TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Извештајот потврди дека сакаме час поскоро во ЕУ

Дневник - 12.10.2012

Премиерот на Македонија Никола Груевски го оцени Извештајот на Европската комисија за 2012 како најпозитивен до сега и по тој повод во јавноста ги упати своите коментари за истиот.

Турција смета дека извештајот на ЕК за напредокот „не е балансиран“

Р.С.Европа - 11.10.2012

Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека извештајот на ЕК за напредокот на Турција „не е балансиран“. Како и во претходните години во извештајот се акцентираат негативните моменти, ...

Добивме рок, што сега?

Утрински - 11.10.2012

Слободанка Јовановска Без сомнеж напредок - одекнаа силно зборовите на еврокомесарот Штефан Филе вчера во Брисел кога го презентираше најновиот извештај за Македонија.

Дневен печат- коментари 11.10.2012

Sky - 11.10.2012

Извештајот на ЕК за Македонија како и здравствениот синџир, се дел од темите на кои коментираат денеска дневните весници.

Груевски - По новата препорака очекуваме и почеток на преговорите со ЕУ

Inpress - 11.10.2012

Скопје, 11. октомври 2012 (ИНПРЕС) Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е најпозитивниот досега за државата, реален е и прецизно го отсликува прогресот во процесот на евроинтеграциите.

Груевски: Со одредување датум Советот на ЕУ ќе отвори ново поглавје во односите со Македонија

24 Вести - 10.10.2012

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е реален и прецизно го отсликува напредокот на државата во процесот на евроинтеграциите.

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на земјите кандидати за ЕУ

Р.С.Европа - 10.10.2012

Европската комисија денеска официјално ќе го претстави годишниот извештај за напредокот во достигнувањето на европските стандарди за сите земји кои се стремат кон членство во Европската унија.

Западен Балкан, ограничен напредок кон ЕУ

Р.С.Европа - 10.10.2012

Што содржи најновиот извшетај на Европската комисија за напредокот на земјите кои сакаат да станат членки на Европската унија? Европската комисија во најновиот извештај за напредокот на земјите кои ...

Хрватска доби нови десет задачи од ЕК

Р.С.Европа - 10.10.2012

Хрватска доби нови десет задачи кои Загреб би морал да ги исполни пред пристапувањето во Унијата.Еврокомесарот Штефан Филе изјави дека Хрватска треба да насочи „засилено внимание“ за да ги заврши ...

Името станува формален услов

Утрински - 10.10.2012

Брисел ќе побара спорот со Грција да се реши во раната фаза на преговори со Унијата Македонија денес ќе добие четврта писмена препорака за преговори од ЕК, придружена со една усна - дека за ...

ЕК ги објави извештаите за земјите аспиранти за членство во ЕУ

Телма - 10.10.2012

Европската комисија објави денеска редовна годишна оценка за преговорите за идно членство во Европската унија на Хрватска, Црна Гора, Македонија, Србија, Албанија, Босна и херцеговина, Турција и ...

Политичка тројка

Утрински - 10.10.2012

ЕК ги амнестира амнестираните од ОНА и бара да се реши статусот со „жртвите од конфликтот во 2001 година“, а не само на бранителите.

ЕК препорача преговори и паралелно решавање на спорот за името

Телма - 10.10.2012

Европската комисија понуди предлог за преговарачка рамка за да се реши прашањето за името меѓу Македонија и Грција во рана фаза од преговорите за пристапување на нашата земја во Европската унија, ...

Груевски за Извештајот на ЕК: ова е успех на сите граѓани

МКД - 10.10.2012

Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија е реален и прецизно го отсликува напредокот на државата во процесот на евроинтеграциите.

Груевски: досега најпозитивен извештај на ЕК

Телма - 10.10.2012

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е најпозитивниот досега за државата, реален е и прецизно го отсликува напредокот во процесот на евроинтеграциите.

Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија

Утрински - 10.10.2012

Премиерот вели дека извештајот на ЕК е реален и прецизно го отсликува напредокот на државата во процесот на евроинтеграциите Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е реален и прецизно го ...

ЕК ќе го презентира извештајот за напредокот на Македонија

А1 On - 10.10.2012

Европската Комисија се очекува денеска по четвртти пат да предложи датум за старт на пристапните преговори на Македонија со Европската ...

Филе: Решавање на прашањето за името во раната фаза од преговорите

А1 On - 10.10.2012

Европската комисија понуди предлог за преговарачка рамка за да се реши прашањето за името меѓу Македонија и Грција во рана фаза од преговорите за пристапување на нашата земја во Европската унија, ...

ЕК објави редовна годишна оценка за преговорите за идно членство во ЕУ

Алфа - 10.10.2012

Европската комисија објави редовна годишна оценка за преговорите за идно членство во Европската унија на Хрватска, Црна Гора, Македонија, Србија, Албанија, Босна и херцеговина, Турција и Исланд.

ЕК објави годишна оценка за преговорите за идно членство во ЕУ

Идивиди - 10.10.2012

10 октомври 2012 (МИА) - Европската комисија објави денеска редовна годишна оценка за преговорите за идно членство во Европската унија на Хрватска, Црна Гора, Македонија, Србија, Албанија, Босна и ...

ЕК и даде десет задачи на Хрватска кои мора да ги исполни пред пристапувањето во ЕУ

А1 On - 10.10.2012

Хрватска продолжува да напредува во усвојувањето и спроведувањето на европското законодавство, но Европската комисија идентификуваше десет задачи кои Загреб би морал да ги исполни пред пристапувањето ...

Денеска Филе ќе го објави извештајот за Македонија

+инфо - 10.10.2012

Четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија, се очекува да содржи најновиот извештај на Европската комисија за напредокот на земјата, ...

ЕК и даде десет задачи на Хрватска кои мора да ги исполни пред пристапувањето во ЕУ

+инфо - 10.10.2012

Хрватска продолжува да напредува во усвојувањето и спроведувањето на европското законодавство, но Европската комисија идентификуваше десет задачи кои Загреб би морал да ги исполни пред пристапувањето ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на земјите кандидати за членство во ЕУ

МРТ - 10.10.2012

Европската комисија денеска официјално ќе го претстави годишниот извештај за напредокот во достигнувањето на европските стандарди за сите земји кои се стремат кон членство во Европската унија, ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на земјите кандидати за членство во ЕУ

Сител - 10.10.2012

Европската комисија денеска официјално ќе го претстави годишниот извештај за напредокот во достигнувањето на европските стандарди за сите земји кои се стремат кон членство во Европската унија, ...

Македонија очекува нова препорака за преговори, без одложување

Кирилица - 10.10.2012

Македонија очекува нова препорака за преговори, без одложување Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот ...

Кнаус: Спорот со името ќе се реши кога Македонија ќе биде пред портите на ЕУ

Канал5 - 10.10.2012

Република Македонија оваа година е во фокусот на вниманието на Европската Комисија, оцени првиот човек на советодавната и истражувачка иницијатива за европска стабилност, Гералд Кнаус за Гласот на ...

ЕК препорача рамка за решавање на името во рана фаза

Сител - 10.10.2012

Европската комисија понуди предлог за преговарачка рамка за да се реши прашањето за името меѓу Македонија и Грција во рана фаза од преговорите за пристапување на нашата земја во Европската унија, ...

Европската комисија објави редовна годишна оценка за преговорите за идно членство во ЕУ

Сител - 10.10.2012

Европската комисија објави денеска редовна годишна оценка за преговорите за идно членство во Европската унија на Хрватска, Црна Гора, Македонија, Србија, Албанија, Босна и херцеговина, Турција и ...

ЕК објави редовна годишна оценка за преговорите за идно членство во ЕУ

МРТ - 10.10.2012

Европската комисија објави денеска редовна годишна оценка за преговорите за идно членство во Европската унија на Хрватска, Црна Гора, Македонија, Србија, Албанија, Босна и херцеговина, Турција и ...

Груевски: Со одредување датум Советот на ЕУ ќе отвори ново поглавје во односите со Македонија

Сител - 10.10.2012

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е реален и прецизно го отсликува напредокот на државата во процесот на евроинтеграциите.

“Со одредување датум, ЕУ ќе отвори ново поглавје во односите со Македонија“

МРТ - 10.10.2012

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е најпозитивниот досега за државата, реален е и прецизно го отсликува напредокот во процесот на евроинтеграциите.

Груевски: ЕК испрати јасна порака дека нема простор за пролонгирање и дека Македонија треба да ги почне преговорите

Канал5 - 10.10.2012

Очигледно е дека ЕК веќе чувствува дека не смее да се остане само на позитивен извештај и дека треба чекор повеќе, па не случајно Фуле го потенцираше зборот кредибилитет на ЕК.

ЕК денеска ќе го објави извештајот за Македонија

Точка - 10.10.2012

Европската комисија денеска ќе го објави новиот извештај за напредокот на Македонија кој се очекува да содржи четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство во Европската унија и ...

ЕК денеска ќе го објави извештајот за Македонија

Нетпрес - 10.10.2012

Европската комисија денеска ќе го објави новиот извештај за напредокот на Македонија кој се очекува да содржи четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство во Европската унија и ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот

Курир - 10.10.2012

Годишниот извештај за напредокот во достигнувањето на европските стандарди за сите земји кои се стремат кон членство во Европската унија, вклучително и Македонија официјално ќе биде претставен ...

Денеска ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на земјава

Sky - 10.10.2012

Денеска ќе биде објавен извештај за напредокот на Македонија од страна на Европската комисија. Очекувањата се тој да содржи четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство во ...

Македонија денеска го очекува извештајот од ЕК

Фама - 10.10.2012

Европската комисија денеска официјално ќе го презентира годишниот извештај за напредокот во достигнувањето на европските стандарди за сите земји кои се стремат кон членство во Европската унија, ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на земјите кандидати за членство во ЕУ

еВести - 10.10.2012

Европската комисија денеска официјално ќе го претстави годишниот извештај за напредокот во достигнувањето на европските стандарди за сите земји кои се стремат кон членство во Европската унија, ...

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија

еВести - 10.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се ...

Денес Филе ќе го објави извештајот за Македонија

БезПардон - 10.10.2012

Најновиот извештај на Европската комисија за напредокот на земјата, што официјално комесарот за проширување Штефан Филе ќе го претстави денеска попладне во Брисел, на прес-конференцијата закажана за ...

Македонија доби најпозитивен извештај досега: ЕК препорача рамка за решавање на името во рана фаза

Press24 - 10.10.2012

Европската комисија понуди предлог за преговарачка рамка за да се реши прашањето за името меѓу Македонија и Грција во рана фаза од преговорите за пристапување на нашата земја во Европската унија, ...

Најпозитивен извештај, ЕК силно зад Македонија

Курир - 10.10.2012

Европската Комисија застана силно зад Македонија. Нашата земја го доби најпозитивниот извештај до сега, по четврти пат Комисијата одлучи Македонија да почне преговори за членство во ЕУ.

Филе: ЕК бара рамка за решавање на името во рана фаза на преговорите

еВести - 10.10.2012

Европската комисија понуди предлог за преговарачка рамка за да се реши прашањето за името меѓу Македонија и Грција во рана фаза од преговорите за пристапување на нашата земја во Европската унија, ...

Хрватска мора да исполни десет задачи пред пристапувањето во ЕУ

Press24 - 10.10.2012

Хрватска продолжува да напредува во усвојувањето и спроведувањето на европското законодавство, но Европската комисија идентификуваше десет задачи кои Загреб би морал да ги исполни пред пристапувањето ...

ДС: Извештајот на ЕК е реален и ги нагласува постигнатите резултати

Press24 - 10.10.2012

Демократскиот сојуз смета дека Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија, е во основа реален и ги нагласува постигнатите резултати во повеќе области, Извештајот, според ...

СДСМ се налути за Извештајот?

Курир - 10.10.2012

Најпозитивниот извештај на Европската Комисија за Македонија кој беше презентиран денес, за некого остана „трн во око“. СДСМ со цел да не ги признае максималните заложби на македонската Влада кон ...

ДС: Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е реален и ги нагласува постигнатите резултати

Курир - 10.10.2012

Демократскиот сојуз смета дека Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија, е во основа реален и ги нагласува постигнатите резултати во повеќе области, но истовремено ...

Груевски: Со одредување датум Советот на ЕУ ќе отвори ново поглавје во односите со Македонија

еВести - 10.10.2012

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е реален и прецизно го отсликува напредокот на државата во процесот на евроинтеграциите.

Груевски: Со одредување датум Советот на ЕУ ќе отвори ново поглавје за Македонија

Press24 - 10.10.2012

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е најпозитивниот досега за државата, реален е и прецизно го отсликува напредокот во процесот на евроинтеграциите.

Придавката „македонски“ во извештаите на Европската комисија [инфографик]

Окно - 10.10.2012

Tweet 2012 / годишен извештај / Европа / европска комисија / ЕУ / извештај / македонија / напредок / преговори / прием / ...

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија

Inpress - 10.10.2012

Брисел, 10. октомври 2012 (ИНПРЕС) Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи ...

Кнаус - Македонија оваа година е во фокусот на вниманието на ЕК

Inpress - 10.10.2012

Брисел, 10. октомври 2012 (ИНПРЕС) Република Македонија оваа година е во фокусот на вниманието на ЕК, оцени првиот човек на советодавната и истражувачка Иницијатива за Европска стабилност, Гералд ...

ЕК ќе го објави извештајот за напредокот на земјите од регионот

Денешен - 10.10.2012

Европската комисија денеска официјално ќе го претстави годишниот извештај за напредокот во достигнувањето на европските стандарди за сите земји кои се стремат кон членство во Европската унија, ...

Од јули 2013 Хрватска официјално во ЕУ

Денешен - 10.10.2012

Европската комисија објави денеска редовна годишна оценка за преговорите за идно членство во Европската унија на Хрватска, Црна Гора, Македонија, Србија, Албанија, Босна и херцеговина, Турција и ...

Груевски: Ова е најпозитивниот извештај до сега за Македонија

Денешен - 10.10.2012

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е најпозитивниот досега за државата, реален е и прецизно го отсликува напредокот во процесот на евроинтеграциите, изјави на денешната прес-конференција ...

ЕК препорача рамка за решавање на името во рана фаза

Maxim - 10.10.2012

Европската комисија понуди предлог за преговарачка рамка за да се реши прашањето за името меѓу Македонија и Грција во рана фаза од преговорите за пристапување на нашата земја во Европската унија, ...

Груевски: Со одредување датум Советот на ЕУ ќе отвори ново поглавје за Македонија

Maxim - 10.10.2012

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија е најпозитивниот досега за државата, реален е и прецизно го отсликува напредокот во процесот на евроинтеграциите.

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија - нова препорака за преговори

24 Вести - 09.10.2012

Европската комисија денеска официјално ќе го претстави годишниот извештај за напредокот во достигнувањето на европските стандарди за сите земји кои се стремат кон членство во Европската унија, ...

Mакедонија годинава во фокусот на ЕУ за проширувањето

Глас на Америка - 09.10.2012

Аналитичарот Гералд Кнаус очекува влијателни земји-членки на ЕУ да извршат поголем притисок за надминување на проблемот со Грција.

Филе утре ќе го обелодени извештајот за Македонија

Утрински - 09.10.2012

Според драфт-верзијата на извештајот, заклучоците на ЕК за Македонија се најпозитивни досега Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската ...

Извештајот на ЕУ на 70 страници, а ќе има двапати „македонски“

Н.Македонија - 09.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се ...

ЕК утре ќе го објави извештајот за Македонија

А1 On - 09.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се ...

ЕУ за Македонија: Препорака за преговори без одложување

Алфа - 09.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се ...

ЕК со препорака за почеток на преговорите без одложување

Дневник - 09.10.2012

Препорака за почеток на преговорите за членство на земјава во ЕУ и без понатамошно одложување, се очекува да содржи најновиот извештај на Европската комисија за напредокот на земјата, што официјално ...

Нова препорака за преговори, без одложување

Идивиди - 09.10.2012

Брисел, 9 октомври 2012 (МИА) - Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа ...

Филе утре ќе го обелодени извештајот за Македонија

+инфо - 09.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се ...

ЕК утре ќе го објави извештајот за Македонија- нова препорака за почеток на преговорите

Сител - 09.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се ...

ЕК ќе го објави извештајот за Македонија - нова препорака за преговори

МРТ - 09.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се ...

ЕК утре ќе го објави извештајот за Македонија, нова препорака за почеток на преговорите, без натамошно одложување

Либертас - 09.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се очекува да ...

ЕК ќе бара од Советот на ЕУ да ја спроведе препораката за доделување датум за Македонија

Вечер - 09.10.2012

Оваа година Македонија заврши голема работа во евроинтегративниот процес, особено со дијалогот на високо ниво. Европската унија е охрабрена од напорите и одлучноста за исполнување на обврските и се ...

Пресудата од Хаг дел од извештајот на ЕК за напредокот

Таратур - 09.10.2012

“Земјата продолжува да ги исполнува своите обврски во рамките на Договорот за стабилизација и асоцијација. Комисијата ја одржува својата препорака да се премине во втората фаза од асоцијацијата и го ...

Заклучоците на Европската Комисија за Македонија најпозитивни досега

Press24 - 09.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се ...

ЕК со најпозитивни заклучоци досега

Курир - 09.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се ...

Силни аргументи за македонската евроинтеграција

еВести - 09.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се ...

ЕК утре ќе го објави извештајот за Македонија - нова препорака за преговори, без одложување

Таратур - 09.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се ...

Македонија доби нова препорака од ЕУ

Денешен - 09.10.2012

Нова, четврта по ред препорака за почеток на преговорите за членство на Република Македонија во Европската унија и укажување до Советот на Унијата да го овозможи тоа без понатамошно одлагање, се ...

Заклучоците на Европската Комисија за Македонија најпозитивни досега

Maxim - 09.10.2012

Според драфт-верзијата на извештајот заклучоците на ЕК за Македонија се најпозитивни досега. - Поранешната југословенска Република Македонија доби кандидатски статус во 2005 година.

Преговорите да преминат во втората фаза без понатамошно одложување

МРТ - 08.10.2012

„Земјата продолжува да ги исполнува своите обврски во рамките на Договорот за стабилизација и асоцијација. Комисијата ја одржува својата препорака да се премине во втората фаза од асоцијацијата и го ...

Пресудата од Хаг дел од извештајот на ЕК за напредокот

Нетпрес - 08.10.2012

“Земјата продолжува да ги исполнува своите обврски во рамките на Договорот за стабилизација и асоцијација. Комисијата ја одржува својата препорака да се премине во втората фаза од асоцијацијата и го ...

Пресудата од Хаг - дел од Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија

Press24 - 08.10.2012

Порталот Нетпрес објавува дел од драфт верзијата од годинешниот Извештај на Европската Комисија. “Земјата продолжува да ги исполнува своите обврски во рамките на Договорот за стабилизација и ...

Хашката пресуда ќе биде дел од Извештајот на ЕК

Курир - 08.10.2012

-Земјата продолжува да ги исполнува своите обврски во рамките на Договорот за стабилизација и асоцијација. Комисијата ја одржува својата препорака да се премине во втората фаза од асоцијацијата и го ...

Извештајот потежок со Хашката пресуда

еВести - 08.10.2012

Земјата продолжува да ги исполнува своите обврски во рамките на Договорот за стабилизација и асоцијација. Комисијата ја одржува својата препорака да се премине во втората фаза од асоцијацијата и го ...

Пресудата од Хаг - дел од Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија

Maxim - 08.10.2012

“Земјата продолжува да ги исполнува своите обврски во рамките на Договорот за стабилизација и асоцијација. Комисијата ја одржува својата препорака да се премине во втората фаза од асоцијацијата и го ...