TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интервју на Али Ахмети за Радио Слободна Европа

Канал5 - 17.09.2006

Лидерот на Демократската Унија за интеграција Али Ахмети во интервју за Радио Слободна Европа вели дека последните покани за заедничка средба со премиерот Никола Груевски и присуството на свечената седница по повод Денот на независноста - 8 Септември, ,,незначи дека партијата ги прифаќа ...

Груевски направи мораториум на политичките прашања

Време - 16.09.2006

Демократската унија за интеграција во Брисел испрати своја делегација бидејќи не ја смета извршната власт за легитимна и како таква не се залага за правата на Албанците. Во ДУИ сакале лично да ги пренесат состојбите во Македонија по изборите.

Марлон Брандо

Вест - 16.09.2006

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Не барајте помош таму каде што треба 1 Два дена ја пишуваме приказната за едногодишната Марија од Радовиш која на детската клиника лежи со мозочна смрт, ама никој не знае зошто. Првиот ден никој не сакаше да даде изјава, ама кога сликата на несреќното девојче ...

ДУИ задоволна од разговорите што ги имала во Брисел

Утрински - 16.09.2006

ТЕТОВО - „Бевме во Брисел и се сретнавме со релевантни личности на европската заедница - Европската комисија, Советот, Европарламентот - за да ги информираме за политичките збиднувања во нашата земја и да ја пренесеме нашата загриженост поврзана со програмата на ВМРО-ДПМНЕ со која се фаворизира ...

ДУИ му порача на Груевски да фати пат за Шипковица

Дневник - 16.09.2006

Премиерот Никола Груевски е на потег и тој треба да реши дали ќе попушти и ќе се сретне со Али Ахмети во Шипковица, бидејќи ДУИ нема намера да попушти за ниедно прашање за кое смета дека е врзано за рамковниот договор. На вчерашната прес-конференција членовите на претседателството на ДУИ, Муса ...

На теферич во Шипковица

Дневник - 16.09.2006

Пред да се прифати или одбие „контрапоканата“ на Ахмети до Груевски, треба трезвено да се анализира кому најмногу во моментов му треба таква седенка, па макар била и во Шипковица Негде во почетокот на есента 2000-та, ме повика мојот пријател и колега, сега, за жал, веќе починат, Сефер Муслиу од ...

Уставотворци од Шипковица

Дневник - 16.09.2006

Комично, или уште подобро фарсично, прозвучува повикот на Али Ахмети до премиерот Груевски да дојде во Шипковица и на софра со тулумби и баклави сретсело да ги прифати неговите барања Кога ја гледате безмалку сизифовската упорност на Демократската унија за интеграција по секоја цена да се влезе во ...

Дојди во Шипковица да те видам!

Вечер - 16.09.2006

ПИШУВА : Владимир Тулевски Имам две кратки добри вести од еден извор. Од официјална Европа се. Првата се однесува на посетата на премиерот Груевски на Брисел и гласи: Оли Рен, Шефер, Солана и другите високи личности во Унијата со кои нашиот имаше средби му порачаа - добро е, бркај работа.

Тачи: Ахмети доцна пали!

Утрински - 15.09.2006

„Очигледно Али Ахмети доцна пали и бавно мисли. Тој е несериозен, а фантастичната агенда и идеите што му доаѓаат како опозиционер требаше да ги решава четири години додека беше на власт. Ако сака да се шегува, ќе ја прифатиме неговата идеја да го смениме Уставот и така да ја формираме Владата.

Шипковица поважна од дијалогот

Дневник - 14.09.2006

Али Ахмети нема да дојде на средба со премиерот Груевски во Скопје, иако претставници на ДУИ во Брисел изразија подготвеност за дијалог со Владата. Лидерот на ДУИ остана на ставот дека ќе разговара со Груевски, но само ако тој дојде во поранешниот штаб на ОНА во Шипковица.

Само вода има во Шипковица се друго недостасува

А1 - 13.09.2006

Лидерот на ПДП Абдула Вејсели е на одмор, но во денешниот телефонски разговор Вејсели вели дека нема добиено никаква понуда, за лидерска средба, но доколку ја добијат партиското раководство ќе одлучи. Единствено вода има доволно во Шипковица, се друго помалку или повеќе недостасува, вака велат ...

Ахмети нема да оди на лидерската средба кај Груевски

А1 - 13.09.2006

Али Ахмети, претседател на Демократската унија за интеграција, нема да оди во петок и сабота на лидерската средба на премиерот Никола Груевски со шефовите на парламентарните политички партии. Ахмети ова го изјави за македонската редакција на Радио Слободна Европа, при што, потенцираше дека и натаму ...

Кабинетот во Шипковица

Време - 13.09.2006

Пишува:Сунчица Стојановска Ахмети никако да се одлепи од Шипковица. Тетовското село од каде што лидерот на ОНА во униформа ја водеше војната против државата, пет години подоцна останува бастион од кој испорачува барања, уцени и провокации со кои се служи во обидите да ја врати ДУИ на власт.

Груевски го чека Ахмети во Скопје

Време - 13.09.2006

ПРЕМИЕРОТ НЕ ЈА КОМЕНТИРА ПОКАНАТА ЗА СРЕДБА ВО ШИПКОВИЦА Премиерот Никола Груевски не ја коментира понудата на Али Ахмети за средба во Шипковица и очекува од лидерот на ДУИ да дојде на средбата со опозициските лидери закажана за в петок и сабота во Скопје, велат од премиерскиот кабинет.

Груевски се надева дека Ахмети, сепак, ќе дојде во Скопје

Утрински - 13.09.2006

Ермира Мехмети вели нема да се премислат за предлогот за средба во Шипковица Оливера Војновска Наспроти ставот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, дека со премиерот Никола Груевски може да се сретне само во Штабот на поранешната ОНА во Шипковица и да разговараат според агендата што му ја испорача од ...

Само Ахмети ќе го игнорира Груевски?

Дневник - 13.09.2006

Само лидерот на ДУИ Али Ахмети нема да се сретне со премиерот Никола Груевски, кој завчера ги покани на средби лидерите на опозициските парламентарни партии. Позитивен одговор најавија од ВМРО-НП, ЛДП и ПДП, а во СДСМ дополнително ќе одлучат.

Барањата на ДУИ го пробиваат рамковниот

Дневник - 13.09.2006

Експертите велат дека барањата на Ахмети не се содржани во рамковниот договор и прашуваат како ќе ги објасни ДУИ како „најголем гарант“ на неговото спроведување Експертите веднаш целосно ја отфрлија можноста за промена на Уставот, која ја побара лидерот на ДУИ Али Ахмети за така да се гарантира ...

Доста се уцени од Ахмети

Дневник - 13.09.2006

Политичарите, експертите и јавноста во корен треба да ги пресечат најновите барања на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за уставни измени Политичарите, експертите и јавноста во корен треба да ги пресечат најновите барања на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за уставни измени.

Средба со Ахмети само во Клубот на пратеници

Вечер - 13.09.2006

Подготвени сме да се сретнеме со Ахмети исто како и со лидерите на... Подготвени сме да се сретнеме со Ахмети исто како и со лидерите на преостанатите политички партии, единствено во Клубот на пратениците во Скопје. Ова е ставот на Владата на поканата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, до премиерот ...

Груевски нема да се сретне со Ахмети во Шипковица

А1 - 12.09.2006

Средба во Шипковица не доаѓа в предвид. Местото за средбите на премиерот Груевски со лидерите на опозицијата ќе биде Клубот на пратениците. Ова е одговорот на луѓето околу Премиерот на вчерашното барање на Ахмети. Владата ја поздравува одлуката на ДУИ да се продолжи дијалогот, но смета дека не е ...

ЕУ ја поздрави спремноста на Груевски и на Ахмети

Време - 12.09.2006

ПО НАЈАВАТА ЗА СРЕДБА Европската Унија ја поздрави спремноста на лидерот на ДУИ Али Ахмети и на македонскиот премиер Никола Груевски за средба и разговори од заеднички интерес, се вели во изјавата на Канцеларијата на ЕУ во Скопје, која ја пренесе МИА.

Ахмети го вика Груевски во Шипковица

Време - 12.09.2006

ДУИ СО НОВ ПРЕДЛОГ ЗА НАДМИНУВАЊЕ НА НЕДОРАЗБИРАЊАТА СО ВМРО-ДПМНЕ Али Ахмети најави дека ќе се сретне со Никола Груевски, но само во Шипковица. Претседателот на ДУИ на вчерашната прес-конференција рече дека ја прифаќа поканата на, како што го нарече, мандатарот и јавно му порача да се сретнат во ...

Ахмети го вика Груевски во Шипковица

Вест - 12.09.2006

ПРЕМИЕРОТ И ЛИДЕРОТ НА ДУИ ЌЕ СЕ СМИРУВААТ Премиерот на крајот на неделава ги кани на средби лидерите на парламентарните опозициски партии во Клубот на пратениците во Скопје, а Али Ахмети од Мала Речица го викна Груевски да дојде во штабот на ОНА во Шипковица за да го менуваат Уставот Премиерот ...

Лидерот на ДУИ не прифаќа да се сретне со премиерот во Скопје

Утрински - 12.09.2006

На предложената средба во Скопје со опозицијата треба да се разговара за законот за полиција и за Рамковниот договор Оливера Војновска Премиерот Никола Груевски пред заминувањето во Брисел ги покани лидерите на СДСМ, ДУИ и ПДП, Владо Бучковски, Али Ахмети и Абдулади Вејсели, на одделни средби, кои ...

Ахмети го кани Груевски на средба во Шипковица

Утрински - 12.09.2006

Шипковица е симбол на почетокот на демократските процеси во очите на Албанците, нагласи лидерот на ДУИ Гојко Ефтовски ТЕТОВО - Али Ахмети ја прифаќа поканата на премиерот Груевски и нуди да разговораат во Шипковица. „Прифаќајќи ја понудата за средба, јавно го поканувам мандатарот Никола Груевски да ...

ЕУ ја поздравува подготвеноста за дијалог

Утрински - 12.09.2006

Европската унија ја поздравува подготвеноста на лидерот на ДУИ Али Ахмети и на македонскиот премиер Никола Груевски за средба и разговори од заеднички интерес, се вели во изјавата на Канцеларијата на ЕУ во Скопје дадена за македонските медиуми пренесена од МИА.

Ахмети бара смена на Уставот

Дневник - 12.09.2006

Со Груевски ќе се сретнам само во штабот на поранешната ОНА во тетовското село Шипковица, порача Али Ахмети ДУИ бара промена на Уставот со која ќе се гарантира дека победничките партии од македонскиот и албанскиот блок ќе ја формираат владата и дека таа ќе биде избрана според Бадентеровиот принцип, ...

Ахмети го кани Груевски во Шипковица, а премиерот го чека во Собрание?!

Вечер - 12.09.2006

Ќе се сретнат ли Груевски и Ахмети? ДУИ и ПДП го канат премиерот на... Ќе се сретнат ли Груевски и Ахмети? ДУИ и ПДП го канат премиерот на средба во Шипковица, а пак Груевски најавува дека во рамките на одржувањето на комуникацијата во петок и сабота ќе оствари средби со лидерите на опозициските ...

Ахмети бара средба со Груевски во Шипковица

А1 - 11.09.2006

Во Шипковица да се одржи средбата помеѓу Ахмети и Груевски, зошто ова место го претставува почетокот на градењето на довербата меѓу заедниците, охридскиот договор и крајот на конфликтот. Оваа покана на премиерот Груевски денеска му ја упати лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Ахмети би се сретнал со Груевски само во Шипковица

А1 - 11.09.2006

Во Шипковица. Ова е единственото место каде Ахмети би се сретнал со премиерот Груевски. Според лидерот на ДУИ ова е последна шанса за Груевски, кој бара средба со него со три месеци задоцнување. „Како пожртвуван човек како легитимно избран од албанците во Македонија, јас Али Ахмети во името на ...

Ахмети ќе понуди компромис?

Дневник - 11.09.2006

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ќе му понуди компромисно решение на премиерот Никола Груевски за надминување на политичките конфронтации по формирањето на владината коалиција, дознава „Дневник“. Висок партиски функционер од ДУИ вчера изјави дека суштината на компромисот најверојатно денеска ќе биде ...

Ахмети има предлог до Груевски за излез од политичката криза

Канал5 - 11.09.2006

ДУИ не мирува. Али Ахмети утре излегува на нова прес - конференција. Според информациите на Канал 5 лидерот на демократската унија за интеграција преку медиумите ќе испрати конкретна понуда до премиерот Груевски за, како што велат извори во ДУИ, излез од политичката криза. ДУИ не мирува.

Прес на ДУИ и ПДП- Ахмети го кани премиерот Груевски на средба во Шипковица

Канал5 - 11.09.2006

Демократската унија за интеграција и Партијата за демократски просперитет на денешната прес - конференција во седиштето на ДУИ во Тетово го поканија премиерот Никола Груевски на средба во Шипковица. Тетово, 11 септември (МИА) - Демократската унија за интеграција и Партијата за демократски ...

Премиерот Груевски не коментира ништо во врска со денешната прес-конференција на Ахмети

Канал5 - 11.09.2006

Груевски остана без коментар на поканата на Ахмети за средба во Шипковица. Премиерот останува на неговата покана за дводневна заедничка средба со опозициските лидери во Скопје, одговори неговиот кабинет на барањето на лидерот на ДУИ да се сретнат очи в очи и во Шипковица.

Во Брисел заминува и ДУИ

Вечер - 11.09.2006

Независно од премиерот Груевски и владината делегација, во Брисел.... Независно од премиерот Груевски и владината делегација, во Брисел ќе отпатува делегацијата на ДУИ - Теута Арифи, Муса Џафери и Агрон Буџаку. Ќе се сретнат со европски претставници, но не кажуваат со кои.