TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Приврзаниците на Георгиевски формираа паралелен ЦК во ДПМНЕ

А1 - 18.07.2004

Приврзаниците на Љубчо Георгиевски денеска формираа паралелен Централен комитет во рамките на ВМРО-ДПМНЕ кој според нив претставува легитимно тело кое може да донесува одлуки. „Ова конституирање на ЦК денеска беше како неизбежна појава за да дојдеме до крајот на развршницата на кризата“, вели Љубчо ...

ВМРО-ДПМНЕ повикува на масовна поддршка на протестите

А1 - 17.07.2004

Уште 15 политички партии и невладини организации му се приклучија на опозициониот фронт против новата територијална поделба, што го организираат ВМРО-ДПМНЕ, Либералната партија, коалицијата Третиот пат и ВМРО-ВМРО. „Лигата за демократија, Светскиот македонски конгрес, пратеникот Трифун Костовски, ...

Свирки за Владата!

Време - 17.07.2004

ОПОЗИЦИЈАТА ПРОТЕСТИРА ПРОТИВ ПОДЕЛБАТА НА ОПШТИНИТЕ Колони автомобили вчера поминаа низ улиците на Скопје и со вклучени сирени ги повикаа граѓаните да се разбудат против владиниот предлог за двојазичност во главниот град. Тоа е дел од протестот против предложената територијална организација на ...

ВМРО-ДПМНЕ почна со протестите

Вест - 17.07.2004

Протестот, кој ВМРО-ДПМНЕ ќе го организира и пред седиштето на СДСМ, ќе биде граѓански, без партиски обележја. На иницијативата досега и се приклучиле и 20 други политички партии и 70-80 граѓански здруженија ВМРО-ДПМНЕ од вчера почна со протестите против владиниот предлог за пакет-законите за ...

Ѓорчев се повлекува од функцијата портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 17.07.2004

Поради усовршување на образованието Влатко Ѓорчев, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, најави дека од вчера ја напушта оваа функција поради усовршување на своето образование. На вчерашната последна прес-конференција, тој изјави дека единствената причина за овој потег е завршувањето на додипломските и ...

ВМРО-ДПМНЕ ја кани Македонија на протести

Дневник - 17.07.2004

ОПОЗИЦИЈАТА ВО АКЦИЈА ВМРО-ДПМНЕ ги повика граѓаните на Скопје и на цела Македонија да му се приклучат на широкиот опозициски фронт и со протести и со блокади да се спротивстават на новата територијална организација на земјава.

Влатко Ѓорчев ја напушта портпаролската функција

А1 - 16.07.2004

Влатко Ѓорчев најави дека од денеска ја напушта портпаролската функција во ВМРО-ДПМНЕ поради усовршување на своето образование. Тој изјави дека единствената причина за овој потег е завршувањето на додипломските и продолжување на постдипломски студии на Правниот факултет во Скопје.

Груевски: Мала група од СДСМ ги предаде националните интереси

Утрински - 16.07.2004

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ за владиниот договор околу децентрализацијата Сашко Димевски Без разлика на внатрешните поделби, ВМРО-ДПМНЕ вчера излезе со унисон политички став по седниците на извршните комитети на актуелното раководство и она на разрешените партиски фунцкионери.

Груевски: Мора да се спречи најголемото предавство на земјава

Дневник - 16.07.2004

ВМРО-ДПМНЕ ПОВИКА НА МАСОВНИ ПРОТЕСТИ Злосторството го извршија неколку кариеристи од СДСМ кои се определија за лична власт, а не за државните интереси, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Со договорот за новите општини, неколку луѓе од врвот на СДСМ извршија најголемо предавство на земјата кое сите заедно ...

Груевски: Со вчерашниот договор, СДСМ изврши предавство на македонските национални интереси..

Канал5 - 15.07.2004

Ваква е оценката на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски за предлог- решенијата на коалициските партнери од власта за Кичево, за Струга и за Скопје.. ,, Со кроењето на општинските граници насила и вештачки се создаваат етнички енклави ,, изјави Груев Ваква е оценката на лидерот на ВМРО ДПМНЕ ...

Груевистите прифаќаат медијаторство, а љупчовистите велат дека е доцна

Утрински - 13.07.2004

По понудата на Доста Димовска да посредува во спорот меѓу актуелниот и поранешниот претседател на ВМРО -ДПМНЕ Сашко Димевски Експотпретседателката на ВМРО-ДПМНЕ, Доста Димовска, која пред неколку дена, преку бугарската агенција "Фокус" се понуди да посредува во спорот меѓу актуелниот и поранешниот ...

ВМРО е незамислива без Георгиевски

Време - 12.07.2004

ДЕН ДОНЧЕВ, БИВШ ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА ВМРО-ДПМНЕ Регистрацијата на новата ВМРО-народна, партија што пред една недела беше основана како резултат на повеќемесечната војна меѓу приврзаниците на Љубчо Георгиевски и Никола Груевски, поранешен и актуелен лидер на најголемата опозициска партија ...

ВМРО-ДПМНЕ бара други форми за одбрана на општинските граници

Време - 12.07.2004

КРАЈ НА БЛОКАДИТЕ ВМРО-ДПМНЕ, по блокадите на повеќе патишта, вчера најави дека со нови методи на притисок ќе се обиде да ја разубеди власта да не ги менува општинските граници против волјата на граѓаните. - Во партијата ќе ги разгледаме другите можни форми на притисок врз власта.

Спремна сум да посредувам за помирување меѓу Груевски и Георгиевски

Време - 12.07.2004

ИНТЕРВЈУ НА ДОСТА ДИМОВСКА ЗА БУГАРСКАТА АГЕНЦИЈА „ФОКУС“ Поранешната потпретседателка на ВМРО-ДПМНЕ, Доста Димовска, во интервју дадено викендов за бугарската новинска агенција „Фокус“ вели дека расколот во партијата се случил бидејќи Георгиевски по заминувањето од лидерската позиција сакал и ...