TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Конспирација: Планот за излегување на Грција од еврозоната, ЕУ го чува на 13 -от кат во Брисел

Репортер - 19.07.2015

На 13-тиот кат во зградата Βerlaymont во Брисел, на неколку метри од канцеларијата на претседателот на ЕК Жан Клод Јункер, во обезбедувана соба се чува планот за излегување на Грција од еврозоната.

Конспирација: Планот за излегување на Грција од еврозоната, Шенген и ЕУ се чува на 13 -от кат во ЕК во Брисел

Локално - 19.07.2015

На 13-тиот кат во зградата Βerlaymont во Брисел, на неколку метри од канцеларијата на претседателот на ЕК Жан Клод Јункер, во обезбедувана соба се чува планот за излегување на Грција од еврозоната.

Грција и Турција најчести дестинации за летување на македонските туристи

24 Вести - 18.07.2015

Грција и Турција се најчест избор. Се бара најдоброто за што помалку пари. Претежно се летува во врвот на сезоната во август. Превозот и далечината зависат од возраста. На кратко, ова е профилот на туристот од земјава за оваа лето.

По 40 евра за грчката каса од секој Хрват- Загреб против барањето на ЕК за помош

Канал5 - 18.07.2015

Хрватска се противи на барањето на Европската комисија секоја членка на унијата да издвои средства за помош на Грција. Од Хрватска се бара да издвои околу 50 милиони евра од буџетот, а тоа значи дека секој вработен Хрват треба да даде околу 300 куни ...

Од секој Хрват по 40 евра за Грција

А1 On - 18.07.2015

Хрватска се противи на барањето на Европската комисија секоја членка на унијата да издвои средства за помош на Грција. За прва пат откако стана полноправна членка на ЕУ, од Хрватска се бара да се приклучи на останатите заемодавачи и да издвои од ...

Хрватска не дава од својот џеб ниту 40 евра за Грција

Репортер - 18.07.2015

Хрватска се противи на барањето на Европската комисија секоја членка на унијата да издвои средства за помош на Грција. За прва пат откако стана полноправна членка на ЕУ, од Хрватска се бара да се приклучи на останатите заемодавачи и да издвои од ...

На Грција ѝ е одобрен итниот заем, без ризици за нечленките на еврозоната

Точка - 18.07.2015

Земјите членки на Европската унија го одобрија во петокот итниот заем за Грција од 7,16 милијарди евра, за преодниот период додека не бидат заокружени преговорите за третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата, а нечленките на еврозоната ...

Лагард: Нема успех без реструктуирање на грчкиот долг

Sky - 18.07.2015

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард изјави денеска дека учеството на оваа меѓународна финансиска институција во европскиот пакет за помош на Атина, е од пресудно значење за ублажување на товарот од грчкиот долг.

Хрватска не дава од својот џеб ниту 40 евра за Грција

Локално - 18.07.2015

Хрватска се противи на барањето на Европската комисија секоја членка на унијата да издвои средства за помош на Грција. За прва пат откако стана полноправна членка на ЕУ, од Хрватска се бара да се приклучи на останатите заемодавачи и да издвои од ...

Геополитичките џокери на Грција

Н.Македонија - 18.07.2015

Грција е заложник кога станува збор за економско-финансиските прашања. Но т.н. принцип на реципроцитет не треба да се игнорира. Ако Грција е економски заложник (на Европа), тогаш Европа е геополитички заложник на Грција, и тоа поради неколку клучни ...

Лагард: ММФ нема да учествува без реструктуирање на долгот на Грција

Денар - 18.07.2015

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), ќе учествува во третиот пакет меѓународна финансиска помош за Грција единствено под услов да биде понудена заокружена програма која вклучува реструктуирање на грчкиот долг, изјави во петокот извршната директорка ...

На Грција ѝ е одобрен итниот заем, без ризици за нечленките на еврозоната

Денар - 18.07.2015

Земјите членки на Европската унија го одобрија во петокот итниот заем за Грција од 7,16 милијарди евра, за преодниот период додека не бидат заокружени преговорите за третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата, а нечленките на еврозоната ...

Kризата во Грција ќе се повтори

Дневник - 17.07.2015

Kонечно СДСМ и Заев мораа да се согласат на избори. Повторно. Со убедување и со европски притисок. Со избегнување на договорот од 2 јуни. Со избегнување минатата недела до 2 после полноќ. Но, овој пат ќе мора да се соочат со изборите. Со гласачите.

Чешка нема да понесе никаков ризик заради заемот на Грција

Алфа - 17.07.2015

На Чешка не и се заканува никаква загуба во случај на неплаќање на кредитите на Грција од Европскиот механизам за финансиска стабилизација (ЕМФС), објави чешкото Министерство за финансии. На Чешка не и се заканува никаква загуба во случај на ...

Кристин Лагард: Неопходно е намалување на грчкиот долг

Нова ТВ - 17.07.2015

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард денес изјави дека намалувањето на грчкиот долг е неопходно за кредибилноста на европскиот план за помош на Грција. Но тоа значи исто така, рече таа, дека ММФ мора да учествува во целата ...

Туск: Европа поради Грција дојде на работ од бездната

Макфакс - 17.07.2015

Европа дојде на работ од катастрофата кога преговорите меѓу Грците и нејзините доверители кон крајот на минатата седмица речиси пропаднаа, изјави во интервјуто објавено во петокот во атинскиот дневен весник Kathimerini, претседателот на Европскиот ...

Чешка нема да понесе никаков ризик заради заемот на Грција

А1 On - 17.07.2015

На Чешка не и се заканува никаква загуба во случај на неплаќање на кредитите на Грција од Европскиот механизам за финансиска стабилизација (ЕМФС), објави чешкото Министерство за финансии. Како што јави дописникот на МИА од Прага, според ...

Лагард: ММФ нема да учествува без реструктуирање на долгот на Грција

Макфакс - 17.07.2015

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), ќе учествува во третиот пакет меѓународна финансиска помош за Грција единствено под услов да биде понудена заокружена програма која вклучува реструктуирање на грчкиот долг, изјави во петокот извршната директорка ...

Парламентите на Австрија, Германија и Шведска го поддржаа договорот со Грција

Макфакс - 17.07.2015

Парламентите на Австрија, Германија и Шведска во петокот го поддржаа почетокот на преговорите со Грција за третиот пакет меѓународната финансиска помош за оваа презадолжена земја, трет во последните пет години.

На Грција ѝ е одобрен итниот заем, без ризици за нечленките на еврозоната

Макфакс - 17.07.2015

Земјите членки на Европската унија го одобрија во петокот итниот заем за Грција од 7,16 милијарди евра, за преодниот период додека не бидат заокружени преговорите за третиот пакет меѓународна финансиска помош за земјата, а нечленките на еврозоната ...

Туск: Европа поради Грција дојде на работ од бездната

Точка - 17.07.2015

Европа дојде на работ од катастрофата кога преговорите меѓу Грците и нејзините доверители кон крајот на минатата седмица речиси пропаднаа, изјави во интервјуто објавено во петокот во атинскиот дневен весник Kathimerini, претседателот на Европскиот ...

Туск: Европа беше блиску до катастрофа при преговорите за Грција

Фактор - 17.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск призна дека за време на преговорите за грчката криза за долoт Европа “беше близу до катастрофа”, пренесе денеска агенција Ројтерс. Туск сведочидека за време на средбата во ноќта наспроти понеделникот ...

Лагард: Прашањето за исклучувањето на Грција од еврозоната е прецртано

Локално - 17.07.2015

Учесниците на самитот на Еврогрупата разговарале викендов за можноста за привремено повлекување на Грција од еврозоната, но повеќе таква опција не се разгледува. Ова го изјави во интервју за Пи-Би-Ес директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ...

Лагард: ММФ нема да учествува без реструктуирање на долгот на Грција

Точка - 17.07.2015

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), ќе учествува во третиот пакет меѓународна финансиска помош за Грција единствено под услов да биде понудена заокружена програма која вклучува реструктуирање на грчкиот долг, изјави во петокот извршната директорка ...

Што ќе поскапи во Грција?

Фактор - 17.07.2015

После постигнатиот договор меѓу Атина и кредиторите, нашиот јужен сосед ќе претрпи ценовни измени и зголемување на ДДВ-то од 13 на 23 отсто, со што одредени храни и услуги во супер маркетите ќе забележат поскапување .

Доналд Туск: Европа беше на работ од катастрофа

Вечер Прес - 17.07.2015

Европа беше на работ од катастрофа кога разговорите меѓу Грција и кредиторите речиси пропаднаа, вели првио човек на Европскиот совет Европа беше на работ од катастрофа кога разговорите меѓу Грција и нејзините ркедитори за новата финансиска помош ...

Лагард: ММФ може да учествува во „сеопфатен“ пакет кој ќе ја стабилизира Грција

Фактор - 17.07.2015

Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард изјавила дека фондот може да земе учество во „сеопфатен“ пакет кој ќе ја стабилизира економијата на Грција, да се направи грчкиот долг одржлив и да им овозможи на земјата да ...

Хрватска не сака да ја кофинансира Грција

Република - 17.07.2015

Хрватска е против идејата за привременото финансирање на Грција, изјавил во вторникот во Брисел хрватскиот министер за финансии Борис Лаловац, пренесува „ХИНА“. – Нашиот став е доста јасен и решавањето на привременото финансирање на Грција треба да ...

Хрватска е против идејата за кофинансирање на Грција

Пулс24 - 17.07.2015

Хрватска е против идејата за привременото финансирање на Грција, изјавил во вторникот во Брисел хрватскиот министер за финансии Борис Лаловац, пренесува „ХИНА“. – Нашиот став е доста јасен и решавањето на привременото финансирање на Грција треба да ...

Доналд Туск: Европа беше близу до катастрофа за време на преговорите со Грција!

Република - 17.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск призна дека за време на преговорите за грчката криза за долгoт Европа “беше близу до катастрофа”, пренесе денеска агенција Ројтерс, пишува „Фактор“.

Чешка нема да понесе никаков ризик заради заемот на Грција

Н.Македонија - 17.07.2015

На Чешка не и се заканува никаква загуба во случај на неплаќање на кредитите на Грција од Европскиот механизам за финансиска стабилизација (ЕМФС), објави чешкото Министерство за финансии Како што јави дописникот на МИА од Прага, според соопштението, ...

Туск: Европа поради Грција дојде на работ од бездната

Денар - 17.07.2015

Европа дојде на работ од катастрофата кога преговорите меѓу Грците и нејзините доверители кон крајот на минатата седмица речиси пропаднаа, изјави во интервјуто објавено во петокот во атинскиот дневен весник Kathimerini, претседателот на Европскиот ...

Еврогрупата одобри почеток на преговорите за пакетот на Грција

Денар - 17.07.2015

Министрите за финансии на еврозоната одобрија во четвртокот отпочнување на формални преговори со презадолжената Грција за третиот пакет помош, откако парламентот во Атина изутрината го усвои пакетот реформски мерки.

Грците и натаму оптимистични за туризмот

Deutsche Welle - 16.07.2015

Несигурната ситуација во Грција, сѐ уште не му задава главоболки на тамошниот туристички сектор. Развојот на политичката ситуација меѓутоа во наредните денови и тоа како би можел да влијае и врз грчкиот туризам.

Шојбле: Нема отпишување на грчкиот долг

Канал5 - 16.07.2015

Германскиот министер Волфганг Шојбле денеска изјави дека усвојувањето на реформите во грчкиот парламент е “важен чекор“, но дека нема да има директно отпишување на долгот на Грција, бидејќи тој не е поврзан со останувањето на таа земја во еврозоната.

Еврозоната одобри итен заем од 7 милијарди евра за Грција

Телма - 16.07.2015

Земјите членки на еврозоната одлучија денеска да и дадат на Грција итен заем од 7 милијарди евра за да и овозможат да ја одржи ликвидноста на својот финансиски систем, се додека не биде одобрен новиот пакет помош.

Еврозоната започнува преговори за Грција

Р.С.Европа - 16.07.2015

Министрите за финансии на еврозоната се согласија да почнат официјални преговори за финансиска помош за Грција, откако грчкиот парламент ги одобри условите за помош. Министрите денеска имале конференциски разговор, еден ден откако грчките пратеници ...

ЕК: Грција ги исполни условите за почеток на преговорите, Финска го поддржа пакетот

Макфакс - 16.07.2015

Грција на задоволителен начин го исполнила првиот услов за почеток на преговорите за третата програма меѓународна финансиска помош откако во нејзиниот парламент ноќта на четврток ги изгласа низата реформски мерки, соопшти Европската комисија, а ...

Еврогрупата одобри почеток на преговорие за пакетот на Грција

Макфакс - 16.07.2015

Министрите за финансии на еврозоната одобрија во четвртокот отпочнување на формални преговори со презадолжената Грција за третиот пакет помош, откако парламентот во Атина изутрината го усвои пакетот реформски мерки.

Еврогрупата одобри почеток на преговорие за пакетот на Грција

еМагазин - 16.07.2015

Министрите за финансии на еврозоната одобрија отпочнување на формални преговори со презадолжената Грција за третиот пакет помош, откако парламентот во Атина изутрината го усвои пакетот реформски мерки, пренесува Макфакс.

Еврогрупата пушта мост со кредит од 7 милијарди евра за Грција

Фактор - 16.07.2015

Министрите за финансии на еврозоната се согласија да и доделат 7 милијарди евра заем на Грција, објави „Bloomberg“, повикувајќи се на извор запознаен со одлуката. Заемот ќе биде официјално објавен во петок, откако парламентите на земјите членки ќе ...

Парламентот во Грција го одобри пакетот договорен со кредиторите

Фактор - 16.07.2015

Грчкиот парламент го усвои пакетот закони за реформи, кои беа договорени како предуслови за почеток на преговорите помеѓу Грција и другите земји од еврозоната за третата кредитна програма за земјата.

ЕК: Грција ги исполни условите за почеток на преговорите, Финска го поддржа пакетот

Точка - 16.07.2015

Грција на задоволителен начин го исполнила првиот услов за почеток на преговорите за третата програма меѓународна финансиска помош откако во нејзиниот парламент ноќта на четврток ги изгласа низата реформски мерки, соопшти Европската комисија, а ...

ЕК: Грција ги исполни условите за почеток на преговорите, Финска го поддржа пакетот

Денар - 16.07.2015

Грција на задоволителен начин го исполнила првиот услов за почеток на преговорите за третата програма меѓународна финансиска помош откако во нејзиниот парламент ноќта на четврток ги изгласа низата реформски мерки, соопшти Европската комисија, а ...

Шојбле: Нема отпишување на грчкиот долг

Денар - 16.07.2015

Германскиот министер Волфганг Шојбле денеска изјави дека усвојувањето на реформите во грчкиот парламент е „важен чекор“, но дека нема да има директно намалување на долгот на Грција, бидејќи тој не е поврзан со останувањето на таа земја во еврозоната.

ММФ: новата финансиска помош нема да ја спаси Грција

Р.С.Европа - 15.07.2015

Меѓународниот монетарен фонд објави дека на Грција ќе и биде неопходно поголемо олеснување на долгот од она што се подготвени да и го дадат лидерите на Европската унија. Според студијата на Фондот, објавена пред денешното гласање во грчкиот ...

ЕК предлага краткорочното финансирање на Грција од EFSM

Макфакс - 15.07.2015

Европската комисија предложи во средата краткорочното финансирање на Грција во висина од 7 милијарди евра да се обезбеди од Европскиот механизам за финансиска стабилност (EFSM), за кој инаку гарант е европскиот буџет, и покрај спротиставувањето на ...

Сем Вакнин: Единствен спас за Грција е излез од еврозоната

Нова ТВ - 15.07.2015

Аналитичарот и новинар Сем Вакнин ја коментира актуелната состојба во Грција, дали се одржливи мерките кои таа треба да ги преземе за излез од кризата и како земјата ќе ги враќа долговите.

Францускиот парламент го одобри договорот со Грција

МКД - 15.07.2015

Францускиот парламент денеска го одобри договорот на европските кредитори со Грција за трет пакет помош со кој Атина може да избегне банкрот и излегување од еврозоната. За договорот гласале 412 француски пратеници, додека 69 биле против, а 49 ...

Земан: Излегувањето на Грција од еврозоната е единствено разумно решение

Кирилица - 15.07.2015

Чешкиот претседател Милош Земан смета дека излегувањето на Атина од еврозоната ќе биде единствено разумно решение на грчката криза и дека финансиската состојба на Грција не оди во прилог на чешкото влегување во еврозоната.

Превисока цена за не мнoгу убедливиот проект евро

Правдико - 15.07.2015

Во меѓународниот печат доминираат критички оцени за договореното во Брисел: Грција веќе не е независна држава, нејзиното место во еврозоната во никој случај не е сигурно. Во леволибералниот весник „Либерасион“ од Париз „меѓу редови“ може да се ...

ММФ: Јавниот долг на Грција е неодржлив во голема мера

Фактор - 15.07.2015

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ја ажурираше и објави онлајн својата контроверзна анализа на одржливоста на долгот на Грција. „Јавниот долг на Грција е во неодржлив најголем степен“, пишува уште во првата реченица на анализата.

ММФ: На Атина ѝ требаат многу повеќе пари од актуелната процена

Sky - 15.07.2015

Mеѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека европските кредитори на Грција ќе мора да ѝ обезбедат „многу повеќе“ средства отколку што покажуваат сегашните процени, кои се неопходни за отписот на долгот, а кој е потребен за да се стабилизира ...

ММФ: На Грција ѝ треба поголемо отпишување на долгот

Денар - 15.07.2015

На Грција, поради разорените економија и банки во изминатите две седмици, ѝ е потребно многу поголемо отпишување на долгот од она кое се подготвени да го разгледуваат нејзините партнери во еврозоната, покажува доверливото истражување на ...

Дијселблом: Се губи разбирањето за Грција

Денар - 15.07.2015

Претседателот на Еврогрупата, холандскиот министер за финансии Јероен Дијселблом, предупреди во вторникот дека во Европа почнува да се губи разбирањето за Грција и порача дека референдуми во другите 18 членки на еврозоната би покажале неволност на ...

ЕК предлага краткорочното финансирање на Грција од EFSM

Денар - 15.07.2015

Европската комисија предложи краткорочното финансирање на Грција во висина од 7 милијарди евра да се обезбеди од Европскиот механизам за финансиска стабилност (EFSM), за кој инаку гарант е европскиот буџет, и покрај спротиставувањето на некои земји ...

Грција пак не исплати обврски спрема ММФ

Утрински - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. - Не беше извршено плаќање, изјави Џери Рајс портпарол на ММФ. На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата ...

Превисока цена за не мнoгу убедливиот проект евро

Deutsche Welle - 14.07.2015

Во меѓународниот печат доминираат критички оцени за договореното во Брисел: Грција веќе не е независна држава, нејзиното место во еврозоната во никој случај не е сигурно. Во леволибералниот весник „Либерасион“ од Париз „меѓу редови“ може да се ...

300-те милијарди долг на Грција повредни од Македонија

Дневник - 14.07.2015

Парите или човековите права, што му е поважно на Брисел? Во обид да се најде одговор, доволна илустрација е ако се спореди притисокот што врз Грција - почнувајќи од 2009, а особено откако Алексис Ципрас стана премиер - се вршеше од Европската Унија, ...

Грција одново не исплати обврски кон ММФ

24 Вести - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. - Не беше извршено плаќање, изјави Џери Рајс портпарол на ММФ. На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата ...

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

Алсат-М - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. - Не беше извршено плаќање, изјави Џери Рајс портпарол на ММФ. На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата ...

Земан: Разумно решение за грчката криза е излегување на земјата од еврозоната

Репортер - 14.07.2015

Чешкиот претседател Милош Земан смета дека излегувањето на Атина од еврозоната ќе биде единствено разумно решение на грчката криза, јави дописникот на МИА од Прага. Како што пренесе неговиот портпарол Јиржи Овчачек, Земан смета дека финансиската ...

Земан: Разумно решение за грчката криза е излегување на земјата од Еврозоната

+инфо - 14.07.2015

Чешкиот претседател Милош Земан смета дека излегувањето на Атина од еврозоната ќе биде единствено разумно решение на грчката криза, јави дописникот на МИА од Прага. Како што пренесе неговиот портпарол Јиржи Овчачек, Земан смета дека финансиската ...

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

+инфо - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. - Не беше извршено плаќање, изјави Џери Рајс портпарол на ММФ. На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата ...

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

Алфа - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера.

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

Сител - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. - Не беше извршено плаќање, изјави Џери Рајс портпарол на ММФ. На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата ...

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

Телеграф - 14.07.2015

На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата индустријализирана држава која почна да трупа неисплатени обврски кон ММФ Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера .

Грција ја пропушти и втората отплата на долгот спрема ММФ

Р.С.Европа - 14.07.2015

Грција ја пропушти и втората отплата на долгот спрема Меѓународниот монетарен фонд иако доби согласност од еврозоната за нова финансиска помош. Ова беше очекувано со оглед на тоа што Грција се соочува со недостиг на пари.

Британија не сака веќе да ѝ дава пари на Грција, ниту на кого било од еврозоната

МКД - 14.07.2015

Британскиот министер за финансии Џорџ Озборн ја отфрли можноста Лондон финансиски да учествува во новиот пакет помош за Грција. Озборн вчера за ова разговарал со министрите за финансии на земјите од еврозоната.

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

Нетпрес - 14.07.2015

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. – Не беше извршено плаќање, изјави Џери Рајс портпарол на Меѓународниот монетарен фонд. На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата ...

Хрватска не сака да учествува во кофинансирањето на Грција

Макфакс - 14.07.2015

Хрватска е против идејата за привременото финансирање на Грција да се обезбеди од Механизмот за европска финансиска стабилизација (ЕФСМ), фондот кој беше воспоставен во 2010-та година и за кои гарантираат сите 28 земји членки, бидејќи смета оти ...

ММФ: На Грција ѝ треба поголемо отпишување на долгот

Макфакс - 14.07.2015

На Грција, поради разорените економија и банки во изминатите две седмици, ѝ е потребно многу поголемо отпишување на долгот од она кое се подготвени да го разгледуваат нејзините партнери во еврозоната, покажува доверливото истражување на ...

Дијселблом: Се губи разбирањето за Грција

Макфакс - 14.07.2015

Претседателот на Еврогрупата, холандскиот министер за финансии Јероен Дијселблом, предупреди во вторникот дека во Европа почнува да се губи разбирањето за Грција и порача дека референдуми во другите 18 членки на еврозоната би покажале неволност на ...

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

Курир - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. - Не беше извршено плаќање, изјави Џери Рајс портпарол на ММФ, пренесе Миа.

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

А1 On - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. – Не беше извршено плаќање, изјави Џери Рајс портпарол на ММФ. На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата ...

Земан: Разумно решение за грчката криза е излегување на земјата од еврозоната

А1 On - 14.07.2015

Чешкиот претседател Милош Земан смета дека излегувањето на Атина од еврозоната ќе биде единствено разумно решение на грчката криза, јави дописникот на МИА од Прага. Како што пренесе неговиот портпарол Јиржи Овчачек, Земан смета дека финансиската ...

ММФ: На Грција ѝ треба поголемо отпишување на долгот

Точка - 14.07.2015

На Грција, поради разорените економија и банки во изминатите две седмици, ѝ е потребно многу поголемо отпишување на долгот од она кое се подготвени да го разгледуваат нејзините партнери во еврозоната, покажува доверливото истражување на ...

Грција не ја исплати втората транша од долгот кон ММФ

Sky - 14.07.2015

Грција го пропушти рокот да ја врати и втората транша од долгот кон Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), изјави портпаролот на ММФ, Гери Рајс. Атина требало синоќа, до 22 часот, да му врати 456 милиони евра на ММФ, но не се ни очекувало дека тоа ќе ...

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

Денешен - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. – Не беше извршено плаќање, изјави Џери Рајс портпарол на ММФ. На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата ...

За Чесите не е разумно Грција да остане во еврозоната

Вечер Прес - 14.07.2015

Претседателот Земан смета дека не може од чешките даночници да се бара да ги покриваат долговите на друга држава Чешкиот претседател Милош Земан смета дека излегувањето на Атина од еврозоната ќе биде единствено разумно решение на грчката криза, јави ...

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

Точка - 14.07.2015

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. – Не беше извршено плаќање, изјави Џери Рајс портпарол на Меѓународниот монетарен фонд. На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата ...

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

Локално - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. – Не беше извршено плаќање, изјави Џери Рајс портпарол на ММФ. На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата ...

Грција повторно не му плати на ММФ

еМагазин - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата индустријализирана држава која почна да трупа неисплатени обврски кон ММФ.

Грција пропушти да плати вторa обврска кон ММФ

Бизнис Вести - 14.07.2015

Грција западна во уште поголеми долгови кон Меѓународниот монетарен фонд, откако повторно не исплати обврска од 450 милиони евра, чиј рок на достасување истече синоќа, соопшти ММФ, пренесе Франс прес.

Британија не сака да учествува во спасувачката програма за Грција

Фактор - 14.07.2015

Британскиот министер за финансии Џорџ Озборн ќе се спротивстави на повиците Британија да земе учество во најновиот грчки спасувачки план, зад на гневот на Даунинг стрит дека идејата била донесена од Европската комисија со поддршка на Франција, ...

Грција ќе добие нов пакет финансиска помош, но што ќе даде за возврат?

МК News - 14.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, соопшти Доналд Туск претседател на Европскиот совет. За возврат грчкиот парламент треба до среда да изгласа пакет тешки реформи – Се е подготвено Европскиот механизам ...

Хрватска не сака да учествува во кофинансирањето на Грција

Точка - 14.07.2015

Хрватска е против идејата за привременото финансирање на Грција да се обезбеди од Механизмот за европска финансиска стабилизација (ЕФСМ), фондот кој беше воспоставен во 2010-та година и за кои гарантираат сите 28 земји членки, бидејќи смета оти ...

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

Вечер Прес - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера.

Земан: Грција да излезе од еврозоната

Н.Македонија - 14.07.2015

Чешкиот претседател Милош Земан смета дека излегувањето на Атина од еврозоната ќе биде единствено разумно решение на грчката криза, јави МИА Како што пренесе неговиот портпарол Јиржи Овчачек, Земан смета дека финансиската состојба на Грција не оди ...

ММФ подготвен за соработка со Грција

Денар - 14.07.2015

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) соопшти дека е подготвен за соработка со Грција и партнерите од Европската унија(ЕУ), за да се договори третиот спасувачки пакет за Атина. „ММФ е подготвен да соработува со грчките власти и европските партнери, за ...

Грција одново не исплати обврски спрема ММФ

Lider - 14.07.2015

Грција одново не му исплати на Меѓународниот монетарен фонд побарувања од 450 милиони евра чиј рок измина вчера. – Не беше извршено плаќање, изјави Џери Рајс портпарол на ММФ. На 30 јуни Грција не плати 1.5 милијарди евра и стана првата ...

Хрватска не сака да учествува во кофинансирањето на Грција

Денар - 14.07.2015

Хрватска е против идејата за привременото финансирање на Грција да се обезбеди од Механизмот за европска финансиска стабилизација (ЕФСМ), фондот кој беше воспоставен во 2010-та година и за кои гарантираат сите 28 земји членки, бидејќи смета оти ...

Уделот на Шпанија во вкупниот износ на помошта за Грција ќе биде до 12 отсто

Денар - 14.07.2015

Уделот на Шпанија во вкупниот износ од третиот пакет меѓународна финансиска помош за Грција, доколку планот за спас на грчката економија биде на крајот одобрен, ќе изнесува 11 до 12 отсто, изјави вo понеделникот шпанскиот премиер Маријано Рахој, ...

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

24 Вести - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

Решена грчката криза, нов заем за Атина

Вест - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

ЕУ нуди спас за Атина, а грчкиот парламент треба да го прифати

Канал5 - 13.07.2015

Лидерите на Грција, Германија, Франција и Европската унија синоќа постигнаа компромис околу договорот за спасувачкиот пакет за Атина. Предлогот треба да биде прифатен и од другите членки на еврозоната но и од грчкиот парламент, јавуваат новинските ...

Туск: Постигнат е едногласен договор за Грција

Телма - 13.07.2015

Самитот на еврозоната постигна едногласен договор за Грција, ова е пораката која претседателот на европскиот совет Доналд Туск ја напиша на Твитер. Во кратката порака се наведува дека сега се е подготвено за нова програма за финансиска помош од ...

Европските лидери се согласиле Грција да остане во еврозоната, Атина и кредиторите се договориле

Вест - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. Тоа го потврди и првиот човек на Советот на Европа, Доналд Туск, на ...

Постигнат договор - нови милијарди за Грција

Deutsche Welle - 13.07.2015

По маратонски 17-часовни преговори, утрово е постигнат договор меѓу земјите од еврозоната за нов пакет-помош за спас на Грција од банкрот. Атина ќе добие нови 86 милијарди евра, но под уште построги услови Грција и лидерите на земјите од еврозоната ...

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

Алсат-М - 13.07.2015

- Грција ќе добие нов заем во рамките на третата програма за спас, решија изутринава лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. - До почетокот на преговорите за новата спогодба Атина ќе добие „преоден заем“, изјави ...

Постигнат договор за Грција

Бизнис Инфо - 13.07.2015

Челниците на еврозоната, по цела ноќ преговори на маратонскиот самит во Брисел успеаја да постигнат договор околу Грција, потврди утрово претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Тој на својот Твитер профил напиша: Сè е подготвено Европскиот ...

ЕЗ: Најдобар договор за Грција

Телма - 13.07.2015

Лидерите на Еврозоната постигнаа договор за трет грчки заем по маратонските преговори во Брисел. Според нив ова е најдобар можен договор за Грција. -Можам целосно да го препорачам прифаќањето на овие преговори со целосно убедување, бидејќи верувам ...

Бакнеж за долга љубов „GREXIT“ е минато, Грција наградена со пакет тежок 86 милијарди евра

Канал5 - 13.07.2015

Бакнеж за долга љубов. Грција останува во Еврозоната, барем во догледно време. По 17-часа исцрпни преговори, премиерот Ципрас прифати речиси се што европските лидери ставија на маса. За возврат, експресно доби нови 86 милијарди евра, пари кои треба ...

Оланд: Со договорот Грција останува во еврозоната

Телма - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови - да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

24 Вести - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, јави ТАСС. Седницата е прекината заради одржување на серија билатерални средби и прецизирање на одделни позиции.

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Алсат-М - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Еврозоната согласна Грција да остане членка

24 Вести - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е заемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

24 Вести - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

Алсат-М - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Договор на средбата на Еврогрупата, Атина ќе добие нов заем

Утрински - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

Оланд: Договорот ќе ја задржи Грција во еврозоната

Утрински - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови - да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Еврозоната договори трета исплата на Грција од 87 милијарди евра

А1 On - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата програма за спас, решија изутринава лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. – До почетокот на преговорите за новата спогодба Атина ќе добие „преоден заем“, изјави ...

Oланд ја поздрави ‘историската’ одлука на ЕУ и ‘смелиот’ избор Ципрас

Макфакс - 13.07.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го поздрави договорот во склучен во понеделникот во мугрите во Брисел, нарекувајќи го „историска одлука која на Грција ѝ овозможува да остане во евозоната“, истовремено истакнувајќи го „смелиот избор“ на грчкиот ...

Британски Телеграф: Аранжманите за одмор во Грција намалени до 70%

Капитал - 13.07.2015

Аранжманите за одмор во Грција се намалени до 70% со цел туристичките агенции да се обидат да ги убедат семејствата да го игнорираат ризикот од недостаток на храна, лекови и кеш и сепак да се одлучат да летуваат во Грција.

Грција ќе добие нов заем, одлучија лидерите од еврозоната

Курир - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата програма за спас, решија изутринава лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. - До почетокот на преговорите за новата спогодба Атина ќе добие „преоден заем“, изјави ...

НАТО повеќе од ЕУ се плаши дека Грција може да ги зајакне врските со Русија

МКД - 13.07.2015

Северноатлантската воена алијанса НАТО многу повеќе од Брисел се плаши од евентуалното излегување на Грција од еврозоната и ослабувањето на нејзините врски со ЕУ, а причината е можното економско и стратегиско зближување меѓу Атина и Москва, тврди ...

Грција ги преживеа преговорите, и избегна излез од еврозоната

Алфа - 13.07.2015

По напорните и тешки 17- часовни преговори во Брисел, Грција рано утринава успеа да постигне договор за трет пакет меѓународна финансиска помош која и беше многу потребна, со што и избегна излез од еврозоната.

Камерон: Договорот со Грција дава стабилност и шанса да се избегне кризата

Макфакс - 13.07.2015

Договорот за новиот пакет финансиска помош за Грција осигурува стабилност и можност да се избегне кризата во еврозоната, изјави во понеделникот британскиот премиер Дејвид Камерон. Самитот на челниците на земјите од еврозоната заврши во понеделникот ...

Грција останува во Еврозоната- ЕУ лидерите одобрија пакет за помош

Сител - 13.07.2015

Грција останува во еврозоната – лидерите донесоа одлука, - ќе и дадат нов заем во замена за ветените реформи. По најдолгиот состанок во историјата на Европа, кој траеше 17 часа –челниците на еврозоната задоволни – решение е пронајдено, Грција ќе ...

Уделот на Шпанија во вкупниот износ на помошта за Грција ќе биде до 12 отсто

Макфакс - 13.07.2015

Уделот на Шпанија во вкупниот износ од третиот пакет меѓународна финансиска помош за Грција, доколку планот за спас на грчката економија биде на крајот одобрен, ќе изнесува 11 до 12 отсто, изјави ви понеделникот шпанскиот премиер Маријано Рахој, ...

ММФ подготвен за соработка со Грција

Макфакс - 13.07.2015

Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) соопшти дека е подготвен за соработка со Грција и партнерите од Европската унија(ЕУ), за да се договори третиот спасувачки пакет за Атина. „ММФ е подготвен да соработува со грчките власти и европските партнери, за ...

Има договор: Грција ќе добие нова финансиска помош

Кирилица - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

„Политико“: НАТО стравува дека Грција може да ги засили врските со Русија

А1 On - 13.07.2015

Северноатланскиот воено-политички сојуз НАТО многу повеќе од Брисел стравува Грција да не ја напушти еврозоната и нејзините врски со ЕУ да не ослабнат, а причината можно е да биде економското и стратешко зближување меѓу Атина и Москва, тврди ...

„Политико“. НАТО стравува дека Грција може да ги засили врските со Русија

Алфа - 13.07.2015

Русија ќе има корист од излегувањето на Грција од еврозоната, но тоа е само една од причините поради кои НАТО стравува од ваквиот развој на ситуацијата. Северноатланскиот воено-политички сојуз НАТО многу повеќе од Брисел стравува Грција да не ја ...

НАТО стравува дека Грција може да ги засили врските со Русија

+инфо - 13.07.2015

Северноатланскиот воено-политички сојуз НАТО многу повеќе од Брисел стравува Грција да не ја напушти еврозоната и нејзините врски со ЕУ да не ослабнат, а причината можно е да биде економското и стратешко зближување меѓу Атина и Москва, тврди ...

Оланд: Со договорот Грција останува во еврозоната

Кирилица - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови - да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Падна одлука: Грција ќе добие нова позајмица

Нетпрес - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната , наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

Алфа - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата. Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, ...

По 22 часа преговори, Грција доби нова финансиска „инфузија“

+инфо - 13.07.2015

ја ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

Алфа - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Еврозоната согласна Грција да остане членка

А1 On - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. – Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

А1 On - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, јави ТАСС. – Седницата е прекината заради одржување на серија билатерални средби и прецизирање на одделни позиции, изјави тој.

Туск: Обезбедена финансиска помош за Грција во замена за сериозни реформи

МРТ - 13.07.2015

Одлуката е донесена по 22 часа преговори... Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

Сител - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

А1 On - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

ОЛАНД: Им дадовме надеж на Грците

Телеграф - 13.07.2015

Европските лидери успеаја да ја постигнат главната цел на преговорите - да го зачуваат единството и солидарноста на еврозоната, нагласи Оланд Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при ...

Оланд: Договорот со Грција ќе и дозволи да остане во еврозоната

Сител - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови - да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Курир - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

Алфа - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка ...

Грција останува во еврозоната и добива нов пакет помош

Кајгана - 13.07.2015

Лидерите на деветнаесетте земји кои ја сочинуваат еврозоната, по маратонскиот самит во Брисел успеаа да постигнат договор за новиот пакет помош за Грција и останување на оваа земја во системот со заедничка валута.

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

Сител - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, јави ТАСС. - Седницата е прекината заради одржување на серија билатерални средби и прецизирање на одделни позиции, изјави тој.

Еврозоната согласна Грција да остане членка

+инфо - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

Курир - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, пренесе МИА. - Седницата е прекината заради одржување на серија билатерални средби и прецизирање на одделни позиции, изјави ...

Оланд: Договорот со Грција ќе и овозможи да остане во еврозоната

Нетпрес - 13.07.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека договорот на средбата на лидерите на еврозоната ќе и овозможи на Грција да остане во монетарната унија под услов да ги почитува правилата на Европската унија.

Ципрас, Оланд, Меркел и Туск постигнале компромис?

Р.С.Европа - 13.07.2015

Лидерите на Грција, Германија, Франција и Европската унија во текот на изминатата ноќ постигнале компромис околу договорот за спасувачкиот пакет за Атина. Предлогот сега би требало да биде прифатен од другите членки на еврозоната, јавуваат ...

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Сител - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Русија со енергенси ќе ја вади Грција од криза

Капитал - 13.07.2015

Кремљ се подиректно се инволвира во грчката криза. По минатонеделната изјава дека Русија ќе ја помогне Грција доколку таа го побара тоа, оваа недела веќе има ветување дека преку директна испорака на енергенси ќе се подржи грчката економија.

ПРЕОДЕН ЗАЕМ: Со грчките пари ќе се управува однадвор

Телеграф - 13.07.2015

До крајот на оваа недела грчкиот парламент треба да го поддржи главниот дел од одлуката, која беше донесена денеска, меѓу која и одвојувањето на фондот од 50 милијарди евра грчка државна сопственост Грција ќе добие нов заем во рамките на третата ...

Најден договор со Грција

Нова ТВ - 13.07.2015

На само 15 минути пред отворањето на берзите во Европа, Еврогрупата најави дека е најден компромисен договор за решавањето на грчката криза. Веста прв ја јави белгискиот премиер а потоа тоа беше потврдено од германски владини извори.

Еврозоната постигна согласност за нова помош со Грција

Р.С.Европа - 13.07.2015

Лидерите на еврозоната на разговорите кои траеле целата ноќ едногласно се согласија за нова програма за финансиска помош на Грција. Ова го напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Грција останува во еврозоната

Нова ТВ - 13.07.2015

На само 15 минути пред отворањето на берзите во Европа, Еврогрупата најави дека е најден компромисен договор за решавањето на грчката криза по 17 часа интензивни преговори. Добрата вест ја потврдија и самите берзи кои утринава во 9 часот покажаа ...

ГРЦИЈА СЕ СПАСИ: ЕУ ќе ѝ даде помош

Телеграф - 13.07.2015

Одлуката беше донесена по 22 часа преговори. Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Лидерите на еврозоната постигнааа договор за Грција

Репортер - 13.07.2015

Лидерите на земјите членки на еврозоната постигнаа „едногласен“ договор по маратонските разговори за трет заем за Грција, соопшти претседателот на Советот на Европската унија (ЕУ) Доналд Туск, пренесуваат светските медиуми.

Лидерите на еврозоната постигнаа компромис за нов пакет помош за Грција

Капитал - 13.07.2015

Лидерите на Грција, Германија, Франција и претставникот на Советот на ЕУ, Доналд Таск, ноќта постигнале компромис за долгот на Атина, кој ќе биде претставен и на останатите лидери на еврозоната.

Твит за историја: Ќе се спасат и Грција и еврозоната!

Кирилица - 13.07.2015

Самитот на еврозоната постигна едногласен договор за помош на Грција, кој овозможува оваа земја да остане во еврозоната, порача претседателот на европскиот совет Доналд Туск во статус на Твитер.

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Алфа - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во ...

Постигнат договор за грчката криза (ВИДЕО)

МКД - 13.07.2015

По 17 часа маратонски разговори, лидерите на еврозоната постигнаа договор за трет пакет финансиска помош за задолжената Грција, со што е отстранет ризикот земјата да ја напушти еврозоната.

Оланд: Договорот со Грција ќе и овозможи да остане во еврозоната

А1 On - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе и овозможи на Грција да остане во монетарната унија под услов да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Лидерите од еврозоната ќе дадат 87 милијарди евра нов заем на Грција

+инфо - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата програма за спас, решија изутринава лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. - До почетокот на преговорите за новата спогодба Атина ќе добие „преоден заем“, изјави ...

Постигнат договор, Грција останува во еврозоната

Макфакс - 13.07.2015

Лидерите на деветнаесетте земји коишто ја сочинуваат еврозоната по маратонскиот самит во Брисел успеаа да постигнат договор за новиот пакет помош за Грција и останување на оваа земја во системот со заедничка валута.

Лидерите на еврозоната постигнаа едногласен договор за Грција

Академик - 13.07.2015

„Самитот на еврозоната постигна едногласен договор за Грција“, изјави претседателот на Eвропскиот совет, Доналд Туск. „Постигнат е едногласен договор, кој ќе се спроведе со сериозни реформи и финансиска поддршка“, додаде Туск, посочувајќи дека за ...

Оланд: Договорот со Грција ќе и овозможи да остане во еврозоната

Алфа - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе и овозможи на Грција да остане во монетарната унија под услов да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

Сител - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

Грција ќе добие 86 милијарди евра во следните три години

Капитал - 13.07.2015

Нов заем од 86 милијарди евра ќе добие Грција во рамките на третата програма за спас на земјата од банкрот, а официјална Атина во рок од два дена ќе мора да усвои уште построги мерки на штедење Грција и лидерите на земјите од еврозоната утрово ...

Нов заем, но и сериозни реформи за Грција

МРТ - 13.07.2015

До крајот на неделава грчкиот Парламент треба да го поддржи главниот дел од одлуката, меѓудругото и одвојувањето на фондот од 50 милијарди евра грчка државна сопственост. Фондот ќе биде управуван од надзорен орган, при што ќе биде остварен профит, ...

Вонредно од Брисел! Има договор за Грција

Локално - 13.07.2015

Има договор за Грција, објави десетина минути пред 9 часот по македонско време белгискиот премиер Шарл Мишел. Секунди подоцна истата вест ја черна на Твитер и неговиот колега од Малта Џозеф Мускат.

Камерон: Договорот со Грција дава стабилност и шанса да се избегне кризата

Точка - 13.07.2015

Договорот за новиот пакет финансиска помош за Грција осигурува стабилност и можност да се избегне кризата во еврозоната, изјави во понеделникот британскиот премиер Дејвид Камерон. Самитот на челниците на земјите од еврозоната заврши во понеделникот ...

Еврозоната согласна Грција да остане членка -решение во Среда

Локално - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. – Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Ципрас, Оланд, Меркел и Туск постигнале компромис?

Бриф - 13.07.2015

Лидерите на Грција, Германија, Франција и Европската унија во текот на изминатата ноќ постигнале компромис околу договорот за спасувачкиот пакет за Атина. Предлогот сега би требало да биде прифатен од другите членки на еврозоната, јавуваат ...

Меркел: Најважната валута е веќе загубена

Точка - 13.07.2015

Лидерите на еврозоната ѝ рекле на Грција дека мора да ги врати нејзините клучни реформи пред да отворат преговори за нов финансиски спас за да ја задржат во европската валутна област. Од левичарскиот премиер Алексис Ципрас ќе биде побарано да ги ...

По 17 часа преговори: Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

еМагазин - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Оланд: Договорот со Грција ќе и дозволи да остане во еврозоната

Денешен - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови – да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Судбината на Грција е решена

Фактор - 13.07.2015

Лидерите од Еврогрупата, кои заседаваат од недела попладне очигледно постигнале договор за Грција. Формулата, околу која се вртеа напорите за изнаоѓање на компромис, е добро позната: реформи против пари.

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Вечер Прес - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите" Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во ...

Туск: Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

Република - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Постигнат компромис за грчкиот долг, Грција останува во еврозоната

Точка - 13.07.2015

Лидерите на Грција, Германија и Франција изминатата ноќ постигнаа компромис за долгот на Атина, кој ќе им биде претставен на останатите лидери на еврозоната, потврди утринава претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Таск.

Оланд: Договорот со Грција ќе и овозможи да остане во еврозоната

Точка - 13.07.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека договорот на средбата на лидерите на еврозоната ќе и овозможи на Грција да остане во монетарната унија под услов да ги почитува правилата на Европската унија.

Грција е спасена: Добива трет пакет помош и останува во еврозоната

еМагазин - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

Република - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

Крај на грчката драма: Атина и доверителите постигнаа договор

Sky - 13.07.2015

Лидерите од еврозоната постигнаа „договор“ за финансиска помош на Грција, која пет месеци се обидуваше да најде компромис со доверителите. Претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск преку Твитер објави дека „едногласно“ е постигнат договор со ...

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

Канал 77 - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, јави ТАСС. – Седницата е прекината заради одржување на серија билатерални средби и прецизирање на одделни позиции, изјави тој.

Оланд: Договорот со Грција ќе и дозволи да остане во еврозоната

Република - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови – да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Договорот во Брисел ja турка Грција кон предвремени избори наесен

Локално - 13.07.2015

Договорот на лидерите од еврозоната за зачувување на местото на Грција во Еврозоната не значи само нови милиадри за Атина, туку и предвремени парламентарни избори. Во 9,40 наутро премиерот на Белгија напиша на Твитер само еден збор: “Договор”.

Зарем некој веруваше дека Грција нема да биде спасена?

еМагазин - 13.07.2015

Кога некој од ЕУ ќе ме праша кога Македонија ќе влезе во ЕУ, секогаш им го кажувам нашиот виц дека Македонија ќе стане дел од Унијата, кога таа ќе се распадне. Се надевам дека тоа нема да случи, а и европските лидери со одлуката за ново спасување на ...

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

Денешен - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Постигнат договор за Грција на средбата на еврогрупата!

Вечер Прес - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател ...

Што ја чека Грција по договорот?

Вечер Прес - 13.07.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска објави дека на самитот на лидерите на еврозоната е постигнат едногласен договор за програмата за помош на Грција. Договорот е постигнат по целовечерните разговори во Брисел чија цел беше обид за ...

Еврозоната сепак се согласи да ја спаси Грција

Локално - 13.07.2015

На самитот на земјите од еврозоната е постигнат договор за финансиска помош за Грција по 17-часовни преговори . Според информациите од состанокот на шефовите на државите или влади на земјите од Еврозната, третата исплата на помош на Грција во ...

Грција ќе добие 86 милијарди евра, но во замена на тешки реформи

Фактор - 13.07.2015

Грција ќе добие 86 милијарди евра како дел од третата спасувачка програма за земјата, ова беше јасно по долгата 15 часовна средба на лидерите на еврозоната. Самата Атина побарала 53,5 милијарди евра.

Прекинат состанокот на лидерите од еврозоната заради прецизирање на позициите

Локално - 13.07.2015

Состанокот на лидерите од еврозоната е прекинат на половина час заради презицирање на позициите, изјави извор од средбата, јави ТАСС. – Седницата е прекината заради одржување на серија билатерални средби и прецизирање на одделни позиции, изјави тој.

“Wall Street Journal”: Митот за руската помош за Грција е разоткриен

Локално - 13.07.2015

Преговорите со доверителите за третиот спасувачки пакет за Грција ставија крај еднаш засекогаш на популарниот мит, според кој Атина може да се потпре на Русија за помош, пишува “Волстрит џурнал”.

Грција доби нова листа од услови

Бизнис Вести - 13.07.2015

Грција доби нова листа од дополнителни услови на завршената средба денес на Еврогрупата во Брисел. Министрите за финансии на земјите од еврозоната подготвија листа со услови кон Грција, кои треба да бидат исполнети за да започнат преговори за нов ...

Грција ќе добие нов пакет финансиска помош, но што ќе даде за возврат?

Вечер Прес - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, соопшти Доналд Туск претседател на Европскиот совет. За возврат грчкиот парламент треба до среда да изгласа пакет тешки реформи Грција ќе добие нова финансиска помош, ...

Оланд: Грција ќе остане во еврозоната и ќе добие 80 милијарди евра

Sky - 13.07.2015

Грција ќе остане членка на еврозоната и со побараните драстични реформи и заштеди, од ЕУ ќе добие поддршка од 80 милијарди евра за да може да ги заздрави економијата и државата, за на крај да може да го отплати долгот од 250 милијарди евра.

Еврозоната ќе и даде нов заем на Грција

Вечер Прес - 13.07.2015

До крајот на оваа недела грчкиот Парламент треба да го поддржи главниот дел од одлуката, која беше донесена денеска, меѓу која и одвојувањето на фондот од 50 милијарди евра грчка државна сопственост кој ќе управуван од надзорен орган Грција ќе добие ...

Понуда до Ципрас: Или распродавај ја Грција, или гитла од еврото

Локално - 13.07.2015

Германија се наметне во заклучоците на Еврогрупата за Грција. Тие ја стави владата на Алексис Ципрас пред избор – или да распродаде под раководство на надворешен брокер и да зачкори во сите предизборни ветувања, или да ја извади заедно со нив Грција ...

„Политико“: НАТО стравува дека Грција може да ги засили врските со Русија

Денешен - 13.07.2015

Северноатланскиот воено-политички сојуз НАТО многу повеќе од Брисел стравува Грција да не ја напушти еврозоната и нејзините врски со ЕУ да не ослабнат, а причината можно е да биде економското и стратешко зближување меѓу Атина и Москва, тврди ...

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

Денешен - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

Напнато во Брисел: Тешките преговори меѓу Грција и кредиторите траат цела ноќ

Република - 13.07.2015

Лидерите на еврозоната во Брисел разговарале цела ноќ во настојувањето да се сложат околу условите за новата програма за помош на Грција. Според извештаите на странските медиуми, повеќе од 13 часа се преговара за нацрт компромисниот договор што е на ...

Постигнат договор - нови милијарди за Грција

Тера - 13.07.2015

Грција и лидерите на земјите од еврозоната утрово постигнаа нов договор за помош на земјата по 17-часовни маратонски преговори во Брисел. Договорот експресно беше прогласен за историски од водечките европски политичари, а претседателот на Европската ...

Пак пресврт во Брисел! Ципрас со инфарктен разговор по телефон, Грција аут од Еврозоната?

Локално - 13.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас излегол да зборува по телефон за излегување од еврозоната. Тоа се случило пред некоj час, пренесуваат новинари од Брисел . Најверојатно премиерот на нашиот јужен сосед ќе бара поддршка за својата позиција за тешката ...

Туск: Постигнат е едногласен договор за Грција

Либертас - 13.07.2015

Самитот на еврозоната постигна едногласен договор за Грција, ова е пораката која претседателот на европскиот совет Доналд Туск ја напиша на Твитер. Во кратката порака се наведува дека сега се е подготвено за нова програма за финансиска помош од ...

Оланд: Европските лидери успеаја да го зачуваат единството и солидарноста на еврозоната

еМагазин - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови - да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Канал 77 - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. – Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Што вети Грција, за да остане во еврозоната?

Фактор - 13.07.2015

Грција постигна прелиминарен договор денес за трета спасувачка програма во износ од десетици милијарди евра од нејзините партнери во 19-члената еврозона. Договорот вклучува строги економски мерки, кои Грција ќе мора брзо да ги помине како закони, ...

Грција е спасена!

Бизнис Вести - 13.07.2015

Дека Грција е спасена, соопштија неколку лидери на земјите од Еврозоната во Twitter. Малтешкиот премиер Јозеф Мускат, белгискиот Шарл Мишел и Доналд Туск соопштија за стигнат компромис и договор меѓу доверителите и Грција.

Поради недостиг на средства Грција денес нема да му плати на ММФ?

Фактор - 13.07.2015

Грција нема да ја плати последователната обврска кон Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), објави „Reuters“, повикувајќи се на свои извори. Денес Атина треба да плати 450 милиони евра од обврските кон Фондот, но нема да може да го направи поради ...

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Република - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. – Постигнато е заемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Дали Обама ќе го исполни ветувањето на Буш

Н.Македонија - 13.07.2015

Колку последните случувања во Грција може да имаат некакво влијание за забрзување или за забавување на евроинтегративните процеси на Македонија во НАТО и во ЕУ е прашање што им го поставивме на домашни и на странски експерти и аналитичари.

Еврозоната согласна Грција да остане членка

Идивиди - 13.07.2015

Лидерите на државите од еврозоната донесоа одлука да ја остават Грција во еврозоната „врз основа на согласност постигнат со Атина за исполнување на обврските кон кредиторите“. - Постигнато е взаемно разбирање за трета програма за помош за Грција за ...

Има договор на средбата на еврогрупата за Грција

Lider - 13.07.2015

Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со средбата на еврозоната посветена на Грција.

Лидерите од еврозоната одлучија да и дадат нов заем на Грција

Lider - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата спасувачка програма, е едногласна одлука која изутринава ја донесоа лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. До почетокот на преговорите за таа спогодба Атина ќе добие ...

Еврогрупата бара од Грција за три дена да претстави долгорочни реформи

Денар - 13.07.2015

Министрите за финансии на 19-те земји членки на еврозоната (Еврогрупата), го завршија состанокот во неделата со нови барања кои Грција треба да ги прифати во следните три дена, како услов за започнување на преговорите за третиот пакет финансиска ...

Договорот со Грција ќе и дозволи да остане во еврозоната

Идивиди - 13.07.2015

Брисел, 13 јули 2015 (МИА) - Грција ќе добие нова финансиска помош, одлучија едногласно лидерите од еврозоната, наведе Доналд Туск претседател на Европскиот совет кој претседаваше со . - Се е подготвено Европскиот механизам за стабилност да обезбеди ...

Русија има намера да ѝ помогне на Грција со испорака на енергенси

Денар - 13.07.2015

Русија разгледува можност за директна испорака на енергенси на Грција за да ја поддржи нејзината економија, изјавил рускиот министерот за енергетика Александр Новак. Русија „има намера да ја поддржи обновата на грчката економија со ширење на ...

Oланд ја поздрави ‘историската’ одлука на ЕУ и ‘смелиот’ избор на Ципрас

Денар - 13.07.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го поздрави договорот во склучен денеска во мугрите во Брисел, нарекувајќи го „историска одлука која на Грција ѝ овозможува да остане во евозоната“, истовремено истакнувајќи го „смелиот избор“ на грчкиот премиер ...

Еврозоната договори трета исплата на Грција од 87 милијарди евра

Lider - 13.07.2015

Грција ќе добие нов заем во рамките на третата програма за спас, решија изутринава лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. – До почетокот на преговорите за новата спогодба Атина ќе добие „преоден заем“, изјави ...

Еврозоната договори трета исплата на Грција од 87 милијарди евра

Идивиди - 13.07.2015

Брисел, 13 јули 2015 (МИА) - Грција ќе добие нов заем во рамките на третата програма за спас, решија изутринава лидерите на земјите од еврозоната по 17-часовниот состанок во Брисел. - До почетокот на преговорите за новата спогодба Атина ќе добие ...

НАТО се плаши да ја отстапи Грција на Русија

Lider - 13.07.2015

Русија ќе има полза од излегувањето на Грција од еврозоната, а тоа е само една од причините зошто НАТО се плаши од ваквиот развој на ситуацијата, пишува американскиот магазин „Политико“. „Владимир Путин тежнее да го ослабне единствениот европски ...

Оланд: Договорот со Грција ќе и дозволи да остане во еврозоната

Lider - 13.07.2015

Договорот на средбата на високо ниво на еврозоната ќе обезбеди Грција да остане во монетарната унија при услови – да ги почитува правилата на Европската унија, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд.

Постигнат договор, Грција останува во еврозоната

Денар - 13.07.2015

Лидерите на деветнаесетте земји коишто ја сочинуваат еврозоната по маратонскиот самит во Брисел успеаа да постигнат договор за новиот пакет помош за Грција и останување на оваа земја во системот со заедничка валута.

Камерон: Договорот со Грција дава стабилност и шанса да се избегне кризата

Денар - 13.07.2015

Договорот за новиот пакет финансиска помош за Грција осигурува стабилност и можност да се избегне кризата во еврозоната, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон. Самитот на челниците на земјите од еврозоната заврши во понеделникот во ...