TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нимиц: Влезот во НАТО шанса за решавање на спорот

А1 - 30.09.2007

Влезот на Македонија во НАТО е шанса за решавањето на спорот со Атина за името, смета специјалниот посредник на ОН Метју Нимиц. Во интервју за грчкиот весник „Катимерини” Нимиц посочува дека желбата на Македонците да влезат во Алијансата може да дејствува како катализатор за изнаоѓање компромисно ...

Грција од Нимиц очекува нов предлог

Време - 29.09.2007

СПОРЕД „ТО ВИМА“ Атинскиот весник „То вима“, повикувајќи се на неименувани дипломатски извори, пишува дека Грција наскоро очекува нов предлог за името од посредникот Метју Нимиц. Според изворите, решавањето на неизвесноста во врска со името е од големо значење за да може Македонија да продолжи кон ...

Нимиц најави нова средба за имет

Утрински - 28.09.2007

Ситуацијата со прашањето за името не е сменета, но знам дека постои начин да се реши на пријателски начин под покровителство на ОН. Ова во Њујорк го изјави посредникот на ООН во разговорите за разликите околу името на Македонија, Метју Нимиц, кој најави нова средба „во блиска иднина“ со ...

Нема нови предлози за името, наскоро средба

Вест - 28.09.2007

СРЕДБА ЦРВЕНКОВСКИ - НИМИЦ Специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН во преговорите за спорот со Грција околу името Метју Нимиц и на завчерашната средба во Њујорк со претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски повтори дека ќе даде нов предлог кога ќе мисли дека тоа ќе биде ...

Амбасадорите Димитров и Василакис пак на преговарачка маса

Време - 28.09.2007

МЕДИЈАТОРОТ НИМИЦ НАЈАВИ НОВА СРЕДБА ЗА ИМЕТО Наскоро се очекува средба за името меѓу амбасадорите Никола Димитров од македонска и Адамантиос Василакис од грчка страна. Ова го најави посредникот на ООН во разговорите за разликите околу името, Метју Нимиц по средбата со претседателот Црвенковски во ...

За еден месец нова рунда преговори за името?

Дневник - 28.09.2007

Ако сметам дека е корисно да дадам предлог, ќе дадам, но тоа треба да биде во вистинско време, изјави Нимиц Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, ќе свика нова рунда преговори за еден-два месеца, дознаваме од извори во ОН.

Нема нов предлог

Вечер Прес - 28.09.2007

Медијаторот смета дека името "поранешна југословенска Република Македонија" под кое сме примени во ООН, треба да се почитува во сите органи на Светската организација. Се пожали дека Керим му ја отежнал работата Ситуацијата со прашањето за името не е сменета, но знам дека постои начин да се реши на ...

Нимиц најави нова средба за името

А1 - 27.09.2007

Амбасадорите на Грција и Македонија, Василакис и Димитров ќе одржат нова средба за името, најави во Њујорк посредникот Метју Нимиц. Иако, според него, ситуацијата со името не е променета, тој тврди дека кај двете страни постои желба ова прашање да се реши на пријателски начин под покровителство на ...

Нимиц: Имаше доста идеи на маса – доволни за разговор во овој период

Канал5 - 27.09.2007

„Предлозите се корисни, само ако имаат шанси за успех“ - е одговорот на посредникот Метју Нимиц на прашањето дали има намера во наредните месеци да излезе со нов предлог за името. Предлозите се корисни, само ако имаат шанси за успех - е одговорот на посредникот Метју Нимиц на прашањето дали има ...

Нимиц: Бесполезно е сега да се даде нов предлог за името

Време - 25.09.2007

НА ГРЦИЈА И СЕ БРЗА ПРЕД ПРЕТСТОЈНИОТ САМИТ НА НАТО Нема нови предлози за решавање на спорот со името од Метју Нимиц, специјалниот претставник на ООН. Тој по средбата со Дора Бакојани, шефицата на грчката дипломатија на маргините на 62-то заседание на Генералното собрание на ООН во Њујорк изјави ...

ОН се контрадикторни во однос на името

Утрински - 25.09.2007

Средби на Бранко Црвенковски со Бан Ки Мун и со амбасадорот на САД, Кристофер Хил Претседателот Бранко Црвенковски за време на престојот во Њујорк на 62. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации се сретна со генералниот секретар на светската организација, Бан Ки Мун.

Нимиц: Нов предлог за името не е корисен во моментов

Вест - 25.09.2007

СРЕДБАТА БАКОЈАНИ - НИМИЦ ВО ЊУЈОРК Специјалниот посредник на генералниот секретар на ОН во спорот меѓу Грција и Македонија околу името Метју Нимиц завчера во Њујорк изјави дека нема нов предлог за името и оти не планира да лансира нови идеи, бидејќи тоа не го смета за корисно.

Обележувањето на северната граница е приоритет за Македонија

Време - 25.09.2007

СРЕДБА ЦРВЕНКОВСКИ-БАН КИ МУН За Република Македонија врвен приоритет претставува техничкото обележување на северната граница на Република Македонија на делот кон Косово и очекуваме решението за тоа прашање да биде содржано во евентуалниот иден предлог за статусот на Косово, изјави претседателот ...

Црвенковски се сретна со Бан Ки-мун

Вест - 25.09.2007

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски вчера се сретна со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун. "За името е направен преседан што не е направен со ниту една земја - членка, меѓутоа, и покрај тоа Македонија ќе ги продолжи разговорите согласно Резолуцијата на ОН водејќи сметка за ...

Нимиц нема нов предлог за името на Македонија

Утрински - 25.09.2007

Посредникот во спорот со името смета дека новите идеи нема да бидат полезни Њујорк - Специјалниот посредник на генералниот секретар на ОН во спорот меѓу Грција и Македонија околу името Метју Нимиц изјави во Њујорк дека нема нов предлог за името и дека не планира да лансира нови идеи, бидејќи тоа не ...

Нимиц нема да има нов предлог наскоро

Дневник - 25.09.2007

За името на Македонија веќе е направен преседан во ОН, но ќе продолжиме да разговараме, водејќи сметка за националните и за државните интереси , смета претседателот Црвенковски Зградата на Обединетите нации во Њујорк деновиве е место во кое се префрли дипломатската војна за името.

ОН направија преседан и си работат по него!

Вечер Прес - 25.09.2007

ОН како организација водат де факто спротивна политика од онаа што ја водат мнозинството членки во организацијата затоа што Македонија веќе е признаена од 117 членки на ОН со своето уставното име, рече Црвенковски. Дора Бакојани, пак, рече дека Грција, како членка на ЕУ и НАТО, е можно да го ...

Нимиц: Немам нов предлог за името

Вечер Прес - 25.09.2007

Шефицата на грчката дипломатија повторно се закани дека Грција, како членка на ЕУ и НАТО, ги задржува сите отворени можности, што го вклучува и правото на вето на членството на Македонија во евроатлантските структури Специјалниот посредник на ОН, Метју Нимиц нема да излезе со нов предлог за ...

Црвенковски се сретна со Бан Ки-Мун

А1 - 24.09.2007

Македонскиот претседател Бранко Црвенковски синоќа во Њујорк имаше средба со генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки-Мун. Разговарано е за прашањето на разликите за името, статусот на Косово и за темите што се на дневен ред на Генералното собрание на ОН, што започнува денеска.

Нимиц: Немам нов предлог за името

А1 - 24.09.2007

Посредникот во грчко-македонскиот спор за името ја демантираше шефицата на грчката дипломатија, која за време на изборната кампања тврдеше дека има напредок по прашањето за името и дека нов предлог може да се очекува пред Нова година.

Црвенковски на дебата за милениумските цели

Дневник - 24.09.2007

Македонскиот претседател ќе разговара и со посредникот во преговорите за името, Метју Нимиц,по средбата на Нимиц со грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани Климатските промени, борбата против тероризмот и сиромаштијата се главните теми на годинашново 62.

Црвенковски и Бакојани кај Нимиц на иста тема, но со различна стартна позиција

Утрински - 24.09.2007

По признавањето на уставното име од Канада, претседателот Црвенковски е во подобра позиција ТАМАРА ГРНЧАРОСКА Без нови предлози, но со познатиот став за името на нашата земја во рамките на проблемот што го има Грција со употребата на нашето уставно име, претседателот на Македонија, Бранко ...

Претседателот Црвенковски во Њујорк

Вест - 24.09.2007

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски од вчера, па до 27-ми овој месец ќе престојува во Њујорк, САД, каде што ќе учествува на 62-та сесија на Генералното собрание на Обединетите нации. Како што соопшти неговиот Кабинет тој ќе има говор пред Генералното собрание, посветен на ...

Метју Нимиц нема наскоро да предлага компромисно име за Македонија

Канал5 - 24.09.2007

Метју Нимиц засега не планира да понуди нов предлог за името. Наспроти изјавите на грчката министерка за надворешни работи дека е логично во овој период да има иницијативи од посредникот, Нимиц на синоќешната 45 – минутна средба со Бакојани во Њујорк, ја отфрлил можноста во блиска иднина да излезе ...