TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МНР изразува незадоволство и загриженост поради присуството српскиот разузнавач во Собранието

Телма - 26.05.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија преку соопштение потврди дека била повикана на разговор амбасадорката на Република Србија, Душанка Дивјак – Томиќ, в о врска со нотираното присуство на Горан Живаљевиќ, советник во ...

МНР нема да побара отповикување на Живаљевиќ

Телма - 26.05.2017

Српската амбасадорка во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ, утрово беше во МНР кое ја повика да објасни што барал нејзиниот советник и офицер на БИА Горан Живаљевиќ во Собранието за време на инцидентите.

МНР не побара отповикување на српскиот разузнавач

Телма - 26.05.2017

Горан Живаљевиќ нема да биде отповикан од својата функција ниту ќе бидат превземени конкретни мерки од страна на МНР заради неговото присуство во парламенртот на 27-ми април за време на нередите во Собранието.

Српската амбасадорка повикана во македонското мнр

24 Вести - 26.05.2017

Амбасадорката на Србија во земјава била повикана во министерството за надворешни работи на Македонија за да даде одговор на прашањето што барал српскиот разузнавач и нејзин советник Горан Живаљевиќ во македонското собрание за време на настаните на ...

МНР побара детално појаснување од српската амбасадорка

Р.С.Европа - 26.05.2017

Од МНР денеска соопштија дека на средбата со амбасадорката на Србија во Македонија, Душанка Дивјак Томиќ било изразено незадоволство и загриженост поради недозволеното присуство на акредитиран дипломат на земјата во Собранието за време на насилните ...

Српската амбасадорка на разговор во МНР

Р.С.Европа - 26.05.2017

Српската амбасадорка во земјава, Душанка Дивјак Томиќ денеска беше повикана во МНР за да објасни зошто нејзиниот советник и офицер на БИА, Горан Живаљевиќ бил присутен во Собранието за време на насилствата на 27 април.

Српската амбасадорка повикана во МНР, ги повторила ставовите на Вучиќ

Нова ТВ - 26.05.2017

Во врска со присуството на Горан Живаљевиќ, советник во Амбасадата на Република Србија во Република Макединија како дел од толпата на луѓе кои влегоа во Собранието на Република Македонија за време на насилните настани на 27 април 2017, денеска во ...

МНР нема да бара Белград да го оптовика советникот во српската амбасада

Алсат-М - 26.05.2017

Српската амбасадорка во Македонија, Душанка Дивјак Томиќ, на средбата во МНР ги повторила ставовите на српскиот премиер Вучиќ. Таа беше повикана поради присуството на српскиот агент и советник во амбасадата Горан Живалевиќ во Собранието на ...

Македонските безбедносни служби биле известени истиот момент кога српскиот разузнувач бил во Собрание

24 Вести - 26.05.2017

Министерството за надворешни работи утрово не побарало повлекување на советникот во амбасадата Горан Живаљевиќ од Македонија, а амбасадорката Душанка Дивјак – Томиќ пренела дека припадникот на српската БИА бил на службена задача, за која навремено ...

МНР побара детално појаснување за присуството на советникот на српската амбасада во Собранието

МКД - 26.05.2017

Претставник на Министерството за надворешни работи на денешната средба со амбасадорката на Србија во Македонија изрази незадоволство и загриженост поради недозволеното присуство на акредитиран српски дипломат во македонското Собрание за време на ...

МНР изразило незадоволство поради присуството на Живаљевиќ во Собранието

+инфо - 26.05.2017

Српската амбасадорка ги повторила истите ставови кои ги искажаа Вучиќ и Дачиќ за присуството на Живаљевиќ во Собранието. Во врска со нотираното присуство на Горан Живаљевиќ, советник во Амбасадата на Република Србија во Република Макединија како дел ...

МНР нема да бара отповикување на Живаљевиќ од Македонија

+инфо - 26.05.2017

Српската амбасадорка во земјава, Душанка Дивјак-Томиќ, денеска беше повикана во македонското МНР на средба. Македонското Министерство за надворешни работи (МНР) нема да бара отповикување на српскиот дипломат Горан Живаљевиќ, кој за време на ...

МНР: Изразивме незадоволство и загриженост од присуството на Живаљевиќ во Собранието

Фокус - 26.05.2017

Министерството за надворешни работи во врска со нотираното присуство на Горан Живаљевиќ, советник во Амбасадата на Република Србија во Република Макединија како дел од толпата на луѓе кои влегоа во Собранието на Република Македонија за време на ...

МНР ја повика на разговор српската амбасадорка

ТВ21 - 26.05.2017

Амбасадороката на Република Србија во Република Македонија, Душанка Дивјак – Томиќ, денеска била повикана на разговор во македонското Министерство за надворешни работи. На средбата од страна на МНР било изразено незадоволство и загриженост поради ...

МНР ја повика на разговор српската амбасадорка Дивјак-Томиќ

Кајгана - 26.05.2017

Амбасадорката на Република Србија во Република Македонија, Душанка Дивјак – Томиќ, денеска била повикана на разговор во македонското Министерство за надворешни работи. На средбата од страна на МНР било изразено незадоволство и загриженост поради ...

(ВИДЕО) Томиќ за учеството на Живаљевиќ во крвавиот четврток: Од мене нема да добиете ништо повеќе

А1 On - 26.05.2017

Српската амбасадорка во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ утрово беше во Министерството за надворешни работи на Македонија каде требаше да објасни што барал нејзиниот советник и офицер на Безбедносно-информативната агенција (БИА), Горан Живаљевиќ во ...

Амбасадарката Дивја-Томиќ на отчет во МНР за присуството на српски дипломат во Собранието за време на насилните ...

Сител - 26.05.2017

Српската амбасадорка во земјава Душанка Дивјак-Томиќ денеска беше повикана во македонското МНР да го објасни присуството на Горан Живаљевиќ, советник во Амбасадата на Република Србија, и припадник на српската разузнавачка агенција БИА како дел од ...

МНР ЗАГРИЖЕНО: Српската амбасадорка повикана на разговор за Живаљевиќ

Телеграф - 26.05.2017

Беше укажано дека ваквата активност на посоченото лице не придонесува за јакнење на меѓусебната доверба и унапредување на добрососедските односи и соработка, за што двете земји се залагаат Министерството за надворешни работи (МНР) денеска на ...

МНР ја повика на разговор српската амбасадорка Дивјак-Томиќ

Макфакс - 26.05.2017

Амбасадорот на Република Србија во Република Македонија, Душанка Дивјак – Томиќ, во петок била повикана на разговор во македонското Министерство за надворешни работи. На средбата од страна на МНР било изразено незадоволство и загриженост поради ...

(ВИДЕО) Дивјак Томиќ за случајот Живаљевиќ: Сè што имаше да се каже е кажано

Макфакс - 26.05.2017

„Сè што имаше да се каже е кажано“, беше краткиот коментар на српската амбасадорка во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ, која утрово беше во Министерството за надворешни работи на Македонија каде требаше да објасни што барал нејзиниот советник и офицер ...

МНР не побара повлекување на српскиот разузнавач Живаљевиќ...

Н.Македонија - 26.05.2017

Безбедносните служби знаеле дека српскиот разузнавач е во Собрание Висок функционер на македонските безбедносни служби бил известен од српските колеги дека советникот од амбасадата на Република Србија Горан Живаљевиќ бил присутен во Собранието, на ...

Томиќ по излегувањето од МНР: Сѐ што требаше да се каже, веќе го кажав

Стандард - 26.05.2017

Српската амбасадорка во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ откако утрово беше повикана на разговор во Министерството за надворешни работи на Македонија, за да објасни што барал офицерот на БИА, Горан Живаљевиќ во Собранието на 27.април, изјави дека „сѐ ...

Српската амбасадорка објаснувала за Живаљевиќ, МНР изразило незадоволство и загриженост

Либертас - 26.05.2017

Министерството за надворешни работи (МНР) денеска на разговор ја повика амбасадорката на Република Србија, Душанка Дивјак – Томиќ и побaра од неа детално појаснување за нотираното присуство на нејзиниот советник Горан Живаљевиќ меѓу толпата луѓе за ...

Српската амбасадорка на разговор во МНР за Живаљевиќ

Press24 - 26.05.2017

Министерството за надворешни работи (МНР) денеска на разговор ја повика амбасадорката на Република Србија Душанка Дивјак - Томиќ и побaра од неа детално појаснување за нотираното присуство на нејзиниот советник Горан Живаљевиќ меѓу толпата луѓе за ...

Српската амбасадорка во МНР го објаснувала присуството на Живаљевиќ во Собранието

Локално - 26.05.2017

Амбасадорката на Србија Душанка Дивјак – Томиќ денеска беше повикана во македонското Министерство за надворешни работи во врска со присуството на советникот на амбасадата Горан Живаљевиќ во Собранието за време на насилните настани.

Српската амбасадорка повикана на разговор во МНР

Нетпрес - 26.05.2017

Во врска со нотираното присуство на Горан Живаљевиќ, советник во Амбасадата на Република Србија во Република Макединија како дел од толпата на луѓе кои влегоа во Собранието на Република Македонија за време на насилните настани на 27 април 2017, ...

Српската амбасадорка во МНР го објаснувала присуството на Живаљевиќ во Собранието

Мета - 26.05.2017

Амбасадорката на Србија Душанка Дивјак – Томиќ денеска беше повикана во македонското Министерство за надворешни работи во врска со присуството на советникот на амбасадата Горан Живаљевиќ во Собранието за време на насилните настани.

Српската амбасадорка повикана во МНР да објасни што барал српски агент во Собранието на 27 април

Репортер - 26.05.2017

Амбасадорката на Србија Душанка Дивјак Томиќ денеска била повикана во Министерство за надворешни работи на Македонија за да даде одговор на прашањето што барал српскиот разузнавач и нејзин советник Горан Живаљевиќ во македонското Собрание за време ...

(ВИДЕО) Амбасадорката Дивјак Томиќ за случајот Живаљевиќ: Сè што имаше да се каже е кажано

Либертас - 26.05.2017

„Сè што имаше да се каже е кажано“, беше краткиот коментар на српската амбасадорка во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ, која утрово беше во Министерството за надворешни работи на Македонија каде требаше да објасни што барал нејзиниот советник и офицер ...

Македонија жали, но не го враќа дома српскиот агент

Локално - 26.05.2017

МНР нема да бара Белград да го оптовика советникот во српската амбасада. Оваа информација следи откако српската амбасадорка во Македонија, Душанка Дивјак Томиќ, на средбата во МНР ги повторила ставовите на српскиот премиер Вучиќ.

Дивјак Томиќ за случајот Живаљевиќ: Сè што имаше да се каже е кажано

Точка - 26.05.2017

„Сè што имаше да се каже е кажано“, беше краткиот коментар на српската амбасадорка во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ, која утрово беше во Министерството за надворешни работи на Македонија каде требаше да објасни што барал нејзиниот советник и офицер ...

Томиќ за Живаљевиќ во крвавиот четврток: Од мене толку

Репортер - 26.05.2017

Српската амбасадорка во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ утрово беше во Министерството за надворешни работи на Македонија каде требаше да објасни што барал нејзиниот советник и офицер на Безбедносно-информативната агенција (БИА), Горан Живаљевиќ во ...

МНР нема да бара Белград да го оптовика советникот во српската амбасада

Press24 - 26.05.2017

Српската амбасадорка во Македонија, Душанка Дивјак Томиќ, на средбата во МНР ги повторила ставовите на српскиот премиер Вучиќ. Таа беше повикана поради присуството на српскиот агент и советник во амбасадата Горан Живалевиќ во Собранието на ...

Дивјак Томиќ: Од мене нема да добиете ништо повеќе, МНР ќе реагира дипломатски

Фактор - 26.05.2017

Српската амбасадорка во Македонија, Душанка Дивјак Томиќ денеска беше повикана во МНР за да објасни зошто нејзиниот советник и офицер на БИА, Горан Живаљевиќ бил присутен во Собранието за време на насилствата на 27 април.

Белград и Скопје за собраниските настани

МРТ - 26.05.2017

МНР очекува дека во меѓусебна комуникација на надлежните органи на двете држави ќе бидат разјаснети и утврдени сите околности на случајот и следствено ќе бидат преземени соодветни активности, во согласност со законите и меѓународното право...

МНР ја повика на разговор српската амбасадорка Дивјак-Томиќ

Канал 77 - 26.05.2017

Амбасадорот на Република Србија во Република Македонија, Душанка Дивјак – Томиќ, во петок била повикана на разговор во македонското Министерство за надворешни работи. На средбата од страна на МНР било изразено незадоволство и загриженост поради ...

Што и било посочено на српската амбасадорка на разговорот во МНР за Живаљевиќ

еМагазин - 26.05.2017

Министерството за надворешни работи (МНР) денеска на разговор ја повика амбасадорката на Република Србија Душанка Дивјак - Томиќ и побaра од неа детално појаснување за нотираното присуство на нејзиниот советник Горан Живаљевиќ меѓу толпата луѓе за ...

Дивјак Томиќ за случајот Живаљевиќ: Сè што имаше да се каже е кажано

Канал 77 - 26.05.2017

„Сè што имаше да се каже е кажано“, беше краткиот коментар на српската амбасадорка во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ, која утрово беше во Министерството за надворешни работи на Македонија каде требаше да објасни што барал нејзиниот советник и офицер ...

МНР побарало српската амбасадорка да го објасни прусуството на советникот Живаљевиќ во Собранието

Телма - 25.05.2017

МНР ја повикало амбасадорката на Србија во Македонија, Душанка Дивљак - Томиќ , да даде објаснување за наводното присуството на советникот во српската амасада и активен службеник на српската разузнавачка служба Горан Живаљевиќ во Собранието на 27 ...

Српската амбасадорка повикана во македонското МНР

Р.С.Европа - 25.05.2017

Амбасадорката на Србија Душанка Дивјак Томиќ денеска била повикана во Министерството за надворешни работи на Македонија за да даде одговор на прашањето што барал српскиот разузнавач и нејзин советник Горан Живаљевиќ во македонското Собрание за време ...

Српската амбасадорка може да биде протерана поради српскиот разузнавач во Собрание?

Фокус - 25.05.2017

Амбасадорката на Србија Душанка Дивјак Томиќ денеска била повикана во Министерство за надворешни работи на Македонија за да даде одговор на прашањето што барал српскиот разузнавач и нејзин советник Горан Живаљевиќ во македонското Собрание за време ...

МНР бара појаснување од српската амбасадорка за припадникот на БИА во Собранието

Макфакс - 25.05.2017

Македонското Министерството за надворешни работи ја повикало амбасадорката на Србија Душанка Дивјак-Томиќ да го објасни присуството на советникот во амбасадата и припадник на БИА Горан Живаљевиќ во македонскиот парламент за време на безредијата на ...

МНР бара појаснување од српската амбасадорка за припадникот на БИА во Собранието

Репортер - 25.05.2017

Македонското Министерството за надворешни работи ја повикало амбасадорката на Србија Душанка Дивјак-Томиќ да го објасни присуството на советникот во амбасадата и припадник на БИА Горан Живаљевиќ во македонскиот парламент за време на безредијата на ...

МНР бара појаснување од српската амбасадорка за припадникот на БИА во Собранието

Точка - 25.05.2017

Македонското Министерството за надворешни работи ја повикало амбасадорката на Србија Душанка Дивјак-Томиќ да го објасни присуството на советникот во амбасадата и припадник на БИА Горан Живаљевиќ во македонскиот парламент за време на безредијата на ...

Српската амбасадорка повикана во МНР да објасни што барал српски агент во Собранието на 27 април

Либертас - 25.05.2017

Амбасадорката на Србија Душанка Дивјак Томиќ денеска била повикана во Министерство за надворешни работи на Македонија за да даде одговор на прашањето што барал српскиот разузнавач и нејзин советник Горан Живаљевиќ во македонското Собрание за време ...

Српската амбасадорка во Македонија била повикана на разговор во МНР

Мета - 25.05.2017

Амбасадорката на Србија во Македонија, Душанка Дивјак Томиќ денеска била повикана на разговор во Министерство за надворешни работи (МНР) за да го објасни присуството на српскиот разузнавач и нејзин советник Горан Живаљевиќ во Собранието за време на ...

МНР бара одговор што правел српски агент во Собранието

Фактор - 25.05.2017

МНР побара средба со амбасадорката на Србија Душанка Дивјак-Томиќ за да даде објаснување за присуството на советникот во амбасадата и припадник на БИА Горан Живаљевиќ во македонскиот парламент за време на нападот на 27 април.

МНР ја повикало амбасадорката на Србија за да го објасни присуството на разузнавачот Живаљевиќ за време на насилствата ...

Стандард - 25.05.2017

Македонското Министерството за надворешни работи ја повикало амбасадорката на Србија Душанка Дивјак-Томиќ да го објасни присуството на советникот во амбасадата и припадник на БИА, Горан Живаљевиќ во македонскиот парламент за време на настаните на 27 ...