TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Арсовски: Раководството на ГТЦ преку цензура се обидува да заштити криминал

Алсат-М - 21.11.2021

СДСМ и оваа власт е среде огромен скандал на крадење струја, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. „Копањето криптовалути преку машини во подрумите на ГТЦ, изминативе 3 години дуќанџиите, односно сопствениците да дуќаните и оние кои што ...

Арсовски: Раководството на ГТЦ преку цензура се обидува да заштити криминал

Сител - 21.11.2021

СДСМ и оваа власт е среде огромен скандал на крадење струја, ништо по различно единствено крадење 4 години. Сега веќе е и повеќе од јасно зошто молчат СДСМ со денови за најголемиот скандал за крадење струја во ГТЦ.

Арсовски: Раководството на ГТЦ преку цензура се обидува да заштити криминал

Канал5 - 21.11.2021

СДСМ и оваа власт е среде огромен скандал на крадење струја, ништо по различно единствено крадење 4 години, рече Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. Сега веќе е и повеќе од јасно зошто молчат СДСМ со денови за најголемиот скандал за крадење ...

Арсовски: Копањето криптовалути во ГТЦ чинело милион евра

Фокус - 21.11.2021

СДСМ и оваа власт е среде огромен скандал на крадење струја, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. -Копањето криптовалути преку машини во подрумите на ГТЦ, изминативе 3 години дуќанџиите, односно сопствениците на дуќаните и оние кои што ...

Арсовски: Раководството на ГТЦ преку цензура се обидува да заштити криминал

Курир - 21.11.2021

СДСМ и оваа власт е среде огромен скандал на крадење струја, ништо по различно единствено крадење 4 години. Сега веќе е и повеќе од јасно зошто молчат СДСМ со денови за најголемиот скандал за крадење струја во ГТЦ, изјави денеска портпаролот на ...

Крадењето струја за копање криптовалути зема замав, откриен нов случај во „Железници и Транспорт“

Вечер Прес - 21.11.2021

Крадењето на струја за копање на криптовалути зема сè поголем замав во државата. Откако пред неколку дена во подрумите на ГТЦ беше пронајдена компјутерска опрема за копање на криптовалути се појави нов случај.

КРИМИНАЛОТ ВО ГТЦ СЕ КРИЕ СО ЦЕНЗУРА Арсовски вели се прави сѐ за сокривање на скандалот за крадење струја

+инфо - 21.11.2021

Копањето криптовалути преку машини во подрумите на ГТЦ изминативе 3 години дуќанџиите, односно сопствениците да дуќаните и оние кои што имаат таму или водат бизнис ги чинело милиони евра. Од сопственици на бизниси ги доведоа на питачки стап, вели ...

Арсовски: Раководството на ГТЦ преку цензура се обидува да заштити криминал

Press24 - 21.11.2021

СДСМ и оваа власт е среде огромен скандал на крадење струја, ништо по различно единствено крадење 4 години. Сега веќе е и повеќе од јасно зошто молчат СДСМ со денови за најголемиот скандал за крадење струја во ГТЦ, изјави денеска портпаролот на ...

Арсовски: Копањето криптовалути во ГТЦ чинело милион евра, а со цензура се обидува да заштити криминал

Нетпрес - 21.11.2021

СДСМ и оваа власт е среде огромен скандал на крадење струја, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. -Копањето криптовалути преку машини во подрумите на ГТЦ, изминативе 3 години дуќанџиите, односно сопствениците на дуќаните и оние кои што ...

Арсовски: Раководството на ГТЦ преку цензура се обидува да заштити криминал

Lider - 21.11.2021

СДСМ и оваа власт е среде огромен скандал на крадење струја, ништо по различно единствено крадење 4 години. Сега веќе е и повеќе од јасно зошто молчат СДСМ со денови за најголемиот скандал за крадење струја во ГТЦ, изјави денеска портпаролот на ...

Арсовски: Раководството на ГТЦ преку цензура се обидува да заштити криминал

MTM - 21.11.2021

Според портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, СДСМ и оваа власт се среде огромен скандал на крадење струја, ништо по различно единствено крадење 4 години. Сега веќе е и повеќе од јасно зошто молчат СДСМ со денови за најголемиот скандал за ...

Арсовски: Раководството на ГТЦ преку цензура се обидува да заштити криминал

MakPress - 21.11.2021

СДСМ и оваа власт е среде огромен скандал на крадење струја, ништо по различно единствено крадење 4 години. Сега веќе е и повеќе од јасно зошто молчат СДСМ со денови за најголемиот скандал за крадење струја во ГТЦ.

Не само во ГТЦ, криптовалути се копале и во Железници, приведени двајца вработени

MakPress - 21.11.2021

Инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром вчера ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на ...

Уапсени двајца вработени во „Железници Транспорт“ по пријава дека копале криптовалути

360 степени - 20.11.2021

Двајца вработени од „Железници Транспорт“ вчера биле приведени во полиција по пријава дека во службена канцеларија копале криптовалути, потврди Министерството за внатрешни работи за „360 степени“.

Обезбедувањето на ГТЦ попречувало новинари да известуваат за случајот со криптовалути, реагира АВМУ

360 степени - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот за отстранување на новинарите

ТВ21 - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

АВМУ бара ГТЦ да не ја попречува работата на новинарите

МКД - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците ...

Криптовалути се копале и во Железници

Телма - 20.11.2021

Министерството за внатрешни работи вчера уапсило две лица, вработени во МЖ Транспорт, поради злоупотреба на службена положба и овластување. МВР информира дека двете лица биле приведени по претходна пријава од раководно лице во МЖ Транспорт, откако ...

Не е само ГТЦ, криптовалути се „копале“ и на други места, има приведени

Алсат-М - 20.11.2021

Двајца вработени од „Железници Транспорт“ вчера биле приведени во полиција по пријава дека во службена канцеларија копале криптовалути, потврди Министерството за внатрешни работи за „ 360 степени “.

Уапсени двајца вработени во „Железници транспорт“ по пријава дека на работа копале криптовалути

Канал5 - 20.11.2021

Двајца вработени од „Железници транспорт“ вчера биле приведени во полиција по пријава дека во службена канцеларија копале криптовалути, потврди Министерството за внатрешни работи. Случајот во МВР го пријавил раководно лице во претпријатието, откако ...

Апсење во „Железници и Транспорт“ поради копање криптовалути

Фокус - 20.11.2021

На 19.11.2021 инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба ...

Уапсени двајца скопјани, копале криптовалути во „Железници и Транспорт“

Сител - 20.11.2021

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

Приведени две лица кои копале криптовалути во Железници

Р.С.Европа - 20.11.2021

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

Две лица приведени, „копале“ криптовалути на работно место, вели полицијата

МКД - 20.11.2021

По пријава од раководно лице во „Железници транспорт“ кој се посомневал дека се „копаат“ криптовалути, зашто забележал зголемена потрошувачка во работна просторија во која има повеќе компјутери, полицијата излегла на лице место и привела две лица, a ...

Не се копало само во ГТЦ, двајца уапсени во „Железници и Транспорт“ поради копање криптовалути

ТВ21 - 20.11.2021

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинарите

Слободен Печат - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинарите

Канал5 - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар. АВМУ смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и ...

АВМУ се налути на обезбедувањето на ГТЦ поради новинарите

Фокус - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

Дуќанџиите од ГТЦ се сомневаат на прикривање на кражба на струја за „копањето“ на криптовалути на Бајрам

МКД - 20.11.2021

Дали е пријавена кражба на струја од напојувањето во ГТЦ? Каде е мерена потошената електрична енергија? Колкави се фактурите за потрошена електрична енергија за фирмата која го најмила магацинскиот простор во ГТЦ? Ова се само дел од прашањата на кои ...

Полицијата уапси двајца вработени во Железници под сомнение дека копале криптовалути

Нова ТВ - 20.11.2021

Постапувајќи по пријава примена во текот на вчерашниот ден во 18.30 часот од страна на раководно лице во Железници на РСМ – Транспорт, според која во канцеларија опремена со компјутери, во која биле неколку вработени, забележал поголема потрошувачка ...

АВМУ ГО ПОДБРА ДИРЕКТОРОТ НА ГТЦ Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето и обидот да се отстранат новинарите

+инфо - 20.11.2021

Најважната задача на новинарите е да информираат за актуелните случувања, поради што треба да им се овозможи непречено да известуваат за теми кои се предмет на интерес на јавноста, се вели во реакцијата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни ...

НЕ САМО ВО ГТЦ, КРИПТОВАЛУТИ СЕ КОПАЛЕ И ВО ЖЕЛЕЗНИЦИ ТРАНСПОРТ - раководното лице збележало поголема потрошувачка на ...

Фактор - 20.11.2021

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

Двајца од железници копале криптовалути од компјутери во канцеларија. Полицијата ги уапсила

Либертас - 20.11.2021

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

Двајца од железници копале криптовалути од компјутери во канцеларија. Полицијата ги уапсила

Бриф - 20.11.2021

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

Уапсени две лица, вработени во Железници „копале“ криптовалути

Курир - 20.11.2021

МВР информира дека уапсени се две лица, вработени во Железници транспорт, поради сомнение дека копале криптовалути. Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинарите

Либертас - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

НЕ СЕ КОПАЛЕ БИТКОИНИ САМО ВО ГТЦ Вработени во „Железници-Транспорт“ копале криптовалути во својата канцеларија

+инфо - 20.11.2021

Постапувајќи по пријава примена во 18.30 часот од страна на раководно лице во Железници на РСМ – Транспорт, според која во канцеларија опремена со компјутери, во која биле неколку вработени, забележал поголема потрошувачка на струја поради што се ...

НЕ СЕ КОПАЛО САМО ВО ГТЦ: МВР уапсило две лица, копале криптовалути во МЖ

Денешен - 20.11.2021

Министерството за внатрешни работи вчера уапсило две лица, вработени во МЖ Транспорт, поради злоупотреба на службена положба и овластување. МВР информира дека двете лица биле приведени по претходна пријава од раководно лице во МЖ Транспорт, откако ...

Домашните криптофарми можат да се постават насекаде, но зависат од три фактори

Н.Македонија - 20.11.2021

Работењето на „риговите“ за „ископување“ криптовалути е проследено со голема бучава и потрошувачка на електрична енергија, а како најголеми предизвици за непрофесионалните домашни „фарми“ за криптовалути се јавуваат контролата на температурата на ...

Уапсени двaцa вработени во Железници, „копале“ криптовалути

Нетпрес - 20.11.2021

МВР информира дека уапсени се две лица, вработени во Железници транспорт, поради сомнение дека копале криптовалути. Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги ...

Криптовалути незаконски се копале и во Железници на РСМ

24Инфо - 20.11.2021

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

Не се копало само во ГТЦ, двајца уапсени во „Железници и Транспорт“ поради копање криптовалути

Press24 - 20.11.2021

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

Вработени во канцеларија во Македонски железници – транспорт копале крипто валути – еве како полицијата ги фати

Centar - 20.11.2021

На 19.11.2021 инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба ...

Криптовалути се „копале“ и во Железници

Независен - 20.11.2021

Министерството за внатрешни работи вчера уапсило две лица, вработени во МЖ Транспорт, поради злоупотреба на службена положба и овластување. МВР информира дека двете лица биле приведени по претходна пријава од раководно лице во МЖ Транспорт, откако ...

Уапсени двајца вработени во „Железници Транспорт“ по пријава дека копале криптовалути

Скопје инфо - 20.11.2021

Двајца вработени од „Железници Транспорт“ вчера биле приведени во полиција по пријава дека во службена канцеларија копале криптовалути, потврди Министерството за внатрешни работи за „360 степени“ .

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинарите

24Инфо - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

Вработени во МЖ Транспорт “копале“ криптовалути на работно место, биле пријавени поради зголемена потрошувачка на ...

еМагазин - 20.11.2021

Министерството за внатрешни работи вчера уапсило две лица, вработени во МЖ Транспорт, поради злоупотреба на службена положба и овластување. Двете лица биле приведени по претходна пријава од раководно лице во МЖ Транспорт, откако забележал поголема ...

Двајца уапсени во Железници и Транспорт поради копање криптовалути

Lider - 20.11.2021

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38). Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинарите

Lider - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот за отстранување на новинарите

Нетпрес - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

Две лица приведени под сомнение дека „копале“ криптовалути во Железници

Н.Македонија - 20.11.2021

М.У.(63) и Д.П.(38) од Скопје вчера биле приведени поради сомнение за „злоупотреба на службената положба и овластување“ од страна на инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром, објавија повеќе ...

АВМУ: Го осудуваме бркањето на новинарите од ГТЦ каде сопстевниците на дуќаните бараат истрага за „рудникот“ и копачите ...

Денешен - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ

Независен - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

Не е само ГТЦ, криптовалути се „копале“ и на други места, има приведени

Скопје24 - 20.11.2021

Двајца вработени од „Железници Транспорт“ вчера биле приведени во полиција по пријава дека во службена канцеларија копале криптовалути, потврди Министерството за внатрешни работи за „360 степени“.

АВМУ со реакција: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинарите

Република - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинари

MTM - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

Не се копало само во ГТЦ, двајца уапсени во „Железници – Транспорт“ поради копање криптовалути

Република - 20.11.2021

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинари

Точка - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

Приведени двајца скопјани, се сомничат дека „копале“ криптовалути во „Железници и Транспорт“

Денар - 20.11.2021

Две лица од Скопје биле приведени под сомнение дека „копале“ криптовалути во „Железници и Транспорт“, соопшти полицијата. Имено вчера, инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од ...

Лишени од слобода двајца вработени во „Железници Транспорт“ по пријава дека на работа копале криптовалути - еве што ...

Точка - 20.11.2021

Двајца вработени во „Железници Транспорт“ вчера биле приведени во полиција по пријава дека во службена канцеларија копале криптовалути, потврди Министерството за внатрешни работи за „360степени“.

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинарите

CivilMedia - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

Уапсени две лица, вработени во Железници „копале“ криптовалути, а зошто вака не се реагираше во ГТЦ?!

Zoom - 20.11.2021

МВР информира дека уапсени се две лица, вработени во Железници транспорт, поради сомнение дека копале криптовалути. Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги ...

Приведени двајца вработени во „Железници“ осомничени за копање криптовалути

CivilMedia - 20.11.2021

Министерството за внатрешни работи соопшти дека инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром вчера ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.

АВМУ со реакција: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ кон новинарите

Zoom - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

И во „Железници-Транспорт“ се копале криптовалути

Скопје1 - 20.11.2021

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

Уапсени две лица, вработени во Железници „копале“ криптовалути

Скопско Ехо - 20.11.2021

МВР информира дека уапсени се две лица, вработени во Железници транспорт, поради сомнение дека копале криптовалути. Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинарите

Скопје1 - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

Приведени две лица вработени „Железници“, краделе струја за копање криптовалути

Локално - 20.11.2021

Инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром вчера ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на ...

Вработени во „Железници“ на работа копале криптовалути

ММС - 20.11.2021

Вчера инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинарите

Локално - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

МВР потврди: Две лица уапсени вчера во „Македонски железници“ поради копање криптовалути

4NEWS - 20.11.2021

Во текот на вчерашниот ден инспектори од Единицата за економски криминал при СВР Скопје и полициски службеници од ОВР Аеродром ги лишиле од слобода М.У.(63) и Д.П.(38), двајцата од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ

Скопско Ехо - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинарите

Опсервер - 20.11.2021

– Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

Не е само ГТЦ, се копало биткоин и во Македонски железници-инфраструктура?!

4NEWS - 20.11.2021

Случајот со копањето на Биткоин не е само поврзан со Градскиот трговски центар. Машини има и во неколку други јавни институции, до кои е тешко да се дојде. Последен случај е Македонски железници и инфраструктура.

АВМУ бара ГТЦ да не ја попречува работата на новинарите

4NEWS - 20.11.2021

Агенцијата во соопштението нагласува дека истражувачкото новинарство е суштина на новинарската професија и дека е клучно за остварувањето на улогата на медиумите во современите демократии.

АВМУ: Несоодветно е однесувањето на обезбедувањето на ГТЦ и обидот да се отстранат новинарите

MakPress - 20.11.2021

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги смета дека е крајно несоодветно однесувањето на обезбедувањето на Градскиот трговски центар и обидот да се отстранат новинарите за време на нивното известување за средбата со сопствениците на ...

Крипто-рударите си „копаат“ и во ек на енергетската криза - кој ќе го плаќа цехот?

Deutsche Welle - 19.11.2021

Копањето криптовалути не е кривично дело, ама крадењето струја е казниво. Во ек на енергетска криза, крадењето струја со компјутери „мајнери“ дополнително го оптоварува системот. Копањето е масовна појава во светот, на која не се имуни ниту ...

Дуќанџиите од ГТЦ бараат одговори и истрага: Се крадело ли струја на нивни грб?

Слободен Печат - 19.11.2021

Сопствениците на дуќаните во Градскиот трговски центар во Скопје бараат од управата на АД ГТЦ под итно да им одговорат од кога е најмен магацинскиот простор каде беше пронајдена компјутерската опрема со која постои сомневање дека се копале ...

Обезбедувањето се обиде да ги отстрани новинарите – сопствениците на дуќаните во ГТЦ бараат истрага за случајот со ...

ТВ21 - 19.11.2021

Ноќта кога во подрумот на ГТЦ во Скопје новинарите открија стотици машини за копање криптовалути, немаше обезбедување туку само новинари. Денеска кога сопствениците на дуќаните се собраа за да разговараат за проблемот со високите сметки за струја, ...

Арсовски: Хибридниот режим на Заев во обид да ја спречи вистината за кражба на струја

Сител - 19.11.2021

Крадат струја коалиционите партнери на Заев од ГТЦ, а од МВР велат дека тоа не било кривично дело за кое што требало да сносат одговорност. Замислете, јавна тајна беше дека на трошок на дуќанџиите од ГТЦ се копа криптовалути, а МВР вели дека ЕВН ...

Трајчевски: Нема крадење на струја во нашите простории

Канал5 - 19.11.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ и денеска обвинуваат дека се прикрива вистината за овој случај. Три дена од дојавата за „копање“ критповалути во подрумите на ГТЦ и обвинувањата за нелегално крадење струја, директорот на трговскиот Ѓоко Трајчевски одбива да ја удостои ...

ВМРО-ДПМНЕ: Дали за битмајнерите на партнерите на Заев струјата ја плаќале сите дуќанџии во ГТЦ?

МКД - 19.11.2021

Власта треба да одговори од чии пари е плаќана струјата за битмајнерите во ГТЦ? Дали во ГТЦ имало околу 200 битмајнери и дали дневната потрошувачка на струја била и до 10 мегавати? Дали дневно само заради задоволување на потребите на струја за овие ...

Арсовски: Хибридниот режим на Заев во обид да ја спречи вистината за кражба на струја

Канал5 - 19.11.2021

Крадат струја коалиционите партнери на Заев од ГТЦ, а од МВР велат дека тоа не било кривично дело за кое што требало да сносат одговорност, вели Арсовски. Замислете, јавна тајна беше дека на трошок на дуќанџиите од ГТЦ се копа криптовалути, а МВР ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица

Канал5 - 19.11.2021

Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица. Власта треба да одговори од чии пари е плаќана струјата за битмајнерите во ГТЦ? Дали во ГТЦ имало околу 200 битмајнери и дали дневната потрошувачка на струја била и до 10 ...

Арсовски: Хибридниот режим на Заев во обид да ја спречи вистината за кражба на струја

Курир - 19.11.2021

Крадат струја коалиционите партнери на Заев од ГТЦ, а од МВР велат дека тоа не било кривично дело за кое што требало да сносат одговорност. Замислете, јавна тајна беше дека на трошок на дуќанџиите од ГТЦ се копа криптовалути, а МВР вели дека ЕВН ...

ДИРЕКТОРОТ НА ГТЦ ЦЕНЗУРИРА Се обидел да ги спречи новинарите да ги снимаат незадоволните дуќанџии (ВИДЕО)

+инфо - 19.11.2021

Директорот на Градскиот трговски центар, Ѓоко Трајчевски, забранил новинарите да ги снимаат незадоволните дуќанџии кои бараат одговори за скандалот со риг-фармата на советникот од листата на СДСМ, Габриел Бајрам, реагираше пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

ГТЦ ОСТАНА САМ НА ВЕКОВ Нема истрага од МВР, до ОЈО глас не допира

+инфо - 19.11.2021

Нема ниту трага, ниту глас од директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски, со кого се обидуваме секој ден да стапиме во контакт, но тој ниту одговара на нашите повици, ниту одговара на нашите прашања.

Видео:Трајчевски, директор на АД ГТЦ: Во нашите објекти не се краде струја

Либертас - 19.11.2021

АД ГТЦ СКОПЈЕ е во мнозинска сопственост на државата, а извршниот директор го именува Владата. ГТЦ поседува над 500 локали, од кои дел се во сопственост на ГТЦ, а дел се приватизирани. Гледано во проценти, деловен простор кој е приватизиран е помеѓу ...

Трајчевски: Мал дел од магацините се уште се во сопственост на ГТЦ, а поголемиот се приватни

Фактор - 19.11.2021

Ѓоко Трајчевски, директорот на ГТЦ, во емисијата „Утрински брифинг“ рече дека мал дел од магацините, вклучувајќи го и тој во кој наводно имало крадење на струја за копање на криптовалути, се во сопственост на шопинг-центарот, додека повеќето се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица

Курир - 19.11.2021

Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Власта треба да одговори од чии пари е плаќана струјата за битмајнерите во ГТЦ? Дали во ГТЦ имало околу 200 битмајнери и дали ...

Милошоски објави видео на кое директорот на ГТЦ кој веројатно е соучесник во копањето на биткоини забранува новинарите ...

Курир - 19.11.2021

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски преку статус на Фејсбук пишува дека Ѓоко Трајчевски, директор на ГТЦ, веројатно соучесник во копањето на милионски суми биткоини на државна струја, забранил новинарите да ги снимаат незадоволните дуќанџии ...

Сопствениците на дуќани во ГТЦ бараат истрага за случајот со криптовалутите

Вечер Прес - 19.11.2021

Сопствениците на дуќани во ГТЦ се собраа за да разговараат за проблемот со високите сметки за струја и бараат од институциите сериозно да се позанимаваат со случајот со криптовалутите, пренесува ТВ21 .

КОЈ ЈА ПЛАЌАЛ СТРУЈАТА НА „КОПАЧИТЕ“ ВО ГТЦ? Сметките за потрошена електрична енергија се астрономски високи

+инфо - 19.11.2021

Дали дневно само заради задоволување на потребите на струја за овие битмајнери е трошена струја во вредност од над 40.000 денари, односно 1.200.000 денари месечно? Од ВМРО-ДПМНЕ ги прашуваат претставниците на власта од чии пари е плаќана струјата за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крадењето на струја е заштитна марка на Заеви, сега од ГТЦ, а порано од Струмица

Република - 19.11.2021

Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица, велат од ВМРО-ДПМНЕ, потсетувајќи на случај од минатото во кој одговарал таткото на премеирот. прашуваат од опозициската партија.

Арсовски: Крадат струја од ГТЦ, од МВР велат дека тоа не било кривично дело

Press24 - 19.11.2021

Крадат струја коалиционите партнери на Заев од ГТЦ, а од МВР велат дека тоа не било кривично дело за кое што требало да сносат одговорност. Замислете, јавна тајна беше дека на трошок на дуќанџиите од ГТЦ се копа криптовалути, а МВР вели дека ЕВН ...

Арсовски: Хибридниот режим на Заев во обид да ја спречи вистината за кражба на струја

24Инфо - 19.11.2021

Крадат струја коалиционите партнери на Заев од ГТЦ, а од МВР велат дека тоа не било кривично дело за кое што требало да сносат одговорност. Замислете, јавна тајна беше дека на трошок на дуќанџиите од ГТЦ се копа криптовалути, а МВР вели дека ЕВН ...

Арсовски: Хибридниот режим на Заев во обид да ја спречи вистината за кражба на струја

Нетпрес - 19.11.2021

Крадат струја коалиционите партнери на Заев од ГТЦ, а од МВР велат дека тоа не било кривично дело за кое што требало да сносат одговорност. Замислете, јавна тајна беше дека на трошок на дуќанџиите од ГТЦ се копа криптовалути, а МВР вели дека ЕВН ...

Директорот на ГТЦ тврди: Во нашите објекти не се краде струја

Република - 19.11.2021

АД ГТЦ СКОПЈЕ е во мнозинска сопственост на државата, а извршниот директор го именува Владата. ГТЦ поседува над 500 локали, од кои дел се во сопственост на ГТЦ, а дел се приватизирани. Гледано во проценти, деловен простор кој е приватизиран е помеѓу ...

Директорот тврди дека не се краде струја во ГТЦ

Независен - 19.11.2021

Директорот на Градскиот трговски центар, Ѓоко Трајчевски, изјави за Утрински брифинг дека АД ГТЦ е во мнозинска сопственост на државата, а извршниот директор го именува Владата. Според него,ГТЦ поседува над 500 локали, од кои дел се во сопственост ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица

Lider - 19.11.2021

Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Власта треба да одговори од чии пари е плаќана струјата за битмајнерите во ГТЦ? Дали во ГТЦ имало околу 200 битмајнери и дали ...

Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица

Нетпрес - 19.11.2021

Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Власта треба да одговори од чии пари е плаќана струјата за битмајнерите во ГТЦ? Дали во ГТЦ имало околу 200 битмајнери и дали ...

ВИДЕO| Директорот на ГТЦ, забранил новинарите да го следат незадоволството на дуќанџиите од крадењето струја

Нетпрес - 19.11.2021

Ѓоко Трајчевски, директор на скопскиот Градски трговски центар (ГТЦ), веројатно соучесник во копањето на милионски суми биткоини на државна струја, забранил новинарите да ги снимаат незадоволните дуќанџии кои бараат одговори за скандалот со ...

Милошоски објави видео на кое директорот на ГТЦ забранува новинарите да снимаат

Lider - 19.11.2021

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски преку статус на Фејсбук пишува дека Ѓоко Трајчевски, директор на ГТЦ, веројатно соучесник во копањето на милионски суми биткоини на државна струја, забранил новинарите да ги снимаат незадоволните дуќанџии ...

Арсовски: Хибридниот режим на Заев во обид да ја спречи вистината за кражба на струја

Република - 19.11.2021

Крадат струја коалиционите партнери на Заев од ГТЦ, а од МВР велат дека тоа не било кривично дело за кое што требало да сносат одговорност. Замислете, јавна тајна беше дека на трошок на дуќанџиите од ГТЦ се копа криптовалути, а МВР вели дека ЕВН ...

(Видео) Арсовски: Хибридниот режим на Заев во обид да ја спречи вистината за кражба на струја

MTM - 19.11.2021

Крадат струја коалиционите партнери на Заев од ГТЦ, а од МВР велат дека тоа не било кривично дело за кое што требало да сносат одговорност, обвини денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

(ВИДЕО) Милошоски: Директорот на ГТЦ веројатно соучесник во копањето на милионски суми биткоини на државна струја

Press24 - 19.11.2021

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, преку пост на социјалната мрежа фејзбук објави видео и обвини дека директорот на ГТЦ, како што напиша, бил веројатно соучесник во копањето на милионски суми биткоини на државна струја.

Арсовски: Хибридниот режим на Заев во обид да ја спречи вистината за кражба на струја

Lider - 19.11.2021

Крадат струја коалиционите партнери на Заев од ГТЦ, а од МВР велат дека тоа не било кривично дело за кое што требало да сносат одговорност. Замислете, јавна тајна беше дека на трошок на дуќанџиите од ГТЦ се копа криптовалути, а МВР вели дека ЕВН ...

ЧИИ ПАРИ СЕ ТРОШЕЛЕ ВО ГТЦ: Методот на Заев е троши струја, заработувај, а народот ќе плаќа, така правеле во Струмица, ...

Денешен - 19.11.2021

Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица, се истакнува во денешната реакција од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во врска со акцијата на полицијата, а потоа заташкување на случајот со копање криптовалути во скопскиот Градски ...

Директорот на ГТЦ: Нема крадење на струја во нашите простории

Независен - 19.11.2021

Нема крадење струја во нашите објекти, вели директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајевски во емисијата „ Утрински брифинг “, запрашан на темата дали во просториите на ГТЦ се краде струја за копање биткоини.

ВИДЕО: Зошто се бракаат новинарите од ГТЦ? Кој и што крие во центарот на Скопје?

4NEWS - 19.11.2021

Ноќта кога во подрумот на ГТЦ во Скопје новинарите открија стотици машини за копање криптовалути, немаше обезбедување туку само новинари. Денеска кога сопствениците на дуќаните се собраа за да разговараат за проблемот со високите сметки за струја, ...

Арсовски: Хибридниот режим на Заев во обид да ја спречи вистината за кражба на струја

MakPress - 19.11.2021

Крадат струја коалиционите партнери на Заев од ГТЦ, а од МВР велат дека тоа не било кривично дело за кое што требало да сносат одговорност. Замислете, јавна тајна беше дека на трошок на дуќанџиите од ГТЦ се копа криптовалути, а МВР вели дека ЕВН ...

Директорот на ГТЦ: Кај нас не се краде струја за копање криптовалути, а во магацините не можеме да проверуваме што има

Zoom - 19.11.2021

Директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски, кој вечерта кога медиумите открија компјутерска опрема за „копање“ на криптовалути во подрумските простории во ГТЦ изјави дека е запрепастен од она што го гледа, сега вели дека струја не се краде и дека немаат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Дали во ГТЦ се трошело струја во вредност од милион евра за копање биткоини?

Локално - 19.11.2021

Власта треба да одговори од чии пари е плаќана струјата за битмајнерите во ГТЦ? Дали во ГТЦ имало околу 200 битмајнери и дали дневната потрошувачка на струја била и до 10 мегавати?, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Директорот на ГТЦ се обиде да ги спречи новинарите да ги снимаат незадоволните дуќанџии

Скопје1 - 19.11.2021

Директорот на Градскиот трговски центар (ГТЦ), Ѓоко Трајчевски, денеска им забранил на новинарите да ги снимаат незадоволните дуќанџии кои бараат одговори за скандалот со лабораторијата за копање криптовалути во подрумските простории на објектот, ...

Сопствениците на дуќаните во ГТЦ бараат истрага за случајот со криптовалутите

Zoom - 19.11.2021

Ноќта кога во подрумот на ГТЦ во Скопје новинарите открија стотици машини за копање криптовалути, немаше обезбедување туку само новинари. Денеска кога сопствениците на дуќаните се собраа за да разговараат за проблемот со високите сметки за струја, ...

Директорот на ГТЦ Трајчевски: Одговорно тврдам дека во нашиот објект нема крадење струја

Frontline - 19.11.2021

АД ГТЦ СКОПЈЕ е во мнозинска сопственост на државата, а извршниот директор го именува Владата. ГТЦ поседува над 500 локали, од кои дел се во сопственост на ГТЦ, а дел се приватизирани. Гледано во проценти, деловен простор кој е приватизиран е помеѓу ...

ВМРО-ДПМНЕ: Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица

MakPress - 19.11.2021

Крадењето на струја бренд марк на Заев, сега од ГТЦ, а порано од Струмица. Власта треба да одговори од чии пари е плаќана струјата за битмајнерите во ГТЦ? Дали во ГТЦ имало околу 200 битмајнери и дали дневната потрошувачка на струја била и до 10 ...

Директорот на ГТЦ: Нема крадење на струја во нашите простории

Локално - 19.11.2021

Нема крадење струја во нашите објекти, вели директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајевски во емисијата „Утрински брифинг“, запрашан на темата дали во просториите на ГТЦ се краде струја за копање биткоини.

Арсовски: Јавна тајна беше дека на трошок на дуќанџиите од ГТЦ се копаат криптовалути

Локално - 19.11.2021

Крадат струја коалиционите партнери на Заев од ГТЦ, а од МВР велат дека тоа не било кривично дело за кое што требало да сносат одговорност, обвини денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Арсовски: МВР излажа дека не се крадело струја - ЕВН вели дека нема посебни броила во ГТЦ

Канал5 - 18.11.2021

Три дена молчат и директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски и претседателот на бордот на директори Трајанка Тасевска која инаку е сопругата на директорот на БЈБ при МВР. Во сред ГТЦ во подрумите позади мене, се копало криптовалути нелегално неколку години ...

ВМРО-ДПМНЕ: Полицијата на Спасовски директно штити крадење на струја во ГТЦ

Сител - 18.11.2021

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Спасовски директно штити крадење на струја во ГТЦ.

Бајрам демантира дека копал криптовалути во ГТЦ

Фокус - 18.11.2021

Нашата семејна компанија изнајми магацински простор во Градски трговски центар, каде се чуваат компјутерски делови неопходни за нашата работа, но најодговорно тврдам и демантирам дека во тие магацински простории се „копаат криптовалути“, реагира ...

Нема биткоин без „мотика“

Р.С.Европа - 18.11.2021

Да живееше Кочо Рацин во денешно време ќе напишеше песна за „Копачите на биткоини“. Се чини дека тоа е новото аргатување, само што од него нема црно под нокти. Уште ако струјата ја плаќа некој друг, тоа станува многу профитабилен бизнис.

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите да го истражат случајот со копањето криптовалути во ГТЦ

24 Вести - 18.11.2021

ВМРО-ДПМНЕ ги повикуваат институциите да го истражат случајот со копањето криптовалути во ГТЦ, додавајќи дека многу скоро ќе излезело дека луѓе блиски до нив терале бизниси со таа ...

Арсовски: МВР ги штитат овие луѓе што имаат украдено струја преку ГТЦ во вредност од стотици илјади евра

Сител - 18.11.2021

Три дена молчат и директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски и претседателот на бордот на директори Трајанка Тасевска која инаку е сопругата на директорот на БЈБ при МВР. Во сред ГТЦ во подрумите позади мене, се копало криптовалути нелегално неколку години ...

Арсовски: Директорите на ГТЦ, коалицискиот партнер на Заев, семејството Бајрам и МВР се соучесници во криминал

МКД - 18.11.2021

Три дена молчат и директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски и претседателот на бордот на директори Трајанка Тасевска која инаку е сопругата на директорот на БЈБ при МВР, обвини денес Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ за акцијата во Градскиот трговски центар ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Спасовски го штитат коалицискиот партнер на Заев да краде струја од ГТЦ

Канал5 - 18.11.2021

Додека народ се малтретира за една неплатена сметка струја, СДСМ и Спасовски го штитат коалицискиот партнер на Заев да краде струја од ГТЦ. Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина.

ЕДНИ КРАДАТ, ДРУГИ ПЛАЌААТ Цвета бизнисот со криптовалути во Македонија

+инфо - 18.11.2021

Многу врева во јавноста крена последниот случај во кој дел од медиумите открија „фарма“ за копање на криптовалути, сместена во подрумските простории на ГТЦ, а ја поврзуваат со двајца синови на еден поранешен пратеник во македонското собрание.

Арсовски: МВР излажа дека не се крадело струја – ЕВН вели дека нема посебни броила во ГТЦ

Курир - 18.11.2021

Три дена молчат и директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски и претседателот на бордот на директори Трајанка Тасевска која инаку е сопругата на директорот на БЈБ при МВР, ова денеска преку прес-конференција го истакна Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Бајрам демантира дека копал криптовалути во ГТЦ

Либертас - 18.11.2021

Нашата семејна компанија изнајми магацински простор во Градски трговски центар, каде се чуваат компјутерски делови неопходни за нашата работа, но најодговорно тврдам и демантирам дека во тие магацински простории се „копаат криптовалути“, реагира ...

МВР ИЗЛАЖА ДЕКА НЕ СЕ КРАДЕЛО СТРУЈА Арсовски вели со години во ГТЦ се копале криптовалути вредни стотици илјади евра

+инфо - 18.11.2021

Да резимираме, директорите на ГТЦ, коалицискиот партнер на Заев, семејството Бајрам, и МВР се соучесници во овој сериозен криминал кој тежи стотици илјади евра украдена струја, вели Арсовски.

Вирусот BuyRAM.gtc

+инфо - 18.11.2021

Џабе го гушкавме ГТЦ – го спасивме од барокниот оклоп, но не и од вирусот што го разјадува одвнатре. Од криминалот и од корупцијата. За овој вирус засега нема ни вакцина, а ни лек. Големиот скандал во Градскиот трговски центар во Скопје медиумските ...

Арсовски: МВР излажа дека не се крадела струја - ЕВН вели дека нема посебни броила во ГТЦ

Фактор - 18.11.2021

Од ВМРО-ДПМНЕ со критики за тоа како се води случајот со наводното крадење струја од ГТЦ заради копање на криптовалути. „Три дена молчат и директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски и претседателот на бордот на директори Трајанка Тасевска, која инаку е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека народ се малтретира за една неплатена сметка струја, СДСМ и Спасовски го штитат коалицискиот партнер ...

Курир - 18.11.2021

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Спасовски директно штити крадење на струја во ГТЦ, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Арсовски: МВР излажа дека не се крадело струја – ЕВН вели дека нема посебни броила во ГТЦ

Lider - 18.11.2021

Три дена молчат и директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски и претседателот на бордот на директори Трајанка Тасевска која инаку е сопругата на директорот на БЈБ при МВР, ова денеска преку прес-конференција го истакна Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Арсовски: МВР излажа дека не се крадело струја – ЕВН вели нема посебни броила во ГТЦ

Нетпрес - 18.11.2021

Три дена молчат и директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски и претседателот на бордот на директори Трајанка Тасевска која инаку е сопругата на директорот на БЈБ при МВР, ова денеска преку прес-конференција го истакна Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Арсовски: МВР излажа дека не се крадело струја, ЕВН вели дека нема посебни броила во ГТЦ

Република - 18.11.2021

Три дена молчат и директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски и претседателот на бордот на директори Трајанка Тасевска која инаку е сопругата на директорот на БЈБ при МВР, ова денеска преку прес-конференција го истакна Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Само во Македонија полицијата се повлекува од увид по само еден телефонски повик

Press24 - 18.11.2021

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Спасовски директно штити крадење на струја во ГТЦ. Ова изутрината го соопшти опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Во Управниот Одбор на ГТЦ каде се штити крадење на струја е Трајанка Тасевска сопруга на директорот на БЈБ Сашо ...

Република - 18.11.2021

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Спасовски директно штити крадење на струја во ГТЦ, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Арсовски: МВР излажа дека не се крадело струја - ЕВН вели дека нема посебни броила во ГТЦ

MTM - 18.11.2021

„Три дена молчат и директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски и претседателот на бордот на директори Трајанка Тасевска која инаку е сопругата на директорот на БЈБ при МВР. Во сред ГТЦ во подрумите позади мене, се копало криптовалути нелегално неколку години ...

ВМРО-ДПМНЕ: Додека народ се малтретира за една неплатена сметка струја, СДСМ и Спасовски го штитат коалицискиот партнер ...

Lider - 18.11.2021

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Спасовски директно штити крадење на струја во ГТЦ, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

ДВОЈНИ АРШИНИ: За народот казни и за една неплатена сметка, а Заев и Спасовски го штитат коалицискиот партнер да краде ...

Денешен - 18.11.2021

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Оливер Спасовски директно штити крадење на струја во ГТЦ, се вели во денешната реакција од ВМРО-ДПМНЕ.

Јавна тајна е дека струја од ГТЦ краде функционер од власта

Нетпрес - 18.11.2021

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Спасовски директно штити крадење на струја во ГТЦ, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ и Спасовски го штитат коалицискиот партнер на Заев зa да краде струја од ГТЦ

Република - 18.11.2021

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Спасовски директно штити крадење на струја во ГТЦ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. , реагираат оттаму.

Додека народ се малтретира за една неплатена сметка струја, СДСМ и Спасовски го штитат коалицискиот партнер на Заев да ...

Опсервер - 18.11.2021

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Спасовски директно штити крадење на струја во ГТЦ.

Во скопскиот регион „на големо“ се краде струја за копање криптовалути

Локално - 18.11.2021

Од податоците со кои располагаме на годишно ниво се регистрира зголемена потрошувачка на електрична енергија, имено и во пандемиската 2020 година кога поголеми капацитети индустриски не работеа нивото на производство е скоро исто како и во 2019 ...

Арсовски: МВР излажа дека не се крадело струја - ЕВН вели дека нема посебни броила во ГТЦ

MakPress - 18.11.2021

Три дена молчат и директорот на ГТЦ Ѓоко Трајчевски и претседателот на бордот на директори Трајанка Тасевска која инаку е сопругата на директорот на БЈБ при МВР. Во сред ГТЦ во подрумите позади мене, се копало криптовалути нелегално неколку години ...

Порталб: Во состојба на енергетска криза, се краде струја за копање криптовалути [инфографик]

Мета - 18.11.2021

Додека Северна Македонија, како и остатокот од светот, се соочува со енергетска криза, односно е во кризна состојба со снабдување на електрична енергија, во земјата незаконски со кражба на струја се копаат криптовалути.

ВМРО-ДПМНЕ: Додека народ се малтретира за една неплатена сметка струја, СДСМ и Спасовски го штитат коалицискиот партнер ...

MakPress - 18.11.2021

Двојните аршини на владеењето на СДСМ излегоа на површина. Додека обични граѓани се малтретираат и тужат за една неплатена сметка, полицијата на Спасовски директно штити крадење на струја во ГТЦ.

Се крадела ли струја во подрумот на ГТЦ за копање биткоини? Компјутерите ноќеска мистериозно исчезнаа

Сител - 17.11.2021

По вчерашниот случај со пријавата за копање криптовалути и кражба на струја во магацините во ГТЦ, нема конкретни дејства од страна надлежните. Директорот на ГТЦ е недостапен за медиумите, иако вети дека ќе покрене иницијатива за расчистување на ...

Новинарите открија „рудник“ на криптовалути – полицијата си замина од местото на настанот без да ги истражи деталите

ТВ21 - 17.11.2021

Новинарите открија дека во Градскиот трговски центар во Скопје се „копаат“ криптовалути, а полицијата пак, не најде засходно да истражи дали се краде електрична енергија. По само неколку минути полициските службеници си заминаа од местото на ...

Семејство Бајрам: Никој не крадел струја

24 Вести - 17.11.2021

Се е легално и според семејстово Бајрам и според МВР-никој не крадел струја, но и никој не кажува дали се копале криптовалути во подрумите на ГТЦ. Во магацините имало компјутерска опрема потврдуваат од семејството Бајрам, но не откриваат дали со неа ...

Дали во подрумите на ГТЦ се „копале“ криптовалути со струја која ја плаќаат сите закупци?

Канал5 - 17.11.2021

Дали семејството Бајрам „копало“ криптовалути во подрумите на ГТЦ со струја која ја плаќаат сите закупци? МВР синоќа експресно го затвори случајот со став дека не утрвдиле кражба на струја, и со тоа нема кривично дело, но опозиција денеска обвини ...

Кој ја плаќа струјата за „копачите“ на криптовалути?

Р.С.Европа - 17.11.2021

По вчерашната потрага на полицијата по „диви копачи на криптовалути“ се наметнува прашањето зошто МВР разговарала со ЕВН за кражба на струја, кога ГТЦ набавува струја од друга фирма - Енерџи Актив.

Семејство Бајрам: За компјутерската опрема во ГТЦ уредно е платена царина

ТВ21 - 17.11.2021

Иако најави, Габриел Бајрам не се појави пред новинарите да објасни што всушност се случувало во подрумските простории на Градскиот трговски центар. Наместо него, изјава даде негов соработник кој се претстави како професионален модератор и ги ...

Семејството Бајрам не кажува дали „копале“ криптовалути во ГТЦ

Телма - 17.11.2021

Увезена компјутерска опрема која се сервисирала и потоа се извезувала е единствениот одговор кој денеска стигна од семејството Бајрам, во чии закупени подрумските простории на Градскиот трговски центар вчера имаше полициска рација во потрага по ...

Арсовски: Крадењето струја ако си близок до Заев, стана секојдневие

Канал5 - 17.11.2021

Вчера полицијата и Оливер Спасовски ги сокрија дивите копачи на криптовалути во јавното претпријатије ГТЦ. Вчера ја имавме најсмешната Монти Пајтон ситуација, каде што власта предводена во овој случај од Оливер Спасовски како министер за внатрешни ...

Арсовски: Крадењето струја ако си близок до Заев, стана секојдневие

Сител - 17.11.2021

Вчера ја имавме најсмешната Монти Пајтон ситуација, каде што власта предводена во овој случај од Оливер Спасовски како министер за внатрешни работи, пред лицето на јавноста и пред камери од медиуми, заштити криминал.

ЕВН: Нема приватни броила во ГТЦ, се носи струја до трафостаница а потоа се дели по дуќаните

Слободен Печат - 17.11.2021

ЕВН носи струја до главната трафостаница на Градскиот трговски центар, а самиот ГТЦ потоа ја распределува електричната енергија до сопствениците и до закупците на деловен и магацински простор, соопшти електродистрибутерот ЕВН.

Внатрешната инсталација на ГТЦ, не е во надлежност на ЕВН, велат од компанијата

МКД - 17.11.2021

Делот на мрежата која е во сопственост на ЕВН уредно ја регистрира и фактурира потрошувачката на ГТЦ. Останатиот дел од мрежата, односно внатрешната инсталација, не е во сопственост и надлежност на ЕВН Македонија, велат од компанијата за Плусинфо.

Се огласи семејството Бајрам: Во подрумските простории на ГТЦ се сервисирала компјутерска опрема, па ја извезувале – не ...

Курир - 17.11.2021

Професионален модератор во име на семејството Бајрам денеска одржа прес-конференција и изнесе повеќе детали за синоќешната акција на Министерството за внатрешни работи (МВР) во подрумските простории на Градскиот трговски центар, каде што беше ...

НИ ТРАГА НИ ГЛАС ОД ДИРЕКТОРОТ НА ГТЦ Како е можно да не знае што му се случувало под носот?

+инфо - 17.11.2021

Ѓоко Трајчевски на функцијата директор на ГТЦ од страна на владата беше назначен во август 2017 година, каде што го замени Аго Абазовски, кој беше дел од партијата на Амди Бајрам. Во врска случајот на злоупотреба на магацинскиот простор во ГТЦ, каде ...

Арсовски: Крадењето струја ако си близок до Заев, стана секојдневие

Курир - 17.11.2021

Вчера ја имавме најсмешната Монти Пајтон ситуација, каде што власта предводена во овој случај од Оливер Спасовски како министер за внатрешни работи, пред лицето на јавноста и пред камери од медиуми, заштити криминал, истакна Димче Арсовски, ...

ЕВН КОНТРА МВР Нема приватни броила во ГТЦ, се носи струја до трафостаница а потоа се дели по дуќаните

+инфо - 17.11.2021

Делот на мрежата која е во сопственост на ЕВН уредно ја регистрира и фактурира потрошувачката на ГТЦ. Останатиот дел од мрежата, односно внатрешната инсталација, не е во сопственост и надлежност на ЕВН Македонија, велат од компанијата за Плусинфо.

ЕВН: Нема приватни броила во ГТЦ, се носи струја до трафостаница а потоа се дели по дуќаните

Либертас - 17.11.2021

ЕВН носи струја до главната трафостаница на Градскиот трговски центар, а самиот ГТЦ потоа ја распределува електричната енергија до сопствениците и до закупците на деловен и магацински простор, соопшти електродистрибутерот ЕВН.

ЕВН КОНТРА МВР: Нема приватни броила во ГТЦ, се носи струја до трафостаница а потоа се дели по дуќаните

Курир - 17.11.2021

ЕВН носи струја до главната трафостаница на Градскиот трговски центар, а самиот ГТЦ потоа ја распределува електричната енергија до сопствениците и до закупците на деловен и магацински простор, објаснува за Плусинфо, електродистрибутерот ЕВН.

СЕРВИСИРАМЕ КОМПЈУТЕРСКА ОПРЕМА, ПА ЈА ИЗВЕЗУВАМЕ Семејството Бајрам уверува дека во ГТЦ не се крадело струја

+инфо - 17.11.2021

Изнајмениот подрумски простор се користи како магацински простор каде што се врши сервисирање на компјутерската опрема, а потоа сервисираната опрема се подготвува за извоз, изјави Сеат Исмаил, професионален модератор кој говореше во името на ...

Милошоски: Елвис, Габриел и МВР има кражба, нема истрага

Курир - 17.11.2021

Новинари открија дека Габриел и Елвис Бајрам во магацин од ГТЦ имаат голема “графичка фарма” за копање на биткоини, со многу компјутери кои трошат многу струја на ден, а “копаат” до 1М€ месечно.

Нема кражба на струја во ГТЦ, велат од семејството Бајрам

Бриф - 17.11.2021

Професионален модератор во име на семејството Бајрам денес пред новинарите изнесе повеќе информации за синоќешната акција на МВР во подрумските простории на ГТЦ, каде што беше пронајдена опрема за копање биткоини.

КОЈ КОПА, А КОЈ ГИ ЗАКОПА? Од крадци на струја до газди на биткоини

+инфо - 17.11.2021

На многу прашања јавноста денеска чека одговори од директорот на Градскиот трговски центар, Ѓоко Трајчевски, кој сношти изјави дека ништо не знае за „рудникот“ и дека денеска ќе прави увид со полиција.

Нема кражба на струја во ГТЦ, велат од семејството Бајрам

24Инфо - 17.11.2021

Никој не крадел струја во подрумите на ГТЦ, се е легално и според семејстово Бајрам и според МВР, по вчерашната акција на полицијата. Во магацините имало компјутерска опрема потврдуваат од семејството Бајрам, но не откриваат дали со неа рудареле ...

ЕВН со спротивен став, од оној на МВР: Нема приватни броила во ГТЦ

Press24 - 17.11.2021

Од ЕВН, за „ Плусинфо “ изјавиле дека делот на мрежата кој бил во нивна сопственост, уредно ја регистрирал и фактурирал потрошувачката на ГТЦ. „Останатиот дел од мрежата, односно внатрешната инсталација, не е во сопственост и надлежност на ЕВН ...

Семејството Бајрам: Во подрумските простории на ГТЦ се сервисирала компјутерска опрема, па ја извезувале – не краделе ...

Република - 17.11.2021

Професионален модератор во име на семејството Бајрам денеска одржа прес-конференција и изнесе повеќе детали за синоќешната акција на Министерството за внатрешни работи (МВР) во подрумските простории на Градскиот трговски центар, каде што беше ...

Директорот на ГТЦ: Ситуацијата не може да се контролира

Република - 17.11.2021

Директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски, во изјава за „ТВ21“ вели дека од медиумите дознал за случајот со нелегалното копање криптовалути што беше откриен во магацински простор во сутеренот на ГТЦ. вели Трајчевски за случајот.

ЕВН тврди: Нема приватни броила во ГТЦ, се носи струја до трафостаница а потоа се дели по дуќаните

Република - 17.11.2021

ЕВН носи струја до главната трафостаница на Градскиот трговски центар, а самиот ГТЦ потоа ја распределува електричната енергија до сопствениците и до закупците на деловен и магацински простор, објаснува за Плусинфо, електродистрибутерот ЕВН.

МВР се претвори во агенција за обезбедување моќници

Нетпрес - 17.11.2021

Откако вчера полицијата спроведе акција по најава дека во подрумите на ГТЦ се „копале“ криптовалути со нелегален приклучок на струја и за сомнително краток период ја реши истрагата, реакциите во јавноста не стивнуваат.

ВИДЕО: Однесени компјутерите за „копање“ криптовалути во ГТЦ

Нетпрес - 17.11.2021

МВР вчера експресно го реши случајот кој долг период беше јавна тајна, и пушти кратко соопштение дека во подрумските магацини на ГТЦ не се крадело струја за „копање“ криптовалути. Полицијата откако замина без да влезе подрумските простории на ...

Арсовски обвинува: Полицијата и Спасовски ги сокрија дивите копачи на криптовалути

Press24 - 17.11.2021

Вчера ја имавме најсмешната Монти Пајтон ситуација, каде што власта предводена во овој случај од Оливер Спасовски како министер за внатрешни работи, пред лицето на јавноста и пред камери од медиуми, заштити криминал, истакна Димче Арсовски, ...

МВР вели не се краде струја, ЕВН тврди – нема приватни броила

Скопје24 - 17.11.2021

ЕВН носи струја до главната трафостаница на Градскиот трговски центар, а самиот ГТЦ потоа ја распределува електричната енергија до сопствениците и до закупците на деловен и магацински простор, објаснува за Плусинфо, електродистрибутерот ЕВН.

ЕВН КОНТРА МВР: Нема приватни броила во ГТЦ, се носи струја до трафостаница а потоа се дели по дуќаните

Lider - 17.11.2021

ЕВН носи струја до главната трафостаница на Градскиот трговски центар, а самиот ГТЦ потоа ја распределува електричната енергија до сопствениците и до закупците на деловен и магацински простор, објаснува за Плусинфо, електродистрибутерот ЕВН.

ЕВН спротивно од тврдењата на МВР: Нема приватни броила во ГТЦ, се носи струја до трафостаница а потоа се дели по ...

Нетпрес - 17.11.2021

ЕВН носи струја до главната трафостаница на Градскиот трговски центар, а самиот ГТЦ потоа ја распределува електричната енергија до сопствениците и до закупците на деловен и магацински простор, објаснува за Плусинфо, електродистрибутерот ЕВН.

Милошоски: Крадената струја ќе ја плаќаат дуќанџиите

Нетпрес - 17.11.2021

Новинари открија дека Габриел и Елвис Бајрам во магацин од ГТЦ имаат голема “графичка фарма” за копање на биткоини, со многу компјутери кои трошат многу струја на ден, а “копаат” до милион евра месечно.

МИЛОШОСКИ ОТКРИВА: Зошто полицијата само „го гушна“ ГТЦ и рудникот за копање биткоини

Денешен - 17.11.2021

Новинари открија дека Габриел и Елвис Бајрам во магацин од ГТЦ имаат голема „графичка фарма“ за копање на биткоини, со многу компјутери кои трошат многу струја на ден, а „копаат“ до 1М€ месечно, објави пратеникот Антонио Милошоски.

Милошоски: Елвис, Габриел и МВР има кражба, нема истрага

Република - 17.11.2021

Новинари открија дека Габриел и Елвис Бајрам во магацин од ГТЦ имаат голема “графичка фарма” за копање на биткоини, со многу компјутери кои трошат многу струја на ден, а “копаат” до 1М€ месечно.

ЕВН контра МВР: Нема приватни броила во ГТЦ, се носи струја до трафостаница, а потоа се дели по дуќаните

24Инфо - 17.11.2021

ЕВН носи струја до главната трафостаница на Градскиот трговски центар, а самиот ГТЦ потоа ја распределува електричната енергија до сопствениците и до закупците на деловен и магацински простор“, објаснува за „ Плусинфо “, електродистрибутерот ЕВН.

Семејството Бајрам уверува дека во ГТЦ не се крадело струја, туку се сервисира комјутерска опрема за извоз

Нетпрес - 17.11.2021

Професионален модератор во име на семејството Бајрам денеска одржа прес-конференција и изнесе повеќе детали за синоќешната акција на Министерството за внатрешни работи (МВР) во подрумските простории на Градскиот трговски центар, каде што беше ...

Лажната тревога во ГТЦ фрли светло врз тајните системи за „копање“ криптовалути

Н.Македонија - 17.11.2021

„Ископувањето“ на криптовалути како нов начин на кој македонските граѓани се обидуваат да дојдат до заработка, дури и со незаконски практики, се актуелизира по вчерашната пријава до Министерството за внатрешни работи (МВР) дека во Градскиот трговски ...

Арсовски: Крадењето струја ако си близок до Заев, стана секојдневие

Lider - 17.11.2021

Вчера ја имавме најсмешната Монти Пајтон ситуација, каде што власта предводена во овој случај од Оливер Спасовски како министер за внатрешни работи, пред лицето на јавноста и пред камери од медиуми, заштити криминал, истакна Димче Арсовски, ...

(Видео) Арсовски: Крадењето струја, ако си близок до Заев, стана секојдневие

MTM - 17.11.2021

Вчера ја имавме најсмешната Монти Пајтон ситуација, каде што власта предводена во овој случај од Оливер Спасовски, како министер за внатрешни работи, пред лицето на јавноста и пред камери од медиуми заштити криминал, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Ако сѐ било легално, зошто се мачеле во ГТЦ во подрум да прават фарма за крипто?

Нетпрес - 17.11.2021

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе акција во подрумските простории на ГТЦ во Скопје, поради дојава дека во подрумите на трговскиот центар се ископувале криптовалути на див приклучок на струја.

Вo моментов се вади опремата за копање криптовалути од ГТЦ и се дислоцира со комбиња

Република - 17.11.2021

Денес во Градскиот трговски центар екипата на Инфомакс, заедно со уште неколку новинари, затече десетици компјутери за копање на криптовалути популарно наречени ригови кои се диво приклучени на електричен приклучок на ГТЦ.

ЕВН контра МВР: „Нема приватни броила во ГТЦ, се носи струја до трафостаница, а потоа се дели по дуќаните“

Точка - 17.11.2021

„ЕВН носи струја до главната трафостаница на Градскиот трговски центар, а самиот ГТЦ потоа ја распределува електричната енергија до сопствениците и до закупците на деловен и магацински простор“, објаснува за „Плусинфо“, електродистрибутерот ЕВН.

Семејството Бајрам уверува дека во ГТЦ не се крадело струја, туку се сервисира комјутерска опрема за извоз

Точка - 17.11.2021

Професионален модератор во име на семејството Бајрам денеска одржа прес-конференција и изнесе повеќе детали за синоќешната акција на Министерството за внатрешни работи (МВР) во подрумските простории на Градскиот трговски центар, каде што беше ...

Нема кражба на струја во ГТЦ, велат од семејството Бајрам

Локално - 17.11.2021

Професионален модератор во име на семејството Бајрам денес пред новинарите изнесе повеќе информации за синоќешната акција на МВР во подрумските простории на ГТЦ, каде што беше пронајдена опрема за копање биткоини.

Се огласи семејството Бајрам: Во подрумските простории на ГТЦ се сервисирала компјутерска опрема, па ја извезувале – не ...

4NEWS - 17.11.2021

Професионален модератор во име на семејството Бајрам денеска одржа прес-конференција и изнесе повеќе детали за синоќешната акција на Министерството за внатрешни работи (МВР) во подрумските простории на Градскиот трговски центар, каде што беше ...

Што (не) се копа во ГТЦ?

CivilMedia - 17.11.2021

Вчерашната попладневна полициска „опсада“ на подрумите на Градскиот трговски центар во Скопје – што заврши не долго потоа, без полицијата да утврди кражба на струја од електричното напојување на ГТЦ – нѐ навраќа на една, во последните година-две, од ...

Што (не) се копа во ГТЦ?

Frontline - 17.11.2021

За да заработите, на пример, 1.100 долари месечно копајќи криптовалути, сметката за струја би ви била 1.000 долари – така, крадењето струја, наеднаш, добива нова „инвестициска“ димензија, подобра од вложување во електрични ветерници или сончеви ...

Еден се богател, а сите дуќанџии плаќале за него струја во ГТЦ?!

4NEWS - 17.11.2021

ТВ21 уште пред една година пишуваше на тема струја, плаќање и набавка во Градскиот трговски центар. Тогаш, дојдовме до информации дека ГТЦ нема лиценца за препродажба на струја, а дека дуканџиите плаќаат паушално и тоа два пати поскапа струја.

„Елвис не крадел струја, другарски ја делел сметката со другите компании што рентаат простор во ГТЦ“, реакции за ...

Скопје1 - 17.11.2021

Откривањето на машини за копање на криптовалути во ГТЦ, привлече многу внимание во јавноста. Сите се зачуедни како е можно тоа да се прави во магацинските простори, но се прашуваат и чии се, како и кој ја плаќа струјата за тоа место.

Сторија на ТВ21: Новинарите ги најдоа „мајнерите“ за копање на криптовалути во ГТЦ, МВР не влезе во подрумските ...

MakPress - 17.11.2021

Полициската акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар (ГТЦ), каде што наводно се ископувале криптовалути на див приклучок на струја, во моментов е прекината. Како што објави ТВ21, полицијата си заминала без воопшто да влезе во ...

Струја во ГТЦ не се краде, а копањето криптовалути не е кривично дело, вели МВР

MakPress - 17.11.2021

Денеска во 14.45 часот во СВР Скопје А.М. пријавил дека во магацините на ГТЦ "имало поставено машини за копање крипто валути" односно дека заради наводна интернет трговија со крипто валути, извесни лица извршиле кражба на електрична енергија, со цел ...

Арсовски: Крадењето струја ако си близок до Заев, стана секојдневие

MakPress - 17.11.2021

Вчера ја имавме најсмешната Монти Пајтон ситуација, каде што власта предводена во овој случај од Оливер Спасовски како министер за внатрешни работи, пред лицето на јавноста и пред камери од медиуми, заштити криминал.

ЕВН со спротивен став, од оној на МВР: Нема приватни броила во ГТЦ

4NEWS - 17.11.2021

Од ЕВН, за „ Плусинфо “ изјавиле дека делот на мрежата кој бил во нивна сопственост, уредно ја регистрирал и фактурирал потрошувачката на ГТЦ. „Останатиот дел од мрежата, односно внатрешната инсталација, не е во сопственост и надлежност на ЕВН ...

ВИДЕО: Преку ноќ извадена опремата за копање биткоин во ГТЦ

4NEWS - 17.11.2021

Вчера неколку новинари, пронајдоа десетици компјутери за копање на криптовалути популарно наречени ригови кои се диво приклучени на електричен приклучок на ГТЦ. Полициските службеници кои пристигнаа на местото на настанот, без да влезат во објектот, ...

Полициска акција во ГТЦ

360 степени - 16.11.2021

Според неофицијални информации, акцијата е насочена против нелегално копање криптовалути Во моментов во Градскиот трговски центар во Скопје (ГТЦ) во тек е полициска акција во рамки на која се прави претрес во магацинските простории.

(ФОТО + ВИДЕО) Што ќе „откопа“ полицијата во ГТЦ?

360 степени - 16.11.2021

Се чека МВР да соопшти повеќе детали за денешната акција, која, според неофицијалните информации е поради нелегално копање криптовалути Голема полициска акција се спроведува денеска во Градскиот трговски центар (ГТЦ), за која се уште нема официјална ...

Лажна тревога за кражба на струја во ГТЦ: МВР се огласи за акцијата

360 степени - 16.11.2021

Од полицијата велат дека постапувале по пријава, но не нашле елементи на кривично дело Полициски екипи се упатиле попладнево во Градскиот трговски центар во Скопје, по пријава дека во магацините на објектот се поставени машини за копање криптовалути ...

Копањето крипто не е кривично дело, а крадење струја немало, велат од МВР за контролата во ГТЦ

Сакам да кажам - 16.11.2021

Полицијата денеска извршила контрола во магацините на Градскиот трговски центар во Скопје по добиена пријава дека „имало поставено машини за копање криптовалути“, но утврдила дека нема кражба на струја, соопштија од МВР.

Полициска акција во ГТЦ: Нелегално приклучиле машини за копање криптовалути?

Фокус - 16.11.2021

Во моментов во магацините на Градскиот трговски центар во тек е полициска акција на МВР. Според првичните неофицијални информации, станува збор за нелегален приклучок на струја. Првичните информации се дека во магацинот имало приклучено десетини ...

Полициска акција во ГТЦ, се копале криптовалути на див приклучок за струја

Сител - 16.11.2021

Попладнево Министерството за внатрешни работи покрена полициска акција во подрумските простории на ГТЦ. Според првичните информации, во ГТЦ се ископувале криптовалути на див приклучок на ...

ВИДЕО:Полициска акција во ГТЦ, се копале криптовалути на див приклучок за струја

ТВ21 - 16.11.2021

Попладнево Министерството за внатрешни работи покрена полициска акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар. Според првичните информации, во ГТЦ се ископувале криптовалути на див приклучок на струја.

ВИДЕО: Новинарите ги најдоа, полицијата не ги виде мајнерите

ТВ21 - 16.11.2021

Министерството за внатрешни работи денеска изврши акција во подрумите во Градскиот Трговски Центар, по пријава дека извесни лица извршиле кражба на електрична енергија. Иако тие не успеаа да влезат во подрумските простории и од засега непознати ...

Директорот на ГТЦ: Ситуацијата не може да се контролира

Фокус - 16.11.2021

Директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски, во изјава за „ТВ21“ вели дека од медиумите дознал за случајот со копањето криптовалути кој беше откриен во магацински простор во сутеренот на ...

Полициска акција во ГТЦ: „Рудареле“ криптовалути преку нелегален приклучок за струја

Канал5 - 16.11.2021

Според неофицијални информации, акцијата е насочена против нелегално копање криптовалути. Во моментов во магацинските простории на Градскиот трговски центар во Скопје (ГТЦ) во тек е полициска акција.

ГТЦ има приватни трафостаници, ЕВН не е надлежна за евентуалните кражби

Фокус - 16.11.2021

Во моментов во тек е полициска акција во магацините на Градскиот трговски центар. Според првичните информации, станува збор за кражба на струја за копање криптовалути. „Фокус“ праша во ЕВН дали имаат регистрирано зголемена потрошувачка, но од ...

ВИДЕО: Новинарите ги најдоа мајнерите во ГТЦ – полицијата си замина

ТВ21 - 16.11.2021

Како што веќе објави ТВ21, полицијата од засега непознати причини си замина без да влезе во подрумските простории на Градскиот трговски центар. Новинарите сепак ги најдоа мајнерите кои биле поставени за „копање“ на криптовалути, и истото се вршело ...

Директорот Трајчевски од медиумите дознал дека се „копаат“ криптовалути во ГТЦ

ТВ21 - 16.11.2021

Директорот на Градскиот Трговски Центар, Ѓоко Трајчевски денеска истакна дека од медиумите дознал дека во објектите на ГТЦ се „копаат“ криптовалути. „Денеска дознав од медиумите, и јас сум запрепастен од ова што се случува во ГТЦ“, вели Трајчевски.

МВР за ТВ21: Не е утврдена никаква кражба на струја во ГТЦ

ТВ21 - 16.11.2021

По повод денешната акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар, Министерството за внатрешни работи за ТВ21 вели дека денеска во 14.45 часот во СВР Скопје А.М. пријавил дека во магацините на ГТЦ “имало поставено машини за копање ...

Втора лажна пријава за кражба на струја за копање криптовалути во ГТЦ

Телма - 16.11.2021

Денеска во 14.45 часот во СВР Скопје А.М. пријавил дека во магацините на ГТЦ извесни лица извршиле кражба на електрична енергија и имале поставено машини за копање крипто валути, соопштија од Министерството за внатрешни работи откако нивна екипа ...

МВР со детали за полициската акција во ГТЦ

Сител - 16.11.2021

Денеска во 14.45 часот во СВР Скопје А.М. пријавил дека во магацините на ГТЦ "имало поставено машини за копање крипто валути" односно дека заради наводна интернет трговија со крипто валути, извесни лица извршиле кражба на електрична енергија, со цел ...

МВР: Нема кривично дело во копањето криптовалути во ГТЦ

Фокус - 16.11.2021

МВР вечерва испрати официјален одговор до Фокус за денешната акција во магацинските простории на ГТЦ. Било пријавено дека има кражба на струја за копање криптовалути, но било утврдено дека струја не била крадена.

Акција на МВР во ГТЦ поради наводна кражба на електрична енергија за копање криптовалути

Канал5 - 16.11.2021

Попладнево Mинистерството за внатрешни работи покрена полициска акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар поради наводна кражба на електрична струја за копање на криптовалути...

Броилата во ГТЦ се приватна сопственост и нема кражба на струја, велат од МВР

МКД - 16.11.2021

Полициските службеници кои денес по пријава излегоа на увид во ГТЦ не откриле ниту кражба на електрична енергија, ниту пак трговија со крипто валути, потврдуваат за МКД.мк од МВР. Од таму велат дека не постојат елементи на сторено кривично дело ...

МВР: Никој не крадел струја во ГТЦ, копањето криптовалути не е кривично дело

Слободен Печат - 16.11.2021

Министерството за внатрешни работи се огласи во врска со денешната акција во Градскиот трговски центар во Скопје, каде беа испратени големи полициски сили во импровизиран „рудник“ за криптовалути во магацински простор во објектот .

МВР: Не е утврдена било каква кражба на електрична енергија во ГТЦ во Скопје

24 Вести - 16.11.2021

Не е утврдена било каква кражба на електрична енергија во ГТЦ во Скопје и не постојат елементи за сторено кривично дело, бидејќи копањето на крипто валути не претставува кривично дело предвидено во Кривичниот законик, информираа од МВР.

Полицијата тврди дека не нашла „диви копачи“ на криптовалути во ГТЦ

Р.С.Европа - 16.11.2021

Полициска операција се одвивала во подрумот во скопскиот Градски трговски центар, каде што бил извршен претрес на магацинските, односно подрумските простории. Од Министерството за внатрешни работи велат дека денеска попладне скопјанец пријавил дека ...

ВИДЕО: Полицијата не успеа да влезе во подрумските простории на ГТЦ

ТВ21 - 16.11.2021

Полицијата од засега непознати причини си замина без да влезе во подрумските простории на Градскиот трговски центар за каде имаше најавено дека се поставени т.н. ригови за „копање“ на криптовалути.

ВИДЕО: Снимен нелегалниот „рудник“ за криптовалути во подрумот на ГТЦ, полицијата си замина?

Слободен Печат - 16.11.2021

Полицијата, која во голем број беше присутна во Градскиот трговски центар попладнево, од засега непознати причини си заминала без да влезе во подрумските простории на Градскиот трговски центар за каде имаше информации дека се поставени т.н.

Директорот на ГТЦ од медиумите дознал дека во трговскиот центар се копаат криптовалути

Сител - 16.11.2021

Директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски тврди дека од медиумите дознал оти во објектите на ГТЦ се копаат криповалути. -Денеска дознав од медиумите. И јас сум запрепастен од ова што се случува во ГТЦ.

Има ли кривично дело во копањето криптовалути во ГТЦ?

Фокус - 16.11.2021

МВР вечерва спроведе акција во магацинските простории на Градскиот трговски центар, но се уште не излезе со официјални информации што бараше. Неофицијално, МВР се сомневала на див приклучок на електрична енергија за копање на криптовалути.

Директорот на ГТЦ е изненаден, од медиумите дознал за „рудникот“ за криптовалути

Слободен Печат - 16.11.2021

Директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски, во изјава за ТВ21 вели дека од медиумите дознал за случајот со „рудникот“ за криптовалути кој беше откриен во магацински простор во сутеренот на Градскиот трговски центар.

ВИДЕО: ГТЦ преполн со полиција, фатени нелегални копачи на криптовалути

Слободен Печат - 16.11.2021

Во моментов во подрумските делови со магацини на Градскиот трговски центар во Скопје е во тек полициска акција на МВР, а според првичните неофицијални информации, станува збор за акција против нелегални копачи на криптовалути, кои без дозвола се ...

Дали сите дуќанџии од ГТЦ ја плаќале струјата за некој да копа биткоин?!

ТВ21 - 16.11.2021

ТВ21 уште пред една година пишуваше на тема струја, плаќање и набавка во Градскиот трговски центар. Тогаш, дојдовме до информации дека ГТЦ нема лиценца за препродажба на струја, а дека дуканџиите плаќаат паушално и тоа два пати поскапа струја.

Полициска акција во ГТЦ, се крадела струја за копање криптовалути

Нова ТВ - 16.11.2021

Министерството за внатрешни работи во Градскиот трговски центар во Скопје (ГТЦ) врши полициска акција. Се претресуваат во магацинските, односно подрумски простории. Од МВР засега нема информации за што станува збор.

(Видео) Полициска акција во ГТЦ: Нелегално приклучиле машини за копање криптовалути?

Либертас - 16.11.2021

Во моментов во магацините на Градскиот трговски центар во тек е полициска акција на МВР. Според првичните неофицијални информации, станува збор за нелегален приклучок на струја. Првичните информации се дека во магацинот имало приклучено десетини ...

MВР со соопштение за акцијата во ГТЦ

Бриф - 16.11.2021

„Денеска во 14.45 часот во СВР Скопје А.М. пријавил дека во магацините на ГТЦ “имало поставено машини за копање крипто валути” односно дека заради наводна интернет трговија со крипто валути, извесни лица извршиле кражба на електрична енергија, со ...

Полицијата се повлече од ГТЦ каде се „копале“ криптовалути: Нема кривично дело за кражба на струја

Нова ТВ - 16.11.2021

Припадниците на Министерството за внатрешни работи се повлекоа од Градскиот трговски центар (ГТЦ), каде се откриени машини за „копање“ криптовалути. Сепак, полицијата не успеа да влезе во магацините, каде според информациите, се чувале десетина ...

МВР: Копањето крипто валути не е кривично дело, во ГТЦ немало кражба на струја

Либертас - 16.11.2021

Денеска во 14.45 часот во СВР Скопје А.М. пријавил дека во магацините на ГТЦ “имало поставено машини за копање крипто валути” односно дека заради наводна интернет трговија со крипто валути, извесни лица извршиле кражба на електрична енергија, со цел ...

Полициска акција во ГТЦ, пронајден нелегален приклучок за струја

Вечер Прес - 16.11.2021

Во Градскиот трговски центар во Скопје во тек е полициска акција покрената од страна на Министерството за внатрешни работи. Според првичните информации, на нелегален приклучок за струја се ископувале ...

МВР СО ДЕТАЛИ ЗА АКЦИЈАТА ВО ПОДРУМИТЕ НА ГТЦ Никој не крадел струја, а копањето криптовалути не е кривично дело

+инфо - 16.11.2021

Полициски службеници веднаш излегоа на лице место согласно пријавата, извршија разговори со одговорни лица на ГТЦ и со претставници од ЕВН, при што утврдија дека за броилата, кои се во приватна сопственост, не е утврдена било каква кражба на ...

Има ли кривично дело во копањето криптовалути во ГТЦ?

Либертас - 16.11.2021

МВР вечерва спроведе акција во магацинските простории на Градскиот трговски центар, но се уште не излезе со официјални информации што бараше. Неофицијално, МВР се сомневала на див приклучок на електрична енергија за копање на криптовалути.

Директорот на ГТЦ од медиумите дознал дека таму се „копаат“ криптовалути

Вечер Прес - 16.11.2021

Директорот на Градскиот Трговски Центар, Ѓоко Трајчевски за ТВ 21 истакна дека од медиумите дознал дека во објектите на ГТЦ се „копаат“ криптовалути. „Денеска дознав од медиумите, и јас сум запрепастен од ова што се случува во ГТЦ“, вели Трајчевски.

ПОЛИЦИЈАТА НЕ ВЛЕЗЕ ВО ПОДРУМОТ НА ГТЦ, НО ВЛЕГОА НОВИНАРИТЕ Трговскиот центар лежи врз огромна „лабораторија“, ...

+инфо - 16.11.2021

Пред самиот влез во просториите, како што забележала екипата на ТВ21, поставено било комбе кое на тоа место стоело повеќе од една година и е на некој начин маскирано. Полициската акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар (ГТЦ), ...

МВР се огласи за полициската акција во ГТЦ

Курир - 16.11.2021

Не е утврдена било каква кражба на електрична енергија во ГТЦ во Скопје и не постојат елементи за сторено кривично дело, бидејќи копањето на крипто валути не претставува кривично дело предвидено во Кривичниот законик, информираа од МВР.

Полицијата не успеа да влезе во подрумските простории на ГТЦ

Курир - 16.11.2021

Полицијата од засега непознати причини си замина без да влезе во подрумските простории на Градскиот трговски центар за каде имаше најавено дека се поставени т.н. ригови за „копање“ на криптовалути.

СИТУАЦИЈАТА НЕ МОЖЕ ДА СЕ КОНТРОЛИРА Директорот на ГТЦ тврди дека од медиумите дознал за „крипто-рудникот“

+инфо - 16.11.2021

Најодговорно тврдам дека не може да се контролира ситуацијата, бидејќи се работи за 500 до 600 дуќани, магацински простор, деловен простор и многу други простории коишто гравитираат низ Градскиот трговски центар, вели директорот на ГТЦ, Ѓоко ...

(ВИДЕО) Новинарите ги најдоа мајнерите во ГТЦ – полицијата си замина

Бриф - 16.11.2021

Новинарите ги најдоа мајнерите кои биле поставени за „копање“ на криптовалути, и истото се вршело на нелегален приклучок на струја. Во продолжение погледнете го видеото на ТВ21: Вечерва во ГТЦ во Скопје имало полициска акција во рамки на која се ...

Полициска акција во ГТЦ, се копале криптовалути на див приклучок за струја?

Фактор - 16.11.2021

Полициска акција попладнево има во подрумските простории на ГТЦ. Според првичните информации, во ГТЦ се ископувале криптовалути на див приклучок на ...

ВРИЕ ОД ПОЛИЦИЈА ВО ГТЦ Во подрумите се копале криптовалути на див приклучок за струја?

+инфо - 16.11.2021

Пред магацинот во ГТЦ на лице место во моментов има полиција и инспектори од МВР. Министерството за внатрешни работи (МВР) вечерва покрена полициска акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар во Скопје, а според првичните ...

Полицијата си замина без да влезе во подрумските простории на ГТЦ/ВИДЕО

Вечер Прес - 16.11.2021

Полицијата од засега непознати причини си замина без да влезе во подрумските простории на Градскиот трговски центар каде според првичните информации, беше пронајден нелегален приклучок за ископување на криптовалути, пренесува ...

Видео: Полицијата не успеа да влезе во подрумските простории на ГТЦ

Либертас - 16.11.2021

Полицијата од засега непознати причини си замина без да влезе во подрумските простории на Градскиот трговски центар за каде имаше најавено дека се поставени т.н. ригови за „копање“ на криптовалути.

Полициска акција во ГТЦ

Бриф - 16.11.2021

Според неофицијални информации, акцијата е насочена против нелегално копање криптовалути, пишува „ 360 степени “. Во моментов во Градскиот трговски центар во Скопје (ГТЦ) во тек е полициска акција во рамки на која се прави претрес во магацинските ...

ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО ГТЦ: Се копале криптовалути на див приклучок за струја

Курир - 16.11.2021

Министерството за внатрешни работи попладнево покрена полициска акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар, објави ТВ21 . Според првите информации, се ископувале криптовалути на див приклучок на струја во ГТЦ.

Телефонски повик ја стопирал полициската акција во ГТЦ

Нетпрес - 16.11.2021

Фејсбук објава на Владимир Нелоски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ: „Уште еден доказ дека МВР спроведува и стопира акции преку телефонски повици !? Вечерва во подрумот на ГТЦ имаше полициска акција која требаше да изврши увид во подрумот ...

МВР: Никој не крадел струја во ГТЦ, копањето криптовалути не е кривично дело

Lider - 16.11.2021

Министерството за внатрешни работи се огласи во врска со денешната акција во Градскиот трговски центар во Скопје, каде беа испратени големи полициски сили во импровизиран „рудник“ за криптовалути во магацински простор во објектот.

Полиција околу ГТЦ, пронајдени машини за копање криптовалути на див приклучок?

Скопје инфо - 16.11.2021

Во моментов во магацините на Градскиот трговски центар во тек е полициска акција на МВР. Според првичните неофицијални информации, станува збор за нелегален приклучок на струја. Првичните информации се дека во магацинот имало приклучено десетини ...

Вечерва полициска акција во ГТЦ

24Инфо - 16.11.2021

Попладнево Министерството за внатрешни работи покрена полициска акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар. Според првичните информации, во ГТЦ се ископувале криптовалути на див приклучок на струја.

ГТЦ лежи врз огромна „лабораторија“, поставени биле и камери

Република - 16.11.2021

Полициската акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар (ГТЦ), каде што наводно се ископувале криптовалути на див приклучок на струја, во моментов е прекината. Како што објави ТВ21, полицијата си заминала без воопшто да влезе во ...

МВР: Нема кражба на струја, а копањето криптовалути не е кривично дело

Нетпрес - 16.11.2021

Не е утврдена било каква кражба на електрична енергија во подрумските простории во Градскиот трговски центар, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР) по денешната спроведена акција во ГТЦ, каде што, наводно се наоѓале машини за „копање“ ...

МВР: Не е утврдена било каква кражба на електрична енергија во ГТЦ во Скопје

Независен - 16.11.2021

Не е утврдена било каква кражба на електрична енергија во ГТЦ во Скопје и не постојат елементи за сторено кривично дело, бидејќи копањето на крипто валути не претставува кривично дело предвидено во Кривичниот законик, информираа од МВР.

МВР: Немало кражба на струја во ГТЦ

Н.Македонија - 16.11.2021

Немало кражба на електрична енергија во подрумите на Градскиот трговски центар, утврди полицијата откога попладнево добила пријава дека се копаат криптовалути. Претставници на ЕВН и одговорни лица од ГТЦ биле повикани за да се направат проверки.

МВР со детали за полициската акција во ГТЦ

Скопје24 - 16.11.2021

МВР со официјално соопштение за акцијата во магацинскиот простор на ГТЦ. Денеска во 14.45 часот во СВР Скопје А.М. пријавил дека во магацините на ГТЦ “имало поставено машини за копање крипто валути” односно дека заради наводна интернет трговија со ...

ВИДЕО| Во ГТЦ се копале криптовалути, струјата ја плаќале дуќанџиите

Нетпрес - 16.11.2021

Сѐ уште нема официјална информација од МВР за вечерашната акција што се спроведуваше во поддумските простории на Градскиот трговски центар, каде што во еден од магацините е откриено „копање“ на криптовалути на нелегален приклучок на струја.

Полициска акција во ГТЦ: Нелегално копале криптовалути

Lider - 16.11.2021

Според неофицијални информации, акцијата е насочена против нелегално копање криптовалути. Во моментов во магацинските простории на Градскиот трговски центар во Скопје (ГТЦ) во тек е полициска акција.

Полиција во ГТЦ – Во подрумите се копале криптовалути на див приклучок за струја?

Нетпрес - 16.11.2021

Министерството за внатрешни работи (МВР) вечерва покрена полициска акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар во Скопје, а според првичните информации што ги објави ТВ21 , наводно во подрумите на трговскиот центар се ископувале ...

МВР со официјално соопштение за пријавата во ГТЦ

Скопје инфо - 16.11.2021

МВР преку официјално соопштение се огласи по повод акцијата во ГТЦ во строгиот центар на Скопје. -Денеска во 14.45 часот во СВР Скопје А.М. пријавил дека во магацините на ГТЦ "имало поставено машини за копање крипто валути" односно дека заради ...

Акција на МВР во ГТЦ: Не е утврдена кражба на струја за „копање“ криптовалути

еМагазин - 16.11.2021

Не е утврдена било каква кражба на електрична енергија во ГТЦ во Скопје и не постојат елементи за сторено кривично дело, бидејќи копањето на криптовалути не претставува кривично дело предвидено во Кривичниот законик, информираа од МВР.

Брз одговор од МВР по 3 часа: Нема кривично дело

Република - 16.11.2021

Министерството за внатрешни работи се огласи во врска со денешната акција во Градскиот трговски центар во Скопје, каде беа испратени големи полициски сили во импровизиран „рудник“ за криптовалути во магацински простор во објектот.

МВР: Нема кражба на струја во ГТЦ, а копање криптовалути не е кривично дело!

Денешен - 16.11.2021

Не е утврдена било каква кражба на електрична енергија во ГТЦ во Скопје и не постојат елементи за сторено кривично дело, бидејќи копањето на крипто валути не претставува кривично дело предвидено во Кривичниот законик, информираа од МВР.

Директорот на ГТЦ од медиумите дознал дека во Трговскиот се копаат криптовалути

Press24 - 16.11.2021

Директорот на Градскиот трговски центар, Ѓоко Трајчевски тврди дека од медиумите дознал оти во објектите на ГТЦ се копаат криповалути. -Денеска дознав од медиумите. И јас сум запрепастен од ова што се случува во ГТЦ.

Копањето крипто валути не е кривично дело, во ГТЦ немало кражба на струја

Centar - 16.11.2021

Денеска во 14.45 часот во СВР Скопје А.М. пријавил дека во магацините на ГТЦ “имало поставено машини за копање крипто валути” односно дека заради наводна интернет трговија со крипто валути, извесни лица извршиле кражба на електрична енергија, со цел ...

ВИДЕО| Полиција во ГТЦ – Во подрумите се копале криптовалути на див приклучок за струја?

Нетпрес - 16.11.2021

Министерството за внатрешни работи (МВР) вечерва покрена полициска акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар во Скопје, а според првичните информации што ги објави ТВ21 , наводно во подрумите на трговскиот центар се ископувале ...

Полиција во ГТЦ – откриена операција за нелегално копање криптовалути

Независен - 16.11.2021

Голема полициска операција е во тек во подрумот во Градскиот трговски центар во Скопје, каде според засега неофицијални информации, се спроведувала операција за нелегално копање криптовалути.

Полиција во ГТЦ – откриена операција за нелегално копање криптовалути

Н.Македонија - 16.11.2021

Голема полициска операција е во тек во подрумот во Градскиот трговски центар во Скопје, каде според засега неофицијални информации, се спроведувала операција за нелегално копање криптовалути.

Во ГТЦ имало нелегален „рудник“ за криптовалути – краделе струја од дуќанџиите

Република - 16.11.2021

Голема полициска операција е во тек во подрумот во Градскиот трговски центар во Скопје, каде според засега неофицијални информации, се спроведувала операција за нелегално копање криптовалути.

Директорот на ГТЦ од медиумите дознал дека во Трговскиот се копаат криптовалути

24Инфо - 16.11.2021

Директорот на Градскиот трговски центар, Ѓоко Трајчевски во изјава за „ТВ21“ тврди дека од медиумите дознал оти во објектите на ГТЦ се копаат криповалути . -Денеска дознав од медиумите. И јас сум запрепастен од ова што се случува во ГТЦ.

Директорот на ГТЦ не знае што се случува: Запрепастен сум за копањето биткоини, не може да се контролира ситуацијата

Република - 16.11.2021

Денес дознав од медиумите и сум запрепастен. Најодговорно тврдам дека не може да се контролира ситуацијата, бидејќи се работи од 500 до 600 дуќани, магански и деловен простор и друг вид на простории, вели директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски во изјава ...

КОПАЊЕ КРИПТОВАЛУТИ: Полицијата не влезе во ГТЦ од непознати причини

Денешен - 16.11.2021

Полицијата од засега непознати причини си замина без да влезе во подрумските простории на Градскиот трговски центар за каде имаше најавено дека се поставени т.н. ригови за „копање“ на криптовалути.

Новинарите ги најдоа мајнерите во ГТЦ, полицијата си замина без да влезе во подрумот

24Инфо - 16.11.2021

Полицијата од засега непознати причини си замина без да влезе во подрумските простории на Градскиот трговски центар за каде имаше најавено дека се поставени т.н. ригови за „копање“ на криптовалути, но затоа влегоа новинарите кои најдоа мајнери кои ...

МВР: Не е констатирана кражба на струја, ниту се лоцирани компјутери за копање на криптовалути

Press24 - 16.11.2021

МВР ниту констатирала кражба на струја, ниту пронашла компјутери за копање криптовалути во Градскиот трговски центар. Како што соопштуваат оттаму,пријавата стигнала денеска во 14:45 од извесен А.М.

Полицијата си замина без да влезе, снимена опремата за копање криптовалути во ГТЦ

Денешен - 16.11.2021

Полицијата, која во голем број беше присутна во Градскиот трговски центар попладнево, од засега непознати причини си заминала без да влезе во подрумските простории на Градскиот трговски центар за каде имаше информации дека се поставени т.н.

Снимен нелегалниот „рудник“ за криптовалути во подрумот на ГТЦ, полицијата си замина?

Република - 16.11.2021

Полицијата, која во голем број беше присутна во Градскиот трговски центар попладнево, од засега непознати причини си заминала без да влезе во подрумските простории на Градскиот трговски центар за каде имаше информации дека се поставени т.н.

Објавено видео од магацинот со компјутери со кои се копале криптовалути во подрумот на ГТЦ

Press24 - 16.11.2021

Полициски службеници се обидоа да упаднат во подрумските простории на Градскиот трговски центар во обид да фатат нелегално копање криптовалути со див приклучок на електрична енергија. Сепак, полициските службеници го напуштија ГТЦ бидејќи немале ...

Акција на МВР: Се копале биткоини во ГТЦ со нелегално приклучување на струја

Centar - 16.11.2021

Во доцните попладневни часови, МВР покренала полициска акција во подрумските простории на ГТЦ. Според неофицијални информации, станува збор за нелегално приклучување на струја за „копање“ на биткоини.

Врие од полиција во ГТЦ, се копале криптовалути на див приклучок за струја

Република - 16.11.2021

Попладнево Министерството за внатрешни работи покрена полициска акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар, објави ТВ21. Според првичните информации, во ГТЦ се ископувале криптовалути на див приклучок на струја.

Вpие од полиција во ГТЦ: Син на екс-пратеник нелегално копал криптовалути во магацинските простории со див приклучок на ...

Press24 - 16.11.2021

Син на починат пратеник, неофицијално е вмешан во нелегално копање на криптовалути во центарот на Скопје, пишува „ Инфомакс “ Во моментов во еден од магацините цо ГТЦ се проверува информацијата дека синот на починатиот пратеник, нелегално копа ...

ВИДЕО: Полициска акција во ГТЦ, се копале криптовалути на див приклучок за струја

Скопје24 - 16.11.2021

Попладнево Министерството за внатрешни работи покрена полициска акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар, објави 21ТВ. Според првичните информации, во ГТЦ се ископувале криптовалути на див приклучок на струја.

Полиција во ГТЦ, се копале криптовалути преку див приклучок

Денешен - 16.11.2021

Попладнево Министерството за внатрешни работи покрена полициска акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар. Според првичните информации, во ГТЦ се ископувале криптовалути на див приклучок на струја.

(Видео) Директорот на ГТЦ од медиумите дознал дека се „копаат“ криптовалути: „Запрепастен сум од ова што се случува“

Точка - 16.11.2021

Директорот на ГТЦ, Ѓоко Трајчевски, во изјава за „ТВ21“ вели дека од медиумите дознал за случајот со копањето криптовалути кој беше откриен во магацински простор во сутеренот на ГТЦ. „Најодговорно тврдам дека не може да се контролира ситуацијата ...

Се огласија од МВР: „Не е утврдена никаква кражба на струја во ГТЦ“

Точка - 16.11.2021

По повод денешната акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар, се огласи и Министерството за внатрешни работи. Оттаму за „ ТВ21 “ велат дека денеска во 14:45 часот во СВР Скопје А.М.

Видео: Вpие од полиција во ГТЦ – Во подрумите се копале криптовалути на див приклучок за струја?

Точка - 16.11.2021

Министерството за внатрешни работи (МВР) вечерва покрена полициска акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар во Скопје, а според првичните информации што ги објави ТВ21, наводно во подрумите на трговскиот центар се ископувале ...

МВР: Немало кражба на струја во ГТЦ

Денар - 16.11.2021

Немало кражба на електрична енергија во подрумите на Градскиот трговски центар, утврди полицијата откога попладнево добила пријава дека се копаат криптовалути. Претставници на ЕВН и одговорни лица од ГТЦ биле повикани за да се направат проверки.

Полициска акција во ГТЦ, фатени нелегални копачи на криптовалути

CivilMedia - 16.11.2021

Полицијата, која во голем број беше присутна во Градскиот трговски центар попладнево, од засега непознати причини си заминала без да влезе во подрумските простории на Градскиот трговски центар за каде имаше информации дека се поставени т.н.

МВР: Не е утврдена никаква кражба на струја во ГТЦ

4NEWS - 16.11.2021

По повод денешната акција во подрумските простории на Градскиот трговски центар, Министерството за внатрешни работи за ТВ21 вели дека денеска во 14.45 часот во СВР Скопје А.М. пријавил дека во магацините на ГТЦ “имало поставено машини за копање ...

МВР: Не е утврдена било каква кражба на електрична енергија во ГТЦ во Скопје

Zoom - 16.11.2021

Не е утврдена било каква кражба на електрична енергија во ГТЦ во Скопје и не постојат елементи за сторено кривично дело, бидејќи копањето на крипто валути не претставува кривично дело предвидено во Кривичниот законик, информираа од МВР.

МВР: Нема кражба на струја во ГТЦ за копање биткоини

Локално - 16.11.2021

Денеска во 14.45 часот во СВР Скопје А.М. пријавил дека во магацините на ГТЦ “имало поставено машини за копање крипто валути” односно дека заради наводна интернет трговија со крипто валути, извесни лица извршиле кражба на електрична енергија, со цел ...

Во магацините на ГТЦ се „копале“ криптовалути, но не се крадела струја – втора акција на МВР за 3 месеци

Скопско Ехо - 16.11.2021

Немало кражба на електрична енергија во подрумите на Градскиот трговски центар, утврди полицијата откако попладнево добила пријава дека се копаат криптовалути. Претставници на ЕВН и одговорни лица од ГТЦ биле повикани за да се направат проверки.

Во ГТЦ имало нелегален „рудник“ за криптовалути – краделе струја од дуќанџиите

Скопско Ехо - 16.11.2021

Во моментов во Градскиот трговски центар во Скопје (ГТЦ) во тек е полициска акција во рамки на која се прави претрес во магацинските простории. Од Министерството за внатрешни работи засега нема информации за што станува збор.

МВР: Во ГТЦ немало кражба на електрична енергија

CivilMedia - 16.11.2021

Од Министерството за внатрешни работи за ЦИВИЛ Медиа велат дека денеска во 14.45 часот во СВР Скопје А.М. пријавил дека во магацините на ГТЦ “имало поставено машини за копање крипто валути” односно дека заради наводна интернет трговија со крипто ...

ВИДЕО: Новинарите ги најдоа мајнерите во ГТЦ – полицијата си замина

4NEWS - 16.11.2021

Како што веќе објави ТВ21, полицијата од засега непознати причини си замина без да влезе во подрумските простории на Градскиот трговски центар. Новинарите сепак ги најдоа мајнерите кои биле поставени за „копање“ на криптовалути, и истото се вршело ...