TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„СДСМ да не меша пријателски држави во аферата „Надеж“

А1 - 14.11.2010

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Црвенковски и СДСМ тактички се обидуваат да го вовлечат словенечкиот премиер во аферата „Надеж“.

Бајачки

Вечер Прес - 14.11.2010

Ако е вистина дека надежта умира последна, тогаш СДСМ со Црвенковски објави капитулација. Имено, стручната студија, за која претседателот Црвенковски плати државни пари Словенците да го подучат како ...

НАДЕЖ не е само корупциска, станува и политички скандалозна афера

Вечер Прес - 14.11.2010

ВМРО-ДПМНЕ смета дека со ова СДСМ предизвикува меѓународен скандал и рушење на угледот на државата. Во саботата, претседателот на СДСМ и поранешен македонски претседател Бранко Црвенковски во врска ...

ВМРО ДПМНЕ: Кој лаже во аферата “Надеж“?

Нетпрес - 14.11.2010

Кој лаже во аферата “Надеж“? Претседателот на Централниот одбор на СДСМ Ана Павловска-Данева која кажа дека идејата за кампањата дошла по совет од словенечкиот премиер Борут Пахор или Бранко ...

ВМРО - За Црвенковски смешни се 340.000 евра, за граѓаните не се

eReporter - 14.11.2010

Аферата Надеж продолжува секој ден. Аферата Надеж доби меѓународно внимание. СДСМ во оваа афера го вклучи и името на словенечкиот премиер Борут Пахор.

ВМРО-ДПМНЕ: Некоординираноста во СДСМ го нарушува меѓународниот углед на Македонија

Курир - 14.11.2010

Со вклучувањето на словенечкиот премиер Борут Пахор, во аферата „Надеж“, СДСМ го нарушува меѓународниот углед на Република Македонија, изјави пратеникот Александар Николовски.

ВМРО-ДПМНЕ - Аферата Надеж продолжува секој ден

Inpress - 14.11.2010

Скопје, 14. ноември 2010 (ИНПРЕС) Аферата Надеж доби меѓународно внимание. СДСМ во оваа афера го вклучи и името на словенечкиот премиер Борут Пахор.

Црвенковски: Илми Селами лаже!

А1 - 13.11.2010

Ангажирањето словенечки експерт е чисто како солза, јас ја донесов одлуката, и нема да дозволам односите и контактите со премиерот Пахор или претседателот Тирк да станат дел од македонската машина за ...

Црвенковски: Одлуката јас ја донесов и око не ми трепнува

Р.С.Европа - 13.11.2010

Ангажирањето словенечки експерт е чисто како солза,одлуката јас ја донесов, зад неа јас стојам. Таа е законски чиста и од тој аспект-Око не ми трепнува за се што се случува.

Данева: Во „Надеж“ го нема претседателскиот потпис

Утрински - 13.11.2010

Предметот „Надеж“, кој Антикорупциска комисија требаше да му го испрати на Јавното обвинителство со иницијатива за кривично гонење на експретседателот Бранко Црвенковски, до вчера попладне се' уште ...

На Црвенковски „око не му трепнува“ за случајот „Надеж“

Телма - 13.11.2010

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски изјави дека око не му трепнува во врска со најавите за кривична пријава против него за случајот Надеж, бидејќи, како што рече, нема ништо што не е според законите.

Црвенковски: Око не ми трепнува за одлуката на Антикорупциска

Алсат-М - 13.11.2010

На лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски око не му трепнува во врска со одлуката на Антикорупциската комисија за преиспитување и негово кривично гонење за наводна злоупотреба на 500 илјади евра за ...

Црвенковски: Око не ми трепнува!!!

Канал5 - 13.11.2010

-Одлуката јас ја донесов, зад неа јас стојам. Таа е законски чиста и од тој аспект-Око не ми трепнува за се што се случува- вели Бранко Црвенковски, поранешен претседател на СДСМ.

Црвенковски не сака да зборува за врските со Борут Пахор

Сител - 13.11.2010

Црвенковски избегнува одговор на прашањето дали словенечкиот премиер Пахор е вмешан во аферата „Надеж“. Денеска на партиската прослава на СДСМ рече дека не сака неговото лично пријателство со ...

Црвенковски: Одлуката ја донесов јас и стојам зад неа!

Курир - 13.11.2010

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска пред новинарите одговараше за тоа кој му ги препорачал словенечките ПР експерти и за изјавите за притисоци врз антикорупциската Комисија.

Црвенковски - "Око не ми трепнува" за обвинувањата од антикорупциска

eReporter - 13.11.2010

Би сакал да ја искористам оваа прилика и на сите граѓани на град Скопје да им го честитам овој голем празник, Денот на ослободувањето, да им посакам многу успех и се надевам дека во наредниот период ...

Фотокопирот го забави испраќањето на „Надеж“

Утрински - 12.11.2010

Иницијативата за поведување постапка за кривично гонење на експретседателот Бранко Црвенковски вчера Антикорупциската комисија ја изготви, но испраќањето до Јавното обвинителство зависеше од ...

Обвинителот последна надеж

Дневник - 12.11.2010

Јавното обвинителство треба да одговори на препораката за кривично гонење на поранешниот шеф на државата Бранко Црвенковски Дилеми и спротивставени мислења предизвика одлуката на Државната комисија ...

Словенечките автори на „Надеж“ препорачани од Пахор

Сител - 12.11.2010

Тројцата словенечки консултанти што ја изработиле ПР стратегијата „Надеж“ за потребите на поранешниот претседател Бранко Црвенковски биле ангажирани по препорака на словенечки премиер Борут Пахор.

СДСМ: Словенечките автори на „Надеж“ препорачани од Пахор

Сител - 12.11.2010

СДСМ го вовлече словенечкиот премиер Борут Пахор во аферата надеж. Според претседателот на централниот комитет на партијата, тој му ги предложил тројцата словенечки ПР експерти на екс претседателот ...

Кабинетот на Пахор не му ги препорачал на Црвенковски ПР-експертите

Канал5 - 12.11.2010

Кабинетот на словенечкиот премиер Борут Пахор тврди дека не ги ангажирал тројцата словенечки консултанти што ја изработиле стратегијата „Надеж” за потребите на поранешниот претседател Црвенковски.

Се омрсил ли Пахор од парите на Бранко?!

Вечер Прес - 12.11.2010

Ана Павловска-Данева, член на Извршниот одбор на СДСМ и професор на Правниот факултет, на дебата на А1 Телевизија изјави дека Црвенковски по препорака на словенечкиот премиер Борут Пахор ги избрал ...

Авторите на „Надеж“ препорачани од Пахор

Курир - 12.11.2010

Претседателот на Државната антикорупциската комисија, Илми Селами изјави дека имал притисок од СДСМ во врска со предметот „Надеж“.

Кабинетот на Пахор демантираше дека ги ангажирал авторите на „Надеж“

Курир - 12.11.2010

Откако професорката по кривично право и член на раководството на СДСМ Ана Павловска - Данева, обелодени дека словенечкиот премиер Борут Пахор додека бил опозиционер во Словенија му ги препорачал ...

Пахор сепак не му дал „Надеж“ на Црвенковски

Inpress - 12.11.2010

Скопје, 12. ноември 2010 (ИНПРЕС) Премиерот на Словенија преку официјално соопштение се огради од тврдењата на професорката по кривично право Ана Павловска - Данева, дека додека бил опозиционер во ...

Црвенковски под лупа на обвинителите

А1 - 11.11.2010

Поранешниот претседател Црвенковски под лупа на обвинителите. Скопското јавно обвинителство го анализира случајот „Надеж“.

Македонија - Антикорупциска бара кривична за Црвенковски

Време - 11.11.2010

Антикорупциската комисија ќе побара од Јавното обвинителство да покрене иницијатива за кривично гонење на поранешниот претседател Бранко Црвенковски и на одговорни лица во неговиот Кабинет поради ...

Македонија - Селами: "Црвенковски кривично да се гони за 'Надеж'"

Вест - 11.11.2010

Од кабинетот на Црвенковски, спротивно на Антикорупциска, се објаснува дека договорите за интелектуални услуги не подлежат на Законот за јавни набавки.

Антикорупциска се раскара за гонењето на Црвенковски

Утрински - 11.11.2010

Случајот „Надеж“ доби експресна завршница во Државната комисија за спречување корупција, која од Јавното обвинителство ќе побара да поднесе иницијатива за поведување постапка за кривично гонење на ...

Антикорупциска комисија бара кривично гонење на Црвенковски

Н.Македонија - 11.11.2010

Антикорупциската комисија поведе иницијатива до Јавното обвинителство за кривична одговорност на поранешниот претседател Бранко Црвенковски за ПР-аферата „Надеж“ Антикорупциската комисија побара од ...

Ќе заврши ли Црвенковски на суд за аферата „Надеж“?

Сител - 11.11.2010

Правните експерти се плашат да ја коментираат аферата „Надеж“ на екс претседателот Бранко Црвенковски. Ниту еден од оние дваесетмина со кои Сител денеска стапи во контакт не сакаше да коментира, дали ...

Црвенковски: Брисел посочи постојни, но и нови отворени прашања

Макфакс - 11.11.2010

Европската Комисија, според лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, во годинешниот извештај посочила исти проблематични области, но и нови што не биле..

Антикорупциска бара кривично гонење на Црвенковски за „Надеж“

А1 - 10.11.2010

Антикорупциска побара кривично гонење на поранешниот претседател Бранко Црвенковски за случајот „Надеж“. Смета дека екс претседателот, споротивно на законот ја ангажирал словенечката консултанска ...

Комисијата за Корупција бара кривична пријава за Црвенковски

Р.С.Европа - 10.11.2010

Државната Комисија за спречување на корупцијата од Јавното обвинителство ќе побара да покрене иницијатива за поведување постапка за кривично гонење на поранешниот претседател на Република Македонија ...

Црвенковски: Власта врши притискок врз Антикорупциска

Р.С.Европа - 10.11.2010

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска изјави дека вчерашната седница на Антикорупциската комисија е одржана на многу чуден начин.

Антикорупциска бара кривично гонење на Црвенковски за „Надеж“

Телма - 10.11.2010

Државната комисија за спречување на корупцијата од Јавното обвинителство ќе побара да покрене иницијатива за поведување постапка за кривично гонење на поранешниот претседател на Република Македонија ...

Црвенковски: „Антикорупциска под притисок на Владата“

Телма - 10.11.2010

Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски од Куманово, како реакција на веста дека Комисијата за спречување на корупција бара против него да биде поднесена кривична пријава за случајот „Надеж“, изјави дека ...

Антикорупциска бара кривично гонење на Црвенковски за „Надеж“

Идивиди - 10.11.2010

Скопје, 10 ноември 2010 (МИА) - Државната комисија за спречување на корупцијата од Јавното обвинителство ќе побара да покрене иницијатива за поведување постапка за кривично гонење на поранешниот ...

Црвенковски обвини дека одлуката на Антикорупциска е владина конструкција

Форум - 10.11.2010

Поранешниот претседател Бранко Црвенковски денеска по објавувањето на информацијата дека Антикорупциска комисија ќе бара кривично да биде гонет, обвини дека тоа е конструкција на власта и оти ...

Црвенковски да се гони кривично бара Антикорупциска

Алфа - 10.11.2010

Бранко Црвенковски кривично да се гони за аферата Надеж, побара Антикорупциска од Јавното обвинителство. Одлуката со која се бара чешлање на договорот за ПР услуги на екс претседателот, сега лидер на ...

Антикорупциска бара кривична за Бранко Црвенковски

Форум - 10.11.2010

Антикорупциска комисија ќе побара од Јавното обвинителство да покрене иницијатива за поведување постапка за кривично гонење на поранешниот претседател на Македонија, Бранко Црвенковски и одговорни ...

Антикорупциска бара кривично гонење на Црвенковски за „Надеж“

Алсат-М - 10.11.2010

Со четири гласа ЗА и три ПРОТИВ, антикорупциската комисија побара од јавниот обвинител кривично да го гони поранешниот претседател, Бранко Црвенковски кој, според Комисијата, злоупотребил пари за ...

Антикорупциска бара кривично гонење за Црвенковски

Дневник - 10.11.2010

Политичката кујна на власта продолжува да прави конструкции. Не знам на какви притисоци бил изложен претседателот на антикорупциска, но од ова заклучив дека човекот бил на сериозни маки, изјави ...

Антикорупциска бара кривично гонење на Црвенковски за „Надеж“

Сител - 10.11.2010

Антикорупционерите бараат Бранко Црвенковски да се гони кривично за аферата Надеж. На вчерашната седница, комисијата заклучила дека експретседателот ја злоупотребил службената положба и го прекршил ...

Антикорупциска: Црвенковски да биде обвинет за „Надеж“

Кирилица - 10.11.2010

Државната комисија за спречување на корупцијата од Јавното обвинителство ќе побара да покрене иницијатива за поведување постапка за кривично гонење на поранешниот претседател на Република Македонија ...

Црвенковси: Седницата на ДКСК преседан

Кирилица - 10.11.2010

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски одговарајќи на новинарски прашања во врска со случајот „Надеж“ рече дека вчерашната седница на Антикорупциската комисија е одржана на многу чуден начин и со ...

Антикорупциска бара кривична одговорност од Црвенковски за случајот Надеж

Канал5 - 10.11.2010

Антикорупциската комисија ќе бара од Јавното обвинителство да поведе постапка за кривично гонење на поранешниот претседател Бранко Црвенковски поради злоупотреба на службената должност во случајот ...

Кривична за Бранко за аферата Надеж!

Вечер Прес - 10.11.2010

Во истрагата на Антикорупциската е констатирано дека поранешниот шеф на државата Црвенковски, без спроведување постапка за јавна набавка, ги ангажирал тројцата словенечки консултанти Дејан Верчиќ, ...

Антикорупциска: Кривична за Бранко Црвенковски

Курир - 10.11.2010

Комисијата за спречување на корупцијата на денешната прес конференција соопшти дека по сопствена иницијатива отвори предмет во врска со документацијата што е земена од кабинетот на Претседателот на ...

Антикорупциска бара од ЈО постапка за кривично гонење на Црвенковски

Нетпрес - 10.11.2010

Антикорупциска бара од Јавното обвинителство да покрене инцијатива за поведување постапка за кривично гонење на поранешниот претседател на државата Бранко Црвенковски и одговорни лица во неговиот ...

Антикорупциска - Црвенковски кривично да одговара за "Надеж"

eReporter - 10.11.2010

Антикорупциската комисија од Јавното обвинителство побара да поведе постапка за кривично гонење на поранешниот претседател, Бранко Црвенковски и одговорни лица во неговиот кабинет за ПР-аферата ...

Црвенковски за "Надеж" – Постапувајте според законот

eReporter - 10.11.2010

Како ја коментирате иницијативата поднесена од Антикорупциска до Јавното обвинителство за кривично гонење на вас како поранешен претседател и вашите соработници во врска со случајот надеж? Пред малку ...

Црвенковски: Седницата на Антикорупциска преседан

Курир - 10.11.2010

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски одговарајќи на новинарски прашања во врска со случајот „Надеж“ рече дека вчерашната седница на Антикорупциската комисија е одржана на многу чуден начин и со ...

Антикорупциска бара кривично гонење на Бранко Црвенковски

Макфакс - 10.11.2010

Антикорупциска комисија ќе побара од Јавното обвинителство да покрене иницијатива за поведување постапка за кривично гонење на поранешниот претседател на Македонија, Бранко Црвенковски и одговорни ...

Антикорупциска бара Црвенковски да биде обвинет за случајот „Надеж“

Inpress - 10.11.2010

Скопје, 10. ноември 2010 (ИНПРЕС) Покренување на постапка за кривично гонење на поранешниот претседател на Република Македонија Бранко Црвенковски и одговорните во неговиот Кабинет во врска со ...

Кабинет на Црвенковски - Ревизијата не покажа незаконско работење

Inpress - 10.11.2010

Скопје, 10. ноември 2010 (ИНПРЕС) Кабинетот на Претседателот на Република Македонија има склучено договори за соработка, обезбедување на развој и истражување, со тројца реномирани консултанти за ...

Афера: Словенечка работа за претседателот пред македонската Антикорупциска комисија

Сител - 09.11.2010

Македонија деновиве ја потресува политичка афера во која се вклучени словенечките консултанти Дејан Верчич, Пеџа Ашанин и Дајана Гутеша.

Верчиќ: Не знам како не избраа да ја изработиме "Надеж"

Вечер Прес - 09.11.2010

Во изјава за словенечкиот дневен весник "Журнал 24" еден од консултантите кои ги ангажирал Црвенковски, Дејан Верчиќ, вели дека работата ја завршиле чесно.

Словенечка работа за поранешниот претседател пред македонската Антикорупциска комисија

Курир - 09.11.2010

Словенскиот весник „Журнал24“ пишува дека Македонија деновиве ја потресува политичка афера во која се вклучени словенечките консултанти Дејан Верчич, Пеџа Ашанин и Дајана Гутеша.