TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од денеска нормализирање на сообраќајот на патот Тетово-Јажинце

Канал5 - 07.08.2015

Сообраќајот на патот Тетово-Јажинце кој по катастрофалното невреме во тетовско беше блокиран, од денеска се очекува да биде нормализиран, откако вчера беше пробиена една коловозна лента. Во меѓувреме, за помош во санирање на последиците од невремето ...

СВР Охрид помага за поплавените во Тетовско

+инфо - 07.08.2015

На иницијатива на канцеларијата за односи со јавноста, Секторот за внатрешни работи Охрид и граничната полиција регионален центар Запад, како општествено одговорни институции ќе се вклучат во акцијата за помош на настраданото население од ...

СВР Охрид ќе се вклучи во акцијата за помош на настраданото население од поплавите во Тетово

OhridNews - 07.08.2015

На иницијатива на канцеларијата за односи со јавноста, Секторот за внатрешни работи Охрид и граничната полиција регионален центар Запад, како општествено одговорни институции ќе се вклучат во акцијата за помош на настраданото население од ...

Охридската полиција собира помош за поплавените во Тетовско

Sky - 07.08.2015

На иницијатива на канцеларијата за односи со јавноста, Секторот за внатрешни работи од Охрид и Граничната полиција – Регионален центар Запад, се вклучуваат во акцијата за собирање помош за настраданото население од поплавените подрачја во Тетовско.

Подрачното одделение на ДЗС Кичево напомош во тетовско

Н.Македонија - 07.08.2015

Трет ден откако екипи од подрачното одделение на Дирекцијата за заштита и спасување од Кичево, ангажирани се на расчистување на последиците од невремето во Тетово и тетовско, што се случи во понеделникот - Со шест камиони, два булдожери и поголем ...

Каква е состојбата во погодените подрачја?

Канал5 - 06.08.2015

Продолжуваат напорите од надлежните служби за санирање на штетите од поплавите во куќите, земјоделските површини и инфраструктурата. Поројска река го затрупа преминот кај селото на регионалниот пат Тетово – Јажинце со 200 илјади кубни метри кал, ...

Пробиена една коловозна лента од патот Тетово-Јажинце

Канал5 - 06.08.2015

Пробиен со една коловозна лента е три дена блокираниот регионален пат Тетово - Јажинце, изјави вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно тело за справување со последиците од поплавите во Тетовско, ...

Краткотрајно невреме во Скопје и Куманово

Утрински - 06.08.2015

Краткотрајно, силно невреме со пороен дожд, ветер и грмежи го зафати Скопје. Во одредени делови заврна и град. Невремето не предизвика поголем метеж во сообраќајот. И Куманово попладнево го зафати краткотрајно, но силно невреме проследено со пороен ...

Градоначалникот Трајановски во тетовскиот регион со механизација и луѓе

Канал5 - 06.08.2015

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски е во посета на тетовскиот регион заедно со екипа од 40 луѓе со потребната опрема и механизација за помош на погоденото население. На оваа тема во вестите на Канал 5 Атанас Соколовски разговараше со ...

Попладне нестабилно време во западните и северните делови

Канал5 - 06.08.2015

Управата за хидрометеоролошки работи за денеска од пладневните часови најавува локален развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и појава на грмежи, особено во западните и северни делови, но и во останатите планински ...

НЕВРЕМЕ ВО КУМАНОВО: Реки и откорнати гранки по улиците

Телеграф - 06.08.2015

Од Регионалниот Центар за управување со кризи Куманово денеска изјавија дека жители од различни локации од градот ги информирале дека по улиците се слеваат реки поради неможноста на атмосферската канализација да ја прибере количината на надојдената ...

Краткотрајно невреме во Куманово

А1 On - 06.08.2015

Куманово попладнево го зафати краткотрајно, но силно невреме проследено со пороен дожд и силен ветер. Од Регионалниот Центар за управување со кризи Куманово денеска изјавија дека жители од различни локации од градот ги информирале дека по улиците се ...

Владата додели нафта за механизацијата и предмети за населението погодено од поплавите

Курир - 06.08.2015

Две посебни одлуки се донесени на денешната вонредна седница на Владата за помош во санирањето на последиците од невремето во тетовско, информираше вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно тело за ...

ПЕШЕВСКИ: Сообраќајот Тетово-Јажинце утре ќе биде нормализиран

Телеграф - 06.08.2015

Исто така, доделени се околу 20.000 парчиња облека, ќебиња, прибор за јадење, чинии, но и ранци и друга опрема наменета пред сè за семејствата кои претрпеа големи штети од поплавите Пробиен со една коловозна лента е три дена блокираниот регионален ...

Пробиена една коловозна лента од патот Тетово-Јажинце

А1 On - 06.08.2015

Пробиен со една коловозна лента е три дена блокираниот регионален пат Тетово – Јажинце, изјави вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно тело за справување со последиците од поплавите во Тетовско, ...

Пробиена една коловозна лента од патот Тетово-Јажинце

Репортер - 06.08.2015

Пробиен со една коловозна лента е три дена блокираниот регионален пат Тетово – Јажинце, изјави вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно тело за справување со последиците од поплавите во Тетовско, ...

ДЕТАЛИ: Починаа дедо и внук - пронајдена петтата жртва во тетовско

Press24 - 06.08.2015

Шеесет и едно годишниот Раиф Јусуфи од селото Лисец кој пред три дена беше пријавен за исчезнат по невремето во Тетово и тетовско е пронајден починат вчера вечерта. Неговото безживотно тело кое било во фаза на распаѓање го пронашле четворица тетовци ...

Владата додели нафта за механизацијата и предмети за населението погодено од поплавите

Press24 - 06.08.2015

Две посебни одлуки се донесени на денешната вонредна седница на Владата за помош во санирањето на последиците од невремето во тетовско, информираше вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно тело за ...

Владата додели 80 тони нафта за градежната механизација ангажирана во Тетово

Нетпрес - 06.08.2015

Две посебни одлуки се донесени на денешната вонредна седница на Владата за помош во санирањето на последиците од невремето во Тетово и тетовско, информираше вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно ...

Пробиена една коловозна лента од патот Тетово-Јажинце

+инфо - 06.08.2015

Пробиен со една коловозна лента е три дена блокираниот регионален пат Тетово - Јажинце, изјави вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно тело за справување со последиците од поплавите во Тетовско, ...

Пронајдена и петтата жртва од невремето во Тетово

Репортер - 06.08.2015

Шеесет и едно годишниот Раиф Јусуфи од селото Лисец кој пред три дена беше пријавен за исчезнат по невремето во Тетово и тетовско е пронајден починат вчера вечерта. Како што дознава Курир, неговото безживотно тело кое било во фаза на распаѓање го ...

Детали за пронаоѓањето на 5 жртва во тетовско, починаа дедо и внук

Курир - 06.08.2015

Шеесет и едно годишниот Раиф Јусуфи од селото Лисец кој пред три дена беше пријавен за исчезнат по невремето во Тетово и тетовско е пронајден починат вчера вечерта. Како што дознава Курир, неговото безживотно тело кое било во фаза на распаѓање го ...

Петтата жртва на невремето во Тетовско е дедо на загинатото седумгодишно дете

+инфо - 06.08.2015

Шеесет и едно годишниот Раиф Јусуфи од селото Лисец кој три дена беше пријавен за исчезнат по невремето во Тетово и синоќа неговото тело е е пронајдено во фаза на распаѓање, е втора жртва во едно семејство од силното невреме, објави Курир.

Пронајдено е телото на исчезнатиот човек од тетовското село Лисец

Нова ТВ - 06.08.2015

Пронајдено е мртвото тело на 61 годишниот Раиф Јусуфи од селото Лисец кој настрада во невремето што во понеделникот попладне го зафати тетовскиот регион. Безживотното тело кое било во фаза на распаѓање е пронајдено кај наплатната рампа ...

МВР: Пронајдено телото на исчезнатиот тетовец во поплавите од 3 август

МКД - 06.08.2015

Вчера околу 19 часот кај месноста Бродиште, атар на тетовско село Г.Речица пронајдено е телото на Раиф Ј.(61) од село Лисец, кој беше пријавен за исчезнат при елементарната непогода на 3 август.

ТЕТОВО: Невремето го исфрлило старецот до автопатот

Телеграф - 06.08.2015

Безживотното тело на Аријан беше пронајдено во Голема Речица вечерта веднаш по невремето, а телото на неговиот дедо водата го одвлечкала неколку километри и беше пронајдено по три дена трагање Телото на 61 годишниот Раиф Јусуфи кој се водеше како ...

Невремето направи хаос во Куманово - Срушени дрвја, блокирани улици..

Сител - 06.08.2015

Неколку минути пред 14 часот регионот на Куманово беше зафатен со силно невреме проследено со пороен дожд силни електрични празнења и град. Невремето за половина час направи вистински хаос во Куманово кога ветер со огромна брзина ја намали ...

НЕВРЕМЕ: Краткотраен пороен дожд во Скопје (ФОТО)

Телеграф - 06.08.2015

Невремето не предизвика поголем метеж во сообраќајот иако дел од сообраќајниците веднаш се наполнија со вода Попладнево Скопје беше зафатено од получасовно невреме проследено со пороен дожд, ветер и грмежи а во одредени делови паѓаше и град.

Невреме во Скопје

МРТ - 06.08.2015

Во одредени делови заврна и град. Невремето не предизвика поголем метеж во сообраќајот... Пороен дожд, ветер и грмежи пред помалку од половина час зафатија делови од главниот град Скопје. Во одредени делови заврна и град.

Задолжително пријавување на штетите во тетовско, потребна е фотодокументација и потврда

Курир - 06.08.2015

Во рамките на активностите за конкретно, практично и ефикасно санирање на последиците од силното невреме, кое на почетокот на оваа недела го зафати поширокиот тетовски регион, Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува граѓаните на кои ...

Задолжително пријавување на штетите во тетовско - еве што е потребно

Press24 - 06.08.2015

Во рамките на активностите за конкретно, практично и ефикасно санирање на последиците од силното невреме, кое на почетокот на оваа недела го зафати поширокиот тетовски регион, Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува граѓаните на кои ...

ФОТО+ВИДЕО: Откорнати дрвја силен дожд и град - големо невреме во Куманово

Press24 - 06.08.2015

Неколку минути пред 14 часот регионот на Куманово беше зафатен со силно невреме проследено со пороен дожд силни електрични празнења и град. Невремето за половина час направи вистински хаос во Куманово кога ветер со огромна брзина ја намали ...

(ФОТО+ВИДЕО) Невремето го погоди и Куманово – Откорнати дрвја и пороен град

Репортер - 06.08.2015

Неколку минути пред 14 часот регионот на Куманово беше зафатен со силно невреме проследено со пороен дожд силни електрични празнења и град. Невремето за половина час направи вистински хаос во Куманово кога ветер со огромна брзина ја намали ...

Пронајдено телото на 61-годишниот овчар од Лисец

МРТ - 06.08.2015

Биле повикани членови од семествјото кое потврдило дека станува збор за Р.Ј. (61) од Лисец. Непосредно пред невремето 61-годишниот жител на Лисец заедно со стадо овци заминал во планината над Голема Речица...

Невреме во Скопје, попладне нестабилна облачност во Македонија

Курир - 06.08.2015

Краткотрајно, силно невреме со пороен дожд, ветер и грмежи го зафати Скопје. Во одредени делови заврна и град, но невремето не предизвика поголем метеж во сообраќајот. Управата за хидрометеоролошки работи најави нестабилна облачност попладнево, ...

Силно невреме во Куманово

Курир - 06.08.2015

Куманово попладнево го зафати краткотрајно, но силно невреме проследено со пороен дожд и силен ветер, пренесе МИА. Од Регионалниот Центар за управување со кризи Куманово денеска изјавија дека жители од различни локации од градот ги информирале дека ...

Пешевски: Пробиена една коловозна лента од патот Тетово- Јажинце

Денешен - 06.08.2015

Пробиен со една коловозна лента е три дена блокираниот регионален пат Тетово – Јажинце, изјави вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно тело за справување со последиците од поплавите во Тетовско, ...

Невреме во Скопје

Денешен - 06.08.2015

Краткотрајно, силно невреме со пороен дожд, ветер и грмежи го зафати Скопје. Во одредени делови заврна и град. Невремето не предизвика поголем метеж во сообраќајот. Управата за хидрометеоролошки работи најави нестабилна облачност попладнево, особено ...

Пронајдено телото на сточарот кој исчезна во поплавите во тетовско

Канал 77 - 06.08.2015

Две лица кои собирале старо железо го нашле телото на Раиф Јусуфи, шееесет и едногодишниот сточар од тетовско Лисец кого надјодените води го зафатиле на Шар Планина. Безживотното тело е најдено близу патарината на автоапатот Тетово-Гостивар околу 15 ...

Владата додели 80 тони нафта за потребите на механизацијата ангажирана за расчистување на наносите од поплавите

Пулс24 - 06.08.2015

Пробиен со една коловозна лента е три дена блокираниот регионален пат Тетово - Јажинце, изјави вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно тело за справување со последиците од поплавите во Тетовско, ...

Детали за пронаоѓањето на 5 жртва во тетовско, починаа дедо и внук

МК News - 06.08.2015

Шеесет и едно годишниот Раиф Јусуфи од селото Лисец кој пред три дена беше пријавен за исчезнат по невремето во Тетово и тетовско е пронајден починат вчера вечерта. Foto – meteopro.mk Како што дознава Курир, неговото безживотно тело кое било во фаза ...

ВИДЕО: СИЛНО НЕВРЕМЕ во Куманово - срушени дрвја, сообраќајот во прекин!

Sky - 06.08.2015

Околу 14 часот, регионот на Куманово го погоди силно невреме, проследено со пороен дожд и грмежи. Како што јавува Кумановскимуабети.мк, невремето за само половина час направило вистински хаос во градот.

Владата додели 80 тони нафта за градежната механизација ангажирана во Тетово

Вечер Прес - 06.08.2015

Две посебни одлуки се донесени на денешната вонредна седница на Владата за помош во санирањето на последиците од невремето во Тетово и тетовско, информираше вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно ...

Невремето во Куманово урна дрвја и нанесе штета на градот (фото+видео)

Кумановски м. - 06.08.2015

Неколку минути пред 14 часот регионот на Куманово беше зафатен со силно невреме проследено со пороен дожд силни електрични празнења и град. Невремето за половина час направи вистински хаос во Куманово кога ветер со огромна брзина ја намали ...

НЕВРЕМЕ во Скопје!

Sky - 06.08.2015

Краткотрајно, силно невреме проследено со пороен дожд, ветер и грмежи го зафати Скопје. Невремето предизвика проблеми во сообраќајот во главниот град. Синоптичарите за попладнево најавија нестабилна облачност во западните и северните делови од ...

Владата додели нафта за механизацијата и предмети за населението погодено од поплавите

Република - 06.08.2015

Две посебни одлуки се донесени на денешната вонредна седница на Владата за помош во санирањето на последиците од невремето во тетовско, информираше вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно тело за ...

ВИДЕО: Силно невреме во Куманово, срушени дрвја, сообраќајот во прекин!

Денешен - 06.08.2015

Како што јавува Кумановскимуабети.мк, невремето за само половина час направило вистински хаос во градот. Ветерот срушил неколку дрвја, поради што сообраќајот е целосно во прекин. ...

Пороен дожд и град во Куманово

Kumanovo News - 06.08.2015

Куманово попладнево беше зафатено од пороен дожд, проследен со ветер и грмежи. Невремето започна околу 14 часот, а траеше дваесетина минути. При тоа ги поплави улиците во централното градско подрачје, а искрши и неколку гранки од дрвја на паркингот ...

Невремето во Тетовско може да донесе заразни болести

Sky - 06.08.2015

Институтот за јавно здравје по направениот увид во тетовскиот регион, констатирал дека невремето што го зафати Тетовско може да предизвика појава на заразни болести, пред сè, цревни заболувања.

Силно невреме во Куманово

МК News - 06.08.2015

Куманово попладнево го зафати краткотрајно, но силно невреме проследено со пороен дожд и силен ветер, пренесе МИА. Од Регионалниот Центар за управување со кризи Куманово денеска изјавија дека жители од различни локации од градот ги информирале дека ...

Невреме во Скопје, попладне нестабилна облачност во Македонија

МК News - 06.08.2015

Краткотрајно, силно невреме со пороен дожд, ветер и грмежи го зафати Скопје. Во одредени делови заврна и град, но невремето не предизвика поголем метеж во сообраќајот. Управата за хидрометеоролошки работи најави нестабилна облачност попладнево, ...

Детали за пронаоѓањето на петтата жртва во тетовско

Пулс24 - 06.08.2015

Шеесет и едно годишниот Раиф Јусуфи од селото Лисец кој пред три дена беше пријавен за исчезнат по невремето во Тетово и тетовско е пронајден починат вчера вечерта. Како што дознава Курир, неговото безживотно тело кое било во фаза на распаѓање го ...

Вечерва пронајдено телото на 61-годишниот овчар од Лисец

Либертас - 06.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. – Околу 20 часот во близина на наплатнатат рампа Тетово – Гостивар, на излезот од Тетово, десно во ливадите во ...

Задолжително пријавување на штетите во тетовско

Пулс24 - 06.08.2015

Во рамките на активностите за конкретно, практично и ефикасно санирање на последиците од силното невреме, кое на почетокот на оваа недела го зафати поширокиот тетовски регион, Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува граѓаните на кои ...

Пробиена една коловозна лента од патот Тетово-Јажинце

Н.Македонија - 06.08.2015

Пробиен со една коловозна лента е три дена блокираниот регионален пат Тетово - Јажинце, изјави вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно тело за справување со последиците од поплавите во Тетовско, ...

Невреме во Скопје

Н.Македонија - 06.08.2015

Краткотрајно, силно невреме со пороен дожд, ветер и грмежи го зафати Скопје. Во одредени делови заврна и град. Невремето не предизвика поголем метеж во сообраќајот. Управата за хидрометеоролошки работи најави нестабилна облачност попладнево, особено ...

Краткотрајно невреме во Куманово

Lider - 06.08.2015

Куманово попладнево го зафати краткотрајно, но силно невреме проследено со пороен дожд и силен ветер. Од Регионалниот Центар за управување со кризи Куманово денеска изјавија дека жители од различни локации од градот ги информирале дека по улиците се ...

Невреме во Скопје, попладне нестабилна облачност во Македонија

Вистина.мк - 06.08.2015

Краткотрајно, силно невреме со пороен дожд, ветер и грмежи го зафати Скопје. Во одредени делови заврна и град, но невремето не предизвика поголем метеж во сообраќајот. Управата за хидрометеоролошки работи најави нестабилна облачност попладнево, ...

Владата додели нафта за механизацијата и предмети за населението погодено од поплавите

Lider - 06.08.2015

Две посебни одлуки се донесени на денешната вонредна седница на Владата за помош во санирањето на последиците од невремето во тетовско, информираше вицепремиерот Владимир Пешевски, кој истовремено е и раководител на владиното Координативно тело за ...

Силно невреме во Куманово

Вистина.мк - 06.08.2015

Куманово попладнево го зафати краткотрајно, но силно невреме проследено со пороен дожд и силен ветер, пренесе МИА. Од Регионалниот Центар за управување со кризи Куманово денеска изјавија дека жители од различни локации од градот ги информирале дека ...

Пронајдено телото на 61-годишниот овчар од Лисец

Канал5 - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. - Околу 20 часот во близина на наплатнатат рампа Тетово - Гостивар, на излезот од Тетово, десно во ливадите во ...

Во тетовско се трага по исчезнатите во невремето

Телма - 05.08.2015

6 годишната Дрита Амети и 61 годишен жител од Лисец, кои се на листата на исчезнати по поплавите во тетовско, се уште не се пронајдени.Семејството на исчезнатиот човек од Лисец денеска ја пребаруваа Голема Речица, со надеж дека ќе го најдат нивниот ...

Пронајдено телото на исчезнатиот човек во поплавите

Телма - 05.08.2015

Пронајдено е мртвото тело на 61 годишниот Јусуфи од селото Лисец кој настрада во невремето што го зафати тетовскиот регион. Безживотното тело е пронајдено кај наплатната рампа Тетово-Гостивар, кај месноста наречена Бродиште.

Уште еден исчезнат во поплавите во тетовско

Алсат-М - 05.08.2015

Уште едно лица е прогласено за исчезнато во поплавите кои се случија во понеделникот во тетовско. Станува збор за 61 – годишниот Раиф Јусуфи од село Лисец, кој на денот на поплавите бил на пасиштата со козите, заедно со неговиот седум годишен внук, ...

Пронајдено телото на 61-годишниот овчар од Лисец

24 Вести - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. - Околу 20 часот во близина на наплатнатат рампа Тетово - Гостивар, на излезот од Тетово, десно во ливадите во ...

Пронајдено телото на овчарот од Лисец

Утрински - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. - Околу 20 часот во близина на наплатнатат рампа Тетово - Гостивар, на излезот од Тетово, десно во ливадите во ...

Пронајдено телото на 61-годишниот овчар од Лисец

Алсат-М - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. - Околу 20 часот во близина на наплатнатат рампа Тетово - Гостивар, на излезот од Тетово, десно во ливадите во ...

Пронајдено телото на 61-годишниот овчар од Лисец

+инфо - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. - Околу 20 часот во близина на наплатнатат рампа Тетово - Гостивар, на излезот од Тетово, десно во ливадите во ...

Пронајдено телото на 61-годишниот овчар од Лисец

Алфа - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди ...

Владините министри на терен меѓу граѓаните помагаат во справување со последиците

Курир - 05.08.2015

Владините министри на терен директно со граѓаните преку координација на активностите помагаат во справување со последиците од катастрофално невреме во тетовско. Вицепремиерот Владимир Пешевски и министерот за одбрана Зоран Јолевски во текот на ...

Владини министри на терен со поплавените граѓани во тетовско

Нетпрес - 05.08.2015

Владините министри се на терен директно со граѓаните преку координација на активностите помагаат во справување со последиците од катастрофално невреме во тетовско , пишува порталот „Курир“.

Пронајдено телото на исчезнатиот од поплавите во тетовско

Кирилица - 05.08.2015

Пронајдено е мртвото тело на 61 годишниот Јусуфи од селото Лисец кој настрада во невремето што го зафати тетовскиот регион, со што бројот на жртви се искачи на пет. Безживотното тело е пронајдено кај наплатната рампа Тетово-Гостивар, кај месноста ...

ФОТО: Владините министри на терен меѓу граѓаните помагаат во справување со последиците

Press24 - 05.08.2015

Владините министри на терен директно со граѓаните преку координација на активностите помагаат во справување со последиците од катастрофално невреме во тетовско. Вицепремиерот Владимир Пешевски и министерот за одбрана Зоран Јолевски во текот на ...

Пронајдено телото на 61-годишниот овчар од Лисец

Сител - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. - Околу 20 часот во близина на наплатнатат рампа Тетово - Гостивар, на излезот од Тетово, десно во ливадите во ...

Пронајдено тело од поплавите во тетовско

Курир - 05.08.2015

Страшните поплави кои во понеделникот го зафатија Тетово и тетовско ја зедоа и петтата жртва. Околу 20.00 часот на местото викано .„Бродиште“ во атарот на с.Г.Речица-Тетово е пронајдено телото на Раиф Јусуфи (1954) од с.Лисец, кој исчезна при ...

Пронајдено телото на 61-годишниот овчар од Лисец

А1 On - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. – Околу 20 часот во близина на наплатнатат рампа Тетово – Гостивар, на излезот од Тетово, десно во ливадите во ...

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА НА ПОПЛАВИТЕ: Пронајдено телото на исчезнатиот во тетовско

Телеграф - 05.08.2015

Со пронаоѓање на телото на Р.Ј. бројот на загинати во невремето во тетовско се искачи на пет. Сè уште се трага по шестгодишно девојче од Шипковица кое од понеделникот се води како исчезнато Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој од ...

Уште една жртва од невремето во Тетово: Пронајден е 61 -годишниот маж кој беше исчезнат

Press24 - 05.08.2015

Пронајден е 61. годишниот маж кој беше исчезнат. Околу 20.00 часот на местото викано „Бродиште“ во атарот на селото Г. Реченица - Тетово е пронајдено телото на 61-годишниот Раиф Јусуфри од село Лисец кој исченза при невремето во понеделникот.

Пронајдено телото на 63-годишниот жител од Лисец

Репортер - 05.08.2015

Граѓани кои собирале старо железо попладнево го најдоа телото на 63-годишниот жител од селото Лисец кој настрада за време на поплавите што завчера го зафатија Тетовско. Телото е пронајдено во близина на наплатната рампа Тетово-Гостивар, во местото ...

Странските медиуми за поплавите во Тетово

Тера - 05.08.2015

Четири лица, вклучувајќи и седумгодишно дете загинаа откако поројни дождови предизвикаа поплави и свлечишта во Македонија. Уште дузина други се повредени, но нивната состојба е стабилна. Ова го пренесува Еуроњуз, известувајќи за штетите и жртвите ...

Пронајдено телото на 61-годишниот овчар од Лисец

Тера - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. – Околу 20 часот во близина на наплатнатат рампа Тетово – Гостивар, на излезот од Тетово, десно во ливадите во ...

Пронајдено телото на исчезнатиот овчар од тетовско

Локално - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. – Околу 20 часот во близина на наплатнатат рампа Тетово – Гостивар, на излезот од Тетово, десно во ливадите во ...

Поплавите во тетовско ја зедоа и петтата жртва

Пулс24 - 05.08.2015

Страшните поплави кои во понеделникот го зафатија Тетово и тетовско ја зедоа и петтата жртва. Околу 20.00 часот на местото викано .„Бродиште“ во атарот на с.Г.Речица-Тетово е пронајдено телото на Раиф Јусуфи (1954) од с.Лисец, кој исчезна при ...

Пронајден е 61-годишниот маж кој беше исчезнат во поплавите во тетовско

Република - 05.08.2015

Пронајден е 61. годишниот маж кој беше исчезнат. Околу 20.00 часот на местото викано „Бродиште“ во атарот на селото Горна Реченица – Тетово е пронајдено телото на 61-годишниот Раиф Јусуфри од село Лисец кој исченза при невремето во понеделникот.

Пронајдено тело од поплавите во тетовско

Бриф - 05.08.2015

Страшните поплави кои во понеделникот го зафатија Тетово и тетовско ја зедоа и петтата жртва. Околу 20.00 часот на местото викано .„Бродиште“ во атарот на с.Г.Речица-Тетово е пронајдено телото на Раиф Јусуфи (1954) од с.Лисец, кој исчезна при ...

Природата ни врати: Зошто се поплави тетовско

еМагазин - 05.08.2015

Страшната слика по невремето во тетовско е класичен пример за тоа како изгледа кога природата ќе ни врати на истиот начин како што ние ја третираме. Тоа што се случи во тетовско, каде од 9 литри на квдрат и од притока се поплави еден град и неколку ...

По 30.000 денари помош за погодените од поплавите во Тетово

Република - 05.08.2015

Вицепремиерот Владимир Пешевски вчера информираше дека се донесени заклучоци од специјалната седница на Владата за катастрофалните последици од невремето во Тетово. -Во доцните вечерни часови екипи на Владата на Република Македонија извршија посета ...

Пронајдено телото на 61-годишниот маж од Лисец

Фактор - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот овчар од Лисец, кој два дена се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско. Непосредно пред невремето, тој заедно со стадо овци заминал на планината на Голема Речица, каде подоцна го загубил животот.

Владините министри на терен меѓу граѓаните помагаат во справување со последиците

Република - 05.08.2015

Владините министри на терен директно со граѓаните преку координација на активностите помагаат во справување со последиците од катастрофално невреме во тетовско. Вицепремиерот Владимир Пешевски и министерот за одбрана Зоран Јолевски во текот на ...

Пронајдено тело од поплавите во тетовско

Вечер Прес - 05.08.2015

Страшните поплави кои во понеделникот го зафатија Тетово и тетовско ја зедоа и петтата жртва. Околу 20.00 часот на местото викано .„Бродиште" во атарот на с.Г.Речица-Тетово е пронајдено телото на Раиф Јусуфи (1954) од с.Лисец, кој исчезна при ...

Пронајдено телото на 61-годишниот овчар од Лисец

Lider - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. – Околу 20 часот во близина на наплатнатат рампа Тетово – Гостивар, на излезот од Тетово, десно во ливадите во ...

Пронајдено телото на 61-годишниот овчар од Лисец

Идивиди - 05.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавите во Тетовско, потврди вечерва СВР Тетово. - Околу 20 часот во близина на наплатнатат рампа Тетово - Гостивар, на излезот од Тетово, десно во ливадите во ...

Ахмети изрази сочувство до семејствата на загинатите во Тетово

Алсат-М - 04.08.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изразува сочувство до семејствата на жртвите од поплавите што вчера го зафатија Тетово и околината. - Нашите партиски структури ќе останат да им помогнат на жителите оштетени од ...

ДУИ: Сочувство до семејствата, штетите ќе се компензираат

Фокус - 04.08.2015

Според, партиското соопштение, сите структури на партијата уште вчера се обврзале да останат во близина и да помогнат на жителите погодени од вчерашните поплави во Тетовско Демократската Унија за Интеграција изразува сочувство до семејствата на ...

По 30.000 денари помош за погодените семејства во поплавите во Тетовско

Канал5 - 04.08.2015

Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата зафатени со синоќешното силно невреме во Тетовско, а специјална Комисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен.

По 30.000 денари помош за погодените семејства

Дневник - 04.08.2015

Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата погодени од прексиноќешното силно невреме во Тетовско, а специјална Kомисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен, висината на штетата и помошта ...

ФОТО: Што остави зад себе невремето во Порој?

Алсат-М - 04.08.2015

Силното невреме синоќа го погоди и тетовски Порој. Улиците се прекриени со камења и кал, а штети претрпе и урбаната ...

ДУИ изрази сочувство за загинатите

Канал5 - 04.08.2015

Демократската унија за интеграција изрази сочувство до семејствата на жртвите кои загинаа за време на поплавите во тетовскиот регион. Во соопштението до јавноста дуи изрази жалење и за причинетата материјална штета.

По 30.000 денари помош за погодените семејства во поплавите во Тетовско

Алсат-М - 04.08.2015

Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата зафатени со синоќешното силно невреме во Тетовско, а специјална Комисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен.

Помош од по 500 евра за секоја оштетена куќа во тетовско, среда и четврток денови на жалост

Вест - 04.08.2015

Според првите проценки, околу 200 објекти се значително оштетени во Тетовско по стравотното невреме, кое однесе четири жртви. Градоначалникот на Тетово теута Арифи, која присуствуваше на вонредната Владина седница, на новинарско прашање одговори ...

Невреме во Тетовско: По 30.000 денари првична помош за погодените семејства

Утрински - 04.08.2015

Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата погодени од синоќешното силно невреме во Тетовско, а специјална Комисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен, висината на штетата и помошта што ќе ...

Помош за поплавените делови во Тетовско

Утрински - 04.08.2015

Многубројни институции, фирми и поединци најавија или веќе испратија помош за настраданите подрачја од невремето што го зафати Тетовско. Така, Градот Скопје вчера рано утрото испрати тимови со лица, техничка помош и механизација за справување со ...

Партии со сочувство до семејствата на настраданите во Тетовско

Алсат-М - 04.08.2015

НДП изразува искрено сочувство до семејствата на жртвите од природната непогода во тетовско. Од НДП велат дека вчерашните поплави во тетовскиот регион, е силен аргумент затоа колку земјата е неподготвена и ова не обврзува сите да преземеме итни ...

ДУИ изрази сочувство до семејствата на загинатите во Тетово

Утрински - 04.08.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изразува сочувство до семејствата на жртвите од поплавите што вчера го зафатија Тетово и околината. - Нашите партиски структури ќе останат да им помогнат на жителите оштетени од ...

Град, грмежи и засилен ветер - Невреме го зафати Охрид

+инфо - 04.08.2015

Во Охрид и охридско попладнево во различни делови од општината врне пороен дожд, а во селото Куратица се случило и невреме со дожд и град, јавува Охрид 1 ...

Пороен дожд, град, грмежи и засилен ветер - Невреме го зафати Охрид

Сител - 04.08.2015

Во Охрид и охридско попладнево во различни делови од општината врне пороен дожд, а во селото Куратица се случило и невреме со дожд и град, јавува Охрид 1. По топлиот бран кој скоро две седмици го имаше зафатено Охрид, поројните дождови донесоа мало ...

Опозицијата на терен кај поплавените: Ќе помагаме и понатаму (ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 04.08.2015

Овде сме да им дадеме помош и поддршка на граѓаните на Тетово и тетовско во овие тешки моменти. Toa што вчера се случи е страшно, катастрофа. Денеска бевме во обиколка на неколку населени места. Стојбата е сериозна, глетката е страшна.

Пешевски: По 30.000 денари за настраданите семејства во Тетовско

+инфо - 04.08.2015

Повеќе од 200 објекти, приватни куќи, државен имот, земјоделско земјиште и инфраструктура се оштетени во невремето што вчера го зафати Тетовско. Сите жители што претрпеле некаква штета ќе добијат помош од 30.000 денари, соопшти вицепремиерот ...

Партии со сочувство до семејствата на настраданите во Тетовско

Репортер - 04.08.2015

НДП изразува искрено сочувство до семејствата на жртвите од природната непогода во тетовско. Од НДП велат дека вчерашните поплави во тетовскиот регион, е силен аргумент затоа колку земјата е неподготвена и ова не обврзува сите да преземеме итни ...

ЛДП распука по Груевски: Колку чинат животите на граѓаните?

Репортер - 04.08.2015

„Либерално-демократската партија изразува длабоко сочувство и жалење до семејствата на жртвите од вчерашното невреме во тетовско. Во истовреме им посакува побрзо опоравување на повредените и сочувствуваме со сите оние коишто за миг ги загубија ...

ДУИ изрази сочувство до семејствата на жртвите од поплавите во Тетовско

Кирилица - 04.08.2015

Сочувство до семејствата на жртвите што загинаа за време на поплавите во тетовскиот регион изрази денеска Демократската унија за интеграција. „Уште сношти, сите структури на Демократската унија за интеграција се обврзаа да останат во близина и да им ...

Градоначалникот Трајановски на терен - денеска во посета на Тетово

Press24 - 04.08.2015

Градоначалникот на Град Скопје и претседател на ЗЕЛС, Коце Трајановски, денеска во 11:30 часот ќе го посети Тетово, по силното невреме и поплавите што вчеравечер го зафатија градот и неговата околина.

Владата одлучи - еве колкава парична помош ќе добијат поплавените од Тетово

Press24 - 04.08.2015

Вицепремиерот Владимир Пешевски денес информираше дека се донесени заклучоци од специјалната седница на Владата за катастрофалните последици од невремето во Тетово. Повеќе од 200 објекти, приватни куќи, државен имот, земјоделско земјиште и ...

ДУИ со сочуство за семејствата на жртвите од поплавите во тетовскиот регион

Макфакс - 04.08.2015

Демократската унија за интеграција изразува сочувство до семејствата на жртвите кои загинаа за време на поплавите во тетовскиот регион. „Уште сношти, сите структури на Демократската унија за интеграција се обврзаа да останат во близина и да помогнат ...

Погодените од поплавите првично ќе добијат по 30.000 денари помош

Репортер - 04.08.2015

Повеќе од 200 објекти, приватни куќи, државен имот, земјоделско земјиште и инфраструктура се оштетени во невремето што вчера го зафати тетовско. Сите жители кои претрпеле некаква штета ќе добијат помош од по 30 илјади денари, соопшти вицепремиерот ...

Погодените од поплавите еднократно ќе добијат по 30.000 денари

Нетпрес - 04.08.2015

На денешната специјалната седница на Владата за катастрофалните последици од невремето во Тетово , донесена е одлука погодените од поплавите првично да добијат по 30.000 денари помош. Повеќе од 200 објекти, приватни куќи, државен имот, земјоделско ...

По 30 000 денари за погодените од невремето во Тетовско

Нова ТВ - 04.08.2015

Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата зафатени со синоќешното силно невреме во Тетовско, а специјална Комисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен.

Ахмети изрази сочувство до семејствата на загинатите во Тетово

А1 On - 04.08.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изразува сочувство до семејствата на жртвите од поплавите што вчера го зафатија Тетово и околината. – Нашите партиски структури ќе останат да им помогнат на жителите оштетени од ...

Првична помош од 500 евра за погодените од поплавите

Кајгана - 04.08.2015

Првична еднократно помош од 30.000 денари (500 евра) ќе им биде исплатена на семејствата кои беа погодени од силното невреме во регионот на Тетово, одлучи Владата на вонредна седница. Повеќе од 200 објекти, приватни куќи, државен имот, земјоделско ...

ЛДП одговорноста за жртвите во Тетовско ја лоцира во премиерот Никола Груевски

Кирилица - 04.08.2015

Либерално-демократската партија(ЛДП) изрази длабоко сочувство и жалење до семејствата на жртвите од вчерашното невреме во Тетовско, им посакува побрзо опоравување на повредените и сочувствува со сите оние коишто за миг ги загубија своите домови во ...

ЛДП: Наместо да чисти корита, Груевски арчи за лавови и антика

+инфо - 04.08.2015

Либерално-демократската партија изрази длабоко сочувство и жалење до семејствата на жртвите од вчерашното невреме во Тетовско, им посакува побрзо опоравување на повредените и сочувствува со сите оние коишто за миг ги загубија своите домови во ...

Градоначалникот Трајановски во посета на Тетово

Курир - 04.08.2015

Градоначалникот на Град Скопје и претседател на ЗЕЛС, Коце Трајановски, денеска во 11:30 часот ќе го посети Тетово, по силното невреме и поплавите што вчеравечер го зафатија градот и неговата околина.

Пешевски: По 30.000 денари за настраданите семејства во Тетовско

Кирилица - 04.08.2015

Повеќе од 200 објекти, приватни куќи, државен имот, земјоделско земјиште и инфраструктура се оштетени во невремето што вчера го зафати Тетовско. Сите жители што претрпеле некаква штета ќе добијат помош од 30.000 денари, соопшти вицепремиерот ...

ДУИ: Сочувство до семејствата, штетите ќе се компензираат

Нова ТВ - 04.08.2015

Демократската Унија за Интеграција изразува сочувство до семејствата на жртвите кои загинаа за време на поплавите во тетовскиот регион. Како што стои во партиското соопштение, сите структури на партијата уште вчера се обврзале да останат во близина ...

Младите од ВМРО-НП изразија сочувство за загубените животи

+инфо - 04.08.2015

Унијата на млади сили на ВМРО-Народна партија изразува големо жалење за последиците од поплавите во Тетово и во Прилеп кои однесоа пет човечки животи и предизвикаа ненадоместливи материјални штети.

ДУИ изрази сочувство за жртвите од поплавите

+инфо - 04.08.2015

Демократската унија за интеграција изрази сочувство до семејствата на жртвите кои загинаа за време на поплавите во тетовскиот регион. „Уште сношти, сите структури на ДУИ се обврзаа да останат во близина и да помогнат на жителите погодени од ...

ВМРО НП изрази сочувство за жртвите во поплавите во Тетово

Телеграф - 04.08.2015

ВМРО-Народна партија изрази сочувство до семејствата на загинатите во поплавите во Тетово, што однесоа четири животи ВМРО-Народна партија изрази сочувство до семејствата на загинатите во поплавите во Тетово, што однесоа четири животи.

ДУИ: Ќе им помогнеме на семејствата на загинатите во невремето

Телеграф - 04.08.2015

Од ДУИ апелираат до сите политички фактори, НВО и до медиумите да изразат солидарност со напорите да им се помогне на жителите и да не се користи природната катастрофа и трагедијата во Тетово за дневни политички цели Демократската унија за ...

Ахмети изрази сочувство до семејствата на загинатите во Тетово

Алфа - 04.08.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изразува сочувство до семејствата на жртвите од поплавите што вчера го зафатија Тетово и околината. Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изразува сочувство до ...

ЛДП до Груевски: Колку чинат животите на граѓаните после вакви катастрофи, кои се директна последица од твоето ...

А1 On - 04.08.2015

„Либерално-демократската партија изразува длабоко сочувство и жалење до семејствата на жртвите од вчерашното невреме во тетовско. Во истовреме им посакува побрзо опоравување на повредените и сочувствуваме со сите оние коишто за миг ги загубија ...

Ахмети изрази сочувство до семејствата на загинатите во Тетово

Сител - 04.08.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изразува сочувство до семејствата на жртвите од поплавите што вчера го зафатија Тетово и околината. - Нашите партиски структури ќе останат да им помогнат на жителите оштетени од ...

ТЕТОВО: Погодените од поплавите ќе добијат помош од 30 илјади денари

Телеграф - 04.08.2015

Првично ќе се изврши пребројување на сите семејства кои се зафатени од невремето кои веднаш ќе добијат еднократна парична помош во висина од 30 илјади денари, а во текот на овој и следните денови ќе се прави проценка на штетата на секој објект и во ...

ДУИ изрази сочувство до семејствата на загинатите во Тетово

Курир - 04.08.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изразува сочувство до семејствата на жртвите од поплавите што вчера го зафатија Тетово и околината. - Нашите партиски структури ќе останат да им помогнат на жителите оштетени од ...

Големи поплави го опустошија тетовско. Најмалку пет жртви

Капитал - 04.08.2015

Големото невреме кое вчера го зафати околината на Тетово и тетовско и предизвика излевање на реката Пена и свлечишта на земјиштето зема најмалку пет човечки животи и остави пустош и многу големи материјални штети.

Владата ќе ги обесштети поплавените семејства во Тетовско

МРТ - 04.08.2015

днократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата зафатени со синоќешното силно невреме во Тетовско... По 30 илјади денари еднократна парична помош ќе добијат семејствата погодени од поплавите во Тетовско и во ...

Првична помош од 500 евра за погодените од поплавите

Макфакс - 04.08.2015

Првична еднократно помош од 30.000 денари (500 евра) ќе им биде исплатена на семејствата кои беа погодени од силното невреме во регионот на Тетово, одлучи Владата на вонредната седница во вторникот.

Нема да има големо невреме следните денови

Алфа - 04.08.2015

Синоптичарите не предвидуваат големо невреме како тоа од вчера. Синоптичарите не предвидуваат големо невреме како тоа од вчера. Во западните, планински, делови од земјата попладне ќе има локален дожд ама не со силен интензитет.

По 30.000 денари еднократна помош за секое семејство зафатено од невремето

МКД - 04.08.2015

Вицепремиерот Владимир Пешевски информираше дека денеска на состанокот на Владата било заклучено дека државата ќе интервенира за да помогне во санирање на штетите, на државниот како и на приватниот имот.

Погодените од поплавите првично ќе добијат по 30.000 денари помош

Сител - 04.08.2015

Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата погодени од синоќешното силно невреме во Тетовско, а специјална Комисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен, висината на штетата и помошта што ќе ...

Погодените од поплавите првично ќе добијат по 30.000 денари помош

Курир - 04.08.2015

Вицепремиерот Владимир Пешевски денес информираше дека се донесени заклучоци од специјалната седница на Владата за катастрофалните последици од невремето во Тетово. -Во доцните вечерни часови екипи на Владата на Република Македонија извршија посета ...

(ВИДЕО) СДСМ со граѓаните на Тетово: Помош и поддршка во тешките моменти

Репортер - 04.08.2015

Претставници на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, членовите на Извршниот одбор, Љупчо Николовски и Едмонд Адеми, претседателот на Комисијата за локална самоуправа, Дејан Павлески, членови на раководството на Општинската организација од ...

ФОТО: Невреме со дожд и град во охридско

Курир - 04.08.2015

Во Охрид и охридско попладнево во различни делови од општината врне пороен дожд, а во селото Куратица се случило и невреме со дожд и град, јавува Охрид 1. По топлиот бран кој скоро две седмици го имаше зафатено Охрид, поројните дождови донесоа мало ...

(ВИДЕО) СДСМ со граѓаните на Тетово и тетовско: Помош и поддршка во тешките моменти

А1 On - 04.08.2015

Претставници на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, членовите на Извршниот одбор, Љупчо Николовски и Едмонд Адеми, претседателот на Комисијата за локална самоуправа, Дејан Павлески, членови на раководството на Општинската организација од ...

(ФОТО) Теута Арифи вчера ги посети повредените во болница

Либертас - 04.08.2015

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, вчера, во текот на ноќта, ги посети во тетовската болница повредените од денешното невреме. Пред болницата се собраа повеќе граѓани кои очекуваа вести за нивните ...

По 30.000 денари за поплавите во Тетовско, помош испратиле од Скопје, Чаир, Струмица и Велес

еМагазин - 04.08.2015

Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата зафатени со синоќешното силно невреме во Тетовско, а специјална Комисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен.

Владата денеска ќе одржи седница за невремето во Тетовско

Sky - 04.08.2015

По поплавите во Тетово, Владата денеска ќе одржи седница на која ќе бидат разгледани состојбите по обилни врнежи во полошкиот и во пелагонискиот регион. Големото невреме што го зафати тетовскиот регион вчера однесе неколку жртви.

ЛДП до Груевски: Колку чинат животите на граѓаните после вакви катастрофи?

Кумановски м. - 04.08.2015

„Либерално-демократската партија изразува длабоко сочувство и жалење до семејствата на жртвите од вчерашното невреме во тетовско. Во истовреме им посакува побрзо опоравување на повредените и сочувствуваме со сите оние коишто за миг ги загубија ...

Силно невреме го зафати кичевскиот регион – најава за невреме и во скопско

МК News - 04.08.2015

Попладнево силно невреме проследено со интензивни врнежи од дожд, ветер и електрични празнења ,го зафати кичевскиот регион За четириесеттина минути сообраќајниците во градот се претворија во мали реки, а во пониските делови на градот се слеваа ...

Аларманта состојба во тетовско -потребна е помош !

Локално - 04.08.2015

Овде сме да им дадеме помош и поддршка на граѓаните на Тетово и тетовско во овие тешки моменти. Toa што вчера се случи е страшно, катастрофа. Денеска бевме во обиколка на неколку населени места. Стојбата е сериозна, глетката е страшна.

Првична помош од 500 евра за погодените од поплавите

Точка - 04.08.2015

Првична еднократно помош од 30.000 денари (500 евра) ќе им биде исплатена на семејствата кои беа погодени од силното невреме во регионот на Тетово, одлучи Владата на вонредната седница во вторникот.

ФОТО: Невреме со дожд и град во охридско

Денешен - 04.08.2015

Во Охрид и охридско попладнево во различни делови од општината врне пороен дожд, а во селото Куратица се случило и невреме со дожд и град, јавува Охрид 1. По топлиот бран кој скоро две седмици го имаше зафатено Охрид, поројните дождови донесоа мало ...

(ВИДЕО) Опозицијата на терен кај поплавените: Ќе помагаме и понатаму

Бриф - 04.08.2015

Овде сме да им дадеме помош и поддршка на граѓаните на Тетово и тетовско во овие тешки моменти. Toa што вчера се случи е страшно, катастрофа. Денеска бевме во обиколка на неколку населени места. Стојбата е сериозна, глетката е страшна.

Невреме во Охридско

Бриф - 04.08.2015

Во Охрид и охридско попладнево во различни делови од општината врне пороен дожд, а во селото Куратица се случило и невреме со дожд и град, јавува Охрид ...

ДУИ изрази жалење за жртвите од поплавите во Тетовско

Sky - 04.08.2015

Сочувство до семејствата на жртвите што загинаа за време на поплавите во тетовскиот регион изрази денеска Демократската унија за интеграција. „Уште сношти, сите структури на Демократската унија за интеграција се обврзаа да останат во близина и да им ...

Пешевски: Погодените од поплавите првично ќе добијат по 30.000 денари помош

Пулс24 - 04.08.2015

Вицепремиерот Владимир Пешевски денес информираше дека се донесени заклучоци од специјалната седница на Владата за катастрофалните последици од невремето во Тетово. Повеќе од 200 објекти, приватни куќи, државен имот, земјоделско земјиште и ...

(Галерија) Потресни слики од Тетовско, Теута Арифи во чизми на терен

еМагазин - 04.08.2015

Од Тетово и тетовско постојано пристигнуваат нови потресни слики и видеа. Вчерашното невреме во овој регион и излевањето на реката Пена направија вистински пустош. Официјално четири лица починаа, по две се трага, 11 се повредени.

Ахмети изрази сочувство до семејствата на загинатите во Тетово

Локално - 04.08.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изразува сочувство до семејствата на жртвите од поплавите што вчера го зафатија Тетово и околината. – Нашите партиски структури ќе останат да им помогнат на жителите оштетени од ...

ДУИ со сочувство за семејствата на жртвите од поплавите во тетовскиот регион

Точка - 04.08.2015

Демократската унија за интеграција изразува сочувство до семејствата на жртвите кои загинаа за време на поплавите во тетовскиот регион. „Уште сношти, сите структури на Демократската унија за интеграција се обврзаа да останат во близина и да помогнат ...

По 30.000 денари помош за погодените семејства во поплавите во Тетовско

Локално - 04.08.2015

Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата зафатени со синоќешното силно невреме во Тетовско, а специјална Комисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен.

По 30.000 денари првична помош за погодените од невремето во Тетовско

Денешен - 04.08.2015

Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата зафатени со синоќешното силно невреме во Тетовско, а специјална Комисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен.

По 30 илјади за секое семејство и конфискувани алишта и обувки. Утре и задутре ден на жалост во Тетово

Либертас - 04.08.2015

Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата зафатени со силното невреме во Тетовско, а специјална Комисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен.

Погодените од поплавите првично ќе добијат по 30.000 денари помош

МК News - 04.08.2015

Вицепремиерот Владимир Пешевски денес информираше дека се донесени заклучоци од специјалната седница на Владата за катастрофалните последици од невремето во Тетово. -Во доцните вечерни часови екипи на Владата на Република Македонија извршија посета ...

Невремето денес го погоди Охрид (ФОТО)

Република - 04.08.2015

Во Охрид и охридско попладнево во различни делови од општината врне пороен дожд, а во селото Куратица се случило и невреме со дожд и град, јавува Охрид 1. По топлиот бран кој скоро две седмици го имаше зафатено Охрид, поројните дождови донесоа мало ...

30.000 денари помош за погодените семејства во поплавите во Тетовско

Вечер Прес - 04.08.2015

Во исто време, ќе се следи состојбата со исправноста на водата за пиење и поплавените улици. Тетовската градоначалничка Теута Арифи рече дека речните корита редовно се чистат секоја пролет и дека не бегаат од одговорност, но дека во завчерашниот ...

Еднократна парична помош за погодените семејства во поплавите во Тетовско

Република - 04.08.2015

Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата зафатени со силното невреме во Тетовско, а специјална Комисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен.

30 000 денари помош за поплавените во Тетовско

Фактор - 04.08.2015

Семејствата кои претрпеа штети од вчерашното невреме во Тетовско, ќе добијат по 30 000 денари еднократна парична помош. Ваква одлука донесе, денеска, Владата на седница посветена за состојбата во Тетовско.

Силно невреме го зафати кичевскиот регион

Н.Македонија - 04.08.2015

Попладнево силно невреме проследено со интензивни врнежи од дожд, ветер и електрични празнења ,го зафати кичевскиот регион За четириесеттина минути сообраќајниците во градот се претворија во мали реки, а во пониските делови на градот се слеваа ...

Ахмети изрази сочувство до семејствата на загинатите во Тетово

Н.Македонија - 04.08.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изразува сочувство до семејствата на жртвите од поплавите што вчера го зафатија Тетово и околината - Нашите партиски структури ќе останат да им помогнат на жителите оштетени од поплавите ...

По 30.000 денари помош за погодените семејства во поплавите во Тетовско

Идивиди - 04.08.2015

Скопје, 4 август 2015 (МИА) - Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата зафатени со синоќешното силно невреме во Тетовско, а специјална Комисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен.

Ахмети изрази сочувство до семејствата на загинатите во Тетово

Lider - 04.08.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изразува сочувство до семејствата на жртвите од поплавите што вчера го зафатија Тетово и околината. – Нашите партиски структури ќе останат да им помогнат на жителите оштетени од ...

По 30.000 денари првична помош за погодените од невремето во Тетовско

Lider - 04.08.2015

Еднократна парична помош од по 30.000 денари државата ќе им исплати на семејствата зафатени со синоќешното силно невреме во Тетовско, а специјална Комисија ќе ја проценува состојбата со оштетените имоти на терен.

Првична помош од 500 евра за погодените од поплавите

Денар - 04.08.2015

Првична еднократна помош од 30.000 денари (500 евра) ќе им биде исплатена на семејствата кои беа погодени од силното невреме во регионот на Тетово, одлучи Владата на вонредната седница. Повеќе од 200 објекти, приватни куќи, државен имот, земјоделско ...

ГАЛЕРИЈА: Страшни слики од невремето во Тетово во кое загинаа 4 лица а повеќе се повредени

Press24 - 03.08.2015

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ: Силно невреме во Тетово - до сега загинаа 4 лица а повеќе се повредени Трагедија во Тетовско: Мртво дете пронајдено во двор од ...

Девојче загинало од поплавите во Тетовско?

Кирилица - 03.08.2015

Едно девојче починало, а две лица биле повредени од денешните поплави во Тетовско. Како што соопштија од Центарот за управување со кризи, малолетното девојче со повреди било примено во клиничкиот центар каде и починало.

Премиерот Груевски вечерва на терен во Тетово

Press24 - 03.08.2015

Премиерот Никола Груевски е на пат за Тетово, кое попладнево беше погодено од силно невреме проследено со обилни врнежи од дожд. Груевски ќе направи увид во состојбата и ќе разговара со надлежните за да се види што да се направи за санирање на ...

(ФОТО) Невремето го поплави и Тетово

Репортер - 03.08.2015

Големото невреме кое попладнево го зафати Штип и Пелагонија не го избегна ниту Тетово. Низ социјалните мрежи кружат фотографии од паднати дрвја и поплавени неколку згради, објави ТВ Орбис .

Битола поплавена (ФОТО)

МКД - 03.08.2015

Невремето што го зафати пелагонискиот регион, предизвика вистински проблеми во Битола. Поплавени улици, подруми полни со вода...со тоа се справуват вечерва битолчани. Фото: ТВ Тера ...

Пријави за жртви во Тетово, полицијата нема пристап за да потврди

А1 On - 03.08.2015

Според неофицијални и се уште непроверени информации невремето во тетовскиот регион предизвика жртви и голема материјална штета. Од СВР-Тетово информираат дека во Голема Речица во куќен двор надојдената вода, наводно, исфрлила безживотно тело на ...

СОЛЗИ И НЕВЕРУВАЊЕ ВО ТЕТОВО: Водата им однесе се' на многумина

Sky - 03.08.2015

Солзи и неверување кај жителите на погоденото Тетово и целиот тетовски крај, откако попладнево за само 15 минути големото невреме остави пустош. Штетите се огромни, уништени се куќи, автомобили.. Големи штети претрпеа буквално сите.

Поплавени улици

Тера - 03.08.2015

Невремето кое ја зафати Битола во попладневните часови предизвика проблеми на дел од улиците во градот. На социјалните мрежи можат да се забележат фотографии за тоа како изгледале дел од ...

Паднати дрвја, поплавени згради – невремето го потопи и Тетово

Република - 03.08.2015

Големото невреме кое попладнево го зафати Штип и Пелагонија не го избегна ниту Тетово. Низ социјалните мрежи кружат фотографии од паднати дрвја и поплавени неколку згради. Според информациите поплавени се три згради од блок ...

Никола Груевски вечерва итно во Тетово

Sky - 03.08.2015

Премиерот Никола Груевски е на пат за Тетово, кое попладнево беше погодено од силно невреме проследено со обилни врнежи од дожд, јави Press24.mk. Груевски ќе направи увид во состојбата и ќе разговара со надлежните за да се види што да се направи за ...

Никола Груевски вечерва итно во Тетово

МК News - 03.08.2015

Премиерот Никола Груевски е на пат за Тетово, кое попладнево беше погодено од силно невреме проследено со обилни врнежи од дожд Груевски ќе направи увид во состојбата и ќе разговара со надлежните за да се види што да се направи за санирање на ...

Паднати дрвја, поплавени згради – невремето го потопи и Тетово

Вечер Прес - 03.08.2015

Големото невреме кое попладнево го зафати Штип и Пелагонија не го избегна ниту Тетово. Низ социјалните мрежи кружат фотографии од паднати дрвја и поплавени неколку згради. Според информациите поплавени се три згради од блок ...

Најмалку тројца нови загинати, има повеќе повредени

Sky - 03.08.2015

Порталот Курир.мк објавува за три нови жртви од невремето во Тетово. Информациите се непотврдени. Според досегашните информации има и повредени лица. поврзани ...

Невремето го поплави и Тетово (ФОТО)

МК News - 03.08.2015

Големото невреме кое попладнево го зафати Штип и Пелагонија не го избегна ниту Тетово. Низ социјалните мрежи кружат фотографии од паднати дрвја и поплавени неколку згради, објави ТВ Орбис .

Поплавени улици низ Битола (фото)

Република - 03.08.2015

Невремето кое ја зафати Битола во попладневните часови предизвика проблеми на дел од улиците во градот. На социјалните мрежи можат да се забележат фотографии за тоа како изгледале дел од ...

10-тина жртви во невремето во Тетовско

Sky - 03.08.2015

Големето невреме кое попладнево го зафати Тетово и селата под Шара, проследено со силен ветер и дожд, однесе најмалку 10 жртви, од кои седуммина се водат како исчезнати, тврдат за Либертас жители на селата од овој крај.

ВИДЕО: Невремето предизвика поплави и хаос на улиците

Идивиди - 03.08.2015

Поројни дождови и силни грмотевици кои попладнево ја зафатија Македонија си го направија своето, па за кратко време предизвикаа поплави, скршени дрвја и целосен хаос на улиците. (фото ТВ Тера) (фото FB) На социјалните мрежи кружат фотографии од ...