TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американските научници во прашање ги ставаат доказите против Ирак

А1 - 22.09.2002

Портпаролот на американскиот претседател Ари Флечер, како што објави „Сандеј Тајмс“, откри дека командантот на американските сили во Заливот на Џорџ Буш му доставил до сега најобемни воени планови, додека, истовремено, дописникот на весникот од Багдад известува за подготовки на елитните ирачки ...

Ирак нема да прифати никакви нови резолуции од ОН

А1 - 21.09.2002

Ирак нема да прифати никакви нови резолуции на Советот за безбедност на ОН кои се спротивни со договорот постигнат со генералниот секретар на светската организација Кофи Анан, јави државното радио во Багдад. Во соопштението објавено по средбата на највисоките ирачки официјални лица со која ...

Буш ќе ги убедува Русите околу Ирак

Утрински - 21.09.2002

Нова офанзива на Вашингтон за обезбедување поддршка за воена акција врз Багдад Вашингтон - Американскиот претседател Џорџ Буш се подготвува за средба со руските министри за надворешни работи и одбрана во Белата куќа, во обид да обезбеди поддршка на Москва за можна воена акција против Ирак.

Претходница на инспекторите на ОН во Багдад на 15 октомври

Вест - 21.09.2002

ЊУЈОРК, 21 септември, - Претходница на инспекторите на Обединетите нации за оружје во Ирак ќе допатува на 15 октомври. Шефот на мисијата за верификација и инспекција на ирачкото оружје, Ханс Бликс. го извести Советот за безбедност на Обединетите нации за своите досегашни разговори со ирачките ...

Најдобро време за напад на Ирак февруари 2003

А1 - 20.09.2002

Воените планери на САД сметаат дека февруари е најдоброто време за да се започне воена акција против Ирак, објавува денеска Washington Times , повикувајќи се на извори во одбраната. Се уште не е дефиниран бројот на трупите потребни за војна против Ирак.

Буш бара дозвола од Конгресот

Утрински - 20.09.2002

ИРАК ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера требаше да испрати предлог-резолуција до американскиот Конгрес, за која Белата куќа се надева дека ќе го овласти за преземање воена акција против Ирак доколку тој смета дека тоа е неопходно, изјави во средата претставник на администрацијата ...

Буш бара поддршка од Конгресот за напад врз Ирак

Дневник - 20.09.2002

ОТКАКО НЕ ДОБИ ПОДДРШКА ОД ОН Американскиот претседател Џорџ В. Буш ќе испрати до Конгресот нацрт-резолуција за авторизирање воена интервенција против Ирак, и покрај тоа што повеќето светски земји го поздравија потегот на Багдад да дозволи меѓународни инспекции на своите нуклеарни капацитети, јави ...

Буш од Конгресот ќе бара "максимална флексибилност" против Ирак

Вест - 20.09.2002

ВАШИНГТОН, 20 септември (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш ќе побара максимална флексибилност од американскиот Конгрес вклучувајќи ја и можноста за употреба на воена сила против Ирак. Според кажувањата на официјален претставник на администрацијата кој побара да остране анонимен, се ...

Буш предлага до Конгресот нацрт резолуција за Ирак

А1 - 19.09.2002

Американскиот претседател Џорџ Буш денеска во Конгресот треба да упати нацрт резолуција за која Белата Куќа се надева оти ќе овозможи започнување на воена интервенција против Ирак, доколку тој смета дека е потребна, јавија западните агенции, повикувајќи се на претставници на администрацијата на Буш.

Буш очекува резолуција од Конгресот за акција против Ирак

Вест - 19.09.2002

Вашингтон, 19 септември (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера изјави дека деновиве ќе ја открие резолуцијата што му ја предложил на конгресот со која тој ќе добие дозвола да прземе акција против... Вашингтон, 19 септември (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш вчера изјави ...

Светските лидери се подделија околу Ирак

Утрински - 19.09.2002

Додека Џорџ Бу?продолжува со обезбедување поддршка за можн?воен?акција вр?Багдад ОБЕДИНЕТ?НАЦИ?- Американскио?претседате?Џорџ Бу?продолжува со плановит?за обезбедување поддршка на домашнат?сцен?за можн?воен?акција во Ирак, ?покрај понудата од оваа земј?да дозвол?враќањ?на инспекторите на ОН за ...

Пентагон не ги запира подготовките за воен напад врз Ирак

Дневник - 19.09.2002

И ПОКРАЈ ПОПУШТАЊЕТО ОД БАГДАД Tранспортни компании, објавија дека добиле нарачка од Пентагон за поморски превоз на возила и стотици контејнери со оружје и муниција од Европа во Персискиот Залив Воените експерти во Пентагон продолжија да ги изработуваат плановите за напад врз Ирак и покрај тоа што ...

Презицирање на мисијата на ОН во Ирак

А1 - 18.09.2002

Инспекторите за оружје и ирачки официјални лица постигнаа договор за 10 дена да се сретнат во Виена и да ги презицираат преговорите за враќање на мисијата на Обединетите Нации во Ирак. Ова го изјави поранешниот амбасадор на Ирак во Светската организација Саид Хасан по дискусиите со шефот на ...

Ирак дозволи враќање на инспекторите на ОН за оружје

Утрински - 18.09.2002

Дипломатска акција на Багдад да го спречи евентуалниот американски напад БАГДАД - Ирачкиот заменик- премиер Тарик Азиз вчера изјави дека Багдад спречил какво било оправдување за американски напад врз Ирак, преку дозволувањето на безусловно враќање на инспекторите на ОН за оружје.

Инспекторите за оружје на стенд-бај за заминување во Ирак

Утрински - 18.09.2002

Се чека Советот за безбедност на ОН да даде зелено светло ИАЕА: Би можеле да започнеме со работа утре, но потребно е одобрување од Советот за безбедност ВИЕНА - Организацијата на ОН за контрола на нуклеарното оружје вчера соопшти дека инспекторите за оружје се подготвени да ја обноват сеопфатната ...

Ирак прифати безусловно враќање на инспекторите за оружје на ОН

Вест - 18.09.2002

Ирак вчера ги извести Обединетите нации дека дозволува безусловно враќање на инспекторите за оружје во обид да се избегне воена акција, почитувајќи ги со тој чекор резолуциите на Светската организација. Вашингтон, 17 септември - Ирак вчера ги извести Обединетите нации дека дозволува безусловно ...

Ирак покани инспектори од ОН за да избегне "несакани гости" од САД

Дневник - 18.09.2002

БАГДАД ПОПУШТИ САД, кои упорно се залагаат со воена сила да ја елиминираат ирачката закана, оценија дека Багдад "со празни зборови се обидува повторно да ја изигра меѓународната заедница" Ирак вчера соопшти дека без никакви предуслови ќе им укаже гостопримство на меѓународните инспектори и нема да ...

Ирак се согласи на безусловно враќање на инспекторите на ОН

А1 - 17.09.2002

Согласноста на Ирак за безусловно враќање на инспекторите за вооружување на Обединетите Нации беше поздравена од меѓународната заедница, но со нужно внимание, јавија светските агенции. Шефот на ирачката дипломатија Наџи Сабри синоќа на генералниот секретар на ОН, Кофи Анан му предаде писмо во кое ...

Пауел очекува брза акција на меѓународната заедница

Утрински - 17.09.2002

Се зголемува притисокот врз Ирак да ги прими инспекторите за оружје ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Соединетите Американски Држави и нејзините сојузници во неделата изјавија дека ќе го принудат Ирак да ги почитува резолуциите на ОН, во услови кога дипломати од целиот свет се обидуваат да го убедат Багдад ...

Арапската лига побара Ирак да дозволи враќање на инспекторите на ОН

Вест - 16.09.2002

Њујорк, 16 септември - Арапската лига вчера го повика Ирак да дозволи враќање на инспекторите за оружје на ОН. Иницијативата е резултат од средбата меѓу шефовите на дипломатиите на државите членки на Арапската лига со генералниот секретар на ОН, Кофи Анан на маргините на годинешното заседание на ...