TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Под македонскиот вулкан

iPortal - 16.06.2018

Заев и Димитров беа исфрлени од кабинетот на претседателот како некакви Јеховини сведоци. Иванов, вооружен со суетата,се претставува како лидер на опозицијата надевајќи се дека ќе еруптира вулканот на тивкото мнозинство.

Под македонскиот вулкан

Либертас - 16.06.2018

Заев и Димитров беа исфрлени од кабинетот на претседателот како некакви Јеховини сведоци. Иванов, вооружен со суетата,се претставува како лидер на опозицијата надевајќи се дека ќе еруптира вулканот на тивкото мнозинство.

Претседател што не успеа да стане тоа

Deutsche Welle - 14.06.2018

Иванов го „чита“ Уставот како што секти ја читаат Библијата, го „толкува“ и растегнува на ист начин како што аматер растегнува хармоника. Јавно ни порача да не се надеваме дека неговата неодговорност има некакви лимити.

Иванов: Не сум ги избркал Заев и Димитров

ТВ21 - 14.06.2018

Шефот на државата Ѓорге Иванов, вели дека според Уставот Претседателот е надлежен за постигнување меѓународни договори. Тврди дека бил исклучен од целиот процес околу прашањето за името. Иванов денеска во Софија рече дека тој не го блокира процесот ...

Иванов пак ја отвори Пандорината кутија, кој ќе ја затвори?

Deutsche Welle - 14.06.2018

Повикот на Иванов „народот да не се плаши“ ги разбуди сеќавањата на деновите пред крвавиот 27 април. Еврокомесарот Хан го потсети Иванов дека има одговорност, а правници сметаат дека треба да биде повикан на одговорност.

Во медиумите „ура„ и „уа“ за договорот за името

Р.С.Европа - 14.06.2018

Реакциите на претседателот Иванов, на опозицијата, на домашната јавност и на меѓународната заедница по објавувањето на договорот за името се во фокусот на сите медиуми. „Ја сакам Грција... Ја сакам Македонија.

Иванов му затвори врата на Заев! Ќе го затвори ли и името во фиока?

Независен - 14.06.2018

Ги прими во претседателската резиденција и потоа нервозно си замина... Ваков нов скандал приреди вчера претпладне претседателот Ѓорге Иванов кога во неговиот кабинет пристигнаа премиерот Зоран Заев и шефот на дипломатијата Никола Димитров за да го ...

Влада: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

iPortal - 14.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со ...

СДСМ “распали” по Иванов

Sky - 14.06.2018

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение упати остри критики по обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов, нарекувајќи го политичка дивоградба на Никола Груевски и партиска маринета.

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Груевски и партиска марионета

1tv - 14.06.2018

Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка дивоградба на Никола Груевски, порачаа од СДСМ по обраќањето до јавноста на претседателот.

Влада: Иванов презема недозволива манипулација

1tv - 14.06.2018

Владата во соопштение реагира на прес конференцијата на претседателот Иванов и со жалење констатира дека тој во своето обраќање не успеал да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот ...

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Груевски и партиска марионета

Канал5 - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина. Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка дивоградба на ...

Влада на РМ: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

Канал5 - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ. И да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие ...

За македонската иднина не одлучува Иванов туку граѓаните, рече Владата откако тој најави дека нема да го потпише ...

Сакам да кажам - 13.06.2018

За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните, регира Владата на премиерот Зоран Заев откако претседателот вечерва најави дека дека нема да го потпише договорот за името со Грција по ратификацијата во македонскиот парламент.

Влада на РМ: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

24 Вести - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие денови ...

Денеска Заев и Димитров ќе го информираат претседателот Иванов за договорот со Ципрас

24 Вести - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција. Република Северна Македонија, ерга омнес, промена на уставот и постепено ...

Заев и Димитров ќе го информираат Иванов за договорот со Грција

ТВ21 - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот на заедничка средба во вилата „Водно“ ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името.

Кратка средба на Заев и Димитров со Иванов, излегоа од кабинетот по само неколку минути

Фокус - 13.06.2018

Само неколку минути траела средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, дознава „МКД.мк“ од извори на кабинетот на шефот на државата.

Заврши средбата кај претседателот Иванов за договорот за името

24 Вести - 13.06.2018

Заврши средбата кај претседателот Ѓорге Иванов на која премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров го информираа за постигнатиот договор за името. Средбата траеше кратко, а од кабинетот на претседателот Иванов за МИА ...

Заврши средбата кај претседателот Иванов за договорот за името

Канал5 - 13.06.2018

Заврши средбата кај претседателот Ѓорге Иванов на која премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров го информираа за постигнатиот договор за името. Средбата траеше кратко, а од кабинетот на претседателот Иванов за МИА ...

Заев и Димитров на средба со Иванов, ќе се обидат да му кажат зошто договорот е добар за Македонија

Фокус - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Никола Димитров денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов, кому ќе му го презентираат постигнатиот договор за спорот со името.

Заев и Димитров ќе го информираат Иванов за договорот со Ципрас

Алсат-М - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот, во вилата Водно, ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција.

Заев и Димитров ќе го информираат Иванов за договореното со Грција

Телма - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров пристигнаа во вила Водно за да го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција. На новинарите не им беше дозволен влез на средбата, а за нејзниот тек ...

Имаше ли средба во вилата Водно?

Алсат-М - 13.06.2018

Средбата меѓу претседателот Иванов со министерот за надворешни работи, Димитров и премиерот Заев, траела само неколку минути. Владините претставници ја напуштиле вилата Водно без притоа да застанат за изјава пред новинарите.

Иванов денеска ќе и се обрати на јавноста, средбата со Заев и Димитров траела две минути

Фокус - 13.06.2018

Од кабинетот на претседателот, Ѓорге Иванов, информираат дека денешната средба со премиерот и министерот за надворешни работи траела две минути. Од таму најавуваат обраќање на претседателот во текот на денот.

Иванов ја прекинал средбата со Заев и со Димитров; Најавено обраќање на претседателот

Алсат-М - 13.06.2018

Претседателот Иванов го прекинал состанокот со премиерот Заев и со министерот за надворешни работи, Димитров, пренесоа од владата. Како што се наведува во соопштението, средбата траела само две минути, по што Иванов си заминал не сакајќи да слуша за ...

Влада: Претседателот го прекина и го напушти состанокот

Фокус - 13.06.2018

Премиерот, Зоран Заев и минисерот за надворешни работи, Никола Димитров, го доставија договорот за решение за спорот со името до претседателот Иванов, велат од Владата по средбата со претседателот, Ѓорге Иванов.

Иванов го напушти состанокот со Заев и Димитров за договорот за името

Сакам да кажам - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов не сакал да ја слуша содржината на договорот со Грција од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров и по неколку минути си заминал од средбата, информираат од Владата.

За договореното име Република Северна Македонија разговараат Иванов Заев и Димитров

Канал5 - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров претпладнево се во кај претседателот на државава Ѓорѓе Иванов. На средбата премиерот и министерот детално го информираат претседателот со договорот меѓу Скопје и Атина и новото ...

Иванов, Заев и Димитров се разделија по две минути

Deutsche Welle - 13.06.2018

Скандалозен тек на состанокот на кој државниот врв требаше да разговара за договорот за решавање на спорот за името со Грција. Претседателот Иванов ја напушти средбата со Заев и Димитров по две минути Средбата на која премиерот Зоран Заев и шефот на ...

Димитров: Ќе нѐ биде... и покрај Иванов

Deutsche Welle - 13.06.2018

Шефот на дипломатијата Никола Димитров во изјава за Дојче веле по скандалозниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов вели дека никој нема право да го спречува изборот на граѓаните. Одлуката на претседателот со премиерот Заев и шефот на ...

Ќе нѐ биде и покрај Иванов, изјави Димитров по прекинатата средба во претседателската вила

Сакам да кажам - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров за „ Дојче Веле “ изјави дека „ќе нè биде… и покрај Иванов“, откако претседателот Ѓорге Иванов утринава ја прекина средбата со Димитров и премиерот Зоран Заев, на која што требаше да го информираат за ...

Претседателот Иванов го напушти состанокот со Заев и Димитров

Телма - 13.06.2018

Две минути. Толку траеше средбата на претседателот Ѓорѓе Иванов со премиерот Заев и министерот за надворешни работи, Димитров. Иванов го прекинал и напуштил состанокот, одбивајќи да ги чуе нивните аргументи за договорот.

Заев и Димитров непожелни гости кај Иванов

Канал5 - 13.06.2018

Скандал во вилата Водно. Само две минути траеше средбата Заев - Димитров – Иванов. Шефот на државата го земал Договорот и без да ги сослуша гостите си заминал....На претседателската фб страна стои дека Иванов ги примил Заев и Димитров, дека средбата ...

Обраќање на претседателот Иванов во 17 часот

Алсат-М - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во 17 часот ќе се обрати пред јавноста во врска со договорот за името со Грција. Претходно Иванов имаше кратка средба со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, по ...

Заев и Димитров до Иванов: Никој нема право да ја попречува македонската иднина

Канал5 - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаа средба со претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот.

Заев и Димитров до Иванов: Никој нема право да ја попречува македонската иднина

ТВ21 - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаа средба со претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот којшто Република Грција го имаше со Република ...

Претседателот Иванов го напушти состанокот со Заев и Димитров

ТВ21 - 13.06.2018

Две минути. Толку траеше средбата на претседателот Ѓорѓе Иванов со премиерот Заев и министерот за надворешни работи, Димитров. Иванов го прекинал и напуштил состанокот, одбивајќи да ги чуе нивните аргументи за договорот.

Во 17 часот обраќање на Иванов

Фокус - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во 17 часот ќе и се обрати на јавноста во врска со постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција, соопшти неговиот кабинет. Обраќањето на Иванов следува по утриската куса средба со премиерот Зоран Заев и министерот за ...

Влада: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

Алсат-М - 13.06.2018

Владата на Република Македонија изрази жалење за изјавата на претседателот Иванов во врска со договорот за името со Грција. Преку писмено соопштение, од Владата велат дека Иванов со неговите одлуки и штети на државата и граѓаните.

Влада: Најдобро е Иванов да се изолира од политичката сцена, наместо да ја изолира Македонија

Фокус - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие денови ...

Обраќање на претседателот Иванов денес во 17 часот

Таратур - 13.06.2018

Од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов соопштуваа дека тој во 17 часот ќе и се обрати на јавноста во врска со постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција. Обраќањето на Иванов следува по утриската куса средба со премиерот Зоран Заев и ...

СДСМ: Иванов е политичка дивоградба на Никола Груевски

+инфо - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина, соопшти СДСМ. „Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка ...

СДСМ: Иванов потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку политичка дивоградба на Груевски

А1 On - 13.06.2018

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешното обраќање на претседателот Ѓорге Ивнаов. „Ѓорге Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина.

Влада: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

Слободен Печат - 13.06.2018

„ Владата на Република Македонија со жалење констатира дека Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со ...

Влада: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

Нова ТВ - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со ...

Заев и Димитров на средба со Иванов за договорот со Грција

Нова ТВ - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот на заедничка средба во вилата „Водно“ ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името.

Влада: Најдобро е Иванов сам себеси да се изолира од политичката сцена

+инфо - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со ...

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Груевски и партиска марионета

Стандард - 13.06.2018

“Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина”, реагираат од СДСМ на обраќањето на Иванов. “Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска ...

Одговор од „Илинденска“ до Водно: Иванов нема чувство на одговорност

Независен - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов нема чувство на одговорност и презема дејства на недозволива манипулација, со што им штети на државата, на граѓаните и директно дејствува против јакнењето на македонскиот идентитет, реагираат од владата по денешното ...

СДСМ: Иванов е политичка дивоградба на Груевски

Независен - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина. Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка дивоградба на ...

Влада: Иванов не може да ја види перспективата што се отвора со договорот

Р.С.Европа - 13.06.2018

Владата со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие денови го финализираа и го ...

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Груевски и партиска марионета

МКД - 13.06.2018

СДСМ го обвини претседателот Ѓорге Иванов дека дејствува штетно за граѓаните и државата, и покажа дека е политичка дивоградба на Никола Груевски и партиска марионета. Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против ...

Кратка средба на Заев и Димитров со Иванов, само што влегоа, излегоа

Слободен Печат - 13.06.2018

Само неколку минути траела средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, дознава „МКД.мк“ од извори на кабинетот на шефот на државата.

Влада на РМ: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

Стандард - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие денови ...

Наместо да нѐ изолира, Иванов нека се изолира од политиката, реагира Владата

Макфакс - 13.06.2018

За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните, реагира Владата по обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов, кој ја отфрли можноста да го потпише договорот со Грција за надминување на спорот.

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Груевски и партиска марионета

Сител - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина. Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка дивоградба на ...

Влада на РМ: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

Сител - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие денови ...

Заврши средбата кај Иванов за договорот за името

Стандард - 13.06.2018

Заврши средбата кај претседателот Ѓорге Иванов на која премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров го информираа за постигнатиот договор за името. Средбата траеше кратко, а од кабинетот на претседателот Иванов за МИА ...

Заврши средбата кај претседателот Иванов за договорот за името

Press24 - 13.06.2018

Заврши средбата кај претседателот Ѓорге Иванов на која премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров го информираа за постигнатиот договор за името. Средбата траеше кратко, а од кабинетот на претседателот Иванов за МИА ...

Заев пристигна кај Иванов

А1 On - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев пристигна на заедничка средба во вилата „Водно“, каде заедно со министерот за надворешни работи, Димитров ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името.

Влада на РМ: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

МКД - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие денови ...

(Видео) Експресна средба – состанокот меѓу Заев и Иванов траеше шест минути

Макфакс - 13.06.2018

Само шест минути траеше средбата на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, го информираа претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција.

Сиктер од Иванов за гостите од Владата

+инфо - 13.06.2018

Претседателот Иванов го прекина и го напушти состанокот и одби да разговара за придобивките од овој историски договор за македонската иднина, соопшти Владата. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни ...

Средбата траеше 2 минути, Иванов ќе има обраќање, информира Кабинетот на претседателот

Макфакс - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров. „Информираме дека средбата траеше две минути.

Заев и Димитров до Иванов: Никој нема право да ја попречува македонската иднина

Стандард - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаа средба со претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот којшто Република Грција го имаше со Република ...

Иванов најави обраќање по двеминутината средба со Заев и Димитров

Независен - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во текот на денот ќе се обрати пред граѓаните по денешната двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров кои го информираа за постигнатиот договор за името, соопшти од ...

Заев и Димитров до Иванов: Никој нема право да ја попречува македонската иднина

Сител - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаа средба со претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот којшто Република Грција го имаше со Република ...

Иванов денес ќе има обраќање до граѓаните

МКД - 13.06.2018

По кусата средба во вилата на Водно од кабинетот на претседателот на Република Македонија соопштуваат дека претседателот Ѓорге Иванов ќе има обраќање до граѓаните. Точното време на обраќањето не е соопштено, а во соопштението стои дека Иванов ќе се ...

Иванов најави обраќање по двеминутината средба со Заев и Димитров

Слободен Печат - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во текот на денот ќе се обрати пред граѓаните по денешната двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, кои го информираа за постигнатиот договор за името, соопштија од ...

Влада: Иванов го напушти состанокот со Заев и Димитров

Слободен Печат - 13.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска остварија средба со Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот ...

ВИДЕО: Експресна средба – Шест минути траеше состанокот меѓу Заев и Иванов

А1 On - 13.06.2018

Само шест минути траеше средбата на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, го информираа претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција.

Само што влегоа кај претседателот Иванов, Заев и Димитров излегоа

МКД - 13.06.2018

Само неколку минути траела средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, дознаваме од извори на кабинетот на шефот на државата.

Влада: Иванов го напуштил состанокот

Press24 - 13.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска остварија средба со Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот ...

Заврши средбата кај претседателот Иванов за договорот за името

Курир - 13.06.2018

Заврши средбата кај претседателот Ѓорге Иванов на која премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров го информираа за постигнатиот договор за името. Средбата траеше кратко, а од кабинетот на претседателот Иванов за МИА ...

Скандал во вилата на Водно, Иванов ги избркал Заев и Димитров

МКД - 13.06.2018

120 секунди траела средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров. Иванов ги прашал Заев и Димитров дали ја имаат на писмено спогодбата со Грција.

Заврши средбата кај Иванов, претседателот подоцна со став за договорот за името

Р.С.Европа - 13.06.2018

Средбата кај претседателот Ѓорге Иванов, на која премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, информираа за постигнатиот договор за името заврши. По кратката средба немаше изјава од претседателот или од неговиот Кабинет, ...

Заев и Димитров направија влези-излези во вилата на Иванов

+инфо - 13.06.2018

Само две минути траела средбата на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, претпладнево требаше да го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција.

Иванов најави обраќање по двеминутината средба со Заев и Димитров

Сител - 13.06.2018

- Претседателот Ѓорге Иванов во текот на денот ќе се обрати пред граѓаните по денешната двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров кои го информираа за постигнатиот договор за името, соопшти од ...

Иванов го напуштил состанокот со Заев и со Димитров

Нова ТВ - 13.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска остварија средба со Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот ...

Никој нема право да ја попречува македонската иднина, порачуваат од Владата

МКД - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска на претседателот Ѓорге Иванов му го доставиле доставија договорот за решение на спорот за името. Заев и Димитров, како што соопшти Владата, имале конструктивен обид за ...

Иванов си отиде од состанокот што се одржуваше во неговата резиденција

Независен - 13.06.2018

Премиерот, Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска остварија средба со Претседателот Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот којшто Република Грција го имаше со Република Македонија, информира ...

Иванов го прекинал и го напуштил состанокот со Заев и Димитров

Курир - 13.06.2018

Заев и Димитров, како што соопшти Владата, имале конструктивен обид за презентација и за дискусија на содржината од договорот, но Иванов го прекинал и го напуштил состанокот и одбил да разговара за придобивките од овој историски договор за ...

Иванов го напушти состанокот со Заев и Димитров, тврдат од Владата

Макфакс - 13.06.2018

Премиерот, Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, имаа конструктивен обид за презентација и за дискусија на содржината од договорот за името со реублика Грција, но претседателот Иванов го прекина и напушти состанокот и одби ...

Заев и Димитров ќе го информираат Иванов за договорот со Грција

+инфо - 13.06.2018

Сѐ уште нема потврда за средбата на двајцата премиери, која можеби ќе се одржи викендов во Преспа и на која треба да го потпишат договорот. Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот на заедничка ...

Заев и Димитров ќе го информираат Иванов за договорот со Грција

Стандард - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот на заедничка средба во вилата „Водно“ ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името.

Влада – Претседателот Иванов го прекина и напушти состанокот со Заев и Димитров

Р.С.Европа - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска му го доставија договорот за решение за спорот со името на претседателот Ѓорге Иванов. „Премиерот Заев и министерот за надворешни работи Димитров имаа конструктивен обид за ...

Влада на РМ: Иванов го напушти состанокот со Заев и Димитров

А1 On - 13.06.2018

Премиерот Заев и министерот за надворешни работи Димитров го доставија договорот за решение за спорот со името до претседателот Иванов: Никој нема право да ја попречува македонската иднина Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев ...

Заев и Димитров до Иванов: Никој нема право да ја попречува македонската иднина

Кајгана - 13.06.2018

Скопје, 13 јуни 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаа средба со претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот којшто Република Грција ...

Иванов ги замолил Заев и Димитров да си заминат од Вила Водно

Press24 - 13.06.2018

Претседателот Иванов воопшто не ги примил Заев и Димитров, брифираат доброупатени извори. Според нашите информации, Иванов воопшто не сакал да разговара за детали од договорот сметајќи дека тој е на штета на интересите на Македонија.

Шест минути траеше состанокот меѓу Заев и Иванов

Сител - 13.06.2018

Само шест минути траеше средбата на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, го информираа претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција, јавува Макфакс.

Димитров: Ќе нѐ биде… и покрај Иванов

+инфо - 13.06.2018

Шефот на македонската дипломатијата Никола Димитров во изјава за Дојче веле по скандалозниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов кој траеше само две минути бидејќи претседателот одлучи да го прекине, вели дека „Ќе нѐ биде… и покрај Иванов“.

Иванов најави обраќање по 2-минутината средба со Заев и Димитров

А1 On - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во текот на денот ќе се обрати пред граѓаните по денешната двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров кои го информираа за постигнатиот договор за името, соопшти од ...

Во 17 часот обраќање на Иванов

Нова ТВ - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во 17 часот ќе и се обрати на јавноста во врска со постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција, соопшти неговиот кабинет. Обраќањето на Иванов следува по утриската куса средба со премиерот Зоран Заев и министерот за ...

Претседателот Иванов најави обраќање во 17 часот

Press24 - 13.06.2018

Претседателот Ѓорѓе Иванов за денеска најави обраќање до јавноста во 17. часот. Прес-конференцијата следува откако вчера премиерот Заев објави дека новото име за кое се договориле со Грција е Северна Република Македонија.

Во 17 часот обраќање на Иванов

Сител - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во 17 часот ќе и се обрати на јавноста во врска со постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција, соопшти неговиот ...

Иванов во 17 часот ќе се обрати пред јавноста

А1 On - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и Грција. Тој денеска имаше двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската ...

Димитров: Ќе нé биде… и покрај Иванов

Нова ТВ - 13.06.2018

Никој нема право да го спречува изборот на граѓаните, изјави денес шефот на македонската дипломатија Никола Димитров за Дојче Веле по неуспешниот обид на министерот и премиерот Зоран Заев да го информираат претседателот Иванов за договорот со Грција.

Обраќање на Иванов за договорот за името денеска во 17 часот

Р.С.Европа - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и Грција. Иванов денеска имаше двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола ...

ВО ЖИВО: Обраќање на Иванов за постигнатиот договор за името

А1 On - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов се обраќа по повод постигнатиот договор за решавање на спророт за името со ...

ВО ЖИВО: Обраќање на претседателот Иванов

Нова ТВ - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов најави обраќање во врска со договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот што утрово му го доставија премиерот Заев и министерот за надворешни работи Димитров.

Во живо: Обраќање на претседателот Иванов (Видео)

Слободен Печат - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и ...

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Никола Груевски и партиска марионета

Слободен Печат - 13.06.2018

„Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина. Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка дивоградба на ...

Влада на РМ: За македонската иднина одлучуваат граѓаните, а не Иванов

А1 On - 13.06.2018

„Владата на Република Македонија со жалење констатира дека Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со ...

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Никола Груевски

Макфакс - 13.06.2018

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение упати остри критики по обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов , нарекувајќи го политичка дивоградба на Никола Груевски и партиска маринета.

Средбата на Заев и Димитров со Иванов траеше само две минути

Таратур - 13.06.2018

Официјалната средба на која премиерот Зоран Заев и шефот на дипломатијата Никола Димитров формално требаше да го информираат претседателот на државата Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција во спорот за името, траела само две минути, ...

Експресна средба – Шест минути траеше состанокот меѓу Заев и Иванов

Press24 - 13.06.2018

Само шест минути траеше средбата на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, го информираа претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција, јавува Макфакс.

Заев и Димитров ќе го информираат Иванов за договорот со Грција

Курир - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот на заедничка средба во вилата „Водно“ ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името.

Во 17 часот обраќање на Иванов

Слободен Печат - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во 17 часот ќе и се обрати на јавноста во врска со постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција, соопшти неговиот кабинет. Обраќањето на Иванов следува по денешната средба со премиерот Зоран Заев и министерот за ...

Иванов во 17 часот ќе се обрати пред јавноста

Стандард - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и Грција. Тој денеска имаше двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската ...

(ВИДЕО) Иванов: Договорот е штетен за Македонија

Независен - 13.06.2018

Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов се обрати во врска со договорот меѓу Грција и Македонија. тој најави дека нема да го потпише договорот и рече дека истиот е штетен за Македонија. Тој денеска имаше двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и ...

Наместо да нѐ изолира, Иванов нека се изолира од политиката, реагира Владата

Точка - 13.06.2018

За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните, реагира Владата по обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов, кој ја отфрли можноста да го потпише договорот со Грција за надминување на спорот.

Влада на РМ: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

Бриф - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие денови ...

Иванов го напушти состанокот со Димитров и Заев по само две минути

Кумановски м. - 13.06.2018

loading... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска остварија средба со Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за ...

СДСМ: Иванов е политичка дивоградба на Груевски

iPortal - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина. Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка дивоградба на ...

Влада: Најдобро е Иванов сам себеси да се изолира од политичката сцена

МК News - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со ...

Наместо да нѐ изолира, Иванов нека се изолира од политиката, реагира Владата

Sky - 13.06.2018

За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните, реагира Владата по обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов, кој ја отфрли можноста да го потпише договорот со Грција за надминување на спорот.

Иванов најави обраќање по двеминутината средба со Заев и Димитров

Бриф - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во текот на денот ќе се обрати пред граѓаните по денешната двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров кои го информираа за постигнатиот договор за името, соопшти од ...

Димитров: Ќе нѐ биде и покрај Иванов

Мета - 13.06.2018

По скандалозниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов, шефот на дипломатијата, Никола Димитров, во изјава за „Дојче веле“, вели дека никој нема право да го спречува изборот на граѓаните.

Димитров по скандалозниот прекин на средбата на Водно: Ќе нѐ биде… и покрај Иванов

Либертас - 13.06.2018

Шефот на дипломатијата Никола Димитров во изјава за Дојче веле по скандалозниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов вели дека никој нема право да го спречува изборот на граѓаните. Одлуката на претседателот Иванов да ја прекине денешната средба ...

Димитров: Ќе нè биде и покрај Иванов

Локално - 13.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров за „Дојче Веле“ изјави дека „ќе нè биде… и покрај Иванов“, откако претседателот Ѓорге Иванов утринава ја прекина средбата со Димитров и премиерот Зоран Заев, на која што требаше да го информираат за ...

Заев и Димитров на средба со Иванов, ќе се обидат да му кажат зошто договорот е добар за Македонија

iPortal - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов, кому ќе му го презентираат постигнатиот договор за спорот со името.

Заев и Димитров ќе го информираат Иванов за договорот со Грција

Локално - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот на заедничка средба во вилата „Водно“ ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името.

Средбата Иванов со Заев и Димитров траела неколку минути

Република - 13.06.2018

Само неколку минути траела средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров. На средбата Заев и Димитров требаше да го информираат Иванов за постигнатиот договор за спорот што Грција ...

Премиерот Заев и министерот Димитров ќе ги инфирмираат Иванов за договорот со Грција

Вечер Прес - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот во вилата Воднот ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот што оваа земја го има со уставното име на Македонија.

Димитров по скандалозниот прекин на средбата на Водно: Ќе нѐ биде… и покрај Иванов

Поглед - 13.06.2018

Шефот на дипломатијата Никола Димитров во изјава за Дојче веле по скандалозниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов вели дека никој нема право да го спречува изборот на граѓаните. Одлуката на претседателот Иванов да ја прекине денешната средба ...

Заврши средбата кај претседателот Иванов за договорот за името

Локално - 13.06.2018

Заврши средбата кај претседателот Ѓорге Иванов на која премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров го информираа за постигнатиот договор за името. Средбата траеше кратко, а од кабинетот на претседателот Иванов за МИА ...

Иванов во 17 часот ќе се обрати на јавноста

Фактор - 13.06.2018

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов во 17 часот ќе и се обрати на јавноста во врска со постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција, соопштија од неговиот кабинет. Обраќањето на Иванов следува по утриската куса средба со премиерот Зоран Заев и ...

Нови моменти: Иванов го напуштил состанокот со премиерот Заев, и покрај тоа што премиерот конструктивно сакал да му го ...

Sky - 13.06.2018

Премиерот Заев и министесторт за надворешни работи Димитров го доставија договорот за решение за спорот со името до претседателот Иванов: Никој нема право да ја попречува македонската иднина Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран ...

ЗОШТО ТОЛКУ КРАТКО? Заев влезе кај Иванов на Водно и веднаш си отиде

Фактор - 13.06.2018

Само шест минути траела средбата на премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров со претседателот Ѓорге Иванов во претседателската резиденција на Водно, информира Макфакс.

Фото: Средба од две минути, Иванов најавува итна прес конференција

Sky - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими претседателот на Владата на Република Македонија, г. Зоран Заев и министерот за надворешни работи на Република Македонија, г. Никола Димитров.

Иванов во 17 часот ќе се обрати пред јавноста

Либертас - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и Грција. Тој денеска имаше двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската ...

Раздвижено во вилата на Иванов: Претседателот на владата Заев пристигна во вила Водно

Sky - 13.06.2018

Само шест минути траеше средбата на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, го информираа претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција.

Иванов во 17 часот ќе се обрати пред јавноста

Локално - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и Грција. Тој денеска имаше двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската ...

Обраќање на Иванов во 17 часот

Скопје инфо - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во 17:00 часот ќе се обрати до македонскиот народ и граѓаните на Република Македонија. Претходно Иванов ги прими претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот ...

Заев и Димитров му го доставија договорот-Иванов им свртел грб

Фактор - 13.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска остварија средба со Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот ...

Во 17 часот обраќање на Иванов

Република - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во 17 часот ќе и се обрати на јавноста во врска со постигнатиот договор меѓу Македонија и Грција, соопшти неговиот ...

Иванов ја прекинал и напуштил средбата со Заев и Димитров, најави обраќање

Мета - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров се обиделе да го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор за името, но од кабинетот на претседателот велат дека средбата траела две минути.

Заев и Димитров влегоа и одма излегоа од вилата на Водно

24Инфо - 13.06.2018

Заев и Димитров влегоа и одма излегоа од вилата на Водно Само неколку минути траела средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, дознаваме од извори на кабинетот на Иванов.

Следете во живо: Обраќање на претседателот Иванов (Видео)

Република - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и Грција. Тој денеска имаше двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската ...

Заев и Димитров на средба со Иванов

24Инфо - 13.06.2018

Заев и Димитров на средба со Иванов Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов, кому ќе му го презентираат постигнатиот договор за спорот со името.

Димитров: Ќе нѐ биде… и покрај Иванов

МК News - 13.06.2018

Шефот на македонската дипломатијата Никола Димитров во изјава за Дојче веле по скандалозниот состанок кај претседателот Ѓорге Иванов кој траеше само две минути бидејќи претседателот одлучи да го прекине, вели дека „Ќе нѐ биде… и покрај Иванов“.

По 2 минутната средба со Заев и Димитров, Иванов им ја покажал вратата

МК News - 13.06.2018

Шефот на државата го земал Договорот и без да ги сослуша гостите си заминал….На претседателската фб страна стои дека Иванов ги примил Заев и Димитров, дека средбата траела две минути и дека во текот на денот ќе има обраќање.

Заврши средбата кај претседателот Иванов за договорот за името

Вечер Прес - 13.06.2018

Заврши средбата кај претседателот Ѓорге Иванов на која премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров го информираа за постигнатиот договор за името. Средбата траеше кратко, а од кабинетот на претседателот Иванов за МИА ...

Иванов мисли дека има право да ја попречува македонската иднина

Бриф - 13.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска остварија средба со Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот ...

Експресна средба – Шест минути траеше состанокот меѓу Заев и Иванов

Точка - 13.06.2018

Само шест минути траеше средбата на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, го информираа претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција.

Претседателот Иванов одвои само две минути за Заев и Димитров

Вечер Прес - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими претседателот на Владата на Република Македонија, г. Зоран Заев и министерот за надворешни работи на Република Македонија, г. Никола Димитров.

Иванов ги избркал Заев и Димитров?!

24Инфо - 13.06.2018

Иванов ги избркал Заев и Димитров?! 120 секунди траела средбата меѓу претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров. Иванов ги прашал Заев и Димитров дали ја имаат на писмено спогодбата со Грција.

Средбата траеше 2 минути, Иванов ќе има обраќање, информира Кабинетот на претседателот

24Инфо - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола ...

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Груевски и партиска марионета

Вечер Прес - 13.06.2018

Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина.Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, политичка дивоградба на ...

Иванов го напуштил состанокот со Заев и со Димитров

Локално - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаа средба со претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот којшто Република Грција го имаше со Република ...

Иванов, Заев и Димитров се виделе само две минути, претседателот ја напуштил средбата

еМагазин - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров се обиделе да го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор за името, но од кабинетот на претседателот информираат дека средбата траела две минути.

Иванов го прекинал и напуштил состанокот со Заев и Димитров после 2 минути, ќе се обрати во текот на денот

Либертас - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаа средба со претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот којшто Република Грција го имаше со Република ...

Иванов најави обраќање по двеминутината средба со Заев и Димитров

CivilMedia - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов во текот на денот ќе се обрати пред граѓаните по денешната двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров кои го информираа за постигнатиот договор за името, соопшти од ...

Ѓорге Иванов ќе се обрати до нацијата

Локално - 13.06.2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров.

СДСМ: Иванов покажа дека е политичка дивоградба на Груевски и партиска марионета

Либертас - 13.06.2018

Соопштение на СДСМ: Ѓорѓе Иванов работи на директна штета на граѓаните, против Македонија и против македонската иднина. Со денешните ставови Иванов самиот потврди дека не е претседател на сите граѓани, туку партиска марионета на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Влада: Иванов е неодговорен, не се залага за решенија и не работи за интеграција на Македонија во НАТО и ЕУ

Либертас - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со ...

Влада: Наместо да ја кочи иднината на Македонија, Иванов сам да се изолира од политичката сцена

еМагазин - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие денови ...

Претседателот Иванов најави обраќање во 17 часот

24Инфо - 13.06.2018

Претседателот Иванов најави обраќање во 17 часот Претседателот Ѓорѓе Иванов за денеска најави обраќање до јавноста во 17. часот. Прес-конференцијата следува откако вчера премиерот Заев објави дека новото име за кое се договориле со Грција е Северна ...

Иванов денес ќе има обраќање до граѓаните

iPortal - 13.06.2018

По кусата средба во вилата на Водно од кабинетот на претседателот на Република Македонија соопштуваат дека претседателот Ѓорге Иванов ќе има обраќање до граѓаните. Точното време на обраќањето не е соопштено, а во соопштението стои дека Иванов ќе се ...

Заев и Димитров ќе го информираат Иванов за договорот со Грција

CivilMedia - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 10 часот на заедничка средба во вилата „Водно“ ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името.

Влада: Иванов наместо да ја кочи иднината, подобро е да се изолира од полтичката сцена

Мета - 13.06.2018

Владата со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие денови го финализираа и го ...

Заврши средбата кај претседателот Иванов за договорот за името – Заев и Димитров излегоа по само неколку минути

Либертас - 13.06.2018

Заврши средбата кај претседателот Ѓорге Иванов на која премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров го информираа за постигнатиот договор за името. Средбата траеше кратко, а од кабинетот на претседателот Иванов за МИА ...

Влада на РМ: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

Вечер Прес - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие денови ...

По само 2 минути разговор, Иванов го откачи премиерот Заев, ќе има свое обраќање во текот на денот

Поглед - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаа средба со претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот којшто Република Грција го имаше со Република ...

Премиерот Заев и МНР Димитров го доставија договорот за решение за спорот со името до претседателот Иванов: Никој нема ...

Поглед - 13.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска остварија средба со Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот ...

Влада: Претседателот го прекина и го напушти состанокот

iPortal - 13.06.2018

Премиерот, Зоран Заев и минисерот за надворешни работи, Никола Димитров, го доставија договорот за решение за спорот со името до претседателот Иванов, велат од Владата по средбата со претседателот, Ѓорге Иванов.

Средбата траеше 2 минути, Иванов ќе има обраќање, информира Кабинетот на претседателот

Точка - 13.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ги прими претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров. „Информираме дека средбата траеше две минути.

Експресна средба – Шест минути траеше состанокот меѓу Заев и Иванов

Тера - 13.06.2018

Само шест минути траеше средбата на која премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, го информираа претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција.

Иванов денеска ќе и се обрати на јавноста, средбата со Заев и Димитров траела две минути

iPortal - 13.06.2018

Од кабинетот на претседателот, Ѓорге Иванов, информираат дека денешната средба со премиерот и министерот за надворешни работи траела две минути. Од таму најавуваат обраќање на претседателот во текот на денот.

Од Владата излегоа со соопштение во врска одлуката на Иванов: Еве што ја известуваат јавноста

Бизнис Вести - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со ...

Влада на РМ: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

Република - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие денови ...

Заев и Димитров до Иванов: Никој нема право да ја попречува македонската иднина

Н.Македонија - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска имаа средба со претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на која го доставија договорот за решение за спорот којшто Република Грција го имаше со Република ...

Влада на РМ: Иванов не ја гледа перспективата што се отвора пред државата

Н.Македонија - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека претседателот Ѓорге Иванов во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со договорот што овие денови ...

Димитров: Ќе нѐ биде…и покрај Иванов

AKO - 13.06.2018

,,Во клучни времиња за државата, сите носиме историска одговорност. Дадовме сѐ од себе да создадеме можност граѓаните да добијат право на избор. Без разлика на политичката цена, спремни да ја преземеме одговорноста.

Влада на РМ: За македонската иднина не одлучува Иванов, туку граѓаните

AKO - 13.06.2018

Владата на Република Македонија со жалење констатира дека Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во своето обраќање до јавноста не успеа да се издигне над сопствената немоќ и да ја види перспективата што се отвора пред нашата држава со ...

Иванов одби да ги сослуша Заев и Димитров и ја напушти средбата

AKO - 13.06.2018

По само две минути, претседателот Ѓорге Иванов, го напушти состанокот со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Ниола Димитров. Толку траеше средбата на претседателот, по што Иванов го прекинал разговорот и го напуштил состанокот, ...

Иванов повтори дека е против промена на уставот

Канал5 - 12.06.2018

Стратешките определби на Република Македонија за членство во Европската унија и во НАТО се јасно дефинирани и непроменети. Зачувувањето на уставното име и изнаоѓањето на решение кое нема да предизвика уставни промени, во никој случај не е насочено ...

Името, Иванов и Заев со различни ставови

Алсат-М - 12.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов го обвини премиерот Заев дека манипулира со јавноста пред евентуалниот референдум за името. Од кабинетот на претседателот сметаат дека перспективата на Македонија не може да биде загрозена во ниту еден момент.

Димитров утре ќе го информира Иванов за постигнатиот договор за спорот со името

Фокус - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат за МИА дека кај нив ...

Иванов: Заев манпулира дека ако не се постигне договор со Грција ќе ни бидат загрозени ЕУ и НАТО перспективите

Фокус - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на ...

Иванов: Потребен е широк национален консензус за достоинствено решение

24 Вести - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на ...

Иванов: Потребен е широк национален консензус за достоинствено решение

Канал5 - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, со реакција на изјавата на претседателот на Владата Зоран Заев. Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на ...

Иванов: Потребен е широк национален консензус за достоинствено решение

Телма - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на ...

Димитров утре ќе го информира Иванов за договорот за името

Канал5 - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат за МИА дека кај нив ...

Иванов контра Заев: премиерот ја манипулира јавноста

Deutsche Welle - 12.06.2018

Шефот на државата Ѓорге Иванов денеска преку соопштение го обвини премиерот Зоран Заев дека ја манипулира јавноста и ги „наведува“ граѓаните. Иванов го критикува Заев дека е несериозен и неодговорен Претседателот Иванов ја смета за манипулативна ...

Заев е несериозен и манипулатор, вели Иванов

Сакам да кажам - 12.06.2018

Несериозно е прашањето за спорот за името да се решава телефонски, а изјавата на премиерот Зоран Заев дека отфрлањето на договорот за името ќе го спречи влезот на земјава во НАТО и ЕУ е манипuлација, реагира претседателот Ѓорге Иванов.

Заев со реакција на соопштението од кабинетот на претседателот Иванов

Алсат-М - 12.06.2018

Премиерот го коментираше и соопштението од кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов, во кое се вели дека „изјавата на Заев дека отфрлањето на договорот со Грција ќе биде пречка за влез во НАТО и ЕУ е манипулација и дека суштествени прашања како името ...

Димитров утре ќе го информира претседателот Иванов за договорот за името

Press24 - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат за МИА дека кај нив ...

Димитров утре ќе го информира Иванов за договорот за името

Курир - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат за МИА дека кај нив ...

Димитров утре ќе го информира Иванов за договорот за името

Сител - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат за МИА дека кај нив ...

Иванов: Потребен е широк национален консензус за достоинствено решение

Стандард - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на ...

Димитров утре ќе го информира Иванов за договорот за името

Нова ТВ - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат дека кај нив е ...

Димитров утре ќе го информира Иванов за договорот за името

Слободен Печат - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат за МИА дека кај нив ...

Иванов до Заев: Договорот треба да биде во согласност со Уставот, а не да предвидува негова измена

Курир - 12.06.2018

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ Тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги ...

Иванов: Несериозно е прашањето за името да се решава телефонски

Нова ТВ - 12.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска преку соопштение ја оцени како „очаен обид за манипулација на јавноста и наведување на македонските граѓани во пресрет на евентуално референдумско изјаснување“, вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев, дадена во ...

Иванов утре ќе ги слушне деталите за договорот за името од Димитров

МКД - 12.06.2018

Утре во 10 часот министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе го информира претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за името. Денеска Иванов соопшти дека е потребен широк национален консензус за изнаоѓање решение кое нема ...

Иванов: Името не се решава по телефон, туку со широк национален консензус

Р.С.Европа - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Македонија за влез во ЕУ ...

Димитров утре ќе го информира Иванов за договорот за името

Независен - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат дека кај нив е ...

Иванов: Несериозно и неодговорно е спорот за името да се решава преку телефон

Макфакс - 12.06.2018

Претседателот, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на премиерот, Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ Тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО и ...

Иванов: Потребен е широк национален консензус за достоинствено решение

Кајгана - 12.06.2018

Скопје, 12 јуни 2018 (МИА) - Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ...

Иванов: Несериозно е името да се решава преку телефон

+инфо - 12.06.2018

Склучувањето на меѓународен договор содржан во еден или повеќе поврзани меѓусебни документи треба да биде во согласност со Уставот на Република Македонија, а не да предвидува негова измена, смета Иванов.

Иванов до Заев: Договорот треба да биде во согласност со Уставот, а не да предвидува негова измена

Press24 - 12.06.2018

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ Тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги ...

Полемика Заев - Иванов

Глас на Америка - 12.06.2018

Споделете Споделете на Фејсбук Споделете на Твитер Испратете до пријател Полемика Заев - Иванов share Споделете на Фејсбук Споделете на Твитер Испратете до пријател Print „Јас како премиер и господинот Ѓорге Иванов, како претседател, треба да им ...

Иванов до Заев: Договорот треба да биде во согласност со Уставот, а не да предвидува негова измена

Сител - 12.06.2018

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ Тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги ...

Иванов: Несериозно е името да се решава преку телефон

Слободен Печат - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов оценува дека вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев во емисијата „Топ Тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на земјата за влез во ЕУ и ...

Иванов: Несериозно е да се решава за името по телефон

Независен - 12.06.2018

„Очаен обид за манипулација на јавноста и наведување на македонските граѓани во пресрет на евентуално референдумско изјаснување“. Вака претседателот Ѓорге Иванов ја оценува вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, во емисијата „Топ ...

Иванов: Потребен е широк национален консензус за достоинствено решение

А1 On - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на ...

СЕ ОГЛАСИ КАБИНЕТОТ НА ИВАНОВ: Заев очајно се обидува да манипулира со јавноста!

Таратур - 12.06.2018

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата на Република Македонија, г. Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ Тема”, дека евентуалното отфрлање на договорот со ...

Димитров утре ќе го информира Иванов за договорот за името

Стандард - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат за МИА дека кај нив ...

Димитров утре ќе го информира Иванов за договорот за името

+инфо - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат дека кај нив е ...

Димитров утре ќе го информира Иванов за договорот за името

Либертас - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат за МИА дека кај нив ...

Димитров утре ќе го информира Иванов за договорот за името

Република - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат за МИА дека кај нив ...

Иванов: Потребен е широк национален консензус за достоинствено решение

iPortal - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на ...

Димитров и Заев утре ќе го информираат Иванов за договорот за името

еМагазин - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат за МИА дека кај нив ...

Иванов: Несериозно е да се решава за името по телефон

Република - 12.06.2018

-Очаен обид за манипулација на јавноста и наведување на македонските граѓани во пресрет на евентуално референдумско изјаснување -вака претседателот Ѓорге Иванов ја оценува вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, во емисијата „Топ ...

Иванов до Заев: Договорот треба да биде во согласност со Уставот, а не да предвидува негова измена

МК News - 12.06.2018

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ Тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги ...

Иванов: Потребен е широк национален консензус за достоинствено решение

CivilMedia - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на ...

Иванов: Прашањето за името не се решава преку телефон

еМагазин - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Македонија за влез во ЕУ и НАТО и ќе ...

Димитров утре ќе го информира Иванов за договорот за името

Локално - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат за МИА дека кај нив ...

Иванов: Потребен е широк национален консензус за достоинствено решение

24Инфо - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Република Македонија за влез во ...

Иванов: Несериозно и неодговорно е спорот за името да се решава преку телефон

Точка - 12.06.2018

Претседателот, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на премиерот, Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ Тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО и ...

Иванов: Несериозно е прашањето за името да се решава преку телефон

Мета - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Македонија за влез во ЕУ и НАТО и ќе ...

Иванов: Несериозно и неодговорно е прашањето за името да се решава по телефон

Вечер Прес - 12.06.2018

За претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Република Македонија ...

Иванов: Несериозно е името да се решава телефонски и по пат на личен договор меѓу премиерите, потребен е широк ...

Либертас - 12.06.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на ...

Иванов: Несериозно и неодговорно е спорот за името да се решава преку телефон

Sky - 12.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов оценува дека вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ-тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Република Македонија за влез во ЕУ и НАТО и ќе ги ...

Реакција на Иванов за изјавата на Заев

Тера - 12.06.2018

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата на Република Македонија, г. Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ Тема”, дека евентуалното отфрлање на договорот со ...

Димитров утре ќе го информира Иванов за договорот за името

Н.Македонија - 12.06.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов утре ќе оствари средба со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во врска со договорот постигнат за спорот за името. Од Кабинетот на претседателот Иванов информираат дека кај нив е ...

Иванов: Заев ја манипулира јавноста

Н.Македонија - 12.06.2018

Очаен обид за манипулација на јавноста и наведување на македонските граѓани во пресрет на евентуално референдумско изјаснување прави Заев со изјавата дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Република ...

Иванов: Очаен обид на Заев за манипулација на јавноста во пресрет на референдумот за името

AKO - 12.06.2018

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на претседателот на Владата на Република Македонија, г. Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ Тема”, дека евентуалното отфрлање на договорот со ...