TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Балканот продолжува да се тресе-низа земјотреси во соседството

OhridNews - 18.09.2016

Според податоците на Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар, во текот на последните 24 часа во соседните земји се случиле низа земјотреси. Последниот со јачина од 3.8 стпени според Рихтер, во 12.26 часот е регистриран во Грција, каде денес е ...

Триаголник на животот: Овие совети ќе ви го спасат животот во случај на земјотрес!

Скопје инфо - 18.09.2016

Пред точно две години, после силниот земјотрес во Мексико многу деца загинаа токму поради лошата позиција којашто ја заземале, па токму затоа директорот на Американскиот меѓународен тим за спасување одлучил да ги посоветува луѓето како да се спасат ...

Како најлесно да го осигурате станот или куќата од земјотрес?

Фактор - 18.09.2016

Серијата земјотреси што се случија изминатиов период во Скопје, предизвикаа паника кај граѓаните, но и зголемен интерес за купување полиси за осигурување од ризик земјотрес. Од дел од осигурителните компании во земјава потврдуваат дека изминативе ...

Неделен Фактор: Што ја „тресеше“ Македонија изминатите денови

Фактор - 18.09.2016

Серијата на земјотреси предизвикаа најголеми физички „потреси“ во јавноста, но паниката, библиските пророштва, прогнозите на Миле од седми кој има врски во сеизмолошка и советите на вечно паметните како да се спасите од земјотрес брзо беа заборавени ...

ВИДЕО: Погледнете како изгледа земјотрес од 9,1 степени според Рихтер

МК News - 18.09.2016

Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил регионот на Сендај, остров Хоншу Јапонија на 11 март 2011 година, на длабочина од 24,4 километри.

Гради на изволте и секси тантела: Лила најави нешто важно во вакво издание! (фото)

Вистина.мк - 18.09.2016

Едноставно сензуална! Така може да се опише Лила Филиповска во издание. Водителката, која воодушеви многумина со своето однесување за време на земјотресот изминатата седмица, сега повторно мами воздишки, но со изгледот.

Познат бугарски сеизмолог смирува, во Скопје нема да има посилни земјотреси

Канал5 - 17.09.2016

Еден од најискусните бугарски сеизмолози и признат научник, професорот Емил Ботев, во интервју уверува дека во Скопје нема да има посилни земјотреси, но предупредува дека не може да исклучи силен потрес во Романија.

Бугарски сезмолог смирува: Во Скопје не очекувам посилен земјотрес, можни се само послаби

Press24 - 17.09.2016

Познатиот бугарски сеизмолози и признат научник, професорот Емил Ботев, во интервју уверува дека во Скопје нема да има посилни земјотреси, но предупредува дека не може да исклучи силен потрес во Романија.

Регистрирани силни земјотреси во Вануату и Индонезија

Сител - 17.09.2016

Силни земјотреси беа регистрирани денеска на островите Вануату и во Индонезија, јави Геофизичкиот институт на САД. Нема податоци за настрадани лица или предизвикани материјални штети, а не е издадено ниту предупредување за појава на цунами.

ЗАВИСИ И ОД ЛОКАЦИЈАТА: Не може секој дом да се осигура од земјотрес

Телеграф - 17.09.2016

Осигурителните компании велат дека и покрај тоа што имаше информации дека цените на премиите за ова осигурување пораснале нагло по последните настани, тоа не е точно оти ценовната политика не се базира на поединечни настани Осигурителната компанија ...

Бугарски сеизмолог: Во Скопје не очекувам посилен земјотрес, можни се само послаби

А1 On - 17.09.2016

Еден од најискусните бугарски сеизмолози и признат научник, професорот Емил Ботев, во интервју уверува дека во Скопје нема да има посилни земјотреси, но предупредува дека не може да исклучи силен потрес во Романија.

Најсилните земјотреси во изминативе 100 години

Факултети - 17.09.2016

Геолошкото истражување на Америка проценува дека милиони земјотреси се случуваат секоја година, меѓутоа само еден од нив може да се именува како „голем земјотрес“ - со јачина од 8.0 степени или повисоко.

Сеизмолошката опсерваторија опстојува со добра волја на вработените

Макфакс - 17.09.2016

Ретко кој од граѓаните, па и скопските таксисти, знае каде се наоѓа Сеизмолошката опсерваторија во Скопје, иако инстуцијата е основана и се наоѓа на истото место од 1957 година. За да стигнете до таму треба да ги поминете кривулестите патчиња на ...

(ВИДЕО) Цела недела во шатори пред Американска амбасада од страв во земјотресот

Репортер - 17.09.2016

Цело време детето ме држи за рака, не се одвојува од мене бидејќи се плаши пак да не затресе земјотресот“, вели нашиот соговорник кој со своето семејство цела недела живее под шатор во паркчето покрај американската амбасада.

Бугарски сеизмолог: Во Скопје не очекувам посилен земјотрес, можни се само послаби

Репортер - 17.09.2016

Еден од најискусните бугарски сеизмолози и признат научник, професорот Емил Ботев, во интервју уверува дека во Скопје нема да има посилни земјотреси, но предупредува дека не може да исклучи силен потрес во Романија.

(ВИДЕО) Бунт во Идризово – Затворениците стравуваат од земјотресите

Репортер - 17.09.2016

По синоќешниот земјотрес во Скопје затворениците од најголемиот затвор во Македонија Идризово се кренале на бунт, пренесува Телма . Почнале да викаат и да бараат да бидат пуштени од старата зграда на машкото одделение.

Се предвидува голем земјотрес во САД – Eве со колкав интензитет ќе удри на земјата

Репортер - 17.09.2016

Геолошкото истражување на САД проценува дека милиони земјотреси се случуваат секоја година, но само еден од нив ќе биде „катастрофален земјотрес“. Катастрофалниот земјотрес се прогнозира да биде со јачина од 8 или погоре според рихтеровата скала.

На Земјата и се заканува земјотрес со голем интензитет

МК News - 17.09.2016

Геолошкото истражување на САД проценува дека милиони земјотреси се случуваат секоја година, но само еден од нив ќе биде „катастрофален земјотрес“. Катастрофалниот земјотрес се прогнозира да биде со јачина од 8 или погоре според рихтеровата ...

Во Скопје не очекувам посилен земјотрес, можни се само послаби, вели бугарскиот сеизмолог Емил Ботев

Локално - 17.09.2016

Еден од најискусните бугарски сеизмолози и признат научник, професорот Емил Ботев, во интервју уверува дека во Скопје нема да има посилни земјотреси, но предупредува дека не може да исклучи силен потрес во Романија.

Како да се сузбие стравот од земјотрес?

Скопје инфо - 17.09.2016

Серијата земјотреси што го потресоа охридско- преспанскиот регион, создадоа стравот и паниката кај голем број на граѓани. Како изминуваат деновите, дел од жителите, но и туристите, научија како да живает со земјотресите и посмирено го дочекуваат ...

ВИДЕО: Цела недела во шатори пред Американска амбасада од страв во земјотресот

Либертас - 17.09.2016

„Цело време детето ме држи за рака, не се одвојува од мене бидејќи се плаши пак да не затресе земјотресот“, вели нашиот соговорник кој со своето семејство цела недела живее под шатор во паркчето покрај американската амбасада.

Регистрирани силни земјотреси во Вануату и Индонезија

Либертас - 17.09.2016

Силни земјотреси беа регистрирани денеска на островите Вануату и во Индонезија, јави Геофизичкиот институт на САД. Нема податоци за настрадани лица или предизвикани материјални штети, а не е издадено ниту предупредување за појава на цунами.

Бугарски сеизмолог: Во Скопје не очекувам посилен земјотрес

Скопје инфо - 17.09.2016

Еден од најискусните бугарски сеизмолози и признат научник, професорот Емил Ботев, во интервју уверува дека во Скопје нема да има посилни земјотреси, но предупредува дека не може да исклучи силен потрес во Романија.

Бугарски сеизмолог ги смирува скопјани: Нема да има посилни земјотреси

Пулс24 - 17.09.2016

Познатиот бугарски сеизмолозг и признат научник, професорот Емил Ботев, во интервју уверува дека во Скопје нема да има посилни земјотреси, но предупредува дека не може да исклучи силен потрес во Романија.

Сеизмолошката опсерваторија опстојува со добра волја на вработените

Точка - 17.09.2016

Ретко кој од граѓаните, па и скопските таксисти, знае каде се наоѓа Сеизмолошката опсерваторија во Скопје, иако инстуцијата е основана и се наоѓа на истото место од 1957 година. За да стигнете до таму треба да ги поминете кривулестите патчиња на ...

Животните претчувствуваат земјотрес - мит или вистина? ...

Н.Македонија - 17.09.2016

Според некои научници приказната за животните, кои со денови па и недели пред земјотресот го менуваат своето однесување, е на ниво на анегдоти, а според други, некои диви животни имаат шесто сетило, кое затворените животни во зоолошките градини и ...

Весна Петрушевска без грам шминка во друштво на ќерка си ужива на плажа! (фото)

Вистина.мк - 17.09.2016

Весна Петрушевска го избра месец септември за годинешниот летен одмор. Иако времето е променливо, па имавме од поплави до земјотреси, овој месец донесе и некои сончеви денови. Токму нив Весна ги искористи за релаксација на плажа заедно со нејзините ...

Земјотрес со јачина од 4,3 степени по Рихтер во Грција

Вест - 16.09.2016

Земјотрес 4,3 степени според Рихтер беше регистриран денеска во средишниот дел на Грција. Податоците на Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар, епицентарот на потресот бил на 106 километри северно од Атина и 78 километра источно од град ...

Слаб Земјотрес почувствуван утрово во Скопје

ТВ21 - 16.09.2016

Земјотрес со Рихтерова локална магнитуда од 1.6, а со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово во 04.55 часот беше почувствуван во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици ...

Слаб земјотрес од 1,6 степени по Рихтер утрово регистриран во Скопско

24 Вести - 16.09.2016

Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје. Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III ...

Земјотрес за поголема свест

Дневник - 16.09.2016

Соња ХРИСТОВСКА УГРИНОВСКА Огромен страв, на моменти и неразумен н` задржа полуживи нас жителите на трусно Скопје цели 4 дена по силниот земјотрес од неделата во 15.10 часот, од неговиот претходник во неделното утро и следбениците што н` тресеа до ...

Имотните листови се чуваат на две локации за да се заштитат од земјотреси

Дневник - 16.09.2016

Имотните листови и другата катастарска евиденција на граѓаните ќе бидат на сигурно и во случај на земјотрес од поголеми размери бидејќи службената евиденција се чува на две различни локации во земјава.

Куќите од дрво и плет спасиле многу пехчевци во големиот земјотрес во 1904

Утрински - 16.09.2016

Љупчо Шатевски ПехЧево - Топол пролетен, но и пазарен ден во Пехчево во далечната 1904 година, кое тогаш имало 1.200 куќи и 4.100 жители (1.000 повеќе отколку сега). Градот бил административен центар на Малеш и Пијанец, со оформена чаршија, со амам, ...

Земјотреси во Грција и Турција

24 Вести - 16.09.2016

Земјотрес од 4,3 степени според Рихтер беше регистриран денеска во средишниот дел на Грција. Според податоците на Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар, епицентарот на потресот бил на 106 километри северно од Атина и 78 километри источно од ...

Слаб земјотрес утрово во Скопско

Канал5 - 16.09.2016

Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје. Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III ...

Слаб земјотрес утрово во Скопскo

Утрински - 16.09.2016

Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје. Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III ...

Два слаби земјотреси во скопското епцинетрално подрачје

Канал5 - 16.09.2016

Два спаби земјотреси од ноќеска се почуствувани во Скопје. Првиот во 23.40 со интензитет од 2,1 според Рихтер со епицентар кај Смилковското езеро, вториот слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во ...

Земјотрес со јачина од 4,3 степени по Рихтер во Грција

+инфо - 16.09.2016

Епицентарот на потресот бил на 106 километри северно од Атина и 78 километра источно од град Ламија. Земјотрес 4,3 степени според Рихтер беше регистриран денеска во средишниот дел на Грција, пренесе ТАСС.

Земјотрес од 4 степени во јужна Турција

+инфо - 16.09.2016

Епицентарот на потресот бил во градот Нурдаги, на длабочина од 7,26 километри. Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтер беше регистриран денеска во областа Газијантеп, во јужна Турција, јави турската телевизија НТВ, повикувајќи се на ...

Повторно се тресе: Нов земјотрес во Турција

Press24 - 16.09.2016

Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтер беше регистриран денеска во областа Газијантеп, во јужна Турција, јави турската телевизија НТВ, повикувајќи се на извештај на Дирекцијата за справување со непогоди и вонредни состојби.

Балканот не престанува да се тресе: Силен земјотрес ја стресе Грција

Press24 - 16.09.2016

Земјотрес 4,3 степени според Рихтер беше регистриран денеска во средишниот дел на Грција, пренесе ТАСС. Податоците на Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар, епицентарот на потресот бил на 106 километри северно од Атина и 78 километра ...

Земјотрес од 4 степени во јужна Турција

А1 On - 16.09.2016

Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтер беше регистриран денеска во областа Газијантеп, во јужна Турција, јави турската телевизија НТВ, повикувајќи се на извештај на Дирекцијата за справување со непогоди и вонредни состојби.

Земјотрес со јачина од 4,3 степени по Рихтер во Грција

А1 On - 16.09.2016

Земјотрес 4,3 степени според Рихтер беше регистриран денеска во средишниот дел на Грција, пренесе ТАСС. Податоците на Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар, епицентарот на потресот бил на 106 километри северно од Атина и 77 километри ...

Почувствуван слаб земјотрес во Скопје и околината

Макфакс - 16.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утрово регистрира земјотрес од ...

Нов земјотрес го стресе Скопје утринава

Репортер - 16.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава регистрира земјотрес од ...

Уште еден земјотрес го стресе Скопје – Магнитудата повисока од утринскиот

Репортер - 16.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,1 степен според Рихтер вчера пред полноќ бил регистриран во Скопје. Според информациите од европската макросеизмичка опсерваторија, потресот бил регистриран во 23:40 часот.

Земјотреси ги стресоа Турција и Грција

Телеграф - 16.09.2016

Засега нема информации за повредени и за материјални штети Нови земјотреси имаше денеска во Грција и во Турција. Земјотресот во средишниот дел на Грција беше со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала.

ГРАДЕТЕ ОД ЧЕЛИК, НЕ СТАВАЈТЕ МАЛТЕР: Стручна анализа укажува какви градби се најдобри за Скопје

Телеграф - 16.09.2016

Користењето скап и тежок малтер претежно служи за покривање на неквалитетната изведба и за добивање подобар надворешен изглед на објектите, се вели во анализата на покојниот професор Апостол Поцески, каде што се истакнува дека во Скопје најверојатно ...

Утрово слаб земјотрес во Скопје

+инфо - 16.09.2016

Во 04.55 часот беше почувствуван во Скопје и околината. Земјотрес со Рихтерова локална магнитуда од 1.6, а со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово во 04.55 часот беше почувствуван во Скопје и околината.

Изутринава почувствуван земјотрес во Скопје

Курир - 16.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтер е почувствуван во 4:55 минути во Скопје и околината, соопшти сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Според институтот, епицентарот бил во источниот дел од ...

Слаб земјотрес утрово во Скопско

А1 On - 16.09.2016

Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје. Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III ...

Уште еден земјотрес го стресе Скопје - магнитудата повисока од утринскиот

Press24 - 16.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,1 степен според Рихтер вчера пред полноќ бил регистриран во Скопје. Според информациите од европската макросеизмичка опсерваторија, потресот бил регистриран во 23:40 часот.

Се тресе Балканот, два силни земјотреси денеска

Сител - 16.09.2016

Земјотрес 4,3 степени според Рихтер беше регистриран денеска во средишниот дел на Грција, пренесе ТАСС. Податоците на Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар, епицентарот на потресот бил на 106 километри северно од Атина и 78 километра ...

Нов земјотрес го стресе Скопје утринава

Press24 - 16.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава регистрира земјотрес од ...

Земјотреси во Турција, Грција и Македонија, нема повредени

Стандард - 16.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала беше регистриран денеска во Грција, пренесе ТАСС. Според податоците на Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на подземниот потрес бил на 106 километри северно од Атина ...

Дали животните можат да предвидат земјотрес?

Макфакс - 16.09.2016

Се вели дека земјотресот е природна катастрофа која не може да се предвиди. Меѓутоа постојат приказни дека животните се однесуваат чудно пред земјотрес. Научниците кои го истражуваат однесувањето на животните особено внимавале на оние кои живеат во ...

Зголемен интересот за осигурување на домот од земјотреси

Сител - 16.09.2016

Енормно зголемено осигурувањето од земјотрес. Стравот од потресите кои изминативе денови го погодија главниот град, ги натера граѓаните да купуваат полиси за осигурување од ризик земјотрес. Граѓаните досега немале навика за ваков тип на осигурување .

Земјотрес ја погоди и Љубљана

Макфакс - 16.09.2016

Љубљана и околината во петок вечер ја погоди умерен земјотрес, а засега нема информации за евентуални жртви или штети. Според првичните информации на сеизмографскиот завод, потресот со магнитуда од 2,5 степени според Рихтер бил со епицентар на 7 ...

Се предвидува голем земјотрес - еве со колкав интензитет ќе удри на земјата

Press24 - 16.09.2016

Геолошкото истражување на САД проценува дека милиони земјотреси се случуваат секоја година, но само еден од нив ќе биде „катастрофален земјотрес“. Катастрофалниот земјотрес се прогнозира да биде со јачина од 8 или погоре според рихтеровата скала.

Нов земјотрес со јачина од 1,6 степени утрово во Скопје

Gotvi.mk - 16.09.2016

Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје.Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III ...

Дали животните можат да предвидат земјотрес?

А1 On - 16.09.2016

Се вели дека земјотресот е природна катастрофа која не може да се предвиди. Меѓутоа постојат приказни дека животните се однесуваат чудно пред земјотрес. Научниците кои го истражуваат однесувањето на животните особено внимавале на оние кои живеат во ...

Дали животните можат да предвидат земјотрес?

Репортер - 16.09.2016

Се вели дека земјотресот е природна катастрофа која не може да се предвиди. Меѓутоа постојат приказни дека животните се однесуваат чудно пред земјотрес. Научниците кои го истражуваат однесувањето на животните особено внимавале на оние кои живеат во ...

Дали вашето домашно милениче може да предвиди земјотрес?

Курир - 16.09.2016

Се вели дека земјотресот е природна катастрофа која не може да се предвиди. Меѓутоа постојат приказни дека животните се однесуваат чудно пред земјотрес. Научниците кои го истражуваат однесувањето на животните особено внимавале на оние кои живеат во ...

На Земјата и се заканува земјотрес со голем интензитет

Сител - 16.09.2016

Геолошкото истражување на САД проценува дека милиони земјотреси се случуваат секоја година, но само еден од нив ќе биде „катастрофален земјотрес“. Катастрофалниот земјотрес се прогнозира да биде со јачина од 8 или погоре според рихтеровата ...

Сител: Зголемен интересот за осигурување на домот од земјотреси

Press24 - 16.09.2016

Енормно зголемено осигурувањето од земјотрес. Стравот од потресите кои изминативе денови го погодија главниот град, ги натера граѓаните да купуваат полиси за осигурување од ризик земјотрес. Граѓаните досега немале навика за ваков тип на осигурување .

Слаб земјотрес утринава почувсвуван во Скопје

Нетпрес - 16.09.2016

Земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтер е почувствуван во 4:55 минути во Скопје и околината, соопшти сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Според институтот, епицентарот бил во источниот дел од ...

Утрово повторно земјотрес во Скопје

Сител - 16.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, u тринава, на 16.09.2016 год.

По мирните ноќи во Скопје: Утринава нов земјотрес

Press24 - 16.09.2016

Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје. Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III ...

Почувствуван слаб земјотрес во Скопје и околината

Кајгана - 16.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утрово регистрира земјотрес од ...

ДАЛИ ГО ОСЕТИВТЕ: Скопје утрово го погоди нов земјотрес

Телеграф - 16.09.2016

Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и во околината Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степен според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје.

Слаб земјотрес утрово во Скопско

МРТ - 16.09.2016

Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III степени... Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално ...

Земјотрес пред полноќ со епицентар кај Смилковско Езеро

+инфо - 16.09.2016

Според информациите од европската макросеизмичка опсерваторија, потресот бил регистриран во 23:40 часот. Земјотрес со интензитет од 2,1 степен според Рихтер вчера пред полноќ бил регистриран во Скопје.

Предвидува ли земјотрес вашето милениче?

Република - 16.09.2016

Се вели дека земјотресот е природна катастрофа која не може да се предвиди. Меѓутоа постојат приказни дека животните се однесуваат чудно пред земјотрес. Научниците кои го истражуваат однесувањето на животните особено внимавале на оние кои живеат во ...

ГАЛЕРИЈА: Ромски камп кај Американска амбасада

Фактор - 16.09.2016

Поради страв од земјотрес, Шутка и Топана кампуваат на тревникот пред Амриканска ...

Повторно земјотрес утрово во скопско

Канал 77 - 16.09.2016

­ Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје. Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III ...

Земјотрес ја погоди и Љубљана

Точка - 16.09.2016

Љубљана и околината во петок вечер ја погоди умерен земјотрес, а засега нема информации за евентуални жртви или штети. Според првичните информации на сеизмографскиот завод, потресот со магнитуда од 2,5 степени според Рихтер бил со епицентар на 7 ...

Дали вашето домашно милениче може да предвиди земјотрес?

МК News - 16.09.2016

Се вели дека земјотресот е природна катастрофа која не може да се предвиди. Меѓутоа постојат приказни дека животните се однесуваат чудно пред земјотрес. Научниците кои го истражуваат однесувањето на животните особено внимавале на оние кои живеат во ...

Изутринава почувствуван земјотрес во Скопје

Скопје инфо - 16.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава регистрира земјотрес од ...

Сабајлево повторно регистриран земјотрес во Скопје

Локално - 16.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава, на 16.09.2016 год.

Нов земјотрес го стресе Скопје утринава

Вечер Прес - 16.09.2016

Истиот беше почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од ...

Уште еден земјотрес во Скопје - магнитудата повисока од утринскиот

Скопје инфо - 16.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,1 степен според Рихтер вчера пред полноќ бил регистриран во Скопје. Според информациите од европската макросеизмичка опсерваторија, потресот бил регистриран во 23:40 часот.

Земјотрес од четири степени во јужна Турција

Република - 16.09.2016

Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтеровата скала беше регистриран денеска во областа Газијантеп, во јужна Турција, јави турската телевизија НТВ, повикувајќи се на извештај на Дирекцијата за справување со непогоди и вонредни состојби.

Уште еден земјотрес го стресе Скопје

Пулс24 - 16.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,1 степен според Рихтер вчера пред полноќ бил регистриран во Скопје. Според информациите од европската макросеизмичка опсерваторија, потресот бил регистриран во 23:40 часот.

Нов земјотрес утринава го стресе Скопје

Пулс24 - 16.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утринава регистрира земјотрес од ...

Земјотрес утрово повторно удри во Скопско

еМагазин - 16.09.2016

Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје. Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III ...

Послаб земјотрес почувствуван утрово во Скопје

Република - 16.09.2016

Утрово во 04.55 часот во Скопје и околината беше почувствуван послаб земјотрес од 1,6 според Рихтерова скала, а со интензитет од 3 степени според Европската макросеизмичка скала. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици ...

Во Грција регистриран земјотрес со интензитет од 4,3

Фактор - 16.09.2016

Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар соопшти дека денес во Грција е регистриран земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот се наоѓал на 106 километри северно од Атина и на 78 километри источно од градот ...

Силни земјотреси во Грција и Турција

Вечер Прес - 16.09.2016

Два послаби потреси беа регистрирани во Скопје ноќта меѓу четвртокот и петокот, а граѓаните речиси не ги ни почувствуваа Два послаби земјотреси со јачина од 1,6 односно 2,1 степени по Рихтеровата скала беа регистрирани ноќта меѓу четвртокот и ...

Утрово слаб земјотрес почуствуван во Скопје и околината

Канал 77 - 16.09.2016

Земјотресот утрово се почуствувал во четири часот и 55 минути, со Рихтерова локална магнитуда 1.6 степени. Истиот бил почувствуван во Скопје и околината со интензитет од 3.0 степени според Европската макросеизмичка ...

Стручна анализа: Градете од челик, не ставајте малтер

Скопје инфо - 16.09.2016

Посилен земјотрес од оној што го погоди Скопје во 1963 година, не може да се очекува. Ова го истакнал поранешниот професор по статика на Архитектонскиот факултет од Скопје, покојниот Апостол Поцески, во неговата студија „Последиците од земјотресот ...

Почувствуван слаб земјотрес во Скопје и околината

Точка - 16.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утрово регистрира земјотрес од ...

Слаб земјотрес утрово во Скопско...

Н.Македонија - 16.09.2016

Слаб земјотрес утрово во Скопско Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје. Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и ...

Земјотрес со јачина од 4,3 степени по Рихтер во Грција...

Н.Македонија - 16.09.2016

Земјотрес со јачина од 4,3 степени по Рихтер во Грција Земјотрес 4,3 степени според Рихтер беше регистриран денеска во средишниот дел на Грција, пренесе ТАСС. Податоците на Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар, епицентарот на потресот бил ...

Земјотрес од 4 степени во јужна Турција...

Н.Македонија - 16.09.2016

Земјотрес од 4 степени во јужна Турција Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтер беше регистриран денеска во областа Газијантеп, во јужна Турција, јави турската телевизија НТВ, повикувајќи се на извештај на Дирекцијата за справување со ...

Почувствуван слаб земјотрес во Скопје и околината

Денар - 16.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утрово регистрира земјотрес од ...

Земјотрес со јачина од 4,3 степени по Рихтер во Грција

Lider - 16.09.2016

Земјотрес 4,3 степени според Рихтер беше регистриран денеска во средишниот дел на Грција, пренесе ТАСС. Податоците на Европскиот средоземноморски сеизмолошки центар, епицентарот на потресот бил на 106 километри северно од Атина и 78 километра ...

Земјотрес од 4 степени во јужна Турција

Идивиди - 16.09.2016

Анкара, 16 септември 2016 (МИА) - Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтер беше регистриран денеска во областа Газијантеп, во јужна Турција, јави турската телевизија НТВ, повикувајќи се на извештај на Дирекцијата за справување со непогоди ...

Земјотрес од 4 степени во јужна Турција

Lider - 16.09.2016

Земјотрес со јачина од четири степени според Рихтер беше регистриран денеска во областа Газијантеп, во јужна Турција, јави турската телевизија НТВ, повикувајќи се на извештај на Дирекцијата за справување со непогоди и вонредни состојби.

Слаб земјотрес утрово во Скопско

Lider - 16.09.2016

Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје. Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје и околината со интензитет од III ...

Слаб земјотрес утрово во Скопско

Идивиди - 16.09.2016

Скопје, 16 септември 2016 (МИА) - Слаб земјотрес со магнитуда од 1,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во источниот дел во скопското епицентрално подрачје. Земјотресот што се случи во 4 часот и 55 минути е почувствуван во Скопје ...

Месечината може да влијае на земјотресите

Дневник - 15.09.2016

Земјотресите почесто се случуваат кога е полна или е млада Месечината, напишаа научниците во студијата објавена во новиот број на стручното списание Nature Geoscience. Јапонските научници го истражувале влијанието на плимата врз сеизмичките ...

Полната месечина може да предизвика силни потреси

Утрински - 15.09.2016

Една нова студија покажува дека катастрофални земјотреси се поверојатни за време на исклучително високи плими, кои се јавуваат во текот на полна или млада месечина. Истражувачите од Универзитетот во Токио ги анализирале најсилните земјотреси во ...

Исплашени мајмуни и спокојни лавови

Утрински - 15.09.2016

Кој како реагира кога земјата се тресе како вејка на ветерот Како исплашен мајмун ја носам внуката во градинка. Таа ме гледа продорно со своите небесни очи и ме прашува дедо што е тоа земјотресение. Велам, тоа е кога малку земјата се тресе.

Се смирува ли тлото во скопје?

ТВ21 - 15.09.2016

Скопјани имаа мирна ноќ по серијата земјотреси кои го потресоа главниот град. Почвата во скопскиот регион се смирува по силниот земјотрес со јачина од 5,1 степени, кој предизвика паника кај ...

Без потреси во последното деноноќие во Скопје

Канал5 - 15.09.2016

Прво мирно деноноќие за скопјани. Нема регистрирано потреси во последните 24 часа, по оној што вчера рано утрината во 1.30 часот беше регистриран во главниот град. Земјотреси не се регистрирани ниту во соседството.

Потребна е едукација на населението за заштита при елементарни непогоди

24 Вести - 15.09.2016

Земјотресите не учат на животни лекции, да ги подигнеме стандардите на живеење и да ја почитуваме природата - вели Џичјанг Јанг кој е наставник по кинески јазик во Институтот Конфучиј на УКИМ.

Македонија мирна, најблизу до нас беше потресот во Егејското Море

Дневник - 15.09.2016

Вчерашните оптимистички прогнози на сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, дека почвата во Скопје се смирува и дека скопјани конечно ќе може да здивнат од секојдневните потреси, засега се ...

Потребна едукација на учениците околу реакциите при елементарни непогоди

Алсат-М - 15.09.2016

Во некои скопски училишта и денеска не се одвиваше настава, додека учениците сè уште се под трауми од земјотресот. Според експертите, нивото на страв е резултат на недостигот на информации за природните појави.

Нов земјотрес во Турција

Press24 - 15.09.2016

Земјотрес со интензитет од 3.7 степени во 10:15 минути го западниот регион на Турција. Земјотресот е со епицентар на 76 километри североисточно од Измир . За помалку од 10 часа ова е петнаесетти земјотрес во овој турски ...

Демократски сојуз: Парализа на системот за превенција

А1 On - 15.09.2016

Демократскиот сојуз одржа прес-конференција за дејствувањето на превентивниот систем од земјотреси, поплави, пожари и сл., при што Павле Трајанов, претседател на ДС изјави: „Неколкуте земјотреси кои го тресеа Скопје, како и неодамнешните поплави во ...

Граѓаните почнаа да размислуваат за осигурување од земјотрес

+инфо - 15.09.2016

Во првото тримесечје се склучени 20.288 договори за осигурување на имот од пожари и земјотреси. Земјотресите што деновиве го зафатија скопскиот регион ги натераа граѓаните да размислуваат и за осигурување на имотот од овој вид опасност.

Демократски сојуз: Парализа на системот за превенција

МКД - 15.09.2016

Неколкуте земјотреси кои го тресеа Скопје, како и неодамнешните поплави во Скопско, на површина исфрлија бројни проблеми, но и покажаа дека целокупниот превентивен систем за заштита на граѓаните од природни и друг вид на елементарни непогоди е во ...

Дневен печат – Политички потреси и природни земјотреси

Р.С.Европа - 15.09.2016

Анализите на политичката ситуација во пресрет на изборите предвидени за во декември, но и серијата земјотреси кои го погодија Скопје се главни теми во дневните весници. „Земјотресите ја поклопија политиката“ пишува Утрински за да додаде дека „Силни ...

РОМИТЕ ПЕТТИ ДЕН НЕ СЕ ВРАЌААТ ДОМА: Никна нова населба спроти Амбасадата на САД (ФОТО)

Телеграф - 15.09.2016

Ако одиме дома, куќите ќе ни паднат врз глава. Еве, телефоните немаат мрежа, сите викаат дека тоа покажува оти пак ќе има земјотрес. Дома ич не сме сигурни. Јас сум тука со цела фамилија, осум души, вели Сабрина Нема игла кај да падне на полјаната ...

ДС: Парализа на системот за превенција

Стандард - 15.09.2016

Демократскиот сојуз одржа прес-конференција за дејствувањето на превентивниот систем од земјотреси, поплави, пожари и сл., при што Павле Трајанов, претседател на ДС ги презентираше следните ставови: Неколкуте земјотреси кои го тресеа Скопје, како и ...

Скопските земјотреси добија своја песна

Репортер - 15.09.2016

Скопските феномени – земјотреси кои во изминатиот период покрај тоа што не им дадоа мир на граѓаните, од неодамна добија и своја песна. На социјаните мрежи како инспирација од секојдневните стресови и непреспани ноќи, денес се појавија стихови кои ...

Демократски сојуз: Парализа на системот за превенција

Репортер - 15.09.2016

Демократскиот сојуз одржа прес-конференција за дејствувањето на превентивниот систем од земјотреси, поплави, пожари и сл., при што Павле Трајанов, претседател на ДС ги презентираше следните ставови: Неколкуте земјотреси кои го тресеа Скопје, како и ...

Скопје лежи на процеп длабок двесте метри

Репортер - 15.09.2016

Евентуален силен земјотрес во главниот град може да направи голем неред во централното градско подрачје во близина на Старата железничка станица, а со иста судбина би завршиле и населбите Карпош и Влае.

ИНФО ОД СЕИЗМОЛОЗИТЕ: Се смирува тлото под Скопје

Gotvi.mk - 15.09.2016

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. „Во текот на вчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, а ...

Прва мирна ноќ во Скопје по серијата земјотреси

Сител - 15.09.2016

Скопјани имаа мирна ноќ по серијата земјотреси кои го потресоа главниот град. Почвата во скопскиот регион се смирува по силниот земјотрес со јачина од 5,1 степени, кој предизвика паника кај населението.

Еве кога ЌЕ СЕ СМИРИ тлото под Скопје

Репортер - 15.09.2016

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. -Во текот на вчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, а ...

Прва мирна ноќ во Скопје по серијата земјотреси

Курир - 15.09.2016

Скопјани имаа мирна ноќ по серијата земјотреси кои го потресоа главниот град. Почвата во скопскиот регион се смирува по силниот земјотрес со јачина од 5,1 степени, кој предизвика паника кај населението.

Скопјани конечно имаа мирна ноќ – Се смирува ли тлото?

Репортер - 15.09.2016

Скопјани имаа мирна ноќ по серијата земјотреси кои го потресоа главниот град. Почвата во скопскиот регион се смирува по силниот земјотрес со јачина од 5,1 степени, кој предизвика паника кај населението.

Има место за страв – не знаеме како се градело последните 20 години

Окно - 15.09.2016

Професор, д-р Михаил Гаревски за ТВ Нова даде изјава во врска со стабилноста на објектите во Скопје и околу чувството на загрозеност кај граѓаните, која ја оценуваме како недоследна: Нема место за паника и од друг аспект, бидејќи – секогаш кога ...

Скопјани конечно имаа мирна ноќ - се смирува ли тлото?

Press24 - 15.09.2016

Скопјани имаа мирна ноќ по серијата земјотреси кои го потресоа главниот град. Почвата во скопскиот регион се смирува по силниот земјотрес со јачина од 5,1 степени, кој предизвика паника кај населението.

Демократски сојуз: Парализа на системот за превенција

+инфо - 15.09.2016

ДС се залага за интегриран и ефикасен систем за превентивно дејствување при земјотрес, поплава, пожар или терористички акти. Ви го пренесуваме ин тегрално соопштението од Демократски сојуз: „Демократскиот сојуз одржа прес-конференција за ...

Трајанов: Превентивниот систем за заштита од непогоди е во колапс

Нова ТВ - 15.09.2016

Неколкуте земјотреси кои го тресеа Скопје, како и неодамнешните поплави во Скопско, на површина исфрлија бројни проблеми, но и покажаа дека целокупниот превентивен систем за заштита на граѓаните од природни и друг вид на елементарни непогоди е во ...

По серијата земјотреси, мирна ноќ во Скопско

МРТ - 15.09.2016

Надеж дека тлото се смирува по последователните потреси што предизвикаа паника кај населениото, следствено на силниот земјотрес од 5,3 степени според Рихтер што се случи во неделата... По серијата земјотреси, релативно мирна ноќ во Скопско.

Скопјани може да здивнат- земјата се смирува!

МК News - 15.09.2016

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. -имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, а граѓаните не ги ...

Демократски сојуз: Парализа на системот за превенција

Либертас - 15.09.2016

Соопштение на Демократскиот сојуз: Демократскиот сојуз одржа прес-конференција за дејствувањето на превентивниот систем од земјотреси, поплави, пожари и сл., при што Павле Трајанов, претседател на ДС ги презентираше следните ставови: Неколкуте ...

Скопје лежи на процеп длабок двесте метри

Скопје инфо - 15.09.2016

Евентуален силен земјотрес во главниот град може да направи голем неред во централното градско подрачје во близина на Старата железничка станица, а со иста судбина би завршиле и населбите Карпош и Влае.

Скопје лежи на процеп длабок двесте метри – мапа

МК News - 15.09.2016

Евентуален силен земјотрес во главниот град може да направи голем неред во централното градско подрачје во близина на Старата железничка станица, а со иста судбина би завршиле и населбите Карпош и Влае.

Прва мирна ноќ во Скопје по серијата земјотреси

Вечер Прес - 15.09.2016

Скопјани имаа мирна ноќ по серијата земјотреси кои го потресоа главниот град. Почвата во скопскиот регион се смирува по силниот земјотрес со јачина од 5,1 степени, кој предизвика паника кај населението.

Животните во Зоолошката градина по најсилниот земјотрес не можеле да се смират! (видео)

Скопје инфо - 15.09.2016

Мајмуните, коњите и птиците во скопската зоолошка градина во неделата по најсилниот земјотрес изминативе пет дена не можеле да се смират со часови. Животните што живеат во зоолошки и се родени тука не го имаат природниот инстикт како оние во ...

Земјотресот дојде во право време, не освести сите!

Вечер Прес - 15.09.2016

Фолкерката Силвана Крстовска потресена од земјотресите во Скопје и околината, добила инспирација да напише песна. Фолкерката Силвана Крстовска потресена од земјотресите во Скопје и околината, добила инспирација да напише песна.

Демократски сојуз: Парализа на системот за превенција

Локално - 15.09.2016

Демократскиот сојуз одржа прес-конференција за дејствувањето на превентивниот систем од земјотреси, поплави, пожари и сл., при што Павле Трајанов, претседател на ДС изјави: „Неколкуте земјотреси кои го тресеа Скопје, како и неодамнешните поплави во ...

Животот во метрополата се врати во нормала

Скопје инфо - 15.09.2016

Од раните утрински часови почнаа редовните метежи во сообраќајот, градските автобуси се наполнија со патници, почна и редовната врволица по тротоарите, децата се вратија во градинките и училиштата.

Кога ќе се смири тлото под скопскиот регион?

Скопје инфо - 15.09.2016

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. -Во текот на завчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, ...

Скопје лежи на процеп длабок двесте метри...

Н.Македонија - 15.09.2016

Скопје лежи на процеп длабок двесте метри Евентуален силен земјотрес во главниот град може да направи голем неред во централното градско подрачје во близина на Старата железничка станица, а со иста судбина би завршиле и населбите Карпош и Влае.

Прва мирна ноќ во Скопје по серијата земјотреси

Lider - 15.09.2016

Скопјани имаа мирна ноќ по серијата земјотреси кои го потресоа главниот град. Почвата во скопскиот регион се смирува по силниот земјотрес со јачина од 5,1 степени, кој предизвика паника кај населението.

Еднаш на 200 години пишувам ваква колумна

Призма - 14.09.2016

Од Сократовото „Знам дека ништо не знам“ не поминаа ни две и пол скопски поплави (околу две и пол илјади години), а веќе човекот постигна значителен напредок и стаса до нова констатација – Знам дека сѐ знам… за земјотресите.

Децата се плашат да седат дома сами

Утрински - 14.09.2016

Снежана Калабакова Граѓаните се' уште се преплашени од земјотресите кои се случуваат деновиве, а најмногу децата. Тие не сакат да останат сами дома, па често телефонски разговараат со своите родители додека се на работа кои им даваат психолошка ...

Од неделата до вчера напладне имало 100 потреси

Утрински - 14.09.2016

Билјана Ангеловска Околу 100 земјотреси се случиле во Скопје и околината од првиот потрес во неделата наутро до 12 часот вчера. Сите биле со различна јачина. Во овој период последниот земјотрес од ова жариште бил регистриран вчераутро во 8:11 часот ...

Дали политичарите се плашат?

Утрински - 14.09.2016

Како и секогаш, политичарите останаа неми кога граѓаните се исплашени како сега со земјотресите „Драги сограѓани, За еден месец Скопје одново е вознемирено, а граѓаните исплашени од силата на природата.

Уште еден земјотрес од 3 степени ноќва го стресе Скопје

Сакам да кажам - 14.09.2016

Скопје ноќеска во 1.32 часот го погоди уште еден земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 6 километри североисточно од центарот на градот на длабочина од 5 километри.

Скопје го погоди уште еден земјотрес

24 Вести - 14.09.2016

Скопје ноќва во 1.32 часот го погоди уште еден земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 6 километри североисточно од центарот на градот на длабочина од 5 километри, односно југозападно од скопското село ...

Градот се тресе, скопјани се осигуруваат

Вест - 14.09.2016

Додека Скопје се тресе, скопјани масовно купуваат осигурување од земјотреси. Од неделата, кога удри поголемиот земјотрес, до вчера, агентите од осигурителните компании наголемо продаваат полиси со кои се покриваат штети на објекти од земјотреси.

Земјотрес со јачина од 5.9 степени според Рихтер ја погоди Колумбија

Вест - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија. Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот Геофизички институт.

Нов земјотрес ноќеска го разбуди Скопје

Deutsche Welle - 14.09.2016

Ноќешниот потрес, кој се случи по 17 часа од претходниот, според сеизмолозите, е знак дека тоа се последните афтерошкови кои ќе бидат се поретки, се додека тлото целосно не се смири. Откако граѓаните на Скопје вчера поминаа мирен ден, нов земјотрес ...

Утрово се тресеше и во Босна

Алсат-М - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 3,6 степени по Рихтер околу 5 часот изутрината беше почувствуван во Босна и Херцеговина. Епицентарот бил во регионот на градот Јајце на длабочина од 5 километри. Засега нема податоци за повредени и за направена материјална ...

Послаби земјотреси и во Босна и Херцеговина и Бугарија

ТВ21 - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 3,6 степени по Рихтер ја погоди Босна и Херцеговина, 57 минути по полноќ, по локално време. Епицентарот се наоѓа на 104 километри северо-западно од престолнната Сараево на длабочина од два километри.

Земјотрес од 3,6 степени по Рихтер регистриран и во Босна и Херцеговина

Канал5 - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер е регистриран утрово во реонот на Шипово, Босна и Херцеговина. Мрежата на Сеизмолошките станици на Хидрометеоролошкиот завод на Република Српска евидентирале земјотрес во 2 часот и 57 минути со ...

Изминатата ноќ нов земјотрес во Скопје

Фокус - 14.09.2016

Ниту изминатата ноќ скопјани не можеа да спијат мирно. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, ноќеска во 01 часот и 32 минути регистрира земјотрес од источниот дел на ...

Колумбија ја погоди земјотрес од 6,1 степен по Рихтер

Телма - 14.09.2016

Земјотрeс од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Колумбија, но засега нема пријави за жртви и материјална штета. Според американскиот геофизички институт, земјотресот бил на длабочина од 17 километри, а со епицентар на 21 километар од градот Маутата ...

Нов земјотрес ноќеска во скопското епицентрално подрачје

Дневник - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Земјотресот како инспирација за Фолк пејачката Силвана Крстовска

Фокус - 14.09.2016

Фолк пејачката Силвана Крстовска деновиве потресена од земјотресите во Скопје и околината, добила инспирација да напише песна. Вели дека стиховите и дошле сами од себе и за неполни пет минути ја напишала песната, за која што се надевала дека ќе ...

Нов многу слаб земјотрес во Скопје

Фокус - 14.09.2016

Во 11 часот и 20 минути се случи нов земјотрес во Скопје, но поради слабата јачина, граѓаните не го почувствуваа. Според информациите, земјотресот бил со исклучително слаба магнитуда од околу 1 степен според Рихтер.

Ведска астрологија, Смирување на потресите од крајот на неделава

Алсат-М - 14.09.2016

Балканското тло веќе неколку денови никако да се смири. За сеизмолозите активноста на почвените слоеви како да е по малку збунувачка, бидејќи, како што велат, наместо после силниот потрес, со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер да следуваат сè ...

Колкав е ризикот од катастрофи во Македонија?

Deutsche Welle - 14.09.2016

Лошата инфраструктура го зголемува ризикот од катастрофи при екстремни природни појави, велат експертите. Во извештајот за загрозеност на светот, Македонија според Индексот на ризик се наоѓа на средина на табелата.

Светски препораки за заштита од земјотрес

Канал5 - 14.09.2016

Ова се дел од светските препораки кои треба да ги следат лицата кои живеат и работат во трусни подрачја – најпрво треба да се направи план а потоа и вежба дали при евентуален земјотрес секој ги знае препораките .

Животните во Зоолошката градина по најсилниот земјотрес во неделата не можеле да се смират!

Канал5 - 14.09.2016

Мајмуните, коњите и птиците во скопската зоолошка градина не се преплашиле од синоќешниот земјотрес. Но, овие животни во неделата по најсилниот земјотрес изминативе пет дена не можеле да се смират со часови.

Земјотресот од изутрина последица од големот земјотрес во неделата

Алсат-М - 14.09.2016

Земјотресот кој час и половина по полноќ ги разбуди скопјани бил со јачина од 3,2 степени според Рихтер и со интезитет од 5 степени според Европската макросеизмичка скала. Според сеизмолошката опсерваторија потресот е поврзан со претходните ...

„Клик плус“  дебата – оправдана ли е паниката кај граѓаните?

ТВ21 - 14.09.2016

Сеизмологот Исак Идризи вели дека по серијата земјотреси регистрирани во Скопје и околината во изминатите неколку дена, не очекува дека потресите ќе се повторат со ист или посилен интензитет.

Нови земјотреси во Скопје – граѓани и натаму под отворено небо – изиис е на терен

ТВ21 - 14.09.2016

Неколку жители од неделата престојуваат во шатори спроти американската амбасада во Скопје. Тие велат дека претрпеле штети од земјотресот и немаат каде да ги минуваат деновите и ноќите, поради страв од повторување на земјотресите.

Почвата под Скопје почна да се смирува

Дневник - 14.09.2016

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, изјавија вчера сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. -Во текот на вчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 ...

Нов земјотрес го погоди ноќеска Скопје

24 Вести - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од 4 до 5 степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Тајвански апарат кој предупредува на можен силен потрес на земјата

Канал5 - 14.09.2016

Тајванскиот научник Ву Ји-Мин направи апарат, направа која во иднина би можела да спаси многу човечки животи, затоа што овозможува регистрирање на земјотрес пред да се случи. Апаратот функционира на тој начин што реагира на т.н.

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Колумбија

24 Вести - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија. Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот Геофизички институт.

Нов потрес од 3 степени по Рихтер ноќеска ги вознемири скопјани

Телма - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет 3 степени по Рихтер е почувствуван ноќеска во скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, ноќеска во 01 часот и 32 минути ...

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според рихтер ја погоди Колумбија

ТВ21 - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија, јави БТА. Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот Геофизички институт.

Нов земјотрес ноќеска во скопското епицентрално подрачје

Утрински - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Нов земјотрес ноќеска во скопското епицентрално подрачје

Канал5 - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензитет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Нов земјотрес со јачина од 3, 2 степени во 1.32 часот по полноќ во Скопје

Канал5 - 14.09.2016

Во 1,32 часот по полноќ регистриран нов земјотрес со јачина од 3,2 степени по Рихтеровата скала. Земјотресот бил на 5 километри длабочина , а епицентарот е 6 километри од Арачиново а 3 километри југозападно од Црешово.

Силен земјотрес во Колумбија

Алсат-М - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија, јави БТА. Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот Геофизички институт.

Нов земјотрес од 3.2 степени ноќеска го стресе Скопје

ТВ21 - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од 3,2 степени според Рихтер, ноќеска ги стресе Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, ноќеска во 01 часот и 32 ...

Отчет пред природата

Дневник - 14.09.2016

Бранко ЃОРЃЕВСКИ За само четириесетина дена природата најдиректно, да не кажам, сурово н` потсети што с` може да стори и што може да ни се случи ако не ги почитуваме нејзините правила. Ни се случи поплавата во околината на Скопје, се случи уривањето ...

Стресот од земјотрес се смирува со разум

Дневник - 14.09.2016

Љубица БАЛАБАН Стравот е нормално чувство кај луѓето, а може да значи и надеж зошто може да н` поттикне на акција со која често може да излеземе и од безизлезна ситуација. По серијата земјотреси што од неделата наваму почнаа да ги тресат Скопје и ...

Поплавите можат да поттикнат потреси

Утрински - 14.09.2016

Ерозијата предизвикана од дождовите ги размрдува слоевите, сметаат дел од светските научници кои тоа го нарекуваат „катастрофа која поттикнува катастрофа“ Обилните дождови може да поттикнат земјотреси, а тоа дел од научниците го нарекуваат ...

Скопјани може да здивнат- земјата се смирува!

Курир - 14.09.2016

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. -Во текот на вчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, а ...

Се тресеше Јајце, земјотрес ги разбуди граѓаните

Сител - 14.09.2016

На подрачјето на Јајце е забележан земјотрес со магнитуда од 3,6 степени според Рихтеровата сала. Земјотресот е регистриран во 2:57:41 часот по локално време. Проценетиот интензитет во епицентралната зона изнесувал V степени според Меркалиевата ...

ИНФОРМАЦИИ: Еве кога ќе се смири тлото под Скопје

Press24 - 14.09.2016

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. -Во текот на вчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, а ...

Нов земјотрес во Скопје претпладнево

Press24 - 14.09.2016

Скопје повторно се тресе. По земјотресот од 3,2 степени ноќеска, серија помали афтер шокови биле регистрирани од Сеизмолошката опсерваторија. Според информациите, последниот потрес бил регистриран околу 11:20 часот претпладнево, но бил со ...

Пејковски: Казна затвор не се отслужува во затворски двор

+инфо - 14.09.2016

Ова за Плусинфо го вели директорот на „Идризово“ кој тврди дека некои затвореници после земјотресот биле исплашени, но тоа било нормално. Во затворот „Идризово“ немаше бунт, туку осудениците беа исплашени поради земјотресот и побараа да излезат во ...

ПСИХОЛОЗИ СОВЕТУВААТ: Седативите не се решение за стравот од земјотрес

Телеграф - 14.09.2016

Исплашени од потресите, граѓаните на своја рака посегнуваат по апчиња за смирување, што е погрешно, велат лекарите Стравот од земјотрес е реален страв, но не треба да се дозволи тој да премине во анксиозност и во паника , советуваат психолозите ...

Се смирува тлото под Скопје

Сител - 14.09.2016

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. „Во текот на вчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, а ...

Земјотресите фрлија сè друго во втор план

Р.С.Европа - 14.09.2016

Земјотресите сè уште се главна тема во разговорите меѓу скопјани. Никого веќе не го интересира политика, се зборува само за начини на заштита од можни нови потреси. Три дена по првиот потрес во Скопје, исплашеноста кај граѓаните стивнува, но ...

Хот: Земјотресот се одрази со повеќекратно зголемување на побарувачката на куќи

Курир - 14.09.2016

Дали зградите се проектирани да издржат земјотрес, но и дали стравот од земјотресот го зголеми интересот за купување на куќи?, на овие теми зборуваше Роберт Хот во Отвореното студио на ТВ Нова.

Хот: Земјотресот се одрази со повеќекратно зголемување на побарувачката на куќи

Press24 - 14.09.2016

Дали зградите се проектирани да издржат земјотрес, но и дали стравот од земјотресот го зголеми интересот за купување на куќи?, на овие теми зборуваше Роберт Хот. „Земјотресот се одрази со повеќекратно зголемување на побарувачката на куќи, интересот ...

Луѓето пријавуваат штети по земјотресите

Р.С.Европа - 14.09.2016

По серијата земјотреси луѓето пријавувааат штети во Единицата за известување и команда при СВР Скопје. Од МВР сопштија дека добиле известување за падната бандера врз куќа, пукнати цевки по што настанала поплава, скинати кабли, прекин на снабдување ...

Нашите сеизмолози не веруваат во предвидувањата на грчките колеги

+инфо - 14.09.2016

Иако имало многу обиди досега никој не успеал да предвиди земјтрес врз база на научни параметри. Грчките сеизмолози пред дваесетина дена предупредија дека во нивната земја е можно да се случи силен замјотрес што го објаснуваат со акумулирана ...

МВР со информација за штетите што ги предзвикаа серијата земјотреси

Стандард - 14.09.2016

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска излезе со збирна информација за штетите што ги предзвикаа серијата земјотреси што го погодија Скопје на 11 септември, од кои најсилниот беше со магнитуда од 5,3 степени според Рохтеровата скала, ...

Тлото и натаму не се смирува, претпладнево неколку послаби потреси

МРТ - 14.09.2016

На околу 6 километри од Скопје, во 1 часот 30 минути по полноќ, земјотресот бил почувствуван и во Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево. Тлото и натаму не се смирува. Претпладнево се забележани неколку послаби потреси, а во раните утрински часови ...

ВИДЕО: Пиеја кафе и здрма земјотресот во Скопје…

Gotvi.mk - 14.09.2016

На ЈуТјуб кружи видео во кое се гледа како двајца пријатели пијат кафе во едно скопско кафуле. Во еден момент се случува земјотресот и тие скокаат за да се спасат. Еве го ...

И ноќеска земјотрес ги разбуди скопјани - Измерена јачина од 3.2 степени според Рихтер

Сител - 14.09.2016

Уште еден земјотрес ноќеска во 1:32 минути ги вознемири Скопјани. Земјотресот беше со јачина од 3,2 степени според Рихтер и предизвика вознемиреност кај граѓаните. Од сеизмолошката опсерваторија апелираат граѓаните да останат смирени и уверуваат ...

И крадците бегаат од земјотрес: Нема зголемен број на кражби

Сител - 14.09.2016

И крадците се исплашила од земјотресите во Скопје. Според статистиката на МВР во неделата попладне после 15 часот и 10 минути кога беше почувствуван најсилниот потрес во главниот град до вечерта не е регистрирана ниту една кражба во куќи и станови.

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Колумбија

+инфо - 14.09.2016

Земјотресот бил на длабочина од 17 километри, а епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин. Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија, јави БТА.

Светот се тресе: Разорен земјотрес од 6,1 степени во Колумбија

Press24 - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија, јави БТА. Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот Геофизички институт.

Граѓаните попотресени од зградите

Алфа - 14.09.2016

Веројатноста денес да има нов потрес е иста колку и минатата недела. Животот мора да продолжи како и претходно. Сепак, сите треба да знаеме како да постапуваме при вакви појави. Престани да ја тресеш масата. Не трчај по скалите.

Болниците, пожарникарите, полицијата и војската се подготвени за најлошото можно сценарио

Алфа - 14.09.2016

Пожарникарите, полицијата, докторите имаат планови за заштита на граѓаните од природни катастрофи. По серијата земјотреси кои се случија во земјава и за евентуално нови,доколку има повредени од болниците имаат планови како за пациентите така и за д ...

Нов земјотрес ноќеска ги разбуди скопјани

Репортер - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Колумбија

Сител - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија, јави БТА. Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот Геофизички институт.

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Колумбија

А1 On - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија, јави БТА. Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот Геофизички институт.

Во изминатата ноќ нов земјотрес во скопско

Р.С.Европа - 14.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија во 01 часот и 32 минути регистрира земјотрес од источниот дел на скопското епицентрално подрачје со Рихтерова локална магнитуда од 3.2. Скопје и околината во изминатите три дена беа погодени од серија ...

Скопските земјотреси добија своја песна

Сител - 14.09.2016

Скопските феномени - земјотреси кои во изминатиот период покрај тоа што не им дадоа мир на граѓаните, од неодамна добија и своја песна. На социјаните мрежи како инспирација од секојдневните стресови и непреспани ноќи, денес се појавија стихови кои ...

Апарат предупредува дека за 10 до 30 секунди ќе има земјотрес, пред да се случи ударот

Press24 - 14.09.2016

Тајванскиот научник Ву Ји-Мин направи апарат, направа која во иднина би можела да спаси многу човечки животи, затоа што овозможува регистрирање на земјотрес пред да се случи. Направата функционира на тој начин што реагира на т.н.

Последниот земјотрес еден од посилните деновиве – Епицентарот во реонот на Смилковското Езеро

Репортер - 14.09.2016

Последниот земјотрес во Скопје имал интензитет од 3 степени според Рихтер, покажуваат податоци на ев ропската макросеизмичка опсерваторија. Земјотресот бил со епицентар во реонот на Смилковското Езеро и е еден од посилните во серијата земјотреси кои ...

Нов земјотрес ноќеска во скопското епицентрално подрачје

Алфа - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и ...

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Колумбија

Алфа - 14.09.2016

Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот Геофизички институт. Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија, јави БТА.

Нов земјотрес од 3,2 степени по Рихтер ноќеска го стресе Скопје

МРТ - 14.09.2016

Ноќеска во 01 часот и 32 минути регистриран е земјотрес од источниот дел на скопското епицентрално подрачје со Рихтерова локална магнитуда од 3.2... Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ...

Потресот ноќеска ги остави скопјани без сон- локална Рихтерова магнитуда од 3,2 степени

Курир - 14.09.2016

– Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Ноќеска нов земјотрес во Скопје и околината

Стандард - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од IV­V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Тајвански научник направи апарат кој предупредува 10 до 30 секунди пред да има земјотрес

Сител - 14.09.2016

Тајванскиот научник Ву Ји-Мин направи апарат, направа која во иднина би можела да спаси многу човечки животи, затоа што овозможува регистрирање на Направата функционира на тој начин што реагира на т.н.

(ВИДЕО) Скокнаа од прозорец! Снимка од кафе бар за време на неделниот земјотрес

Репортер - 14.09.2016

На социјалните мрежи се споделува снимка од сигурносна камера на скопски кафе-бар. На снимката се гледаат двајца кои пијат кафе. Кога се случува земјотресот почнуваат да бегаат, а едниот скока преку прозорецот, а по него доаѓа уште една девојка која ...

Потресот ноќеска со магнитуда од 3,2 степени

Нетпрес - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Земјотрес почувстуван и во Гевгелија

Репортер - 14.09.2016

Во 17,11 часот попладнево е почуствуван земјотрес и во Гевгелија со магнитуда од 3.1 степени по Рихтеровата скала според европската опсерваторија. Епицентарот на земјотресот бил на северот на Грција кај Архангелос, на 20 километри западно од ...

Земјотресите ги исплашија Тодоров, Груевски, Трајановски и Јакимовски!

Репортер - 14.09.2016

Неколку дена по земјотресите што го погодија Скопје, претседателот на Управувачкиот комитет за справување со кризи, Никола Тодоров, сè уште се нема појавено во јавност. Првиот состанок, пак, ова тело го имаше во неделата, на 11 септември , веднаш по ...

Апарат предупредува дека за 10 до 30 секунди ќе има земјотрес, пред да се случи ударот

Репортер - 14.09.2016

Тајванскиот научник Ву Ји-Мин направи апарат, направа која во иднина би можела да спаси многу човечки животи, затоа што овозможува регистрирање на земјотрес пред да се случи. Направата функционира на тој начин што реагира на т.н.

Претпладнево регистриран нов земјотрес со слаба магнитуда во Скопје

Сител - 14.09.2016

Скопје повторно се тресе. По земјотресот од 3,2 степени ноќеска, серија помали афтер шокови биле регистрирани од Сеизмолошката опсерваторија. Според информациите, последниот потрес бил регистриран околу 11:20 часот претпладнево, но бил со ...

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Колумбија

Курир - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија, јави БТА. Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот Геофизички институт.

Еднаш на 200 години пишувам ваква колумна

Репортер - 14.09.2016

Знаеме се за земјотресите, светските заговори, ХАРП и НЛО, но не знаеме дека децата треба да ни се најбезбедни токму во градинка и на училиште и дека не смеат да ни ги враќаат ако нема безбедносен ризик поврзан со оштетувања на објектот.

Пак здрма во Скопје, во 1:32 часот земјотрес од 3 степени

МКД - 14.09.2016

Послаб земјотрес со магнитуда од три степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Скопје, во 1,32 часот по полноќ. Епицентарот на овој земјотрес беше на три километри југозападно од скопското село Црешево на длабочина од 5 километри.

Нов земјотрес во Скопје со магнитуда од 3 степени

А1 On - 14.09.2016

Во 01,32 часот по полноќ нов земјотрес e почуствуван во Скопје земјотрес кој според европската опсерваторија имал магнитуда од 3,0 степени по Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот е регистриран на три километри од ...

Позната јачината на новиот земјотрес кој ноќва го стресе Скопје

Курир - 14.09.2016

Епицентарот на земјотресот е на 3 километри југозападно од Црешево, односно 6 километри од Арачиново, на длабочина од 5 километри. Новиот земјотрес кој доцна вечерва го стресе скопското подрачје е со јачина од 3 степени по Рихтер.

Нов многу слаб земјотрес во Скопје

Репортер - 14.09.2016

Во 11 часот и 20 минути се случи нов земјотрес во Скопје, но поради слабата јачина, граѓаните не го почувствуваа. Според информациите, земјотресот бил со исклучително слаба магнитуда од околу 1 степен според Рихтер.

Последниот земјотрес еден од посилните деновиве - епицентарот во реонот на Смилковското Езеро

Press24 - 14.09.2016

Последниот земјотрес во Скопје имал интензитет од 3 степени според Рихтер, покажуваат податоци на ев ропската макросеизмичка опсерваторија. Земјотресот бил со епицентар во реонот на Смилковското Езеро и е еден од посилните во серијата земјотреси кои ...

Почувствуван нов земјотрес во Скопје

Макфакс - 14.09.2016

Потрес со магнитуда од 3,0 по Рихтер е почувствуван во 1,32 часот по локално време ноќта кон средата во Скопје, според францускиот Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) Според оваа привчна информација, епицентарот на најновиот земјотрес ...

Апарат предупредува дека за 10 до 30 секунди ќе има земјотрес, пред да се случи ударот

Курир - 14.09.2016

Тајванскиот научник Ву Ји-Мин направи апарат, направа која во иднина би можела да спаси многу човечки животи, затоа што овозможува регистрирање.на земјотрес пред да се случи. Направата функционира на тој начин што реагира на т.н.

ТРЕСЕЊЕ СРЕДЕ НОЌ: Нов земјотрес го погоди Скопје, магнитуда од три степени

Телеграф - 14.09.2016

Епицентарот бил на длабочина од пет километри, на шест километри североисточно од Скопје, во близина на селото Црешево. Речиси од истиот реон од каде во изминативе три дена доаѓаа епицентрите на земјотресите Жителите на Скопје никако да преспијат ...

Нов земјотрес вечерва почувствуван во Скопје

Gotvi.mk - 14.09.2016

Предмалку (14.09.2016 година) во 01:32 часот во Скопје беше почувствуван нов земјотрес. Според информациите објавени на Emsc земјотресот бил со јачина од 3 степени со епицентар на 6 км североисточно од Скопје.

Наставниците сами решаваат дали ќе ги оправдаат отсуствата поради земјотресите

Репортер - 14.09.2016

Според информациите на „Мета“ од терен, и денеска во некои од одделенијата во училиштата во повеќе скопски општини на настава не се присутни сите ученици. Дали отсуството на учениците поради земјотресите ќе биде оправдано или неоправдано, ќе зависи ...

Нов земјотрес ги разбуди скопјани

Радио МОФ - 14.09.2016

Серијата земјотреси во главниот град не престануваат. Во 01:32 часот, илјадници скопјани ги разбуди и вознемири нов земјотрес од 3 степени по Рихтеровата скала. Според Европско-Медитеранскиот сеизмолошки центар, последниот земјотерес бил на ...

Земјотрес од 6 степени ја погоди Колумбија

Р.С.Европа - 14.09.2016

Земјотрес со сила од 6 степени го погоди северозападниот дел на Колумбија, соопшти американскиот Геолошки институт, наведувајќи дека епицентарот бил на 130 километри северозападно од Меделин и на длабочина од 72 километра.

ВИДЕО: И крадците се исплашиле од земјотресите во Скопје

Press24 - 14.09.2016

И крадците се исплашиле од земјотресите во Скопје. Според статистиката на МВР во неделата попладне после 15 часот и 10 минути кога беше почувствуван најсилниот потрес во главниот град до вечерта не е регистрирана ниту една кражба во куќи и станови.

Сител: И ноќеска земјотрес ги разбуди скопјани - еве колкава била јачината

Press24 - 14.09.2016

Уште еден земјотрес ноќеска во 1:32 минути ги вознемири Скопјани. Земјотресот беше со јачина од 3,2 степени според Рихтер и предизвика вознемиреност кај граѓаните. Од сеизмолошката опсерваторија апелираат граѓаните да останат смирени и уверуваат ...

Скопјани повторно без сон: Скопје не престанува да се тресе

Press24 - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Околу 90% од земјотресите низ светот се случуваат околу "огнениот прстен"

Факултети - 14.09.2016

Најсилниот земјотрес некогаш забележан бил со јачина од 9.5 степени во Чиле во 1960 година. Земјотресот од 2011 година близу Јапонија ја зголеми брзината на ротација на Земјата, скратувајќи го денот за 1.8 микросекунди.

Нов земјотрес во Скопје

Нетпрес - 14.09.2016

Нов земјотрес ноќва беше почуствуван во Скопје, соопшти скопската сеизмолошка обсерваторија при природно-математичкиот факултет. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Почувствуван нов земјотрес во Скопје

Кајгана - 14.09.2016

Потрес со магнитуда од 3,0 по Рихтер е почувствуван синоќа во 01.32 часот во Скопје, според францускиот Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Епицентарот на најновиот земјотрес кој ги вознемири жителите на македонската престолнина веќе ...

Скопјани само што се смирија повторно стресе: Земјотресот вчера еден од посилните

Press24 - 14.09.2016

По силниот земјотрес од 5 степени според Рихтер, кој во неделата во 15 часот и 10 минути ги преплаши скопјани, земјата никако да се смири. Синоќа беше почувствуван уште еден земјотрес, откако 12 часа немаше никаков потрес и жителите малку се смирија.

Ноќеска Скопје го стресе уште еден земјотрес

+инфо - 14.09.2016

Земјотрест се случи во 01:32 минути по полноќ, а според Европската сеизмолошка опсерваторија бил со јачина од 3 степени по Рихтеровата скала. Ноќеска нов земјотрес го затресе Скопје, што повторно предизвика и вознемреност кај граѓаните.

Земјотрес од 3,6 степени по Рихтер регистриран и во Босна и Херцеговина

Курир - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер е регистриран ноќеска во реонот на Шипово, Босна и Херцеговина. Мрежата на Сеизмолошките станици на Хидрометеоролошкиот завод на Република Српска евидентирале земјотрес во 2 часот и 57 минути со ...

Од неделата до вчера имало 100 потреси во Скопје

Курир - 14.09.2016

Околу 100 земјотреси се случиле во Скопје и околината од првиот потрес во неделата наутро до 12 часот вчера. Сите биле со различна јачина. Во овој период последниот земјотрес од ова жариште бил регистриран вчера наутро во 8:11 часот со магнитуда од ...

Ноќеска уште еден земјотрес

Нова ТВ - 14.09.2016

И ноќва продолжуваат земјотресите во Скопје, кои иако нефатални, го вознемирија населението и предизвикаа повреди кај десетици граѓани. Во 01:32 минути по полноќ во среда скопјани го почуствуваа веќе 13 земјотрес во два дена, кој според Европската ...

Ноќеска уште еден земјотрес го потресе Скопје

Нетпрес - 14.09.2016

Ноќеска нов земјотрес го затресе Скопје, во 01:32 минути по полноќ, а според Европската сеизмолошка опсерваторија бил со јачина од 3 степени по Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот е на 3 километри југозападно од Црешево, односно 6 ...

Скопје сеуште се тресе: Последниот земјотрес еден од најсилните

Gotvi.mk - 14.09.2016

По серијата земјотреси кои го потресоа Скопје и скопјани деновиве, штотуку се смири земјата и 12 часа немаше никаков потрес,нов силен земјотрес беше почувствуван во главниот град.Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици ...

Калиопи упати моќна порака по земјотресите во Скопје

Хитпортал - 14.09.2016

Најсилниот земјотрес во Скопје беше регистриран во неделата во 15:10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер. А, последниот земјотрес беше регистриран утрово во 1:30 минути со магнитуда од 3 степени.

ВИДЕО: Гевгеличанец во утринска емисија на Канал 5 предложи оригинален лек против земјотрес!

Курир - 14.09.2016

Во утринските емисии очекувано тема на денот се земјотресите, а и граѓаните кои не живеат во главниот град решија да го дадат своето видување за полесно справување со стресот. Па така, еден гевгеличланец се обрати во утринската емисија на Канал 5 ...

Земјотрес од 3,6 степени по Рихтер регистриран и во Босна и Херцеговина

Press24 - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер е регистриран ноќеска во реонот на Шипово, Босна и Херцеговина. Мрежата на Сеизмолошките станици на Хидрометеоролошкиот завод на Република Српска евидентирале земјотрес во 2 часот и 57 минути со ...

Од неделата до вчера имало 100 потреси во Скопје

Press24 - 14.09.2016

Околу 100 земјотреси се случиле во Скопје и околината од првиот потрес во неделата наутро до 12 часот вчера. Сите биле со различна јачина. Во овој период последниот земјотрес од ова жариште бил регистриран вчера наутро во 8:11 часот со магнитуда од ...

ИЗБЕГНУВАЈТЕ ГИ ЦЕНТАР И КАРПОШ: Истражувачка студија покажува кои делови од Скопје се најопасни при земјотрес ...

Телеграф - 14.09.2016

Појасот претставен со шрафирана површина претставува место каде што земјотресот во 1963 година најсилно се одрази. Тоа ќе биде местото каде што и во иднина земјотресите ќе имаат најголем интензитет, многу посилен отколку во околниот терен.

МНОГУМИНА НЕ ЗАСПАА: Потресот ноќеска ги остави Скопјани без сон

Телеграф - 14.09.2016

Потресите предизвикаа вознемиреност кај населението, а лекарска помош по земјотресите досега побарале повеќе од 100 лица Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината.

Земјотрес од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Колумбија

МРТ - 14.09.2016

Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата, на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот геофизички институт. Земјотрес со сила од 6,1 степен по Рихтер ја погоди Колумбија.

Нов земјотрес ноќеска во скопското епицентрално подрачје

Сител - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Лила се огласи по видеото од земјотресот за време на „Се или нешто“

Хитпортал - 14.09.2016

Во неделата се појави видео кое настана за време на снимањето на квизот „Се или нешто“ додека во Скопје се случи земјотрес. И додека студиото се тресеше, Лила ги смири присутните и реагираше многу храбро и моќно.

Нов земјотрес во Скопје претпладнево

Скопје инфо - 14.09.2016

Скопје повторно се тресе. По земјотресот од 3,2 степени ноќеска, серија помали афтер шокови биле регистрирани од Сеизмолошката опсерваторија. Според информациите, последниот потрес бил регистриран околу 11:20 часот претпладнево, но бил со ...

Ноќта не помина мирно- повторно земјотрес…

Локално - 14.09.2016

Земјотрес доцна во ноќта повторно го стресе подрачјето на главниот град. Епицентарот на земјотресот е на 3 километри југозападно од Црешево, односно 6 километри од Арачиново, на длабочина од 5 километри.

Серијата земјотреси продолжи: Во Скопје синоќа удар од 3 степени според Рихтеровата скала

еМагазин - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Скопје синоќа во 1 часот и 32 минути. Европската сеизмолошка опсерваторија објави дека епицентарот е во регионот на границата меѓу Македонија, Србија и Косово, 6 ...

Нов земјотрес во Скопје претпладнево

Вечер Прес - 14.09.2016

Скопје повторно се тресе. По земјотресот од 3,2 степени ноќеска, серија помали афтер шокови биле регистрирани од Сеизмолошката опсерваторија. Според информациите, последниот потрес бил регистриран околу 11:20 часот претпладнево, но бил со ...

Нов земјотрес ноќеска во Скопје

Канал 77 - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од IV-­V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Синоќа скопјани ги разбуди уште еден земјотрес со магнитуда од 3.2 степени

Либертас - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Нов земјотрес ноќеска ги остави скопјани без сон

Кумановски м. - 14.09.2016

Рано утринава, односно само 1:32 часот по полноќ на поголемиот дел од граѓаните на Скопје и околината им беше нарушено спиењето кога беше почувствуван земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала, информираат од Сеизмолошката ...

Наставниците сами решаваат дали ќе ги оправдаат отсуствата поради земјотресите

Либертас - 14.09.2016

Според информациите на „Мета“ од терен, и денеска во некои од одделенијата во училиштата во повеќе скопски општини на настава не се присутни сите ученици. Дали отсуството на учениците поради земјотресите ќе биде оправдано или неоправдано, ќе зависи ...

Наставниците сами решаваат дали ќе ги оправдаат отсуствата поради земјотресите

Локално - 14.09.2016

Според информациите на „Мета“ од терен, и денеска во некои од одделенијата во училиштата во повеќе скопски општини на настава не се присутни сите ученици. Дали отсуството на учениците поради земјотресите ќе биде оправдано или неоправдано, ќе зависи ...

Потресот ноќеска ги остави скопјани без сон- локална Рихтерова магнитуда од 3,2 степени

МК News - 14.09.2016

– Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Седативите не се решение за стравот од земјотрес

Вечер Прес - 14.09.2016

Исплашени од потресите, граѓаните на своја рака посегнуваат по апчиња за смирување, што е погрешно, велат лекарите Стравот од земјотрес е реален страв, но не треба да се дозволи тој да премине во анксиозност и во паника, советуваат психолозите ...

Видео: Гевгеличанец го најде лекот против земјотрес

Пулс24 - 14.09.2016

Во утринските емисии очекувано тема на денот се земјотресите, а и граѓаните кои не живеат во главниот град решија да го дадат своето видување за полесно справување со стресот. Па така, еден гевгеличланец се обрати во утинската емисија „Здраво ...

Светскиот експерт Вдовински открива дали е можно да се повтори земјотресот од 1963-та

МК News - 14.09.2016

Светскиот експерт за земјотреси д-р Шимон Вдовински (Dr. Shimon Wdowinski) кој ја застапува теоријата за можната поврзаност помеѓу големите врнежи и земјотресите ја анализира состојбата во Македонија за порталот енаука.

Земјотрес повторно го стресе Скопје

Тера - 14.09.2016

И ноќва продолжуваат земјотресите во Скопје, кои иако нефатални, го вознемирија населението и предизвикаа повреди кај десетици граѓани. Во 01:32 минути по полноќ во среда скопјани го почуствуваа веќе 13 земјотрес во два дена, кој според Европската ...

Нов послаб земјотрес во Скопје

Либертас - 14.09.2016

По земјотресот од 3,2 степени ноќеска, серија помали афтер шокови биле регистрирани од Сеизмолошката опсерваторија. Според информациите, последниот потрес бил регистриран околу 11:20 часот претпладнево, но бил со исклучително слаба магнитуда од ...

Земјотрес од 3,6 степени по Рихтер регистриран и во Босна и Херцеговина

Република - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер е регистриран ноќеска во реонот на Шипово, Босна и Херцеговина. Мрежата на Сеизмолошките станици на Хидрометеоролошкиот завод на Република Српска евидентирале земјотрес во 2 часот и 57 минути со ...

Колку силни земјотреси се очекуваат: Што пишува во проценката на загрозеност на Скопје од природни непогоди

еМагазин - 14.09.2016

Во септември 2008 година, градот Скопје ја донел проценката на загрозеност на Градот Скопје од природните непогоди и други несреќи . Во овој документ стои дека проценката на загрозеноста и повредливоста од земјотресите во градот Скопје се врши врз ...

Светскиот експерт Вдовински открива дали е можно да се повтори земјотресот од 1963-та

Точка - 14.09.2016

Светскиот експерт за земјотреси д-р Шимон Вдовински (Dr. Shimon Wdowinski) кој ја застапува теоријата за можната поврзаност помеѓу големите врнежи и земјотресите ја анализира состојбата во Македонија за порталот енаука.

Стабилноста на објектите не е загрозена

Либертас - 14.09.2016

Ноќешниот потрес, кој се случи по 17 часа од претходниот, според сеизмолозите, е знак дека тоа се последните афтерошкови кои ќе бидат се поретки, се додека тлото целосно не се смири. Откако граѓаните на Скопје вчера поминаа мирен ден, нов земјотрес ...

ВИДЕО: Скокнаа од прозорец! Снимка од кафе бар за време на неделниот земјотрес

Либертас - 14.09.2016

На социјалните мрежи се споделува снимка од сигурносна камера на скопски кафе-бар. На снимката се гледаат двајца кои пијат кафе. Кога се случува земјотресот почнуваат да бегаат, а едниот скока преку прозорецот, а по него доаѓа уште една девојка која ...

Од неделата до вчера напладне имало 100 потреси

Скопје инфо - 14.09.2016

Околу 100 земјотреси се случиле во Скопје и околината од првиот потрес во неделата наутро до 12 часот вчера. Сите биле со различна јачина. Во овој период последниот земјотрес од ова жариште бил регистриран вчераутро во 8:11 часот со магнитуда од 1,5 ...

Од неделата до вчера напладне имало 100 потреси

Република - 14.09.2016

Околу 100 земјотреси се случиле во Скопје и околината од првиот потрес во неделата наутро до 12 часот вчера. Сите биле со различна јачина. Во овој период последниот земјотрес од ова жариште бил регистриран вчераутро во 8:11 часот со магнитуда од 1,5 ...

Потресот ноќеска ги остави скопјани без сон

Скопје инфо - 14.09.2016

– Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

Во изминатата ноќ нов земјотрес во скопско

Вечер Прес - 14.09.2016

Потребата од проценка на безбедноста на објектите граѓаните треба да пријавуваат на бројот 195, каде се регистрирани 500 јавувања. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија во 01 часот и 32 минути регистрира земјотрес од источниот дел на ...

Уште еден земјотрес ноќеска го погоди Скопје

Пулс24 - 14.09.2016

Последниот земјотрес во Скопје имал интензитет од 3 степени според Рихтер, покажуваат податоци на европската макросеизмичка опсерваторија. Земјотресот бил со епицентар во реонот на Смилковското Езеро и е еден од посилните во серијата земјотреси кои ...

Кога стравот е посилен и од самите нас: Тие решија да скокнат од прозорец после земјотресот во неделата!

Точка - 14.09.2016

Овој видео запис е од надзорните камери во едно скопско кафуле на коешто се гледа како гостите во кафулето опуштено седат и уживаат во своето неделно кафе. Но, одеднаш се слуша силен звук и тлото започнува да се тресе, а тие единствениот излез го ...

Тајвански научник направи апарат кој предупредува 10 до 30 секунди пред да има земјотрес

Вечер Прес - 14.09.2016

Тајванскиот научник Ву Ји-Мин направи апарат, направа која во иднина би можела да спаси многу човечки животи, затоа што овозможува регистрирање на земјотреси. Тајванскиот научник Ву Ји-Мин направи апарат, направа која во иднина би можела да спаси ...

Земјотрес од 3,6 степени по Рихтер регистриран и во Босна и Херцеговина

Вечер Прес - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер е регистриран ноќеска во реонот на Шипово, Босна и Херцеговина. Мрежата на Сеизмолошките станици на Хидрометеоролошкиот завод на Република Српска евидентирале земјотрес во 2 часот и 57 минути со ...

Земјотрес во скопско кафуле: Од раат кафе, во бегство преку прозор (Видео)

Република - 14.09.2016

На Јутуб беше објавено видео од неделниот силен земјотрес во 15:10 часот снимено во кафуле во Скопје. Гостите релаксирано седеа во локалот, а кога одеднаш почна потресот, едниот од нив скокна преку прозор, а по него тргна уште една ...

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Колумбија

Вечер Прес - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија, јави БТА. Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот Геофизички институт.

Земјотресите ги исплашија: Каде исчезнаа Тодоров, Груевски, Трајановски и Јакимовски?

Мета - 14.09.2016

Неколку дена по земјотресите што го погодија Скопје, претседателот на Управувачкиот комитет за справување со кризи, Никола Тодоров, сè уште се нема појавено во јавност. Првиот состанок, пак, ова тело го имаше во неделата, на 11 септември , веднаш по ...

Од неделата до вчера вкупно 100 потреси во Скопје!

Пулс24 - 14.09.2016

Околу 100 земјотреси се случиле во Скопје и околината од првиот потрес во неделата наутро до 12 часот вчера. Сите биле со различна јачина. Во овој период последниот земјотрес од ова жариште бил регистриран вчера наутро во 8:11 часот со магнитуда од ...

За време на силниот земјотрес луѓе скокаа од прозори (ВИДЕО)

Скопје инфо - 14.09.2016

Двајца другари седат релаксирани во омиленото кафуле и пијат кафе. Одеднаш се слуша силен звук и татнеж и единствениот излез го гледаат низ прозорецот. Ова е снимка од најсилниот земјотрес во неделата кога бегајќи, многумина скопјани се повредија.

Вечерва повторно земјотрес во Скопје

Скопје инфо - 14.09.2016

Уште еден земјотрес вечерва во 1: 33 ги вознемири скопјани. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Се уште нема официјални информации со колкава магнитуда беше последниот потрес и каде бил ...

Гевгеличанец советува како да се заштитиме од земјотреси (ВИДЕО)

Република - 14.09.2016

Гевгеличланец се обрати во утинската емисија „Здраво Македонијо“ кај водителот Роберт Јанков и понуди неочекувано решение за спас од земјотреси, кое ако не друго барем ги насмеа ...

Уште една неспокојна ноќ – Повторно земјотрес во Скопје

Република - 14.09.2016

По мирниот ден, без поголеми потреси кои можат да се почувстуваат, ноќта повторно донесе немир. Краток земјотрес од 3 степени скопјани почувствуваа во 1.32 часот. Епицентарот на овој земјотрес е повторно на тромеѓето меѓу Македонија, Косово и ...

Позната јачината на новиот земјотрес кој го разбуди Скопје

Скопје инфо - 14.09.2016

Епицентарот на земјотресот е на 3 километри од Црешево, односно 6 километри од Арачиново. Новиот земјотрес кој доцна вечерва го стресе скопското подрачје е со јачина од 3 степени по Рихтер.

Можно ли е пак да се случи земјотрес како тој во 1963? Што ќе се случи?

Република - 14.09.2016

Пред повеќе од 53 години во Скопје се случи катастофален земјотрес што разурна 80 отсто од градот. Овие денови многумина си го поставуваат прашањето што ако повторно го погоди градот земјотрес со таков интензитет? Што ќе се случи со нас со нашите ...

Послаб земјотрес регистриран претпладнево во Скопје

Локално - 14.09.2016

Земјиштето во Скопската котлина не се смирува. По земјотресот од 3,2 степени, кој се случи ноќеска имало уште серија помали афтер шокови, кои биле регистрирани од Сеизмолошката опсерваторија.

Наставниците сами решаваат дали ќе ги оправдаат отсуствата поради земјотресите

Мета - 14.09.2016

Според информациите на „Мета“ од терен, и денеска во некои од одделенијата во училиштата во повеќе скопски општини на настава не се присутни сите ученици. Дали отсуството на учениците поради земјотресите ќе биде оправдано или неоправдано, ќе зависи ...

Земјотресите ги исплашија: Каде исчезнаа Тодоров, Груевски, Трајановски и Јакимовски?

Локално - 14.09.2016

Неколку дена по земјотресите што го погодија Скопје, претседателот на Управувачкиот комитет за справување со кризи, Никола Тодоров, сè уште се нема појавено во јавност. Првиот состанок, пак, ова тело го имаше во неделата, на 11 септември , веднаш по ...

Повторно земјотрес ноќеска го здрма Скопје

Бриф - 14.09.2016

Ноќеска во 01.33 Скопјани почувствуваа нов земјотрес кој ги вознемири. Земјотресот беше со епицентар кај границата со Косоово, со јачина од 3 по рихтерова скала, и длабочина од 5 ...

Истражувачка студија: Кои делови од Скопје се најопасни при земјотрес? (фото)

Скопје инфо - 14.09.2016

Централното градско подрачје е најподложно на тресење и поради тоа треба да се избегнува градењето во тој т.н. црн појас. Тоа го покажала студија што уште пред речиси половина век ја направи, сега веќе покојниот, Апостол Поцески, тогашен професор на ...

Од неделата до вчера имало 100 потреси во Скопје

МК News - 14.09.2016

Околу 100 земјотреси се случиле во Скопје и околината од првиот потрес во неделата наутро до 12 часот вчера. Сите биле со различна јачина. Во овој период последниот земјотрес од ова жариште бил регистриран вчера наутро во 8:11 часот со магнитуда од ...

МВР ги сумираше штетите од серијата земјотреси

Мета - 14.09.2016

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска излезе со збирна информација за штетите што ги предзвикаа серијата земјотреси што го погодија Скопје на 11 септември, од кои најсилниот беше со магнитуда од 5,3 степени според Рохтеровата скала, ...

Земјотресите ги исплашија: Каде исчезнаа Тодоров, Груевски, Трајановски и Јакимовски?

Либертас - 14.09.2016

Неколку дена по земјотресите што го погодија Скопје, претседателот на Управувачкиот комитет за справување со кризи, Никола Тодоров, сè уште се нема појавено во јавност. Првиот состанок, пак, ова тело го имаше во неделата, на 11 септември , веднаш по ...

Земјата се смирува - Скопјани може да здивнат...

Пулс24 - 14.09.2016

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. -Во текот на вчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, а ...

Нов потрес, нов немир!

Фактор - 14.09.2016

Дополнителен немир внесе најновиот потрес со јачина од 3 степени по Рихтер. Скопје ноќва во 1.32 часот го погоди уште еден земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 6 километри североисточно од центарот на градот на ...

Апликација на македонски покажува колкав е вашиот ризик од земјотрес

Пулс24 - 14.09.2016

Во рамките на проектот Европа РЕ којшто беше во функција на промовирање на осигурување од катастрофални ризици, Светска банка даде една силна поддршка со ангажирање на светска реномирана куќа која има искуство на глобално ниво во однос на снимање на ...

Кога ќе се смири тлото под Скопје?

Република - 14.09.2016

Почвата под скопскиот регион има тенденција на смирување, велат сеизмолозите од сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. -Во текот на вчерашниот ден имаше уште неколку помали земјотреси со амплитуди од 1,9 степен, а ...

3 степени според Рихтер: Вечерва повторно се тресеше земјата во Скопје

Точка - 14.09.2016

Некаде околу 1:30 часот по локално време, во Скопје беше почувствуван нов земјотрес. Според првичните информации кои што ги пренесува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар од Франција, епицентарот на најновиот земјотрес бил на околу шест ...

Еднаш на 200 години пишувам ваква колумна

Либертас - 14.09.2016

Знаеме сѐ за земјотресите, светските заговори, ХАРП и НЛО, но не знаеме дека децата треба да ни се најбезбедни токму во градинка и на училиште и дека не смеат да ни ги враќаат ако нема безбедносен ризик поврзан со оштетувања на објектот.

Општина Карпош: Јакимовски еклатантно мислеше на земјотреси и тогаш кога ги немаше

Мета - 14.09.2016

„За разлика од градоначалниците на СДСМ, градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски, кој според Вас го нема сега околу земјотресите, го имаше еклатантно пред четири години. Тој помисли тогаш на земјотресите, кога воопшто и немаше ваква ...

Што ќе се случи ако удри земјотрес како во 1963-та година?

Точка - 14.09.2016

Многу наши сограѓани се во паника од последните земјотреси што го тресат Скопје деновиве сите до еден намерно или ненамерно свесно или подсвесно се со мислите на катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје 1963 година.

Македонските граѓани не знаат да се справат со земјотрес

Тера - 14.09.2016

Дали знаете како да постапувате во случај на земјотрес? да, ја знам процедурата, не, никогаш не ме информирале, во такви моменти надвладува паниката. Вака гласи анкетното прашање кое што неделава е поставено на веб страна на тера.

Скопјани сеуште во голема паника! Скопје продолжува да се тресе и во ноќните часови

Бизнис Вести - 14.09.2016

Околу 23.32 часот, се случи уште еден земјотрес со јачина од 3,0 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот го погоди Скопје со епицентар на 6 километри североисточно од центарот на градот на длабочина од 5 ...

Разорен земјотрес од 6,1 степени ја погоди Колумбија

Пулс24 - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија, јави БТА. Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот Геофизички институт.

Кој ќе ги покрие штетите од земјотресите?...

Н.Македонија - 14.09.2016

Кој ќе ги покрие штетите од земјотресите? Тој вели дека штетите најпрво се пријавуваат во Центарот за кризи, а потоа екипите на ИЗИИС вршат проверка дали објектите се функционални. - Екипите моментално се на терен и се прават проверки во сите ...

Нов земјотрес во Скопје со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала...

Н.Македонија - 14.09.2016

Нов земјотрес во Скопје со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала Во 1:32 часот по полноќ, земјотрес со јачина од 3,0 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Скопје. Европската сеизмолошка опсерваторија објави дека епицентарот е ...

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Колумбија ...

Н.Македонија - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Колумбија Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија, јави БТА. Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, ...

Нов земјотрес ноќеска во скопското епицентрално подрачје

Идивиди - 14.09.2016

Скопје, 14 септември 2016 (МИА) - Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, ...

Хот: Земјотресот се одрази со повеќекратно зголемување на побарувачката на куќи

Lider - 14.09.2016

Дали зградите се проектирани да издржат земјотрес, но и дали стравот од земјотресот го зголеми интересот за купување на куќи?, на овие теми зборуваше Роберт Хот во Отвореното студио на ТВ Нова.

(ФОТО) Жива сила на го тресе: Во овие слатки задоволства нашиот пејач најде спокој по земјотресот!

Вистина.мк - 14.09.2016

Речиси и да не постои таков што деновиве не е засегнат од серијата земјотреси. И додека едни се исплашени и вознемирени, други наоѓаат своја метода за опуштање од стрес. Велат дека благото, шеќерот и калориите знаат да делуваат позитивно на ...

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтер ја погоди Колумбија

Lider - 14.09.2016

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтеровата скала ја погоди Колумбија, јави БТА. Епицентарот се наоѓа на 21 километар од градот Мутата и на 129 километри од градот Меделин, покажуваат податоците на американскиот Геофизички институт.

Почувствуван нов земјотрес во Скопје

Денар - 14.09.2016

Потрес со магнитуда од 3,0 по Рихтер е почувствуван во 1,32 часот по локално време ноќта кон средата во Скопје, според францускиот Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Според оваа првична информација, епицентарот на најновиот земјотрес ...

Ви се причинуваат земјотреси и имате вртоглавица? Не сте сами

365 - 14.09.2016

Ви се чини дека ви се тресе тлото под нозете и кога нема земјотрес? Ве фаќа паника дека кај и да е ќе удри уште еден? Не сте сами и не треба да сте загрижени. Силните земјотреси може да предизвикаат подоцнежни симптоми, т.е.

На полна месечина има повеќе големи земјотреси

365 - 14.09.2016

Научниците одамна спорат дали месечината и приливните сили (плимата и осеката) играат улога во предизвикување на земјотреси. Сега изгледа дека се поблиску до одговорот. Новото истражување на научниците од Јапонија покажува дека големите земјотреси е ...

Дали е нормално да чувствувате вртоглавица по земјотрес?

Идивиди - 14.09.2016

Рихтер. Ова несомнено внесе паника кај населението, особено кај оние кои живеат на повисоките катови на висококатниците, па многумина решија да преспијат кај роднини и пријатели или пак го поминаа времето дружејќи се со соседите пред своите згради.

(ВИДЕО)Скокнаа од прозорец: Мирно си пиеја кафе во Скопје, но кога затресе…

Вистина.мк - 14.09.2016

По серијата земјотреси во главниот град, на интернет каналот Јутјуб се поваќе се множат видеа од вознемирените граѓани за време на земјотресите. Но оној што се случи во неделата, како најсилен не исплаши најмногу.

При катастрофален земјотрес штетите би надминале 3 милијарди евра – дали сте осигурени?

Денар - 14.09.2016

Под 5% од македонските станови и куќи се осигурени. Полиси за заштита од катастрофи – приближно 1 од 400 домаќинства има полиса која вклучува заштита од поплава, а 1 од 600 од земјотрес. Полисите треба да се обновуваат секоја година и зависат пред ...

Нов земјотрес ноќеска во скопското епицентрално подрачје

Lider - 14.09.2016

Нов земјотрес со интензинтет од IV-V степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и ...

(ВИДЕО) Гевгеличанец во утринска емисија предложи оригинален лек против земјотрес!

Вистина.мк - 14.09.2016

Во утринските емисии очекувано тема на денот се земјотресите, а и граѓаните кои не живеат во главниот град решија да го дадат своето видување за полесно справување со стресот. Па така, еден гевгеличланец се обрати во утинската емисија „Здраво ...

Македонската музичка е(страда) напиша песна за земјотресот

365 - 14.09.2016

Познатата фолк пејачка Силвана К. (како бе не знаете која е?), потресена од потресите, доби инспирација да напише потресна песна за денот кога (како што може да се заклучи од песната) мајката Земја се испонаша како да е пред мензис и реши да им се ...

Последици во Стајковци и Сингелиќ – жителите се преселуваат кај роднини

ТВ21 - 13.09.2016

Серијата потреси во Скопско не ги одмина и поплавените куќи во Сингелиќ и Стајковци. Ова се дел од оштетените згради во Сингелиќ. Како последица на потресите, испукаа ѕидовите, а напукаа и фасадите.

Затворени градинки и училишта – ноќта помината во шатори, поради страв од нов земјотрес

ТВ21 - 13.09.2016

Градинката „11 Октомври“ во Бутел, претрпе материјална штета од серијата земјотреси. Директорката на градинката, вели дека во наредните денови нема да работат, сè до санирање на штетите. Таа вели дека во моментов нема услови за децата да се вратат ...

Стравот и паниката од земјотресите се разбирливи, но не смее да надвладеат

Дневник - 13.09.2016

Серијата земјотреси што веќе три дена ги тресат Скопје и околината, го продлабочија стравот но и паниката кај многу граѓани - дел спијат надвор од домот - во возила, шатори, викендички или отпатуваа во други градови.

СДСМ: По земјотресите да се направат безбедносни проверки на училиштата

24 Вести - 13.09.2016

СДСМ денеска на прес-конференција побара сите надлежни институции да излезат на терен и да направат проверка на безбедноста на сите училишта по серијата земјотреси во Скопје. - Доколку постојат оштетувања и загрозување на безбедноста, како што има ...

Манчевски: Да се направат безбедносни проверки на училиштата

Фокус - 13.09.2016

Социјалдемократскиот сојуз денеска ги повика сите надлежни институции да излезат на терен и да направат проверка на безбедноста на сите училишта по серијата земјотреси во Скопје. Според потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, моментално најголем ...

Мирна ноќ во Скопје, нема регистрирани потреси

Канал5 - 13.09.2016

Уште една неизвесна, но мирна ноќ е зад скопјани. Во текот на ноќта и утринава не се регистрирани потреси, кои би ја вознемириле јавноста. Сепак, стотици граѓани одлучија ноќта да ја минат под отворено небо, стравувајќи од нови земјотреси.

Од неделата досега 16 потреси во скопскиот регион

24 Вести - 13.09.2016

Од неделата до вчера во земјава се почувствувани 16 земјотреси, според податоците на Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ. Првиот од низата беше регистриран во неделата во 7 часот со јачина од 4,4 степени според Рихтер.

Месечината може да влијае на земјотресите

Вест - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“. Јапонски научници го истражуваа влијанието на плимата на сеизмичките актиности оценувајќи ...

Месечината може да влијае на земјотресите

Алсат-М - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“. Јапонски научници го истражуваа влијанието на плимата на сеизмичките актиности оценувајќи ...

Научници: Месечината може да влијае на земјотресите

Дневник - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“. Јапонски научници го истражуваа влијанието на плимата на сеизмичките актиности оценувајќи ...

Од вчера до денес стотина земјотреси во Скопје

Алсат-М - 13.09.2016

Нови земјотреси беа почувствувани денеска и во текот ноќта во Скопје. Од Сеизмолошката опсерваторија посочуваат дека станува збор за послаби земјотреси. Засега имало стотина послаби потреси, но само десетина имале посилен интензитет од три до четири ...

Ќе се спие ли и вечерва под отворено небо, земјотрес со јачина од 4 степени почувствуван во Скопје

Алсат-М - 13.09.2016

Во Скопје земјиштето никако да се смири. Вечерва нешто пред 20 часот беше почувствуван силен земјотрес со магнитуда 4 степени по Рихтер и со епицентар на 5 километри под ...

Нови земјотреси на Балканот

Алсат-М - 13.09.2016

Балканското тло не мирува ниту денеска. Изутринава земјотрес со јачина од 4,2 степени по Рихтер ја погоди Грција. Епицентарот бил неколку километри северно од островот Закинтос. Засега нема информации за материјални штети или повредени лица.

Нов земјотрес со јачина од 2,9 по Рихтер

Телма - 13.09.2016

Ноќта мина без потреси, но утринава во 08.10 часот беше измерен земјотрес од 2,9 степени според Рихтер. Синоќа неколку минути до 20 часот во скопскиот регион беа регистрирани два последователни земјотреса.

Во изминатите два дена Скопје се тресеше 16 пати

Фокус - 13.09.2016

Од недела со првиот земјотрес кој се случи утрината па се до вчера вечерта, во Скопје се случиле вкупно 16 земјотреси, велат податоците на Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ. Првиот земјотрес се случи во недела во 7 часот со јачина од 4,4 степени ...

Нови земјотреси на Балканот

24 Вести - 13.09.2016

По скопските земјотреси, потреси се регистрирани и во соседните земји. Утрово земјотрес е регистриран на Закинтос во Грција со јачина од 4,2 степена според Рихтеровата скала. Земјотрес имаше и во Бугарија околу 7,30 часот со сила од 2,5 степени по ...

Утрово слаб земјотрес почувствуван во Скопје

24 Вести - 13.09.2016

Земјотрес со јачина од 1,5 степени според Рихтер е почувствуван утрово во 8.11 часот во Скопје. Потресот воопшто не е регистриран на сајтот на Европско-медитеранскиот сеизмолошки ...

По пожарот, земјотрес на Закинтос!

Канал5 - 13.09.2016

Закинтос утрово бил потресен од земјотрес од 4,1 степени по Рихтер - јави грчката новинска агенција АНА. Според опсерваторијата на Институтот за геодинамика во Атина, епицентарот на земјотресот бил во морето, 13 километри западно од Амалиада кон ...

Ни радонот ни животните не предвидуваат земјотрес

Deutsche Welle - 13.09.2016

Нема цврсти податоци дека зголеменото присуство на радон треба да биде земено како некаков предвесник на земјотреси, вели Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија.

Уште една непроспиена ноќ за скопјани - чувајте се од напади на паника!

Канал5 - 13.09.2016

Скопјани трет ден живеат со земјотресите. Страв дали наредниот ќе биде посилен од неделниот со јачина од 5,3 степени. За сите најтешка е неизвесноста. Но научиле дека паниката е најстрашна и се обидуваат да останат мирни.

„Триаголник на животот“ - единствен начин да се преживее катастрофален земјотрес?

Канал5 - 13.09.2016

Еден од најпознатите спасувачи на американскиот меѓународен тим, Даг Коп, инсистира дека таканаречениот „триаголник на животот“ дава 90% шанса за преживување на катастрофален земјотрес! Неговите искуства за време на спасувачките операции во дури 60 ...

УТРОВО НОВ ЗЕМЈОТРЕС -НЕ РАБОТАТ ГРАДИНКИ И УЧИЛИШТА

ТВ21 - 13.09.2016

Прилично мирна ноќ, по серијата земјотреси кои го тресеа главниот град и околината во изминатите два дена. Сепак, утринава во 08:10 часот регистриран е послаб земјотрес со јачина од 2,9 степени според Рихтеровата скала.

Засега без значителни потреси во скопската котлина

Алсат-М - 13.09.2016

Мал земјотрес кој граѓаните не би го осетиле доколку немал плиток епицентар е единствениот потрес регистран денеска во Скопје. Такви се последните податоците од Сеизмолошката опсерваторија. Сеизмолозите ги толкуваат овие појави како т.н.

Бунт во затворот Идризово поради страв од земјотресите

Телма - 13.09.2016

Катанци на решетките во келиите и затворските соби во скопските затвори Шутка и Идризово се огромна опасност за над 2000 затвореници кои во случај на земјотрес не може да бегаат на отворено.

СДСМ - По земјотресите да се направат безбедносни проверки на училиштата

Утрински - 13.09.2016

СДСМ денеска на прес-конференција побара сите надлежни институции да излезат на терен и да направат проверка на безбедноста на сите училишта по серијата земјотреси во Скопје. - Доколку постојат оштетувања и загрозување на безбедноста, како што има ...

Манчевски: Да се организираат обуки во училиштата

Канал5 - 13.09.2016

Да се организираат обуки во училиштата за заштита од земјотреси и други елементарни непогоди, бара потпретседателот на СДСМ , Дамјан ...

Има ли услови за одржување на наставата?

Телма - 13.09.2016

Четири дена по силните земјотреси во Скопје, Министерството за образование се уште нема испратено никакво упатство до образовните институции како да постапуваат. Градинките и училиштата се препуштени сами на себе, а наставниците ги обучуваат децата ...

Земјотресите во регионот се од ист извор

Телма - 13.09.2016

На десетина километри источно од Скопје, под селото Црешево се наоѓа епицентарот на речиси сите земјотреси кои изминативе два дена ги вознемирија граѓаните. Во селото не владее паника, ама на жителите не им е сеедно кога знаат дека токму од земјата ...

Серија земјотреси – регионот се тресе

ТВ21 - 13.09.2016

Македонија не е единствената земја која е погодена од сеизмолошка активност. Земјотреси се регистрирани во целиот регион. Во период од 11 часа во Турција се регистрирани 16 потреси, од кои најсилниот со магнитуда од 2,7 степени според Рихтер.

Сеизмолози на терен – извршен увид во училишта и болници – нема простор за паника

ТВ21 - 13.09.2016

Во средното училиште „Димитар Влахов“ во Скопје, се регистрирани штети како последица на земјотресот. Иако се испукани ѕидовите на објектот, од Институтот за земјотресно инженерство и сеизмологија, велат дека во училиштето наставата може да ...

СДСМ: По земјотресите да се направат безбедносни проверки на училиштата

Press24 - 13.09.2016

СДСМ денеска на прес-конференција побара сите надлежни институции да излезат на терен и да направат проверка на безбедноста на сите училишта по серијата земјотреси во Скопје. - Доколку постојат оштетувања и загрозување на безбедноста, како што има ...

Гаревски: Во Скопје не се можни магнитуди поголеми од 6-7 степени

Нетпрес - 13.09.2016

Гаревски потенцираше и дека сите градби изградени по катастрофалниот земјотрес без проблем би го издржале потресот. „Нема причина за паника од аспект на тоа дека сите овие земјотреси што се случуваа не се вбројуваат во силни земјотреси, така што не ...

БАЛКАНОТ СЕ ТРЕСЕ: Покрај Македонија, земјотреси и во Грција, Бугарија, Турција

Press24 - 13.09.2016

Балканското тло не престанува да се тресе. По застрашувачките скопски земјотреси, потреси се регистрирани и во соседните земји. Утрово земјотрес е регистриран на Закинтос во Грција со јачина од 4,2 степена според Рихтеровата скала.

(ВИДЕО) 13 годишни близначки случајно го снимија земјотресот во Скопје

Репортер - 13.09.2016

Две 13 годишни сестри близначки на Јутјуб објавија видео од вчерашниот земјотрес во Скопје во 15:10 часот кој го фатиле случајно додека снимале видео за нивниот Јутјуб канал каде редовно објавуваат нивни содржини. loading..

Светскиот експерт Вдовински открива дали е можно да се повтори земјотресот од 1963-та

Курир - 13.09.2016

Вдовински е професор на интернационалниот универзитет Флорида и е автор на повеќе меѓународни трудови Светскиот експерт за земјотреси д-р Шимон Вдовински (Dr. Shimon Wdowinski) кој ја застапува теоријата за можната поврзаност помеѓу големите врнежи ...

Д-р Шимон Вдовински зборува за земјотресите во Скопје

Репортер - 13.09.2016

Водечкиот интернет портал за наука во Р.Македонија енаука.мк го контактираше водечкиот светски експерт д-р Шимон Вдовински (Dr. Shimon Wdowinski) кој ја застапува теоријата за можната поврзаност помеѓу големите врнежи и земјотресите и се надеваме ...

Има место за паника – Никој не знае како се градело последните 20 години

Репортер - 13.09.2016

Професор, д-р Михаил Гаревски за ТВ Нова даде изјава во врска со стабилноста на објектите во Скопје и околу чувството на загрозеност кај граѓаните, која ја оценуваме како недоследна: Нема место за паника и од друг аспект, бидејќи – секогаш кога ...

Гаревски: Во скопското подрачје не се можни магнитуди поголеми од 6-7 степени

Курир - 13.09.2016

Гаревски потенцираше и дека сите градби изградени по катастрофалниот земјотрес без проблем би го издржале потресот. „Нема причина за паника од аспект на тоа дека сите овие земјотреси што се случуваа не се вбројуваат во силни земјотреси, така што не ...

(ВИДЕО) СДСМ бара обука во училиштата за однесување при земјотрес

Репортер - 13.09.2016

Пр ес конференција Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ Скопје, 13.09.2016 Почитувани граѓани, Скопје деновиве е погодено од серија земјотреси и загриженоста кај граѓаните е оправдана.

Земјотрес и во Гевгелија, епицентарот на 20 километри на грчка територија

Press24 - 13.09.2016

Во 17:11 часот на територија на Грција, во близина на граничниот премин Богородица, се случил земјотрес со јачина од 3.1 степени по Рихтеровата скала, регистрирала Европско-медитеранската сеизмолошка опсерваторија.

„Триаголник на животот“: преживување при земјотрес

+инфо - 13.09.2016

Совети во случај на земјотрес од шефот на Американскиот меѓународен тим за спасување од катастрофи (ARTI). Даг Коп е шеф на Американскиот меѓународен тим за спасување од катастрофи (ARTI), најискуснен спасувачки тим во светот.

За два дена 16 пати се тресеше тлото во Скопје

МКД - 13.09.2016

Во саботата биле регистрирани 12 земјотреси, а вчера 4, покажуваат податоците на Сизмолошката опсерваторија при ПМФ. Најсилниот земјорес беше регистриран во саботата во 15,10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 7 ...

Од неделата до вчера 16 потреси во скопското подрачје

Нова ТВ - 13.09.2016

Од неделата до вчера во земјава се почувствувани 16 земјотреси, според податоците на Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ. Првиот од низата беше регистриран во неделата во 7 часот со јачина од 4,4 степени според Рихтер.

Земјотрес во Бугарија

Press24 - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,5 е регистриран во 07.32 часот утринава крај Дрјаново во Бугарија, покажува референца на сајтот на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот на 2 километри јужно од местото, 15 километри североисточно од ...

РАНЛИВИ СЕ САМО ПОСТАРИТЕ ГРАДБИ: Сеизмолозите смируваат, ноќта помина без потреси

Телеграф - 13.09.2016

Во влезот ни се појавија пукнатини на ѕидовите, над влезната врата ѕидот распука полукружно, а и дел од вратите веќе потешко се отвораат, како да се набиени одозгора, се пожали 40-годишна жителка од улицата „Ташко Караџа“ од скопска Автокоманда, ...

Земјотресите во Турција ги предизвикале потресите во Скопје?

Press24 - 13.09.2016

Скопје два дена не престана да се тресе, а сето тоа создаде паника кај жителите. По земјотресите во понеделникот, меѓу кои беше и оној со јачина од 5 степени кој ги вознемири скопјани, вчера последниот земјотрес беше во 20 часот со јачина од 4 ...

Повторно се тресе: Нов земојтрес во Скопје утрово

Press24 - 13.09.2016

Нов земјотрес утрово околу 8:10 ги стресе скопјани. Магнитудата според Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет била 3 степени според Рихтер. Земјотресот е во скопското епицентрално подрачје.

Земјотрес со јачина од 3.1 степен и во Гевгелија

Нетпрес - 13.09.2016

Во 17:11 часот на територија на Грција, во близина на граничниот премин Богородица, се случил земјотрес со јачина од 3.1 степени по Рихтеровата скала, регистрирала Европско-медитеранската сеизмолошка опсерваторија.

Земјотрес во скопска кладилница: Вистински кладилничар ни во паника не го остава билтенот (ВИДЕО)

Курир - 13.09.2016

За време на вчерашниот земјотрес, на Фејсбук се појави видео од една скопска кладилница. Сите луѓе при земјотрес сакаат да спасат жива глава, но еден кладилничар гледаше да го спаси и ...

Земјотрес вечерва ja стресе Гевгелија

Сител - 13.09.2016

Во 17:11 часот на територија на Грција, во близина на граничниот премин Богородица, се случил земјотрес со јачина од 3.1 степени по Рихтеровата скала, регистрирала Европско-медитеранската сеизмолошка опсерваторија.

Лила Филиповска се огласи по земјотресот: „Ако сакаат нека ме нарекуваат диктатор“

Сител - 13.09.2016

По видеото кое излезе од паниката која настана во студиото на Сител, каде се снимаше мега популарниот квиз „Се или нешто", убавата домаќинка Лила Филиповска се огласи на социјалните мрежи и објасни зошто иако некои ја критикуваат, таа ги задржала ...

Гаревски: Афтершоковите не се со воедначен интензитет, нема простор за паника

МРТ - 13.09.2016

Последниот потрес што синоќа пред 20 часот го регистрира Сеизмолошката опсерваторија на Природно- математичкиот факултет беше со магнитуда од четири степени според Рихтеровата скала... Продолжува серијата земјотреси во скопското епицентрално ...

Во текот на ноќта немаше земјотреси, само едно училиште делумно затворено

Макфакс - 13.09.2016

Во текот на ноќта, од понеделник кон вторник и утрово, не се регистрирани земјотреси, кои би ги вознемириле скопјани, како последниве два дена. Сепак, повеќе граѓани одлучија ноќта да ја минат под отворено небо, стравувајќи од нови потреси.

Слаб земјотрес од 1,5 степени регистриран утрово во Скопје

Курир - 13.09.2016

По мирната ноќ без потреси, утрово во скопското подрачје е регистриран послаб земјотрес. Од Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ за КУРИР потврдуваат дека земјотресот е почувствуван во 8 часот и 11 минути со интензитет од 1,5 степени.

Слаб земјотрес регистриран претпладнево во Скопје

Press24 - 13.09.2016

По мирната ноќ без потреси, утрово во скопското подрачје е регистриран послаб земјотрес со јачина од 1,5 степени. Од Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ велат дека земјотресот е почувствуван во 8 часот и 11 минути со интензитет од 1,5 степени.

Утрово слаб земјотрес во Скопско со јачина од 1,5 степени

+инфо - 13.09.2016

Земјотрес со јачина од 1,5 степени по Рихтер е почувствуван утрово во 8.11 часот во Скопје. Земјотрес со јачина од 1,5 степени по Рихтер е почувствуван утрово во 8.11 часот во Скопје. Потресот воопшто не е регистриран на сајтот на ...

Уште еден слаб земјотрес од 1,5 степени регистриран утрово во Скопје

Нетпрес - 13.09.2016

По мирната ноќ без потреси, утрово во скопското подрачје е регистриран послаб земјотрес. Земјотресот е почувствуван во 8.11 часот со интензитет од 1,5 степени. Потресот воопшто не е регистриран на сајтот на Европско-медитеранскиот сеизмолошки ...

Земјотрес и во Гевгелија со интензитет од 3,1 степени

+инфо - 13.09.2016

Епицентарот на земјотресот е регистриран на северот на Грција кај Архангелос, на 20 километри западно од Гевгелија. Oколу 18 часот и во Гевгелија e почуствуван земјотрес кој според европската опсерваторија имал магнитуда од 3.1 степени по ...

Ги фати земјотрес среде кладилница во Скопје a овој кладилничар не го испушти билтенот од рака

Сител - 13.09.2016

Ги фати земјотрес среде кладилница во Скопје. Видеото се појави на социјалните мрежи. Сите луѓе при земјотрес сакаат да спасат жива глава, но еден кладилничар гледаше да го спаси и ...

Светскиот експерт Вдовински открива дали е можно да се повтори земјотресот од 1963-та

Сител - 13.09.2016

Светскиот експерт за земјотреси д-р Шимон Вдовински (Dr. Shimon Wdowinski) кој ја застапува теоријата за можната поврзаност помеѓу големите врнежи и земјотресите ја анализира состојбата во Македонија за порталот енаука.

Умерен земјотрес на Закинтос

Сител - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска претпладне го погоди грчкиот остров Закинтос. Институтот за геодинамика соопшти дека епицентарот на потресот бил 17 километри источно од островот.

Земјотрес и во Гевгелија

А1 On - 13.09.2016

Во 17,11 часот попладнево и во Гевгелија e почуствуван земјотрес кој според европската опсерваторија имал магнитуда од 2,9 степени по Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот е регистриран на северот на Грција кај Архангелос, на 20 километри ...

Лила ги смируваше во студио: Земјотрес за време на „Се или нешто“ (видео)

Хитпортал - 13.09.2016

Вчера околу 19:53 часот Скопје го затресе уште еден земјотрес кој беше со јачина од 4.0 степени по Рихтерова скала. А, додека главниот град повторно се треше се снимаше новата сезона од квизот „Се или нешто“.

ФОТО: Скопјани уште во паника - спиеја во шатори

Press24 - 13.09.2016

Скопјани сеуште се во паника по силниот земјотрес од 5 степени кој ја стрезе земјата во неделата. По последователните потреси, скопјани останаа да спијат во парковите, поради страв од евентуални нови ...

Земјотрес во студио: Лила играше на „се или ништо“

Убавина и Здравје - 13.09.2016

За време на снимањето на новите продолженија од мега-популарниото шоу „Се или нешто“, публиката во студиото на Сител почувствува еден од многуте земјотреси што деновиве се актуелни во скопската котлина.

Затворениците во Идризово се кренале на бунт поради страв од земјотрес

+инфо - 13.09.2016

Стражарите се обиделе да ја смират ситуацијата, но состојбата ескалирала. Затворениците од најголемиот затвор во Македонија Идризово се кренале на бунт откако синоќа беше регистриран нов земјотрес, пренесува Телма .

Погледнете ја реакцијата на водителката за време на вчерашниот земјотрес (видео)

Хитпортал - 13.09.2016

Вчерашниот земјотрес што се случи во 14 часот начека една македонска водителка како води програма во живо. Погледнете ја реакцијата на водителката и коментарот на ...

Купувачите бегаат панично: Снимки од Офис Плус во Сити Мол за време на земјотресот

Сител - 13.09.2016

Купувачите бегаат панично од Офис Плус во Сити Мол откако удри најсилниот бран од земјотресот во неделата во 15:10 часот a ги погоди Скопје и околината. Тоа може да се види и од снимката на безбедносните камери на Офис Плус во Сити Мол.

Силниот земјотрес во Јужна Кореја предизвика стравување за нејзината нуклеарна безбедност

+инфо - 13.09.2016

Корејската метеоролошка агенција соопшти дека двата земјотреса со интензитет од 5,1 и 5,8 степени според Рихтеровата скала биле со епицентар до Конџу. Двата земјотреса, кои синоќа ја погодија Јужна Кореја, од кои едниот беше најсилен во досегашната ...

Гаревски: И во афтер шоквите може да има пикови, се надевам дека главниот потрес помина

+инфо - 13.09.2016

Кога се во прашање земјотресите нема правила, се е можно, вели првиот човек на ИЗИИС. Не е необично после посилен земјотрес и афтер шокови со помала јачина да се случи и некој со поголема, како што е случај со земјотресот што се случи вчера попладне ...

Повеќе од 25 земјотреси регистрирани на Балканот за 24 часа

МРТ - 13.09.2016

Изутрината земјотрес е регистриран на Островот Закинтос во Грција со јачина од 4,2 степена според Рихтеровата скала. Најмногу земјотреси се регистрирани во Турција и во Грција. Во последниве 24 часа на Балканскиот Полуостров се регистрирани повеќе ...

И ние имаме своја „челична лејди“: Земјотрес во квизот на Лила (ВИДЕО)

Убавина и Здравје - 13.09.2016

Серијата земјотреси кои последниве три дена го тресат Скопје изгледа и ги „исчеличија“ нервите на популарната водителка Лила Филиповска , која токму за време на вчерашниот го снимаше познатото квиз-шоу „Се’ или нешто“… Поради нејзината реакција, ...

Програма во живо: Реакциите на македоските водителки за време на земјотресот (видео)

Хитпортал - 13.09.2016

Од неделата до вчера во земјава се почувствувани 16 земјотреси, а најсилниот пак беше регистриран во неделата во 15.10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер. Но, и вчеравечер во Скопје и околината беа почувствувани два последователни ...

Драматични снимки од камерите на Офис Плус во Капитол Мол за време на земјотресот

Сител - 13.09.2016

На снимката од безбедносните камери од Офис Плус во Капитол Мол се гледа како купувачите ја напуштаат продавницата откако удри земјотресот во неделата во 15:10 часот. Производите паѓаат од полиците кои се нишаат 20 секунди по земјотресот а ...

Остај земјотресот, да не останеме без телевизор: Весна Петрушевска

Убавина и Здравје - 13.09.2016

Во низата на интересни ситуации, кои се случуваат во целата несреќа со земјотресите периодов, е и однесувањето на мајката на Весна Петрушевска за време на тресењето. Актерката откри дека нејзината мајка Сашка е најзагрижена за телевизорот.

Гаревски: Објектите се проектирани за да не паднат при земјотрес

Нова ТВ - 13.09.2016

Иако кога гледаме репортажи од страшни земјотреси во светот имаме чувство дека зградите во голем дел се паднати, тоа не е точно. Паѓаат само оние кои не се градени според стандарди, додека оние кои се сеизмички проектирани се сигурни, смета ...

ДРАМАТИЧНО ВИДЕО: Еве како се тресеше Капитол Мол во неделата

Press24 - 13.09.2016

На снимката од безбедносните камери од Офис Плус во Капитол Мол се гледа како купувачите ја напуштаат продавницата при земјотресот во неделата во 15:10 ...

За Скопје после 1963 и после 2014

Окно - 13.09.2016

Дваесетина видни скопјани зборуваат за паралелите меѓу земјотресот од 1963 и „земјотресот“ наречен СК014. Линк Дарко Марковиќ: Скопје 2014 е Потемкиново село ‒ Земјотресот го доживеав како комплетна промена на градот, комплетно менување дури и на ...

Пола Шутка и Топаана спие на тревник на Кале од страв од земјотрес

МКД - 13.09.2016

Неколку стотици жители на Шутка и Топаана веќе трет ден спијат на тревникот наспроти американската амбасада во Скопје, од страв дека ќе удри голем земјотрес. Ги напуштиле куќите, кои во најголем дел се оштетени и велат, под стрес се.

СПРОТИ АМБАСАДАТА НА САД: Роми подигнуваат импровизирани куќи во страв од нов земјотрес (ФОТО)

Телеграф - 13.09.2016

Жителите на Шуто Оризари велат дека не се враќаат дома додека ситуацијата не се смири и велат дека ќе спијат под отворено небо сè додека не се чувствуваат безбедни во своите домови Стотина Роми во страв од нов силен земјотрес две ноќи по ред ...

Земјотрес утрово и во Бугарија

Курир - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,5 степени според Рихтер е регистриран во 7.32 часот утринава крај Дријаново во Бугарија, информира Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот бил на 2 километри јужно од местото, 15 километри североисточно ...

(ФОТО) Од цел свет најмногу се тресе Балканот – можни се потреси долг период

Репортер - 13.09.2016

Невидена сеизмичка активност на Балканскиот полуостров и неговото опкружување. За 48 часа регистрирани се близу 200 потреси со магнитуда над 2 степени според Рихтер. Најмногу се тресе Турција но најсилен беше земјотресот во Македонија кој се случи ...

Проф. Вдовински: Голема е веројатноста поплавата да довела до стрес на земјината кора

А1 On - 13.09.2016

Професорот Шимон Вдовински од Универзитетот Мајами во Флорида за порталот енаука.мк дава неколку стручни објаснувања за поврзаноста меѓу поплавите во 1962-ра и катастрофалниот земјотрес следната година.

Интересна случка - Што прави мајка и на Весна Бејби по секој земјотрес?

Сител - 13.09.2016

Весна Петрушевска по страшниот земјотрес во СКопје, и серијата помали потреси кои следуваа, објави интересна случка. Таа вели дека кога и да има земјотрес, нејзината мајка го држи ...

Затвореници: Зградата во Идризово ќе се урне на наредниот потрес

Нова ТВ - 13.09.2016

Затворениците во затворот Идризово бараат да ги пуштат надвор во дворот при секое тресење на земјата бидејќи стравуваат дека старата зграда во која што се сместени ќе им се урне над глава.

ВИДЕО: Како беше почувствуван саботниот земјотрес во ТЦ Капитол во Скопје

Gotvi.mk - 13.09.2016

Оваа снимка која е објавена на ЈуТјуб е од безбедносните камери на дуќанот на „Офис Плус“ во скопскиот ТЦ „Капитол“. Еве како изгледал моментот на саботниот земјотрес во овој ...

До кога ќе има земјотреси во Скопје?

Курир - 13.09.2016

Во текот на ноќта регистрирани се повеќе земјотреси на Балканот. Земјата не мируваше ниту во Грција и Бугарија. Од институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија за Канал 5 велат дека после 100 години се повторуваат земјотресите од ...

Научници: Месечината може да влијае на земјотресите

Сител - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“. Јапонски научници го истражуваа влијанието на плимата на сеизмичките актиности оценувајќи ...

Скопјани по серијата земјотреси под отворено небо (ФОТО)

Нетпрес - 13.09.2016

Исплашени и вознемирени од земјотресите што го потресоа скопското тло, особено од земјотресот што се случи во неделата кој беше со магнитуда од 5,3 степени, голем дел од скопјани ноќите ги поминаа под отворено небо.

Мирна ноќ во Скопје, утринава послаб земјотрес 1,5 по Рихтер

Сител - 13.09.2016

По мирната ноќ без потреси, утрово во скопското подрачје е регистриран послаб земјотрес. Од Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ потврдуваат дека земјотресот е почувствуван во 8 часот и 11 минути со интензитет од 1,5 ...

Коневски: Се е безбедно, работите се одвиваат нормално, Манчевски: Државата нема систем за во вакви ситуации

Сител - 13.09.2016

Институциите мора подготвени да ги дочекаат. Ова особено важи за училиштата, каде што денот го поминува најскапоценото што го имаме во земјава - нашите деца. Најголем хаос владее во образовнието.

Цела обложувалница се испразни – Уште едно видео од саботниот земјотрес во Скопје

Gotvi.mk - 13.09.2016

Секој од нас во Скопје некаде се затекна за време на саботниот земјотрес кој се случи во 15:10 часот со епицентар близу Скопје. Овие луѓе ги го почувствуваа земјотресот додека уплаќаа во една скопска обложувалница.

Во Ѓорче за време на силниот земјотрес луѓе скокаа од прозори (ВИДЕО)

Press24 - 13.09.2016

Видеото е снимено за време на најсилниот земјотрес во неделата во 15:10 часот. ...

Научници: Месечината може да влијае на земјотресите

А1 On - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“. Јапонски научници го истражуваа влијанието на плимата на сеизмичките актиности оценувајќи ...

За два дена 16 пати се тресеше тлото под во Скопје

Репортер - 13.09.2016

Во саботата биле регистрирани 12 земјотреси, а вчера 4, покажуваат податоците на Сизмолошката опсерваторија при ПМФ. Најсилниот земјорес беше регистриран во саботата во 15,10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 7 ...

Кога ќе престане да тресе во Турција ќе стивнат и земјотресите во Македонија

Репортер - 13.09.2016

Според професорката доктор Драгана Черних-Анастасовска, африканската плоча тргнала кон европската, па нивното судрување предизвикува земјотреси. – Земјотреси има многу често. Голем дел од нив не се толку силни за да ги чувствуваат граѓаните, но ние ...

Мал дел од домаќинствата осигурани од земјотрес

Алфа - 13.09.2016

По земјотресите кои ја зафатија земјава изминатите два дена значително е зголемен интересот кај граѓаните за купување на полиси со вклучен ризик земјотрес од друштвата за осигурување. Тоа е резултат на се поголемата свесност кај граѓаните од пос По ...

Земјотрес и поплави го зафати корејскиот полуостров

Алфа - 13.09.2016

На Корејскиот полуостров, пак, две природни катастрофи – силен земјотрес во јужниот дел и огромни поплави во северниот. Се стравува за безбедноста на нуклеарните централи. Корејскиот полуостров под удар на природни катастрофи.Во катастрофалните ...

БАЛКАНОТ СЕ ТРЕСЕ: Покрај Македонија, земјотреси и во Грција, Бугарија, Турција

Курир - 13.09.2016

Балканското тло не престанува да се тресе. По застрашувачките скопски земјотреси, потреси се регистрирани и во соседните земји. Утрово земјотрес е регистриран на Закинтос во Грција со јачина од 4,2 степена според Рихтеровата скала.

Научници: Месечината може да влијае на земјотресите

Нетпрес - 13.09.2016

Јапонски научници го истражувале влијанието на плимата на сеизмичките актиности оценувајќи дека тоа би можело да помогне во проценката на ризикот од земјотреси. Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценуваат научници во ...

Црниот сеизмички појас е голема опасност за Скопје

+инфо - 13.09.2016

Според една студија, утврдено е дека најпогодна за градба на висококатници е населбата Тафталиџе. Црн сеизмички појас се протега од Кисела Вода, Стара железничка станица, Беко, Универзална сала, сѐ до Зајчев рид и Лепенец.

Можно ли е да се повтори земјотресот од 1963 ? - одговара светскиот експерт Вдовински

+инфо - 13.09.2016

Вдовински е професор на интернационалниот универзитет Флорида и е автор на повеќе меѓународни трудови Светскиот експерт за земјотреси д-р Шимон Вдовински (Dr. Shimon Wdowinski) кој ја застапува теоријата за можната поврзаност помеѓу големите врнежи ...

Како се случуваат земјотресите и зошто не може да се предвидат

МКД - 13.09.2016

Иако научниците создаваат софистицирани вештачки модели на земјотреси и ја проучуваат историјата на земјотресите по должината на раседните линии, никој нема доволно познавање на условите на длабочините каде што почнуваат и растат земјотресите, за да ...

Земјотрес утрово и во Бугарија

Репортер - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,5 степени според Рихтер е регистриран во 7.32 часот утринава крај Дријаново во Бугарија, информира Европско­медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот бил на 2 километри јужно од местото, 15 километри североисточно ...

Земјотрес и во Гевгелија, епицентарот на 20 километри на грчка територија

Курир - 13.09.2016

Во 17:11 часот на територија на Грција, во близина на граничниот премин Богородица, се случил земјотрес со јачина од 3.1 степени по Рихтеровата скала, регистрирала Европско-медитеранската сеизмолошка ...

Месечината може да влијае на земјотресите

Press24 - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“. Јапонски научници го истражуваа влијанието на плимата на сеизмичките актиности оценувајќи ...

Од неделата до вчера 16 потреси во скопското подрачје

Press24 - 13.09.2016

Од неделата до вчера во Македонија се почувствувани 16 земјотреси, според податоците на Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ. Првиот беше регистриран во неделата во 7 часот со јачина од 4,4 степени според Рихтер.

Кога ќе престане да тресе во Турција ќе стивнат и земјотресите во Македонија

Press24 - 13.09.2016

Според професорката доктор Драгана Черних-Анастасовска, африканската плоча тргнала кон европската, па нивното судрување предизвикува земјотреси. – Земјотреси има многу често. Голем дел од нив не се толку силни за да ги чувствуваат граѓаните, но ние ...

ВИДЕО: Човекот кој тврди дека го предвидел земјотресот во Скопје

Gotvi.mk - 13.09.2016

Вчера на ЈуТјуб се појави видео во кое е сниман приватен стан за време на земјотресот кој се случи во Скопје на 12.09.2016 година во 19:54 часот. Дечкото во видеото напишал дека „имал чувство дека нешто ќе се случи“ и затоа го наместил неговиот ...

Предвидување земјотреси со радиобранови

Емитер - 13.09.2016

За разлика од другите природни непогоди, земјотресот е, можеби, единствената непогода што може да настане непредвидено и без некои посериозни навестувања. Зависно од неговата силина, последиците може да бидат катастрофални.

Нов земјотрес утрово го тресеше Скопје!

Репортер - 13.09.2016

Нов земјотрес утрово околу 8:10 ги стресе скопјани. Магнитудата според Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет била 3 степени според Рихтер. Земјотресот е во скопското епицентрално подрачје.

Земјотрес утрово и во Бугарија

Сител - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,5 степени според Рихтер е регистриран во 7.32 часот утринава крај Дријаново во Бугарија, информира Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот бил на 2 километри јужно од местото, 15 километри североисточно ...

Се уште се тресе: Утрово нов земојтрес во Скопје

Сител - 13.09.2016

Нов земјотрес утрово околу 8:10 ги стресе скопјани. Магнитудата според Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет била 3 степени според Рихтер. Земјотресот е во скопското епицентрално подрачје.

Земјотресите во Турција ги предизвикале потресите во Скопје?

Сител - 13.09.2016

Скопје два дена не престана да се тресе, а сето тоа создаде паника кај жителите. По земјотресите во понеделникот, меѓу кои беше и оној со јачина од 5 степени кој ги вознемири скопјани, вчера последниот земјотрес беше во 20 часот со јачина од 4 ...

Професор Вдовински гледа поврзаност на поплавите со земјотресот

Репортер - 13.09.2016

Професорот Шимон Вдовински од Универзитетот Мајами во Флорида за порталот енаука.мк дава неколку стручни објаснувања за поврзаноста меѓу поплавите во 1962-ра и катастрофалниот земјотрес следната година.

Колку долго траел катастрофалниот скопски земјотрес од 1963 година

Репортер - 13.09.2016

Од потресот биле урнати 15.800 станови, а оштетени 28.000. Над 200.000 луѓе останале без покрив над главата. Под урнатините животот го загубиле 1.070 негови граѓани, а биле повредени над 4.000 граѓани.

После земјотресите Калиопи упати моќна порака (ФОТО)

Курир - 13.09.2016

Најсилниот земјотрес во Скопје беше регистриран во неделата во 15,10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 7 километри источно од Скопје. Во неделата во 7 часот наутро беше регистриран земјотрес од 4,4 степени според ...

Научниците: Месечината влијае на земјотресите

+инфо - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списание. Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во ...

Калиопи упати моќна порака по земјотресите

Сител - 13.09.2016

Најсилниот земјотрес во Скопје беше регистриран во неделата во 15,10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 7 километри источно од Скопје. По потресите кои ги вознемирија скопјани,Калиопи упати моќна порака.

Лила Филиповска се огласи по земјотресот: „Ако сакаат нека ме нарекуваат диктатор“

Курир - 13.09.2016

По видеото кое излезе од паниката која настана во студиото на Сител, каде се снимаше мега популарниот квиз „Се или нешто”, убавата домаќинка Лила Филиповска се огласи на социјалните мрежи и објасни зошто иако некои ја критикуваат, таа ги задржала ...

Земјотрес во скопска кладилница: Вистински кладилничар ни во паника не го остава билтенот (ВИДЕО)

Нетпрес - 13.09.2016

За време на вчерашниот земјотрес, на Фејсбук се појави видео од една скопска кладилница. Сите луѓе при земјотрес сакаат да спасат жива глава, но еден кладилничар гледаше да го спаси и ...

Умерен земјотрес со јачина од 4,1 степен на Закинтос

+инфо - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска претпладне го погоди грчкиот остров Закинтос. Земјотрес со интензитет од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска претпладне го погоди грчкиот остров Закинтос.

Умерен земјотрес на Закинтос

А1 On - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска претпладне го погоди грчкиот остров Закинтос. Институтот за геодинамика соопшти дека епицентарот на потресот бил 17 километри источно од островот.

Без паника, без бегање по улици, по други градови и сл…

Репортер - 13.09.2016

Сеизмолозите она стандардното, предшокови, шокови, афтершокови, тектоника на плочи, блокови. Ги разбирам и нив, 2 децении нема пари за современи истражувања, инструменти, сензори… Јасно дека земјотресите се временски и просторно непредвидливи во ...

Марковски: Единствен спас од земјотреси е добрата градбa, не бегањето

Нетпрес - 13.09.2016

Спасот од земјотресот е во квалитетната конструкција, а не во бегањето, вели Горан Маркоски, професор на градежниот факутет во скопје и експерт за армирано бетонски конструкции. -Живеам во зграда на трет спрат. Кога „дрма“ нема шанса да се избега.

Детали за земјотресот регистриран утрово во Скопје

Сител - 13.09.2016

По мирната ноќ без потреси, утрово во скопското подрачје е регистриран послаб земјотрес. Од Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ за КУРИР потврдуваат дека земјотресот е почувствуван во 8 часот и 11 минути со интензитет од 1,5 степени.

Се тресе Балканот, земјотреси и во Грција, Турција, Бугарија...

МКД - 13.09.2016

Во последните 24 часа на Балканскиот Полуостров се регистрирани повеќе од 25 земјотреси, главно со помали магнитуди, меѓу 2-3 степени според Рихтеровата скала. Утрово земјотрес е регистриран на островот Закинтос во Грција со јачина од 4,2 степени ...

Во текот на ноќта немаше нови земјотреси, вкупно 16 за овие два дена

Кајгана - 13.09.2016

Во текот на ноќта, од понеделник кон вторник и утрово, не се регистрирани земјотреси, кои би ги вознемириле скопјани, како последниве два дена. Последниот посилен потрес, кој ги вознемири граѓаните беше оној што се случи во 19:53 часот синоќа, со ...

Утрово слаб земјотрес почувствуван во Скопје

А1 On - 13.09.2016

Нов земјотрес утрово околу 8:10 ги стресе скопјани. Магнитудата според Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет била 1.5 степени според Рихтер. Земјотресот е во скопското епицентрално подрачје.

За време на земјотрес треба да се сокриете под маса или во рамката на вратата? Не!

Окно - 13.09.2016

Даг Коп е член на Американскиот интернационален тим за спасување, светски познат тим кој се справува со природни катастрофи и нуди совети како да преживеете во случај на земјотрес. Тој влегол во 875 срушени згради, работел со тимови од 60 држави, ...

Научници: Месечината може да влијае на земјотресите

Алфа - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“. Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во ...

Силниот земјотрес во Јужна Кореја предизвика стравување за нејзината нуклеарна безбедност

А1 On - 13.09.2016

Двата земјотреса, кои синоќа ја погодија Јужна Кореја, од кои едниот беше најсилен во досегашната историја на земјата, предизвикаа стравувања за безбедноста на нуклеарните реактори, сместени во југоисточниот дел на земјата.

Што значат степените според Рихтер?

Окно - 13.09.2016

Вака изгледа описно дванаесетстепената сеизмолошка MSK скала за интензитетот на земјотресите: 1^o - Незабележителен земјотрес, го регистрираат само сеизмолошките апарати, луѓето не можат да го почувствуваат.

Што значат степените според Рихтер?

Курир - 13.09.2016

Вака изгледа описно дванаесетстепената сеизмолошка MSK скала за интензитетот на земјотресите: 1^o – Незабележителен земјотрес, го регистрираат само сеизмолошките апарати, луѓето не можат да го почувствуваат.

Драматични снимки од камерите на Офис Плус во Капитол Мол за време на земјотресот

Курир - 13.09.2016

На снимката од безбедносните камери од Офис Плус во Капитол Мол се гледа како купувачите ја напуштаат продавницата при земјотресот во неделата во 15:10 часот. Производите паѓаат од полиците кои се нишаат 20 секунди по земјотресот а купувачите ...

Земјотрес не можат да предвидат ни животните, ни гасот радон

Репортер - 13.09.2016

Нема цврсти податоци дека зголеменото присуство на радон треба да биде земено како некаков предвесник на земјотреси, вели за Дојче веле Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија Ниту животните, ниту ...

(ВИДЕО) Испаничени граѓани бегаа од Капитол Мол додека се тресеше од земјотресот

Репортер - 13.09.2016

На снимката од безбедносните камери од Офис Плус во Капитол Мол се гледа како купувачите ја напуштаат продавницата при земјотресот во неделата во 15:10 часот. ...

Детално објаснување - Што значат степените според Рихтер?

Сител - 13.09.2016

Вака изгледа описно дванаесетстепената сеизмолошка MSK скала за интензитетот на земјотресите: 1^o – Незабележителен земјотрес, го регистрираат само сеизмолошките апарати, луѓето не можат да го почувствуваат.

(ВИДЕО) Испаничени граѓани бегаа од Капитол Мол додека се тресеше од земјотресот

А1 On - 13.09.2016

На снимката од безбедносните камери од Офис Плус во Капитол Мол се гледа како купувачите ја напуштаат продавницата при земјотресот во неделата во 15:10 ...

Манчевски: Да се организираат обуки во училиштата за однесување при земјотрес

А1 On - 13.09.2016

Скопје деновиве е погодено од серија земјотреси и загриженоста кај граѓаните е оправдана. Земјотресите се природни појави чие што време на случување не може да се предвиди, но, во трусни подрачја како Скопје може да претпостави, вели Дамјан ...

Манчевски предлага обуки за земјотреси во училиштата ВИДЕО

+инфо - 13.09.2016

Училиштата немаат никакви насоки и се оставени сами на себе, стихијно да носат одлуки што ќе прават со наставата. Скопје деновиве е погодено од серија земјотреси и загриженоста кај граѓаните е оправдана.

Манчевски: Да се организираат обуки во училиштата за однесување при земјотрес

Стандард - 13.09.2016

„Скопје деновиве е погодено од серија земјотреси и загриженоста кај граѓаните е оправдана. Земјотресите се природни појави чие што време на случување не може да се предвиди, но, во трусни подрачја како Скопје може да се претпостави“, изјави денеска ...

ВИДЕО: Во Ѓорче за време на силниот земјотрес луѓе скокаа од прозори

Курир - 13.09.2016

Видеото е снимено за време на најсилниот земјотрес во неделата во 15:10 часот. Погледнете: Извор: ...

СДСМ: По земјотресите да се направат безбедносни проверки на училиштата

Телеграф - 13.09.2016

Потпретседателот на партијата истакна дека е потребно да се спроведат брзи обуки за наставниот кадар и за учениците СДСМ денеска на прес-конференција побара сите надлежни институции да излезат на терен и да направат проверка на безбедноста на сите ...

Драматични снимки од камерите во Капитол Мол за време на земјотресот (видео)

Скопје инфо - 13.09.2016

На снимката од безбедносните камери од Офис Плус во Капитол Мол се гледа како купувачите ја напуштаат продавницата при земјотресот во неделата во 15:10 часот. Производите паѓаат од полиците кои се нишаат 20 секунди по земјотресот а купувачите ...

Лила искоментира за нејзината реакција за земјотресот

Пулс24 - 13.09.2016

Лила стана дополнително популарна по видеото... По видеото кое беше објавено од паниката која настана во студиото на „Сител“, каде се снимаше популарниот квиз „Сѐ или нешто”, водителката Лила Филиповска се огласи на социјалните мрежи и објасни ...

До кога ќе траат земјотресите во Скопје?!

Пулс24 - 13.09.2016

Во текот на ноќта регистрирани се повеќе земјотреси на Балканот. Земјата не мируваше ниту во Грција и Бугарија. Од институт за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија за Канал 5 велат дека после 100 години се повторуваат земјотресите од ...

ВИДЕО: Драматични снимки од камери во Капитол Мол за време на земјотресот

Либертас - 13.09.2016

На снимката од безбедносните камери од Офис Плус во Капитол Мол се гледа како купувачите ја напуштаат продавницата при земјотресот во неделата во 15:10 ...

Триаголник на животот: Овие совети ќе ви го спасат животот во случај на земјотрес!

Точка - 13.09.2016

Пред точно две години, после силниот земјотрес во Мексико многу деца загинаа токму поради лошата позиција којашто ја заземале, па токму затоа директорот на Американскиот меѓународен тим за спасување одлучил да ги посоветува луѓето како да се спасат ...

Потоп или земјотрес сеедно – немоќ!

Локално - 13.09.2016

Или јас сум бегал од часови, или не паметам ама обука за како да се заштитиш од земјотреси и непогоди, имаше само во рамките на тоа СВОЗ или како се викаше, и у школо нешто по тоа Домаќинство ли..? и толку. Сега децава го немаат ниту тоа.

Утрово регистриран нов земјотрес во Скопје

Скопје инфо - 13.09.2016

По мирната ноќ без потреси, утрово во скопското подрачје е регистриран послаб земјотрес. Од Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ за КУРИР потврдуваат дека земјотресот е почувствуван во 8 часот и 11 минути со интензитет од 1,5 степени.

Драматично и панично: Погледнете ги снимките од камерите во Сити Мол и Капитол Мол за време на земјотресот

Точка - 13.09.2016

На снимките од безбедносните камери поставени во продавниците на Офис Плус во Сити Мол и Капитол Мол се гледа паничната реакција на купувачите откако удри најсилниот бран од земјотресот во неделата во 15 часот и 10 минути.

Проф. д-р Милевски: Земјотресите ослободија доволно енергија, слободно спијте!

Локално - 13.09.2016

Фејсбук статус на д-р Ивица Милевски, професор на Институтот за географија при ПМФ во Скопје „Сеизмолозите она стандардното, предшокови, шокови, афтершокови, тектоника на плочи, блокови. Ги разбирам и нив, 2 децении нема пари за современи ...

Земјотрес утрово и во Бугарија

Пулс24 - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,5 степени според Рихтер е регистриран во 7.32 часот утринава крај Дријаново во Бугарија, информира Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот бил на 2 километри јужно од местото, 15 километри североисточно ...

Манчевски: Институциите мора да ја смират паниката кај граѓаните

Мета - 13.09.2016

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, денеска на прес-конференција рече дека институциите мора подготвени да ги дочекаат земјотресите. Според него, моментално најголем хаос владее во образованието.

Земјотрес утрово и во Бугарија

Вечер Прес - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,5 степени според Рихтер е регистриран во 7.32 часот утринава крај Дријаново во Бугарија, информира Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот бил на 2 километри јужно од местото, 15 километри североисточно ...

ФОТО: Еве што прави мајка ѝ на Весна Бејби по секој земјотрес!

Пулс24 - 13.09.2016

Весна Петрушевска по страшниот земјотрес во Скопје и серијата помали потреси кои следуваа, објави интересна случка. Таа вели дека кога и да има земјотрес, нејзината мајка го држи ...

Калиопи упати моќна порака по земјотресите

Вечер Прес - 13.09.2016

По потресите кои ги вознемирија скопјани,Калиопи упати моќна порака преку Инстаграм. Најсилниот земјотрес во Скопје беше регистриран во неделата во 15,10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 7 километри источно од ...

Што значи секој степен од Рихтеровата скала?

Пулс24 - 13.09.2016

Рихтеровата сеизмичка скала определува еден број, од 1 до 10, за да ја квантифицира количината на сеизмичка енергија ослободена при земјотрес. Бројот од скалата се добива како логаритам со основа 10 од хоризонталната амплитуда на најголемото ...

Вистински кладилничар ни за земјотрес не го остава билтенот

Panika.be - 13.09.2016

На социјалната мрежа фејсбук се појави видео од една скопска кладилница за време на земјотресот. И додека обично луѓе гледаат да спасат глава при земјотрес, еден кладилничар гледаше да го спаси и ...

Има место за страв – не знаеме како се градело последните 20 години

Мета - 13.09.2016

Професор, д-р Михаил Гаревски за „ТВ Нова“ даде изјава во врска со стабилноста на објектите во Скопје и околу чувството на загрозеност кај граѓаните, која ја оценуваме како недоследна, пишува „Вистиномер“ .

Месечината може да влијае на земјотресите!

Вечер Прес - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс". Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во ...

Ноќта помина без потреси, сеизмолозите смируваат

Скопје инфо - 13.09.2016

Од неделата до вчера во земјава се почувствувани 16 земјотреси, според податоците на Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ. Првиот од низата беше регистриран во неделата во 7 часот со јачина од 4,4 степени според Рихтер.

(ВИДЕО) Нови снимки од моментот на земјотресот во Сити мол и Капитол мол

еМагазин - 13.09.2016

Се појавија нови снимки од моментот на најсилниот земјотрес во Скопје, од 5.3 степени според Рихтер, кој го потресе градот и околината во неделата. Снимките се од безбедносните камери поставени во продавниците на Офис Плус во Сити Мол и Капитол Мол, ...

Двата последователни земјотреси од вчеравечер биле афтер шокови

Кумановски м. - 13.09.2016

Вчеравечер во 19:43 минути граѓаните на Скопје, но и Куманово повторно почувствуваат земјотрес со посилен интензитет. Првиот бил послаб со магнитуда од 2,4 степени, но вторио со 4 степени според Рихтеровата скала.

Фото: Додека сите се тресеа од земјотресот, погледнете што правеше оваа македонска пејачка...

Пулс24 - 13.09.2016

Додека сите се тресеа од земјотресот, погледнете што правеше оваа македонска пејачка... Некој го погоди повеќе, некој помалку земјотресот кој овие денови го зафати главниот град. Македонската пејачка Наде Талевска најверојатно спаѓа во онаа група ...

Светскиот експерт д-р Шимон Вдовински одговара на прашања за земјотресите во Скопје

Либертас - 13.09.2016

Водечкиот интернет портал за наука во Р.Македонија енаука.мк го контактираше водечкиот светски експерт д-р Шимон Вдовински ( Dr. Shimon Wdowinski ) кој ја застапува теоријата за можната поврзаност помеѓу големите врнежи и земјотресите и се надеваме ...

Марковски: После земјотресот во 63-та, во следните 2 години имало дури 600 потреси

Точка - 13.09.2016

После земјотресот во Скопје, во наредните 2 години имало дури 600 потреси во скопската котлина, од 63-та до октомври 65-та година. 600 афтер-шокови, некои почувствувани, некои непочувствувани.

Видео: За време на земјотресот луѓе во Ѓорче скокаа од прозорци

Пулс24 - 13.09.2016

Видеото е снимено за време на најсилниот земјотрес во неделата во 15:10 часот. ...

Доколку земјата се смирува, тогаш зошто јачината на секој следен земјотрес не е помала од претходната, туку е поголема?

Точка - 13.09.2016

„Во почетокот може да има неколку афтершокови послаби од најсилниот удар. По 4 до 5 такви послаби потреси од 2,1 или 2,3 степени, се случува да има и по некој со удар од 3,7 или 4 степени, а потоа повторно серија послаби потреси, се до тоталното ...

Земјотрес и во Гевгелија, епицентарот на 20 км на грчка територија

Република - 13.09.2016

Во 17.11 часот на територија на Грција, во близина на граничниот премин Богородица, се случил земјотрес со јачина од 3.1 степени по Рихтеровата скала, регистрирала Европско-медитеранската сеизмолошка опсерваторија.

Умерен земјотрес на Закинтос

Република - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска претпладне го погоди грчкиот остров Закинтос. Институтот за геодинамика соопшти дека епицентарот на потресот бил 17 километри источно од островот.

Во кои скопски населби би имало најголема штета при евентуален силен земјотрес

еМагазин - 13.09.2016

Евентуален земјотрес во Скопје може да предизвика многу големи оштетувања на објекти во строгиот центар на градот кај Старата железничка станица и Домот на градежници, како и во населбите Карпош 1 и Порта Влае, кои се изградени на раседно земјиште.

Земјотрес утрово и во Бугарија

Република - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,5 степени според Рихтер е регистриран во 7.32 часот утринава крај Дријаново во Бугарија, информира Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот бил на 2 километри јужно од местото, 15 километри североисточно ...

(ВИДЕО) Моментот на земјотрес во емисија на Алфа ТВ

еМагазин - 13.09.2016

На социјалните мрежи се уште масовно се споделуваат видеа од серијата на земјотреси што го потресоа Скопје и околината последните два дена. Оваа видео е од емисија на Алфа ТВ. ПРОЧИТАЈТЕ ГИ И ОВИЕ СТОРИИ (ВИДЕО) Снимки од силниот земјотрес во Скопје ...

Во Скопје евидентирани 16 потреси во рок од два дена

Фактор - 13.09.2016

Во Скопје се регистрирани 16 потреси во рок од два дена. Во саботата имаше 12 земјотреси, а вчера 4, покажуваат податоците на Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ. Најсилниот земјотрес беше вo неделата во 15.10 часот со магнитуда од 5,3 степени по ...

Научници: Месечината може да влијае на земјотресите

Локално - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“. Јапонски научници го истражуваа влијанието на плимата на сеизмичките актиности оценувајќи ...

Бунт во затворот Идризово поради страв од земјотресите

Локално - 13.09.2016

Катанци на решетките во келиите и затворските соби во скопските затвори Шутка и Идризово се огромна опасност за над 2000 затвореници кои во случај на земјотрес не може да бегаат на отворено.

Земјотресот во Гевгелија со епицентар на северот на Грција

Фактор - 13.09.2016

Попладнево околу 18 часот и во Гевгелија беше почуствуван земјотрес кој според европската опсерваторија имал магнитуда од 3.1 степени по Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот е регистриран на северот на Грција кај Архангелос, на 20 километри ...

Како изреагира водителката на вестите на МРТ за земјотресот

Panika.be - 13.09.2016

Еден од земјотресите вчера се случи за време на дневникот на МРТ. Погледнете како изреагира водителката. Не е лесно кога преносот е во живо, а ти си под голем ...

Земјотрес почувстуван и во Гевгелија

Либертас - 13.09.2016

Во 17,11 часот попладнево е почуствуван земјотрес и во Гевгелија со магнитуда од 3.1 степени по Рихтеровата скала според европската опсерваторија. Епицентарот на земјотресот бил на северот на Грција кај Архангелос, на 20 километри западно од ...

Нов земјотрес со јачина од 2,9 по Рихтер

Локално - 13.09.2016

Ноќта мина без потреси, но утринава во 08.10 часот беше измерен земјотрес од 2,9 степени според Рихтер. Синоќа неколку минути до 20 часот во скопскиот регион беа регистрирани два последователни земјотреса.

(ВИДЕО) Манчевски: Да се организираат обуки во училиштата за однесување при земјотрес

Либертас - 13.09.2016

Прес конференција Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ Скопје, 13.09.2016 Почитувани граѓани, Скопје деновиве е погодено од серија земјотреси и загриженоста кај граѓаните е оправдана. Земјотресите се природни појави чие што време на случување не ...

Стигна логично објаснување за земјотресите

Пулс24 - 13.09.2016

Kонечно стигна логично објаснување за земјотресите. Земјотресите се резултат на Лунарната Еклипса што ќе се случи на 16-ти, пишува ...

Универзитетот од Токио: Месечината може да влијае на земјотресите

Република - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“. Јапонски научници го истражуваа влијанието на плимата на сеизмичките актиности оценувајќи ...

Немир и несоница: Стравoт од нови потреси ги наполни парковите

Скопје инфо - 13.09.2016

По земјотресот со јачина од 4 степени според Рихтер, кој се случи околу 19 часот, голем дел граѓани ги напуштаа своите домови барајќи спас во парковите на отворено и кај своите роднини. По големиот стрес што го предизвика земјотресот од 5,3 степени ...

БАЛКАНОТ СЕ ТРЕСЕ: Покрај Македонија, земјотреси и во Грција, Бугарија, Турција

МК News - 13.09.2016

Балканското тло не престанува да се тресе. По застрашувачките скопски земјотреси, потреси се регистрирани и во соседните земји. Утрово земјотрес е регистриран на Закинтос во Грција со јачина од 4,2 степена според Рихтеровата скала.

Фото: После земјотресите Калиопи упати моќна порака...

Пулс24 - 13.09.2016

По потресите кои ги вознемирија скопјани, Калиопи упати моќна порака. Најсилниот земјотрес во Скопје беше регистриран во неделата во 15,10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 7 километри источно од Скопје.

Земјотрес во скопска обложувалница: Со билтенот в рака, право низ врата (Видео)

Република - 13.09.2016

На „Фејсбук“ се појави видео снимено за време на еден од земјотресите што го стресоа Скопје изминативе два дена во една од обложувалниците во главниот град. И додека сите во ваква ситуација гледаат да спасат жива глава, еден од мажите, кој беше во ...

За 48 часа регистрирани се близу 200 потреси на Балканскиот полуостров

МК News - 13.09.2016

Невидена сеизмичка активност на Балканскиот полуостров и неговото опкружување. За 48 часа регистрирани се близу 200 потреси со магнитуда над 2 степени според Рихтер. Најмногу се тресе Турција но најсилен беше земјотресот во Македонија кој се случи ...

Нов земјотрес утрово во Скопје

Канал 77 - 13.09.2016

Нов земјотрес утрово околу 8:10 ги стресе скопјани. Магнитудата била 3 степени според Рихтер. Земјотресот е во скопското епицентрално подрачје – соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет Оттаму додаваат дека ноќта, ...

Земјотреси на цел Балкан: Освен Македонија, тресеше и во Грција, Бугарија, Турција

Пулс24 - 13.09.2016

Балканското тло не престанува да се тресе. По застрашувачките скопски земјотреси, потреси се регистрирани и во соседните земји. Утрово земјотрес е регистриран на Закинтос во Грција со јачина од 4,2 степена според Рихтеровата скала.

Што значат степените според Рихтер?

МК News - 13.09.2016

Вака изгледа описно дванаесетстепената сеизмолошка MSK скала за интензитетот на земјотресите: 1^o – Незабележителен земјотрес, го регистрираат само сеизмолошките апарати, луѓето не можат да го почувствуваат.

Снимка од земјотрес во скопска обложувалница: Важен е животот, но важен е ѝ билтенот!

Точка - 13.09.2016

Овие денови на социјалните мрежи се појавија голем број на видеа од реакциите на преплашените граѓани, кои во паника бегаат за време на земјотресите во нашиот главен град. Така, на Фејсбук се појави и видео од една обложувалница во главниот град, на ...

Видео: Земјотрес во скопска кладилница. Сите бегаат да спасат „жива глава“, а овој обложувач...

Пулс24 - 13.09.2016

За време на вчерашниот земјотрес, на Фејсбук се појави видео од една скопска обложувалница. Сите луѓе при земјотрес сакаат да спасат жива глава, но еден обложувач гледаше да го спаси и ...

Земјотресите често се случуваат кога Месечината е...

Пулс24 - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“. Јапонски научници го истражуваа влијанието на плимата на сеизмичките актиности оценувајќи ...

Без паника, без бегање по улици, по други градови и сл…

Либертас - 13.09.2016

Сеизмолозите она стандардното, предшокови, шокови, афтершокови, тектоника на плочи, блокови. Ги разбирам и нив, 2 децении нема пари за современи истражувања, инструменти, сензори… Јасно дека земјотресите се временски и просторно непредвидливи во ...

Нов земјотрес со јачина од 2,9 по Рихтер

Тера - 13.09.2016

Во Сеизмолошката опсерваторија во текот на ноќта не регистрирале никакви потреси и афтершокови. Се стресе утринава во 08.10 часот кога беа измерени 2,9 степени според Рихтер. Од Сеизмолошката опсерваторија потврдуваат дека од првиот земјотрес од ...

(ВИДЕО) Земјотрес додека се снимаше „Се или нешто“, Лила ја смируваше публиката

еМагазин - 13.09.2016

Додека се снимаше новата сезона од квизот на ТВ Сител „Се или нешто“ се случи земјотресот кој точно во 19.53 часот го погоди Скопје. Благодарение на професионалзимот на водителката Лила Филиповски не настана паника во студиото, и ниту учесниците ...

ТАБЕЛА: Како се мери интензитетот според Рихтерова скала, а како според Меркалиева скала?

МК News - 13.09.2016

Рихтеровата сеизмичка скала определува еден број, од 1 до 10, за да ја квантификува количината на сеизмичка енергија ослободена при земјотрес. Бројот од скалата се добива како логаритам со основа 10 од хоризонталната амплитуда на најголемото ...

Има место за страв – не знаеме како се градело последните 20 години

Либертас - 13.09.2016

Професор, д-р Михаил Гаревски за ТВ Нова даде изјава во врска со стабилноста на објектите во Скопје и околу чувството на загрозеност кај граѓаните, која ја оценуваме како недоследна: Изјавата на директорот на Институтот за сеизмологија и земјотресно ...

Има ли крај: За два дена 16 земјотреси во Скопје

еМагазин - 13.09.2016

Два последователни земјотреса вчера вечер во 19 часот и 53 минути повторно го потресоа Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека првиот земјотрес бил со магнитуда од 2.4, а вториот од ...

Нов земјотрес утрово го тресеше Скопје!

Пулс24 - 13.09.2016

Нов земјотрес утрово околу 8:10 ги стресе скопјани. Магнитудата според Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет била 3 степени според Рихтер. Земјотресот е во скопското епицентрално подрачје.

После земјотресите Калиопи упати моќна порака (ФОТО)

Скопје инфо - 13.09.2016

Најсилниот земјотрес во Скопје беше регистриран во неделата во 15,10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 7 километри источно од Скопје. Во неделата во 7 часот наутро беше регистриран земјотрес од 4,4 степени според ...

Експертот Вдовински открива дали е можно да се повтори земјотресот од 1963-та

Пулс24 - 13.09.2016

Светскиот експерт за земјотреси д-р Шимон Вдовински (Dr. Shimon Wdowinski) кој ја застапува теоријата за можната поврзаност помеѓу големите врнежи и земјотресите ја анализира состојбата во Македонија за порталот енаука.

Земјотрес во скопска кладилница: Вистински кладилничар ни во паника не го остава билтенот (ВИДЕО)

Скопје инфо - 13.09.2016

За време на вчерашниот земјотрес, на Фејсбук се појави видео од една скопска кладилница. Сите луѓе при земјотрес сакаат да спасат жива глава, но еден кладилничар гледаше да го спаси и ...

Има ли крај: За два дена 16 земјотреси во Скопје

Скопје инфо - 13.09.2016

Два последователни земјотреса вчера вечер во 19 часот и 53 минути повторно го потресоа Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека првиот земјотрес бил со магнитуда од 2.4, а вториот од ...

По мирна ноќ, утрово пак земјотрес во Скопје

Вечер Прес - 13.09.2016

По мирната ноќ без потреси, утрово во скопското подрачје е регистриран послаб земјотрес. Од Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ потврдуваат дека земјотресот е почувствуван во 8 часот и 11 минути со интензитет од 1,5 степени.

И Гевгелија се тресе: Епицентарот на 20 километри на грчка територија

Пулс24 - 13.09.2016

Во 17:11 часот на територија на Грција, во близина на граничниот премин Богородица, се случил земјотрес со јачина од 3.1 степени по Рихтеровата скала, регистрирала Европско-медитеранската сеизмолошка опсерваторија.

ВИДЕО: Речиси сите земјотреси со епицентар под селото Црешево

Либертас - 13.09.2016

На десетина километри источно од Скопје, под селото Црешево се наоѓа епицентарот на речиси сите земјотреси кои изминативе два дена ги вознемирија граѓаните, пренесува Телма . Во селото не владее паника, ама на жителите не им е сеедно кога знаат дека ...

Додека се снимаше емисијата „Се или нешто“, се случи земјотресот. Еве како реагираа во студиото

Бизнис Вести - 13.09.2016

Додека се снимаше емисијата „Се или нешто“ што се емитува на Сител телевизија, се случи земјотрес. Еве како реагираа во ...

ВИДЕО: Бунт во затворот Идризово поради страв од земјотресите

Либертас - 13.09.2016

По синоќешниот земјотрес во Скопје затворениците од најголемиот затвор во Македонија Идризово се кренале на бунт, пренесува Телма . Почнале да викаат и да бараат да бидат пуштени од старата зграда на машкото одделение.

Земјотрес и на грчкиот остров Закинтос

Канал 77 - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска претпладне го погоди островот Закинтос во Грција. Епицентарот на потресот бил 17 километри источно од островот – соопшти Институтот за геодинамика.

Зголемена побарувачка на полиси за осигурување од земјотрес

еМагазин - 13.09.2016

Сите 11 осигурителни друштва во Македонија кои нудат осигурителни полиси во случај на земјотрес, имаат зголемена побарувачка на ваквите производи во последние неколку дена, изјави за ТВ Нова директорот на Агенцијата засупервизија на осигурувањето ...

Уште еден слаб земјотерс – се тресе и Балканот

Фактор - 13.09.2016

Утрово во 8.10 часот беше измерен земјотрес од 2,9 степени според Рихтер во Скопје. Синоќа пред 20 часот во скопскиот регион се регистрирани два последователни земјотреса. Првиот бил со магнитуда од 2.4, а вториот од 4 степени.

Како да се спасат спомениците од земјотрес

Panika.be - 13.09.2016

На социјалната мрежа фејсбук се појави идеја како да се спасат спомениците од земјотрес. *Извод: ...

Проф. Вдовински: Голема е веројатноста поплавата да довела до стрес на земјината кора

Локално - 13.09.2016

Професорот Шимон Вдовински од Универзитетот Мајами во Флорида за порталот енаука.мк дава неколку стручни објаснувања за поврзаноста меѓу поплавите во 1962-ра и катастрофалниот земјотрес следната година.

Катастрофалниот земјотрес во 1963-та година траел 20 секунди

Пулс24 - 13.09.2016

Скопски земјотрес од 1963 година — природна катастрофа која го зафатила градот Скопје. Земјотресот се случил на 26 јули 1963 година во 5:17 часот. Како резултат на земјотресот, од 1000 до 1100 жители ги загубиле животите, а најмалку 3000 лица биле ...

Нови земјотреси на Балканот

Локално - 13.09.2016

По скопските земјотреси, потреси се регистрирани и во соседните земји. Утрово земјотрес е регистриран на Закинтос во Грција со јачина од 4,2 степена според Рихтеровата скала. Земјотрес имаше и во Бугарија околу 7,30 часот со сила од 2,5 степени по ...

Дали поплавите ги донесоа земјотресите?

еМагазин - 13.09.2016

Професорот Шимон Вдовински од Универзитетот Мајами во Флорида за порталот енаука.мк дава неколку стручни објаснувања за поврзаноста меѓу поплавите во 1962-ра и катастрофалниот земјотрес следната година.

ВИДЕО: Речиси сите земјотреси со епицентар под селото Црешево

Локално - 13.09.2016

На десетина километри источно од Скопје, под селото Црешево се наоѓа епицентарот на речиси сите земјотреси кои изминативе два дена ги вознемирија граѓаните, пренесува Телма . Во селото не владее паника, ама на жителите не им е сеедно кога знаат дека ...

Поцески: Црниот сеизмички појас е голема опасност за Скопје

Канал 77 - 13.09.2016

Црн сеизмички појас се протега од Кисела Вода, Стара железничка станица, Беко, Универзална сала, сѐ до Зајчев рид и Лепенец. Ова е утврдено по спроведувањето на студијата „Ефектот на почвата од скопскиот земјотрес во 1963 година“ направена во ...

Ушете еден земјотрес го стресе Скопје

Вечер Прес - 13.09.2016

Според официјалните инфромации тој бил со јачина од 2,9 степени по Рихтер Ноќта скопјани ја минаа мирно и без потреси, но утринава во 08.10 часот беше измерен земјотрес од 2,9 степени според Рихтер кој го стерсе главниот град.

На ова место не би сакале да бидете за време на земјотрес

Panika.be - 13.09.2016

За време на земјотрес обично велат да не се паничи и да не се бега по скали и лифтови. Од сите можни места ова е дефинитивно најлошото место каде што може да ве затече ...

Земјотрес ja стресе Гевгелија

МК News - 13.09.2016

Во 17:11 часот на територија на Грција, во близина на граничниот премин Богородица, се случил земјотрес со јачина од 3.1 степени по Рихтеровата скала, регистрирала Европско-медитеранската сеизмолошка опсерваторија.

Светскиот експерт Вдовински открива дали е можно да се повтори земјотресот од 1963-та

Скопје инфо - 13.09.2016

Светскиот експерт за земјотреси д-р Шимон Вдовински (Dr. Shimon Wdowinski) кој ја застапува теоријата за можната поврзаност помеѓу големите врнежи и земјотресите ја анализира состојбата во Македонија за порталот Е-наука.

Купувачите избегаа за секунда: Снимка од продавница во „Сити мол“ за време на земјотресот

Република - 13.09.2016

Видеото е од безбедносните камери и било снимено за време на земјотресот кој се случи во неделата во 15:10 часот. Луѓето разгледуваа во продавницата кога одеднаш почна се да се ниша околу нив, полиците да се тресат и артиклите да паѓаат на земја, па ...

Се тресе Балканот, земјотреси и во Грција, Турција, Бугарија

Тера - 13.09.2016

Во последните 24 часа на Балканскиот Полуостров се регистрирани повеќе од 25 земјотреси, главно со помали магнитуди, меѓу 2-3 степени според Рихтеровата скала. Утрово земјотрес е регистриран на островот Закинтос во Грција со јачина од 4,2 степени ...

„Ако сакаат, нека ме нарекуваат диктатор“ – Лила се огласи по земјотресот

Република - 13.09.2016

По видеото кое беше објавено од паниката која настана во студиото на Сител, каде се снимаше популарниот квиз „Се или нешто”, водителката Лила Филиповска се огласи на социјалните мрежи и објасни зошто иако некои ја критикуваат, таа ги задржала сите ...

Во текот на ноќта немаше земјотреси, само едно училиште делумно затворено

Точка - 13.09.2016

Во текот на ноќта, од понеделник кон вторник и утрово, не се регистрирани земјотреси, кои би ги вознемириле скопјани, како последниве два дена. Сепак, повеќе граѓани одлучија ноќта да ја минат под отворено небо, стравувајќи од нови потреси.

Видео: Еве како се тресеше Капитол Мол во неделата

Пулс24 - 13.09.2016

Еве како се тресеше Капитол Мол во неделата На снимката од безбедносните камери од Офис Плус во Капитол Мол се гледа како купувачите ја напуштаат продавницата при земјотресот во неделата во 15:10 ...

Силниот земјотрес во Јужна Кореја предизвика стравување за нејзината нуклеарна безбедност

Либертас - 13.09.2016

Двата земјотреса, кои синоќа ја погодија Јужна Кореја, од кои едниот беше најсилен во досегашната историја на земјата, предизвикаа стравувања за безбедноста на нуклеарните реактори, сместени во југоисточниот дел на земјата.

Ни радонот ни животните не предвидуваат земјотрес

Либертас - 13.09.2016

Нема цврсти податоци дека зголеменото присуство на радон треба да биде земено како некаков предвесник на земјотреси, вели за Дојче веле Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија.

Само еден степен разлика, не е САМО еден: Како се чувствува секој степен на земјотрес

Република - 13.09.2016

Извадок од книгата Геологија на д-р Ненад Бањац, од делот на Сеизмологијата, каде описно е прикажана дванаесетстепената сеизмолошка MSK скала за интензитетот на земјотресите. 1° – Незабележителен земјотрес, го регистрираат само сеизмолошките ...

Земјотресот во 08:11 сепак не бил од 3 степени - Ова е официјалната јачина...

Пулс24 - 13.09.2016

По мирната ноќ без потреси, утрово во скопското подрачје е регистриран послаб земјотрес. Од Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ потврдуваат дека земјотресот е почувствуван во 8 часот и 11 минути со интензитет од 1,5 степени.

Сеизмолошка MSK скала: Што значат степените според Рихтер?

Скопје инфо - 13.09.2016

Вака изгледа описно дванаесетстепената сеизмолошка MSK скала за интензитетот на земјотресите: 1^o – Незабележителен земјотрес, го регистрираат само сеизмолошките апарати, луѓето не можат да го почувствуваат.

Ноќеска тлото под Скопје мируваше!

Локално - 13.09.2016

За изминатата ноќ, семјата под Скопје мируваше. Немаше никакви потреси. Последниот беше во 19 часот и 53 минути и беше со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот е регистриран на четири километри северозападно од ...

Жителите на Шутка и Топана од страв од земјотрес трет ден ќе спијат под отворено небо...

Н.Македонија - 13.09.2016

Жителите на Шутка и Топана од страв од земјотрес трет ден ќе спијат под отворено небо Шатори, ќебиња, перници и неколку стотици луѓе распослани на тревникот спроти Американската амбасада во Скопје е глетка што може да се забележи веќе три дена.

Силниот земјотрес во Јужна Кореја предизвика стравување за нејзината нуклеарна безбедност...

Н.Македонија - 13.09.2016

Силниот земјотрес во Јужна Кореја предизвика стравување за нејзината нуклеарна безбедност Двата земјотреса, кои синоќа ја погодија Јужна Кореја, од кои едниот беше најсилен во досегашната историја на земјата, предизвикаа стравувања за безбедноста на ...

Земјотресите оставаат и душевни лузни...

Н.Македонија - 13.09.2016

Особено треба да се внимава на тоа каква атмосфера се прави пред децата, што се зборува пред нив, за да се спречат можни трауми кај нив. Пред децата треба да се направи чувство на заштита и сигурност, советуваат и психијатрите и психолозите ...

Умерен земјотрес на Закинтос...

Н.Македонија - 13.09.2016

Умерен земјотрес на Закинтос Земјотрес со интензитет од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска претпладне го погоди грчкиот остров Закинтос. Институтот за геодинамика соопшти дека епицентарот на потресот бил 17 километри источно од островот.

Во 1963-та тресеше десет пати посилно...

Н.Македонија - 13.09.2016

Во 1963-та тресеше десет пати посилно Серијата земјотреси што во последните два дена го затресоа главниот град одговорија на прашањето што педесетина години ги мачи граѓаните - дали сеизмичката градба на метрополата по земјотресот во 1963 година е ...

ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Македонската пејачка вака се релаксираше, додека сите креваа паника! (фото)

Вистина.мк - 13.09.2016

Македонските ѕвезди реагираа на различен начин по силниот земјотрес во Скопје и тоа веќе ви го пренесовме преку нивните Фејсбук статуси. Но една од нашите пејачки навистина пријатно не изненади.

Во текот на ноќта немаше земјотреси, само едно училиште делумно затворено

Денар - 13.09.2016

Во текот на ноќта, од понеделник кон вторник и утрово, не се регистрирани земјотреси, кои би ги вознемириле скопјани, како последниве два дена. Сепак, повеќе граѓани одлучија ноќта да ја минат под отворено небо, стравувајќи од нови потреси.

Ноќта помина без потреси, сеизмолозите смируваат

Lider - 13.09.2016

Уште една неизвесна, но мирна ноќ е зад скопјани. Во текот на ноќта и утринава не се регистрирани потреси, кои би ја вознемириле јавноста. Сепак, стотици граѓани одлучија ноќта да ја минат под отворено небо, стравувајќи од нови земјотреси.

Ќе се смеете до солзи што прави мајката на Весна Петрушевска за време на секој земјотрес! (фото)

Вистина.мк - 13.09.2016

Во низата на интересни ситуации, кои се случуваат во целата несреќа со земјотресите периодов, е и однесувањето на мајката на Весна Петрушевска за време на тресењето. Актерката откри дека нејзината мајка Сашка е најзагрижена за телевизорот.

Од сеизмолошката опсерваторија советуваат за смиреност меѓу граѓаните

Lider - 13.09.2016

Двата последователни земјотреси кои се почувствуваа синоќа се афтершокови, односно последица на завчерашниот земјотрес од 5,3 степени по Рихтер – што се случува еднаш во 100 години, смета Драгана Черних-Анастасовска, сеизмолог во Сеизмолошка ...

Македонските ѕвезди и одадоа почит на Лила на Фејсбук: Со еден потег таа ги воодушеви сите! (фото)

Вистина.мк - 13.09.2016

Среде снимање на квизот „Се или нешто“ се случи земјотрес, а водителката Лила Филиповска беше вистински пример како треба да се реагира во таква ситуација. Таа со цврст став ги советуваше сите да останат на своите места смирени.

Кревет против земјотрес

365 - 13.09.2016

Не сте баш наспани деновиве? Ова може да ве интересира. Прочитајте и: Можат ли животните да предвидат ...

Калиопи со став на вистинска дива: Испрати одлична порака по земјотресите!

Вистина.мк - 13.09.2016

Најсилниот земјотрес во Скопје беше регистриран во неделата во 15,10 часот со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 7 километри источно од Скопје. Во саботата во 7 часот наутро беше регистриран земјотрес од 4,4 степени според ...

(ВИДЕО) Во Ѓорче Петров за време на најсилниот земјотрес гостите во кафуле скокаа од прозорец

Вистина.мк - 13.09.2016

Видеото е снимено за време на најсилниот земјотрес во неделата во 15:10 часот. Погледнете: Извор: Пресс24 ...

За два дена регистрирани 16 земјотреси

Lider - 13.09.2016

За последните два дена во Македонија се регистрирани вкупно 16 почувствителни потреси на земјиштето. Имено, во неделата биле регистрирани 12 земјотреси, а вчера 4, покажуваат податоците на Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ.

Се тресе и соседството: Земјотрес утрово во Бугарија

Lider - 13.09.2016

Земјотрес со интензитет од 2,5 степени според Рихтер е регистриран во 7.32 часот утринава крај Дријаново во Бугарија, информира Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Епицентарот бил на 2 километри јужно од местото, 15 километри североисточно ...

Научници: Месечината може да влијае на земјотресите

Lider - 13.09.2016

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“. Јапонски научници го истражуваа влијанието на плимата на сеизмичките актиности оценувајќи ...

Земја се тресе во ладна вода

Призма - 12.09.2016

Не сум сигурен дека има услови за фер и демократски избори на 11 декември. Дали гласачките места се градени по современите сеизмички стандарди? Дали се заштитени од поплава на фекалии во случај на зимски дожд? А што правиме ако заврне снег, па ...

Мерење НА ЗЕМЈОТРЕСИТЕ: Рихтер мери јачина, меркали ИНТЕНЗИТЕТ

Сакам да кажам - 12.09.2016

Земјотресите се мерат според интензитет и јачина. Интензитетот е мерката на ефектот на земјотресот врз луѓето и зградите во специфично место, а мерењето на магнитудата (јачината) се одредува според развиената енергија за време на потресот.

Силен земјотрес со магнитуда од 5,3 степени го погоди Скопје

Алсат-М - 12.09.2016

Земјотресот регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Според Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотерсно инжинерство од Скопје, ...

Серија земјотреси предизвикаа паника во Скопје

Deutsche Welle - 12.09.2016

Земјотрес со умерена јачина и серија потреси по него, предизвикаа паника и страв во Скопје вчера. Многу граѓани ноќта ја минаа под отворено небо. Серија земјотреси вчера во погодија Скопје, од кои најсилниот со магнитуда од 5.3 степени.

ДЗС: Упатство за самозаштита на граѓаните од земјотреси

Бизнис Инфо - 12.09.2016

Во главниот град на Македонија, вчера беа регистрирани серија земјотреси, од кои најсилен беше земјотресот во 15.10 часот, со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на седум километри источно од Скопје.

Нов земјотрес вечерва почувствуван во Скопје

Канал5 - 12.09.2016

Нов силен земјотрес вечерва во 19.54 минути беше почувствуван во Скопје и во околината. Според европскиот-медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 4, 8 степоени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на 4 километри ...

Немирна ноќ во Скопје по серијата земјотреси

24 Вести - 12.09.2016

Во паркови, во шатори, на клупи и во автомобили, дел од граѓаните во Скопје имаа немирна ноќ по серијата земјотреси во главниот град. Во градскиот парк утрово можеше да се види само еден шатор, само мал дел од граѓаните според минувачите преспале на ...

Нова серија послаби потреси регистрирани денеска во Скопје

24 Вести - 12.09.2016

Претпладнево биле регистрирани нова серија послаби земјотреси во Скопје. Засега нема официјални информации за ...

Нов послаб земјотрес почувствуван во Скопје

Фокус - 12.09.2016

Нешто пред 12 часот, се случи нов земјотрес во Скопје. Земотресот беше благ и траеше кратко. Се уште нема официјални информации за силината и за епицентарот на овој последен земјотрес. Утрово земјотрес имало и во Турција.

Нов земјотрес во Скопје со јачина од 2,3 по Рихтер

Телма - 12.09.2016

Во 11:50 часот уште еден земјотрес го погоди Скопје. Потресот е почувствуван во внатрешноста на објектите. Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар објави дека пладневниот земјотрес бил силен 2,3 степени според Рихтеровата скала.

Уште еден мал потрес регистриран денеска во Скопје

Сакам да кажам - 12.09.2016

Земјотрес со јачина од 2,3 степени беше регистриран денеска во Скопје во 11.50 часот со епицентар на шест километри источно од центарот на градот на длабочина од еден километар. Вчера имаше шест помали потреси со интензитет од 2-3 степени по силниот ...

Послаб земјотрес повторно почувствуван во Скопје

Канал5 - 12.09.2016

Послаб земјотрес претпладнето во 11 часот и 50 повторно беше почувствуван во Скопје и околината. Според Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ, земјотресот бил со магнитуда од 2,3 според Рихтеровата скала, почувствуван во Скопје и околината со ...

Не бегајте додека трае земјотресот тогаш најмногу се повредувате- советува Упатството на ДЗС за земјотреси

Телма - 12.09.2016

Доколку сте во својот дом или во друг затворен простор за време на потресот не го напуштајте тој простор за време на потресот затоа што најмногу повреди настануваат при тие обиди за напуштање (бегање) од соби, станови, гаражи, подруми и куќи.

Земјотреси, повреди од паника, скршеници и вознемиреност

Алсат-М - 12.09.2016

Низ ходниците на амбулантите и денеска можеше да се среднат граѓани кои бараат лекарска помош поради вчерашниот силен земјотрес. Според евиденциите, за околу 20 проценти бил зголемен бројот на пациенти кои се јавиле за лекарска помош, пред сè поради ...

Скопје погодено од нов земјотрес од 3,7 степени

Сакам да кажам - 12.09.2016

Уште еден земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала го погоди Скопје во 14.19 часот со епицентар на 9 километри североисточно од центарот на градот на длабочина од 5 километри.

Нов земјотрес од 3,7 степени по Рихтер го здрма Скопје

Телма - 12.09.2016

Дваесетина минути по 14 часот Скопје го здрма нов речиси двојно посилен земјотрес од претходниот. Според европскиот медитерснки сеиозмолошки центар земјотресот бил сојачина од 3,7 степени по Рихтер.

Граѓани во паника ги напуштаа домовите и работните места по последните два земјотреси

Телма - 12.09.2016

За неколку минути тротоарите и улиците во Скопје се наполнија со луѓе. По последните два земјотреси, во 11:50 и 14:20 часот скопјани во паника излегува надвор. Велат, исплашени од вчерашниот најсилен потрес денеска воопшто не размислувале што е ...

Серијата земјотреси продолжи и денеска, немирна ноќ во Скопје

24 Вести - 12.09.2016

И денеска продолжува серијата земјотреси кои од вчера го тресат Скопскиот регион. Од утрово регистрирани се неколку, но сепак најсилниот беше почуствуван вчера во 15:10 часот со јачина од 5,3 степени по Рихтер.

Црниот сеизмички појас- голема опасност за Скопје

Deutsche Welle - 12.09.2016

Професорот Апостол Поцески уште во 2010 година предупредуваше дека Скопје е во опасност поради т.н. црн сеизмички појас, кој опфаќа делови од централното градско подрачје. И покрај тоа, се гради токму во опасните зони.

Земјата во Скопје и натаму се тресе

Утрински - 12.09.2016

Земјиштето во Скопје не се смирува. Нови потреси денеска ги вознемируваа граѓаните откако и во текот на ноќта земјата повремено се тресеше. По земјотресот неколку минути пред 12 часот, кој беше со силина од 2,3 Рихтерови степени, во 14:30 часот ...

Светски експерт за земјотреси со анализа за земјотресите во Скопје

Алсат-М - 12.09.2016

Во изјава за порталот за наука „Енаука.мк“, светски познатиот експерт за земјотреси, Шимон Видовински, ја објаснува поврзаноста меѓу поплавите и земјотресите. Во своето излагање професорот Видовински ја објаснува поврзаноста на поплавата во Скопје ...

Земјотресот не може да се спречи, но последиците од поплавите можеа да бидат помали

24 Вести - 12.09.2016

Земјотресот и неговиот интензитет не може да се спречи но ниту да се предвиди, посочуваат познавачите на проблематиката. Сепак додаваат, поплавите кои што некои ги поврзуваат со земјотресите и во кои имаше големи човечки загуби и материјални штети ...

Анастасовска: Помали земјотреси се очекувани

24 Вести - 12.09.2016

Денешните потреси се последица на вчерашниот земјотрес велат од Сеизмолошката обсерваторија при природно – математичкиот факултет во Скопје. Сеизмологот Драгана Черних анастасовска вели дека нема простор за паника, бидејки таканаречените афтершокови ...

Над 130 лица повредени во паника од земјотресите

Фокус - 12.09.2016

Уште триесетина граѓани синоќа и утринава побарале лекарска помош поради повреди во паника од земјотресите во Скопје. Со тоа, бројката на повредени после вчерашниот силен земјотрес се искачи на околу 130 лица, јави 24 Здравство.

11.9. 2016 во 15.10 часот - земјотрес во Канал 5

Канал5 - 12.09.2016

По непроспиената , но релативно мирна ноќ, скопјани денеска почувствуваа два посилни потреси. Еден послаб во 11 часот и 50 минути и посилен во 14 часот и 19 минути со јачина од 3,7 степени по Рихтер .

Дел од скопјани синоќа под отворено небо

Алсат-М - 12.09.2016

Дел од жителите на Скопје ноќта ја поминаа под отворено небо. Во шатори, на ќебиња во парковите пред зградите, сите соседи заедно во страв од нов земјотрес одлучија да не се качат во своите домови.

Земјотрес од 4 степени вечерва повторно го стресе Скопје

Сакам да кажам - 12.09.2016

Скопје вечерва беше погодено од уште еден земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала во 19.53 часот со епицентар на 5 километри североисточно од центарот на градот на длабочина од 4 километри, објави Европско-Медитаранскиот ...

Уште еден силен земјотрес во Скопје

Фокус - 12.09.2016

Земјиштето во Скопје и понатаму се тресе. Вечерва во 19,53 часот повторно беше почувствуван земјотрес од 4,8 степени по Рихтеровата скала. Претходно, земјотрес имаше во 14:30 часот, со магнитуда од 3,7 степени по Европската макросеизмичка скала, а ...

Центар повторно остана без струја по земјотресот

Сакам да кажам - 12.09.2016

По последниот земјотрес во 19.53 часот со јачина од 4 степени во Скопје, делови од Центар останаа без струја. Граѓаните повторно излегоа на улица по земјотресот, но овојпат брзо се враќаат во своите домови.

Делови од Центар повторно без струја

Фокус - 12.09.2016

По последниот земјотрес во Скопје со јачина од 4,8 степени по Рихтерова скала, делови од Центар останаа без струја. Вчера, исто така, снема струја во неколку скопски населби,а од ЕВН информираа дека прекинот на електрична енергија се случил бидејќи ...

Два последователни земјотреса почувствувани во Скопје

Канал5 - 12.09.2016

Два последователни земјотреса вечерва во 19 часот и 53 минути повторно го потресоа Скопје и околината. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје,соопшти дека првиот земјотрес бил со магнитуда од 2.4, а вториот од 4 ...

Родителите им го пренесуваат својот страв од земјотресите на децата

Дневник - 12.09.2016

Kако да ги смириме децата по завчерашниот земјотрес кој многу н` исплаши и нас возрасните, а камоли нив? Еве ќерка ми почна да повраќа, син ми само плаче, а колешката се жали дека нејзината 15-годишна ќерка прексиноќа спиела надвор и с` уште не сака ...

Вчерашните земјотреси во Турција виновни за новите потреси во Скопје?

Дневник - 12.09.2016

Скопје не престанува да се тресе. По релативно мирната ноќ меѓу неделата и понеделникот, вчера два нови земјотреса, од кои вториот беше со јачина од 3,7 степени според Рихтер, повторно ги вознемири скопјани.

Во училиштата на разглас се читаа упатства за спасување при земјотрес

Дневник - 12.09.2016

Скопските општини сметаат дека вработените во основните училишта што се под нивна надлежност се подготвени навремено да реагираат во случај на земјотрес, а учениците без паника, мирно да бидат евакуирани на безбедно место, надвор од училишната ...

Стравoт од нови потреси ги наполни парковите

Утрински - 12.09.2016

По земјотресот со јачина од 3,7 степени според Рихтер, кој вчера се случи по 14 часот, голем дел граѓани ги напуштаа и работните места и своите домови барајќи спас под отворено небо Снежана Калабакова Новите помали потреси што вчера ги почувствуваа ...

Во Македонија има три сеизмички зони

Утрински - 12.09.2016

Земјотресите претставуваат стохастична, односно произволна појава. Во земјотресното инженерство, по однос на предвидувања може да се предвиди интензитетот и локациите на идните потреси, и тоа со релативно голема точност, но што се однесува до ...

Земјотресите, поплавите и урбанизацијата

Утрински - 12.09.2016

Иако стравот го оправдува револтот, да им веруваме на нашите стручњаци кога велат дека нашите градби можат да издржат силен земјотрес Точно 53 години по последниот катастрофален земјотрес, Скопје го погоди нов силен потрес.

Делови од Центар без струја

24 Вести - 12.09.2016

По последниот земјотрес во Скопје со јачина од 4,8 степени по Рихтерова скала, делови од Центар останаа без струја. Вчера, исто така, снема струја во неколку скопски населби,а од ЕВН информираа дека прекинот на електрична енергија се случил, бидејќи ...

Се тресе Балканот: Земјотреси во Македонија, Грција, Турција, Бугарија...

Вест - 12.09.2016

Во последните 24 часа на Балканскиот Полуостров се регистрирани повеќе од 25 земјотреси, главно со помали магнитуди, меѓу 2-3 степени според Рихтеровата скала. Утрово земјотрес е регистриран на островот Закинтос во Грција со јачина од 4,2 степена ...

Последниот од серијата земјотреси регистриран синоќа околу 21 часот

24 Вести - 12.09.2016

Последниот од серијата земјотреси што се случија во скопскиот регион е регистриран синоќа во 20 часот и 57 минути со магнитуда од 2,1 степен по Рихтер, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Последниот од серијата земјотреси регистриран околу 21 часот

Канал5 - 12.09.2016

Последниот од серијата земјотреси што се случија во скопскиот регион е регистриран синоќа во 20 часот и 57 минути со магнитуда од 2,1 степен по Рихтер, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Извештај за серијата земјотреси во Скопје

Алсат-М - 12.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вчера регистрираа серија земјотреси чии епицентри ...

Последниот од вчерашната серија земјотреси регистриран околу 21 часот

Вест - 12.09.2016

Последниот од серијата земјотреси што се случија во скопскиот регион е регистриран синоќа во 20 часот и 57 минути со магнитуда од 2,1 степен по Рихтер, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Поплава па земјотрес, има ли научна основа?

Алсат-М - 12.09.2016

Во колективната меморија на многу наши сограѓани е врежан стравот и сеќавањата на катастрофалната поплава од есента 1962 кога по масивните врнежи се излила реката Вардар за да летото 1963 година Скопје го погоди катастрофален земјотрес разурнувајќи ...

Регистрирани десетина послаби земјотреси

Дневник - 12.09.2016

Утрово сеизмолошката опсерваторија регистрирала дестина послаби земјотреси. Земјата се тресела ноќта и утрово, а потресите биле со магнитуда од 2 до 2,5 степени според Рихтер. „После синоќешниот земјотрес во 20:57 имаше уште слаби земјотреси кои беа ...

Послаб земјотрес повторно почувствуван во Скопје

Вест - 12.09.2016

Послаб земјотрес претпладнето во 11 часот и 50 повторно беше почувствуван во Скопје и околината. Според Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ, земјотресот бил со магнитуда од 2,3 според Рихтеровата скала, почувствуван во Скопје и околината со ...

Послаб земјотрес повторно почувствуван во Скопје

24 Вести - 12.09.2016

Послаб земјотрес претпладнето во 11 часот и 50 повторно беше почувствуван во Скопје и околината. Според Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ, земјотресот бил со магнитуда од 2,3 според Рихтеровата скала, почувствуван во Скопје и околината со ...

Скопското тло се уште не се смирува, повторно потрес

Алсат-М - 12.09.2016

Послаб земјотрес претпладнето во 11 часот и 50 повторно беше почувствуван во Скопје и околината. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 2,3 според Рихтеровата скала, а епицентарот му бил на шест километри ...

Нов земјотрес од 2,3 Рихтерови степени во Скопје

Утрински - 12.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, на 12.9.2016 година регистрира ...

Нов земјотрес со магнитуда од 3,7 степени по Рихтер

Утрински - 12.09.2016

Нов земјотрес попладнево во 14 часот и 19 минути беше почувствуван во Скопје и околината. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар земјотресот бил со магнитуда од 3,7 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил девет километри ...

Последниот земјотрес со магнитуда од 3,7 степени по рихтер

ТВ21 - 12.09.2016

Нов земјотрес попладнево во 14 часот и 19 минути беше почувствуван во Скопје и околината. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар земјотресот бил со магнитуда од 3,7 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил девет километри ...

Нов земјотрес почувствуван во Скопје со јачина од 3.7 степени

Канал5 - 12.09.2016

Последниот земјотрес регистриран во 14.19 часот е со јачина од 3,7 степени, на 5 км длабочина во близина на с.Црешево. Претходно, земјотрес со јачина магнитуда од 2,3 по Рихтеровата скала го потресе Скопје денеска во 11 часот и 50 минути.

Нови потреси го тресат Скопје

Дневник - 12.09.2016

Нов посилен земјотрес во 14 часот и 18 минути повторно го стресе Скопје. Според сеизмолозите земјотресот бил со магнитуда од 3,7 степени според Рихтер. Земјотресот траеше кратко и повторно ги вознемири граѓаните.

Нови земјотреси и денеска во Скопје, попладнево со сила од 3,7 степени по Рихтер

24 Вести - 12.09.2016

Нов земјотрес попладнево во 14 часот и 19 минути беше почувствуван во Скопје и околината. Земјотресот бил со магнитуда од 3,7 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил девет километри североисточно од Скопје, во близина на село Црешево, на ...

Серијата земјотреси го тресе Скопје и денес

Вест - 12.09.2016

Нов земјотрес попладнево во 14 часот и 19 минути беше почувствуван во Скопје и околината. Според Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје земјотресот бил со магнитуда од 3,7 степени според Рихтеровата скала, а бил ...

Нов земјотрес со јачина од 4 степени го стресе Скопје

Утрински - 12.09.2016

Нов силен земјотрес вечерва во 19.54 минути беше почувствуван во Скопје и во околината. Според европскиот-медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 4 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на 4 километри ...

Нов земјотрес вечерва почувствуван во Скопје, 4.8 по Рихтер

Вест - 12.09.2016

Нов силен земјотрес вечерва во 19.54 минути беше почувствуван во Скопје и во околината. Според европскиот-медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 4, 8 степоени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на 4 километри ...

Против стравот

Дневник - 12.09.2016

Паниката никогаш не е добар сојузник. Така и вчера при вториот посилен земјотрес што го погоди Скопје кај 15 часот. Скопјани имаат искуство со послаби земјотреси (освен постарите кои го искусија тој од 1963), па и на такви кои се приближно силни ...

Гаревски: Ако е ова главниот удар, можеби ќе има афтершокови

Дневник - 12.09.2016

Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар. Повеќе од сигурно е дека ќе има афтершокови. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, во изјава ...

Околу 50 лица повредени после земјотресите во Скопје

Дневник - 12.09.2016

Околу 50 граѓани на Скопје се повредени после земјотресите во Скопје. Според информациите на „Здравство24.мк“ најмногу, над 30 пациенти со скршеници на рацете и нозете, расекотини попладнево примени се во Клиниката за хируршки болести св.Наум ...

Уште еден земјотрес во Скопско

Дневник - 12.09.2016

Во 15,10 часот скопјани почувствуваа уште еден земјотрес.Нема официјални информации за интензитетот на овој земјотрес. Според сведочењата на граѓаните на Скопје овој земјотрес бил посилен од земјотресот кој утрово во 7 часот ги вознемири жителите на ...

Мапа на вчерашните скопски потреси

Сакам да кажам - 12.09.2016

Девет земјотреси го погодија Скопје вчера, почнувајќи од утрината во 6.58 часот, а најсилниот се случи во 15.10 часот со јачина од 5,2 степени. Последниот потрес беше регистриран во 20.57 часот.

Апликација на македонски која покажува колкав е вашиот ризик од земјотрес и поплава

Press24 - 12.09.2016

Во рамките на проектот Европа РЕ којшто беше во функција на промовирање на осигурување од катастрофални ризици, Светска банка даде една силна поддршка со ангажирање на светска реномирана куќа која има искуство на глобално ниво во однос на снимање на ...

За 48 часа регистрирани се близу 200 потреси на Балканскиот полуостров

Курир - 12.09.2016

Невидена сеизмичка активност на Балканскиот полуостров и неговото опкружување. За 48 часа регистрирани се близу 200 потреси со магнитуда над 2 степени според Рихтер. Најмногу се тресе Турција но најсилен беше земјотресот во Македонија кој се случи ...

Земјотресите во Македонија ќе престанат кога ќе престане да тресе во Турција

Курир - 12.09.2016

Според професорката доктор Драгана Черних-Анастасовска, африканската плоча тргнала кон европската, па нивното судрување предизвикува земјотреси. – Земјотреси има многу често. Голем дел од нив не се толку силни за да ги чувствуваат граѓаните, но ние ...

Колку долго траел катастрофалниот скопски земјотрес од 1963 година?

Press24 - 12.09.2016

Од потресот биле урнати 15.800 станови, а оштетени 28.000. Над 200.000 луѓе останале без покрив над главата. Под урнатините животот го загубиле 1.070 негови граѓани, а биле повредени над 4.000 граѓани.

По земјотресот стотина лица побарале лекарска помош

Нетпрес - 12.09.2016

По вчерашниот силен земјотрес што го погоди Скопје и неговата околина, а кој беше со магнитуда од 5,3 степени според Рихтеровата скала, повеќе лица побарале помош во скопските болници. Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и ...

Вчерашниот земјотрес низ видеа

Сител - 12.09.2016

Во неименуван супермаркет Постземјотресно За време пробата на оркестарот ФАМЕС во МРТВ, во кој учествуваат и странски музичари Во Голд Хипермаркет На ескалатор во еден од трговските центри, за инат на сеизмолозите Снимка од извесно „студио ...

Вчера Скопје го треселе вкупно девет земјотреси

Репортер - 12.09.2016

Според Европско-медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ), вчера во Скопје и во околината се измерени вкупно девет потреси. Најсилниот бил во 15.10 часот, со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала.

Близначките Ива и Ана случајно се снимаа кога ги зафати земјотресот

Сител - 12.09.2016

На својот YouTube канал, 13годишните близначки од Скопје, Ива и Ана, објавија видео во кое денешниот земјотрес во Скопје се случува на сред снимање на нивното ново видео. Погледнете ја нивната ...

Вчера Скопје го тресеа девет земјотреси

+инфо - 12.09.2016

После најсилниот што се случи во 15.10 минути, имаше уште шест послаби потреси. Според Европско-медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ), вчера во Скопје и во околината се измерени вкупно девет потреси.

Вчера имало околу 10 послаби земјотреси

Нетпрес - 12.09.2016

Последниот од серијата земјотреси што се случија во скопскиот регион е регистриран синоќа во 20 часот и 57 минути со магнитуда од 2,1 степен по рихтер, соопшти сеизмолошката опсерваторија при природно-математичкиот факултет во Скопје.

ТАБЕЛА: Како се мери интензитетот според Рихтерова скала, а како според Меркалиева скала?

Курир - 12.09.2016

Рихтеровата сеизмичка скала определува еден број, од 1 до 10, за да ја квантификува количината на сеизмичка енергија ослободена при земјотрес. Бројот од скалата се добива како логаритам со основа 10 од хоризонталната амплитуда на најголемото ...

Колку време траел катастрофалниот земјотрес во 1963 година?

Press24 - 12.09.2016

На 26 јули 1963 година во 5:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка скала), а помали потреси имало до пет часот и 43 минути. Земјотресот во 1963 година траел 20 секунди.

ТАБЕЛА: Како се мери интензитетот според Рихтерова скала, а како според Меркалиева скала?

Press24 - 12.09.2016

Рихтеровата сеизмичка скала определува еден број, од 1 до 10, за да ја квантификува количината на сеизмичка енергија ослободена при земјотрес. Бројот од скалата се добива како логаритам со основа 10 од хоризонталната амплитуда на најголемото ...

Македонија се уште се тресе: Утрово регистриран нов земјотрес

Press24 - 12.09.2016

До 10 часот утрово сеизмолошката опсерваторија регистрирала дестина послаби земјотреси. Земјата се тресела ноќта и во текот на утрово. Последниот бил регистриран околу 10 часот со магнитуда од 2 до 2,5 степени според Рихтер.

ВИДЕО: Погледнете како изгледа земјотрес од 9,1 степени според Рихтер

Курир - 12.09.2016

Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил регионот на Сендај, остров Хоншу, Јапонија на 11 март 2011 година, на длабочина од 24,4 километри.

Дневник: Во овие скопски населби е најризично за живеење поради земјотреси

Сител - 12.09.2016

Евентуален земјотрес во Скопје може да предизвика многу големи оштетувања на објектите во строгиот центар на градот кај Старата железничка станица и Домот на градежници, како и во населбите Карпош 1 и Порта Влае, кои се изградени врз раседно ...

ВИДЕО: Еве како изгледа земјотрес од 9,1 степени според Рихтер

Press24 - 12.09.2016

Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил регионот на Сендај, остров Хоншу, Јапонија на 11 март 2011 година, на длабочина од 24,4 километри.

Како се мери интензитетот според Рихтерова скала, а како според Меркалиева скала?

Сител - 12.09.2016

Рихтеровата сеизмичка скала определува еден број, од 1 до 10, за да ја квантификува количината на сеизмичка енергија ослободена при земјотрес. Бројот од скалата се добива како логаритам со основа 10 од хоризонталната амплитуда на најголемото ...

Погледнете како изгледа земјотрес од 9,1 степени според Рихтер

Сител - 12.09.2016

Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил регионот на Сендај, остров Хоншу, Јапонија на 11 март 2011 година, на длабочина од 24,4 километри.

Двоен земјотрес во Романија истовремено со потресите во Македонија

Курир - 12.09.2016

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер со епицентар на територијата на Романија е почувствуван во Видин за неколку секунди. Потресот е регистриран во 16.22 часот по локално време, според податоците на Европската медитеранска сеизмолошки ...

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПЈЕ: Колку време траел катастрофалниот земјотрес во 1963 година

Gotvi.mk - 12.09.2016

На 26 јули 1963 година во 5:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка скала), а помали потреси имало до пет часот и 43 минути. Земјотресот во 1963 година траел 20 секунди.

Според сеизмолозите вака не треба да се однесувате за време на земјотрес (ВИДЕО)

Gotvi.mk - 12.09.2016

Изминатиот ден (11.09.2016 година) Скопје претрпе повеќе земјотреси. Во текот на целиот ден медиумите објавуваа интервјуа и препораки од сеизмолозите и надлежните институции како треба да се однесуваме за време на земјотрес.

ВИДЕО: Близначки снимаа видео за YouTube кога ги зафати земјотресот – Погледнете ја нивната реакција

Gotvi.mk - 12.09.2016

На својот YouTube канал, 13годишните близначки од Скопје, Ива и Ана, објавија видео во кое денешниот земјотрес во Скопје се случува на сред снимање на нивното ново видео. Погледнете ја нивната ...

Институционална непогода: Упатството за земјотреси е противречно и создава недоверба

Окно - 12.09.2016

Упатството за самозаштита на граѓаните од земјотреси на Дирекцијата за заштита и спасување содржи противречни информации кои се збунувачки за граѓаните. Прво, граѓаните се информираат дека „земјотресите неможе да се предвидат“ (со правописна ...

(Видео) Паника на проба во зградата на МРТВ: снимен моментот на земјотресот

Окно - 12.09.2016

Музичарот Емин Џијан на својот Фејсбук профил објави видео снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје во 15.10 часот. Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската телевизија.

Извештај за серијата земјотреси во Скопје

Р.С.Европа - 12.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопјевчера регистрира серија земјотреси чии епицентри се ...

Овој човек сам си направи детектор за земјотреси! Погледнете како и вие да направите

Lady - 12.09.2016

Овој човек сам си направи детектор за земјотреси! Погледнете како и вие да ...

Според ЕМСЦ: Скопје на 11. септември го погодија девет земјотреси

Press24 - 12.09.2016

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), денеска во Скопје и околината се регистрирани девет потрес, а најсилниот, според бил во 15.10 часот со јачина од 5,2 степени. Првиот земјотрес е регистриран во 6.58 часот со јачина од 4,2 ...

Регистриран нов земјотрес - Македонија се уште се тресе

Сител - 12.09.2016

Последниот бил регистриран околу 10 часот со магнитуда од 2 до 2,5 степени според Рихтер До 10 часот утрово сеизмолошката опсерваторија регистрирала дестина послаби земјотреси. Земјата се тресела ноќта и во текот на утрово.

Кој бил најсилниот регистриран земјотрес во историјата на човештвото

Lady - 12.09.2016

Земјотресот во Валдивија, Чиле (шпански: Terremoto de Valdivia/Gran terremoto de Chile) бил природна непогода која се случила на 22 мај 1960 година. Според официјалните статистики, тоа бил најсилниот регистриран земјотрес во историјата на човештвото.

„Кучето како да претчувствуваше – два часа не се тргна од прозорецот“

Press24 - 12.09.2016

Сеизмолозите укажаа дека вакви потреси се своевиден феномен и оти ваква серија на потреси не е забележана во последните 200 години на скопското подрачје, кое е познато како мошне сеизмички активно.

Последниот од серијата земјотреси регистриран околу 21 часот

+инфо - 12.09.2016

Земјотресот бил со магнитуда од 2,1 степен по Рихтер, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Последниот од серијата земјотреси што се случија во скопскиот регион е регистриран синоќа во 20.57 часот со ...

ВИДЕО: Паника во „City Mall“, граѓаните евакуирани по вчерашниот земјотрес

Курир - 12.09.2016

Скопје вчера го тресеа неколку земјотреси, а најсилниот со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала беше оној во 15.07 часот. Земјотресот предизвика паника кај граѓаните кои ги напуштија своите домови, но и јавните објекти каде се најдоа во ...

НОЌТА ПОМИНА БЕЗ ТРЕСЕЊЕ: Десетици скопјани преспаа под отворено небо (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 12.09.2016

Од тоа што го регистриравме најзабележливи надворешни оштетувања на градбите имаше во скопската населба Железара. Таму се урнаа делови од фасади, а се откорна и оџак кој падна врз паркиран автомобил и целосно го уништи Без посилни потреси помина ...

ВАЖНО: Што треба да направиме за да се заштитиме при земјотрес?

Press24 - 12.09.2016

Земјотресите настануваат како резултат на придвижување на тектонски плочи, движење на Земјината кора или многу големи експлозии, при што се ослободува голема енергија, а последица на тоа е протресување на земјиштето (познато како земјотрес).

По земјотресот потече црвена вода од чешмите во скопско Студеничани - што значи тоа?

Press24 - 12.09.2016

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како од чешма тече црвена вода. Ова видео е направено во Стденичани, а мештаните велат дека оваа појава се случила по земјотресот во 15.10 часот. За сега никој нема објаснување за оваа појава.

Најмногу штета од земјотресот има во скопски Сингелиќ

Сител - 12.09.2016

Најмногу штета од земјотресот има во скопски Сингелиќ. Исплашени жителите не сакаат да се вратат во домовите. Велат ноќта ќе ја минат под отворено небо. Во Стајковци, пак, нема поголеми штети, а луѓето иако видно потресени, сепак се подготвуваат да ...

Последниот од земјотресите во Скопје, регистриран околу 21 часот

Р.С.Европа - 12.09.2016

Последниот од серијата земјотреси што се случија во скопскиот регион е регистриран синоќа во 20 часот и 57 минути со магнитуда од 2,1 степен по Рихтер, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

14:20 - Нов земјотрес го стресе Скопје

Сител - 12.09.2016

Во 14:20 e регистриран нов земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Се уште нема официјални информации со колкава магнитуда беше последниот потрес и каде бил ...

Погледнете што се случуваше за време на земјотресот во супермаркет во Арачиново

Сител - 12.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.07 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Нов земјотрес во 11:50 регистриран во Скопје

Курир - 12.09.2016

Во 11:50 регистриран нов земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Се уште нема официјални информации со колкава магнитуда беше последниот потрес и каде бил ...

Видео: Кревет за евакуација - Руски изум за спас од земјотреси

Телефони.мк - 12.09.2016

Руски иноватори направија своја верзија на креветот за евакуација кој има вградени сензори и што осети земјотрес веднаш го „склопува“ корисникот внатре во метална кутија со дебел слој и го вовлекува душекот.

Мирна ноќ во Скопско по серијата земјотреси

МРТ - 12.09.2016

Последниот афтершок беше синоќа во 20 часот и 57 минути. Сеизмолозите не ја исклучуваат можноста од дополнителни потреси со помал интензитет, но никој не може да ја предвиди природната појава...

Паника и страв: Снимка од „City Mall“ за време на земјотресот

Хитпортал - 12.09.2016

Вчера Скопје го тресеа неколку земјотреси, а најсилен со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала беше оној во 15.07 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот ...

Село Глуво: Земјотресот ги оштети речиси сите куќи

МРТ - 12.09.2016

Серија земјотреси го погодија Скопје. Најсилниот беше почувствуван во 15 часот и 10 минути со магнитута од 5,3 степени по Рихтеровата скала. Епицентарот- 7 километри североисточно од Скопје.

Како да реагирате за време на земјотрес?

Црнобело - 12.09.2016

Земјотресите се елементарни непогоди коишто се резултат на поместувањето на тектонските плочи и движењето на земјината кора, при што, се ослободува голема енергија која води до потресување на земјата.

Земјотресот низ видеа

+инфо - 12.09.2016

Како граѓаните се однесуваа вчера за време на земјотресот? Неколку видеа говорат како го доживеаја земјатресот граѓаните. На ескалатор во „Сити мол“ За време пробата на оркестарот ФАМЕС во МРТВ, во кој учествуваат и странски музичари.

ИЗБЕГАА СО БРЗИНА НА СВЕТЛИНАТА: Две близначки го снимија потресот во Скопје (ВИДЕО)

Телеграф - 12.09.2016

Близначките вклучија камера за да се снимаат како пеат, кога одеднаш почна земјотресот.... Две близначки го снимија моментот на силниот земјотрес што вчера во 15.10 часот го погоди Скопје.

Се следи состојбата: Вчера имало 10 земјотреси, сеизмолозите со детали (ВИДЕО)

Курир - 12.09.2016

Последниот од серијата земјотреси што се случија во скопскиот регион е регистриран синоќа во 20 часот и 57 минути со магнитуда од 2,1 степен по рихтер, соопшти сеизмолошката опсерваторија при природно-математичкиот факултет во Скопје.

Се следи состојбата: Вчера имало 10 земјотреси, сеизмолозите со детали

Press24 - 12.09.2016

Последниот од серијата земјотреси што се случија во скопскиот регион е регистриран синоќа во 20 часот и 57 минути со магнитуда од 2,1 степен по рихтер, соопшти сеизмолошката опсерваторија при природно-математичкиот факултет во Скопје.

По поплава следи земјотрес?

Press24 - 12.09.2016

Во колективната меморија на многу наши сограѓани е врежан стравот и сеќавањата на катастрофалната поплава од есента 1962 кога по масивните врнежи се излила реката Вардар за да летото 1963 година Скопје го погоди катастрофален земјотрес разурнувајќи ...

ВИДЕО: Паника во „City Mall“ по земјотресот

Press24 - 12.09.2016

Скопје вчера го тресеа неколку земјотреси, а најсилниот со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала беше оној во 15.07 часот. Земјотресот предизвика паника кај граѓаните кои ги напуштија своите домови, но и јавните објекти каде се најдоа во ...

Македонија се уште се тресе: Утрово регистриран нов земјотрес

Курир - 12.09.2016

Последниот бил регистриран околу 10 часот со магнитуда од 2 до 2,5 степени според Рихтер До 10 часот утрово сеизмолошката опсерваторија регистрирала дестина послаби земјотреси. Земјата се тресела ноќта и во текот на ...

Снимен моментот кога се случи земјотресот (ВИДЕО)

Нетпрес - 12.09.2016

На својот YouTube канал, 13- годишните близначки од Скопје, Ива и Ана, објавија видео од моментот ког се случи земјотрес во Скопје вчера, сред снимање на нивното ново видео. Погледнете ја нивната ...

300 пријави за штети од земјотресот во Центарот за управување со кризи

Нова ТВ - 12.09.2016

Десетина земјотреси вчера го стресоа главниот град на земјава, од кои четири беа почувствувани низ целата територија на Македонија. Утрото околу 7 часот најпрво земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала а веднаш потоа и втор со ...

Почувствуван нов земјотрес во Скопје

Нова ТВ - 12.09.2016

Денеска напладне скопјани почуствуваа уште еден земјотрес по серијата од 10 земјотреси кои се случија вчера. Земјотресот беше благ и траеше кратко, а се уште нема официјални податоци за јачината.

Утрово регистриран нов земјотрес во Скопје

МКД - 12.09.2016

Денеска биле регистрирани десетина послаби земјотреси, а последниот бил регистриран во 10часот со магнитуда од 2 до 2,5 степени според Рихтер. Сеизмолозите велат дека нема простор за паника и дека ваквите помали потреси се нормални сеизмички ...

Нов силен земјотрес ги разбуди граѓаните на Македонија

Press24 - 12.09.2016

Во 01:35 регистриран нов земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Се уште нема официјални информации со колкава магнитуда беше последниот потрес и каде бил ...

Нов земјотрес почувствуван во Скопје

Репортер - 12.09.2016

По вчерашните серија на земјотреси, и денеска беше почувстван нов потрес во метрополата на Македонија, Скопје. Наскоро поопширно за епицентарот и јачината на истиот. ...

Скопјани ги здрма уште еден земјотрес

Радио МОФ - 12.09.2016

По вчерашната серија на земјотреси кои го зафатија Скопје, пред малку во 11:50 часот повторно е почувствуван, уште еден, нов земјотрес. Се уште нема официјални информации за интензитетот на земјотресот, но веројатно се работи за послаб од вчерашниот ...

Послаб земјотрес повторно почувствуван во Скопје

МРТ - 12.09.2016

Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 2,3 според Рихтеровата скала, а епицентарот му бил на шест километри источно од Скопје, на длабочина од еден километар.

Епицентарот на последниот земјотрес во скопско Ченто

Сител - 12.09.2016

Последниот земјотрес регистриран во 11:50 бил со интензитет од 2.3 степени според Рихтер а почувствуван во Скопје и поширокото подрачје. Епицентарот според координатите на европската макросеизмичка опсерваторија е во скопската населба ...

Епицентарот во скопско Ченто - проверете колку беше силен последниот земјотрес

Press24 - 12.09.2016

Последниот земјотрес регистриран во 11:50 бил со интензитет од 2.3 степени според Рихтер а почувствуван во Скопје и поширокото подрачје. Епицентарот според координатите на европската макросеизмичка опсерваторија е во скопската населба ...

Нов земјотрес во Скопје со јачина од 2,3 степени

Press24 - 12.09.2016

Во 11:50 регистриран нов земјотрес во Скопје.Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Според информациите од Европската сеизмолошка организација епицентарот бил во пределот околу границата на Македонија, Србија и ...

Послаб земјотрес повторно во Скопје

Р.С.Европа - 12.09.2016

Послаб земјотрес претпладнето во 11 часот и 50 повторно беше почувствуван во Скопје и околината. Според Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ, земјотресот бил со магнитуда од 2,3 според Рихтеровата скала, почувствуван во Скопје и околината со ...

Паника во „City Mall“, граѓаните евакуирани по вчерашниот земјотрес

Сител - 12.09.2016

Скопје вчера го тресеа неколку земјотреси, а најсилниот со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала беше оној во 15.07 часот. Земјотресот предизвика паника кај граѓаните кои ги напуштија своите домови, но и јавните објекти каде се најдоа во ...

Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници

Курир - 12.09.2016

Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти по серијата земјотреси што вчера ги погодија Скопје и околината, пренесе ТВ Нова. -Изминатото деноноќие помина со зголемен обем на работа, особено по 15.20 часот кога се зголеми ...

ЕВН: Нема прекини во снабдувањето со електрична енергија по земјотресите

Курир - 12.09.2016

Во моментов нема отворени прекини во снабдувањето со електрична енергија по вчерашниот земјотрес во скопското подрачје, изјави Атанас Ковачевски, од секторот за односи со јавност на ЕВН. -Екипите на ЕВН работеа целото попладне по земјотресот и во ...

Последниот од серијата земјотреси регистриран околу 21 часот

Репортер - 12.09.2016

Последниот од серијата земјотреси што се случија во скопскиот регион е регистриран синоќа во 20 часот и 57 минути со магнитуда од 2,1 степен по Рихтер, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Повторно земјотрес во Скопје

Макфакс - 12.09.2016

Уште еден земјотрес ги вознемири скопјани во понеделник попладне, со јачина од 3.7 степени според Рихтер јавува страницата EMCS-CSEM. Овој земјотрес се почувствува посилно од тој околу пладне, кој имаше јачина од 2.3 степени според Рихтеровата ...

НИТУ ЗЕМЈОТРЕСОТ НЕ ГИ ИСПЛАШИ: Крадци и вчера имале храброст да обиваат станови

Телеграф - 12.09.2016

Од Министерството за внатрешни работи нè информираа дека во текот на вчерашниот ден се пријавени околу 10 кражби во Скопје, што е во рамките на вообичаеното Вообичаено во време на вонредни состојби, кога граѓаните масовно ги напуштаат своите домови, ...

Над 100 лица побарале лекарска помош во скопските болници

Press24 - 12.09.2016

Над 100 лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти по серијата земјотреси што вчера ги погодија Скопје и околината. -Изминатото деноноќие помина со зголемен обем на работа, особено по 15.20 часот кога се зголеми бројот на пациенти ...

Три силни земјотреси удрија и крај Измир

Стандард - 12.09.2016

По земјотресите во Македонија и Романија, три силни земјотреси се регистрирани и во западна Турција, објавија од Европскиот сеизмолошки центар. Првиот земјотрес бил со интензитет од 4,8, вториот 4,6 степени според Рихтеровата скала на длабочина од 2 ...

Умерен земјотрес го погоди западниот дел на Турција

А1 On - 12.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,6 степени според Рихтерова скала денеска претпладне е регистриран во округот Маниса, во западниот дел на Турција. Според турската Дирекција за управување со кризи и вонредни ситуации, епицентарот на потресот се наоѓал во ...

НЕВИДЕНА ПАНИКА ВО СИТИ МОЛ: Стотици луѓе масовно бегаа кон излезите (ВИДЕО)

Телеграф - 12.09.2016

Погледнете како луѓето спасуваа жива глава На социјалните мрежи се појави видео од трговскиот центар „Сити мол “на кое може да се види како во паника посетителите го напуштаат објектот веднаш по земјотресот.

Нов послаб земјотрес во Скопје

Нетпрес - 12.09.2016

Во 11:50 часот денеска е регистриран нов слаб земјотрес во Скопје. Потресот е почувствуван во централното градско подрачје и периферијата. Се’ уште нема официјални информации со колкава магнитуда беше последниот потрес и каде бил епицентарот.

СКОПЈЕ ПАК СЕ ТРЕСЕШЕ: Послаб земјотрес имаше во 11 часот и 50 минути

Телеграф - 12.09.2016

Според Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ, земјотресот бил со магнитуда од 2,3 според Рихтеровата скала Послаб земјотрес претпладнето во 11 часот и 50 минути повторно беше почувствуван во Скопје и во околината.

ШУТКА И ТОПАНА СО НАЈМНОГУ ПОПЛАКИ: Повеќе од 300 пријави за направени штети од земјотресот (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 12.09.2016

За среќа, потресот не предизвика поголеми штети, а најчесто станува збор за разрушени фасади, испукани прозорци и оштетени покриви. Голем дел од жителите на Шутка решија ноќта да ја поминат под отворено небо Жителите од Ченто, Синѓелиќ, Црниче, ...

Последици од земјотресот: Се подобрува здравствената состојба на повредените

МРТ - 12.09.2016

Повеќе од 200 луѓе се јавиле за помош во болниците во главниот град, по силниот земјотрес. Стрес, висок крвен притисок, повреди. Тројца се оперирани. Сите се во добра здравствена состојба – велат лекарите.

Земјотрес - Урната куќа во Стара чаршија

Р.С.Европа - 12.09.2016

Во Старата скопска чаршија се урна куќа од вчерашниот земјотрес. Во населбата Железара, каде што оџак оштети два автомобила, жителите стравуваат дека може да падне и друг оџак. Според информациите по вчерашниот земјотрес од 5,3 степени повредени се ...

Скопјани ги евидентираат штетите од земјотресите

Р.С.Европа - 12.09.2016

Во паниката која настана вчера повредени беа педесетина граѓани. Повеќето повредите ги добиле трчајќи надвор од своите домови, скокајќи од терасите или кога биле погодени од некој предмет.

Умерен земјотрес го погоди западниот дел на Турција

Сител - 12.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,6 степени според Рихтерова скала денеска претпладне е регистриран во округот Маниса, во западниот дел на Турција. Според турската Дирекција за управување со кризи и вонредни ситуации, епицентарот на потресот се наоѓал во ...

Втор земјотрес почувствуван денеска во Скопје, јачина 3.7 степени

Нова ТВ - 12.09.2016

Во 14 и 20 часот, денеска попладне нов земјотрес го потресе Скопје по серијата земјотреси кои се случија вчера. Земјотресот е со јачина од 3,7 степени според Рихтер со длабочина од 5 километри.

Што напишаа балканските медиуми за земјотресите во Скопје (фото)

Хитпортал - 12.09.2016

По земјотресот од 26 јули 1963 година, Скопје вчера го доживеа најсилниот потрес во последните 110 години. По двата утрински земјотреса со јачина од 2,9 односно 3,8 степени според Рихтер, неколку минути после 15 часот земјотрес со епицентар во ...

Уште еден земјотрес во Скопје

МКД - 12.09.2016

Во серијата земјотреси што ги почувствуваа скопјани, пред десетина минути, околу 14.20 часот, се случи уште еден. Денеска биле регистрирани десетина послаби земјотреси, а последниот бил регистриран во 10 часот со магнитуда од 2 до 2,5 степени според ...

Колку време траел катастрофалниот земјотрес во 1963 година?

Курир - 12.09.2016

На 26 јули 1963 година во 5:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка скала), а помали потреси имало до пет часот и 43 минути. Земјотресот во 1963 година траел 20 секунди.

Нов земјотрес почувствуван во Скопје и околината

МРТ - 12.09.2016

Според Европската сеизмолошка опсерваторија, земјотресот бил со магнитуда од 3,7 степени по Рихтер и длабочина од 10 километри, а епицентарот се наоѓал на 11 километри североисточно од Скопје.

Вториот земјотрес денеска со јачина од 3,7 степени

Нетпрес - 12.09.2016

Во 14.19 часот повторно земјотрес го стресе Скопје со јачина од 3,7 степени. Епицентарот на земјотресот е на 1 км од Црешево, односно 4 км северозападно од Арачиново на 9 км од Скопје. Првиот земјотрес денеска беше во 11.50 часот, со епицентар на 5 ...

(ВИДЕО) ЗАСТРАШУВАЧКИ – Моменти од земјотрес со јачина од 9,1 степени според Рихтер

Репортер - 12.09.2016

Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил регионот на Сендај, остров Хоншу, Јапонија на 11 март 2011 година, на длабочина од 24,4 километри.

Афтер шокови може да има и еден месец по земјотресот

+инфо - 12.09.2016

После земјотрес со магнитуда од 5,3 степени нормално е да следи афтершокова активност на послаби земјотреси која не може да се превиди колку ќе трае. После земјотрес со магнитуда од 5,3 степени нормално е да следи афтершокова активност на послаби ...

Уште еден послаб земјотрес во Скопје

Стандард - 12.09.2016

Уште еден земјотрес на 5 километри од Скопје се случи денеска околу 14:30 часот. Послаб земјотрес претпладнето во 11 часот и 50 исто така беше почувствуван во Скопје и околината. Според Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ, земјотресот бил со ...

Земјотрес со магнитуда од 3,7 степени регистриран во Скопје

Макфакс - 12.09.2016

Послаб земјотрес бил регистриран во понеделник во 14 часот и 19 минути од источниот дел на скопското епицентрално подрачје, соопштуваат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

ВИДЕО: Како бил почувствуван вчерашниот скопски земјотрес во Тетово

Gotvi.mk - 12.09.2016

На YouTube е објавено видео кое е снимено од безбедносни камери во тетовски дуќан и на кое се гледа како бил почувствуван вчерашниот земјотрес кој беше со епицентар близу Скопје: Инаку, пред околу 20 минути (12.09.2016 година во 14:20 часот)во ...

ЕМИСИЈА ВО ЖИВО: Еве како реагираше водителката за време на земјотресот во 14:19 (ВИДЕО)

Press24 - 12.09.2016

Погледнете ги реакциите на водителката за време на земјотресот во емисијата во ...

ЕВН: Нема прекини во снабдувањето со електрична енергија по земјотресите

Press24 - 12.09.2016

Во моментов нема отворени прекини во снабдувањето со електрична енергија по вчерашниот земјотрес во скопското подрачје, изјави Атанас Ковачевски, од секторот за односи со јавност на ЕВН. -Екипите на ЕВН работеа целото попладне по земјотресот и во ...

Умерен земјотрес од 4,6 степени по Рихтер го погоди западниот дел на Турција

+инфо - 12.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,6 степени според Рихтерова скала денеска претпладне е регистриран во округот Маниса, во западниот дел на Турција. Земјотрес со интензитет од 4,6 степени според Рихтерова скала денеска претпладне е регистриран во округот ...

Погледнете ја реакцијата на ова маче за време на вчерашниот земјотрес во Скопје (ВИДЕО)

Gotvi.mk - 12.09.2016

Уште една снимка од Јутјуб направена од безбедносна камера за време на вчерашниот земјотрес во Скопје кој се случи во 15:10 часот. Снимката е направена во куќа, а на неа се гледа и едно маче и неговата реакција за време на ...

Земјотрес од 5,8 степени ја погоди Јужна Кореја

Курир - 12.09.2016

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди југозападниот дел на Јужна Кореја, јави Јонхап. Како што соопшти Јужнокорејската метеоролошка агенција, епицентарот на потресот, што се случил во 20:35 часот по ...

Што значат секој од степените според рихтер?

Press24 - 12.09.2016

Вака изгледа описно дванаесетстепената сеизмолошка MSK скала за интензитетот на земјотресите, чисто да си знаете да можете отприлика да процените “уште колку фора имате”! 1^o - Незабележителен земјотрес, го регистрираат само сеизмолошките апарати, ...

Попладнево почувствуван нов земјотрес во Скопје

OhridNews - 12.09.2016

Земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтер, попладнево во 14.19 часот бил почувствуван во Скопје. Земјотресот бил на 5 километри североисточно од главниот град на длабочина од два километри.

ВИДЕО: Како Италија се тресеше од 6,2 степени по Рихтер на 24-ти август

Курир - 12.09.2016

Италијанскиот град Аматриче скоро целосно беше разурнат во земјотресот. Иалијанските власти соопштија дека бројот на жртвите од земјотресот изнесува над 300 лица. Земјотрес со јачина од 6.2 степени по Рихтер на 24-ти август годинава ја погоди ...

Мерење на земјотресите – кој степен е опасен

Нова ТВ - 12.09.2016

За мерење на земјотресите, сеизмолозите во светот користат сеизмографи и сеизмоскопи. Додека сеизмоскопите ги мерат брановите на земјотресот, сеизмографот препознава три мерни единици: Рихтеровата, Меркалиевата (Меркалиева-Канкани-Сиберг) и помалку ...

ВИДЕО: Земјотресот во живо на Алфа- водителката преплашена, гледач кажува црн хумор

Курир - 12.09.2016

Во мигот кога попладнево во 14 часот и 19 минути удри уште еден земјотрес, со јачина од 3,7 степени по Рихтеровата скала, телевизија Алфа емитуваше контактна програма во живо. Водителката се уплаши од новиот земјотрес и стана во обид да го напушти ...

Се пријавуваат штети, се осигуруваат имоти

МРТ - 12.09.2016

Нови земјотреси го тресат Скопје. По силниот од вчера, граѓаните пријавиле 300 штети. Забележан е зголемен интерес за осигурување на имотот. Некои осигурителни компании, размислуваат дали да ги укинат полисите кои се однесуваат на вакви природни ...

Гаревски во 2013-та година: Скопје пак ќе го тресе силен земјотрес

Курир - 12.09.2016

Скопје повторно ќе биде погоден од силен земјотрес, затоа што е град што се наоѓа на трусно подрачје, оцени директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија од Скопје (ИЗИИС), Михаил Гаревски во изјава дадена во јули ...

Последниот од серијата земјотреси регистриран околу 21 часот

А1 On - 12.09.2016

Последниот од серијата земјотреси што се случија во скопскиот регион е регистриран синоќа во 20 часот и 57 минути со магнитуда од 2,1 степен по Рихтер, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Состојба со пријавувањето штета од вчерашниот земјотрес во скопско

Сител - 12.09.2016

Паднати оџаци, испукани ѕидови оштетени покриви е дел од сликата во Стајковци, Булачани и другите населени места кои беа дел од епицентарот на вчерашниот земјотрес од 5,3 степени по рихтер.

ЧИСТКА ЗА ПЕТ СЕКУНДИ: Среде вести снимен земјотресот во „Канал 5“ (ВИДЕО)

Телеграф - 12.09.2016

Луѓето што беа таму во почетокот беа во шок од тоа што се случи и не мрдаа, за веднаш, откако сфатија дека им се случува земјотрес, да ја напуштат просторијата Техничарите и организаторите на информативната програма во телевизијата „Канал 5“ се ...

Сите земјотреси од исто епицентрално подрачје - разлика помеѓу скалата на Рихтер и Европската-макросеизмичка скала

Сител - 12.09.2016

Ченто, Инџиково, Железара, Аеродром и Арачиново се локациите каде во текот на минатите 24 часа се регистирирани епицентрите на потресите. Сите земјотреси кои се почувствуваа во главниот град се на многу мало растојание еден од друг.

130 повредени лица побарале лекарска помош како последица на паника поради земјотресот

Сител - 12.09.2016

Уште 30-тина граѓани синоќа и утринава побарале лекарска помош поради земјотресите во Скопје. Во текот на денот не ги почувствувале повредите. Повеќето имале скршеници, набиеници по телото, расекотини или вртоглавици од стресот.

ВИДЕО: Среде вести снимен земјотресот во Канал 5

Курир - 12.09.2016

Од снимката се гледа како се нишаат мониторите во собата на техничарите. Техничарите и организаторите на информативната програма во телевизијата „Канал 5“ го напуштија штом удри земјотресот, кој со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала ...

Среде вестите во Канал 5 снимен земјотресот (ВИДЕО)

Press24 - 12.09.2016

Од снимката се гледа како се нишаат мониторите во собата на техничарите. Техничарите и организаторите на информативната програма во телевизијата „Канал 5“ ја напуштија просторијата по ударот на земјотресот, кој со јачина од 5,3 степени според ...

Епицентарот во скопско Ченто – Проверете колку беше силен последниот земјотрес

Репортер - 12.09.2016

Последниот земјотрес регистриран во 11:50 бил со интензитет од 2.3 степени според Рихтер а почувствуван во Скопје и поширокото подрачје. Епицентарот според координатите на европската макросеизмичка опсерваторија е во скопската населба Ченто. loading.

Умерен земјотрес го погоди западниот дел на Турција

Курир - 12.09.2016

Земјотрес со интензитет од 4,6 степени според Рихтерова скала денеска претпладне е регистриран во округот Маниса, во западниот дел на Турција. Според турската Дирекција за управување со кризи и вонредни ситуации, епицентарот на потресот се наоѓал во ...

Ноќта релативно мирна - денеска два нови земјотреса со јачина од 2,3 односно 3,7 според Рихтер

Сител - 12.09.2016

За штетите од вчерашните земјотреси како и денешните нови потреси, зборува гостинот во Вестите во 16 часот на Сител професорот Зоран ...

Директорот на „Водовод“: Водата е со одличен квалитет, земјотресот не ја наруши мрежата

Радио МОФ - 12.09.2016

Нема потреба за некаков страв или паника меѓу граѓаните. Тоа е неосновано. Водата за пиење е со одличен квалитет, не постои проблем поврзан со земјотресите, вели за Радио МОФ директорот на ЈП „Водовод и канализација“, Александар Атанасов .

Психоза завладеа меѓу скопјани поради земјотресите

Сител - 12.09.2016

За стравот и паниката што завладеа меѓу скопјани поради вчерашните земјотреси, разговараме со д-р Славица Арсова, специјалист психијатар од Клиниката за ...

Скопје сѐ уште се тресе

МРТ - 12.09.2016

Попладнево, 20-ина минути по 14 часот е регистриран нов земјотрес со јачина од 3,7 степени по Рихтер. Сеизмолозите велат дека последователните потреси се нормална појава... Нов земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала го потресе ...

Над 130 лица повредени при бегање од земјотресите, градскиот штаб евидентира над 40 оштетени објекти

Радио МОФ - 12.09.2016

Уште 30-тина граѓани синоќа и утринава побарале лекарска помош поради земјотресите во Скопјем кои не ги почувствувале повредите во текот на денот, јавува 24 здравство. Повеќето имале скршеници, набиеници по телото, расекотини или вртоглавици од ...

Последниот од серијата земјотреси регистриран околу 21 часот

Сител - 12.09.2016

Последниот од серијата земјотреси што се случија во скопскиот регион е регистриран синоќа во 20 часот и 57 минути со магнитуда од 2,1 степен по Рихтер, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Втор потрес почувствуван во Скопје

+инфо - 12.09.2016

Првиот земјотрес денеска беше во 11.50 часот, со епицентар на 5 километри од скопско Арачиново. Во 14.19 часот повторно земјотрес го стресе Скопје. Земјотресот траеше кратко, а ги вознемири граѓаните.

Две близначки се снимаа кога ги зафати земјотресот! Погледнете го видеото

Lady - 12.09.2016

На својот YouTube канал, близначки од Скопје, Ива и Ана кои имаат по 13 години, објавија видео од денешниот земјотрес во Скопје. Видеото се случува на сред снимање на нивното ново ...

Последниот земјотрес со магнитуда од 3,7 степени по Рихтер

А1 On - 12.09.2016

Нов земјотрес попладнево во 14 часот и 19 минути беше почувствуван во Скопје и околината. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар земјотресот бил со магнитуда од 3,7 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил девет километри ...

По вчерашните 12, денеска се регистрирани неколку нови потреси

Алфа - 12.09.2016

Од институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија велат дека, иако е многу тешко да се каже со сигурност, главниот земјотрес бил оној вчера во 15 часот и 10 минути. Сите останати според експертите се афтер шокови кои не би требало ...

Граѓаните вознемирени, исплашени и потресени од серија земјотреси

Алфа - 12.09.2016

Ова е реакцијата на старицата од ченто, која камерата на Алфа ја засведочи во во 14 часот и 19 минути, за време на најсиниот днешен потрес, кога бевма на терен заедно со граѓаните. Вознемирени, исплашени и потресени од уште еден земјотрес, граѓаните ...

Повторно земјотрес во Скопје

Кајгана - 12.09.2016

Уште еден земјотрес ги вознемири скопјани попладнево, со јачина од 3.7 степени според Рихтер, јавува страницата EMCS-CSEM. Земјотресот е на 5 километри длабочина на 9 километри северо-источно од Скопје, а се случи во 14:19 часот.

Земјотрес – што е тоа и што да правите кога ќе дојде пак

Smartportal - 12.09.2016

Додека сè уште се тресе тлото и сè некако потсеќа на 1963-та година во Скопје, а стравот полека ви се качува во коски, Смартпортал неуморно работи. Работи и – ќе ви објасни што се земјотреси, што можете да правите во случај на земјотрес и како може ...

Скопско не престанува да се тресе- Граѓаните судбината ја оставаат во Божји раце

Курир - 12.09.2016

Продолжува серијата земјотреси кои од вчера го тресат скопскиот регион. Од утринава регистрирани се неколку. Скопското подрачје се стресе претпладне но и попладне. Во 11 и 50 скопјани почувствуваа нов земјотрес со јачина од 2,3 степени според Рихтер.

Скопје пред катастрофалниот земјотрес во 1963 - ретко видео во боја!

Press24 - 12.09.2016

Два дена по ред Република Македонија е погодена од серија земјотреси, кои ги вознемирија сите граѓани, причинувајќи, за среќа, само материјална штета. Епицентарот на сите потреси беше во Скопје.

Денеска два нови земјотреса со јачина од 2,3 односно 3,7 според Рихтер

Сител - 12.09.2016

Два земјотреси со јачина од 2,3 и 3,7 степени според Рихтер, попладнево повторно ги вознемирија скопјани. Серија од 12 помали земјотреси до 2,5 степени сеизмолошката опсерваторија регистрирала и во текот на ноќта.

Земјотресот во 14:19 часот е со јачина од 3,7 степени

Курир - 12.09.2016

Во 14.19 часот повторно земјотрес го стресе Скопје, овој пат со јачина од 3,7 степени. Земјотресот траеше кратко, а ги вознемири граѓаните. Првиот земјотрес денеска беше во 11.50 часот, со епицентар на 5 километри од скопско Арачиново со јачина од ...

Психолози: Граѓаните да останат смирени- без паника и со ладна глава

Курир - 12.09.2016

Без паника и со ладна глава. Колку и да е тешко ова да се постигне за време земјотреси како вчерашниот, психолозите порачуваат дека со паника граѓаните може само штета да си направат. По вчерашната серија земјотреси граѓани немир несоница и ...

Нов земјотрес вечерва пак го здрма Скопје!

Курир - 12.09.2016

Наскоро повеќе информации Нов земјотрес вечерва во 19:53 часот повторно го здрма ...

Нов земјотрес вечерва во Скопје

Сител - 12.09.2016

Вечерва околу 19 часот и 54 минути уште еден земјотрес ги вознемири скопјани. Потресот траеше само неколку секунди. Засега нема информации каде беше ударот и со колкава ...

Почувствуван уште еден посилен земјотрес вечерва во Скопје

Макфакс - 12.09.2016

Нов силен земјотрес се почувствува во понеделник околу 19:55 часот, што повторно предизвика паника кај скопјани, кои веднаш ги напуштија становите. Засега нема официјална информација за интензитетот на земјотресот, кој најверојатно повторно ...

Пак земјотрес во Скопје

МКД - 12.09.2016

Скопјани вечерва, во 19,53 часот повторно почувствуваа земјотрес. Дел од жителите повторно излегоа на улица, пред нивните домови. Наскоро повеќе информации. ...

Земјотресот вечерва е втор најсилен по оној вчера- јачината 4,8 степени

Курир - 12.09.2016

Земјотресот кој вечерва во 19:53 часот беше почуствуван во Скопје е со јачина од 4,8 степени по Рихтер. Ова е трет поголем потрес денеска по земјотресот на пладне кој беше со јачина од 2,3 степени и оној во 14 часот и 19 минути со јачина од 3,7 ...

Нов земјотрес во Скопје со интензитет од 4,8 степени

МКД - 12.09.2016

Во 19,53 минути во скопскиот регион беше почувствуван нов земјотрес со интензитет од 4,8 степени, со епицентар на 4 километри од Радишани на длабочина од 5 километри. ...

Уште еден земјотрес вечерва со јачина од 4,8 степени

+инфо - 12.09.2016

Епицентарот на земјотресот е регистриран на четири километри северозападно од Скопје на длабочина од 5 километри. Нов земјотрес вечерва во 19, 53 часот ја стресе скопската котлина со јачина од 4,8 степени.Епицентарот на земјотресот е регистриран на ...

Нов земојтрес денеска почуствуван во Скопје

Стандард - 12.09.2016

Послаб земјотрес претпладнето во 11 часот и 50 повторно беше почувствуван во Скопје и околината. Според Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ, земјотресот бил со магнитуда од 2,3 според Рихтеровата скала, почувствуван во Скопје и околината со ...

Тлото никако да се смири: Уште еден земјотрес го погоди Скопје

Press24 - 12.09.2016

Уште еден земјотрес го погоди Скопје вечерва. Околу 19 часот и 53 минути е почувствуван земјотрес кој ги вознемири скопјани. Земјотресот беше со јачина од 4,8 степени спорен Рихтеровата скала, на длабочина од 5 километри, во истото епицентрално ...

Повторно земјотрес во Скопје

Стандард - 12.09.2016

Уште еден земјотрес околу 20 часот почувствуваа скопјани. Денеска се случија неколку помали земјотреси во главниот град. Сизмолошката опсерваторија при ПМФ информира дека во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 12 земјотреси.

Во скопско Студеничани по земјотресот потече црвена вода од чешмите

Сител - 12.09.2016

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како од чешма тече црвена вода. Ова видео е направено во Стденичани, а мештаните велат дека оваа појава се случила по земјотресот во 15.10 часот. За сега никој нема објаснување за оваа појава.

ОБНОВЕНО: Нов земјотрес вечерва почувствуван во Скопје

Сител - 12.09.2016

Нов силен земјотрес вечерва во 19.54 минути беше почувствуван во Скопје и во околината. Според европскиот-медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 4, 8 степоени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил на 4 километри ...

Има ли крај: Епицентарот на вечерашниот земјотрес на 1 километар западно од населбата Ченто

Press24 - 12.09.2016

Последниот земјотрес кој го погоди Скопје вечева во 19 часот и 53 минути беше со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот е на само еден километар западно од населбата Ченто, на длабочина од 4 ...

Нов најсилен земјотрес денеска

А1 On - 12.09.2016

Вечерва во Скопје беше почувствуван најсилниот земјотрес денеска, со 4,8 степени по рихтер. Во 19:53 часот се тресеа зградите и куќите. По серијата од 15 земјотреси вчера, денеска намалија, но паниката кај граѓаните е ...

Детали за последниот земјотрес во Скопје!

Репортер - 12.09.2016

Нов земјотрес вечерва во 19:53 часот повторно го здрма Скопје. Последниот земјотрес кој се случи пред само 10 минути e од јачина од 4.8 степени според Рихтер. ...

ПОВТОРНО СИЛНО ТРЕСЕЊЕ: Скопје погодено од нов земјотрес со јачина од 4,8 степени (ФОТО)

Телеграф - 12.09.2016

Граѓаните во паника одново излегоа на улиците Нов силен потрес вечерва ги вознемири жителите на главниот град. Последниот од низата земјотреси кои вчера и денеска го тресат скопското подрачје се случи вечерва во 19 часот и 53 минути.

Катастрофалниот земјотрес во 1963 година траел 20 секунди

Нетпрес - 12.09.2016

На 26 јули 1963 година во 5:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка скала), а помали потреси имало до пет часот и 43 минути. Земјотресот во 1963 година траел 20 секунди.

ЕМСЦ ја намали јачината на вечерашниот земјотрес- потресот е 4 степени

Курир - 12.09.2016

Иако првично беше објавено дека јачината на земјотресот кој вечерва во 19:53 часот го погоди Скопје изнесува 4,8 степени, сепак пред малку на сајтот на ЕМСЦ бројката е променета. Имено, според најновите информации на Европско-Медитеранскиот ...

СЕИЗМОЛОЗИТЕ СМИРУВААТ: Останете мирни, нови потреси тешко е да се предвидат (ФОТО)

Телеграф - 12.09.2016

Дел од жителите во Скопје, особено станарите од повисоките згради, вознемирени од потресите излегоа на улица и во блиските паркови. Земјотресот предизвика и пречки со комуникацијата во мобилната телефонија Последниот од серијата земјотреси што се ...

Два земјотреси едноподруго го потресоа Скопје во 19:53 часот

Press24 - 12.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, на 12.09.2016 год.

ЕМСЦ направи корекција: Последниот земјотрес е со интензитет од 4 степени

+инфо - 12.09.2016

Епицентарот на земјотресот е 8 километри од Арачиново, односно 4 километри од Радишани. Европско-Медитеранскиот сеизмолошки центар ја корегира бројката на јачината на вечерашниот земјотрес од 4,8 степени на 4 степени, што сепак претставува најсилен ...

Земјотрес додека се снимаше „Се или нешто“, Лила ја смируваше публика

Сител - 12.09.2016

Вечерва додека се снимаше новата сезона од култниот квиз на ТВ Сител „Се или нешто“ се случи земјотресот кој точно во 19.53 часот го погоди Скопје. Благодарение на професионалзимот на водителката Лила Филиповски не настана паника во студиото, и ниту ...

Последниот земјотрес со магнитуда од 3,7 степени по Рихтер

Репортер - 12.09.2016

Нов земјотрес попладнево во 14 часот и 19 минути беше почувствуван во Скопје и околината. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар земјотресот бил со магнитуда од