TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина за уште 30 дена

360 степени - 20.03.2022

Воената состојба првично беше воведена на 24 февруари, на почетокот на руската инвазија врз Украина Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на ...

Зеленски: Блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство

Макфакс - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во ново видео рече дека блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство. „Она што окупаторите му го направија на мирниот град е терор што ќе се памети со векови“, посочи Зеленски.

Зеленски им се обрати на Израелците: Русите го користат терминот „конечно решение“

Канал5 - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им се обрати на израелските пратеници, велејќи во својот говор дека нацистичката партија, позната како НСДАП, е основана во Германија пред 102 години на 24 февруари - датумот кога Русија ја нападна Украина.

Русија бомбардираше цели во јужна и источна Украина, погодено училиште во Мариупол со 400 цивили во него

Телма - 20.03.2022

Руските сили бомбардирале уметничко училиште во Мариупол во кое се засолнувале 400 лица, обвинија украинските власти. Училиштето е во непосредна близина на театарот, бомбардиран пред 5 денови, и под чии урнатини сѐ уште има заглавено стотици цивили.

Украина ги суспендираше проруските партии во земјата

Р.С.Европа - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во таа земја, вклучително и некои кои се обвинети за врски со руската држава. Во видео-обраќање, Зеленски именуваше неколку партии, вклучително и ...

Зеленски ја обвини Русија за воени злосторства

Р.С.Европа - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека опсадата на пристанишниот град Мариупол ќе влезе во историјата поради, како што рече, воените злосторства извршени од руските војници.

Русија бомбардираше училиште во Мариупол, Зеленски обвини за воени злосторства

Р.С.Европа - 20.03.2022

Руските сили бомбардираа училиште во Мариупол, кое беше засолниште за околу 400 жители, соопштија властите во опколениот пристанишен град. Засега не е познат бројот на жртвите, а украинските власти изјавија дека зградата е уништена и дека луѓе се ...

Зеленски: Русија претрпе невидени загуби

Канал5 - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека руската војска претрпе „невидени загуби“ и дека некои руски единици се „уништени од 80 до 90%. „Украинците докажаа дека можат да се борат попрофесионално од армијата што води војни со ...

(ВИДЕО) Зеленски: Опсадата на Мариупол е терор што ќе се памети со векови

А1 On - 20.03.2022

Украинскиот претседател Зеленски изјави дека руската опсада на пристанишниот град Мариупол е терор што ќе се памети со векови, пренесува Ројтерс. Во видеото објавено синоќа, Зеленски рече дека опсадата на Мариупол ќе влезе во историјата на ...

Зеленски со порака до Русите: Никој не ги прибира труповите на вашите војници

Слободен Печат - 20.03.2022

Украинаскиот претседател Володимир Зеленски им рече на Русите дека телата на нивните војници лежат на боиштата во Украина и дека никој не ги зема. „И тие трупови, тие тела никој не ги зема.

Во Украина забранија работа на 11 проруски политички партии

А1 On - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња, меѓу кои и Опозициската ...

Во Украина забранија работа на 11 проруски политички партии

Сител - 20.03.2022

– Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња, меѓу кои и Опозициската ...

Серијата во која Зеленски игра претседател е повторно достапна – „престана да ја снима поради вистинската кампања“

ТВ21 - 20.03.2022

Нетфликс ја врати на својата платформа серијата „Слуга на народот“ во која украинскиот лидер Володимир Зеленски го игра претседателот. Пред да стане претседател на Украина, Володимир Зеленски беше успешен актер и комичар.

Зеленски до Русите: Никој не ги зема труповите на вашите војници

Фокус - 20.03.2022

Телата на вашите војници лежат на боиштата во Украина и никој не ги зема, им порача на Русите украинскиот претседател, Володимир Зеленски. -Во жариштата на особено тешките борби, првите линии на нашата одбрана се преплавени со трупови на руски ...

(Од минута во минута) Бомбардирано училиште во Мариупол, Русија лансираше втора хиперсонична ракета

Макфакс - 20.03.2022

Дваесет и петти ден од војната во Украина Клучни настани: -Во Мариупол продолжија уличните борби -Москва наведува дека руските сили првпат користеле хиперсонични ракети -Украинските сили го загубија пристапот до Азовското Море од Херсонската област, ...

Украина ги суспендираше проруските партии во земјата

Фокус - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во таа земја, при што некои се обвинети за врски со руската држава. Во видео-обраќање, Зеленски именуваше неколку партии, вклучително и ...

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина за 30 дена

Макфакс - 20.03.2022

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена, од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување ...

Воената состојба во Украина продолжена за 30 дена

Фокус - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување на ...

ВИДЕО | Зеленски на Телеграм: Ќе победиме!

Слободен Печат - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот Телеграм профил објави видео на кое се прикажани страдањата на неговата земја денес и ветување за подобра иднина и повторна изградба на разурнатото.

Бомбардирањата продолжуваат во Украина, Зеленски побара помош и од Израел

Телма - 20.03.2022

Претседателот Володимир Зеленски ја продолжува својата виртуелна светска турнеја. Денеска преку видео врска се обрати пред израелскиот Кнесет. Зеленски, кој и самиот е Евреин, постапките на Русија ги спореди со нацистичка Германија, и ги запраша ...

Во обраќање до израелскиот праламент Зеленски направи паралела меѓу руската инвазија и Втората светска војна

А1 On - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се обрати преку видеоконференциска врска пред израелскиот Парламент. Тој веќе разговараше и со други пратеници низ светот, вклучително во Велика Британија и САД, барајќи поддршка.

Зеленски се обрати пред израелскиот Парламент: Можете да им помогнете на Украинците

Слободен Печат - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се обрати преку видеоконференциска врска пред израелскиот Парламент, објави Би Би Си. Тој веќе разговараше и со други пратеници низ светот, вклучително во Велика Британија и САД, барајќи поддршка.

„Ние сакаме да живееме, но нашите соседи сакаат да не видат мртви“

Фокус - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се обрати преку видеоконференциска врска пред израелскиот Парламент, објави Би Би Си. Тој веќе разговараше и со други пратеници низ светот, вклучително во Велика Британија и САД, барајќи поддршка.

Зеленски: Блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство

Слободен Печат - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео снимка изјави дека „блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство”. Според голем број експерти, Мариупол е стратешки многу важен град за Русија, бидејќи со неговото ...

Зеленски ја забрани главната украинска опозициска партија

Пулс24 - 20.03.2022

Претседателот Володимир Зеленски го објасни казнувањето со наведување на можни врски со Русија. Украина почна да ги суспендира активностите на речиси десетина опозициски партии, вклучително и втората по големина група во парламентот, Опозициска ...

Зеленски: Ова е нашето злато

Бриф - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својата Фејсбук страница објави фотографии од руската инвазија на Украина. „Немаме огромна територија, од океан до океан, немаме нуклеарно оружје, не го полниме светскиот пазар со нафта и гас.

Зеленски со повик до Швајцарија: Еве што побара

Пулс24 - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

ЗЕЛЕНСКИ ГИ ПРОЗВА НЕСТЛЕ И ШВАЈЦАРИЈА: Компанијата одговори

Фактор - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика Швајцарија да се справи со руските олигарси кои, како што рече, помагаат да се води војна против неговата земја за безбедноста на прекрасните швајцарски градови.

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина за 30 дена

Вечер Прес - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување на ...

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина за 30 дена

Курир - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување на ...

БЛОКАДАТА НА МАРИУПОЛ Е ВОЕНО ЗЛОСТОРСТВО Со векови ќе се памети борбата во градот

+инфо - 20.03.2022

Според голем број експерти, Мариупол е стратешки многу важен град за Русија, бидејќи со неговото освојување би ја поврзала претходно освоената територија. Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео снимка изјави дека „блокадата на ...

Зеленски се обрати пред израелскиот Парламент: Можете да им помогнете на Украинците

Курир - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се обрати преку видеоконференциска врска пред израелскиот Парламент, објави Би Би Си. Тој веќе разговараше и со други пратеници низ светот, вклучително во Велика Британија и САД, барајќи поддршка.

Во Украина забранија работа на 11 проруски политички партии

Либертас - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња, меѓу кои и Опозициската ...

Зеленски до Русите: Никој не ги зема труповите на вашите војници

Либертас - 20.03.2022

Телата на вашите војници лежат на боиштата во Украина и никој не ги зема, им порача на Русите украинскиот претседател, Володимир Зеленски. -Во жариштата на особено тешките борби, првите линии на нашата одбрана се преплавени со трупови на руски ...

ДАЈТЕ НИ ОРУЖЈЕ Зеленски бара помош од Израел

+инфо - 20.03.2022

Зеленски повлече паралели меѓу руската инвазија врз Украина и Втората светска војна. Тој истакна дека инвазијата „не е воена операција“. Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се обрати преку видеоконференциска врска пред израелскиот ...

Зеленски пред израелскиот Кнесет: Можете да им помогнете на Украинците

Нова ТВ - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се обрати преку видеоконференциска врска пред израелскиот Парламент, објави Би Би Си. Тој веќе разговараше и со други пратеници низ светот, вклучително во Велика Британија и САД, барајќи поддршка.

Зеленски се обрати пред израелскиот Парламент: Можете да им помогнете на Украинците

Вечер Прес - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се обрати преку видеоконференциска врска пред израелскиот Парламент, објави Би Би Си. Тој веќе разговараше и со други пратеници низ светот, вклучително во Велика Британија и САД, барајќи поддршка.

ЗЕЛЕНСКИ ГИ ЗАБРАНИ ПРОРУСКИТЕ ПАРТИИ Ограничени активности за 11 политички организации

+инфо - 20.03.2022

Како што беше најавено, украинското Министерство за правда веднаш ќе реагира за да се имплементира забраната, која според Зеленски ќе биде на сила се додека трае воената состојба. Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на ...

Во Украина ќе бидат забранети активностите на 11 проруски политички партии

Вечер Прес - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња, меѓу кои и Опозициската ...

Зеленски: Блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство

Курир - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео снимка изјави дека „блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство“. – Она што окупаторите му го направија на мирниот град е терор што ќе се памети со векови, истакна ...

Зеленски: Блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство

Вечер Прес - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео снимка изјави дека „блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство“. – Она што окупаторите му го направија на мирниот град е терор што ќе се памети со векови, истакна ...

Во Украина забранија работа на 11 проруски политички партии

Независен - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња, меѓу кои и Опозициската ...

Бомбардирано училиште во Мариупол, експлозии во Харков, нападнат и Доњецк

24Инфо - 20.03.2022

Дваесет и петти ден од војната во Украина Клучни настани: -Во Мариупол продолжија уличните борби -Москва наведува дека руските сили првпат користеле хиперсонични ракети -Украинските сили го загубија пристапот до Азовското Море од Херсонската област, ...

Продолжена воената состојба во Украина за 30 дена

Република - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување на ...

Во Украина забранија работа на 11 проруски политички партии

Lider - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња, меѓу кои и Опозициската ...

Зеленски денес донесе одлука со која ги прекинува активностите на про-руските партии во Украина!

Во Центар - 20.03.2022

На 20. март, украинскиот претседател Володимир Зеленски нареди прекин на активностите на 11 политички партии поврзани со Русија . Најголема од нив е Опозициската платформа за живот , која има 44 од 450 места во украинскиот парламент.

Зеленски ги забрани проруските партии: Ограничени активности за 11 политички организации

Република - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња на партии, меѓу кои и ...

Украина забранува работа на проруски политички партии

еМагазин - 20.03.2022

Украинскиот претседател најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња на партии, меѓу кои и Опозициската платформа – За ...

Зеленски до Русите: Труповите на вашите војници никој не ги зема

Нетпрес - 20.03.2022

Во својата најново морничаво обраќање до Русите, украинскиот претседател Владимир Зеленски во неделата им порача дека труповите на нивните загинати војници лежат по боиштата во Украина и дека никој не ги носи, алудирајќи на тоа дека нема кој да ги ...

Зеленски најави забрана за работа на 11 проруски политички партии во Украина, некои од нив имаат пратеници во Врховната ...

Денешен - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња, меѓу кои и Опозициската ...

Телатата на загинатите руски војници во Украина никој не ги зема

Независен - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им порача на Русите дека телата на нивните војници лежат на боиштата во Украина и дека никој не ги зема. „Во жариштата на особено тешките борби, првите линии на нашата одбрана се преплавени со трупови на ...

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина за 30 дена

MTM - 20.03.2022

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена, од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување ...

Зеленски им порача на Русија: „Никој не ги зема труповите на вашите војници, тоа се деца на 14.000 мајки, деца кој ...

Во Центар - 20.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски им рекол на Русите дека телата на нивните војници лежат на боиштата во Украина и дека никој не ги зема и нема кој да ги врати назад во нивната држава.

Зеленски се обрати и пред Кнесетот: Зошто Израел не ѝ дава оружје на Украина?

Нетпрес - 20.03.2022

Украинскиот претседател Владимир Зеленски се обрати во неделата преку видеоконференциска врска и пред Кнесеотот, израелскиот парламент, пренесува BBCС. Зеленски претходно се обраќаше и пред парламенти на други земји, како Канада, Германија, Велика ...

Зеленски објави видео: Ова беше мојот татко, мојата работа, мојата ќерка …

Во Центар - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот Инстаграм профил објави видео кое испраќа јасна порака до граѓаните на Украина, но и до Русија – ќе победиме! Преку ужасните снимки од руското пустошење, Зеленски зборува за се што претставувала ...

Зеленски: Блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство

24Инфо - 20.03.2022

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, во ново видео рече дека блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство. „Она што окупаторите му го направија на мирниот град е терор што ќе се памети со векови“, посочи Зеленски.

Зеленски: Израел може да му помогне на украинскиот народ да се брани

Во Центар - 20.03.2022

Државата Израел може да му помогне на украинскиот народ да се брани себеси, како и на украинските Евреи во војната со Руската Федерација, изјави денеска претседателот Володимир Зеленски во своето видео обраќање пред израелскиот парламент.

ЗЕЛЕНСКИ: Блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство“.

Денешен - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео снимка изјави дека „блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство“. – Она што окупаторите му го направија на мирниот град е терор што ќе се памети со векови, истакна ...

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина за 30 дена

Lider - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување на ...

Зеленски: Блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство

MTM - 20.03.2022

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, во ново видео рече дека блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство. „Она што окупаторите му го направија на мирниот град е терор што ќе се памети со векови“, посочи Зеленски.

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина за 30 дена

24Инфо - 20.03.2022

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена, од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување ...

Зеленски: Блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство

Lider - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео снимка изјави дека „блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство“. – Она што окупаторите му го направија на мирниот град е терор што ќе се памети со векови, истакна ...

Зеленски: Блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство

Република - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео снимка изјави дека „блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство“. – Она што окупаторите му го направија на мирниот град е терор што ќе се памети со векови, истакна ...

Дваесет и петти ден од нападот на Украина

Денар - 20.03.2022

– Руските сили го бомбардираа уметничкото училиште во Мариупол, каде се засолниле 400 жители, соопшти градскиот совет. – „Русија веројатно ќе продолжи да користи тешка огнена моќ во нападите врз урбаните области, бидејќи се обидува да ги ограничи ...

Зеленски со порака до Русите: „Ви загинаа 14.000 луѓе, а вие не забележувате

Денар - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им порача на Русите дека „телата на нивните војници лежат на боиштата во Украина и дека никој не ги презема“. Во видео порака објавена во неделата рано наутро, тој ги праша руските граѓани „како не ...

Зеленски се обрати пред израелскиот Парламент: Можете да им помогнете на Украинците

Zoom - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се обрати преку видеоконференциска врска пред израелскиот Парламент, објави Би Би Си. Тој веќе разговараше и со други пратеници низ светот, вклучително во Велика Британија и САД, барајќи поддршка.

Во Украина забранија работа на 11 проруски политички партии

Бизнис Вести - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња, меѓу кои и Опозициската ...

Во Украина забранија работа на 11 проруски политички партии

MakPress - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња, меѓу кои и Опозициската ...

Нестле му одговори на Зеленски по неговиот повик

Скопје1 - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика Швајцарија да се справи со руските олигарси кои, како што рече, помагаат да се води војна против неговата земја за безбедноста на прекрасните швајцарски градови.

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина за 30 дена

Бизнис Вести - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување на ...

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина за 30 дена

Frontline - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување на ...

Зеленски: За неколку месеци ќе станеме полноправна членка на Европската унија

4NEWS - 20.03.2022

Апликацијата на Украина за членство во ЕУ може да биде одобрена за неколку месеци, изјави претседателот на таа земја, Володимир Зеленски. Тој рече дека разговарал со шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и оти очекува брз напредок во ...

Зеленски до Русите: Никој не ги зема труповите на вашите војници

Скопје1 - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им рекол на Русите дека телата на нивните војници лежат на боиштата во Украина и дека никој не ги зема. „Во жариштата на особено тешките борби, првите линии на нашата одбрана се преплавени со трупови на ...

Во Украина забранија работа на 11 проруски политички партии

CivilMedia - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија, пренесе МИА. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња, меѓу кои и ...

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина за 30 дена

CivilMedia - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада, пренесе МИА. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за ...

Зеленски: Блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство

Zoom - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео снимка изјави дека „блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство“. – Она што окупаторите му го направија на мирниот град е терор што ќе се памети со векови, истакна ...

Во Украина забранија работа на 11 проруски политички партии

Опсервер - 20.03.2022

– Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија. Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња, меѓу кои и Опозициската ...

Зеленски: Блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство

Frontline - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео снимка изјави дека „блокадата на Мариупол ќе влезе во историјата како воено злосторство“. – Она што окупаторите му го направија на мирниот град е терор што ќе се памети со векови, истакна ...

Серијата во која Зеленски игра претседател е повторно достапна – „престана да ја снима поради вистинската кампања“

Zoom - 20.03.2022

Нетфликс ја врати на својата платформа серијата „Слуга на народот“ во која украинскиот лидер Володимир Зеленски го игра претседателот. Пред да стане претседател на Украина, Володимир Зеленски беше успешен актер и комичар.

„Ние сакаме да живееме, но соседите сакаат да не видат мртви“, Зеленски ги спореди Хитлерова Германија и Русија

Скопје1 - 20.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска се обрати пред израелскиот парламент по повод војната на територијата на Украина, која денеска влезе во 25-тиот ден. За време на говорот, Зеленски изјави дека израелскиот систем за противвоздушна ...

Зеленски се обрати пред израелскиот Парламент: Можете да им помогнете на Украинците

Опсервер - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се обрати преку видеоконференциска врска пред израелскиот Парламент, објави Би Би Си. Тој веќе разговараше и со други пратеници низ светот, вклучително во Велика Британија и САД, барајќи поддршка.

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина за 30 дена

Опсервер - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување на ...

Украина ќе ги ограничи активностите на 11 проруски партии во земјата

Zoom - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, заради врски со Русија. Зеленски наведе неколку имиња на партии, меѓу кои и Опозициската платформа – За живот, која е една од ...

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина

Скопје1 - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување на ...

Зеленски ја продолжи воената состојба во Украина за 30 дена

Zoom - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја продолжи воената состојба во земјата за уште 30 дена од 26 март, соопшти денеска прес-службата на Врховната Рада. Претседателот на Украина потпиша неколку воени закони, меѓу кои и оној за продолжување на ...

(ВИДЕО) Зеленски: „Руската армија не може да го најде патот до дома, ние им помагаме на патот кон Божјиот двор“

Скопје1 - 20.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вечерва повторно преку видео се обрати на Телеграм. Тој истакна дека веќе е 25-ти ден кога „руската армија ги бара и не може да ги најде „нацистите што ги измислија“.

Зеленски се обрати пред израелскиот Парламент: Можете да им помогнете на Украинците

CivilMedia - 20.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска се обрати преку видеоконференциска врска пред израелскиот Парламент, објави Би Би Си. Тој веќе разговараше и со други пратеници низ светот, вклучително во Велика Британија и САД, барајќи поддршка, ...

Зеленски со апел до швајцарските власти: Замрзнете ги сметките на руските олигарси

360 степени - 19.03.2022

Украинскиот претседател се обрати во живо пред илјадници антивоени демонстранти во Берн, нагласувајќи дека нивните банки ги држат средствата на луѓето кои ја започнале војната Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската ...

Зеленски ја повика Русија на неодложни мировни преговори

Сакам да кажам - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска повика на сеопфатни мировни преговори со Москва за да се запре руската инвазија на Украина, предупредувајќи дека во спротивно на Русија ќе ѝ бидат потребни „неколку генерации“ за да се опорави од ...

Зеленски: Мировните преговори се единствената шанса Русија да ја намали штетата од сопствените грешки

360 степени - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володомир Зеленски денеска повика на мировни преговори со цел да запре руската инвазија врз Украина. „Преговорите за мир, за безбедност за нас, за Украина – се единствената шанса Русија да ја намали штетата од сопствените ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Слободен Печат - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва , упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција” во Украина ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

24 Вести - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

Зеленски објави слики од уништувањето: Запрете ја Русија сега, ќе се охрабрат агресорите насекаде

Слободен Печат - 19.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски , на Фејсбук објави фотографии од уништувањето предизвикано од руската инвазија врз земјата, повикувајќи го Западот да ја запре Русија, бидејќи во спротивно нејзината агресија ќе охрабри и други агресори ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Сител - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 трупови на московскиот стадион

МКД - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва со испраќање мрачна порака. Зеленски зборуваше еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

Зеленски: Ако не ја запрете Русија сега, други агресори ќе започнат други војни

Макфакс - 19.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на својот официјален фејсбук профил објави шокантни слики од земјата. „Ако не ја запрете Русија сега, ако не ја казните сега, други агресори во светот ќе започнат други војни.

(ВИДЕО) Зеленски до Швајцарците: Не уништуваат луѓето кои кај вас живеат во луксуз

А1 On - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

Замрзнете ги сметките на Путиновите олигарси, ја повика Зеленски Швајцарија

Слободен Печат - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо до илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот главен град Берн, нагласувајќи ...

Олена не знаела дека Зеленски ќе се кандидира за претседател: Заборавил да ѝ каже

Слободен Печат - 19.03.2022

Олена и Володимир Зеленски , се во среќен брак речиси дваесет години. За нивната врска интензивно се зборува и пишува во светските медиуми, па на површина излегуваат многу анегдоти. Една од нив секако е кандидатурата на поранешниот комичар за ...

Зеленски до Швајцарците: Нашите градови ги уништуваат луѓе кои кај вас живеат во луксуз (ВИДЕО)

МКД - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика Швајцарија да се справи со руските олигарси за кои рече дека помагаат да се води војната против неговата земја од безбедноста на прекрасните швајцарски градови.

Зеленски до Швајцарците: Нашите градови ги уништуваат луѓе кои кај вас живеат во луксуз (ВИДЕО)

Канал5 - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика Швајцарија да се справи со руските олигарси кои, како што рече, помагаат да се води војната против неговата земја од безбедноста на прекрасните швајцарски градови.

Зеленски повика на мировни и безбедносни преговори со Москва

Р.С.Европа - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на итни мировни и безбедносни разговори со Москва, велејќи дека тоа е единствената шанса на Русија да ја ограничи штетата од грешките по инвазијата, зошто во спротивно ќе бидат потребни генерации за ...

Зеленски бара преговори без одложување, Русија потврди дека користела хиперсонично оружје

Р.С.Европа - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика рускиот колега Путин да дојде на маса „без одложување“ за да ја ограничи неговата штета. Во меѓувреме борбите стигнаа до центарот на градот Мариупол.

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 трупови на московскиот стадион

А1 On - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на појавувањето на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва со мрачна порака. Зеленски зборуваше еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина како ...

Зеленски повика на мировни преговори без одложување

Канал5 - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на преговори за мир „без одложување“ и предупреди дека во спротивно загубите на Русија би биле „огромни“. Зборувајќи денеска, Зеленски рече дека „преговорите за мир, за безбедноста за нас, за Украина ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 трупови на московскиот стадион

Канал5 - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на појавувањето на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва со испраќање мрачна порака. Зеленски зборуваше еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во ...

Зеленски со порака за Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва, оваа војна мора да заврши

ТВ21 - 19.03.2022

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски одговори на Владимир Путин, по настапот на стадионот „Лужники“ во Москва. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина како „херојска“ мисија на руската ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Фокус - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

Зеленски ја повика Швајцарија да им ги замрзне сметките на Путиновите олигарси

Либертас - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо до илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот главен град Берн, нагласувајќи ...

Зеленски до Швајцарија: Замрзенте ги сметките на олигарсите од Русија

Бриф - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

Зеленски до Швајцарија: Замрзнете ги сметките на олигарсите од Русија

Вечер Прес - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Либертас - 19.03.2022

Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина како „херојска“ мисија на руската војска за време на патриотскиот митинг на стадионот Лужники во Москва пред десетици илјади Руси.

МРАЧНАТА ПОРАКА НА ЗЕЛЕНСКИ Замислете 14.000 трупови на Лужники

+инфо - 19.03.2022

Време е за запознавање. Време е за разговор. Време е да се врати територијалниот интегритет и правдата за Украина. Во спротивно, загубите на Русија ќе бидат такви што ќе ви требаат генерации за повторно да зајакнете, му порача Зеленски, меѓу ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Вечер Прес - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

ТИЕ ЖИВЕАТ ВО ЛУКСУЗ КАЈ ВАС, А НЀ УНИШТУВААТ НАС Зеленски побара од Швајцарија замрзнување на сметките на руските ...

+инфо - 19.03.2022

Вашите банки се место каде што се парите на луѓето кои ја започнаа оваа војна. Тоа боли. Замрзнувањето на нивните сметки е исто така борба против злото. Тоа би било и борба, можете да го направите тоа, рече украинскиот претседател.

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Курир - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

Зеленски со повик до Швајцарија: Еве што побара

Курир - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Бриф - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

(ВИДЕО) Зеленски имаше видео обраќање на протестите во Берн, побара Швајцарија да ги замрзне сметките на руските ...

Нова ТВ - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

Зеленски: Ако не ја запрете Русија сега, други агресори ќе започнат други војни

24Инфо - 19.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на својот официјален фејсбук профил објави шокантни слики од земјата. „Ако не ја запрете Русија сега, ако не ја казните сега, други агресори во светот ќе започнат други војни.

Зеленски до Швајцарија: Замрзенте ги сметките на олигарсите од Русија

Независен - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

Зеленски до Швајцарија: Замрзенте ги сметките на олигарсите од Русија

Н.Македонија - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Press24 - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 трупови на московски стадион

Нетпрес - 19.03.2022

Украинскиот претседател Владимир Зеленски во саботата коментираше на настапот на рускиот претседател Владимир Путин на московскиот стадион „Лужники“ по повод осумгодишнината од присоединувањето на црноморскиот полуостров Крим на Руската Федерација ...

Зеленски им се обрати на Швајцареците: Луѓето кои ни ги уништуваат градовите живеат во луксуз кај вас, одземете им го!

Во Центар - 19.03.2022

Володимир Зеленски, претседателот на Украина, им се обрати на илјадници луѓе кои се собраа денеска во Берн. Тој и се заблагодари на Швајцарија за поддршката, но зборуваше и за швајцарскиот финансиски сектор.

Во своето драматично ноќно обраќање, Зеленски повика на итни преговори и испрати мрачна порака до сите Руси: „Слушајте ...

Во Центар - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во саботата повика на значајни мировни и безбедносни разговори со Москва , велејќи дека тоа е единствената шанса на Русија да ја ограничи штетата од грешките по инвазијата, во спротивно ќе бидат потребни ...

Зеленски до Швајцарија: Замрзенте ги сметките на олигарсите од Русија

Република - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

Зеленски објави потресни слики: Ако не ја запрете Русија сега, другите агресори ќе започнат други војни

Centar - 19.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на својот официјален Фејсбук профил објави шокантни слики од земјата. – Ако не ја запрете Русија сега, ако не ја казните сега, другите агресори во светот ќе започнат други војни.

Зеленски до Швајцарија: Замрзнете ги сметките на олигарсите од Русија

Lider - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

Зеленски: Ако не ја запрете Русија сега, други агресори ќе започнат други војни

Република - 19.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на својот официјален фејсбук профил објави шокантни слики од земјата. „Ако не ја запрете Русија сега, ако не ја казните сега, други агресори во светот ќе започнат други војни.

Зеленски објави шокантни слики: Ако не ја запрете Русија сега, другите агресори ќе започнат други војни

Во Центар - 19.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на својот официјален Фејсбук профил објави шокантни слики од земјата. – Ако не ја запрете Русија сега, ако не ја казните сега, другите агресори во светот ќе започнат други војни.

Зеленски: Ако не ја запрете Русија сега, други агресори ќе започнат други војни

MTM - 19.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на својот официјален фејсбук профил објави шокантни слики од земјата. „Ако не ја запрете Русија сега, ако не ја казните сега, други агресори во светот ќе започнат други војни.

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Независен - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

Зеленски: Ако не ја запрете Русија сега, други агресори ќе започнат други војни

Press24 - 19.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на својот официјален фејсбук профил објави шокантни слики од земјата. „Ако не ја запрете Русија сега, ако не ја казните сега, други агресори во светот ќе започнат други војни.

Кој ќе победи, комичарот или политичарот Зеленски?

Н.Македонија - 19.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е во фокусот на светското внимание откако Русија ја нападна Украина пред неколку недели. Некои од луѓето низ светот го сметаат Зеленски за херој, а најмногу ги фасцинира тоа што (не толку) обичниот ...

Зеленски утрово ѝ порача на Русија: „Време е за разговор“

24Инфо - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео порака испратена рано утрово ѝ порача на Русија: „Време е за разговор“. Тој рече дека значајните мировни и безбедносни разговори со Москва мора да се одржат „без одлагање“.

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Lider - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

(ВИДЕО+ФОТО) Ова расплакано момче денес е познат како најхрабриот човек на светот

Екран - 19.03.2022

ВОЛОДИМИР Зеленски е еден од најследените светски лидери на Инстаграм. Повеќе од 16. милиони луѓе го следат претседателот на Украина на таа социјална мрежа, а тој беше на врвот на најследените лидери во светот уште во 2020.

Зеленски му порача на Путин: Време е да се сретнеме, сакам сите да ме слушнат

Денар - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володомир Зеленски упати нова видео порака објавена во текот на ноќта. Зборувајќи од Киев, Зеленски му рекол на Путин дека „време е да се сретнат и време е да разговараат“.

Зеленски ја повика Москва на конечен договор: Нашиот предлог е на маса

Кајгана - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео порака испратена рано утрово ѝ порача на Русија: „Време е за разговор“. Тој рече дека значајните мировни и безбедносни разговори со Москва мора да се одржат „без одлагање“.

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Бизнис Вести - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција” во Украина ...

Зеленски: Ако не ја запрете Русија сега, други агресори ќе започнат други војни

PressingTV - 19.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на својот официјален фејсбук профил објави шокантни слики од земјата. „Ако не ја запрете Русија сега, ако не ја казните сега, други агресори во светот ќе започнат други војни.

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Zoom - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

Зеленски до Швајцарија: Замрзенте ги сметките на олигарсите од Русија

Zoom - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

„Ќе може ли еден човек да го спаси светот?“ – Американски кантавтор му посвети песна на Зеленски

ММС - 19.03.2022

Американскиот кантавтор Џон Ондрасик објави песна наречена „Can One Man Save the World?“ посветена на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Џон го претстави Зеленски во песната како Супермен, а многу фанови го пофалија текстот на песната и ...

Зеленски до Швајцарија: Замрзенте ги сметките на олигарсите од Русија

Локално - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

Зеленски до Швајцарија: Замрзенте ги сметките на олигарсите од Русија

CivilMedia - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси, пренесува МИА. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, ...

Зеленски до Швајцарија: Замрзенeте ги сметките на олигарсите од Русија

Frontline - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

Зеленски: Ако не ја запрете Русија сега, другите агресори во светот ќе започнат други војни

CivilMedia - 19.03.2022

Ако не ја запрете Русија сега, ако не ја казните Русија сега, другите агресори во светот ќе започнат други војни. Во различни делови на светот. На различни континенти. Секаде каде што некоја држава сонува да ги освои соседите, напиша украинскиот ...

Зеленски до Швајцарија: Замрзенте ги сметките на олигарсите од Русија

Опсервер - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика швајцарската влада да ги замрзне банкарските сметки на сите руски олигарси. Зеленски се обрати во живо со илјадници антивоени демонстранти во швајцарскиот град Берн, нагласувајќи дека ...

Зеленски: Над 9.000 цивили вчера го напуштија Мариупол

Кумановски м. - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руските сили ги блокираат најголемите градови во Украина за да создадат „хуманитарна катастрофа“ со цел да ги убедат Украинците да соработуваат со нив.

Зеленски ја повика Москва на безбедносни преговори без одлагање

Кумановски м. - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика Москва на мировни и безбедносни преговори „без одлагање“. Тој рече дека ова е единствената шанса Русија да ја намали штетата од нејзините „грешки“ по нејзината инвазија, пренесе Би-Би-Си.

Зеленски: Мораме да ставиме крај на оваа војна, замислете 14.000 трупови на стадион во Москва

CivilMedia - 19.03.2022

Осмислени преговори за мир, за безбедност за нас, за Украина – се единствената шанса Русија да ја намали штетата од сопствените грешки. Време е да се сретнеме. Време е за разговор. Време е да се врати територијалниот интегритет и правдата за Украина.

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

Frontline - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 мртви тела на стадионот во Москва

MakPress - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на настапот на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва, упатувајќи мрачна порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

Серијата во која Володимир Зеленски го игра претседателот е повторно достапна – престана да ја снима поради вистинската ...

4NEWS - 19.03.2022

Нетфликс ја врати на својата платформа серијата „Слуга на народот“ во која украинскиот лидер Володимир Зеленски го игра претседателот. Пред да стане претседател на Украина, Володимир Зеленски беше успешен актер и комичар.

Зеленски: Ако сега не ја запрете Русија, други агресори во светот ќе започнат други војни

Zoom - 19.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на својот официјален Фејсбук профил објави шокантни слики од земјата. „Ако не ја запрете Русија сега, ако не ја казните сега, другите агресори во светот ќе започнат други војни.

Ова расплакано момче денес е познато како најхрабриот човек на светот

Хаштаг - 19.03.2022

Володимир Зеленски е еден од најследените светски лидери на Инстаграм. Повеќе од 16 милиони луѓе го следат претседателот на Украина на таа социјална мрежа, а тој беше на врвот на најследените лидери во светот во 2020 година, кога го следеа девет ...

Зеленски кон Русите: Замислете 14.000 трупови на стадион во Москва

Локално - 19.03.2022

Во саботата, украинскиот претседател Володимир Зеленски одговори на појавувањето на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва со испраќање мрачна порака. Зеленски зборуваше еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во ...

Зеленски до Русите: Замислете 14.000 трупови на стадионот во Москва

Скопје1 - 19.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово одговори на појавувањето на рускиот лидер Владимир Путин на стадионот во Москва од каде испрати порака. Зеленски се огласи еден ден откако Путин ја пофали „специјалната воена операција“ во Украина ...

Зеленски: Ако Русија не биде казнета, другите агресори ќе ги започнат своите војни

Локално - 19.03.2022

Володимир Зеленски на Фејсбук објави слики од уништувањето во Украина. „Ако Русија не биде запрена сега, ако Русија не биде казнета сега, другите агресори во светот ќе ги започнат своите војни. Во различни региони во светот. На различни континенти.

Зеленски – Фон Дер Лаен: Украина очекува напредок во апликацијата за пристап во ЕУ

Макфакс - 18.03.2022

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, денеска изјави дека разговарал со претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен и дека Украина очекува напредок во однос на апликацијата за влез во Европската унија во наредните месеци.

Разговор Путин - Макрон, можна средба Путин - Зеленски

24 Вести - 18.03.2022

Аеродромот во западниот украински град Лавов од утрово е цел на руски ракетни напади. Градот, кој се наоѓа на само 80 километри од границата со полска, досега беше поштеден од руските гранатирања и голем дел од жителите на Украина наоѓаа тука ...

Комедијата „СЛУГА НА НАРОДОТ“ со Володимир Зеленски од Понеделник на Канал 5 ТВ

Канал5 - 18.03.2022

Од понеделник до петок во 23:30 на Канал 5, гледајте ја комедијата по која „полуде“ целиот свет , а во која главна улога има актуелниот претседател на Украина, некогашниот комичар- Володимир Зеленски.

Зеленски е номиниран за Нобеловата награда за мир

ТВ21 - 18.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски беше номиниран за Нобеловата награда за мир од група европски политичари во отворено писмо упатено до Нобеловиот комитет, пренесува БНР. „Светот е шокиран од фотографиите на војната кои доаѓаат од Украина.

Европските политичари сакаат да ги номинираат Зеленски и народот на Украина за Нобеловата награда за мир

Макфакс - 18.03.2022

Група европски политичари апелираа до Нобеловиот комитет со иницијатива да се номинираат Володимир Зеленски и народот на Украина за Нобеловата награда за мир. Ова се наведува во отвореното писмо потпишано од десетици европски политичари, пренесува ...

Зеленски до мајките на руските војници: Проверете дали вашите деца се живи

Макфакс - 18.03.2022

Во вечерашното обраќање до мајките на руските војници, претседателот на Украина Владимир Зеленски ги повика да проверат дали нивните деца се живи Зеленски рече дека се заробени нови руски регрути.

Непријателот не знае што да очекува од нас – Зеленски не открива детали за новата американска воена помош

Макфакс - 18.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека му е благодарен на американскиот претседател Џо Бајден за дополнителната воена помош, но не сакаше да прецизира што точно вклучува новиот пакет, бидејќи не сака да и открива информации ...

Зеленски посетил ранета тинејџерка во болница, таа му открила нешто што го насмеало

Макфакс - 18.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, посети ранета 16-годишна тинејџерка во болница во Киев и од неа дозна дека е ѕвезда на ТикТок. Катја Власенко и нејзиното семејство беа цел на напади додека се обидуваа да побегнат од Киев.

Европскиот парламент го номинира Зеленски за Нобелова награда за мир

А1 On - 18.03.2022

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine.

Европскиот парламент го номинира Зеленски за Нобелова награда за мир

Фокус - 18.03.2022

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine.

Мајките на руските војници да проверат дали тие се живи, повика Зеленски

А1 On - 18.03.2022

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца. Оние, на кои им е кажано дека нивните деца се убиени, но, не им го вратиле телото.

Мајките на руските војници да проверат дали нивните синови се живи, вели Зеленски

Слободен Печат - 18.03.2022

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца. Оние, на кои им е кажано дека нивните деца се убиени, но, не им го вратиле телото.

Зеленски до мајките на руските војници: Проверете дали вашите деца се живи

Сител - 18.03.2022

Во вечерашното обраќање до мајките на руските војници, претседателот на Украина Владимир Зеленски ги повика да проверат дали нивните деца се живи. Зеленски рече дека се заробени нови руски регрути.

Непријателот не знае што да очекува од нас, Зеленски не открива детали за новиот пакет американска воена помош

Сител - 18.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека му е благодарен на американскиот претседател Џо Бајден за дополнителната воена помош, но не сакаше да прецизира што точно вклучува новиот пакет, бидејќи не сака да и открива информации ...

Зеленски тврди дека Украина ќе стане членка на ЕУ за неколку месеци

Слободен Печат - 18.03.2022

Барањето на Украина за членство во ЕУ може да биде одобрено за неколку месеци, изјави претседателот на земјата, Володимир Зеленски. Тој рече дека разговарал со шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и дека очекува брз напредок во ...

Зеленски: Руските мајки можат да добијат информација за своите синови кои се заробени

Фокус - 18.03.2022

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца. Оние, на кои им е кажано дека нивните деца се убиени, но, не им го вратиле телото.

Европскиот парламент го номинира Зеленски за Нобелова награда за мир

Вечер Прес - 18.03.2022

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine.

Зеленски во болница ја посети 16 годишната ранета тинејџерка, а она што таа му го откри успеа да го насмее украинскиот ...

Курир - 18.03.2022

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски ја посети ранетата 16-годишна тинејџерка во болницата во Киев и од неа дознал дека е ѕвезда на ТикТок. Катја Власенко и нејзиното семејство беа цел на напади додека се обидуваа да побегнат од Киев.

Русија – Украина инвазија: Настани во денот

OhridNews - 18.03.2022

*Агенцијата Стандард и Пурс го намали кредитниот рејтинг на Русија на ЦЦ од ЦЦЦ минус поради тешкотии со отплата на долгот поради меѓународните санкции. Агенцијата соопшти дека санкциите ги намалиле достапните девизни резерви на Русија и го ...

Зеленски вели дека ако Русија не ја запрат, многу други агресори ќе бидат охрабрени да посегнат по соседите

Фактор - 18.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вели дека ако Русија не биде запрена сега, ако Русија не биде казнета сега, другите агресори во светот ќе започнат други војни. Според него, тоа ќе се случи во различни региони во светот, на различни ...

ПО СКРАТЕНА И БРЗА ПОСТАПКА Зеленски се пофали дека Украина ќе биде дел од ЕУ за неколку месеци

+инфо - 18.03.2022

Претседателот рече дека разговарал со шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и оти очекува брз напредок во однос на барањето на Украина за брзо членство во ЕУ, пренесе Би-Би-Си.

Украина нема да се откаже од кандидатурата за ЕУ

Вечер Прес - 18.03.2022

Андриј Сибиха, заменик шеф на кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, денеска изјави дека Украина нема да се откаже до својата кандидатура за влез во Европската унија. „Ќе бидам категоричен, откажувањето од ЕУ како било каква ...

ЗЕЛЕНСКИ НОМИНИРАН ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР Предлогот доаѓа од Европскиот парламент

+инфо - 18.03.2022

Актуелни и поранешни политичари, европратеници, го повикаа норвешкиот Нобелов комитет да ја преиспита процедурата за номинирање за Нобеловата награда за мир за 2022 година и да го продолжи рокот за пријавување за да има време на лустата да се додаде ...

Зеленски повика: Мајките на руските војници да проверат дали тие се живи

Курир - 18.03.2022

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца. Оние, на кои им е кажано дека нивните деца се убиени, но, не им го вратиле телото.

ПРОВЕРЕТЕ КАДЕ СЕ ВАШИТЕ СИНОВИ! Зеленски повторно се обрати до руските мајки

+инфо - 18.03.2022

Украинскиот претседател информира дека на интернет може да се најдат телефонски броеви, каде доколку се јават, мајки на војници ќе дознаат што навистина се случува со нивните деца. Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против ...

Нови експлозии, 23 ден од руската инвазија

Курир - 18.03.2022

23 ден од руската инвазија зад Украина. Утринава се слушаат експлозии во Лавов. Украинскиот претседател Володимир Зеленски е номиниран за Нобелова награда за мир. Сите актуелности следете ги во ...

Зеленски со апел до мајките на руските војници: Јавете се на вашите синови, проверете дали се живи

Нова ТВ - 18.03.2022

„Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца. Оние, на кои им е кажано дека нивните деца се убиени, но не им го вратиле телото“ , ...

ДОСТАПНО ЦЕЛОТО ВИДЕО ОД ИЗЛАЖИРАНАТА КАПИТУЛАЦИЈА Ја препознавате ли разликата со оригиналниот Зеленски?

+инфо - 18.03.2022

Замислете да го видите Владимир Зеленски на ТВ како дава изјава за предавање. Ја гледате, ја слушате - така е вистина. Но, ова не е вистината. Ова е технологија за длабоко лажирање. Ова неж е вистинско видео, туку е создадено преку алгоритми за ...

Европскиот парламент го номинира Зеленски за Нобелова награда за мир

Бриф - 18.03.2022

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine.

Зеленски: Руските мајки можат да добијат информација за своите синови кои се зарбени

Либертас - 18.03.2022

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца. Оние, на кои им е кажано дека нивните деца се убиени, но, не им го вратиле телото.

Мајките на руските војници да проверат дали тие се живи, повика Зеленски

Бриф - 18.03.2022

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца. Оние, на кои им е кажано дека нивните деца се убиени, но, не им го вратиле телото.

Европскиот парламент го номинира Зеленски за Нобелова награда за мир

Курир - 18.03.2022

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine.

Европскиот парламент го предложи Зеленски за Нобелова награда за мир за 2022 година

Нова ТВ - 18.03.2022

Голем број на европски политичари го предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година , се наведува во нивното заедничко писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine.

Зеленски дозна дека е ѕвезда на Тикток при посетата на ранета тинејџерка

Н.Македонија - 18.03.2022

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, посети ранета 16-годишна тинејџерка во болница во Киев и од неа дозна дека е ѕвезда на социјалната мрежа Тикток. Катја Власенко и нејзиното семејство беа цел на напади додека се обидуваа да побегнат од ...

Зеленски посетил ранета тинејџерка во болница, таа му открила нешто што го насмеало

MTM - 18.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, посети ранета 16-годишна тинејџерка во болница во Киев и од неа дозна дека е ѕвезда на „Ти-ток“. Катја Власенко и нејзиното семејство беа цел на напади додека се обидуваа да побегнат од Киев.

Зеленски – Фон дер Лаен: Украина очекува напредок во апликацијата за пристап во ЕУ

Centar - 18.03.2022

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, денеска изјави дека разговарал со претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лаен, и дека Украина очекува напредок во однос на апликацијата за влез во Европската Унија во наредните ...

Зеленски посетил ранета тинејџерка во болница, таа му открила нешто што го насмеало

Centar - 18.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, посети ранета 16-годишна тинејџерка во болница во Киев и од неа дозна дека е ѕвезда на „Ти-ток“. Катја Власенко и нејзиното семејство беа цел на напади додека се обидуваа да побегнат од Киев.

Зеленски до мајките на руските војници: Проверете дали вашите деца се живи

Press24 - 18.03.2022

Во вечерашното обраќање до мајките на руските војници, претседателот на Украина Владимир Зеленски ги повика да проверат дали нивните деца се живи. Зеленски рече дека се заробени нови руски регрути.

Европскиот парламент го номинира Зеленски за Нобелова награда за мир

Независен - 18.03.2022

Франција– Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine.

Европските политичари сакаат да ги номинираат Зеленски и народот на Украина за Нобеловата награда за мир

Centar - 18.03.2022

Група европски политичари апелираа до Нобеловиот комитет со иницијатива да се номинираат Володимир Зеленски и народот на Украина за Нобеловата награда за мир. Ова се наведува во отвореното писмо потпишано од десетици европски политичари.

Мајките на руските војници да проверат дали тие се живи, повика Зеленски

Н.Македонија - 18.03.2022

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца. Оние, на кои им е кажано дека нивните деца се убиени, но, не им го вратиле телото.

Европските политичари сакаат да ги номинираат Зеленски и народот на Украина за Нобеловата награда за мир

MTM - 18.03.2022

Група европски политичари апелираа до Нобеловиот комитет со иницијатива да се номинираат Володимир Зеленски и народот на Украина за Нобеловата награда за мир. Ова се наведува во отвореното писмо потпишано од десетици европски политичари, пренесува ...

Зеленски до мајките на руските војници: Проверете дали вашите деца се живи

MTM - 18.03.2022

Во вечерашното обраќање до мајките на руските војници, претседателот на Украина Владимир Зеленски ги повика да проверат дали нивните деца се живи. Зеленски рече дека се заробени нови руски регрути.

Непријателот не знае што да очекува од нас – Зеленски не открива детали за новата американска воена помош

24Инфо - 18.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека му е благодарен на американскиот претседател Џо Бајден за дополнителната воена помош, но не сакаше да прецизира што точно вклучува новиот пакет, бидејќи не сака да и открива информации ...

Непријателот не знае што да очекува од нас – Зеленски не открива детали за новата американска воена помош

Press24 - 18.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека му е благодарен на американскиот претседател Џо Бајден за дополнителната воена помош, но не сакаше да прецизира што точно вклучува новиот пакет, бидејќи не сака да и открива информации ...

Непријателот не знае што да очекува од нас – Зеленски не открива детали за новата американска воена помош

Centar - 18.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека му е благодарен на американскиот претседател Џо Бајден за дополнителната воена помош, но не сакаше да прецизира што точно вклучува новиот пакет, бидејќи не сака да и открива информации ...

ЗЕЛЕНСКИ: Заробивме нови руски војници, тие во Русија се прогласени за мртви, нивните мајки да проверат дали се живи, ...

Денешен - 18.03.2022

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца. Оние, на кои им е кажано дека нивните деца се убиени, но, не им го вратиле телото.

Европски политичари го предлагаат Володимир Зеленски за номинација за Нобелова награда

Република - 18.03.2022

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine.

Голема група европски политичари сакаат да ги номинираат Зеленски и народот на Украина за Нобелова нагарада за мир: ...

Во Центар - 18.03.2022

Голема група европски политичари апелираа до Нобеловиот комитет со иницијатива да се номинираат Володимир Зеленски и народот на Украина за Нобеловата награда за мир. Ова се наведува во отвореното писмо потпишано од десетици европски политичари, ...

Непријателот не знае што да очекува од нас - Зеленски не открива детали за новата американска воена помош

MTM - 18.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека му е благодарен на американскиот претседател Џо Бајден за дополнителната воена помош, но не сакаше да прецизира што точно вклучува новиот пакет, бидејќи не сака да и открива информации ...

Мајките на руските војници да проверат дали тие се живи, повика Зеленски

Независен - 18.03.2022

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца. Оние, на кои им е кажано дека нивните деца се убиени, но, не им го вратиле телото.

Зеленски до мајките на руските војници: Проверете дали вашите деца се живи

Centar - 18.03.2022

Во вечерашното обраќање до мајките на руските војници, претседателот на Украина Владимир Зеленски ги повика да проверат дали нивните деца се живи Зеленски рече дека се заробени нови руски регрути.

Зеленски посетил ранета тинејџерка во болница, таа му открила нешто што го насмеало

24Инфо - 18.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, посети ранета 16-годишна тинејџерка во болница во Киев и од неа дозна дека е ѕвезда на ТикТок. Катја Власенко и нејзиното семејство беа цел на напади додека се обидуваа да побегнат од Киев.

Зеленски: „Украинските војници одговараат на секој напад од страна на Русија“, претседателот им порача на граѓаните: ...

Во Центар - 18.03.2022

„ Украина сè уште ги држи клучните области од земјата што Русија се обидува да ги окупира “, изјави денес украинскиот претседател Володимир Зеленски , за време на неколкунеделните непрекинати руски напади.

Европските политичари сакаат да ги номинираат Зеленски и народот на Украина за Нобеловата награда за мир

24Инфо - 18.03.2022

Група европски политичари апелираа до Нобеловиот комитет со иницијатива да се номинираат Володимир Зеленски и народот на Украина за Нобеловата награда за мир. Ова се наведува во отвореното писмо потпишано од десетици европски политичари, пренесува ...

Зеленски посетил ранета тинејџерка во болница, таа му открила нешто што го насмеало

Press24 - 18.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, посети ранета 16-годишна тинејџерка во болница во Киев и од неа дозна дека е ѕвезда на ТикТок. Катја Власенко и нејзиното семејство беа цел на напади додека се обидуваа да побегнат од Киев.

Европски политичари сакаат да го номинират Зеленски за Нобелова награда за мир

еМагазин - 18.03.2022

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine.

Зеленски до мајките на руските војници: Проверете дали вашите деца се живи

Точка - 18.03.2022

Во вечерашното обраќање до мајките на руските војници, претседателот на Украина Володимир Зеленски ги повика да проверат дали нивните деца се живи. Зеленски рече дека се заробени нови руски регрути.

Европските политичари сакаат да ги номинираат Зеленски и народот на Украина за Нобеловата награда за мир

Точка - 18.03.2022

Група европски политичари апелираа до Нобеловиот комитет со иницијатива да се номинираат Володимир Зеленски и народот на Украина за Нобеловата награда за мир. Ова се наведува во отвореното писмо потпишано од десетици европски политичари, пренесува ...

Зеленски го посети повреденото девојче и дозна дека е ѕвезда на ТикТок: „СИТЕ ЗБОРУВААТ ЗА ВАС!“

Еспресо - 18.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во четвртокот го посети ранетото 16-годишно девојче во болница во Киев и од неа дозна дека е ѕвезда на ТикТок, пишува Ројтерс. Откако на Катја Власенко ѝ подари букет со бели и розови цвеќиња додека таа ...

Гледајте на „Нетфликс“: Серијата која го прослави Зеленски! (ВИДЕО)

Убавина и Здравје - 18.03.2022

Претседателот на Украина Володимир Зеленски му стана познат на светот откако Русија ја нападна Украина. Но пред да стане политичар, тој бил актер и во Украина се прославил со хумористичната серија „Слуга на народот“, во која играл претседател.

Европскиот парламент го номинира Зеленски за Нобелова награда за мир

Кајгана - 18.03.2022

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine.

Европскиот парламент го номинира Зеленски за Нобелова награда за мир

Frontline - 18.03.2022

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine .

Зеленски: Мајките на руските војници да проверат дали тие се живи

Локално - 18.03.2022

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца, им се обрати украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на мајките на руските ...

Зеленски номиниран за Нобелова награда

Локално - 18.03.2022

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година. Актуелни и поранешни политичари, европратеници, го повикаа норвешкиот Нобелов комитет да ја преиспита процедурата ...

Ракетни напади на фабрика за авиони кај Лавов, Путин побарал средба со Зеленски

Мета - 18.03.2022

Фабрика за одржување на авиони во близина на Лавов е погодена со проектили, изјави градоначалникот на градот. Тоа е најблиску што војната дошла до историскиот град во западна Украина, кој досега избегна значајни борби, пренесе британскиот јавен ...

Зеленски: Русија ќе се врати во 90-тите

4NEWS - 18.03.2022

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, истакна дека Русија, која ја нападна неговата земја, ќе се врати во 90-тите со уништување на сето она што руското општество го постигна во последните 25 години.

Голем број европски политичари го номинира Зеленски за Нобелова награда за мир

CivilMedia - 18.03.2022

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine, пренесува Фронтлајн.

Европскиот парламент го номинира Зеленски за Нобелова награда за мир

MakPress - 18.03.2022

Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine.

„Проверете дали ви се живи децата“ – Зеленски ги повика мајките на руските војници

ММС - 18.03.2022

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца. Оние, на кои им е кажано дека нивните деца се убиени, но, не им го вратиле телото.

Лажни видеа од Путин и Зеленски шират дезинформации за руско-украинската војна

Мета - 18.03.2022

Повторно се појави т.н. „дипфејк“ видео споделено на Твитер, на кое се чини дека рускиот претседател Владимир Путин прогласува мир, објави британскиот јавен сервис Би-би-си. Во меѓувреме, оваа недела платформите на Мета и Јутјуб отстранија исто ...

Европскиот парламент го номинира Зеленски за Нобелова награда за мир

Опсервер - 18.03.2022

– Голем број европски политичари предложија Володимир Зеленски да биде номиниран и да ја добие Нобеловата награда за мир за 2022 година, се наведува во нивното писмо објавено на специјалната веб-страница nobelprizeforukraine.

Мајките на руските војници да проверат дали тие се живи, повика Зеленски

MakPress - 18.03.2022

Секоја мајка, која знае дека нејзиниот син е пратен во војна против Украина, мора да провери каде е тој. Особено оние, кои не можат да ги контактираат своите деца. Оние, на кои им е кажано дека нивните деца се убиени, но, не им го вратиле телото.

„Слуга на народот“ на украинскиот претседател Зеленски, наскоро на Глеј

Хаштаг - 18.03.2022

Сатиричниот ситком „Слуга на народот“, во која главната улога ја има поранешниот комичар, а сегашен претседател на Украина Володимир Зеленски, наскоро ќе биде достапна на првата национална стриминг платформа Gley.tv.

Русија – Украина: НАСТАНИ во денот

Опсервер - 07.04.2022

7 Април 2022 Москва нема да ја избегне одговорноста за големиот број Украинци убиени во војната, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа, при своето полноќно видео обраќање, пренесува ДПА.

Зеленски: Украина сè уште ги држи клучните области во земјата што Русија се обидува да ги окупира

Скопје1 - 18.03.2022

Украина сè уште ги држи клучните области од земјата што Русија се обидува да ги окупира, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски, додека продолжуваат неколкунеделните континуирани руски напади.

Русија – Украина: Хронологија на настани во последните 24 часа

MakPress - 01.04.2022

Пентагон соопшти дека првите неколку пратки оружје и друга безбедносна помош пристигнале во Украина како дел од пакетот помош од 800 милиони американски долари одобрен од претседателот Џозеф Бајден на 16 март.

Зеленски: Ќе станеме членка на ЕУ, процесот ќе се скрати

Локално - 18.03.2022

Украинскиот претседател Владимир Зеленски му порача на својот народ дека разговарал со шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и дека очекува брз напредок во однос на барањето на Украина за брзо членство во ЕУ.

Зеленски: Неправедната и агресивна војна секогаш има висока цена за агресорот

CivilMedia - 18.03.2022

Продолжува 23-от ден од нашата патриотска војна. По осум години војна на исток. Окупаторите не престануваат да го палат своето национално богатство во војната против Украина. Уверен сум дека со нападот тие ќе уништат сè што руското општество ...

Зеленски до мајките на руските војници: Повеќе ги сакате своите синови отколку што се плашите од вашата влада

Скопје1 - 18.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги предупреди сите кои се обидуваат да им се придружат на руските сили во Украина дека тоа ќе биде најлошата одлука во нивниот живот. „Долгиот живот е подобар од парите што ви се нудат за краток живот“, ...

Зеленски тврди дека Украина ќе стане членка на ЕУ за неколку месеци

Локално - 18.03.2022

Барањето на Украина за членство во ЕУ може да биде одобрено за неколку месеци, изјави претседателот на земјата, Володимир Зеленски. Тој рече дека разговарал со шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и дека очекува брз напредок во ...

Тв-серијата со која се прослави Зеленски се враќа на „Нетфликс“

Сакам да кажам - 17.03.2022

Комичната ТВ-серија со која Володимир Зеленски се прослави пред да стане претседател на Украина повторно ќе се прикажува на „Нетфликс“ во САД. „Слуга на народот“ имаше три сезони од 2015 до 2019 и беше хит во Украина, а интересот за неа повторно ...

Продолжува опсадата и гранатирањето на приморскиот град Мариупол

24 Вести - 17.03.2022

Дваесет и втори ден од војната во Украина. Продолжи гранитирањето на украинските градови, едно лице загинало, а три се повредени кога остатоци од уништен проектил паднале врз станбена зграда во Киев.

ВИДЕО | Зеленски посети рането девојче во болница и дозна дека е ѕвезда на „Тикток“

Слободен Печат - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски посети рането 16-годишно девојче во болница во Киев во четвртокот и доби неочекувана вест: тој е ѕвезда на видео апликацијата „Тикток“. Откако на Катја Власенко ѝ даде еден куп бели и розови цвеќиња додека ...

Серијата во која Зеленски глуми претседател се врати на „Нетфликс“

Макфакс - 17.03.2022

Сатиричната серија Servant of the People (Слуга на народот), во која Володимир Зеленски глуми професор по историја кој случајно станува претседател на Украина, повторно е достапна на Нетфликс во САД, а може да се гледа и во Македонија.

Зеленски номиниран за Нобеловата награда за мир

Макфакс - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е номиниран за Нобеловата награда за мир. Ова го соопшти Врховната Рада, пренесуваат медиумите. „Храбрите Украинци се борат за зачувување на демократијата и самоуправата.

Хакирана телевизијата „Украина 24“ – емитувана лажна снимка за капитулација на Зеленски

Радио МОФ - 17.03.2022

Телевизијата „Украина 24“ вчера беше цел на хакерски напад и преку неа беше емитувана лажна „изјава“ на претседателот на Украина Володимир Зеленски за капитулација, јавува „ Украинска правда “. Информацијата исто така ја потврди и телевизијата.

ВИДЕО | Хит-серијата на Зеленски: „Слуга на народот“ се враќа на Нетфликс

Слободен Печат - 17.03.2022

Од Нетфликс известија дека телевизиската серија „Слуга на народот“(„Слуга народа“) , во која главната улога ја игра украинскиот претседател Володомир Зеленски , повторно е достапна на оваа стриминг платформа во САД и во Европа.

Зеленски го спореди рускиот напад на Мариупол со опсадата на Ленинград

Канал5 - 17.03.2022

Војната се уште не е завршена. Руските воени злосторства продолжуваат. Во своето ноќно видео обраќање синоќа, украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече Русија терористичка држава, наведувајќи дека рускиот напад врз Мариупол не се ...

Зеленски номиниран за Нобеловата награда за мир

Слободен Печат - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски , е номиниран за Нобеловата награда за мир. Ова го соопшти Врховната Рада, пренесуваат ...

Зеленски вети обнова на уништените украински домови

А1 On - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети обнова на сите домови уништени во руската инвазија врз земјата. Во видео-порака објавена изутринава тој истакна дека веќе се работи на план за реконструкција.

Зеленски: Русија стана терористичка држава

А1 On - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање ја нарече Русија терористичка држава. „Светот мора официјално да утврди дека Русија стана терористичка држава“, рече Зеленски, повторувајќи ги неговите постојани барања за ...

Зеленски: Русија e терористичка држава

Фокус - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање ја нарече Русија терористичка држава. -Светот мора официјално да утврди дека Русија стана терористичка држава, рече Зеленски, повторувајќи ги неговите постојани барања за уште ...

Зеленски вети обнова на уништените украински домови

24 Вести - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети обнова на сите домови уништени во руската инвазија врз земјата. Во видео-порака објавена изутринава тој истакна дека веќе се работи на план за реконструкција.

Зеленски: Загубите на Русија се поголеми отколку во Сирија, Чеченија и Авганистан

А1 On - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во најновото ноќно обраќање, рече дека загубите на Русија во Украина се поголеми отколку во Сирија, Чеченија и Авганистан, пренесува Би-Би-Си. Обраќајќи им се на Русите во Русија, Зеленски рече: „Руските ...

Зеленски: Загубите на Русија се поголеми отколку во Сирија, Чеченија и Авганистан

Сител - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во најновото ноќно обраќање, рече дека загубите на Русија во Украина се поголеми отколку во Сирија, Чеченија и Авганистан, пренесува Би-Би-Си. Обраќајќи им се на Русите во Русија, Зеленски рече: „Руските ...

Загубите на Русија се поголеми отколку во Сирија, Чеченија и Авганистан, тврди Зеленски

Слободен Печат - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски , во најновото ноќно обраќање, рече дека загубите на Русија во Украина се поголеми отколку во Сирија, Чеченија и Авганистан, пренесува Би-Би-Си. Обраќајќи им се на Русите во Русија, Зеленски рече: „Руските ...

Зеленски: Русија стана терористичка држава

Сител - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање ја нарече Русија терористичка држава. -Светот мора официјално да утврди дека Русија стана терористичка држава, рече Зеленски, повторувајќи ги неговите постојани барања за уште ...

Зеленски вети обнова на уништените украински домови

Канал5 - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети обнова на сите домови уништени во руската инвазија врз земјата. Во видео-порака објавена изутринава тој истакна дека веќе се работи на план за реконструкција.

Зеленски вети обнова на уништените украински домови

ТВ21 - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети обнова на сите домови уништени во руската инвазија врз земјата. Во видео-порака објавена изутринава тој истакна дека веќе се работи на план за реконструкција.

Зеленски им вети на Украинците обнова на уништените домови

Слободен Печат - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети обнова на сите домови уништени во руската инвазија врз земјата. Во видео-порака објавена изутринава тој истакна дека веќе се работи на план за реконструкција.

(Од минута во минута) Зеленски пред германскиот парламент, проектил погоди зграда во Киев, итен состанок на министрите ...

Макфакс - 17.03.2022

Денес е 22-от ден од руската инвазија на Украина Клучни настани Зеленски денеска ќе се обрати пред германскиот парламент Министрите за надворешни работи на Г7 денеска разговараат за Украина Проектил погодил станбена зграда во Киев Лавров полета за ...

Зеленски: Приоритетите на Украина во преговорите се апсолутно јасни

Макфакс - 17.03.2022

Претседателот на Украина Володимир Зеленски објави ново обраќање на својата Фејсбук страница. Тој рече дека неговите приоритети и приоритетите на Украина во преговорите се апсолутно јасни – крај на војната.

Зеленски посети девојче во болница и искоментира: Значи, го окупиравме ТикТок? (ВИДЕО)

Канал5 - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска посети повредено 16-годишно девојче во болницата во Киев. „Сите ве поддржуваат на ТикТок“, рече 16- годишната Катја Власенко, која била повредена во пукање додека со автомобил бегала од руските сили ...

Зеленски: Западните сили делуваа бавно и се грижеа само за нивната еконимија

Канал5 - 17.03.2022

Разговорите со Украина продолжуваат преку видео врска, при што двете страни разговараат за воени, политички и хуманитарни прашања, соопшти руското министерство за надворешни работи. Преговорите продолжија еден ден откако рускиот министер за ...

Зеленски предупреди на нов „ѕид“ во Европа, руските напади продолжуваат

Р.С.Европа - 17.03.2022

Украинскиот лидер Володомир Зеленски ја обвини Москва за создавање на нов ѕид во Европа по Студената војна. Во меѓувреме во театарот во Мариупол се уште се трага по преживеани. Турскиот претседател Ердоган во телефонски разговор со рускиот колега ...

Зеленски вети обнова на уништените украински домови

OhridNews - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети обнова на сите домови уништени во руската инвазија врз земјата. Во видео-порака објавена изутринава тој истакна дека веќе се работи на план за реконструкција.Независно од штетите Зеленски е уверен ...

Зеленски: Загубите на Русија се поголеми отколку во Сирија, Чеченија и Авганистан

Вечер Прес - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во најновото ноќно обраќање, рече дека загубите на Русија во Украина се поголеми отколку во Сирија, Чеченија и Авганистан, пренесува Би-Би-Си. Обраќајќи им се на Русите во Русија, Зеленски рече: „Руските ...

СЕРИЈАТА „СЛУГА НА НАРОДОТ“ ЌЕ СЕ ЕМИТУВА НА КАНАЛ 5 Главната улога ја игра Володимир Зеленски

+инфо - 17.03.2022

Во главната улога во серијата се појавува актуелниот шеф на украинската држава Володимир Зеленски, кој има двојна улога – професор по историја во средно училиште во своите триесетти години, кој неочекувано е избран за претседател на Украина, како ...

„Слуга на народот“ на украинскиот претседател Зеленски, наскоро на Глеј

Фактор - 17.03.2022

Сатиричниот ситком „Слуга на народот“, во која главната улога ја има поранешниот комичар, а сегашен претседател на Украина Володимир Зеленски, наскоро ќе биде достапна на првата национална стриминг платформа Gley.tv.

Зеленски номиниран за Нобеловата награда за мир

Курир - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е номиниран за Нобеловата награда за мир. Ова го соопшти Врховната Рада, пренесуваат медиумите. -Храбрите Украинци се борат за зачувување на демократијата и самоуправата.

Зеленски на Канал 5- Ќе се емитува комедијата во која тој глуми главна улога

Либертас - 17.03.2022

Телевизиската комедија „Слуга на народот“ од понеделник, 21 март 2022 година, ќе се емитува на Канал 5 телевизија. Во главната улога во серијата се појавува актуелниот шеф на украинската држава Володимир Зеленски, кој има двојна улога – професор по ...

Во Украина досега убиени 103 деца

Пулс24 - 17.03.2022

Најмалку 103 деца се убиени во Украина од почеток на руската инвазија, истакна украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео пораката објавена на Фејсбук. Зеленски посочува и дека украинскиите трупи продолжиле да ја гранатираат украинската ...

Во Украина досега убиени 103 деца

Курир - 17.03.2022

Најмалку 103 деца се убиени во Украина од почеток на руската инвазија, истакна украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео пораката објавена на Фејсбук. Зеленски посочува и дека украинскиите трупи продолжиле да ја гранатираат украинската ...

РУСИЈА Е ТЕРОРИСТИЧКА ДРЖАВА Зеленски побара построги санкции

+инфо - 17.03.2022

Во своето деветминутно обраќање, украинскиот претседател рече дека „вистинската заштита“ за неговата земја е предуслов за каков било напредок во мировните преговори со Русија. Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање ...

Зеленски: Приоритетите на Украина во преговорите се апсолутно јасни

Курир - 17.03.2022

Претседателот на Украина Володимир Зеленски објави ново обраќање на својата Фејсбук страница. Тој рече дека неговите приоритети и приоритетите на Украина во преговорите се апсолутно јасни – крај на војната.

22 ден од руската инвазија над Украина

Курир - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање ја нарече Русија терористичка држава. Продолжува руската воена инвазија над Украина. Досега животот го загубија 103 деца.

„Слуга на народот“ – Серијата која го прослави актуелниот претседател на Украина ќе се прикажува на Канал 5, Глеј и ...

Бриф - 17.03.2022

Сатиричната хумористична серија од 2015 година, „Слуга на народот“, во која глуми сегашниот украински претседател Володимир Зеленски, повторно ќе се прикажува на „Нетфликс“ , „Gley.TV и Канал 5.

Комедијата „Слуга на народот“ во која глуми Зеленски ќе се емитува на Канал 5

Курир - 17.03.2022

Телевизиската комедија „Слуга на народот“ од понеделник, 21 март 2022 година, ќе се емитува на Канал 5 телевизија. Во главната улога во серијата се појавува актуелниот шеф на украинската држава Володимир Зеленски, кој има двојна улога – професор по ...

Зеленски: Русија со поголеми загуби во Украина, отколку во Сирија и во Чеченија и СССР во Авганистан

Нова ТВ - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, во најновото ноќно обраќање, рече дека загубите на Русија во Украина се поголеми отколку во Сирија, Чеченија и Авганистан , пренесува „Би-Би-Си“.

Зеленски: Мариупол не се разликува од опсадата на Ленинград

Фактор - 17.03.2022

Во своето доцно обраќање, украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече Русија „терористичка држава“ и рече дека нејзиниот напад врз Мариупол не се разликува од опсадата на Ленинград.

Зеленски вети обнова на уништените украински домови

Курир - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети обнова на сите домови уништени во руската инвазија врз земјата. Во видео-порака објавена изутринава тој истакна дека веќе се работи на план за реконструкција.

KOМЕДИЈАТА НА ЗЕЛЕНСКИ ПОВТОРНО ДОСТАПНА НА НЕТФЛИКС Слуга на народот е вистински хит (ВИДЕО)

+инфо - 17.03.2022

Иако реалното сценарио со кое се соочуваат Зеленски и украинскиот народ е многу помрачно и пострашно од комедијата на серијата, има очигледни паралели со ситуацијата во реалниот свет, а „Слуга на народот“ е фасцинантен, важен и историски дел од ...

Зеленски: Русија стана терористичка држава

Курир - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање ја нарече Русија терористичка држава. -Светот мора официјално да утврди дека Русија стана терористичка држава, рече Зеленски, повторувајќи ги неговите постојани барања за уште ...

ТВ комедијата „Слуга на народот“ во која глуми Зеленски на Канал 5

Независен - 17.03.2022

Телевизиската комедија „Слуга на народот“ од понеделник, 21 март 2022 година, ќе се емитува на Канал 5 телевизија. Во главната улога во серијата се појавува актуелниот шеф на украинската држава Володимир Зеленски, кој има двојна улога – професор по ...

Приоритетите на Украина во преговорите се апсолутно јасни, вели Зеленски

Нетпрес - 17.03.2022

Претседателот на Украина Володимир Зеленски објави ново обраќање на својата Фејсбук страница. Тој рече дека неговите приоритети и приоритетите на Украина во преговорите се апсолутно јасни – крај на војната.

Зеленски вети обнова на уништените украински домови

Н.Македонија - 17.03.2022

ретседателот на Украина, Владимир Зеленски, вети обнова на сите домови уништени во воените дејствија во земјата. Во видеопорака објавена изутринава тој истакна дека веќе се работи на план за реконструкција.

Зеленски номиниран за Нобелова награда за мир

Скопје инфо - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е номиниран за Нобеловата награда за мир. Ова го соопшти Врховната Рада, пренесуваат медиумите. „Храбрите Украинци се борат за зачувување на демократијата и самоуправата.

(Видео) Комедијата „Слуга на народот“ во која Зеленски глуми претседател ќе се емитува на Канал 5

еМагазин - 17.03.2022

Телевизиската комедија „Слуга на народот“ од понеделник, 21 март 2022 година, ќе се емитува на Канал 5 телевизија. Во главната улога во серијата се појавува актуелниот шеф на украинската држава , кој има двојна улога – професор по историја во средно ...

Зеленски номиниран за Нобеловата награда за мир

24Инфо - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е номиниран за Нобеловата награда за мир. Ова го соопшти Врховната Рада, пренесуваат медиумите. „Храбрите Украинци се борат за зачувување на демократијата и самоуправата.

Зеленски номиниран за Нобеловата награда за мир

Во Центар - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, и украинскиот народ се номинирани за Нобеловата награда за мир, соопшти Врховната Рада. „Храбрите Украинци се борат за зачувување на демократијата и самоуправата.

Зеленски номиниран за Нобеловата награда за мир

Press24 - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е номиниран за Нобеловата награда за мир. Ова го соопшти Врховната Рада, пренесуваат медиумите. „Храбрите Украинци се борат за зачувување на демократијата и самоуправата.

ЗЕЛЕНСКИ: Третата светска војна можеби веќе започнала

Денешен - 17.03.2022

„Русија можеби веќе ја започна Третата светска војна“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски за NBC News. „Исходот од руската инвазија на Украина можеби сè уште не е решен, но можно е дејствијата на Путин да доведат до целосна глобална ...

Зеленски номиниран за Нобеловата награда за мир

Нетпрес - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е номиниран за Нобеловата награда за мир. Ова го соопшти Врховната Рада, пренесуваат медиумите. -Храбрите Украинци се борат за зачувување на демократијата и самоуправата.

Во Украина досега убиени 103 деца

Lider - 17.03.2022

Најмалку 103 деца се убиени во Украина од почеток на руската инвазија, истакна украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео пораката објавена на Фејсбук. Зеленски посочува и дека украинскиите трупи продолжиле да ја гранатираат украинската ...

Зеленски номиниран за Нобеловата награда за мир

Република - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е номиниран за Нобеловата награда за мир. Ова го соопшти Врховната Рада, пренесуваат медиумите. -Храбрите Украинци се борат за зачувување на демократијата и самоуправата.

ЗЕЛЕНСКИ КАКО ЗОРАН ЗАЕВ: Украинскиот претседател номиниран за Нобелова награда за мир, соопшти Врховната Рада на ...

Денешен - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е номиниран за Нобеловата награда за мир, соопшти Врховната Рада, пренесуваат медиумите. -Храбрите Украинци се борат за зачувување на демократијата и самоуправата.

Зеленски ја посети ранетата тинејџерка, се изненади кога дозна која е: „Сите зборуваат за тебе“

Во Центар - 17.03.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денес посети рането 16-годишно девојче во болница во Киев и од неа дозна дека е ѕвезда на ТикТок, пишува Ројтерс. Откако на Катја Власенко и подари букет бели и розови цвеќиња додека лежеше во креветот, ...

Зеленски номиниран за Нобеловата награда за мир

Centar - 17.03.2022

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е номиниран за Нобеловата награда за мир. Ова го соопшти Врховната Рада, пренесуваат медиумите. „Храбрите Украинци се борат за зачувување на демократијата и самоуправата.