TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Без конкретен договор меѓу Владата и СОНК

А1 - 20.11.2005

Преговорите траеа еден час, завршија за многу кратко време. Нема конкретен конечен договор, меѓутоа и двете страни се согласија дека разговорите биле конструктивни. Станува збор за утврдување на најниска плата во образованието.

Јакимовски му порача на СОНК дека платите ќе се покачат за 5%

А1 - 19.11.2005

Уште не почнати разговорите меѓу СОНК и Владата, Јакимовски им порача на вработените во образованието, науката и културата дека платите ќе им бидат покачени, ама малку, само 5%. Во интервју за МИА, Министерот за труд и социјална политика изјави дека е нереално да се очекува во една година Владата ...

ССМ зачуден што Владата ќе преговара со Цветановски

Утрински - 17.11.2005

Синдикатот незадоволен од одлуката за преговори со просветарите ССМ е зачуден на писмото на премиерот Владо Бучковски до претседателот на СОНК, Дојчин Цветановски, во кое тој го известува дека ќе ги продолжи преговорите за најниската плата оваа недела и предупредува дека премиерот прави голема ...

Бучковски направи грешка што скапо ќе го чини на следните избори

Време - 17.11.2005

ССМ РЕАГИРА НА ОДЛУКАТА ВЛАДАТА ЗА СОНК Премиерот Владо Бучковски направи голема грешка во чекори, која може да биде пресудна да го загуби натпреварот на претстојните предвремени или редовни избори. Вака ја искоментираа во Сојузот на синдикатите на Македонија вчерашната одлука на премиерот ...

ССМ му откажа изборна поддршка на Бучковски

Дневник - 17.11.2005

ПИСМОТО ГО НАЛУТИ СИНДИКАТot Сојузот на синдикатите на Македонија е најмасовна организација во државата и таа ќе го шутира одлучувачкиот пенал на парламентарните избори, изјави вчера Пеце Груевски, портпарол на ССМ, јави МИА.

Владата ќе преговара со Дојчин

Вест - 16.11.2005

В НЕДЕЛА ПРОДОЛЖУВААТ ПРЕГОВОРИТЕ СО СОНК Премиерот прифатил преговори откако Дојчин Цветановски му се заканил дека ќе ги каже јавно сите пикантерии за министерот Стевчо Јакимовски кој, според него, го помогнал блокирањето на жиросметката на овој гранков синдикат Владата на Македонија в недела ќе ...

СОНК на ССМ бара да биде преговарач со Владата

Утрински - 16.11.2005

Нова епизода од сапунската опера во Синдикатот МАЈА ТОМИЌ "Треба да престанат манипулациите дека има два синдиката за образование, наука и култура - едниот на Дојчин Цветановски, другиот на Ванчо Муратовски. СОНК е еден и не е ниту на Дојчин ниту на Ванчо, туку е Синдикат на вработените во ...

Владата и Цветановски в недела седнуваат на преговори

Дневник - 16.11.2005

НОВА РУНДА РАЗГОВОРИ ЗА ПЛАТИТЕ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО Владата и СОНК, чиј претседател е Дојчин Цветановски, в недела ќе ги продолжат преговорите за утврдување на најниската плата во образованието, науката и во културата. Премиерот Владо Бучковски вчера писмено го известил Цветановски дека со него ќе ...

Владата прифати да преговара со синдикатот на Цветановски

Време - 16.11.2005

ПО ЗАКАНИТЕ ЗА ПРОТЕСТИ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО Владимир Николоски Владата и Синдикатот на работниците во образованието, науката и културата, предводен од Дојчин Цветановски, ќе ги продолжат преговорите за утврдување најниска плата во образованието в недела, информираа вчера во СОНК.

Преговори со Дојчин

Вечер Прес - 16.11.2005

Владата ќе ги продолжи прекинатите преговори со Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) на Дојчин Цветановски на 20 овој месец (недела, во 17 часот). Претседателот Цветановски, за средбата, вчера го информирала Владата со писмо, откако тој претходно се закани дека членството со ...

Преговорите меѓу СОНК и Владата ќе продолжат в недела

А1 - 15.11.2005

Дојчин Цветановски, лидерот на СОНК, ја доби битката со Муратовски. Владата го извести, дека преговорите за утврдување на најниската плата во образованието ќе продолжат со него. Ова следува откако пред три дена Цветановски се закани со протести ако нема преговори.

СОНК по мерка на Владата

Дневник - 15.11.2005

Радмила Ј. Николовска По неколкумесечен мир, просветарите повторно станаа заложници на синдикалните престрелки помеѓу Ванчо Муратовски и Дојчин Цветановски за тоа кој е легитимен синдикат за образование. Синдикалниот судир очигледно стана и мотив за Владата постојано да ги одложува преговорите за ...

Министерот Јакимовски не сака да се мачи кој е вистинскиот СОНК

Утрински - 15.11.2005

Двата синдиката за образование ќе ја докажуваат легитимноста на суд Според министерот, станува збор за конфликт меѓу синдикатите кој може да се реши само на суд МАЈА ТОМИЌ Не можејќи да го најде најсоодветното решение за новите состојби во ССМ, министерот за труд и социјална политика, Стевчо ...

Јакимовски замеша прсти во СОНК

Дневник - 15.11.2005

ДОЈЧИН ЦВЕТАНОВСКИ го информираше ПРЕМИЕРОТ буЧковски Дојчин Цветановски, претседател на Синдикатот за образование, тврди дека министерот за труд Стевчо Јакимовски "замешал прсти во формирањето нов СОНК во рамките на ССМ, иако тоа не му го дозволувала министерската функција".

Бучковски: Преговорите со СОНК ќе продолжат в недела

Канал5 - 15.11.2005

Премиерот Бучковски му одговори на Цветановки - преговорите за утврдување на најниска плата ќе продолжат в недела. Претседателот на СОНК се закани дека ако Владата не одговори до утре ќе организира масовен социјален протест. Премиерот Бучковски му одговори на Цветановки - преговорите за утврдување ...

Владата ќе реши кога и каде ќе преговара во СОНК

Време - 15.11.2005

СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ Владата одлучува дали и кога ќе преговара со Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), а сите проблеми и конфликти треба да се решаваат низ институциите на системот, рече вчера Стевчо Јакимовски, министер за труд и социјална политика.

Владата не прифаќа уцени за преговори со СОНК

А1 - 14.11.2005

Синдикалните ривали Муратовски и Цветановски на суд да докажат чиј Синдикат за образование е валиден. Владата не прифаќа уцени и притисоци за да седне на преговори , му порача министерот Јакимовски на претседателот на СОНК, кој се закани дека ќе организира масовни протести доколку Владата не ги ...

Владата сонува подобар СОНК

Време - 14.11.2005

ВЛАДИМИР НИКОЛОСКИ Наставниците, професорите, воспитувачите и службениците во образованието ќе почекаат уште некое време за да продолжат преговорите со Владата за да го дефинираат нивниот социјален статус. Главна причина за одолжувањето е инертноста на Владата, која демонстрира нерешителност во ...

Стевчо го праќа Дојчин на суд да докаже дека е легитимен

Вест - 14.11.2005

СОНК НАЈАВУВА МАСОВЕН ПРОТЕСТ АКО ВЛАДАТА НЕ ГИ ПРОДОЛЖИ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА НАЈНИСКА ПЛАТА Како да докажувам на суд легитимност со група која ја нарекуваат СОНК при ССМ, а никаде не е правно регистрирана, прашува претседателот на независниот СОНК Дојчин Цветановски како одговор на писмото на министерот ...

Преговори за најниска плата или генерален штрајк

Време - 14.11.2005

СОНК И ПОСТАВИ УЛТИМАТУМ НА ВЛАДАТА Владата ќе се соочи со масовен протест доколку до среда, 16 ноември, не одговори на барањето на Синдикатот на работниците од образованието, науката и културата (СОНК) да продолжат преговорите за подобрување на социјалниот статус на овие работници, најавија од ...

И Муратовски и Цветановски се закануваат со протести

Дневник - 14.11.2005

ОБРАЗОВАНИЕ Ако до среда Владата писмено не се обврзе дека ќе ги продолжи преговорите за најниска плата во образованието, СОНК на 23 ноември ќе организира голем социјален протест. Ако тоа не вроди плод, ќе има генерален штрајк во образованието кој ќе ја прекине учебната година, најави Дојчин ...

Дојчиновски се заканува со протести, Владата најавува преговори

Утрински - 14.11.2005

Социјалните партнери и натаму спорат околу најниската плата "Непријатно сме изненадени од последниот ултиматум на Дојчин Цветановски со оглед на тоа што минатата недела е известен дека преговорите меѓу Владата и СОНК ќе продолжат до крајот на ноември", се вели во официјалниот коментар на Владата.