TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зенит ќе игра на стадион кој вреди 694,1 милиони евра.

Вечер Прес - 09.04.2017

Натпреварите на 23 април против Урал Екатеринбург, и во мај против Терек Грозни и Краснодар ќе се одиграат на новиот стадион. Овој објект е најскап од новоизградените во Русија со вредност 41,712 милијарди рубљи или 694,1 милиони евра Рускиот гигант ...

Новиот стадион на Зенит ќе биде пуштен на 23 април против Урал

Gol.mk - 08.04.2017

Рускиот гигант Зенит Санкт Петербург планира од следната сезона домашните натпревари да ги игра на новиот стадион „Санкт Петербург”, кој ќе биде целосно завршен на Крестовскиот остров. Клубот ќе го тестира стадионот и оваа сезона и последните три ...

Зенит ќе игра на стадион вреден 694 милиони евра

Република - 08.04.2017

Рускиот фудбалски гигант, Зенит Санкт Петербург планира од следната сезона домашните натпревари да ги игра на новиот стадион „Санкт Петербург”, кој наскоро ќе биде целосно завршен на Крестовскиот остров.

Уапсени осуммина под сомнение дека се вмешани во нападот во Санкт Петербург

Правдико - 07.04.2017

Осум луѓе осомничени за вмешаност во нападот во понеделникот во подземната железница во Санкт Петербург, во кој загинаа 13 лица, се уапсени во овој град, но и во Москва, објавија во четврток руските истражни органи.

Осуммина уапсени за терористичкиот атентат во Санкт Петербург

Таратур - 07.04.2017

Осум луѓе осомничени за вмешаност во нападот во понеделникот во подземната железница во Санкт Петербург, во кој загинаа 13 лица, се уапсени во овој град, но и во Москва, објавија во четврток руските истражни органи.

Интересни податоци за Ајфеловата кула

Точка - 07.04.2017

Една од најпосакуваните дестинации за посета во Европа е дефинитивно Париз, а во рамки на овој град, најпопуларното место за посета е Ајфеловата кула. Не постои личност која била до Париз, а не ја видела, фотографирала и посетила оваа неверојатна ...

Експлозија во станбена зграда во Санкт Петербург

Алсат-М - 06.04.2017

Силна експлозија денеска одекна во станбена зграда во Санкт Петербург. Експлозијата се случи во близина на местото каде претходно беше пронајден ...

Нови напади во Русија

24 Вести - 06.04.2017

Нови инциденти во Русија. Едно лице е сериозно повредено во експлозија во градот Ростов на Дон, во јужниот дел на Русија. Експлозијата одекнала во близина на училиште, а повреден е работник кој се грижел за одржување на училиштето.

Во Санкт Петербург, пронајдена експлозивна направа!!

Канал5 - 06.04.2017

Во станбена зграда во Санкт Петербург во Русија денес е пронајдена и деактивирана експлозивна направа , соопштија градските власти за Тасс. Експлозивната направа била пронајдена во утринските часови во зграда на периферијата на градот, пренесуваат ...

Детали за експлозијата во станбена зграда во Санкт Петербург

Курир - 06.04.2017

Силна експлозија денеска одекна во станбена зграда во Санкт Петербург. Според руското Министерство за вонредни ситуации при експлозијата никој не е повреден, а оштетено е едно возило. Експлозијата се случи во близина на местото каде претходно беа ...

САНКТ ПЕТЕРБУРГ ПОВТОРНО ВО ПАНИКА: Силна експлозија во станбена зграда

Телеграф - 06.04.2017

Според руското министерство за вонредни ситуации, при експлозијата никој не е повреден Силна експлозија денеска одекна во станбена зграда во Санкт Петербург. Според руското министерство за вонредни ситуации, при експлозијата никој не е повреден, а ...

АНАЛИЗА: Зошто терористичкиот напад во Санкт Петербург нема да ги зближи Русија и САД

Нетпрес - 06.04.2017

Вашингтон и Москва имат заеднички неријател, но тие ќе продолжат да се борат против него одделно. Терористичкиот напад во метрото во Санкт Петербург, во кој беа убиени 11 лица, е трагедија и соодветни пораки со сочуство пристигнаа од западните ...

Експлозивна направа деактивирана во станбена зграда во Санкт Петербург

МКД - 06.04.2017

Експлозивна направа беше демонтирана во станбена зграда во Санкт Петербург, изјавија градските власти за новинарите. „Беше лоцирана и демонтирана експлозивна направа“, изјави за ТАСС Константин Серов, челникот на администрацијата каде што беше ...

Неутрализирана експлозивна направа во Санкт Петербург

Макфакс - 06.04.2017

Експлозивна направа е откриена и неутрализирана во четвртокот во стан во еден од квартовите на руската северна метропола Санкт Петербург, која закрепнува од терористичкиот напад во подземната железница кога загинаа 14 луѓе, пренесе агенцијата ТАСС ...

Експлозивна направа е деактивирана во станбена зграда во Санкт Петербург

Стандард - 06.04.2017

Деактивирана е експлозивна направа, откриена во станбена зграда во Санкт Петербург. Ова го соопшти градоначалникот на Невската област на градот, Константин Серов, пренесе ТАСС. На евакуираните порано жители, сместени во блиска градинка, им е ...

Руски истражители нашле експлозивна направа во стан во Санкт Петербург

Р.С.Европа - 06.04.2017

Руски истражители велат дека пребарувале стан во Санкт Петербург каде живееле голем број на лица од Централна Азија кои имале контакт со Акбарјон Јалилов - осомничениот за бомбашкиот напад во метрото.

Силна експлозија одекна во станбена зграда во Санкт петербург

Press24 - 06.04.2017

Силна експлозија одекна во станбена зграда во Санкт Петербург, во близина каде денеска беше пронајден експлозив. Инцидентот се случи за време на реновирање и никој не е повреден, соопштија локалните спасувачки служби.

ЗА ВРЕМЕ НА РЕНОВИРАЊЕ: Експлозија во станбена зграда во Санкт Петербург

Телеграф - 06.04.2017

При експлозијата оштетено е само едно возило од паднати материјали од зградата Силна експлозија одекна во станбена зграда во Санкт Петербург, во близина каде денеска беше пронајден експлозив .

За влакно избегната нова експлозија во Санкт Петербург

Press24 - 06.04.2017

Уште не се знае за каква експлозивна направа станува збор. Оваа информација ја потврдиле руските сигурносни служби. -„Екплозивната направа е лоцирана и деактивирана на време.“- изјави шефот на администрацијата во областа во која се случил инцидентот.

ТАСС: Вкупно 51 лице остануваат во болница по терористичкиот напад во Санкт Петербург

Макфакс - 06.04.2017

По терористичкиот напад во метрото на рускиот град Санкт Петербург во болница остануваат 51 лице, од кои три се во крајно тешка состојба. Ова во четвртокот го соопшти вицегубернаторoт на градот Ана Митjaнина, пренесува TACC.

Експлозија во станбена зграда во Санкт Петербург

Сител - 06.04.2017

Силна експлозија одекна во станбена зграда во Санкт Петербург, во близина каде денеска беше пронајден експлозив. Инцидентот се случи за време на реновирање и никој не е повреден, соопштија локалните спасувачки служби.

Рушење на ѕид во Санкт Петербург ги исплаши граѓаните

А1 On - 06.04.2017

Властите во Санкт Петербург решија да не ја евакуираат зградата во која што според првичните информации имало експлозија, откако откриле дека всушност се работи за рушење на ѕид. Извештаи за експлозија во Санкт Петербург се раширија по социјалните ...

Експлозија во станбена зграда во Санкт Петербург

+инфо - 06.04.2017

Според руското Министерство за вонредни ситуации при експлозијата никој не е повреден, а оштетено е едно возило. Силна експлозија денеска одекна во станбена зграда во Санкт Петербург. Според руското Министерство за вонредни ситуации при експлозијата ...

Експлозија во станбена зграда во Санкт Петербург

А1 On - 06.04.2017

Силна експлозија одекна во станбена зграда во Санкт Петербург, во близина каде денеска беше пронајден експлозив. Инцидентот се случи за време на реновирање и никој не е повреден, соопштија локалните спасувачки служби.

Нова експлозија во Санкт Петерсбург

Слободен Печат - 06.04.2017

Силна експлозија се случила во станбена зграда во Санкт Петерсбург, во близина каде што претходно бил пронајден експлозив, пренесува Курир.рс. Експлозијата се случила за време на градежно реновирање на зградата, па поради тоа нема повредени лица.

Зенит сака да се пресели на остров

Стандард - 06.04.2017

Еден од најбогатите руски тимови, Зенит Санкт Петербург најави дека од новата сезона, планира уште од самиот почеток на првенството, домашните натпревари да ги игра на новиот стадион Санкт Петербург, кој е изграден на Крестовскиот остров, соопшти ...

Машиновозачот-херој од Петербург ги донираше парите за повредена во метрото

Руска реч - 06.04.2017

На жената ѝ беше ампутирана ногата. Машиновозачот Александар Каверин, кој претходно доби државна награда за спасување на патниците при експлозијата во метрото во Санкт Петербург, ги даде собраните средства на жена која настрада во терористичкиот ...

Зошто недостасува солидарност кон Русите?

Стандард - 06.04.2017

Засега е сигурно само тоа дека при експлозијата во метрото во Санкт Петербург загинаа 14 лица, а многу други беа сериозно повредени. Местото на атентатот и видот на бомбата носат ракопис на исламскиот терор.

Осум лица приведени во врска со терористичкиот напад во Санкт Петербург

Руска реч - 06.04.2017

Во рамките на кривичната истрага за експлозијата во метрото во Санкт Петербург се приведени осуммина осомничени, меѓу кои и една жена, изјави портпаролот на Истражниот комитет на Русија Светлана Петренко.

Уапсени осуммина под сомнение дека се вмешани во нападот во Санкт Петербург

Макфакс - 06.04.2017

Осум луѓе осомничени за вмешаност во нападот во понеделникот во подземната железница во Санкт Петербург, во кој загинаа 13 лица, се уапсени во овој град, но и во Москва, објавија во четврток руските истражни органи.

Демонтирана експлозивна направа во Санкт Петербург

Кајгана - 06.04.2017

Експлозивна направа е откриена и неутрализирана денеска во стан во еден од квартовите на руската северна метропола Санкт Петербург, која закрепнува од терористичкиот напад во подземната железница кога загинаа 14 луѓе, пренесе агенцијата ТАСС ...

Експлозија во станбена зграда во Санкт Петербург

Курир - 06.04.2017

Силна експлозија денеска одекна во станбена зграда во Санкт Петербург. Експлозијата се случи во близина на местото каде претходно беше пронајден ...

Откриена бомба во зграда во Санкт Петербург

Мета - 06.04.2017

Експлозивна направа е демонтирана во една станбена зграда во Санкт Петербург, јавува „Раша тудеј“. Руските медиуми наведуваат дека станот во кој е пронајдена направата бил изнајмен од лице од Централна Азија. Жителите се евакуирани.

ТАСС: Вкупно 51 лице остануваат во болница по терористичкиот напад во Санкт Петербург

Точка - 06.04.2017

По терористичкиот напад во метрото на рускиот град Санкт Петербург во болница остануваат 51 лице, од кои три се во крајно тешка состојба. Ова во четвртокот го соопшти вицегубернаторoт на градот Ана Митjaнина, пренесува TACC.

Акции за нови напади во Санкт Петербург ?! Фатен маж со граната во метрото, други тројца со експлозивна направа во ...

Локално - 06.04.2017

Претходно руските медиуми објавија дека околу 10,13 по локално време била затворена за патници метро станица “Приморскаја” во Санкт Петербург, Русија Полицијата во Петербург уапси маж на станицата на метрото “Приморскаја”, соопшти Фонтанка.ру.

Неутрализирана експлозивна направа во Санкт Петербург

Точка - 06.04.2017

Експлозивна направа е откриена и неутрализирана во четвртокот во стан во еден од квартовите на руската северна метропола Санкт Петербург, која закрепнува од терористичкиот напад во подземната железница кога загинаа 14 луѓе, пренесе агенцијата ТАСС ...

Експлозивна направа разоружана во станбена зграда во Санкт Петербург

Точка - 06.04.2017

Станбена зграда во Санкт Петербург била евакуирана откако експлозивна направа била пронајдена во еден од становите, пренесува официјален претставник на градот, додавајќи дека уредот подоцна бил деактивиран и полицијата извршила неколку апсења.

Експлозија во станбена зграда во Санкт Петербург

Вечер Прес - 06.04.2017

Експлозијата се случи во близина на местото каде претходно беа пронајдени и деактивирани експлозивни направи Силна експлозија денеска одекна во станбена зграда во Санкт Петербург. Според руското Министерство за вонредни ситуации при експлозијата ...

Експлозија во станбена зграда во Санкт Петербург

Либертас - 06.04.2017

Силна експлозија денеска одекна во станбена зграда во Санкт Петербург. Според руското Министерство за вонредни ситуации при експлозијата никој не е повреден, а оштетено е едно возило. Експлозијата се случи во близина на местото каде претходно беа ...

(Обновено) Бомбата во станбената зграда во Санкт Петербург слична на онаа од понеделникот...

Н.Македонија - 06.04.2017

(Обновено) Бомбата во станбената зграда во Санкт Петербург слична на онаа од понеделникот Експлозивната направа пронајдена во станбената зграда во Санкт Петербург е слична на неексплодираната бомба од метрото, која беше пронајдена на денот на ...

Пронајдена уште една бомба во метро во Санкт Петербург...

Н.Македонија - 06.04.2017

Пронајдена уште една бомба во метро во Санкт Петербург Во торба на патник во метростаницата „Приморска“ во Санкт Петербург, која беше затворена во четвртокот поради истрага, пронајдена е бомба од Втората светска војна со траги од ТНТ, изјави ...

Во Русија уапсени шест лица осомничени за тероризам

24 Вести - 05.04.2017

Шестмина доселеници од централна Азија се уапсени во руската северна метропола Санкт Петербург кој неодамна беше цел на терористички напад во кој загинаа 14 лица. Тие се осомничени дека врбувале радикалисти за извршување терористички акции и борци ...

Ајфеловата кула во мрак – знак на солидарност со Русија по терористичкиот напад

Канал5 - 05.04.2017

Руските власти соопштија дека уапсиле шестмина луѓе од централна Азија во Санкт Петербург, осомничени дека врбувале луѓе за исламистички милитанти организации. Федералниот истражен комитет соопшти дека досега нема докази дека уапсените биле поврзани ...

Уапсени шест лица во Санкт Петербург осомничени за поврзаност со ИД

Нетпрес - 05.04.2017

Како што не се наведува, нема докази дека уапсените, кои се инаку по потекло од централниот дел на Азија, на некаков начин се поврзани со бомбашкиот напад во метрото. Уапсените се сомничат дека од ноември 2015 година регрутирале и други мигранти од ...

Уапсени шест лица во Санкт Петербург осомничени за поврзаност со ИД

Сител - 05.04.2017

Шест лица се уапсени во Санкт Петербург поради сомнеж дека регрутирале луѓе за џихадистичката група Исламска држава, како и дека помагале во терористички активности, соопшти денеска рускиот Истражен комитет.

Уапсени шест лица во Санкт Петербург осомничени за поврзаност со ИД

+инфо - 05.04.2017

Шест лица се уапсени во Санкт Петербург поради сомнеж дека регрутирале луѓе за џихадистичката група Исламска држава. Шест лица се уапсени во Санкт Петербург поради сомнеж дека регрутирале луѓе за џихадистичката група Исламска држава, како и дека ...

Уапсени шест лица во Санкт Петербург осомничени за поврзаност со ИД

А1 On - 05.04.2017

Шест лица се уапсени во Санкт Петербург поради сомнеж дека регрутирале луѓе за џихадистичката група Исламска држава, како и дека помагале во терористички активности, соопшти денеска рускиот Истражен комитет.

Шест осомничени терористи уапсени во Санкт Петерсбург

Слободен Печат - 05.04.2017

Шест лица се уапсени во Санкт Петербург под сомневање дека регрутирале за Исламска држава и дека помагале терористички активности, соопшти руски истражител. Нема докази дека уапсените, кои се граѓани на држава од Средна Азија, на кој било начин се ...

Уапсени шест лица во Санкт Петербург осомничени за поврзаност со ИД

Курир - 05.04.2017

Шест лица се уапсени во Санкт Петербург поради сомнеж дека регрутирале луѓе за џихадистичката група Исламска држава, како и дека помагале во терористички активности, соопшти денеска рускиот Истражен комитет.

Уапсени шест лица во Русија осомничени за тероризам

Кајгана - 05.04.2017

Шестмина доселеници од централна Азија се уапсени во Санкт Петербург, кој неодамна беше цел на терористички напад во кој загинаа 14 лица. Уапсените се осомничени дека врбувале радикализирани граѓани за извршување терористички акции и борци за ...

Експерт за безбедност: Украинска трага во нападот во Санкт Петербург – има ли факти!?

Макфакс - 05.04.2017

Во организирањето на терористичкиот напад во метрото во Санкт Петербург може да учествувале украински диверзанти. Ова го изјави експертот за безбедност и главен уредник на магазинот “Национална одбрана” Игор Коротченко, пренесе во средата ...

Во Санкт Петербург приведени наводни помагачи на терористите

Руска реч - 05.04.2017

Во Санкт Петербург органите за безбедност приведоа шест лица осомничени за тероризам, соопшти Истражниот комитет на Русија. Во Санкт Петербург се приведени шест лица по потекло од Средна Азија за помагање на терористичка активност, соопштува ...

Во Русија уапсени шест лица осомничени за тероризам (видео)

Правдико - 05.04.2017

Шестмина доселеници од централна Азија се уапсени во руската северна метропола Санкт Петербург кој неодамна беше цел на терористички напад во кој загинаа 14 лица, а кои се осомничени дека врбувале радикализирани граѓани за извршување терористички ...

Во Русија уапсени шест лица осомничени за тероризам (видео)

Макфакс - 05.04.2017

Шестмина доселеници од централна Азија се уапсени во руската северна метропола Санкт Петербург кој неодамна беше цел на терористички напад во кој загинаа 14 лица, а кои се осомничени дека врбувале радикализирани граѓани за извршување терористички ...

Путин: Сите сме потенцијални цели на терористи

Стандард - 05.04.2017

Нападот во петербургското метро е потврда дека сите аемји од Организацијата на независните држави се потенцијални цели на терористички напади. Ова денеска го изјави рускиот претседател Владимир Путин на средбата со раководителите на службите за ...

Шампионот на Русија во кик бокс е еден од загинатите во крвавиот атентат во метрото

IPON - 05.04.2017

Шампионот на Русија во војничкa борба и шампион на Санкт Петербург во кик бокс – Денис Петров е една од 14-те жртви на крвавиот напад во метрото на Санкт Петербург, соопштува „ТВ Звезда“. Оваа тажна вест беше раширена од спортскиот клуб во кој ...

Уапсени шест осомничени терористи во Санкт Петербург

Локално - 05.04.2017

Шест лица се уапсени во Санкт Петербург под сомневање дека регрутирале за Исламска држава и дека помагале терористички активности, соопшти руски истражител. Нема докази дека уапсените, кои се граѓани на држава од Средна Азија, на кој било начин се ...

Уапсени шест лица осомничени за поврзаност со ИД

Вечер Прес - 05.04.2017

Шест лица се уапсени во Санкт Петербург поради сомнеж дека регрутирале луѓе за џихадистичката група Исламска држава, како и дека помагале во терористички активности, соопшти денеска рускиот Истражен комитет Шест лица се уапсени во Санкт Петербург ...

Уапсени шест лица во Санкт Петербург осомничени за поврзаност со ИД

Точка - 05.04.2017

Шест лица се уапсени во Санкт Петербург поради сомнеж дека регрутирале луѓе за џихадистичката група Исламска држава, како и дека помагале во терористички активности, соопшти денеска рускиот Истражен комитет.

Уапсени шест лица во Санкт Петербург осомничени за поврзаност со ИД

Либертас - 05.04.2017

Шест лица се уапсени во Санкт Петербург поради сомнеж дека регрутирале луѓе за џихадистичката група Исламска држава, како и дека помагале во терористички активности, соопшти денеска рускиот Истражен комитет.

Уапсени шест осомничени терористи во Санкт Петербург

Либертас - 05.04.2017

Шест лица се уапсени во Санкт Петербург под сомневање дека регрутирале за Исламска држава и дека помагале терористички активности, соопшти руски истражител. Нема докази дека уапсените, кои се граѓани на држава од Средна Азија, на кој било начин се ...

Уапсени шест осомничени терористи во Санкт Петербург

Мета - 05.04.2017

Шест лица се уапсени во Санкт Петербург под сомневање дека регрутирале за Исламска држава и дека помагале терористички активности, соопшти руски истражител. Нема докази дека уапсените, кои се граѓани на држава од Средна Азија, на кој било начин се ...

Уапсени шест лица во Санкт Петербург осомничени за поврзаност со ИД

Локално - 05.04.2017

Шест лица се уапсени во Санкт Петербург поради сомнеж дека регрутирале луѓе за џихадистичката група Исламска држава, како и дека помагале во терористички активности, соопшти денеска рускиот Истражен комитет.

Експерт за безбедност: Украинска трага во нападот во Санкт Петербург – има ли факти!?

Точка - 05.04.2017

Во организирањето на терористичкиот напад во метрото во Санкт Петербург може да учествувале украински диверзанти. Ова го изјави експертот за безбедност и главен уредник на магазинот “Национална одбрана” Игор Коротченко, пренесе во средата ...

Ксенија сакала да биде лекар, Максим програмер... Бомбашот од Санкт Петербург ги изгасил животите на овие млади луѓе

Точка - 05.04.2017

Во ужасниот бомбашки напад во Санкт Петербург животот го изгубија 14 луѓи, додека повеќе од десетина се повредени. Повеќето од загинатите биле млади луѓе. Дилбара Алијева (21) Младата Азербејџанка починала во болница од последиците поради тешките ...

Него по грешка го обвиниле дека е бомбашот од руското метро – Сега поради тоа ја изгубил и работата

Точка - 05.04.2017

Илјас Никитин нема ни минута одмор. Во понеделникот неговата фотографија се појави во сите медиуми во Русија, каде што беше лажно обвинет дека е терористот кој уби 14 луѓе во метрото во Санкт Петербург.

Ова е моментот на експлозијата во руското метро: Надзорните камери снимиле ужасна снимка

Точка - 05.04.2017

Надзорните камери го забележале моментот на страшниот терористички напад на една од станиците во подземната железница во Санкт Петербург во Русија, во кој загинале 14 лица, а повеќе до 40 биле повредени.

Руски херој: Доколку машиновозачот не го направел ова, бројот на мртви во метрото ќе бил многу поголем

Точка - 05.04.2017

Херојот на терористичкиот напад во Санкт Петербург е машиновозачот на метрото, Александар Каверин. Бомбата експлодирала во вагон помеѓу две станици, а Каверин ја зачувал присебноста, не го сопрел возот во тунелот, туку ја довозел композицијата до ...

Уапсени шест лица во Санкт Петербург осомничени за поврзаност со ИД...

Н.Македонија - 05.04.2017

Уапсени шест лица во Санкт Петербург осомничени за поврзаност со ИД Шест лица се уапсени во Санкт Петербург поради сомнеж дека регрутирале луѓе за џихадистичката група Исламска држава, како и дека помагале во терористички активности, соопшти денеска ...

Нападот во метрото во Санкт Петербург дело на бомбаш-самоубиец

24 Вести - 04.04.2017

Вчерашниот бомбашки напад во метрото во Санкт Петербург, при што загинаа повеќе од 10 лица, а 51 се ранети, го извршил бомбаш-самоубиец, кој „пристигнал од централна Азија“, јавуваат руските медиуми, повикувајќи се на извори во полицијата.

Трамп ѝ понуди целосна поддршка на Русија

Алсат-М - 04.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп му телефонирал на рускиот претседател Владимир Путин за да понуди целосна поддршка на САД по експлозијата на бомба во метрото во Санкт Петербург при што загинаа најмалку 11 луѓе, додека над 50 други се ранети.

Во нападот во Санкт Петербург загинале 14 лица

24 Вести - 04.04.2017

Билансот на загинатите во вчерашниот напад во метрото во Санкт Петербург изнесува 14 лица, изјави денеска руската министерка за здравство Вероника Скворцова. Единаесет луѓе загинале на местото на нападот, еден починал во амбулантно возило, а двајца ...

Страв од нови напади во Русија - две метро станици затворени

Канал5 - 04.04.2017

Две метро станици се зтаворени за патници откако се примени анонимни повици со закани за бомби. Станицата „Сенаја Плошчад“ е затворена по телефонски повик со закана за поставена бомба. - Околу 11 часот примивме телефонски повик во кој непозната ...

Берлин срамно ја изигнорира трагедијата во Санкт Петербург

Deutsche Welle - 04.04.2017

Уште многу работи во врска со нападот во Санкт Петербург се нејасни. Но одлуката, да не се осветли Бранденбуршката порта во боите на Русија, е морално и политички погрешна, смета Инго Мантојфел.

Русинка загина во експлозијата во метрото за да ја спаси ќерка си од сигурна смрт!

Канал5 - 04.04.2017

48 годишната Ирина Медјанцева загина во терористичкиот напад во метрото во Санкт Петерсбург така што со своето тело ја заштити ќерката Елена, која е потешко повредена. - Само што влегле во метрото бомбата експлодирала.

Светлата на Ајфеловата кула ќе бидат изгаснати на полноќ во чест на жртвите од нападот во Санкт Петерсбург

Алсат-М - 04.04.2017

На полноќ денеска, по локално време, ќе бидат изгласнати светилките на Ајфеловата кула во Париз, во чест на жртвите од нападот во Санкт Петерсбург, истакна парискиот градоначалник Ан Идалго.

Затворена уште една метро станица во Санкт Петербург

Алсат-М - 04.04.2017

Уште една станица во метрото во Санкт Петербург, Достоевскаја е затворена за патници, јавија руски медиуми. Според нив не се соопштени причините за затворањето на таа метро станица. Претходно беше затворена и метро станицата Сенаја Плошчад во по ...

Медведев: Борбата против тероризмот треба да се доведе до крај

ТВ21 - 04.04.2017

Борбата против тероризмот треба да се доведе до самиот крај, рече денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев, цитиран од ТАСС. – Ние, во извесна смисла, навистина се наоѓаме на самиот почеток од борбата со меѓународниот тероризам.

Лавров: Неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам

+инфо - 04.04.2017

Експлозијата во Санкт Петербург покажа дека е неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам, изјави денеска Сергеј Лавров. Експлозијата во Санкт Петербург покажа дека е неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам, изјави ...

Затворена уште една метро станица во Санкт Петербург

Курир - 04.04.2017

Уште една станица во метрото во Санкт Петербург, Достоевскаја е затворена за патници, јавија руски медиуми. Според нив не се соопштени причините за затворањето на таа метро станица. Претходно беше затворена и метро станицата Сенаја Плошчад во по ...

Експлозија во Петербург: „Не можеме да поставиме тенк до секоја градинка“

Руска реч - 04.04.2017

Експерт за борба против тероризмот вели дека руските специјални служби не се семоќни, иако прават сѐ што можат. Полковникот на Федералната служба за безбедност во резерва и поранешен раководител на единицата на КГБ за борба против тероризмот ...

Сочувство од Димитриев до рускиот премиер Медведев

Press24 - 04.04.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев испрати писмо со сочувство до премиерот на Руската Федерација Димитриј Медведев по повод терористичкиот акт во Санкт Петербург.

Затворена метро станицата во Санкт Петербург поради сигнал за бомба

Стандард - 04.04.2017

Метростаницата „Сенаја плоштад“ во Санкт Петербург беше затворена поради анонимен сигнал за бомба, пренесе ТАСС, повикувајќи се на локалната власт на руското Министерство за вонредни ситуации.

Бројот на жртви на експлозијата во метрото во Петербург се искачи на 14

Руска реч - 04.04.2017

Бројот на жртви на експлозијата во петербуршкото метро се искачи на 14, соопшти министерката за здравство на Русија Вероника Скворцова. Претходно беше соопштено за 11 загинати и 45 повредени.

Мајка храброст: Го даде животот за своето дете, скокна врз Јелена за да ја заштити од експлозијата

Сител - 04.04.2017

Идентификувани се повредените и загинатите во текот на вчерашниот ерористички напад во Санкт Петербург, а според најновите информациите билансот е 14 загинати и 51 лице повредено. Меѓу загинатите е и Ирина Медиантсева (50), позната руска ...

Играч на Зенит за неколку минути го избегнал нападот во метрото

SportSport - 04.04.2017

Фудбалерот на Зенит, Никола Ломбартс поминал покрај метро станицата само неколку минути откако експлодирала бомбата во Санкт Петербург. Вкупно 11 луѓе загинаа а речиси 50 беа повредени во нападот на метро станицата. „Добро го познавам местото.

Фудбалер на Зенит избегна трагедија!

СуперСпорт - 04.04.2017

Николас Ломбартес зборува дека за многу малку избегна трагедија во Санкт Петербург. Во намера да ги види својата жена и дете закаснил неколу минути во метрото за неколку минути избегнал терористички напад. „Одлично го знам тоа место. Близу живеам.

Какви се реакциите по терористичкиот напад во Санкт Петербург?

Руска реч - 04.04.2017

Експлозијата во метрото во Санкт Петербург и официјално беше дефинирана како терористички напад. Политичарите и општествените работници, како во Русија, така и надвор од неа изразуваат сочувство за настраданите и зборуваат за заедничката борба ...

Играч на Зенит за влакно го избегна терористичкиот напад

Press24 - 04.04.2017

Фудбалерот на Зенит, Никола Ломбартс поминал покрај метро станицата само неколку минути откако експлодирала бомбата во Санкт Петербург. Како што пренесува СпортМедиа.мк , играчот избегнал голема трагедија. - „Добро го познавам местото.

Сочувство од Димитриев до рускиот премиер Медведев

Репортер - 04.04.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев испрати писмо со сочувство до премиерот на Руската Федерација Димитриј Медведев по повод терористичкиот акт во Санкт Петербург.

Сочувство од Димитриев до рускиот премиер Медведев

Телеграф - 04.04.2017

Терористичките закани не смеат и нема да го променат слободниот начин на живот без страв, пишува Димитриев во телеграмата Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, испрати писмо со сочувство до премиерот на Руската ...

Берлин објасни зошто не ја осветли Бранденбуршката порта во боите на Русија

Руска реч - 04.04.2017

Основа за осветлување на Бранденбуршката порта со боите на знамето на земјата каде што се случил терористички напад се или партнерски односи на погодениот град со Берлин, или „посебен однос“ спрема трагедијата, изјави портпаролот на Сенатот на ...

Трамп разговараше со Путин и го осуди нападот во Санкт Петербург

OhridNews - 04.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин синоќа го осуди бомбашкиот напад во подземната железница во Санкт Петербург во кој беа убиени 11 луѓе и понуди помош во пронаоѓањето на сторителите, ...

Ајфеловата кула вечерва ќе биде изгасната во чест на жртвите од нападот во Санкт Петербург

А1 On - 04.04.2017

По притисокот кој што следуваше од медиумите и од социјалните мрежи по неискажувањето сочуство за жртвите од терористичкиот напад во Санкт Петербург, градските власти на Париз соопштија дека вечерва на полноќ ќе ги изгаснат светлата на Ајфеловата ...

(ФОТО) Машиновозачот на возoт во кој се случи терористичкиот напад неверојатно личи на најважниот човек на Русија

Макфакс - 04.04.2017

Машиновозачот на возот во кој се случи терористичкиот чин во петербургшкото метро има впечатлива сличност со рускиот претседател Владимир Путин. Александар Каверин има 50 години и точно 14 години работи во метрото.

Белгиецот Ломбертс за некоја минута го избегна терористичкиот напад во Санкт Петерсбург

Gol.mk - 04.04.2017

Белгискиот интернационалец и член на Зенит од Санкт Петерсбург, Николас Ломбертс за неколку минути го избегна терористичкиот напад во метрото на Санкт Петербург, во кој загинаа 11 лица, а повеќе од 45 се повредени.

На Ајфеловата кула ќе нема светла во спомен на жртвите во Санкт Петербург

Руска реч - 04.04.2017

Во Париз во спомен на жртвите на терористичкиот напад во Санкт Петербург ќе бидат изгаснати светлата на Ајфеловата кула. Во спомен на жртвите на терористичкиот напад во метрото во Санкт Петербург на Ајфеловата кула ќе бидат исклучени светлата ноќта ...

Црна листа: кој и зошто ја нападна Русија?

Стандард - 04.04.2017

Опустошени вагони, густ чад, окрвавена лица: кадрите од Санкт Петербург неизбежно го будат болното сеќавање за нападите од блиското минато – пример за нападот во Москва во пролетта 2010 година, кога во експлозии во московското метро загинаа 41 лица.

Сочувство од Димитриев до рускиот премиер Медведев

А1 On - 04.04.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев испрати писмо со сочувство до премиерот на Руската Федерација Димитриј Медведев по повод терористичкиот акт во Санкт Петербург.

Сочувство од Димитирев до Медведев по нападот во Санкт Петербург

МРТ - 04.04.2017

Терористичките закани не смеат и нема да го променат слободниот начин на живот без страв, пишува Димитриев во телеграмата. Претседателот на Владата, Емил Димитриев испрати писмо со сочувство до премиерот на Руската Федерација, Димитриј Медведев по ...

Педесет и едно лице хоспитализирано поради експлозијата во Санкт Петербург

+инфо - 04.04.2017

Министерка за здравство прецизира дека некои од повредените имаат внатрешни повреди, повреди на главата, на есктремитетите, како и изгореници. По експлозијата во метрото во Санкт Петербург хоспитализирани се 51 лице, од кои четворица се во критична ...

Педесет и едно лице хоспитализирано поради експлозијата во Санкт Петербург

Сител - 04.04.2017

По експлозијата во метрото во Санкт Петербург хоспитализирани се 51 лице, од кои четворица се во критична состојба, изјави денеска руската министерка за здравство Вероника Сквортсова. Таа прецизира дека некои од повредените имаат внатрешни повреди, ...

Педесет и едно лице хоспитализирано поради експлозијата во Санкт Петербург

Курир - 04.04.2017

По експлозијата во метрото во Санкт Петербург хоспитализирани се 51 лице, од кои четворица се во критична состојба, изјави денеска руската министерка за здравство Вероника Сквортсова. Таа прецизира дека некои од повредените имаат внатрешни повреди, ...

По експлозијата во метрото во Санкт Петербург хоспитализирани се 51 лице

Нетпрес - 04.04.2017

По експлозијата во метрото во Санкт Петербург хоспитализирани се 51 лице, од кои четворица се во критична состојба, изјави денеска руската министерка за здравство Вероника Сквортсова. Таа прецизира дека некои од повредените имаат внатрешни повреди, ...

Во нападот во Санкт Петербург загинаа 14 лица

Курир - 04.04.2017

Билансот на загинатите во вчерашниот напад во метрото во Санкт Петербург изнесува 14 лица, изјави денеска руската министерка за здравство Вероника Скворцова. Единаесет луѓе загинале на местото на нападот, еден починал во амбулантно возило, а двајца ...

Во нападот во Санкт Петербург загинаа 14 лица

А1 On - 04.04.2017

Билансот на загинатите во вчерашниот напад во метрото во Санкт Петербург изнесува 14 лица, изјави денеска руската министерка за здравство Вероника Скворцова. Единаесет луѓе загинале на местото на нападот, еден починал во амбулантно возило, а двајца ...

Во нападот во Санкт Петербург загинаа 14 лица

+инфо - 04.04.2017

Единаесет луѓе загинале на местото на нападот, еден починал во амбулантно возило, а двајца во болница. Билансот на загинатите во вчерашниот напад во метрото во Санкт Петербург изнесува 14 лица, изјави денеска руската министерка за здравство Вероника ...

Лавров: Неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам

А1 On - 04.04.2017

Експлозијата во Санкт Петербург покажа дека е неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Таа трагедија уште еднаш покажа важност со засилени напори да се бориме ...

Во Санкт Петербург затворена станица од метрото, се стравува од нов напад

Курир - 04.04.2017

Станицата на метрото Сенаја Плошчад во Санкт Петербург е затворена по анонимен телефонски повик со кој се предупредува на нов можен напад, јавија руски медиуми. Истовремено, голем број пожарникарски возила се испратени пред метро-станицата.

ПАНИКА ВО САНКТ ПЕТЕРБУРГ: Затворена и друга метро-станица, најавен нов напад

Телеграф - 04.04.2017

Некој со анонимен телефонски повик предупредил дека повторно е можен терористички напад Станицата на метрото „Сенаја Плошчад“ во Санкт Петербург е затворена по анонимен телефонски повик со кој се предупредува на нов можен напад , јавија руски ...

Во Санкт Петербург затворена станица од метрото, се стравува од нов напад

+инфо - 04.04.2017

Станицата на метрото Сенаја Плошчад во Санкт Петербург е затворена по анонимен телефонски повик со кој се предупредува на нов можен напад. Станицата на метрото Сенаја Плошчад во Санкт Петербург е затворена по анонимен телефонски повик со кој се ...

Во Санкт Петербург затворена станица од метрото, се стравува од нов напад

А1 On - 04.04.2017

Станицата на метрото Сенаја Плошчад во Санкт Петербург е затворена по анонимен телефонски повик со кој се предупредува на нов можен напад, јавија руски медиуми. Истовремено, голем број пожарникарски возила се испратени пред метро-станицата.

Паника во Санкт Петербург, полицијата на готовс

Press24 - 04.04.2017

Станицата на метрото Сенаја Плошчад во Санкт Петербург е затворена по анонимен телефонски повик со кој се предупредува на нов можен напад, јавија руски медиуми. Истовремено, голем број пожарникарски возила се испратени пред метро-станицата.

Сочувство од Димитриев до рускиот премиер Медведев

Сител - 04.04.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев испрати писмо со сочувство до премиерот на Руската Федерација Димитриј Медведев по повод терористичкиот акт во Санкт Петербург.

Затворена уште една метро станица во Санкт Петербург

А1 On - 04.04.2017

Уште една станица во метрото во Санкт Петербург, Достоевскаја е затворена за патници, јавија руски медиуми. Според нив не се соопштени причините за затворањето на таа метро станица. Претходно беше затворена и метро станицата Сенаја Плошчад во по ...

Лавров: Неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам

Сител - 04.04.2017

Експлозијата во Санкт Петербург покажа дека е неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Таа трагедија уште еднаш покажа важност со засилени напори да се бориме ...

Во Санкт Петербург затворена станица од метрото, се стравува од нов напад

Сител - 04.04.2017

Станицата на метрото Сенаја Плошчад во Санкт Петербург е затворена по анонимен телефонски повик со кој се предупредува на нов можен напад, јавија руски медиуми. Истовремено, голем број пожарникарски возила се испратени пред метро-станицата.

Макја загина за да си ја спаси ќерката: Идентификувани жртвите од вчерашниот напад

Press24 - 04.04.2017

Идентификувани се повредените и загинатите во текот на вчерашниот терористички напад во Санкт Петербург, а според најновите информациите билансот е 14 загинати и 51 лице повредено. Меѓу загинатите е и Ирина Медиантсева (50), позната руска ...

Загина за да ја спаси ќерка си од сигурна смрт- идентификувани загинатите и повредените во вчерашниот терористички ...

Курир - 04.04.2017

Идентификувани се повредените и загинатите во текот на вчерашниот терористички напад во Санкт Петербург, а според најновите информациите билансот е 14 загинати и 51 лице повредено. Меѓу загинатите е и Ирина Медиантсева (50), позната руска ...

Медведев: Борбата против тероризмот треба да се доведе до крај

+инфо - 04.04.2017

Медведев изрази убеденост дека извршителите и нарачателите на атентатот во Санкт Петербург ќе бидат откриени. Борбата против тероризмот треба да се доведе до самиот крај, рече денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев, цитиран од ТАСС.

Медведев: Борбата против тероризмот треба да се доведе до крај

Курир - 04.04.2017

Борбата против тероризмот треба да се доведе до самиот крај, рече денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев, цитиран од ТАСС. – Ние, во извесна смисла, навистина се наоѓаме на самиот почеток од борбата со меѓународниот тероризам.

ПУТИН БЕСЕН: Бомбаш- самоубиец се разнесе во метрото во Санкт Петербург

Телеграф - 04.04.2017

По повод нападот, рускиот претседател Владимир Путин дозна синоќа одржа вонреден состанок со претставници на безбедносните и разузнавачките служби Вчерашниот бомбашки напад во метрото во Санкт Петербург, при што загинаа најмалку 11 лица, а 51 се ...

Медведев: Борбата против тероризмот треба да се доведе до крај

А1 On - 04.04.2017

Борбата против тероризмот треба да се доведе до самиот крај, рече денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев, цитиран од ТАСС. – Ние, во извесна смисла, навистина се наоѓаме на самиот почеток од борбата со меѓународниот тероризам.

Медведев: Борбата против тероризмот треба да се доведе до крај

Press24 - 04.04.2017

Борбата против тероризмот треба да се доведе до самиот крај, рече денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев, цитиран од ТАСС. – Ние, во извесна смисла, навистина се наоѓаме на самиот почеток од борбата со меѓународниот тероризам.

Светлата на Ајфеловата кула ќе бидат изгаснати на полноќ

+инфо - 04.04.2017

Париските градски власти решија да го исклучат осветлувањето на Ајфеловата кула во чест на жртвите од нападот во Санкт Петербург. На полноќ денеска, по локално време, ќе бидат изгласнати светилките на Ајфеловата кула во Париз, во чест на жртвите од ...

Сочувство од Димитриев до рускиот премиер Медведев

Курир - 04.04.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев испрати писмо со сочувство до премиерот на Руската Федерација Димитриј Медведев по повод терористичкиот акт во Санкт Петербург.

Терористот сакал да го убие Путин - во нападот загинаа и дечиња

Press24 - 04.04.2017

Вчерашниот бомбашки напад во метрото во Санкт Петербург, при што загинаа најмалку 11 лица, а 51 се ранети, го извршил бомбаш-самоубиец, кој „пристигнал од Централна Азија“, јавија денеска руските медиуми, повикувајќи се на извори во полицијата.

Трамп разговараше со Путин и го осуди нападот во Санкт Петербург

Макфакс - 04.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин во понеделник навечер го осуди бомбашкиот напад во подземната железница во Санкт Петербург во кој беа убиени 11 луѓе и понуди помош во пронаоѓањето ...

МЕДВЕДЕВ: Борбата против тероризмот треба да се доведе до крај

Телеграф - 04.04.2017

Рускиот премиер изрази убеденост дека извршителите и нарачателите на атентатот во Санкт Петербург ќе бидат откриени Борбата против тероризмот треба да се доведе до самиот крај, рече денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев, цитиран од ТАСС.

Напаѓачот во Санкт Петерсбург 23 годишен бомбаш самоубиец?

Нова ТВ - 04.04.2017

Терористичкиот напад во Санкт Петерсбург во кој загинаа 11 луѓе, а десетина се ранети, го извршил терорист-самоубиец, јави „Интерфакс“, повикувајќи се на извори од истрагата. Властите го утврдиле идентитетот на осомничениот за нападот во метрото ...

Терористот од Санкт Петерсбург е бомбаш-самоубиец

Слободен Печат - 04.04.2017

Терористичкиот напад во Санкт Петерсбург во кој загинаа 11 луѓе, а десетици беа повредени го извршил бомбаш-самоубиец, јави Интерфакс, повикувајќи се на извори во истражните органи. За експлозијата во метрото во Санкт Петерсбургодговорен е ...

Осуда на нападот и поддршка за Русија

Р.С.Европа - 04.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп му телефонирал на рускиот претседател Владимир Путин за да му понуди целосна поддршка на САД по вчерашната експлозија на бомба во метрото во Санкт Петербург при што загинаа најмалку 11 луѓе, додека над 50 се ...

Трамп му понуди помош на Путин околу експлозијата во Санкт Петербург

Руска реч - 04.04.2017

Претседателот на САД Доналд Трам во телефонскиот разговор со претседателот на Русија Владимир Путин го изрази своето сочувство во врска со понеделничкиот настан во метрото во Санкт Петербург.

51 лице хоспитализирано поради експлозијата во Санкт Петербург

А1 On - 04.04.2017

По експлозијата во метрото во Санкт Петербург хоспитализирани се 51 лице, од кои четворица се во критична состојба, изјави денеска руската министерка за здравство Вероника Сквортсова. Таа прецизира дека некои од повредените имаат внатрешни повреди, ...

СЕ ПОЈАВИЈА ФОТОГРАФИИ: Ова е атентаторот од Санкт Петербург (ФОТО)

Телеграф - 04.04.2017

Бомбашот самоубиец е Акбарџон Џаилов, роден во Киргистан во 1995 година Руските безбедносни служби потврдија де ка бомбашот самоубиец кој вчера се разнесе во метрото во Санкт Петербург е 22 -годишниот Акбарџон Џаилов.

Светлата на Ајфеловата кула ќе бидат изгаснати на полноќ во чест на жртвите од нападот во Санкт Петерсбург

Алфа - 04.04.2017

На полноќ денеска, по локално време, ќе бидат изгласнати светилките на Ајфеловата кула во Париз, во чест на жртвите од нападот во Санкт Петерсбург, истакна парискиот градоначалник Ан Идалго.

Трамп разговараше со Путин и го осуди нападот во Санкт Петербург

Точка - 04.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин во понеделник навечер го осуди бомбашкиот напад во подземната железница во Санкт Петербург во кој беа убиени 11 луѓе и понуди помош во пронаоѓањето ...

Лавров: Неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам

Канал 77 - 04.04.2017

Експлозијата во Санкт Петербург покажа дека е неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам – изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. „Таа трагедија уште еднаш покажа важност со засилени напори да се бориме ...

Медведев: Русија е на почеток на борбата со тероризмот, но ќе и ставиме крај

Фактор - 04.04.2017

Рускиот премиер Дмитриј Медведев по крвавиот напад извршен со импровизирани експлозиви во метрото во Санкт Петербург изјави дека Русија нема да се откаже се додека тероризмот на меѓународно ниво не биде поразен.

Светлата на Ајфеловата кула ќе бидат изгаснати на полноќ во чест на жртвите од нападот во Санкт Петерсбург

Либертас - 04.04.2017

На полноќ денеска, по локално време, ќе бидат изгласнати светилките на Ајфеловата кула во Париз, во чест на жртвите од нападот во Санкт Петерсбург, истакна парискиот градоначалник Ан Идалго.

Одмаздата на Путин за терористичкиот напад: Полетаа руските авиони - „дожд" од бомби во Сирија

Точка - 04.04.2017

Претседателот на Русија, Владимир Путин, итно реагираше по вчерашниот терористички напад во Санкт Петербург - ги удри терористите таму каде што најмногу ги боли. Само неколку часа после терористичкиот напад на подземната железница во Санкт ...

Трамп разговараше со Путин и го осуди нападот во Санкт Петербург

Канал 77 - 04.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин во понеделник навечер го осуди бомбашкиот напад во подземната железница во Санкт Петербург во кој беа убиени 11 луѓе и понуди помош во пронаоѓањето ...

Загина за да ја спаси ќерка си од сигурна смрт- идентификувани загинатите во терористичкиот напад

МК News - 04.04.2017

Идентификувани се повредените и загинатите во текот на вчерашниот терористички напад во Санкт Петербург, а според најновите информациите билансот е 14 загинати и 51 лице повредено. Меѓу загинатите е и Ирина Медиантсева (50), позната руска ...

Идентификуван напаѓачот во метрото во Санкт Петербург, се стравува од нови напади

Вечер Прес - 04.04.2017

Во експлозија во метро станица во Санкт Петербург во понеделникот загинаа 14 луѓе и беа повредени 49 од кои четворица се во критична состојба Станицата на метрото Сенаја Плошчад во Санкт Петербург и вчера, ден по терористичкиот напад, беше затворена ...

Нападот во метрото во Санкт Петербург дело на бомбаш-самоубиец

Канал 77 - 04.04.2017

Вчерашниот бомбашки напад во метрото во Санкт Петербург, при што загинаа најмалку 11 лица, а 51 се ранети, го извршил бомбаш-самоубиец, кој „пристигнал од Централна Азија“, јавија денеска руските медиуми, повикувајќи се на извори во полицијата.

Руски медиуми: Власта ќе го искористи терористичкиот акт за „затегнување на ременот“

Фактор - 04.04.2017

Кој и да стои зад атентатот, веќе е јасно дека политичкиот дневен ред во Русија ќе се смени. Терористичкиот напад во метрото на Санкт Петербург е централна тема во рускиот печат. Бидејќи досега терористите ја одминуваа „северната престолнина" на ...

Затворена уште една метро станица во Санкт Петербург

Локално - 04.04.2017

Уште една станица во метрото во Санкт Петербург, Достоевскаја е затворена за патници, јавија руски медиуми. Според нив не се соопштени причините за затворањето на таа метро станица. Претходно беше затворена и метро станицата Сенаја Плошчад во по ...

Во нападот во Санкт Петербург загинаа 14 лица

Либертас - 04.04.2017

Билансот на загинатите во вчерашниот напад во метрото во Санкт Петербург изнесува 14 лица, изјави денеска руската министерка за здравство Вероника Скворцова. Единаесет луѓе загинале на местото на нападот, еден починал во амбулантно возило, а двајца ...

Лавров: Неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам

Либертас - 04.04.2017

Експлозијата во Санкт Петербург покажа дека е неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Таа трагедија уште еднаш покажа важност со засилени напори да се бориме ...

Затворена уште една метро станица во Санкт Петербург

Либертас - 04.04.2017

Уште една станица во метрото во Санкт Петербург, Достоевскаја е затворена за патници, јавија руски медиуми. Според нив не се соопштени причините за затворањето на таа метро станица. Претходно беше затворена и метро станицата Сенаја Плошчад во по ...

Лавров: Неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам

Локално - 04.04.2017

Експлозијата во Санкт Петербург покажа дека е неопходно здружено дејствување против глобалниот тероризам, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Таа трагедија уште еднаш покажа важност со засилени напори да се бориме ...

Сочувство од Димитриев до рускиот премиер Медведев

Вечер Прес - 04.04.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев испрати писмо со сочувство до премиерот на Руската Федерација Димитриј Медведев по повод терористичкиот акт во Санкт Петербург.

Загина за да ја спаси ќерка си од сигурна смрт!

Република - 04.04.2017

Идентификувани се повредените и загинатите во текот на вчерашниот ерористички напад во Санкт Петербург, а според најновите информациите билансот е 14 загинати и 51 лице повредено. Меѓу загинатите е и Ирина Медиантсева (50), позната руска ...

Затворени три метро-станици во Санкт Петербург поради закана од бомба

Мета - 04.04.2017

Три метро-станици во Санкт Петербург се затворени поради закана за подметната бомба, јавуваат странските новински агенции. Претходно беше затворена и станицата „Сенаја Плошчад“, која во меѓувреме е отворена.

Трамп го осуди нападот во Санкт Петерсбург

Фактор - 04.04.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го осуди терористичкиот напад извршен во метрото во Санкт Петерсбург во кој десет луѓе загинаа, а уште дваесетина се повредени. - Ужасно. Навистина ужасен настан.

Во Санкт Петербург затворена станица од метрото, се стравува од нов напад

Република - 04.04.2017

Станицата на метрото Сенаја Плошчад во Санкт Петербург е затворена по анонимен телефонски повик со кој се предупредува на нов можен напад, јавија руски медиуми. Истовремено, голем број пожарникарски возила се испратени пред метро-станицата.

Медведев: Борбата против тероризмот треба да се доведе до крај

Република - 04.04.2017

Борбата против тероризмот треба да се доведе до самиот крај, рече денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев, пренесе ТАСС. – Ние, во извесна смисла, навистина се наоѓаме на самиот почеток од борбата со меѓународниот тероризам.

Во Санкт Петербург затворена станица од метрото, се стравува од нов напад

Канал 77 - 04.04.2017

Станицата на метрото Сенаја Плошчад во Санкт Петербург е затворена по анонимен телефонски повик со кој се предупредува на нов можен напад, јавија руски медиуми. Истовремено, голем број пожарникарски возила се испратени пред метро-станицата.

Нападот во метрото во Санкт Петербург дело на бомбаш-самоубиец

еМагазин - 04.04.2017

Вчерашниот бомбашки напад во метрото во Санкт Петербург, при што загинаа најмалку 11 лица, а 51 се ранети, го извршил бомбаш-самоубиец, кој „пристигнал од Централна Азија“, јавија денеска руските медиуми, повикувајќи се на извори во полицијата.

ПАРИЗ СЕ СОЛИДАРИЗИРА СО САНКТ ПЕТЕРБУРГ: Ќе ги изгаснат светлата на Ајфеловата кула

Фактор - 04.04.2017

Париз се солидаризира со Санкт Петерсбург по нападот во метрото во кој загинаа 14 луѓе. На полноќ ќе бидат изгаснати светилките на Ајфеловата кула во Париз, во чест на жртвите од нападот во Санкт Петерсбург.

Педесет и едно лице хоспитализирано поради експлозијата во Санкт Петербург

Либертас - 04.04.2017

По експлозијата во метрото во Санкт Петербург хоспитализирани се 51 лице, од кои четворица се во критична состојба, изјави денеска руската министерка за здравство Вероника Сквортсова. Таа прецизира дека некои од повредените имаат внатрешни повреди, ...

Медведев: Борбата против тероризмот треба да се доведе до крај

Локално - 04.04.2017

Борбата против тероризмот треба да се доведе до самиот крај, рече денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев, цитиран од ТАСС. – Ние, во извесна смисла, навистина се наоѓаме на самиот почеток од борбата со меѓународниот тероризам.

Во Санкт Петербург затворена станица од метрото, се стравува од нов напад

Вечер Прес - 04.04.2017

Станицата на метрото Сенаја Плошчад во Санкт Петербург е затворена по анонимен телефонски повик со кој се предупредува на нов можен напад Станицата на метрото Сенаја Плошчад во Санкт Петербург е затворена по анонимен телефонски повик со кој се ...

Страшниот напад во Санкт Петербург девојка го најавила на Инстаграм? Одамна немало терористички напади. Денес ќе има

Точка - 04.04.2017

Шест часа пред нападот, се појавила сомнителна реченица на социјалните мрежи. Експлозија ја потресе вчера метро станицата во Санкт Петербург, а фотографијата од самото место веднаш се појавиле на социјалните мрежи.

Путин положи цвеќе во чест на жртвите од нападот: „Строгиот" руски претседател за малку ќе заплачеше

Точка - 04.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Санкт Петербург и положи цвеќе кај метро станицата Технолошки институт, во чест на загинатите во вчерашниот терористички напад. Путин претходно итно пристигнал во главното седиште на Федералната служба за ...

Сочувство од Димитриев до рускиот премиер Медведев

Република - 04.04.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев испрати писмо со сочувство до премиерот на Руската Федерација Димитриј Медведев по повод терористичкиот акт во Санкт Петербург.

Ова е бомбашот кој убил 11 луѓе во Санкт Петербург

Точка - 04.04.2017

За експлозијата во метрото во Санкт Петербург, одговорен е државјанинот на Русија со потекло од Централна Азија, изјавил денес високиот казахстански безбедносен службеник, Нургали Билисбеков, додавајќи дека осомничениот не е од Казахстан.

Меѓу настраданите во Санкт Петербург нема македонски државјани

Вечер Прес - 04.04.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува сочувство за семејствата на загинатите и повредените во експлозијата што се случи во Санкт Петербург, Руска Федерација.

Медведев: Борбата против тероризмот треба да се доведе до крај

Либертас - 04.04.2017

Борбата против тероризмот треба да се доведе до самиот крај, рече денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев, цитиран од ТАСС. – Ние, во извесна смисла, навистина се наоѓаме на самиот почеток од борбата со меѓународниот тероризам.

Во Санкт Петербург затворена станица од метрото, се стравува од нов напад...

Н.Македонија - 04.04.2017

Во Санкт Петербург затворена станица од метрото, се стравува од нов напад Станицата на метрото Сенаја Плоштад во Санкт Петербург е затворена по анонимен телефонски повик со кој се предупредува на нов можен напад, јавија руски медиуми.

Медведев: Борбата против тероризмот треба да се доведе до крај...

Н.Македонија - 04.04.2017

Медведев: Борбата против тероризмот треба да се доведе до крај Борбата против тероризмот треба да се доведе до самиот крај, рече денеска рускиот премиер Дмитриј Медведев, цитиран од ТАСС. - Ние, во извесна смисла, навистина се наоѓаме на самиот ...

Светлата на Ајфеловата кула ќе бидат изгаснати во чест на жртвите од Санкт Петербург...

Н.Македонија - 04.04.2017

Светлата на Ајфеловата кула ќе бидат изгаснати во чест на жртвите од Санкт Петербург На полноќ денеска, по локално време, ќе бидат изгласнати светилките на Ајфеловата кула во Париз, во чест на жртвите од нападот во Санкт Петербург, истакна парискиот ...

Најмалку десет жртви во експлозии во метрото во Санкт Петербург...

Н.Македонија - 04.04.2017

Најмалку десет жртви во експлозии во метрото во Санкт Петербург Најмалку десет лица се убиени, а над 50 ранети во експлозии во вагон на метрото во рускиот град Санкт Петербург. Првичните информации говорат дека се случиле две истовремени експлозии, ...

Нападот во Санкт Петербург e дело на бомбаш-самоубиец...

Н.Македонија - 04.04.2017

Нападот во Санкт Петербург e дело на бомбаш-самоубиец Вчерашниот бомбашки напад во метрото во Санкт Петербург, при што загинаа најмалку 11 лица, а 51 се ранети, го извршил бомбаш-самоубиец, кој пристигнал од Централна Азија, јавија денеска руските ...

Издадена е потерница за две лица поради експлозијата во Санкт Петербург

Алсат-М - 03.04.2017

Русија издаде потерници за две лица поради нивната наводна поврзаност со експлозијата што се случи денеска во метро во Санкт Петербург. – Две лица се бараат поради сомнение дека ја планирале експлозијата.

Најмалку десет лица загинаа при експлозија во Санкт Петербург

ТВ21 - 03.04.2017

Се уште не се утврдени причините за експлозијата во метрото во Санкт Петербург, се разгледуваат сите верзии, вклучително и терористички акт, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Според првичните информации во експлозијата што се случи на метро ...

Путин ги добил извештаите за експлозијата во Санкт Петербург, најмалку 10 загинати

Алсат-М - 03.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека ги добил извештаите на специјалните служби за експлозијата во метрото во Санкт Петербург, пренесе ТАСС. – Веќе разговарав со шефовите на специјалните служби, со директорот на Федералната служба за ...

Актуелизирано: Најмалку 10 загинати во експлозија во Санкт Петербург

Deutsche Welle - 03.04.2017

Руските медиуми јавуваат за десет жртви во експлозијата која се случила во метро во вториот по големина град во земјата, Санкт Петербург 15:12-Неименуван извор за агенцијата Интерфакс вели дека една од експлозиите била предизвикана од бомба полна со ...

Најмалку десет загинати во експлозија во метро во Санкт Петербург

24 Вести - 03.04.2017

Најмалку десет лица загинаа во експлозија во метро во Санкт Петербург. Според првичните информации на медиумите, во експлозијата ранети се 50 лица. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека се разгледуваат сите причини за експлозијата во ...

Силни експлозии во метро во Санкт Петерсбург - 10 загинаа, 30 се повредени - дали се работи за тероризам?

Канал5 - 03.04.2017

Најмалку 10 загинати и 30 повредени во две силни експлозии што попладнево одекнаа во метрото Сенаја во рускиот град Санкт Петерсбург. Првичните информации, кои ги пренесуваат руските медиуми велат дека се работело за експлозии кои се случиле во два ...

10 загинати, 50 повредени во експлозии во метрото во Санкт Петербург

Сакам да кажам - 03.04.2017

Најмалку 10 лица загинаа, а други 50 се повредени во две експлозии во метрото во Санкт Петерсбург, јавија руските медиуми. Агенциите „ТАСС“ и „Интерфакс“ објавија дека експлозиите ги погодиле станицата Плоштад Сенаја и блиската станица кај ...

Русија: Подметнат експлозив причина за експлозијата во метрото - се истражува имало ли бомбаш самоубиец!

Канал5 - 03.04.2017

Силни експлозии го потресоа метрото во Санкт Петерсбург. Во две експлозии предизвикани од импровизирани експлозивни направи, загинаа 10 а повредни се десетици луѓе. Според градски официјални извори повредени се 50 лица а меѓу повредените има и деца.

Во Санкт Петерсбург пронајдена и деактивирана уште една експлозивна направа

Алсат-М - 03.04.2017

Руските безбедносни служби пронајдоа и деактивираа уште една експлозивна направа во метро станицата во центарот на Санкт Петербург, соопшти рускиот Национален комитет за борба против тероризмот.

Десет загинати во експлозија во метрото во Санкт Петербург

Фокус - 03.04.2017

Попладнево се случи експлозија во метрото во Санкт Петербург во Русија во која загинаа десет луѓе, а 12 се повредени, соопштија руските власта. Властите велат дека се уште е рано да се каже дали станува збор за терористички напад, а претседателот ...

Десет загинати меѓу нив и деца во експлозија во метро во Санкт Петербург

Телма - 03.04.2017

Десет луѓе загинаа меѓу нив има и деца, а повеќе од 50 се повредени во две катастрофални експлозии меѓу две метро станици во центарот на Санкт Петербург. Се дознава дека експлозијата ја предизвикала неидентификувата направа полтена со шајки.

Објавена фотографија од осомничениот за нападот во метрото во Санкт Петербург (фото)

Канал5 - 03.04.2017

Фотографија од маж за кој се наведува дека е осомничен за терористичкиот напад во Санкт Петербург е објавена на социјалните мрежи. Фотографијата ја објавија и медиумите наведувајќи дека полицијата го бара за можна поврзаност со нападот.

Издадена потерница по две лица по експлозијата во Санкт Петербург

Телма - 03.04.2017

Десет луѓе загинаа, а околу 50 се повредени во катастрофална експлозија меѓу две метро станици во центарот на Санкт Петербург. Се дознава дека експлозијата ја предизвикала неидентификувата направа полнета со шајки.

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев испрати сочуство до Медведев

Канал5 - 03.04.2017

Сочуството е изразено по повод терористичкиот акт во Санкт Петерсбург Во целост ви го пренесуваме писмото кое беше испратено до Премиерот на Руската Федерација ДимитријМедведев: Почитуванa Екселенцијо, Веста за грозоморниот терористички акт кој се ...

Во Санкт Петерсбург пронајдена и деактивирана уште една експлозивна направа

ТВ21 - 03.04.2017

Руските безбедносни служби пронајдоа и деактивираа уште една експлозивна направа во метро станицата во центарот на Санкт Петербург, соопшти рускиот Национален комитет за борба против тероризмот.

Сочувство од МНР за загинатите и повредените во Санкт Петербург

Канал5 - 03.04.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува сочувство за семејствата на загинатите и повредените во експлозијата што денеска се случи во Санкт Петербург, Руска Федерација.

По експлозијата во Санкт Петербург засилени безбедносните мерки и во Москва

+инфо - 03.04.2017

Преземени се и дополнителни безбедносни мерки на аеродромот „Пулково“ во Санкт Петербург. На меѓународниот аеродром „Внуково“ во Москва денеска се засилени безбедносните мерки по експлозијата во метрото во Санкт Петербург, при што загинаа најмалку ...

Драматични снимки го покажуваат пустошот во петербуршкото метро (ВИДЕО)

МКД - 03.04.2017

Најмалку 9 лица се мртви и 20 повредени во експлозија на импровизирана бомба во вагон на метрото во Санкт Петербург. На интернет се појавија снимки од хаосот по експлозијата, која се случила меѓу станиците Сенаја и Технолически институт на кои се ...

Камерите го снимиле наводниот организатор на експлозијата во Петербург

Руска реч - 03.04.2017

Камерите за видео-надзор го регистрирале лицето за кое се претпоставува дека е организатор на експлозијата во метрото во САнкт Петербург. „Видеокамерите го снимиле наводниот организатор на експлозиите“, изјави извор за „Интерфакс“.

Ова е убиецот од Санкт Петербург: Камерите го снимија терористот што постави експлозив во метрото

Сител - 03.04.2017

Организаторот на експлозијата во Санкт Петербург снимен е од безбедносните камери, тврдат руските новински агенции повикувајќи се на неименувани извори. -Наводниот организатор на експлозијата е снимен од безбедносните камери во метрото, тврдат ...

Девет лица загинаа и над 20 се повредени при експлозија во Санкт Петербург

+инфо - 03.04.2017

Претходно беше соопштено дека загинале десет лица, a 40 биле повредени. Девет лица загинаа и над 20 се повредени при денешната експлозија во метро во Санкт Петербург, соопшти Информативниот центар на Националниот антитерористички комитет (НЦТЦ).

Сочувство од македонското МНР за загинатите и повредените во Санкт Петербург

+инфо - 03.04.2017

До овој момент нема добиено информација за повредени и/или загинати македонски државјани, извести МНР. Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува сочувство за семејствата на загинатите и повредените во експлозијата што ...

Деактивирана втората експлозивна направа пронајдена во Санкт Петербург

Стандард - 03.04.2017

Националниот антитерористички комитет (НАК) потврди дека на метро станица „Плоштад Востание“ била откриена и деактивирана рачноизработена бомба, пренесува ТАСС. Ова го изјави за телевизиски канал, шефот на информативниот центар на НАК, Андреј ...

МНР: Сочувство за загинатите во Санкт Петербург, до сега нема информација за повредени Mакедонци

МКД - 03.04.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува сочувство за семејствата на загинатите и повредените во експлозијата што денеска се случи во Санкт Петербург, Руска Федерација.

Скворцова: Во експлозијата во метрото во Санкт Петербург загинаа десет лица

Курир - 03.04.2017

Во денешната експлозија во метрото во Санкт Петербург седум лица загинале на лице место, еден починал во возило на брза помош, а двајца во приемно одделение на болницата, соопшти руската министерка за здравство Вероника Скворцова, цитирана од ТАСС.

Експлозиите во метрото во Санкт Петербург: што се случи?

Руска реч - 03.04.2017

Во метрото во Санкт Петебург на 3 април одекна експлозија, загинаа не помалку од 10 луѓе, се разгледува верзија за терористички напад. Наводниот терористички напад се случи додека во градот престојуваше претседателот на Русија Владимир Путин.

Светските лидери изразија сочувство по експлозијата во метрото во Санкт Петербург

Стандард - 03.04.2017

Голем број светски лидери изразија сочувство на блиските на загинатите по експлозијата во метрото во Санкт Петербург. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини изјави дека министрите за надворешни работи на ...

За сега нема информации за повредени или загинати македонски државјани во Санкт Петербург

Макфакс - 03.04.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува длабоко сочувство до семејствата на сите загинати и повредени во експлозијата што се случи во Санкт Петербург, Руската Федерација.

Скворцова: Во експлозијата во метрото во Санкт Петербург загинаа десет лица

А1 On - 03.04.2017

Во денешната експлозија во метрото во Санкт Петербург седум лица загинале на лице место, еден починал во возило на брза помош, а двајца во приемно одделение на болницата, соопшти руската министерка за здравство Вероника Скворцова, цитирана од ТАСС.

Машиновозачот спречил поголем број на жртви во метрото во Санкт Петербург

Руска реч - 03.04.2017

Ова го соопшти Истражниот комитет на Русија. Машиновозачот на возот во петербуршкото метро, во кое се случи денешната експлозија, постапил професионално и придонесе за спречување на уште поголем број на жртви, изјави портпаролот на Истражниот ...

Сочувство од МНР за загинатите и повредените во Санкт Петербург

Курир - 03.04.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува сочувство за семејствата на загинатите и повредените во експлозијата што денеска се случи во Санкт Петербург, Руска Федерација.

Факти за сите понови терористички напади во метроата во Русија

Макфакс - 03.04.2017

Во понеделникот, во 14.40 часот, по локално време, некаде помеѓу станиците “Сенаја плоштад” и “Технолошки институт” во метрото во Санкт Петербург се случи експлозија. При експлозијата предизвикана од рачно изработена бомба загинаа најмалку 10 лица, ...

Отворена истрага за „тероризам“ по експлозијата во Санкт Петербург

Руска реч - 03.04.2017

Истражниот комитет на Русија поведе кривична истрага за „тероризам“ по денешната експлозија во метрото во Санкт Петербург, меѓутоа потенцира дека тоа не е единствената верзија за настанот.

Две потерници за нападот во метрото во Санкт Петербург

Макфакс - 03.04.2017

Русија издаде налог за апсење на две лица поради нивната можна врска со експлозијата во метрото во Санкт Петербург. “Две лица се бараaт поради можната врска со експлозијата. Едниот од нив ја поставил експлозивната направа во вагонот, а друг поради ...

Издадена е потерница за две лица поради експлозијата во Санкт Петербург

+инфо - 03.04.2017

Русија издаде потерници за две лица поради нивната наводна поврзаност со експлозијата што се случи денеска во метро во Санкт Петербург. Русија издаде потерници за две лица поради нивната наводна поврзаност со експлозијата што се случи денеска во ...

Објавена фотографија на наводниот терорист од руското метро

Стандард - 03.04.2017

Руските медиуми објавија фотографија и снимка од безбедносните камери на терористот кој се претпоставува дека ги поставил експлозивните направи во метрото. Според очевидци, маж оставил во еден од вагоните на возот ранец и потоа си заминал.

Скворцова: Во експлозијата во метрото во Санкт Петербург загинаа десет лица

Алфа - 03.04.2017

Триесет и девет лица се примени во болница, од кои двајца починале во приемното одделение, а шест од настраданите се во тешка состојба, додека состојбата на останатите е просечно тешка, изјави Скворцова.

Извор: се трага по две лица по експлозијата во метрото во Санкт Петербург

Руска реч - 03.04.2017

Извор во безбедносните органи изјави дека е објавена потерница по две лица осомничени за експлозиите во метрото во Санкт Петербург. Во Санкт Петербург поради сомнение за вмешаност во подготовката на експлозиите во метрото е објавена потерница по две ...

Скворцова: „Во експлозијата во метрото во Санкт Петербург загинаа десет лица“

Press24 - 03.04.2017

Според официјалните информации, во несреќата се повредени 47 лица. -„Триесет и девет лица се примени во болница, од кои двајца починале во приемното одделение, а шест од настраданите се во тешка состојба, додека состојбата на останатите е просечно ...

Објавена фотографија од осомничениот за нападот во Санкт Петербург (ФОТО)

МКД - 03.04.2017

Фотографијата на мажот за кој се смета дека е осомничен за терористичкиот напад во Санкт Петербург е објавена на социјалните мрежи. Фотографијата ја објавија и руските медиуми наведувајќи дека полицијата го бара за поврзаност со нападот.

Трамп за експлозијата во Санкт-Петербург: „Ужасно“

Стандард - 03.04.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека експлозијата во метрото на Санкт Петербург е „нешто ужасно“, пренесе Ројтерс. На новинарска молба да ја прокоментира експлозијата, во која загинаа 10 лица во вториот по големина град на Русија, Трамп ...

Руските власти издадоа потерници по двајца осомничени за нападот

Нова ТВ - 03.04.2017

Неидентификувана направа наполнета со шајки експлодираше денес меѓу две метро станици во Санкт Петербург при што десет луѓе загинаа, а околу 50 се повредени. Според службите за безбедност експлозивот била маскиран како апарат за гаснење пожар.

Сочувство од МНР за загинатите и повредените во Санкт Петербург

Стандард - 03.04.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува сочувство за семејствата на загинатите и повредените во експлозијата што денеска се случи во Санкт Петербург, Руска Федерација.

Медиум: Трамп ја коментираше експлозијата во петербуршкото метро

Руска реч - 03.04.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп ја нарече „ужасен нстан“ експлозијата во метрото во Санкт Петербург. Како што соопштува агенцијата „Ројтерс“, соодветната изјава американскиот лидер ја даде одговарајќи на прашањето на новинарите за настанот во ...

Вознемирувачки фотографии: Хорор во метрото – во силната експлозија во Санкт Петербург има жртви

Курир - 03.04.2017

Силна експлозија денеска го потресе метрото во Санкт Петербург. Според последните информации, во вагонот во метрото се слушнале две експлозии, а има сомневање дека ги предизвикале импровизирани експлозивни направи.

Издадена е потерница за две лица поради експлозијата во Санкт Петербург

Сител - 03.04.2017

Русија издаде потерници за две лица поради нивната наводна поврзаност со експлозијата што се случи денеска во метро во Санкт Петербург. - Две лица се бараат поради сомнение дека ја планирале експлозијата.

Две потерници за нападот во метрото во Санкт Петербург

Кајгана - 03.04.2017

Русија издаде налог за апсење на две лица поради нивната можна врска со експлозијата во метрото во Санкт Петербург. „Две лица се бараaт поради можната врска со експлозијата. Едниот од нив ја поставил експлозивната направа во вагонот, а друг поради ...

Издадена е потерница за две лица поради експлозијата во Санкт Петербург

А1 On - 03.04.2017

Русија издаде потерници за две лица поради нивната наводна поврзаност со експлозијата што се случи денеска во метро во Санкт Петербург. – Две лица се бараат поради сомнение дека ја планирале експлозијата.

Сочувство од МНР за загинатите и повредените во Санкт Петербург

Репортер - 03.04.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува сочувство за семејствата на загинатите и повредените во експлозијата што денеска се случи во Санкт Петербург, Руска Федерација.

МНР: Засега нема информации за повредени Македонци во Санкт Петербург

Телеграф - 03.04.2017

Од Министерството за надворешни работи информираат дека се во постојан контакт со надлежните институции во Руската Федерација Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува сочувство за семејствата на загинатите и повредените ...

Издадена е потерница за две лица поради експлозијата во Санкт Петербург

Курир - 03.04.2017

Русија издаде потерници за две лица поради нивната наводна поврзаност со експлозијата што се случи денеска во метро во Санкт Петербург. – Две лица се бараат поради сомнение дека ја планирале експлозијата.

Издадена е потерница за две лица поради експлозијата во Санкт Петербург

Press24 - 03.04.2017

Русија издаде потерници за две лица поради нивната наводна поврзаност со експлозијата што се случи денеска во метро во Санкт Петербург. - Две лица се бараат поради сомнение дека ја планирале експлозијата.

Во Санкт Петербург пронајдена и деактивирана уште една експлозивна направа

Репортер - 03.04.2017

Руските безбедносни служби пронајдоа и деактивираа уште една експлозивна направа во метро станицата во центарот на Санкт Петербург, соопшти рускиот Национален комитет за борба против тероризмот.

Факти за сите понови терористички напади во метроата во Русија

Кајгана - 03.04.2017

Во понеделникот, во 14.40 часот по локално време, некаде помеѓу станиците „Сенаја плоштад” и „Технолошки институт” во метрото во Санкт Петербург се случи експлозија. При експлозијата предизвикана од рачно изработена бомба загинаа најмалку 10 лица, а ...

ПОТЕРНИЦА ЗА ДВЕ ЛИЦА: Руските власти ги поврзуваат со експлозијата во Санкт Петербург

Телеграф - 03.04.2017

Специјална екипа од истражители и форензичари на самото место ги собира сите делови од експлозивот и ги испитува сведоците Русија издаде потерници за две лица поради нивната наводна поврзаност со експлозијата што се случи денеска во метро во Санкт ...

Терористички напад во Санкт Петербург: Крв и мртви во метрото, се бројат жртвите

Сител - 03.04.2017

Се уште не се утврдени причините за експлозијата во метрото во Санкт Петербург, се разгледуваат сите верзии, вклучително и терористички акт, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Според првичните информации во експлозијата што се случи на метро ...

ВИДЕО: Експлозија во метро во Санкт Петерсбург, има жртви

Курир - 03.04.2017

Раша тудеј, повикувајќи се на очевидци, објави дека се случила експлозија во метро во Санкт Петерсбург. Од објавените фотографии на социјалните мрежи, се гледа оштетен вагон на метрото и многу чад.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО) Силни експлозии ја здрмаа Русија – Мртви и повредени на сите страни

Репортер - 03.04.2017

Најмалку десет луѓе загинаа, во експлозијата која се случи во метро, во вториот по големина град во Русија, Санкт Петербург. Според досегашните информации, експлозијата се случила во еден од возовите на подземната железница во Санкт Петербург.

Вознемирувачки: 10 мртви, над 50 ранети во експлозии во метрото во Санкт Петербург (видео)

Таратур - 03.04.2017

Повеќе од 10 лица загинаа, а над 50 се повредени, меѓу кои има и деца, во две истовремени експлозии што се случија денес, во метротото на рускиот град Санкт Петербург. Портпаролот на Националниот комитет на Русија за борба против тероризмот, ја ...

Паника и мртви тела - терористички напад во метро во Санкт Петерсбург?!

Сител - 03.04.2017

Раша тудеј, повикувајќи се на очевидци, објави дека се случила експлозија во метрото во Санкт Петерсбург. Од објавените фотографии на социјалните мрежи, се гледа оштетен вагон на метрото и многу чад.

Путин ги добил извештаите на специјалните служби за експлозијата во метрото во Санкт Петербург

Курир - 03.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека ги добил извештаите на специјалните служби за експлозијата во метрото во Санкт Петербург, пренесе ТАСС. – Веќе разговарав со шефовите на специјалните служби, со директорот на Федералната служба за ...

Путин ги добил извештаите на специјалните служби за експлозијата во метрото во Санкт Петербург

Press24 - 03.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека ги добил извештаите на специјалните служби за експлозијата во метрото во Санкт Петербург, пренесе ТАСС. – Веќе разговарав со шефовите на специјалните служби, со директорот на Федералната служба за ...

Путин ги добил извештаите за експлозијата во метрото во Санкт Петербург

А1 On - 03.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека ги добил извештаите на специјалните служби за експлозијата во метрото во Санкт Петербург, пренесе ТАСС. – Веќе разговарав со шефовите на специјалните служби, со директорот на Федералната служба за ...

Повредените се евакуираат со хеликоптери: Експлозијата во Санкт Петербург однесе најмалку 10 животи

Курир - 03.04.2017

Од двете метро станици во Санкт Петербург, помеѓу кои денеска одекна експлозија, повредените лица се евакуираат со хеликоптери, јави ТАСС. Во експлозијата загинаа најмалку десет лица, а околу 50 се повредени.

СИТЕ МЕТРО-СТАНИЦИ СЕ ЗАТВОРЕНИ: Повредените во експлозијата во Санкт Петербург се евакуираат со хеликоптери

Телеграф - 03.04.2017

Во експлозијата загинаа најмалку десет лица, а околу 50 се повредени Од двете метро-станици во Санкт Петербург, помеѓу кои денеска одекна експлозија, повредените лица се евакуираат со хеликоптери, јави ТАСС.

Расте бројот на жртвите во Санкт Петербург

Кајгана - 03.04.2017

Расте бројот на жртвите од експлозијата што се случи во метро во Санкт Петербург. Во ужасниот напад се загинати 12 лица, уште две тела се пронајдени на станицата каде возот застанал. Осум тела имало во вагонот, а други две тела се пронајдени во ...

(ВО ЖИВО) ТЕРОРИЗАМ ВО РУСИЈА!!! – Повредените се пренесуваат со хеликоптери

Репортер - 03.04.2017

Од двете метро станици во Санкт Петербург, помеѓу кои денеска одекна експлозија, повредените лица се евакуираат со хеликоптери, јави ТАСС. В Питере взрыв в метро pic.twitter.com/HZvq7tqwXd — Philipp Kireev (@mynameisphiIipp) 3 April 2017 Во ...

(ВИДЕО) Путин ги добил извештаите на специјалните служби за експлозијата во метрото во Санкт Петербург

Репортер - 03.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека ги добил извештаите на специјалните служби за експлозијата во метрото во Санкт Петербург, пренесе ТАСС. – Веќе разговарав со шефовите на специјалните служби, со директорот на Федералната служба за ...

Повредените во експлозијата во Санкт Петербург се евакуираат со хеликоптери

+инфо - 03.04.2017

Во експлозијата загинаа најмалку десет лица, а околу 50 се повредени. Од двете метро станици во Санкт Петербург, помеѓу кои денеска одекна експлозија, повредените лица се евакуираат со хеликоптери, јави ТАСС.

Европските лидери испраќаат пораки со поддршка за Русија по нападот во Санкт Петербург

+инфо - 03.04.2017

Федерика Могерини, рече дека мислите на сите министри за надворешни работи на ЕУ се со народот на Русија. Европски претставници упaтија пораки со поддршка до рускиот народ по експлозијата во еден од вагоните на метрото во Санкт Петербург.

Европските лидери испраќаат пораки со поддршка за Русија по нападот во Санкт Петербург

А1 On - 03.04.2017

Европски претставници упатија пораки со поддршка до рускиот народ по експлозијата во еден од вагоните на метрото во Санкт Петербург. Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, рече дека мислите на сите ...

Европските лидери испраќаат пораки со поддршка за Русија по нападот во Санкт Петербург

Press24 - 03.04.2017

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, рече дека мислите на сите министри за надворешни работи на ЕУ се со народот на Русија. „Ги следиме вестите од Санкт Петербург, заедно со сите министри за надворешни ...

По експлозијата во Санкт Петербург засилени безбедносните мерки и во Москва

А1 On - 03.04.2017

На меѓународниот аеродром „Внуково“ во Москва денеска се засилени безбедносните мерки по експлозијата во метрото во Санкт Петербург, при што загинаа најмалку 10 луѓе, а 50 се повредени. Претходно, Управата на метрото во Москва воведе дополнителни ...

По експлозијата во Санкт Петербург засилени безбедносните мерки и во Москва

Курир - 03.04.2017

На меѓународниот аеродром „Внуково“ во Москва денеска се засилени безбедносните мерки по експлозијата во метрото во Санкт Петербург, при што загинаа најмалку 10 луѓе, а 50 се повредени. Претходно, Управата на метрото во Москва воведе дополнителни ...

По експлозијата во Санкт Петербург засилени безбедносните мерки и во Москва

Press24 - 03.04.2017

На меѓународниот аеродром „Внуково“ во Москва денеска се засилени безбедносните мерки по експлозијата во метрото во Санкт Петербург, при што загинаа најмалку 10 луѓе, а 50 се повредени. Претходно, Управата на метрото во Москва воведе дополнителни ...

Во Санкт Петерсбург пронајдена и деактивирана уште една експлозивна направа

+инфо - 03.04.2017

Експлозивната направа е пронајдена на метро станицата „Плошчад Востанија“. Руските безбедносни служби пронајдоа и деактивираа уште една експлозивна направа во метро станицата во центарот на Санкт Петербург, соопшти рускиот Национален комитет за ...

Во Санкт Петербург пронајдена и деактивирана уште една експлозивна направа

Курир - 03.04.2017

Руските безбедносни служби пронајдоа и деактивираа уште една експлозивна направа во метро станицата во центарот на Санкт Петербург, соопшти рускиот Национален комитет за борба против тероризмот.

Терористите удрија кај што никој не очекуваше - Експлозија во метрото на Санкт Петерсбург

Сител - 03.04.2017

Катастрофална експлозија, ја потресе метро станицата во Санкт Петерсбург, луѓе бегаат во паника. Можно е да имало и две експлозии, јавуваат жителите на Санкт Петерсбург по социјалните мрежи.

Во Санкт Петербург пронајдена и деактивирана уште една експлозивна направа

А1 On - 03.04.2017

Руските безбедносни служби пронајдоа и деактивираа уште една експлозивна направа во метро станицата во центарот на Санкт Петербург, соопшти рускиот Национален комитет за борба против тероризмот.

Путин ги добил извештаите на спец службите за експлозијата во метрото во Санкт Петербург

Сител - 03.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека ги добил извештаите на специјалните служби за експлозијата во метрото во Санкт Петербург, пренесе ТАСС. - Веќе разговарав со шефовите на специјалните служби, со директорот на Федералната служба за ...

Повредените во експлозијата во Санкт Петербург се евакуираат со хеликоптери

Сител - 03.04.2017

Од двете метро станици во Санкт Петербург, помеѓу кои денеска одекна експлозија, повредените лица се евакуираат со хеликоптери, јави ТАСС. Во експлозијата загинаа најмалку десет лица, а околу 50 се повредени.

Европските лидери испраќаат пораки со поддршка за Русија по нападот во Санкт Петербург

Сител - 03.04.2017

Европски претставници упутија пораки со поддршка до рускиот народ по експлозијата во еден од вагоните на метрото во Санкт Петербург. Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, рече дека мислите на сите ...

По експлозијата во Санкт Петербург засилени безбедносните мерки и во Москва

Сител - 03.04.2017

На меѓународниот аеродром „Внуково“ во Москва денеска се засилени безбедносните мерки по експлозијата во метрото во Санкт Петербург, при што загинаа најмалку 10 луѓе, а 50 се повредени. Претходно, Управата на метрото во Москва воведе дополнителни ...

ВИДЕО: Десет лица загинаа и над 20 се повредени при експлозија во Санкт Петербург

А1 On - 03.04.2017

Десет лица загинаа и над 20 се повредени при денешната експлозија во метро во Санкт Петербург, соопшти Информативниот центар на Националниот антитерористички комитет (НЦТЦ). Според првичните информации како последица од експлозијата во метрото во ...

Во Санкт Петербург пронајдена и деактивирана уште една експлозивна направа

Press24 - 03.04.2017

Руските безбедносни служби пронајдоа и деактивираа уште една експлозивна направа во метро станицата во центарот на Санкт Петербург, соопшти рускиот Национален комитет за борба против тероризмот.

Трагичен биланс: Девет загинати и над 20 повредени во Русија

Сител - 03.04.2017

Девет лица загинаа и над 20 се повредени при денешната експлозија во метро во Санкт Петербург, соопшти Информативниот центар на Националниот антитерористички комитет (НЦТЦ). Според првичните информации како последица од експлозијата во метрото во ...

Спасени многу животи: Пронајдена уште една експлозивна направа во метрото

Сител - 03.04.2017

Руските безбедносни служби пронајдоа и деактивираа уште една експлозивна направа во метро станицата во центарот на Санкт Петербург, соопшти рускиот Национален комитет за борба против тероризмот.

ПО НАПАДОТ ВО САНКТ ПЕТЕРБУРГ: Европските лидери испраќаат пораки со поддршка за Русија

Телеграф - 03.04.2017

Во експлозијата во метрото загинаа најмалку десет лица, а околу 50 се повредени Европски претставници упатија пораки со поддршка до рускиот народ по експлозијата во еден од вагоните на метрото во Санкт Петербург.

ВО САНКТ ПЕТЕРБУРГ НАЈДЕНА УШТЕ ЕДНА ЕКСПЛОЗИВНА НАПРАВА: При нападот во метрото загинаа девет лица и над 20 се ...

Телеграф - 03.04.2017

Претставник на руското Државно обвинителство експлозијата ја оцени како терористички напад Руските безбедносни служби пронајдоа и деактивираа уште една експлозивна направа во метро станицата во центарот на Санкт Петербург, соопшти рускиот Национален ...

Нема информации за повредени или загинати македонски државјани во Санкт Петербург

Кајгана - 03.04.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува длабоко сочувство до семејствата на сите загинати и повредени во експлозијата што се случи во Санкт Петербург, Руската Федерација.

ВИДЕО: Експлозија во метрото во Санкт Петерсбург, има жртви

Нова ТВ - 03.04.2017

Раша тудеј, повикувајќи се на очевидци, објави дека се случила експлозија во метрото во Санкт Петерсбург. Од објавените фотографии на социјалните мрежи, се гледа оштетен вагон на метрото и многу чад.

Силна експлозија во Санкт Петерсбург, луѓе бегаат во паника: Мртви има насекаде

Press24 - 03.04.2017

Катастрофална експлозија, ја потресе метро станицата во Санкт Петерсбург, луѓе бегаат во паника. Можно е да имало и две експлозии, јавуваат жителите на Санкт Петерсбург по социјалните мрежи.

ВИДЕО ЖИВО- Санкт Петерсбург: 10 мртви во експлозија на метрото

Нова ТВ - 03.04.2017

Најмалку 10 лица загинаа во две експлозии во метрото во рускиот град Санкт Петербург, објави државната агенција ТАСС. Експлозиите се случиле во кола кај метро станицата. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека претседателот Владимир Путин ...

Експлозија во метрото во Санкт Петерсбург, има настрадани

Макфакс - 03.04.2017

Жителите на Санкт Петерсбург, во понеделникот, ги вознемири силна експлозија во метрото. Агенцијата ТАСС јави дека има жртви, без да објави повеќе детали. Силна експлозија одекнала во метрото во Санкт Петерсбург, во Русија, а фотографиите кои се ...

Експлозија во метро-станица во Санкт Петербург

Руска реч - 03.04.2017

Во една од метро-станиците во Санкт Петербург одекна експлозија. Според различни информации, тоа е станицата „Сенаја плошчад“ или „Технолошки институт“. Очевидците соопштуваат дека метрото е зачадено.

ИМА МРТВИ И РАНЕТИ: Силна експлозија одекна во метро во Санкт Петербург (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 03.04.2017

На самото место се испратени медицински екипи Силна експлозија пред малку одекна во метро во Санкт Петербург. Засега нема информации за причините за експлозијата. Очевидци велат дека има мртви и ранети . Над метро-станицата се издига чад.

Експлозии во метрото во Санкт Петербург, има жртви

Стандард - 03.04.2017

Експлозии во метрото во рускиот град Санкт Петербург. Соопштено е дека се случиле две експлозии на две метро станици – „Сенаја плоштад” и „Технолошки институт“. Според информациите на агенција РИА Новости, при експлозиите има жртви и повредени.

ТАСС: 10 загинати и над 50 повредени во експлозиите во метрото во Санкт Петербург

Стандард - 03.04.2017

Најмалку 10 лица загинаа, а над 50 повредени откако 2 експлозии избувнаа во воз на метрото во Санкт Петербург, соопштија ТАСС и РИА Новости. Целата метро станица „Сенаја“ е во чад, а уште седум се затворени.

Сочувство од МНР за загинатите и повредените во Санкт Петербург

А1 On - 03.04.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува сочувство за семејствата на загинатите и повредените во експлозијата што денеска се случи во Санкт Петербург, Руска Федерација.

Силна експлозија во метро во Санкт Петерсбург, најмалку 10 загинати

МРТ - 03.04.2017

Руската агенција „ТАСС“ објави дека според прелиминарните информации најмалку десет лица загинале, додека десетици биле повредени. Силна експлозија го потресе метрото во Санкт Петерсбург. Руската агенција „ТАСС“ објави дека според прелиминарните ...

Вриштат луѓе во Санкт Петерсбург -има мртви и голем број повредени

Press24 - 03.04.2017

Катастрофална експлозија, ја потресе метро станицата во Санкт Петерсбург, луѓе бегаат во паника. Можно е да имало и две експлозии, јавуваат жителите на Санкт Петерсбург по социјалните мрежи.

Силна експлозија одекна во метро во Санкт Петербург, има жртви ВИДЕО

+инфо - 03.04.2017

На кадрите објавени од Фонтанка се гледа дека подземниот ходник е зачаден, а луѓето ги напуштаат вагоните. Во една од метро-станиците во Санкт Петербург одекна експлозија. Според различни информации, тоа е станицата „Сенаја плошчад“ или „Технолошки ...

МНР изрази сочувство за загинатите и повредените во Санкт Петербург

Press24 - 03.04.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува сочувство за семејствата на загинатите и повредените во експлозијата што денеска се случи во Санкт Петербург, Руска Федерација.

Во експлозија во метро во Санкт Петербург најмалку 10 мртви (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 03.04.2017

Во експлозија во подземната железница во Санкт Петербург загинаа најмалку 10 луѓе, јавуваат агенциите. Повредени се најмалку 30, но станува збор за првични информации. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека претседателот на Русија Владимир ...

Најмалку десет лица загинаа при експлозија во Санкт Петербург

Алфа - 03.04.2017

Се уште не се утврдени причините за експлозијата во метрото во Санкт Петербург, се разгледуваат сите верзии, вклучително и терористички акт, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Се уште не се утврдени причините за експлозијата во метрото во ...

Силна експлозија во метро во Санкт Петерсбург, има мртви

Нетпрес - 03.04.2017

Катастрофална експлозија, ја потресе метро станицата во Санкт Петерсбург, луѓе бегаат во паника. Неофицијално, има најмалку 10 мртви. Можно е да имало и две експлозии, јавуваат жителите на Санкт Петерсбург по социјалните ...

Експлозија во Санкт Петерсбург, најмалку 10 загинати (Фото+Видео)

Слободен Печат - 03.04.2017

Силни експлозии ги потресоа две метро станици во срцето на Санкт Петерсбург. РИА Новости јавува дека има 10 мртви, а затворени се осум метро станици. „Прелиминарно имало две експлозии на метро станиците Сени плоштад и Технолошки институт“, изјави ...

Путин со први зборови за нападот во руското метро!

Стандард - 03.04.2017

Рускиот претседател се надева дека истрагата ќе покаже час наскоро каква е причината за експлозијата во метрото во Санкт Петербург. Путин објави дека се работи на неколку верзии поврзани со тероризмот, пренесоа RT.

Скворцова: Во експлозијата во метрото во Санкт Петербург загинаа десет лица

Сител - 03.04.2017

Во денешната експлозија во метрото во Санкт Петербург седум лица загинале на лице место, еден починал во возило на брза помош, а двајца во приемно одделение на болницата, соопшти руската министерка за здравство Вероника Скворцова, цитирана од ТАСС.

РАЗНЕСЕНИ ВАГОНИ И ЛУЃЕ: Најмалку десетмина загинати во нападот во Санкт Петербург (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 03.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека причините за експлозијата сè уште не се утврдени и дека се разгледуваат сите верзии, вклучително и терористички акт Најмалку десет лица загинаа во експлозијата на метро-станицата во Санкт Петербург.

Десет мртви, а над 50 ранети во експлозии во метрото во Санкт Петербург

Макфакс - 03.04.2017

Повеќе од 10 лица загинаа, а над 50 се повредени, меѓу кои има и деца, во две истовремени експлозии што се случија во понеделникот, во метротото на рускиот град Санкт Петербург. Портпаролот на Националниот комитет на Русија за борба против ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Мртви на сите страни - крвави лица по силната експлозија

Press24 - 03.04.2017

Катастрофална експлозија, ја потресе метро станицата во Санкт Петерсбург, луѓе бегаат во паника. Според првичните информации, загинаа 10 лица, и 50 се повредени. Ова е сликата на местото на ...

Путин: Се истражуваат сите опции, особено тероризам (ВИДЕО)

МКД - 03.04.2017

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со шефовите на безбедносните служби по експлозиите во петербуршкото метро во кои има потврдени жртви. Сите можни причини за експлозиите во метрото во Санкт Петербург се истражуваат, вклучувајќи ја и ...

Најмалку 10 мртви и 50 повредени во експлозија во Санкт Петербург

Кајгана - 03.04.2017

Најмалку 10 луѓе се убиени и повеќе од 50 се повредени во експлозии во метро во Санкт Петербург, пренесува Independet. Имало експлозии во две метро станици, а според новинската агенција Interfax барем една од експлозиите била предизвикана од бомба ...

Медиум: Во метрото во Санкт Петербург пронајдена експлозивна направа

Руска реч - 03.04.2017

Во метрото во Санкт Петербург е пронајдена уште една експлозивна направа. Во моментов се работи на нејзино деактивирање. Ова го соопштува „Фонтанка.ру“ . „На станицата „Плоштад на Востанието“ е пронајдена неактивирана експлозивна направа.

Путин не исклучува тероризам во петербуршкото метро

+инфо - 03.04.2017

Експлозиите, неофицијално, биле предизвикани од две рачно направени бомби. Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со шефовите на безбедносните служби по експлозиите во петербуршкото метро во кои има потврдени жртви.

Путин наведе три верзии за експлозиите во метрото во Петербург

Руска реч - 03.04.2017

Претседателот на Русија Владимир Путин изјави дека се разгледуваат сите верзии за настанот во метрото на Санкт Петербург. Тој прецизираше дека не станува збор само за тероризам, туку и за социјална и криминална верзија, пренесува „Лента.ру“ .

Жртви и повредени при експлозија во Санкт Петерсбург

Глас на Америка - 03.04.2017

Не е познато кој стои зад инцидентот во центарот на градот, но рускиот претседател Владимир Путин кажа дека истрагата е во тек Руските власти соопштија дека најмалку 10 лица загинале, 50-тина други се повредени во најмалку една експлозија во ...

Путин ги добил извештаите на службите за експлозијата во метрото во Санкт Петербург

+инфо - 03.04.2017

Веќе разговарав со шефовите на специјалните служби, со директорот на Федералната служба за безбедност (ФБС), рече Путин. Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека ги добил извештаите на специјалните служби за експлозијата во метрото во Санкт ...

Сочувство од МНР за загинатите и повредените во Санкт Петербург

Сител - 03.04.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија изразува сочувство за семејствата на загинатите и повредените во експлозијата што денеска се случи во Санкт Петербург, Руска Федерација.

Најмалку 10 загинати во силна експлозија во метро во Санкт Петерсбург

МРТ - 03.04.2017

Според последните информации, во вагон на сината линија во метрото се случиле две експлозии. Се претпоставува дека ги предизвикале импровизирани експлозивни направи. Портпаролот на рускиот Национален комитет за борба против тероризмот потврди дека ...

Санкт Петербург на нозе: Крваво по нападот - повредените се пренесуваат со хеликоптери

Press24 - 03.04.2017

Од двете метро станици во Санкт Петербург, помеѓу кои денеска одекна експлозија, повредените лица се евакуираат со хеликоптери, јави ТАСС. Во експлозијата загинаа најмалку десет лица, а околу 50 се повредени.

(ВИДЕО+ФОТО) Расте бројот на жртвите во Санкт Петербург: Пронајдени 12 тела …

Макфакс - 03.04.2017

Бројот на жртвите од експлозијата што се случи во понеделникот во метрото во Санкт Петербург, расте. Во ужасниот напад се загинати 12 лица, информира Канал 3, повикувајќи се на руските медиуми.

Десет загинати при експлозија во Санкт Петербург

Сител - 03.04.2017

Според првичните информации во експлозијата што се случи на метро станица во Санкт Петербург најмалку десет лица загинаа. Руските медиуми јавија дека во тек е евакуација од тунелот. Се претпоставува дека експлозијата била предизвикана од ...

Европските лидери испраќаат пораки со поддршка за Русија по нападот во Санкт Петербург

Курир - 03.04.2017

Европски претставници упутија пораки со поддршка до рускиот народ по експлозијата во еден од вагоните на метрото во Санкт Петербург. Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, рече дека мислите на сите ...

Европските дипломати испратија пораки со поддршка за Русија

Макфакс - 03.04.2017

Европските официјални претставници испратија пораки со поддршка кон рускиот народ, кој страда по експлозијата во еден од вагоните на метрото во Санкт Петербург. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини во ...