TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВОНРЕДНА ВЕСТ) Шок во светот – Русија почна пресметка со Турција, ова е нивниот прв потег

Репортер - 29.11.2015

Откако турските сили го соборија рускиот воен авион, денеска низ социјалните мрежи се појави видео во кое може да се забележи како Русија започна со воена интервенција над Турција. Претходно претседателот на САД Барак Обама и на Франција Францоис ...

По уривањето на рускиот авион, Турција не го нарушува просторот на Грција

Макфакс - 29.11.2015

Турската воена авијација откако го собори рускиот „Су-24“ над Сирија, драстично го намали нарушувањето на грчкиот воздушен простор, соопшти Генералштабот на Вооружените сили на Грција. Се истакнува, исто така, дека вообичаено Турција дневно десет ...

Шок во светот: Русија почна пресметка со Турција, ова е нивниот прв потег

Сител - 29.11.2015

Откако турските сили го соборија рускиот воен авион, денеска низ социјалните мрежи се појави видео во кое може да се забележи како Русија започна со воена интервенција над Турција. Претходно претседателот на САД Барак Обама и на Франција Францоис ...

Физичарите: И Турција и Русија лажат за авионот, обете сценарија се научно невозможни (ВИДЕО)

МКД - 29.11.2015

Д-р Том ван Дорслер и д-р Џовани Лапента од Католичкиот универзитет во Ловен велат дека авионот летал премногу брзо за да биде точна турската теза и не би можел да сврти за 90 степени, како што велат Русите.

Физичарите тврдат: Ни Русите, ни Турците не ја зборуваат вистината за падот на авионот

Press24 - 29.11.2015

Двајца научници од Белгија тврдат дека и Русите и Турците лажат за соборувањето на рускиот воен авион од страна на турксите власти, пишува британски Independent. Др. Тм ван Дорслер и др. Џовани Лапента, на официјалната страна на Католичкиот ...

СОБОРЕН АВИОН: Телото на ликвидираниот пилот предадено на турските власти

Телеграф - 29.11.2015

Телото на пилотот им било предадено на турските власти утрово. Сè уште не е познато кој претходно го имал телото Телото на рускиот пилот кој беше убиен по соборувањето на авионот од страна на Турција е предадено на турските власти , изјави премиерот ...

Турција нагло престана да го нарушува грчкиот воздушен простор (ВИДЕО)

МКД - 29.11.2015

Воените авиони на Турција нагло престанале да го нарушуваат воздушниот простор на Грција откако Турците на 24 ноември го соборија рускиот бомбардер во Сирија, рекол дипломатски извор од Атина.

Десет факти за бомбардерот Су-24

Руска реч - 29.11.2015

Су-24, авионот што турската авијација го собори на 24 ноември има важна улога во операциите што Русија ги спроведува против терористите во Сирија. „Руска реч на македонски“ ви претставува 10 факти за еден од најпознатите руски воени ...

Ни Турција, ни Русија не ја кажуваат вистината за рушењето на авионот

еМагазин - 29.11.2015

Пресметките покажуваат дека рускиот авион, кој беше соборен од Турците, можел максимално да биде на турска територија само 10 секунди, а руската верзија се коси со законите на физиката, пишува Индипендент.

Ескалацијата Русија-Турција не може да се избегне, Русија не може да изгледа слаба…

Локално - 29.11.2015

Соборувањето од Турција на рускиот авион нема да предизвика конфликт од поголеми размери меѓу Русија и НАТО. Но ќе доведе до застој во односите меѓу Москва и Западот, тврди во својот коментар DW.

Песков: Ќе следи соодветна реакција

Lider - 29.11.2015

Претседателот на Русија е мобилизиран до степен каков што бараат околностите, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков. Турција со соборувањето на рускиот Су-24 ѝ фрли на Русија предизвик без преседан, а реакцијата ќе биде соодветна ...

Украински пратеници ги „одликуваа“ турските пилоти кои го соборија рускиот авион

Утрински - 28.11.2015

Пратениците од Врховната рада на Украина Јулиј Мамчур и Алексеј Гончаренко, симболично ги „одликуваа“ турските пилоти, кои го соборија рускиот бомбардер Су-24, поставувајќи на оградата на амбасадата на Турција во Киев, црвена ѕвезда, јавија ...

Ердоган: Тажен сум поради урнатиот руски авион

24 Вести - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вели дека е тажен поради уривањето на рускиот воен авион од страна на турските сили. Пред свооте поддржувачи, тој денеска прво го оправда потегот на Турција и ја критикуваше акцијата на Русија во Сирија, за ...

Ердоган се кае: Турција жали за соборениот руски авион

Press24 - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази жалење поради соборувањето на рускиот авион и порача дека Турција не сакала тоа никогаш да се случи. Ердоган пред да изрази жалење, повторно ја критикувал Русија поради нејзините акции во Сирија.

Соборувањето на рускиот авион може да го усложни мировниот процес во Сирија

Алфа - 28.11.2015

Соборувањето на рускиот воен авион до сириската граница може да му наштети на сирискиот мировен процес, изјави во Стокхолм специјалниот пратеник на ОН во Сирија Стефан де Мистура. Соборувањето на рускиот воен авион до сириската граница може да му ...

Песков: Ќе следи соодветна реакција

Руска реч - 28.11.2015

Претседателот на Русија е мобилизиран до степен каков што бараат околностите, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј ...

ЗАПОЧНА: Руската освета кон Турција!

Репортер - 28.11.2015

Откако турските авиони го урнаа рускиот воен авион на сиријската граница, страстите не се смируваат. Русија и Турција си разменуваат тешки зборови ( особено Владимир Путин и Реџеп Ердоган), додека премиерот Ахмет Давутоглу и рускиот министер за ...

„Путин е целосно мобилизиран против заканата од Турците, синот на Ердоган има интерес со нафтата“

МКД - 28.11.2015

Рускиот лидер е спремен за долго заладување и е „целосно мобилизиран“ во справувањето со досега невидената закана од Турција, рече денеска портпаролот на Владимир Путин, Дмитри Песков. Денеска Путин потпиша уредба, која стапи во сила веднаш, со која ...

Соборувањето на рускиот авион може да го усложни мировниот процес во Сирија

А1 On - 28.11.2015

Соборувањето на рускиот воен авион до сириската граница може да му наштети на сирискиот мировен процес, изјави во Стокхолм специјалниот пратеник на ОН во Сирија Стефан де Мистура. – Со сигурност не помогна.

Украински пратеници симболично го наградија со црвена ѕвезда турскиот пилот што го собори Су-24

Сител - 28.11.2015

Пратениците од Врховната рада на Украина Јулиј Мамчур и Алексеј Гончаренко, симболично го наградија турскиот пилот, што го собори рускиот бомбардер Су-24, поставувајќи на оградата на амбасадата на Турција во Киев, црвена ѕвезда, јавија украинскиот ...

Соборувањето на рускиот авион може да ја докомплицира ситуацијата во Сирија

Телеграф - 28.11.2015

Турција и Русија вода вербална војна од 24 ноември, кога турската авијација го собори рускиот воен авион Соборувањето на рускиот воен авион до сириската граница може да му наштети на сирискиот мировен процес, изјави во Стокхолм специјалниот пратеник ...

УКРАИНА: Пратеници симболично го наградија турскиот пилот што го урна рускиот авион

Телеграф - 28.11.2015

Гончаренко, освен тоа ја прекори ЕУ, дека не е доволно остра во политиката кон Москва Пратениците од Врховната рада на Украина Јулиј Мамчур и Алексеј Гончаренко, симболично го наградија турскиот пилот, што го собори рускиот бомбардер Су-24, ...

Соборувањето на рускиот авион може да го усложни мировниот процес во Сирија

Сител - 28.11.2015

Соборувањето на рускиот воен авион до сириската граница може да му наштети на сирискиот мировен процес, изјави во Стокхолм специјалниот пратеник на ОН во Сирија Стефан де Мистура. - Со сигурност не помогна.

Украински пратеници симболично го наградија со црвена ѕвезда турскиот пилот што го собори Су-24

Алфа - 28.11.2015

Организаторите на акцијата истакнаа дека нападот врз рускиот авион ја покажува готовноста на Турција да ја штити својата територија. Пратениците од Врховната рада на Украина Јулиј Мамчур и Алексеј Гончаренко, симболично го наградија турскиот пилот, ...

Песков: Турскиот бизнис ѕвони за тревога

Руска реч - 28.11.2015

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека „провокативните постапки на Турција (која го собори рускиот Су-24) не се во интерес ниту на НАТО, ниту на Русија, ниту на самата ...

Соборувањето на рускиот авион може да го усложни мировниот процес во Сирија

+инфо - 28.11.2015

Соборувањето на рускиот воен авион до сириската граница може да му наштети на сирискиот мировен процес, изјави во Стокхолм специјалниот пратеник на ОН во Сирија Стефан де Мистура. - Со сигурност не помогна.

Украинска награда за турскиот пилот што го собори Су-24

+инфо - 28.11.2015

Пратениците од Врховната рада на Украина Јулиј Мамчур и Алексеј Гончаренко, симболично го наградија турскиот пилот, што го собори рускиот бомбардер Су-24, поставувајќи на оградата на амбасадата на Турција во Киев, црвена ѕвезда, јавија украинскиот ...

Ердоган „тажен“ поради соборувањето на рускиот воен авион

Р.С.Европа - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека е тажен поради соборувањето на рускиот воен авион од страна на турските сили. Обраќајќи им се на поддржувачите, Ердоган денеска прво го бранеше потегот на Турција и ја критикуваше акцијата на Русија ...

(ВИДЕО) Украински пратеници го наградија турскиот пилот кој го симна рускиот авион Су-24

Локално - 28.11.2015

Двајца пратеници од Врховната Рада се постапија брутално со сеќавањето на рускиот пилот, кој беше застрелан од туркменистански терористи во Сирија. Парламентарците Јулиј Мамчур и Алексеј Гончаренко го наградија симболично турскиот пилот, кој го ...

Турција изрази ЖАЛЕЊЕ за нападот на рускиот авион!

Пулс24 - 28.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази денеска жалење поради рушењето на рускиот авион и порача дека Турција би сакала никогаш тоа да не се случило. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази денеска жалење поради рушењето на рускиот ...

РУСКИ ГЕНЕРАЛ СО НОВИ ПОДАТОЦИ: Турскиот авион бил 40 СЕКУНДИ во сиријскиот воздушен простор!

Пулс24 - 28.11.2015

Екипажот на рускиот бомбардер Су-24М се наоѓал најмалку 5,5 километри од турската граница, одма по нападот на милитантите во Сирија, изјави командантот на КВС во Русија, генерал-полковник Виктор Бондарјов.

Никој нема право предавнички да руши руски авиони

Вечер Прес - 28.11.2015

Портпаролот на руската влада во Кремљ, Димитриј Песков изјави денеска дека никој нема право предавнички да руши руски авиони, пренесе српскиот весник „Блиц“. -Сега кога нема инвазии, никој не може предавнички да пука во грб на руските авиони, изјави ...

Турските ловци во заседа го чекале рускиот Су -24

Канал5 - 27.11.2015

Соборувањето на рускиот авион Су 24 било добро испланирано , турските авиони ловци чекале еден час и 15 минути за да ги испукаат ракетите , тврди генералниот командант на Воздушно вселенските сили на Русија генерал полковник Виктор Бондарјов.

Турција ги суспендираше воените летови над Сирија

Канал5 - 27.11.2015

Авионите на турското воено воздухопловство ги суспендираше летовите над територијата на Сирија во рамките на операциите на меѓународната коалиција против ИСИС, пренесува „Хуриет“. Како што пренесува „Спутник“ одлуката за суспендирање на летовите е ...

Турција објави аудиоснимки од предупредувањата до рускиот авион

Вест - 27.11.2015

ТУРЦИЈА, 27 ноември (АП) - Турција објави аудиоснимки на кои тврди дека се снимени предупредувањата на турската војска до пилотот на рускиот авион што го собори на границата со Сирија. На снимката до која дојде "Асошиетед прес" се слуша дека авионот ...

Кремљ: Русија се уште сака да учествува во антитерористичката коалиција

А1 On - 27.11.2015

Кремљ смета дека е најважно да бидат конечно квалифицирани дејствијата на Турција кон рускиот бомбардер Су-24, соборен од турски авион во вторникот крај сириската граница, изјави денеска Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир ...

„Гардијан“: Зошто Турција го урна рускиот авион по само 17 секунди?

Нетпрес - 27.11.2015

Рускиот авион се наоѓал само 17 секунди во турскиот воздушен простор, пред нападот од страна на турскиот авион, дури и да се утврди дека Анкара е во право. Упади во воздушниот простор се случуваат постојано и генерално се очекуваат предупредувања, а ...

ОН-Соборувањето на рускиот авион не помага за мировниот процес

Р.С.Европа - 27.11.2015

Претставникот на ОН за Сирија, Стефан де Мистура изјави денеска дека соборувањето на рускиот борбен авион од страна на Турција во близина на границата со Сирија претставува ризик за мировниот процес за решавање на конфликтот во Сирија.

(ФОТО) ГЕНЕРАЛ БОНДАРЕВ ОТКРИВА: Турските ловци поставија заседа, го чекаа нашиот Су-24

Репортер - 27.11.2015

Турските ловци поставија заседна на небото за рускиот Су-24. Тоа била однапред планирана акција, изјави за новинарите главниот командант ва воздушно-вселенските сили на Русија генерал Виктор Бондарев.

Бондарјов: Турскиот авион бил во сирискиот воздушен простор

+инфо - 27.11.2015

Турски борбен авион Ф-16 кој го собори рускиот бомбардер Су-24 се наоѓал во сирискиот воздушен простор 40 секунди додека рускиот авион не преминал на територија на Турција, изјави денеска главниот командант на ВВС на Русија, генерал полковник Виктор ...

Протести во Атина и во Софија поради соборувањето на рускиот авион (ВИДЕО)

МКД - 27.11.2015

Во двата турски соседи и историски непријатели на Турција, Грција и Бугарија, се одржаа протести поради уривањето на рускиот воен авион над Сирија, пренесуваат руските медиуми. Демонстрантите на протестите во центарот на Атина ги запалиле знамињата ...

Бондарјов: Турскиот авион бил во сирискиот воздушен простор

А1 On - 27.11.2015

Турски борбен авион Ф-16 кој го собори рускиот бомбардер Су-24 се наоѓал во сирискиот воздушен простор 40 секунди додека рускиот авион не преминал на територија на Турција, изјави денеска главниот командант на ВВС на Русија, генерал полковник Виктор ...

ТУРСКИ АВИОН БИЛ 40 СЕКУНДИ НАД СИРИЈА – Им поставил заседа на Русите

Репортер - 27.11.2015

Главниот командант на воздушно косичките сили на Русија, генерал полковник Виктор Бондарјов изјави дека рускиот бомбардер Су-24 М не ја преминал турската територија и дека е соборен во Сирија.

Русија тврди дека авионот бил нападнат од заседа

Макфакс - 27.11.2015

Турските воени авиони направија заседа за рускиот Сухој-24, изјави во петокот генералот на руските воздухопловни сили Виктор Бондарев. Тој тврди дека доколку не била заседа турските авиони немало да имаат доволно време да полетаат од базата.

Бондарјов: Турскиот авион бил во сирискиот воздушен простор

Алфа - 27.11.2015

Турски борбен авион Ф-16 кој го собори рускиот бомбардер Су-24 се наоѓал во сирискиот воздушен простор 40 секунди додека рускиот авион не преминал на територија на Турција, изјави денеска главниот командант на ВВС на Русија, генерал полковник Виктор ...

Акцијата била претходно планирана: Турските ловци „поставиле заседа на небо“ за рускиот авион

Press24 - 27.11.2015

Турски борбен авион Ф-16 кој го собори рускиот бомбардер Су-24 се наоѓал во сирискиот воздушен простор 40 секунди додека рускиот авион не преминал на територија на Турција, изјави денеска главниот командант на ВВС на Русија, генерал полковник Виктор ...

СТРАВ ОД РУСКА ОДМАЗДА: Турција ги запре летовите над Сирија!

Репортер - 27.11.2015

Одлуката за запирање на летовите над Сирија беше донесена по инцидентот со соборувањето на рускиот бомбардер Су 24 од страна на турската авијација над сириската територија. Авионите на турското воено воздухопловство ги запреа летовите над ...

(ВИДЕО) ПОДДРШКА ЗА НАШИТЕ ПРАВОСЛАВНИ БРАЌА РУСИ: Грците го запалија американското и турското знаме!

Репортер - 27.11.2015

Неколку стотина граѓани на Грција се собраа во центарот на Атина за да го изразат незадоволството и да го осудат соборувањето на рускиот авион СУ 24. Демонстрантите го запалиле турското и американското знаме и побарале Грција да излезе од НАТО.

Бондарјов: Турскиот авион бил во сирискиот воздушен простор

Сител - 27.11.2015

Турски борбен авион Ф-16 кој го собори рускиот бомбардер Су-24 се наоѓал во сирискиот воздушен простор 40 секунди додека рускиот авион не преминал на територија на Турција, изјави денеска главниот командант на ВВС на Русија, генерал полковник Виктор ...

Песков: Ердоган се обиде да му се јави на Путин 7/8 часа по инцидентот

Макфакс - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се обидел да му се јави на рускиот претседател Владимир Путин седум до осум часа по соборувањето на рускиот авион „Су-24М“ во вторникот, изјави во петокот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Русија се уште сака да учествува во антитерористичката коалиција

Нетпрес - 27.11.2015

Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков денеска изјави дека Кремљ смета дека е најважно да бидат конечно квалифицирани дејствијата на Турција кон рускиот бомбардер Су-24, соборен од турски авион во вторникот крај сириската граница.

Турција ги прекинува летовите над Сирија по кризата со Русија

Фактор - 27.11.2015

Турција ги прекинува летовите на воздухопловните сили над територијата на Сирија во рамките на заедничките меѓународни операции против терористичката група „Исламска држава“, по инцидентот со соборениот руски авион Су-24, соопшти турскиот весник ...

Кремљ се “запечатува”, се плаши од протекување на информации

Локално - 27.11.2015

Дополнителни мерки за безбедност се воведени во Кремљ и резиденцијата на рускиот претседател крај Москва во Ново Огорово. Тие се преземени со цел да се избегне евентуално истекување на информации, објасни Дмитриј Песков – Прес секретарот на Владимир ...

Протести во Атина и во Софија поради соборувањето на рускиот авион

Тера - 27.11.2015

Демонстрантите на протестите во центарот на Атина ги запалиле знамињата на Турција и на САД и побарале Грција да излезе од НАТО. Неколкуте стотици Грци се собрале синоќа на централниот атински плоштад Синтагма, а потоа тргнале кон турската амбасада ...

Кремљ: Русија се уште сака да учествува во антитерористичката коалиција

Денешен - 27.11.2015

Кремљ смета дека е најважно да бидат конечно квалифицирани дејствијата на Турција кон рускиот бомбардер Су-24, соборен од турски авион во вторникот крај сириската граница, изјави денеска Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир ...

Фото: убиен генералот кој координирал со соборувањето на Су-24

МК News - 27.11.2015

Туркменистанскиот бригаден генерал, кој ја координирал операцијата за соборување на рускиот Су-24 од страна на бунтовниците во Сирија, бил ликвидиран, соопштија руските медиуми. Токму борците под негова наредба го застрелале во воздухот едниот од ...

Ердоган сака состанок со Путин: Рускиот претседател ги игнорира моите повици

Вечер Прес - 27.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ергодан рекол дека неговата земја "не сака тензии со Русија", откако турски авион во вторникот соборил руски бомбардер на границата со Сирија. Кремљ денес соопштил дека претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, ...

(ВИДЕО) ГОРЕА АМЕРИКАНСКОТО И ТУРСКО ЗНАМЕ: Грците протестираат во Атина

Фактор - 27.11.2015

Неколку стотина грци се собрале синоќа прво на централниот атински плоштад Синтагма, а потоа се упатиле кон зградата на турската амбасада во грчката престолнина. Тие во својот протест ги запалиле американското и турско знаме.

Зошто Турција го урна рускиот авион по само 17 секунди?

Вечер Прес - 27.11.2015

Тоа што турските воени сили го собориле авионот само по 17 секунди, при што и претседателот Реџеп Тајип Ердоган кажа дека лично наложил да се пука во авионот, сугерира на тоа дека тие чекале рускиот авион да влезе или доволно да се приближи на ...

Бондарјов: Турскиот авион бил во сирискиот воздушен простор

Денешен - 27.11.2015

Турски борбен авион Ф-16 кој го собори рускиот бомбардер Су-24 се наоѓал во сирискиот воздушен простор 40 секунди додека рускиот авион не преминал на територија на Турција, изјави денеска главниот командант на ВВС на Русија, генерал полковник Виктор ...

Турските „ловци“ поставиле заседа на небото за рускиот бомбардер

еМагазин - 27.11.2015

Турски борбен авион Ф-16 кој го собори рускиот бомбардер Су-24 се наоѓал во сирискиот воздушен простор 40 секунди додека рускиот авион не преминал на територија на Турција, изјави денеска главниот командант на ВВС на Русија, генерал полковник Виктор ...

Бондарјов: Турскиот авион бил во сирискиот воздушен простор

Lider - 27.11.2015

Турски борбен авион Ф-16 кој го собори рускиот бомбардер Су-24 се наоѓал во сирискиот воздушен простор 40 секунди додека рускиот авион не преминал на територија на Турција, изјави денеска главниот командант на ВВС на Русија, генерал полковник Виктор ...

Кремљ: Русија се уште сака да учествува во антитерористичката коалиција

Lider - 27.11.2015

Кремљ смета дека е најважно да бидат конечно квалифицирани дејствијата на Турција кон рускиот бомбардер Су-24, соборен од турски авион во вторникот крај сириската граница, изјави денеска Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир ...

Кремљ: Се уште чекаме разумно објаснување од Анкара

24 Вести - 26.11.2015

Русија и натаму чека разумно објаснување од официјална Анкара за соборувањето на рускиот воен авион над турско-сириската граница, пред два дена, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Кремљ: Се` уште чекаме разумно објаснување од Анкара

Утрински - 26.11.2015

Русија и натаму чека разумно објаснување од официјална Анкара за соборувањето на рускиот воен авион над турско-сириската граница, пред два дена, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Рускиот пилот кој го преживеа падот на авионот: Ниту една секунда не бевме на турска територија

Канал5 - 26.11.2015

Рускиот пилот кој беше спасен по уривањето на руското летало од турските копнени сили негираше дека авионот влегол во турскиот воздушен ...

Гардијан: Зошто на Турција ѝ требаа само 17 секунди за да го урне рускиот авион?

МКД - 26.11.2015

Дури и ако Турција е во право околу тоа дека рускиот воен авион навлегол во нејзиниот воздушен простор, „сухојот“ бил во границите на Турција само 17 секунди пред да биде нападнат – и без непријателски намери кон Турците, пишува британски Гардијан .

Кремљ: Се уште чекаме разумно објаснување од Анкара

Сител - 26.11.2015

Русија и натаму чека разумно објаснување од официјална Анкара за соборувањето на рускиот воен авион над турско-сириската граница, пред два дена, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Турција го предупредила рускиот авион - Говори турската авијација, променете го курсот...

Сител - 26.11.2015

Турција објави аудио снимка на која се слуша предупредувањето на војската упатени до рускиот аивон. „Говори турската авијација. Се приближувате кон воздушниот простор на Турција. Променете го курсот моментално“.

Светот остана „без здив“ по соборувањето на рускиот авион

Сител - 26.11.2015

Светот остана „без здив“ исплашен од можниот конфликт од широки размери, по соборувањето на рускиот авион, од страна на Турција, во реонот на сириско-турската граница, па за момент се соочи со ситуација, налик на „ракетната криза“ на Куба, од 1962 ...

Кремљ: Се уште чекаме разумно објаснување од Анкара

Press24 - 26.11.2015

Русија и натаму чека разумно објаснување од официјална Анкара за соборувањето на рускиот воен авион над турско-сириската граница, пред два дена, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Пушков: Можно е Турција да го испланирала со САД нападот врз рускиот Су-24

Руска реч - 26.11.2015

Постои можност Военото воздухопловство на Турција да го извршило нападот врз рускиот бомбардер Су-24 во рамките на планираната акција на Турција заедно со САД, изјави претседателот на Комитетот на Државната дума на Русија за меѓународни односи ...

ВИДЕО: Говори турската авијација, променете го курсот - Турците го предупредиле рускиот воен авион

Press24 - 26.11.2015

Турција објави аудио снимка на која се слуша предупредувањето на војската упатени до рускиот аивон. „Говори турската авијација. Се приближувате кон воздушниот простор на Турција. Променете го курсот моментално“.

Турција објави аудио снимка од предупредувањето до соборениот руски авион

Кајгана - 26.11.2015

Турската војска објави аудио снимка за која тврди дека е предупредувањето кое му го упатиле на рускиот воен авион кој беше соборен на сириската граница, јави ...

Кремљ: Се уште чекаме разумно објаснување од Анкара

А1 On - 26.11.2015

Русија и натаму чека разумно објаснување од официјална Анкара за соборувањето на рускиот воен авион над турско-сириската граница, пред два дена, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Соборениот руски пилот: Имам обврска да се одмаздам за командирот

Кајгана - 26.11.2015

Рускиот пилот кој го преживеа соборувањето на бомбардерот Su-24 во Сирија, вели дека планира да остане и да продолжи да служи во воздухопловните сили во оваа држава. „Нестрпливо чекам да ме отпуштат од болница за веднаш да се вратам во својата ...

Песков: Бараме разумно објаснување од Турција

Нетпрес - 26.11.2015

Штетата врз билатералните односи од нападот врз рускиот „Сухои“ тешко ќе се поправи и Русија бара разумно објаснување од Турција , рече претседателскиот портпарол Дмитриј Песков. Неможе да се каже дека поправањето на оваа огромна штета врз ...

Кремљ сé уште чека „разумно“ објаснување од Турција, не воведува ембарго

Макфакс - 26.11.2015

Кремљ во четвртокот соопшти дека Русија и натаму чека разумен одговор од Анкара за причините и поради што го урна во вторникот рускиот бомбардер, како што тврди над територијата на Сирија, и додава дека не разгледува воведување санкции против ...

Светот остана „без здив“ по соборувањето на рускиот авион

А1 On - 26.11.2015

Светот остана „без здив“ исплашен од можниот конфликт од широки размери, по соборувањето на рускиот авион, од страна на Турција, во реонот на сириско-турската граница, па за момент се соочи со ситуација, налик на „ракетната криза“ на Куба, од 1962 ...

Турција се доведе во тешка ситуација

Руска реч - 26.11.2015

Инцидентот со рускиот бомбардер Су-24 што турската авијација го собори недалеку од сириско-турската граница ќе има сериозни последици за руско-турските односи, изјави претседателот на Русија Владимир Путин.

(Фото) тие го спасија рускиот пилот – храбрите војници на асад!

Репортер - 26.11.2015

Акцијата траела 12 часа и морале да се судрат со бунтовниците, но успеале да го спасат Константин Мурактин. Првата фотографија на специјалците на сириската армија кои пред два дена ја извршија операцијата 4- 5 километри над непријателската линија за ...

BBC: Јасна порака од Русија - Не се осудувајте да повторите вакво нешто

Кајгана - 26.11.2015

Два дена по соборувањето на рускиот воен авион Su-24, Русија прати јасна порака на Анкара да не се осудува да повторите такво нешто. BBC пишува дека од стартот на руските воздушни напади во Сирија, Турција неколку пати ја предупредува Русија за ...

Дневен печат – Соборен авион, војна со зборови меѓу Русија и Турција

Р.С.Европа - 26.11.2015

Соборувањето на руски воен авион од страна на Турција е главна тема во дневните весници, кои посветуваат внимание и на мигрантската криза. Усложнувањето на руско-турските односи е главната тема што го преокупира Утрински весник, па оттаму јавноста ...

(Фото) убиен генералот кој координирал со соборувањето на Су-24

Репортер - 26.11.2015

Туркменистанскиот бригаден генерал, кој ја координирал операцијата за соборување на рускиот Су-24 од страна на бунтовниците во Сирија, бил ликвидиран, соопштија руските медиуми. Токму борците под негова наредба го застрелале во воздухот едниот од ...

ГАРДИЈАН: Турците чекале рускиот авион да влезе или доволно да се приближи во нивниот воздушен простор

Репортер - 26.11.2015

Упадот во воздушниот простор како во тензичниот политички контекст, се случува во секое време, и генерално се очекува предупредувачко предупредување, а потоа следи настојување да „натрапникот“со присула да го напушти просторот или да се приземји, ...

ТУРЦИТЕ ГИ ЧЕКАЛЕ РУСИТЕ: Авионот е уништен по 17 секунди

Телеграф - 26.11.2015

Генерално очекувате пукање за предупредување, па потоа употреба на сила. Тоа што Турција испали ракета по само 17 секунди, како и изјавите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и на премиерот Ахмет Давутоглу дека тие издале наредба потврдува ...

РУСИЈА ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ, ЕВЕ ШТО ЈА ЧЕКА ТУРЦИЈА – Економска блокада и вооружен конфликт

Репортер - 26.11.2015

Зада се сузбие турската агресија, Русија ќе превземе економски, политички и воени мерки. Воени мерки Русија сега во Сирија ќе ги премести ракетните системи –С400 кој ќе бидат инсталирани во нејзната воздушна база во близина на Латакија.

Турција објави аудио снимка од предупредувањето до соборениот руски авион (Видео)

МК News - 26.11.2015

Турската армија во средата објави аудио снимка за која тврди дека е снимка од предупредувањето на рускиот бомбардер пред да го собори на сириско-турската граница. „Овде е турското воено воздухопловство. Му се приближувате на рускиот воздушен простор.

(ФОТО) Скандалозно: Убиен генералот кој раководел со операцијата за соборување на рускиот Су-24?

Фактор - 26.11.2015

Ликвидиран е турскиот генерал Рашид Багдад, кој ја координирал операцијата за уништување на рускиот Су-24, соопшти ексклузивно „News-front.info“. Изданието не соопштува детали за околностите на ликвидирањето на воениот старешина.

Светот остана „без здив" по соборувањето на рускиот авион

Вечер Прес - 26.11.2015

Светот остана „без здив" исплашен од можниот конфликт од широки размери, по соборувањето на рускиот авион, од страна на Турција, во реонот на сириско-турската граница, па за момент се соочи со ситуација, налик на „ракетната криза" на Куба, од 1962 ...

Москва се уште чека разумно објаснување од Анкара за соборувањето на авионот

еМагазин - 26.11.2015

Русија и натаму чека разумно објаснување од официјална Анкара за соборувањето на рускиот воен авион над турско-сириската граница, пред два дена, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Ердоган го продлабочува конфликтот со Русија: Нема да се извиниме за соборувањето на Су-24

Локално - 26.11.2015

Турција нема да се извини за инцидентот со рускиот Су-24, изјави претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган. Мислам дека ако некој треба да се извини, тоа не сме ние. Да се ​​извинат треба оние кои го прекршиле нашиот воздушен простор.

Ердоган: Турција нема намера да се извини за инцидентот со рускиот авион!

Пулс24 - 26.11.2015

„Анкара нема да се извини за инцидентот со соборениот руски Су-24“, изјави турскиот претседател Таип Ердоган во интервју за CNN. „Јас мислам дека ако постои потребата некој да се извини, тоа не сме ние.

Кремљ: Се уште чекаме разумно објаснување од Анкара

Денешен - 26.11.2015

Русија и натаму чека разумно објаснување од официјална Анкара за соборувањето на рускиот воен авион над турско-сириската граница, пред два дена, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Ердоган дециден: Нема да се извиниме за соборувањето на Су-24

Фактор - 26.11.2015

„Турција нема да се извини за инцидентот со рускиот Су-24“, изјавил претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган. „Мислам дека ако некој треба да се извини, тоа не сме ние. Да се ​​извинат треба оние кои го прекршиле нашиот воздушен простор.

Светот остана „без здив“ по соборувањето на рускиот авион

Денешен - 26.11.2015

Светот остана „без здив“ исплашен од можниот конфликт од широки размери, по соборувањето на рускиот авион, од страна на Турција, во реонот на сириско-турската граница, па за момент се соочи со ситуација, налик на „ракетната криза“ на Куба, од 1962 ...

ФОТО: Убиен турскиот генерал кој раководел со операцијата за соборување на рускиот авион?

Денешен - 26.11.2015

Ликвидиран е турскиот генерал Рашид Багдад, кој ја координирал операцијата за уривањето на рускиот борбен авион Су-24, соопшти ексклузивно „News-front.info“. Изданието не соопштува детали за околностите на ликвидирањето на воениот старешина.

Кремљ: Доаѓа терористичка закана од Турција!

Република - 26.11.2015

Од Турција доаѓа терористичка закана, изјави портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков. – Не исклучуваме закана од страна на Турција и поради тоа ги превземаме сите мерки, со кои може да се обезбеди безбедноста на луѓето и ...

ВИДЕО: РУСКИОТ ПИЛОТ: Едвај чекам да се одмаздам за смртта на мојот колега

МК News - 26.11.2015

Рускиот пилот кој го преживеа уривањето на воениот авион СУ-24, вели дека веднаш штом ќе закрепне ќе се врати на позициите на фронтот. „Морам да го ‘наплатам’ долгот за мојот капетан“, вели пилотот Константин Мурактин.

Гардијан: Зошто Турција го собори рускиот авион по само 17 секунди?

Локално - 26.11.2015

Рускиот авион се наоѓал само 17 секунди во турскиот воздушен простор после нападот на турските авиони, дури иако се тврди дека Анкара е во право оти руското летало го нарушил нивниот воздушен простор, пишува Гардијан.

ОК, ни објаснивте, сега чекаме разумно објаснување

Вечер Прес - 26.11.2015

Русија и натаму чека разумно објаснување од официјална Анкара за соборувањето на рускиот воен авион над турско-сириската граница, пред два дена, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков Русија и натаму чека разумно објаснување од ...

Светот остана „без здив“ по соборувањето на рускиот авион

Идивиди - 26.11.2015

Лондон, 26 ноември 2015 (МИА) - Светот остана „без здив“ исплашен од можниот конфликт од широки размери, по соборувањето на рускиот авион, од страна на Турција, во реонот на сириско-турската граница, па за момент се соочи со ситуација, налик на ...

Кремљ: Се уште чекаме разумно објаснување од Анкара

Lider - 26.11.2015

Русија и натаму чека разумно објаснување од официјална Анкара за соборувањето на рускиот воен авион над турско-сириската граница, пред два дена, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Светот остана „без здив“ по соборувањето на рускиот авион

Lider - 26.11.2015

Светот остана „без здив“ исплашен од можниот конфликт од широки размери, по соборувањето на рускиот авион, од страна на Турција, во реонот на сириско-турската граница, па за момент се соочи со ситуација, налик на „ракетната криза“ на Куба, од 1962 ...

САД: Рускиот авион урнат во сириски воздушен простор

Алсат-М - 25.11.2015

САД сметаат дека рускиот борбен авион, кој го урна Турција, се наоѓал во воздушниот простор на Сирија по кратко навлегување во турскиот воздушен простор, изјави американски функционер, кој побарал да остане анонимен.

Протест пред амбасадата на Турција во Москва

24 Вести - 25.11.2015

Над 600 лица протестираа синоќа пред амбасадата на Турција во Москва, откако Турција го собори рускиот авион на границата меѓу Турција и Сирија, јави ТАСС. Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало „Нож забиен во грб“ и „Не одиме во ...

Протест пред амбасадата на Турција во Москва

Телма - 25.11.2015

Над 600 лица протестираа синоќа пред амбасадата на Турција во Москва, откако Турција го собори рускиот авион на границата меѓу Турција и Сирија, јави ТАСС. Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало „Нож забиен во грб“ и „Не одиме во ...

Медведев: Анкара предизвика заострување на односите меѓу Русија и НАТО

24 Вести - 25.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија. Премиерот настанот го искоментира пред новинарите во Екатеринбург, на Урал, каде пристигна ...

Медведев: Анкара предизвика заострување на односите меѓу Русија и НАТО

Утрински - 25.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија, пренесе ТАСС. Премиерот настанот го искоментира пред новинарите во Екатеринбург, на Урал, ...

Протест пред амбасадата на Турција во Москва

Утрински - 25.11.2015

Над 600 лица протестираа синоќа пред амбасадата на Турција во Москва, откако Турција го собори рускиот авион на границата меѓу Турција и Сирија, јави ТАСС. Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало „Нож забиен во грб“ и „Не одиме во ...

Ердоган: Турција не сака ескалација на тензијата со Русија

Телма - 25.11.2015

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја не сака ескалација на тензиите во односите со Русија поради соборувањето на рускиот авион, но истакна дека секогаш ќе ги брани турските граници.

Ердоган: Турција не сака ескалација на тензијата со Русија

Утрински - 25.11.2015

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја не сака ескалација на тензиите во односите со Русија поради соборувањето на рускиот авион, но истакна дека секогаш ќе ги брани турските граници.

Ердоган: Турцијан не сака ескалација на тензијата со Русија

Алсат-М - 25.11.2015

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја не сака ескалација на тензиите во односите со Русија поради соборувањето на рускиот авион, но истакна дека секогаш ќе ги брани турските граници.

Медведев:Анкара ги заостри односите на Русија со НАТО

Телма - 25.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија, пренесе ТАСС. Премиерот настанот го искоментира пред новинарите во Екатеринбург, на Урал, ...

Уривање на рускиот авион ги менува правилата на играта

Deutsche Welle - 25.11.2015

Соборувањето на рускиот авион е уште една потврда за компликуваноста на состојбата со сириската војна. Какви опасности сега се закануваат, особено во однос на планираната анти-ИД коалиција, за ДВ објаснува Чан Касапоглу.

Ердоган: Не знаевме дека авионот е руски

Канал5 - 25.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Ердоган изјави дека турското воздухопловство не знаело дека станува збор за руски авион кога го срушило леталото, пренесува „Раша тудеј“. Освен тоа, Ердоган наведе дека Турција не сака ескалација со Русија поради ...

Преживеаниот руски пилот тврди, Турците не, не предупредија пред да пукаат

Канал5 - 25.11.2015

Преживеаниот пилот од соборениот руски авион открива детали од инцидентот на турско сириската граница кога неговиот авион беше соборен со ракета. Преживеаниот пилот истакнува дека не добиле никакво предупредување од турската страна пред нападот, и ...

Американски генерал:Авионот не претставуваше никаква опасност, Анкара намерно ја провоцира Русија!

Канал5 - 25.11.2015

Оваа провокација Турција внимателно ја планирала, изјави за телевизијата Фокс поранешниот заменик началник на Генералштабот на армијата на САД, Том Макинерни. Турскиот претседател Реџеп таип Ердоган е заколнат исламист, и всушност сака да предизвика ...

Русија ги прекинува сите врски со Турција

Телма - 25.11.2015

Русите ги прекинуваат сите врски со Турција, нивните бомбардери кон Сирија од денеска ќе ги следат ловци. Москва во Сирија го испраќа својот најмодерен против-авионски ракетен систем С-400, откако вчера турските ловци соборија руски воен авион на ...

Преживеаниот руски пилот тврди-немаше предупредување

Телма - 25.11.2015

Преживеаниот руски пилот изјави дека воопшто не добиле предупредување, туку одеднаш биле погодени од ракета. Пилотот во изјавата наведе и дека одвај чека да излезе од болница, да се врати на терен и да се ...

(ВИДЕО) ТУРЦИТЕ СЕ ПРАВДААТ: Објавена предупредувачка порака за рускиот Сухој!

Репортер - 25.11.2015

Турската војска објави аудио снимка со предупредување кое го испратила на пилотите на рускиот авион пред да биде соборен на турско-сириската граница. – Овде е турската војска. Се приближувате на турскиот воздушен простор.

САД: Рускиот авион е урнат во сирискиот воздушен простор

Телеграф - 25.11.2015

САД сметаат дека рускиот борбен авион, кој го урна Турција, се наоѓал во воздушниот простор на Сирија, по кратко навлегување во турскиот воздушен простор САД сметаат дека рускиот борбен авион, кој го урна Турција, се наоѓал во воздушниот простор на ...

Протест пред амбасадата на Турција во Москва

Репортер - 25.11.2015

Над 600 лица протестираа синоќа пред амбасадата на Турција во Москва, откако Турција го собори рускиот авион на границата меѓу Турција и Сирија, јави ТАСС. Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало „Нож забиен во грб“ и „Не одиме во ...

САД сметаат дека уривањето на рускиот авион се случило во сирискиот воздушен простор

А1 On - 25.11.2015

САД сметаат дека рускиот борбен авион, кој го урна Турција, се наоѓал во воздушниот простор на Сирија по кратко навлегување во турскиот воздушен простор, изјави американски функционер, кој побарал да остане анонимен.

САД сметаат дека уривањето на рускиот авион се случило во сирискиот воздушен простор

Сител - 25.11.2015

САД сметаат дека рускиот борбен авион, кој го урна Турција, се наоѓал во воздушниот простор на Сирија по кратко навлегување во турскиот воздушен простор, изјави американски функционер, кој побарал да остане анонимен.

Медведев: Анкара предизвика заострување на односите меѓу Русија и НАТО

А1 On - 25.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија, пренесе ТАСС. Премиерот настанот го искоментира пред новинарите во Екатеринбург, на Урал, ...

Ердоган: Не знаевме дека авионот е руски

Кајгана - 25.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека турското воздухопловство не знаело дека соборениот авион е руски, пренесува RT. Ердоган навел дека Турција не сака ескалација на тензиите со Русија поради соборувањето на авионот.

Медведев: Анкара предизвика заострување на односите меѓу Русија и НАТО

Правдико - 25.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија, пренесе ТАСС Премиерот настанот го искоментира пред новинарите во Екатеринбург, на Урал, ...

Ердоган: Турцијан не сака ескалација на тензијата со Русија

Сител - 25.11.2015

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја не сака ескалација на тензиите во односите со Русија поради соборувањето на рускиот авион, но истакна дека секогаш ќе ги брани турските граници.

ЕРДОГАН: Турција не сака ескалација на тензијата со Русија

Телеграф - 25.11.2015

Турскиот претседател рече дека турските ловци пукале на рускиот воен авион додека тој се наоѓал во турскиот воздушен простор, но тој паднал на територијата на Сирија, иако некои делови паднале во Турција и повредиле двајца турски државјани ...

Медведев: Анкара предизвика заострување на односите меѓу Русија и НАТО

Репортер - 25.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија, пренесе ТАСС. Премиерот настанот го искоментира пред новинарите во Екатеринбург, на Урал, ...

Протест пред амбасадата на Турција во Москва

Алфа - 25.11.2015

Над 600 лица протестираа синоќа пред амбасадата на Турција во Москва, откако Турција го собори рускиот авион на границата меѓу Турција и Сирија. Над 600 лица протестираа синоќа пред амбасадата на Турција во Москва, откако Турција го собори рускиот ...

Лавров: Турција постојано нарушува воздушни пространства, па не се случиле инциденти како вчерашниот

А1 On - 25.11.2015

Турција постојано ги нарушува воздушните пространства над Сирија и Грција, но не се случуваат никакви инциденти како вчерашниот со Су-24, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Рускиот пилот откри: Не добивме никакво предупредување пред да пукаат во нас

Press24 - 25.11.2015

Вториот пилот од рускиот авион кој беше соборен на турско-сириската граница од турските сили, стои на својата изјава дека нивниот авион не преминал во турскиот воздушен простор. Во кратката вест што ја објавија светските медиуми, се вели дека ...

Рускиот пилот открива: Немаше никакво предупредување пред да пукат во нас

Сител - 25.11.2015

Вториот пилот од рускиот авион кој беше соборен на турско-сириската граница од турските сили, стои на својата изјава дека нивниот авион не преминал во турскиот воздушен простор. Во кратката вест што ја објавија светските медиуми, се вели дека ...

Лавров: Турција постојано нарушува воздушни пространства, но немало инциденти!

Репортер - 25.11.2015

Турција постојано ги нарушува воздушните пространства над Сирија и Грција, но не се случуваат никакви инциденти како вчерашниот со Су-24, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Обама и Ердоган разговараа за намалување на тензиите по инцидентот со рускиот авион

Макфакс - 25.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и претседателот на САД телефонски разговараа во врска со инцидентот со соборувањето на рускиот авион, соопшти ноќта кон средата кабинетот на турскиот челник.

САД сметаат дека рускиот авион e урнат во сирискиот воздушен простор

+инфо - 25.11.2015

САД сметаат дека рускиот борбен авион, кој го урна Турција, се наоѓал во воздушниот простор на Сирија по кратко навлегување во турскиот воздушен простор, изјави американски функционер, кој побарал да остане анонимен.

Протест пред амбасадата на Турција во Москва

А1 On - 25.11.2015

Над 600 лица протестираа синоќа пред амбасадата на Турција во Москва, откако Турција го собори рускиот авион на границата меѓу Турција и Сирија, јави ТАСС. Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало „Нож забиен во грб“ и „Не одиме во ...

САД сметаат дека уривањето на рускиот авион се случило во сирискиот воздушен простор

Алфа - 25.11.2015

САД сметаат дека рускиот борбен авион, кој го урна Турција, се наоѓал во воздушниот простор на Сирија по кратко навлегување во турскиот воздушен простор, изјави американски функционер, кој побарал да остане анонимен.

ВИДЕО: Доказ - рускиот авион не влегол во турскиот воздушен простор

Press24 - 25.11.2015

Руското министерство за одбрана објави снимка која наводно докажува дека рускиот борбен авион, кој е соборен од страна на Турција, никогаш не го напуштил сирискиот воздушен простор. Турција го собори Su-24 бидејќи, наводно летал во воздушниот ...

САД: Рускиот авион е соборен во сирискиот воздушен простор

Нетпрес - 25.11.2015

Соединетите американски држави веруваат дека турските летала пукале во рускиот бомбардер додека тој се наоѓал во воздушниот простор на Сирија, откако на кратко влегол во воздушниот простор на Турција, изјавил денеска за новинската агенција ...

Медведев: Можно е откажување на проектот за гасоводот со Турција

Нова ТВ - 25.11.2015

Некои турски политичари имаат „директен финансиски интерес“ од трговијата со нафта со терористите од Исламската држава, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев, додавајќи дека Москва ги преиспирува руско- турските економски односи и разгледува ...

Вториот пилот на соборениот руски авион е спасен, потврди и рускиот амбасадор во Париз

Капитал - 25.11.2015

Рускиот амбасадор во Париз соопшти дека вториот пилот на вчера соборениот руски авион Су-24 е жив, и се наоѓа во рацете на сириската армија на Башар ал Асад. Брзо ќе биде доставен на руските војници во Латакија.

Медведев: Анкара предизвика заострување на односите меѓу Русија и НАТО

Сител - 25.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија, пренесе ТАСС. Премиерот настанот го искоментира пред новинарите во Екатеринбург, на Урал, ...

Доказ дека рускиот авион не влегол во воздшниот простор на Турција (ВИДЕО)

Нетпрес - 25.11.2015

Руското Министерство за одбрана објави снимка која докажува дека рускиот борбен авион, кои го соборија турски авиони во Сирија, никогаш не го напуштил сирискиот водушен простор. Турција нападот на рускиот авион го оправда со тврдењето дека рускиот ...

Русија објави снимка: Авионот не влегол во турскиот воздушен простор

Кајгана - 25.11.2015

Руското Министерство за одбрана објави видео кое докажува дека рускиот воен авион, соборен од турските авиони во Сирија, не го напуштил сирискиот воздушен простор. Турција претходно го оправда нападот тврдејќи дека рускиот авион влегол во нејзиниот ...

Медведев: Анкара ја брани ИСИС, турски функционери имаат финансиски интерес од трговијата со нафта со терористите

МКД - 25.11.2015

Некои турски државни функционери имаат „директен финансиски интерес“ од трговијата со нафта со терористичката група Исламска држава, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев, коментирајќи го можниот руски одговор на уривањето на рускиот воен авион во ...

Ердоган: Турција не сака ескалација на ситуацијата

Нетпрес - 25.11.2015

Турција не иска ескалација на ситуацијата во врска со инцидентот со соборениот рускиот авион Су-24. Ова денеска го изјавил турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, јавува руската новинска агенција РИА „Новости“, пренесува Нетпрес.

Ердоган: Не знаевме дека авионот е руски

Макфакс - 25.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека турското воздухопловство не знаело дека соборениот авион е руски, пренесува RT. Ердоган навел дека Турција не сака ескалација на тензиите со Русија поради соборувањето на авионот.

Ердоган: Турцијан не сака ескалација на тензијата со Русија

+инфо - 25.11.2015

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја не сака ескалација на тензиите во односите со Русија поради соборувањето на рускиот авион, но истакна дека секогаш ќе ги брани турските граници.

Ердоган: Не знаевме дека авионот е руски

Нетпрес - 25.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, изјавил дека турското воздухопловство не знаело дека авионот е руски кога е соборен, пренесува „Раша тудеј“. Освен тоа, Ердоган наведува дека Турција не сака ескалација со Русија поради соборувањето на ...

Медведев: Анкара предизвика заострување на односите меѓу Русија и НАТО

Нетпрес - 25.11.2015

Премиерот на Русија, Дмитриј Медведев вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија го оцени како криминално дејствие. „Неразбирливо криминалните дејствија на турските власти, кои соборија руски авион, ...

Ердоган му порача на Путин: Не сакам разгорување на судирот, само се браневме

МКД - 25.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека не сака ескалација откако Турција урна руски воен авион, објаснувајќи дека кон тој потег прибегнале од проста причина да ја одбранат безбедноста на земјата, како и за „правата на нашите ...

Ердоган: Не сакаме ескалација на односите со Русија, ја браневме нашата земја

Нова ТВ - 25.11.2015

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган вели неговата земја не сака ескалација на тензиите во односите со Русија по вчерашниот трагичен настан кога Турција собори руски воен авион. - Немаме намера да провоцираме ескалација на тензиите за овој ...

Пронајден рускиот пилот по соборувањето на авионот

Р.С.Европа - 25.11.2015

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоигу изјави денеска дека рускиот пилот кој се водеше за исчезнат откако неговиот авион вчера беше соборен од турската војска се наоѓа во руската воена база во Сирија.

Медиуми: САД сметаат дека рускиот Су-24 бил соборен во сирискиот воздушен простор

Макфакс - 25.11.2015

САД претпоставуваат дека рускиот бомбардер „Су-24“ кој во вторникот утрото беше соборен од турски „F-16“ во близина на сириско-турската граница бил соборен во сирискиот воздушен простор, пренесува Reuters.

(ВИДЕО) ДОКАЗ: Дали Турците со право го урнаа рускиот Су-24?

Репортер - 25.11.2015

Во писмото на 15те членки на Советот за безбедност на ОН и генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, турскиот амбасадор во Он, Халит Чевик рече дека два авиони утрото им пришле во турскиот воздушен простор и дека биле предупредени 10 пати во рок од 5 ...

Песков: Москва ќе ги анализира сите Руско-турски проекти

Нетпрес - 25.11.2015

Москва ќе ги анализира сите Руско-турски проекти, вклучувајќи ја и изградбата на нуклеарната централа Акују во Турција, изјави претседателскиот портпарол Дмитриј Песков, јавува ТАСС , пренесува Нетпрес.

Путин сеуште не остварил контакт со Ердоган

Нетпрес - 25.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин сеуште не остварил контакт со неговиот турски колега Реџеп Тајип Ердоган, по соборувањето на рускиот авион, изјави портпаролот Дмитриј Песков. Може само да кажам дека сеуште не е остварен контакт на високо ниво, ...

Ердоган: Не знаевме дека авионот е руски

МКД - 25.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турското воздухопловство не знаело дека авионот е руски кога бил соборен. „Вчераутро нашиот воздушен простор го наруши летало од непозната националност.

Турција ја објави аудио снимката со предупредувањето упатено кон рускиот авион

А1 On - 25.11.2015

Турција објави аудио снимка на која се слуша предупредувањето упатено до рускиот авион кој беше урнат вчера на границата со Сирија. Турција тврди дека авионот го нарушил нивниот воздушен простор. „Говори турската авиација.

Лавров: Турција постојано нарушува воздушни пространства

+инфо - 25.11.2015

Турција постојано ги нарушува воздушните пространства над Сирија и Грција, но не се случуваат никакви инциденти како вчерашниот со Су-24, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Рускиот пилот открива: Немаше никакво предупредување пред да пукат во нас

Курир - 25.11.2015

Вториот пилот од рускиот авион кој беше соборен на турско-сириската граница од турските сили, стои на својата изјава дека нивниот авион не преминал во турскиот воздушен простор. Во кратката вест што ја објавија светските медиуми, се вели дека ...

Пилотот на Су-24: Треба да вратам „мал долг“ за командирот

Руска реч - 25.11.2015

Спасениот пилот на соборениот Су-24 изјави дека не постои шанса „ни за секунда“ авионот да го нарушил воздушниот простор на ...

Вториот руски пилот е пронајден жив и здрав и вратен во руската воена база

Сител - 25.11.2015

Продолжуваат меѓусебните обвинувања на официјална Москва и Анкара по вчерашниот инцидент на турско- сириската граница, кога беше урнат руски Сухој 24. Руското министертсво за одбрана објави снимка која потврдува дека руското леталото во ниту момент ...

ВИДЕО: Американски генерал тврди - рускиот авион не беше закана, Анкара провоцира

Press24 - 25.11.2015

Поранешниот заменик началник на Генералштабот на војската на САД ТОм Макинерни изјави дека Турција го планирала соборувањето на рускиот авион. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган сака да предизвика судири меѓу Русија и НАТО за да привлече ...

Преживеаниот руски пилот: Немаше никакво предупредување

Кајгана - 25.11.2015

Пилотот кој го преживеа катапултирањето од рускиот соборен авион изјави дека немало предупредувања од страна на Турција. „Немаше никакви визуелни, ниту радио предупредувања, ниту пак нарушување на воздушниот простор на Турција“, тврди пилотот ...

ПРЕЖИВЕАНИОТ ПИЛОТ ПРОГОВОРИ: Турците не нè предупредија (ВИДЕО)

Телеграф - 25.11.2015

Не ни беше дадено никакво предупредување, ниту по радио, ниту визулено, така да не вршевме промена на курсот. Морате да ја разберете брзината што може да ја постигне бомбардер Су-24 , а која Ф16.

Спасениот руски пилот тврди дека немало никакво предупредување од турска страна

Макфакс - 25.11.2015

Пилотот на рускиот бомбардер „Су-24“ кој во вторникот беше соборен од турски „F-16“ во близина на сириско-турската граница, а беше извлечен ноќта кон средата во операција на руските и сириските специјалци, тврди дека од турска страна немало никакво ...

Преживеаниот руски пилот сведочи: Немаше упад во воздушниот простор на Турција

МРТ - 25.11.2015

„Немаше упад во воздушниот простор на Турција“- сведочи преживеаниот руски пилот кој се катапултираше од рускиот бомбардер во кој стрелаа турските авиони. Официјална Анкара не отстапува и тврди дека авионот на Русија летал.

Протест пред амбасадата на Турција во Москва

Сител - 25.11.2015

Над 600 лица протестираа синоќа пред амбасадата на Турција во Москва, откако Турција го собори рускиот авион на границата меѓу Турција и Сирија, јави ТАСС. Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало „Нож забиен во грб“ и „Не одиме во ...

„Турските авиони ниеднаш не нè предупредија пред да почнат да пукаат“, вели спасениот пилот (ВИДЕО)

МКД - 25.11.2015

Навигаторот на рускиот Су-24 што беше соборен од турски борбен авион денеска инсистира дека неговиот авион не преминал во турскиот воздушен простор и вели дека не добил ни визуелно ниту радиопредупредување пред да биде пукано кон него.

Турција сака да го измами светот: Ова е доказ дека рускиот авион е соборен над Сирија (ВИДЕО)

Press24 - 25.11.2015

Турција објави видео на кое наводно се докажува дека рускуот авион кој го собориле во вторникот летал над воздушниот простор на Турција и бил предупреден да се врати. Под услов видеото да е афтентично. Турците направиле голема грешка.

„Експерт“: Од Москва се бара да разбере и прости

Руска реч - 25.11.2015

Претседателот на Турција, како и што се очекуваше, не ја искористи последната можност да го изгасне пламенот на кризата, не побара прошка за соборениот руски авион. Место тоа ја поддржа акцијата на своите вооружени сили, пишува Геворг Мирзајан, ...

Медведев: Анкара предизвика заострување на односите меѓу Русија и НАТО

Алфа - 25.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија. Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на ...

Шефовите на дипломатии на Русија и Турција можеби ќе се сретнат во Белград

Макфакс - 25.11.2015

Турскиот министер за надворешни работи и неговиот руски колега се договориле во телефонски разговор во средата дека би можеле да се сретнат следната седмица во Белград, изјави функционер во турската влада, додека руското министерство за надворешни ...

Песков: Турција го прекрши меѓународното право

Руска реч - 25.11.2015

Авионот е соборен на небото над Сирија, што претставува кршење на меѓународното право и исклучително непријателска постапка, рече портпаролот на рускиот претседател Дмитриј ...

(ВИДЕО) ТУРЦИЈА СЕ ОБИДУВА ДА ГО ИЗМАМИ ЦЕЛ СВЕТ – Ова е доказ дека рускиот авион е соборен над Сирија

Репортер - 25.11.2015

Под услов да видеото е автентично, Турците направија голема грешка и самите себе си го погазија зборот. Имено на снимката јасно се слуша предупредувањето, но предупредувањето да руските авиони не се приближуваат на турскиот воздушен простор (но не и ...

(ВИДЕО) Ова е човекот кој го сруши рускиот авион – БИЛ БОСАНЕЦ

Репортер - 25.11.2015

Во босанските медиуми се појави информација дека Мустафа Хајруоглу чии родители избегале од Босна го срушил рускиот авион, кој го наруши турскиот воздушен простор на границата со Сирија. Тие тврдат дека предците на Хахроглу своевремено од Босна и ...

Москва: планирана провокација, Анкара: Русија ни е пријател

Нова ТВ - 25.11.2015

Москва вечерва ја обвини Турција дека соборувањето на рускиот воен авион е “планирана провокација”. “Сериозно се соменавме дека станува збор за спонтан акт бидејќи сето ова личи на планирана провокација”, изјави рускиот министер за надворешни работи ...

Турција објави снимка од акцијата на небото пред соборувањето на рускиот авион!

Сител - 25.11.2015

Турција објави видео на кое се слуша оператор на труската авијација како ги предупредува пилотите на рускиот авион на тоа дека се наоѓаат во турски воздушен простор, и им наредува да го променат правецот. - Ви се обраќаат турските воздушни сили.

Медведев: Анкара предизвика заострување на односите меѓу Русија и НАТО

Курир - 25.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија, пренесе ТАСС. Премиерот настанот го искоментира пред новинарите во Екатеринбург, на Урал, ...

Предупредувањето од пилотот-Босанец кој го урна рускиот авион (ВИДЕО)

+инфо - 25.11.2015

Во босанските медиуми се појави информација дека Мустафа Хајруоглу е пилотот што го собори рускиот авион на границата со Сирија. Тие тврдат дека предците на Хахроглу своевремено од Босна и Херцеговина се доселиле во Турција.

ВИДЕО: Вториот пилот на рускиот „Сухои“ тврди дека не добиле предупредување

Нетпрес - 25.11.2015

Вториот пилот од рускиот „Сухои“ кој беше соборен на турско-сириската граница од турските сили, стои на својата изјава дека нивниот авион не преминал во турскиот воздушен простор. Невозможно е да сме го нарушиле воздушниот простор дури и за секунда.

Турција објави наводна снимка од предупредување на рускиот авион

Макфакс - 25.11.2015

Турската армија во средата објави аудио снимка за која тврди дека е снимка од предупредувањето на рускиот бомбардер пред да го собори на сириско-турската граница. „Овде е турското воено воздухопловство. Му се приближувате на рускиот воздушен простор.

Русија не добила докази од Турција дека авионот се наоѓал во турскиот воздушен простор

еМагазин - 25.11.2015

Турција не и доставила на Русија докази за нарушување на нејзиниот воздушен простор од страна на рускиот авион Су-24, изјави портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков Тој претходно изјави дека Кремљ со сигурност знае дека рускиот воен авион ...

“Фигаро”: Турција ја саботира коалицијата против Исламската држава

Локално - 25.11.2015

“Сирија: Турција ја саботиран коалицијата против Даеш”, пишува во насловот весникот . “Фигаро”, користејќи го арапското име на “Исламска држава”. Весникот , инцидентот со соборувањето на рускиот воен авион од турски борбени авиони го карактеризира ...

Турски социјални мрежи: Само уште тоа ни требаше!

Денешен - 25.11.2015

Реакцијата на корисниците на турските социјални мрежи по повод соборувањето на рускиот авион Су-24 е, како и обично, поделена: противниците на сегашната влада ги обвинуваат властите за невнимателност и глупости, додека приврзаниците на власта ги ...

Протест пред турската амбасада

Вечер Прес - 25.11.2015

Над 600 лица протестираа синоќа пред амбасадата на Турција во Москва, откако Турција го собори рускиот авион на границата меѓу Турција и Сирија, јави ТАСС Над 600 лица протестираа синоќа пред амбасадата на Турција во Москва, откако Турција го собори ...

Ердоган: Не сакаме ескалација на односите со Русија – не знаевме дека авионот е руски

МК News - 25.11.2015

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган вели неговата земја не сака ескалација на тензиите во односите со Русија по вчерашниот трагичен настан кога Турција собори руски воен авион. – Немаме намера да провоцираме ескалација на тензиите за овој ...

Лавров: Турција постојано нарушува воздушни пространства, па не се случиле инциденти како вчерашниот

Денешен - 25.11.2015

Турција постојано ги нарушува воздушните пространства над Сирија и Грција, но не се случуваат никакви инциденти како вчерашниот со Су-24, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Преживеаниот руски пилот: Турците не нѐ предупредија пред да пукаат

Република - 25.11.2015

Преживеаниот пилот од соборениот руски авион открива детали од инцидентот на турско-сириската граница. Тој истакнува дека не добиле никакво предупредување од турската страна пред нападот и дека авионот не летал во воздушниот простор на Турција.

Спасен вториот пилот од соборениот руски авион

Бриф - 25.11.2015

Вториот пилот кој се катапултирал од рускиот борбен авион Су-24 што вчера во сириски воздушен простор беше соборен од турски Ф-16 ловец е безбедно пренесен во базата во Латакија после 12 часовна спасувачка акција.

(ВИДЕО) СПАСЕНИОТ ПИЛОТ: Ниту влеговме во турски воздушен простор, ниту бевме предупредени

Фактор - 25.11.2015

„Невозможно е да сме го повредиле нивниот воздушен простор дури ни за секунда.Летавме на висина од 6.000 метри во сосема ведри временски услови и јас имав целосна контрола на нашата патека на лет.

(ВИДЕО) Доказ дека урнатиот руски авион не влегол во воздушниот простор на Турција

Фактор - 25.11.2015

Руското министерство за одбрана објави синоќа видео кое потврдува дека рускиот авион Су-24 ни во еден момент не го напуштил сирискиот воздушен простор. Како што наведуваат од министерството, летачките податоци кои ги објавиле, покажуваат дека Су-24 ...

Турција не сака ескалација на тензијата со Русија, тврди Ердоган

Република - 25.11.2015

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја не сака ескалација на тензиите во односите со Русија поради соборувањето на рускиот авион, но истакна дека секогаш ќе ги брани турските граници.

САД: Рускиот Су-24 беше соборен во сирискиот воздушен простор

Локално - 25.11.2015

Постојат податоци за термичка трага оставена од авионот! САД сметаат дека рускиот борбен авион, кој го урна Турција, се наоѓал во воздушниот простор на Сирија по кратко навлегување во турскиот воздушен простор, изјави американски функционер, кој ...

Ердоган:Турција не сака ескалација на односите со Русија

Локално - 25.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја не сака ескалација на тензиите по инцидентот со соборениот руски воен авион Су-24. Шефот на државата истакна дека Турција дејствувала единствено за да ja заштити сопствената ...

Ердоган: Турција не сака ескалација на тензијата со Русија

Денешен - 25.11.2015

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја не сака ескалација на тензиите во односите со Русија поради соборувањето на рускиот авион, но истакна дека секогаш ќе ги брани турските граници.

ПРЕЖИВЕАНИОТ ПИЛОТ ПРОГОВОРИ: Турците не нè предупредија (ВИДЕО)

МК News - 25.11.2015

Не ни беше дадено никакво предупредување, ниту по радио, ниту визулено, така да не вршевме промена на курсот. Морате да ја разберете брзината што може да ја постигне бомбардер Су-24 , а која Ф16.

Рускиот пилот вели дека немало никакво предупредување пред да пукаат Турците

еМагазин - 25.11.2015

Вториот пилот од рускиот авион кој беше соборен на турско-сириската граница од турските сили, стои на својата изјава дека нивниот авион не преминал во турскиот воздушен простор. Пилотот вели дека не добиле никакво визуелно, нити пак препупредување ...

Турците не нѐ предупредија пред да пукаат!

Вечер Прес - 25.11.2015

Преживеаниот пилот од соборениот руски авион открива детали од инцидентот на турско-сириската граница. Тој истакнува дека не добиле никакво предупредување од турската страна пред нападот и дека авионот не летал во воздушниот простор на Турција.

ПРЕЖИВЕАНИОТ РУСКИ ПИЛОТ открива: „Немаше никакво предупредување пред да пукат во нас“

Пулс24 - 25.11.2015

Вториот пилот од рускиот авион кој беше соборен на турско-сириската граница од турските сили, стои на својата изјава дека нивниот авион не преминал во турскиот воздушен простор. Во кратката вест што ја објавија светските медиуми, се вели дека ...

Не знаевме дека авионот е руски

Вечер Прес - 25.11.2015

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека турското воздухопловство не знаело дека соборениот авион е руски, пренесува RT. Ердоган навел дека Турција не сака ескалација на тензиите со Русија поради соборувањето на авионот.

ЕРДОГАН СЕ БРАНИ: Не сакаме да ескалира овој инцидент, ние само се браневме

Фактор - 25.11.2015

Откако Турција собори руски воен авион, претседателот Реџеп Таип Ердоган се обидува да ја смири ситуацијата. Турскиот претседател убедува дека соборувањето на авионот не е провокација, објаснувајќи дека земјата само ја штитела својата безбедност.

Анкара ја брани ИСИС, турски функционери имаат финансиски интерес од трговијата со нафта со терористите

Тера - 25.11.2015

Некои турски државни функционери имаат „директен финансиски интерес“ од трговијата со нафта со терористичката група Исламска држава, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев, коментирајќи го можниот руски одговор на уривањето на рускиот воен авион во ...

„Криминално дејствие со последици“- го оцени Медведев турскиот чин

Република - 25.11.2015

„Криминално дејствие“, вака го оценува рускиот премиер Дмитриј Медведев нападот на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија. -Неразбирливо криминалните дејствија на турските власти, кои соборија руски авион, предизвикаа ...

(ВИДЕО) РУСКИОТ ПИЛОТ: Едвај чекам да се одмаздам за смртта на мојот колега

Фактор - 25.11.2015

Рускиот пилот кој го преживеа уривањето на воениот авион СУ-24, вели дека веднаш штом ќе закрепне ќе се врати на позициите на фронтот. „Морам да го ‘наплатам’ долгот за мојот капетан“, вели пилотот Константин Мурактин.

Медведев: Анкара предизвика заострување на односите меѓу Русија и НАТО

Денешен - 25.11.2015

Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија, пренесе ТАСС. Премиерот настанот го искоментира пред новинарите во Екатеринбург, на Урал, ...

Турција објави аудио снимка: Сменете го курсот веднаш

Република - 25.11.2015

Турција објави аудио снимка на која се слуша предупредување на војската упатено кон рускиот авион, кој вчера беше урнат на границата со Сирија. „Зборува турската авијација. Се приближувате кон воздушниот простор на Турција.

Руски генерал: Ако не го вратат нашиот пилот, треба да ги збришеме од лицето на земјата

МК News - 25.11.2015

Ако тие не ни го вратат нашиот пилот, ако го убијат , тогаш треба да ги избришеме од лицето на земјата. Тоа го вели поранешниот началник на Генералштабот на Руската армија Јуриј Балуевскиј за д “ВЗГЛЯД”.

US-генерал: Турција направи “многу сериозна грешка” со соборувањето на рускиот Су-24

Локално - 25.11.2015

Бомбардерот сепак не покажал непријателски однос Поранешниот заменик-началникот на Генералштабот на американските воздухопловни сили ген.-полковник Том Макинерни изјави дека Турција направила “многу сериозна грешка”, со симнување на рускиот Су-24.

Рускиот преживеан пилот: Не добивме никакво предупредување од страна на Турците!

Денешен - 25.11.2015

На Фејсбук страната на рускиот претседател, Владимир Путин објавена е изјава на рускиот преживеан пилот. Името, преживеаниот пилот тврди дека не добиле никакво предупредување од страна на Турците.

Ердоган: Не сакаме да ескалира конфликтот со Русија

Република - 25.11.2015

– Ние не сакаме да ескалира конфликтот со Русија, изјави турскиот претседател Реџеп Ердоган. Денес претседателот на Турција го коментираше соборувањето на рускиот авион Су-24. Тој го повтори ставот на неговата земја дека армијата под негова команда ...

Анкара предизвика заострување на односите меѓу Русија и НАТО

Вечер Прес - 25.11.2015

„Неразбирливо криминалните дејствија на турските власти, кои соборија руски авион, предизвикаа три последици", изјави Медведев Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили ...

САД сметаат дека уривањето на рускиот авион се случило во сирискиот воздушен простор

Идивиди - 25.11.2015

САД сметаат дека рускиот борбен авион, кој го урна Турција, се наоѓал во воздушниот простор на Сирија по кратко навлегување во турскиот воздушен простор, изјави американски функционер, кој побарал да остане анонимен.

Видео реконструкција: Како Турците го собориле рускиот авион во Сирија?

365 - 25.11.2015

Руските медиуми објавија снимка која што ја прикажува реконструкцијата на соборувањето на воениот авион на границата меѓу Сирија и ...

Ердоган: Русија не сака ескалација на инцидентот со соборениот авион

365 - 25.11.2015

Турција не сака ескалација на инцидентот со соборениот руски авион Су-24. Ова го изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Турција секогаш сакала мир, дијалог, дипломатско решавање на проблемите и покрај сé ќе продолжиме по овој пат.

„Експерт“: Како Русија би можела да ѝ одговори на Турција?

Lider - 25.11.2015

Ако до инцидентот дошло во сирискиот воздушен простор, станува збор за руска агресија на која Москва може да одговори како на директен воен напад. Макар што, каде и да е соборен рускиот авион, станува збор за турски дипломатски предизвик, пишува ...

Ердоган: Турција не сака ескалација на тензијата со Русија

Lider - 25.11.2015

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја не сака ескалација на тензиите во односите со Русија поради соборувањето на рускиот авион, но истакна дека секогаш ќе ги брани турските граници.

Турцијан не сака ескалација на тензијата со Русија

Идивиди - 25.11.2015

Истанбул, 25 ноември 2015 (МИА) - Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја не сака ескалација на тензиите во односите со Русија поради соборувањето на рускиот авион, но истакна дека секогаш ќе ги брани турските ...

Турција покрај рускиот авион ги урна и берзите

Lider - 25.11.2015

Европските берзи негативно реагираа на вестите за вчерашното соборување на рускиот авион од страна на Турција, над сириска територија. Како што пренесува RussiaToday, главниот индекс на берзата во Франција е во минус 1,9, во Германија 1,42, а во ...

Путин: Турција ни зари нож во грб

Телма - 24.11.2015

Нож во грб, вака рускиот претседател го нарече уривањето на руски воен авион од страна на Турција. Тој рече дека ова ќе има сериозни последици за односите меѓу Русија Турција. На барање на Турција, НАТО ќе одржи вонреден состанок во 5 попладне.

Турција собори руски воен авион на границата со Сирија

24 Вести - 24.11.2015

Турски воени авиони соборија руски борбен авион што го наруши турскиот воздушен простор. Според Анкара, авионот неколку пати бил предупреден дека го нарушил воздушниот простор, но пилотите го игнорирале предупредувањето.

Турција собори руски авион - ни заривте нож в грб, порача Путин

Дневник - 24.11.2015

Воен руски авион „сухој-24“ вчера околу 09.20 часот е урнат од турски ловци во близина на турско-сириската граница, инцидент што досега се нема случено - членка на НАТО да собори руски авион.

Турција урна борбен авион на границата со Сирија

Алсат-М - 24.11.2015

Турската воена авијација урна борбен авион на границата со Сирија што го нарушил турскиот воздушен простор, јави турската приватна телевизија Си-Ен-Ен Турк. Според локалните медиуми, станува збор за руски авион.

ВИДЕО: Турција урна руски борбен авион на границата со Сирија

Утрински - 24.11.2015

Турската воена авијација урна руски борбен авион на границата со Сирија што го нарушил турскиот воздушен простор, соопшти турското претседателство. Русија соопшти дека рускиот ловец Су-24 не го нарушувал воздушниот простор на Турција, јави ТАСС.

Песков: Авионот леташе над Сирија

Утрински - 24.11.2015

Кремљ со сигурност знае дека рускиот воен авион Су-24, кој е урнат денеска, се наоѓал над Сирија, во сирискиот воздушен простор, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

Скај ТВ:Првпат по 1952 година НАТО собори руски воен авион

Телма - 24.11.2015

Првпат по 1952 година, една земја членка на НАТО собори руски воен авион, посочува британската телевизија Скај во анализата по денешниот инцидент во близина на сириско-турската граница, во кој турските воени сили тврдат дека нивни авиони собориле ...

Скај ТВ : Првпат по 1952 година НАТО собори руски воен авион

Утрински - 24.11.2015

Првпат по 1952 година, една земја членка на НАТО собори руски воен авион, посочува британската телевизија Скај во анализата по денешниот инцидент во близина на сириско-турската граница, во кој турските воени сили тврдат дека нивни авиони собориле ...

Итна средба на НАТО по барање на Турција

Алсат-М - 24.11.2015

НАТО повика на вонредна средба на амбасадорите на земјите членки по барање на Турција, која ќе се одржи денеска попладне во Брисел. Целта на средбата е Турција да ја информира Алијансата за соборувањето на рускиот авион.

Се сруши воен авион во Сирија во близина на границата со Турција (видео)

Канал5 - 24.11.2015

Воен авион се сруши во Сирија во близина на границата со Турција, јавуваат турските медиуми, додавајќи дека се уште не е познато на која држава и припаѓа авионот. Судбината на екипажот исто така е непозната.

Турција урна руски воен авион на границата со Сирија

Телма - 24.11.2015

Турската воена авијација урна руски борбен авион на границата со Сирија што го нарушил турскиот воздушен простор, соопшти турското претседателство. Русија соопшти дека рускиот ловец Су-24 не го нарушувал воздушниот простор на Турција, јави ТАСС.

Турција урна руски воен авион на границата со Сирија

24 Вести - 24.11.2015

Турската воена авијација урна воен авион на границата со Сирија што го нарушил турскиот воздушен простор, јави турската приватна телевизија Си-Ен-Ен Турк. Според локалните медиуми, станува збор за руски авион.

Турција собори руски авион на границата со Сирија – Путин го свика советот за безбедност (видео)

Канал5 - 24.11.2015

Турција утринава собори руски воен авион, кој наводно го нарушил турскиот воздушен простор на границата со Сирија. Рускиот Сухои-24 бил погоден од два турски авиони Ф-16 додека бил на височина од 600 метри, по што се урнал во планински предел во ...

НАТО ќе одржи вонреден состанок на барање на Турција

Телма - 24.11.2015

„На барање на Турција, НАТО ќе одржи вонреден состанок во пет часот попладне. Целтта на состанокот е Турција да ги информира сојузниците за соборувањето на рускиот авион. НАТО добро ја следи ситуацијата и е во близок контакт со турските власти“, ...

НАТО свика итен состанок поради уривањето на рускиот авион

Канал5 - 24.11.2015

Соборувањето на рускиот авион е многу сериозен инцидент но се уште е рано да се донесат заклучоци – изјави портпаролот на рускиот претседател Путин, откако турските сили со ракета од земја го урнаа рускиот сухој кои беше во воздушна мисија против ...

Турција собори руски воен авион, итна седница на НАТО

Deutsche Welle - 24.11.2015

Турција повеќепати ја предупредуваше Русија поради повреди на воздушниот простор при акции во Сирија. Со соборувањето на рускиот борбен авион ситуацијата ескалира, и тоа само еден ден пред посетата на министерот Лавров.

Вознемирувачко видео:Сириските бунтовци со рускиот пилот

Телма - 24.11.2015

Сиријските бунтовници објавија вознемирувачко видео на која се гледа маж кој неподвижен лежи на земја и е тешко ранет. Тие тврдат дека е мртов руски пилот. Од групата мажи се слуша како извикуваат „тоа е рускиот пилот“, а потоа извикуваат „Господ е ...

(ВИДЕО) РЕКОНСТРУКЦИЈА: Еве како Турците го урнаа рускиот авион!

Репортер - 24.11.2015

САД верува дека денешниот упад на рускиот воен авион во турскиот воздушен простор траел само неколку секунди,откако турските ловци го урнале. Руските медиуми објавија снимка од реконструкцијата од уривањето на рускиот авион Су-24 кој го погодија ...

Еве како е урнат рускиот авион над Сирија (ВИДЕО)

Нетпрес - 24.11.2015

Руските медиуми објавија снимка од реконструкција на соборување на рускиот авион Су-24, кој над Сирија го урнаа турски авиони Ф-16.Рускиот претседател Владимир Путин во врска со инцидентот рече: Турција и’ забоде нож во грбот на Русија со ...

ВИДЕО: Реконструкција на соборувањето на рускиот воен авион

А1 On - 24.11.2015

Рускиот авион е соборен на неговиот пат кон воздушната база Хмејмим на територијата на Сирија од турски авион Ф-16, наведоа од руското министерство за одбрана. Руската телевизија објави снимка, односно реконструкција на соборувањето на рускиот авион ...

ВИДЕО: Турција урна руски борбен авион

Press24 - 24.11.2015

Турската воена авијација урна руски борбен авион на границата со Сирија што го нарушил турскиот воздушен простор, соопшти турското претседателство. Русија соопшти дека рускиот ловец Су-24 не го нарушувал воздушниот простор на Турција, јави ТАСС.

Москва: Еден пилот убиен со оган од земја, турски авиони минале на сириска територија

Макфакс - 24.11.2015

Еден од пилотите на соборениот руски авион е убиен со оган од земја а по другиот се трага соопшти руската армија, додавајќи дека податоците од радарските системи укажуваат дека рускиот „Су-24“ не го нарушил турскиот воздушен простор, додека ...

ТУРЦИТЕ ВО ВОЈНАТА ВЛЕГОА НА СТРАНА НА ЏИХАДИСТИТЕ: Роберто Кардероли го обвинува Ердоган!

Репортер - 24.11.2015

Турција влезе во војна на страна на Исламската држава, рекол потпретседателот на италијанскиот сенат, Роберто Калдероли, откако турски ф-16 над Сирија го сруши рускиот авион Су24. Рускиот борбен авион Су 24 со два чена на екипаж се сруиши во Сирија.

Скај ТВ: Првпат по 1952 година НАТО собори руски воен авион

Репортер - 24.11.2015

Првпат по 1952 година, една земја членка на НАТО собори руски воен авион, посочува британската телевизија Скај во анализата по денешниот инцидент во близина на сириско-турската граница, во кој турските воени сили тврдат дека нивни авиони собориле ...

ОДГОВОР ОД МОСКВА: Рускиот „убиец на носачи“ тргна кон Сирија (ВИДЕО)

Телеграф - 24.11.2015

Крстосувачот „Москва“ е пловечка тврдина способна за уништување воени бродови, подморници, носачи на авиони, копнени цели, како и цели во воздух. Опремен е со торпеда, противвоздушни топови, крстосувачки проектили Воениот крстосувач „Москва“, ...

Турски социјални мрежи: Само уште тоа ни требаше!

Руска реч - 24.11.2015

Реакцијата на корисниците на турските социјални мрежи по повод соборувањето на рускиот авион Су-24 е, како и обично, поделена: противниците на сегашната влада ги обвинуваат властите за невнимателност и глупости, додека приврзаниците на власта ги ...

РУСИЈА: Нашиот воен ловец не го нарушувал воздушниот простор на Турција

Телеграф - 24.11.2015

Според соопштението од турското претседателство, авионот бил предупреден дека го нарушува воздушниот простор, но го игнорирал предупредувањето. Потоа, рускиот „Су-24“ бил урнат во согласност со правилата за реакција на турските вооружени сили, се ...

НАТО ја следи одблизу ситуацијата, откако Турција го урна рускиот воен авион

А1 On - 24.11.2015

НАТО ја следи одблизу ситуацијата и е во постојан контакт со турските власти, откако денеска Турција го урна рускиот воен авион, кој според Анкара го нарушил турскиот воздушен простор, изјави денеска претставник од НАТО.

Првпат по 1952 година НАТО собори руски воен авион

МРТ - 24.11.2015

Станува збор за „исклучително сериозен и политички опасен настан“ не само поради тоа што авиони на НАТО соборија авион на руската воена авијација, туку и поради неизвесноста како понатаму ќе се развиваат работите, не толку на сирискиот фронт, колку ...

Првпат по 1952 година НАТО собори руски воен авион

Телеграф - 24.11.2015

Првпат по 1952 година една земја-членка на НАТО собори руски воен авион, посочува британската телевизија „Скај“ во анализата по денешниот инцидент Првпат по 1952 година, една земја-членка на НАТО собори руски воен авион, посочува британската ...

НАТО одржува вонреден состанок на барање на Турција

Кајгана - 24.11.2015

НАТО во вторник попладне ќе одржи вонреден состанок на барање на Турција. Цел на состанокот е Турција да ги информира сојузниците за соборувањето на рускиот воен авион, објави Алијансата. НАТО исто така, нагласи дека состанокот на спаѓа под членот 4 ...

Могерини: Треба да се избегне тензија во односите меѓу Русија и Турција

А1 On - 24.11.2015

Потребно е да се избегне ескалирање на тензиите во односите меѓу Русија и Турција по падот на рускиот бомбардер Су-24 во Сирија, изјави денеска високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Могерини: Треба да се избегне тензија во односите меѓу Русија и Турција

Сител - 24.11.2015

Потребно е да се избегне ескалирање на тензиите во односите меѓу Русија и Турција по падот на рускиот бомбардер Су-24 во Сирија, изјави денеска високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Могерини: Да се избегне тензија во односите меѓу Русија и Турција

+инфо - 24.11.2015

Потребно е да се избегне ескалирање на тензиите во односите меѓу Русија и Турција по падот на рускиот бомбардер Су-24 во Сирија, изјави денеска високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Могерини: Да се избегне тензија во односите меѓу Русија и Турција

Репортер - 24.11.2015

Потребно е да се избегне ескалирање на тензиите во односите меѓу Русија и Турција по падот на рускиот бомбардер Су-24 во Сирија, изјави денеска високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини.

Турција урна борбен авион на границата со Сирија

Сител - 24.11.2015

Турската воена авијација урна борбен авион на границата со Сирија што го нарушил турскиот воздушен простор, јави турската приватна телевизија Си-Ен-Ен Турк. Според локалните медиуми, станува збор за руски авион.

Шојгу потврди дека е урнат руски авион, Турција бара итен состанок на НАТО

Репортер - 24.11.2015

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја обвини Турција дека лаже како авионот бил соборен во турскиот воздушен простор. Шојгу кажа дека се работи за авион Су-24 и дека судбината на пилотите е неизвесна.

Турската војска го соборила авионот, го повредил турскиот воздушен простор (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 24.11.2015

Офицер на турската војска за Ројтерс потврдил дека тие го собориле авионот што се урна во Сирија во близина на турската граница. Авионот бил соборен од турските борбени авиони Ф-16 откако го повредил турскиот воздушен простор и ги игнорирал ...

ВИДЕО: Турција урна руски борбен авион на границата со Сирија

Курир - 24.11.2015

Турската воена авијација урна борбен авион на границата со Сирија што го нарушил турскиот воздушен простор, јави турската приватна телевизија Си-Ен-Ен Турк. Според локалните медиуми, станува збор за руски авион.

ВИДЕО: Се урна борбен авион во близина на Сириско – турската граница

Нетпрес - 24.11.2015

Приватната турска телевизија „Хабертурк“ објави видео снимка на која се гледа како млазен борбен авион се руши во пламен во близина на турско – сириската граница, јавува Ројтерс. За сега не се знае на која земја и припаѓа авионот.

Турски воени авиони собориле борбен авион

Р.С.Европа - 24.11.2015

Турските медиуми јавуваат дека турски воени авиони денеска собориле непознат борбен авион што го нарушил турскиот воздушен простор на границата со Сирија. Претходно било испратено предупредување авионот да ја напушти територијата на Турција.

(ВИДЕО) Тежок инцидент: Турција собори руски авион

А1 On - 24.11.2015

Воен авион се урна во пламен на границата помеѓу Сирија и Турција. Според неофицијални информации кои доаѓаат од воени извори, авионот го соборила турската војска откако бил повреден воздушниот простор на Турција.

Песков: Авионот леташе над Сирија

А1 On - 24.11.2015

Кремљ со сигурност знае дека рускиот воен авион Су-24, кој е урнат денеска, се наоѓал над Сирија, во сирискиот воздушен простор, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

(Видео+фото) потврдено: Турција собори руски борбен авион на границата со Сирија

Репортер - 24.11.2015

Воен авион се сруши во Сирија во близината на турската граница, јавуваат турските медиуми. Се уште не е утврдено на која земја му припаѓа леталото, но повеќето медиуми јавуваат дека Турција го оборила авионот зошто го повредил нејзиниот воздушен ...

Шојгу потврди дека е урнат руски авион, Турција бара итен состанок на НАТО

А1 On - 24.11.2015

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја обвини Турција дека лаже како авионот бил соборен во турскиот воздушен простор. Шојгу кажа дека се работи за авион Су-24 и дека судбината на пилотите е неизвесна.

Песков: Авионот леташе над Сирија

+инфо - 24.11.2015

Кремљ со сигурност знае дека рускиот воен авион Су-24, кој е урнат денеска, се наоѓал над Сирија, во сирискиот воздушен простор, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

Турција урна борбен авион на границата со Сирија ВИДЕО

+инфо - 24.11.2015

Турската воена авијација урна борбен авион на границата со Сирија што го нарушил турскиот воздушен простор, јави турската приватна телевизија Си-Ен-Ен Турк. Според локалните медиуми, станува збор за руски авион.

ВИДЕО: Русите бесни - Турција собори руски воен авион

Press24 - 24.11.2015

Руското министерство за одбрана соопшти дека е соборен руски борбен авион Su-24, додавајќи дека не го нарушил турскиот воздушен простор и дека летал на висина од 6000 метри. Турските власти соопштуваат дека авионот е предупреден пред да е соборен.

Министeрство за одбрана на РФ: Во Сирија соборен руски Су-24

Руска реч - 24.11.2015

Министарството за одбрана на Русија потврди дека во Сирија е соборен руски ...

НА ЧЕКОР ДО ЕСКАЛАЦИЈА – Членка на НАТО за прв пат сруши руски авион

Репортер - 24.11.2015

Откако турската војска го сруши рускиот авион Су-24, CNN јавува дека ова е прв пат да земја членка на НАТО собори руско летало. CNN репортерите предупредуваат дека постои сериозна можност да ескалира ситуацијата во меѓународен инцидент, особено од ...

Членка на НАТО првпат урна руски авион: како ќе реагира Русија? (ВИДЕО)

МКД - 24.11.2015

Откако турската војска утрово урна руски Су-24, светските медиуми објавија дека ова е првпат една членка на НАТО да собори руски авион. Турците велат дека 10 пати го предупредиле авионот дека го нарушува турскиот воздушен простор, а тој ги ...

ВИДЕО: Соборен руски воен авион поради прекршување на турскиот воздушен простор

Нова ТВ - 24.11.2015

Руски воен авион е срушен утрово на сиријската страна од границата меѓу Турција и Сирија, соопшти портпаролот на руското министерство за надворешни работи. Како што соопшти тој, авионот не го прекршил воздушниот простор на Турција, како што ...

Турција урна руски борбен авион на границата со Сирија

Алфа - 24.11.2015

Турската воена авијација собори руски борбен авион на границата со Сирија откако леталото го нарушило турскиот воздушен простор.Русија негира дека рускиот ловец Су-24 го нарушувал воздушниот простор на Турција.

ШТО СЕ СЛУЧИЛО: Рускиот авион бил соборен по неколку предупредувања (ВИДЕО)

Телеграф - 24.11.2015

Според соопштението од турското претседателство, авионот „Су-24“ бил предупреден дека го нарушува турскиот воздушниот простор, но го игнорирал предупредувањето Русија е децидна дека нивниот авион не го нарушил турскиот воздушен простор и ќе бара ...

СОБОРЕН АВИОН: Еден од пилотите заробен од туркменска бунтовничка група (ФОТО)

Телеграф - 24.11.2015

Според истите непотврдени информации, авионот кој утрово беше соборен паднал на територија на туркменскитански бегалски камп. Тие бегаат од нападите на Русија во Сирија и од нападите на силите на претседателот Башар ал Асад Според сè уште ...

Ова е инцидентот од кој многумина се плашеа (ВИДЕО)

МКД - 24.11.2015

Ова е токму оној вид инцидент од кој многумина се плашеа откако Русија ги почна своите воздушни операции во Сирија. Опасноста од летањето во близина на турската граница беше премногу очигледна, вели воениот експерт на Би-би-си , Џонатан Маркус.

Кремљ: Инцидентот со соборениот авион е премногу сериозен за да се брза со заклучоци

Нетпрес - 24.11.2015

Според Кремљ, инцидентот со соборениот авион е премногу сериозен за да се брза со заклучоци. Кремљ смета дека не е во ред да се говори за било какви последици врз односите меѓу Русија и Турција по инцидентот со рускиот борбен авион, изјави ...

Рускиот Авион летал над Сирија

Сител - 24.11.2015

Кремљ со сигурност знае дека рускиот воен авион Су-24, кој е урнат денеска, се наоѓал над Сирија, во сирискиот воздушен простор, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

Руски воен авион се урна на турско- сириската граница, го урнала турската армија

МРТ - 24.11.2015

Руски воен авион се урна на турско- сириската граница. Двајцата пилоти се катапултирале. Засега има противречни информации за нивната судбина. Русите обвинија дека авионот го урнала турската армија од земја...

Москва тврди дека нејзиниот авион цело време бил во сирискиот воздушен простор

Макфакс - 24.11.2015

Рускиот борбен авион „Су-24“ се уран на територијата на Сирија веројатно поради напад од земјата, соопшти руското министерство за одбрана на својата интернет страница и тврди дека овој авиони цело време летал во сирискиот воздушен простор, што го ...

НАТО одблизу ја следи ситуацијата по соборувањето на рускиот воен авион

Макфакс - 24.11.2015

НАТО ја следи одблизу ситуацијата со турските власти, по соборувањето на рускиот воен авион од страна на турската војска, изјави висок претставник на Алијансата, јави AFP. Тој одбил да даде повеќе информации за досега најсериозниот инцидент од ...

Скај ТВ : Првпат по 1952 година НАТО собори руски воен авион

+инфо - 24.11.2015

Првпат по 1952 година, една земја членка на НАТО собори руски воен авион, посочува британската телевизија Скај во анализата по денешниот инцидент во близина на сириско-турската граница, во кој турските воени сили тврдат дека нивни авиони собориле ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Рускиот пилот кој паднал на територија на ИД е мртов?

Press24 - 24.11.2015

Објавена е видео снимка на која се гледа рускиот пилот заробен од ислмистите. Пилотот паднал на територија на Сирија, кога Турците го соборија рускиот воен авион Su-24. Според исламистите овој пилот загинал за време на падот.

НАТО на итен состанок по барање на Турција, бунтовниците: Пилотот го застрелавме додека паѓаше (ВИДЕО)

МКД - 24.11.2015

Портпаролот на Сириската бунтовничка група, која тврди дека го нашла телото на рускиот пилот од авионот што утрово го собори Турција, рече дека двајцата руски пилоти се обиделе да се спуштат со падобраните во област контролирана од владата, но ...

Итна средба на НАТО по барање на Турција

Р.С.Европа - 24.11.2015

НАТО повика на вонредна средба на амбасадорите на земјите членки по барање на Турција, која ќе се одржи денеска попладне во Брисел. Целта на средбата е Турција да ја информира Алијансата за соборувањето на рускиот авион.

НАТО ја следи одблизу ситуацијата, откако Турција го урна рускиот воен авион

Сител - 24.11.2015

НАТО ја следи одблизу ситуацијата и е во постојан контакт со турските власти, откако денеска Турција го урна рускиот воен авион, кој според Анкара го нарушил турскиот воздушен простор, изјави денеска претставник од НАТО.

Песков: Авионот леташе над Сирија

Репортер - 24.11.2015

Кремљ со сигурност знае дека рускиот воен авион Су-24, кој е урнат денеска, се наоѓал над Сирија, во сирискиот воздушен простор, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков.

Ќе ги разниша ли соборениот ловец руско-турските односи?

Телеграф - 24.11.2015

Сè уште не сме добиле од нашето министерство за одбрана информации за причината за падот на авионот. Знаеме само дека се наоѓал во воздушниот простор на Сирија, над територијата на Сирија, изјави портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков ...

Објавено видео кое наводно го покажува соборениот руски пилот (+18)

Кајгана - 24.11.2015

Видео кое наводно го покажува соборниот руски пилот кој изгледа како да не е жив и како да е со крваво лице, објави руската телевизија RT. На снимката се гледаат вооружени мажи околу човекот во воена униформа за кој се претпоставува дека е пилот на ...

НАТО одржува вонреден состанок на барање на Турција

Макфакс - 24.11.2015

НАТО во вторник попладне ќе одржи вонреден состанок на барање на Турција. Цел на состанокот е Турција да ги информира сојузниците за соборувањето на рускиот воен авион, објави Алијансата. НАТО исто така, нагласи дека состанокот на спаѓа под членот 4 ...

Итен сoстанок на НАТО по барање на Турција

Нова ТВ - 24.11.2015

НАТО повика на вонредна средба на амбасадорите на земјите членки по барање на Турција, која ќе се одржи денеска попладне во Брисел. Целта на средбата е Турција да ја информира Алијансата за соборувањето на рускиот авион .

Детали за падот на СУ-24 - Вака Турците го оборија рускиот воен авион

Сител - 24.11.2015

Ова е и рутата по која се движел СУ-24 и каде е соборен Постоеле дилеми за тоа дали оборениот авион навистина го нарушил просторот на Турција, меѓутоа на основа на анализите на трагите на летот од авионот е утвредено дека е така.

Зпочна војната поради срушениот авион: Ќе има ли дипломатско бомбардирање меѓу Турција и Русија?

Press24 - 24.11.2015

Турското соброување на рускиот воен авион на границата со Сирија е тип на инцидент од кој многу стравуваа од кога Русија почна со своите воздушни операции во Сирија и сега може да се очекува „ дипломатски оган“, наведува дописникот на BBC во краток ...

Итен состанок на НАТО - Турција ќе известува за соборениот руски авион

Press24 - 24.11.2015

НАТО потврди дека денеска ќе одржи вонреден состанок на барање на Турција. „На барање на турските власти, НАТО во 17 часот ќе одржи вонреден состанок. Целта на состанокот е, Турција да ги извести сојузниците за деталите за уривањето на рускиот авион.

ПРВИЧНИ ИНФОРМАЦИИ: Турција урна руски авион (ВИДЕО)

Телеграф - 24.11.2015

Претходно, турските медиуми соопштија дека авионот паднал во реонот на сириското село Јамади, кое се наоѓа непосредно до турската граница, каде што живеат Туркмени Турската воена авијација урна борбен авион на границата со Сирија, кој го нарушил ...

Скај ТВ: Првпат по 1952 година НАТО собори руски воен авион

А1 On - 24.11.2015

Првпат по 1952 година, една земја членка на НАТО собори руски воен авион, посочува британската телевизија Скај во анализата по денешниот инцидент во близина на сириско-турската граница, во кој турските воени сили тврдат дека нивни авиони собориле ...

Затегнати руско-турските односи поради соборениот авион

Р.С.Европа - 24.11.2015

Турција собори руски авион во близина на границата со Сирија. Русија ги негира обвинувањата дека го нарушила воздушниот простор на Турција. Турски воени авиони денеска соборија руски борбен авион во близина на границата со Сирија, кој според ...