TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција ја оцрнува Македонија во американската Влада

А1 - 09.12.2007

Спорот за името Грција го гледа пред се како безбедносен проблем. Ова е една од главните точки во „нон пејперот“ доставен од страна на грчката пропагандна машинерија до високи американски претставници. Во документот до кој дојде А1 се вели дека, „за Грција од круцијално значење е, во процесот на ...

Стигнавме на половина пат до НАТО

Утрински - 08.12.2007

Алијансата ќе дејствува решително против секое насилство во Косово Министрите на НАТО вчера најмногу време потрошија на развојот на ситуацијата во Косово и безбедноста во нашиот регион Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Брисел - Македонија, Албанија и Хрватска оствариле само половина од ...

Грција го внесе спорот за името во НАТО

Дневник - 08.12.2007

Спорот за името мора да се реши заради долгорочна стабилност на Балканот, заклучија министрите за надворешни работи на членките на алијансата Грчката офанзива во НАТО и во ЕУ почна да дава плод. Под грчки притисок алијансата вчера заклучи дека за да се гарантира долгорочната стабилност на Балканот ...

Русија ги обвини САД за блокирање на договорот со НАТО

Макфакс - 08.12.2007

Брисел - САД поради идеолошки мотиви го блокираат договорот за соработка за 2008 година меѓу Русија и НАТО. „Вистински жалиме што вака важен документ, кој вклучува и согласнот за соработка по редица точки меѓу Русија и НАТО се блокира поради идеолошка позиција на нашите американски колеги“, изјави ...

Германија бара исполнување на обврските за НАТО

Макфакс - 08.12.2007

Скопје Германија бара затворање на преостанатите обврски од Македонија, која очекува покана за членство во НАТО на самитот следната година во Букурешт. “Нема сомневање дека постигнавте значаен напредок во остварување на реформите.

Британија во одбрана за нашето име

Вечер - 08.12.2007

Британскиот претставник, како што пишува "Катимерини", дури и го обвинил преставникот на Грција дека лаже дека не е постигнат никаков напредок во преговорите Македонија, Хрватска и Албанија направија прогрес, но недоволен, и мора забрзано да работат до самитот на НАТО во април кога треба да се ...

Грција ја губи битката за името

А1 - 07.12.2007

Грција ја изгуби битката за името и денеска на Министерската конференција на НАТО беше отфрлено нивното барање во коминикето да биде вметнат услов, да се обрне внимание на затворање на сите теми со соседите. Но, како што изјавуваат дипломатски извори за А1, зад Македонија застанала Германија.

Покани за влез во НАТО само за земјите што ќе ги исполнат стандардите

Макфакс - 07.12.2007

Брисел Шефовите на дипломатиите на земјите членки на НАТО денеска ги потврдија поканите за влез во Алијансата на самитот во Букурешт во 2008. година за земјите што ќе ги исполнат НАТО стандардите. „На самитот во Букурешт, нашите претседатели на држави или влади, имаат намера да ги поканат оние ...

Македонија со нон пејпер ќе ја објаснува позицијата за името

Макфакс - 07.12.2007

Скопје Нон пејпер ќе биде испратен до сите членки на Европската унија(ЕУ) и НАТО во кој се претставува профилот на Македонија како земја кандидатка за членство во ЕУ и НАТО. Покрај затворањето на дел од реформските барања, со согласноста на лидерските средби меѓу власта и опозицијата, високиот ...

Проширувањето тема на состанок на НАТО

Макфакс - 07.12.2007

Брисел Министерскиот состанок на НАТО завршува денеска во Брисел со дебата за процесот на проширување на Алијансата и состојбата на Косово и во западен Балкан. Дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО започна во средата со неформална вечера, на која беа разгледани клучни теми ...

Шефер: НАТО ќе реагира на можната дестабилизација на Косово

Макфакс - 07.12.2007

Брисел НАТО одлучно ќе реагира на било каков обид за дестабилизација на Косово, потенцираше генералниот секретар на Алијансата Јап де Хоп Шефер. „Поради безбедноста во регионот, клучно е присуството на НАТО и ние одлучно ќе реагираме против било кој што ќе се обиде да примени сила“, изјави Шефер ...

Спорот за името не е услов за НАТО

А1 - 06.12.2007

Спорот за името со Грција не е услов за НАТО, туку билатерално прашање кое нема да пречи Македонија да добие покана на самитот во Букурешт. Ова е ставот на една од највлијателните земји членки на НАТО, Британија, која се придружи на американскиот став околу ова прашање.

Шефер: НАТО ќе ги оценува трите земји одделно

Време - 05.12.2007

ПРЕД САМИТОТ ВО БУКУРЕШТ Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер изјави дека трите земји од Јадранската група, Македонија, Албанија и Хрватска, нема да бидат примени во НАТО во пакет, туку ќе бидат оценувани одделно, според постигнувањата секоја од нив.

НАТО подготвен за евентуално насилство на Косово

Макфакс - 05.12.2007

Вашингтон НАТО е подготвен да реагира ако дојде до насилство на Косово во следните недели во кои покраината се подготвува да прогласи независност од Србија. Ова синоќа на прес конференција во Вашингтон го укажа командантот на силите на НАТО во Европа, американскиот генерал Џон Кредок, пренесуваат ...

И НАТО гледа етнички тензии во Македонија

Утрински - 04.12.2007

Во Алијансата велат дека ситуацијата не е онаква каква што посакуваат Од нашиот дописник СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Брисел - Една недела пред завршувањето на преговорите за статусот на Косово во НАТО не веруваат дека тензиите ќе се прошират во Македонија и во целиот регион и дека што и да се случи, ...

НАТО го почитува договорот конвенционалните сили во Европа

Макфакс - 03.12.2007

Брисел Државите-членки на НАТО изразија разочарување поради едностраното повлекување на Русија од Договорот за неширење на конвенционалните вооружени сили во Европа. НАТО, како што е соопштено, нема намера да одговори со реципрочни мерки и ќе продолжи да го почитува договорот.

Шефер: Земјите од Јадранската група одделно ќе се оценуваат

Макфакс - 03.12.2007

Брисел Земјите од Јадранската група одделно ќе бидат оценувани за влез во НАТО, изјави денеска во Брисел генералниот секретар на евероатлантската Алијанса Јаап де Хоп Шефер. „Нема да постои пакет и секоја земја ќе се оценува поединечно“, појасни Шефер, по денешната средба со хрватскиот претседател ...