TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: Не отстапуваме!

Вест - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

СДСМ: Остануваме на своите цели и од нив нема да отстапиме

24 Вести - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

СДСМ не отстапува од јавно прокламираните цели

Утрински - 13.01.2013

По соопштението на владеачката ВМРО-ДПМНЕ од опозицијата наведуваат дека понудиле разумен и остварлив план, за чија реализација се подготвени да постигнат политички договор Опозицијата останува на ...

СДСМ не отстапува од ставот - локални, заедно со парламентарни избори

Телма - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

СДСМ не се враќа во Собранието

Deutsche Welle - 13.01.2013

СДСМ опстојува на барањето за предвремени парламентарни избори во Македонија. Партијата, преку соопштение, го отфрли повикот на владејачката партија да се врати во законодавниот дом.

ДУИ - Владата има чист легитимитет од граѓаните

Утрински - 13.01.2013

Oд партијата гарантираат одржување фер и демократски локални избори и ја повикаа опозицијата да се врати во институциите Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го ...

ДУИ: Владата има чист легитимитет од граѓаните, опозицијата да се врати во Парламентот

Канал5 - 13.01.2013

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозинство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите ...

СДСМ не се врака во собранието,во март да има и предвремени парламентарни избори

Канал5 - 13.01.2013

На одлуката на владејачката партија реагираше опозицискиот СДСМ. Од партијата остануваат на ставот дека по настаните од 24 декември собранието нема легитимитет и единствен начин за излез од ...

Груевски ја повика СДСМ да се врати во Собранието

24 Вести - 13.01.2013

По синоќешната одлука на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ да не се прифатат барањата на СДСМ за техничка влада и предвремени избори како услов за учество на локалните избори, премиерот Груевски ја ...

ДУИ на Централен одбор ги разгледува условите на опозицијата

24 Вести - 13.01.2013

Откако ВМРО-ДПМНЕ излезе со заклучоци за барањата на СДСМ, денеска и коалициониот партнер во Владата, ДУИ на Централен одбор ги разгледува условите на опозицијата.

Груевски распали пак: Бранко се плаши!

Утрински - 13.01.2013

Премиерот смета дека лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, се плаши од немањето поддршка од народот и ја повика опозицијата да се врати во парламентот и да разговара низ дијалог, а не со тепачки ...

ДУИ Ја повика опозицијата да учествува на локалните избори

Телма - 13.01.2013

Политичката сосотојба во земјата е стабилна и институциите работат согласно уставот и законите, велат од ДУИ. Ја повикуваат опозицијата да се врати во инситутициите и заедно да дебатираат и да ги ...

Груевски: Бранко се плаши од немањето поддршка од народот и крајот на својата кариера

Сител - 13.01.2013

Инсистирањето на СДСМ за одржување на парламентарни заедно со локалните избори е обид на Бранко Црвенковски за избегнување негово лично соочување со нов неуспех на локалните избори и со крајот на ...

Груевски: Бранко се плаши од немањето поддршка од народот и крајот на својата кариера

А1 On - 13.01.2013

Инсистирањето на СДСМ за одржување на парламентарни заедно со локалните избори е обид на Бранко Црвенковски за избегнување негово лично соочување со нов неуспех на локалните избори и со крајот на ...

Груевски: Црвенковски се плаши од неуспех и крај на неговата кариера

Press24 - 13.01.2013

Инсистирањето на СДСМ за одржување на парламентарни заедно со локалните избори е обид на Бранко Црвенковски за избегнување негово лично соочување со нов неуспех на локалните избори и со крајот на ...

ДУИ: Владата има чист легитимитет од граѓаните, опозицијата да се врати во Парламентот

Сител - 13.01.2013

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозиство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите на ...

ДУИ: Владата има чист легитимитет од граѓаните, опозицијата да се врати во Парламентот

Курир - 13.01.2013

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозиство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите на ...

СДСМ не се пишмани: само предвремени парламентарни избори ќе ја решат кризата

МКД - 13.01.2013

За да се избегне понатамошно продлабочување на политичката криза единствено решение е да се врати изгубениот легитимитет на институциите.

“Курир“: Зошто го нема Игор Ивановски?

Нетпрес - 13.01.2013

Се’ уште во меморијата на јавноста се пресни случувањата од 24.12.2012, кога беше нападнат Претседателот на Собранието на Република Македонија од страна на пратениците на СДСМ.

Груевски: Бранко се плаши од немањето поддршка од народот и крајот на кариерата

МРТ - 13.01.2013

Инсистирањето на СДСМ за одржување на парламентарни заедно со локалните избори е обид на Бранко Црвенковски за избегнување негово лично соочување со нов неуспех на локалните избори и со крајот на ...

Петров: Нема одење на локални без да има парламентарни избори

А1 On - 13.01.2013

Генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров за А1 рече дека тие се подготвени за разговор околу заеднички кандидати со ВМРО-ДПМНЕ за Струга и Кичево, но за тоа е потребно да се создаде фер и ...

Зошто го нема Игор Ивановски?

Курир - 13.01.2013

Се уште во меморијата на јавноста се пресни случувањата од 24.12.2012, кога беше нападнат Претседателот на Собранието на Република Македонија од страна на пратениците на СДСМ.

Андреј Петров: Ставот е јасен, нема локални без парламентарни избори

+инфо - 13.01.2013

СДСМ е подготвен да разговара со ВМРО-ДПМНЕ за заеднички кандидати за Струга и за Кичево, но за тоа е потребно да се создаде демократски амбиент - изјави за А1 он генералниот секретар на СДСМ, Андреј ...

СДСМ: Предвремените парламентарни избори се неопходни

Нетпрес - 13.01.2013

Како одговор на ставот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ вели дека предвремените парламентарни избори биле неопходни. “Предвремените парламентарни избори не се само барање на опозицијата туку ...

СДСМ - Нема враќање во Собрание во вакви услови, кризата ќе се реши само со предвремени парламентарни избори

Inpress - 13.01.2013

Скопје, 13. јануари 2013 (ИНПРЕС) За да се избегне понатамошно продлабочување на политичката криза единствено решение е да се врати изгубениот легитимитет на институциите.

СДСМ: Политичката криза наметна неопходност од предвремени парламентарни избори

Press24 - 13.01.2013

“Предвремените парламентарни избори не се само барање на опозицијата туку неопходност наметната од политичката криза, како и единствено можно решение за истата“, стои во реакцијата на СДСМ на ставот ...

Став на СДСМ по денешното соопштение од ВМРО - ДПМНЕ

Сител - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

СДСМ нема да се врати во парламентот, и натаму бара вонредни избори

Макфакс - 13.01.2013

Опозиционата СДСМ го отфрли повикот на владеачката ВМРО-ДПМНЕ да се врати во парламентот и го повтори својот став дека заедно со локалните треба да се одржат и вонредни парламентарни избори.

СДСМ - Со локалните мора да се одржат и парламентарни избори

Р.С.Европа - 13.01.2013

СДСМ остана на својот претходен став дека заедно со локалните избори треба да има и предвремени парламентарни што ќе ги спроведе „влада од доверба“.

Став на СДСМ по денешното соопштение од ВМРО - ДПМНЕ

Курир - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

СДСМ: Со локални, а без парламентарни избори само ќе се продлабочи кризата

Капитал - 13.01.2013

Во одговорот на опозицијата по соопштението на ВМРО-ДПМНЕ се вели дека таа останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи, а за условите за нивно остварување е спремна да ...

„Бранко се плаши од немањето поддршка од народот и крајот на својата кариера“

Курир - 13.01.2013

Инсистирањето на СДСМ за одржување на парламентарни заедно со локалните избори е обид на Бранко Црвенковски за избегнување негово лично соочување со нов неуспех на локалните избори и со крајот на ...

СДСМ бара предвремени парламентарни избори

Алфа - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

СДСМ: Во вакви услови невозможно е да се одржат само локални избори

+инфо - 13.01.2013

Во вакви услови невозможно е да се одржат само локални избори, бидејќи тоа би значело легитимирање на однесувањето на власта, а сите оние кои би излегле на тие избори би станале соучесници во ...

ДУИ: Владата има чист легитимитет од граѓаните, опозицијата да се врати во Парламентот

А1 On - 13.01.2013

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозиство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите на ...

“Бранко се плаши од немањето поддршка од народот“

Нетпрес - 13.01.2013

Инсистирањето на СДСМ за одржување на парламентарни заедно со локалните избори е обид на Бранко Црвенковски за избегнување негово лично соочување со нов неуспех на локалните избори и со крајот на ...

ДУИ - Владата има легитимитет, опозицијата да се врати во Собрание

Р.С.Европа - 13.01.2013

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозиство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите на ...

ДУИ застана зад ВМРО-ДПМНЕ и не прифаќа парламентарни избори

+инфо - 13.01.2013

ДУИ го поддржа својот коалициски партнер ВМРО-ДПМНЕ во одлуката да не се случат предвремени парламентарни избори. Владата има чист легитимитет од мнозинството, вклучувајќи го и двојното етничко ...

Власта не ги прифати условите на опозицијата за избори

Р.С.Европа - 13.01.2013

Власта не ги прифати условите на опозицијата заедно со локалните да има и предвремени парламентарни избори што ќе ги спроведе „влада од доверба“.

СДСМ: Парламентарни за кризата, само локални – не

Алфа - 13.01.2013

СДСМ не отстапува – со локалните мора да има и парламентарни избори. Само тоа, според опозициската партија, е излез од политичката криза.

СДСМ: Собранието во овој состав не е повеќе место за нормален политички дијалог

А1 On - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

Зарем изборите се избегнување на соочување?!

Окно - 13.01.2013

Инсистирањето на СДСМ за одржување на парламентарни заедно со локалните избори е обид на Бранко Црвенковски за избегнување негово лично соочување со нов неуспех на локалните избори и со крајот на ...

СДСМ: Власта која ги злоупотребува институциите не може да организира фер избори

Sky - 13.01.2013

Во врска со денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ излезе со свој став во кој се вели: -Ниту едно соопштение не може да го избрише фактот дека ВМРО ДПМНЕ, со настаните пред и на “црниот ...

СДСМ: Локални избори се невозможни, власта опасно ја игнорира кризата што ја создаде

Бриф - 13.01.2013

„Сметаме дека е штетно за државата политичката криза создадена од власта да се игнорира“ порачува опозициската СДСМ по отфрлувањето на нивните барања за предвремени парламентарни избори и смена на ...

Петров: За да одиме на локални, потребни се фер и демократски парламентарни избори

Либертас - 13.01.2013

СДСМ е подготвен да разговара со ВМРО-ДПМНЕ за заеднички кандидати за Струга и за Кичево, но за тоа е потребно да се создаде демократски амбиент – изјави за А1он генералниот секретар на СДСМ, Андреј ...

Ахмети застана безусловно зад Груевски и ДПМНЕ

Sky - 13.01.2013

Македонската влада има чист легитимитет од мнозинство граѓани, вклучувајќи го и двојното етничко мнозиство од неодамнешните предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ги одобрија програмите на ...

Став на СДСМ по денешното соопштение од ВМРО - ДПМНЕ

Локално - 13.01.2013

Опозицијата останува на своите јавно прокламирани цели и од нив нема да отстапи. За остварување на овие цели понудивме разумен и остварлив план, за чија реализација како што повторивме неколку пати ...

Груевски: Низ хаос манипулираат, ќе биде спречено ?!

Бриф - 13.01.2013

Груевски не прифаќа дека со исфрлањето на опозициските пратеници од Собранието е созаддена политичка криза од којашто не може да се излезе на друг начин освен преку предвремени парламентарни избори, ...

Груевски: Бранко се плаши од крајот на својата кариера

Денешен - 13.01.2013

Инсистирањето на СДСМ за одржување на парламентарни заедно со локалните избори е обид на Бранко Црвенковски за избегнување негово лично соочување со нов неуспех на локалните избори и со крајот на ...

СДСМ нема да се врати во парламентот и натаму бара вонредни избори

Пулс24 - 13.01.2013

„За да се избегне понатамошно продлабочување на политичката криза единствено решение е да се врати изгубениот легитимитет на институциите.

СДСМ нема да се врати во парламентот, и натаму бара вонредни избори

Тера - 13.01.2013

Опозиционата СДСМ го отфрли повикот на владеачката ВМРО-ДПМНЕ да се врати во парламентот и го повтори својот став дека заедно со локалните треба да се одржат и вонредни парламентарни избори.

Петров: Подготвени сме за разговор за Струга и Кичево, само ако се создаде демократски амбиент

Sky - 13.01.2013

Подготвени сме за разговор околу заеднички кандидати со ВМРО-ДПМНЕ за Струга и Кичево, но за тоа е потребно да се создаде фер и демократски амбиент, вели за А1 генералниот секретар на СДСМ, Андреј ...

СДСМ: Предвремените парламентарни избори се неопходни

Либертас - 13.01.2013

“Предвремените парламентарни избори не се само барање на опозицијата туку неопходност наметната од политичката криза, како и единствено можно решение за истата“, стои во реакцијата на СДСМ на ставот ...

СДСМ: Нема враќање во Собрание, бараме и парламентарни избори

Н.Македонија - 13.01.2013

СДСМ останува на своите јавно прокламирани цели за одржување на локлани и предвремени парламентарни избори - Во вакви услови невозможно е да се одржат само локални избори, бидејќи тоа би значело ...

Ќе има ли крај на заканите со бојкот?

Дневник - 12.01.2013

Владо БУЧКОВСКИ Македонија веќе трета недела се наоѓа во длабока политичка криза без опипливи шанси за брзо надминување.

Свадба без сватови

Утрински - 12.01.2013

Соња Крамарска Познато е дека кога родителите не се согласуваат со брачниот избор на синот или на ќерката, а тие сепак се земаат, на крајот приказната завршува со договор меѓу двете страни односно ...

Владеачките партии ќе расправаат за условите на опозицијата за учество на изборите

24 Вести - 12.01.2013

Доцна попладнево се очекува Извршниот комитет на владеачката ВМРО-ДПМНЕ да расправа за условите на опозицијата за учество на изборите.

Мико: Опозицијата да се врати во парламентот

Канал5 - 12.01.2013

Бранко Црвенквски и СДСМ треба да се вратат во парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори бидејќи така функционира демократијата, вели американскиот аналитичар Џејсон Мико за „Гласот ...

Мико: Опозицијата да се врати во Парламентот каде функционира демократијата

А1 On - 12.01.2013

Бранко Црвенквски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата – во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Народот повторно му сврте грб на Црвенковски

Курир - 12.01.2013

Повеќе посетители во скопската Зоолошка градина, отколку на маршот кој го организира опозициската СДСМ. Народот повторно му го сврте грбот на Бранко Црвенковски.

Бучковски: Груевски не е Милошевиќ, како што ни Црвенковски не е Ѓинѓиќ

Курир - 12.01.2013

Ниту Македонија може да биде како Србија, ниту Груевски е Милошевиќ, уште помалку Црвенковски може да биде Ѓинѓиќ. Ова во најновата колумна за весникот „Дневник“ го пишува поранешниот претседател на ...

Бучковски: Груевски не е Милошевиќ, како што ни Црвенковски не е Ѓинѓиќ

Нетпрес - 12.01.2013

Ниту Македонија може да биде како Србија, ниту Груевски е Милошевиќ, уште помалку Црвенковски може да биде Ѓинѓиќ. Ова во најновата колумна за весникот „Дневник“ го пишува поранешниот претседател на ...

Ванковска: Груевски и Црвенковски се како Том и Џери

Макфакс - 12.01.2013

Политичката криза со која се соочува Македонија по 24 декември е најсериозната криза во независноста на државата. Единствен најбезболен начин за излез од оваа ситуација е одржување вонредни ...

Ванковска: Бојкотот на опозицијата ќе и се врати како бумеранг

Курир - 12.01.2013

-Не верувам дека влада која, и покрај се, има не само легалитет туку и легитимитет (па и висок јавен рејтинг), нема никако да го прифати и да се саморазвласти само затоа што тоа го сака една слаба ...

Мико: Опозицијата да се врати во парламентот и да учествува на изборите

Нетпрес - 12.01.2013

Бранко Црвенкoвски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Мико: Опозицијата да се врати во Парламентот

Алфа - 12.01.2013

Бранко Црвенквски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Мико: СДСМ стана пречка за земјата и демократијата

Курир - 12.01.2013

Бранко Црвенкoвски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Мико: Црвенковски и сојузниците се само стари комунисти - без аргументи и без политика

Press24 - 12.01.2013

Бранко Црвенкoвски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Ванковска: Бојкотот на опозицијата ќе и’ се врати како бумеранг

Нетпрес - 12.01.2013

Политичката криза со која се соочува Македонија по 24 декември, според универзитетската професорка, Билјана Ванковска е најсериозната криза во независноста на државата.

Американскиот аналитичар Мико: Опозицијата да се врати во Парламентот

Сител - 12.01.2013

Бранко Црвенквски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Мико: Опозицијата да се врати во Парламентот

МРТ - 12.01.2013

Бранко Црвенковски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Интервју со Ванковска: Груевски и Црвенковски се како Том и Џери

Press24 - 12.01.2013

Политичката криза со која се соочува Македонија по 24 декември, според универзитетската професорка, Билјана Ванковска е најсериозната криза во независонста на државата.

Скопје и денеска му го сврте грбот на Црвенковски

Пулс24 - 12.01.2013

Бранко Црвенковски уште еднаш покажува дека волјата на народот не е важна, бидејќи повеќе од очигледно е дека тој не добива поддршка од граѓаните, што се покажува и на избори, туку само од неговите ...

Мико: Опозицијата да се врати во парламентот и да учествува на изборите

Точка - 12.01.2013

Бранко Црвенкoвски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата - во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Ванковска: Груевски и Црвенковски се како Том и Џери

Тера - 12.01.2013

Политичката криза со која се соочува Македонија по 24 декември е најсериозната криза во независноста на државата. Единствен најбезболен начин за излез од оваа ситуација е одржување вонредни ...

Ванковска: Груевски и Црвенковски се како Том и Џери

Пулс24 - 12.01.2013

Политичката криза со која се соочува Македонија по 24 декември е најсериозната криза во независноста на државата. Единствен најбезболен начин за излез од оваа ситуација е одржување вонредни ...

Бучковски: СДСМ треба да заборави на зборот бојкот

Денешен - 12.01.2013

-СДСМ во изминативе три недели не докажа дека има сериозна стратегија како да се однесува во ново настанатите околности, кои по подолго време му дадоа шанса за поправање на сопствениот рејтинг.

Мико: Опозицијата да се врати во Парламентот за да функционира демократијата

Денешен - 12.01.2013

Бранко Црвенквски и СДСМ треба да се вратат во Парламентот и да учествуваат на претстојните локални избори. Така функционира демократијата – во Парламентот и преку гласачката кутија, вели ...

Владо Бучковски: Груевски не е Милошевиќ, како што ни Црвенковски не е Ѓинѓиќ

Пулс24 - 12.01.2013

Тој исто така додаде дека изјавата на Црвенковски дека и Груевски, како Милошевиќ ќе си го добие својот 5 октомври е одраз на конфузијата која владее во раководството на СДСМ, објаснувајќи го ваквиот ...

Бранко се повеќе го губи народот!

Денешен - 12.01.2013

Повеќе посетители во скопската Зоолошка градина, отколку на маршот кој го организира опозициската СДСМ. Народот повторно му го сврте грбот на Бранко Црвенковски.

Власта денеска ќе одлучува по барањата на СДСМ

Фактор - 12.01.2013

Додека СДСМ протестрира, извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да одлучи за барањата на опозицијата во однос на претстојните локални избори.

СДСМ бара парламентарни заедно со локалните

24 Вести - 11.01.2013

СДСМ денеска соопшти дека останува на ставот истовремено со локалните избори да се одржат парламентрани избори. - Согласно нашиот понуден план, доколку постои политичка волја, до 24 март има доволно ...

СДСМ останува на ставот да се одржат и парламентарни избори

Телма - 11.01.2013

СДСМ денеска соопшти дека останува на ставот истовремено со локалните избори да се одржат парламентрани избори. - Согласно нашиот понуден план, доколку постои политичка волја, до 24 март има доволно ...

Во ДУИ зачудени од односот на СДСМ

Дневник - 11.01.2013

Првичните коментари на неколку високи функционери на ДУИ вчера беа дека Црвенковски претерал. Во партијата на Ахмети се воздржани за официјален коментар за барањата на Црвенковски додека за тоа не ...

Албанската опозиција му го сврте грбот на СДСМ

Сител - 11.01.2013

Црвенковски остана сам откако и албанската опозиција му го покажа грбот по идејата за бојкот на локалните избори. Лидерот на ДПА, Мендух Тачи во интервју за неделникот Република вели дека сценариото ...

Трајковска: Црвенковски го промени Законот за референдум, исклучувањето на Бучковски беше непотребно

Курир - 11.01.2013

Исклучувањето на Владо Бучковски од СДСМ беше непотребен гест од Централата на Бихаќка. Тоа покажа дека немаат проценка на ситуацијата што се случува.

СДСМ бара да се постигне договор и за парламентарни избори

Алфа - 11.01.2013

СДСМ смета дека ВМРО-ДПМНЕ треба да покаже подготвеност да разговара со опозицијата за нејзините услови за учество на изборите.

„Република“: Невозможни барања за спас на лидерот

Курир - 11.01.2013

Со ли­ста на жел­би, ме­ѓу кои и ре­кон­струк­ци­ја на трој­ца ми­ни­стри и сме­на на ди­ре­ктор на МРТВ, што е пре­се­дан во ме­ѓу­на­род­на­та по­ли­ти­ка, Цр­вен­ков­ски, всуш­ност, си соз­да­ва ...

СДСМ бара парламентарни заедно со локалните

Сител - 11.01.2013

СДСМ денеска соопшти дека останува на ставот истовремено со локалните избори да се одржат парламентрани избори. - Согласно нашиот понуден план, доколку постои политичка волја, до 24 март има доволно ...

СДСМ бара и предвремени парламентарни избори

Курир - 11.01.2013

СДСМ иако најави бојкот на локалните избори, денес соопшти дека останува на ставот истовремено со локалните избори да се одржат парламентрани избори.

ДУИ: Црвенковски претера

Press24 - 11.01.2013

Од ДУИ за Дневник велат дека е можно да разговараат за имплементација на препораките на ОБСЕ и ОДИХР, бидејќи тоа е во рамките на законите. Условите на Црвенковски ја надминаа секоја мерка.

Османи: СДСМ нема легитимитет да ги бојкотира локалните избори

Press24 - 11.01.2013

Ако се анализираат изјавите на градоначалниците на Струмица, Карпош, Куманово и на Охрид, станува јасно дека тие интензивно се подготвуваат за наредните локални избори, вели Османи во интервју за ...

Петров - Локални ќе има, само ако се одржат и предвремени парламентарни избори

Inpress - 11.01.2013

Охрид, 11. јануари 2013 (ИНПРЕС) Локални избори во Македонија ќе има, само доколку се одржат и предвремени парламентарни, порача синоќа од Охрид Генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров.

СДСМ: Има време да се постигне политички договор до локалните избори

Макфакс - 11.01.2013

До 24 март, датумот кога ќе се одржат локалните избори, има доволно време да се постигне и реализира политички договор за да се одржат локални заедно со предвремени парламентарни избори, смета ...

СДСМ апелира со локалните да се организираат и предвремени парламентарни избори

Алфа - 11.01.2013

СДСМ смета дека, и покрај распишувањето на локалните избори од страна на претседателот на Собранието Вељаноски, до 24 март има доволно време да се постигне и реализира политички договор за да се ...

“Република“: Не­воз­мож­ни ба­ра­ња за спас на ли­де­рот

Нетпрес - 11.01.2013

Со ли­ста на жел­би, ме­ѓу кои и ре­кон­струк­ци­ја на трој­ца ми­ни­стри и сме­на на ди­ре­ктор на МРТВ, што е пре­се­дан во ме­ѓу­на­род­на­та по­ли­ти­ка, Цр­вен­ков­ски, всуш­ност, си соз­да­ва ...

Анализа: Ако режимот одбие, време е за бојкот и блокада на изборите!

Sky - 11.01.2013

Бојкот на локалните избори станува неизбежна опција, откако владејачкиот режим ги откри своите карти дека нема намера да прифати ниту еден опозициски услов.

СДСМ бара локалните и парламентарни избори да се одржат заедно

Фактор - 11.01.2013

СДСМ денеска соопшти дека останува на ставот истовремено со локалните избори да се одржат парламентрани избори. „Согласно нашиот понуден план, доколку постои политичка волја, до 24 март има доволно ...

Прво локални избори па по тоа парламентарни !

Локално - 11.01.2013

По распишувањето на локланите избори за 24 ти март, СДСМ смета дека ВМРО-ДПМНЕ треба да покаже подготвеност да разговара со опозицијата за нејзините услови за учество на изборите.

Груевски мора да ја финансира „урбаната герила“ на СДСМ

Н.Македонија - 11.01.2013

Какво влијание има ТВ Алфа врз јавноста? Ако ВМРО-ДПМНЕ го гази СДСМ со 2:1, зошто тогаш некој во власта би имал потреба од чистка? Каков е тој политички садизам на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и ...

СДСМ бара парламентарни избори заедно со локалните

Н.Македонија - 11.01.2013

Партијата соопшти дека останува на ставот истовремено со локалните избори да се одржат парламентарни избори, пренесе МИА.

Разумна одлука на СДСМ

Утрински - 10.01.2013

„По немилите случувања околу носењето на буџетот за оваа година ова е најздраворазумната одлука на опозицијата. Откако СДСМ ја увиде штетноста на избрзаната одлука да се оди со граѓанска непослушност ...

Македонија во пат-позиција

Утрински - 10.01.2013

Роберт Несими Како што поминуват новогодишните празници и влегуваме во новата 2013 година, Македонија полека затвара уште едно политичко поглавје и отвара ново во која доминантна тема се локалните ...

Власта крчка негативен одговор на условите на Црвенковски

24 Вести - 10.01.2013

Условите на опозициајта на прва дочекани на нож кај власта. Иако и ВМРО ДПМНЕ и ДУИ официјалниот став ќе го градат на највисоките партиски тела, на кои ќе се расправа за барањата на опозицијата, ...

Бучковски: Црвенковски е свесен дека нема да му бидат исполнети условите

Канал5 - 10.01.2013

Бучковски вели дека самиот Црвенковски е свесен дека дел од поставените услови не може да ги добие, па некои од нив се ставени на маса повеќе како простор за евентуален компромис или пазар.

2008, 2011, 2013 - веќе видено од СДСМ

Дневник - 10.01.2013

Влада во која тројца министри – за внатрешни работи, за правда и за финансии ќе бидат луѓе од доверба на СДСМ, директор на МРТВ по теркот на опозицијата и изменети изборни правила.

Петров од Охрид: Локални избори ќе има само ако се одржат предвремени парламентарни

OhridNews - 10.01.2013

Локални избори ќе има, само доколку се одржат и предвремени парламентарни кои ќе бидат фер и демократски, истакна Генералниот секретар на СДСМ Андреј Петров, пред граѓаните на Охрид кои и вечерва беа ...

Заев вербално нападнат од Црвенковски на последниот конгрес на СДСМ

Сител - 10.01.2013

На паузата на последниот мини-конгрес на опозициската СДСМ беше време да му се одржи лекција на Зоран Заев. Бранко Црвенковски го повикал градоначалникот на Струмица за да побара од него неколку ...

СДСМ цврсто до ставот за формирање техничка влада

Inpress - 10.01.2013

Скопје, 10. јануари 2013 (ИНПРЕС) Влада во која тројца министри – за внатрешни работи, за правда и за финансии ќе бидат луѓе од доверба на СДСМ, директор на МРТВ по теркот на опозицијата и изменети ...

СДСМ шест години со исто сценарио

Нетпрес - 10.01.2013

Вкупно 12 пати СДСМ ја бојкотира работата на Собранието и ги напушта собраниските седници од 2007-ма до денес. Пратениците од опозицијата, искажувајќи своевиден револт, создаваат вештачка политичка ...

Опозицијата го услови враќањето во институциите на системот

Глас на Америка - 10.01.2013

Стручната јавност поделена во врска со барањата на СДСМ. Опозицискиот СДСМ истапи со услови под кои партијата би учествувала на избори и би се вратила во Парламентот, за да се надмине кризата.

СДСМ шест години со исто сценарио

Курир - 10.01.2013

Вкупно 12 пати СДСМ ја бојкотира работата на Собранието и ги напушта собраниските седници од 2007-ма до денес. Пратениците од опозицијата, искажувајќи своевиден револт, создаваат вештачка политичка ...

Црвенковски го изигра Статутот на партијата

Курир - 10.01.2013

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски го изигра Статутот на партија со повикувањето на таканаречен мини конгрес, кој не постои во Статутот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

Остар монолог Црвенковски-Заев

Нетпрес - 10.01.2013

Потпретседателот на СДСМ, Зоран Заев, мистериозно исчезнал за време на паузата на завчерашниот мини конгрес на најголемата опозициска партија во земјава, дознава Нетпрес од партиски извори.

ФОТО: Граѓаните и понатаму се потсмеваат на условите на СДСМ

Курир - 10.01.2013

На социјалните мрежи продолжуваат негативните коментари за однесувањето на СДСМ и лидерот Црвенковски. Со доза на иронија и потсмев, граѓаните ги коментираат и последните барања доставени од ...

Бучковски: Црвенковски е свесен дека не може да ги добие условите

Курир - 10.01.2013

И самиот Црвенковски знае дека условите кои ги поставува се нереални и нема да му бидат исполнети. Вака екс-претседателот на партијата, Владо Бучковски ги коментира барањата на лидерот на СДСМ.

Бучковски: Црвенковски сака да се пазари

Press24 - 10.01.2013

Ако СДСМ искрено сака избори, може да се бара компромис. Ако е ова давање на предлог за кој мислат и сами дека нема да се прифати, за да се најде причина за бојкот на изборите, тоа ќе биде до ...

Нетпрес: Црвенковски му одржал лекција на Заев на паузата од мини-конгресот

Press24 - 10.01.2013

Порталот Нетпрес повикувајќи се на партиски извори објавува дека потпретседателот на СДСМ, Зоран Заев, мистериозно исчезнал за време на паузата на завчерашниот мини конгрес на СДСМ.

Црвенковски го превоспитувал Зоран Заев

Сител - 10.01.2013

Од остар борец за одржување на локални избори до жесток бранител за бојкот на истите. Зоран Заев со спротивно дијаметрален став пред и полсе паузата за време на завчерашниот миниконгрес на ...

Дневен печат - Барањата на СДСМ и посетата на Нимиц

Р.С.Европа - 10.01.2013

Медиумите анализираат за посетата на Метју Нимиц на Атина и Скопје, како и за барањата на СДСМ за парламентарни избори и привремена влада.

Остар монолог на Црвенковски кон Заев

Курир - 10.01.2013

Потпретседателот на СДСМ, Зоран Заев, мистериозно исчезнал за време на паузата на завчерашниот мини конгрес на најголемата опозициска партија во земјава, дознава Нетпрес од партиски извори.

Петров: Македонија набргу ќе се разбуди како демократска земја!

+инфо - 10.01.2013

За СДСМ ќе има локални избори само долколку се организираат и предвремени парламентарни избори, под услов да бидат фер и демократски.

СДСМ со исто сценарио во 2008, 2011 и 2013 година

Денешен - 10.01.2013

Влада во која тројца министри – за внатрешни работи, за правда и за финансии ќе бидат луѓе од доверба на СДСМ, директор на МРТВ по теркот на опозицијата и изменети изборни правила.

Црвенковски вербално го нападна Заев

Пулс24 - 10.01.2013

Во расправијата Црвенковски бил толку могу груб, што дури започнал да му зборува за неговата аболиција за случајот „Глобал“ потсетувајќи го дека такви работи можат повторно да се случат.

Црвенковски го прекрши Статутот на партијата

Денешен - 10.01.2013

Статутот на партијата СДСМ беше изигран од страна на лидерот Бранко Црвенковски со повикувањето на таканаречен мини конгрес, кој не постои во Статутот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, ...

Нетпрес: Жестока дискусија Црвенковски-Заев

Денешен - 10.01.2013

Нетпрес од партиски извори дознава дека вториот човек на СДСМ, Зоран Заев, мистериозно исчезнал за време на паузата на завчерашниот мини конгрес на најголемата опозициска партија во земјава.

Бранко Црвенковски и неговите идеи се предмет на потсмев (Фото)

Пулс24 - 10.01.2013

Стручната јавност за нив даде мислење дека се нелогични и неиздржани, а на социјалните мрежи има наплив од коментари во кои се исмеваат идеите на Бранко Цевенкоски.

Остар монолог Црвенковски-Заев

Точка - 10.01.2013

Потпретседателот на СДСМ, Зоран Заев, мистериозно исчезнал за време на паузата на завчерашниот мини конгрес на најголемата опозициска партија во земјава.

Црвенковски бара парламентарни избори за да не оди на локалните

Н.Македонија - 10.01.2013

Предвремени парламентарни избори заедно со локалните, независни луѓе за министерствата за полиција, правда и финансии и нов човек за директор на МРТВ се условите што опозицијата ѝ ги испорача на ...

Црвенковски: Без влада од доверба не одиме на избори

Утрински - 09.01.2013

Опозицијата ја услови власта дека ќе оди на локални избори само ако се одржат во пакет со парламентарни и ако бидат спроведени од влада со консензуална поддршка од сите партии застапени во ...

СДСМ поставува барања кои знае дека нема да бидат исполнети ?

Канал5 - 09.01.2013

Меѓународната заедница внимателно ја следи македонската политичка сцена. Мисијата на ОБСЕ, канцеларијата на Европската Комисија и американската амбасада овде во Скопје засега се воздржани за да ги ...

СДСМ бара со локалните и парламентарни избори или, улична демократија

Телма - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

Разумни барања или алиби за неучество на избори

24 Вести - 09.01.2013

Разумни барања или алиби за неучество на локалните избори? Политичките аналитичари со подели мислења за условите што ги постави СДСМ.

СДСМ бара парламентарни избори и формирање привремена влада

Дневник - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

СДСМ ги соопшти своите услови

Deutsche Welle - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“, предводен од СДСМ, ќе учествува на изборите, доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори. СДСМ има и неколку други услови.

Бранко бара парламентарни избори и привремена влада без Гоца

Вест - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

Граѓанскиот парламент на СДСМ и натаму активен

Утрински - 09.01.2013

Потребни се вистински решенија за фер и демократски избори, велат во СДСМ Безусловно вметнување на сите препораки на ОБСЕ и на ОДИХР во Изборниот законик, засилен меѓународен мониторинг, формирање ...

ЦО на СДСМ ќе го разреши разногласието за изборите

Дневник - 09.01.2013

Централниот одбор на СДСМ, на вчерашната вонредна седница, се очекуваше да ја потврди или негира одлуката за бојкот или да ги дефинира условите под кои партијата ќе излезе на локалните избори во март.

СДСМ ќе официјализира - Или Влада на доверба или бојкот

24 Вести - 09.01.2013

СДСМ денеска на прес конференција и официјално ќе ги соопшти заклучоците од синоќешиот проширен Централен одбор на партијата.

СДСМ : Или Влада на доверба или бојкот

24 Вести - 09.01.2013

Црвенковски реши или Груевски ќе ги прифати условите на опозицијата или Социјалдемократите нема да одат на избори. Доцна вечерва, проширенот централен одбор на партијата, донесе неколку заклучоци.

СДСМ бара изборите да ги организира влада на доверба

Телма - 09.01.2013

СДСМ бара изборите да ги организира влада на доверба, во која, пред се, за најважните сектори, внатрешни работи, правда и финансии, ќе се дојде до консезуална поддршка од сите релевантните фактори.

СДСМ на избори, но со Влада од доверба

Утрински - 09.01.2013

Најголемата опозициона партија ќе учестува на претстојните избори, ако министерствата за внатрешни работи, правда и финансии ги водат луѓе кои уживаат поширока доверба На синоќешната проширена ...

СДСМ бара Влада од доверба

Deutsche Welle - 09.01.2013

СДСМ оддржа поширена седница на Централниот одбор на партијата, на која се разгледуваа условите под кои партијата би учествувала на локалните избори во март.

„Разумна одлука на СДСМ што дава простор за компромис“

Deutsche Welle - 09.01.2013

Ставовите на опозициската СДСМ и условите за нивно учество во изборниот процес според дел од експертската јавност се добар сигнал.

Црвенковски ги испорача барањата - локални со парламентарни и оставка на тројца министри

Канал5 - 09.01.2013

Црвенковски на Груевски му испорача барања за постигнување на политички договор за учество на локаните избори. Локални во март, само заедно со предвремени парламентарни и тоа само доколку бидат фер и ...

Нетпрес: Меѓународната заедница помага во формирањето нова опозиција

Канал5 - 09.01.2013

Меѓународната заедница засилено работи на охрабрување на личности бизнисмени, универзитетски професори и нови луѓе во рамките на СДСМ и опозицискиот блок, генерално за формирање на нова левица во ...

Партиите на Албанците во Македонија не се за бојкот на изборите

Р.С.Европа - 09.01.2013

ДУИ застана на страната на власта и оцени дека одлуката на СДСМ не е вистинскиот начин за спроведување на политиките. НДП застана зад бојкотот на Собранието, но не и на изборите.

СДСМ: Или исполнување на условите или улица

Алфа - 09.01.2013

Локални избори само со парламентарни заедно, организирани од извршна власт во која клучните позиции - за текот на парите, за безбедноста и за спроведувањето на изборниот процес, заедно со јавниот ...

Условите на СДСМ ги поделија експертите

Алфа - 09.01.2013

Барањата со кои СДСМ го условува учеството на престојните избори се поставени само за да не се прифатат. Ретко која власт во светот би прифатила опозицијата да менува министри во влада која е ...

ФОТО: Условите на Црвенковски предмет на потсмев на социјалните мрежи

Курир - 09.01.2013

Откако експертската јавност условите кои денеска ги презентираше Бранко Црвенковски ги оцени како нелогични, неиздржани и неразумни, со свое видување за условите на социјалните мрежи се јавија и ...

Седницата на Централниот одбор на СДСМ во тензии и на раб на инцидент

Курир - 09.01.2013

Иако се очекуваше да трае од половина до еден час, сепак во тензична атмосфера на раб на инцидент заврши седницата на Централниот одбор на СДСМ која траеше цели пет часа.

Тензично и со контра ставови на седницата на СДСМ

Курир - 09.01.2013

Во тензична атмосфера на раб на инцидент заврши петчасовната седница на Централниот одбор на СДСМ. Едниот став, според информациите до кои дојде Курир, бил да се понудат неприфатливи и нелогични ...

СДСМ бара парламентарни избори и формирање привремена влада

Сител - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

СДСМ со невозможни услови, бараат смена на тројца министри

Нетпрес - 09.01.2013

Социјалдемократскиот сојуз бара смена на тројца министри за да излезе на претстојните локални избори во март годинава, ваква одлука била донесена на вчерашната вонредна седница на Централниот комитет ...

СДСМ ќе оди на избори, но со Влада од доверба

Таратур - 09.01.2013

Најголемата опозициона партија ќе учестува на претстојните избори, под услов министерствата за внатрешни работи, правда и финансии да ги водат нови луѓе кои уживаат поширока доверба.

Нови министри за внатрешни, финансии и правда како услов за учество на избори?

Алфа - 09.01.2013

На синоќешниот состанок на проширената седница на СДСМ, неофицијално биле одредени условите за нивното учество на претстојните локални избори.

Меѓународната заедница работи на нова левица во Македонија, СДСМ без Црвенковски

Курир - 09.01.2013

Меѓународната заедница засилено работи на охрабрување на личности бизнисмени, универзитетски професори и нови луѓе во рамките на СДСМ и опозицискиот блок, генерално за формирање на нова левица во ...

За да оди на избори, СДСМ бара „Влада од доверба“

Капитал - 09.01.2013

Дејан Азески Најголемата опозициска партија, СДСМ, бара истовремено одржување на локалните и на предвремените парламентарни избори, на кои би учествувала само под услов нив да ги организира техничка ...

Нетпрес: Меѓународната заедница ќе го ремонтира СДСМ

Press24 - 09.01.2013

Меѓународната заедница засилено работи на охрабрување на личности бизнисмени, универзитетски професори и нови луѓе во рамките на СДСМ и опозицискиот блок, генерално за формирање на нова левица во ...

СДСМ бара изборите да ги организира влада на доверба!

+инфо - 09.01.2013

СДСМ бара новите избори да ги организира влада на доверба, која ќе има консензуална поддршка од сите релевантни фактори, пред сѐ за најважните три ресори – внатрешни работи, правда и финансии.

ВМРО-ДПМНЕ не сака да ги коментира условите на СДСМ

Press24 - 09.01.2013

Ваквото барање според аналитичарите не се разликува многу од она барање за техничка влада, бидејќи токму овие сектори се клучни во државата.

СДСМ со услови ќе оди на избори

Р.С.Европа - 09.01.2013

СДСМ на Централниот одбор на партијата ги разгледуваше условите за учество на избори во март. Неофицијално СДСМ е подготвена да излезе на избори ако се постават нови министри за внатрешни, финансии и ...

СДСМ бара локални и парламентарни избори организирани од Влада на доверба

А1 On - 09.01.2013

„СДСМ бара новите избори да ги организира Влада на доверба, која ќе има консензуална поддршка од сите релевантни фактори, за секторите внатрешни работи, финансии и правда.Опозицијата треба да им ...

Божиновски: СДСМ постави услови за власта да ги одбие

Press24 - 09.01.2013

Аналитичарот Владимир Божиновски од Институтот за политчки истражувања Скопје за Press24 вели дека е речи си сигурен дека власта нема да ги прифати условите на СДСМ за смена на министри во Владата.

Божиновски: Барањата на СДСМ се поставени само за да не се прифатат

Курир - 09.01.2013

Барањата со кои СДСМ го условува учеството на изборите се поставени само за да не се прифатат, смета аналитичарот Владимир Божиновски за Press24, додавајќи дека е речиси сигурен дека власта нема да ...

Божиновски: СДСМ постави услови што власта нема да ги прифати

+инфо - 09.01.2013

„Барањата со кои СДСМ го условува учеството на изборите се поставени само за да не се прифатат“, вели аналитичарот Владимир Божиновски од Институтот за политички истражувања - Скопје во изјава за ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Локални заедно со парламентарни организирани од Влада со кредибилитет

А1 On - 09.01.2013

Централниот одбор на СДСМ донесе одлука да учествуваат на избори, доколку се одржат локални заедно со предвремени парламентарни, и доколку се исполнат условите тие да бидат фер и демократски.

Ванковска за условите на СДСМ: нонсенс е да се бара влада на доверба и менување министри!

МКД - 09.01.2013

СДСМ не е во ситуација да наметнува услови, ниту пак е логично да бара влада на доверба, затоа што тоа е онаа влада што има мнозинство во парламентот, ги коментира професорката Билјана Ванковска ...

Црвенковски: Ако не бидат исполнети нашите услови ќе продолжи уличната демократија

Press24 - 09.01.2013

На денешната прес-конференција, лидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковскиги обелодени заклучоците донесени на синоќешната седница на партијата.

СДСМ подготвен за политички дијалог за надминување на кризата

Макфакс - 09.01.2013

Опозициската СДСМ на локални избори ќе оди само заедно со парламентарни избори кои би биле фер и демократски, а подготвени се за политички дијалог во кој било формат, соопшти во среда лидерот на ...

(ОБНОВЕНО) ВИДЕО Црвенковски: Локални и парламентарни избори заедно или улична демократија

+инфо - 09.01.2013

Локални избори заедно со парламентарни избори, но парламентарни, само ако се фер и демократски. Целата одговорност за каков било обид да се организираат какви било нелигитимни избори и со тоа за ...

И официјално СДСМ бара смена на тројца министри и директорот на МРТВ за да оди на избори

Нетпрес - 09.01.2013

Бранко Црвенковски, претседателот на СДСМ денеска на прес конференција ги потврди неофицијални информации дека за неговата партија да учествува на изборите што ќе се одржат во март годинава бараат ...

СДСМ - Или исполнување на условите или улица

Р.С.Европа - 09.01.2013

Нов формат на влада која заедно со локалните ќе организира и парламентарни е едно од барањата на опозициската СДСМ за излез од политичката криза во која се наоѓа земјата.

Меѓународната заедница работи на нова левица во Македонија-СДСМ без Црвенковски

Нетпрес - 09.01.2013

Меѓународната заедница засилено работи на охрабрување на личности бизнисмени, универзитетски професори и нови луѓе во рамките на СДСМ и опозицискиот блок, генерално за формирање на нова левица во ...

Црвенковски бара влада со кредибилитет да спроведе локални и парламентарни избори

МКД - 09.01.2013

Опозициската СДСМ на локални избори ќе оди само заедно со парламентарни избори што би биле фер и демократски, а подготвени се за политички дијалог во кој било формат, вели лидерот Бранко Црвенковски.

Црвенковски: Локални избори само заедно со парламентарни! А парламентарни само ако се фер!

Капитал - 09.01.2013

Црвенковски потенцираше дека на вчерашниот состанок на проширениот Централен одбор на СДСМ сите заклучоци биле донесени едногласно и се обиде да демантира дека негова цел е барањето што подобро алиби ...

СДСМ постави услови за тие да бидат одбиени

Курир - 09.01.2013

Барањата на СДСМ се поставени само за да не се прифатат. Дел од нив се нелогични, неодржливи и неразумни. Вака експертската јавност ги оценува условите кои денеска официјално ги претстави лидерот на ...

СДСМ ќе оди на избори ако се сменат министрите за внатрешни, финансии и правда

Макфакс - 09.01.2013

Состанокот на Централниот одбор на опозициската СДСМ се уште трае, а според неофицијални извори СДСМ за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не бара формирање техничка влада.

Експертите за барањата на СДСМ

МРТ - 09.01.2013

Коцкарска тактика и условувања на СДСМ за собирање политички поени, вака дел од експертската јавност ги коментира барањата на опозицискиот фронт за учество на локалните избори.

СДСМ бара нови министри за полиција, финансии и правда

МКД - 09.01.2013

Нови министри за внатрешни работи, за правда и за финансии е владата од доверба со која СДСМ би се согласила да биде одговорна да ги организира локалните избори.

СДСМ со нови барања поставени за да не се прифатат

Сител - 09.01.2013

Техничка Влада е барањето со кое Црвенковски го условува учеството на СДСМ на локалните изобри. По повеќе од 5 часа Црвенковски конечно успеа да го наметне ставот за бојкот на изборите и така да си ...

СДСМ ќе оди на избори ако се сменат министрите за внатрешни, финансии и правда

Пулс24 - 09.01.2013

Еден од условите под кои СДСМ е подготвена да излезе на избори е за први луѓе на министертвата за внатрешни, финансии и министерството за правда, да се постават луѓе прифатливи за опозицијата и за ...

СДСМ ќе оди на избори ако се сменат министрите за внатрешни, финансии и правда

Канал 77 - 09.01.2013

Исто така ќе се бара за директор на МРТВ да се постави лице кое ќе ја има довербата од сите и власта и опозицијата. Според извори во партијата, има поделени ставови околу тоа дали СДСМ треба воопшто ...

(ВИДЕО) Црвенковски: Одговорноста за нелегитимни избори ќе ја сноси власта

Бриф - 09.01.2013

- Целокупната одговорност за било каков обид да се организираат било какви нелегитимни избори и со тоа за понатамошно политичко дестабилизирање на земјата, ќе ја сноси актуелната власт – оцени ...

СДСМ ќе оди на избори ако се сменат министрите за внатрешни, финансии и правда

Тера - 09.01.2013

Состанокот на Централниот одбор на опозициската СДСМ се уште трае, а според неофицијални извори СДСМ за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не бара формирање техничка влада.

СДСМ бара парламентарни избори и привремена влада

Денешен - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

И официјално СДСМ бара смена на тројца министри и директорот на МРТВ за да оди на избори

Точка - 09.01.2013

Бранко Црвенковски, претседателот на СДСМ денеска на прес конференција ги потврди неофицијални информации дека за неговата партија да учествува на изборите што ќе се одржат во март годинава бараат ...

Клучното барање на СДСМ е ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ !

Бриф - 09.01.2013

Клучното барање на СДСМ е предвремени парламентарни избори како единствен излез од политичката криза на земјава, велат за „Бриф“ високи партиски извори по синоќешниот состанок на ЦО на СДСМ во ...

Поделеност во СДСМ за идните чекори на партијата

Денешен - 09.01.2013

Во тензична атмосфера завршила петчасовната седница на Централниот одбор на СДСМ, дознава новинската агенција „Курир“. Според информации на Курир, на сендицата имало жестоки дискусии кои биле ...

СДСМ бара парламентарни избори и формирање привремена влада

МК News - 09.01.2013

Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

Црвенковски: Сиромаштијата и невработеноста ќе ги сузбиеме само ако имаме фер избори!

Фактор - 09.01.2013

На прес конференција лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски повика на предвремени парламентарни избори, заедно со локалните, поставувајќи неколку услови пред нивното одржување: Тие да бидат организирани ...

Бране, да не имаш и некоја музичка желба?!

Вечер Прес - 09.01.2013

Експертите ценат дека барањата со кои СДСМ го условува учеството на изборите се поставени само за да не се прифатат Локални избори, само заедно со парламентарни, во спротивно СДСМ ќе остане на ...

Божиновски: Власта нема да ги прифати условите на СДСМ

Бриф - 09.01.2013

Аналитичарот Владимир Божиновски, близок до власта, од Институтот за политчки истражувања – Скопје за Прес 24 вели дека е речи си сигурен дека „власта нема да ги прифати условите на СДСМ за смена на ...

Црвенковски: Фер локални и парламентарни избори или улична демократија (ВИДЕО)

Sky - 09.01.2013

На синоќешната седница на Ц.О. во проширен состав на која учествуваа и пратениците од редот на СДСМ, актуелните градоначалници и кандидатите за градоначалници како и претседателите на сите општински ...

СДСМ: Избори ДА, ама и парламентарни и услови веднаш

Локално - 09.01.2013

Централниот одбор на СДСМ донесе одлука да учествуваат на избори, доколку се одржат локални заедно со предвремени парламентарни, и доколку се исполнат условите тие да бидат фер и демократски.Изборите ...

Еве кои се условите на СДСМ за учество на изборите

Sky - 09.01.2013

Ставот на СДСМ е „локални избори само заедно со парламентарни, а парламентарни избори само ако се фер и демократски“, порача предмалку лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Црвенковски: Локални избори само заедно со парламентарни

Бриф - 09.01.2013

Карактерот на проблемите во државата е таков што тие едниствено можат да се решат само со одржување на парламентарни избори и добивање на централната власт со нов демократски легитимитет – соопшти ...

Услови на СДСМ – Нов министер за Финансии, правда, МВР и директор на МТВ

МК News - 09.01.2013

Нови министри за внатрешни работи, за правда и за финансии е владата од доверба со која СДСМ би се согласила да биде одговорна да ги организира локалните избори.

СДСМ бара локални и парламентарни избори, кои ќе ги организира Влада на доверба

Sky - 09.01.2013

Опозицијата бара претстојните избори да ги организира влада на доверба. Централниот одбор на СДСМ на вечерашната неколкучасовна средба заклучи дека владата ќе има кредибилитет да организира фер и ...

СДСМ денеска решава ИЗБОРИ или НЕ!

Локално - 09.01.2013

МИнистер за внатрешни да биде независен професионалец а не Гордана Јанкуловска-тоа е новиот услов што најверојатно ќе биде прифатен и изгласан како официјален став на СДСМ на денешниот мини-конгрес ...

Бојкотот е безусловен СДСМ не оди на избори !

Локално - 09.01.2013

СДСМ и официјално потврди дека барањата што до неодамна ѝ ги испорачуваше на власта како услов за опозицијата да излезе на избори сега ги смета за ирелевантни, и оти по настаните од 24 декември нема ...

Меѓународната заедница работи на нова левица во Македонија - СДСМ без Црвенковски

Вечер Прес - 09.01.2013

Меѓународната заедница засилено работи на охрабрување на личности - бизнисмени, универзитетски професори и нови луѓе во рамките на СДСМ и опозицискиот блок, генерално за формирање на нова левица во ...

НА избори да ама со неутрален директор на МРТВ и прв човек на МВР

Локално - 09.01.2013

Сдсм сепак ке оди на избори ама под одредени услови.Бриф неофицијално дознава дека на ЦО на СДСМ на кој партијата гради став за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не станува ...

СДСМ ги постави условите !

Локално - 09.01.2013

КОнечниот став на социјалдемократите на полседниот мини конгрес е нови министри за внатрешни работи, за правда и за финансии е владата од доверба со која СДСМ би се согласила да биде одговорна да ги ...

ВИДЕО: Црвенковски – Локални и парламентарни, организирани од влада со кредибилитет, или улична демократија!

Либертас - 09.01.2013

На синоќешната седница на Ц.О. во проширен состав на која учествуваа и пратениците од редот на СДСМ, актуелните градоначалници и кандидатите за градоначалници како и претседателите на сите општински ...

СДСМ подготвен за политички дијалог за надминување на кризата

Тера - 09.01.2013

Опозициската СДСМ на локални избори ќе оди само заедно со парламентарни избори кои би биле фер и демократски, а подготвени се за политички дијалог во кој било формат, соопшти во среда лидерот на ...

Нетпрес: Меѓународната заедница ќе го ремонтира зарибаниот СДСМ?!

Денешен - 09.01.2013

Меѓународната заедница засилено работи на охрабрување на личности бизнисмени, универзитетски професори и нови луѓе во рамките на СДСМ и опозицискиот блок, генерално за формирање на нова левица во ...

Црвенковски: Ќе одиме на избори само ако се и парламентарни

Н.Македонија - 09.01.2013

Нема логика да се одржат само локални избори во март, тие треба да бидат и предвремени парламентарни, рече лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на прес-конференцијата на која ги претстави заклучоците ...

Црвенковски да бара со усул, Груевски да прифати со амин

Н.Македонија - 09.01.2013

Не смееме да бегаме од фактот дека Македонија е во сериозна и длабока политичка криза. Затоа, и опозицијата и власта мора да покажат подготвеност и одговорност за нејзино решавање.

СДСМ со невозможни услови, бараат смена на тројца министри

Идивиди - 09.01.2013

Социјалдемократскиот сојуз бара смена на тројца министри за да излезе на претстојните локални избори во март годинава, ваква одлука била донесена на вчерашната вонредна седница на Централниот комитет ...

СДСМ бара парламентарни заедно со локални избори и оставка на тројца министри

eReporter - 09.01.2013

Лидерот на најголемата опозициона партија Бранко Црвенковски побнара денеска од владејачката партија да организира предвремени парламентарни избори заедно со локалните и оставка на тројца минитри ...

СДСМ ги кажа своите услови...

Идивиди - 09.01.2013

Скопје, 9 јануари 2013 (МИА) - Опозицискиот „Сојуз на иднината“ предводен од СДСМ ќе учествува на изборите доколку покрај најавените локални се одржат и предвремени парламентарни избори.

(ФОТО) СДСМ ќе оди на локални избори, ако има и парламентарни

Утрински - 08.01.2013

Се очекува по завршувањето на проширената седница на Централниот одбор, партискиот врв официјално да го соопшти ставот .

СДСМ ги дефинира условите за излегување на избори

24 Вести - 08.01.2013

Техничка влада која во исто време ќе органзиира локални и предвремени избори, ова е клучниот услов за кој Црвенковски побарал мислење од проширениот Централниот одбор.

СДСМ решава дали ќе учествува на изборите и во парламентот

Телма - 08.01.2013

Раководството на СДСМ, во проширен состав со пратениците, градоначалниците и кандидатите за градоначалници, вечерва во седиштето на партијата ја гради стратегијата за своето натамошно политичко ...

Нови министри за внатрешни работи, за правда и за финансии бара СДСМ за локалните избори

Канал5 - 08.01.2013

Во недостиг на официјални информации за одлукаите на Социјалдемократскиот сојуз на синоќешниот централен одбор во проширен состав, на кој партијата расправаше како ќе ја продолжи политичката борба по ...

Ќе има ли парламентарни избори заедно со локалните?

Канал5 - 08.01.2013

Се уште нема официјални информации што одлучи Социјалдемократскиот сојуз на вечерашниот Централен одбор во проширен состав на кој партијата расправа како ќе ја продолжи политичката борба по напуштање ...

СДСМ ги дефинира условите за учество на изборите

Утрински - 08.01.2013

На денешната вонредна седница на Централниот одбор, социјалдемократите ќе ja разгледаат актуелната политичка состојба и ќе донесат крупни одлуки за идното политичко дејствување Наум Котевски Можно ли ...

Прва фаза пред бојкот - СДСМ вечерва ќе испорачаат услови за да излезат на избори

24 Вести - 08.01.2013

Социјалдемократите вечерва на вонредна седница на проширениот Централен одбор ги дефинираат условите под кои ќе се откажат од бојкотот на изборите.

Социјалдемократите вечерва пред конечен избор: бојкот или избори!

МКД - 08.01.2013

Социјалдемократите вечерва на вонредна седница на Централниот одбор (ЦО) ќе донесат дефинитивна одлука – ќе ги бојкотираат локалните избори или пак ќе испорачаат дополнителни услови кои во пакет со ...

СДСМ вечерва ќе пресече дали ќе оди на избори

Капитал - 08.01.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва на вонредна седница на проширениот Централен одбор која ќе почне во 19 часот ги дефинира причините за бојкот или условите за учество на изборите во ...

Никој во СДСМ не знае што одлучил Црвенковски

Курир - 08.01.2013

Никој освен лидерот Бранко Црвенковски и шефот на неговиот кабинет Наташа Савова не знае каква одлука вечерва ќе донесе Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, дознаваме од извори во партијата.

Само Црвенковски и Савова ја знаат судбината на СДСМ

Нетпрес - 08.01.2013

Социјалдемократите вечерва на вонредна седница треба да ја решат дилемата, дали ќе се соочат со граѓаните во март, или ќе останат на позициите за спас на кариерата на својот лидер.

СДСМ одлучува - бојкот или нови услови за локалните избори

Р.С.Европа - 08.01.2013

СДСМ вечерва на вонредна седница на Централниот одбор одлучува дали ќе ги бојкотира локалните избори во март или пак ќе ги дефинира условите за учество.

Ниту бојкот ниту техничка влада - што ќе побара Црвенковски за учество на изборите?

Press24 - 08.01.2013

Меѓу условите кои Црвенковски се очекува да ги наметне вечерва, се и измена на изборниот законик, прочистен избирачки список, контрола на трошењето на државните пари во време на кампања, како и ...

СДСМ ќе ги дефинира условите за учество на избори

Алфа - 08.01.2013

Влада која нема да биде предводена од ВМРО-ДПМНЕ, без разлика дали се нарекува техничка, преодна или експертска. Како и официјализирање на барањето за предвремени парламентарни избори.

ВИДЕО: СДСМ вечерва одлучува за ставот за изборите

А1 On - 08.01.2013

Почна централниот одборн на СДСМ на кој партијата треба да го изгради ставот за тоа далии под кои услови ќе учествува на локалните избори во март.

ГАЛЕРИЈА СДСМ на Бихаќка гради стратегија

+инфо - 08.01.2013

Во 19 часот почна централниот одбор на СДСМ, во седиштето на СДСМ на Бихаќка, на кој партијата гради став дали опозицијата ќе учествува на локалните избори во март.

СДСМ на Бихаќка гради стратегија

+инфо - 08.01.2013

Во 19 часот почна централниот одбор на СДСМ, во седиштето на СДСМ на Бихаќка, на кој партијата гради став дали опозицијата ќе учествува на локалните избори во март.

СДСМ вечерва ќе ги изнесе условите за изборите

А1 On - 08.01.2013

СДСМ пред неколку дена официјално потврди дека бара формирање на Влада во друг формат – техничка, експертска или концентрациона, во која партијата воопшто не би ни била заинтересирана да учествува, а ...

Вечерва СДСМ ќе решава - бојкот или избори

Press24 - 08.01.2013

Денеска на мини-конгрес социјалдемократите треба да ја донесат конечната одлука, дали ќе излезат на престојните локални избори или ќе останат на одлуката за бојкот.

Продолжува Граѓанскиот парламент, СДСМ решава дали ќе оди на избори

+инфо - 08.01.2013

Опозицијата и вечерва во 18 часот ќе ги блокира крстосниците во поголемите градови низ Македонија. Зборното место во Скопје останува пред „Рекорд“, велат од СДСМ.

Вечерва вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ

Нетпрес - 08.01.2013

Вечерва со почеток во 19 часот ќе се одржи вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ, информираат од партијата. На вонредната седница, покрај членовите на ЦО, ќе присуствуваат и сите претседатели ...

Бојкот или избори: Мини конгрес на СДСМ без оставка од Црвенковски

Сител - 08.01.2013

Бојкот или избори. Социјалдемократите вчерва на мини конгрес треба да ја решат дилмата, дали ќе се соочат со граѓаните во март, или ќе останат на позициите за спас на кариерата на лидерот Црвенковски.

СДСМ: Техничка влада која ќе организира локални и предвремени избори

МКД - 08.01.2013

Техничка влада која во исто време ќе органзира локални и предвремени парламентарни избори. Неофицијално, ова е клучниот услов за кој лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски побарал мислење од проширениот ...

Жешка и долга ноќ на Бихаќка - СДСМ сè уште ја крои стратегијата

Press24 - 08.01.2013

Според она што може да се прочита по медиумите, во игра се сите опции. Повеќе од 4 часа трае мини-конгресот на СДСМ на Бихаќка.

Ќе добие ли виза предлогот на Црвенковски?

Р.С.Европа - 08.01.2013

Техничка влада која во исто време ќе организира локални и предвремени избори е клучниот услов за кој Црвенковски побарал мислење од проширениот Централниот одбор.

Бриф: СДСМ на избори само со нови министри за внатрешни, за правда и за финансии

+инфо - 08.01.2013

На Централниот Одбор на СДСМ, каде партијата гради стратегија за тоа дали ќе учествува на претстојните локални избори, не станувало збор за барање за формирање техничка влада, тврди порталот Бриф.

СДСМ вечерва одлучува: бојкот или избори

Сител - 08.01.2013

Бојкот или избори. Социјалдемократите вчеерва на мини конгрес треба да ја решат дилемата, дали ќе се соочат со граѓаните во март, или ќе останат на позициите за спас на кариерата на лидерот ...

СДСМ на избори само со нови министри во МВР, финансии и правда

Бриф - 08.01.2013

Бриф неофицијално дознава дека на ЦО на СДСМ на кој партијата гради став за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не станува збор за барање за формирање на техничка влада.

Бриф: СДСМ на избори само со нови министри во МВР, финансии и правда

Sky - 08.01.2013

На Централниот Одбор на СДСМ на кој партијата гради став за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не станувало збор за барање за формирање на техничка влада, објави „Бриф“.

Никој во СДСМ не знае што одлучил Црвенковски

Денешен - 08.01.2013

Никој освен лидерот Бранко Црвенковски и шефот на неговиот кабинет Наташа Савова не знае каква одлука вечерва ќе донесе Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, дознава новинската агенција „Курир„ ...

Услови за излегување на избори ќе испорачува СДСМ вечерва

Sky - 08.01.2013

Вондредна седница на СДСМ на која проширениот Централен одбор ги дефинира условите под кои ќе се откажат од бојкотот на изборите.

СДСМ ја гради стратегијата на Бихакќа

Sky - 08.01.2013

Во седиштето на СДСМ на Бихаќка во 19:00 часот почна централниот одбор на партијата. На вечерашната седница партијата гради став дали опозицијата ќе учествува на локалните избори во март.

Груевски да прифати пет услови или опозицијата оди во бојкот

Sky - 08.01.2013

Опозицијата се подготвува за вечерашниот централен одбор на нејзината најголема политичка сила СДСМ. Според изворите на Скај, опозицијата на чело со СДСМ, на Никола Груевски ќе му испорача вкупно пет ...

СДСМ вечерва одлучува за ставот за изборите

Либертас - 08.01.2013

Техничка влада која во исто време ќе органзиира локални и предвремени избори, ова е клучниот услов за кој Црвенковски побарал мислење од проширениот Централниот одбор, јавува 24Вести.

Нови министри за внатрешни, финансии и правда, плус нов директор на МРТВ, за СДСМ да оди на избори?!

Либертас - 08.01.2013

На Централниот Одбор на СДСМ, каде партијата гради стратегија за тоа дали ќе учествува на претстојните локални избори, не станувало збор за барање за формирање техничка влада, тврди порталот Бриф.

СДСМ на избори со нови министри во МВР, финансии и правда

Н.Македонија - 08.01.2013

Порталот Бриф.мк неофицијално дознава дека на Централниот Одбор (ЦО) на СДСМ на кој партијата гради став за условите под кои ќе учествува на локалните избори во март, не се разговарало за формирање ...

СДСМ ќе бара независен министер за внатрешни работи

Н.Македонија - 08.01.2013

Министерството за внатрешни работи (МВР) да го води независен министер, а не човек на ВМРО-ДПМНЕ ОПОЗИЦИЈАТА НЕ САКА НА ИЗБОРИ СО ГОРДАНА ЈАНКУЛОСКА Тоа е новиот услов што најверојатно ќе биде ...