт е дека зголемувањето на бројот на празници е контрапродуктивно во период кога Владата на ...

Владата ќе го обезбеди „Бадинтер“ за законот за празниците

А1 - 12.01.2007

Сосема е извесно дека владата ќе го обезбеди „Бадинтер“ за законот за празниците, со подршката на гласовите на пратениците од помалите етнички заедници, кои веќе типуваат на свои национални датуми. „Амандман, 21 декември како ден на образованието на Турците во РМ, мислам дека има позитивни сигнали ...

Опозицијата: Со законот за празниците се врши дискриминизација

А1 - 12.01.2007

Со законот за празниците се врши дискриминизација и етноцентризам, ова се главните аргументи со кои опозицијата го напаѓа владиниот предлог закон. Собраниската расправа наликува на историски час, каде претставниците на Албанците ја истакнуваат потребата од свој национален празник, а ВМРО-ДПМНЕ ...

Пратениците се фатија за гуша за денот на ВМРО

Време - 12.01.2007

ВЛАДАТА ПРЕДЛАГА ПОВЕЌЕ ПРАЗНИЦИ Кој е поголем верник, кој е бугароман, а кој се уште живее во комунизмот се прашањата што вчера си ги поставуваа пратениците од власта и од опозицијата, во почетокот на расправата за измените во Законот за државни празници, со кој се предвидуваат вкупно 22 неработни ...

Власта и опозицијата се скараа за 23 октомври

Дневник - 12.01.2007

Министерот за труд и социјална политика Љупчо Мешков образложи дека се предлага да се скратат два дена од сегашните празници, бидејќи никаде Нова година и 1 Мај не се слават два дена Законот за празниците не е важен за реформите што на Македонија ќе и' овозможат да влезе во ЕУ, за новите празници ...

Дебатата за законот за празниците во жестока атмосфера

А1 - 11.01.2007

Кој од кого е поголем верник или поголем патриот, кога им се куќните слави, во улога на историчари, со најава за бројни амандмани, парламентарците дебатираа за законот за празниците. Комитетот за односи меѓу заедниците одлучи законот да се гласа со „Бадинтер“.

Со Бадентер ќе се утврдуваат неработни денови

Време - 11.01.2007

СЕ ОДЛОЖИ ЗАКОНОТ ЗА ПРАЗНИЦИ Измените во Законот за празници ќе се носат со Бадентерово мнозинство. Така се договориле координаторите на пратеничките групи, откако ДУИ реагираше дека станува збор за закон што навлегува во идентитетот на заедниците што живеат во Македонија.

Власта се преиспитува за законот за празниците

Утрински - 11.01.2007

Премиерот Груевски ќе пресече дали законот ќе се носи во две фази, како што бара опозицијата ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Под притисок на опозицијата, парламентарното мнозинство вчера се согласи уште еднаш да ја преиспита определбата законот за празниците да се донесе во скратена постапка, иако веќе ја почна ...

Празниците вратени на поправен

Дневник - 11.01.2007

Претседателот на Собранието Љубиша Георгиевски вчера ја прекина расправата за новите празници откако опозицијата побара предлог-законот да биде усвоен во две фази и со Бадентерово мнозинство, а не како што предложи Владата, по скратена постапка.

Бадентер и за законот за пратеници

Канал5 - 11.01.2007

Законот за празници ќе се гласа со бадентер. Комитетот за односи меѓу заедниците, во кој власта го има мнозинството, сепак, донесе одлука да го прифати ваквото барање на опозицијата. Законот за празници ќе се гласа со бадентер.

ДУИ и ПДП бараат „Бадинтер“ за законот за празниците

А1 - 10.01.2007

Владата не успеа во Собрание да го протурка предлог законот за празниците. По барање на опозициските ДУИ и ПДП да се гласа со Бадинтерово мнозинство, седницата беше прекината. До одлуката на комитетот за односи меѓу заедниците и консултациите со Премиерот, продолжението на расправата е неизвесно.

Пратениците на НСДП нема да ги гласаат новите празници

Вест - 10.01.2007

ДРЖАВНИТЕ ПРАЗНИЦИ ЈА ПОДЕЛИЈА ВЛАДИНАТА КОАЛИЦИЈА Владината коалиција е разединета во врска со државните празници, но тоа не значи дека е доведено под знак прашање опстојувањето на Владата. НСДП вчера отворено изрази несогласување со намерата на коалиционите партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДПА по скратена ...

Власта има различни ставови, ама нема криза

Време - 10.01.2007

ДЕБАТА ЗА ПРАЗНИЦИТЕ НСДП останува на ставот дека измените во законот за празници треба да се донесат во две фази, наспроти размислувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека проширувањето на листата на државни празници треба да оди по скратена постапка.

Законот за празниците, сепак, во скратена постапка?

Утрински - 10.01.2007

НСДП го омекнува ставот, сопартијците на Петковски ќе гласаат според сопствено убедување Законот за празниците со кој треба да се установат десетина нови празници, најверојатно, ќе се носи во скратена постапка, онака како што е предложен.

Нови празници по скратена постапка

Дневник - 10.01.2007

Предлог-законот за празниците најверојатно ќе биде донесен по скратена постапка, како што инсистираа ВМРО-ДПМНЕ и ДПА, а за тоа ќе гласаат и дел пратеници на коалициската НСДП. Компромисот со НСДП е постигнат по консултациите меѓу лидерите Никола Груевски и Тито Петковски за да се демонстрира ...

Прекината дебатата во парламентот за законот за празници

Канал5 - 10.01.2007

Се комплицира донесувањето на законот за празници. Опозицијата побара предлогот да оди во две фази, но и да се гласа со бадентер. Се комплицира донесувањето на законот за празници. Опозицијата побара предлогот да оди во две фази, но и да се гласа со бадентер.

Се чешлаат сите предизборни вработувања

Вечер - 10.01.2007

Голем дел од огласите за вработувања во државната администрација и неколку јавни претпријатија објавени пред парламентарните избори се стопирани. Избраните кандидати кои на работните места требало да се појават по петти јули се уште не можат и формално да бидат вработени.

Петковски и Груевски се сопнаа на празниците

Дневник - 09.01.2007

НСДП денеска ќе решава дали ќе бара Предлог-законот за празниците да оди во две фази или ќе се усогласи со ВМРО-ДПМНЕ и ДПА тој да се донесе по скратена постапка Предлог-законот за воведување нови празници го подели владејачкото мнозинство.

Нема договор кај коалициските партнери за законот за празници

Канал5 - 09.01.2007

Владините партнери немаат единствен став за законот за празници. Во НСДП признаваат дека со ВМРО-ДПМНЕ имаат разлики, но јавно не ги кажуваат. Владините партнери немаат единствен став за законот за празници. Во НСДП признаваат дека со ВМРО-ДПМНЕ имаат разлики, но јавно не ги кажуваат.