TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Освен зоолошка и галија, Јанукович имал и караоке-соба и вотка „Јанукович“

МКД - 23.02.2014

Демонстрантите во Киев вчера влегоа во веќе необезбедуваната велелепна вила на претседателот Јанукович – играат голф, пеат во неговата караоке-соба, ги разгледуваат животните во неговата приватна ...

ГАЛЕРИЈА Демонстрантите во Киев го фатија снајперистот кој уби неколку луѓе

+инфо - 23.02.2014

Демонстрантите во Киев го фатија снајперистот кој пукаше за време на демонстарциите и усмрти неколку луѓе. Разлутената толпа го довлечкала на плоштадот на местото каде има запалено свеќи за ...

Турчинов нов преоден претседател на Украина

МРТ - 23.02.2014

По три бурни месеци, полесно се дише на Евромајданот во Киев. Тектонски промени се случуваат во Собранието, каде што се реорганизира власта. Во отсуство на претседател, на преодна функција е назначен ...

ФОТО: Го фатија снајперистот што пукаше врз демонстрантите во Киев

Бриф - 23.02.2014

Го фатија снајперистот што пукаше врз демонстрантите во Киев! Еве погледајте што го ...

Ги фатија снајперистите кои пукаа во демонстрантите – еве што им се случуваше (Видео/Фото)

МК News - 23.02.2014

Ги фатија снајперистите кои пукаа во демонстрантите – еве што им се ...

180 повредени и еден загинат новинар од кризата во Украина

Локално - 23.02.2014

„Репортери без граници“ бараат итна помош за новинарите кои известуваат од кризата во Украина. Според статистиката 180 новинари се повредени од почетокот на демонстрациите, а во средата 33 годишниот ...

Руски знамиња развеани во Украина – масовни (контра) протести

Локално - 23.02.2014

Незадоволство против последните настани во Украина од страна на проруски настроени региони од земјата. Околу 20 илјади луѓе се собраа во Севастопол на демонстрациите против евроинтеграцијата на ...

Јанукович остана сам, Јулија Тимошенко кралица на Мајдан

Утрински - 22.02.2014

Украинскиот парламент донесе одлука за вонредни претседателски избори кои треба да ср одржат на 25 мај Специјално за Утрински весник Киев. - Денешниот ден во Киев беше бурен, и за првпат, повеќе на ...

Во судирите во Киев ранети 603 лица

24 Вести - 22.02.2014

Во масовните немири во Киев од 18 февруари досега повредени се над 603 лица, соопшти денеска украинското Министерство за здравство. До шест часот изурината, според локално време за медицинска помош ...

Во Киев во судирите повредени повеќе од 603 лица

Канал5 - 22.02.2014

Украинското министерство за здравство соопшти дека од 18 февруари па се до денеска во судирите во Киев биле повредени повеќе од 603 лица . До денеска медицинска помош во болниците побарале 603 лица , ...

Демонстрантите и натаму бараат оставка од Јанукович

Утрински - 22.02.2014

Киев сака да ги испрати во мир последните жртви од безредијата. Парламентот изгласа закон за ослободување од затвор на Јулија Тимошенко Специјално за Утрински весник Киев.

Демонстрантите го преземаа Киев, Јануковоч побегнал

Нетпрес - 22.02.2014

Од повеќе извори е потврдено дека претседателот на Украина, Виктор Јанукович го напуштил Киев. Моментно во престолнината на Украина е мирно.Демонстрантите до рано наутро останаа на Плштадот на ...

Во судирите во Киев ранети 603 лица

+инфо - 22.02.2014

Во масовните немири во Киев од 18 февруари досега повредени се над 603 лица, соопшти денеска украинското Министерство за здравство, објави МИА. До шест часот изурината, според локално време за ...

Десничарите ја презедоа контролата врз Киев, Тимошенко ослободена од затвор

Алфа - 22.02.2014

Претседателот Виктор Јанукович побегна од Киев во источниот град Харковкаде во тек се демонстрации за негова поддршка. Иако тој се уште формално е прв човек на државата, неговат реална моќ е ...

ФОТО: Демонстрантите ја зазедоа резиденцијата на Јануковиќ

А1 On - 22.02.2014

Полиција, војска и официјално обезбедување речиси и да нема во Киев, па демонстранти, граѓани и новинари влегоа на имотот на претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Киев: Над 603 лица повредени во масовните немири

Курир - 22.02.2014

Во масовните немири во Киев од 18 февруари досега повредени се над 603 лица, соопшти денеска украинското Министерство за здравство. До шест часот изурината, според локално време за медицинска помош ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Под оган камерман и демонстранти во Киев (ВИДЕО)

Телеграф - 22.02.2014

Околу нив веќе има неколку тела на убиени, а додека камерата снима загинува уште еден демонстрант Откако беше сменет претседателот Виктор Јанукович во Киев престанаа насилствата .

Јанукович го напуштил Киев, демонстрантите го превзедоа центарот

А1 On - 22.02.2014

Моментално во Киев е мирно. Демонстрантите до рано утринава останале на Плоштадот на независноста, каде им оддале почит на убиените во немирите. За денеска во 11 часот по локално време, е закажано ...

Во судирите во Киев ранети 603 лица

А1 On - 22.02.2014

Во масовните немири во Киев од 18 февруари досега повредени се над 603 лица, соопшти денеска украинското Министерство за здравство. До шест часот изурината, според локално време за медицинска помош ...

КИЕВ: Во судирите ранети 603 лица

Телеграф - 22.02.2014

До шест часот изурината, според локално време за медицинска помош се обратиле 603 лица, од кои 390 се хоспитализирани, се наведува во соопштението од украинското министерство за здравство Во ...

Кличко исвиркан од толпата на плоштадот во Киев, покренат импичмент за Јанукович (ВИДЕО)

МКД - 22.02.2014

Демонстрантите синоќа го исвиркале лидерот на опозицијата Виталиј Кличко на Плоштадот на независноста кога се обидел да говори за време на комеморацијата за демонстрант убиен за време на ...

Во судирите во Киев ранети 603 лица

Сител - 22.02.2014

Во масовните немири во Киев од 18 февруари досега повредени се над 603 лица, соопшти денеска украинското Министерство за здравство. До шест часот изурината, според локално време за медицинска помош ...

Во судирите во Киев повредени над 603 лица

МРТ - 22.02.2014

Последните информации од украинското Министерство за здравство велат дека во масовните немири во Киев од 18 февруари досега повредени се над 603 лица.

Над 603 лица повредени во масовните немири во Киев

Press24 - 22.02.2014

Украинското Министерство за здравство утринава соопшти дека во масовните немири во Киев од 18 февруари па досега повредени се над 603 лица. До шест часот изурината, според локално време за медицинска ...

Русија го поздрави договорот во Украина, иако не е потписник

Тера - 22.02.2014

Русија не е потписник на договорот во Киев, чија цел е да се сопре насилството во Украина, но тоа не значи дека не го поддржува секој мирен начин да се надмине кризата во државата, соопшти руското ...

Јанукович го напуштил Киев, демонстрантите го превзедоа центарот

Sky - 22.02.2014

Моментално во Киев е мирно. Демонстрантите до рано утринава останале на Плоштадот на независноста, каде им оддале почит на убиените во немирите. За денеска во 11 часот по локално време, е закажано ...

Демонстрантите го преземаа Киев, Јанукович побегнал

Тера - 22.02.2014

Од повеќе извори е потврдено дека претседателот на Украина, Виктор Јанукович го напуштил Киев. Моментно во престолнината на Украина е мирно.Демонстрантите до рано наутро останаа на Плштадот на ...

Јанукович имал позлатена ВЦ-шоља

Тера - 22.02.2014

Полиција, војска и официјално обезбедување речиси и да нема во Киев, па демонстранти, граѓани и новинари влегоа на имотот на претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

За 4 дена во Украина 77 загинати и 603 повредени

Локално - 22.02.2014

Во масовните немири во Киев од 18-ти февруари досега повредени се над 603 лица, соопшти денеска украинското министерство за здравство. До шест часот изутрината, според локално време за медицинска ...

Во судирите во во Киев повредени над 603 лица

Република - 22.02.2014

Како што денеска соопшти украинското Министерство за здравство, во масовните немири во Киев од 18 февруари до сега повредени се над 603 лица. До шест часот изурината, според локално време за ...

За 4 дена во Украина 77 загинати и 603 повредени

Либертас - 22.02.2014

Во масовните немири во Киев од 18-ти февруари досега повредени се над 603 лица, соопшти денеска украинското министерство за здравство. До шест часот изутрината, според локално време за медицинска ...

Во судирите во Киев ранети 603 лица

Бриф - 22.02.2014

Во масовните немири во Киев од 18 февруари досега повредени се над 603 лица, соопшти денеска украинското Министерство за здравство. До шест часот изурината, според локално време за медицинска помош ...

Киев се смирува, провладини делегати ја напуштаат земјата

Утрински - 21.02.2014

Нема пукотници и судири во центарот на градот каде во предходните два дена загинаа меѓу 75 и 100 луѓе. Се зборува дека за само еден час синоќа имало десетина чартер авиони со делегати на владејачката ...

Постигнат е договор во Украина

Канал5 - 21.02.2014

По неколкумесечни крвави протести – во Украина е постигнат договор меѓу демонстрантите и полицијата. Освен изолирани инциденти, во Украина е мирно. Украинскиот претседател Јанукович под притисок на ...

Јанукович попушти - Украина оди на избори

Утрински - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович се согласи да се одржат претседателски избори пред крајот на годинава, како дел од договорот за окончување на кризата.

Опозицијата и Јанукович потпишаа договор за предвремени избори во Украина

Вест - 21.02.2014

УКРАИНА (АП) - Лидерите на опозицијата во Украина потпишаа договор со претседателот на земјата и европски и руски посредници, за предвремени избори и формирање нова влада со надеж за решавање на ...

Демонстрантите во Киев отворија оган кон полицијата

Утрински - 21.02.2014

Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот. - Учесниците во масовните немири пукаа врз припадници на полицијата ...

Бројот на загинати во немирите во Киев достигна 77 лица

Утрински - 21.02.2014

Бројот на загинати во Киев од почетокот на немирите во украинскиот главен град во вторникот достигна 77, соопшти изутринава Министерството за здравство.

Спасеноски: Македонците и Амбасадата во Киев не се загрозени

Канал5 - 21.02.2014

Во Украина има околу 30 македонски државјани, од кои десетина работат во Киев. Ниту еден досега не побарал помош од нашата Амбасада за враќање дома поради актуелните немири во центарот на главниот ...

Спасеноски: Македонците и Амбасадата во Киев не се загрозени

Утрински - 21.02.2014

Во Украина има околу 30 македонски државјани, од кои десетина работат во Киев. Ниту еден досега не побарал помош од нашата Амбасада за враќање дома поради актуелните немири во центарот на главниот ...

Спасеноски вели: Сѐ функционира нормално во Киев

Deutsche Welle - 21.02.2014

Македонскиот амбасадор во Украина, Спасеновски вели дека состојбата во земјата не е толку драматична. „Дури и министрите на Франција, Германија и Полска спијат во Киев“, вели Спасеновски Во Украина ...

Високи тензии на киевскиот плоштад “Независност“ и покрај постигнатата спогодба

24 Вести - 21.02.2014

Во протестниот камп во Киев вечерва владее гнев и покрај тешко постигнатиот договор меѓу опозицијата и претседателот на Украина, пренесуваат американските медиуми.

Мирно, но тензично во Украина: Досега загинале 75 луѓе

Канал5 - 21.02.2014

Изминатата ноќ во Киев мина мирно, по еден од најкрвавите денови од почеткот на протестите пред речиси три месеци. Бројот на загинатите од вторникот до вчера пораснал на 75-мина, а на повредени на ...

Киев брои загинати и повредени од денешниот крвав ден

Утрински - 21.02.2014

Граѓаните на Киев масовно купуваат резерви храна и ги празнат банкоматите . Специјално за Утрински весник Киев - Денот на жалоста поради загинатите во немирите во Киев почна трагично - со нови ...

Кочница на револуцијата (интервју со украинскиот опозициски водач Олександр Данилиук)

Окно - 21.02.2014

Ја напуштивте Украина поради страв за личната безбедност. Кој ви се закануваше? Тајната служба и Министерството за внатрешни работи ме следеа едно време.

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците заложници

Press24 - 21.02.2014

Полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност денеска беа ослободени од група демонстранти во Киев.

Јанукович тврди дека е постигнат договор за примирје

Макфакс - 21.02.2014

Претседателот на Украина соопшти дека парламентот синоќа донел одлука за прекин на антитерористичките акции и за повлекување на војската од улиците во Киев.

Крв, солзи и смрт на улиците на Киев/ ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО +18

Сител - 21.02.2014

По новото ансилство во Киев, осамна уште едно мирно утро. Украинскиот парламент дискутира за мерките со кои ќе биде прекинато насилството, а демонстрантите мирно чекаат на Плоштадот на ослободување.

Примирјето во Киев прекршено, не се знае кој пука - сите јавуваат различно (ВИДЕО)

МКД - 21.02.2014

Радикализираните бунтовници го прекршиле примирјето и почнале да пукаат кон спроведувачите на законот во Киев, соопшти украинското министерство за внатрешни работи, пренесува Раша тудеј .

Амбасадорот Спасеновски: Страшно е во Киев

+инфо - 21.02.2014

Страшно е, тоа е единствениот збор кој сега ми текнува и може да ја опише целата ситуација која владее во Киев. Нашата амбасада е во непосредна близина на судирите, но, ние останавме за цело време во ...

Демонстрантите во Киев отворија оган кон полицијата

А1 On - 21.02.2014

Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот. Во соопштението не е прецизирано дали полицијата возвратила на ...

Украина на чекор до пеколот

Р.С.Европа - 21.02.2014

Во Украина и покрај напорите за примирје меѓу судрените страни, ужасот би можело да биде уште поголем. Последното крвопролевање, според експертите, ќе ги продлабочи кавгите во оваа кревка и сложена ...

Гардијан: Крв, солзи и смрт на улиците на Киев, полицајците дезертираат за да ги одбранат демонстрантите! ...

МКД - 21.02.2014

По новите насилства во Киев, осамнало мирно утро, но потоа примирјето повторно било прекршено . Парламентот на Украина расправа за мерките со кои ќе бидат прекинати насилствата.

ВО ЖИВО: Хорор во Киев - погледнете што се случува

Press24 - 21.02.2014

И покрај постигнатиот договор за решавање на кризата во Украина, и денеска се пролева крв низ улиците. Министерството за здравство изутринава соопшти дека бројот на загинати во Киев од почетокот на ...

Во Украина почнува граѓанска војна

Окно - 21.02.2014

Мислам дека жителите на Украина уште долго ќе го паметат тмурното утро на 19 февруари 2014 година. Пожари кои сè уште траат во центарот на Киев, траги од огнени барикади на кои се заградуваа ...

„Страшно е!“ - амбасадорот Спасеновски проговори за крвопролевањето во Киев

Press24 - 21.02.2014

Македонскиот амбасадор во Украина во телефонски разговор за Плусинфо го опиша хоророт што се случува во Украина. Страшно е, тоа е единствениот збор кој сега ми текнува и може да ја опише целата ...

Вознемирувачко Видео: Нов пресврт во Украина - полицијата застанува од страна на демонстрантите?

Press24 - 21.02.2014

Од една страна медиумите јавуваат дека конечно е постигнат договор во Украина, а од друга страна руските медиуми јавуваат за нови судири меѓу полицијата и демонстрантите на улиците во киев.

Спасеноски: Македонците и Амбасадата во Киев не се загрозени

Алфа - 21.02.2014

Во Украина има околу 30 македонски државјани, од кои десетина работат во Киев. Ниту еден досега не побарал помош од нашата Амбасада за враќање дома поради актуелните немири во центарот на главниот ...

Пукања врз полицијата, дали навистина е постигнат договор во Украина?

Нова ТВ - 21.02.2014

Зборови на надеж или само затишје пред поголемо невреме. Светски медиуми известуваат дека по вчерашниот драматичен и крвав ден, во Киев ноќта помина без насилство.

Повторно пукање во Киев

Макфакс - 21.02.2014

Вооружени пресметки повторно започнаа мгу демонстрантите и полицијата во Киев по релативно мирната ноќ додека претседателот Јанукович и претставници на опозицијата, ЕУ и Русија се обидуваа да ...

СПАСЕНОСКИ: Македонците и Амбасадата во Киев не се загрозени

Телеграф - 21.02.2014

Според амбасадорот, помош не побарал никој ни во другите странски амбасади, ниту некој од амбасадорите ја напуштил Украина Во Украина има околу 30 македонски државјани, од кои десетина работат во ...

ВИДЕО: Пресврт во Украина, полицијата застанува од страна на демонстрантите?

Сител - 21.02.2014

Од една страна медиумите јавуваат дека конечно е постигнат договор во Украина, а од друга страна руските медиуми јавуваат за нови судири меѓу полицијата и демонстрантите на улиците во киев.

Украинците панично навалија во продавници, банки и бензински пумпи (ФОТО)

МКД - 21.02.2014

Крвопролевањето на Плоштадот на независноста и гласините дека најлошото допрва ќе дојде предизвикаа паника кај Украинците - многумина бегаат од земјата, а оние што останале ги празнат полиците во ...

Бројот на загинати од почетокот на немирите во Киев достигна 77 лица

Сител - 21.02.2014

Бројот на загинати во Киев од почетокот на немирите во украинскиот главен град во вторникот достигна 77, соопшти изутринава Министерството за здравство.

Папата апелираше за прекин на насилството во Киев

+инфо - 21.02.2014

Папата Франциско апелираше денеска до спротивставените страни во Украина да го прекинат насилството, изразувајќи загриженост поради судирите во Киев во кои има човечки жртви.

Папата апелираше за прекин на насилството во Киев

Алфа - 21.02.2014

Папата Франциско апелираше денеска до спротивставените страни во Украина да го прекинат насилството, изразувајќи загриженост поради судирите во Киев во кои има човечки жртви.

(ВИДЕО) Крв, солзи и смрт на улиците на Киев

А1 On - 21.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович со тројцата опозициски лидери го потпиша договорот, но демонстрантите до исполнување на условите, остануваат на улиците.

Папата апелираше за прекин на насилството во Киев

А1 On - 21.02.2014

Папата Франциско апелираше денеска до спротивставените страни во Украина да го прекинат насилството, изразувајќи загриженост поради судирите во Киев во кои има човечки жртви.

Mакедонските граѓани кои живеат и работат во Киев се безбедно

Сител - 21.02.2014

Македонските граѓани кои живеат или работат во Киев се безбедни. Тие се во постојан контакт со македонската амбасада во главниот град на Украина и досега не е пријавен ниту еден инцидент во кој би ...

Погледнете ја оваа порака од Украина, видеото е кликнато 5.000.000 пати!

Телеграф - 21.02.2014

Млада девојка од улиците на Киев порачува: Сакаме да бидеме слободни! Судовите се корумпирани, а политичарите се однесуваат како диктатори Во последните три месеци, колку што трае украинската криза, ...

Русија го поздрави договорот во Украина, иако не е потписник

Макфакс - 21.02.2014

Русија не е потписник на договорот во Киев, чија цел е да се сопре насилството во Украина, но тоа не значи дека не го поддржува секој мирен начин да се надмине кризата во државата, соопшти руското ...

ПАПАТА ФРАНЦИСК: Да се прекине насилството и да се врати мирот во Украина

Телеграф - 21.02.2014

Поглаварот на Римокатоличката црква и 185 кардинали ширум светот, кои се собрани во Рим, повикаа на прекин на крвавите судири во Киев, во кои во последните неколку денови загинаа над 80 луѓе Папата ...

Ослободени полицајците заложници во Киев

Сител - 21.02.2014

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Ослободувањето се случило по ангажман на опозициски ...

Високи тензии на киевскиот плоштад “Независност“ и покрај постигнатата спогодба

А1 On - 21.02.2014

Во протестниот камп во Киев вечерва владее гнев и покрај тешко постигнатиот договор меѓу опозицијата и претседателот на Украина, пренесуваат американските медиуми.

Продолжуваат тензиите на киевскиот плоштад „Независност“

Телеграф - 21.02.2014

Демонстрантите ги исвиркаа опозициските лидери, кои вечерва се појавија на Плоштадот „Независност“, за да ги информираат за спогодбата Во протестниот камп во Киев вечерва владее гнев и покрај тешко ...

Киев: Полицајците заложници се ослободени

Курир - 21.02.2014

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Одлободувањето се случило по ангажман на опозициски ...

Демонстранти во Киев отворија оган кон полицијата

+инфо - 21.02.2014

Демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот. - Учесниците во масовните немири пукаа врз припадници на полицијата и се ...

Демонстрантите во Киев отворија оган кон полицијата

Алфа - 21.02.2014

Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот. Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се ...

КИЕВ: Демонстрантите отворија оган кон полицијата

Телеграф - 21.02.2014

Полското Министерство за надворешни работи соопшти дека преговорите во Украина за излез од кризата, на кои учествуваат полскиот и германскиот министер за надворешни работи, ќе продолжат напладне во ...

Демонстрантите во Киев отворија оган кон полицијата

Сител - 21.02.2014

Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот. Учесниците во масовните немири пукаа врз припадници на полицијата и ...

И покрај договорот, повторно се пука во Киев!

МРТ - 21.02.2014

Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот. Учесниците во масовните немири пукаа врз припадници на полицијата и ...

Пресврт во Украина: Полицајци застануваат на страната на демонстрантите? (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Курир - 21.02.2014

Светските медиуми ја пренесуваат крвавата слика од вчерашните насилства на улиците на Киев, а влијателниот Гардијан јавува дека полицајци од Лвов дезертирале за да им се приклучат на демонстрантите.

Бројот на загинати од почетокот на немирите во Киев достогна 77 лица

А1 On - 21.02.2014

Бројот на загинати во Киев од почетокот на немирите во украинскиот главен град во вторникот достигна 77, соопшти изутринава Министерството за здравство.

Ослободени полицајците заложници во Киев

А1 On - 21.02.2014

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Одлободувањето се случило по ангажман на опозициски ...

Ослободени полицајците заложници во Киев

Алфа - 21.02.2014

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Одлободувањето се случило по ангажман на опозициски ...

Спасеноски: Македонците и Амбасадата во Киев не се загрозени

Сител - 21.02.2014

Во Украина има околу 30 македонски државјани, од кои десетина работат во Киев. Ниту еден досега не побарал помош од нашата Амбасада за враќање дома поради актуелните немири во центарот на главниот ...

Каква е состојбата на Македонците и нашата Амбасада во Киев?

Курир - 21.02.2014

Во Украина има околу 30 македонски државјани, од кои десетина работат во Киев. Ниту еден досега не побарал помош од нашата Амбасада за враќање дома поради актуелните немири во центарот на главниот ...

КИЕВ: Бројот на загинати од почетокот на немирите достигна 77 лица

Телеграф - 21.02.2014

Повредени се 577 луѓе, од кои 369 побарале лекарска помош. Во изминатото деноноќие повредени се 132 лица, од кои 82 се пренесени во болница Бројот на загинати во Киев од почетокот на немирите во ...

КИЕВ: Ослободени полицајците-заложници

Телеграф - 21.02.2014

Учесници во протестите успеаја вчера да го пробијат кордонот на полицијата на плоштадот и земаа за заложници меѓу 60 и 70 полицајци Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на ...

Киев: Јанукович ја повлекува војската од улиците, демонстрантите ги засилуваат барикадите

Нетпрес - 21.02.2014

Украинскиот парламент донесе одлука за прекин на антитерористичките акции и за повлекување на војската во касарните. Претседателот Виктор Јанукович соопштил дека е постигнат договор со претставниците ...

КИЕВ: 77 жртви и повеќе од 1.000 повредени цивили и полицајци

Телеграф - 21.02.2014

Повредени се 577 луѓе, од кои 369 побарале лекарска помош, а вкупно 565 полицајци побарале медицинска помош од 18 февруари Сто и триесет припадници на украинската полиција добиле рани од огнено ...

Бројот на загинати од почетокот на немирите во Киев достигна 77 лица

Денешен - 21.02.2014

Бројот на загинати во Киев од почетокот на немирите во украинскиот главен град во вторникот достигна 77, соопшти изутринава Министерството за здравство.

Вкупно 75 убиени,и илјадници повредени од огнено оружје на протестите во Киев

Локално - 21.02.2014

Билансот на убиени и повредени во судирите во Украина постојано расте и за сега нема најпрецизни бројки. Опозицијата тврди дека има над 75 убиени и илјадници повредени.

(ВИДЕО) Примирје или пекол: Украина во драматична неизвесност

Фактор - 21.02.2014

Од утрово нови жестоки судири на улиците на Киев. По вчерашниот крвав Ден на жалост, во кој најмалку 70 лица го загубија животот, ноќта помина релативно мирно.

Демонстрантите пукаат кон украинската полиција

Република - 21.02.2014

Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот. Според полицијата, „Учесниците во масовните немири пукаа врз ...

Спасеноски: Во Киев се функционира нормално, никој македонски државјанин не побарал помош

Либертас - 21.02.2014

Во Украина има околу 30 македонски државјани, од кои десетина работат во Киев. Ниту еден досега не побарал помош од нашата Амбасада за враќање дома поради актуелните немири во центарот на главниот ...

Киев: Јанукович ја повлекува војската од улиците, демонстрантите ги засилуваат барикадите

Точка - 21.02.2014

Украинскиот парламент донесе одлука за прекин на антитерористичките акции и за повлекување на војската во касарните. Претседателот Виктор Јанукович соопштил дека е постигнат договор со претставниците ...

Бројот на загинати од почетокот на немирите во Киев достогна 77 лица

Бриф - 21.02.2014

Бројот на загинати во Киев од почетокот на немирите во украинскиот главен град во вторникот достигна 77, соопшти изутринава Министерството за здравство.

Спасеноски: Македонците и Амбасадата во Киев не се загрозени

Република - 21.02.2014

Во Украина има околу 30 македонски државјани, од кои десетина работат во Киев. Ниту еден досега не побарал помош од нашата Амбасада за враќање дома поради актуелните немири во центарот на главниот ...

Демонстрантите во Киев ги заробија телохранителите на дипломатите на ЕУ, 75 загинати

Тера - 21.02.2014

Управата за државната гарда на Украина апелираше до опозицијата да ги ослободи нејзините припадници кои се заробени во Киев кога биле на служба обезбедувајќи ги министрите за надворешни работи на ...

Примирјето во Киев прекршено, не се знае кој пука - сите јавуваат различно

Тера - 21.02.2014

Радикализираните бунтовници го прекршиле примирјето и почнале да пукаат кон спроведувачите на законот во Киев, соопшти украинското министерство за внатрешни работи, пренесува Раша тудеј.

Претседателот на Украина се согласил на предвремени избори

Точка - 21.02.2014

Според информациите од Министерството за здравство, од 18. февруари погинале 77 лица, а 577 биле повредни. Јанукович се согласил на предвремени избори и промени на уставот.

Папата апелираше за прекин на насилството во Киев

Бриф - 21.02.2014

Папата Франциско апелираше денеска до спротивставените страни во Украина да го прекинат насилството, изразувајќи загриженост поради судирите во Киев во кои има човечки жртви.

Ништо од примирјето, демонстрантите во Киев отворија оган кон полицијата

Бриф - 21.02.2014

Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот. - Учесниците во масовните немири пукаа врз припадници на полицијата ...

Ослободени полицајците заложници во Киев

Бриф - 21.02.2014

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Одлободувањето се случило по ангажман на опозициски ...

Украина: Демонстрантите не се смируваат- бараат оставка од Јанукович

Република - 21.02.2014

Во протестниот камп во Киев вечерва владее гнев и покрај тешко постигнатиот договор меѓу опозицијата и претседателот на Украина, пренесуваат американските медиуми.

Демонстрантите во Киев отворија оган кон полицијата

Вечер Прес - 21.02.2014

Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот Независностт и Парламентот. - Учесниците во масовните немири пукаа врз припадници на полицијата ...

Македонските граѓани и дипломатите се безбедни

Вечер Прес - 21.02.2014

Македонскиот амбасадор во Украина, Спасеноски: Според амбасадорот на Република Македонија во Украина, Ацо Спасеноски засега не се планира евакуација на персоналот од Македонската амбасада.

Демонстрантите во Киев отворија оган кон полицијата, во меѓувреме продолжуваат преговорите

Либертас - 21.02.2014

Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот. - Учесниците во масовните немири пукаа врз припадници на полицијата ...

Ослободени полицајците заложници во Киев

Локално - 21.02.2014

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Одлободувањето се случило по ангажман на опозициски ...

Спасеноски од Украина: Страшно е,тoj збор може да ја опише целата ситуација

Локално - 21.02.2014

Страшно е, тоа е единствениот збор кој сега ми текнува и може да ја опише целата ситуација која владее во Киев. Нашата амбасада е во непосредна близина на судирите, но, ние останавме за цело време во ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Киев ги оплакува мртвите, се пукаше дури и на болничарите

Бриф - 21.02.2014

Во Киев во моментов е мирно, а демонстрантите и полицијата се опоравуваат од дводневните крвави судири. Си-Ен-Ен објави видео кое е пресек на крвавите судири во текот на вчерашниот ден.

Високи тензии на киевскиот плоштад

Н.Македонија - 21.02.2014

Во протестниот камп во Киев вечерва владее гнев и покрај тешко постигнатиот договор меѓу опозицијата и претседателот на Украина, пренесуваат американските медиуми, пренесува МИА Демонстрантите ги ...

Војна на улиците во Киев

Н.Македонија - 21.02.2014

Украинската престолнина ја потресуваат експлозии и престрелки, а опозициските активисти на повеќе локации организираа импровизирани болници за лекување на ранетите.

Демонстрантите во Киев отворија оган кон полицијата

Н.Македонија - 21.02.2014

Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот - Учесниците во масовните немири пукаа врз припадници на полицијата ...

Спасеноски: Македонците и Амбасадата во Киев не се загрозени

Lider - 21.02.2014

Во Украина има околу 30 македонски државјани, од кои десетина работат во Киев. Ниту еден досега не побарал помош од нашата Амбасада за враќање дома поради актуелните немири во центарот на главниот ...

Снајперистите сеат смрт во Киев/Вознемирувачко видео

Lider - 21.02.2014

Страшните немири во Украина никако да сопрат, а од час во час се менуваат податоците за бројот на загинати и повредени. Наводите кои се пишуваа во текот на денот, дека снајперисти на украинските сили ...

Демонстрантите во Киев отворија оган кон полицијата

Идивиди - 21.02.2014

/ Киев, 21 февруари 2014 (МИА) - Украински демонстранти отворија оган врз полицајци во Киев, кои се наоѓаат на просторот меѓу плоштадот „Независност“ и Парламентот.

Тензично на плоштадот во Киев и покрај примирјето

Lider - 21.02.2014

Во протестниот камп во Киев вечерва владее гнев и покрај тешко постигнатиот договор меѓу опозицијата и претседателот на Украина, пренесуваат американските медиуми.

Киев, силите за безбедност добија дозвола да користат огнено оружје

Алсат-М - 20.02.2014

Украинските сили за безбедност во центарот на Киев добија дозвола за употреба на огнено оружје за самоодбрана, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

ФОТО: По примирјето, и на Денот на жалоста загинаа 35 лица

Утрински - 20.02.2014

„Насилството е провокација на проруската влада“, тврди украинската опозиција Лидерите на украинската опозиција денешното насилство во центарот на Киев, во кое загинаа 35 луѓе, го оценија како ...

ЕИБ ги замрзна своите активности во Украина поради немирите

Бизнис Инфо - 20.02.2014

Европската инвестициска банка (ЕИБ) од вчера ги замрзна активностите во Украина откако 26 луѓе загинаа во немирите во Киев. “Засега ситуацијата е толку тешка што ова можеби ќе биде политички погрешен ...

И покрај примирјето, на улиците на Киев и утрово се води војна

Канал5 - 20.02.2014

И покрај објавата дека власта и опозицијата во Украина постигнаа договор за примирје, во текот на ноќта и утринава продолжуваат судирите меѓу полицијата и демонстрантите, при што според непотврдени ...

Ќе ја надмине ли Украина географската и политичката поделба?!

Канал5 - 20.02.2014

Речиси три месеци, центарот на Киев живее поделен – на едната страна демонстрантите, а преку барикадите до заби вооружените безбедносни сили. Но оваа линија на поделба на која последниве два дена ...

Утрово жестоки судири во Киев - десетици мртви!

Канал5 - 20.02.2014

И покрај прогласеното примирје во Киев утрово дојде до жестоки судири во кои загинаа десетици луѓе. репортерот на Ројтерс јавува дека видел 15 загинати, Украинскиот Канал 5 јавил дека денеска ...

Ситуацијата во Украина вон контрола - денеска нови десетици жртви

Канал5 - 20.02.2014

Ситуацијата во Украина излезе од контрола. Опозиционите водачи кои го поведоа народот на демонстрации за проверопска Украина се чини дека веке немаат моќ да го запрат дивеењето на хулиганите.

Владини снајперисти убија над 60 демонстранти во Украина

Вест - 20.02.2014

УКРАИНА (АП) - Жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата го прекинаа краткото примирје во опсадениот главен град на Украина, во кои загинаа најмалку 60 луѓе.

Најкрвав ден од почетокот на протестите во Украина

24 Вести - 20.02.2014

Десетици лица загинаа во денешните судири помеѓу демонстрантите и полицијата во Киев. Бројот на загинати постојано расте, а според дел од украинските медиуми надминува 40 лица.

ЕУ изготви нацрт - санкции за Украина

Телма - 20.02.2014

Европската унија веќе го има подготвено нацрт-документот за воведување на санкции кон одговорните лица за насилствата во Украина и да воведе ембарго за увоз на оружје и опрема што може да се користи ...

На Мајдан се бројат мртви и повредени

Deutsche Welle - 20.02.2014

На плоштадот на независноста во Киев повторно крвопролевање. Новинари на агенцијата Франс Прес ја пренесуваат атмосферата од крвавиот Мајдан. Под тенкиот, бел штоф, наредени едно до друго лежат седум ...

Спасеновски: Состојбата не е излезена од контрола за да се затвори амбасадата во Украина

24 Вести - 20.02.2014

Македонскиот амбасадор во Украина, Ацо Спасеновски во разговор за 24 Вести тврди дека состојбата се уште не е излезена толку многу од контрола за да се затвори амабасдата во Украина и да им се ...

По примирјето крвави судири, Јанукович согласен за избори

Телма - 20.02.2014

- Украинската Рада изгласа резолуција со која се бара прекин на сите антитерористички операции и повлекување на припадниците на силите за безбедност во постојаните бази, пренесе Итар-Тас.

Најмалку 28 загинати и над 400 повредени во немирите во Киев

Алсат-М - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство. До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во ...

Нови 21 жртва во судирите во Киев, прекршено примирјето

24 Вести - 20.02.2014

Најмалку 21 загинато лице е регистрирано во денешните протести во Киев, сопшти Олег Мусиј, шефот на тимот лекари што се грижат за демонстрантите, јави Си-ен-ен.

ВИДЕО+ФОТО: Војна на улиците во Киев, загинаа уште пет лица

Утрински - 20.02.2014

Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, јави Би-Би-Си. Дел од западните медиуми јавуваат за 15 нови загинати во центарот на Киев. Сите загинати се цивили.

Нови жртви во Киев

Вест - 20.02.2014

Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, јави Би-Би-Си. Дел од западните медиуми јавуваат за 15 нови загинати во центарот на Киев. Сите загинати се цивили.

Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

24 Вести - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство. Министерството соошти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца полицајци.

Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

Вест - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство. Фото: АП Министерството соошти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца ...

Во Киев состанок меѓу ЕУ министри и Јанукович

Р.С.Европа - 20.02.2014

Новинските агенции јавуваат дека во Киев се одржувал состанок меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович и делегација на Европската унија што ја сочинуваат шефовите на дипломатиите на Полска, ...

Протести во Украина - хронологија

Сител - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред три месеци одби да го потпише договорот за асоцијација со ЕУ, по што про-западни демонстранти излегоа на улиците во знак на протест и барање за ...

Прекинато примирјето во Украина

Алфа - 20.02.2014

И покрај договорот за примиерје меѓу претседателот Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата, во центарот на Киев повторно се разгоре војната. И покрај договорот за примиерје меѓу претседателот ...

Евакуирана е зградата на Владата во Киев

Нетпрес - 20.02.2014

Државните службеници се евакуирани од главната зграда на украинската Влада, што се наоѓа во близина на местото на судирите на плоштадот „Независност“ во Киев, пренесе „АФП“.

Најмалку 25 загинати во денешните судири во Киев

А1 On - 20.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа денеска во судирите во центарот на Киев. Седум тела на жртви се регистрирани на централниот плоштад во главниот град на Украина, додека десет други се пред хотелот „Козацки“ ...

Во Украина прогласен Ден на жалост

Сител - 20.02.2014

Во Украина денеска e Ден на жалост поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските натпревари се ...

ВИДЕО: Војна на улиците во Киев, демонстрантите пукаат во што ќе стигнат, нападната екипата на РТ

Курир - 20.02.2014

Радикални демонстранти нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот во Киев, со што нарушено е примирјето договорено за Денот на жалост.

Фотографиите сведочат за ужасот во Украина (Фото/видео во ЖИВО)

Inpress - 20.02.2014

Киев, 20. февруари 2014 (ИНПРЕС) Последниве денови во центарот на Киев владее вистинска воена состојба, откако продолжија судирите меѓу полицијата и демонстрантите.

Писмо од Украина

Окно - 20.02.2014

Драги пријатели, Деновиве добив многу барања да ја опишам моменталната состојба во Киев и воопшто во Украина, да го искажам моето мислење за тоа што се случува и да формулирам моја визија за ...

Го врзале гувернерот за Столб и го терале да потпише оставка

Press24 - 20.02.2014

Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина го врзале гувернерот за столб и го присилувале да потпише оставка. Олександр Башкаленко бил именуван за регионален гувернер од претседателот ...

ВИДЕО: Хаос во Украина - гувернерот врзан за метален столб, полицијата се предала

Курир - 20.02.2014

Во Киев, Украина, подолго време владее хаос по протестите кои го зафатија регионот, а од ден за ден стануваат се покрвави и по страшни. Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина ја урнале ...

УКРАИНА: Снимени снајперисти во полициски униформи како пукаат во луѓе (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)

Телеграф - 20.02.2014

Најмалку 17 лица денеска се убиени во новиот бран насилства кои избувнаа од утринава и покрај договорот за примирје меѓу лидерите на опозициските партии и претседателот Виктор Јанукович Украинските ...

Сега и полицајците во Киев наместо гумени куршуми ќе користат огнено оружје - во самоодбрана (ВИДЕО)

МКД - 20.02.2014

На безбедносните сили во центарот на Киев им е дозволено да употребуваат огнено оружје, како начин на самоодбрана, изјави Министерството за внатрешни работи на Украина.

Бројот на жртвите во Киев достигна 35 лица

Inpress - 20.02.2014

Киев, 20. февруари 2014 (ИНПРЕС) Бројот на жртвите од немирите во Киев достигна 35 лица, соопштија од Министерството за здравство на Украина. Од почетокот на немирите медицинска помош побарале 505 ...

ВИДЕО: Украински гувернер врзан за метален столб од демонстрантите, полицијата се предала

Нетпрес - 20.02.2014

Во Украина, веќе неколку месеци владее хаос по улицита поради протестите кои го зафатија регионот и претставуваат закана за цела Европа, а од ден за ден стануваат се покрвави и по страшни.

Киев: Дозволена употреба на огнено оружје за самоодбрана на полицијата

Макфакс - 20.02.2014

Министерството за внатрешни работи на Украина соопшти дека одобрило полицијата да употреби огнено оружје за самоодбрана и им порача на граѓаните на Киев да не излегуваат од своите домови.

Градоначалникот на Киев ја напушти владејачката партија, но останува на функцијата

+инфо - 20.02.2014

Градоначалникот на Киев Володимир Макеенко денеска соопшти дека ја напушта владејачката Партија на регионите, јави ИТАР-ТАСС. - Настаните кои се случуваат во престолнината на Украина се трагедија за ...

Судири во Киев и покрај примирјето

Глас на Америка - 20.02.2014

Неколку часа по објавувањето на примирјето од страна на претседателот, сведоци велат дека имало нови 20 загинати во судирите. Сведоци во украинскиот главен град велат дека најмалку 20 лица биле ...

Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

Алфа - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35. Западни медиуми тврдат дека само денеска се убиени најмалку 25 цивили.

Радикални демонстранти ја нападнаа полицијата во Киев, над 20 полицајци повредени

А1 On - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад „Независност“ нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

ЗНАМИЊАТА НА ПОЛОВИНА КОПЈЕ: Во Украина прогласен Ден на жалост

Телеграф - 20.02.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, синоќа прогласи примирје и почнување директни преговори со опозицијата. Но, демонстрантите сè уште се на плоштадот „Независност“ и бараат негова оставка ...

Најмалку 28 загинати и над 400 повредени во немирите во Киев

Кирилица - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство. До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во ...

Специјалната полициска единица презеде акција против демонстрантите во Киев

+инфо - 20.02.2014

Припадници на специјаланата полициска единица „Беркут“ презедоа акција и се обидуваат да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“, јави ИТАР-ТАСС.

КИЕВ: Радикални демонстранти ја нападнаа полицијата

Телеграф - 20.02.2014

Припадници на специјалната полициска единица „Беркут“ презедоа акција и се обидуваат да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“ Радикални демонстранти на киевскиот плоштад ...

Во Украина Ден на жалост, полицијата повторно удри врз демонстрантите

+инфо - 20.02.2014

Во Украина денеска e Ден на жалост поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските натпревари се ...

Украина во војна, десетици мртви на улиците на Киев

Алфа - 20.02.2014

Радикалните демонстранти под своја контрола го држат центарот на Киев, каде се наоѓа парламентот и резиденцијата на претседателот. Полицијата доби право да користи огнено оружје Престрелките меѓу ...

Бројката на мртвите во Киев се искачи на 67

МКД - 20.02.2014

64 луѓе загинале, а над 550 се повредени во насилните немири во Киев, соопшти Министерството за здравство на земјата. Лекарите што работат на Плоштадот на независноста во Киев, меѓутоа, велат дека од ...

ВИДЕО: Доказ дека снајперистите сеат смрт во Киев

Сител - 20.02.2014

Некои повредени и загинати демонстранти се жртва на снајперисти, кои буквално ги пукаат по улиците на Киев. И додека вистинска војна се води на улиците на овој град целиот свет апелира за прекин на ...

ВО ЖИВО: Демонстрантите го пробија полицискиот кордон околу Парламентот во Киев

А1 On - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во близкиот парк.

Украина: Најмалку 67 лица загинаа

А1 On - 20.02.2014

Најмалку 67 лица загинаа, а повеќе од 550 се повредени во насилството на улиците на Киев, соопшти Министерството за здравство на Украина. Координаторот на санитетската служба на опозицијата пак тврди ...

Снајперска војна на улиците на Киев (ВИДЕО)

МКД - 20.02.2014

Порастот во бројката на загинатите во насилните немири во Украина се должи на тоа што и вооружените демонстранти и полицајците од денеска користат боева муниција.

Кои се луѓето во униформа кои го штитат системот на Јанукович?

Нова ТВ - 20.02.2014

И во денешните судири на полицијата и демонстрантите на плоштадот Мајдан во Киев демократијата падна во вода. Загинаа најмалку 70 луѓе а речиси 600 други се повредени.

Демонстрантите го пробија полицискиот кордон околу Парламентот во Киев

+инфо - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Судирите продолжија денеска и покрај вчера постигнатото примирје.

Демонстрантите го пробија полицискиот кордон околу Парламентот во Киев

Сител - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во близкиот парк.

КИЕВ: Бројот на жртвите е 28 луѓе

Телеграф - 20.02.2014

Хоспитализирани се 88 припадници на полицијата, шестмина новинари, четири деца на возраст до 18 години и двајца странски граѓани Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според ...

Драма во Киев: Ранети над 20 полицајци, примирјето нарушено (ФOTO)

Курир - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад „Независност“ нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

Во Киев продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата

Алфа - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата. Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата.

Евакуација на вработените во зградата на владата во Киев

А1 On - 20.02.2014

Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија дека демонстранти се обидуваат да влезат во објектот. Руските медиуми јавуваат дека на сите вработени им е наредено ...

Прекршено примирјето, демонстрантите повторно се судрија со полицијата во Киев

Кајгана - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев во раните утрински часови успеале да ги протераат полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Јанукович доцна синоќа прогласи примирје.

ОБНОВЕНО Најмалку петмина убиени претпладнево во Киев

+инфо - 20.02.2014

Најмалку петмина убиени има претпладнево, кога демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави Би-би-си.

Евакуација на вработените во зградата на владата во Киев

+инфо - 20.02.2014

Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија дека демонстранти се обидуваат да влезат во објектот. Руските медиуми јавуваат дека на сите вработени им е наредено ...

Нови жртви во Киев

А1 On - 20.02.2014

Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, јави Би-Би-Си. Дел од западните медиуми јавуваат за 15 нови загинати во центарот на Киев. Сите загинати се цивили.

КИЕВ: Евакуација на вработените во зградата на владата

Телеграф - 20.02.2014

Претходно беше соопштено дека во тек е евакуација и во зградата на Парламентот и поради тоа се откажани седниците Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија ...

Најмалку 28 загинати и над 400 повредени во немирите во Киев

А1 On - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство. До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во ...

ВРИЕ ВО КИЕВ: Пробиен кордонот, демонстранти влегоа во зградата на Владата

Телеграф - 20.02.2014

Според најновите податоци од Министерството за здравство на Украина, бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе Во Киев, демонстрантите го пробија кордонот околу Парламентот и се ...

Пробиен кордонот пред парламентот во Киев, демонстранти упаднаа во зградата на Владата

Сител - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во блискиот парк.

УКРАИНА: Нови жртви во Киев

Телеграф - 20.02.2014

Дел од западните медиуми јавуваат за 15 нови загинати во центарот на Киев. Сите загинати се цивили Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, пренесува Би-би-си.

Нови жртви во Киев

Сител - 20.02.2014

Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, јави Би-Би-Си. Дел од западните медиуми јавуваат за 15 нови загинати во центарот на Киев. Сите загинати се цивили.

ФОТО: Смрт на улиците во Киев, лешови на сите страни

Курир - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во блискиот парк.

Хронологија на протестите во Украина

+инфо - 20.02.2014

Денеска бројката на загинати во Киев се искачи на најмалку 21 загинат, а нема знаци дека ситуацијата ќе се смири. Во продолжение прочитајте што претходеше на денешниот крвав судир .

Најмалку 25 загинати во денешните судири во Киев

Сител - 20.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа денеска во судирите во центарот на Киев. Седум тела на жртви се регистрирани на централниот плоштад во главниот град на Украина, додека десет други се пред хотелот „Козацки“ ...

ОБНОВЕНО ВИДЕО Најмалку 25 загинати во денешните судири во Киев

+инфо - 20.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа денеска во судирите во центарот на Киев . Ова е трет ден на обновените жестоки борби во главниот град на Украина. Седум тела на жртви се регистрирани на централниот плоштад ...

КИЕВ: Најмалку 25 загинати во денешните судири

Телеграф - 20.02.2014

Осум тела се извлечени од фоајето на хотелот „Украинa“ од спротивната страна на плоштадот „Независност“ Најмалку 25 лица загинаа денеска во судирите во центарот на Киев.

ВИДЕО: Бројот на жртвите во Киев се искачи на 35, војна на улиците

Економски - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство. Министерството соошти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца полицајци.

Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

Сител - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство. Министерството соошти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца полицајци.

Специјалната полициска единица презеде акција против демонстрантите во Киев

Сител - 20.02.2014

Припадници на специјалната полициска единица „Беркут“ презедоа акција и се обидуваат да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“, јави ИТАР-ТАСС.

Видео: Продолжува хаосот во Украина – гувернерот врзан за метален столб, полицијата се предала

Таратур - 20.02.2014

Во Киев, Украина, подолго време владее хаос по протестите кои го зафатија регионот, а од ден за ден стануваат се покрвави и по страшни. Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина ја урнале ...

КИЕВ: Специјалната полициска единица презеде акција против демонстрантите

Телеграф - 20.02.2014

Во операцијата се употребуваат шок-бомби и гумени куршуми. На плоштадот се слушаат силни експлозии и се издига црн густ чад Припадници на специјалната полициска единица „Беркут“ презедоа акција и се ...

ВО ЖИВО: Бројот на жртвите во Киев се зголемува

Телеграф - 20.02.2014

Вкупно 505 луѓе побарале медицинска помош од вторникот до денеска, од кои 292 се хоспитализирани Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти ...

Тројца украински полицајци се убиени, над 50 се ранети

Сител - 20.02.2014

Тројца украински полицајци се убиени денеска, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи. Полицајците починале од повреди од огнено оружје. Министерството нагласи дека над 50 полицајци се ...

Тројца украински полицајци се убиени, над 50 се ранети

+инфо - 20.02.2014

Тројца украински полицајци се убиени денеска, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи. Полицајците починале од повреди од огнено оружје. Министерството нагласи дека над 50 полицајци се ...

Убиени тројца украински полицајци, над 50 се ранети

Телеграф - 20.02.2014

Над 500 припадници на силите за безбедност побарале медицинска помош по избивањето на масовните немири во Киев во вторникот. Од нив 108 се ранети од огнено оружје, а 63 се во тешка состојба Тројца ...

Тројца украински полицајци се убиени, над 50 се ранети

А1 On - 20.02.2014

Тројца украински полицајци се убиени денеска, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи. Полицајците починале од повреди од огнено оружје. Министерството нагласи дека над 50 полицајци се ...

Градоначалникот на Киев ја напушти владејачката партија, но останува на функцијата

А1 On - 20.02.2014

Градоначалникот на Киев Володимир Макеенко денеска соопшти дека ја напушта владејачката Партија на регионите, јави ИТАР-ТАСС. - Настаните кои се случуваат во престолнината на Украина се трагедија за ...

Градоначалникот на Киев ја напушти владејачката партија, но останува на функцијата

Сител - 20.02.2014

Градоначалникот на Киев Володимир Макеенко денеска соопшти дека ја напушта владејачката Партија на регионите, јави ИТАР-ТАСС. - Настаните кои се случуваат во престолнината на Украина се трагедија за ...

КИЕВ: Градоначалникот ја напушти владејачката партија, но останува на функција

Телеграф - 20.02.2014

Тој истакна дека презема лична одговорност за функционирањето на Киев и ќе продолжи да ги извршува своите задолженија, сè додека ја има довербата на жителите на градот Градоначалникот на Киев, ...

Силите за безбедност во центарот на Киев добија дозвола да користат огнено оружје

+инфо - 20.02.2014

Украинските сили за безбедност во центарот на Киев добија дозвола за употреба на огнено оружје за самоодбрана, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Акција за растерување на демонстрантите во Киев

Курир - 20.02.2014

Припадници на специјаланата полициска единица „Беркут“ презедоа акција и се обидуваат да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“, јави ИТАР-ТАСС.

Нови судири во Украина и покрај постигнатото примирје!

МРТ - 20.02.2014

Припадници на специјаланата полициска единица „Беркут“ утрово презедоа акција и се обидуваат да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“, јавува агенцијата ИТАР-ТАСС.

БИ-БИ-СИ: На „Плоштадот на независноста“ во моментов е мирно

Телеграф - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници На „Плоштадот на независноста“ во Киев, местото каде што дојде до жестоки судири меѓу ...

На плоштадов во Киев мирно, се спрема бура?!

Сител - 20.02.2014

На Плоштадот на независноста во Киев, местото каде дојде до жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите, денеска попладне е мирно, нема чад, нема полиција, а демонстрантите поставуваат нови ...

Крвав ден во Киев, најмалку 35 жртви денеска

А1 On - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници. Лекар, близок до опозицијата, изјави дека најмалку 32 демонстранти се убиени во ...

ВО ЖИВО ОД УКРАИНА: Најмалку 35 жртви денеска, 67 војници се киднапирани

Економски - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници. Лекар, близок до опозицијата, изјави дека најмалку 32 демонстранти се убиени во ...

Киев во крв. Во текот на денот убиени се 60 демонстранти

Нова ТВ - 20.02.2014

Под тенкиот, бел штоф, наредени едно до друго лежат седум тела. Прекусата прекривка не може да ги покрие главите и стапалата. Пред рецепцијата на хотелот Украина - крв, само неколку часа по „прекинот ...

ВИДЕО Најмалку 35 жртви денеска во Украина, 67 војници се киднапирани

+инфо - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници. Лекар, близок до опозицијата, изјави дека најмалку 32 демонстранти се убиени во ...

Бројот на жртвите во Киев се зголеми на 67, соопшти градската администрација

+инфо - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев се зголеми на 67, соопшти денеска Киевската градска администрација, а пренесоа руските и украинските медиуми. На сајтот на Киевската градска администрација е ...

Крваво во Киев - 67 лица загинаа

Press24 - 20.02.2014

Како што пренесоа локалните медиуми, бројот на жртвите во судирите во Киев се зголеми на 67 лица. На сајтот на Киевската градска администрација е наведено дека на одделенијата за судско-медицински ...

Бројот на жртвите во Киев се зголеми на 67, ЕУ постигна согласност за санкции против Украина

Економски - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на Европската унија постигнаа согласност за воведување санкции против Украина, кои подразбираат забрана за издавање визи и замрзнување на банкарски сметки на лицата, ...

ФОТО: Насилството во Киев однесе 67 животи

Курир - 20.02.2014

Најмалку 67 лица го загубиле животот, а повеќе од 550 се повредени за време на насилствата на улиците во Киев во последните три дена, соопшти украинското Министерство за здравство.

Крвава ноќ во Киев: 28 лица загинаа 445 побарале лекарска помош

Press24 - 20.02.2014

Не престанува да се пролева крв на улиците во Киев. Бројот на жртвите во судирите достигна 28 лица, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство.

Нови судири во Киев

Р.С.Европа - 20.02.2014

Стотици антивладини демонстранти и специјални сили на украинската полиција денеска повторно се судрија на плоштадот Мајдан во Киев. До ова дојде и покрај примирјето што пред неколку часа беше ...

Демонстрантите во Киев пак ги нападнале полицајците, и покрај прогласувањето примирје (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев пак ги нападнале безбедносните сили, истуркувајќи ги од Плоштадот на независноста. Полицијата известува дека повеќе од 20 полицајци се повредени со снајперски оган, додека се ...

Спасеновски: Ситуацијата во Киев не е излезена од контрола

+инфо - 20.02.2014

Македонскиот амбасадор во Украина, Ацо Спасеноски, во изјава за „24 Вести“ тврди дека состојбата сè уште не е излезена толку многу од контрола за да се затвори амабасадата во Украина и да им се ...

Во Украина прогласен Ден на жалост

Press24 - 20.02.2014

Поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев денеска e Ден на жалостvo Украина. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските натпревари се ...

ВО ЖИВО: Радикални демонстранти ја нападнаа полицијата во Киев, над 20 полицајци повредени

Сител - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад „Независност“ нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

Киев: Прекршено примирјето рано утрово

Нетпрес - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев рано утрово ги потиснале полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Виктор Јанукович синоќа прогласи примирје.

Прекршено примирјето, демонстрантите повторно се судрија со полицијата во Киев

Макфакс - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев во раните утрински часови успеале да ги протераат полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Јанукович доцна во средата прогласи примирје.

Динамо Киев и Валенсија ќе играат на Кипар

Курир - 20.02.2014

Првиот натпревар од 1/16 финалето во Лига Европа денеска ќе го одиграат екипите на Динамо Киев и на Валенсија. Средбата наместо во престолнината на Украина, ќе тргне од 19 часот во Никозија, на ...

Спасеновски: Ситуацијата во Киев не е излезена од контрола

А1 On - 20.02.2014

Македонскиот амбасадор во Украина, Ацо Спасеноски, во изјава за „24 Вести“ тврди дека состојбата сè уште не е излезена толку многу од контрола за да се затвори амабасадата во Украина и да им се ...

Во центарот на Киев загина уште едно лице

Нетпрес - 20.02.2014

При нападот на демонстрантите на Киевскиот плоштадот „Независност“ загина уште едно лице, а повеќе се повредени, пренесе „УНИАН“. Претходно денеска демонстрантите ги нападнаа силите за безбедност, ...

Во Украина прогласен Ден на жалост

А1 On - 20.02.2014

Во Украина денеска e Ден на жалост поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските натпревари се ...

Војна на улиците во Киев - загинаа уште пет лица

Press24 - 20.02.2014

Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, јави Би-Би-Си. Бохдан Соловиј, лекар кој се грижи за демонстрантите изјави дека осум луѓе загинале од огнено оружје откако демонстрантите ...

10 мртви цивили, демонстрантите зазеле хотел и пукаат со снајпери, екипата на Раша тудеј нападната (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.02.2014

Битката за Киев на Плоштадот на независноста се разгорува - демонстрантите се судриле со безбедносните сили во дожд од снајперски куршуми. Повеќе десетици луѓе се повредени во ескалацијата на ...

Никој не ја контролира ситуацијата во Киев

Р.С.Европа - 20.02.2014

Во Киев денеска дојде до судири и покрај тоа што украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозициските лидери синоќа договорија примирје и почеток на директни разговори за завршување на кризата во ...

ВИДЕО: Крвав ден во Украина- 10 мртви цивили, демонстрантите зазеле хотел и пукаат со снајпери наоколу

Press24 - 20.02.2014

Протестите во Киев ескалираат. Битката за Киев на Плоштадот на независноста се разгорува а демонстрантите се судриле со безбедносните сили. Вооружените демонстранти го зазеле хотелот Украина, ...

Специјалната полициска единица презеде акција против демонстрантите во Киев

Бриф - 20.02.2014

Припадници на специјаланата полициска единица „Беркут“ презедоа акција и се обидуваат да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“, јави ИТАР-ТАСС.

Евакуација на вработените во зградата на владата во Киев

Бриф - 20.02.2014

Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија дека демонстранти се обидуваат да влезат во објектот. Руските медиуми јавуваат дека на сите вработени им е наредено ...

Војна ВО ЖИВО во Киев: Најмалку 25 загинати во денешните судири

Бриф - 20.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа денеска во судирите во центарот на Киев. Седум тела на жртви се регистрирани на централниот плоштад во главниот град на Украина, додека десет други се пред хотелот „Козацки“ ...

Бројот на жртвите во Киев се зголеми на 67

Денешен - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев се зголеми на 67, соопшти денеска Киевската градска администрација, а пренесоа руските и украинските медиуми. На сајтот на Киевската градска администрација е ...

Видео: Демонстрантите во Киев уништуваат тенк

Денешен - 20.02.2014

Во немирите во Украина, забележан е и овој момент, во кој демонстрантите со молотови коктели уништуваат тенк. Ситуацијата во Киев се’ повеќе излегува од контрола.

Демонстрантите ја зазедоа зградата на укрианската државна телевизија

Денешен - 20.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

Последна вест- над 70 загинати и преку 550 повредени во Киев

Локално - 20.02.2014

64 луѓе загинале, а над 550 се повредени во насилните немири во Киев, соопшти Министерството за здравство на земјата. Лекарите што работат на Плоштадот на независноста во Киев, меѓутоа, велат дека од ...

Вознемирувачко видео: Без милост во Украина застрелале жена на сред улица!

Точка - 20.02.2014

Еден од најстрашните инциденти се случил пред зградата на службата за безбедност. За време на судирите помеѓу полицијата и демонстрантите во Киев до сега починале 26 лица, а повредени се повеќе од ...

Прекршено примирјето, демонстрантите повторно се судрија со полицијата во Киев

Тера - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев во раните утрински часови успеале да ги протераат полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Јанукович доцна во средата прогласи ...

Најмалку 28 жртви во немирите во Киев

Денешен - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство. До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во ...

10 мртви, демонстрантите зазеле хотел, пукаат со снајпери – екипата на РT нападната (ФОТО/ВИДЕО)

МК News - 20.02.2014

Радикални демонстранти нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот во Киев, со што нарушено е примирјето договорено за Денот на жалост.

Радикални демонстранти ја нападнаа полицијата во Киев

Денешен - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад „Независност“ нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

Прогласен Ден на жалост во Украина

Денешен - 20.02.2014

Поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, денес е прогласен ден на жалост во земјата. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските ...

ВО ЖИВО: Убиени 17 демонстранти во Украина

Sky - 20.02.2014

Најмалклу 17 демонстранти загинаа во новите судири со полицијата во Киев, пренесе АФП. Во новите судири користена е, како што јавуваат медиумите, боева муниција, но се уште не е јасно од која страна ...

Спасеноски: Ситуацијата во Киев не е излезена од контрола

Либертас - 20.02.2014

Македонскиот амбасадор во Украина, Ацо Спасеноски, во изјава за „24 Вести“ тврди дека состојбата сè уште не е излезена толку многу од контрола за да се затвори амабасадата во Украина и да им се ...

Евакуација на вработените во зградата на владата во Киев

Денешен - 20.02.2014

Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија дека демонстранти се обидуваат да влезат во објектот. Руските медиуми јавуваат дека на сите вработени им е наредено ...

Затишје пред бура во Киев?!

Вечер Прес - 20.02.2014

На Плоштадот на независноста во Киев, местото каде дојде до жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите, денеска попладне е мирно, нема чад, нема полиција, а демонстрантите поставуваат нови ...

Луксузен хотел претворен во мртовечница, демонстрантите изрешетани како глинени гулаби

Вечер Прес - 20.02.2014

ВИКТОР ЈАНУКОВИЧ И ОПОЗИЦИЈАТА ДОГОВОРИЈА ПРИМИРЈЕ Иако во неделата, доцна вечерта, претседателот на Украина, Виктор Јанукович прогласи ден на жалост, демонстрантите започнале нови судири уште во ...

ВО ЖИВО: Ништо од примирјето – демонстранти ја нападнаа полицијата во Киев, 20 полицајци повредени

МК News - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад “Независност” нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

Киев: Демонстрантите го освоија парламентот

Република - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во блискиот парк.

Хаос во Украина - гувернерот врзан за метален столб, полицијата се предала (ВИДЕО)

Вечер Прес - 20.02.2014

Во Киев, Украина, подолго време владее хаос по протестите кои го зафатија регионот, а од ден за ден стануваат се покрвави и по страшни. Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина ја урнале ...

Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

Бриф - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство. Министерството соошти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца полицајци.

Киев: Прекршено примирјето рано утрово

Точка - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев рано утрово ги потиснале полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Виктор Јанукович синоќа прогласи примирје.

И ова ли е демократија – Демонстранти го врзале гувернерот за столб и го тераат да потпише оставка (Видео)

МК News - 20.02.2014

Олександр Башкаленко бил именуван за регионален гувернер од претседателот Јанукович лично, а демонстрантите практично го симнале од власт неколку часа откако Јанукович договорил примирје со ...

ВО ЖИВО - ХАОС ВО УКРАИНА: Најмалку 35 мртви!

Sky - 20.02.2014

Според најновите и неофицијални информации во протестите во Украина се убиени 35 демонстранти. Вооружени се и полицајците и демонстрантите. Полицијата во воена униформа е опремена и со снајпери.

Демонстрантите во Киев пак ги нападнале полицајците, и покрај прогласувањето примирје

Локално - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев пак ги нападнале безбедносните сили, истуркувајќи ги од Плоштадот на независноста. Полицијата известува дека повеќе од 20 полицајци се повредени со снајперски оган, додека се ...

Тројца украински полицајци се убиени, повеќе од 50 се ранети

Република - 20.02.2014

Тројца украински полицајци се убиени денеска, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи. Полицајците починале од повреди од огнено оружје. Министерството нагласи дека над 50 полицајци се ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Снајперисти стрелаат врз демонстрантите во Киев

Либертас - 20.02.2014

Во украинските медиуми се појави снимка на која се гледаат снајперисти облечени во полициски униформи како стрелаат врз демонстрантите на улиците на ...

Јанукович објави примирје, Мајдан под целосна контрола на демонстрантите

Либертас - 20.02.2014

Еден од лидерите на украинската опозиција Виталиј Кличко синоќа изјави дека претседателот Виктор Јанукович вети дека нема да се урива кампот на демонстрантите подигнат во центарот на Киев во момент ...

Тројца украински полицајци се убиени, над 50 се ранети

Бриф - 20.02.2014

Тројца украински полицајци се убиени денеска, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи. Полицајците починале од повреди од огнено оружје. Министерството нагласи дека над 50 полицајци се ...

Градоначалникот на Киев ја напушти владејачката партија, но останува на функцијата

Бриф - 20.02.2014

Градоначалникот на Киев Володимир Макеенко денеска соопшти дека ја напушта владејачката Партија на регионите, јави ИТАР-ТАСС. - Настаните кои се случуваат во престолнината на Украина се трагедија за ...

Расте бројот на жртви од демонстарциите во Украина

Локално - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство. До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во ...

ВИДЕО: Украинка со апел за меѓународна помош

Либертас - 20.02.2014

Ви го пренесуваме видеото кое се шири по социјалните мрежи ширум светот, а во кое една девојка од Киев ја објаснува ситуацијата во градот и државата, и барањата на демонстрантите, истовремено, ...

Во центарот на Киев загина уште едно лице

Точка - 20.02.2014

При нападот на демонстрантите на Киевскиот плоштадот "Независност" загина уште едно лице, а повеќе се повредени, пренесе "УНИАН". Претходно денеска демонстрантите ги нападнаа силите за безбедност, ...

Следете ја ВО ЖИВО: Демонстрантите го пробија полицискиот кордон околу Парламентот во Киев

Бриф - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во близкиот парк.

Што носат насилните протести – Плоштадот во Киев пред и потоа (Фото)

МК News - 20.02.2014

Што носат насилните протести – Плоштадот во Киев пред и потоа ...

Киев: Дозволена употреба на огнено оружје за самоодбрана на полицијата

Тера - 20.02.2014

Министерството за внатрешни работи на Украина соопшти дека одобрило полицијата да употреби огнено оружје за самоодбрана и им порача на граѓаните на Киев да не излегуваат од своите ...

Бројот на жртвите во Киев е 28 луѓе

Бриф - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство. До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во ...

Силите за безбедност во центарот на Киев добија дозвола да користат огнено оружје

Бриф - 20.02.2014

Украинските сили за безбедност во центарот на Киев добија дозвола за употреба на огнено оружје за самоодбрана, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Смрт на улиците во Киев, лешови на сите страни (ФОТО)

Вечер Прес - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во блискиот парк.

Протести во Украина – хронологија

Денешен - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред три месеци одби да го потпише договорот за асоцијација со ЕУ, по што про-западни демонстранти излегоа на улиците во знак на протест и барање за ...

Киев: Бројот на жртвите се искачи на 35

Денешен - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство. Министерството соошти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца полицајци.

Видео: Хаос во Украина

Денешен - 20.02.2014

Во Киев, Украина, подолго време владее хаос по протестите кои го зафатија регионот, а од ден за ден стануваат се покрвави и по страшни. Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина ја урнале ...

Тројца украински полицајци се убиени, над 50 се ранети

Денешен - 20.02.2014

Тројца украински полицајци се убиени денеска, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи. Полицајците починале од повреди од огнено оружје. Министерството нагласи дека над 50 полицајци се ...

Опозицијата и претседателот Јанукович договорија примирје

Република - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на Франција, Германија и Полска денеска ќе пристигнат во Киев на итна средба со украинскиот претседател на која ќе се дискутира за прекин на крвопролевањата во земјата.

Спасеноски: Состојбата не е излезена од контрола, нема препорака за Македонците да не одат во Украина

Бриф - 20.02.2014

Македонскиот амбасадор во Украина, Ацо Спасеноски во изјава за 24 Вести тврди дека состојбата се уште не е излезена толку многу од контрола за да се затвори амабасадата во Украина и да им се ...

ВИДЕО: Вака убиваат украинските снајперисти

Бриф - 20.02.2014

Страшните настани во Украина не се смируваат, од час во час се менуваат податоците за бројот на луѓето убиени во немирите. Наводите кои се слушнаа во текот на денот, дека снајперисти на украинските ...

Заради нередите Динамо Киев ќе игра на Кипар

Локално - 20.02.2014

Натпреварот Динамо Киев – Валенсија од 1/1 6-финалето на Лига Европа, кој требаше да се одигра вечерва во украинската престолнина, беше преместен во Кипар со одлука на УЕФА.

Во живo: Граѓанската војна во Украина

Денешен - 20.02.2014

Украинските сили за безбедност во центарот на Киев добија дозвола за употреба на огнено оружје за самоодбрана, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Бројот на жртвите во Киев се зголеми на 67, соопшти градската администрација

Либертас - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев се зголеми на 67, соопшти денеска Киевската градска администрација, а пренесоа руските и украинските медиуми. На сајтот на Киевската градска администрација е ...

Повторно судири во Киев

Либертас - 20.02.2014

Нови судири во Киев. Си-Ен-Ен јавува за пукотници на централниот плоштад и за најмалу неколкумина повредени демонстранти. Ситуацијата ескалирала, по првичното затишје, откако полицијата почнала ...

Во Украина прогласен Ден на жалост

Бриф - 20.02.2014

Во Украина денеска e Ден на жалост поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските натпревари се ...

Kиднапирани 67 војници во Украина, никој не знае каква им е судбината

Бриф - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници. Лекар, близок до опозицијата, изјави дека најмалку 32 демонстранти се убиени во ...

Во Украина досега 35 жртви

Република - 20.02.2014

Во Киев, Украина бројот на жртвите во демонстрациите се искачи на 35. Западни медиуми тврдат дека само денеска се убиени најмалку 25 цивили. Група демонстранти зазеле хотел во центарот на Киев и ...

10 мртви цивили, демонстрантите зазеле хотел и пукаат со снајпери

Тера - 20.02.2014

Битката за Киев на Плоштадот на независноста се разгорува - демонстрантите се судриле со безбедносните сили во дожд од снајперски куршуми. Повеќе десетици луѓе се повредени во ескалацијата на ...

ВО ЖИВО: Најмалку 21 загинати во денешните судири во Киев

Либертас - 20.02.2014

Најмалку 21 загинато лице е регистрирано во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, сопшти Олег Мусиј, шефот на тимот лекари што се грижат за демонстрантите, јави Си-ен-ен.

Клучните моменти кои доведоа до кризата во Украина

Локално - 20.02.2014

Бројката на загинати од судирите во Киев се искачи на 21.Повредени се 29 полицајци, еден е убиен. Алармантната ситуација започна пред три месеци кога украинскиот претседател Виктор Јанукович одби да ...

(ФОТО) 21 мртви цивили, демонстрантите завзеле хотел и пукаат со снајпери

Локално - 20.02.2014

Бројот на загинатите во Киев се подигна на 21. Покриени со ќебиња тела, лежат на земјата на и околу плоштадот “Независност” во Киев, јави фоторепортери на Ројтерс Василиј Федошенко.

Демонстрантите го освоиле Лутск, полицијата се предала, гувернерот врзан за метален столб

Точка - 20.02.2014

Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина ја урнале локалната власт, а регионалниот гувернер го извлекле од канцеларијата и со лисици го врзале за метален столб, при што го терале да ...

Крв, оган и смрт на улиците во Киев/ШОКАНТНИ СНИМКИ +18

Lider - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници. Лекар, близок до опозицијата, изјави дека најмалку 32 демонстранти се убиени во ...

Нови жртви во Киев

Lider - 20.02.2014

Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, јави Би-Би-Си. Дел од западните медиуми јавуваат за 15 нови загинати во центарот на Киев. Сите загинати се цивили.

Тројца украински полицајци се убиени, над 50 се ранети

Lider - 20.02.2014

Тројца украински полицајци се убиени денеска, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи. Полицајците починале од повреди од огнено оружје. Министерството нагласи дека над 50 полицајци се ...

Силите за безбедност во центарот на Киев добија дозвола да користат огнено оружје

Lider - 20.02.2014

Украинските сили за безбедност во центарот на Киев добија дозвола за употреба на огнено оружје за самоодбрана, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи.

Бројот на жртвите во Киев се искачи на 67

Lider - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев се зголеми на 67, соопшти денеска Киевската градска администрација, а пренесоа руските и украинските медиуми. На сајтот на Киевската градска администрација е ...

Евакуација на вработените во зградата на владата во Киев

Lider - 20.02.2014

Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија дека демонстранти се обидуваат да влезат во објектот. Руските медиуми јавуваат дека на сите вработени им е наредено ...

Демонстранти упаднаа во зградата на Владата

Идивиди - 20.02.2014

/ Пробиен кордонот пред парламентот во Киев Киев, 20 февруари 2014 (МИА) - Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС.

Хронологија на протестите во Украина

Lider - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред три месеци одби да го потпише договорот за асоцијација со ЕУ, по што про-западни демонстранти излегоа на улиците во знак на протест и барање за ...

Градоначалникот на Киев ја напушти владејачката партија, но останува на функцијата

Lider - 20.02.2014

Градоначалникот на Киев Володимир Макеенко денеска соопшти дека ја напушта владејачката Партија на регионите, јави ИТАР-ТАСС. - Настаните кои се случуваат во престолнината на Украина се трагедија за ...

Радикални демонстранти ја нападнаа полицијата во Киев, над 20 полицајци повредени

Lider - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад „Независност“ нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

Најмалку 25 загинати во денешните судири во Киев

Lider - 20.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа денеска во судирите во центарот на Киев. Седум тела на жртви се регистрирани на централниот плоштад во главниот град на Украина, додека десет други се пред хотелот „Козацки“ ...

Жена застрелана пред зградата на Службата за безбедност во Украина/Вознемирувачко видео

Lider - 20.02.2014

Додека демонстрантите се обидуваа насилно да влезат во зградата на Службата за безбедност, една жена беше застрелана од огнено оружје. На ова вознемирувачко видео се гледа крваво тело на жена, која ...

Гест: Баба им даде пола пензија на демонстрантите во Киев

Lider - 20.02.2014

Една баба снимена е денеска на улиците на Киев како парично го помага демонстрантите кои водат улична воја со силите на безбедноста на Украина. На фотографијата која кружи по социјалните мрежи се ...

Пробиен кордонот пред парламентот во Киев, демонстранти упаднаа во зградата на Владата

Lider - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во блискиот парк.

Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

Идивиди - 20.02.2014

/ Киев, 20 февруари 2014 (МИА) - Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство.

ФОТО: Дваесет и пет загинати во Киев, центарот на градот во пламен

Утрински - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 ...

Украинското МВР тврди: полицијата не користи огнено оружје

Телма - 19.02.2014

Силите на редот на Украина не користат огнено оружје, за да ги стават под контрола нередите во Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

Најмалку 21 лице загина во Украина

Канал5 - 19.02.2014

Најмалку 21 лице загина, од кои 11 демонстранти и десет полицајци, во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти кои траеја цела ноќ.

ЕУ подготвува санкции за Украина – 26 жртви во насилствата

Канал5 - 19.02.2014

Нема мир во Украина. Судири и денеска на плоштадот Мајдан во Киев, по синоќешните насилства најголеми во независна Украина. Погубниот биланс од 26 загинати, повеќето застрелани со огнено оружје и ...

Крвавите 24 часа во Киев

Утрински - 19.02.2014

Специјално за „Утрински весник“ КИЕВ - Нереди е слаб збор за тоа што се случуваше во Киев вчера попладне, во текот на ноќта и почетокот на денешното утро.

Лига Европа: Динамо Киев –Валенсија ќе играат на Кипар

Канал5 - 19.02.2014

Европската фудбалска федерација УЕФА одлучи натпреварот од Лига Европа меѓу Динамо Киев и Валенсија наместо во главниот град на Украина кој е претворен во воена зона да се игра на Кипар.

Револуцијата во Украина стана војна

Вест - 19.02.2014

УКРАИНА (АП) - Густ, темен чад се креваше над центарот на главниот град на Украина додека одекнуваа шок-бомбите на полицијата, а специјалните полициски единици ги растеруваа демонстрантите од ...

Украина на работ од граѓанска војна - постигнато примирје

Телма - 19.02.2014

-Претседателот Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата договорија примирје. Откажан е планираниот напад врз демонстрантите и прогласување на ванредна состојба, изјави еден од лидерите на ...

Дваесет и пет загинати во Киев, центарот на градот во пламен

24 Вести - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 ...

Украинското МВР тврди дека силите на редот не пукале врз демонстрантите

Утрински - 19.02.2014

Силите на редот на Украина не користат огнено оружје, за да ги стават под контрола нередите во Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

Валенсија го одложи летот за Киев

Канал5 - 19.02.2014

Шпанскиот фудбалски клуб Валенсија го одложи летот за Киев каде што треба да игра натпревар со Динамо во 1/16финалето од УЕФА Европа лигата. Одлуката доаѓа по ново настанатата состојба во Украина и ...

Крвава ноќ - загинаа 25 лица, илјада повредени, горат згради во Киев

Телма - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 ...

Најмалку 20 жртви во немирите во Киев

Алсат-М - 19.02.2014

Најмалку 20 луѓе од кои седуммина полицајци, загинаа во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти. Министерството за здравство соопшти дека во ...

Валенсија го одложи летот за Киев

ЗаЗабава - 19.02.2014

Ситуацијата во Украина го натера раководството на Валенсија да го одложи летот за Киев, каде шпанскиот тим треба да го одигра натпреварот со Динамо во рамките на Лига Европа.

ВО ЖИВО: Силите за безбедност го окупираа плоштадот „Независност“ во Киев

А1 On - 19.02.2014

Силите за безбедност на Украина во текот на целата ноќ водеа судири со демонстрантите, кои го окупираа плоштадот „Независност“ во Киев, по најкрвавиот ден откако поранешната советска република објави ...

Валенсија мора да патува за Киев

Оn.net - 19.02.2014

Протестите кои со себе до сега однесоа 25 животи во Киев очигледно не се доволна причина за УЕФА уште сега да го одложи дуелот помеѓу Динамо и Валенсија, кој е закажан за утре.

Во Украина утре Ден на жалост поради убиството на 26 лица

А1 On - 19.02.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович го прогласи четврток за Ден на жалост, откако во судирите помеѓу полицијата и демонстрантите во центарот на Киев загинаа 26 лица.

Папата повика на стоп за крвопролевањето во Киев

Inpress - 19.02.2014

Ватикан, 19. февруари 2014 (ИНПРЕС) Папата Франциск повика за запирање на новото насилство во Украина. Главата на римокатоличката црква упати апел до сите партии да "прекинат со секакви дејствија на ...

Ден на жалост во Украина

Inpress - 19.02.2014

Киев, 20. февруари 2014 (ИНПРЕС) Украинскиот претседател Виктор Јанукович го прогласи денешниот ден за ден на жалост во спомен на човечките жртви при масовните нереди во Киев.

(ВИДЕО) Украина: Се зацврстуваат барикадите пред новиот судир со полицијата

А1 On - 19.02.2014

Судири помеѓу полицијата и демонтрантите продолжуваат во Киев, последните информации говорат за најмалку 26 загинати и околу 300 серизоно повредени. Демонстрантите повторно се на полоштадот и се ...

Пожарот во Домот на синдикатите во Киев се проширил

Нетпрес - 19.02.2014

Пожарот во Домот на синдикатите на плоштадот „Независност“ во Киев се проширил. Густ црн чад и оган излегува од седмиот кат на зградата, пренесе „Униан“.

ВИДЕО: Погледнете како демонстрантите во Киев уништуваат тенк

Курир - 19.02.2014

Во немирите кои ја тресат Украина, забележан е и овој момент, во кој демонстрантите со молотови коктели уништуваат тенк. Ситуацијата во Киев се’ повеќе излегува од контрола.

БРУТАЛНО ВИДЕО: Тенк тргна кон демонстрантите во Киев а тие го залапија со молотови коктели

Сител - 19.02.2014

Власта во Украина тргна со тенкови на демонстрантите, а народот враќа со молотови коктели. Предупредуваме за вознемирувачка ...

Киев е воена зона: Динамо К. – Валенсија ќе се игра на Кипар

Екипа - 19.02.2014

УЕФА одлучи натпреварот од Лигата на Европа меѓу Динамо Киев и Валенсија да се игра в четврток во Никозија, со почеток од 19 часот. Во моментот градот Киев е воена зона, а претседателот на Украина, ...

ВИДЕО: Како демонстрантите во Киев уништуваат тенк со Молотов коктел

А1 On - 19.02.2014

Во немирите кои што се случуваат во Украина е забележен и овој момент, во кој демонстрантите со Молотов коктел уништуваат тенк. Ситуација во Украина се повеќе излегува од контрола.

Лига Европа: Динамо Киев и Валенсија ќе играат во Никозија

Макфакс - 19.02.2014

Натпреварот од шеснаесетфиналето во Лига Европа, кој во четврток во Киев треба да го одиграат Динамо и Валенсија, наместо во украинскиот главен град ќе се одигра во кипарскиот град Никозија.

Затишје пред бура во Украина

Алфа - 19.02.2014

Чад и оган е моменталната слика во центарот на Киев..Одекнуваат и експлозии во близина на плоштадот каде демонстрантите се поставени во обрач. Чад и оган е моменталната слика во центарот на Киев.

Украинското МВР тврди дека силите на редот не пукале врз демонстрантите

+инфо - 19.02.2014

Силите на редот на Украина не користат огнено оружје за да ги стават под контрола нередите во Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

Динамо Киев и Валенсија ќе ги одмерат силите во Никозија

24Фудбал - 19.02.2014

’Лос Че’ утрово се подготвуваше да отпатува за Киев за дуелот со Динамо во 1/16 – финалето од најмасовното европско натпреварување, но во последен момент нивниот лет беше откажан откако УЕФА одлучи ...

ВО ЖИВО: Во Киев загинаа најмалку 26 луѓе

Телеграф - 19.02.2014

Во градот Лвов војската и полицијата се повлекле, оставајќи зад себе оружје, опрема и муниција, кои сега се во рацете на демонстрантите Претставници на украинската влада денеска соопштија дека бројот ...

Динамо Киев и Валенсија ќе играат во Кипар

Дерби - 19.02.2014

Шеснаесетфиналниот натпреварот помеѓу Динамо Киев и Валенсија во рамките од Лига Европа ќе се одигра во Кипар, Никозија, откако поради воената ситуација во Киев не беше загарантирана безбедонста на ...

ЛЕ:Динамо домаќин на Валенсија во Никозија

Алфа - 19.02.2014

Немирите во Украина се причина што еден од мечевите од 1/8 финалето во Лигат ана Европа ќе се игра на Кипар. Станува збр за пресметката меѓу Динамо Киев и Валенсија која наместо во украинската ...

Динамо Киев утре ќе биде домаќин во Лига Европа во Никозија

МКД - 19.02.2014

Европската фудбалска унија (УЕФА) донесе одлука Динамо Киев да игра на неутрален терен во шеснаестинафиналето во Лига Европа поради хаосот што се случува во украинскиот главен град, каде по ...

Во Украина анти-терористичка операција

Р.С.Европа - 19.02.2014

За операцијата, на национално ниво, бил информиран претседателот Јанукович. Во Киев, на плоштадот на Независноста и натаму тенично Украинската служба за безбедност соопшти дека на национално ниво ...

Киев во пламен, полицијата во напад

Алфа - 19.02.2014

По неколку часа релативен мир во центарот на Киев, повторно нови судири меѓу полицијата и демонстрантите. По неколку часа релативен мир во центарот на Киев, повторно нови судири меѓу полицијата и ...

ВИДЕО/ФОТО: Беспилотно летало го сними хоророт во Киев

Press24 - 19.02.2014

Според последните информации, демонстрантите заплениле 1500 парчиња долги цевки и околу 10,000 куршуми. Фотографиите и видео материјалот од Украина се главна вест на сите светски и водечки медиуми.

(ВИДЕО) Бомби и Камења: Опозиција се подготвува за вечерашниот судир со полицијата

А1 On - 19.02.2014

Украинската опозиција соопшти дека има сознанија дека ќе се случи нов напад на полицијата на плоштадот Независност во центарот на Киев. Поради тоа демонстрантите се подготвуваат за новиот судир, така ...

ЛИГА ЕВРОПА: Динамо Киев и Валенсија ќе играат на Кипар

Телеграф - 19.02.2014

Нередите во главниот град на Украина го преместија мечот од Лигата на Европа, па Динамо Киев ќе ја пречека Валенсија во Никозија Една средба од 1/16 финалето во Лигата на Европа нема да се одигра на ...

Насилството од Киев ги запали градовите низ цела Украина (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 19.02.2014

Демонстранти ги напаѓаат полициските и владините објекти низ цела Украина, палејќи згради, расфрлајќи документи и уништувајќи го мебелот. Во западниот град Лвов тие прогласиле своја автономна ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Украина изрешетана жена сред улица

Press24 - 19.02.2014

Еден од најстрашните инциденти за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Украина е оној кој што се случил пред зградата на службата за безбедност, Една жена беше целосно изрешетана ...

Дваесет и пет загинати во Киев меѓу нив и еден новинар

Алфа - 19.02.2014

Дваесет и пет луѓе загинаа во судирите во Киев меѓу демонстранти и силите за безбедност, соопшти официјално украинското Министерство за здравство. Дваесет и пет луѓе загинаа во судирите во Киев меѓу ...

Нема фудбал во Киев

Спортклуб - 19.02.2014

Европската куќа на фудбалот, УЕФА, одлучи да го помести местото на одигрување на натпреварот помеѓу Динамо Киев и Валенсија. Мечот кој се игра во рамки на 1/16 финалето во Лигата на Европа, УЕФА ...

БЕЗ МИЛОСТ: Жена изрешетена среде улица во Киев (ФОТО)

Курир - 19.02.2014

Еден од најстрашните инциденти се случи пред зградата на Службата за безбедност. Во текот на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев досега загинаа 26 лица, а повредени се скоро 800.

Пентагон и НАТО бараат воздржаност од украинската армија

Макфакс - 19.02.2014

Челниците на НАТО во средата на украинското раководство да се воздржи од употреба на воена сила против демонстрантите, а американското министерство за одбрана го повтори предупредувањето за ...

Дваесет и пет загинати во Киев, на улиците вистина војна

Економски - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 ...

Дмитриј Кисељов: За крвта пролиена во Украина одговорен е Западот

Руска реч - 19.02.2014

„Убиените во Киев веќе се повеќе од дваесет. Ранети се стотици. Тоа е крв врз рацете на високите западни претставници кои во текот на посетата и состанокот со лидерите на украинската опозиција ги ...

Валенсија го одложи летот за Киев

Сител - 19.02.2014

Шпанскиот фудбалски клуб Валенсија го одложи летот за Киев каде што треба да игра натпревар со Динамо во 1/16финалето од УЕФА Европа лигата. Одлуката доаѓа по ново настанатата состојба во Украина и ...

Валенсија го одложи летот за Киев

А1 On - 19.02.2014

Шпанскиот фудбалски клуб Валенсија го одложи летот за Киев каде што треба да игра натпревар со Динамо во 1/16финалето од УЕФА Европа лигата. Одлуката доаѓа по ново настанатата состојба во Украина и ...

Валенсија го одложи летот за Киев

+инфо - 19.02.2014

Шпанскиот фудбалски клуб Валенсија го одложи летот за Киев каде што треба да игра натпревар со Динамо во 1/16финалето од УЕФА Европа лигата. Одлуката доаѓа по ново настанатата состојба во Украина и ...

КИЕВ: Силите за безбедност го окупираа плоштадот „Независност“

Телеграф - 19.02.2014

Во близина на плоштадот горат неколку згради меѓу кои и зградата на синдикатите што ја користеа демонстрантите за свој штаб Силите за безбедност на Украина во текот на целата ноќ водеа судири со ...

Неизвесен утрешниот напревар Динамо Киев - Валенсија

Р.С.Европа - 19.02.2014

Шпанскиот фудбалски клуб Валенсија го одложи летот за Киев каде што треба да игра натпревар со Динамо во 16 финалето од УЕФА Европа лигата. Одлуката доаѓа по ново настанатата состојба во Украина и ...

УКРАИНА: МВР тврди дека силите на редот не пукале врз демонстрантите

Телеграф - 19.02.2014

Одговорноста за опожарувањето на Домот на синдикатите во Киев е на активисти од движењето „Десен сектор“, додава украинското МВР. Од пожарот се спасени 41 лице, а седум се хоспитализирани Силите на ...

ВО ЖИВО: Крв на улиците во Украина - најмалку 25 мртви

Press24 - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа, од кои 13 демонстранти и 12 полицајци, во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти.

ВИДЕО Во Киев испратена воздушно-десантна единица, 25 убиени

+инфо - 19.02.2014

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев, јави ИТАР-ТАСС. Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово.

КИЕВ: Министерот за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица

Телеграф - 19.02.2014

Во немирите загинаа повеќе од 25 цивили, девет полицајци и новинар на дневниот весник „Вест“, кој бил и повреден во демонстрациите од кои известувал во јануари Украинскиот министер за одбрана издал ...

Се подготвува воздушен десант врз демонстрантите во Киев!

Сител - 19.02.2014

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев, јави ИТАР-ТАСС. Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово.

Поради протестите, Валенсија го одложи летот во Киев

Курир - 19.02.2014

Шпанскиот фудбалски клуб Валенсија го одложи летот за Киев каде што треба да игра натпревар со Динамо во 1/16финалето од УЕФА Европа лигата. Одлуката доаѓа по ново настанатата состојба во Украина и ...

Лига Европа: Динамо Киев и Валенсија ќе играат во Никозија

Кајгана - 19.02.2014

Натпреварот од шеснаесетфиналето во Лига Европа, кој во четврток во Киев треба да го одиграат Динамо и Валенсија, наместо во украинскиот главен град ќе се одигра во кипарскиот град Никозија.

ЛЕ: Динамо Киев се сели на Кипар!

Сител - 19.02.2014

Натпреварот од шеснаесетфиналето во Лига Европа, кој во четврток во Киев треба да го одиграат Динамо и Валенсија, наместо во украинскиот главен град ќе се одигра во кипарскиот град Никозија.

Поради нередите Динамо Киев и Валенсија ќе играат во Никозија

Спортски - 19.02.2014

Натпреварот од шеснаесетфиналето во Лига Европа, кој во четврток во Киев треба да го одиграат Динамо и Валенсија, наместо во украинскиот главен град ќе се одигра во кипарскиот град Никозија.

Поради нередите Динамо Киев и Валенсија ќе играат во Никозија

Таратур - 19.02.2014

Натпреварот од шеснаесетфиналето во Лига Европа, кој во четврток во Киев треба да го одиграат Динамо и Валенсија, наместо во украинскиот главен град ќе се одигра во кипарскиот град Никозија.

Националната телевизија падна во рацете на демонстрантите - најавена антитерористичка операција

Press24 - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

Демонстрантите влегоа во украинската државна телевизија

Курир - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

Демонстрантите ја зазедоа зградата на украинската државна телевизија

+инфо - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

Демонстрантите ја зазедоа зградата на украинската државна телевизија

А1 On - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

ВИДЕО 18+: Изрешетана жена во протестите во Украина

Сител - 19.02.2014

Еден од најстрашните инциденти за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Украина е оној кој што се случил пред зградата на службата за безбедност.

Хаос во Киев- 25 загинати изминатата ноќ

МРТ - 19.02.2014

Според најновите информации, во судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Киев изминатата ноќ загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 полицајци и петмина ...

Најмалку 18 жртви и над 500 повредени во немирите во Киев

Кирилица - 19.02.2014

Најмалку 18 луѓе од кои седуммина полицајци, загинаа во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти. Министерството за здравство соопшти дека во ...

ВО ЖИВО: Центарот на Киев во пламен, 25 лица загинаа

Телеграф - 19.02.2014

Во немирите загинаа девет полицајци и новинар на дневниот весник „Вест“, кој бил и повреден во демонстрациите од кои известувал во јануари Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија ...

Најмалку 25 жртви во Киев, центарот во пламен – следете „во живо“ што се случува

Таратур - 19.02.2014

Плоштадот на Независноста во Киев утрово е во пламен, по жестоките судири на полицијата и демонстрантите во кои, според последните извештаи, има најмалку 25 жртви.

ВИДЕО: Дваесет и пет загинати во новиот бран насилства во Киев

А1 On - 19.02.2014

Најмалку 18 луѓе од кои седуммина полицајци, загинаа во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти. Министерството за здравство соопшти дека во ...

Крвава ноќ во Киев: Најмалку 25 мртви, стотици се борат за живот (ФОТО)

Курир - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа, од кои 13 демонстранти и 12 полицајци, во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти.

Украина: Се пребројуваат жртвите на Мајдан

Кајгана - 19.02.2014

Според последните податоци од Киев, во судирите меѓу радикалните демонстранти и полициските сили во центарот на украинската престолнина кои продолжија синоќа, бројот на загинатите се приближува кон ...

Медиуми: Запалени државни згради во Киев и западот од земјата, радикалите подготвуваат напад

Макфакс - 19.02.2014

Спроти заградата на Управата на полицијата на Киев се ноќта кон средата собрани меѓу 250 и 300 ткн „титушки" во опрема карактеристична за припадниците групите од ткн Самоодбрана на Мајдан, со шлемови ...

Јанукович ја обвини опозицијата за насилствата,судирите продолжуваат

Р.С.Европа - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович ги повика опозициските лидери да се дистанцираат од „радикалите“ предупредувајќи дека ако тоа не го сторат тогаш тој поинаку ќе разговара со нив.Во изјавата ...

КИЕВ: Најмалку 18 жртви и над 500 повредени во немирите

Телеграф - 19.02.2014

Според властите повредени се најмалку 500 луѓе од кои 300 припадници на полицијата. Опозициски активисти укажуваат дека цифрата на повредени е над илјада Најмалку 18 луѓе од кои седуммина полицајци, ...

Украина: Се пребројуваат жртвите на Мајдан

Макфакс - 19.02.2014

Според последните податоци од Киев, во судирите меѓу радикалните демонстранти и полициските сили во центарот на украинската престолнина кои продолжија ноќта кон средата бројот на загинатите се ...

Дваесет и пет загинати во новиот бран насилства во Киев

Сител - 19.02.2014

Дваесет и пет луѓе загинаа во судирите во Киев меѓу демонстранти и силите за безбедност, соопшти официјално украинското Министерство за здравство. Во болница се примени 241 лице меѓу кои и 79 ...

(ФОТО) Киев: Најмалку 25 жртви, центарот во пламен

Нетпрес - 19.02.2014

Плоштадот на Независноста во Киев утрово е во пламен, по жестоките судири на полицијата и демонстрантите во кои, според последните извештаи, има најмалку 25 жртви.

25 лица загинаа а стотици се повредени во немирите во Киев

Нова ТВ - 19.02.2014

Бројката на жртви во немирите во Киев, до кој дојде по жестоките судири на полицијата со демонстрантите ноќва се искачи на 25. Меѓу жртите е и еден новинар.

Киев исцрпувачки битки- 25 убиени, 1000 повредени

Нова ТВ - 19.02.2014

Цела ноќ исцрпувачки борби во Киев. Во раните утрински часови сеуште бранителите се спротивставуваа на жестоките напади на специјалните полициски сили Беркут кои на плоштадот Мајдан на едно место ...

Дваесет и пет загинати во Киев, центарот на градот во пламен

Кирилица - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 ...

Повторно немири во Киев, убиени над 20 лица

Inpress - 19.02.2014

Киев, 19. февруари 2014 (ИНПРЕС) Украинскиот претседател Виктор Јанукович ги повика лидерите на опозицијата да се оградат од радикалите и ги предупреди поинаку да пристапуваат.

25 мртви во немирите во Киев, разговорите меѓу владата и опозицијата неуспешни (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 19.02.2014

Најмалку 25 лица се мртви во Киев - хаосот се врати во украинскиот главен град, откако демонстрантите ја нападнаа полицијата, освојуваа згради, палеа возила и автомобилски гуми.

Во Киев загинаа 25. лица, меѓу нив и еден новинар

Inpress - 19.02.2014

Киев, 19. февруари 2014 (ИНПРЕС) Бројот на загинатите во судирите во Киев достигна 25 лица, соопштуваат од украинското Министерство за здравство. 241 лица се сместени во болница, од кои 79 полицајци ...

ВИДЕО: Војна на улиците во Киев - погледнете што се случуваше

Press24 - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев ескалираа во текот на ноќта и утрово. Според податоците од украинското министерство за здравство, 25 лица го загубија животот, а 241 се примени во ...

Силите за безбедност го окупираа плоштадот „Независност“ во Киев

Сител - 19.02.2014

Силите за безбедност на Украина во текот на целата ноќ водеа судири со демонстрантите, кои го окупираа плоштадот „Независност“ во Киев, по најкрвавиот ден откако поранешната советска република објави ...

Хаос ја разорува Украина, во најкрвавиот ден откако Јанукович ја одби ЕУ (ФОТО)

МКД - 19.02.2014

„Хаос“ во Украина, пишува Њујорк тајмс , пренесувајќи дека антивладините протести еруптирале во најкрвавиот ден во Киев откако претседателот Виктор Јанукович го одбил договорот со ЕУ во ноември.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Демонстранти крвнички напаѓаат полицаец во Киев

Нетпрес - 19.02.2014

Тензично и опасно е во Киев, продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата. Досега загинаа 25 лица, меѓу кои девет се полицајци, а над 200 лица се здобиле со повреди.

Украинското МВР тврди дека полицијата не пукала врз демонстрантите

Press24 - 19.02.2014

Украинското Министерство за внатрешни работи соопшти дека силите на редот на Украина не користат огнено оружје, за да ги стават под контрола нередите во Киев.

ВИДЕО: Војна во живо, гледајте што се случува во Киев!

Сител - 19.02.2014

25 лица загинаа во судирите кои вчера избија меѓу демонстраните и полицијата во Киев, а неколку стотици се повредени, соопшти утрово украинското министерество за здравство.

ФОТО: Полицијата не пукала врз демонстрантите во Киев

Нетпрес - 19.02.2014

Соработниците на полицијата на Украина не користат огнено оружје, за да го спречат нередот во Киев, пренесе „ИТАР-ТАСС“, повикувајќи се на соопштение на украинското Министерство за внатрешни работи.

Украинското МВР тврди дека силите на редот не пукале врз демонстрантите

Сител - 19.02.2014

Силите на редот на Украина не користат огнено оружје, за да ги стават под контрола нередите во Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

ВИДЕО: ВО ЖИВО полицијата со водени топови против демонстрантите во Киев

Сител - 19.02.2014

На плоштадот во Киев полициајта се обидува да ги разбие демонстраните и да ги растурни нивните кампови. Силите на редот со водени топови удрија по демонстрантите, кои пак постојано палат гуми и други ...

Гори центарот на Киев

Алфа - 19.02.2014

Киев гори. Судирите помеѓу демонстрантите и полицијата не престануваат цели 24 часа. Бројот на жртви и повредени постојано расте, а болниците во градот немаат капацитет да ги згрижат сите повредени.

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев

А1 On - 19.02.2014

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев, јави ИТАР-ТАСС. Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово.

Киев: Нови судири со полицијата, студентите подготвија Молотови коктели

Макфакс - 19.02.2014

Демонстрантите и денеска се собраа на Плоштадот на независноста во Киев каде што почнаа нови судири со полицијата. Во жестоките пресметки кои траеја доцна до вечерта во вторникот загинаа најмалку 25, ...

Гори Киев, 25 убиени од нив девет се полицајци

Локално - 19.02.2014

Централниот плоштад во Киев утрово е во пламен, по ноќешните жестоки судири на полицијата со демонстрантите во кои, според последните извештаи, загинале најмалку 25 лица, а од нив девет се полицајци ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Демонстранти крвнички напаѓаат полицаец во Киев

Точка - 19.02.2014

Тензично и опасно е во Киев, продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата. Досега загинаа 25 лица, меѓу кои девет се полицајци, а над 200 лица се здобиле со повреди.

Следете ја ВО ЖИВО војната на улиците на Киев: Испратена воздушно-десантна единица во Киев, до сега 25 убиени

Бриф - 19.02.2014

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев, јави ИТАР-ТАСС. Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово.

25 загинати во Киев меѓу нив и еден новинар (Видео)

МК News - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 ...

Армијата на Украина доби право да користи оружје -се наоружале и демонстрантите!

Локално - 19.02.2014

Украинската служба за безбедност соопшти дека на национално ниво започнува анти – терористичка операција како одговор на најновите немири во кои најмалку 26 луѓе загинаа.

Демонстрантите ја зазедоа украинската државна телевизија

Република - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

ВИДЕО: Пукотници и жртви на улиците во Киев

Либертас - 19.02.2014

Украинските сили за безбедност почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, пренесуваат француските медиуми.

Војна низ улиците во Киев: Демонстрантите влегоа во украинската државна телевизија

Вечер Прес - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

Јанукович ги повика опозиционерите да се дистанцираат од „радикалите“

Локално - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович ги повика опозициските лидери да се дистанцираат од „радикалите“ предупредувајќи дека ако тоа не го сторат тогаш тој поинаку ќе разговара со нив.Во изјавата ...

(Видео) Во Киев испратена воздушно-десантна единица

Либертас - 19.02.2014

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев, јави ИТАР-ТАСС. Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово.

Киев: Нови судири со полицијата, студентите подготвија Молотови коктели

Тера - 19.02.2014

Демонстрантите и денеска се собраа на Плоштадот на независноста во Киев каде што почнаа нови судири со полицијата. Во жестоките пресметки кои траеја доцна до вечерта во вторникот загинаа најмалку 25, ...

Украинското МВР тврди дека силите на редот не пукале врз демонстрантите

Бриф - 19.02.2014

Силите на редот на Украина не користат огнено оружје, за да ги стават под контрола нередите во Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

Вознемирувачко видео: Убиена жена пред Државна безбедносната служба во Киев

МК News - 19.02.2014

Пред зградата на Државната безбедност во Киев, денеска беше убиена една жена, а уште двајца мажи беа ранети. Неколку илјади демонстранти се собраа пред оваа институција за да протестираат.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Застрелана жена пред зградата на полицијата во Киев

Бриф - 19.02.2014

Додека демонстрантите се обидуваат да влезат насилно во зградата на службата за безбедност во Киев, една жена е застрелана од огнено оружје. Ова видео е поставено на Ју тјуб, но предупредуваме дека ...

Фотографии од Украина на кои е овековечен ужасот кој моментално владее во државата

Точка - 19.02.2014

Според последните информации, помеѓу 26-те починати, има девет полицајци и еден новинар. Насилството во Украина продолжува да ескалира. Вчера вечер имало отворен судир помеѓу полицијата и ...

Вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ за Украина, се предлагаат санкции

Либертас - 19.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон свика вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ. Тема на расправа ќе биде ситуацијата во Украина.

(ФОТО) Ни утрото не донесе мир во Киев – најмалку 25 загинати!

Фактор - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа, а над 350 се повредени во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, кои траеја цела ноќ. Информацијата за жртвите ја потврди украинското Министерство за здравство.

Украинската полиција тврди дека не користела оружје против демонстрантите

Либертас - 19.02.2014

„Силите на редот на Украина не користат огнено оружје, за да ги стават под контрола нередите во Киев“ – соопштува украинското министерство за внатрешни работи.

Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан во Киев

Денешен - 19.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан, во центарот на Киев, цитиран од француските медиуми.

Најмалку 21 жртва и над 500 повредени во немирите во Киев

Денешен - 19.02.2014

Најмалку 21 лице загина, од кои 11 демонстранти и десет полицајци, во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти.

Валенсија го одложи летот за Киев

Бриф - 19.02.2014

Шпанскиот фудбалски клуб Валенсија го одложи летот за Киев каде што треба да игра натпревар со Динамо во 1/16финалето од УЕФА Европа лигата. Одлуката доаѓа по ново настанатата состојба во Украина и ...

Динамо Киев утре ќе биде домаќин во Кипар

Точка - 19.02.2014

Поради големите нереди во престолнината на Украина, натпреварот од Лига Европа помеѓу Динамо Киев и Валенсија ќе биде одигран во Никозија, Кипар. Во главниот град на Украина деновиве владее вистински ...

Вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ за Украина, се предлагаат санкции

Локално - 19.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон свика вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ. Тема на расправа ќе биде ситуацијата во Украина.

Пожарот во Домот на синдикатите во Киев се проширил

Точка - 19.02.2014

Пожарот во Домот на синдикатите на плоштадот "Независност" во Киев се проширил. Густ црн чад и оган излегува од седмиот кат на зградата, пренесе "Униан".

Украинското МВР -полицијата не пукаше врз демонстрантите

Локално - 19.02.2014

Силите на редот на Украина не користат огнено оружје, за да ги стават под контрола нередите во Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

Директен пренос од состојбата во Киев

Република - 19.02.2014

Состојбата во Киев, Украина не се смирува. Република го презема директниот телевизиски пренос на украинската Еспресо ТВ од главниот градски плоштад Маидан, каде е центарот на опозициските ...

Дваесет и пет загинати во новиот бран насилства во Киев

Бриф - 19.02.2014

Дваесет и пет луѓе загинаа во судирите во Киев меѓу демонстранти и силите за безбедност, соопшти официјално украинското Министерство за здравство. Во болница се примени 241 лице меѓу кои и 79 ...

КРВАВА НОЌ ВО КИЕВ: Најмалку 25 загинати! (ФОТО)

Sky - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа во судирите на полицијата и демонстрантите кои избија во Киев, соопшти утрово Министерството за здравје. Во соопштението се наведува дека 241 лице е хоспитализирано, меѓу кои ...

Полицијта доби дозвола да пука по демонстрантите – Следете во Живо

МК News - 19.02.2014

Ситуацијата во Украина ескалира. Полицијата денеска доби дозвола да користи огнено оружје, како би го ограничила движењето на демонстрантите кои и натаму се обидуваат да ги одбранат позициите на ...

Јанукович ќе се обрати на нацијата, најмалку 20 загинати во Киев

Фактор - 19.02.2014

Најмалку 20 лица го загубија животот денеска во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, објавиja локалните медиуми. Стотици луѓе се повредени.

ВО ЖИВО: Еве што се случува во Киев

Sky - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа во судирите на полицијата и демонстрантите кои избија во Киев, соопшти утрово Министерството за здравје. Во соопштението се наведува дека 241 лице е хоспитализирано, меѓу кои ...

Јанукович се заканува со употреба на сила, а досега се убиени 25 демонстранти

Вечер Прес - 19.02.2014

Јанукович истакнува дека досега се воздржувал од примена на сила и нудел дијалог за опозициските лидери, како и можност за избори, но советниците сега му препорачуваат да заземе тврд став Додека ...

Воена состојба во Киев: 14 лица загинале, на плоштадот одекнуваат експлозии

Точка - 19.02.2014

Во еден од најжестоките судири помеѓу демонстрантите и полицијата во Украина, во текот на денот биле убиени најмалку 14 лица, од кои шестмина се полицајци. Нередите се' уште траат.

Граѓанска војна во Украина

Тера - 19.02.2014

Украинската полиција тргнала во акција против демонстрантите на главниот киевски плоштад, а странските агенции јавуваат за зголемување на бројот на жртвите, кој порасна на 18, седум полицајци и 11 ...

Ситуацијата во Украина го одложи летот на Валенсија за Киев

Либертас - 19.02.2014

Шпанскиот фудбалски клуб Валенсија го одложи летот за Киев каде треба да го игра натпревар со Динамо во 1/16 финалето од УЕФА Европа лигата. Одлуката доаѓа по ново настанатата состојба во Украина и ...

Во Киев заземена државната телевизија

Либертас - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев. Демонстрантите палат оган околу пшрлоштадот за да го ...

Украина: Се пребројуваат жртвите на Мајдан

Тера - 19.02.2014

Според последните податоци од Киев, во судирите меѓу радикалните демонстранти и полициските сили во центарот на украинската престолнина кои продолжија ноќта кон средата бројот на загинатите се ...

Украина на работ на граѓанска војна: Најмалку 25 загинати, властите праќаат тенкови кон плоштадот

Точка - 19.02.2014

Украинските демонстранти денес повторно протестираат на централниот плоштад во Киев и се подготвуваат за нови судири со полицијата, откако вчера, во најкрвавиот ден откако Украина стекнала ...

Војна на улиците во Киев: Најмалку 25 убиени, меѓу кои и 7 полицајци

Република - 19.02.2014

Војната на улиците во Киев траеше цела ноќ. Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата има најмалку 25 загинати, меѓу кои и седум полицајци. Според руските медиуми сите полицајци биле убиени од ...

(ВИДЕО) Киев: Тенкот тргна на демонстрантите, тие го запалија со молотови коктели

Бриф - 19.02.2014

Власта во Украина тргна со тенкови на демонстрантите, а народот враќа со молотови ...

Во Киев заземена државната телевизија

Локално - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев. Демонстрантите палат оган околу пшрлоштадот за да го ...

(ВИДЕО) Крваво деноноќие во Украина, најмалку 25 загинати

Либертас - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинале дваесет и пет луѓе додека во болница биле примени 241 лице од кои и 79 ...

Киев во пламен, 25 жртви од нив девет се полицајци

Н.Македонија - 19.02.2014

Плоштадот на независноста во Киев утрово е во пламен, по жестоките судири на полицијата со демонстрантите во кои, според последните извештаи, загинале најмалку 25 лица, меѓу нив се девет полицајци ...

Демонстрантите влегоа во украинската државна телевизија

Н.Македонија - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, пренесува МИА Демонстрантите палат оган околу плоштадот ...

Украина на работ на граѓанска војна?

Н.Македонија - 19.02.2014

Ситуацијата во Киев ја достигнува критичната точка. Власта најавува дека ќе ја употреби војската против вооружените демонстранти. Демонстрантите ги заземаа зградите на државната телевизија, радиото ...

Протестите во Киев ескалираа во хаос – 25 мртви за една ноќ

365 - 19.02.2014

Според последните информации, во судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Киев изминатата ноќ загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 полицајци и петмина ...

Украина: 25 загинати и нова акција на полицијата

eReporter - 19.02.2014

Украинското министерство за здравство потрврди дека во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев загинале 25 лица, меѓу кои и новинар на украинскиот дневник „Вести“.

Шпанска Валенсија не отпатува за Киев

Lider - 19.02.2014

Шпанскиот фудбалски клуб Валенсија го одложи летот за Киев каде што треба да игра натпревар со Динамо во 1/16финалето од УЕФА Европа лигата. Одлуката доаѓа по ново настанатата состојба во Украина и ...

Се испраќа воздушна единица над Киев

Lider - 19.02.2014

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев, јави ИТАР-ТАСС. Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово.

ВИДЕО: Киев во пламен

Идивиди - 19.02.2014

/ Киев, 19 февруари 2014 (МИА) – Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се ...

Демонстрантите ја зазедоа зградата на украинската државна телевизија

Lider - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

Kиев: Во немирите загинаа најмалку 21 лице, 500 се повредени/Видео

Lider - 19.02.2014

Најмалку 21 лице загина, од кои 11 демонстранти и десет полицајци, во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти.

Нови судири во Киев - запалена зградата на партијата на Јанукович

Канал5 - 18.02.2014

По неколкунеделно затишје, нови судири на полицијата и демонстрантите во Киев. Ситуацијата утрово ескалираше со заземање на зградата на партијата на претседателот Јанукович, а дел од неа е и запалена ...

Ситуацијата во Украина на раб на трагедија

Утрински - 18.02.2014

Специјално за Утрински весник Киев. - Денешниот ден во Украина почна во очекување на заседавањето на парламентот на кое што, меѓу другото, требаше да се гласа и за предлогот на опозицијата за измена ...

Тројца демонстранти загинати, над 150 повредени во денешните судири во Киев

24 Вести - 18.02.2014

Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во украинската престолнина Киев денеска погинаа најмалку тројца опозициски демонстранти, а околу 150 се повредени, од кои неколкумина потешко, соопштија ...

Киев: Тројца мртви, 150 повредени

Канал5 - 18.02.2014

Опозициските демонстранти во Киев го зазеле партиското седиште на претседателот Јанукович. Тврдат дека има тројца загинати, а 150 повредени во протестот.

Ескалираа протестите во Киев - има загинати и повредени

Телма - 18.02.2014

Најмалку три лица загинаа, а помеѓу 150 и 200 се ранети или повредени во денешната офанзива на украинската опозиција врз владините институции во Киев.

Повторно хаос во Украина, најмалку 9 загинати

24 Вести - 18.02.2014

Најмалку 9 лица загинаа а стотици беа повредени во жестокиот судир меѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Киев, а безбедносните сили на Украина тргнаа во нова офанзива против илјадниците ...

Видео: Гори плоштадот „Независност“ во Киев

Канал5 - 18.02.2014

- Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Нови судири во центарот на Киев

Алсат-М - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Нови судири во центарот на Киев

24 Вести - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом за да го зајакнат притисокот врз шефот на ...

Нови судири во центарот на Киев

Утрински - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Тројца загинати и 150 повредени во судирите во Киев

Утрински - 18.02.2014

Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во украинската престолнина Киев денеска загинаа најмалку тројца опозициски демонстранти, а околу 150 се повредени, од кои неколкумина потешко, соопштија ...

Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот во Киев

24 Вести - 18.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан, во центарот на Киев, цитиран од француските медиуми.

Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот во Киев

Канал5 - 18.02.2014

Како што пренесуваат француските медиуми, Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко денеска ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан, во центарот на Киев.

Во демонстрациите во Киев загинаа најмалку девет лица

Утрински - 18.02.2014

Најмалку девет лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави британска телевизија Би-Би-Си, а украинската министерка за правда Елена Лук ги обвини лидерите на ...

Фото+Видео: Драматично во Киев – 13 мртви и стотици повредени

Канал5 - 18.02.2014

Најмалку 13 луѓе се убиени во денешните жестоки немири во Киев, а меѓу нив и шест полицајци, додека стотици лица се повредени. Судирите на демонстрантите и полицијата се уште траат – демонстрантите ...

ВО ЖИВО: Украинските сили за безбедност упаднаа на плоштадот „Независност“

Утрински - 18.02.2014

Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Украинските сили го нападнаа опозицискиот камп во Киев

Телма - 18.02.2014

Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Нови судири во центарот на Киев

Алфа - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Видео: Жестоки судири во Киев, најмалку 5 загинати

Таратур - 18.02.2014

По тринеделното затишје Киев повторно потсетува на воена зона. Опозициските демонстранти го запaлија седиштето на Партијата на регионите на претседателот Јанукович но вистинската драма започна кога ...

Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан во Киев

+инфо - 18.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан, во центарот на Киев, јавуваат француските медиуми.

Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан во Киев

Сител - 18.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан, во центарот на Киев, цитиран од француските медиуми.

Во демонстрациите во Киев погинаа најмалку седум лица, 150 се повредени (ДПЛ)

Сител - 18.02.2014

Најмалку седум лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави британска телевизија Би-Би-Си, а украинската министерка за правда Елена Лукашс ги обвини лидерите на ...

КИЕВ: Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот

Телеграф - 18.02.2014

Еден полицаец денеска е убиен во Киев во судирите со активистите на опозицијата, соопшти украинското МВР Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот ...

Нови судири во центарот на Киев

Сител - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан во Киев

А1 On - 18.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан, во центарот на Киев, цитиран од француските медиуми.

Нови судири во Киев

Телеграф - 18.02.2014

Околу 20.000 главно мирни демонстранти утрово тргнаа во протестен марш од Плоштадот на независноста во Киев кон зградата на Парламентот, барајќи гласање за реформите со кои овластувањата на ...

ВРИЕ ВО КИЕВ: Најмалку 7 загинати и 150 повредени

Телеграф - 18.02.2014

Украинската министерка за правда Елена Лукашс ги обвини лидерите на опозицијата за насилството Најмалку седум лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави ...

Ештон: Спогодбата за асоцијација меѓу Украина и ЕУ не е закана за односите меѓу Киев и Москва

Нетпрес - 18.02.2014

Високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Кетрин Ештон, смета дека договорот за асоцијација меѓу Украина и Европската унија не претставува закана за ...

Киев - демонстрантите го завзедоа седиштето на партијата на Јанукович

Р.С.Европа - 18.02.2014

Анти – владините демонстранти го нападнаа и го завзедоа седиштето на „Партијата на Регионите“ на претседателот Виктор Јанукович. Тие фрлаа молотови коктели и ги искршија прозорците.

Десет демонстранти и тројца војници се повредени при судирите во Киев

Нетпрес - 18.02.2014

За време на судирите меѓу демонстрантите и силите за безбедност пред украинскиот Парламент во Киев се повредени 10 демонстранти, од кои еден е со откината рака, пренесе изданието „Лига“.

Брисел вознемирен од настаните во Киев, се појавија лица со калашникови

Кајгана - 18.02.2014

Високата претставничка на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон е силно вознемирена од развојот на ситуацијата во Киев, се истакнува во нејзината писмена ...

„Баткившчина“: Убиени се тројца демонстранти во Киев

Нетпрес - 18.02.2014

Украинската партија „Баткившчина“ (Татковина), објави дека се убиени тројца демонстранти во Киев, јави „Обозревател“. „Има три трупа во офицерскиот дом, на наши луѓе.

Тројца демонстранти загинале во Киев

Р.С.Европа - 18.02.2014

Анти владините демонстранти се судрија со полицијата во Киев при што дојде до најголеми насилство за изминативе неколку недели. При тоа, најмалку 3 демонстранти биле убиени.

Седум лица загинаа а 150 се повредени во демонстрациите во Киев

Економски - 18.02.2014

Најмалку седум лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави британска телевизија Би-Би-Си, а украинската министерка за правда Елена Лукашс ги обвини лидерите на ...

ВИДЕО, ФОТО: Жестоки судири во Киев, има загинати

Р.С.Европа - 18.02.2014

Анти владините демонстранти се судрија со полицијата во Киев при што дојде до најголеми насилствa за изминативе неколку недели. Хаос низ улиците на градот.

Украинска криза: Тројца убиени , седумина сериозно повредени

Нова ТВ - 18.02.2014

Тројца демонстранти починаа, а седум други беа сериозно повредени за време на протестите во вторник во Киев, изјави за Си-Ен-Ен член на украинската парламентарна опозиција.

Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот во Киев

Економски - 18.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан, во центарот на Киев, цитиран од француските медиуми.

Нови судири во Киев

Економски - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев и утрово полицијата се судри со неколку илјади демонстранти кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот на ...

Видео: Жестоки судири во Киев, тројца загинати

Кајгана - 18.02.2014

Во денешните конфликти меѓу украинската полиција и демонстрантите во Киев се убиени три лица, додека 150 се повредени, пренесува AFP. Полицијата употребила солзавец, димни бомби и гумени куршуми за ...

Протестите во Киев ескалираат- три лица загинаа

Press24 - 18.02.2014

Протестите во Украина не стивнуваат. Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во украинската престолнина Киев денеска погинаа најмалку тројца опозициски демонстранти, а околу 150 се повредени, од ...

Тројца загинати, 150 повредени во жестоките протести во Киев

Макфакс - 18.02.2014

Опозиционите активисти тврдат дека во протестите во Киев во вторник загинале три, а повредени се 150 лица. Лекарите од редовите на опозицијата кои во полска болница ги згрижуваат повредените ...

Најмалку седум загинати, над 200 повредени - украинската опозиција тргна на парламентот

Алфа - 18.02.2014

По тринеделното затишје Киев повторно потсетува на воена зона. Опозициските демонстранти го запaлија седиштето на Партијата на регионите на претседателот Јанукович но вистинската драма започна кога ...

Нови судири во центарот на Киев

А1 On - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Нов бран немири во Киев: во демонстрантите пукале снајперисти, загинале четири лица? (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 18.02.2014

Неколку илјади демонстранти се судриле со полицијата денес во близина на зградата на украинскиот парламент, во првиот насилен судир во Киев по три недели, јавува Раша тудеј .

Нови судири меѓу демонстрантите и полицијата во Украина, најмалку тројца загинати

Радио МОФ - 18.02.2014

Најмалку тројца демонстрани загинаа во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кои денеска ескалираа во Киев. Околу 150 демонстранти се повредени, соопшти лекарската служба од редовите на ...

Жестоки демонстрации во Киев, неколкумина загинати

Р.С.Европа - 18.02.2014

Антивладини демонстранти денеска во Киев се судрија со украинската полиција во најжестоките нереди во изминативе неколу недели. Полицијата соопшти дека најмалку пет цивили загинале, додека неколу ...

Во демонстрациите во Киев загинаа најмалку седум лица, 150 се повредени

+инфо - 18.02.2014

Најмалку седум лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави британска телевизија Би-Би-Си, а украинската министерка за правда Елена Лукашс ги обвини лидерите на ...

Брисел длабоко вознемирен од вестите за пет загинати во Киев, се појавија лица со „калашникови"

Макфакс - 18.02.2014

Високата претставничка на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон е силно вознемирена од развојот на ситуацијата во украинската престолнина Киев, се истакнува во ...

Кличко ги замоли жените и децата да го напуштат плоштадот во Киев

Press24 - 18.02.2014

Како што пренесуваат француските медиуми Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко денеска ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан, во центарот на Киев.

ЕУ и САД со осуда за насилствата во Киев

Р.С.Европа - 18.02.2014

Шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон ги осуди денешните насилства во Киев и побара од полицијата и од антивладините демонстранти да го продолжат дијалогот.

САД не исклучуваат санкции против оние што го разгореа насилството во Украина

Макфакс - 18.02.2014

САД сметаат дека политичката криза во Украина треба да биде надмината преку дијалог, и не исклучуваат санкции против оние коишто го разгореа насилството, напиша на својот микроблог на Twitter ...

Расте крвавиот биланс во Киев: Девет жртви и 150 повредени

Нетпрес - 18.02.2014

Во судирите на демонстрантите и полицијата во Киев загинаа девет лица, меѓу кои двајца полицајци, а околу 150 се повредени, јавува „Раша тудеј“. Опозиционите демонстранти го зазеле партиското седиште ...

Растe бројот на жртвите во Киев

Макфакс - 18.02.2014

Според украинските медиуми во насилствата што избувнаа во вторникот во центарот на престолнина Киев убиени се осум лица и двајца полицајци настрадани од огнено оружје Министерството за внатрешни ...

КИЕВ ВО ПЛАМЕН: Вооружени луѓе на улиците (ВО ЖИВО)

Телеграф - 18.02.2014

Според податоците на локалните медиуми, кон центарот на Киев се упатиле неколку оклопни транспортери. Таму сега има околу 20.000 лица Како што пренесува украинската телевизија „Еспресо“, која во ...

ВИДЕО Украинските сили за безбедност упаднаа на плоштадот „Независност“

+инфо - 18.02.2014

Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Седум полицајци меѓу 18-те мртви во Киев, центарот на градот гори (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 18.02.2014

Најмалку 18 лица се мртви во Киев - хаосот се врати во украинскиот главен град, откако демонстрантите ја нападнаа полицијата, освојуваа згради, палеа возила и автомобилски гуми.

Полицијата упадна во центарот на Киев

Алфа - 18.02.2014

Вистинска војна во Украина. Силите за безбедност упаднаа на плоштадот на независноста и започнаа акција против разбеснетите демонстранти. Урнат е главниот протестен камп на демонстрантите.

Украинските сили за безбедност упаднаа на плоштадот „Независност“

А1 On - 18.02.2014

Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Центарот на Киев е во пламен, девет лица загинаа стотици се повредени

Нова ТВ - 18.02.2014

Центарот на Киев е во пламен. Вечерва дојде до нова ескалација на судирите меѓу демонстрантите и полицијата. Бројот на загинати се качи на девет од кои седум демонстранти и двајца полицијаци.

ФОТО: Киев во пламен, убиени шест полицајци, стотици е борат за живот

Курир - 18.02.2014

Украинската полиција тргна во акција против демонстрантите, растерувајќи ги со водени топови и шок бомби. Водачот на опозицијата Владимир Кличко им нареди на жените и децата да го напуштат плоштадот.

Шест полицајци убиени во Киев, пет нови жртви на Мајдан

Макфакс - 18.02.2014

Шест припадници на полициjaтa се убиени во безредијата кои избувнаа во вторникот во Киев, при што вкупно се повредени повеќе од 200 луѓе од кои половината се припадници на безбедносните сили, соопшти ...

ВИДЕО: Демонстрантите линчуваа полицаец во Киев

Курир - 18.02.2014

Дел од руските медиуми објавија видео на кое се гледа полицаец кого демонстрантите најпрво го гаѓаат со камења, а потоа го удираат со палки за време на денешните судири во Киев, каде има најмалку 15 ...

ВИДЕО Најмалку тројца демонстранти убиени во денешните протести во Киев, 150 се повредени

+инфо - 18.02.2014

Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во украинската престолнина Киев денеска загинаа најмалку тројца опозициски демонстранти, а околу 150 се повредени, од кои неколкумина потешко, соопштија ...

ВОЈНА ВО КИЕВ: Најмалку тројца загинати (ВИДЕО)

Телеграф - 18.02.2014

Лекарите кои во полската болница ги згрижуваат повредените опозиционери, изјавија дека повеќето луѓе се повредени од шок-бомби Најмалку тројца демонстранти загинале на денешните судири меѓу ...

ВО ЖИВО: Демонстрантите убија шест полицајци во Украина - Војната на улиците продолжува

Сител - 18.02.2014

Силите за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност" во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Следете ВО ЖИВО: Граѓанска војна во Украина, државата на раб од општ хаос!

Курир - 18.02.2014

Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност" во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Во денешните судири во Киев погинаа најмалку тројца демонстранти, 150 се повредени

Сител - 18.02.2014

Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во украинската престолнина Киев денеска погинаа најмалку тројца опозициски демонстранти, а околу 150 се повредени, од кои неколкумина потешко, соопштија ...

ЖИВО: Киев во пламен – Шест полицајци убиени

А1 On - 18.02.2014

Шест припадници на полициjaтa се убиени во безредијата кои избувнаа во вторникот во Киев, при што вкупно се повредени повеќе од 200 луѓе од кои половината се припадници на безбедносните сили, соопшти ...

Во денешните судири во Киев погинаа најмалку тројца демонстранти, 150 се повредени

А1 On - 18.02.2014

Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во украинската престолнина Киев денеска погинаа најмалку тројца опозициски демонстранти, а околу 150 се повредени, од кои неколкумина потешко, соопштија ...

Киев: 18 мртви, полицијата напаѓа

Фактор - 18.02.2014

Украинската полиција крена во акција против демонстрантите на главниот плоштад во Киев. Расте и бројот на повредени. RT пренесува дека со сега се загинати 18 луѓе, седум полицајци и 11 демонстранти.

Тројца мртви во Киев, Русија го обинува Западот за насилствата

Либертас - 18.02.2014

Тројца демонстранти се убиени, a околу 150 повредени во денешните судири на демонстрантите со безбедносните сили во Киев. Протестите на опозицијата почнаа мирно.

(ЖИВО) Украина подговена на најлошото – Кличко побара од жените и децата да се тргнат од плоштадот!

Локално - 18.02.2014

Најмалку девет лица се убиени во денешните жестоки немири во Киев, а меѓу нив и двајца полицајци, додека 150 лица се повредени. Судирите на демонстрантите и полицијата се уште траат – демонстрантите ...

(ВИДЕО) Крвави демонстрации во Киев: Убиени најмалку седум лица, 150 се повредени

Бриф - 18.02.2014

Најмалку седум лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави британска телевизија Би-Би-Си, а украинската министерка за правда Елена Лукашс ги обвини лидерите на ...

Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан во Киев

Бриф - 18.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан, во центарот на Киев. -Ги молам жените и децата да го напуштат Мајдан.

Најмалку тројца загинати и 150 повредени на протестите во Киев

Денешен - 18.02.2014

Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во украинската престолнина Киев денеска погинаа најмалку тројца опозициски демонстранти, а околу 150 се повредени, од кои неколкумина потешко, соопштија ...

Десет демонстранти и тројца војници се повредени при судирите во Киев

Точка - 18.02.2014

За време на судирите меѓу демонстрантите и силите за безбедност пред украинскиот Парламент во Киев се повредени 10 демонстранти, од кои еден е со откината рака, пренесе изданието "Лига".

Во денешните судири во Киев загинаа најмалку тројца демонстранти, 150 се повредени

Република - 18.02.2014

Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во украинската престолнина Киев денеска погинаа најмалку тројца опозициски демонстранти, а околу 150 се повредени, од кои неколкумина потешко, соопштија ...

"Баткившчина": Убиени се тројца демонстранти во Киев

Точка - 18.02.2014

Украинската партија "Баткившчина" (Татковина), објави дека се убиени тројца демонстранти во Киев, јави "Обозревател". „Има три трупа во офицерскиот дом, на наши луѓе.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО Демонстрантите линчуваа полицаец во Киев

Бриф - 18.02.2014

Руските медиуми објавија видео на кое се гледа украински полицаец кого демонстрантите го гаѓаат со камења, а потоа го маваат со палки за време на денешните судири во Киев, каде има најмалку седум ...

Уште едно вознемирувачко видео: Убиен уште еден украински полицаец

Sky - 18.02.2014

Уште едно ужасно видео ни доаѓа од нередите во Украина. Имено, демонстрантите вршат жесток напад врз полициските сили во Киев, при што повредуваат еден полицаец, најпрвин со камења а потоа со палки.

(ВИДЕО) Киев повторно гори – убиени тројца демонстранти!

Фактор - 18.02.2014

Тројца демонстранти се убиени во обновените судири меѓу демонстрантите и полицијата на улиците на Киев, тврдат претставници на украинската опозиција. Најмалку 150 демонстранти се повредени, од кои 30 ...

Украинската милиција ги мобилизирала сите резерви за расчистување на барикадите во Киев (видео)

Република - 18.02.2014

Министерството за внатрешни работи на Украина прогласи мобилизација на милицијата во реонот на барикадите на киевскиот Плоштад на независноста, соопшти ИТАР-ТАСС.

(ЖИВО) Украина подговена на најлошото – Кличко побара од жените и децата да се тргнат од плоштадот!

Фактор - 18.02.2014

Најмалку девет лица се убиени во денешните жестоки немири во Киев, а меѓу нив и двајца полицајци, додека 150 лица се повредени. Судирите на демонстрантите и полицијата се уште траат – демонстрантите ...

Ештон: Спогодбата за асоцијација меѓу Украина и ЕУ не е закана за односите меѓу Киев и Москва

Точка - 18.02.2014

Високата претставничка на Европската унија за надворешни работи и безбедносна политика, Кетрин Ештон, смета дека договорот за асоцијација меѓу Украина и Европската унија не претставува закана за ...

(ВИДЕО)Украина: Падна крв на улиците на Киев,опозицијата обвини дека полициски снајперисти пукале врз демонстрантите

Локално - 18.02.2014

По три недели повторно насилен судир во Киев.Неколку илјади демонстранти се судриле со полицијата денес во близина на зградата на украинскиот парламент.

Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан

Либертас - 18.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан, во центарот на Киев, јавуваат француските медиуми.

КИЕВ ВО ПЛАМЕН: Вооружени луѓе на улиците (ВО ЖИВО)

МК News - 18.02.2014

Украинската телевизија „Еспресо“, јавува дека луѓето се излезени со „калашникови“ и снајпери по улиците. Претходно министерството за внатрешни работи на Украина прогласи мобилизација на милицијата во ...

Во Киев се убива-3 мртви полицајци 135 во болница, 35 во критична сосотојба

Локално - 18.02.2014

Демонстрантите и полицијата во центарот на Киев вечерва разменуваат чадни и парализирачки бомби, додека нов бран насилство го разорува украинскиот главен град.

Нови судири во центарот на Киев

Република - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Шест полицајци убиени во Киев, пет нови жртви на Мајдан

Тера - 18.02.2014

Шест припадници на полициjaтa се убиени во безредијата кои избувнаа во вторникот во Киев, при што вкупно се повредени повеќе од 200 луѓе од кои половината се припадници на безбедносните сили, соопшти ...

Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан во Киев

Република - 18.02.2014

Виталиј Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан, во центарот на Киев, цитиран од француските медиуми. - Ги молам жените и децата да го напуштат Мајдан.

3 загинати и над 150 повредени на денешните протести во Киев (ВИДЕО)

МК News - 18.02.2014

Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во украинската престолнина Киев денеска погинаа најмалку тројца опозициски демонстранти, а околу 150 се повредени, од кои неколкумина потешко, соопштија ...

Нови судири во Киев: Убиени најмалку тројца демонстранти, 150 се повредени

Бриф - 18.02.2014

Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во украинската престолнина Киев денеска загинаа најмалку тројца опозициски демонстранти, а околу 150 се повредени, од кои неколкумина потешко, соопштија ...

ВО ЖИВО: Оган и пламен во Киев

Република - 18.02.2014

Во главниот украински град вечерва кулминираа протестите. Киев е во пламен, повредени се повеќе од 200 лица, а еве што во моментот се случува на Плоштадот на независноста.

Нови судири во центарот на Киев

Бриф - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Снајперисти пукаат со гумени куршуми, демонстрантите заробија полицајци

Вечер Прес - 18.02.2014

Украинската телевизија јави дека во вчерашните судири, најголеми во последниве три недели, повредени се петмина демонстранти, но опозициските лекари велат дека има 150 повредени Напнатоста во Украина ...

Граѓанска војна во Украина, загинале 7 полицајци и 11 демонстранти

Н.Македонија - 18.02.2014

Украинската полиција тргнала во акција против демонстрантите на главниот киевски плоштад, а странските агенции јавуваат за зголемување на бројот на жртвите, кој порасна на 18, седум полицајци и 11 ...

Кличко: Жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан

Н.Македонија - 18.02.2014

Украинскиот опозициски лидер Виталиј Кличко ги повика жените и децата да го напуштат плоштадот Мајдан, во центарот на Киев, цитиран од француските медиуми, пренесува МИА -Ги молам жените и децата да ...

Нови судири во центарот на Киев

Н.Македонија - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисoкот врз шефот ...

ВИДЕО: Улични судири во Украина, тројца загинати...

Н.Македонија - 18.02.2014

Најмалку 3 лица загинале во денешните жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, објави Радио Слободна Европа Полицијата употреби гумени куршуми и и димни бомби против демонстрантите ...

Крв на улиците на Киев, загинаа 7 демонстранти, над 150 повредени

Lider - 18.02.2014

Најмалку седум лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави британска телевизија Би-Би-Си, а украинската министерка за правда Елена Лукашс ги обвини лидерите на ...

Во денешните судири во Киев погинаа најмалку тројца демонстранти, 150 се повредени

Lider - 18.02.2014

Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во украинската престолнина Киев денеска погинаа најмалку тројца опозициски демонстранти, а околу 150 се повредени, од кои неколкумина потешко, соопштија ...

Пукотници и жртви на улиците во Киев, војна во живо

Lider - 18.02.2014

Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Повторно се разгорува во Киев

Lider - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Украина: Стапува во сила законот за амнестија

Deutsche Welle - 17.02.2014

Државното обвинителство најави амнестија за владините противници, откако демонстрантите го напуштија запоседнатото градско собрание. Двајца лидери на опозицијата денеска во Берлин ќе се сретнат со ...

Стапува на сила Законот за аменстија за демонстрантите во Украина

Алсат-М - 17.02.2014

Украинските власти соопштија дека денеска стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите уапсени во време на протестите кои три месеци ја потресуваа државата, што е клучно барање на ...

Стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите во Украина

24 Вести - 17.02.2014

Украинските власти соопштија дека денеска стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите уапсени во време на протестите кои три месеци ја потресуваа државата, што е клучно барање на ...

Украинските демонстранти го ослободија градското собрание

Дневник - 17.02.2014

Украинските демонстранти вчера го напуштија градското собрание во Kиев откако властите ослободија 234 демонстранти, пренесоа тамошните медиуми. Водичот на протестното движење, Руслан Андријко, изјави ...

Украинската власт ќе ги амнестира уапсените демонстранти

Кајгана - 17.02.2014

Украинската власт ќе ги аменстира сите демонстранти уапсени во текот на протестите кои траат веќе три месеци, што беше главно барање на опозицијата по напуштање на зградите на јавните институции.

Украина: Стапува на сила Законот за амнeстија за демонстрантите

Телеграф - 17.02.2014

Демонстрантите најавија дека ќе останат пред зградата бидејќи протестите против претседателот Виктор Јанукович продолжуваат Украинските власти соопштија дека денеска стапува на сила Законот за ...

Стапува на сила Законот за аменстија за демонстрантите во Украина

Сител - 17.02.2014

Украинските власти соопштија дека денеска стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите уапсени во време на протестите кои три месеци ја потресуваа државата, што е клучно барање на ...

Киев- стапува на сила законот за амнестија на демонстрантите

Нова ТВ - 17.02.2014

Зградата на градското собрание во Киев која беше окупирана повеќе од два месеца ја напуштија демонстрантите. Украинското обвинителство соопшти дека денеска треба да започне имплементацијата на ...

Украинската власт ќе ги амнестира уапсените демонстранти

Макфакс - 17.02.2014

Украинската власт ќе ги аменстира сите демонстранти уапсени во текот на протестите кои траат веќе три месеца, што беше главно барање на опозицијата по напуштање на зградите на јавните институции.

Влегува во сила законот за амнестија на демонстранти во Украина

Нетпрес - 17.02.2014

Демонстрантите, уапсени за време на тековните со месеци, антивладини протести во Украина, добија амнестија, откако опозицијата се согласи да ја прекине окупацијата на Градското собрание во Киев и ...

Обвинителството во Украина ги ослободи сите демонстранти

Inpress - 17.02.2014

Киев, 17. февруари 2014 (ИНПРЕС) Обвинителството во Украина објави дека законот за амнестија влегува во сила од денес. Од кривична одговорност и казни ќе бидат ослободени лицата кои извршиле ...

Во Украина денес стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите

Таратур - 17.02.2014

Украинските власти соопштија дека денеска стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите уапсени во време на протестите кои три месеци ја потресуваа државата, што е клучно барање на ...

Стапува на сила Законот за аменстија за демонстрантите во Украина

Алфа - 17.02.2014

Украинските власти соопштија дека денеска стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите уапсени во време на протестите кои три месеци ја потресуваа државата, што е клучно барање на ...

Влегува во сила законот за амнестија на демонстранти во Украина

Точка - 17.02.2014

Демонстрантите, уапсени за време на тековните со месеци, антивладини протести во Украина, добија амнестија, откако опозицијата се согласи да ја прекине окупацијата на Градското собрание во Киев и ...

Почнува амнестијата во Украина

Република - 17.02.2014

Украинските демонстранти уапсени за време на тековните со месеци, антивладини протести во Украина, добија амнестија, откако опозицијата се согласи да ја прекине окупацијата на Градското собрание и ...

Украинската власт ќе ги амнестира уапсените демонстранти

Тера - 17.02.2014

„Законот за амнестија стапува на сила на 17 февруари и врз негова основа ќе се отстапи од кривично гонење на оние кои извршиле престапи", соопштило украинското обвинителство.

Влегува на сила амнестијата за притворените демонстранти во Украина

Локално - 17.02.2014

Во Украина денеска стапува во сила амнестијата за приведени за време на антивладините протести, соопшти АФП. Предвидено е ослободување од кривична одговорност за обвинети за злосторства извршени од ...

Опозициските демонстранти го напуштија градското собрание во Киев

Н.Македонија - 17.02.2014

Приврзаниците на украинската опозиција вчера ја напуштиле зградата на градското собрание во Киев, кое го окупираа пред повеќе од два месеца, откако властите ги ослободија сите притворени учесници на ...