TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин и Ципрас го потврдија интересот за соработка, особено во енергетиката

24 Вести - 26.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Алексис Ципрас во телефонски разговор го потврдија интересот за натамошно зајакнување на соработката во сите сфери, вклучувајќи ја и областа на енергетиката, соопшти прес-службата на Кремљ.

Путин и Ципрас го потврдија интересот за соработка во енергетиката

Алсат-М - 26.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Алексис Ципрас во телефонски разговор го потврдија интересот за натамошно зајакнување на соработката во сите сфери, вклучувајќи ја и областа на енергетиката, соопшти прес-службата на Кремљ.

Путин и Ципрас го потврдија интересот за соработка, особено во енергетиката

+инфо - 26.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Алексис Ципрас во телефонски разговор го потврдија интересот за натамошно зајакнување на соработката во сите сфери, вклучувајќи ја и областа на енергетиката, соопшти прес-службата на Кремљ.

Путин и Ципрас го потврдија интересот за соработка, особено во енергетиката

Курир - 26.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Алексис Ципрас во телефонски разговор го потврдија интересот за натамошно зајакнување на соработката во сите сфери, вклучувајќи ја и областа на енергетиката, соопшти прес-службата на Кремљ, ...

Путин и Ципрас го потврдија интересот за соработка, особено во енергетиката

Репортер - 26.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Алексис Ципрас во телефонски разговор го потврдија интересот за натамошно зајакнување на соработката во сите сфери, вклучувајќи ја и областа на енергетиката, соопшти прес-службата на Кремљ.

Путин и Ципрас го потврдија интересот за соработка, особено во енергетиката

Сител - 26.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Алексис Ципрас во телефонски разговор го потврдија интересот за натамошно зајакнување на соработката во сите сфери, вклучувајќи ја и областа на енергетиката, соопшти прес-службата на Кремљ.

Путин и Ципрас ја потврдија заинтересираноста за понатамошна соработка

Руска реч - 26.09.2015

Станува збор за соработка во сите правци, вклучително и во енергетската. Претседателот на Русија Владимир Путин и премиерот на Грција Алексис Ципрас во телефонски разговор ја потврдија заинтересираноста за понатамошно зголемување на соработката во ...

Путин и Ципрас ќе прават бизниси во енергетиката

еМагазин - 26.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Алексис Ципрас во телефонски разговор го потврдија интересот за натамошно зајакнување на соработката во сите сфери, вклучувајќи ја и областа на енергетиката, соопшти прес-службата на Кремљ.

Путин и Ципрас го потврдија интересот за соработка, особено во енергетиката

Локално - 26.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Алексис Ципрас во телефонски разговор го потврдија интересот за натамошно зајакнување на соработката во сите сфери, вклучувајќи ја и областа на енергетиката, соопшти прес-службата на Кремљ.

Путин и Ципрас го потврдиле својот интерес кон соработка во енергетиката

Фактор - 26.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Алексис Ципрас го потврдија во телефонски разговор интересот за натамошното интензивирање на соработката во сите насоки, вклучувајќи ја и енергетската сфера.

Путин и Ципрас го потврдија интересот за соработка во енергетиката

Вечер Прес - 26.09.2015

Рускиот претседател го поздрави лидерот на партијата на СИРИЗА за неговата победа на парламентарните избори во Грција и неговото стапување на должноста премиер. Рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Алексис Ципрас во телефонски ...

Ципрас ги освои изборите. А сега каде?

Фактор - 26.09.2015

Ципрас ги освои изборите. „СИРИЗА“ повторно е прва политичка партија. Грција е предводена од екстремната левица, која пак е поддржана од десничарите. Не, тоа не е повторување на вестите од јануари.

Путин и Ципрас го потврдија интересот за соработка, особено во енергетиката

Lider - 26.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин и грчкиот премиер Алексис Ципрас во телефонски разговор го потврдија интересот за натамошно зајакнување на соработката во сите сфери, вклучувајќи ја и областа на енергетиката, соопшти прес-службата на Кремљ.

Обама во телефонски разговор му честита на Ципрас за победата

Репортер - 25.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама го поздравил во телефонски разговор грчкиот премиер Алексис Ципрас во врска со неговата победа на парламентарните избори во Грција, одржани на 20 септември.

Обама во телефонски разговор му честита на Ципрас за победата

Курир - 25.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама, во телефонски разговор му ја честитал победата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, за парламентарните избори во Грција, одржани на 20 септември. Обама изјавил дека очекува да работи заедно со грчката Влада, на ...

Писмена реакција за новата провокација на Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос

Репортер - 25.09.2015

Во врска со новата провокација на коалициониот партнер на старо – новиот Грчки Премиер, Алексис Ципрас, лидерот на Грчката партија “Независни Грци“ и актуелниот министер за одбрана Панос Каменос, упатена во интервју за “Канал 5“, Претседателот на ...

Обама во телефонски разговор му честита на Ципрас за победата

+инфо - 25.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама го поздравил во телефонски разговор грчкиот премиер Алексис Ципрас во врска со неговата победа на парламентарните избори во Грција, одржани на 20 септември.

Обама му честита на Ципрас за изборната победа

Вечер Прес - 25.09.2015

Обама изјавил дека очекува да работи заедно со грчката Влада, на која и претстои реализирање на серија економски реформи Американскиот претседател Барак Обама го поздравил во телефонски разговор грчкиот премиер Алексис Ципрас во врска со неговата ...

Обама телефонски му ја честиташе победата на Ципрас

Република - 25.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама го поздравил во телефонски разговор грчкиот премиер Алексис Ципрас во врска со неговата победа на парламентарните избори во Грција, одржани на 20 септември.

Обама во телефонски разговор му честиташе на Ципрас за победата

Либертас - 25.09.2015

Американскиот претседател Барак Обама го поздравил во телефонски разговор грчкиот премиер Алексис Ципрас во врска со неговата победа на парламентарните избори во Грција, одржани на 20 септември.

Ципарс: Грција мора брзо да го примени спасувачкиот план

Фактор - 25.09.2015

Грција треба да ги „спроведе брзо” условите во спасувачкиот договор со ЕУ, кој беше договорен во јули. Тоа неодамна го изјавил реизбраниот грчки премиер Алексис Ципрас. „Ние сме соочени со обврската брзо да го примениме она што е договорено“, ...

Димитрис Каменос поднесе оставка поради скандалозни и навредливи твитови

Канал5 - 24.09.2015

Заемник министерот за инфраструктура и сообраќај Димитрис Каменос поднесе оставка само неколку часа откако новата грчка влада ја положи заклетвата, поради расистички и антисемитски пораки објавени на неговиот Твитер профил.

Прва оставка во новата грчка влада - најкраток министерски мандат, само 12 часа

Канал5 - 24.09.2015

Расистички, хомофобични и антисемитски твитови, кои Димитрис Каменос во минатото ги споделил на социјалната мрежа беа причина, членот на Независни Грци да влезе во историјата со најкраток министерски мандат – само 12 часа.

Грчките медиуми за изјавата на Панос Каменос за Канал 5

Канал5 - 24.09.2015

Изјавата на Панос Каменос за Канал 5, не остана незабележана во Грција. Електронските изданија на грчките медиуми го пренесуваат прилогот на Канал 5 и пораката дека Македонија е грчка која со остар тон ја упати министерот за одбрана, лидер на ...

Грчки заменик-министер си даде оставка набргу по именувањето

Телма - 24.09.2015

Грчкиот заменик-министер за транспорт Димитрис Каменос, член на Независни Грци поднесе оставка само неколку часа откако беше именуван на функцијата. Каменос изјави дека ја напушта функцијата по скандал во врска со навредливи пораки на негиот профил ...

Грчкиот заменик-министер за транспорт Каменос поднесе отставка неколку часа по именувањето

24 Вести - 24.09.2015

Грчкиот заменик-министер за транспорт Димитрис Каменос, член на Независни Грци поднесе оставка само неколку часа откако беше именуван на функцијата. Каменос изјави дека ја напушта функцијата по скандал во врска со навредливи пораки на неговиот ...

Член на новата грчка влада сменет за навредливи твитови

Макфакс - 24.09.2015

Новоизбраната грчка влада која само неколку часа откако ја положи заклетвата во средата, се соочи со првиот проблем бидејќи еден член од кабинетот е обвинет дека објавувал навредливи твитови.

Каменос поднесе отставка неколку часа по именувањето

+инфо - 24.09.2015

Грчкиот заменик-министер за транспорт Димитрис Каменос, член на Независни Грци поднесе оставка само неколку часа откако беше именуван на функцијата. Каменос изјави дека ја напушта функцијата по скандал во врска со навредливи пораки на негиот профил ...

Прва оставка во новата грчка влада

Репортер - 24.09.2015

Само ден откако новата грчка влада на премиерот Алексис Ципрас положи заклетва, веќе е поднесена и првата оставка. Заменик-министерот за инфраструктура, транспорт и комуникации на Грција Димитрис Каменос се повлекува, откако беше обвинет за расизам ...

Грција: Оставка на новоименуваниот заменик- министер за транспорт

МРТ - 24.09.2015

Оставката е дадена откако премиерот Алексис Ципрас побарал од лидерот на помалиот коалициски партнер да ја провери автентичноста на неколку расистички и хомофобски коментари... Грчкиот заменик-министер за транспорт Димитрис Каменос, член на ...

Грчки заменик-министер поднел оставка поради скандал со неговиот Твитер профил

Нова ТВ - 24.09.2015

По неколку часа откако беше именуван како заменик-министер за транспорт во новата влада на Грција, Димитрис Каменос, поднел оставка. Како што наведил Камено, ја напушта функцијата поради скандал со негиот профил на социјалната мрежа Твитер.

Ципрас се потпира на континуитет

Правдико - 24.09.2015

Грчкиот левичарски премиер Алексис Ципрас ја претстави својата нова влада. Изостанаа големи изненадувања-досегашниот состав треба да продолжи да го води „бродот“ низ кризата. Интерните советувања на владејачката левичарска партија Сириза, како и ...

Грчкиот заменик-министер за транспорт поднесе отставка неколку часа по именувањето

Сител - 24.09.2015

Грчкиот з аменик-министер за транспорт Димитрис Каменос, член на Независни Грци поднесе оставка само неколку часа откако беше именуван на функцијата. Каменос изјави дека ја напушта функцијата по скандал во врска со навредливи пораки на негиот профил ...

Прва оставка во новата грчка влада

Локално - 24.09.2015

Само ден откако новата грчка влада на премиерот Алексис Ципрас положи заклетва, веќе е поднесена и првата оставка.Заменик-министерот за инфраструктура, транспорт и комуникации на Грција Димитрис Каменос се повлекува, откако беше обвинет за расизам и ...

Каменос поднесе отставка неколку часа по именувањето

Република - 24.09.2015

Грчкиот заменик-министер за транспорт Димитрис Каменос, член на Независни Грци поднесе оставка само неколку часа откако беше именуван на функцијата. Каменос изјави дека ја напушта функцијата по скандал во врска со навредливи пораки на негиот профил ...

„Сфатете, Македонија е грчка“ – лидерот на независни грци во интервју за Канал 5

МК News - 24.09.2015

„Треба да сфатат дека Македонија е грчка“. Тоа го изјавил лидерот на партијата „Независни Грци“ и коалиционен партнер во владата на Грција, Панос Каменос, во интервју за телевизија Канал 5 .

Грчки заменик-министер си поднесе оставка веднаш по именувањето

Вечер Прес - 24.09.2015

Одлуката е дадена откако премиерот Алексис Ципрас побарал од лидерот на помалиот коалициски партнер Независни Грци да ја провери автентичноста на неколку расистички и хомофобни коментари објавени на страницата на новиот заменик-министер Димитрис ...

Поради расистички и хомофобични коментари на Твитер грчки заменик министер поднесе оставка

еМагазин - 24.09.2015

Грчкиот заменик-министер за транспорт Димитрис Каменос, член на Независни Грци поднесе оставка само неколку часа откако беше именуван на функцијата. Каменос изјави дека ја напушта функцијата по скандал во врска со навредливи пораки на неговиот ...

Грчкиот заменик-министер за транспорт поднесе отставка неколку часа по именувањето

Либертас - 24.09.2015

Грчкиот заменик-министер за транспорт Димитрис Каменос, член на Независни Грци поднесе оставка само неколку часа откако беше именуван на функцијата. Каменос изјави дека ја напушта функцијата по скандал во врска со навредливи пораки на негиот профил ...

Член на новата грчка влада сменет за навредливи твитови

Точка - 24.09.2015

Новоизбраната грчка влада која само неколку часа откако ја положи заклетвата во средата, се соочи со првиот проблем бидејќи еден член од кабинетот е обвинет дека објавувал навредливи твитови.

Ципрас и Каменос во нов обид

Н.Македонија - 24.09.2015

Со прегратки и со насмевки, победнички фатени за рака, Ципрас и Каменос ја славеа победата, но коалициските партнери во старо-новата грчка влада се со различни позиции за одредени прашања Дијаметрално спротивни се ставовите во однос на надворешната ...

Ципрас го објави новиот владин кабинет, Коѕиас повторно шеф на дипломатијата

Утрински - 23.09.2015

Министерот за надворешни работи од претходната Влада на Алексис Ципрас, Никос Коѕиас, повторно е назначен за шеф на грчката дипломатија. Портпаролката на грчката влада Олга Геровасили, која исто така останува на својата позиција, синоќа го објави ...

Објавен составот на новата грчка влада

Телма - 23.09.2015

Министерот за надворешни работи од претходната Влада на Алексис Ципрас, Никос Коѕиас повторно е назначен за шеф на грчката дипломатија. Портпаролката на грчката влада Олга Геровасили, која исто така останува на својата позиција, синоќа го објави ...

Новата грчка Влада положи заклетва

Алсат-М - 23.09.2015

Новата Влада на Грција, предводена од Алексис Ципрас положи свечена заклетва во претседателската палата. Нова грчка Влада има 46 членови, пет повеќе од претходната, и во неа се вклучени и вонпарламентарни експерти.

Каменос за Канал 5: Македонија е грчка

Канал5 - 23.09.2015

„Треба да научите дека Македонија е грчка“ – е пораката на лидерот на Независни Грци и коалиционен партнер во старо-новата грчка влада. Панос Каменос во изјава за Канал 5, уште еднаш индиректно потврдува дека за одредени прашања со Ципрас имаат ...

Ципрас се потпира на континуитет

Deutsche Welle - 23.09.2015

Грчкиот левичарски премиер Алексис Ципрас ја претстави својата нова влада. Изостанаа големи изненадувања-досегашниот состав треба да продолжи да го води „бродот“ низ кризата. Интерните советувања на владејачката левичарска партија Сириза, како и ...

Објавен составот на новата грчка влада

24 Вести - 23.09.2015

Министерот за надворешни работи од претходната Влада на Алексис Ципрас, Никос Коѕиас повторно е назначен за шеф на грчката дипломатија. Портпаролката на грчката влада Олга Геровасили, која исто така останува на својата позиција, синоќа го објави ...

Објавен составот на новата грчка влада

Алсат-М - 23.09.2015

Министерот за надворешни работи од претходната Влада на Алексис Ципрас, Никос Коѕиас повторно е назначен за шеф на грчката дипломатија. Портпаролката на грчката влада Олга Геровасили, која исто така останува на својата позиција, синоќа го објави ...

Новата грчка Влада положи заклетва

Алфа - 23.09.2015

Новата Влада на Грција, предводена од Алексис Ципрас положи свечена заклетва во претседателската палата. Новата Влада на Грција, предводена од Алексис Ципрас положи свечена заклетва во претседателската палата.

Објавен составот на новата грчка влада

+инфо - 23.09.2015

Министерот за надворешни работи од претходната Влада на Алексис Ципрас, Никос Коѕиас повторно е назначен за шеф на грчката дипломатија. Портпаролката на грчката влада Олга Геровасили, која исто така останува на својата позиција, синоќа го објави ...

НОВА ГРЧКА ВЛАДА: Коѕиас останува шеф на дипломатијата

Телеграф - 23.09.2015

Ципрас во новиот кабинет не направи големи промени на клучните позиции како што се министрите за финансии и економија, кои се од клучно значење за спроведувањето на договорот за третата финансиска помош Министерот за надворешни работи од претходната ...

Ципрас наименува нова влада

Р.С.Европа - 23.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас кој во неделата повторно беше избран на таа функција, ги наименува членовите на новиот кабинет. Меѓу нив е и професорот по економија Еуклид Цакалотос кој останува министер за финансии.

Ципрас ја претстави новата влада, составот претрпува минимални измени

Нова ТВ - 23.09.2015

Пред учеството на вонредниот Европски совет посветен на кризата со бегалците денеска во Брисел, премиерот на Грција Алексис Ципрас ја претстави новата владад по предвремените парламентарни избори кои се одвиваа за време на викендот.

Избрана новата грчка Влада

Курир - 23.09.2015

Министерот за надворешни работи од претходната Влада на Алексис Ципрас, Никос Коѕиас повторно е назначен за шеф на грчката дипломатија. Портпаролката на грчката влада Олга Геровасили, која исто така останува на својата позиција, синоќа го објави ...

Објавен составот на новата грчка влада

Репортер - 23.09.2015

Министерот за надворешни работи од претходната Влада на Алексис Ципрас, Никос Коѕиас повторно е назначен за шеф на грчката дипломатија. Портпаролката на грчката влада Олга Геровасили, која исто така останува на својата позиција, синоќа го објави ...

Каменос: Македонија е грчка

Макфакс - 23.09.2015

Лидерот на грчката партија Независни Грци и коалициски партнер на старо-новиот грчки премиер Алексис Ципрас, запрашан за спорот за името со Македонија, изјавил дека „Македонија е грчка“. „За името, треба да научите дека треба да ја почитувате ...

Новата грчка Влада положи заклетва

+инфо - 23.09.2015

Новата Влада на Грција, предводена од Алексис Ципрас положи свечена заклетва во претседателската палата. Новата грчка Влада има 46 членови, пет повеќе од претходната, и во неа се вклучени и вонпарламентарни експерти.

ГРЧКАТА ВЛАДА ПОЛОЖИ ЗАКЛЕТВА: Ова се новите министри

Телеграф - 23.09.2015

„Група за невозможна мисија“, „46 Владини члена во невозможна мисија“, „Нема време за губење“, „Познати лица во новата влада“, се само некои од насловите во грчките медиуми кои известуваат за составот на новиот кабинет, кој ќе треба да ги исполни ...

Грција: Новата Влада положи заклетва

Курир - 23.09.2015

Новата Влада на Грција, предводена од Алексис Ципрас положи свечена заклетва во претседателската палата, пренесе МИА. Нова грчка Влада има 46 членови, пет повеќе од претходната, и во неа се вклучени и вонпарламентарни експерти.

Објавен составот на новата грчка влада

Алфа - 23.09.2015

Министерот за надворешни работи од претходната Влада на Алексис Ципрас, Никос Коѕиас повторно е назначен за шеф на грчката дипломатија. Министерот за надворешни работи од претходната Влада на Алексис Ципрас, Никос Коѕиас повторно е назначен за шеф ...

Кој стана министер во новата влада на Ципрас

еМагазин - 23.09.2015

Министерот за надворешни работи од претходната Влада на Алексис Ципрас, Никос Коѕиас повторно е назначен за шеф на грчката дипломатија. Портпаролката на грчката влада Олга Геровасили, која исто така останува на својата позиција, синоќа го објави ...

Новата грчка Влада положи заклетва

Вечер Прес - 23.09.2015

Новата Влада на Грција, предводена од Алексис Ципрас положи свечена заклетва во претседателската палата Новата Влада на Грција, предводена од Алексис Ципрас положи свечена заклетва во претседателската палата.

Новата влада на Ципрас положи заклетва

Република - 23.09.2015

Алексис Ципрас вчера го објави составот на својата нова влада во која клучното место го има министерот за финансии Еуклид Цакалотос кој треба да ги спроведе непопуларните економски реформи, условот за Грција за да го добие третиот пакет помош од ...

Новата грчка Влада положи заклетва

Денешен - 23.09.2015

Новата Влада на Грција, предводена од Алексис Ципрас положи свечена заклетва во претседателската палата. Нова грчка Влада има 46 членови, пет повеќе од претходната, и во неа се вклучени и вонпарламентарни експерти.

Кабинетот на Ципрас, со мали промени и без изненадувања

Фактор - 23.09.2015

Со мали измени и без изненадувања е составот на вториот кабинет на новиот стар премиер на Грција, Алексис Ципрас. Минути пред полноќ лицата во Владата беа претставени од портпаролот Олга Геровасили, која ја задржува функцијата, наведува англиското ...

Каменос: Македонија е грчка

Точка - 23.09.2015

Лидерот на грчката партија Независни Грци и коалициски партнер на старо-новиот грчки премиер Алексис Ципрас, запрашан за спорот за името со Македонија, изјавил дека "Македонија е грчка". „За името, треба да научите дека треба да ја почитувате ...

Каменос кон Скопје: Сфатете дека Македонија е Грчка

Фактор - 23.09.2015

„Треба да сфатат дека Македонија е грчка“. Тоа го изјавил лидерот на партијата „Независни Грци“ и коалиционен партнер во владата на Грција, Панос Каменос, во интервју за телевизија Канал 5 .

Ципрас, кажи ја конечно вистината на Грците!

Локално - 23.09.2015

По реизборот на Алексис Ципрас од него се очекува брзо да почне да спроведува реформи и да работи за подигнување на грчката економија. Ова очекување може да биде грешен оптимизам, коментира Барбара Везел.

Објавен составот на новата грчка влада

Идивиди - 23.09.2015

Атина, 23 септември 2015 (МИА) - Министерот за надворешни работи од претходната Влада на Алексис Ципрас, Никос Коѕиас повторно е назначен за шеф на грчката дипломатија. Портпаролката на грчката влада Олга Геровасили, која исто така останува на ...

Новата грчка Влада положи заклетва

Идивиди - 23.09.2015

Атина, 23 септември 2015 (МИА) – Новата Влада на Грција, предводена од Алексис Ципрас положи свечена заклетва во претседателската палата. Нова грчка Влада има 46 членови, пет повеќе од претходната, и во неа се вклучени и вонпарламентарни експерти.

Кои се новите министри во владата на Ципрас, што го очекува новиот кабинет?

Канал5 - 22.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас и формално ја презеде функцијата нов премиер на Грција, откако синоќа положи заклетва пред претседателот Павлопулос. Неговиот сопартиец и член на политичкиот секретаријат на Сириза, Јанис Бурнос, за Канал пет вели ...

Варуфакис: Реалниот победник на изборите во Грција се кредиторит

Вест - 22.09.2015

„Тројката“ меѓународни кредитори на Грција - Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд, се најголемиот победник на парламентарните избори во неделата, пишува поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис ...

Ципрас ја прекина традицијата - положи заклетва без присуство на свештени лица

Канал5 - 22.09.2015

Лидерот на сириза Алексис Ципрас синоќа положи заклетва како нов премиер на Грција, откако неговата партија ден претходно однесе победа на вонредните парламентарни избори. Со оглед дека тој е атеист, Ципрас пред претседателот Прокопис Павлопулос ...

Ципрас не е брзо минлива појава во европската политика

Deutsche Welle - 22.09.2015

На Хелените им недостасува веродостојна алтернатива. Ципрас постави мерила. Грчката реалност содржи и натаму потенцијал на голема трагедија - коментари во германските весници за изборите во Грција.

Новата грчка Влада ќе има од 25 до 27 министри

Курир - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да формира малуброен, авторитетен, надежен и флексибилен кабинет, кој ќе вклучува од 25 до 27 министри, а во него ќе учествуваат и вонпарламентарни и политички неангажирани личности, пишува весникот „Вима“ ...

Новата Влада на Грција ќе има 25 до 27 министри

Нетпрес - 22.09.2015

Новата Влада на Грција ќе има 25 до 27 министри. Владата утре ќе положи заклетва, а потоа премиерот ќе отпатува за Брисел, каде ќе учествува на вонредната седница на Европскиот совет, посветена на бегалската криза.

Новата грчка Влада ќе има од 25 до 27 министри

Репортер - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да формира малуброен, авторитетен, надежен и флексибилен кабинет, кој ќе вклучува од 25 до 27 министри, а во него ќе учествуваат и вонпарламентарни и политички неангажирани личности, пишува весникот „Вима“.

Еве каква ќе биде новата грчка Влада

Press24 - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да формира малуброен, авторитетен, надежен и флексибилен кабинет, кој ќе вклучува од 25 до 27 министри, а во него ќе учествуваат и вонпарламентарни и политички неангажирани личности, пишува весникот „Вима“ ...

Цакалотос се двоуми дали повторно да биде министер за финансии на Грција

Курир - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, се надева дека Еуклид Цакалотос повторно ќе биде министер за финансии, но се уште се обидува да го убеди почитуваниот преговарач да ја прифати функцијата, јавуваат грчките медиуми.

Цакалотос се двоуми дали повторно да биде министер за финансии на Грција

+инфо - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, се надева дека Еуклид Цакалотос повторно ќе биде министер за финансии, но се уште се обидува да го убеди почитуваниот преговарач да ја прифати функцијата, јавуваат грчките медиуми.

ЦИПРАС: Мигрантскиот бран достигна неконтролирани размери, ЕУ не помага

Телеграф - 22.09.2015

Грција е првата земја во која пристигнуваат (бегалците), но Европа за жал не презема никакви чекори за нејзина заштита од мигарнтскиот бран кој достигна неконтролирани размери, изјави синоќа Ципрас, по официјалното преземање на премиерската функција ...

Новата грчка Влада ќе има од 25 до 27 министри

Алфа - 22.09.2015

Новата Влада утре ќе положи заклетва, а потоа премиерот ќе отпатува за Брисел, каде ќе учествува на вонредната седница на Европскиот совет, посветена на бегалската криза. Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да формира малуброен, авторитетен, ...

Новата грчка Влада ќе има од 25 до 27 министри

+инфо - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да формира малуброен, авторитетен, надежен и флексибилен кабинет, кој ќе вклучува од 25 до 27 министри, а во него ќе учествуваат и вонпарламентарни и политички неангажирани личности, пишува весникот „Вима“.

Ципрас ја положи заклетвата, составот на новата влада се очекува денеска

Нова ТВ - 22.09.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас синоќа положи заклетва како нов премиер, односно премеир со нов мандат, откако неговата партија победи на предвремените парламентарни избори во Грција. Тој заклетвата ја положи во присуство на црквата, а пред ...

Варуфакис: На изборите во Грција победи „тројката кредитори“

МРТ - 22.09.2015

Јанис Варуфакис, порача дека победник на изборите била тројката меѓународни кредитори... Новата грчка влада ќе биде малубројна, авторитетна и флексибилна, со 25 до 27 министри – најави грчкиот премиер Ципрас.

Новата грчка Влада сака долгорочна соработка со Русија и реализација на Турски тек

Нетпрес - 22.09.2015

Со полагањето на свечената заклетва, Алексис Ципрас го започна вториот мандат како пример на Грција. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, во новата Влада повторно ќе учевствува стариот партнер, партијата Независни Грци на Панос Каменос.

Имплементирање на мерките за штедење- цел на новата грчка влада

МРТ - 22.09.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас, положи заклетва. По победата на изборите и освојувањето 145 пратенички места во парламентот, Цирпас ќе колаицира со Независни Грци на Каменос. Грчкиот премиер најави целосна имплементација на своите заложби за ...

Ципрас по втор пат даде заклетва - Приоритет економската криза

Сител - 22.09.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас, кој синоќа вторпат годинава положи заклетва како премиер на Грција, истакна дека клучната обврска на неговата влада ќе биде да ја извади земјата петгодишната економска криза.

Ципрас: ЕУ не ни помага доволно за справување со бегалскиот бран

+инфо - 22.09.2015

Сите европски земји треба да се здружат во напорите за справување со актуелната бегалски криза, порача новиот грчки премиер Алексис Ципрас, оценувајќи дека ЕУ не им помага доволно на државите кои се соочуваат со напливот на бегалци.

Ципрас: ЕУ не ни помага доволно за справување со бегалскиот бран

Алфа - 22.09.2015

Според Ципрас, бегласката криза е заедничке европски проблеми и затоа Европаската унија треба заедничи да се ссочи со него и да ја сподели одговорноста меѓу сите земји-членки. Сите европски земји треба да се здружат во напорите за справување со ...

Ципрас: ЕУ не ни помага доволно за справување со бегалскиот бран

Репортер - 22.09.2015

Сите европски земји треба да се здружат во напорите за справување со актуелната бегалски криза, порача новиот грчки премиер Алексис Ципрас, оценувајќи дека ЕУ не им помага доволно на државите кои се соочуваат со напливот на бегалци.

Путин му ја честиташе победата на Ципрас

Репортер - 22.09.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин му честиташе на претседателот на грчката партија “СИРИЗА” Алексис Ципрас за неговата победа на парламентарните избори во Грција, пишува Известијаж, пренесува локално “Во поздравна телеграма претседателот на ...

Варуфакис: Реалниот победник на изборите во Грција е „тројката“

+инфо - 22.09.2015

„Тројката“ меѓународни кредитори на Грција - Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд, се најголемиот победник на парламентарните избори во неделата, пишува поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис ...

Варуфакис: Реалниот победник на изборите во Грција е Тројката

Репортер - 22.09.2015

Тројката меѓународни кредитори на Грција (ЕК, ЕЦБ, ММФ) е најголем победник на изборите, пишува поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис во статија за британски “Гардијан” , пренесува локално Поранешниот министер за финансии го ...

Ципрас: ЕУ не ни помага доволно за справување со бегалскиот бран

Сител - 22.09.2015

Сите европски земји треба да се здружат во напорите за справување со актуелната бегалски криза, порача новиот грчки премиер Алексис Ципрас, оценувајќи дека ЕУ не им помага доволно на државите кои се соочуваат со напливот на бегалци.

Ципрас веќе утре ќе ја објави новата грчка влада

Локално - 22.09.2015

Лидерот на радикалната левица СИРИЗА, Алексис Ципрас, кој победи на предвремените парламентарни избори во неделата, се очекува утре да ја објави новата грчка влада соопштија грчките медиуми. Тој веќе го доби мандатот.

Варуфакис: Реалниот победник на изборите во Грција е Тројката

Локално - 22.09.2015

Тројката меѓународни кредитори на Грција (ЕК, ЕЦБ, ММФ) е најголем победник на изборите, пишува поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис во статија за британски “Гардијан” Поранешниот министер за финансии го коментира успешниот втор ...

Варуфакис: „Тројката“ е реалниот победник на изборите во Грција

Република - 22.09.2015

„Тројката“ меѓународни кредитори на Грција – Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд, се најголемиот победник на парламентарните избори во неделата, пишува поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис ...

Ципрас положи заклетва како нов премиер на Грција

Бриф - 22.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција. Грчкиот премиер, како и претходниот пат во јануари, положи секуларна заклетва пред претседателот на државата Прокопис Павлопулос, а не верска како што е традицијата ...

ЕУ не ни помага доволно за справување со бегалскиот бран!

Вечер Прес - 22.09.2015

Сите европски земји треба да се здружат во напорите за справување со актуелната бегалски криза, порача новиот грчки премиер Алексис Ципрас, оценувајќи дека ЕУ не им помага доволно на државите кои се соочуваат со напливот на бегалци Сите европски ...

Цакалотос се двоуми дали повторно да биде министер за финансии на Грција

Република - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, се надева дека Еуклид Цакалотос повторно ќе биде министер за финансии, но се уште се обидува да го убеди почитуваниот преговарач да ја прифати функцијата, јавуваат грчките медиуми.

(ФОТО) НОВАТА ВЛАДА МОРА ДА ГИ ПОПРАВИ ГРЕШКИТЕ: Ципрас положи заклетва за премиер!

Фактор - 22.09.2015

Лидерот на левичарската Сириза Алексис Ципрас положи синоќа заклетва како премиер, бидејќи ден претходно неговата партија ја однесе победата на вонредните парламентарни избори во Грција. Ципрас така го започна вториот мандат, а заклетвата ја положи ...

Ципрас: ЕУ не помага доволно за соочување со бегалскиот бран

Република - 22.09.2015

­ Сите европски земји треба да се здружат во напорите за справување со актуелната бегалски криза, порача новиот грчки премиер Алексис Ципрас, оценувајќи дека ЕУ не им помага доволно на државите кои се соочуваат со напливот на бегалци.

Новата Влада на Грција ќе има 25 до 27 министри

Точка - 22.09.2015

Новата Влада на Грција ќе има 25 до 27 министри. Владата утре ќе положи заклетва, а потоа премиерот ќе отпатува за Брисел, каде ќе учествува на вонредната седница на Европскиот совет, посветена на бегалската криза.

Новата грчка Влада ќе има од 25 до 27 министри

Република - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да формира малуброен, авторитетен, надежен и флексибилен кабинет, кој ќе вклучува од 25 до 27 министри, а во него ќе учествуваат и вонпарламентарни и политички неангажирани личности, пишува весникот „Вима“.

Ципрас отвора ново подглавје во политиката

Фактор - 22.09.2015

Грчките гласачи имаа избор да го отфрлат човекот кој ја доведе земјата многу блиску до моментот да бидат принудени да се откажат од еврото. Наместо тоа, тие го прифатија, пишува во својата анализа „Bloomberg“.

Реалниот победник на изборите во Грција е „Tројката"

Вечер Прес - 22.09.2015

„Тројката" меѓународни кредитори на Грција - Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд, се најголемиот победник на парламентарните избори во неделата, пишува поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис ...

Цакалотос се двоуми дали повторно да биде министер за финансии

Вечер Прес - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, се надева дека Еуклид Цакалотос повторно ќе биде министер за финансии, но се уште се обидува да го убеди почитуваниот преговарач да ја прифати функцијата Еуклид Цакалотос Грчкиот премиер Алексис Ципрас, се надева дека ...

Ципрас: ЕУ не ни помага доволно за справување со бегалскиот бран

Канал 77 - 22.09.2015

Сите европски земји треба да се здружат во напорите за справување со актуелната бегалски криза, порача новиот грчки премиер Алексис Ципрас, оценувајќи дека ЕУ не им помага доволно на државите кои се соочуваат со напливот на бегалци.

Новата грчка Влада сака долгорочна соработка со Русија и реализација на Турски тек

Точка - 22.09.2015

Со полагањето на свечената заклетва, Алексис Ципрас го започна вториот мандат како пример на Грција. Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, во новата Влада повторно ќе учевствува стариот партнер, партијата Независни Грци на Панос Каменос.

Варуфакис: Реалниот победник на изборите во Грција е „тројката“

Либертас - 22.09.2015

„Тројката“ меѓународни кредитори на Грција – Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд, се најголемиот победник на парламентарните избори во неделата, пишува поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис ...

Ципрас: ЕУ не ни помага доволно за справување со бегалскиот бран

Денешен - 22.09.2015

Сите европски земји треба да се здружат во напорите за справување со актуелната бегалски криза, порача новиот грчки премиер Алексис Ципрас, оценувајќи дека ЕУ не им помага доволно на државите кои се соочуваат со напливот на бегалци.

Владимир Путин му честиташе Алексис Ципрас за изборната победа

Локално - 22.09.2015

Претседателот на Русија Владимир Путин му честиташе na претседателот на грчката партија “СИРИЗА” Алексис Ципрас за неговата победа на парламентарните избори во Грција, пишува Известијаж “Во поздравна телеграма претседателот на Русија изрази надеж за ...

Се очекува Ципрас да ја објави новата грчка влада на 23 септември

Фактор - 22.09.2015

Лидерот на радикалната левица „СИРИЗА“, Алексис Ципрас, кој победи на предвремените парламентарни избори во неделата, се очекува да ја објави новата грчка влада на 23 септември, соопштија грчките медиуми.

Ципрас се заколна, денес ќе се гласа новата влада

Вечер Прес - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да формира малуброен, авторитетен, надежен и флексибилен кабинет, кој ќе вклучува од 25 до 27 министри, а во него ќе учествуваат и вонпарламентарни и политички неангажирани личности Грчкиот премиер Алексис ...

Варуфакис: Реалниот победник на изборите во Грција е „тројката“

Н.Македонија - 22.09.2015

„Тројката“ меѓународни кредитори на Грција - Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд, се најголемиот победник на парламентарните избори во неделата, пишува поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис ...

Ципрас повторно во влада со десничарите од Независни Грци

Н.Македонија - 22.09.2015

И покрај тоа што нема голема процентуална разлика во гласовите на изборите во септември и во јануари, сепак сите партии загубија гласачи. СИРИЗА загуби 320 илјади гласачи, Нова демократија околу 200 илјади, а Златна зора 8.800 гласа Ципрас и Каменос ...

Новата грчка Влада ќе има од 25 до 27 министри

Н.Македонија - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да формира малуброен, авторитетен, надежен и флексибилен кабинет, кој ќе вклучува од 25 до 27 министри, а во него ќе учествуваат и вонпарламентарни и политички неангажирани личности, пишува весникот „Вима“ ...

Ципрас положи заклетва како нов премиер на Грција

Lider - 22.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција. Грчкиот премиер, како и претходниот пат во јануари, положи секуларна заклетва пред претседателот на државата Прокопис Павлопулос, а не верска како што е традицијата ...

Ципрас: ЕУ не ни помага доволно за справување со бегалскиот бран

Lider - 22.09.2015

Сите европски земји треба да се здружат во напорите за справување со актуелната бегалски криза, порача новиот грчки премиер Алексис Ципрас, оценувајќи дека ЕУ не им помага доволно на државите кои се соочуваат со напливот на бегалци.

Новата грчка Влада ќе има од 25 до 27 министри

Идивиди - 22.09.2015

Атина, 22 септември 2015 (МИА) - Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да формира малуброен, авторитетен, надежен и флексибилен кабинет, кој ќе вклучува од 25 до 27 министри, а во него ќе учествуваат и вонпарламентарни и политички неангажирани ...

Цакалотос се двоуми дали повторно да биде министер за финансии на Грција

Lider - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, се надева дека Еуклид Цакалотос повторно ќе биде министер за финансии, но се уште се обидува да го убеди почитуваниот преговарач да ја прифати функцијата, јавуваат грчките медиуми.

Новата грчка Влада ќе има од 25 до 27 министри

Lider - 22.09.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас планира да формира малуброен, авторитетен, надежен и флексибилен кабинет, кој ќе вклучува од 25 до 27 министри, а во него ќе учествуваат и вонпарламентарни и политички неангажирани личности, пишува весникот „Вима“.

Варуфакис: Реалниот победник на изборите во Грција е „тројката“

Lider - 22.09.2015

„Тројката“ меѓународни кредитори на Грција – Европската комисија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд, се најголемиот победник на парламентарните избори во неделата, пишува поранешниот грчки министер за финансии Јанис Варуфакис ...

ЕУ не ни помага доволно за справување со бегалскиот бран

Идивиди - 22.09.2015

Атина, 22 септември 2015 (МИА) - Сите европски земји треба да се здружат во напорите за справување со актуелната бегалски криза, порача новиот грчки премиер Алексис Ципрас, оценувајќи дека ЕУ не им помага доволно на државите кои се соочуваат со ...

Ципрас: Новата влада да ги исправи грешките и слабостите

Денар - 22.09.2015

Новата грчка влада мора да ги исправи грешките и слабостите кои ги покажа во последните седум месеци за време на коалиционата влада, изјави во понеделникот лидерот на Сириза, Алексис Ципас на партиски состанок.

Ципрас положи заклетва како нов премиер на Грција

Утрински - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција. Грчкиот премиер, како и претходниот пат во јануари, положи секуларна заклетва пред претседателот на државата Прокопис Павлопулос, а не верска како што е традицијата ...

Алексис Ципрас положи заклетва како нов премиер на Грција

24 Вести - 21.09.2015

Новиот премиер Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција. Грчкиот премиер, како и претходниот пат во јануари, положи секуларна заклетва пред претседателот на државата Прокопис Павлопулос, а не верска како што е традицијата во ...

Победа на Сириза на предвремените парламентрни избори во Грција

Алсат-М - 21.09.2015

Сириза освои 35,31 проценти од гласовите на денешните предвремени избори во Грција, покажуваат првите официјални резултати по преброени нешто повеќе од 22 отсто од гласовите. На второ место е Нова демократија со 28,18 проценти, по неа е Златна зора ...

СИРИЗА победник, повторно ќе коалицира со Независни Грци, Златна зора трета

Канал5 - 21.09.2015

Сириза и официјално е победникот на изборите во Грција, а земјата од утре веројатно повторно ќе ја води истата коалициска влада како и до сега – парртијата на Ципрас и партијата на Каменос.

Ципрас победник – 4 милиони Грци не гласаа

Канал5 - 21.09.2015

Над 4 милиони Грци решија вчера да не излезат на гласање. Излезноста овој пат беше за 10% помала во споредба со јануари –овој пат 56,5% од граѓаните гласаа. Затоа и сите грчки партии кои влегоа во парламентот загубија и голем дел од нивните гласачи ...

Атињаните избраа плажа наместо гласање

Дневник - 21.09.2015

Атињаните вчера избраа топлиот септемвриски ден да го поминат на некоја од блиските плажи, наместо на гласачките места, иако многумина вчерашните предвремени парламентарни избори ги сметаат за одлучувачки за државата.

Ципрас Први е еднаков на Ципрас Втори

Deutsche Welle - 21.09.2015

Грција гласаше и победникот гласи - Алексис Ципрас. Се ослободи од бунтовното ултралево крило на неговата партија, но дали ќе ги спроведе неопходните реформи? Спирос Москову се сомнева во тоа.

Ципрас победи на изборите во Грција

Фокус - 21.09.2015

Сириза победи на изборите во Грција освојувајќи на 34 отсто од гласовите. Сириза во новиот грчки Парламент ќе има 145 пратеници, што е за шест помалку од потребните 151 за парламентарно мнозинство.

Путин му ја честита победата на Ципрас

24 Вести - 21.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му ја честита победата на Алексис Ципрас на вчерашните предвремени парламентрни избори во Грција. Путин му честиташе на грчкиот лидер со телеграма во која изрази надеж за „продолжување на конструктивниот ...

Ципрас - убедлив победник на трнлив пат

Deutsche Welle - 21.09.2015

Реакции на изборите во Грција: изненадувачки убедлива победа на Сириза и на Ципрас лично. Од Брисел порачуваат: Мерките за штедење мора да се спроведат. Сириза постигна убедлива победа и покрај празната државна благајна, контролите на капиталот и ...

Грција по изборите

Телма - 21.09.2015

Грчкиот лидер на левицата Алексис Ципрас по изборната победа го очекува уште една тешка битка, да ја извлече конечно земјата од долговите. Ципрас доби втора шанса од Грците, при што најголем дел од гласовите беа од помладата популација, но нема ...

ПАСОК демантира дека ќе соработува со Сириза

Телма - 21.09.2015

Грчката партија ПАСОК денеска објави кусо соопштение во кое ја отфрли можноста за соработка со Сириза која победи на вчерашните парламентарни избори во Грција. „Категорично ги негираме гласините дека Ципрас упатил предлог за соработка до ПАСОК“, ...

Ципрас доби мандат да формира влада, се очекува заклетва

Телма - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас доби мандат да формира влада од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Во разговорот со престедателот, Ципрас го информирал дека ултрадесничарската партија Независни Грци, повторно ќе учествува во новата влада.

Алексис Ципрас положи заклетва како нов премиер на Грција

Телма - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција. Грчкиот премиер, како и претходниот пат во јануари, положи секуларна заклетва пред претседателот на државата Прокопис Павлопулос, а не верска како што е традицијата ...

Победа на Сириза на предвремените парламентарни избори во Грција

24 Вести - 21.09.2015

Официјалните резултати покажуваат дека левичарската Сириза на поранешниот премиер Алексис Ципрас победи на вчерашните парламентарни избори во Грција. Сепак, оваа партија не доби доволно пратеници за да може сама да формира влада.

Сириза победи на изборите во Грција

Вест - 21.09.2015

Коалицијата на радикaлнатa левица (Сириза) на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас победи на вчерашните вонредни парламентaрни избори во Грција, освојувајќи 34,47 отсто од гласовите, соопшти грчкото Министерство за внатрешни работи врз основа на ...

Ципрас денеска ќе добие мандат за формирање влада

Телма - 21.09.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос денеска на лидерот на Сириза, Алексис Ципрас ќе му врачи мандат за формирање нова влада на Грција. Доколку Ципрас веќе има подготвена влада, не е исклучено таа да положи заклетва уште вечерва или утре изутрина.

Сириза победи, Ципрас пак во коалиција со Каменос

Утрински - 21.09.2015

Коалицијата на радикaлнатa левица (Сириза) на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас победи на вчерашните вонредни парламентaрни избори во Грција, освојувајќи 34,47 отсто од гласовите, соопшти рано изутринава грчкото Министерство за внатрешни ...

Ципрас вечерва ќе положи заклетва

24 Вести - 21.09.2015

Лидерот на Сириза вечерва во 20 часот по локално време ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, од кого ќе добие мандат да формира влада. Ова го јави грчката државна агенција АНА МПА, иако претходно беше најавено дека тоа ќе се случи ...

Каменос: Новата влада на Грција ќе биде прогресивна

Утрински - 21.09.2015

Составот на новата влада на Грција предводена од левицата ќе биде објавен до утре наутро, изјави лидерот на десничарската партија Независни Грци Панос Каменос по денешната средба со Алексис Ципрас.

Сириза победи на изборите во Грција, за формирање Влада Ципрас ќе коалицира со независни грци

Сител - 21.09.2015

Грчкиот народ вторпат годинава му даде мандат на лидерот на Сириза Алексис Ципрас да ја води Грција низ тешкиот период што и следува со оглед на тоа што треба да исполни многу барања за да ја обезбеди третата финансиска помош од меѓународните ...

КРАЈНИ РЕЗУЛТАТИ: Коалицијата на Сириза освои 35,46 проценти од гласовите

Телеграф - 21.09.2015

Со дополнителните 50 пратенички места што ги добива првопласираната партија, Сириза ќе има 145 места во парламентот Коалицијата на радикалната левица Сириза победи на вчерашните парламентарни избори во Грција со освоени 35,46 проценти од гласовите, ...

Грците со гласање за СИРИЗА гласаа за договорот со кредиторите

Алфа - 21.09.2015

Грците гласаа за реформите кои од нив ги бара Европската унија избирајќи го повторно за премиер Алексис Ципрас и СИРИЗА. Со 35,5 проценти од гласовите со кои левичарската партија го доби мандатот да продолжи со антикризните мерки на штедење.

Ципрас положи заклетва како нов премиер

Нетпрес - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција. Грчкиот премиер, како и претходниот пат во јануари, положи секуларна заклетва пред претседателот на државата Прокопис Павлопулос, а не верска како што е традицијата ...

Ципрас: Новата влада да ги исправи грешките и слабостите

Макфакс - 21.09.2015

Новата грчка влада мора да ги исправи грешките и слабостите кои ги покажа во последните седум месеци за време на коалиционата влада, изјави во понеделникот лидерот на Сириза, Алексис Ципас на партиски состанок.

Сириза е победник на изборите во Грција

Курир - 21.09.2015

Според првичните официјални информации Сириза е победник на предвремените избори во Грција. Министерството за внатрешни работи на Грција ги соопшти официјалните резултати по преброени 70 отсто од гласовите.

Ципрас денеска ќе добие мандат за формирање влада

Сител - 21.09.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос денеска на лидерот на Сириза, Алексис Ципрас ќе му врачи мандат за формирање нова влада на Грција, соопштија извори во претседателскиот кабинет во Атина.

Сириза победи, Ципрас пак во коалиција со Каменос

Правдико - 21.09.2015

Коалицијата на радикaлнатa левица (Сириза) на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас победи на вчерашните вонредни парламентaрни избори во Грција, освојувајќи 34,47 отсто од гласовите, соопшти рано изутринава грчкото Министерство за внатрешни ...

Шулц не може да разбере зошто СИРИЗА коалицира со Независни Грци

Телеграф - 21.09.2015

Му се јавив на Ципрас вторпат за да го прашам зошто ја продолжува коалиција со оваа чудна, екстремно десничарска партија. Не ми одговори многу. Тој е многу паметен, особено по телефон, рече Шулц Преговорите за долгот на Грција ќе бидат на врвот на ...

Медиумски оценки за изборите во Грција

+инфо - 21.09.2015

Вчерашните парламентарни избори во Грција на кои Коалицијата на радикалната левица (СИРИЗА) на Алексис Ципрас извојува победа со 7,5 процентни поени разлика пред конзервативната партија Нова демократија, денеска е една од главните теми на медиумите ...

Ципрас ќе се фокусира на преговорите за долгот на Грција

Сител - 21.09.2015

Преговорите за долгот на Грција ќе бидат на врвот на агендата на новоизбраниот грчки премиер Алексис Ципрас, коментираат извори од Сириза. Како што јави дописникот на МИА од Атина, аналитичарите коментираат дека Ципрас и неговата левичарска партија ...

Ципрас денес ќе положи заклетва, втор пат годинава

Курир - 21.09.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас за околу еден час ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос од кого ќе добие мандат да формира влада, пренесе МИА. Малку подоцна, Ципрас ќе положи заклетва како нов премиер на Грција, вторпат оваа ...

Путин му честиташе на Ципрас за победата на изборите

Телеграф - 21.09.2015

Рускиот претседател му честиташе на Алексис Ципрас кој денеска ќе положи заклетва како нов премиер на Грција, вторпат оваа година Рускиот претседател Владимир Путин денеска му ја честиташе победата на Алексис Ципрас на вчерашните предвремени ...

Медиумски оценки за изборите во Грција

Курир - 21.09.2015

Вчерашните парламентарни избори во Грција на кои Коалицијата на радикалната левица (СИРИЗА) на Алексис Ципрас извојува победа со 7,5 процентни поени разлика пред конзервативната партија Нова демократија, денеска е една од главните теми на медиумите ...

Ципрас попладнево ќе добие мандат, утре Грција ќе добие нова влада

+инфо - 21.09.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас во секој момент треба да се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос од кого ќе добие мандат да формира влада. Малку подоцна, Ципрас ќе положи заклетва како нов премиер на Грција, вторпат оваа година.

Сириза со 145 пратеници, Нова Демократија со 75

+инфо - 21.09.2015

Според 99,4 отсто преброени гласачки ливчиња, доскорешната владејачка партија Сириза освои 34,47 отсто од гласовите , соопшти рано изутринава грчкото министерство за внатрешни работи. Според овие резултати, Сириза во новиот грчки Парламент ќе има ...

ЦИПРАС: Победата на СИРИЗА е победа на народот

Телеграф - 21.09.2015

Грчкиот народ ни даде јасен четиригодишен мандат... Се боревме против многу посилни од нас и СИРИЗА докажа дека е премногу жилава за да умре, бидејќи има длабоки врски со народот, порача Ципрас Коалицијата на радикaлнатa левица (СИРИЗА) на ...

Крајни резултати од предвремените парламентарни избори во Грција

Курир - 21.09.2015

Коалицијата на радикалната левица Сириза победи на вчерашните парламентарни избори во Грција со освоени 35,46 проценти од гласовите, покажуваат податоците од обработката на 100 отсто од гласачките ливчиња, пренесува МИА.

ПАСОК: Нема соработка со Сириза

Репортер - 21.09.2015

Грчката партија ПАСОК денеска објави кусо соопштение во кое ја отфрли можноста за соработка со Сириза која победи на вчерашните парламентарни избори во Грција, „Категорично ги негираме гласините дека Ципрас упатил предлог за соработка до ПАСОК“, ...

Крајни резултати од предвремените парламентарни избори во Грција

+инфо - 21.09.2015

Коалицијата на радикалната левица Сириза победи на вчерашните парламентарни избори во Грција со освоени 35,46 проценти од гласовите, покажуваат податоците од обработката на 100 отсто од гласачките ливчиња.

ПО ВТОР ПАТ ГОДИНАВА: Ципрас ќе положи заклетва како нов премиер на Грција

Телеграф - 21.09.2015

Алексис Ципрас доби мандат да формира влада од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос Лидерот на Сириза Алексис Ципрас доби мандат да формира влада од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос.

ПАСОК демантира дека ќе соработува со Сириза

Алфа - 21.09.2015

Грчката партија ПАСОК денеска објави кусо соопштение во кое ја отфрли можноста за соработка со Сириза која победи на вчерашните парламентарни избори во Грција. Грчката партија ПАСОК денеска објави кусо соопштение во кое ја отфрли можноста за ...

Ципрас доби мандат да формира влада

+инфо - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас доби мандат да формира влада од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописникот на МИА од Атина. Во разговорот со престедателот, Ципрас го информирал дека ултрадесничарската партија Независни Грци, повторно ...

Сириза- победник на грчките парламентарни избори

Репортер - 21.09.2015

Коалицијата на радикалната левица Сириза победи на вчерашните парламентарни избори во Грција со освоени 35,46 проценти од гласовите, покажуваат податоците од обработката на 100 отсто од гласачките ливчиња.

Ципрас доби мандат да формира влада, се очекува заклетва

Сител - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас доби мандат да формира влада од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописникот на МИА од Атина. Во разговорот со престедателот, Ципрас го информирал дека ултрадесничарската партија Независни Грци, повторно ...

Ципрас доби мандат да формира влада

Репортер - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас доби мандат да формира влада од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописникот на МИА од Атина. Во разговорот со престедателот, Ципрас го информирал дека ултрадесничарската партија Независни Грци, повторно ...

Победа на Сириза и преговори за коалициска влада

Р.С.Европа - 21.09.2015

Официјалните резултати покажуваат дека левичарската Сириза на поранешниот премиер Алексис Ципрас победи на вчерашните парламентарни избори во Грција. Сепак, оваа партија не доби доволно пратеници за да може сама да формира влада.

Ципрас доби мандат да формира влада

Нетпрес - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас доби мандат да формира влада од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописникот на МИА од Атина. Во разговорот со престедателот, Ципрас го информирал дека ултрадесничарската партија Независни Грци, повторно ...

Грција: Сириза на Ципрас победник на изборите

Кајгана - 21.09.2015

Радикалната левичарка партија во Грција, Сириза на Алексис Ципрас победи на предвремените парламентарни избори во неделата, а победата прв ја честиташе челникот на најголемиот конкурент, конзервативната Нова демократија, Вангелис Меимаракис.

Ципрас: Нема простор за многу славење, пред нас се економски предизвици

Нова ТВ - 21.09.2015

Официјалните резултати од предвремените парламентарни избори во Грција, покажуваат дека Сириза на поранешниот премиер Алексис Ципрас победи со 35 отсто поддршка од гласачите, пред партијата Нова демократија која освои 28 отсто.

Официјално: Сириза е победник на изборите во Грција

Нетпрес - 21.09.2015

Според првичните официјални информации Сириза е победник на предвремените избори во Грција. Министерството за внатрешни работи на Грција ги соопшти официјалните резултати по преброени 70 отсто од гласовите.

Алексис Ципрас положи заклетва како нов премиер на Грција

Алфа - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција. Лидерот на Сириза Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција. Грчкиот премиер, како и претходниот пат во јануари, положи секуларна заклетва ...

Ципрас денеска ќе добие мандат за формирање влада

Press24 - 21.09.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос денеска на лидерот на Сириза, Алексис Ципрас ќе му врачи мандат за формирање нова влада на Грција, соопштија извори во претседателскиот кабинет во Атина.

Јасен мандат за Сириза и Ципрас

Р.С.Европа - 21.09.2015

Официјалните резултати од скоро сите пребројани гласови покажуваат дека левичарската Сириза на поранешниот премиер Алексис Ципрас победи на вчерашните парламентарни избори во Грција. Оваа партија останува на власт во коалиција со досегашните ...

Ципрас се враќа во премиерската фотелја

+инфо - 21.09.2015

Поранешниот левичарски премиер на Грција, Алексис Ципрас, ќе се врати во премиерското столче откако на вчерашните вонредни избори неговата крајно лева партија Сиризија освои убедлива победа.

Сириза е победник на изборите во Грција

Press24 - 21.09.2015

Според првичните официјални информации Сириза е победник на предвремените избори во Грција. Министерството за внатрешни работи на Грција ги соопшти официјалните резултати по преброени 70 отсто од гласовите.

Ципрас положи заклетва

Репортер - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција. Грчкиот премиер, како и претходниот пат во јануари, положи секуларна заклетва пред претседателот на државата Прокопис Павлопулос, а не верска како што е традицијата ...

Грците му дадоа втора шанса на Ципрас

МРТ - 21.09.2015

Лидерот на најголемата опозициска партија Меимаракис му честита на Ципрас кој денеска ќе добие мандат, по што има три дена да состави нова влада... Со 35 насто освоени гласови, Сириза на Алексис Ципрас победи на вонредните парламентарни избори кои ...

СТАРО-НОВА КОАЛИЦИЈА: Ципрас и Каменос одново партнери

Телеграф - 21.09.2015

На обраќањето Ципрас рече дека нема магија и дека ги чека тешка работа Алексис Ципрас уште денеска може да ја договори новата влада откако на вчерашните избори освои најголем број на гласов.

Путин: Честитка за Ципрас- да се зајакне соработката со Грција

МРТ - 21.09.2015

Рускиот шеф на државата во телеграмата изразил надеж за продолжување на конструктивниот дијалог и јакнење на корисната соработка на Русија и Грција на полето на трговијата... Рускиот претседател Владимир Путин му испрати телеграма на Алексис Ципрас ...

Ципрас ќе се фокусира на преговорите за долгот на Грција

+инфо - 21.09.2015

Преговорите за долгот на Грција ќе бидат на врвот на агендата на новоизбраниот грчки премиер Алексис Ципрас, коментираат извори од Сириза. Како што јави дописникот на МИА од Атина, аналитичарите коментираат дека Ципрас и неговата левичарска партија ...

Ципрас слави, Грција се распаѓа: Остануваат без пристаништата и електродистрибуцијата

МКД - 21.09.2015

Во последните осум месеци во Грција ништо не се смени. Освен што државата повторно падна во рецесија (а ѝ се прогнозираше економски раст), банкарскиот систем е на колена, а исфрлањето од еврозоната не толку одамна изгледаше како најверојатниот ...

Статус-кво за името останува и со Сириза

Р.С.Европа - 21.09.2015

Не може да се очекува нешто ново во поглед на решавањето на спорот за името барем до изборите во април наредната година. Поместување во однос на спорот со името меѓу Македонија и Грција не може да се очекува во блиска иднина, коментираат експертите, ...

Путин смета на продолжување на дијалогот и зацврстување на соработката меѓу Русија и Грција

Руска реч - 21.09.2015

Претседателот на РФ Владимир Путин испрати телеграма со честитки до Алексис Ципрас во врска со победата на неговата партија СИРИЗА на парламентарните избори во Грција. Претседателот на Русија Владимир Путин испрати телеграма со честитки до Алексис ...

Алексис Ципрас положи заклетва

Press24 - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција. Грчкиот премиер, како и претходниот пат во јануари, положи секуларна заклетва пред претседателот на државата Прокопис Павлопулос, а не верска како што е традицијата ...

Ципрас попладнево ќе положи заклетва, новата влада утре

Нетпрес - 21.09.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас за околу еден час ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос од кого ќе добие мандат да формира влада. Малку подоцна, Ципрас ќе положи заклетва како нов премиер на Грција, вторпат оваа година.

Ципрас повторно во коалиција со Каменос

Макфакс - 21.09.2015

Победникот на вонредните парламентарни избори во Грција, левичарската партија Сириза и нејзиниот лидер Алексис Ципрас повторно ќе влезе во коалиција со партијата Независни Грци на Панос Каменос, пренесуваат грчките медиуми.

Ципрас попладнево ќе положи заклетва, новата влада утре

Сител - 21.09.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас за околу еден час ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос од кого ќе добие мандат да формира влада. Малку подоцна, Ципрас ќе положи заклетва како нов премиер на Грција, вторпат оваа година.

НОВО-СТАР ПРЕМИЕР НА ГРЦИЈА: Ципрас положи заклетва, пак без вратовска

Телеграф - 21.09.2015

Грчкиот премиер, како и претходниот пат во јануари, положи секуларна заклетва пред претседателот на државата Прокопис Павлопулос, а не верска Лидерот на Сириза Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција.

Ципрас вечерва ќе положи заклетва

+инфо - 21.09.2015

Лидерот на Сириза вечерва во 20 часот по локално време ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, од кого ќе добие мандат да формира влада. Ова го јави грчката државна агенција АНА МПА, иако претходно беше најавено дека тоа ќе се случи ...

Алексис Ципрас положи заклетва како нов премиер на Грција

+инфо - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција. Грчкиот премиер, како и претходниот пат во јануари, положи секуларна заклетва пред претседателот на државата Прокопис Павлопулос, а не верска како што е традицијата ...

Втора шанса за Ципрас, неизвесна иднина за Грција

МРТ - 21.09.2015

Поддржувачите на СИРИЗА вчера вечер пред партиското седиште ја прославуваа победата, но сепак и меѓу нив се чини дека е присутен страв поради незивесната иднина... Избори, победа на СИРИЗА и коалиција со Независни Грци е она што го одбележа ...

Грција ќе има прогресивна влада

Телеграф - 21.09.2015

Тоа ќе биде прогресивна влада, влада која ќе продолжи со задачите што ги презедовме изминатите шест месеци, и се надевам дека пратениците ќе ја сфатат пораката на грчкиот народ за национално единство, изјави Каменос, чија партија беше партнер на ...

Путин му ја честита победата на Ципрас

Локално - 21.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му ја честиташе победата на Алексис Ципрас на вчерашните предвремени парламентрни избори, јави дописникот на МИА од Атина. Путин му честиташе на грчкиот лидер со телеграма во која изрази надеж за ...

Путин му ја честиташе победата на Ципрас

Точка - 21.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му ја честиташе победата на Алексис Ципрас на вчерашните предвремени парламентрни избори, јави дописникот на МИА од Атина. Путин му честиташе на грчкиот лидер со телеграма во која изрази надеж за ...

Ципрас: Пред нас е пат на работа и борби

Либертас - 21.09.2015

Победникот на грчките избори, Алексис Ципрас преку „Твитер“ ја објави победата и плановите на потенцијалната втора влада на СИРИЗА, јави Мета . „Пред нас се отвора пат на работа и борби“, напиша Ципрас на неговиот „Твитер“ профил, најавувајќи на ...

СИРИЗА победи, Ципрас пак во коалиција со Каменос

Вечер Прес - 21.09.2015

Коалицијата на радикaлнатa левица (Сириза) на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас победи на вчерашните вонредни парламентaрни избори во Грција, освојувајќи 34,47 отсто од гласовите, соопшти рано изутринава грчкото Министерство за внатрешни ...

Ципрас попладнево ќе положи заклетва, новата влада утре

Денешен - 21.09.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас за околу еден час ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос од кого ќе добие мандат да формира влада. Малку подоцна, Ципрас ќе положи заклетва како нов премиер на Грција, вторпат оваа година.

Медиумски оценки за изборите во Грција

Денешен - 21.09.2015

Вчерашните парламентарни избори во Грција на кои Коалицијата на радикалната левица (СИРИЗА) на Алексис Ципрас извојува победа со 7,5 процентни поени разлика пред конзервативната партија Нова демократија, денеска е една од главните теми на медиумите ...

Ципрас: Новата влада да ги исправи грешките и слабостите

Точка - 21.09.2015

Новата грчка влада мора да ги исправи грешките и слабостите кои ги покажа во последните седум месеци за време на коалиционата влада, изјави во понеделникот лидерот на Сириза, Алексис Ципас на партиски состанок.

Ципрас повторно во коалиција со Каменос

Точка - 21.09.2015

Победникот на вонредните парламентарни избори во Грција, левичарската партија Сириза и нејзиниот лидер Алексис Ципрас повторно ќе влезе во коалиција со партијата Независни Грци на Панос Каменос, пренесуваат грчките медиуми.

Грчките конзервативци го признаа поразот

Република - 21.09.2015

Грчките конзервативци го признаа поразот во пресрет на победата на Сириза и нејзиниот лидер, Алексис Ципрас. Од досега изброените 31 отсто од гласовите, Сириза ја добила поддршката од околу 35 отсто од гласачите пред Нова Демократија со 28 отсто.

Ципрас: Пред нас е пат на работа и борби

Бриф - 21.09.2015

Победникот на грчките избори, Алексис Ципрас преку „Твитер“ ја објави победата и плановите на потенцијалната втора влада на СИРИЗА, јави Мета . „Пред нас се отвора пат на работа и борби“, напиша Ципрас на неговиот „Твитер“ профил, најавувајќи на ...

На што се е способен Ципрас со 2:0?

Локално - 21.09.2015

Болните преговори со доверителите несомнено го натерале Алексис Ципрас да ја осознае “моќта на парите”. Но дали ја сфатил и потребата од итно модернизирање на Грција? Уште во јануари мнозинството од грчките гласачи веруваше дека лидерот на “Сириза” ...

ПАСОК демантира дека ќе соработува со Сириза

Република - 21.09.2015

Грчката партија ПАСОК денеска објави кусо соопштение во кое ја отфрли можноста за соработка со Сириза која победи на вчерашните парламентарни избори во Грција. – Категорично ги негираме гласините дека Ципрас упатил предлог за соработка до ПАСОК – ...

Стигна “аберот” од ЕУ до Ципрас: Не коалицирајте со “Независни Грци”

Локално - 21.09.2015

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц го нападна поранешниот премиер на Грција Алексис Ципрас за изборот на неговата радикална левица СИРИЗА да коалицира со десните популисти од партија “Независни Грци”, цитиран од “Гардијан”.

Сириза победи на изборите во Грција: Ципрас се враќа во премиерската фотелја

Канал 77 - 21.09.2015

Коалицијата на радикaлнатa левица (Сириза) на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас победи на вчерашните вонредни парламентaрни избори во Грција. Сириза освои 34,47 отсто од гласовите - соопшти рано утрово грчкото Министерство за внатрешни работи ...

Мартин Шулц: Не разбирам зошто Ципрас пак се спои со националистите

Фактор - 21.09.2015

Претседателот на Европскиот парламент изјавил ден по парламентарните избори во Грција, дека жали за одлуката на Алексис Ципрас да ја обнови коалицијата со националистите од „Независни Грци“.

Ципрас победи и на овие избори

Локално - 21.09.2015

Официјалните резултати покажуваат дека левичарската Сириза на поранешниот премиер Алексис Ципрас победи и на вчерашните предвремени парламентарни избори во Грција. Според обработените 99,44% од гласовите левичарската партија на Алексис Ципрас, ...

Ципрас попладнево ќе положи заклетва, новата влада утре

Република - 21.09.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас за околу еден час ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос од кого ќе добие мандат да формира влада. Малку подоцна, Ципрас ќе положи заклетва како нов премиер на Грција, вторпат оваа година.

Ципрас попладнево ќе положи заклетва, новата влада утре

Точка - 21.09.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас за околу еден час ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос од кого ќе добие мандат да формира влада. Малку подоцна, Ципрас ќе положи заклетва како нов премиер на Грција, вторпат оваа година.

СИРИЗА и “Независни Грци” повторно ќе ја управуваат Грција

Локално - 21.09.2015

Лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, изјави дека по втор пат ќе се создаде коалиција со “Независни Грци” на Панос Каменос, откако доби 35% на парламентарните избори. “Денес ќе ја продолжиме борбата која ја започнавме пред седум месеци”, рече Ципрас, ...

Ципрас ќе се фокусира на преговорите за долгот на Грција

Вечер Прес - 21.09.2015

Преговорите за долгот на Грција ќе бидат на врвот на агендата на новоизбраниот грчки премиер Алексис Ципрас, коментираат извори од Сириза Преговорите за долгот на Грција ќе бидат на врвот на агендата на новоизбраниот грчки премиер Алексис Ципрас, ...

Ципрас пак премиер на Грција, „непослушните„ од Сириза не влегоа во парламентот

еМагазин - 21.09.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас, најави дека по втор пат ќе коалицира со “Независни Грци” на Панос Каменос, откако доби 35% на парламентарните избори во Грција. “Денес ќе ја продолжиме борбата која ја започнавме пред седум месеци”, рече синоќа ...

Ципрас ќе се фокусира на преговорите за долгот на Грција

Република - 21.09.2015

Преговорите за долгот на Грција ќе бидат на врвот на агендата на новоизбраниот грчки премиер Алексис Ципрас, коментираат извори од Сириза. Како што јави дописникот на МИА од Атина, аналитичарите коментираат дека Ципрас и неговата левичарска партија ...

ИЗБОРИ ВО ГРЦИЈА: Сириза продложува да управува, Ципрас на власт со моќна поддршка!

Фактор - 21.09.2015

Врз основа на повеќе од 50 одсто од пребројаните гласови, на изборите во Грција најмногу гласови освоила Сириза на Алексис Ципрас -35,54 одсто, а Нова демократија е втора со 28,07 одсто гласови.

Алексис Ципрас положи заклетва како нов премиер на Грција

Република - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас вечерва положи заклетва како нов премиер на Грција.Грчкиот премиер, како и претходниот пат во јануари, положи секуларна заклетва пред претседателот на државата Прокопис Павлопулос, а не верска како што е традицијата ...

Панос Каменос: Новата влада на Грција ќе биде прогресивна

Република - 21.09.2015

Составот на новата влада на Грција предводена од левицата ќе биде објавен до утре наутро, изјави лидерот на десничарската партија Независни Грци Панос Каменос по денешната средба со Алексис Ципрас.

Победа за Сириза и Ципрас - Грците покажаа големо трпение

Вечер Прес - 21.09.2015

Врз основа на резултатите од изборите Сириза ќе има 145 од вкупно 300 пратенички места, а неопходното мнозинство ќе им го дадат Независни Грци Алексис Ципрас по вторпат годинава доби мандат за составување влада откако Грците со мнозинство гласови на ...

Ципрас ќе се фокусира на преговорите за долгот на Грција

Либертас - 21.09.2015

Преговорите за долгот на Грција ќе бидат на врвот на агендата на новоизбраниот грчки премиер Алексис Ципрас, коментираат извори од Сириза. Како што јави дописникот на МИА од Атина, аналитичарите коментираат дека Ципрас и неговата левичарска партија ...

Официјално: Сириза е победник на изборите во Грција

Точка - 21.09.2015

Според првичните официјални информации Сириза е победник на предвремените избори во Грција. Министерството за внатрешни работи на Грција ги соопшти официјалните резултати по преброени 70 отсто од гласовите.

Нова Демократија му ја честиташе победата на Алексис Ципрас

Либертас - 21.09.2015

Грчките конзервативци го признаа поразот во пресрет на победата на Сириза и нејзиниот лидер, Алексис Ципрас. Од досега изброените 31 отсто од гласовите, Сириза ја добила поддршката од околу 35 отсто од гласачите пред Нова Демократија со 28 отсто.

Првите официјални резултати ја потврдуваат победата на Сириза

Вечер Прес - 21.09.2015

Сириза освои 35,31 проценти од гласовите на денешните предвремени избори во Грција, покажуваат првите официјални резултати по преброени нешто повеќе од 22 отсто од гласовите Сириза освои 35,31 проценти од гласовите на денешните предвремени избори во ...

Ципрас денеска ќе добие мандат за формирање влада

Република - 21.09.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос денеска на лидерот на Сириза, Алексис Ципрас ќе му врачи мандат за формирање нова влада на Грција, соопштија извори во претседателскиот кабинет во Атина.

СИРИЗА победник на изборите во Грција

Денешен - 21.09.2015

Лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, изјави дека по втор пат ќе се создаде коалиција со “Независни Грци” на Панос Каменос, откако доби 35% на парламентарните избори. “Денес ќе ја продолжиме борбата која ја започнавме пред седум месеци”, рече Ципрас, ...

Медиумски оценки за изборите во Грција

Република - 21.09.2015

­ Вчерашните парламентарни избори во Грција на кои Коалицијата на радикалната левица (СИРИЗА) на Алексис Ципрас извојува победа со 7,5 процентни поени разлика пред конзервативната партија Нова демократија, денеска е една од главните теми на ...

Путин му ја честита победата на Ципрас

Денешен - 21.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му ја честиташе победата на Алексис Ципрас на вчерашните предвремени парламентрни избори, јави дописникот на МИА од Атина. Путин му честиташе на грчкиот лидер со телеграма во која изрази надеж за ...

Втор мандат за Ципрас

Точка - 21.09.2015

Грците гласаа, а победник е Алексис Ципрас, кој се ослободи од ударот на ултралевичарите и „бунтовниците“ во сопствените редови. Сепак, дали е подготвен да ги спроведе реформите? Во јануари 2015, мнозинството на гласачи во Грција поверува дека шефот ...

Победникот Алексис Ципрас ќе се заколне вечерва, а утре – и новата влада на Грција

Фактор - 21.09.2015

Доминантниот на грчката политичка сцена Алексис Ципрас освои чиста победа и состави влада со партијата „Независни Грци“, пишува весникот „Етнос“. Уште вечерва новиот премиер ќе положи заклетва, а утре ќе се заколне и ќе ја формира новата влада.

ПАСОК демантира дека ќе соработува со Сириза

Н.Македонија - 21.09.2015

Грчката партија ПАСОК денеска објави кусо соопштение во кое ја отфрли можноста за соработка со Сириза која победи на вчерашните парламентарни избори во Грција. „Категорично ги негираме гласините дека Ципрас упатил предлог за соработка до ПАСОК“, ...

Медиумски оценки за изборите во Грција

Н.Македонија - 21.09.2015

Вчерашните парламентарни избори во Грција на кои Коалицијата на радикалната левица (СИРИЗА) на Алексис Ципрас извојува победа со 7,5 процентни поени разлика пред конзервативната партија Нова демократија, денеска е една од главните теми на медиумите ...

Уморни од изборите, Грците сонуваат за стабилна влада

Н.Македонија - 21.09.2015

Впечатокот што се добива од кратките разговори со Грците, без разлика дали ја поддржуваат левицата или десницата, дали гласаат за голема или мала партија, е идентичен - сите сакаат стабилна влада, влада што би им влеала барем трошка надеж за подобра ...

Крајни резултати од предвремените парламентарни избори во Грција

Идивиди - 21.09.2015

Коалицијата на радикалната левица Сириза победи на вчерашните парламентарни избори во Грција со освоени 35,46 проценти од гласовите, покажуваат податоците од обработката на 100 отсто од гласачките ливчиња.

Ципрас ќе се фокусира на преговорите за долгот на Грција

Lider - 21.09.2015

Преговорите за долгот на Грција ќе бидат на врвот на агендата на новоизбраниот грчки премиер Алексис Ципрас, коментираат извори од Сириза. Како што јави дописникот на МИА од Атина, аналитичарите коментираат дека Ципрас и неговата левичарска партија ...

По изборите во Грција

365 - 21.09.2015

Партијата СИРИЗА доби чиста победа на предвремените парламентарни избори и ќе состави влада со претходните сојузници – партијата “Независни Грци”. Така грчките медиуми ги коментираат резултатите од вчерашното гласање во земјата.

Ципрас: Се отвора пат за работа и борба

Денар - 21.09.2015

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, челник на радикалната левичарска коалиција Сириза изјави преку Twitter дека по неделната, трета изборна победа во една година – на два предвремени парламентарни избори и на референдумот за договорот со ...

Сириза победи на изборите во Грција

Идивиди - 21.09.2015

Атина, 21 септември 2015 (МИА) - Коалицијата на радикaлнатa левица (Сириза) на поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас победи на вчерашните вонредни парламентaрни избори во Грција, освојувајќи 34,47 отсто од гласовите, соопшти рано изутринава ...

Ципрас денеска ќе добие мандат за формирање влада

Lider - 21.09.2015

Грчкиот претседател Прокопос Павлопулос денеска на лидерот на Сириза, Алексис Ципрас ќе му врачи мандат за формирање нова влада на Грција, соопштија извори во претседателскиот кабинет во Атина.

Ципрас попладнево ќе положи заклетва, новата влада утре

Lider - 21.09.2015

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас за околу еден час ќе се сретне со грчкиот претседател Прокопис Павлопулос од кого ќе добие мандат да формира влада. Малку подоцна, Ципрас ќе положи заклетва како нов премиер на Грција, вторпат оваа година.

Ципрас доби мандат да формира влада, се очекува заклетва

Lider - 21.09.2015

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас доби мандат да формира влада од грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, јави дописникот на МИА од Атина. Во разговорот со престедателот, Ципрас го информирал дека ултрадесничарската партија Независни Грци, повторно ...

Путин му ја честита победата на Ципрас

Lider - 21.09.2015

Рускиот претседател Владимир Путин денеска му ја честиташе победата на Алексис Ципрас на вчерашните предвремени парламентрни избори, јави дописникот на МИА од Атина. Путин му честиташе на грчкиот лидер со телеграма во која изрази надеж за ...

Сириза победник на предвремените парламентарни избори во Грција

Lider - 21.09.2015

Според првичните официјални информации Сириза е победник на предвремените избори во Грција. Oфицијалните резултати по преброени 70 отсто од гласовите изнесуваат: Сириза е победник на изборите со 35.5 проценти и 145 места во парламентот, зад неа е ...

Првите официјални резултати ја потврдуваат победата на Сириза

Идивиди - 21.09.2015

Атина, 20 септември 2015 (МИА) – Сириза освои 35,31 проценти од гласовите на предвремените избори во Грција, покажуваат првите официјални резултати по преброени нешто повеќе од 22 отсто од гласовите.