TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не ми е цел да си обезбедам влез во Собранието, туку промена на власта

Утрински - 12.11.2005

Пратеничката Лилјана Поповска за новата партија, за разидувањето со Тито Петковски, за заминувањето од ЛДП Кај некои граѓани постои стравување дека Петковски може да коалицира со СДСМ, очекував тој некако да избалансира, но не направи така ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Што беше пресудно да се откажете од ...

И Лилјана Поповска прави партија

Вест - 09.11.2005

Пратеничката Лилјана Поповска ќе формира своја партија. "Ќе формирам своја партија. Нема да одам ниту кај Тито ниту кај Трифун", изјави вчера Поповска. Таа не сакаше да каже дали ќе и се приклучат и други незадоволни членови на ЛДП. "Кога ќе дојде време се ќе се обелодени" рече Поповска.

Третина граѓани не би гласале за ниту една партија

Време - 09.11.2005

ИНСТИТУТ ЗА ДЕМОКРАТИЈА Повеќе од 33 отсто да граѓаните во моментов не би гласале за ниту една партија, покажало последното истражување на Институтот за демократија. Истражувањето било направено преку телефонска анкета. Биле испитувани граѓани од различна старост, пол, образование, професија и ...

И Лилјана Поповска со своја партија

Дневник - 09.11.2005

ОДЛУКА Ќе бидам еден од иницијаторите за формирање автентичен политички субјект со граѓански карактер, ориентиран во центарот. На Македонија и е потребна опција чиј темел на дејствувањето ќе биде демократијата, соопшти вчера пратеничката Лилјана Поповска, која неодамна ја напушти ЛДП.

Лилјана Поповска ќе формира партија

Утрински - 09.11.2005

Експотпретседателката на Собранието ја реши дилемата Поповска: Го одбрав можеби потешкиот пат, но политичарот нема право да го избира тоа што му е попријатно, туку треба да го направи тоа што е неопходно Пратеничката Лилјана Поповска вчера официјално соопшти дека наскоро ќе биде дел од нова ...

Тито од СДСМ во СДС

Време - 09.11.2005

ИНСТИТУТОТ ГО ОБЈАВИ ИМЕТО Социјалдемократски сили е името што, според Институтот за демократија, ќе го носи новата партија што ја формира Тито Петковски. Тоа име е наведено во анкетата што ја спровел институтот. Петковски досега не го откриваше името новата партија, појаснувајќи дека тоа ќе се ...

Партијата на Петковски ќе се вика Социјалдемократски сили?

Утрински - 09.11.2005

Случајност или најава? Социјалдемократски сили ќе биде името на новата партија на екс-социјалдемократот Тито Петковски, доколку за тоа се прашуваат граѓаните. Во истражувањето што го спровел Институтот за демократија, солидарност и цивилно општество, новата партија на Петковски анкетираните ...

Повеќе од половината од граѓаните не знаат за кога да гласаат

Утрински - 09.11.2005

Анкета на Институтот за демократија, солидарност и цивилно општество ВМРО-ДПМНЕ со највисок рејтинг меѓу партиите, Груевски меѓу политичарите. Петковски пред Црвенковски и Бучковски Повеќе од половината од гласачкото тело во државава нема да гласа, или сў уште не одлучило на која партија би Ј ја ...

Лилјана Поповска ќе формира партија

А1 - 08.11.2005

По Тито и Лиле ќе формира политичка партија. Одлуката ја донела денеска - по долгите разговори со Тито Петковски. И двајцата заклучиле дека се залагаат за различни опции. Ќе дејствува граѓански во политичкиот центар со луѓе кои допрва ќе почнеле да се занимаваат со политика.

Поповска помеѓу автентичниот центар и Титовата левица!?

Утрински - 08.11.2005

Експратеничката на ЛДП, Лилјана Поповска, во дилема кој пат да го фати Лилјана Поповска, довчерашната пратеничка на владејачките либералдемократи во Собранието, јавно ја претстави својата дилема. Да застане на чело на нова политичка опција или пак да се приклучи кон веќе најавената партија на ...

Поповска прави партија

Канал5 - 08.11.2005

Лилјана Поповска донела одлука - ќе прави своја партија. Освен тоа дека ќе дејствува во центарот и дека приоритети ќе бидат правната држава и економско-социјалниот развој, екс-либералдемократката денеска не сакаше да открие кои луѓе ќе бидат со неа.

Колку и на кого му веруваат граѓаните?

Канал5 - 08.11.2005

На дваесеттина дена пред промоцијата на партијата на Тито Петковски, за неа би гласале 1,6 проценти од граѓаните-повеќе отколку за ПДП, ВМРО Народна и ЛДП, покажа телефонската анкета спроведена минатиот викенд, од Институтот за демократија.

Блиските на Тито отсега кабаетлии

Дневник - 08.11.2005

СТРАТЕГИЈА НА СДСМ Претседателите на општинските организации на СДСМ побарале од раководството да поведе постапка за исклучување на сите членови блиски со Тито Петковски, тврдат партиски извори. Извори од општинските организации велат дека не се согласуваат со препораките на генералниот секретар ...

Кој ќе тргне по Тито- внимание СДСМ- набљудува

Канал5 - 07.11.2005

Владеачката партија нема да исклучува титовисти. Раководствата на ограноците добиле инструкции од централата во скопје засега само да набљудуваат и да нотираат кој се слуша и се состанува со Тито Петковски, но истовремено активно да работат со членството на СДСМ и суптилно да му се предочува, на ...

Тито и Лиле, сепак, во иста партија

Вечер Прес - 07.11.2005

ШТИП.- Иако се претпоставуваше дека Тито Петковски и Лилјана Поповска ќе формираат одделни политички партии, најновите информации говорат дека тие ќе работат заедно за формирање на една политичка партија. Информациите што доаѓаат од иницијативниот одбор на партијата на Петковски говорат дека ...